פורום פגיעות ספורט ומפרקים

הפורום עוסק בנושאים הבאים: - מחלות ופגיעות של מפרק הברך, כגון: שחיקת סחוס ודרכי הטיפול השמרני והניתוחי הקיימות, ניתוחי החלפת מפרק הברך. פציעות ספורט, כגון: פגיעות במיניסקוסים וברצועות הברך ודרכי הטיפול השמרני והניתוחי בפגיעות אלו ,כגון ארטרוסקופיה ושחזור רצועה צולבת. - החלפות מפרק הירך, וסוגי הניתוחים הקיימים כיום. - מחלות כתף, פגיעות ספורט, פריקות של הכתף, קרעים בגידי הכתף, שחיקת סחוס מפרק הכתף. הסבר על דרכי הטיפול השמרני והניתוחי הקיימות כיום, ניתוחים לייצוב הכתף ותפירת גידים, בשיטה פתוחה או ארטרוסקופית.
2798 הודעות
2744 תשובות מומחה

מנהל פורום פגיעות ספורט ומפרקים

16/06/2016 | 12:14 | מאת: נאדר

אגן עם מפרק שמור מימין. הפרעה חלקית של הרווח ארטיקולרי בין הראש הפמור לאצטבלום. גשר עצם חיצוני בין ה MAJOR TUBEROSITY לאצטבולום

16/06/2016 | 20:04 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

מה השאלה? אם האתה מתכוון למה התכוון מי שפיענח את הצילום, איני יכול להתחייב כיוון ה=שהתיאור לא ברור כל כך. יתכן ומדובר על heterotropic ossification

15/06/2016 | 00:52 | מאת: שלומי

בושה וחרפה האפליה הזאת

16/06/2016 | 20:08 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום שלומי. השאלות שלך מאוד פרטניות ואיני חושב שאני יכול לענות עליהם באמצעות הפורום הזה. אתה חוזר וכותב את כל השתשלות העניינים שוב ושוב כאשר ברור לי, וצריך להיות ברור גם לך כי אין אפשרות לטפל בך מעל גבי אתרי האינטרנט. אם יש לך שאלה ספציפית, אתה מוזמן לשאול אותה בצורה קצרה וברורה. אני אצטט את חוקי הפורום: "התכנים המופיעים באתר נועדו לספק אינפורמציה בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה. נא לעיין בתנאי השימוש באתר."

לפני כשנתיים עברתי ניתוח של רצועה צולבת קדמית ומינסקוס. כיום התחילו כאבים בברך ועשיתי מיפוי עצמות ולהן התוצאות: (הייתי שמחה לדעת מה הפירוש) קליטת יתר דיפוזית בברך ימנית עם דגש בעיקר בהרכב הטיביאלי מדיאלי ולטרלי. באבחנה במדלת מצב לאחר חבלה/ ניתוח אין לשלול פגיעה מניסקלית דגש בכפות רגליים תגובת מאמץ.

14/06/2016 | 18:08 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

המיפוי מצביע על פעילות מוגברת של העצם. זה יכול להיות מוגבר אחרי ניתוח או אחרי חבלה לאו דווקא בעלת משמעות קלינית. קשה להגיד הרבה או להגיע לאבחנה ממיפוי עצמות זה.

12/06/2016 | 00:42 | מאת: שאול

שלום, כרגע אני חייל במסלול קרבי בצבא. לפני שנתיים עברתי ניתוח שחזור רצועה צולבת בברך. מאז הניתוח היו לי שלוש בריחות של הברך אבל חוץ מזה הברך יציבה. לאחר הבריחה האחרונה עשיתי mri. בתוצאות הבדיקה עלה כי יש לי קרע מלא ברצועה צולבת, קרע במיניסקוס, שבר קטן בברך (לא יודע בדיוק להסביר את המיקום) והבורג בברך נכנס פנימה ושבר את העצם גם שם. לפי הרופא אני חייב לעבור שני ניתוחים. השאלה שלי היא איך זה ייתכן שאני מתפקד תפקוד מלא - רץ, קופץ, עושה מסעות, סוחב משקלים, רץ ספרינטים עם שינויי כיוון ואפילו משחק כדורסל. אני לא מרגיש חוסר יציבות בברך ואין לי אפילו כאבים!? אני יודע שרוב האנשים עם קרע ברצועה מתקשים ללכת... יכול להיות שיש טעות באבחנה ?? ואם לא אז אני חייב לעבור ניתוח ?

14/06/2016 | 17:49 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום שאול ישנם אנשים רבים שקורעים את הרצועה הצולבת, השתקמו ללא ניתוח ומתפקדים רגיל לחלוטין. השאלה שצריכה להישאל לפי הבנתי - איך הניתוח יכול לשפר את הרגשתך. באופן כללי יש רצון לשחזר את הרצועה באנשים צעירים על מנת למנוע פגיעות נוספות כמו קרעים במיניסקוס או פגיעות של הסחוס כתוצאה מבריחות או תת-בריחות חוזרות. אם כרגע אין לך תלונות כלל כנראה שאתה לא זקוק לניתוח. אם עדיין יש כאבים, נפיחויות של הברך וכו יש לשקול ניתוח. כמובן שאיני רואה את כל התמונות והפרטים חסרים. מומלץ להתייעץ עם הרופא שלך, ואם אינך בטוח לבקש חוות דעת נוספת.

10/06/2016 | 01:53 | מאת: יגאל

שלום רב, לפני יותר משנה נפלתי על איזור האמה והמרפק בחוזקה (על הצד החיצוני של היד), ומאז אני סובל מכאבים כרוניים חזקים באיזור המרפק ובעיקר באיזור האמה, שרק הולכים ומתגברים מאז (מבחינת מראה המרפק והאמה , אין ולא היו סימנים כלשהם לפגיעה). כל מיני פעולות פשוטות שלא באמת דורשות מאמץ, רק מחמירות את המצב (בעיקר גורמות לכאב שהוא תחושת לחץ מאוד חזקה באיזור האמה, שלא מרפה כלל (שעות ארוכות ואף ימים ברצף- תלוי בכמות המאמץ) ( . בעת תנועות סיבוביות של היד האמה לכיוון צד ימין (של יד ימין – עליה מדובר) מורגש כאב לוחץ מוגבר, שלעיתים אף מוקרן עד לגב פרק כף היד (לא בהכרח האצבעות), ובאיזור המרפק יש כאב שהוא דומה לתחושת צביטה חזקה ולעיתים בשילוב עם תחושת שריפה (במיוחד בעת יישור המרפק ובייחוד שהיישור הוא עם גב האמה כלפי מטה (לוחץ על המרפק)). בנוסף הישענות ממושכת על איזור גב האמה/חלק תחתון של המרפק, גורמת לכאבים עזים ולחוסר יכולת לבצע תנועות עם המרפק לפרק זמן של שעה לפחות. טיפול פיזיותרפי של קרוב לחודשיים יום-יום לא הועיל, ורק הגביר את עוצמת הכאב. בצילומים וב-US (אמה ומרפק) שעשיתי מאז וגם ב-MRI (שהוא נעשה במרפק ולא באמה) לא נמצא דבר. בבדיקת EMG ללא( NCT) לא נמצא ממצא משמעותי (נעשה לעצב האולנרי ומדיאני. ( ביקרתי אצל שני מומחי כף יד, והייתי בייעוץ לצורך בירור בנחיצות פעולה כירוגית. עפ"י בדיקת הגופנית שהרופא ביצע, הוא קבע שמדובר באפיקונדיליטיס לטראלי (מרפק טניס), וקבע חד משמעית שאין צורך בפעולה ניתוחית (גם שנה וחצי אחרי הכאבים הכרוניים שתיארתי), היות ובדיקות ההדמיה לא מעלות ממצאים ספציפיים למרפק טניס ובכלל (אין כל ממצא). השאלות שלי: האם אפשר לקבוע את האבחנה "מרפק טניס", זאת מבלי שבדיקות ההדמיה מעלות ממצאים היכולים לתמוך באבחנה כזו (MRI/US לא אמורים היו לעלות על הבעיה)? ואם אכן מדובר על מרפק טניס, איך זה שאין אפשרות לטיפול ניתוחי במקרה זה (לא הזמן שעבר, ולא טיפול פיזותרפי הועילו או כדורים אנטי דלקתיים)? מה אם mri לא מראה דבר, אז לא ניתן לקבוע מה יש לתקן בניתוח (אז איך כן ניתן לאבחן בעיה רק לפי בדיקה גופנית ללא תמיכה הדמייתית)? והאם אחת מהאבחנות הנ"ל יכול להתאים לסיפור שלי (בשילוב עם מרפק הטניס, או לבדו): Posterior interosseous nerve syndrome, Radial tunnel syndrome או Compartment syndrome או שאולי אף אחת מהן (כולל מרפק טניס)?

14/06/2016 | 17:42 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום 1. MRI וUS אינן בדיקות עם 100% רגישות לאבחון. ואת הבדיקה עצמה מפענח רדיולוג +\- האורתופד במרפאה כך שיכולים להיות ממצאים ש"פוספסו" או שלא חיפשו אותם - למשל בUS. 2. לרוב מרפק טניס חולף לבד או באמצעים שמרניים אחרים. נדיר במבצעים ניתוח אך הוא קיים ולא ניתן לשלול ב100% צורך בביצוע ניתוח שכזה. ניתן לנסות הזרקת סטרואידים במידה ולא ביצעת עד כה. 3. PIN\RADIAL TUNNEL SYN יכולים להיות גורם מתאים לפי התיאור שלך, גם הקרנה שורשית מהצוואר. לגבי תסמונת מדור, לא נראה כי התיאור שלך מתאים. אני ממליץ בדיקה חוזרת והערכה מחדש של הממצאים כולל ביצוע חוזר של EMG בשאלה ספציפית של PIN או עצב רדיאלי. ניתן לנסות הזרקת נסיון של סטרואידים ולידוקאין שיכולים לשלול או לאבחן חלק מהתסמונות.

06/06/2016 | 13:51 | מאת: מיה

שאלה: אני בת 46 בריאה בד"כ לא עושה ספורט, אך הולכת הרבה ברגל מזה חודשיים תופעה מוזרה זה התחיל בתחושה משונה ברגל של צמרמורות ותחושת קור/חום בהמשך כאב חד במפשעה עם הקרנה לרגל, הגעתי לאורטופד שנתן ארקוקסיה(לא כ"כ מועיל לי) בהמשך לכאב במפשעה החלו לי כאב חד מאחורי הברך. מרגיש לי נוקשה שם. אני מתחילה לחשוב...האם זאת מתיחה/קריעה של גיד או שאולי מתחילה לי דלקת פרקים? מה דעתך?

14/06/2016 | 17:26 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום, התלונות הנ"ל יכולות להיות מפגיעה מקומית או הקרנה שורשית עצבית מהגב התחתון.יש להיבדק ע"י אורתופד ולהמשיך את הבירור

03/06/2016 | 00:54 | מאת: יוני

שלום בן 41 סובל מזה שנים מכאבי שוקיים עקב לחץ במדורים בשוקיים. הכאבים נהיים חדים בעליות, וכן בהליכה מהירה או ממושכת. עברתי בעבר בירור של כלי דם והיה תקין, והחשד של הרופא היה על תסמונת המדורים, גם לפי התלונות, וגם רושם קליני (מדורים נפוחים וקשים). מאחר והבנתי שהאופציה היא ניתוח, די חששתי מזה ודחיתי את זה. ונשארתי עם הסבל. לפני כמה זמן עשיתי בדיקת לחצים תוך מדורית, והממצאים אישרו את החשד שמדובר בתסמונת המדורים, ונאמר לי שהלחצים מאוד "מרשימים". בעיקר במדורים הקדמיים, אבל לא רק. ושוב הטיפול הוא ניתוחי, עם התוצאות הלכתי לאורטופד ספורט, ולדבריו הניתוח לא בטוח בכלל שיעזור, וצריך לשקול טוב אם בכלל ללכת על זה. כמובן שיצאתי מתוסכל, ואני ממשיך לסבול. מאחר והכאב מגביל אותי בלא מעט דברים שקשורים בהליכה, רציתי את עצתך. לביטוח לאומי לא חשבתי לפנות, מאחר ומן הסתם זה לא נחשב לנכות אם ניתן (לכאורה) לפתור את זה בניתוח. וממה שהתרשמתי הניתוח לא ממש יחולל פלאים אצלי. אך רציתי לבקש ספציפית תו נכה לרכב, שיאפשר לי לחנות במקומות קרובים יותר לאן שאני צריך ללכת (לפעמים זה הבדל של ללכת או לוותר על זה). האם יש לך המלצה איך ומה ניתן לעשות בקשר לזה, ומה יכול להגביר את הסיכויים שלי לקבל תו נכה (אף שבעצם אני לא נכה ביטוח לאומי) לאור האמור לעיל? לבקש חוות דעת רפואית? מה כדאי לעשות? בתודה ובברכה

14/06/2016 | 17:23 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום פואום זה נותן עצות רפואיות. לגבי ביטוח לאומי יש לפנות לרופאים המתעסקים בכך.

20/05/2016 | 20:05 | מאת: דור

שלום,שמי דור, עברתי פציעה בברך לפני מספר שבועות,נקבע ע"י הרופא קרע במיניסקוס עוד לפני ה-MRI,הרופא המטפל בחן את הMRI לפני הפיענוח המלא וקבע כי מדובר בקרע אשר יכול להתאחות מעצמו בגילי (25),הגיע הפיענוח של הMRI והוא הועבר לרופא אך אני אשמח אם מישהו יוכל לעזור לי להבין את תוכנו עד לפרטים הקטנים: מודגמת בצקת לשדית דיפוזית באפיפיזה של הפמור הדיסטלי ובאפיפיזה של הטיביה הפרוקסימלית, ייתכן קונטוזיות לשדיות שרידניות. הרצועות הצולבות והרצועות הקולטרליות הודגמו תקינות. מודגם אות חריג אנכי בהיקף הקרן האחורית של המניסקוס המדיאלי, לא ניתן לשלול קרע פריפרי (חתך סגיטלי .( 5 סדרה 3, קורונלי 19 סדרה 4 המניסקוס הלטרלי מודגם תקין. המנגנון המיישר מודגם תקין. סחוס הפיקה שמור. הודגם נוזל תוך פירקי בכמות קטנה, ללא עדות ליצירת ציסטה פופליטיאלית. מודגמת פליקה מדיאלית מעובה. אשמח לעזרה,שתהיה שבת שלום.

24/05/2016 | 22:28 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

בצקת לשדית משמעותה סימני החבלה שניתן לראות בעצם עצמה. האות החריג בהיקף המיניסקוס המדיאלי (בחלק הפנימי יותר של הברך) מסמל פגיעה במיניסקוס, ויתכן אף קרע. אם נכתב שלא ניתן לשלול קרע - זה אומר שלא ראו בוודאות את הקרע - אבל הממצא יכול להתאים לזה. בכל מקרה הטיפול יהיה לפי התלונות שלך. נסיון טיפול בפיזיותרפיה ומעקב. במידה והתלונות לא חולפות ניתן לשקול ניתוח לתפירת המניסקוס

18/05/2016 | 01:50 | מאת: רפי

לפני 4 ימים עפתי ושברתי את הזרוע בין הכתף למרפק-הומרוס מיד שאפט.גובסתי ואמור עוד 4 ימים לשוב לביקורת במרפאת כתף בבית החולים.אני מוטרד מזה שלמרות שיש לי תחושה חיצונית במרפק ובזרוע שמתחת למרפק וגם באצבעות, המרפק והזרוע שמתחת למרפק אינם זזים כשאני מנסה להזיז אותם וגם חש שהם זזים אבל במציאות אינם זזים.אני בן 67. האם זו תופעה רגילה בשבר הומרוס מיד שאפט ואם לא אשמח לקבל הסבר ומה עלי לעשות

18/05/2016 | 23:51 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

אני לא בטוח שהבנתי לגמרי את שאלתך. במקרה של שבר בהומרוס יהיה לך קשה לכופף את המרפק כיוון שהשרירים מחוברים לחלקי השבר שאינם מקובעים עדיין. במידה ואין פגיעה נוירולוגית בעוד שבוע או שבועיים כשיחליפו את הגבס במתקן אחר תוכל בהדרגה להפעיל את המרפק

16/05/2016 | 14:35 | מאת: פיני

לפני חודשיים שברתי את הזרוע בהומרוס מיד שאפט .מטופל אצל מומחה כתף .יש הפרעה תחושתית ומוטוריות בכף היד בפיזור העצב המדיאני .הרופא אמר שכנראה לחץ או מתיחה של העצב .נשלחתי לבדיקת הולכה עצבית .מטופל בפיזיוטרפיה .מה עוד ניתן לעשות ומה הסיכוי לעצב להתאושש כי מאוד מדאיג.תודה

17/05/2016 | 22:11 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

לרוב מדובר בפגיעה חולפת. אך יש לצפות לתהליך שיקופ איטי. בינתיים לשמור על טווחי התנועה ולהשתמש בסדים למנוחה במידה והותקנו. יש להמשיך הבירור ע"י EMG, ENT ולפעול לפי תשובות אלו.

26/05/2016 | 13:01 | מאת: פיני

עשיתי בדיקה של הולכה עצבית ונאמר שהעצב המדיאני לא מגיב.האם לחכות ולעקוב אחר העצב בבדיקות נוספות?

16/05/2016 | 12:06 | מאת: דורית

שלום דר' רציתי לשאול אם אימון אינטנסיבי בהתעמלות קרקע של 13 שעות שבועיות, עלולה לפגוע בצמחיה והתפתחות של ילד בן 13? תודה רבה, דורית-אמא מודאגת.

17/05/2016 | 22:10 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

יש הוכחות כי הגובה של מתעמלי עילית נמוך יותר מהגובה שהיה צפוי לו לא היו מתעמלים, אך לא ברור האם זו רק השפעה של הפעילות הגופנית או גם משקל נמוך, לחצים המושפעים עליהם. מצד שני ידוע גם כי הספורטאים משלימים את הפכר בתקופות המנוחה שבין בתחרויות. איני בטוח כי 13 שעות שבועיות נכנסות לתוך מסגרת זו.

12/05/2016 | 16:09 | מאת: גלעד הורוביץ

שלום ! במהלך ביצוע עליית מתח , הרגשתי שמפרק הכתף " הולך " לכיוון לא נכון , המשכתי את העלייה עוד מעט , נשמע " קליק" רציני מאוד והורגש כאב חד . הפסקתי את האימונים למספר ימים. במהלכם כל " דחיפה " והפעלת לחץ על הכתף פנימה נשמעו קליקים והמפרק זז. חזרתי לעשות עליות מתח ושכיבות שמיכה , ומהלכן אני שומע ומרגיש קליקים . בנוסף ידוע לי על היסטוריה משפחתית ענפה של פריקות כתף. שאלה : האם זו פריקה? האם אפשר להמשיך באימונים ? האםהעליי לפנות לאורטופד?

17/05/2016 | 21:52 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום - לפי התיאור שלך לא נראה כי זאת הבעיה. יתכן ומדובר בדלקת גידים או תזוזה של אחד הגידים המשמיע קליקים. יש להיבדק ע"י אורתופד ע"מ לקבל אבחנה ברורה יותר.

11/05/2016 | 15:30 | מאת: H

שלום דוקטור. אפשר קצת הסבר על הממצאים האלה בבדיקה ידנית: מבחן מגירה , פתיחה סובטלרית ניכרת בקרסול. הומלץ לי ניתוח שחזור רצועות חוזר האם ממצאים כאלה מצדיקים ניתוח חוזר? מה אומר ה במבחן המגירה ? תודה.

11/05/2016 | 15:45 | מאת: H

מבחן מגירה שלושה פלוסים

17/05/2016 | 21:47 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום מבחן מגירה "מאתגר" את הרצועה הקדמית של הקרסול (ATFL) מגירה חיובית מעיד על קרע או רפיון של הרצועה. פתיחה סובטלארית מעידה על קרע או רפיון של הרצועה בין הפטישון החיצוני לעצם העקב (CFL) ממצאים אלו יכולים להופיע גם אצל אנשים בעלי גמישות יתר. הופעת ממצאים אלו ביחד עם תלונות על חוסר יציבות בקרסול והיעדר שיפור עם פיזיותרפיה יכולים לכוון לטיפול ניתוחי כגון שחזור רצועות.

09/05/2016 | 23:31 | מאת: Xyz

היי, אני בת 15, רוקדת ותוך כדי קפיצה נפלתי על אזור עצם הזנב ועל מפרק יד שמאל. הכאבים ביד משתפרים, אך כאבי הגב "משודרים" למקום גבוה יותר בגב בכלל ובעמוד השדרה בפרט... אני בתקופה של חזרות אינטנסיביות לקראת הופעה ותחרות, לכן אני לא רוצה לבקש מהוריי ללכת לרופא כי אני משערת שהוא יגיד לנוח.. ואם הרופא יגיד ההורים לא יסכימו לחרוג ביום ממה שהרופא אמר וכל שניה בחזרות חשובה! אני לא חושבת שיש נזק חמור.... לדעתי רק מכות יבשות או קצת שרירים תפוסים, בינתיים לא נותנת 100 אחוז מעצמי בחזרות, אבל רציתי לדעת אם יש דרכים נוספות להקל על הכאב, למשל דרך שינה מסויימת או משהו בסגנון....

17/05/2016 | 21:45 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום. אני מקווה כי את מרגישה בטוב. במידה והכאבים לא חלפו עדיין יש לפנות לרופא ולהתייעץ עימו.

07/05/2016 | 21:22 | מאת: שאול

בן 26.5 לפני שנה וחצי נקעתי את הקרסול, וב-MRI שביצעתי לפני חצי שנה נמצא קרע חלקי בסינדמוזיס. ניסיתי פיזיותרפיה מספר פעמים, מה שלא מצליח להועיל. אני סובל מכאבים כרוניים בצד המדיאלי והלטראלי בקרסול הנקוע (באיזור חיבור הקרסול), יחד עם נפיחות קלה ושינוי צבע הקרסול (שהחלה בחצי שנה האחרונה) וקושי גדול מאוד בהליכה קצרה (עשרות מטרים ויותר) או בעמידה ממושכת וגם במהלך השינה אפילו. לפני מספר שבועות ביצעתי אולטרה-סאונד לקרסול, והתוצאה היא עם חדש לקרע מלא ב-ATFL. אך זה די מוזר, כי שני רופאים שונים (כולל רופא בכיר מאוד) שבדקו את ה-MRI שעשיתי דאז (כולל אבחנת הרדיולוג), קבעו שה-ATFL תקינה. מה גם, שהאבחנה שהודגמה ב- MRI לא באה כאן לידי ביטוי (הפגיעה בסינדמוזיס). השאלות שלי: עד כמה אפשר להסתמך על אמינות בדיקת ה- )US וביצועה) ביחס לMRI - בייחוד שהמצב לא השתנה מאז, כך שתהיה השתקפות כזו בבדיקה ? אגב ה-MRI בוצע בטכניקות : STIR, T1, T2, PDW, DIXON במישורים שונים ללא חומר ניגוע, והאם יש מקום לבצע שוב פעם בדיקת MRI כדי לבדוק את החשש שהועלה ב-US יחד עם העובדה שאין הטבה משמעותית במצב הקרסול? אם לא (כלומר אם אין צורך לבצע שוב MRI (, אז אילו סיבות יכולות להיות לכך שהנקע לא מחלים (בהנחה שלא מדובר כאן בתסמונת הכאב המורכב), והוא כואב הרבה מעבר לממצאי הבעיה (ואפילו גם באיזורים נוספים שאין ממצא לגביהם) בבדיקת ה- MRI ?

07/05/2016 | 22:14 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

לרוב ניתן לסמוך יותר על בדיקתה הMRI שנותנת תמונה ברורה יותר של הממצאים. לגבי סיבת הכאבים יש להתייעץ עם אורתופד בכדי לקבל אבחנה.

06/05/2016 | 19:26 | מאת: שי

לום דוקטור לאחר orif של הפיקה לפני כחודש ושבוע נראה בצילום מ.א orif של שברים בפיקה,שבר רוחבי בפיקה אמצעית משביעת רצון,עם סימני איחוי מתקדמים קיימת תזוזה באזור שבר בפול דיסטלי של הפיקה,אך פרגמנט דיסטאלי מחובר,יש סמני איחוי. שאלתי היא כזאת דוקטור האם לשבר זה יש משמעות אם התאחה אך בצורה לא מדויקת?מה יש לעשות במצב כזה? האורתופד טוען כי אין לזה הרבה משמעות אשמח לעזרתך.

07/05/2016 | 22:07 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

ישנם חלקים כמו המשטח המפרקי אותם חשוב להחזיר בדיוק רב יותר מאשר חלקים חוץ מפרקיים. יתכן שזו כוונת המנתח.

09/05/2016 | 20:04 | מאת: שי

שלום דוקטור השבר בפיקה נחצה ל 2 ועוד חתיכה תחתונה שאותה לא חיברו עם מסמרים. ולכן הגוף לבד איחה את זה בוצע חיבור אך עם תזוזה קלה,זה אינו חלק שלא קשור למפרק הפיקה החשש היה בהתחלה שהמרפק הפיקה תמשוך אותו למטה. אם לדעתך יש לזה משמעות ?

04/05/2016 | 11:42 | מאת: נוי רותי

שלום לפני כשנה וחצי+ נקר לי שריר 4 ראשים קרע חלקי דרגה 1 מאז ועד היום עדיין עם כאבים חזקים + צליעה והגבלה של כ -40 בכיפוף הרגל בוצעו פעמיים MRI, טופלתי בפיזיוטרפיה, הידרוטרפיה, גלי הלם והזרקה לתוך השריר ללא הצלחה המקום מסוייד, מצולק ויש קצת בצקת הולחט עי" רופא פרטי שאין מנוס מניתוח לניקוי המקום אבקש את חוות הדעת שלכם בכל מקום שהייתי והתייעצתי לא נתקלו במקרה כמו שלי אודה לקבלת חוות דעת

07/05/2016 | 22:05 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום. חסרים פרטים, כמו גיל, לאיזה כיפוף את מגיעה? האם נגרמת לך מגבלה פונקציונלית? במידה והממצא מגביל מאוד ניתן לבצע ניתוח לשחרור השריר, יתכן אף שיזדקק להארכה. וכמובן תידרש פיזיותרפיה רבה לאחר מכן ע"מ להימנע מהידבקויות וקיצור חוזר של השריר.

03/05/2016 | 16:48 | מאת: פציעות ספורט ברכיים

שלום! אני ספורטאית בת 29 סובלת מכאבים בברכיים. התחלתי לעשות טיפול ברכיים ע"י זריקות ארטריז. ביום הראשון ד"ר עשה לי זריקה 1 לכל ברך אבל ברך סמאל כמעט ולא הרגשתי זריקה וברך ימין ממש כאב ואחרי זה למשך יומיים הרגשתי ומרגישה כרגע אינעימות וכואב לעשות כפיפה. השאילה היא: האם זה אומר שחומר של הזריקה הלך למקון הלא נכון?

07/05/2016 | 22:02 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

איני יכול לתת לך תשובות מהימנות על סמך מידע זה. יש לפנות לרופא שביצע את הזריקה. כמו כן יש לברר את סיבת הכאבים בברך. האם ישנה פגיעה סחוסית?

03/05/2016 | 14:08 | מאת: ג'ודואי

היי דוקטור ריציתי לדעת מה אופן הטיפול לתוצאות הMRI שלי מפרק ה- C/A מודגם תקין. הבורסה הסוב-אקרומיאלית הודגמה שמורה. הגידים המסובבים הודגמו תקינים. גיד הביצפס הודגם שמור. מודגם קרע בבסיס הלברום הקדמי תחתון, כאשר מתחת למיטת הקרע נמשכת ציסטה פראלברלית בקוטר 7.2 ס"מ במישור הצדדי פנימי ובגובה 7 מ"מ (חתך 11 סדרה 5 (ובקוטר 5.2 ס"מ בציר הסגיטלי (חתך 19 סדרה 6.( מודגם נוזל תוך פירקי בכמות פיזיולוגית. הודגמו אותות תקינים ממח העצם ללא עדות לשברים או בצקות. אין עדות לנזק היל-זקס. סיכום : קרע חלקי בבסיס הלברום הקדמי תחתון עם יצירת ציסטה פראלברלית כמתואר.

07/05/2016 | 22:00 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום. ראשית אנו מטפלים בבעיה ולא בממצאים בMRI. ציסטה בגודל 7 מ"מ היא גדולה והיא נגרמת כנראה ממנגנון של שסתום אל חזור דרך הקרע. יש לברר האם התלונות שלך קשורות לממצאים אלו ואם כן ניתן לבצע ניתוח לתיקון הקרע ועיגון מחדש של הלברום.

17/04/2016 | 16:36 | מאת: גלילי

בעבודה בשעת מנוחה על ספה ניזרקה עלי ידידה וישבה על הבטן התחתונה מאז כואב לי ותחושת בחילה...הייתי בחדר מיון ועשו צילום ולא גילו כלום..מאז עבר כחודש ועדיין כאבים...חשבתי לבקש יעוץ נוסף ולא יודע באיזה תחום מטפלים בכאלה כאבים בבטן התחתונה ..אנא מה דעתך בבקשה.

18/04/2016 | 10:17 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

לפי התיאור שלך לא נראה כי מדובר בבעייה אורתופדית. יש לפנות לרופא משפחה בשלב ראשון. בהמשך ניתן לפנות לכירורג או גינקולוג בהתאם להמלצות הרופא משפחה.

17/04/2016 | 14:08 | מאת: איילה כהן

שלום רב, האם ניתוחים לקשירת פיקת הברך באמצעות גיד, נעשים היום גם בבתי חולים אחרים מלבד רמב"מ? בתי בת 13, לפני שנה פריקת פיקה ראשונה (חזרה טבעית למקום) במהלך ריקוד, גובסה וטופלה בפיזיוטרפיה, מאז 2 פריקות נוספות. לא רוקדת כבר מס'חודשים, הומלץ ניתוח לשחזור הרצועה הקרועה כפי שנרשם ב MRI: "קרע חלקי מדרגה גבוהה של הרטינקולום המדיאלי, באיזור האינסרציה של הפטלה". לאחר התייעצות ב"וולפסון" הוחלט על הצורך בניתוח וכן אצל מומחה נוסף. אשמח לשמוע חוות דעת נוספת מכם. תודה, איילה

18/04/2016 | 10:14 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום איילה. ניתוח מסוג זה מבוצע גם בבתי חולים אחרים. יש לחפש אורתופדים המומחים בילדים ומתעסקים ברפואת ספורט.

13/04/2016 | 01:41 | מאת: ורדה

אני סובלת מכאב ברגל שמאל צד חיצוני של הברך. טופלתי בפיזיוטפיה ואפוס - יש הטבה אבל הכאב הקטן - נמצא כל הזמןץ שוקלת לרכוש מדרסים. הא יש אשרות לקבל ייעו במעבדת הליכה אצלכם ?

13/04/2016 | 22:22 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

אין בבילינסון מעבדת הליכה.

12/04/2016 | 16:57 | מאת: יוסי

סיכום MRI מצב לאחר ארטרוסרופיה ללא עדות לקרע ב-ACL (חשוב לציין שהיה לי קרע) בצקת אינטראמדולרית ב- ACL וLFC ובפלטו הטיביאלי באינטרציה פרוקסימלית ודיסטלית של הרצועה בצקת באספקט עליון פנימי של שומן הופה הודגם נוזל במפרק הברך

12/04/2016 | 21:07 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

ומהי הבעיה ממנה אתה סובל?

שלום, אני בן 57, עשיתי בדיקת MRI לפני מספר ימים על רקע כאבים חזקים במפשעה ודלקת פרקים שאובחנה. אלו הממצאים: שינויים ארטרוטיים קשים במפרק הירך מימין, מלווים בציסטת סוב-כונדרליות במשטחים סמוכים של ראש הירך ושל האצטבולום. שחיקה נרחבת של סחוס משני צדי המפרק בעובי מלא, בפרק ירך מימין. מוגדם נוזל תוך פירקי בפרק ירך מימין בכמות מוגברת במידה קלה מימין עם האדרה קלה לאחר הזרקת חומר ניגוד, אשר מכיל מספר מוקדים קטנים היפו-אינטנסיים בכל הסדרות (כנראה LOOSE BODIES) - קרוב לוודאי כביטוי לסינוביטיס. מישורי השומן, השרירים והמבנים הניורו-וסקולריים מודגמים שמורים. ממצא לוואי - הידוצלה קל מימין. אשמח לקבל המלצה מה הטיפול או מה עושים במצבי. תודה,

12/04/2016 | 21:06 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

תיאור זה מתאים לשחיקה מתקדמת של מפרק הירך במצב זה הטיפול מתחלק לניתוחי - החלפת המפרק או לא ניתוחי ע"י פיזיותרפיה, שימוש באמצעי עזר להליכה (מקל), הפחתת משקל אם צריך, ותוספי מזון\תרופות להפחתת כאבים. ההחלטה על הטיפול המתאים צריכה להינתן בהתאם לרמת הכאבים והתפקוד שלך.

היי, אני משרת ביחידה מובחרת, התגייסתי עם OSD בברך. לפני הגיוס התאמנתי בכושר קרבי ואת כלל האימונים הייתי מבצע עם רצועת תמיכה לברך. כאשר התחלתי את המסלול הפסקתי את השימוש ברצועה בעקבות אי נוחות (נאלצתי לשים אותה באופן תמידי מכיוון שלא ידעתי מתי אצטרך אותה). כבר מתחילת המסלול היו לי כאבים בברך בעקבות אותה בעיה, אמנם הכאבים היו קלים-בינוניים ונסבלים. לאחר כ6 חודשים הכאבים התעצמו למשך תקופה של מספר שבועות ואף באחד מהאקטים שהיו נאלצתי לעצור בשל כאבים שהגיעו לרמה בלתי נסבלת. אחרי 12 חודשים במסלול של כאב תמידי הפנה אותי רופא היחידה לאורטופד מומחה בחר"פ צריפין, האורטופד מומחה שלח אותי לבצע רנטגן ובדק את תוצאות הרנטגן ביחד עם ראש מדור אורטופדיה של צה"ל, ראש המדור אבחן OSD בברך ימין ושלל כאבים מסיבות אחרות, בתם האבחון הוא הציג לפני שתי אפשרויות לשיפור המצב הזרקת סטרואידים לברך ו/או ניתוח. ביצעתי הזרקה לברך ימין אולם גם לאחר חודשיים מיום הזריקה לא חל שיפור. הלכתי באופן פרטי לפרופסר שמואל דקל לאבחון נוסף, הפרופסור חיזק את עמדתו של ראש מדור אורטופדיה וטען כי במידה והכאבים במשכים ניתוח הוא הפתרון לבעיה. התחלתי כעת תהליכים לקראת ניתוח שיכול בקרוב, ביצעתי CT דו"צ בברך ואלו תוצאות האבחון: להלן ממצרי סריקת CT של ברכיים: פרטים קליניים: כאבים הבדיקה בוצעה בלי הזרקת חומר ניגוד הבדיקה נעשתה בחתכים דקים במישור האקסיאלי עם שיחזורים במנחים שונים ללא בדיקות קודמות להשוואה עדות ל-OSD מימין נוזל בכמות קטנה ברטינקולום פטלרי לטרלי מימין בייקר ציסט קטן משמאל פרט לכך מבנה גרמי ומרווחים מפרקיים שמורים. סוף הממצאים. על פניו נראה כי המצב לא חמור במיוחד וגורם לי לשאול את עצמי האם אני מבצע את המעשה הנכון לגבי הניתוח, אולם הפסקת הכאבים בברך בעת פעילות גופנית זו הקלה גדולה בשבילי, במיוחד במסלול כה קשה. הפסקת הכאבים הוא + גדול עבורי אך כרגע אני עוד לא מספיק מודע ל - . אשמח אם תוכל לפרש עבורי את תוצאות אבחון הCT בשפה שאבין, כמו כן אשמח אם תביע את דעתך בעניין והאם ניתוח זו החלטה נכונה. ארצה גם לדעת את חסרונות הניתוח במידה והנך מודע להם, מה הסיכון בנזק לברך וכמו כן אני גם סקרן לגבי גודל הצלקת, האם תהייה בולטת או מוצנעת. מתנצל על אורך התוכן. אודה לך במידה ותשיב לי.

12/04/2016 | 21:00 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

איני יודע איזה ניתוח תוכנן לבצע. אתה צריך לשאות את עצמך ואת המנתח 3 שאלות: - האם הניתוח יאפשר לך לחזור לפעילות ביחידה זו ותוך כמה זמן - האם אתה מעוניין לבצע ניתוח ע"מ להישאר ביחידה זו - האם מחוץ לפעילות הצבאית האיננסיבית הזו היו לך כאבים משמעותיים לאחר שתענה על שאלות אלו תוכל לקבל החלטה מושכלת.

בזמן ריצה כואב לי ברך ימין שמקרין לי עד למפשעה בחלק הפנימי. כמובן אני מורידה מהירות ושומעת לגוף שלי. אחרי הריצה אני לא יכולה ליישר את הרגל ולהרים אותה למעלה. לא שבור לי כי אני עושה אופניים והכאב פוחת. כואב לי בעיקר בלילה. מה זה יכול להיות? . בת עשרים.

12/04/2016 | 20:52 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום איילה. חסרים הרבה פרטים וכן בדיקה. יכול להיות שמדובר בשברי מאמץ, דלקת בגידים, בעיות תוך מפרקיות בברך או בירך. יש להיבדק ע"י אורתופד

05/04/2016 | 09:37 | מאת: דליה

שלום רב, אני בת 61, בריאה בדרך כלל למעט כאבים בגפיים עליונות ותחתונות, מזה זמן רב סובלת מכאבים בברך, שינויים ניווניים, וקבלתי מספר פעמים זריקות אשר עזרו לזמן קצר מאוד. לאחרונה עשיתי צילום ובפיענוח נירשם: טרבקולות גסות בעצם. אבקש לדעת מה זה אומר והאם יש טיפול? תודה דליה.

05/04/2016 | 23:14 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

האם מדובר בעצם אחת? בכמה עצמות? יש לפנות לאורתופד בכדי להבן בדיוק במה מדובר.

06/04/2016 | 08:22 | מאת: דליה

33266543 תוצאות בדיקה צלום ברך - 2 מבטים ******************************* צילום ברך ימין _______________________________ טרבקולות גסות בעצמות. שינוים שחיקתיים. בצילומים אחרים צויין שהעצמות לבנות ויתכן שמתאים ל- OSTEOPETROSIS והרופא חושב עפ"י צילום הברכיים שזה פאג'ט. אודה על הסבר מפורט. תודה דליה ___________________________________________________________________________

לפני 8 חודשים מלאים החלקתי בפנייה מאופניים במהירות של איזה 25 קמ"ש היה מהירות יפה{ מצטער כל החיים על הטיפשות הזאת שמיהרתי} . כתוצאה מזה אוטומטי זרקתי את הידיים להגן מפני הנפילה . היו לי שפשופים ברך שמאל וגם בטן תחתונה שמאל. וגם מרפק ימין . הכל מזמן עבר לי . אבל קרה לי דבר אחד באותו רגע הרגשתי שקרה משהו בחזה באמצע איפה הסטרנום התחתון או אולי בשריר החזה השמאלי כי ההחלקת היתה לצד שמאל. סבלתי חצי שנה מלאה כאבים עצומים! עד שעשיתי מיפוי עצמות ולא מצאו לי שום כלום בדיקה תקינה . עכשיו חלפו עוד חודשיים וזה כבר 8 חודשים מאותה נפילה ועדיין סובל כאבים חזקים מאוד מאוד אין סיכוי בעולםם שבלי טיפול משהו זה יחלוף לי באור בוקר אחד . האיתי אצל כירוגיה אמר זהו זה אם מיפוי תקין אין מה לעשות איתך . אותו דבר רופאת משפחה אומרת. ואורטופד בכלל לא מתעסק בזה אמר לי. מה אני עוד יכול לעשות האם יש סיכוי ואפנה לפיזיותרפיה ויעזור לי משהו תרגילים { הבעייה מרוב כאבים עצומים לא יודע איך אעשה תנועות ברגע שאני מזיז תחזה לצד שמאל אז הכאב החזק דקירות חזק מהמקום במדובק באמצע ממש בחיבור בחזה השמאלי. מה אני עושה אני כבר מיואש איך הפכתי לאדם מוגבל ונכה בגיל 25 מהחלקה. אנשים עוברים פציעות רציניות ובסוף הכל עובר להם. ואצלי אני לא רואה איך אני חוזר למצב לפני הנפילה ממש יורד לי דמעות ורושם מה לעשות..?

05/04/2016 | 23:10 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

בהחלט ניתן לנסות טיפול בפיזיותרפיה או הידרותרפיה.

03/04/2016 | 08:24 | מאת: שירה

עקב הליכה של יומיים בכף הרגל יש לי כאבים ושפשופים חזקים גם בעקב וגם מתחת לבוהן בערך בחלק הפנימי שהרגל לכיוון הפנימי מסתכלים עליה?

05/04/2016 | 23:08 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

במידה והתופעה חוזרת ניתן לשקול להחליף את הנעליים בשלב ראשון

אני כבר לא מטופל אצל המנתח כבר הרבה זמן מכיוון שלטענתו אין לו איך לעזור לי יותר. הייתי אצל 2 אורתופדים מומחים לכף רגל שתיהם קבעו מבחן מגירה חיובי. האם לפי מבחן מגירה חיובי יש אינדיקציה לעשות ניתוח חוזר? והאם אתה ממליץ על ארתרוסקופיה אבחנתית? והאם הבעיה יכולה להיות impingement תסמונת צביטה קדמית בקרסול?

05/04/2016 | 23:03 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

בנוכחות נקעים חוזרים, ומגירה חיובית ניתן לשקול בהחלט ניתוח חוזר לשחזור הרצועות וניקוי התפיסה הקדמית במידה וקיימת. כמו כן יש לשקול פרוצדורות נוספות כמו תיקון עיוותים אחרים בקרסול שתרמו לכשלון הניתוח הקודם או ביצוע הניתוח בגישה שונה. בהצלחה.

06/04/2016 | 16:53 | מאת: I.h

תודה רבה ד"ר עזרת לי מאוד

31/03/2016 | 00:26 | מאת: ענבל

שלום רב, אני בת 30 ומזה כחודשיים שאני רצה. כיום בסביבות 10 עד 15 ק''מ בשבוע במצטבר. בחודש האחרון יש לי כאבים בכף רגל ימין באיזור עצם הנביקולר בזמן ריצה ובימים האחרונים מידי פעם גם בזמן מנוחה. מעבר לכך כשאני רצה זה מרגיש כאילו איני דורכת בצורה נכונה על הרגל. האם מדרסים יכולים לעזור? ומה עשוי להיות מקור הכאב? תודה רבה.

05/04/2016 | 22:57 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

יש להיבדק ע"י אורתופד ולבדוק האם מקור הכאבים בדלקת של גיד הTP או ממצא אחר באיזור עצם הנביקולר. במקרים מסויימים אכן מדרסים יכולים להועיל.

אני עוסק בספורט נקעתי את הקרסול מלפני חצי שנה לאחר פיזוטרפיה וmri מצאו שיש לי חבלה בשלושת רצועות הקרסול. אין לי כאבים בקרסו אבל לא מסוגל לחזור פעילות כמה זמן וקח פציעה כזו ואיזה טיםול הוא הכי מתאים

05/04/2016 | 22:53 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

יש ללהיבדק ע"י אורתופד ולהעריך האם קיימת חוסר יציבות התורמת להפרעה בפעילות. במידה וישנה חוסר יציבות ואין שיפור תחת הטיפול הפיזיותרפי ניתן לשקול טיפול ניתוחי לשחזור הרצועות.

21/03/2016 | 18:07 | מאת: אלדר

ערב טוב, ביצעתי מיפוי עצמות ואני מבקש עזרה בפענוח. -קיימת קליטה פטלוגית ב rt medial tibial plateau הממצאים יכולים להתאים ל overuse injury כנראה עם מעורבות של המינסקוס המדיאלי. קליטה מוגברת ב lt mfc, rt mfc , tibial tuberosity משתי הצדדים - ממצאים יכולים להתאים ל overuse injury שאר השלד תקין. אשמח לדעת מה חומרת הפציעה שלי ומה אומר הפענוח. תודה רבה וערב טוב

26/03/2016 | 20:02 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום אלדר. המיפוי מצביע על פעילות מוגברת של בניה\תיקון עצם במדור הפנימי של הברך. יכול להיות בשל שחיקה של הסחוס, משקל יתר, מבנה של הרגליים וכדו'. יש להשלים את הבדיקה אצל אורתופד לצורך השלמת הבירור

שלום רב, שמי טל בת 29 מאזור המרכז. לפני שנתיים במהלך פעילות ספורטיבית מאומצת חשתי כאבים עזים באזור מפרק ירך ימין ו"קנאקים" בעת הליכה. לאחר בירור ובדיקת ארתרו-MRI נמצא כי יש לי קרע "ידית דלי" בלברום- מודגם כיסוי יתר של ראש הפמור ע"י האצטבולום - ממצא המחשיד לתפס אצטבולו-פמורלי מסוג . PINCER מודגם קרע הוריזונטלי לרוחב הלברום הקדמי עליון עם שבב לברום מנותק חלקית מדיאלית ומתחת למיטת הקרע בקוטר 5 מ"מ בציר הסגיטלי (חתכים סגיטליים 9-8 סדרה -)7 ממצאים מתאימים לקרע "ידית דלי ". הלברום האחורי מודגם תקין . ללא עדות לנזק סחוסי פוקלי . אין עדות לבצקות לשדיות . הקפסולה מודגמת שמורה . הרצועות הפמורליות מודגמות תקינות . לסיכום : קרע "ידית דלי" בלברום הקדמי עליון כמתואר לאחר ממצאי בדיקה זו פניתי לרופא מומחה ועברתי ניתוח לתיקון הקרע. כיום כשנה לאחר הניתוח כבר כמה חודשים שאני חווה כאב חד, שונה מהכאב אותו חוויתי לפני הניתוח- באזור המפשעה בעיקר, וגם ה"קנאקים" חזרו בפעילות מאומצת. חשוב לי לציין כי אני מתאמנת במכון הכושר כ-3-4 פעמים בשבוע וכי חשוב לי לנהל אורח חיים ספורטיבי. עם זאת, לאחר הניתוח הפחתתי את העומס באימונים. לבירור פשר הכאב הנוכחי- רופא אורתופד ביצע בי בדיקה ידנית ואמר כי קיים חשד לקרע נחוזר. כמו כן הוא הפנה אותי לבדיקת רנטגן (בעמידה, ובמנח צפרדע). שם נמצא כי אין עדות לממצא פתולוגי גרמי. ראשית- מה זה אומר? כמו כן, הרופא נתן לי כדורי "ארקוקסיה" לשיכוך דלקת, הכאבים פחתו אך עדיין קיימים. כיצד עליי לברר אם חזר הקרע בלברום? האם עליי לבצע בדיקת ארתרו MRI נוספת? או שבדיקת הרנטגן שוללת ממצא זה? במידה ואכן יש לי קרע חוזר בלברום, האם האפשרות של ניתוח נוספת נלקחת בחבשון? שכן הניתוח הראשון לא עזר, מה הסיכויים שהניתוח השני ישפר את המצב? אם לא ניתוח- אז מה כן? תודה.

21/03/2016 | 13:05 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום טל. צילום הרנטגן לא שולל קרע חוזר. הוא מברר פגיעות נוספות כמו שחיקה של הסחוס או היווצרות בלטי עצם. יש להמשיך ולברר ע"י MRA של מפרק הירך ולפנות לרופא שניתח אותך.

21/03/2016 | 01:51 | מאת: I.h

ד"ר שלום רב. אני כשנה וחצי אחרי ניתוח שחזור רצועות קרסול, אחרי הרבה נקעים חוזרים כיום עדיין נקעים חוזרים . יש לי כאבים שאני מניע את הקרסול פנימה ולמעלה. קשה לי להגדיר בדיוק איפה הכאב, הכאב בערך בחיבור של הטיביה לטלוס ובפטישון הפנימי. אני מרגיש כאב ממש חזק שאני עושה תנועת dorsiflexion בעמידה ושאני מפעיל עומס על הקרסול. מין כאב של מעיכה של העצם ממש חזק יש גם קליקים בקרסול בזמן האחרון גם בהליכה מרגיש כאב. הכאב ממש מפריע. עשיתי מיפוי עצמות:ממצאים : סקולזיוס טורבו לומבלי, הדגשה בחלק הדיסטלי עצם הטיביה ובחלק האחורי עצם הטלוס- שינויים אוסטיאוארטריטיים -מצב לאחר חבלה וניתוח בקרסול שמאל. עשיתי MRI ב-MRI רשום בתוצאות צלקת באזור atfl הצלקת מערבת גם את הרצועה הסינדמוסטית. השאלות שלי הם ככה : מה יכול לגרום לכאבים כל כך חזקים בלי ממצא בצילומים מה הבעיה יכולה להיות? ואיך אפשר לטפל. ומה אפשר לעשות להקל בכאבים ? תודה רבה.

21/03/2016 | 13:02 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום אם אתה עדיין סובל מנקעים למרות הניתוח יכול להיות שחלק מהכאבים הם מהנקעים החוזרים. לעיתים ישנה תגובה מוגברת של יצירת צלקת במפרק והיא זו הגורמת לכאבים וגם מתוארת לדבריך בMRI. יש לפנות לרופא שניתח אותך ולברר אפשרויות טיפול כולל ניתוח לייצוב הקרסול או ארטרוסקופיה חוקרת וזאת בהתאם לממצאים בבדיקה הגופנית.

21/03/2016 | 13:42 | מאת: I.h.

שלום ותודה על התשובה. אני כבר לא מטופל אצל המנתח כבר הרבה זמן מכיוון שלטענתו אין לו איך לעזור לי יותר. הייתי אצל 2 אורתופדים מומחים לכף רגל שתיהם קבעו מבחן מגירה חיובי. האם לפי מבחן מגירה חיובי יש אינדיקציה לעשות ניתוח חוזר? והאם אתה ממליץ על ארתרוסקופיה אבחנתית?

19/03/2016 | 23:48 | מאת: עידן

שלום,אני בן 17 ולפני כ4 שנים לאחר כאבים חוזרים בברך השמאלית שלחו אותי לmri ובבדיקה אובחן כי הנני סובל מmedial subluxatio של הפיקה וpatella bipartita כמו כן המבנה האנטומי של המפרק הוא פתולוגי,הפיקה גדולה מידי ביחס לעצמות וכו'. עד היום הסתדרתי עם genutrain וטיפולי פיזיותרפיה וims ולפני חודשיים שוב חזרו הכאבים.לאחר שניסיתי שוב טיפול שמרני שכשל חזרנו לברר מה עוד אפשר לעשות והומלץ לנו על ניתוח לשחרור מדיאלי של הפיקה,אך נאמר גם שהוא לא בהכרח יספק.כמו כן בגלל הבעיה הזאת והכאבים הפסקתי לשחק כדורסל. מלבד זה גם אנחנו וגם הרופא והפיזיותרפיסט אובדי עצות בטענה שאין בספרות המקצועית מידע על הנושא ואין ידע בו.האם שמעת על מקרה כזה,או ראית או שיש לך איזושהי דרך להציע לי שתעזור לנו? תודה.

21/03/2016 | 13:11 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום עידן יש לראות עד כמה המקרה חמור ומציק. והאם ישנם עיוותים נוספים בברך או בירך התורמים לבעיה. במידה והפגיעה האנטומית משמעותית הסיכוי לשיפור ע"י חיזוקים ופיזיותרפיה הוא נמוך ואז צריך לבצע שחרור מדיאלי עם או ללא חיזוק לטרלי של הפיקה.

19/03/2016 | 23:45 | מאת: שלום

מה זאת אומרת אין כיצד לסייע? מה נותר לי אז לעשות? שמתי לב שאחרי שסיימתי תכדורים נוגדי הדלקת אטודולק 600 האלה אז עכשיו חלפו 3 ימים משהפסקתי לקחת ופתאום אני כן מרגיש שינוי קל ועושה תנועות שלא הייתי מסוגל לעשות אבל עדיין יש כאב אני בכוח מנסה להזיז תגוף שמאלה שמופיע הכאב אומר אולי השתחרר אבל לא . האם כדאי להמשיך בכדורים אלו? מה מרמז שכן הכדורים מעט עזרו אבל רק 3 ימים אחרי שסיימתי לקחת אותם מתחיל להרגיש מעט שינוי אבל בכלל לא סופי יש תכאבים עדיין. מה אומר עדיין סובל..

21/03/2016 | 13:15 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

לעיתים לעולם הרפואה אין יכולת להחזיר דברים לקדמותם או שהטיפול בבעיה הוא בעל פוטנציאל סיבוכים גדול מהתועלת בו. לכן במקרה זה הייתי מציע לך לנסות למצוא את התרופות שעוזרות לך מדי פעם כשיש כאבים, תרגילים שעוזרים לך לשחרר את הקנקים וכו'.

אשמח לעזרה אנסה לעשות את זה בקצרה. ב31-08-2015 נפלתי החלקתי מאופניים בפנייה שמאלה במהירות של איזה 25 קמש אולי ... היה מהירות . טוב כתוצאה מההחלקת שמאלה שזה קרה זרקתי מהר את הידיים להגן מפני הנפילה אוטומטי איך שאומרים. מה שקרה לי זה שפשופים ברכיים מרפק ימין בטן תחתונה אבל כל זה מזמן עבר לי. אבל קרה דבר אחד שעד היום רק ממנו אני סובל ממנו וזה באותו רגע שזה קרה הרגשתי תחושה מוזרה בעצם הסטרנום התחתון בול באמצע הרגשתי שקרה משהו. טוב עשיתי צילום חזה באותו יום לא מצאו לי כלום . סבלתי וסבלתי מכאבים עד שחלפו להם חצי שנה מהנפילה ואמרתי אני חייב לראות מה הסיפור ניגשתי לכירוגיה הוא שלח אותי ל2 דברים רנגטן ספיציפי לעצם הסטרנום התחתון ולמיפוי עצמות . עשיתי תרנגטן חצי שנה אחרי אין להכיר שברים. עשיתי תמיפוי עצמות גם כן חצי שנה אחרי בדיקה בגדר הנורמה לא מצאו כלום. עכשיו הכאב לא עוזב אותי בעצה של רופאת משפחה ניסיתי כדורים נוגדי דלקת שאינם סטרואידים הניקראים אטודולק 600 מ"ג ל10 ימים כל יום לקחתי כדור אחד. עכשיו סיימתי תכדורים בידיוק השבוע ועדיין אין שיפור רציני בכלל אבל שמתי לב שכרגע אחרי הכדורים האלה אז ברגע שאני מותח תיד שמאל לפעמים! {שזה היה צד בנפילה} אז שמותח תיד שמאל אחורה יוצא לי מעין קליק חזק בול מאמצע החזה עצם הסטרנום וברגע שיוצא הקליק זה כואב כזה מאוד . אבל עדיין אחרי שיוצא הקליק עדיין יש תכאבים המרגיזים. וכרגע השאלות חזרתי לכירוגיה הוא אמר זהו פה גמרת אין כלום סע הביתה. חזרתי לרופאת משפחה אמרה זהו גם אין כלום הביתה. רציתי לדעת מימך כמה דברים מסקרנים . אם היה לי שם שבר - סדק האם במיפוי עצמות חצי שנה אחרי הנפילה הזאת אמורים לראות את הדבר הזה? נניח והיה ועבר האם המיפוי צריך לאבחן זאת חצי שנה אחרי?< וגם מה מרמז הקליק החזק שיוצא לי משם שמותח לפעמים תיד שמאל אחורה { לפני שלקחתי תכדורים אטודולק האלה זה לא היה}. ומה אני אמור לעשות אני ממשיך לסבול יום יום את הכדורים האלה הפסקתי לקחת כי הם רעל לקיבה אמרו לי. מה מרמז כל הדברים האלה ומה אני עוד יכול לעשות למה קופת חולים כללית כבר לא מקבלים אותי אומרים זהו. תודה

19/03/2016 | 22:16 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

הקליקים האלו יוצאים ככל הנראה ממפרק הנמצא בין חלקי עצם החזה (הסטרנום), מדובר בגזים המצטברים במפרק ומשתחררים. הם באמת נוטים להופיע אחרי חבלות. לצערי. אין לנו הרבה כיצד לסייע במקרים אלו.

17/03/2016 | 21:49 | מאת: Moshe

שלום דוקטור העליתי תמונה מהmri האם אתה יכול להגיד לי האם יש ocd בעצם? http://i.imgur.com/VWxOcvI.jpg תודה

18/03/2016 | 08:56 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

בפורום זה לא נותנים פיענוחים להדמיות

14/03/2016 | 21:48 | מאת: רותי

שלום רב, לפני חודש וחצי נפלתי כשכל משקל גופי נפל על ברך שמאל.במשך כשלושה שבועות לא קיבלתי טיפול מלבד מנוחה לברך והפניה לMri . תוצאות ה mri היו כדלקמן: מודגם שבר אלכסוני היפואינטנסי באספקט התחתון של הפצט המדיאלי של הפיקה עם קונטוזיה לשדית סביבו.ללא עדות לפריקה של הפיקה או לקרע של מייצבי הפיקה.באספקט העליון לטרלי של המדור הפטלו-פמורלי מודגם גופיף היפואיניטסי בקוטר 8 ממ במישור הצדדי פנימי,5ממ במישור הקדמי אחורי ובגובה 7 ממ ,ייתכן שבב אוסטוכודנרלי מנותק.מודגמת קונוטזיה לשדית נרחבת באספקט הקדמי של האפיפיזה והמטפיזה של הטיביה הפרוקסימלית .מודגמת קונטוזיה לשדית מינימלית במרכז המטפיזה של הפמור הדיסטלי. הרצועות הצולבות והרצועות הקולטרליות תקינות. מודגם אות חריג הוריזונטלי בהיקף הקרן האחורית של המיניסקוס המדיאלי אשר אינו מערב את המשטחים הפירקיים כך שאינו מוגדר כרקע. המיניסקוס הלטרלי תקין. המנגנון המיישר תקין סחוס הפיקה שמור. הודגם נוזל תוך פירקי בכמות קטנה,ללא עדות ליצירת ציסטה פופליטאלית. ברקמת השומן התת עורית באספקט המדיאלי קדמי של הירך מעל הפיקה מודגם תהליך בעל אותות בעוצמה נמוכה בסידרתt1 אותות בעוצמה בינונית בסידרת pd בקוטר 3 ממ במישור הצדדי פנימי ו4 ממ במישור הקדמי אחורי (חתך 32סידרה6) ובגובה 4 ממ (חתך 1 סידרה 7).דרושה קורלציה קלינית. בהמשך לתוצאות הבדיקה הרופא הנחה כי עלי לקבע את הברך עם מיצב ברך הנקרא t-scope. בזמן ערות ובשינה. לרבות הליכה על קביים. לאור כאבים בברך לאחר חודש וחצי מיום הנפילה ותחושה שורפת בברך כדוגמת פצע פתוח שותת דם, נשלחתי לבצע 4 צילומי רנטגן לברך הממצא היה כי אין שבר. בנוסף שלחתי לבדיקה של מיפוי עצמות. שאלותי: 1. מה משמעות של תוצאות ה mri. 2.האם אני נמצאת בכיוון,חוששת שמרוב קרינה יווצרו בעיות נוספות. האם עדיף לחזור על בדיקת ה mri חלף המיפוי? האם כדאי לי להתאזר עוד מס ימים/שבוע בתקווה שהכאב יעלם מעצמו? אשמח להתייחסות הן בעניין תוצאות הMri והן בנוגע לבדיקות המשך. תודה רבה מראש

18/03/2016 | 08:55 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום רותי. תוצאת הMRI מעידה על החבלה לברך עם או ללא שבר בסחוס הפיקה. (בחלק מהבדיקה כתוב שיש שבר ובחלק אחר כתוב שהסחוס תקין) הרצועות תקינות ואין עדות לפריקת פיקה. כך שלמעט פרגמנט קטן נראה כי את היכולה להחלים באמת עם מנוחה ופיזיותרפיה לפי הצורך. ללא בדיקה גופנית, סיפור המקרה והרקע שלך ומעבר על הMRI בעצמו כי הפיענוח לא ברור לגמרי איני יכול ליעץ לך מעבר לזה. אינני יודע מדוע נשלחת לבירור ע"י מיפוי עצמות ומה היתה שאלת האורתופד ששלח אותך לזה ולכן איני יכול להתייחס גם לזה. מומלץ המשך מעקב אצל האורתופד

13/03/2016 | 11:17 | מאת: רותי

שלום רב, לפני חודש וחצי נפלתי בעוצמה על ברך שמאל,לאחר בדיקה של רופא נשלחתי לצילום רנטגן וMir בצילום לא נמצא ממצא של שבר.בשלב זה לא קיבלתי טיפול מלבד המתנה לMri .בבדיקת Mir הממצאים היו כדלקמן: מודגם שבר אלכסוני היפואיטנסי באספקט התחתון של הפצע מהדיאלוגים של הפיקה עם קונוטציה לשדית סביבו.ללא עדות לפריקה של הפיקה או לקרע של מייצבי הפיקה.באספקט העליון לטילי של המדור הפטלו-פמורלי מודגם גופיף היפואיניסטי בקוטר 8 ממ במישור הצדדי פנימי,5ממ במישור הקיומי אחורי ובגובה 7 ממ ,ייתכן שבב אוסטוכונדרלי מנותק,מודגמת קונוטציה לשדית נרחבת באספקט הקיומי של האפי פיזה והמטפיזיקה של היטיבה הפרוקסימלית .מודגמת קונטוזיה לשית מינימלית במרכז המטפיזי של הפמור הדיסטלי. הרצועות הצולבות והקול טרגיות תקינות. מודגם אות חריג הוריש טלי בהיקף הקרן האחורית של המיניסקוס הרדיאלי אשר אינו מערב את המשטחים הפיר קיים כך שאינו מוגדר כרקע. המיניסקוס הליברלי תקין. המנגנון המיישר תקין סחוס הפיקה שמור. הודגם נוזל תוך פירוקי בכמות קטנה,ללא עדות ליצירת ציסטה פופליטאלית. ברקמת השומן התת עורית באספקט הרדיאלי קדמי של הירך מעל הפיקה מודגם תהליך בעל אותות בעוצמה נמוכה בסידרתt1 אותות בעוצמה בינונית בסידרת pd בקוטר 3 ממ במישור הצדדי פנימי ו4 ממ במישור הקיומי אחורי (חתך 32סידרה6) ובגובה 4 ממ (חתך 1 סידרה 7).דרושה קורלציה קלינית. בהמשך לתוצאות הבדיקה הרופא הניחה כי עלי לקבע את הברך עם מיצב ברך הנקרא t-scope. בזמן ערות ובשינה. לרבות הליכה על קביים. לאור כאבים בברך לאחר חודש וחצי מיום הנפילה ותחושה שורפת בברך כדוגמת פצע פתוח שותת דם, נשלחתי לבצע 4 צילומי רנטגן לברך שהממצא היה כי אין שבר ובדיקה של מיפוי עצמות. שאחותי: 1. מה משמעות של תוצאות הMir 2. האם אני נמצאת בכיוון,חוששת שמרוב קרינה יווצרו בעיות נוספות. האם עדיף לחזור על בדיקת ה mri חלף המיפוי? האם כדאי לי להתאזר עוד מס ימים/שבוע בתקווה שהכאב יעלם מעצמו? אשמח להתייחסות הן בעניין תוצאות הMri והן בנוגע לבדיקות המשך. תודה רבה מראש

13/03/2016 | 19:29 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום רותי. בשל שגיאות רבות בהעתקת תשובת הMRI (אולי תיקון אוטומטי?) אינני מצליח להבין את משמעות הפיענוח.

14/03/2016 | 21:42 | מאת: רותי

שלום רב, אכן השלמה אוטומטית. ממצאי בדיקת הmri : מודגם שבר אלכסוני היפואינטנסי באספקט התחתון של הפצט המדיאלי של הפיקה עם קונטוזיה לשדית סביבו.ללא עדות לפריקה של הפיקה או לקרע של מייצבי הפיקה.באספקט העליון לטרלי של המדור הפטלו-פמורלי מודגם גופיף היפואיניטסי בקוטר 8 ממ במישור הצדדי פנימי,5ממ במישור הקדמי אחורי ובגובה 7 ממ ,ייתכן שבב אוסטוכודנרלי מנותק.מודגמת קונוטזיה לשדית נרחבת באספקט הקדמי של האפיפיזה והמטפיזה של הטיביה הפרוקסימלית .מודגמת קונטוזיה לשדית מינימלית במרכז המטפיזה של הפמור הדיסטלי. הרצועות הצולבות והרצועות הקולטרליות תקינות. מודגם אות חריג הוריזונטלי בהיקף הקרן האחורית של המיניסקוס המדיאלי אשר אינו מערב את המשטחים הפירקיים כך שאינו מוגדר כרקע. המיניסקוס הלטרלי תקין. המנגנון המיישר תקין סחוס הפיקה שמור. הודגם נוזל תוך פירקי בכמות קטנה,ללא עדות ליצירת ציסטה פופליטאלית. ברקמת השומן התת עורית באספקט המדיאלי קדמי של הירך מעל הפיקה מודגם תהליך בעל אותות בעוצמה נמוכה בסידרתt1 אותות בעוצמה בינונית בסידרת pd בקוטר 3 ממ במישור הצדדי פנימי ו4 ממ במישור הקדמי אחורי (חתך 32סידרה6) ובגובה 4 ממ (חתך 1 סידרה 7).דרושה קורלציה קלינית. בהמשך לתוצאות הבדיקה הרופא הנחה כי עלי לקבע את הברך עם מיצב ברך הנקרא t-scope. בזמן ערות ובשינה. לרבות הליכה על קביים. לאור כאבים בברך לאחר חודש וחצי מיום הנפילה ותחושה שורפת בברך כדוגמת פצע פתוח שותת דם, נשלחתי לבצע 4 צילומי רנטגן לברך הממצא היה כי אין שבר. בנוסף שלחתי לבדיקה של מיפוי עצמות. שאלותי: 1. מה משמעות של תוצאות ה mri. 2.האם אני נמצאת בכיוון,חוששת שמרוב קרינה יווצרו בעיות נוספות. האם עדיף לחזור על בדיקת ה mri חלף המיפוי? האם כדאי לי להתאזר עוד מס ימים/שבוע בתקווה שהכאב יעלם מעצמו? אשמח להתייחסות הן בעניין תוצאות הMri והן בנוגע לבדיקות המשך. תודה רבה מראש

03/03/2016 | 00:33 | מאת: דן

נקעתי את הקרסול לפני שנה פלוס, בצילומים שעשו כמה פעמים מאז, קבעו שאין שבר. ב-mri שעשיתי, גילו רק קרע חלקי באחת הרצועות בקרסול באיזור הלטרלי. אם זאת, יש לי כאבים במספר מקומות נוספים שלא אותרו בעיות שם עפ"י ה-mri. נבדקתי ע"י שני רופאים, שקבעו שהבעיה ממש לא צריכה להשפיע עליי. בפועל, אני בקושי מצליח ללכת כבר חודשים ארוכים, ובנוסף הרגל כבר זמן ממושך אדומה כמעט כולה (לפעמים גם כחלחלה) ונפוחה מעט בכל האיזורים הכואבים. הייתי מעוניין לדעת האם ייתכן ומדובר בקרישי דם ברגל כתוצאה מהנקע (עד כמה זה נפוץ בנקעים, אם בכלל?), ופשוט לא עלו על זה עד כה? אם כן, האם mri זו בדיקה שיודעת לאבחן זאת, או שרק ע"י בדיקת דופלקס ניתן לאשש זאת? תודה מראש. לפני יותר מ-10 שנים, שברתי את עצם החזה (sternum) כתוצאה מהפעלת לחץ גדול מדי עליו (במהלך ביצוע תרגיל במכון כושר). אני סובל מכאבים עד היום באיזור: יש תקופות שהכאבים חזקים יותר ויש תקופות שפחות. לרוב הכאבים מתעוררים כאשר אני מבצע פעולות ספורט שמפעילות את החזה (בעיקר תרגילים כמו שכיבות סמיכה, או כפיפות בטן ללא שימוש בידיים וכו'), ואז לרוב הכאב ממש מורגש (בזמן הפעילות), ולא פעם אני מרגיש "קליקים" בזמן ביצוע הפעולות (שאז הכאב מתמתן- כמו תחושת שחרור הלחץ באיזור). בזמנים יותר קשים יותר, זה מגיע גם למצב בו אני מתעטש, ואז אני סובל מכאבים חדים מאוד למשך שעות. 5 שנים אחרי השבר, עשיתי צילום נוסף, והרופא אמר שרואים שהאיזור עבר משהו, אבל אין שום עדות לממצא ספציפי לפי הצילום והבדיקה הגופנית. השאלה שלי, איזה בעיה יכולה להיות שנים רבות כל כך אחרי, ועוד באופן ממושך? האם יש מבנים נוספים שקרובים לבית החזה שיכלו להינזק (כמו רצועות, שרירים וכו'), אף עפ"י שהכאב שאני מרגיש הוא באיזור העצם (או באופן ספציפי הכאב מורגש מאחורי עצם בית החזה- כאילו פנימה או משהו כזה) . למשל בעיות כמו דלקת סחוס הצלע ייתכנו כאן או אילו בעיות אחרות ? תודה

04/03/2016 | 11:19 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

האפשרות של קריש דם הגורם לנפיחות רק בקרסול ובכף הרגל נמוכה. תופעות של כאבים ממושכים, שינויים בצבע ונפיחות ברגל יכולים לנבוע משינויים עצביים היכולים להופיע גם לאחר חבלות פשוטות (CRPS). במידה ואין ממצא אנטומי בבדיקה ובהדמיות, יש לשקול אפשרות זאת. יש לפנות לאורתופד\מומחה כאב להמשך בירור

02/03/2016 | 19:32 | מאת: יגאל

לפני יותר מ-10 שנים, שברתי את עצם החזה (sternum) כתוצאה מהפעלת לחץ גדול מדי עליו (במהלך ביצוע תרגיל במכון כושר). אני סובל מכאבים עד היום באיזור: יש תקופות שהכאבים חזקים יותר ויש תקופות שפחות. לרוב הכאבים מתעוררים כאשר אני מבצע פעולות ספורט שמפעילות את החזה (בעיקר תרגילים כמו שכיבות סמיכה, או כפיפות בטן ללא שימוש בידיים וכו'), ואז לרוב הכאב ממש מורגש (בזמן הפעילות), ולא פעם אני מרגיש "קליקים" בזמן ביצוע הפעולות (שאז הכאב מתמתן- כמו תחושת שחרור הלחץ באיזור). בזמנים יותר קשים יותר, זה מגיע גם למצב בו אני מתעטש, ואז אני סובל מכאבים חדים מאוד למשך שעות. 5 שנים אחרי השבר, עשיתי צילום נוסף, והרופא אמר שרואים שהאיזור עבר משהו, אבל אין שום עדות לממצא ספציפי לפי הצילום והבדיקה הגופנית. השאלה שלי, איזה בעיה יכולה להיות שנים רבות כל כך אחרי, ועוד באופן ממושך? האם יש מבנים נוספים שקרובים לבית החזה שיכלו להינזק (כמו רצועות, שרירים וכו'), אף עפ"י שהכאב שאני מרגיש הוא באיזור העצם (או באופן ספציפי הכאב מורגש מאחורי עצם בית החזה- כאילו פנימה או משהו כזה) . למשל בעיות כמו דלקת סחוס הצלע ייתכנו כאן או אילו בעיות אחרות ? תודה

04/03/2016 | 11:15 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

בעצם החזה (סטרנום) ישנם מפרקים בדומה לעצמות אחות בגוף, אך מפרקים אלו הם בעלי תנועה מועטה מאוד אם בכלל. לעיתים לאחר חבלה נפגעת שלמות הסחוס או הרצועות המרכיבות את המפרק ולכן בתקופות מסויימות או הפעילויות מסויימות יהיו כאבים או היווצרות גז במפרק וקליקים. במידה וישנם רק מדי פעם כאבים חזקים - בתקופה זו ניתן ליטול תרופות נגד דלקת או משחות מקומיות.

02/03/2016 | 13:10 | מאת: שחר

שלום, אני שחקן כדוריד ובמהלך אימון עיקמתי את רגל ימין ונפלתי ללא אפשרות לדרוך עליה. הכאב התמקד באיזור הקשת של כף הרגל בלבד, ומישוש באיזור עצם הנביקולר וקשת כף הרגל גרם לכאבים חזקים, כמו כן, החזקתי את כף הרגל במצב עקום מפני שהכאבים הופיעו כאשר כף הרגל הייתה במצב ישר. לא היה אודם, נפיחות או כתמים סגולים כלל. במיון, עברתי צילום x-ray בו לא ניתן היה לראות שבר, וקיבלתי הפנייה לC.T. ברגע האחרון הרופא ויתר על CT. קיבלתי זריקת וולטרן והרופא בדק אם אני יכול לדרוך על הרגל, אך לא הצלחתי להפעיל עליה משקל. הרופא טען כי הוא לא רואה בצילומים שבר, אך הוא גיבס לי את הרגל לשבוע ללא דריכה, וקבע פגישת ביקורת בה יורידו לי את הגבס אנסה לדרוך על הרגל. לאחר שהורידו לי את הגבס, אני יכול לסובב את כף הרגל לכל הכיוונים באופן מלא, לדרוך על הרגל וללכת (בצליעה קטנה) ללא קביים. ישנו כאב קטן באזור שהולך ונחלש עם הזמן. בשבוע הבא יש לי פגישה עם הרופא בה הוא יחליט אם אני רשאי לחזור לאימונים או שאני צריך לעבור בדיקת CT. האם לפי דעתך מדובר בשבר שישבית אותי לתקופה ארוכה? או שמדובר במתיחה בגיד או משהו אחר?

04/03/2016 | 11:12 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום שחר. לצערי למרות הפירות הרב של התלונות והבדיקה איני יכול לעזור לך ללא בדיקה גופנית ומעבר על ההדמיה. ישנה אפשרות שמדובר ב"נקע" בלבד או פגיעה קשה יותר בכוללת רצועות המשמרות של הקשת בכף הרגל ולעיתים דורש ניתוח ותקופת החלמה ארוכה. יש להמשיך בירור אצל האורתופד.

28/02/2016 | 10:05 | מאת: מור יציב

קיבלתי זריקת synvisc למפרק הירך על ידך לפני 3 שבועות ועדיין סובלת מכאבים חזקים מאוד ולא מרגישה שיפור ברצוני לברר כמה זמן לוקח לזריקה להשפיע? באם אין שיפור עדיין ניתן לראות את הטיפול כנכשל?

29/02/2016 | 14:29 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

לפי המחקרים שבוצעו עם זריקות אלו, שיא השיפור בכאבים נמצא בין שבוע 12-8 לאחר הזריקה. יש להמתין ולראות האם יהיה שיפור.

שלום ד"ר קוסאשוילי יש לי מתח בשריר האמות ורגישות בפירקי הידיים ובאצבעות שמאל 3 ימין 1345 . מה הטיפול לזה?והאם אני יכול להתאמן בחדר כושר?

26/02/2016 | 11:31 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

אין באפשרותי לעזור לך במצב זה דרך הפורום. יש לפנות ולהיבדק ע"י אורתופד

25/02/2016 | 22:32 | מאת: מאיר

שלום רב. האם אפשר לאבחן ocd בטלוס בבדיקה פיסיקלית?

26/02/2016 | 11:12 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום. על פי הבדיקה, התלונות וסיפור החבלה אם היה ניתן לחשוד בOCD. אבחנה ניתן לעשות ע"י המשך הבירור ע"י צילום\CT\MRI

שלום רב, בני בן 11 וחצי נפצע בשיעור ספורט בברכו הימנית לפני כשלושה שבועות. אינו מיישר את הברך כלל (חסר יישור של כ- 30 מעלות). ע"פ MRI: קרע כמעט מלא של ACL, קרע ידית הדלי של MM. כמו כן ברנטגן הודגם גוף עגול קטן במרכז הברך. הומלץ ניתוח דחוף לשחזור ACL (מגיד בברכו) ותפירת מניסקוס מדיאלי. האם אכן רק פתרון ניתוחי בא בחשבון? מהם אחוזי ההצלחה בניתוח כזה בגיל הזה לתפקוד ברמה טרום הפציעה? איך מחברים חזרה את הרצועה האם ניתן שלא באמצעות ברגים ומתכות? תודה מראש

26/02/2016 | 11:19 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום. קרע ACL כשלעצמו לא חייב בתפירה, למרות שהנטיה לטפל בצורה ניתוחית אצל צעירים. במקרה של קרע ידית דלי של המיניסקוס - החלק שקרוע תקוע מקופל שעמדה לא טובה במרכז הברך (יתכן שזה העיגול שרואים בMRI) וגורם לתקיעה של הברך. מקרה זה אינו יכול להשתפר בטיפול לא ניתוחי. את המיניסקוס תופרים בשיטות שונות ואת הרצועה הצולבת משחזרים באמצעות שתל גיד עצמי או מבנק רקמות. את השתל מחברים גם בשיטות שונות - בורג, מהדק וכו'. לאחר הניתוח ישנה תקופת החלמה ארוכה בה חשוב לשתף פעולה עם הפיזיותרפיה. בד"כ החזרה לתפקוד טובה, במיוחד כאשר הרצועה קרועה באופן חלקי. אך תתכן שטרית פגיעה כתוצאה מהחבלה הראשונית לסחוס במהלך הפציעה.

21/02/2016 | 22:47 | מאת: שי

שלום עבור אבחון מצב הקרסול לאחר פציעה. איזה סוג של בעיות אפשר לאתר באמצעות CT, שלא בהכרח ניתן לאתר באמצעות בדיקת MRI ? והאם דלקת כתוצאה מפציעה, יכול לגרום לאורך זמן נזק (למשל לרקמות שמסביבה) והאם שתי הבדיקות הנ"ל, יכולות לאבחן מצב דלקתי בקרסול? תודה מראש

26/02/2016 | 11:30 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום. באמצעות CT ניתן לראות ממצאים בעצמות בצורה יותר ברורה מאשר באמצעות MRI. כמו כן ניתן לעשות שחזורים תלת מימדיים להבנת עיוותים וכו. שתי הבדיקות יכולות לאבחן מצב דלקתי - כאשר בMRI התמונה יותר ברורה וניתן להבחין יותר טוב ברקמות הרכות שבאיזור

13/02/2016 | 20:31 | מאת: דנה

אני בת 53 ולפני מספר חודשים אובחנה אצלי שחיקת סחוס בבירכיים.איזה סוגי ספורט מותר לי לעשות?

14/02/2016 | 22:13 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום דנה, באיזו רמה שחיקת הסחוס ובאילו איזורים. באופן כללי, הליכה ושחיה הינם ספורט המזיק פחות לברך ואף משפר את הכאבים. כמו גם רכיבה על אופניים כאשר מקפידים על התאמת האופניים לרוכב.