פורום פגיעות ספורט ומפרקים

הפורום עוסק בנושאים הבאים: - מחלות ופגיעות של מפרק הברך, כגון: שחיקת סחוס ודרכי הטיפול השמרני והניתוחי הקיימות, ניתוחי החלפת מפרק הברך. פציעות ספורט, כגון: פגיעות במיניסקוסים וברצועות הברך ודרכי הטיפול השמרני והניתוחי בפגיעות אלו ,כגון ארטרוסקופיה ושחזור רצועה צולבת. - החלפות מפרק הירך, וסוגי הניתוחים הקיימים כיום. - מחלות כתף, פגיעות ספורט, פריקות של הכתף, קרעים בגידי הכתף, שחיקת סחוס מפרק הכתף. הסבר על דרכי הטיפול השמרני והניתוחי הקיימות כיום, ניתוחים לייצוב הכתף ותפירת גידים, בשיטה פתוחה או ארטרוסקופית.
2786 הודעות
2609 תשובות מומחה

מנהל פורום פגיעות ספורט ומפרקים

05/04/2016 | 09:37 | מאת: דליה

שלום רב, אני בת 61, בריאה בדרך כלל למעט כאבים בגפיים עליונות ותחתונות, מזה זמן רב סובלת מכאבים בברך, שינויים ניווניים, וקבלתי מספר פעמים זריקות אשר עזרו לזמן קצר מאוד. לאחרונה עשיתי צילום ובפיענוח נירשם: טרבקולות גסות בעצם. אבקש לדעת מה זה אומר והאם יש טיפול? תודה דליה.

לקריאה נוספת והעמקה
05/04/2016 | 23:14 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

האם מדובר בעצם אחת? בכמה עצמות? יש לפנות לאורתופד בכדי להבן בדיוק במה מדובר.

06/04/2016 | 08:22 | מאת: דליה

33266543 תוצאות בדיקה צלום ברך - 2 מבטים ******************************* צילום ברך ימין _______________________________ טרבקולות גסות בעצמות. שינוים שחיקתיים. בצילומים אחרים צויין שהעצמות לבנות ויתכן שמתאים ל- OSTEOPETROSIS והרופא חושב עפ"י צילום הברכיים שזה פאג'ט. אודה על הסבר מפורט. תודה דליה ___________________________________________________________________________

לפני 8 חודשים מלאים החלקתי בפנייה מאופניים במהירות של איזה 25 קמ"ש היה מהירות יפה{ מצטער כל החיים על הטיפשות הזאת שמיהרתי} . כתוצאה מזה אוטומטי זרקתי את הידיים להגן מפני הנפילה . היו לי שפשופים ברך שמאל וגם בטן תחתונה שמאל. וגם מרפק ימין . הכל מזמן עבר לי . אבל קרה לי דבר אחד באותו רגע הרגשתי שקרה משהו בחזה באמצע איפה הסטרנום התחתון או אולי בשריר החזה השמאלי כי ההחלקת היתה לצד שמאל. סבלתי חצי שנה מלאה כאבים עצומים! עד שעשיתי מיפוי עצמות ולא מצאו לי שום כלום בדיקה תקינה . עכשיו חלפו עוד חודשיים וזה כבר 8 חודשים מאותה נפילה ועדיין סובל כאבים חזקים מאוד מאוד אין סיכוי בעולםם שבלי טיפול משהו זה יחלוף לי באור בוקר אחד . האיתי אצל כירוגיה אמר זהו זה אם מיפוי תקין אין מה לעשות איתך . אותו דבר רופאת משפחה אומרת. ואורטופד בכלל לא מתעסק בזה אמר לי. מה אני עוד יכול לעשות האם יש סיכוי ואפנה לפיזיותרפיה ויעזור לי משהו תרגילים { הבעייה מרוב כאבים עצומים לא יודע איך אעשה תנועות ברגע שאני מזיז תחזה לצד שמאל אז הכאב החזק דקירות חזק מהמקום במדובק באמצע ממש בחיבור בחזה השמאלי. מה אני עושה אני כבר מיואש איך הפכתי לאדם מוגבל ונכה בגיל 25 מהחלקה. אנשים עוברים פציעות רציניות ובסוף הכל עובר להם. ואצלי אני לא רואה איך אני חוזר למצב לפני הנפילה ממש יורד לי דמעות ורושם מה לעשות..?

לקריאה נוספת והעמקה
05/04/2016 | 23:10 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

בהחלט ניתן לנסות טיפול בפיזיותרפיה או הידרותרפיה.

03/04/2016 | 08:24 | מאת: שירה

עקב הליכה של יומיים בכף הרגל יש לי כאבים ושפשופים חזקים גם בעקב וגם מתחת לבוהן בערך בחלק הפנימי שהרגל לכיוון הפנימי מסתכלים עליה?

לקריאה נוספת והעמקה
05/04/2016 | 23:08 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

במידה והתופעה חוזרת ניתן לשקול להחליף את הנעליים בשלב ראשון

אני כבר לא מטופל אצל המנתח כבר הרבה זמן מכיוון שלטענתו אין לו איך לעזור לי יותר. הייתי אצל 2 אורתופדים מומחים לכף רגל שתיהם קבעו מבחן מגירה חיובי. האם לפי מבחן מגירה חיובי יש אינדיקציה לעשות ניתוח חוזר? והאם אתה ממליץ על ארתרוסקופיה אבחנתית? והאם הבעיה יכולה להיות impingement תסמונת צביטה קדמית בקרסול?

לקריאה נוספת והעמקה
05/04/2016 | 23:03 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

בנוכחות נקעים חוזרים, ומגירה חיובית ניתן לשקול בהחלט ניתוח חוזר לשחזור הרצועות וניקוי התפיסה הקדמית במידה וקיימת. כמו כן יש לשקול פרוצדורות נוספות כמו תיקון עיוותים אחרים בקרסול שתרמו לכשלון הניתוח הקודם או ביצוע הניתוח בגישה שונה. בהצלחה.

06/04/2016 | 16:53 | מאת: I.h

תודה רבה ד"ר עזרת לי מאוד

31/03/2016 | 00:26 | מאת: ענבל

שלום רב, אני בת 30 ומזה כחודשיים שאני רצה. כיום בסביבות 10 עד 15 ק''מ בשבוע במצטבר. בחודש האחרון יש לי כאבים בכף רגל ימין באיזור עצם הנביקולר בזמן ריצה ובימים האחרונים מידי פעם גם בזמן מנוחה. מעבר לכך כשאני רצה זה מרגיש כאילו איני דורכת בצורה נכונה על הרגל. האם מדרסים יכולים לעזור? ומה עשוי להיות מקור הכאב? תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה
05/04/2016 | 22:57 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

יש להיבדק ע"י אורתופד ולבדוק האם מקור הכאבים בדלקת של גיד הTP או ממצא אחר באיזור עצם הנביקולר. במקרים מסויימים אכן מדרסים יכולים להועיל.

אני עוסק בספורט נקעתי את הקרסול מלפני חצי שנה לאחר פיזוטרפיה וmri מצאו שיש לי חבלה בשלושת רצועות הקרסול. אין לי כאבים בקרסו אבל לא מסוגל לחזור פעילות כמה זמן וקח פציעה כזו ואיזה טיםול הוא הכי מתאים

לקריאה נוספת והעמקה
05/04/2016 | 22:53 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

יש ללהיבדק ע"י אורתופד ולהעריך האם קיימת חוסר יציבות התורמת להפרעה בפעילות. במידה וישנה חוסר יציבות ואין שיפור תחת הטיפול הפיזיותרפי ניתן לשקול טיפול ניתוחי לשחזור הרצועות.

25/03/2016 | 15:38 | מאת: שלומי

לפני 7 חודשים מלאים בקיץ 2015 נסעתי באופניים לקחתי פנייה שמאלה במהירות של איזה 25 קמ"ש היה מהירות.. כתוצאה מזה החלקתי שמאלה ברגע שזה קרה אוטומטי זרקתי תידיים להגן מפני הנפילה כתוצאה מזה הרגשתי תחושה מוזרה באזור אמצע החזה נטייה ממש קלה לצד שמאל צד הנפילה ממש בחיבור בין הסטרנום לחזה השמאלי. טוב עשו לי צילום חזה תקין. עזבתי את זה חצי שנה מלאה ולא נגמר הכאבים הלכתי לטפל בנושא עשיתי חצי שנה אחרי עוד רנגטן לסטרנום אין שבר. אחרי זה עשיתי מיפוי עצמות גם לא מצאו כלום תקין לגמריי.. עכשיו כירוגיה אומר לי זהו פה גמרת ואותו דבר רופאת משפחה אומרת זהו אין כלום. ניסיתי כדורים נוגדי דלקת אטודולק 600 מ"ג שאינם סטרואידים. לא עזר. לקחתי 10 ימים כל יום כדור אחד. עכשיו הכאבים הם שוב בחזה באמצע ממש בחיבור של החזה השמאלי בין הסטרנום לחזה . מה אני עוד יכול לעשות לעשות? למי לפנות.. מה סביר שקרה שם? אני ככבר לא רואה מצב שיקום ולא יהיה כאבים זה כבר 7 חודשים. הכאב בעיקר בתנועות אם מתכופף כואב. אם מסובב תגוף רק תחזה שמאלה זה הכאב הכי חזק. וגם לשחק כדורגל כדורסל לרוץ לא יכול . מה אפשר לעשות וגם אם אני מפעיל תשריר חזה יענו עושה שריר אז גם מרגיש תכאב . מה מרמז כל הדברים האלה? מה אני יכול לעשות לחזור לחיים הבריאים ולא מוגבל. תודה .

21/03/2016 | 18:07 | מאת: אלדר

ערב טוב, ביצעתי מיפוי עצמות ואני מבקש עזרה בפענוח. -קיימת קליטה פטלוגית ב rt medial tibial plateau הממצאים יכולים להתאים ל overuse injury כנראה עם מעורבות של המינסקוס המדיאלי. קליטה מוגברת ב lt mfc, rt mfc , tibial tuberosity משתי הצדדים - ממצאים יכולים להתאים ל overuse injury שאר השלד תקין. אשמח לדעת מה חומרת הפציעה שלי ומה אומר הפענוח. תודה רבה וערב טוב

לקריאה נוספת והעמקה
26/03/2016 | 20:02 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום אלדר. המיפוי מצביע על פעילות מוגברת של בניה\תיקון עצם במדור הפנימי של הברך. יכול להיות בשל שחיקה של הסחוס, משקל יתר, מבנה של הרגליים וכדו'. יש להשלים את הבדיקה אצל אורתופד לצורך השלמת הבירור

שלום רב, שמי טל בת 29 מאזור המרכז. לפני שנתיים במהלך פעילות ספורטיבית מאומצת חשתי כאבים עזים באזור מפרק ירך ימין ו"קנאקים" בעת הליכה. לאחר בירור ובדיקת ארתרו-MRI נמצא כי יש לי קרע "ידית דלי" בלברום- מודגם כיסוי יתר של ראש הפמור ע"י האצטבולום - ממצא המחשיד לתפס אצטבולו-פמורלי מסוג . PINCER מודגם קרע הוריזונטלי לרוחב הלברום הקדמי עליון עם שבב לברום מנותק חלקית מדיאלית ומתחת למיטת הקרע בקוטר 5 מ"מ בציר הסגיטלי (חתכים סגיטליים 9-8 סדרה -)7 ממצאים מתאימים לקרע "ידית דלי ". הלברום האחורי מודגם תקין . ללא עדות לנזק סחוסי פוקלי . אין עדות לבצקות לשדיות . הקפסולה מודגמת שמורה . הרצועות הפמורליות מודגמות תקינות . לסיכום : קרע "ידית דלי" בלברום הקדמי עליון כמתואר לאחר ממצאי בדיקה זו פניתי לרופא מומחה ועברתי ניתוח לתיקון הקרע. כיום כשנה לאחר הניתוח כבר כמה חודשים שאני חווה כאב חד, שונה מהכאב אותו חוויתי לפני הניתוח- באזור המפשעה בעיקר, וגם ה"קנאקים" חזרו בפעילות מאומצת. חשוב לי לציין כי אני מתאמנת במכון הכושר כ-3-4 פעמים בשבוע וכי חשוב לי לנהל אורח חיים ספורטיבי. עם זאת, לאחר הניתוח הפחתתי את העומס באימונים. לבירור פשר הכאב הנוכחי- רופא אורתופד ביצע בי בדיקה ידנית ואמר כי קיים חשד לקרע נחוזר. כמו כן הוא הפנה אותי לבדיקת רנטגן (בעמידה, ובמנח צפרדע). שם נמצא כי אין עדות לממצא פתולוגי גרמי. ראשית- מה זה אומר? כמו כן, הרופא נתן לי כדורי "ארקוקסיה" לשיכוך דלקת, הכאבים פחתו אך עדיין קיימים. כיצד עליי לברר אם חזר הקרע בלברום? האם עליי לבצע בדיקת ארתרו MRI נוספת? או שבדיקת הרנטגן שוללת ממצא זה? במידה ואכן יש לי קרע חוזר בלברום, האם האפשרות של ניתוח נוספת נלקחת בחבשון? שכן הניתוח הראשון לא עזר, מה הסיכויים שהניתוח השני ישפר את המצב? אם לא ניתוח- אז מה כן? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה
21/03/2016 | 13:05 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום טל. צילום הרנטגן לא שולל קרע חוזר. הוא מברר פגיעות נוספות כמו שחיקה של הסחוס או היווצרות בלטי עצם. יש להמשיך ולברר ע"י MRA של מפרק הירך ולפנות לרופא שניתח אותך.

21/03/2016 | 01:51 | מאת: I.h

ד"ר שלום רב. אני כשנה וחצי אחרי ניתוח שחזור רצועות קרסול, אחרי הרבה נקעים חוזרים כיום עדיין נקעים חוזרים . יש לי כאבים שאני מניע את הקרסול פנימה ולמעלה. קשה לי להגדיר בדיוק איפה הכאב, הכאב בערך בחיבור של הטיביה לטלוס ובפטישון הפנימי. אני מרגיש כאב ממש חזק שאני עושה תנועת dorsiflexion בעמידה ושאני מפעיל עומס על הקרסול. מין כאב של מעיכה של העצם ממש חזק יש גם קליקים בקרסול בזמן האחרון גם בהליכה מרגיש כאב. הכאב ממש מפריע. עשיתי מיפוי עצמות:ממצאים : סקולזיוס טורבו לומבלי, הדגשה בחלק הדיסטלי עצם הטיביה ובחלק האחורי עצם הטלוס- שינויים אוסטיאוארטריטיים -מצב לאחר חבלה וניתוח בקרסול שמאל. עשיתי MRI ב-MRI רשום בתוצאות צלקת באזור atfl הצלקת מערבת גם את הרצועה הסינדמוסטית. השאלות שלי הם ככה : מה יכול לגרום לכאבים כל כך חזקים בלי ממצא בצילומים מה הבעיה יכולה להיות? ואיך אפשר לטפל. ומה אפשר לעשות להקל בכאבים ? תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה
21/03/2016 | 13:02 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום אם אתה עדיין סובל מנקעים למרות הניתוח יכול להיות שחלק מהכאבים הם מהנקעים החוזרים. לעיתים ישנה תגובה מוגברת של יצירת צלקת במפרק והיא זו הגורמת לכאבים וגם מתוארת לדבריך בMRI. יש לפנות לרופא שניתח אותך ולברר אפשרויות טיפול כולל ניתוח לייצוב הקרסול או ארטרוסקופיה חוקרת וזאת בהתאם לממצאים בבדיקה הגופנית.

21/03/2016 | 13:42 | מאת: I.h.

שלום ותודה על התשובה. אני כבר לא מטופל אצל המנתח כבר הרבה זמן מכיוון שלטענתו אין לו איך לעזור לי יותר. הייתי אצל 2 אורתופדים מומחים לכף רגל שתיהם קבעו מבחן מגירה חיובי. האם לפי מבחן מגירה חיובי יש אינדיקציה לעשות ניתוח חוזר? והאם אתה ממליץ על ארתרוסקופיה אבחנתית?

19/03/2016 | 23:48 | מאת: עידן

שלום,אני בן 17 ולפני כ4 שנים לאחר כאבים חוזרים בברך השמאלית שלחו אותי לmri ובבדיקה אובחן כי הנני סובל מmedial subluxatio של הפיקה וpatella bipartita כמו כן המבנה האנטומי של המפרק הוא פתולוגי,הפיקה גדולה מידי ביחס לעצמות וכו'. עד היום הסתדרתי עם genutrain וטיפולי פיזיותרפיה וims ולפני חודשיים שוב חזרו הכאבים.לאחר שניסיתי שוב טיפול שמרני שכשל חזרנו לברר מה עוד אפשר לעשות והומלץ לנו על ניתוח לשחרור מדיאלי של הפיקה,אך נאמר גם שהוא לא בהכרח יספק.כמו כן בגלל הבעיה הזאת והכאבים הפסקתי לשחק כדורסל. מלבד זה גם אנחנו וגם הרופא והפיזיותרפיסט אובדי עצות בטענה שאין בספרות המקצועית מידע על הנושא ואין ידע בו.האם שמעת על מקרה כזה,או ראית או שיש לך איזושהי דרך להציע לי שתעזור לנו? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה
21/03/2016 | 13:11 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום עידן יש לראות עד כמה המקרה חמור ומציק. והאם ישנם עיוותים נוספים בברך או בירך התורמים לבעיה. במידה והפגיעה האנטומית משמעותית הסיכוי לשיפור ע"י חיזוקים ופיזיותרפיה הוא נמוך ואז צריך לבצע שחרור מדיאלי עם או ללא חיזוק לטרלי של הפיקה.

19/03/2016 | 23:45 | מאת: שלום

מה זאת אומרת אין כיצד לסייע? מה נותר לי אז לעשות? שמתי לב שאחרי שסיימתי תכדורים נוגדי הדלקת אטודולק 600 האלה אז עכשיו חלפו 3 ימים משהפסקתי לקחת ופתאום אני כן מרגיש שינוי קל ועושה תנועות שלא הייתי מסוגל לעשות אבל עדיין יש כאב אני בכוח מנסה להזיז תגוף שמאלה שמופיע הכאב אומר אולי השתחרר אבל לא . האם כדאי להמשיך בכדורים אלו? מה מרמז שכן הכדורים מעט עזרו אבל רק 3 ימים אחרי שסיימתי לקחת אותם מתחיל להרגיש מעט שינוי אבל בכלל לא סופי יש תכאבים עדיין. מה אומר עדיין סובל..

לקריאה נוספת והעמקה
21/03/2016 | 13:15 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

לעיתים לעולם הרפואה אין יכולת להחזיר דברים לקדמותם או שהטיפול בבעיה הוא בעל פוטנציאל סיבוכים גדול מהתועלת בו. לכן במקרה זה הייתי מציע לך לנסות למצוא את התרופות שעוזרות לך מדי פעם כשיש כאבים, תרגילים שעוזרים לך לשחרר את הקנקים וכו'.

אשמח לעזרה אנסה לעשות את זה בקצרה. ב31-08-2015 נפלתי החלקתי מאופניים בפנייה שמאלה במהירות של איזה 25 קמש אולי ... היה מהירות . טוב כתוצאה מההחלקת שמאלה שזה קרה זרקתי מהר את הידיים להגן מפני הנפילה אוטומטי איך שאומרים. מה שקרה לי זה שפשופים ברכיים מרפק ימין בטן תחתונה אבל כל זה מזמן עבר לי. אבל קרה דבר אחד שעד היום רק ממנו אני סובל ממנו וזה באותו רגע שזה קרה הרגשתי תחושה מוזרה בעצם הסטרנום התחתון בול באמצע הרגשתי שקרה משהו. טוב עשיתי צילום חזה באותו יום לא מצאו לי כלום . סבלתי וסבלתי מכאבים עד שחלפו להם חצי שנה מהנפילה ואמרתי אני חייב לראות מה הסיפור ניגשתי לכירוגיה הוא שלח אותי ל2 דברים רנגטן ספיציפי לעצם הסטרנום התחתון ולמיפוי עצמות . עשיתי תרנגטן חצי שנה אחרי אין להכיר שברים. עשיתי תמיפוי עצמות גם כן חצי שנה אחרי בדיקה בגדר הנורמה לא מצאו כלום. עכשיו הכאב לא עוזב אותי בעצה של רופאת משפחה ניסיתי כדורים נוגדי דלקת שאינם סטרואידים הניקראים אטודולק 600 מ"ג ל10 ימים כל יום לקחתי כדור אחד. עכשיו סיימתי תכדורים בידיוק השבוע ועדיין אין שיפור רציני בכלל אבל שמתי לב שכרגע אחרי הכדורים האלה אז ברגע שאני מותח תיד שמאל לפעמים! {שזה היה צד בנפילה} אז שמותח תיד שמאל אחורה יוצא לי מעין קליק חזק בול מאמצע החזה עצם הסטרנום וברגע שיוצא הקליק זה כואב כזה מאוד . אבל עדיין אחרי שיוצא הקליק עדיין יש תכאבים המרגיזים. וכרגע השאלות חזרתי לכירוגיה הוא אמר זהו פה גמרת אין כלום סע הביתה. חזרתי לרופאת משפחה אמרה זהו גם אין כלום הביתה. רציתי לדעת מימך כמה דברים מסקרנים . אם היה לי שם שבר - סדק האם במיפוי עצמות חצי שנה אחרי הנפילה הזאת אמורים לראות את הדבר הזה? נניח והיה ועבר האם המיפוי צריך לאבחן זאת חצי שנה אחרי?< וגם מה מרמז הקליק החזק שיוצא לי משם שמותח לפעמים תיד שמאל אחורה { לפני שלקחתי תכדורים אטודולק האלה זה לא היה}. ומה אני אמור לעשות אני ממשיך לסבול יום יום את הכדורים האלה הפסקתי לקחת כי הם רעל לקיבה אמרו לי. מה מרמז כל הדברים האלה ומה אני עוד יכול לעשות למה קופת חולים כללית כבר לא מקבלים אותי אומרים זהו. תודה

לקריאה נוספת והעמקה
19/03/2016 | 22:16 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

הקליקים האלו יוצאים ככל הנראה ממפרק הנמצא בין חלקי עצם החזה (הסטרנום), מדובר בגזים המצטברים במפרק ומשתחררים. הם באמת נוטים להופיע אחרי חבלות. לצערי. אין לנו הרבה כיצד לסייע במקרים אלו.

17/03/2016 | 21:49 | מאת: Moshe

שלום דוקטור העליתי תמונה מהmri האם אתה יכול להגיד לי האם יש ocd בעצם? http://i.imgur.com/VWxOcvI.jpg תודה

לקריאה נוספת והעמקה
18/03/2016 | 08:56 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

בפורום זה לא נותנים פיענוחים להדמיות

14/03/2016 | 21:48 | מאת: רותי

שלום רב, לפני חודש וחצי נפלתי כשכל משקל גופי נפל על ברך שמאל.במשך כשלושה שבועות לא קיבלתי טיפול מלבד מנוחה לברך והפניה לMri . תוצאות ה mri היו כדלקמן: מודגם שבר אלכסוני היפואינטנסי באספקט התחתון של הפצט המדיאלי של הפיקה עם קונטוזיה לשדית סביבו.ללא עדות לפריקה של הפיקה או לקרע של מייצבי הפיקה.באספקט העליון לטרלי של המדור הפטלו-פמורלי מודגם גופיף היפואיניטסי בקוטר 8 ממ במישור הצדדי פנימי,5ממ במישור הקדמי אחורי ובגובה 7 ממ ,ייתכן שבב אוסטוכודנרלי מנותק.מודגמת קונוטזיה לשדית נרחבת באספקט הקדמי של האפיפיזה והמטפיזה של הטיביה הפרוקסימלית .מודגמת קונטוזיה לשדית מינימלית במרכז המטפיזה של הפמור הדיסטלי. הרצועות הצולבות והרצועות הקולטרליות תקינות. מודגם אות חריג הוריזונטלי בהיקף הקרן האחורית של המיניסקוס המדיאלי אשר אינו מערב את המשטחים הפירקיים כך שאינו מוגדר כרקע. המיניסקוס הלטרלי תקין. המנגנון המיישר תקין סחוס הפיקה שמור. הודגם נוזל תוך פירקי בכמות קטנה,ללא עדות ליצירת ציסטה פופליטאלית. ברקמת השומן התת עורית באספקט המדיאלי קדמי של הירך מעל הפיקה מודגם תהליך בעל אותות בעוצמה נמוכה בסידרתt1 אותות בעוצמה בינונית בסידרת pd בקוטר 3 ממ במישור הצדדי פנימי ו4 ממ במישור הקדמי אחורי (חתך 32סידרה6) ובגובה 4 ממ (חתך 1 סידרה 7).דרושה קורלציה קלינית. בהמשך לתוצאות הבדיקה הרופא הנחה כי עלי לקבע את הברך עם מיצב ברך הנקרא t-scope. בזמן ערות ובשינה. לרבות הליכה על קביים. לאור כאבים בברך לאחר חודש וחצי מיום הנפילה ותחושה שורפת בברך כדוגמת פצע פתוח שותת דם, נשלחתי לבצע 4 צילומי רנטגן לברך הממצא היה כי אין שבר. בנוסף שלחתי לבדיקה של מיפוי עצמות. שאלותי: 1. מה משמעות של תוצאות ה mri. 2.האם אני נמצאת בכיוון,חוששת שמרוב קרינה יווצרו בעיות נוספות. האם עדיף לחזור על בדיקת ה mri חלף המיפוי? האם כדאי לי להתאזר עוד מס ימים/שבוע בתקווה שהכאב יעלם מעצמו? אשמח להתייחסות הן בעניין תוצאות הMri והן בנוגע לבדיקות המשך. תודה רבה מראש

לקריאה נוספת והעמקה
18/03/2016 | 08:55 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום רותי. תוצאת הMRI מעידה על החבלה לברך עם או ללא שבר בסחוס הפיקה. (בחלק מהבדיקה כתוב שיש שבר ובחלק אחר כתוב שהסחוס תקין) הרצועות תקינות ואין עדות לפריקת פיקה. כך שלמעט פרגמנט קטן נראה כי את היכולה להחלים באמת עם מנוחה ופיזיותרפיה לפי הצורך. ללא בדיקה גופנית, סיפור המקרה והרקע שלך ומעבר על הMRI בעצמו כי הפיענוח לא ברור לגמרי איני יכול ליעץ לך מעבר לזה. אינני יודע מדוע נשלחת לבירור ע"י מיפוי עצמות ומה היתה שאלת האורתופד ששלח אותך לזה ולכן איני יכול להתייחס גם לזה. מומלץ המשך מעקב אצל האורתופד

13/03/2016 | 11:17 | מאת: רותי

שלום רב, לפני חודש וחצי נפלתי בעוצמה על ברך שמאל,לאחר בדיקה של רופא נשלחתי לצילום רנטגן וMir בצילום לא נמצא ממצא של שבר.בשלב זה לא קיבלתי טיפול מלבד המתנה לMri .בבדיקת Mir הממצאים היו כדלקמן: מודגם שבר אלכסוני היפואיטנסי באספקט התחתון של הפצע מהדיאלוגים של הפיקה עם קונוטציה לשדית סביבו.ללא עדות לפריקה של הפיקה או לקרע של מייצבי הפיקה.באספקט העליון לטילי של המדור הפטלו-פמורלי מודגם גופיף היפואיניסטי בקוטר 8 ממ במישור הצדדי פנימי,5ממ במישור הקיומי אחורי ובגובה 7 ממ ,ייתכן שבב אוסטוכונדרלי מנותק,מודגמת קונוטציה לשדית נרחבת באספקט הקיומי של האפי פיזה והמטפיזיקה של היטיבה הפרוקסימלית .מודגמת קונטוזיה לשית מינימלית במרכז המטפיזי של הפמור הדיסטלי. הרצועות הצולבות והקול טרגיות תקינות. מודגם אות חריג הוריש טלי בהיקף הקרן האחורית של המיניסקוס הרדיאלי אשר אינו מערב את המשטחים הפיר קיים כך שאינו מוגדר כרקע. המיניסקוס הליברלי תקין. המנגנון המיישר תקין סחוס הפיקה שמור. הודגם נוזל תוך פירוקי בכמות קטנה,ללא עדות ליצירת ציסטה פופליטאלית. ברקמת השומן התת עורית באספקט הרדיאלי קדמי של הירך מעל הפיקה מודגם תהליך בעל אותות בעוצמה נמוכה בסידרתt1 אותות בעוצמה בינונית בסידרת pd בקוטר 3 ממ במישור הצדדי פנימי ו4 ממ במישור הקיומי אחורי (חתך 32סידרה6) ובגובה 4 ממ (חתך 1 סידרה 7).דרושה קורלציה קלינית. בהמשך לתוצאות הבדיקה הרופא הניחה כי עלי לקבע את הברך עם מיצב ברך הנקרא t-scope. בזמן ערות ובשינה. לרבות הליכה על קביים. לאור כאבים בברך לאחר חודש וחצי מיום הנפילה ותחושה שורפת בברך כדוגמת פצע פתוח שותת דם, נשלחתי לבצע 4 צילומי רנטגן לברך שהממצא היה כי אין שבר ובדיקה של מיפוי עצמות. שאחותי: 1. מה משמעות של תוצאות הMir 2. האם אני נמצאת בכיוון,חוששת שמרוב קרינה יווצרו בעיות נוספות. האם עדיף לחזור על בדיקת ה mri חלף המיפוי? האם כדאי לי להתאזר עוד מס ימים/שבוע בתקווה שהכאב יעלם מעצמו? אשמח להתייחסות הן בעניין תוצאות הMri והן בנוגע לבדיקות המשך. תודה רבה מראש

לקריאה נוספת והעמקה
13/03/2016 | 19:29 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום רותי. בשל שגיאות רבות בהעתקת תשובת הMRI (אולי תיקון אוטומטי?) אינני מצליח להבין את משמעות הפיענוח.

14/03/2016 | 21:42 | מאת: רותי

שלום רב, אכן השלמה אוטומטית. ממצאי בדיקת הmri : מודגם שבר אלכסוני היפואינטנסי באספקט התחתון של הפצט המדיאלי של הפיקה עם קונטוזיה לשדית סביבו.ללא עדות לפריקה של הפיקה או לקרע של מייצבי הפיקה.באספקט העליון לטרלי של המדור הפטלו-פמורלי מודגם גופיף היפואיניטסי בקוטר 8 ממ במישור הצדדי פנימי,5ממ במישור הקדמי אחורי ובגובה 7 ממ ,ייתכן שבב אוסטוכודנרלי מנותק.מודגמת קונוטזיה לשדית נרחבת באספקט הקדמי של האפיפיזה והמטפיזה של הטיביה הפרוקסימלית .מודגמת קונטוזיה לשדית מינימלית במרכז המטפיזה של הפמור הדיסטלי. הרצועות הצולבות והרצועות הקולטרליות תקינות. מודגם אות חריג הוריזונטלי בהיקף הקרן האחורית של המיניסקוס המדיאלי אשר אינו מערב את המשטחים הפירקיים כך שאינו מוגדר כרקע. המיניסקוס הלטרלי תקין. המנגנון המיישר תקין סחוס הפיקה שמור. הודגם נוזל תוך פירקי בכמות קטנה,ללא עדות ליצירת ציסטה פופליטאלית. ברקמת השומן התת עורית באספקט המדיאלי קדמי של הירך מעל הפיקה מודגם תהליך בעל אותות בעוצמה נמוכה בסידרתt1 אותות בעוצמה בינונית בסידרת pd בקוטר 3 ממ במישור הצדדי פנימי ו4 ממ במישור הקדמי אחורי (חתך 32סידרה6) ובגובה 4 ממ (חתך 1 סידרה 7).דרושה קורלציה קלינית. בהמשך לתוצאות הבדיקה הרופא הנחה כי עלי לקבע את הברך עם מיצב ברך הנקרא t-scope. בזמן ערות ובשינה. לרבות הליכה על קביים. לאור כאבים בברך לאחר חודש וחצי מיום הנפילה ותחושה שורפת בברך כדוגמת פצע פתוח שותת דם, נשלחתי לבצע 4 צילומי רנטגן לברך הממצא היה כי אין שבר. בנוסף שלחתי לבדיקה של מיפוי עצמות. שאלותי: 1. מה משמעות של תוצאות ה mri. 2.האם אני נמצאת בכיוון,חוששת שמרוב קרינה יווצרו בעיות נוספות. האם עדיף לחזור על בדיקת ה mri חלף המיפוי? האם כדאי לי להתאזר עוד מס ימים/שבוע בתקווה שהכאב יעלם מעצמו? אשמח להתייחסות הן בעניין תוצאות הMri והן בנוגע לבדיקות המשך. תודה רבה מראש

03/03/2016 | 00:33 | מאת: דן

נקעתי את הקרסול לפני שנה פלוס, בצילומים שעשו כמה פעמים מאז, קבעו שאין שבר. ב-mri שעשיתי, גילו רק קרע חלקי באחת הרצועות בקרסול באיזור הלטרלי. אם זאת, יש לי כאבים במספר מקומות נוספים שלא אותרו בעיות שם עפ"י ה-mri. נבדקתי ע"י שני רופאים, שקבעו שהבעיה ממש לא צריכה להשפיע עליי. בפועל, אני בקושי מצליח ללכת כבר חודשים ארוכים, ובנוסף הרגל כבר זמן ממושך אדומה כמעט כולה (לפעמים גם כחלחלה) ונפוחה מעט בכל האיזורים הכואבים. הייתי מעוניין לדעת האם ייתכן ומדובר בקרישי דם ברגל כתוצאה מהנקע (עד כמה זה נפוץ בנקעים, אם בכלל?), ופשוט לא עלו על זה עד כה? אם כן, האם mri זו בדיקה שיודעת לאבחן זאת, או שרק ע"י בדיקת דופלקס ניתן לאשש זאת? תודה מראש. לפני יותר מ-10 שנים, שברתי את עצם החזה (sternum) כתוצאה מהפעלת לחץ גדול מדי עליו (במהלך ביצוע תרגיל במכון כושר). אני סובל מכאבים עד היום באיזור: יש תקופות שהכאבים חזקים יותר ויש תקופות שפחות. לרוב הכאבים מתעוררים כאשר אני מבצע פעולות ספורט שמפעילות את החזה (בעיקר תרגילים כמו שכיבות סמיכה, או כפיפות בטן ללא שימוש בידיים וכו'), ואז לרוב הכאב ממש מורגש (בזמן הפעילות), ולא פעם אני מרגיש "קליקים" בזמן ביצוע הפעולות (שאז הכאב מתמתן- כמו תחושת שחרור הלחץ באיזור). בזמנים יותר קשים יותר, זה מגיע גם למצב בו אני מתעטש, ואז אני סובל מכאבים חדים מאוד למשך שעות. 5 שנים אחרי השבר, עשיתי צילום נוסף, והרופא אמר שרואים שהאיזור עבר משהו, אבל אין שום עדות לממצא ספציפי לפי הצילום והבדיקה הגופנית. השאלה שלי, איזה בעיה יכולה להיות שנים רבות כל כך אחרי, ועוד באופן ממושך? האם יש מבנים נוספים שקרובים לבית החזה שיכלו להינזק (כמו רצועות, שרירים וכו'), אף עפ"י שהכאב שאני מרגיש הוא באיזור העצם (או באופן ספציפי הכאב מורגש מאחורי עצם בית החזה- כאילו פנימה או משהו כזה) . למשל בעיות כמו דלקת סחוס הצלע ייתכנו כאן או אילו בעיות אחרות ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה
04/03/2016 | 11:19 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

האפשרות של קריש דם הגורם לנפיחות רק בקרסול ובכף הרגל נמוכה. תופעות של כאבים ממושכים, שינויים בצבע ונפיחות ברגל יכולים לנבוע משינויים עצביים היכולים להופיע גם לאחר חבלות פשוטות (CRPS). במידה ואין ממצא אנטומי בבדיקה ובהדמיות, יש לשקול אפשרות זאת. יש לפנות לאורתופד\מומחה כאב להמשך בירור

02/03/2016 | 19:32 | מאת: יגאל

לפני יותר מ-10 שנים, שברתי את עצם החזה (sternum) כתוצאה מהפעלת לחץ גדול מדי עליו (במהלך ביצוע תרגיל במכון כושר). אני סובל מכאבים עד היום באיזור: יש תקופות שהכאבים חזקים יותר ויש תקופות שפחות. לרוב הכאבים מתעוררים כאשר אני מבצע פעולות ספורט שמפעילות את החזה (בעיקר תרגילים כמו שכיבות סמיכה, או כפיפות בטן ללא שימוש בידיים וכו'), ואז לרוב הכאב ממש מורגש (בזמן הפעילות), ולא פעם אני מרגיש "קליקים" בזמן ביצוע הפעולות (שאז הכאב מתמתן- כמו תחושת שחרור הלחץ באיזור). בזמנים יותר קשים יותר, זה מגיע גם למצב בו אני מתעטש, ואז אני סובל מכאבים חדים מאוד למשך שעות. 5 שנים אחרי השבר, עשיתי צילום נוסף, והרופא אמר שרואים שהאיזור עבר משהו, אבל אין שום עדות לממצא ספציפי לפי הצילום והבדיקה הגופנית. השאלה שלי, איזה בעיה יכולה להיות שנים רבות כל כך אחרי, ועוד באופן ממושך? האם יש מבנים נוספים שקרובים לבית החזה שיכלו להינזק (כמו רצועות, שרירים וכו'), אף עפ"י שהכאב שאני מרגיש הוא באיזור העצם (או באופן ספציפי הכאב מורגש מאחורי עצם בית החזה- כאילו פנימה או משהו כזה) . למשל בעיות כמו דלקת סחוס הצלע ייתכנו כאן או אילו בעיות אחרות ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה
04/03/2016 | 11:15 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

בעצם החזה (סטרנום) ישנם מפרקים בדומה לעצמות אחות בגוף, אך מפרקים אלו הם בעלי תנועה מועטה מאוד אם בכלל. לעיתים לאחר חבלה נפגעת שלמות הסחוס או הרצועות המרכיבות את המפרק ולכן בתקופות מסויימות או הפעילויות מסויימות יהיו כאבים או היווצרות גז במפרק וקליקים. במידה וישנם רק מדי פעם כאבים חזקים - בתקופה זו ניתן ליטול תרופות נגד דלקת או משחות מקומיות.

02/03/2016 | 13:10 | מאת: שחר

שלום, אני שחקן כדוריד ובמהלך אימון עיקמתי את רגל ימין ונפלתי ללא אפשרות לדרוך עליה. הכאב התמקד באיזור הקשת של כף הרגל בלבד, ומישוש באיזור עצם הנביקולר וקשת כף הרגל גרם לכאבים חזקים, כמו כן, החזקתי את כף הרגל במצב עקום מפני שהכאבים הופיעו כאשר כף הרגל הייתה במצב ישר. לא היה אודם, נפיחות או כתמים סגולים כלל. במיון, עברתי צילום x-ray בו לא ניתן היה לראות שבר, וקיבלתי הפנייה לC.T. ברגע האחרון הרופא ויתר על CT. קיבלתי זריקת וולטרן והרופא בדק אם אני יכול לדרוך על הרגל, אך לא הצלחתי להפעיל עליה משקל. הרופא טען כי הוא לא רואה בצילומים שבר, אך הוא גיבס לי את הרגל לשבוע ללא דריכה, וקבע פגישת ביקורת בה יורידו לי את הגבס אנסה לדרוך על הרגל. לאחר שהורידו לי את הגבס, אני יכול לסובב את כף הרגל לכל הכיוונים באופן מלא, לדרוך על הרגל וללכת (בצליעה קטנה) ללא קביים. ישנו כאב קטן באזור שהולך ונחלש עם הזמן. בשבוע הבא יש לי פגישה עם הרופא בה הוא יחליט אם אני רשאי לחזור לאימונים או שאני צריך לעבור בדיקת CT. האם לפי דעתך מדובר בשבר שישבית אותי לתקופה ארוכה? או שמדובר במתיחה בגיד או משהו אחר?

לקריאה נוספת והעמקה
04/03/2016 | 11:12 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום שחר. לצערי למרות הפירות הרב של התלונות והבדיקה איני יכול לעזור לך ללא בדיקה גופנית ומעבר על ההדמיה. ישנה אפשרות שמדובר ב"נקע" בלבד או פגיעה קשה יותר בכוללת רצועות המשמרות של הקשת בכף הרגל ולעיתים דורש ניתוח ותקופת החלמה ארוכה. יש להמשיך בירור אצל האורתופד.

28/02/2016 | 10:05 | מאת: מור יציב

קיבלתי זריקת synvisc למפרק הירך על ידך לפני 3 שבועות ועדיין סובלת מכאבים חזקים מאוד ולא מרגישה שיפור ברצוני לברר כמה זמן לוקח לזריקה להשפיע? באם אין שיפור עדיין ניתן לראות את הטיפול כנכשל?

29/02/2016 | 14:29 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

לפי המחקרים שבוצעו עם זריקות אלו, שיא השיפור בכאבים נמצא בין שבוע 12-8 לאחר הזריקה. יש להמתין ולראות האם יהיה שיפור.

שלום ד"ר קוסאשוילי יש לי מתח בשריר האמות ורגישות בפירקי הידיים ובאצבעות שמאל 3 ימין 1345 . מה הטיפול לזה?והאם אני יכול להתאמן בחדר כושר?

לקריאה נוספת והעמקה
26/02/2016 | 11:31 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

אין באפשרותי לעזור לך במצב זה דרך הפורום. יש לפנות ולהיבדק ע"י אורתופד

25/02/2016 | 22:32 | מאת: מאיר

שלום רב. האם אפשר לאבחן ocd בטלוס בבדיקה פיסיקלית?

לקריאה נוספת והעמקה
26/02/2016 | 11:12 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום. על פי הבדיקה, התלונות וסיפור החבלה אם היה ניתן לחשוד בOCD. אבחנה ניתן לעשות ע"י המשך הבירור ע"י צילום\CT\MRI

שלום רב, בני בן 11 וחצי נפצע בשיעור ספורט בברכו הימנית לפני כשלושה שבועות. אינו מיישר את הברך כלל (חסר יישור של כ- 30 מעלות). ע"פ MRI: קרע כמעט מלא של ACL, קרע ידית הדלי של MM. כמו כן ברנטגן הודגם גוף עגול קטן במרכז הברך. הומלץ ניתוח דחוף לשחזור ACL (מגיד בברכו) ותפירת מניסקוס מדיאלי. האם אכן רק פתרון ניתוחי בא בחשבון? מהם אחוזי ההצלחה בניתוח כזה בגיל הזה לתפקוד ברמה טרום הפציעה? איך מחברים חזרה את הרצועה האם ניתן שלא באמצעות ברגים ומתכות? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה
26/02/2016 | 11:19 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום. קרע ACL כשלעצמו לא חייב בתפירה, למרות שהנטיה לטפל בצורה ניתוחית אצל צעירים. במקרה של קרע ידית דלי של המיניסקוס - החלק שקרוע תקוע מקופל שעמדה לא טובה במרכז הברך (יתכן שזה העיגול שרואים בMRI) וגורם לתקיעה של הברך. מקרה זה אינו יכול להשתפר בטיפול לא ניתוחי. את המיניסקוס תופרים בשיטות שונות ואת הרצועה הצולבת משחזרים באמצעות שתל גיד עצמי או מבנק רקמות. את השתל מחברים גם בשיטות שונות - בורג, מהדק וכו'. לאחר הניתוח ישנה תקופת החלמה ארוכה בה חשוב לשתף פעולה עם הפיזיותרפיה. בד"כ החזרה לתפקוד טובה, במיוחד כאשר הרצועה קרועה באופן חלקי. אך תתכן שטרית פגיעה כתוצאה מהחבלה הראשונית לסחוס במהלך הפציעה.

21/02/2016 | 22:47 | מאת: שי

שלום עבור אבחון מצב הקרסול לאחר פציעה. איזה סוג של בעיות אפשר לאתר באמצעות CT, שלא בהכרח ניתן לאתר באמצעות בדיקת MRI ? והאם דלקת כתוצאה מפציעה, יכול לגרום לאורך זמן נזק (למשל לרקמות שמסביבה) והאם שתי הבדיקות הנ"ל, יכולות לאבחן מצב דלקתי בקרסול? תודה מראש

26/02/2016 | 11:30 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום. באמצעות CT ניתן לראות ממצאים בעצמות בצורה יותר ברורה מאשר באמצעות MRI. כמו כן ניתן לעשות שחזורים תלת מימדיים להבנת עיוותים וכו. שתי הבדיקות יכולות לאבחן מצב דלקתי - כאשר בMRI התמונה יותר ברורה וניתן להבחין יותר טוב ברקמות הרכות שבאיזור

13/02/2016 | 20:31 | מאת: דנה

אני בת 53 ולפני מספר חודשים אובחנה אצלי שחיקת סחוס בבירכיים.איזה סוגי ספורט מותר לי לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה
14/02/2016 | 22:13 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום דנה, באיזו רמה שחיקת הסחוס ובאילו איזורים. באופן כללי, הליכה ושחיה הינם ספורט המזיק פחות לברך ואף משפר את הכאבים. כמו גם רכיבה על אופניים כאשר מקפידים על התאמת האופניים לרוכב.

11/02/2016 | 15:39 | מאת: ערן

לפני חודשיים העליתי את המינון הספורטיבי בעזרת הליכות שחיה ואופניים. בממוצע פעמיים 30-60 דקות של אחת מהפעילויות בכל יום. קצב הפעילות מתון ביותר. מזה כמה ימים, בעת מתיחה של הרגל (כף הרגל במצב flex) מרגיש כאבי דקירות בצד הפנימי של העקב ברגל אחת. הכאב מורגש כאילו מתיחה של רקמה\עור יבש למרות שהעור תקין והכאב פנימי. מה זה יכול להיות?

לקריאה נוספת והעמקה
14/02/2016 | 22:11 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום ערן. נראה כי מדובר בדלקת של הפציה הפלנטרית במידה וירדתי לסוף דעתך ("דורבן" בשפה עממית) אך יש להיבדק ע"י אורתופד ע"מ לאשש את האבחנה.

בן 50 עם עודף משקל וכאבי ברכיים מדי פעם. האם הליכה מאמצת יותר את הבירכיים מאשר רכיבה על אופניים?

לקריאה נוספת והעמקה
08/02/2016 | 10:34 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

באופן כללי רכיבה על אופניים (כאשר מידות האופניים מותאמות והכיסא בגובה הנכון כך שהברכיים לא מתקפלות מעבר לגובה הירך) פחות מעמיסה על הברכיים מאשר הליכה. פעילות נוספת המומלצת היא שחיה. אך גם הליכה מתונה, על אדמה ולא על הכביש מתאימה לצורך פעילות גופנית וירידה במשקל.

02/02/2016 | 22:20 | מאת: עידן

שלום ד"ר. בן 21 . כשנה אחרי ניתוח שחזור רצועות קרסול .יש לי כאבים סביב הצלקת וכאבים בחיבור בין הטיביה לקרסול בקדמת הקרסול (בצד של הפטישון הפנימי) בזמן מאמץ, ותנועה של הקרסול כלפי מעלה, וגם לפעמים יש קליקים קצת כואבים . היו לי גם כמה נקעים בקרסול לא חמורים. הייתי אצל שתי מומחים לכף רגל שניהם התרשמו שיש חוסר יציבות בקרסול בבדיקה הפיזית מבחן מגירה חיובי. בפענוח של הMRI הרדיולוג לא מצא כלום. האורתופדים ראו את הדיסק בעצמם אחד קבע שיש שבר סחוסי של הטאלוס רמה 4 והשני אמר לי שהוא לא רואה פגיעה בסחוס. ורק הרצועות פגועות. מה אתה מייעץ לי לעשות? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה
08/02/2016 | 10:27 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום עידן. במידה ולא הסתדרת לאחר הניתוח הראשון והפיזיותרפיה ועדיין יש כאבים וחוסר יציבות בקרסול, יתכן ואתה זקוק לניתוח שחזור רצועות באמצעות גידים. האם הציעו לך ניתוח נוסף? במידה ותבצע ניתוח נוסף נשאלת השאלה מה לעשות עם ממצא בטאלוס. לצערי איני יכול לענות על שאלה זו בפורום ללא בדיקה ומעבר על ההדמיות. לעיתים אין תשובה צודקת יותר ועליך לדבוק באחד הרופאים ולהמשיך הטיפול איתו. בהצלחה.

08/02/2016 | 14:02 | מאת: עידן

תודה רבה על התשובה. אכן הציעו לי לשקול לעשות שחזור רצועות חוזר בעזרת אלוגרפט. אבל הכאב באזור הטאלוס מפריע לי מאוד ואני מתלבט מאוד מה לעשות. זה התוצאות של מיפוי העצמות האם הם אומרות משהו?ממצאים : סקולזיוס טורבו לומבלי, הדגשה בחלק הדיסטלי עצם הטיביה ובחלק האחורי עצם הטלוס- שינויים אוסטיאוארטריטיים -מצב לאחר חבלה וניתוח בקרסול שמאל. האם אתה ממליץ על ניתוח ארתרוסקופיה לצורך אבחון? שוב פעם תודה רבה.

08/02/2016 | 14:02 | מאת: עידן

תודה רבה על התשובה. אכן הציעו לי לשקול לעשות שחזור רצועות חוזר בעזרת אלוגרפט. אבל הכאב באזור הטאלוס מפריע לי מאוד ואני מתלבט מאוד מה לעשות. זה התוצאות של מיפוי העצמות האם הם אומרות משהו?ממצאים : סקולזיוס טורבו לומבלי, הדגשה בחלק הדיסטלי עצם הטיביה ובחלק האחורי עצם הטלוס- שינויים אוסטיאוארטריטיים -מצב לאחר חבלה וניתוח בקרסול שמאל. האם אתה ממליץ על ניתוח ארתרוסקופיה לצורך אבחון? שוב פעם תודה רבה.

24/01/2016 | 15:14 | מאת: צ'ארלי מויאל

לפני 12 שנים נפלתי בריצה על זרוע ימין הרגשתי קליק בכתף ימין ומאז יש כאבים קלים להלן תוצאות אולטרסאונד מבקש סיוע בפיענוח להלן התוצאות: Biceps tendon - עובי תקין אין נוזל מסביב Supraspinatus tendon-בעובי תקין אין קרע Intraaticular fluid- אין עדות לנוזל Bursa sd sa- כמות קונה שלמנוזל ותסמונת התנגשות שלילית *שאר הפרמטרים - ב.מ.פ הכול תקין אבקש הכוונה ויעוץ

לקריאה נוספת והעמקה
25/01/2016 | 12:35 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

האולטרא-סאונד תקין. יש לפנות לאורתופד להיבדק ולהחליט האם יש צורך בבירור נוסף או לא.

26/01/2016 | 14:26 | מאת: צ'רלי מויאל

קודם אודה על התייחסות בהודעות קודמות האם מעט נוזל שנצפה בבורסה ס די של הכתף זה נחשב תקין ? והאם אפשר לטפל בתופעת הקליקים ?

28/01/2016 | 16:24 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

באופן כללי לא צריך להיות נוזל בבורסה. אך לא ברור האם כמות קטנה היא מה שגורם לך לתלונות. כפי שהמלצתי יש להיבדק ע"י אורתופד בכדי לקשר בין הממצאים לבדיקה הגופנית שלך ולתלונות.

20/01/2016 | 20:08 | מאת: שאול

שלום רב, לפני יותר משנה נחבלתי חבלה ישירה באזור שמתחת למרפק (תוך כדי נפילה, כאשר אחזתי משקל די גדול בעת הנפילה). כתוצאה מכך יש לי כאבים חוזרים באיזור הנפילה עד היום (לא באופן תמידי הם מורגשים, אלה תמיד אם אני מבצע תנועות מסוימות (קיצון החוצה מהגוף ), או כאשר זמן ממושך אני נשען על איזור המרפק ולא מזיז אותו וכו'). בחודשים האחרונים החלו אצבעות כף היד (אותו צד כמו של המרפק) לכאוב, זה התחיל באצבע מס' 2 ועם הזמן התרחבה הבעיה גם לכל שאר האצבעות (אולי מלבד האגודל), נכון לימים אלו מדובר פחות על כאב באצבעות, ויותר על תחושה של נוקשות בהן , וחוסר יכולת לבצע מטלות פשוטות באמצעותן. ולאחרונה אף נוספו כאבים (ובעיקר גירוי יתר) של איזור האמה וכף היד (לפני הזרת), ובעת הישענות זמן ממושך (למשל תוך כדי השינה) על המרפק, הוא הופך להיות "משותק" למשך מס' דקות יחד עם כאבים עזים מאוד, עד שהוא חוזר למצב של כאב המוחלש יותר, אחרי "שחרור" המרפק. בצילומים סמוך לזמן הפציעה וגם בתקופה הנוכחית לא נמצא דבר. בבדיקת EMG שבוצעה ניתנה לי האבחנה הבאה: תסמונת לכידה אולנרית דו צדדי בצורה קלה עד בינונית (למרות שביד השנייה לא מרגיש ולא הרגשתי דבר ולא היו לי תלונות כלשהן) בנוסף תסמונת התעלה הקרפלית דו צדדי בצורה קלה בלבד (ושוב, למרות שביד השנייה לא מרגיש ולא הרגשתי דבר ולא היו לי תלונות כלשהן). בנוסף, ביצעתי MRI במרפק, שהתבצע בסדרות בשלושה מישורים T1 וסדרות רגישות לנוזל ולא נמצא כל ממצא כלשהו בו (אם כי לא הוזכרו בו למשל מצבו של העצב האולנרי, אלה רק המדיאני). לדעתו של מומחה כף היד, אין לי שום ממצא חריג (גם עפ"י ה-emg), ולטענתו הכאבים נובעים מהמכה (אף עפ"י שאין שום תמיכה בכך ב-mri (לפחות בשיטה בה בוצעה) ואין מה לעשות בנידון. רופא נוסף שביקרתי אצלו המליץ לחכות עוד תקופה ולראות מה יקרה (למרות שמאז המצב רק מחמיר, ולא נהיה טוב יותר). השאלות שלי: 1. ב-EMG איבחנו בעיה דו צדדית, למרות שאין לי כל תלונות על היד השנייה כלל, וההרגשה שלי שאין ממש קשר בין התלונות שלי באיזור המרפק שנפגעתי בו. האם החבלה שעברה היד ייתכן "והעירה" את הבעיה הסמויה שקיימת בה (אותן תסמונות שאיבחנו שם), ואז החלו תסמינים שונים (כמו הבעיה עם האצבעות, אם כי מה הסיבה שהאיזור שספג חבלה ישירה – המרפק, עדיין כואב באופן עזר כל כך כפי שתיארתי) ובכלל מהי מהימנות הבדיקה הנ"ל? 2.ב-MRI לא אובחן דבר, האם אמורים היו לעלות על הבעיות שאיבחנו ב-EMG (והכי חשוב, האם ניתן לאבחן תסמונת לכידה ע"י mri ובאיזה סדרה)? אם כן, האם זה תלוי בצורה בה בוצעה ה-MRI , כיוון שהבנתי שנדרשות סדרות נוספות לשם אבחון שלם (כמו STIR ו-T2) האם אני צריך להתעקש על ביצוע Mri מלא? תודה רבה .

לקריאה נוספת והעמקה
24/01/2016 | 04:49 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

EMG הינה בדיקה המשלימה לבדיקה הגופנית שהרופא ביצע והיא מאשרת את האבחנה ומדרגת את דרגת החומרה של הבעיה. MRI אינה בדיקה המיועדת לאבחן או לכמת תסמונות לכידה, אך לאחר שהן אובחנו ניתן לראות באמצעותם את מקומות הלחץ. הסיפור שלך אינו ברור ולא ניתן להגיע לאבחנה לפי התיאור שלך בלבד.

19/01/2016 | 15:52 | מאת: גל

האם אפשר לקבוע באמצעות MRI אם מדובר בשבר ליספרנק חדש, או בשבר ליספרנק ישן עם חיבור פיברוטי שעבר טראומה? והאם CT יכול להראות זאת?

24/01/2016 | 04:33 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

באופן כללי ניתן להבחין בין שבר חדש לשבר ישן. לגבי ליס פרנק - לעיתים מדובר בפגיעה רצועתית ולעיתים בתלישה עם חלק מהעצם. באופן פרטני יש לפנות לאורתופד ולקבל הערכה על הצילום.

18/01/2016 | 23:58 | מאת: רוני

האם קיים אולטרה סאונד מיוחד היכול לזרז ריפוי שברים? האם זה עדיף על לייזר רך?

לקריאה נוספת והעמקה
21/01/2016 | 00:19 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

כן. ישנם מכשירים המייצרים גלי אולטראסאונד המשפרים תהליך החלמת עצם איני מכיר תהליך דומה עם מכשיר ליזר רך

14/01/2016 | 22:26 | מאת: עידן

שלום ד"ר יונה. אני בן 21, כשנה אחרי ניתוח בוסטרום בקרסול שמאל . יש לי כאבים סביב הצלקת וכאבים בחיבור בין הטיביה לקרסול בקדמת הקרסול (בצד של הפטישון הפנימי) בזמן מאמץ, ותנועה של הקרסול כלפי מעלה, וגם לפעמים יש קליקים קצת כואבים . היו לי גם כמה נקעים בקרסול לא חמורים. מיפוי עצמות הדגים שינויים שחיקתיים של קרסול שמאל. אורתופד כף רגל בבי"ח השרון הפנה אותי לMRI. בתוצאות המפוענחות בכתב לא מצאו כלום חוץ מ"צלקת סביב ATFL", חזרתי לאורתופד המפנה עם התשובות בכתב והדיסק של הMRI, הוא עשה בדיקה פיזית של הקרסול ומבחן מגירה וראה את הדיסק של הMRI. וזה מה שהוא רשם : "מדובר באי יציבות מכאיבה של קרסול שמאל לאחר ניתוח שחזור רצועה , בעיון בMRI יש שבר סחוסי דרגה 4 של טלוס עם קרע של ATFL וצלקת. האפשרות של טיפול ניתוחי לשחזור הסחוס וכן שחזור ATFL קיימת. לפני החלטה כזו ננסה למצות טיפול במרפאת כאב. עשיתי פיזיותרפיה כ8 חודשים בין 2-3 פעמים בשבוע שלא כל כך עזר האורתופד המליץ לי להפסיק עם הפיזיותרפיה. האם זה נפוץ שהרופא המפענח של הMRI לא מצא כלום והאורתופד כף רגל מצא ממצאים כאלה? מה הטיפול שעושים במקרה כזה האם טיפול ניתוחי זה האפשרות היחידה? והאם מדובר בניתוח אחד לתיקון הסחוס ושיחזור הAtfl או שאני יצטרך לעבור שני ניתוחים? האם המצב הזה מקנה אחוזי נכות? אני ממש מבולבל ולא יודע מה לעשות מה אתה ממליץ לי לעשות ? אני מתנצל על האורך של ההודעה אשמח לעזרה! תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה
18/01/2016 | 11:10 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום עידן. יתכן ושני רופאים יסתכלו על בדיקת הדמיה ויראו ממצאים שונים, איני יודע עד כמה זה נפוץ אך זה קיים וזה לא מקרה נדיר. לגבי "תיקון" הסחוס יש מספר אפרויות והן תלויות בגודל הפגיעה בסחוס ובמיקום שלה. לגבי האפשרות של טיפול ניתוחי מול טיפול לא ניתוחי - זה תלוי גם בגודל ובמיקום וגם בדרגת הכאבים וההגבלה שלך. אין באפשרותי לענות על כל שאלותיך כי כפי שהבנת התשובה תלויה מאוד בממצאים, בבדיקה הגופנית ובעצמך. במידה ואתה מתלבט אתה מוזמן לפנות לחוות דעת שניה לפני קבלת ההחלטה.

18/01/2016 | 21:07 | מאת: עידן

קודם כל תודה על התשובה המפורטת! יש לי עוד שאלה בבקשה : אני רוצה להיבדק בבילנסון אני בכללית האם אתה יודע איך אני יכול לקבוע תור? פעם קודמת שניסיתי לקבוע תור לבילנסון אמרו לי שאי אפשר בגלל שהפנה אותי הרופא משפחה. תודה !

19/01/2016 | 17:26 | מאת: עידן

קודם כל תודה על התשובה המפורטת! יש לי עוד שאלה בבקשה : אני רוצה להיבדק בבילנסון אני בכללית האם אתה יודע איך אני יכול לקבוע תור? פעם קודמת שניסיתי לקבוע תור לבילנסון אמרו לי שאי אפשר בגלל שהפנה אותי הרופא משפחה. תודה !

24/01/2016 | 04:50 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

אין זו מטרת הפורום

14/01/2016 | 15:21 | מאת: Tomer Globen

לום, נקעתי את הקרסול במרוץ עמק המעיינות 4.12.15. מאז ניסיתי להשתקם כדי לרוץ את מרתון טבריה אך ללא הצלחה ונאלצתי לפרוש (כדורים, פיזיותרפיה, מנוחה). כרגע עדיין הרגל לא מרגישה בריאה לגמרי. במנוחה מוחלטת מזה שבועיים וחצי ולא מורגש שיפור משמעותי. בשאלה היא האם חזרה לריצה תחמיר את המצב או שלא? תודה

לקריאה נוספת והעמקה
18/01/2016 | 11:00 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום תומר. ריצה, ובודאי ריצת שטח יכולה להחמיר מצב של נקע שלא החלים ע"י נקעים חוזרים ואף פגיעה במפרק הקרסול. במידה ואין שיפור יש להיבדק ע"י אורתופד ולוודא שאין פגיעה נוספת.

11/01/2016 | 20:02 | מאת: טל

במהלך גיבוש צנחנים היינו צריכים לזחול באחת הזחילות עשיתי תנועה מאוד לא נכונה וטובה עם הכתף והרגשתי מין מתיחה ותדקירות חשוב לציין שהכתף לא יצא מהמקום ולאחר מכך הייתי צריך להמשיך בפעילות עד סייום הגייבוש לאחר מכן החלו להאפיין כאבים עזים וחוסר אפשרות בפעילות כמו לסחוב שקית זבל לקחת קפה ממדף גבוהה הגבלה בתנועות רגישות וכאבים עם הזמן הכאבים פחתו אבל נשארו חשוב לציין שביצעתי בדיקת אולטרסונד אבל נמצא תקינה לגמרי ללא קרעים מתיחות דלקות עושה כבר שבוע וחצי פיזוטרפיה ולא מרגיש הטבה אני מתגייס עוד חודשיים לצנחנים ולא יכול להתאמן בנתיים רציתי להבין מה ההמצב שלי. ומה יש לח ואיך פותרים תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה
12/01/2016 | 23:43 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום טל. לא כתבת מה משך התלונות. ישנן סיבות נוספות לכאבים - אך יש להתאים הבירור לבדיקה הגופנית יש להיבדק ע"י אורתופד ובמידה והכאבים נראים ככאבים תוך מפרקיים ונמשכים מעבר למספר שבועות ללא שיפור יש לשקול המשך בירור ע"י MRI של הכתף.

13/01/2016 | 14:33 | מאת: טל

הכאב נמשך כבר שלוש שבועות נבדקתי על ידי אורטופד שלח אותי לאולטרסונד חזרתי ואז שלח אותי לפיזוטרפיה

06/01/2016 | 14:32 | מאת: אריאל

לפני כשבועיים ניחבלתי ברגל שמאל והיום קיבלתי תשובה של בדיקת ct שעשיתי לפני כשבוע אשמח להסבר של התוצאה: שברי תלישה שטוחים קידמית לזיז טרכליאר של קלקנאוס ולגבול עליון ותחתון אחורי של עצם הסירה עם הסננה קלה של הרכמות מסביב אשמח לפירוש והאם יש מקום לביצוע בדיקת mri...

לקריאה נוספת והעמקה
10/01/2016 | 21:25 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

יתכן ומדובר בשבר תלישה של הפרוסס הקדמי של עצם העקב. מעין נקע חמור של המפרק בין עצם העקב לעקרום יש להיבדק אצל ארתופד להעריך את גודל הפגיעה. לשקול טיפול בגבס עד החלמת הרקמות.

03/01/2016 | 13:58 | מאת: ליאור

שלום לאחר ניתוח ארטרוסקופיה ברך ימין קרע במיניסקוס לאחר פיזיוטרפיה ועדיין כאבים עזים בקדמת הברך. לאחר צילום MRI קרע בקרן הקדמית של המניסקוס המדיאלי עם יצירת ציסטה פראמניסקיאלית. האם זו הסיבה לכאב? מה הטיפול? תודה

לקריאה נוספת והעמקה
04/01/2016 | 09:34 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום ליאור. יש להיבדק ע"י אורתופד ע"מ להבין בדיוק את מקור הכאב. יתכן שמקורו מהקרע ויתכן שלא

04/01/2016 | 10:57 | מאת: ליאור

ראשית תודה על התשובה המהירה. האם דרוש ניתוח חוזר לקרע הנ"ל? תודה מראש

01/01/2016 | 15:50 | מאת: ניקולס

להלן תוצאות MR-ARTHROGRAPHY של כתף שמאל: סיבת ההפניה: בן 24. מתלונן על כאבים בכתף מזה מספר שנים ללא חבלה. חש אי יציבות, מתאר קליקים תוצאות: הגידים המסובבים שמורים, ללא הדגמת קרע או שינויים טנדינוטים )סופרה, אינפרה ספינטוס וסב-סקפולריס(. מסה שרירית של ה- ROTATOR CUFF שמורה ללא החלפה שומנית. הגיד הביצפס הארוך תקין לכל אורכו ב- biccipital groove, באספקטו הפרוקסימלי עד חיבורו עם הלברום העליון. אין עדות ל- SLAP. קרע בלברום הקדמי עם ניתוק טרנסברסלי בשעה 2-3 סדרה אקסיאלית 802 THRIVE .slice 18, 902 PD ואקסיאל 66,67,68 חתכים רושם לקרע בבסיס של הלברום אחורי בין 7 לoclock -8. ה- axillary pouch בצורה תקינה ללא חשד לנזק רצועתי גלנו-הומרלי תחתון מסוג HAGL. הרצועות הגלנו-הומרליות העליונה והאמצעית שמורות. היחס והמפרק ה- ACJ שמור. האקרומיון סוג 1. ללא הדגמת בורסיטיס סב-אקרומיו דלטואידית )סדרה קורונלית pd עם דיכוי שומן(. אין עדות לפגם עצם מסוג היל-זקס או bony bankart. סיגנל לשד המודגם תקין. בסיכום: חשד לקרע בלברום הקדמי אמצעי ואחורי תחתון. הקרע בלברום הקדמי נראה רחב יותר בשיחזורים סגיטלים. לקורלציה ארטרוסקופיה. המסובבים שמורים. רציתי לדעת מה זה אומר, ומה הטיפול תודה

לקריאה נוספת והעמקה
04/01/2016 | 09:33 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

הלברום הוא השוליים של מפרק הכתף מהצד של עצם השכמה. הוא עשוי מרקמה דמויית סחוס. קרע בלברום יכול להיות מפריקה של הכתף או קרעים ניווניים משימוש יתר - כמו למשל בחוסר יציבות ע"ר גמישות יתר או פעילות ספורטיבית וסיבות אחרות. הקרע יכול להיות ללא תסמינים או לגרום לכאבים. יש להיבדק ע"י אורתופד - מומלץ מומחה ספורט או כתף ע"מ להעריך האם הכאבים מקורם בממצאים אלו ואם כן, יש אפשרות לטפל בהם ע"י פיזיותרפיה או ניתוח

31/12/2015 | 19:35 | מאת: ענת

שלום, אימי, בת 79, סובלת מכאבים עזים בכתפיים. בסי טי התגלו בין היתר ציסטות. בפענוח ממוקד בציסטות נכתב: " ציסטות סוב כונדרליות קטנות אך מרובות בחלק האחורי של ראש ההומרוס, בעלות מראה דגנרטיבי. ציסטות גדולות בודדות בגלנואיד, ללא פריצה של הקורטקס, דגנרטיבי. ללא עדות אשר מעלה חשד לתהליך שאתי ב-ct כתף." אפשר לקבל הסבר על כך? תודה, ענת

לקריאה נוספת והעמקה
04/01/2016 | 09:28 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום ענת מדובר בשינויים ניווניים - שחיקה של סחוס מפרק הכתף עם תגובה של העצם התת-סחוסית ליצירת ציסטות(=חללים מלאי נוזל) בעצם. בדובר באחד השלבים של שחיקת המפרק. יש לפנות לאורתופד ע"י להעריק את היקף השחיקה ואפשרויות הטיפול השונות

29/12/2015 | 02:14 | מאת: ש

לפני כ-3 חודשים החלו לי כאבים בברך ימין לאחר ובזמן ריצה, הכאב מורגש בחלק החיצוני של הברך. לאחר ריצה הכאב מופיע רק בעת קיפול הברך ולאחר יום אחד של מנוחה לא מורגש דבר. כאב הינו כאב חד וגורם לי לצליעה לעיתים בעת הריצה ולאחריה. בנוסף בעת הרמת הברך ישנן חריקות. מה זה יכול להיות? כיצד לטפל?

לקריאה נוספת והעמקה
31/12/2015 | 12:02 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

תלונותיך יכולות להיגרם ממספר גורמים בתוך הברך כמו פגיעה סחוסית, מיניסקוס או מחוצה לה כמו רצועות, גידים או הקרנה מאיזורים אחרים. יש להיבדק ע"י אורתופד ע"מ להגיע לאבחנה או להמשיך את הבירור ע"י בדיקות מתאימות.

27/12/2015 | 16:43 | מאת: אבי

היי וסליחה על האריכות, אני בן 32. בריא, לא נוטל תרופות. גובה 1.70. משקל 65 ק"ג. מתאמן פעם-פעמיים בשבוע בצורה רגועה. לפני 8 חודשים התחילו לי כאבים קלים בירך השמאלית. הכאבים התגברו מעט והתנועה של הירך הזו מעט נהיתה מוגבלת יותר (ברמה כמעט לא מורגשת- בתנועות שבפועל לא משתמשים בהם ביום-יום). יחד עם זאת, ב4 חודשים האחרונים, אין שינוי לרעה ואולי אף ישנו שינוי עדין מאוד לטובה. עשיתי רנטגן ומיפוי עצמות שם היה כתוב שיש לי שינויים ניווניים. לפני כמה ימים עשיתי MRI. התשובה כדלהלן: " להלן תוצאות סריקה בתהודה מגנטית של אגן ומפרקי הירכיים: הבדיקה בוצעה במישורים שונים במשקולי: STIR, T1, T2, 3D WATS, PDW SPIR ללא ועם הזרקת גדוליניום. סיבת ההפניה: כאבים במפרק ירך שמאל מספר חודשים. ללא סיפור של חבלה. הגבלה בתנועה. חשב לAVN. אין בדיקות להשוואה מפרק ירך שמאלי: היצרות משמעותית של שטח המפרקי. ציסטות סוב כונדרליות מלוות בבצקת מח עצם באצטבולום וראש הפמור, יותר בולטים בראש הפמור. גודל של הציסטה נראה כ-2x0.7 ס"מ. פריצה קורטיקלית מקומית. אוסטאופיטים מרגינלים בולטים בראש/צוואר הירך. אין לראות כיסוי יתר משמעותית של האצטבולום. נוזל יתר בכמות מוגברת במפרק הירך, עם האדרה תגובתית אחרי הזרקת חומר ניגוד. ליגמנטום טרז שמור. בסריקה סגיטלי 3D WATS נראית פגיעה סחוסית בעובי מלא בעיקר בחלק קדמי עליון של המפרק, מערב שני צדדים של המפרק מפרק ירך ימני: איזור פוקאלי בעל סיגנל נמוך בחלק קדמי עליון של ראש הפמור, ללא דחיסה קורטיקלית באזור. ללא בצקת מח עצם מסביב. קרוב לוודאי מדובר על ביטוי של שינויים סקלרוטים פוקאליים בראש הפמור. ללא היצרות משמעותית של שטח המפרקי. ללא כיסוי יתר של האצטבולום. אין לראות סימני AVN או חבלה במפרק ירך זה. נוזל בכמות פיזיולוגית בחלל המפרק. ליגמנטום טרז שמור. אחרי הזרקת חומר ניגוד ללא האדרה של מפרק הירך. שאר הממצאים: SIJ שנכלל לשדה הסריקה נראה שמור, ללא ארוזיות בולטות או מוקדים של בצקת מח עצם. סימפיזיס פוביס תקין. רקמות רכות פרי-טרוכנטריות, איזור איליו-פסואס, המסטרינג וחלל איסכיו-פמורלי נראים תקינים משני הצדדים. אחרי הזרקת חומר ניגוד אין לראות האדרה פתולוגית ברקמות הרכות שנסרקו. ללא לימפאנדופתיה במפשעות בסיכום: מדובר בשינויים דגנרטיביים בולטים במפרק הירך משמאל כמתואר בגוף הכתוב, נוזל יתר בחלל המפרק עם האדרה תגובתית אחרי הזרקת חומר ניגוד. אין לראות סימני AVN. שינויים דגנרטיביים נראים מתקדמים מאוד. מפרק הירך מימין: מוקד פוקאלי סקלרוטי בראש הפמור, טיב של הממצא לא ברור. אך ללא סימני AVN או חבלה " מה הבעיה? מה הפיתרון/ הטיפול? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

מישהו יכול לסייע בבקשה?

31/12/2015 | 11:59 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום אבי. מהתוצאות של הMRI ניכר כי יש באמת תהליך שחיקתי של מפרק הירך. בכדי להחליט האם כדאי לבצע התערבות כירורגית בנגע זה יש להיבדק ע"י מומחה למפרקים\ספורט וכן להעריך את הממצאים בMRI ולהשוות אותם לתלונותיך. ישנם מספר אפשרויות טיפול כולל ניתוחיות, פיזיותרפיה או המתנה במידה והכאבים השתפרו. נשמח לבדוק אותך ולדון איתך על אפשרויות הטיפול במרפאתינו.

26/12/2015 | 21:28 | מאת: שאול

לפני יותר משנה נקעתי את הקרסול. צילומי רנטגן לא הראו דבר ובבדיקת MRI שביצעתי לפני כחודש, הממצאים הם: קרע חלקי קטן (ורשום שהקרע הוא ישן) של ה- syndesmotic (רצועת ה-distal) ונוזל בכמות מוגברת במפרק הטיביוטלרי. אציין שהאיזור שכאב ועדיין כואב מאז הפציעה (מיד לאחר הפציעה) הוא האיזור הפנימי של הקרסול (סמוך לרצועת הדלטואיד), ובנוסף במשך הזמן שחלף מאז הפציעה, גם איזור ה- syndesmotic התחיל לכאוב (אחרי מאמצים שעשיתי עם קרסול פגוע במשך השנה - שהיו סה"כ הליכות ופיזיותרפיה שרק החמירה את המצב) הכאבים באיזור הפנימי שציינתי הם בלתי נסבלים, ואפילו הליכה מאוד קצרה או כל מאמץ ממושך (ולו הקל ביותר) משבית אותי לימים ארוכים מאוד עם חוסר יכולת לתפקד עם הרגל, עד מצב של חוסר יכולת לשבת זמן ממושך של מספר דקות (בזמנים כאלו אחרי שהכאב מתגבר, רק שכיבה מרגיעה את הכאב). הרופא המטפל שלי טוען שאין לי שום דבר, והקרע החלקי שיש לי, לא אמור בכלל להשפיע עליי (אם כי האיזור עליו אני בעיקר מתלונן(הפנימי), אין עליו כלל ממצאים בבדיקת ה-MRI), וזאת למרות שגם באיזור הקרע יש לי כאבים בעת מאמצים כפי שתיארתי קודם. בנוסף בבדיקת שהוא עשה לי, הוא אמר שטווח התנועות מלא והוא לא מאתר שום בעיה (לא על סמך בדיקות גופניות ולא על סמך ממצאי ה-MRI). ולדבריו (של הרופא) הוא המליץ לי לחזור לפעילות מלאה ואף אינטנסיבית של ספורט. שאלותיי: 1. בהנחה שה-MRI פוענח בצורה תקינה, מה יכול לגרום לכאבים באזור הנ"ל (הפנימי של הקרסול)? האם הנוזל המוגבר שנמצא במפרק, יכול לגרום לכך? אלו בעיות מוכרות מבחינה ספרותית באיזור הנ"ל (שלא מערבות ממצאים שה-MRI יכול לעלות עליהן)? 2. בהנחה שהנוזל במפרק גורם לכאב, מה עושים על מנת לגרום לו להיעלם (יותר משנה והוא שם, ועוד בכמות מוגברת) ? 3. האם ייתכן שהאיזור שעליו אני מתלונן, "החלים" מאז שזה קרה, והוא מוצג ב-MRI כתקין, אך בפועל בגלל החלמה לא אופטימלית (כזאת שדומה למצב שלפני הפציעה), האיזור כואב כפי שתיארתי ? 4. מה המשמעות של קרע חלקי ישן, מה ההגדרה של ישן מבחינת פענוח בדיקות כאלו (האם זה חודשים/שנים וכו'), והאם הקרע מתי שהוא אמור להתאחות (ולא להיראות ולהרגיש כקרע)? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה
27/12/2015 | 09:31 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום שאול. אנסה לענות לרוב שאלותיך. העובדה שיש לך כאבים בפעילות ונוזל יתר במפרק מעידים כי ישנה בעיה. לא ניתן להגדיר זאת כ - "אין לך כלום" לא תמיד ישנם פתרונות לכל הבעיות, או לא תמיד מוצאים את הסיבה, אך בוודאי ישנה בעיה. הMRI מזהה פציעות ושאריות של פציעות גם שנה לאחר הפציעה, במיוחד כשעדיין היא פעילה כמו במקרה שלך. יתכן ומקור בהעיה שלך היא לא רצועתית או גרמית (בעצם עצמה) אלא מקורה בפגיעה גידית, או פגיעה סחוסית (שגם אותם ניתן לראות בבדיקת MRI - בתנאי שמבצעים את רצף הסריקה הנכון). בנוסף לא ציינת את גילך, יתכן ומדובר בשינויים ניוניים של המפרק - גם אותם אבל ניתן לראות בצילום ובMRI במקרה שלך הייתי מחפש חוות דעת נוספת, אצל מומחה לספורט או כף רגל וקרסול, לבדיקה גופנית והערכה נוספת של הMRI.

אני ממתין לתור לשם חוות דעת נוספת, רק שיש לי עוד הרבה זמן להמתין לתור , אני אשמח אם תוכל לתת לי עוד מעט תשומת לב עבור השאלות הבאות: לגבי הגיל, אני בן 26. ותוספת חשובה לגבי מצב הרגל: היא מעט נפוחה ואדומה (קרוב לשלושה חודשיים ברציפות – שזה בעצם שלב ההחמרה במצבי מאז הפציעה), ולפעמים נראית מעט כחולה (בטח בהשוואה לרגל השנייה, שבריאה), בנוסף הכאבים מגיעים לאיזורים אחרים שלא ציינתי (כמו מעל ה-ATFL , ובמעלה החלק הקשתי הפנימי של כף הרגל). 1. אני מבין מתשובותייך שהנוזל יתר הוא לא תוצאה של הקרע החלקי (הישן) שאובחן בבדיקה, אלה כתוצאה של בעיה אחרת שכנראה ולא עלו עליה, נכון? והאם באופן תאורטי, ייתכן שהנוזל, הוא אותו נוזל מהפציעה המקורית, שלא רוצה להיעלם, והוא לבדו יוצר את הבעיות שציינתי? 2. אם הבעיה היא רק קרע חלקי קטן וישן, האם זה יכול לגרום למגבלות (הליכה, ריצה וכו') בטווח הארוך? 3. לגבי רצפי הבדיקה שבוצעה ב-MRI : "הבדיקה בוצעה במישורים שונים במשקלי STIR, T1, T2, PDW, DIXON ללא הזרקת חומר ניגוד IV" האם הרצפים האלו צריכים לעלות על הבעיות הפוטנציאליות שמנית כאן (פגיעה גידית, פגיעה סחוסית או שינויים ניוונים) ואגב מה היה נותן למפנח, אילו כן היו מזריקים בבדיקה חומר ניגוד? הערה – בתוצאות ה-MRI רשום כל מיני דברים שתקינים (כמו רצועות מסוימות ואף גיד אכילס וכו'), אך בשום מקום לא צוין המילה סחוס (לא לחיוב ולא לשלילה), האם זה לגיטימי, או שפשוט לא ניתן לאבחן את מצבו עפ"י הרצפים שציינתי ? אני מאוד מודה לך על העזרה.

23/12/2015 | 22:35 | מאת: יעל

שלום רב, לפני כחצי שנה נחבלתי ברגלי ואובחן שבר תלישה בבסיס אצבע 4. די מהר חזרתי לדרוך על הרגל, אבל ניכר כי ההחלמה איננה מלאה. העברת משקל לכף הרגל עדיין כואבת לי, לעחתים זה מרגיש כאילו שאני דורכת על פצע. גם שיווי המשקל בכף הרגל לא חזר להיות כשהיה. אני מתרגלת יוגה ועדיין מתקשה בחלק מהדברים. זה מתסכל אותי. מה ניתן לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה
24/12/2015 | 21:40 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום יעל. יכולות להיות מספר אפשרויות הגורמות לכאב זה. יש להיבדק אצל אורתופד לצורך קבלת אבחנה מדוייקת.

19/12/2015 | 06:57 | מאת: גלית

לפני חודש נקעתי את הקרסול ב ice skating. הקפדתי על מנוחה מוחלטת , קרח והרמת רגל למשך 4 ימים. כעת הולכת בסדר עם נעלי ספורט. עדיין חשה כאבים בזמן הליכה ממושכת. מודאגת מאוד, עוסקת בספורט וחוששת שלא אוכל לרוץ יותר. מה תהליך ההחלמה? נבדקתי כי רופא ונעשה צילום. נמצאת בשליחות בחול וחוששת מאוד.

לקריאה נוספת והעמקה
20/12/2015 | 12:02 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום גלית. תהליך ההחלמה אורך 6 שבועות ואף יותר. החזרה המהירה שלך לפעילות היא סימן חיובי, כאבים עוד צפויים. אם אין תחושת חוסר יציבות נין לנסות לחזור לפעילות ספורטיבית בעוד שבועיים. במידה ויש תחושת חוסר יציבות מומלץ לבצע פיזיותרפיה. במידה ועדיין ממשיכים הכאבים יש לפנות לרופא.

16/12/2015 | 23:55 | מאת: עידן

שלום ד"ר . אני כשנה אחרי ניתוח בוסטרום קרסול שמאל. סובל מכאבים בקרסול בזמן מנוחה ובזמן מאמץ גם מרגיש שהקרסול לא יציב. עשיתי בדיקת EMG שהראתה: ניורופתיה בsuperficial nerve עשיתי מיפוי עצמות שהראה :סקולזיוס טורבו לומבלי, הדגשה בחלק הדיסטלי עצם הטיביה ובחלק האחורי עצם הטלוס- שינויים אוסטיאוארטריטיים -מצב לאחר חבלה וניתוח בקרסול שמאל. לפני שבועיים אורתופד כף רגל הפנה אותי לבדיקת MRI עם חומר ניגוד בשאלה אם יש נוירומה או שינויים שחיקתיים בטלוס. עשיתי את הבדיקה והכל יצא תקין בMRI חוץ מסעיף שרשום בו: מצב לאחר שחזור רצועת ATFL- הודגמה צלקת באזור הניתוח,הצלקת מערבת גם את הרצועה הסינדסמוסטית . ובסיכום רשום: צלקת לאחר שחזור ATFL לא הודגם גוש חשוד כנוירומה. והשאלה שלי איך בבדיקות EMG ובמיפוי עצמות מצאו דברים שבmri לא מצאו? והאם בדיקת MRI לא צריכה להיות יותר מפורטת? אשמח לשמוע את דעתך ואם תוכל לפענח את הבדיקה. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה
20/12/2015 | 11:59 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום עידן. מיפוי עצמות מדגיש איזורים עם פעילות יתר כמו לאחר ניתוחים ושינויים ניווניים במפרקים. EMG - מראה פעילות עצבית ואילו MRI מראה טוב רקמות רכות כמו גידים, שרירים רצועות וגם מראה בצקת בעצם. אלו 3 בדיקות שונות עם יכולת אבחון שונה לבעיות שונות. מומלץ לחזור אל הרופא המטפל עם תוצאות הMRI ולקבל אבחנה סופית.

16/12/2015 | 16:30 | מאת: שמואל

שלום, אני נוהג לרוץ במסלול מסוים ללא בעיות. באחד הימים הקרים האחרונים (15 מעלות..), יצאתי לריצה ללא כל חמום. אחרי כמאה מטרים ברך שמאל התחיל לכאוב נאלצתי להפסיק ולחזור הביתה. כשהתקרבתי הביתה אפשר להגיד שצלעתי יותר מאשר הלכתי.... עכשיו הכל בסדר. שאלתי: כשאומרים חימום הכוונה להמריץ לב ראה או יש משהו מיוחד שצריך לעשות לטובת המפרקים? תודה רבה.

16/12/2015 | 21:25 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

חימום לפני האימון משמעותו הפעלת השרירים בטווח התנועה הרגיל, ללא מתיחות במאמץ הדרגתי ולא להתחיל מייד בריצה מהירה

11/12/2015 | 17:30 | מאת: ליאור

שלום, כתוצאה ממאמץ בחדר כושר נוצרה לי דלקת בשני הידיים(במרפקים). נחתי עשרה ימים ולקחתי כדורים נגד דלקת ואחרי שבוע בעבודה הכאבים עדיין קיימים ואפילו מורגשים גם אחרי יום (בהתחלה , הם היו נעלמים אחרי חצי שעה ) העבודה שלי לפעמים פיזית והשאלה שלי אם צריך מנוחה יותר ממושכת או שטיפול אחר ? תודה ,ליאור

לקריאה נוספת והעמקה
13/12/2015 | 22:00 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום ליאור. לעיתים מנוחה ותרופות נגד דלקת יכולות לטפל בכאבים כאלו ולעיתים נדרשת התערבות נוספת, כגון פיזיותרפיה, שימוש באביזרים אורתופדים וכו. מומלץ לפנות לאורתופד לצורך קבלת אבחנה נכונה והמלצה להמשך טיפול במידה והכאבים לא חלפו לאחר הטיפול הראשוני

10/12/2015 | 15:25 | מאת: עופר

אתמול נפל לי על הרגל משטח שמשקלו כחצי טון עשיתי אתמול צילום בכף ברגל אני יודע לך מאוד אם תוכל לראות אם מדובר בשבר כלשהו בכף הרגל תודה צירפתי צילום http://www.siz.co.il/my.php?i=1yymet0j2m1n.jpg http://www.siz.co.il/my.php?i=imwewzmtyyju.jpg

לקריאה נוספת והעמקה
11/12/2015 | 15:48 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

אין מטרתו של פורום זה לתת תשובה על צילומי רנטגן. יש לפנות לרופא\אורתופד לצורך המשך טיפול.

10/12/2015 | 11:29 | מאת: איציק

בני שבר את הקרסול (פטישון חיצוני ללא תזוזה), הרגל הוששמה בגבס לחודש. תוך כמה זמן יכול לחזור לפעילות ספורטיבית?

לקריאה נוספת והעמקה
11/12/2015 | 15:47 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

יש לציין את גיל הילד וכן איזה סוג שבר מדובר.

11/12/2015 | 20:01 | מאת: איציק

בני בן 16 ומדובר בשבר בפטישון חיצוני ללא תזוזה

08/12/2015 | 10:03 | מאת: אור

ב MRI שוק נמצא נוזל בכמות קטנה על פני הפציה השטחית וכן בצקת מינימלית בין סיבי שריר הסולאוס. מה המשמעות?

(ללא ציון מקום ספציפי)

11/12/2015 | 15:46 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

יתכן ומדובר בדלקת מקומית, קרע שרירים ודימום. יש להתאים את התוצאות עם התלונות בגינם בוצע הMRI