פורום פגיעות ספורט ומפרקים

הפורום עוסק בנושאים הבאים: - מחלות ופגיעות של מפרק הברך, כגון: שחיקת סחוס ודרכי הטיפול השמרני והניתוחי הקיימות, ניתוחי החלפת מפרק הברך. פציעות ספורט, כגון: פגיעות במיניסקוסים וברצועות הברך ודרכי הטיפול השמרני והניתוחי בפגיעות אלו ,כגון ארטרוסקופיה ושחזור רצועה צולבת. - החלפות מפרק הירך, וסוגי הניתוחים הקיימים כיום. - מחלות כתף, פגיעות ספורט, פריקות של הכתף, קרעים בגידי הכתף, שחיקת סחוס מפרק הכתף. הסבר על דרכי הטיפול השמרני והניתוחי הקיימות כיום, ניתוחים לייצוב הכתף ותפירת גידים, בשיטה פתוחה או ארטרוסקופית.
2786 הודעות
2609 תשובות מומחה

מנהל פורום פגיעות ספורט ומפרקים

10/08/2016 | 01:05 | מאת: דורית-אמא מודאגת

שלום בני מתאמן כ 16 שעות שבועיות בהתעמלות קרקע. (מתעמל מקצועי) אני מאוד חוששת שזה יעצור את תהליך הגדילה שלו והוא ישאר קטן ונמוך. בעקבות האולמפיאדה כעת בדקתי גבהים של כ 50 מתעמלים ולמעט אחד או שניים, הגובה הממוצע הוא 165 סמ'. אני ממש לא יודעת מה לעשות והייתי רוצה לשמוע חוות דעת מקצועית על מנת שנוכל לקחת החלטה בנושא. מצפה בכליון עיניים לשמוע את תגובתך. תודה רבה דורית.

לקריאה נוספת והעמקה
11/08/2016 | 12:42 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום נעשו מחקרים רבים בנושא שהגיעו למסקנה כי ההתעמלות לא פוגעת בצמיחה של הנערים.זאת כמובן בתנאי שלא ננקטים צעדים מוגזמים של דיאטה וכו. יש השלמה של עיכוב מסויים בצמיחה בתקופות המנוחה. כן נצפה גובה נמוך יותר מהצפוי אצל מתעמלים (בגבולות של ס"מ בודדים) יתכן וזה מושפע מכך שהמתעמלים הטובים יותר הם בעלי גובה נמוך יותר וזה משפיע על ההגעה שלהם לתחרויות בין לאומיות (כמו שתטעני שמשחק כדורסל עוזר לילדים להיות גבוהים יותר - עובדה ששחקני כדורסל גבוהים)

שלום, אובחנתי כסובל מכתף קפואה ואני סובל מכאבים והגבלת תנועה. הוצגו בפני 2 אפשרויות: 1. להמתין כשנתיים עד שיעבור לבד (אחרי ניסיון של טיפול בכדורים, זריקה ופיזיותרפיה- שלא עזרו) 2. ניתוח. אם מדובר בניתוח, מה הסתברות והגדרת סיכונים בביצוע ניתוח שכזה. האם ידוע % הצלחה, תקופת החלמה וכו'? תודה

לקריאה נוספת והעמקה
11/08/2016 | 12:15 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום. בעבר טענו כי התופעה של "כתף קפואה" חולפת לבד, אך הוכיחו שיש יתרון לעשות ניתוח למי שלא השתפר משמעותית בטיפול פיזיותרפי הזרקות וכו'. לכן יש המלצה לעשות ניתוח במידה ואין שיפור כעבור מספר חודשים של טיפול אינטנסיבי. מבחינת הניתוח - ישנם מניפולציות סגורות עם או ללא שחרור ארטרוסקופי. הסיכונים הם שבר של הזרוע (יותר צפוי במבוגרים עם אוסטאופורוזיס), קרעים של גידי השרוול המסובב. בסה"כ בין 75-90% הצלחה של הניתוח. שיפור בכאבים כעבוד מספר ימים ובאו]ן הדרגתי עד להחלמה מלאה עוד מספר שבועות, תוך המשך טיפול פיזיותרפי. בהצלחה.

07/08/2016 | 02:12 | מאת: שלומי

היי אשמח לדעת מה פירוש הדבר בעקבות חבלה שהייתה לי נפילה שנה מלאה יש לי כאבים באזור עצם הסטרנום . עשיתי Mri ומצאו לי בצקת מח עצם מסביב שם ורשמו מתאים לחבלה . אשמח לדעת בכללי מה זה אומר בצקת מח עצם הדבר הזה עובר לבד? הגיוני שיכאב שנה ולא יעבור? קיים טיפול? תודה .

לקריאה נוספת והעמקה
11/08/2016 | 12:17 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

בצקת היא התגובה של העצם לחבלה. כמו נפיחות בעור לאחר חבלה, נזלת כשמצוננים וכו'. לוקר לה כשנתיים לחלוף. לא חובה שיכאב כל הזמן הזה. במידה וממשיך גירוי מקומי כמו - שינויים ניווניים במפרק, פעילות אינטנסיבית הבצקת יכלה להישאר עד שהגירוי יורד.

שלום אני סובל כבר שנים מכאבים בשוקיים בזמן מאמץ אם מדובר בעליה, אז מיד מתחילים כאבים, ואם מדובר במישור, אז לוקח קצת זמן, אלא אם אני הולך מהר, הכאבים מתחילים מיד. הכאבים בעיקר בקדמת השוק, אם כי יש גם תחושה של לחץ/כבדות, ולפעמים כאב, גם בשרירים האחוריים של השוק. בשנת 2008 נשלחתי לבצע בדיקת עורקי גפיים בבדיקה בקופ"ח יצא שבצד ימין יש: ההחזר של הדם לאחר שלוש דקות של איסכמיה הוא איטי והדבר מתאים לצליעה לסירוגין בולטת אבל לא מסכנת. נשלחתי לבצע את הבדיקה במעבדה אחרת, ושם יצא תקין. החשד העיקרי היה שמדובר בתסמונת המדורים, ואכן לפני כמה זמן ביצעתי בדיקת לחצים, ויש לחצים גבוהים בכל המדורים שנבדקו בשוקיים. (לא הלכתי על האופציה הניתוחית לעת עתה). מאחר והכאב ממשיך לפעמים גם במאמצים קלים. ובעמידה (ולפעמים גם בישיבה) יש תחושת מלאות ולחץ בשוקיים, האם יש מקום לחשוש/לבדוק פעם נוספת את כלי הדם ברגל? (אין סימנים חיצויים, לא אודם, לא כאב ממוקד במקום מסויים, ואין כאב שגורם לי להתעורר בלילה). וא"כ, האם בדיקת עורקים? ורידים? מי הכתובת לזה? כירורג כלי דם או גם פלבולוג בקופה? כ"כ, האם יש תועלת, או לחילופין, מניעה בלהשתמש בשרוול לחץ לשוקיים? הכוונה לשרוול לחץ של ספורטאים, לא לגרבי לחץ רפואיים. לפי הפרסמומים משפר את סירקולציית הדם, את חימצון ריקמת השריר, פינוי רעלים והפחתת ריכוז חומצת חלב, ועוד. תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה
01/08/2016 | 11:00 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

אם מדובר בבעיית החזר ורידית הגורם לתסמונת המדור - אזי הבעיה היא בורידים העמוקים ולא ב"דליות". יש לפנות למומחה כלי דם.

29/07/2016 | 15:43 | מאת: מלי

הי.לפני שנה פרקתי כתף,החזירו לי אותה למקום וקובעתי לשבועיים. לפני כחודש התחילו לי כאבים עזים שוב,ללא נפילה או מגע ונשלחתי לאולטרסאונד לאבחון. הממצאים: Infraspinatus:רושם של שבר ע"ש הייל סאקס באורך 1 ס"מ Supraspinatus: בחלקו הדיסטאלי בלתי אחיד,אין עדות לקרע.יש לציין שינויים גרמיים בראש ההומרוס. Subscapularis:עובי ובצורה תקינה,אין עדות לקרע Bursa sd-sa:אין לראות נוזל בתוכו. Biceps:עובי ובמרקם תקין אשמח מאד אם תוכלו לומר לי את הממצאים ב"עברית"...ומה לדעתכם הטיפול? האם ניתוחי? חייבת לציין שאני אחרי לידה ומניקה תודה,אשמח לשמוע מכם מלי

01/08/2016 | 10:56 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שבר היל-זאקס הוא שבר מעיכה של חלק מראש עצם הזרוע שמתרחש בזמן הפריקה עצמה. שאר הממצאים הינם גידים המייצבים ומניעים את הכתף, אחד מהם אינו סדיר - באיזור החיבור שלו לזרוע, יתכן שיש קרע, אבל לא ראו אותו בבירור בUS. לא סיפרת לי את גילך ורמת התפקוד לו את שואפת אבל לרוב מתחילים בטיפול פיזיותרפי לחיזור והפעלה, שמירה על טווחי תנועה ומתיחות. בד"כ הכאבים חולפים והתפקוד חוזר לרמה הבסיסית, במידה ואין שיפור ניתן לשקול טיפול ניתוחי - שיותאם לגילך ולתפקודך.

29/07/2016 | 00:17 | מאת: שמשון

מה זה ארוזיות הופיע לי ב u.s ואיך ניתן לרפא אותם?

לקריאה נוספת והעמקה
01/08/2016 | 10:52 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

ארוזיות הן הרס של הסחוס או העצם בשולי המפרק. נובע מתהליך דלקתי של הגידים או המפרק. ממצא זה יכול להיות ממצא לוואי לתהליך ניווני של המפרק או הגידים או חלק מתהליך של דלקת מפרקים. יש להתאים את הממצאים בהדמיה לממצאים בבדיקה הגופנית ולסיפור הרפואי שלך.

02/08/2016 | 19:57 | מאת: שמשון

מה אפשר לעשות כדי לטפל בהם האם נוגדי דלקות או ניתוח או לקחת תוספי מזון וצמחי מרפא

שלום דוקטור אשמח אם תוכל בבקשה להסביר לי את תוצאות בדיקת מיפוי עצמות של אבא שלי שהופנה עכשיו ל MRI סיבת הפניה: כאבים בגפיים התחתונות. ממצאים: קליטה מוגברת של החומר בקונדיל הפמורלי הלטרלי בברך שמאל, יכול להתאים למצב לאחר טראומה או ל-אוסקולר נקרוזיס של הקונדיל הפמורלי הלטרלי משמאל. הדגשה קלה יותר בקליטה באזור הארטיקולרי הפמורלי ובצורה קלה יותר הטיביאלי הלטרלי בברך ימין, יכול להתאים לתהליך דלקתי אוסטאוארטריטי. הדגשה קלה בקליטה באזור מפרק סטרנו-קלביקולרי מימין, יכול להתאים לתהליך דלקתי. חוסר הומוגניות בקליטה באזור מותני-תחתון S1-L5 ,יכול להתאים לשינויים ניווניים. אין לראות ממצאים חיוביים נוספים תודה רבה מראש מורן

לקריאה נוספת והעמקה
25/07/2016 | 22:11 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

אין מספיק פקטים? האם מדובר בחבלה? כאבים ממושכים? שינויים ניווניים=תהליך דלקתי אוסטאוארטריטי="שחיקה של הסחוס" בברך\בית החזה\עמ"ש מותני. יש ממצא המתאים ל שינויים אלו או ל:א-וסקולר נקרוזיס שהינו תהלי של נמק של חלק מהעצם במפרק, תהליך זה מחלים כעבור כחצי שנה אך לעיתים משאיר אחריו איזור פגוע של המפרק. יש להמשיך בירור אצל אורתופד ולהתאים את הממצאים לתלונות.

21/09/2016 | 11:07 | מאת: אביב עובדיה

הי ד"ר קיבלתי תשובה למיפוי עצמות באזור הפיקה "המיפוי הדגיםקליטת יתר פתולוגית בטיביה המקורבת מימין. יכול להתאים לממצא לאחר טראומה."

20/07/2016 | 15:11 | מאת: פרי

שלום ד"ר אני עוסק ספורט גלישת גלים. בכל פעם שאני נופל בצורה לא טובה על בית החזה,מופיעים כאבי צלעות שאורכים כ 6 שבועות. חבריי חובים נפילות דומות אך אינם מתלוננים על כך. האם ישנה אפשרות שקיימת אצלי רגישות יתר בצלעות ? האם ישנה תופעה כזו ?

לקריאה נוספת והעמקה
25/07/2016 | 22:04 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

אינני מכיר "רגישות יתר בצלעות" לא הצגת את עצמך, גילך וכו'. אפשרויות שעולות בדעתי הן פגיעות חוזרות בכל פעם או שינויים ניווניים במפרקי בית החזה שמעוררים תגובה דלקתית בכל פעילות מוגברת או חבלה. יש להיבדק ע"י אורתופד לצורך המשך הבירור

27/07/2016 | 08:10 | מאת: פרי

תודה ד"ר קוסאשוילי האופציה השנייה נראית לי כאבחנה מדויקת. אני בן 45 (גילוי נאות : למדנו יחד בתיכון באשדוד). האם ישנה דרך תרופתית או אחרת להאיץ בהבראת התהליך הדלקתי שמתפתח כתוצאה מהחבלה בצלעות ?

אם אתה אומר זריקה לא ניראה לך יכולה לעזור. ואני סובל שנה מכאבים נוראים . ומיפוי עצמות יצא תקין לגמרי. וmri מצא כמו שראיתה חבלה לעצם בצקת מסביב לסטרנום . ואתה חושב שזריקה לא תעזור. אז מה עושים? נפילה אחת והרסתי את החיים? כל החיים אסבול מזה? יש כזה דבר לעשות איזה ניתוח לכזה דבר? זה פשוט לא נתפס .. אני מכיר אנשים עברו תאונות קשות אם אופנועים במהירות של 100 קמ"ש ויותר שברו דבר שתיים וחזרו בריאים היום . ואני נפילה אחת פשוטה של 30 קמ"ש גמרתי תחיים..? אז מה עושים זה השאלה...

לקריאה נוספת והעמקה
25/07/2016 | 22:02 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

כמו שכבר אמרתי לך, איני יכול לתת לך תשובה מלאה בהתכתבות. בצקת מח עצם לרוב חולפת כעבור שנה מהפציעה.

מה זה אומר אתה אומר זה מתאים לחבלה בעצם? מצאו גם בצקת מסביב לסטרנום כמו שהם רשמו. בקיצור רציתי לשאול אותך מה הטיפול המתאים אז לחבלה כזאת ששנה מלאה סובל מכאבים נוראים כבר לא יכול יותר .. יש לי תור למרפאת כאב סוף השבוע הזה. לפני זה לא הספיק לראות רופא חזה. התור לכאב הבא יהיה רק 2017 הכל מלא. לכן אני צריך תשובה די מהר. האם ללכת לתור למרפאת כאב סוף השבוע לטיפול זריקות פולשני תחת שיקוף ? האם זה יכול לפתור את הכאבים ואת כל מה שמצאו בmri ואת החבלה בעצם? תודה לך .

לקריאה נוספת והעמקה
18/07/2016 | 14:46 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שי\שלומי על פניו איני רואה כיצד ההזרקה יכולה לעזור. כמובל שלא בדקתי אותך או ראיתי בעצמי את הממצאים ולכן איני יכול להתחייב

ואז בהמשך הוא כותב שהממצא ברור יותר בגובה L4 התלונות שלי הם: 3 חודשים של נימול והרגשת חום/קור ברגל שמאל. כאב שמתחיל מהאגן , מפשעה מתגלש לירך לברך ומאווווד מתסכל אותי אני מתחילה לתכנן את היום שלי לפי הרגל. יש לי ילדים קטנים וזה מבאס. מה אתה אומר? מייעץ...אני קצת מיואשת. (אהה.. לא אישרו לי מהקופה לעשות אמ.אר.אי)

לקריאה נוספת והעמקה
17/07/2016 | 23:10 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

בשלב זה הטיפול הינו פיזיותרפיה, נוגדי דלקת וכאבים, רפואה משלימה, ולהמשיך הבירור ע"י הדמיה - CT\MRI. בד"כ הקופות מאשרות במצב זה רק CT - שהוא טוב למדי לאבחנת פריצות דיסק או ממצאים אחרים. לאחר ההדמיה ובמידה ואין שיפור ויש ממצא בהדמיה ניתן לשקול טיפול ניתוחי או טיפול במרפאת כאב. חשוב להיבדק ע"י אורתופד בכדי לוודא שאין חולשה היכולה להצביע על צורך בהתערבות ניתוחית מוקדמת יותר.

גם אני עשיתי emg והתוצאות דומות לאלה המפורטות פה. לאיזה רופא מומלץ לפנות עם תוצאות כאלה בנוסף, אשמח לדעת על אילו טיפולים משלימים אתם ממליצים

היי לפני שנה מלאה החלקתי מאופניי בכביש בפנייה חדה זרקתי להגן מפני הנפילה ידיים ומאז ועד היום נוצר לי כאב חריף וחזק מאוד באזור אמצע בית החזה הסטרנום. עשיתי מיפוי עצמות חצי שנה אחרי לא מצאו כלום. לפני שבוע עשיתי גם MRI לחזה ומצאו לי כל מיני דברים שאין לי מושג מה זה אומר אשמח לעזרה בפענוח מה זה אומר בידיוק למה הכאב עצום וזה שנה מלאה שלא עובר ואני כבר מיואש. תשובות להלן תוצאות של סריקת סטרנום : הבדיקה בוצעה בטכניקת במישור STIR T1 ' T2 במישור אקסיאלי , סאגיטלי וקורונלי. הודגם בצקת מח עצם מסביב לזווית של הסטרנום הקדמי . אין סימנים של תזוזה בין הצדדים . אין שינוי עמדה , סיגנלים נמוכים ב - T1 בחלק הסאגיטלי וגבוה ב- T2 בקורונלי, מתאים ל- BONE BRUISE . זהו זה יש אז סיבה לכאבים הבלתי ניסבלים שנה מלאה? מה עושים מה זה אומר הכל אני מאוד מאוד מודאג וסובל תודה רבה לך . מחכה לתשובה בנרות !

לקריאה נוספת והעמקה
17/07/2016 | 22:57 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

BONE BRUISE הינו עדות לחבלה לעצם. מעבר לעדות שהיתה חבלה לעצם הMRI לא מוסיף הרבה.

15/07/2016 | 00:47 | מאת: אסף

שלום רב! עברתי לאחרונה ממאוחדת לכללית (ממאי). כשהייתי במאוחדת עברתי ניתוח סינוס פילונידלי באזור עצם הזנב (לפני כשנה). לאחר 5 חודשים מהניתוח והצפי להחלמה מלאה, עדיין ליווה אותי כאב כל הזמן בישיבה שמאוד הקשה עליי לשבת. כאב בלתי נסבל. לאחר טיפול בארקוקסיה שנכשל ומיפוי עצמות שהדגים מוקד קטן של קליטת יתר מעצם הזנב שצויינה שכנראה מטראומה, האורתופד במאוחדת נתן לי זריקה דמו-מדרול. לאחר כשלושה שבועות הכאב עבר לי לגמרי. במאי לאחר שעברתי לכללית הכאב חזק ומקשה עליי לשבת, נבדקתי ע''י פרופסורית לכירורגיה שקבעה שהצלקת תקינה ואין עדות לסינוס שחזר ולכן חזרתי לאורתופד אבל הפעם בכללית. הוא טען שהוא לא יודע לעשות הזרקה לאזור הזה. ביקשתי שיחליפו לי את הרופא וגם הרופא השני לא הסכים לעשות לי זריקה לטענתו כי הוא לא עושה זריקה למי שעבר ניתוח כמו זה. לצערי נאלצתי לחזור למאוחדת בשל חוסר היכולת של האורתופדים לעזור לי בסבלי (יש לי פולינוירופתיה בנוסף ברגע ומטופל בקנאביס רפואי). האם יש לך שם של רופא מהקופה או שמקבל דרך המושלם ב120 ש''ח שכן יכול לעזור ולעשות זריקת דפומדרול לאזור? או שמא יש לי אפשרות לבקש להגיע לבלינסון ושם אקבל את הזריקה? מקווה שתוכל לעזור לי. תודה, אסף

15/07/2016 | 00:56 | מאת: אסף

אציין שהתכוונתי שאני עשיתי מעבר חזרה למאוחדת והוא תקף רק בספטמבר ובינתיים אני ללא עזרה ולכן שאלתי האם ניתן לעזור לפני שאגיע למאוחדת....

17/07/2016 | 22:50 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

לא ברור לי לאן קיבלת את הזריקה. ניתן לנסות טיפול בזריקת סטרואידים תוך שרירית או לפנות למרפאת כאב ולהזריק סטרואידים תחת הנחיית צילום רנטגן (שיקוף) לתוך המפרק עצמו.

13/07/2016 | 22:27 | מאת: דניאלו

שלום רב, אני מועמד לגיוס משטרה בתפקיד חוקר ורציתי לדעת האם הנכות שיש לי ממשרד הביטחון של 20% כתוצאה מפריקות כתף מורידה לי את הפרופיל והאם זה עשוי למנוע ממני גיוס למשטרה?

17/07/2016 | 22:46 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

אינני מתמצא בפרופיל המשטרתי או מהי דרגת הפרופיל הדרושה לתפקיד חוקר. בהצלחה.

05/07/2016 | 22:14 | מאת: איתן

ד"ר שלום, נפלתי על הכתף מאופניי, ולאחר ביקור במיון איכילוב בו ביום ופעם שנייה במוקד חירום של מכבי הובהר לי כי אני סובל מפריקת עצם הבריח ACJ בדרגה 3. כרגע, אני ביום השני לאחר הנפילה ויש לי נפיחות חזקה, שטף דם פנימי מעצמת המכה, וכמובן הגבלת תנועה ותחושה שכל האזור מאובן. יש לי מספר שאלות: 1. לכמה זמן יש להשתמש במתלה אותו קבלתי והאם בשינה מומלץ להסירו או להישאר איתו? 2. האם יש דרך להפטר בכל זאת מהבליטה הגרמית – דפורמציה שתיווצר באזור ללא ניתוח? 3. האם תוכל להרחיב מעט על מהות " טיפול שמרני" ואם מדברים על פיזיותרפיה כחלק חשוב מטיפול זה – האם מומלץ כבר עכשיו להתחיל, שאני עדיין נפוח, או רק אחרי שהנפיחות תרד? 4. האם מותר לאמץ הכתף בתרגילי גמישות עד לנקודת הכאב ובכך לזרז את החלמה? 5. יש משהו שהמטופל יכול לעשות כדי לקצר את משך השיקום הארוך או שזה תלוי בעיקר בגוף? 6. אני מבין שהחלמה מלאה בדרגה 3 בלתי אפשרית ללא ניתוח, לא כן? 7. ואם ניתוח, למרות שקיימת מחלוקת לגבי נחיצותו בדרגה 3, מומלץ לבצעו מיד לאחר שהנפיחות תרד, או עדיף לעבור שיקום פיזיותרפיה ואז לעשות צילום חוזר ולהחליט? בתודה מראש, איתן

לקריאה נוספת והעמקה
08/07/2016 | 00:51 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

המתלה הוא נגד כאבים בלבד. אתה יכול להפסיק שימוש כשאתה לא זקוק לו יותר אין צורך במתלה בשינה אין אפשרות להיפטר מהבליטה ללא ניתוח טיפול שמרני - אינו ניתוחי, אין חובה לבצע פיזיותרפיה, סיכוי גבוה שתחזור תפקוד מלא ללא התערבות. אפשר להמתנין עד שתרגיש יותר טוב מבחינת הכאבים - עוד שבוע- שבועיים. מותר לאמץ את הכתף בתרגילי גמישות, איני רואה בכך טעם בשבועיים הראשונים. אפשר להגיע להחלמה מלאה וחזרה לתפקוד מלא ללא ניתוח. גבי פעילות גופנית אינטנסיבית או עיוות - זה ניתן להשיג רק עם טיפול ניתוחי. אין צורך להמתין לירידת הניפוחת בשביל הניתוח. בהצלחה.

מפאת הכאבים שמאד הטרידו אותי...הייתי שוב במיון היום והפעם בתה"ש. נאמר לי שלאחר שבוע טבעי שעדיין יהיו כאבים חזקים בכל שבריר תנועה לא רצויה בפרט שהיד לא היתה מקובעת גמו שצריך במתלה טוב. אז מתלה טוב קניתי גם קניתי ואישן איתו הלילה. הרופא במיון אמר שהצילום ברור היטב ורואים היטב דמדובר בדרגה 3 ושהרצועות קרועות, מה שניכר גם בעצם הבולטת. כמוך, הוא נגד ניתוח ובכל מקרה חושב שזה מוקדם, אך למען הסר ספק קבעו לי תור לרופא מנתח טוב ליום ראשון הבא. ממה שקראתעי בסםרות המקצועית, ניתוח בסמוך לפציעה, גם אם עדיין נפוח, נניח שלושה שבועות או חודש אחרי, מבטיח תוצאות טובות יותר אם עושים אותו שלושה חודשים אחרי כי עדיין אפשר ביתר קלות לשחזר רצועות שנקרעו. רציתי לחדד , מנסיונך יונה היקר: 1. אישית, אתה מכיר מקרים שכאלה שהתעקשו על ניתוח ושזה הסתבך להם אחר כך? 2. עד כמה הרצועות שנקרעו חיוניות לשיקום המלא של עצם הבריח, או שהדבר בלתי אפשרי שהרי אין יותר רצועות שיחזיקו את עצם הבריח? 3. לשיטתך; לחזור לפעילות ספורט מלאה זה הכל כולל הכל...אפילו משקולות באותו כוח כתף כמו קודם? 4. ודבר אחרון, ניתוח שמשחזר את המבנה האנטומי הראשוני כולל רצועות, בניגוד לשיקום בלבד, לא פוטר אותך אחר כך מכאבים כרוניים כל החיים לאור העובדה שנוצר עיוות/דפורמציה במבנה האנטומי הטבעי (עצם בולטת ללא רצועות שמחזיקות אותה) אם משאירים את המצב כמו שהוא ללא ניתוח? נסיונך עוזר לי מאד, לא רוצה מפזיזות להכנס לסרט בהמשכים...מאידך, לא רוצה לישון בעמידה בידיעה שיכולתי למזער את הנזק והסבל בעתיד תודה רבה... איתן

הבת שלי(18) עומדת לעבור ניתוח ארתרוסקופיה לשחזור הרצועה המחברת את הפיקה לעצם הירך בחלקה הפנימי של הברך. גיד שילקח מאזור הברך שלה ונותר מחובר מעט מתחת לברך,יועבר מתחת לעור לאזור הפיקה. הרופא יצור תעלה צרה בפיקה, דרכה יועבר הגיד והוא יקובע לאחר מכן, בעזרת בורג, לעצם הירך. כך למעשה הפיקה "נקשרת" בעזרת הגיד לחלק הפנימי של הברך ובדרך זו נמנעת פריקה של הפיקה כלפי חוץ. רציתי לדעת מה אחוזי ההצלחה שהבעיה תפתר לתמיד? מה תקופת ההחלמה הממוצעת לאחר ניתוח כזה? האם ממומלץ לעבור את הניתוח בהרדמה מלאה או מקומית היא זקוקה לניתוח כזה בשתי הברכיים האם מומלץ לעבור את הניתוחים אחד אחרי השני ובאיזה מרווח זמן? תודה

לקריאה נוספת והעמקה
08/07/2016 | 00:46 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום אחוז ההצלחה של ניתוחים אלו תלוי מאוד בבעיה הראשונית. אם יש בעיה של גמישות יתר או בעיות מבניות אחרות להן לא מתייחסים בטיפול אז ההצלחה יורדת. ההחלמה היא הדרגתית - 6 שבועות בהגבלה של פעילות (גבס\סד) ואח"כ עוד תקופה של שיקום וחזרה לפעילות. ניתן לעבור את הניתוח בהרדמה כללית או איזורית וזה תלוי מאוד באופי של הבת שלך קשה מאוד להתנייד לאחר ניתוח דו"צ בשל ההגבלה. לכן מומלץ רגל אחת בכל פעם

01/07/2016 | 17:36 | מאת: גדליה

אני בן 50,עובד יותר מ20 שנה עבודה פיזית, פעיל ספורטיבי תמיד, ריצה, משקולות לאחרונה היה לי כאב בירך ימין למעלה באכוז התחתון, אורטופד שלח אותי לצילום ו us אבחנה בצילום 1)שינויים ארטרוטיים, ציסטות באצטבלום 2)ראשי ירך מאורכים 3)ספינה ביפידה היתי רוצה לקבל חוות דעת על המשך פעולות ספורטיביות, כגון ריצות, ריצות ארוכות

לקריאה נוספת והעמקה
08/07/2016 | 00:42 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום מדובר בשינויים ניווניים ושחיקה של מפרק הירך. במצבים כאלו - ריצה יכולה להחמיר את הכאבים והשחיקה של המפרק. ישנן פעילויות גופניות אחרות עם פחות עומסים על המפרק כמו שחיה, רכיבה על אופניים. איני יודע אם מקור הכאבים שאתה חווה הם משינויים ניווניים אלו מתוך התיאור שלך.

27/06/2016 | 10:17 | מאת: אור

שלום אני צריכה לעבור ארתרוסקופיה בירך עקב קרע בלברום. רציתי לדעת איזה סוג קביים מומלץ לאחר הניתוח ואיפה ניתן להשיג מקבע ירך ואם הוא באמת נחוץ.. ? תודה והמשך יום טוב.

לקריאה נוספת והעמקה
27/06/2016 | 12:48 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום את הקביים מתאימים לסוג הפעילות ולכח הקיים בידיים. לרוב קל יותר פיזית להתנייד עם הליכון. אך אנשים צעירים ובריאים יכולים להתנייד עם קביים קנדיות (קב אמה) או קביים אקסילריות (נשענות בבית השחי) לגבי מקבע ירך - ניתן להשיג בחנויות אורתופדיות - ואם אין הן יכולות להזמין.

22/06/2016 | 12:58 | מאת: בת אל

האם בעיה במערכת העצבים ההקיפית בכף רגל היא בעיה קשה לטיפול?!והאם יש קשר בן הפגיעה לבין אי יכולת להניע את אצבעות כף הרגל?!

לקריאה נוספת והעמקה
27/06/2016 | 12:39 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום בת אל בעיה במערכת העצבית הפריפרית יכולה לנבוע מגורמים שונים בינהם סכרת, מחלות תורשתיות, תופעת לוואי של תרופות וכו. הטיפול או האבחון מתבצע בתיווך של נוירולוג. ניתן לטפל ניתוחית בהשלכות של חלק מפגיעות אלו - כגון טיפול בעיוותים האצבעות הנובעות מפגיעה זו.

20/06/2016 | 02:27 | מאת: אדיר

היי ד"ר. מה זה אומר כונדרופלסטיה M.F.C. והאם סחוס יכול להיבנות מחדש לאחר ארטרוסקופיה? וכמה זמן לוקח לסחוס להשתקם לאחר ארטרוסקופיה?

לקריאה נוספת והעמקה
27/06/2016 | 12:42 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

כונדרופלסטיה בתרגום מילולי הינה עיצוב של הסחוס. הכוונה היא לרוב תיקון עיוות או השלמת חסרים של סחוס. אם משתילים סחוס מאיזור אחר בגוף לאיזור שבו יש חסר הסחוס יודע להשתקם. ישנן טכניקות של עידוד צמיחת סחוס בחוסרים בינוניים ע"י מיקרו שברים. הזחוז שנוצר במצבים אלו שונה במבנהו מהסחוס המפרקי אך מהווה אלטרנטיבה טובה לחסר שהיה.

שלום לפני כשנה נפגעתי בקרסול ובברך כתוצאה מתאונה דרכים תוצאת צילום הסיטי שנערכה בסמוך למועד התאונה הבחנה כך 1.קרסול-סמני שבר קטן בטלוס אחורי משמאל ללא תזוזה. 2.ברך-הודגם שבב עצם מנותק בצמוד לאספקט עליון של פיבולה פרוקסימלית משמאל מתאים לשבר תלישה. כמו כן הודגם קו שבר תוך מפרקי בראש פיבולה שמאלית באזור מפרק פיבולה טיביאלי פרוקסימלי משמאל. שאלתי היא כזו אני עדיין עם כאבים באזורים אלו יש לי כאב כאשר אני מכופף את כף הרגל קדימה וכבר מספר חודשים אני מרגיש כאב עז בקרסול מצידו השמאלי כאשר לפחות פעמים שלוש בשבוע אני סובל מתתי פריקה ספונטנים בקרסול. בברך יש רגישות וקושי לישון בלילה עם רגל ישרה. אשמח לדעת מה יכולות להיות הסיבות לכך ואיזה טיפולי המשך מומלצים ? כמו כן יש לי צילום mri עוד חודש במידה ויש קרעים הצילום יוכל להבחן זאת למרות שבצילום הסיטי לא הובחן קרעים? תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה
18/06/2016 | 21:53 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

קרוב לוודאי בבדיקת הMRI יתגלו קרעים (ישנים) או סימני איחוי של קרעים אלו. ייתכן ויתגלו ממצאים חדשים שלא התגלו עד כה המו פגיעה בסחוס או מיניסקוס. בכל מקרה מומלץ להיבדק ע"י אורתופד בכדי להבחין מה מהממצאים האלו אכן גורמים לתלונות שלך ומה אפשר לעשות בכדי לעזור לך.

16/06/2016 | 12:14 | מאת: נאדר

אגן עם מפרק שמור מימין. הפרעה חלקית של הרווח ארטיקולרי בין הראש הפמור לאצטבלום. גשר עצם חיצוני בין ה MAJOR TUBEROSITY לאצטבולום

16/06/2016 | 20:04 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

מה השאלה? אם האתה מתכוון למה התכוון מי שפיענח את הצילום, איני יכול להתחייב כיוון ה=שהתיאור לא ברור כל כך. יתכן ומדובר על heterotropic ossification

15/06/2016 | 00:52 | מאת: שלומי

בושה וחרפה האפליה הזאת

לקריאה נוספת והעמקה
16/06/2016 | 20:08 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום שלומי. השאלות שלך מאוד פרטניות ואיני חושב שאני יכול לענות עליהם באמצעות הפורום הזה. אתה חוזר וכותב את כל השתשלות העניינים שוב ושוב כאשר ברור לי, וצריך להיות ברור גם לך כי אין אפשרות לטפל בך מעל גבי אתרי האינטרנט. אם יש לך שאלה ספציפית, אתה מוזמן לשאול אותה בצורה קצרה וברורה. אני אצטט את חוקי הפורום: "התכנים המופיעים באתר נועדו לספק אינפורמציה בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה. נא לעיין בתנאי השימוש באתר."

לפני כשנתיים עברתי ניתוח של רצועה צולבת קדמית ומינסקוס. כיום התחילו כאבים בברך ועשיתי מיפוי עצמות ולהן התוצאות: (הייתי שמחה לדעת מה הפירוש) קליטת יתר דיפוזית בברך ימנית עם דגש בעיקר בהרכב הטיביאלי מדיאלי ולטרלי. באבחנה במדלת מצב לאחר חבלה/ ניתוח אין לשלול פגיעה מניסקלית דגש בכפות רגליים תגובת מאמץ.

לקריאה נוספת והעמקה
14/06/2016 | 18:08 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

המיפוי מצביע על פעילות מוגברת של העצם. זה יכול להיות מוגבר אחרי ניתוח או אחרי חבלה לאו דווקא בעלת משמעות קלינית. קשה להגיד הרבה או להגיע לאבחנה ממיפוי עצמות זה.

היי לפני כמעט שנה מלאה בקיץ 2015 החלקתי בפנייה אם אופניי ומאותו רגע פרט לשפשופים שעברו לי מזמן. אז מאותו רגע הרגשתי שקרה משהו באזור עצם החזה הסטרנום אם חיבור הצלעות 7-8 בצד שמאל אבל יותר באמצע מהסטרנום. ולא ספגתי שם שום מכה או שיפשוף ! הסיבה באותו רגע שעפתי ב20-25 קמ"ש בפנייה אז זרקתי את 2 הידיים כלפיי שמאלה שזה היה הצד שעפתי להגן מפני הנפילה ומאותו טראומה של הבום אם הידיים בכביש ניהיה הכאבים בחזה באמצע שם ! עשיתי אותו יום צילום חזה רגיל רנגטן הכל תקין. לא יודע עד כמה באמת בדקו את זה. טוב חצי שנה של סבל חלפו ואין שום שיפור! אמרתי חייב לבדוק את זה יותר לעומק. הלכתי לעשות מיפוי עצמות כל גופי. כולל סטרנום וצלעות.. שוב חצי שנה אחרי הנפילה הכואבת ולהפתעתי הכל תקין ואין שברים סדקים וכ'. לא מצאו כלום.. טוב הלכתי אחרי זה למרפאת כאב ניסיתי זריקת דפומדרול לכאבים הלא פוסקים. ובכלל לא עזר בכלל אך הזריקה הייתה בלי שיקוף בצורה חפיפה מאוד על ידי סימון המקום בטוש. טוב אני ממשיך אחרי אין ספור כירוגים שהייתי וכל אחד לא מבין דבר.. הצלחתי להשיג את הדבר שרציתי וזה הפנייה לmri חזה סטרנום. עכשיו 3 שאלות חשובות לי מאוד לפני שעושה את הבדיקה. 1. האם יש סיכוי וחצי שנה אחרי הטראומה באם היה לי מיד אחרי החבלה הזאת שבר- סדר ונניח התאחה. האם מיפוי העצמות היה צריך לראות את זה חצי שנה אחרי ?? כי יצא תקין. 2. האם mri חזה שזה הדבר האחרון שנותר לי לעשות לכאבים הלא פוסקים לדעת למה יש אותם האם הוא יכול למצוא משהו שנה אחחרי אותה נפילה שהמיפוי לא מצא לי?? 3. האם mri זאת בדיקה יותר מדויקת וטובה מאשר ct? ספיציפי אני מדבר על איזור החזה והסטרנום!! בכל מקרה אני לא רוצה לעבור ct עקב הקרינה המסוכנת . אבל אני שואל איזה מבין 2 אלה יותר טובה לאבחן תמקום ואת הסיבה לכאבים.. תודה.

12/06/2016 | 00:42 | מאת: שאול

שלום, כרגע אני חייל במסלול קרבי בצבא. לפני שנתיים עברתי ניתוח שחזור רצועה צולבת בברך. מאז הניתוח היו לי שלוש בריחות של הברך אבל חוץ מזה הברך יציבה. לאחר הבריחה האחרונה עשיתי mri. בתוצאות הבדיקה עלה כי יש לי קרע מלא ברצועה צולבת, קרע במיניסקוס, שבר קטן בברך (לא יודע בדיוק להסביר את המיקום) והבורג בברך נכנס פנימה ושבר את העצם גם שם. לפי הרופא אני חייב לעבור שני ניתוחים. השאלה שלי היא איך זה ייתכן שאני מתפקד תפקוד מלא - רץ, קופץ, עושה מסעות, סוחב משקלים, רץ ספרינטים עם שינויי כיוון ואפילו משחק כדורסל. אני לא מרגיש חוסר יציבות בברך ואין לי אפילו כאבים!? אני יודע שרוב האנשים עם קרע ברצועה מתקשים ללכת... יכול להיות שיש טעות באבחנה ?? ואם לא אז אני חייב לעבור ניתוח ?

לקריאה נוספת והעמקה
14/06/2016 | 17:49 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום שאול ישנם אנשים רבים שקורעים את הרצועה הצולבת, השתקמו ללא ניתוח ומתפקדים רגיל לחלוטין. השאלה שצריכה להישאל לפי הבנתי - איך הניתוח יכול לשפר את הרגשתך. באופן כללי יש רצון לשחזר את הרצועה באנשים צעירים על מנת למנוע פגיעות נוספות כמו קרעים במיניסקוס או פגיעות של הסחוס כתוצאה מבריחות או תת-בריחות חוזרות. אם כרגע אין לך תלונות כלל כנראה שאתה לא זקוק לניתוח. אם עדיין יש כאבים, נפיחויות של הברך וכו יש לשקול ניתוח. כמובן שאיני רואה את כל התמונות והפרטים חסרים. מומלץ להתייעץ עם הרופא שלך, ואם אינך בטוח לבקש חוות דעת נוספת.

10/06/2016 | 01:53 | מאת: יגאל

שלום רב, לפני יותר משנה נפלתי על איזור האמה והמרפק בחוזקה (על הצד החיצוני של היד), ומאז אני סובל מכאבים כרוניים חזקים באיזור המרפק ובעיקר באיזור האמה, שרק הולכים ומתגברים מאז (מבחינת מראה המרפק והאמה , אין ולא היו סימנים כלשהם לפגיעה). כל מיני פעולות פשוטות שלא באמת דורשות מאמץ, רק מחמירות את המצב (בעיקר גורמות לכאב שהוא תחושת לחץ מאוד חזקה באיזור האמה, שלא מרפה כלל (שעות ארוכות ואף ימים ברצף- תלוי בכמות המאמץ) ( . בעת תנועות סיבוביות של היד האמה לכיוון צד ימין (של יד ימין – עליה מדובר) מורגש כאב לוחץ מוגבר, שלעיתים אף מוקרן עד לגב פרק כף היד (לא בהכרח האצבעות), ובאיזור המרפק יש כאב שהוא דומה לתחושת צביטה חזקה ולעיתים בשילוב עם תחושת שריפה (במיוחד בעת יישור המרפק ובייחוד שהיישור הוא עם גב האמה כלפי מטה (לוחץ על המרפק)). בנוסף הישענות ממושכת על איזור גב האמה/חלק תחתון של המרפק, גורמת לכאבים עזים ולחוסר יכולת לבצע תנועות עם המרפק לפרק זמן של שעה לפחות. טיפול פיזיותרפי של קרוב לחודשיים יום-יום לא הועיל, ורק הגביר את עוצמת הכאב. בצילומים וב-US (אמה ומרפק) שעשיתי מאז וגם ב-MRI (שהוא נעשה במרפק ולא באמה) לא נמצא דבר. בבדיקת EMG ללא( NCT) לא נמצא ממצא משמעותי (נעשה לעצב האולנרי ומדיאני. ( ביקרתי אצל שני מומחי כף יד, והייתי בייעוץ לצורך בירור בנחיצות פעולה כירוגית. עפ"י בדיקת הגופנית שהרופא ביצע, הוא קבע שמדובר באפיקונדיליטיס לטראלי (מרפק טניס), וקבע חד משמעית שאין צורך בפעולה ניתוחית (גם שנה וחצי אחרי הכאבים הכרוניים שתיארתי), היות ובדיקות ההדמיה לא מעלות ממצאים ספציפיים למרפק טניס ובכלל (אין כל ממצא). השאלות שלי: האם אפשר לקבוע את האבחנה "מרפק טניס", זאת מבלי שבדיקות ההדמיה מעלות ממצאים היכולים לתמוך באבחנה כזו (MRI/US לא אמורים היו לעלות על הבעיה)? ואם אכן מדובר על מרפק טניס, איך זה שאין אפשרות לטיפול ניתוחי במקרה זה (לא הזמן שעבר, ולא טיפול פיזותרפי הועילו או כדורים אנטי דלקתיים)? מה אם mri לא מראה דבר, אז לא ניתן לקבוע מה יש לתקן בניתוח (אז איך כן ניתן לאבחן בעיה רק לפי בדיקה גופנית ללא תמיכה הדמייתית)? והאם אחת מהאבחנות הנ"ל יכול להתאים לסיפור שלי (בשילוב עם מרפק הטניס, או לבדו): Posterior interosseous nerve syndrome, Radial tunnel syndrome או Compartment syndrome או שאולי אף אחת מהן (כולל מרפק טניס)?

לקריאה נוספת והעמקה
14/06/2016 | 17:42 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום 1. MRI וUS אינן בדיקות עם 100% רגישות לאבחון. ואת הבדיקה עצמה מפענח רדיולוג +\- האורתופד במרפאה כך שיכולים להיות ממצאים ש"פוספסו" או שלא חיפשו אותם - למשל בUS. 2. לרוב מרפק טניס חולף לבד או באמצעים שמרניים אחרים. נדיר במבצעים ניתוח אך הוא קיים ולא ניתן לשלול ב100% צורך בביצוע ניתוח שכזה. ניתן לנסות הזרקת סטרואידים במידה ולא ביצעת עד כה. 3. PIN\RADIAL TUNNEL SYN יכולים להיות גורם מתאים לפי התיאור שלך, גם הקרנה שורשית מהצוואר. לגבי תסמונת מדור, לא נראה כי התיאור שלך מתאים. אני ממליץ בדיקה חוזרת והערכה מחדש של הממצאים כולל ביצוע חוזר של EMG בשאלה ספציפית של PIN או עצב רדיאלי. ניתן לנסות הזרקת נסיון של סטרואידים ולידוקאין שיכולים לשלול או לאבחן חלק מהתסמונות.

06/06/2016 | 13:51 | מאת: מיה

שאלה: אני בת 46 בריאה בד"כ לא עושה ספורט, אך הולכת הרבה ברגל מזה חודשיים תופעה מוזרה זה התחיל בתחושה משונה ברגל של צמרמורות ותחושת קור/חום בהמשך כאב חד במפשעה עם הקרנה לרגל, הגעתי לאורטופד שנתן ארקוקסיה(לא כ"כ מועיל לי) בהמשך לכאב במפשעה החלו לי כאב חד מאחורי הברך. מרגיש לי נוקשה שם. אני מתחילה לחשוב...האם זאת מתיחה/קריעה של גיד או שאולי מתחילה לי דלקת פרקים? מה דעתך?

לקריאה נוספת והעמקה
14/06/2016 | 17:26 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום, התלונות הנ"ל יכולות להיות מפגיעה מקומית או הקרנה שורשית עצבית מהגב התחתון.יש להיבדק ע"י אורתופד ולהמשיך את הבירור

03/06/2016 | 00:54 | מאת: יוני

שלום בן 41 סובל מזה שנים מכאבי שוקיים עקב לחץ במדורים בשוקיים. הכאבים נהיים חדים בעליות, וכן בהליכה מהירה או ממושכת. עברתי בעבר בירור של כלי דם והיה תקין, והחשד של הרופא היה על תסמונת המדורים, גם לפי התלונות, וגם רושם קליני (מדורים נפוחים וקשים). מאחר והבנתי שהאופציה היא ניתוח, די חששתי מזה ודחיתי את זה. ונשארתי עם הסבל. לפני כמה זמן עשיתי בדיקת לחצים תוך מדורית, והממצאים אישרו את החשד שמדובר בתסמונת המדורים, ונאמר לי שהלחצים מאוד "מרשימים". בעיקר במדורים הקדמיים, אבל לא רק. ושוב הטיפול הוא ניתוחי, עם התוצאות הלכתי לאורטופד ספורט, ולדבריו הניתוח לא בטוח בכלל שיעזור, וצריך לשקול טוב אם בכלל ללכת על זה. כמובן שיצאתי מתוסכל, ואני ממשיך לסבול. מאחר והכאב מגביל אותי בלא מעט דברים שקשורים בהליכה, רציתי את עצתך. לביטוח לאומי לא חשבתי לפנות, מאחר ומן הסתם זה לא נחשב לנכות אם ניתן (לכאורה) לפתור את זה בניתוח. וממה שהתרשמתי הניתוח לא ממש יחולל פלאים אצלי. אך רציתי לבקש ספציפית תו נכה לרכב, שיאפשר לי לחנות במקומות קרובים יותר לאן שאני צריך ללכת (לפעמים זה הבדל של ללכת או לוותר על זה). האם יש לך המלצה איך ומה ניתן לעשות בקשר לזה, ומה יכול להגביר את הסיכויים שלי לקבל תו נכה (אף שבעצם אני לא נכה ביטוח לאומי) לאור האמור לעיל? לבקש חוות דעת רפואית? מה כדאי לעשות? בתודה ובברכה

לקריאה נוספת והעמקה
14/06/2016 | 17:23 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום פואום זה נותן עצות רפואיות. לגבי ביטוח לאומי יש לפנות לרופאים המתעסקים בכך.

30/05/2016 | 01:14 | מאת: שלומי

לפני 9 חודשים בפנייה אם אופניי עפתי שמאלה אוטומטי זרקתי ידיים להגן מפני המפגש אם הכביש מרוב העוצמה היה איזה 20-30 קמ"ש. היה לי שפשופים ברך ובטן תחתונה וגם מרפק לא משנה כל זה מזמן עבר. הבעייה באותו רגע שזה קרה הטראומה הזאת קרה לי משהו בעצם החזה הסטרנום בול באמצע עם החיבור של צלע 7-8 מצד שמאל שזה היה הצד שזרקתי את הידיים{ באותו יום עשיתי צילום רגיל לחזה לא מצאו כלום לא יודע עד כמה בדקו תצילום באמת}. סבלתי וסבלתי כאבים חזקים עד שאחרי חצי שנה עשיתי 2 בדיקות . 1. רנגטן ספיציפי לסטרנום ולא מצאו שבר רשמו אין לראות קו שבר. אבל זה חצי שנה אחרי. ואז עשיתי גם מיפוי עצמות . ושם רשמו גם לא רואים שברים ושהודגמו הסטרנום וצלעות דו צדדי. טוב המשכתי לסבול . ניסיתי כדורים נוגדי דלקת כגון אתופן 600 גם לא עזר בכלל . הלכתי למפראת כאב שם הזריו לי לא תחת שיקוף על ידי סימון המקום בטוש מאיפה שכאב לי הזריקו לי דפומדרול סטראודים. גם לא עזר בכלל רק כאב כמה ימים הזריקה המחט אבל לכאבים לא עזר בכלל. עכשיו המצב שלי על הפנים . וגם ניסיתי משחה טראומיל לא עזר. בנוסף ניסיתי פיזוטרפיה על ידי הקופת חולים בן אדם צעיר שאני לא יודע עד כמה מבין . בהתחלה הוא לחץ לי בגב בצד ואז אמר לסובב תגוף שמאלה ולפעמים לא היה כאב בזמן שהוא לוחץ כמובן . אבל ברגע שעוזבים חוזר כל הכאבים . טוב ניסיתי 2 טיפולים אצלו ואז הוא אמר תשמע אין התקדמות אז פה אנחנו מסימים והחזיר אותי לרופאת משפחה ללא כל שיפור! עכשיו אני רוצה mri לנסות לקבל בכלל הפניה לא נותים לי אז בטח שלא יאשרו לי . כעת רציתי לשאול אותך כמה שאלות חשובות מאוד. 1. במרפאת כאב רוצים עכשיו כמובן השיקול שלי להזריק לי חומר אחר קורטיזון גם סטרואידים וגם תחת שיקוף{ כי פעם שעברה זה היה ללא שיקוף} כדאי לנסות את זה..? או אין טעם אם הדפומדרול כלל לא עזר? אני בעיקר פוחד מתופעות הלוואי והקרינה בשיקוף . כדאי לבצע את זה יש סיכוי והחומר קורטיזון יעזור מה שדפומדרול לא עזר? 2. האם יש הסיכוי וmri יכול לאתר שבר-סדק שם מה שחצי שנה אחרי המיפוי לא מצא? או כל ממצא אחר שיאבחן למה אני סובל 9 חודשים כאבים עצומים.. 3. מה אני עוד יכול לעשות כל אפשרות אשמח לשמוע אני כבר במצב לא טוב מזה . תודה רבה !

20/05/2016 | 20:05 | מאת: דור

שלום,שמי דור, עברתי פציעה בברך לפני מספר שבועות,נקבע ע"י הרופא קרע במיניסקוס עוד לפני ה-MRI,הרופא המטפל בחן את הMRI לפני הפיענוח המלא וקבע כי מדובר בקרע אשר יכול להתאחות מעצמו בגילי (25),הגיע הפיענוח של הMRI והוא הועבר לרופא אך אני אשמח אם מישהו יוכל לעזור לי להבין את תוכנו עד לפרטים הקטנים: מודגמת בצקת לשדית דיפוזית באפיפיזה של הפמור הדיסטלי ובאפיפיזה של הטיביה הפרוקסימלית, ייתכן קונטוזיות לשדיות שרידניות. הרצועות הצולבות והרצועות הקולטרליות הודגמו תקינות. מודגם אות חריג אנכי בהיקף הקרן האחורית של המניסקוס המדיאלי, לא ניתן לשלול קרע פריפרי (חתך סגיטלי .( 5 סדרה 3, קורונלי 19 סדרה 4 המניסקוס הלטרלי מודגם תקין. המנגנון המיישר מודגם תקין. סחוס הפיקה שמור. הודגם נוזל תוך פירקי בכמות קטנה, ללא עדות ליצירת ציסטה פופליטיאלית. מודגמת פליקה מדיאלית מעובה. אשמח לעזרה,שתהיה שבת שלום.

לקריאה נוספת והעמקה
24/05/2016 | 22:28 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

בצקת לשדית משמעותה סימני החבלה שניתן לראות בעצם עצמה. האות החריג בהיקף המיניסקוס המדיאלי (בחלק הפנימי יותר של הברך) מסמל פגיעה במיניסקוס, ויתכן אף קרע. אם נכתב שלא ניתן לשלול קרע - זה אומר שלא ראו בוודאות את הקרע - אבל הממצא יכול להתאים לזה. בכל מקרה הטיפול יהיה לפי התלונות שלך. נסיון טיפול בפיזיותרפיה ומעקב. במידה והתלונות לא חולפות ניתן לשקול ניתוח לתפירת המניסקוס

18/05/2016 | 01:50 | מאת: רפי

לפני 4 ימים עפתי ושברתי את הזרוע בין הכתף למרפק-הומרוס מיד שאפט.גובסתי ואמור עוד 4 ימים לשוב לביקורת במרפאת כתף בבית החולים.אני מוטרד מזה שלמרות שיש לי תחושה חיצונית במרפק ובזרוע שמתחת למרפק וגם באצבעות, המרפק והזרוע שמתחת למרפק אינם זזים כשאני מנסה להזיז אותם וגם חש שהם זזים אבל במציאות אינם זזים.אני בן 67. האם זו תופעה רגילה בשבר הומרוס מיד שאפט ואם לא אשמח לקבל הסבר ומה עלי לעשות

לקריאה נוספת והעמקה
18/05/2016 | 23:51 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

אני לא בטוח שהבנתי לגמרי את שאלתך. במקרה של שבר בהומרוס יהיה לך קשה לכופף את המרפק כיוון שהשרירים מחוברים לחלקי השבר שאינם מקובעים עדיין. במידה ואין פגיעה נוירולוגית בעוד שבוע או שבועיים כשיחליפו את הגבס במתקן אחר תוכל בהדרגה להפעיל את המרפק

16/05/2016 | 14:35 | מאת: פיני

לפני חודשיים שברתי את הזרוע בהומרוס מיד שאפט .מטופל אצל מומחה כתף .יש הפרעה תחושתית ומוטוריות בכף היד בפיזור העצב המדיאני .הרופא אמר שכנראה לחץ או מתיחה של העצב .נשלחתי לבדיקת הולכה עצבית .מטופל בפיזיוטרפיה .מה עוד ניתן לעשות ומה הסיכוי לעצב להתאושש כי מאוד מדאיג.תודה

לקריאה נוספת והעמקה
17/05/2016 | 22:11 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

לרוב מדובר בפגיעה חולפת. אך יש לצפות לתהליך שיקופ איטי. בינתיים לשמור על טווחי התנועה ולהשתמש בסדים למנוחה במידה והותקנו. יש להמשיך הבירור ע"י EMG, ENT ולפעול לפי תשובות אלו.

26/05/2016 | 13:01 | מאת: פיני

עשיתי בדיקה של הולכה עצבית ונאמר שהעצב המדיאני לא מגיב.האם לחכות ולעקוב אחר העצב בבדיקות נוספות?

16/05/2016 | 12:06 | מאת: דורית

שלום דר' רציתי לשאול אם אימון אינטנסיבי בהתעמלות קרקע של 13 שעות שבועיות, עלולה לפגוע בצמחיה והתפתחות של ילד בן 13? תודה רבה, דורית-אמא מודאגת.

17/05/2016 | 22:10 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

יש הוכחות כי הגובה של מתעמלי עילית נמוך יותר מהגובה שהיה צפוי לו לא היו מתעמלים, אך לא ברור האם זו רק השפעה של הפעילות הגופנית או גם משקל נמוך, לחצים המושפעים עליהם. מצד שני ידוע גם כי הספורטאים משלימים את הפכר בתקופות המנוחה שבין בתחרויות. איני בטוח כי 13 שעות שבועיות נכנסות לתוך מסגרת זו.

12/05/2016 | 16:09 | מאת: גלעד הורוביץ

שלום ! במהלך ביצוע עליית מתח , הרגשתי שמפרק הכתף " הולך " לכיוון לא נכון , המשכתי את העלייה עוד מעט , נשמע " קליק" רציני מאוד והורגש כאב חד . הפסקתי את האימונים למספר ימים. במהלכם כל " דחיפה " והפעלת לחץ על הכתף פנימה נשמעו קליקים והמפרק זז. חזרתי לעשות עליות מתח ושכיבות שמיכה , ומהלכן אני שומע ומרגיש קליקים . בנוסף ידוע לי על היסטוריה משפחתית ענפה של פריקות כתף. שאלה : האם זו פריקה? האם אפשר להמשיך באימונים ? האםהעליי לפנות לאורטופד?

לקריאה נוספת והעמקה
17/05/2016 | 21:52 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום - לפי התיאור שלך לא נראה כי זאת הבעיה. יתכן ומדובר בדלקת גידים או תזוזה של אחד הגידים המשמיע קליקים. יש להיבדק ע"י אורתופד ע"מ לקבל אבחנה ברורה יותר.

11/05/2016 | 15:30 | מאת: H

שלום דוקטור. אפשר קצת הסבר על הממצאים האלה בבדיקה ידנית: מבחן מגירה , פתיחה סובטלרית ניכרת בקרסול. הומלץ לי ניתוח שחזור רצועות חוזר האם ממצאים כאלה מצדיקים ניתוח חוזר? מה אומר ה במבחן המגירה ? תודה.

11/05/2016 | 15:45 | מאת: H

מבחן מגירה שלושה פלוסים

17/05/2016 | 21:47 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום מבחן מגירה "מאתגר" את הרצועה הקדמית של הקרסול (ATFL) מגירה חיובית מעיד על קרע או רפיון של הרצועה. פתיחה סובטלארית מעידה על קרע או רפיון של הרצועה בין הפטישון החיצוני לעצם העקב (CFL) ממצאים אלו יכולים להופיע גם אצל אנשים בעלי גמישות יתר. הופעת ממצאים אלו ביחד עם תלונות על חוסר יציבות בקרסול והיעדר שיפור עם פיזיותרפיה יכולים לכוון לטיפול ניתוחי כגון שחזור רצועות.

09/05/2016 | 23:31 | מאת: Xyz

היי, אני בת 15, רוקדת ותוך כדי קפיצה נפלתי על אזור עצם הזנב ועל מפרק יד שמאל. הכאבים ביד משתפרים, אך כאבי הגב "משודרים" למקום גבוה יותר בגב בכלל ובעמוד השדרה בפרט... אני בתקופה של חזרות אינטנסיביות לקראת הופעה ותחרות, לכן אני לא רוצה לבקש מהוריי ללכת לרופא כי אני משערת שהוא יגיד לנוח.. ואם הרופא יגיד ההורים לא יסכימו לחרוג ביום ממה שהרופא אמר וכל שניה בחזרות חשובה! אני לא חושבת שיש נזק חמור.... לדעתי רק מכות יבשות או קצת שרירים תפוסים, בינתיים לא נותנת 100 אחוז מעצמי בחזרות, אבל רציתי לדעת אם יש דרכים נוספות להקל על הכאב, למשל דרך שינה מסויימת או משהו בסגנון....

לקריאה נוספת והעמקה
17/05/2016 | 21:45 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום. אני מקווה כי את מרגישה בטוב. במידה והכאבים לא חלפו עדיין יש לפנות לרופא ולהתייעץ עימו.

07/05/2016 | 21:22 | מאת: שאול

בן 26.5 לפני שנה וחצי נקעתי את הקרסול, וב-MRI שביצעתי לפני חצי שנה נמצא קרע חלקי בסינדמוזיס. ניסיתי פיזיותרפיה מספר פעמים, מה שלא מצליח להועיל. אני סובל מכאבים כרוניים בצד המדיאלי והלטראלי בקרסול הנקוע (באיזור חיבור הקרסול), יחד עם נפיחות קלה ושינוי צבע הקרסול (שהחלה בחצי שנה האחרונה) וקושי גדול מאוד בהליכה קצרה (עשרות מטרים ויותר) או בעמידה ממושכת וגם במהלך השינה אפילו. לפני מספר שבועות ביצעתי אולטרה-סאונד לקרסול, והתוצאה היא עם חדש לקרע מלא ב-ATFL. אך זה די מוזר, כי שני רופאים שונים (כולל רופא בכיר מאוד) שבדקו את ה-MRI שעשיתי דאז (כולל אבחנת הרדיולוג), קבעו שה-ATFL תקינה. מה גם, שהאבחנה שהודגמה ב- MRI לא באה כאן לידי ביטוי (הפגיעה בסינדמוזיס). השאלות שלי: עד כמה אפשר להסתמך על אמינות בדיקת ה- )US וביצועה) ביחס לMRI - בייחוד שהמצב לא השתנה מאז, כך שתהיה השתקפות כזו בבדיקה ? אגב ה-MRI בוצע בטכניקות : STIR, T1, T2, PDW, DIXON במישורים שונים ללא חומר ניגוע, והאם יש מקום לבצע שוב פעם בדיקת MRI כדי לבדוק את החשש שהועלה ב-US יחד עם העובדה שאין הטבה משמעותית במצב הקרסול? אם לא (כלומר אם אין צורך לבצע שוב MRI (, אז אילו סיבות יכולות להיות לכך שהנקע לא מחלים (בהנחה שלא מדובר כאן בתסמונת הכאב המורכב), והוא כואב הרבה מעבר לממצאי הבעיה (ואפילו גם באיזורים נוספים שאין ממצא לגביהם) בבדיקת ה- MRI ?

לקריאה נוספת והעמקה
07/05/2016 | 22:14 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

לרוב ניתן לסמוך יותר על בדיקתה הMRI שנותנת תמונה ברורה יותר של הממצאים. לגבי סיבת הכאבים יש להתייעץ עם אורתופד בכדי לקבל אבחנה.

06/05/2016 | 19:26 | מאת: שי

לום דוקטור לאחר orif של הפיקה לפני כחודש ושבוע נראה בצילום מ.א orif של שברים בפיקה,שבר רוחבי בפיקה אמצעית משביעת רצון,עם סימני איחוי מתקדמים קיימת תזוזה באזור שבר בפול דיסטלי של הפיקה,אך פרגמנט דיסטאלי מחובר,יש סמני איחוי. שאלתי היא כזאת דוקטור האם לשבר זה יש משמעות אם התאחה אך בצורה לא מדויקת?מה יש לעשות במצב כזה? האורתופד טוען כי אין לזה הרבה משמעות אשמח לעזרתך.

07/05/2016 | 22:07 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

ישנם חלקים כמו המשטח המפרקי אותם חשוב להחזיר בדיוק רב יותר מאשר חלקים חוץ מפרקיים. יתכן שזו כוונת המנתח.

09/05/2016 | 20:04 | מאת: שי

שלום דוקטור השבר בפיקה נחצה ל 2 ועוד חתיכה תחתונה שאותה לא חיברו עם מסמרים. ולכן הגוף לבד איחה את זה בוצע חיבור אך עם תזוזה קלה,זה אינו חלק שלא קשור למפרק הפיקה החשש היה בהתחלה שהמרפק הפיקה תמשוך אותו למטה. אם לדעתך יש לזה משמעות ?

04/05/2016 | 11:42 | מאת: נוי רותי

שלום לפני כשנה וחצי+ נקר לי שריר 4 ראשים קרע חלקי דרגה 1 מאז ועד היום עדיין עם כאבים חזקים + צליעה והגבלה של כ -40 בכיפוף הרגל בוצעו פעמיים MRI, טופלתי בפיזיוטרפיה, הידרוטרפיה, גלי הלם והזרקה לתוך השריר ללא הצלחה המקום מסוייד, מצולק ויש קצת בצקת הולחט עי" רופא פרטי שאין מנוס מניתוח לניקוי המקום אבקש את חוות הדעת שלכם בכל מקום שהייתי והתייעצתי לא נתקלו במקרה כמו שלי אודה לקבלת חוות דעת

לקריאה נוספת והעמקה
07/05/2016 | 22:05 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום. חסרים פרטים, כמו גיל, לאיזה כיפוף את מגיעה? האם נגרמת לך מגבלה פונקציונלית? במידה והממצא מגביל מאוד ניתן לבצע ניתוח לשחרור השריר, יתכן אף שיזדקק להארכה. וכמובן תידרש פיזיותרפיה רבה לאחר מכן ע"מ להימנע מהידבקויות וקיצור חוזר של השריר.

03/05/2016 | 16:48 | מאת: פציעות ספורט ברכיים

שלום! אני ספורטאית בת 29 סובלת מכאבים בברכיים. התחלתי לעשות טיפול ברכיים ע"י זריקות ארטריז. ביום הראשון ד"ר עשה לי זריקה 1 לכל ברך אבל ברך סמאל כמעט ולא הרגשתי זריקה וברך ימין ממש כאב ואחרי זה למשך יומיים הרגשתי ומרגישה כרגע אינעימות וכואב לעשות כפיפה. השאילה היא: האם זה אומר שחומר של הזריקה הלך למקון הלא נכון?

לקריאה נוספת והעמקה
07/05/2016 | 22:02 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

איני יכול לתת לך תשובות מהימנות על סמך מידע זה. יש לפנות לרופא שביצע את הזריקה. כמו כן יש לברר את סיבת הכאבים בברך. האם ישנה פגיעה סחוסית?

03/05/2016 | 14:08 | מאת: ג'ודואי

היי דוקטור ריציתי לדעת מה אופן הטיפול לתוצאות הMRI שלי מפרק ה- C/A מודגם תקין. הבורסה הסוב-אקרומיאלית הודגמה שמורה. הגידים המסובבים הודגמו תקינים. גיד הביצפס הודגם שמור. מודגם קרע בבסיס הלברום הקדמי תחתון, כאשר מתחת למיטת הקרע נמשכת ציסטה פראלברלית בקוטר 7.2 ס"מ במישור הצדדי פנימי ובגובה 7 מ"מ (חתך 11 סדרה 5 (ובקוטר 5.2 ס"מ בציר הסגיטלי (חתך 19 סדרה 6.( מודגם נוזל תוך פירקי בכמות פיזיולוגית. הודגמו אותות תקינים ממח העצם ללא עדות לשברים או בצקות. אין עדות לנזק היל-זקס. סיכום : קרע חלקי בבסיס הלברום הקדמי תחתון עם יצירת ציסטה פראלברלית כמתואר.

לקריאה נוספת והעמקה
07/05/2016 | 22:00 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום. ראשית אנו מטפלים בבעיה ולא בממצאים בMRI. ציסטה בגודל 7 מ"מ היא גדולה והיא נגרמת כנראה ממנגנון של שסתום אל חזור דרך הקרע. יש לברר האם התלונות שלך קשורות לממצאים אלו ואם כן ניתן לבצע ניתוח לתיקון הקרע ועיגון מחדש של הלברום.

21/04/2016 | 01:33 | מאת: שלום

היי לפני 8 חודשים החלקתי בפנייה מאופניים מאז ועד היום אני סובל מכאב חזק בחזה השמאלי ממש בחיבור איפה הסטרנום. סבלתי וסבלתי אחרי חצי שנה עשיתי מיפוי עצמות ומפתיע אבל לא מצאו לי כלום שום דבר. כל הכירוגיה שהייתי אצלהם שהסתכלו במיפוי אמרו אין לך כלום אין כלום . אבל אני המשכתי לסבול מכאבים חזקים . הם הפנו אותי למרפאת כאב. הלכתי אתמול למרפאת כאב בבית חולים הם הסתכלו ואמרו תשמע כניראה יש לך בעייה מאותה טראומה שם בעייה בשריר הם חושדים ואמרו תיראה יש 2 אפשריות או תנסה כדורים נוגדי דלקת { ניסיתי דרך אגב לפני אתופן 600 מ"ג לא עזר] או זריקה מקומית זריקה דפומדרול . אני כמובן התלהבתי מנושא הזריקה ואמרתי יאלה זריקה אם אני סובל 8 חודשים אין סיכוי שלבד זה יעבור לי בקיצור עשו לי את הזריקה הזאת 2 סי 60 מ"ג . וכרגע עבר יום וחצי מאותה זריקה ואני מרגיש בעיקר תכאב של הזריקה ועדיין מרגיש תכאב המוכר של ה8 חודשים שהיה לי. ועל כך 3 שאלות 1. מה זה בידיוק הזריקה הזאת שעשו לי? הבנתי מהם שזה אין בזה סיכונים אז הסכמתי. 2. תוך כמה זמן הגיוני שאסבול מכאבים בעקבות הזריקה הזאת? 3. תוך כמה זמן זה אמור להשפיע על הכאבים שאני סובל 8 חודשים הרי בגלל זה לקחתי את זה ובנתיים יום וחצי חלפו ואני לא מרגיש שינוי לכן מה זמן הפעולה של זה. תודה.

17/04/2016 | 16:36 | מאת: גלילי

בעבודה בשעת מנוחה על ספה ניזרקה עלי ידידה וישבה על הבטן התחתונה מאז כואב לי ותחושת בחילה...הייתי בחדר מיון ועשו צילום ולא גילו כלום..מאז עבר כחודש ועדיין כאבים...חשבתי לבקש יעוץ נוסף ולא יודע באיזה תחום מטפלים בכאלה כאבים בבטן התחתונה ..אנא מה דעתך בבקשה.

לקריאה נוספת והעמקה
18/04/2016 | 10:17 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

לפי התיאור שלך לא נראה כי מדובר בבעייה אורתופדית. יש לפנות לרופא משפחה בשלב ראשון. בהמשך ניתן לפנות לכירורג או גינקולוג בהתאם להמלצות הרופא משפחה.

17/04/2016 | 14:08 | מאת: איילה כהן

שלום רב, האם ניתוחים לקשירת פיקת הברך באמצעות גיד, נעשים היום גם בבתי חולים אחרים מלבד רמב"מ? בתי בת 13, לפני שנה פריקת פיקה ראשונה (חזרה טבעית למקום) במהלך ריקוד, גובסה וטופלה בפיזיוטרפיה, מאז 2 פריקות נוספות. לא רוקדת כבר מס'חודשים, הומלץ ניתוח לשחזור הרצועה הקרועה כפי שנרשם ב MRI: "קרע חלקי מדרגה גבוהה של הרטינקולום המדיאלי, באיזור האינסרציה של הפטלה". לאחר התייעצות ב"וולפסון" הוחלט על הצורך בניתוח וכן אצל מומחה נוסף. אשמח לשמוע חוות דעת נוספת מכם. תודה, איילה

לקריאה נוספת והעמקה
18/04/2016 | 10:14 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום איילה. ניתוח מסוג זה מבוצע גם בבתי חולים אחרים. יש לחפש אורתופדים המומחים בילדים ומתעסקים ברפואת ספורט.

13/04/2016 | 01:41 | מאת: ורדה

אני סובלת מכאב ברגל שמאל צד חיצוני של הברך. טופלתי בפיזיוטפיה ואפוס - יש הטבה אבל הכאב הקטן - נמצא כל הזמןץ שוקלת לרכוש מדרסים. הא יש אשרות לקבל ייעו במעבדת הליכה אצלכם ?

לקריאה נוספת והעמקה
13/04/2016 | 22:22 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

אין בבילינסון מעבדת הליכה.

12/04/2016 | 16:57 | מאת: יוסי

סיכום MRI מצב לאחר ארטרוסרופיה ללא עדות לקרע ב-ACL (חשוב לציין שהיה לי קרע) בצקת אינטראמדולרית ב- ACL וLFC ובפלטו הטיביאלי באינטרציה פרוקסימלית ודיסטלית של הרצועה בצקת באספקט עליון פנימי של שומן הופה הודגם נוזל במפרק הברך

לקריאה נוספת והעמקה
12/04/2016 | 21:07 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

ומהי הבעיה ממנה אתה סובל?

שלום, אני בן 57, עשיתי בדיקת MRI לפני מספר ימים על רקע כאבים חזקים במפשעה ודלקת פרקים שאובחנה. אלו הממצאים: שינויים ארטרוטיים קשים במפרק הירך מימין, מלווים בציסטת סוב-כונדרליות במשטחים סמוכים של ראש הירך ושל האצטבולום. שחיקה נרחבת של סחוס משני צדי המפרק בעובי מלא, בפרק ירך מימין. מוגדם נוזל תוך פירקי בפרק ירך מימין בכמות מוגברת במידה קלה מימין עם האדרה קלה לאחר הזרקת חומר ניגוד, אשר מכיל מספר מוקדים קטנים היפו-אינטנסיים בכל הסדרות (כנראה LOOSE BODIES) - קרוב לוודאי כביטוי לסינוביטיס. מישורי השומן, השרירים והמבנים הניורו-וסקולריים מודגמים שמורים. ממצא לוואי - הידוצלה קל מימין. אשמח לקבל המלצה מה הטיפול או מה עושים במצבי. תודה,

לקריאה נוספת והעמקה
12/04/2016 | 21:06 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

תיאור זה מתאים לשחיקה מתקדמת של מפרק הירך במצב זה הטיפול מתחלק לניתוחי - החלפת המפרק או לא ניתוחי ע"י פיזיותרפיה, שימוש באמצעי עזר להליכה (מקל), הפחתת משקל אם צריך, ותוספי מזון\תרופות להפחתת כאבים. ההחלטה על הטיפול המתאים צריכה להינתן בהתאם לרמת הכאבים והתפקוד שלך.

היי, אני משרת ביחידה מובחרת, התגייסתי עם OSD בברך. לפני הגיוס התאמנתי בכושר קרבי ואת כלל האימונים הייתי מבצע עם רצועת תמיכה לברך. כאשר התחלתי את המסלול הפסקתי את השימוש ברצועה בעקבות אי נוחות (נאלצתי לשים אותה באופן תמידי מכיוון שלא ידעתי מתי אצטרך אותה). כבר מתחילת המסלול היו לי כאבים בברך בעקבות אותה בעיה, אמנם הכאבים היו קלים-בינוניים ונסבלים. לאחר כ6 חודשים הכאבים התעצמו למשך תקופה של מספר שבועות ואף באחד מהאקטים שהיו נאלצתי לעצור בשל כאבים שהגיעו לרמה בלתי נסבלת. אחרי 12 חודשים במסלול של כאב תמידי הפנה אותי רופא היחידה לאורטופד מומחה בחר"פ צריפין, האורטופד מומחה שלח אותי לבצע רנטגן ובדק את תוצאות הרנטגן ביחד עם ראש מדור אורטופדיה של צה"ל, ראש המדור אבחן OSD בברך ימין ושלל כאבים מסיבות אחרות, בתם האבחון הוא הציג לפני שתי אפשרויות לשיפור המצב הזרקת סטרואידים לברך ו/או ניתוח. ביצעתי הזרקה לברך ימין אולם גם לאחר חודשיים מיום הזריקה לא חל שיפור. הלכתי באופן פרטי לפרופסר שמואל דקל לאבחון נוסף, הפרופסור חיזק את עמדתו של ראש מדור אורטופדיה וטען כי במידה והכאבים במשכים ניתוח הוא הפתרון לבעיה. התחלתי כעת תהליכים לקראת ניתוח שיכול בקרוב, ביצעתי CT דו"צ בברך ואלו תוצאות האבחון: להלן ממצרי סריקת CT של ברכיים: פרטים קליניים: כאבים הבדיקה בוצעה בלי הזרקת חומר ניגוד הבדיקה נעשתה בחתכים דקים במישור האקסיאלי עם שיחזורים במנחים שונים ללא בדיקות קודמות להשוואה עדות ל-OSD מימין נוזל בכמות קטנה ברטינקולום פטלרי לטרלי מימין בייקר ציסט קטן משמאל פרט לכך מבנה גרמי ומרווחים מפרקיים שמורים. סוף הממצאים. על פניו נראה כי המצב לא חמור במיוחד וגורם לי לשאול את עצמי האם אני מבצע את המעשה הנכון לגבי הניתוח, אולם הפסקת הכאבים בברך בעת פעילות גופנית זו הקלה גדולה בשבילי, במיוחד במסלול כה קשה. הפסקת הכאבים הוא + גדול עבורי אך כרגע אני עוד לא מספיק מודע ל - . אשמח אם תוכל לפרש עבורי את תוצאות אבחון הCT בשפה שאבין, כמו כן אשמח אם תביע את דעתך בעניין והאם ניתוח זו החלטה נכונה. ארצה גם לדעת את חסרונות הניתוח במידה והנך מודע להם, מה הסיכון בנזק לברך וכמו כן אני גם סקרן לגבי גודל הצלקת, האם תהייה בולטת או מוצנעת. מתנצל על אורך התוכן. אודה לך במידה ותשיב לי.

לקריאה נוספת והעמקה
12/04/2016 | 21:00 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

איני יודע איזה ניתוח תוכנן לבצע. אתה צריך לשאות את עצמך ואת המנתח 3 שאלות: - האם הניתוח יאפשר לך לחזור לפעילות ביחידה זו ותוך כמה זמן - האם אתה מעוניין לבצע ניתוח ע"מ להישאר ביחידה זו - האם מחוץ לפעילות הצבאית האיננסיבית הזו היו לך כאבים משמעותיים לאחר שתענה על שאלות אלו תוכל לקבל החלטה מושכלת.

בזמן ריצה כואב לי ברך ימין שמקרין לי עד למפשעה בחלק הפנימי. כמובן אני מורידה מהירות ושומעת לגוף שלי. אחרי הריצה אני לא יכולה ליישר את הרגל ולהרים אותה למעלה. לא שבור לי כי אני עושה אופניים והכאב פוחת. כואב לי בעיקר בלילה. מה זה יכול להיות? . בת עשרים.

לקריאה נוספת והעמקה
12/04/2016 | 20:52 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום איילה. חסרים הרבה פרטים וכן בדיקה. יכול להיות שמדובר בשברי מאמץ, דלקת בגידים, בעיות תוך מפרקיות בברך או בירך. יש להיבדק ע"י אורתופד