פורום פגיעות ספורט ומפרקים

הפורום עוסק בנושאים הבאים: - מחלות ופגיעות של מפרק הברך, כגון: שחיקת סחוס ודרכי הטיפול השמרני והניתוחי הקיימות, ניתוחי החלפת מפרק הברך. פציעות ספורט, כגון: פגיעות במיניסקוסים וברצועות הברך ודרכי הטיפול השמרני והניתוחי בפגיעות אלו ,כגון ארטרוסקופיה ושחזור רצועה צולבת. - החלפות מפרק הירך, וסוגי הניתוחים הקיימים כיום. - מחלות כתף, פגיעות ספורט, פריקות של הכתף, קרעים בגידי הכתף, שחיקת סחוס מפרק הכתף. הסבר על דרכי הטיפול השמרני והניתוחי הקיימות כיום, ניתוחים לייצוב הכתף ותפירת גידים, בשיטה פתוחה או ארטרוסקופית.
2786 הודעות
2609 תשובות מומחה

מנהל פורום פגיעות ספורט ומפרקים

אני בת 23. מתאמנת בחדר כושר ויש לי כבר שנתיים כאבים בברך שמאל לסירוגין אשר מגבילים בתנועה. בבדיקת us נמצאה ציסטה מניסקיאלית בגודל 0.8 ס"מ lcl לא אחידה ובורסיטיס קל בפטלה. רציתי לדעת מה האפשרויות טיפול שלי בין אם זה זריקות ארתרוסקופיה וכו' בנוסף ברצוני לדעת אם יש אימון מסויים בין עם אירובי או אנ אירובי שיוכל לעזור לכאבים ולבעיה ובנוסף ממה מומלץ להימנע תודה מראש!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום יאנה. הממצאים שהודגמו בUS הם שונים וכל אחד מהם יכול לגרום לכאבים המתבטאים באופן שונה. מומלץ להיבדק ע"י אורתופד ע"מ להבין מהם הכאבים שלך ואילו מהממצאים ההדמייתיים גורם לו ולפי זה להתאים את הטיפול. בהצלחה.

לא כלכך קיבלתי מענה על שאלתי אשמח לדעת אם יש אימונים מסוימים ומה הם אשר יוכלו להועיל לבעיה ובמידה ויש אימונים מסויימים שמומלץ להמנע מהם?

שלום יאנה. הברך היא איזור גדול, וכאבים בו יכולים לנבוע מבעיות סחוס באיזורים שונים בברך, מניסקוס, רצועות שעוברות בסמוך ועוד. לכן אין תרגילים כלליים שיכולים לעזור לכל הבעיות הללו אלא צריך להבין מהי הבעיה ממנה את סובלת.

קצת אחרי חופש סוכות נשבר לי המרפק כמלפני שבועיים או יותר התחלתי עם פיזיוטרפיה ולא התיישרה לי היד עדיין השבר היה ריסוק מוחלט של המרפק הכל נשבר השאלה שלי זה אם אוכל ליישר את היד?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום יאן. שברים מרוסקים של המרפק הינם פציעות קשות ולעיתים לא מגיעים ליישור מלא גם לאחר טיפול פיזיותרפי ממושך. אתה כעת רק שבועיים לאחר הסרת הגבס ולכן זה צפוי שלא תגיע לטווח מלא כבר עכשיו. יש להתמיד ולעבוד קשה בפיזיותרפיה וגם העבודה עצמית ולהשתדל לשפר את הטווחים כמה שרק ניתן.

05/01/2017 | 14:16 | מאת: אוריה

אני בן 18. לפני כ-3 שנים רצתי 10 ק"מ בשני מירוצים , וכאבו לו שני השוקיים בזמן הריצה ב קילומטר ה-8-9 בצד החיצוני שלהם. הלכתי לאורטופד והוא רצה שאני יעשה מיפוי עצמות, לא הקשבתי לו. הלכתי , קניתי נעליים מקצועיות ב-800 שקל שמותאמות לכך רגל שלי ,כי חשבתי שזה כואב לי בכלל ריצה לא נכונה. מכיוון שהמשיך לכאוב לי וזה רק התדרדר החלטתי לנוח בבית ו להפסיק לרוץ מרחקים ארוכים. כעבור שנתיים וחצי התחלתי שוב לרוץ , ואחרי כשני קילומטר כאב לי ממש עד כדי כך שבקושי הצלחתי ללכת. הלכתי לאורטופד והוא אמר לי לעשות מיפוי עצמות. בלית ברירה, עשיתי מיפוי עצמות והתוצאות הן:ממצאים: בבדיקת השלד כולו - נראית קליטה תקינה בשלד האקסיאלי. נראית הדגשה קלה של הברכיים וכפות הרגליים. הקליטה בשוקיים נראית תקינה. אין עדות לקליטות מוקדיות בשוקיים. שאר השלד תקין. סיכום: מיפוי העצם מדגים הדגשה קלה של הברכיים וכפות הרגליים. אין עדות לקליטות מוקדיות בשוקיים והקליטה בהן אינה מוגברת באופן בולט. מיפוי זה הוא מיפוי עצם ראשון במכוננו. מה זה אומר? אם אפשר הסבר בבקשה ומה עכשיו אני צריך לעשות כדי שלא יכאב לי יותר. תודה רבה ויום טוב.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אוריה. יכולים להיות מספר גורמים לכאבים מסוג זה, בניהם: שברי מאמץ, דלקת של מעטפת העצם (Shin splints), תסמונת מדור כרונית. יתכן וכיוון שהמיפוי היה תקין מדובר בתסמונת מדור כרונית. יש לפנות לאורתופד\מומחה ספורט ע"מ להגיע לאבחנה או להשלים את הבירור.

14/01/2017 | 19:51 | מאת: אוריה

תודה רבה על הייעוץ ד"ר.

29/01/2017 | 15:12 | מאת: אוריה

שלום ד"ר. הייתי אצל אורטופד והוא אמר שמכיוון שהצלחתי לרוץ 10 ק"מ זה כנראה לא תסמונת המדור , כי אם היה לי את תסמונת המדור לא הייתי מצליח לרוץ 10 ק"מ. אך לפי דעתי מה שאני מרגיש עונה על כל הפרמטרים של תסמונת המדור.. מה עוד זה יכול להיות אם זה לא שבר מאמץ?(האוטופד אמר שזה לא שבר מאמץ) יכול להיות שזה קשור לפלטפוס רק? כי עכשיו הוא אמר שיש לי פלטפוס. האורטופד שלח אותי לרנטגן.. תודה רבה.

29/01/2017 | 15:14 | מאת: אוריה

אולטרה סאונד לא רנטגן..

יתכן והבעיה גם קשורה למבנה כף הרגל. בUS של השוק ניתן לראות לעיתים את הבקע של השריר דרך המעטפת שלו. במידה ואין אבחנה אני ממליץ ללכת להיבדק אצל מומחה ספורט ולבדוק לחצים במדוק בזמן מאמץ ע"מ להגיע לאבחנה ברורה אם יש בעיה כזו או לא.

30/01/2017 | 22:29 | מאת: אוריה

סבבה תודה רבה.

28/12/2016 | 14:55 | מאת: אולגה

במשך מספר חודשים אחרי תאונת עבודה סובלת מכאבים בכתף ימין. ממצאים בדיקת MRI מודמים שינויים ניווניים במפרק A/C מודגם נוזל בכמות מתונה בבורסה הסוב-אקרומיאלית. מודגם קרע חלקי של משטח ארטיקולרי של גיד הסופרה-ספינטוס המערב כמעט את כל עובי הגיד בקוטר 2.2 סיימת במישור הקורונלי ובקוטר 2.8 סיימ בציר הסגיטלי. שאר הגידים המסובבים הודגמו תקינים. מודגם אות חריג הוריזונטלי לרוחב גיד הביצפס בתוך פירורי, ייתכן כביטוי לקריאה חלקי הוריזונטלי. הודגם נזק SLAP בדרגה 2. הלברוס התחתון מודגם תקין. הקפסולה הודגמה שמורה. מודגמת בצקת לשדית מינימאלית תת קורטיקלית זעירה בהיקף הגבשושית הגדולה. סיכום: קרע חלקי כמעט בעובי מלא של גיד סופרה-ספינטוס ונזק SLAP דרגה 2 כמתואר. מה המשך טיפול? אם יש אופציה ללא ניתוח?טיפול בכאבים?

לקריאה נוספת והעמקה
03/01/2017 | 09:09 | מאת: אולגה

אם מקרה שלי חייב ניתוח, או יש אופציה בלי ניתוח, מה הטיפול בכאבים

שלום אולגה. התשובה היא מורכבת ותלויה בגורמים רבים כגון, גילך, הפעילות הגופנית או התעסוקתית שלך, כיצד הופיעו הכאבים? האם בעקבות חבלה? באופן כללי נתחיל בטיפול פיזיותרפי כאשר הנטיה לנתח תהיה יותר בקרב צעירים, פעילים פיזית ואם הכאבים\הקרע הופיעו בעקבות חבלה. מקווה שהצלחתי לעזור

23/12/2016 | 01:25 | מאת: שי

הי שלום לך ! יש סיכוי בעבר ששאלתי אותך אבל חייב עזרה נוספת מצבי מחמיר ורק מחמיר .לפני שננה וחצי מלאה נפלתי בפנייה מהחלקה באופניים על 30 קמ"ש כתוצאה מכביש רטוב. זרקתי ידיים למפגש אם הכביש ומהטראומה והעוצמה שהיה נוצר לי בעקבות זריקת היידים כאב באמצע בית החזה אזור הסטרנום . עשיתי אותו יום רנגטן הכל תקין , חצי שנה אחרי עברתי מיפוי עצמות הכל תקין , המשכתי לסבול ולסבול כאב שאי אפשר לתאר , ואז ניגשתי אחרי שנה לבדיקת והיה ממצאים ואז mri נוסף אחרי 3 חודשים , כרגע ירשום את התוצאות של 2 הבדיקות ואשמח לכל עזרה לאן לגשת ואיך לטפל בעצמי { ניסיתי כבר פעמיים במרפאת כאב סטרואידים זריקות למקום ללא שום שיפור אפילו לא לרגע } והינה הבדיקות אני כבר מיואש סובל בבית מרותק לא מסוגל לתפקד כמו נכה הפכתי , אשמח לעזרה מה קרה שם בידוק לפי הבדיקות , ולאן אני צריך ללכת במיידי כבר שנה וחצי והמצב מחמיר . תשובות להלן תוצאות של סריקת סטרנום : הבדיקה בוצעה בטכניקת במישור STIR T1 ' T2 במישור אקסיאלי , סאגיטלי וקורונלי. הודגם בצקת מח עצם מסביב לזווית של הסטרנום הקדמי . אין סימנים של תזוזה בין הצדדים . אין שינוי עמדה , סיגנלים נמוכים ב - T1 בחלק הסאגיטלי וגבוה ב- T2 בקורונלי, מתאים ל- BONE BRUISE . זה הmri הראשון שעברתי וכעת הmri הנוסף 3 חודשים אחרי ... להלן תוצאות סריקה mri מכוון לעצם החזה : הבדיקה בוצעה בשיטת STIR , TSE , בשקלול T2 , T1 במישור סגיטלי , אקסיאלי וקורונלי ובשקלול T1 לאחר מתן גדוליניום כולל חיסור שומן. סיבת הבדיקה : מעקב אחר קונטוזיה גרמית . הפעם כמו בבדיקת הקודמת זוהה אזור של התמרה שומנית תת קליפתית במנובריום סטרני , אין חסר קליפתי. סינגל לשד שאר העצמות תקין . המפרקים הסטרנו-קלביקולרים שמורים . בסיכום : אין שינוי ביחס לבדיקה הקודמת שלפני 3 חודשים . עזרה אני כבר חש ברע ולא מסוגל להמשיך בכאבים האלה שבלתי אפשרי לתאר אותם . מה עושיםםםםם????

לקריאה נוספת והעמקה

שלום שי, שאלתך נשאלה בפורום זה מספר פעמים וכבר עניתי לך בעבר. לא נראה כי יש באפשרותי לעזור לך בצורה וירטואלית שכזו.

19/12/2016 | 17:18 | מאת: נתנאל

שלום דוקטור, אני בן 17 וחצי ומתאמן בשביל הצבא בזמן האחרון (חודשים פחות או יותר) שמתי לב שיש לי באזור השוק מין בליטה שמתנפחת בעת מאמץ.. הלכתי לאורטופד הוא הביא לי הפנייה לאולטרסאונד והוא אמר שלדעתו זה בקע .. הגיעו התוצאות של האולטרסאונד וחזרתי אליו והיה רשום שם.. "העור והשומן התת-עורי תקינים". "מבנה של השרירים שמור". "המבנה הגרמי תקין". "אין עדות להתהליך דלקתי או לקרע". "לא הודגם תהליך ציסטי או סולידי באזור הנ"ל ". "לא הודגמה קולקציה". הודגמו כלי-דם שטחיים באזור הנ"ל, מפותלים, בעובי כ0.1 ס"מ. עכשיו כבייכול לא רשום פה משהו על בקע למרות שגם זאתי שעשתה לי את הבדיקה אמרה למתמחה שם "תראי זה בקע". בכל מקרה הרופא אמר שהוא לא מבין איך לא איתרו את זה אבל הוא עדיין נשאר בדעה שלו שיש בקע אבל האולטראסאונד לא איבחן.. אז מה אתה ממליץ לי לעשות? ובמקרה של בקע הבנתי שצריך לעשות ניתוח.. האם הניתוח מסובך? כמה זמן הוא נמשך? וכמה זמן תקופת השיקום הרופא אמר לי בערך 10 ימים אבל דפדפתי קצת באינטרנט ואמרו שם משהו בין 3 חודשים לחצי שנה. אני חייב שתעזור לי אני לא יודע מה לעשות.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום נתנאל. לא ציינת אם הבליטה כואבת או לא. אם היא לא כואבת, אין צורך בניתוח. אם יש כאבים במאמצים אז הניתוח הוא ניתוח יחסית מינימלי עם שחרור המעטפת של השוק וההחלמה היא קצרה. יתכן וראית את משך ההחלמה לאחר בקע מפשעתי ולא מה שיש לך (במידה ויש לך שם כאבים) - יותר מתאים ל -CHRONIC COMPARTMENT

19/12/2016 | 18:47 | מאת: נתנאל

תודה על התושבה המהירה.. בזמן ריצה כשאני מגביר קצב אז יש לי בדרך כלל כאב בשוק ימין הבנתי שזה נקרא שין ספליט.. ואז אני שם לב שהבליטה מתחילה להתנפח אבל כשאני מפסיק לרוץ היא יורדת אחרי 5 דקות. אז אני לא יודע אם הכאב נובע בגלל הבקע או בגלל כאב השוק שאני מאמין שהם בדרך כלל נוצריל מעומס. אז אני לא יודע אם כדאי לטפל בזה בניתוח. כי הרופא גם המליץ לי שכשאני רץ לשים משהו מסביב כמו תחבושת אלסטית כדי שזה ילחץ על השריר וכך זה לא יתנפח.

11/12/2016 | 19:00 | מאת: צחי אדרי

שלום לפני כשנתיים פרקתי את הפיקה ברגל במהלך סיבוב, החזירו לי את הפיקה הוציאו דם מהברך כדי להפחית את הכאב. הייתי חודשיים עם סאוטר לברך. ועברתי בערך חצי שנה של פיזותרפיה. כיום אני מרגיש כאבים חזקים בברך לא יכול לקפוץ על הברך. בכיפוף מלא של הברך כואב לי כשאני שם יד על הפיקה אני מרגיש את הסכוך עושה רעשים. לא עשו לי mri עשו לי ct רנטגן ואולטרהסאונד כדי לראות את המצב של הברך. מה לעשות עם הכאבים? איך אפשר לשפר את זה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום צחי. העובדה שהוציאו לך דם מהברך יכולה להעיד על שבר בפיקה או בברך שנבע מהפריקה עצמה. יתכן והכאבים שלך נובעים מחלקיק עצם או סחוס במפרק. יתכן גם שהכאבים נובעים מחוסר יציבות של הפיקה. יש להמשיך בירור ע"י CT או MRI ע"מ להבין אם יש באמת חלקיק כזה. יש להיבדק ע"י אורתופד ע"מ להעריך יציבות הפיקה.

06/12/2016 | 12:27 | מאת: שירה

שלום מזה 3 חודשים סובלת מכאבים עזים בעצם הזנב. לפרקי זמן בתוך 3 חודשים אלה, גם כאבי גב תחתון. לאחר אשפוזים, בדיקוץ, הדמיות, מרפאות כאב ואף זריקה אפידורלית, כל אלה ללא הועיל, השבוע ביעתי בדיקת MRI נוספת. שוב, עיקר הכאבים שלי הם בעצם הזנב, הסקרום ובישבנים. להלן תשובת הפענוח. אשמח להתייחוסתך באם קיימים פה ממצאים המסבירים את הכאבים העזים בעצם הזנב. הכאבים אינם תלוים בפעילות. ולמעשה קיימים בכל פוזיציה ובכל רגע. תודה רבה, להלן: ממצאים: בגובה S1-L5 יש חשד לפריצת דיסק קלה. עיבוי של מפרק 1 -2 intercoxigal עם תפיחות רקמתית קלה באזור אשר בעיקר נראה בחתכים עם הזרקת גדוליניום. בנוסף יש אנגולציה קדמית בולטת של עצם הזנב. מפרק SIJ :שינוים סקלרוטיים ב- SIJ משני הצדדים בשתי הקצוות של המפרק, יותר מצד ימין. אין עדות לארוזיות. לא הודגמה בצקת מח עצם בעצם האיליאקלית ובסקרום. האדרה קלושה ביותר בחלק קדמי של SIJ משני הצדדים מתאימה להאדרה תוך מפרקית. , ממצאי לוואי: ממצא ציסטי בשחלה ימנית בגודל 1.2x3.4 ס"מ. בחתכים סאגיטלים בלבד הודגם ממצא ציסטי בחלק תחתון של פרינאום בגודל כ- 7.2x1.2 ס"מ. הממצא בעל סיגנל נמוך ב-T1 ללא האדרה לאחר הזרקת גדוליניום. הממצא מתאים במקום הראשון לציסטה ברטוליני. לציין בדיקה הזו לא מכוונת להדגמת ממצאים באברי האגן והבטן התחתונה. בסיכום: 1 .בצקת/תפיחות והאדרה קלושה במפרק 1- 2 intercoxigal. 2 .אנגולציה קדמית בולטת של עצם הזנב. 3 .סימנים כרוניים ב- SIJ משני הצדדים. האדרה קלושה ביותר סינוביאלית ב- SIJ משני הצדדים כנראה במסגרת התקין. 4 .ממצאים באגן והפרונאום כמתואר. לציין בדיקה זו לא מכוונת להדגמת שינוים באברי בטן תחתון ובאגן. מה זה אומר בצקת במפרק 1 2 intercoxigal? אם זו אכן הסיבה לכאב מה הטיפול ולאיזה רופא עליי לפנות? עברתי כבר את כל התמחויות הרפואה בערך

לקריאה נוספת והעמקה

שלום. במידה והכאבים שלך הם אכן בקצה עצם הזנב אז ההמצאים בהדמיה של בצקת ועיבוי ועיבוי הרקמה הרכה יכולים להסביר את הכאב הזה. מדובר בדלקת מקומית של המפרק בין עצם הזנב לעצם נוספת שנקראת קוקסיקס או במפרק בין שני חלקיה של עצם זו. הדלקת יכולה להופיע בעקבות חבלה, לאחר לידה או לפעמים ללא גורם ברור. לרוב הכאב עובר בסופו של דבר. ניתן להתערב ע"י זריקה לתוך המפרק עצמו (מרפאת כאב) או מניפולציה של המפרק או פיזיותרפיה, US מקומי.

בדיקות MRI הראו קרעים חלקיים בגלוטאוס מדיוס (רטרקציה של הגיד). כאבים חזקים, מגבלות הליכנ ועליה במדרגות. מה מומלץ כטיפול וכהרעת מצב? האם יש תרגילים שיכולים לעזור?

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר בדלקת כרונית של הגידים המחוברים לעתם הירך ותפקידם ליצב את האגן ולתמוך בו בזמן ההליכה. הטיפול הוא לרוב ע"י תרגילי מתיחה וחיזוק של השריר המחובר לגיד זה. מומלץ להיבדק ע"י אורתופד להעריך מה מידת תפקוד שרירים אלו. לרוב יש שיפור ע"י פיזיותרפיה בלבד. אם הבעיה היא כאב בלבד ללא חוסר תפקוד ניתן לשקול טיפול ע"י הזרקת סטרואידים מקומית. ישנן גם אפשרויות ניתוחיות כאשר יש חוסר תפקוד משמעותי של מערכת זו.

שלום , עקב כאבים בירך מפעילות ספורט שלא פסקו מזה חצי שנה ולאחר המון טיפולי פיזיוטרפיה ונוגדי דלקת , החלטתי לבצע בדיקת MRI והתוצאות הן כדלקמן : מודגמת בליטה גרמית באספקט הקדמי של אזור המעבר בין ראש לצוואר הפמור המחשידה לתפס אצטבולו-פמורלי מסוג CAM. מודגמת קונטוזיה לשדית בסמוך,ייתכןמשנית לתפס.מודגם קרע הוריוזנטלי לרוחב הלברום הקדמי עליון עם שבב לברום מנותק חלקית מדיאלית ומתחת למיטת הקרע בקוטר 9 מ"מ במישור הצדדי פנימי (חתך9 סדרה 5 וחתך7 סדרה 7 ). לא הודגם נזק סחוסי פוקאלי בסמוך . הממצאים מחשידים לקרע "ידית דלי".מודגם קרע חלקי של הליגמנטום טרז באזור אחיזתו אל הפוביאה. הקפסולה מודגמת שמורה . אין עדות לנזק סחוסי פוקאלי בראש הפמור . סיכום:קרע "ידית דלי" בלברום הקדמי עליון כמתואר . מה זה אומר בדיוק , איך אפשר לטל בזה ?רק ניתוח ובאיזה אופן ? או משהו אחר ? תודה רבה על תשובה

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר בתמונה הדמייתית המתאימה לתסמונת צביטה של מפרק הירך. קרע ידית דלי הכוונה היא שיש קרע לאורך ה"לברום" (שולי המפרק) שמחובר בבסיס שלו בשני הצדדים בצורה המתאימה לאיך שהידית של הדלי מחוברת לדלי עצמו. אין בימנים של שחיקה של המפרק אבל יש סימנים לבצקת מח עצם - כלומר יש חבלות חוזרות לצוואר הירך מפגיעה בשולי המפרק. הטיפול מתחיל בטיפול פיזיותרפי כאשר לעיתים נדרשים לבצע ניתוח לתיקון של שולי המפרק הנ"ל. ממליץ לפנות לרופא מומחה לספורט בעל נסיון בארטרוסקופיה של מפרק הירך.

29/11/2016 | 16:46 | מאת: אלכס

שלום רב.פרקתי את כתף שמאל לפני כחודש (מדובר בפריקת כתף שנייה תוך 3 שנים- נאמר לי שיש לי גמישות יתר) עשיתי MRI ארטרו עם חומר ניגוד לכתף,וקיבלתי תשובה. יש לי זמן עדיין עד לאורטופד אך הנני רוצה לקבל אולי חוות דעת עד כמה חמור העניין. ''הלן תוצאות ARTHROGRAPHY-MR של כתף שמאל: הבדיקה בוצעה בטכניקת TSE בשקלול SPIR, T2, T1 במישור קורונלי, אקסיאלי וסאגיטלי, וכן בטכניקת ARTHRO MR לאחר הזרקת גדוליניום מדולל לתוך המפרק. 1 .דפורמציה קלה על שם היל-זקס. 2 .CUFF ROTATOR :ללא עדות לקרע. מצב טרופי של השרירים שמור. 3 .גיד ביצפס ללא שינויים פתולוגיים. אין עדות ל - SLAP. 4 .המפרק האקרומיו-קלביקולרי תקין. 5 .היחס הגלנו-הומרלי שמור. 6 .בחלק התחתון וקדמי של הגלנואיד יש בליטה כלפי מטה של הלברום ויתכן ומדובר בקרע מקומי. בסיכום: דפורמציה קלה של היל-זקס. יש בליטה כלפי מטה מאזור הגלנואיד הקדמי ותחתון יתכן ומדובר בקרע עם ניתוק חלקי של הלברום.''

לקריאה נוספת והעמקה

הMRI מתאר ממתאים המתאימים למצב לאחר פריקת כתף - היל זקס - שקע בראש ההומרוס ורקע של חלק מקופסית מפרק הכתף. כשלעצמם אין הם יכולים להעיד על חומרת הפציעה. יחד עם תלונות על פריקות חוזרות - יש להסיק כי במידה ופגיעות אלו יתוקנו ניתן יהיה לשפר את יציבות המפרק. כעת יש לשקלל את כל הממצאים יחד עם הגיל, רמת הפעילות שלך, סיבות הפריקות והממצאים ההדמיתיים ולהחליט באם לבצע ניתוח לייצוב הכתף, או לחזור לפעילות מלאה ללא ניתוח.

05/12/2016 | 07:27 | מאת: אלכס

אני בן 24.. ב3 שנים לאחר הפריקה הראשונה שנגרמה בפעילות פשוטה לא היו בעיות כלל. ואז נאמר שיש לי גמישות יתר. התאמנתי חזק בחדר כושר וחיזקתי את שרירי הכתף. עכשיו נפלתי לא נכון על היד והיא זזה אחורה ונפרקה. יש לי כאבים כרגע.. אומנם מינוריים אך מפריעים לי. יש חולשה בכתף וקליקים חוזרים. האם סחוס יכול להתאחות? אני יודע שזה ממש בעייתי כי אין לו כלי דם .. האם הכאבים יעלמו ? כבר עבר חודש מאז.. אני עושה פיזיותרפיה אבל מרגיש משהו לא טבעי בכתף. אני מפחד מאופציה ניתוחית. כולם אמרו לי שזה הדבר הכי אחרון לעשות ולא מומלץ בכלל מכיוון שזה המפרק הכי מסובך בגוף

29/11/2016 | 15:44 | מאת: אריק

שלום רב דוקטור, אני בן 26 ומתאמן כל חיי ובעיקר תרגילים של משקל גוף,מתח,מקבילים,עליות כוח,שכיבות סמיכה וגם הרבה קרדיו,אני מבצע אימונים מאוד אינטנסיביים של מספר סטים וחזרות גבוה מדי פעם מוסיף משקלים לתרגילי המתח ןהמקבילים....חשתי כאבים במרפקים במשך תקופה בעיקר אחרי מקבילים אבל למחרת מתאושש,אני גם מבצע המון תרגילים לאמה וחיזוק כף היד,בשבועיים האחרונים יש לי כאבים ביד הקמית ובאמה ולאחר אימון עחיןת הכוח האחרון שלי המרפק שלי ממש התחיל לכאוב אני לא מצליח לבצע שום אימון וגם ביומיום יש לי כאבים במרפק בזמן שאני מקפל או מזיז את היד...מה ניתן ומומלץ לעשות חוץ מאשר מנוחה(שאליה אני לא רגיל)......תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אריק, התיאור שלך לא מספיק ע"י להגיע לאבחנה. יש להיבדק ע"י אורתופד. יתכן ומדובר בדלקת מקומית כתוצאה בשימוש יתר כמו לדוגמה - מרפק טניס.

שלום נשלחתי לבצע בדיקת CT גפיים (עם חומר ניגוד ובלי) לשלילת משהו שהיה נראה בצילום רנטגן כגידול שפיר בשוק. וכאבים בשוקיים. בפענוח נכתב: שרירים סימטריים ללא בצקת, האדרה או אטרופיה, אין הרס עצם או תהליך תופס מקום ברקמות הרכות או בעצם. אין בצקת בשומן התת עורי ובעור. נוזל תוך מפרקי בנפח תקין במפרק הברך ובין מפרקי הקרסוליים. יש עיבוי של הקורקטקס בצורת בליטה אחורית מדיאלית עבה בגבול האחורי של הטיביה האמצעית-דיסטלית משני הצדדים, מעט בולט יותר משמאל. הממצאים נמצאים סמוך למוצא שריר הטיביאליס האחורי. לסיכום: עיבוי קורטיקלי בטיביה האחורית המדיאלית בצורת בליטות. ייתכן ומדובר בשינויים עקב שימוש יתר או תלישה חלקית של גידים. אין עדות לתסמונת המדור בבדיקה זו. CT אינה בדיקה רגישה בשאלה זו. מה זה הממצא של העיבוי קורטקס בטיביה אחורית מדיאלית בצורת בליטות? מה הכוונה שייתכן וזה בעקבות שימוש יתר או תלישה חלקית של גידים? זה דורש בדיקה כלשהי? ניתן לטפל בזה? איזה אורטופד מטפל בדברים הללו? (מי ששלח אותי לבדיקה זה אורטופד אונקולגי שהופניתי אליו בגלל הממצא החשוד) לגבי תסמונת המדור, אני סובל מתסמונת מדור כרונית, וזה הוכח בבדיקת לחצים תוך מדורי, אך אני מבין שבבדיקת סיטי לא ניתן לראות את זה ולכן לא ראו או שעקרונית יש סימנים גם בבדיקת סיטי שיכולים לרמז על קיום התסמונת? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

עיבוי הקורטקס בצורה המתוארת הנ"ל, ללא תגובה מסביב, ובוודאי כאבים היא מופיעה בשתי הרגליים אינה מתאימה לתהליך גידולי. מדובר בעיבוי של העצם כתגובה למשיכה של מעטפת העצם ע"י שרירים וגידים המחוברים אליה. כשלעצמה אין היא גורמת לכאבים אלא המתיחה עצמה יכולה לגרום לכאבים. אם ישנם כאבים ניתן לפנות לאורתופד ספורט\אורתופד כללי, אין מדובר בבעיה אונקולוגית. לגבי תסמונת מדור אכן אין בדיקת הCT מאבחנת בעיות מסוג זה.

26/11/2016 | 03:45 | מאת: שי

נשלחתי ל mri ברך עקב חשש לקרע ב acl ובמיניסקוס הפנימי. ה mri אישש את החשש.הקרע ב acl מלא. מאוד מוזר לי, שכן עברתי פציעה דומה בעבר בברך השנייה והסימפטומים היו שונים לחלוטין. שני ההבדלים העיקריים הם: 1. יציבות - רמת היציבות בפציעה הנוכחית גבוהה בהרבה מהפציעה הקודמת. 2. לאחר הפציעה הנוכחית, שמתי קרח וחזרתי להתאמן כאילו כלום לא קרה. לעומת הפציעה הקודמת בה לא דרכתי תקופה. האם זה מסתדר עם האבחנה ? האם יש מקום להערכת מצב מחודשת ?

הממצאים בMRI בד"כ די ברורים. יתכן ומדובר בקרע ישן? אולי ההבדל הוא בקרע המניסקאלי? ברור שלא כל הפציעות מרגישות ומתפקדות באותה הצורה. במידה ואתה מרגיש בטוב וחזרת לפעילות מלאה - עברת את מבחן התוצאה, שזה הכי חשוב. כך שהאבחנה המדוייקת כלל אינה משנה לעניינך.

23/11/2016 | 18:46 | מאת: אייל רונן

שלום, לפני שבועיים הופיעו כאבים בברך שמאל לאחר משחק, ללא חבלה כל שהיא. קיים קושי בכיפוף הברך, בהליכה ובמדרגות. לאחר שני צילומי רנטגן אלה מסקנות הרופא: תפליט משמעותי בברך שמאל, יישור חסר כ- 15 מעלות, כיפוף עד 90 מעלות. רגישות בסדק פירקי מדיאלי, ללא רגישות מעל גיד ה- quad וגיד הפיקה. מגירה ולחמן ספק חיובי באופן חלש, מגירה אחורי שלילי, קושי להתרשם מיציבות לוארוס ואלגוס. בצילום לטרלי-פרגמט גרמי במשטח האחורי של הטיביה (שבר תלישה ישן?), ללא ממצא גרמי חריף בצילומי AP ואלכסונים. המלצה והפניה לבדיקת MRI קופת החולים דחתה את הבקשה ל- MRI האם אני סובל מבעיה בסחוס? האם מקרע ברצועה? אשמח לעזרה! תודה

לקריאה נוספת והעמקה

מתיאור המקרה ובדיקת הרופא לא נמצאו ממצאים המתאימים לקרע רצועה. יש להסתייג מכך שלאו הנפיחות והכאבים לא ניתן היה להשלים את כל הבדיקה הגופנית. מה שכן ניתן להגיד כי יש תהליך דלקתי כעת בברך. במידה והכאבים והנפיחות ממשיכים יש להמשיך ולברר מהי הפציעה. מהי התלישה האחורית? לעיתים מדובר בעצם ססמואידית הנקראת FABELLA ואין מדובר כלל בתלישה.

18/11/2016 | 01:09 | מאת: יעקב

קרע מלא ב acl. אילו שרירים הם החשובים ביצוב? האם שרירתה harmstring חשוב ליצוב, או רק ה 4 ראשי ?

לרצועה הצולבת הקדמית תפקידים שונים בזויות השונות בכיפוף וביישור כך שבתנועות מסויימות השריר הארבע ראשי מתפקד כמייצב משני ובתנוחות מסויימות שרירי ההמסטרינג.

שלום, אשמח לקבל המלצה על אורטופד הכי טוב בארץ שמתמחה בבעיות ברכיים,עברתי 3 ניתוחים בשנתיים האחרונות בבית חולים נהריה ועוד ניתוח אחד באסותא, ואני מאוד מאוכזב נותחתי עקב שבר בפיקה אם קיבוע ברזלים,הניתוח הראשון היה קשה מאוד וסבלתי כחודש וחצי מכאבי תופת לאחר חודש וחצי בביקורת ראה שהסתובב ברזל עשו לאחר יומיים ניתוח והיה יותר טוב עכשיו לאחר 3 שבועות מהניתוח האחרון שוב הסתובב ברזל וזה כאבים נוראים,ולאחר שבועיים שוב זה קרה ושוב הניתוח השלישי, לא מוכן לחזור לאותו מנתח שהיה בשלושה הפעמיים האחרונות ,הלכתי לפאלח מאזן באופן פרטי לניתוח רביעי שהוציא את הברזלים ושייף את הסחוס,וגם הניתוח הזה כשל. אני צריך לעשות ניתוח חמישי מתחנן להמלצה לאורתופד מנתח ברכיים מומלץ דרך מכבי או באופן פרטי ,יש לי גם מגן זהב במכבי. חייב מומחה ברך זה לא צחוק ואני גם ספורטאי ונכנסתי לדיכאון עקב זה שאני לא יכול לעשות ספורט ויודע אם אוכל בכלל מתישהו לחזור ולעשות.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום דוד, צר לי לשמוע על תחושותיך אך אין זה המקום להמליץ על רופאים. לעיתים הקיבועים בפיקה אכן כואבים אך זה אמור להשתפר לאחר הוצאת הקיבועים. מומלץ על חיזור שריר הארבע ראשי שיכול להיפגע ולהחלש (באופן הפיך) לאחר כל הניתוחים הללו. שיהיה בהצלחה.

11/11/2016 | 13:56 | מאת: שרה

בת 55 שבוע כאבי כתף בצילום צל רדיולוצנטי מעוגל בראש בהומרוס עם סקלרוזיס מסביב ציסטה ? יתר המבנה הגרמי של העצמות תקין כמה מדאיג?

לקריאה נוספת והעמקה

תלוי בגודל, מיקום וכו. לרוב מדובר בציסטה ע"ר של שינויים ניווניים במפרק אך יש לפנות לאורתופד ע"מ להגיע לאבחנה

היי ד"ר אליעזר בהמשך להודעות הקודמות שלי בנושא הכאב מאזור עצם החזה הסטרנום והבדיקות הפעמיים mri שעברתי ראיתי אתה רשמת לי שיש סיכוי שהייתה שם תזוזה של המפרק שלא אמור לזוז. מה שמאוד מאוד מסקרן אותי אם היה איזה תזוזה/יש תזוזה .האם צריכים לראות את זה בmri? למה שים לב שוב ל2 הבדיקות mri שרשמתי בהודעה הראשונה שלי ושם לא רשמו משהו כזה. אז מה אני אמור לעשות אם זה שהבנת אותי שאני סובל מאוד. וזה מעל שנה. לכירוגיה חזה ולב בבית חולים אין פתרון . למרפאת כאב אין פתרון . בגלל זה שאלתי האם יש פה נזק בלתי הפיך ומהחלקת אחת של 30 קמ"ש איבדתי את החיים אם הכאבים האלה שלא פוסקים מעל שנה . מה עוד אז אני יכול כבר לעשות?

אם היתה תזוזה והעצמות לא חזרו למקום - אז רואים את זה בהדמיות. אם היתה תזוזה וחזרה למקום הקודם - לא יראו תזוזה בMRI. לצערי אין לי אפשרות לפתור בעיה זו תוך התכתבות בפורום לשאלות. תנסה למצוא פעולות שמקילות על הכאבים ולהתרכז בחצי הכוס המלאה. לא יתכן שנהרסו לך כל החיים, נכון?

08/11/2016 | 23:05 | מאת: בני ב

במהלך חיי סובבתי 3 פעמים את ברך ימין בגלישה הפעם ה 1 לפני 13 שנים השניה לפני 4 שנים ואחרונה לפני חודש כאשר בפעם האחרונה שסובבתי נגשתי ל MRI מכיוון שכאב החמיר מאוד לאחר בדיקת אורטופד להלן תוצאות הבדיקה. הבדיקה בוצעה בטכניקות שונות בשקלול הבדיקה בוצעה לבירור חבלה סיבובית. כמות מוגברת במידה בינונית של נוזל בברך. מהאינסרציה אל הפמור. - קרע מלא של הACL ה PCL בצקתי בחלקו האחורי באזור האינסרציה אל הטיביה וקיים חשד לנזק חלקי. בצקת לשד עצם בקונדיל הפמורלי הלטרלי עם מידה קלה של דחיסה קורטיקלית כחלק ממנגנון הפגיעה. בצקת לשד עצם בראש הפיבולה ובפלטו הטיביאלי הלטרלי, מתאים לקונטוזיה גרמית. מהאינסרציה אל הפמור. קרע חלקי של ה MCL ה LCL תקין. לא נראים קרעים של המניסקים. מנגנון האקסטנציה תקין. לא נראים קרעים בסחוסים. הרטינקולום שמור. . קיים פרגמנט חופשי בברך שמקורו לא ברור. הפרגמנט נראה בצורה המיטבית בסדרה האקסיאלית- ראה חתך 17 - אורך הפרגמנט כ- 11 מ"מ. הפרגמנט נמצא קדמית לACL בסיכום: .ACL - קרע מלא של ה פרגמנט חופשי בברך. ברצוני להבין מה התוצאה אומרת ומה ניתן לעשות? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר בפגיעה שגרמה לברך "להכנס פנימה" לכיוון מרכז הגוף. נקרעו רצועה מייצבות בחלק הפנימי שנקראת MCL - לרוב אין צורך בניתוח בשבילה. רצועה צולבת קדמית - ACL - לגביה ניתן לדיין אם לנתח או לא, תלוי בגיל, סוג פעילות גופנית וכו. הממצאים של קונטוזיות - זה חבלה לעצם עצמה, מחלים לבד. הפרגמנט החופשי - צריך לרטות היכן הוא נמצא ויתכן שצריך להוציא אותו בניתוח ארטרוסקופי אם הוא גורם להפרעה בתנועה. בינתיים יש להתחיל בפיזיותרפיה לשמירה על טווחי התנועה וחיזוק השרירים. הניתוח אינו דחוף אלא אם כן יש הגבלה בתנועה ותקיעה של הברך.

שלום בן 40, לפני שנה ביצעתי צילום רנטגן רגיל לבירור כאב בברך שמאל. הצילום היה תקין, היה חשד לקרע במניסקוס, אך זה עבר. בצילום היה ממצא מקרי שהיה נראה לאורטופד כ-אוסטוכונדרומהבחלק העליון של השוק. ונשלחתי לאורטופד שמתמחה בגידולי עצם. בוצעה בדיקת CT שלא הראה ממצא פתולוגי, ונאמר לי לחזור למעקב. כעת עברה שנה, והאורטופד (מומחה לגידולי עצם) שלח אותי לבצע שוב בדיקת CT של גפה תחתונה(הכוללת ברך, כל השוק,וקרסול) עם ובלי חומר ניגוד, עם שחזורים סגיטלים וקורונאליים, בדיקה השוואתית. ואמר שאם הפעם גם יהיה תקין, אז אין צורך יותר במעקב אצלו. מה הסיבה לבצע שוב בדיקת CT אם הבדיקה לפני שנה היתה תקינה? מה זה שחזורים סגיטלים וקורונאליים? מה הסיבה לבדיקה עם ובלי חומר ניגוד? (כלומר 2 צילומים), כך גם בוצע בפעם הקודמת. האם בדיקת CT של גפה שמאלית, כוללת באופן אוטומטי גם בדיקה (צילום+פענוח) של גפה ימנית? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

אין סיבה לעשות CT ביקורת אם הCT הקודם היה תקין. קרוב לוודאי נצפתה אוסטאוכונדרומה שנראתה שפירה והאורתופד מעוניין לבצע CT ביקורת לודא שאין שינוי בגודל הממצא ולעשות זאת עם חומר ניגוד ע"מ לוודא שהממצא לא פעיל. מקובל גם לבצע MRI אם יש חשד גבוה. לא חובה לבצע CT של שתי הגפיים בבת אחת.

06/11/2016 | 17:41 | מאת: יורם

בבדיקת mri ברך ימין מודגם קרע מלא של רצועת ה acl ממרכז הרצועה עד איזור אחיזתה הפמורמלי. שאלות: 1. קרע מלא - זה באמת חשוב איפה ? הרצועה כולה לא סיימה את חייה ? 2. מה זה החיבור הפמורמלי? 3.האבחנה תפסה אותי בהפתעה, שכן אין לי ירידה משמעותית ביציבות, לא עברתי חבלה סיבובית, ויש לי ניסיון עם קרע בברך השנייה שם היציבות היתה ברמות מאוד נמוכות. התופעות כרגע הן בעיקר כאבים קלים עם מוגבלות קלה. עוסק. באומנויות לחימה. האם במצב זה יש לי סיכוי להמשיך לעסוק באומנויות לחימה ללא ניתוח (בן 40 ) ? האם המצב צפוי להחמיר ?

לקריאה נוספת והעמקה

נכון, אין משמעות לאיזור הקרע, אלא אם כן הרצועה נתלשת ביחד עם פיסת עצם (שכיח יותר בצעירים) ואז אפשר לחבר אותה חזרה. הרצועה נמתחת מעצם השוק (טיביה) לעצם הירך (פמור) אם אתה מעיד על עצמך שלא הרגשת חוסר יציבות אז יתכן ואין צורך בניתוח. מומלץ להשלים טיפול פיזויתרפי לחיזוק שרירים ושיפור תחושת המצב.

שלום, אני גבר בן 24, פעיל גופנית מאוד. בעקבות פעיולת אינטנסיבית במכון, התחלתי להרגיש כאבים וחוסר יציבות בכתף התחלתי בבדיקת הבעיה. אורתופד הכתף חשד בSLAP לאחר ביצוע אולטראסאונד, והפנה אותי לטיפולי פיזיו וMRA, מצרף את התוצאות. אשמח להבין כיצד ניתן להתקדם, ובמידה ואכן מדובר בHAGL, האם חייב ניתוח, או שאפשר גם בלי לחזור לתפקוד מלא.. תודה רבה הגידים המסובבים שמורים, ללא הדגמת קרע או שינויים טנדינוטים (סופרה, אינפרה ספינטוס וסב-סקפולריס). הגיד הביצפס הארוך תקין לכל אורכו ב- biccipital groove, באספקטו הפרוקסימלי עד חיבורו עם הלברום העליון. איסדירות בלברום העליון ללא עדות ל- SLAP. הלברום הקדמי והאחורי בצורה ובאות תקינים לכל אורכם, ללא עדות לקרע או AVULSION. עיוות של ה- axillary pouch ) ) assume the J shape עשוי להחשיד לנזק רצועתי גלנו-הומרלי תחתון מסוג .HAGL הרצועות הגלנו-הומרליות העליונה והאמצעית שמורות. היחס והמפרק ה- ACJ שמור. האקרומיון סוג 1. ללא הדגמת בורסיטיס סב-אקרומיו דלטואידית (סדרה קורונלית pd עם דיכוי שומן). אין עדות לפגם עצם מסוג היל-זקס או bony bankart. סיגנל לשד המודגם תקין. מסה שרירית של ה- ROTATOR CUFF שמורה ללא החלפה שומנית. בסיכום: יתכן HAGL STRAIN קטגוריה 2.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום. לפי תשובת הMRI נראה כי יש מתיחה של אחת הרצועות המייצבות של הכתף. יש להשלים גם בדיקה ע"י אורתופד ולוודא כי התלונת שלך מתאימות לממצאים אלו. במידה וכן ההמלצה היא פיזיותרפיה לשיפור תחושת היציבות, מנוחה מעבודה עם משקלים בתנוחה של חוסר היציבות. לא נראה כי יש צורך בטיפול ניתוחי בשלב זה.

אז הגעתי לתחום כירוגיה חזה ולב . והם לפי הבדיקות אומרים לי יש לך חבלה שם ואין לך מה לחפש פה. אין לך ממצא שאנו יכולים לעזור לך בניתוח וכ'. ניסיתי גם מרפאת כאב 2 זריקות דפומדרול סטרואידים למקום ללא הטבה. ניסיתי כדורי נוגדי דלקת ללא הטבה. הכאב 15 חודשים רצוף . לאור שוב הממצאים מ2 הבדיקות בהודעה הקודמת שלי . מה אפשר להסיק מהדבר הנ"ל ? יש לי שם נזק הפיך או בלתי הפיך ? זה אומר שבר - סדק - משהו חמור שלא עובר? מה אני עוד יכול לעשות אני לא יכול יותר לתפקד הכאבים חזקים מאוד בעיקר שמסובב 2 ידיים הצידה אז יוצא לי קליק חזק אם כאב חזק מאזור הסטרנום שם באמצע בית החזה . מה עושים בדגש על האם יש פה נזק הפיך - בלתי הפיך? צריך לציין שעברתי מיפוי עצמות גם לפני ומיפוי לא מצאו לי שום דבר בדיקה בגדר נורמה רשמו. מה עושים לאור כל הממצאים וההסברים המפורטים לכאבים החזקים . תודה

לקריאה נוספת והעמקה

בהסתמך על התיאור של הMRI לא נראה כי יש נזק בלתי הפיך. בהסתמך על התיאור שלך אתה סובל מאוד. קשה לתת אבחנה ותוכנית טיפול דרך האתר אך יתכן שכל הכאב הוא מעצם זה שנגרמה תזוזה מסויימת במפרק של עצם החזה שלרוב לא אמור לזוז. לא נראה שיש טיפול ניתוחי לזה כפי שהוסבר לך.

27/10/2016 | 14:12 | מאת: רונית

שלום רב, בת 44 , סובבתי את הברך ומאז כאבים , תשובת MRI מפורטת למטה , אודה לפיענוח פשוט ולהסבר מה המשמעות של "מניסקוס לטרלי דיסקואידי" , וכן עד כמה חמור הקרע במיניסקוס אם בכלל, ודרכי טיפול מומלצות. תודה רבה ! ממצאים: מודגמים שינויים אוסטאוארטריטים התחלתיים עד מתונים במדור המדיאלי המתבטאים בהיצרות המרווח הפרקי, דלדול הסחוס הפרקי ודחיקה קלה של גוף המניסקוס המדיאלי. מודגמת בצקת לשדית מינימלית בהיקף האספקט התיכון של המשטח הטיביאלי המדיאלי (חתך 19 סדרה 4 ,(ייתכן קונטוזיה לשדית. מודגמת בצקת מינימלית סביב השכבה החיצונית של רצועת ה- MCL ,ייתכן כביטוי למתיחה. שאר הרצועות וגיד הפופליטאוס מודגמים שמורים. מודגם קרע הוריזונטלי לרוחב הקרן האחורית של המניסקוס המדיאלי, הקרע נמשך גם אל היקף גוף הקרן הקדמית של המניסקוס. בסמוך לשפה החופשית של הקרן הקדמית של המניסקוס קדמית ומעל ללגמנט הרוחבי מודגם חשד לשבב מניסקלי מנותק בקוטר 6 מ"מ במישור הצדדי פנימי (חתך 12 סדרה 4 (ובקוטב 4 מ"מ בציר הסגיטלי (חתך סגיטלי 17 סדרה 3.( המניסקוס הלטרלי מודגם עם מבנה דיסקואידי, ללא עדות לקרע במרקמו. המנגנון המיישר מודגם תקין. מודגם סדק בסחוס הפסט המדיאלי של הפיקה. הודגם נוזל תוך פירקי בכמות קטנה, מודגמת ציסטה פופליטיאלית בקוטר 9 מ"מ במישור הצדדי פנימי. לסיכום: קרע במניסקוס המדיאלי. מניסקוס לטרלי דיסקואידי כמתואר

לקריאה נוספת והעמקה

בMRI מתוארים שינויים ניווניים התחלתיים במפרק כמו כן קרע רוחבי במיניסקוס - שזה אופייני גם הוא לקרע ניווני של המיניסקוס. כמו כן מודגמים ממצאים שיכולים לנבוע מהחבלה לעצם או מתיחה של רצועה קולטרלית בברך. בנוסף הודגם מיניסקוס ששונה מהמבנה הרגיל והוא בצורת עיגול מלא ולא בצורת סהרון.מבנה זה יכול לגרום לעיתים לכאבים בברך. יש להיבדק ע"י אורתופד ולהבין אילו מהממצאים שתוארו בMRI שחלקם ניווניים או מולדים וחלקם חבלתיים גורמים לכאבים ולטפל בהתאם.

27/10/2016 | 01:29 | מאת: שי

היי עברתי לפני שנה ויותר נפילה מאופניי על 30 קמ"ש. זרקתי ידיים למפגש אם הכביש ונוצר לי באותו רגע כאב באמצע החזה מהטראומה החזקה . הכאב לא עוזב אותי מעל שנה . עברתי לפני 3 חודשים Mri ועברתי עוד אחד עכשיו 3 חודשים אחרי . אשמח לעזרה ... תשובות להלן תוצאות של סריקת סטרנום : הבדיקה בוצעה בטכניקת במישור STIR T1 ' T2 במישור אקסיאלי , סאגיטלי וקורונלי. הודגם בצקת מח עצם מסביב לזווית של הסטרנום הקדמי . אין סימנים של תזוזה בין הצדדים . אין שינוי עמדה , סיגנלים נמוכים ב - T1 בחלק הסאגיטלי וגבוה ב- T2 בקורונלי, מתאים ל- BONE BRUISE . זה הmri הראשון שעברתי וכעת הmri הנוסף 3 חודשים אחרי ... להלן תוצאות סריקה mri מכוון לעצם החזה : הבדיקה בוצעה בשיטת STIR , TSE , בשקלול T2 , T1 במישור סגיטלי , אקסיאלי וקורונלי ובשקלול T1 לאחר מתן גדוליניום כולל חיסור שומן. סיבת הבדיקה : מעקב אחר קונטוזיה גרמית . הפעם כמו בבדיקת הקודמת זוהה אזור של התמרה שומנית תת קליפתית במנובריום סטרני , אין חסר קליפתי. סינגל לשד שאר העצמות תקין . המפרקים הסטרנו-קלביקולרים שמורים . בסיכום : אין שינוי ביחס לבדיקה הקודמת שלפני 3 חודשים . אשמח לעזרה מה יש לי שם בידיוק ומה עושים למה הכאב בלתי אפשרי יותר. תודה רבה .

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר בפגיעה בעצם הסטרנום (עצם החזה) או במפרק שבין שתי העצמות המרכיבות את עצם זו. ממליץ לפנות לרופא מתחום של כירורגית חזה ולב.

25/10/2016 | 20:37 | מאת: טל

הי, בבדיקת רופא מבחן לחמן /- ללא מעצור. מה זה /- . מה המשמעות ללא מעצור ?

מבחן לחמן בדומה למבחן מגירה קדמי בודק את תקינות הרצועה הצולבת הקדמית בברך. אינני יודע למה התכוון הרופא כשכתב /- מבחן שלילי אומר שהבדיקה היתה תקינה. מבחן חיובי אומר שהבדיקה לא תקינה ואז מפרטים האם היה מעצור - כלומר הרצועה משוחררת או קרועה חלקית ויש משהו שמונע מהשוק להתקדם קדימה בברך באיזשהוא שלב או שאין מעצור ואז הרצועה קרועה לחלוטין. אינני מכיר מצב בו המבחן יהיה שלילי ללא מעצור.

26/10/2016 | 20:15 | מאת: טל

הרופא כתב פלוס מינוס ללא מעצור. היתה לו הסתייגות בכך שאין רגל בריאה להשוואה, שכן הברך השניה עברה שחזור. תודה. אגב מה אמינות המבחן ?

אובחן אצלי בורסיטיס בירך לאחר כאבים של כשלושה חודשים באזור העליון של הירך החיצונית / אחורית. בשוטף אני רץ, עם תחילת הכאבים החזקים הפסקתי לחלוטין את הריצה. טיפול ראשוני היה שבועיים של כדורי ארקוקסיה, שלא עזרו, ולפני כשבועיים קבלתי זריקה מקומית של סטרואידים. לאחר מספר ימים הכאב אכן ירד בצורה משמעותית, אך לא נעלם. לפני מספר ימים השתוללות עם הילדים גרמה לי להחמרה מסויימת (עדיין רחוק מהאב הראשוני). הרופא המטפל אמר שקיים סיכוי של כחמישים אחוז שתדרש זריקה נוספת בעוד כשבועיים (החומר עדיין פעיל), במידה ולאחר תקופה זו תהיה החמרה. שאלתי אותו לגבי חזרה לפעילות גופנית (ריצה) והוא אמר שאין מניעה כלשהי מכך. שאלתי אליכם היא האם לחזור לריצה (אימון קל וקצר כמובן) היא רצויה והאם היא לא יכולה לגרום להחמרה במצב (לאור ההחמרה שתארתי קודם לכן). כמו כן - אחרי כמה זמן בממוצע דלקת מסוג זה עוברת כשמטופילם בסטרואידים?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום הסטרואידים מורידים דלקת באופן זמני. לעיתים, במידה והגורם הראשוני נעלם יתכן והכאב לא יחזור. במידה ותמשיך לרוץ, ככל הנראה בצורה שמעודדת דלקת זו הכאבים יכולים לחזור. מומלץ במקביל לבקש ולתרגל תרגילי פיזיותרפיה ומתיחות לשריר גלוטאוס מדיוס וטנסור פציה לטה. בהצלחה.

23/10/2016 | 11:00 | מאת: גל רייטר

שלום אני צריך עזרה בהבנת פיענוח הmri כתף שלי הכתף שלי לאחר פריקות חוזרות ולא כול כך הבנתי את הפענוח תוצאות: אין עדות לפגם עצם ברור מסוג היל-זקס או bony bankart. אי-סדירויות סב-קורטיקליות זעירות באתר של היל-זקס. הודגם סדק ורטיקלי ופתולוגי בלברום העליון המהווה SLAP. מעורבות של ה- biceps anchor. ויתכן BHT of the superior labrum, יש רושם לקרע בכל הבסיס של הלברום האחורי לכל אורכו יתכן (התפשטות מה- SLAP). סדק פוקאלי בבסיס של הלברום הקדמי בשעה 2 יתכן גם בקשר להתפשטות ה- SLAP. הלברום הקדמי נראה שמור בין 3 ל- 6 ocloc'k. ה- axillary pouch בצורה תקינה ללא חשד לנזק רצועתי גלנו-הומרלי תחתון מסוג HAGL. הרצועות הגלנו-הומרליות העליונה ו שמורות. סדק לונגיטודינלי ופיצול של הרצועה ה גלנו- הומרלית האמצעית המפרק והיחס האקרומיו-קלביקולרי שמור. הגידים המסובבים שמורים, ללא הדגמת קרע או שינויים טנדינוטים (סופרה, אינפרה ספינטוס וסב-סקפולריס). הגיד הביצפס הארוך תקין לכל אורכו ב- biccipital groove, באספקטו הפרוקסימלי אין לראות סב דיסלוקציה.. מסה שרירית של ה- ROTATOR CUFF שמורה ללא החלפה שומנית. לסיכום: הממצאים ב- MRI מתאימים ל- SLAP בלתי יציב עם התפשטות בכל הבסיס של הלברום האחורי עד 7 ,ויתכן בלברום הקדמי עד 3-2 ocloc'k. סדק לונגיטודינלי ופיצול של הרצועה ה גלנו- הומרלית האמצעית STRAIN GHML אין עדות לקונטוזיה לשדית בראש ההומרוס. תודה רבה על העזרה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום. ממצאים של אי סדירות סוב קורטיקלית באיזור ההיל זקס אלו שאריות מהפגיעה של ראש ההומרוס (עצם הזרוע) בחזרה בעצם השכמה בזמן הפגיעה. לפי התיאור הנ"ל אין בפציעה זו להסביר סיבת הפריקות החוזרות. כמו כן לא נמצא ממצא של פגיעה בבנקרט - שזו פגיעה שגורמת לחוסר יציבות קדמית של הכתף. הממצא הנקרא SLAP הינו היפרדות של שפת מפרק הכתף (הלברום) מהמפרק הגרמי עצמו בחלקו העליון. לאיזור זה מחובר גיד הביספ (גיד של השריר הדו ראשי) ממצא זה לא יכול להסביר כשלעצמו פריקות חוזרות אבל יכול להסביר כאבים. הוא יכול להיגרם מהפריקות החוזרות. הממצא של סדק אורכי של רצועת MGHL הוא יכול להיות גם וריאנט אנטובי ולא ברור בדיוק משמעותו. יש לבדוק קלינית ולהעריך מה הוא הגורם לחוסר היציבות. יתכן ומדובר בחוסר יציבות בשל גמישות יתר ואז לא נראה ממצא מסביר בMRI.

18/10/2016 | 18:43 | מאת: אריק

1. האם ההמלצה לבצע ניתוח? גיל 45. מהי הגישה הרווחת? טיפול שמרני, פיזיותרפיה, חיזוק שרירים או לגשת לניתוח? 2. האם קיים "חלון זמן" לביצוע הניתוח? או שניתן לבצע במועד עתידי, אם בכלל?

לקריאה נוספת והעמקה

בגיל 45, בפגיעה מבודדת של הACL מומלץ על נסיון טיפול לא ניתוחי ע"י פיזיותרפיה להשגת טווחים מלאים וביטחון בהליכה. בכל מקרה מומלץ על המתנה בין הפציעה והניתוח עצמו ע"מ להימנע מהצטלקויות בתוך הברך. את הניתוח עצמו ניתן לבצע גם בהמשך במידה ולא יהיה שיפור בתפקוד.

תודה רבה. בהנחה שלא אעשה ניתוח, האם ניתן יהיה לשוב לפעילות ספורטיבית מתונה כגון: ריצה, שחיה ורכיבה על אופניים?

אני מאמנת כושר. רצה רוכבת על אופניים ומרימה משקולות. מעבירה שיעורים דינמיים משולבים. סובלת מכאב חצור בכף הרגל בכריות בין 3-4 מרגיש נוראי קשה לדרוך בבוקר. מחמיר כל הזמן. שורף מאד. כמו לדרך על עצמות שמתפרקות לי ברגל כמו משהו חד. חום זרמים. לאחרונה מגיע גם לעקב שכואב מאד. ועכשיו גם ברך שמאל בכפיפה על רגל אחת. ומפרק הירך בעכוז תיכון שמאל גם ימין קצת כואב שמאל מאד מאד. דוקר שורף. בלחיצה נורא. מרגיש שזה במותן. דקירות חמות במרכז המפרק... אשמח לעצה ? עשיתי פיזותרפיה ואין הקלה רק החמרה. הפסקתי לרוץ לעת עתה. עושה כמה אימונים. משקולות. מדרגות.. תלוי בכאב..

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אור. לגבי הכאבים בכף הרגל - נשמע כמו כאבים דלקתייים, מומלץ ללכת רק עם נעלי ספורט מרופדים עם מדרס טוב. ביצוע מתיחות של כף הרגל ושרירי התאומים, לגבי הברך והירך מומלץ להיבדק ע"י אורתופד על מנת להבין היטב מה מקור הכאב ולטפל בו.

17/10/2016 | 19:00 | מאת: מורן ארזי

שלום מכיוון שיש לי תור לרופא מומחה רק בחודש פברואר אשמח להתייעץ פה יש לי שחיקת סחוס וגם קרע קטן במינסקוס זה לאחר בדיקת mri השאלה שלי אם מותר לי לעשות הליכות (לא ריצות) ואני גם רשומה לסטודיו סי ספורט לנשים והולכת לזומבה לא עושה את הקפיצות האם כדאי לי להפסיק לגמרי או שזה בסדר? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום מורן. באופן כללי הליכות לא יחמירו את מצבך. יש ל"הקשיב" לגוף ולהתנהג לפי התגובה בברך. פעילות שגורמת להחמרת הנפיחות והכאבים יש להפסיק\למתן. בשלב זה עד השלמת הבירור מומלץ להימנע מריצה, אך אין מניעה מהליכה או פעילות גופנית שלא כוללת קפיצות או כריעות כל עוד לא גורמת להחמרה בכאבים.

19/10/2016 | 21:24 | מאת: מורן ארזי

האם זה בסדר לעשות סקווטים ופלאנק עם שחיקת סחוס וקרע במינסקוס? תודה מראש!!!

15/10/2016 | 12:05 | מאת: אסף

שבת שלום, שמי אסף, לפני חודשיים וחצי, כנראה לאחר מעמס יתר על הכתפיים כתוצאה מביצוע תרגיל מתח, התחלתי לחוש בכאבי כתף חזקים ולצערי בגלל עבודה באותו זמן גם לא הצלחתי לתת מנוחה לכתף למשך השבוע. הכאבים באו וחזרו, הלכתי לבצע אולטרהסאונד בעקבות המלצת אורתופד ולא נמצא קרע בשריר. במהלך החודשיים האחרונים, אני פעם בשבוע הייתי מבצע פעילות ספורטיבית לא ישירה על הכתפיים ואז שוב פעם היה לי כואב(תרגיל רק על הדו ראשי ידיים\יד אחורית) אתמול, התחלתי שוב להרים משקולות אחרי שבועיים וחצי שלא ביצעתי בכלל שום דבר. איך אפשר להתגבר על הפציעה בדרך הטובה ביותר ולחזור לפעילות של הרמת משקולות\ספורט מלאה לדעתך? תודה רבה מראש!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אסף. חשוב להשלם מספר פרטים כמו גיל, מחלות רקע, מתי הכאבים, באיזו תנועה. לאחר מכן להבדיל בין פגיעה הנובעת מהמפרק עצמו, גידים, רקמות סמוכות לכתף. באופן כללי הכתף מושפעת גם מעבודה של הדו ראשי - שאחד הראשים שלו עובר דרך הכתף. במידה והכאבים חוזרים יש להתייעץ עם אורתופד ולהבין מהיכן נובעים הכאבים ולפי זה לבנות את תוכנית האימונים\הטיפול.

שלום רב לפני שבועיים וחצי עברתי ניתוח בברך ימין עקב מניסקוס קרוע (מדיאלי לטריאלי).הקרע כבר היה די גדול להבנתי.התחלתי פיזיוטרפיה ומשתדל לעשות תרגילים.אך עדיין יש הגבלה וכאבים בכיפוף לא מצליח לרדת מדרגות המקום עדיין רגיש ונפוח.האם זה הגיוני שזה המצב ?אני אפילו מיישר את הרגל בהליכה כאילו שכחתי ללכת בגלל שיש נקודת כאב בשיפוע של הרגל.מה לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה

יש להמשיך טיפולים פיזיותרפיים לפי הפרוטוקול שקיבלת מהרופא המנתח. טיפול בתרופות נגד דלקת לפי המלצת הרופא המנתח. אם יש ספק - הברך אדומה או חמה, הפרשה מהפצעים הניתוחיים או כאב שמחמיר במקום להשתפר יש לפנות לרופא המנתח.

08/10/2016 | 22:08 | מאת: אלי

גן /פרקי ירכיים הבדיקה בוצעה במנח אקסיאלי בחתכים דקים ורצופים וצולמה בחלון עצם ורקמות רכות. בוצעו ריקונסטרוקציות קורונליות וסגיטליות. מימין :ציסטות סבכונדרליות באספקט הקידמי של גג האצטאבלום. היצרות קלה של המירווח המפרקי באספקט עיליון – קידמי בשל שינויים ניווניים. משמאל : ציסטות סבכונדרליות באספקט מדיאלי ועליון של ראש הפמור . אוסטיופיטים מרגינליים קטנים בראש הפמור ובאספקט הלטרלי של האצטבולום מתאים לשינויים ניווניים . באספקט הלטרלי נראות הסתידות והתגרמויות פסיות בגידים שמקורם באגן משמאל. אטרופיה חלקית של שריר הפסואס השמאלי.

שלום אלי. מה השאלה? הCT מתאר מצב של שינויים ניווניים במפרקי הירכיים. עד כמה המצב חמור? על מנת לקבל תשובה לשאלה זו יש להיבדק אצל אורתופד ולהראות לו את הCT עצמו

05/10/2016 | 13:07 | מאת: Chucha911

אומנויות לחימה - לפני כ4 שבועות קיבלתי מכה חזקה מאוד בשריר התאומים. נוצר סימן חום/כחול די גדול באיזור המכה וכאבים. הסימן נעלם לאחר כשבועיים אבל עדיין חשה כאב ונוקשות בשריר התאומים בעיקר בזמן מנוחה או עמידה ורגישות במגע במקום המכה... (בזמן פעילות מתונה יש הטבה בכאב). הגיוני שהמקום עדיין לא החלים?

לקריאה נוספת והעמקה

יתכן ומדובר בקרע חלקי של השריר או דימום לתוכו, דרוש מידע נוסף ובדיקה גופנית. צפויה החלמה בתוך 6 שבועות. בינתיים מומלץ תרגילי מתיחה. במידה ואין שיפור מומלץ לפנות לאורתופד לצורך בדיקה והערכה נוספת.

היי, אני רקדנית וסובלת מפציעה באזור עכוז ימין. יש לי פירפירמוריס סינדרום וככהנ קרע בגלוטאוס מינימוס. בבדיקת אמ אר איי של האגן ומפרקי הירך, נראה בנוסף לבצקת באזור מאחז הגלוטאוס מינימוס ומידיוס עם מפרק האגן בצד ימין ואוסטאופיטים מוגברים במפרק ירך ימין, גם "חילופי שומן בשתי עצמות האיליום", רציתי לשאול למה הכוונה בחילופי שומן? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

הכוונה היא מעבר משומן "אדום" המהווה חלק מהמקור לתאי הדם לשומן "צהוב" המכיל תאי שומן בלבד. זהו תהליך "הזדקנות" טבעי.

21/09/2016 | 22:45 | מאת: אור

היי רציתי לדעת את דעתך בפענוח התוצאות, מפרק ה A/C מודגם תקין. הגידים המסובבים הודגמו תקינים. מודגם פגם בקפסולה של ה-ROTATOR INTERVAL , עם מעבר של חומר ניגוד אל הבורסה הסוב-אקרומיאלית. גיד הביצפס התוך פרקי לא הודגים, כנראה עקב טנוטמיה. הגיד מודגם תקין בתעלה הביצפיטלית. הלברום הודגם תקין. הקפסולה הודגמה שמורה. הודגמו אותות תקינים ממח העצם ללא עדות לשברים או בצקות. תודה מראש, אור

לקריאה נוספת והעמקה

לפי הנאמר בMRI - עברת ניתוח לשחרור (טנוטומיה) של גיד הבי-ספ מאיזור החיבור שלו במפרק הכתף וחיבור מחדש בהמשך מהלך הגיד. פרט לכך יש פתיחה של חלק מקופסיד המפרק באיזור שנקראה הROTATOR INTERVAL - אולי שארית מהניתוח שעברת?

15/09/2016 | 09:36 | מאת: אוריאל

היי, תודה רבה התשובה. אחרי אולטראסאונד ובדיקת אורתופד, ככל הנראה - קרעתי את הלברום בכתף ימין, ללא פגיעה בגידים. עדיין לא ידועה חומרת הקרע, אך ככל הנראה מדובר בקרע קטן יחסית. אני בן 24, אדם ספורטיבי, שמתעסק בספורט בצורה אינטנסיבית ולא מעוניין להפסיק. מספר שאלות : 1. האם טיפול שיקומי (פיזיו) יכול להחזיר אותי לתפקוד מלא (כולל הרמת משקולות) כבעבר? 2. האם דחיית ניתוח יכולה להביא להחמרת הבעיה? 3. מהם סיכויי ההצלחה של ניתוחי תיקון לברום? והאם אחרי ניתוח ושיקום ניתן לחזור לפעילות מלאה? המון תודה..

לקריאה נוספת והעמקה

יש להשלים כמובן את ההערכה ע"י MRI. לרוב מתחילים טיפול בפיזיותרפיה עם אחוזי שיפור טובים וחזרה מלאה לפעילות. במידה ולא מסתדרים - לאחר ניתוח ותקופת החלמה בה יש איסור על הפעלת הכתף ולאחר מכן חזרה הדרגתית לפעילות ופיזיותרפיה מתאימה ניתן לחזור לפעילות מלאה. במידה ולא מדובר בקרע מאוד גדול עם חוסר יציבות של הכתף, תקיעות, תגובה דלקתית רבה אז אין חיסרון בנסיון טיפול שמרני ולא נגרמת החמרה

17/09/2016 | 01:13 | מאת: אוריאל

המון המון תודה על התשובות! סופש נעים ושבת שלום

14/09/2016 | 12:24 | מאת: לאה

שלום, אני מבקשת לבררעבור מכר שלי שגר בחו"ל ומעוניין לבוא לארץ לטיפול בבעייה. תרגמתי את הדיאגנוזה של הרופא שלו : מפרקי הברך קדמי אחורי וצדדי ארתרוזיז בעלי (condyle) ובפיקת הברך (patella)היצרות של חללי המפרק דו צדדי (הפציינט מבולגריה) השאלה אם אתה מוכן להסביר מה אומרת הדיאגנוזה. האם זה מצב לטיפול ניתוחי?? כמובן שצריך להביא צילומים אבל בינתיים על מנת שאברר במה כרוך כל הטיפול אם יבוא לארץ. תודה מקרב לב לאה

שלום לאה, אין אפשרות לתת אבחנה מדוייקת ובניית תוכנית הטיפול מתיאור זה. יש להבין מיהו המטופל, לבדוק איפה הכאבים, כמה זמן, איזה טיפולים הוא עבר. לעיין הצילום ולהבין עד כמה הברך "שחוקה" ולפי זה להחליט. לעיתים הכאבים בברך מוקרנים מהגב למשל, או ממפרק הירך, לעיתים מדובר בבעיה של גידים...

10/09/2016 | 16:42 | מאת: הראל

שלום . אני חייל המשרת ביחידה קרבית גוייסתי על פרופיל 72 בעקבות דלקת גיד כרונית בשתי הברכים . מרגע גיוסי והתחלת המאמץ הפיזי החלו לי דלקות גם בשורש כף היד (בשתי הידיים ) , באצבעות הידיים וגם בגב . אני לא מבין למה זה קורה לי ולא כל מפרק בגוף שלי פשוט חוטף דלקת וכואב לי מאוד . האם אוכל לקבל השערה מה הבעיה ? ולמי עלי לפנות בצבא ? נקבע לי על ידי רופא היחידה תור לאורטופד בעוד חודש ועם זה הגיוני בכלל שעד אז אמשיך לסבול מכאבים ולהחמיר את מצבי

לקריאה נוספת והעמקה

שלום הראל. ייתכן ומדובר בדלקת הנובעות ממאמץ או פעילות מוגברת וייתכן כי מדובר באמת במחלה דלקתית. יש להיבדק ע"י אורתופד או רופא היחידה ובהתאם לסיפור התלונות שלך, בדיקה גופנית ואולי השלמת בדיקות דם לפי החשד ניתן יהיה להגיע לאבחנה. בינתיים ניתן להשתמש בתרופות נגד דלקת והתאמת הפעילות להימנע מהכאבים.

15/09/2016 | 09:33 | מאת: אוריאל

היי, תודה רבה על התשובה. אחרי אולטראסאונד ובדיקת אורתופד, ככל הנראה קרעתי את הלברום בכתף ימין, ללא פגיעה בגידים. עדיין לא ידועה חומרת הקרע, אך ככל הנראה מדובר בקרע קטן יחסית. אני בן 24, אדם ספורטיבי, שמתעסק בספורט בצורה אינטנסיבית ולא מעוניין להפסיק. מספר שאלות : 1. האם טיפול שיקומי (פיזיו) יכול להחזיר אותי לתפקוד מלא (כולל הרמת משקולות) כבעבר? 2. האם דחיית ניתוח יכולה להביא להחמרת הבעיה? 3. מהם סיכויי ההצלחה של ניתוחי תיקון לברום? והאם אחרי ניתוח ושיקום ניתן לחזור לפעילות מלאה? המון תודה...

10/09/2016 | 15:36 | מאת: אוריאל

היי, אני בן 24 ומתאמן באופן תדיר כבר שנה. לפני כשבועיים וחצי ביצעתי אימון אינטנסיבי שכלל פעילות רבה באיזור הכתף. כשבוע לאחר האימון ובאופן הדרגתי, התחלתי להרגיש כאבים בכתף ימין, כשבחלק האחורי בגב, קרוב מאוד לאיזור זרוע ימין, הרגשתי נפיחות מוגברת וכאבים במגע. לאור העובדה כי אני בצבא וכי נאמר לי כי תור פנוי לאורתופד יש רק בעוד כחודש, הנחתי שמדובר בסוג של דלקת ולקחתי באופן עצמאי 5 כדורי ארקוקסיה במשך חמישה ימים שנשארו לי מנקע בקרסול. הנפיחות אכן ירדה, וכך גם יחסית הכאב במישוש, אבל נותרה הגבלה קלה בתנועה, אני מסוגל לבצע את כל התנועות אבל זה פשוט גורם לאי נוחות אז אני נמנע מחלק מהן, יש מין צליל של קליק כזה כשאני מרים את היד מעל הראש ובעיקר כשאני מנסה להושיט יד רחוק (להוציא את המפרק מהמקום). התור לאורתופד רק בעוד שבועיים. כמובן שבינתיים הפסקתי לחלוטין להתאמן. האם יש משהו נוסף שעליי לעשות בינתיים? האם ייתכן וקרעתי גיד, או שסביר שזו רק דלקת ועוד קצת זמן יעזור? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אוריאל. אכן, לפי התיאור שלך והגיל שלך יתכן מאוד שמדובר בדלקת בלבד. בשלב זה יש לנוח מעבודות עם משקלים בכתפיים, עבודה מעל גובה הכתף, תרגילי מתיחות, להגעה לכל טווח התנועה, למרות הכאבים ולהיבדק ע"י אורתופד אם הכאבים לא חולפים בשבוע שבועיים הקרובים.

28/08/2016 | 16:27 | מאת: רוני

שלום רב, 1. האם תקופת החלמה מניתוח לתיקון קרע חלקי קצרה וקלה יותר מאשר בתיקון קרע מלא? 2. אם ממשיכים באותו אורח חיים של ספורט קראטה ואופניי שטח האם יש סיכוי גבוה יותר שהקרע החלקי יהפוך לקרע מלא? 3. האם מגן כתף יכול למנוע באחוזים מסויימים את הפיכת הקרע החלקי למלא? 4. האם יש טעם בתרגילי חיזוק לכתף כאשר יש כאבים? 5. האם קרע חלקי יכול להתאחות (נניח שאני משבית את היד לכמה חודשים)? 6. האם יש היום טכניקות חדשות בתפירת קרעים בגידי הכתף, שלא מצריכים השבתת היד לחצי שנה? 7. אם אני אהיה חייב ניתוח לתיקון הקרע האם כדאי לשקול החלפת כל המפרק? מה המשמעות של זה? הגבלת תנועה בעתיד למשל? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה
31/08/2016 | 10:37 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום רוני. חשוב להבדיל בין קרע אקוטי שנגרם מחבלה, קרע כרוני או קרע הנובע מעומס יתר ופעילות. כמו כן גם לגיל יש גורם משפיע. 1. אם מבצעים תיקון של הקרע - תקופת ההחלמה שווה. אם מבצעים רק הטריה - בקרע חלקי - אז חוזרים לפעילות מלאה באופן מיידי. 2. הכל תלוי מה היה הגורם לקרע. 3. לא 4. תרגילי מתיחה וחיזוק, שימור טווחי תנועה - בוודאי. 5. קרע חלקי\מלא הוא בעל פוטנציאל נמוך מאוד (אם לא אפסי) לריפוי עצמי. חשוב לציין גם כי גם הסיכוי להחמרה בגודל הקרע הוא נמוך אלא אם כן הקרע נוצע מגירוי או עומס יתר שממשיכים. 6. ההשבתה לאחר ניתוח היא ל6 שבועות, לאחר מכן חוזרים באופן הדרגתי לפעילות. זה משך הזמן הדרוש לגיד להחלים לא משנה באיזה שיטה תתפור אותו. 7. החלפת מפרק מבצעים בגילאים מבוגרים למפרק עם קרע מאסיבי של כל גידי מסובבי השרוול או בשל שינויים ניווניים במפרק עצמו.

23/08/2016 | 06:52 | מאת: מנחם

18/08/16 | 20:08 שלום, לפני כ4 חודשים נחבלתי בכתף ימין מנפילה מאופני הרים. עדיין מרגיש כאב בכתף ימין, שמתבטא במיוחד בהרמת היד מעלה.(לא כזה שאי אפשר לחיות איתו). הייתי אצל אורטופד שבבדיקת תנועות כתף במרפאה לא מצא מימצא חריג, שלח אותי לביצוע US כתף.להלן תוצאת הסיכום של ה- US : קרע חלקי בגיד הסופראספינטוס. נוזל (דם?) בבורסה סובדלטואיד-סובאקרומיום. מה אומר הנ"ל, האם הנזק הפיך/בלתי הפיך? האם זה יעבור? מה המלצתך להמשך? תודה נב האם אפשר לעסוק בפעילות ספורט שמאמצת את הכתף כמו הרמת משקולות?

לקריאה נוספת והעמקה
25/08/2016 | 10:38 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

קרע חלקי אינו מחלים לבד, מצד שני לרוב הוא לא מחמיר לקרע מלא והכאבים חולפים. יש להבדיל בין קרע אקוטי שהופיע בעקבות חבלה לבין קרע ניווני. באופן כללי - לרוב נתחיל בטיפול לא ניתוחי ע"י פיזיותרפיה. בקרעים אקוטים ובגיל צעיר יש נטיה להיות יותר אקטיביים - ולפנות לטיפול ניתוחי מוקדם יותר ובקרעים ניווניים ובגיל מבוגר ננסה לנצל כמה שיותר את האפשרות הלא ניתוחית.

בהמשך לשאלה שלי מ7.8.16 והתשובה שרשמת לי ב11.8.16. אז כמו שרשמתי לך אני סובל מבצקת מח עצם מסביב לסטרום בחזה מחבלה טראומה שהיה לי שם . חלפה לפציעה שנה מלאה כן כן שנה ! ואני סובל מכאבים שאי אפשר לתאר אני הפכתי להיות מוגבל. ראיתי שרשמת שזה שנתיים לוקח. בקיצור מה שאני רוצה לשאול זה 2 דברים פשוטים הראשון זה. 1. האם היה לי שם אז שבר - סדר במקום מאותה פציעה? כי תmri עשיתי 8 חודשים אחרי הפציעה. 2. שזה השאלת השאלות מה עושים לכזה ממצא מה אפשר לטפל איך הכאב יום יום דקה דקה לא מסוגל יותר.. האם יכול לעזור אני יגיע למנתח חזה? או למרפאת כאב לסטרואידים למקום? או אולי בכלל לרפואה משלימה דיקור סיני ועוד כאלה דברים שיש להם שם.. אשמח לדעת מה אתה חושב איזה כיוון מכל הדברים האלה יכול לפתור לי תכאב הנורא . תודה.

לקריאה נוספת והעמקה
25/08/2016 | 10:34 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום שי\שלומי יכול להיות שהיה שבר שהחלים ולא נראה אותו בMRI לאחר 8 חודשים. אבל מיפוי עצמות שעשית לא הראה שבר. אני לא חושב שאוכל לפתור את הבעיה שלך בפורום זה. מטרת פורום זה היא לתת הסבר ראשוני על פציעות ספורט ומפרקים. הוא לא יכול להחליף בדיקת רופא או לתת פתרון לבעיות מורכבות כמו שלך.

20/08/2016 | 23:37 | מאת: רחל

לפני שנה עברתי ניתוח לתיקון גיד סופרספינטוס. ובוצע עיגון של הגיד. עקב כאבים שלא עברו ביצעתי us והתוצאות היו קרע חלקי בגיד סופרספינטוס באורך 0.8 עם אובדן חלקי של הגיד ובאיזור אחיזה הודגמו הסתיידות בגודל 0.6. בנוסף.בגיד בצפס הודגם סיבים המשכיים מעובה עד 0.7 והיפוהקוגני ותת דיסלוקציה של הגיד אין עדות לקרע ואין נוזל רציתי לדעת מה זה אומר אם אני שנה לאחר ניתוח

לקריאה נוספת והעמקה
22/08/2016 | 20:31 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום רחל. נראה כי לפחות חלק מן הגיד לא התחבר (לא יודע מה היה המצב טרם לכן) לגבי גיד הביספ - גם הוא יכול לגדום לכאבים בכתף. יש להיבדק ולברר מהיכן הכאבים ולהתאים את הטיפול לרמת התפקוד הצפויה, גיל וכו'.

14/08/2016 | 18:41 | מאת: נאדר

שלום אני נאדר בן 39 בתאריך 04.08.2011 קרתה לי תאונה עבודה החלקתי ונפלתי על ירך שמאל ולאחר בדיקות ומעקב וצילומים התגלה קרע בלפרום ופגיעה בסחוס לפני שלוש שנים וחצי עברתי ניתוח מסוג ארטרוסקופיה בבית חולים איכילוב שם הרופאים הבטיחו לי שלאחר הניתוח בכמה חודשים אני אחזור לשיגרה הסכמתי לניתוח בתאריך 15.01.013 עברתי את הניתוח אך לצערי הניתוח לא עזר וחא היה שינוי ושיפור במצב עברתי לבית חולים אחר ולאחר מעקב וטיפול עברתי עוד ניתוח מסוג ארטרוסקופיה במפרק אך גם ללא שינוי והיום אני עם מפרק פגוע וכאבים חזקים ומוגבלות ומעומד לניתוח מסוג החלפת מפרק הירך שאלתי היא האם קיימת רשלנות רפואית מבית החולים איכילוב או רשלנות על ניתוח מיותר אשמח לקבל מענה

לקריאה נוספת והעמקה
14/08/2016 | 20:39 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

בכדי להוכיח שיש כאן רשלנות רפואית צריך להוכיח כי נגרם לך נזק בעקבות הניתוחים וכי בוצע ניתוח לא לפי הכללים הצפויים מרופא בתחום זה. אינני מתעסק בתביעות מסוג זה, ובוודאי שלא בפורום זה. אתה יכול לפנות לאנשים המתעסקים בתחום ולהתייעץ עימם.

14/08/2016 | 11:47 | מאת: שמעון

שלום דר .לפני כשלושה חודשים הייתה לי חבלה בכתף , היא נתפסה במשהו ונמתחה לאחורה והרגשתי קליק חזק,חשבתי שזה פריקת כתף אבל האורתופד אמר שלא..בכל מקרה אין לי כאבים עכשיו אבל מה שכן יש לי קליקים באותה כתף,קליקים שלא היו לי לפניכן.. יש תנועות ספציפיות שאני מרגיש את הקליקים האלה. האם זה נורא ? אני לא רץ לבדוק את זה כי אני בצבא וזה לחכות הרבה זמן לראות רופא. תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה
14/08/2016 | 17:06 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

שלום, קליקים ללא כאב יכולים לנבוע מנוזלים או עיבוי סביב גידים או גזים המצטברים בתוך המפרק ומשתחררים. במידה ואין כאבים קרוב לוודאי שאין מדובר בתהליך הרסני למפרק. במידה ואין המשך שיפור מומלץ בכל זאת להיבדק אצל אורתופד ע"מ לשלול פגיעה במפרק או במבנים הסמוכים לו.

14/08/2016 | 03:09 | מאת: מאיה

שלום, אמי בת 51 עברה בינואר השנה ניתוח אורטרוסקופיה של הירך עקב שני קרעים בלברום. בביקורת לאחר 3 חודשים מהניתוח טען הרופא המנתח כי הכאבים נובעים מצלקת שיש בפנים ויש לעבוד עליה. בביקורת לאחר חצי שנה מהניתוח טוען הרופא כי בשנה הראשונה הכאבים לגיטימיים והוא כלל לא מתייחס אליהם. אמי סובלת מכאבים בתוך הירך שלא מאפשרים לה כלל לתפקד, הכאב לי נפסק לרגע לומרות שהיא עושה הידרוטרפיה ופעילות ספורטיבית לומרות הכאב. הכאב נשאר סטטי כלומר לא חל שיפור מיום הניתוח, הוא לא נפסק אף פעם, לא נחלש. ואף כדור לא משפיע עליו. אני אשמח לדעת אם מצב כזה תקין והגיוני לאחר ניתוח כזה. ואם לא אשמח לדעת למי ניתן לפנות ומה לבקש. תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה
14/08/2016 | 17:30 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

יש להבין האם הכאבים לא השתפרו בכלל לעומת מצבם טרם הניתוח? החמירו, או נשארו אותו הדבר? אינני מבצע ארטרוסקופיות של הירך אך לעיתים רואים מצבים של החלמה איטית מאוד לאחר ניתוחים אלו ונזקקים לפיזיותרפיה מרובה. כמו כן יש לבדוק האם יש ממצא אחר בירך שגרם לקרעים אלו? האם יש שחיקה של המפרק? אוסטאופיטים? שינויים ניווניים אחרים? לעיתים נגרמת החמרה במצבו הניווני של המפרק לאחר הניתוח. יש להשלים בדיקות הדמיה (צילום רגיל בהתחלה) במידה ומדובר באמת בהחמרה במצבה או במידה ואין ממצא אחר בהדמיות שטרם הניתוח.

מצל לינק לבדיקה העתק הדבק https://postimg.org/image/wcozk8b8l/

לקריאה נוספת והעמקה
14/08/2016 | 17:07 | מאת: ד"ר יונה קוסאשוילי

אינני מפענח הדמיות בפורום זה, כמו כן לא נכנס ללינקים המפורסמים כאן.