פורום כאבי גב

פורום זה סגור לשליחת הודעות חדשות. לפורום הפעיל - שחרור מכאבים בטיפולי גב, צוואר וראש
מרבית כאבי הגב חולפים מעצמם תוך מספר ימים וקשורים ככל הנראה למתיחה או לקרע חלקי ברצועות ובשרירים המחוברים לחוליות עמוד השדרה. כ-80% עד 90% מבני האדם יסבלו מכאב גב תחתון, ולו פעם אחת לאורך חייהם. מבין הפגיעות הגורמות לכאבי גב, פריצת דיסקוס היא הנפוצה ביותר. פורום זה יעסוק בכל סוגי כאבי הגב.
886 הודעות
836 תשובות מומחה

מנהל פורום כאבי גב

26/05/2013 | 16:58 | מאת: ניצה

שלום. אני בת 66 ,סובלת מכאבים שונים בגוף -אטרטופדיים. הייתי בחו"ל בטיפולים. בין היתר קיבלתי זריקות co2 לדעתי בשיטת מזוטרפיה. האם זה יכול להזיק? עשיתי זריקות מסוג זה כמעט כול יום.אני חושבת שזה עזר לכאבים באופו מידי. האם גם בארץ נותנים זריקות מסוג זה? באיזה תדירות ניתן לקבל את הזריקות?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לצערי אינני בקיא בטיפולים אלטרנטיבים מסוג זה

25/05/2013 | 12:54 | מאת: שלום

ד"ר קינן שלום, אני בחור בן 30 שסובל מכאבי ברכיים במהלך כל היום, בנוסף אני מרגיש כאבים חלשים יותר בירכיים ובגב התחתון. בצעתי MRI לשתי הברכיים והאורטופד קבע כי מקור הכאבים אינו בברכיים ושלח אותי לMRI עמ"ש מותני. לאחר MRI עמ"ש מותני, להלן הממצאים: בגובה L3-L4: פרוטרוזיה דיסקלית עדינה עם אמפרסיה קדמית קלה על השק וללא לחץ על השורשים. בגובה L4-L5: פרוטרוזיה דיסקלית עדינה ללא אמפרסיה משמעותית על השק. מעט יותר פראצנטראלית לשמאל אולם אין לחץ על שורשי העצבים במעברם בנקבים. בגובה L5-S1: בדומה, פרוטרוזיה דיסקלית עדינה פראצנראלית לשמאל עם מרכיב בנקב. גם כאן אין לחץ על שורשי העצבים במעברם בנקבים. בצעתי בדיקת EMG רגליים, להלן הממצאים: Normal NCS of the lower limbs.In EMG - signs of mild chronic radioculopathy L5, bilateral. האם לדעתך הכאבים שאני מתאר יכולים להגרם מהממצאים שתארתי? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

לאור כל הרשום לעיל - נראה לא סביר כי מקור הכאב בעמוד השדרה-אולם ללא בדיקה - ברור שלא ניתן להגיד בבירור.

25/05/2013 | 07:08 | מאת: טל

מזה כ-3 שבועות אני סובלת מכאבים חזקים מאד שמתחילים מחוליות הצואר, דרך הכתף ובכל יד שמאל, כולל תחושת נימול בזרוע ובכף היד. בדיקת EMG הראתה לחץ בחוליות C7-8 ו C5-6, צילום רנטגן הראה הפחתת גובה של מרווח בין-חולייתי C5-6.יש לי תור ל- CT בעוד מספר ימים. בהתקף קודם של התופעה לפני 3 חודשים טופלתי בארקוקסיה ונגרמו לי תופעות לוואי חריפות שכללו בצקות קשות בכל הגוף כולל הריאות, עלייה דרמטית בלחץ הדם ועוד. נאמר לי אז שככל הנראה יש לי רגישות לתרופות ממשפחת NSAID והומלץ לי לא להשתמש בתרופות ממשפחה זו. שאלותי: 1. אורתופד רשם לי טיפול בפתילות ומשחת וולטרן, האם זה לא מאותה משפחת תרופות? 2. באילו תרופות יהיה בטוח עבורי להשתמש להפחתת הדלקת? 3. האם בדיקת CT עמוד שדרה צווארי מספיקה לאבחון או שצריך בדיקת MRI? תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

1 כן 2 אין כאלו- אם מה שאמרו לך אכן נכון 3 עדיף MRI

24/05/2013 | 18:27 | מאת: רוני

שלום ד"ר קינן, לפני כשנה היה לי התקף של סכיאטיקה ההקרנה ברגל ימין עברה אחרי ארבעה חודשים, איבדתי גמישות לחלוטין בגב תחתון ועדיין לפעמים אני מרגיש דקירות/זרמים עמוק בגב בצד הפגוע, מדי פעם אני סובל מהתקפים של גב תפוס כמה ימים ולכן ניסיתי ללכת לאורטופד מומחה גב שימליץ לי על כיוון פעולה. הוא אמר לי שאני צריך לעשות CT ולא היה מוכן לרשום לי הפניה לMRI אפילו עם הבדיקה היא על חשבוני, הוא אמר שיש חשד לאיזה שהיא דרגה של פריצה כיוון שהגב תחתון שלי מכווץ, מגונן על עמוד השדרה השאלות שלי הן: 1)הוא אמר לי שCT זאת בדיקה לא מסוכנת כמעט ללא קרינה ושהיא מביאה תוצאות מדוייקות יותר מ MRI, האם זה נכון? (מחיר זה לא פונקציה פה, אני רוצה את הבדיקה הפחות מזיקה כל עוד היא מביאה תוצאות) 2)האם אפשר לעשות MRI מותני ללא זריקת גדוליניום בהנחה שלא עברתי מעולם ניתוח בגב? תודה רבה, רוני.

לקריאה נוספת והעמקה

MRI אינו כרוך בקרינה. CT עמוד שדרה מותני כרוך בקרינה השווה לכ 50 צילומי חזה. אין צורך בגדוליניום במקרה שלך

02/06/2013 | 10:08 | מאת: רוני

תודה רבה על התשובה, שבוע טוב.

23/05/2013 | 12:58 | מאת: נתאי

שלום, יש לי כאבים בגב התחתון כבר המון זמן מעל שנה הייתי אצל אורטופד,כירופרקטיקה וכו,ועשיתי בדיקת CT ולא ראו שם כלום,הבעיה היא שלא מוצאים הבחנה,ואני חייב לקבל MRI האורתופד אומר שלא ייאשרו לי,אני חצי שנה לפני גיוס ואני חייב שיהיה לי הבחנה,הכאבים בלתי נסבלים,מה אפשר לעשות כדיי לקבל MRI? דרך אגב,עקב המלצות של רופאים התחלתי שחייה איזה סגנון שחייה עדיף לגב?

לקריאה נוספת והעמקה

ממליץ שתפנה למה זה לא מבטיח שהקופה תאשר לך - אבל בד"כ הגורמים המאשרים בקופ"ח שוקלים ברצינות יותר בקשות המגיעות ממומחה עמוד שדרה ולא אורטופד כללי. תרגיש טוב דר' קינן

23/05/2013 | 11:20 | מאת: קרייתי

אני סובל מתסמונת זנב הסוס - מה שאומר כי אני מצנתר לביצוע פעולת השתן ואני משתמש בחומרים משלשלים על מנת לבצע יציאה של קקי. האם יש פתרון ?

לקריאה נוספת והעמקה

שאלה קצרה.תשובה מורכבת מאד אני מבין שלא מדובר בבעיה חריפה אם אתה כבר מצנתר את עצמך. אם אכן זה המצב - ממליץ שתבוא לייעוץ עם בדיקות ההדמיה שבוודאי יש בידייך ואז תוכל לקבל ייעוץ ראוי.

22/05/2013 | 14:02 | מאת: שמעון

מחפש להשתתף במחקר מהסוג הזה (בתור משתתף לא בתור חוקר). איך אפשר לדעת אם מתקיימים מחקרים כאלה ואיפה?

לא ברור לי על מה מדובר

19/05/2013 | 12:43 | מאת: כרמלה מנוח

לפני שנה נפלתי נפלתי בדרך לעבןדה ושברתי את עצם הזנב ןמאז יש לי כאבים בירך השמאלית

לקריאה נוספת והעמקה

לא מוצא קשר בין 2 התלונות ייתכן וגם נגרם נזק לעמוד השדרה המותני עצמו מצריך בדיקה ואולי גם סיטי או MRI

17/05/2013 | 11:59 | מאת: ריקי

היי דוקטור, לאחר טרטורים רבים... בצילום ap של הצוואר נראה ש 2 חוליות זזו קצת שמאלה... אני סובלת הרבה מכאבי צוואר והגבלה להטיה לאחור ולצד שמאל. יש לי חולשה ביד ימין,זרמים וכאבים ו winging scapula נוירולוג בדק ואמר שיש לי בעיה עם החזרים בבטן בצד ימין... מה הטיפול המומלץ לדעתך?

נשמע שכדאי שתבואי דחוף לבדיקה והפניה K MRI עמ"ש צווארי רק לאחר שיש אבחנה אפשר לדון באופציות הטיפוליות

19/05/2013 | 22:00 | מאת: ריקי

הי שוב עשיתי mri צווארי,הצילום הוא לטרלי ולכן לא ראו את התזוזה.. רק בצילום ap (למזלי)זה נראה שיש 2 חוליות שזזו קצת לצד..

16/05/2013 | 23:03 | מאת: לנה

יש לי כאבי תופת שמתפשטים על איזור של קשת חזית וצווארית וגם על חלק תחתון של הראש. מה זהיכול להיות?כל נגיעה גורמת לכאבים עזים. איזה בדיקה כדאי לבצע כדי לאבחן את הכאב ?מה עדיף c.t או Mri? מה שכיבה נכונה במקרה של כאבים אלה?

קשה לדעת מהתיאור הזה במה מדובר. זה יכול להעיד על בעיה בעמ"ש צווארי או גבי. MRI עדיף על סיטי . בדיקת רופא באה לפני בדיקת הדמיה.. תרגישי טוב

15/05/2013 | 13:31 | מאת: עידן

שלום, אני סובל כבר למעלה מחצי שנה מכאבי גב חזקים, בגב התחתו.ן לעיתים זרמים ברגליים לקחתי משככי כאבים ארקוקסיה אתופן זריקות של וולטרן ואופטלגין בלי סוף, הכאבים התחילו בעת היותי חייל הטיפול הראשוני שקיבלתי היה טוב יחסית (מנוחה בבית והידרוטרפיה) בעת התהליך עשיתי בדיקת ct , MRI והממצאים היו תקינים. באותו הרגע הרפואה הצבאית החליטה שאני תקין חזרתי למערכת ונשארתי עם הכאבי גב ה לא מוסברים בטענה שאני כשיר לחלוטין. למרות שאני עצמי מרגיש שהכושר תנועה שלי מוגבל מאוד והכאבים לא חודלים ולא מניחים לי לרגע. השאלה שלי, היא מה אפשר לעשות כדי שיפסקו הכאבים? ואיזה עוד בדיקות אני יכול לעשות כדי אולי למצוא מה מקור הבעיה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום א. לא תמיד כשכתוב בפענוח שהבדיקה תקינה היא אכן תקינה ולכן אני אישית מסתכל בעצמי על תקליטור הבדיקה ולא רק על הפענוח. ב. לפעמים הבעיה נמצאת בעמוד השדרה הגבי ולא המותני ואז לא יזהו את הבעיה ב CT/MRI הסטנדרטי שמבצעים בד,כ לכאב גב תחתון. ג. חשוב לעשות אבחנה בין כאב גב בלבד לבין כאב גם וזרמים ברגליים. כאב גב לבד יכול להתקיים גם עם בדיקות הדמיה תקינות לחלוטין - כתוצאה מבעיות בשרירי /רצועות עמוד השדרה ואז הטיפול הוא פיזיקלי - התעמלות/שחיה/פיזיותרפיה. לעומת זאת - אם התופעה של זרמים ברגליים היא קבועה ומפריעה - חייבים להבין מה הסיבה - כלומר להמשיך לחפש סיבות לזרמים- בבדיקות נוספות כמו MRI עמ,ש גבי/בדיקת EMG /בדיקת נורולוג וכו'. תרגיש טוב דר' קינן

21/05/2013 | 21:22 | מאת: לא רופא

תנסה לחפש על זה בגוגל. לי זה עוזר לכאבים בידיים (אני עובד מחשבים). יכול להיות שדיקור יבש גם יעזור לך (עושים את זה בפיזותרפיה אבל לא בטוח שמקבלים את זה דרך הקופ"ח)

13/05/2013 | 13:34 | מאת: v

שלום ד"ר יקר.. השבוע רשמתי לך על תוצאת הmri שלי... "תוצאות mri עמ"ש צווארי(בן 25 צלם) מעבר קרניו-צרביקלי תקין עמדה קיפוטית(במקום לורדוטית)של הקטע הצווארי סיגנל מופחת בדיסקים הביחוולייתיים בתחום c2-c6 חוט שדרה הצווארי עם סיגנל שמור. בחתכים האקסיאלים: בגובה c2-c3 רוחב תקין של התעלה והפורמינות.אין עדות לבלט דיסקלי.חוט שמור בגובה c-3-c-4 בלט דיסקלי אחורי שטוח עם לחץ על קדמת השק התקאלי ומגע בקדמת החוט.הצרות משנית מתונה של התעלה.פורמינות שמורות בגובה c-4-c-5 אנולוס שטוח עם מגע קל בשק התאקלי.חוט שמור.תעלה שמורה.פורמינות שמורות בגובה c-5-c-6 בלט שטוח של האנולוס עם לחץ מינורי על השק התאקלי.חוט שמור.תעלה שמורהפורמינות שמורות בגובה c-6-c-7-מבנה שמור בגובה c7-d1-מבנה שמור" וטענת שחלק מהממצאים מסבירים את הדברים שמהם אני סובל (קפיצות שרירים ברגליים(לרוב),ידיים ישבן,גב,נימולים נדירים בקרקפת,הרדמות לסירוגין של הידיים בשינה(פעם אצבעות פעם היד) וחולשה בכל הגפיים עד קושי לעלות מדרגות או לכתוב הודעה!(מין עיוות קטן בצוואר כמו שריר מכווץ.) לאיזה מהתסמינים סביר קשר לממצאים ...??ולאיזה תסמינים אין קשר לממצאים?? בתודה ויקטור

לקריאה נוספת והעמקה

לחץ על חוט השרדה הצווארי יכול לגרום ל חולשה של גפיים עליונות ותחתונות הפרעות הליכה הפרעות שיווי משקל הקרנה של כאב/זרמים לפנים/קרקפת/ידיים התכווצויות שרירים לא רצוניות בידיים הפרעות קורדינציה בידיים- כולל נפילת חפצים מהידיים/שינוי של כתב היד / התעייפות שרירי כפות הידיים במהירות זהו בגדול אם יש לך הפרעות תפקודיות ברורות -ממליץ שתפסיק להתכתב ותפנה בהקדם לבדיקה :) תרגיש טוב דר' קינן

15/05/2013 | 14:05 | מאת: VI

תודה על התשובה המושקעת ישר כוח!

13/05/2013 | 03:07 | מאת: אושרי

שלום אני סובר מכאבי גב איזור d8-10 המקרינים לצלע ימין - כאב שורף מאוד חזק ומפריע בתפקוד. בנוסף כאב בינוני - קל בשוק שמאל בנוסף כאב שורף בינוני בגובה d1-2 אשמח לדעת את משמעות ממצאי mri. :צווארי בT2 : אות היפראנטניסים מעט בולט בקדמת החוט אק בחתכים האקסיאליים יתכן ארטיפקטואלי שאינו מרחיב את החוט. Mri גבי : בגובה d8-9 בקע פראצנטראלי לימין עם לחץ על קדמת החוט . בתחתית הקונוס יש אות t2 מעט מוגבר . רוחב התעלה שמור ללא לחץ על עצבים בכל הגבהים . הבדיקה ללא חומר ניגוד . לאחר מכן זומנתי לבדיקה חוזרת עם חומר ניגוד: ונמצא גם: בגובה d3-7 מודגם ריבוי כלי דם אפידורלים מפותלים מאחור . לאחר הזרקת גודליניום נצפתה האדרה דיפוזיה באיזור זה . בנוסף נצפו אותות זרימה עם ברקמות רקות כולל שרירי הגב בגובה זה אשמח להתייחסות לכל הממצאים בmri ולהסבר. בדיקה נוירולוגית : כוח שמור , הליכה עם הבהונות ועל עקבים תקינה . רפלקסים תקינים slr תקין . ללא סימני מילאופתיה בmri הגבלתת תנועה בעמוד שדרה בכיפוף לפנים. Emg תקין. חוסר תחושה חלקי בירך ימים תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

מתנצל אבל פורום מסוג זה לא בנוי לשאלות כל כך ספציצפיות לך ו/או מפורטות כפי שאתה דורש. אם אתה מוטרד - ממליץ שתגיע לבדיקה עם ה MRI . יום טוב ותרגיש טוב דר' קינן

11/05/2013 | 20:30 | מאת: אהרון שבתאי

שמי אהרון כבר שבוע שאני מרגיש כאבים בגב עליון למעלה חשבתי שאולי זה התקררות אבל הכאב לא עובר או מתגבר , אמרו לי שיש מצב לשריר תפוס בגב עליון בגלל תנועה , אני שואל כמה זמן עד שכאב כזה יכול לעבור

לקריאה נוספת והעמקה

אכן יכול להיות שרירי אבל יכול להיות גם הקרנה של כאב כתוצאה מבעיה בעמוד השדרה הצווארי . חימום/עסוי/משככי כאב לשבוע זה סביר אם לא חולף או מתגבר - תפנה לרופא לבדיקה תרגיש טוב דר' קינן

11/05/2013 | 19:16 | מאת: רענן

שלום, מזה כמה שנים אחת למספר חודשים אני סובל מכאבים חדים בעת קימה בגב התחתון, לאחר עמידה של חצי דקה בערך הכאבים חולפים וחוזר חלילה לאחר ישיבה/שכיבה נוספת. תקופות הכאבים חולפות מעצמן כעבור מספר ימים. אני מתאמן באופן קבוע ברכיבת אופניים (8 שעות שבועיות). באופן כללי אין לי בעיות בגב בין ההתקפות הללו מלבד תחושת נוקשות בגב התחתון לעיתים. אנא עזרתך, בברכה, רענן

לקריאה נוספת והעמקה

שלום התיאור שלך יכול להתאים לכאב כתוצאה ממחלת דיסק ניוונית. מצב די נפוץ בו הדיסק "מתייבש" ( מתנוון בשפה רפואית) והופך לפחות אלסטי ואז מאבד מיכולת שיכוך הזעזועים שלו. הדבר מורגש בד"כ בשינוי תנוחה/עמידה ממושכת. שלב ראשון זה אבחנה - ע"יבדיקה גופנית + בדיקת MRI או CT של עמוד השדרה המותני. שלב שני זה טיפול בהתאם לממצאי הבדיקה הגופנית ובדיקת ההדמיה. לרוב - הדבר פתיר ע"י פיזיותרפיה/תרגילים ספציפיים/שחיה. אבל זה בהנחה שאכן מדובר במחלת דיסק ניוונית ולא בעיה אחרת. תרגיש טוב דר' קינן

11/05/2013 | 16:16 | מאת: שלום

שלום, כבר בערך שנה וחצי אני הצוואר שלי נורא תפוס, ואני מרגיש כאבים גם בצוואר, גם בשכמות וגם בראש. הייתי אצל כמה פיזיותרפיסיטים, וכמה כירופרקטים אף אחד מהם לא ממש הצליח לעזור. כשאני נוגע בשריר הזה הוא נורא קשה וכואב לי משני צידי עמוד השדרה, ממש איפה שהגרון. הוספתי תמונה שלו (בצבע אדום). אף אחד מהמטפלים לא התייחס לשריר הזה ולא בדק אותו. למה שריר תפוס כזה יכול לגרום ולמי צריך לפנות? תודה רבה ! https://www.google.co.il/search?q=Deep+Cervical+flexors&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=f0SOUcOlCsfjtQb08ICgDA&ved=0CDEQsAQ&biw=800&bih=509#imgrc=w2j3V8Ng5w8RUM%3A%3BnqSeYTtokuioRM%3Bhttp%253A%252F%252Fen.academic.ru%252Fpictures%252Fenwiki%252F76%252FLongus_colli.png%3Bhttp%253A%252F%252Fintouchpt.wordpress.com%252F2010%252F07%252F31%252Fexercises-for-axial-pain-that-could-cause-more-harm-than-good%252F%3B443%3B600

לקריאה נוספת והעמקה

נשמע כמו בעיה של עמוד השדרה הצווארי. צריך לפנות לבדיקה אצל מומחה עמוד שדרה ואז MRI צווארי ואז טיפול בהתאם לממצאי הבדיקה הגופנית ו MRI. תרגיש טוב דר' קינן

15/05/2013 | 18:39 | מאת: תודה

11/05/2013 | 13:26 | מאת: אני

איזה עוד בירור אפשר לעשות? הצילום רנטגן יצא תקין. מה זה אומר דיסק לוחץ בעמוד השדרה ואיך מטפלים בזה? ואיזה עוד סיבות אחרות ייתכנו? תודה רבה !

לקריאה נוספת והעמקה

איזה עוד בירור אפשר לעשות? הצילום רנטגן יצא תקין- צילום נותן שום דבר . אם חושדים בבעיה בעמוד שדרה - צריך סיטי או MRI . מה זה אומר דיסק לוחץ בעמוד השדרה ואיך מטפלים בזה? ספרים שלמים נכתבו על מה אפשר לעשות עם דיסק לוחץ...דיסק לוחץ משמעותו - בלט/פריצה/בקע.אתה צריך להבין שיש גבול לדיון התאורטי שניתן לבצע לגבי בעיה תאורטית שאולי יש לך ואולי לא. בדיקה גופנית - תעזור להבין אם בעיה של דיסק נשמעת סבירה - ואז השלב הבא הוא הפניה לבדיקה מתאימה - סיטי או MRI . לאחר ביצוע הבדיקה -סיטי או MRI - אפשר בד"כ להגיע לאבחנה ופי זה - אפשר להחליט מה האופציות הטיפוליות הרלבנטיות לגביך. זה השלב בו אפשר להתייחס לשאלתך - "איך מטפלים בזה?". ואיזה עוד סיבות אחרות ייתכנו? מכיוון שאמרת שהכאב מקרין גם לבטן - אז גם בעיות במערכת העיכול/כליות - יכולות לתת שילוב של סימפטומים שתיארת. עדיין - לאור תיאור הבעיה שרשמת - האפשרות של דיסק נשמעת הכי סבירה. בברכה דר' קינן

11/05/2013 | 16:12 | מאת: אני

10/05/2013 | 14:51 | מאת: אני

שלום, לפני כמה חודשים הרגשתי שהאגן שלי מתחיל להיות תפוס, עם הזמן זה הלך והחמיר, ונהפך לכאב, בחודש האחרון אני מרגיש ממש דקירות שמקרינות מהגב התחתון לאגן לטוסיק ולרגל , דקירות ממש חזקות. בנוסף אני מרגיש שזה גם מגיע לחלק התחתון של הבטן. חשוב לציין שזה רק בצד שמאל כל התופעות האלה. בנוסף, הלכתי לאורטופד שנתן לי ארקוקסיה ל10 ימים וצילום רנטגן. הצילום יצא תקין והארקוקסיה לא ממש עזרה, ומאז שהתחלתי לקחת אותה התחילו לי שלשולים. השאלה שלי מה יכול לגרום לכאבים האלה, והאם זה הגיוני שזה מגיע עד לבטן? והאם ארקוקסיה יכולה לגרום לשלשולים? תודה רבה !

לקריאה נוספת והעמקה

שלום נמשע חמור מספיק בשביל לרדת לשורש הבעיה. ארקוקסיה וצילום נשמע כמו בירור וטיפול שטחי ולא לעניין. ממליץ שתפנה בהקדם לאורטופד ו/או מומחה עמוד שדרה לבירור וטיפול מעמיק יותר - כל התיאור שתיארת נשמע כי יכול להיות מוסבר ע"י בעיה של דיסק לוחץ בעמוד השדרה המותני ( כולל ההקרנה לבטן). מאידך - ייתכנו גם סיבות אחרות - שאינן אורטופדיות. צריך לבדוק ולהחליט. תרגיש טוב ואל תדחה את הטיפול בבעיה. דר' קינן

11/05/2013 | 13:24 | מאת: אני

איזה עוד בירור אפשר לעשות? הצילום רנטגן יצא תקין. מה זה אומר דיסק לוחץ בעמוד השדרה? ואיזה עוד סיבות אחרות ייתכנו? תודה רבה !

08/05/2013 | 18:09 | מאת: אריק

שלום רב ד"ר קינן יש לי פריצת דיסק ב L5-S1, ונאמר לי שאני צריך לעבור PARTIAL HEMILAMINECECTOMY בחוליות L4,L5,S1. לא כ"כ הצלחתי להבין מהאורטופד מה זה אומר. גם לא הצלחתי להבין מה הפירוש בחיפושי באינטרנט לעזרתך אודה אריק

תמונה אחת שווה אלף מילים- אבל אנסה בכל זאת. עמוד השדרה שלנו בנוי בצורה כזו שלכל חוליה יש בחלק האחורי קשת או לולאה דרכה עובר חוט השדרה. לקשת הזו קוראים למינה=LAMINA לכל קשת יש חצי ימני וחצי שמאלי - HEMILAMINA כריתה של כל הקשת ( "פתיחת הלולאה") =LAMINECTOMY כריתה של חצי ממנה (החצי השמאלי או הימני - בהתאם למיקום הבעיה)=HEMILAMINECTOMY מעבר לזה- אם אתה שוקל ניתוח - נראה לי סביר שתברר טוב מה מתכוונים לעשות לך ולמה . אם אתה חושש לשאול או לא טורחים להסביר לך -ממליץ שתמצא מישהו שמבין שחלק מהתפקיד שלו הוא גם להסביר מה עושים/איך עושים/מה יכולות להיות ההשלכות, וכו', ולא לזרוק לך מונחים שאתה לא אמור להבין את משמעותם.. תרגיש טוב דר' קינן

עברתי ניתוח למיניקטומי לפני שומנה חודשים מזה חודש יש לי הקרנות לרגל שמאל עד לכף הרגל תחושת שריפה ונימול האם אני צריך לעבור עוד ניתוח ואם כן איזה ניתוח

שלום ע"מ לענות לך על השאלה יש צורך לבדוק אותך ולבצע MRI תרגיש טוב דר' קינן

06/05/2013 | 14:45 | מאת: ירון

שלום, אני בחור צעיר ובריא יחסית (28) אבל משום מה אני סובל בצורה לא הגיונית מכאבי גב וברכיים כל הזמן (מנסה לטפל, בנתיים ללא הצלחה...). רציתי לשאול לגבי סאונה וגקוזי, וכן לגבי עיסוי רקמות, האם הם יכולים לעזור לכאב בצורה אמיתית - כלומר ליצור איזה אפקט של ריפוי ולא רק של שיכוך הכאב לשעה-שעתיים? אם זה רק אלחוש כזה, אני יכול להסתפק באופטלגין ולא להוציא כל כך הרבה כסף... האם יש מחקרים בנושא? האם יש לרפואה הקונבנציונלית תשובה ברורה בעניין? תודה רבה מראש!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אתה שואל שאלות טובות שלא ניתן לענות עליהם מבלי שתהיה לנו אבחנה - מה הסיבה לכאב. בלי שום קשר - סאונה/ג'קוזי/עסוי - עושים "נעים" ותו לא. אין להם השפעות ארוכות טווח. אם אתה סבול באופן קבוע גם מכאב גב וגם מכאב ברכיים - הייתי מתחיל את בירור הבעיה אצל ראומטולוג ( רופא פנימי המומחה לבעיות מפרקים ) תרגישי טוב

06/05/2013 | 00:43 | מאת: דוד

ידוע שפריצת דיסק לא ניתנת כמעט לתיקון שלם. מה לגבי בלט דיסק? האם ניתן לתקן את הדיסק לגמרי וכיצד עושים זאת? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לא ניתן לתקן פריצת דיסק וגם לא בלט דיסק. בניתוח אנו מקלים על הכאב אך לא מרפאים את הדיסק. לדיסק גם אין יכולות ריפוי עצמי. מאידך - אצל רוב האנשים - כאב ממקור של דיסק לרוב חולף מעצמו גם ללא ריפוי של הדיסק. הסיבה - היא דעיכה של התגובה הדלקתית הקשה אשר מלווה בד"כ אירוע של פריצת דיסק. אצל חלק מהאנשים - הכאב נשאר גם לאחר דעיכת התגובה הדלקתית. אצל אותם אנשים - אנחנו מתלבטים לגבי טיפול ניתוחי. תרגיש טוב דר' קינן.

06/05/2013 | 00:34 | מאת: Shon

יש לי כאבי גב חזקים כל הזמן, ושמעתי על דיקור סיני לכאבי גב שיכול לחולל פלאים... מה עמדת הקהילה המדעית הקונבנציונלית לגבי דיקור? האם יש הוכחות שזה מועיל? האם זה יכול לשפר את המצב של הגב אפילו באופן חלקי (מעבר לפלצבו או שיכוך כאבים)? והאם שווה את ההוצאה הכספית הגדולה...? תודה רבה!

שלום מכיוון שאין עבודות מדעיות שבדקו את יעילות הטיפול בדיקור לעומת טיפול אחרים או העדר טיפול בכלל - לא ניתן לתת תשובה מבוססת מדעית לשאלתך. תרגישי טוב דר' קינן

06/05/2013 | 00:31 | מאת: איתן

שלום! יש לי כאבי גב תחתון שהתחזקו מאוד בזמן האחרון (28). הכאבים מקרינים תכופות גב על הירכים והשוקיים ברגלים. מה המשמעות של הקרנת הכאבים? האם זה סימן שעלול להתפתח משהו חמור? חבר אמר לי שזה סימן לבלט דיסק (שזה ממש מלחיץ..) האם זה נכון?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ברור שלא ניתן לומר דברים בצורה נחרצת בלי בדיקה ו/או בדיקות הדמיה רלבנטיות ( CT או MRI ) - אבל בד"כ הקרנה של כאב לרגליים מתאים לבעיות של דיסק ( בלט/פריצה ) . אם אתה סובל כבר תקופה ממושכת - ממליץ שתפנה למומחה עמוד שדרה לבדיקה. תרגיש טוב דר' קינן

06/05/2013 | 00:29 | מאת: דוד

מה ההגדרה של עקמת קלה? וכמה היא גורמת לסיבוכים וכאבים בדכ באחוזים? האם יש דרך להתמודד?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום עקמת קלה היא של 20 מעלות או פחות. בד"כ אינה גרומת לסיבוכים. טיפול מומלץ הוא פיזיותרפיה לחיזוק שרירי היציבה ושיפור גמישות

04/05/2013 | 12:21 | מאת: מירב

אודה לך אם תוכל לעזור לי בפענוח הmri אציין שאני חצי שנה ניתוח דיסקטומיה ואני עדיין סובלת מכאבים חזקים.(לוחץ על שני הרגליים) מודגם מצב לאחר ניתוח בגישה אחורית בגובה l5-s1 עם מילמינקטומיה משמאל.שינויים פוסט ניתוחיים שמתבטאים ברקמת גרעון במקום.תהליך הגרעון חודר לתעלה הספינלית ועוטף את השק הדוראלי משמאל ורושם שאף מלווה את מוצא s1 משמאל,כמו כן מודגמות שאריות דיסק אחורי אם לחץ ניכר על השק הדוראלי בולטות יותר. בגובע l4-l5בקע דיסק אינטרה פורמינלי אם לחץ קל על השורש בתעלה משמאל. בגובה d12-l1 בלט דיסק פראמדיאני משמאל. האם כול הדברים האלה אומרים שהניתוח כשל?? אציין שהרופא שניתח אותי הרים ידיים ושלח אותי הביתה אם משככי כאבים אני מאוד מיואשת אציין דבר נוסף אני בת 25. עברתי הזרקות אפידורליות תחת שיקוף פיזיותרפיה כול אלו לא הועילו בהפחתת הכאב ושיפור.

שלום ההגדרה של כשלון היא קלינית ולא לפי הדמיה - אם הכאב השתפר או חלף אז הניתוח הצליח . אם לא- אז כנראה שלא. ה MRI מראה 2 דיסקים בעייתים - זה שנותח וזה שמעליו. לא ניתן לומר הרבה יותר מזה מבלי לבדוק אותך ולהסתכל על בדיקת ה MRI עצמה. תרגישי טוב דר' קינן

03/05/2013 | 22:26 | מאת: קרן

שלום ד"ר קינן, מזה שנה אני סובלת מכאבי גב חזקים (עליון ושכמות) שבאים והולכים כאשר כל גל נמשך כ 3 שבועות. בצעתי CT, MRI ומיפוי עצמות שכולם יצאו תקינים אבל כאבי הגב עדיין נמשכים. אורטופד הגב סבור שיש לי בעיית שרירים כיוון שהכל יצא תקין אך זו אינה הבחנה חד משמעית וכרגע הטיפול מתמקד בפיזיותרפיה שכאמור לא עוזר. מה לדעתך אפשר לעשות בהמשך ??? תודה רבה. קרן.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום מבחינה אורטופדית - הסבר לכאב יכול להיות בבעיות של דיסקים בעמוד שדרה גבי ו/או עמוד שדרה צווארי ( האם בוצע MRI צווארי גם ? ) ויכול להיות ממקור שרירי - באיזור השכמות - מקור נפוץ מאד לכאב. ואז הטיפול שאמור להועיל הוא באמת פיזיותרפיה/הדירותרפיה/הזרקות במרפאת כאב ( לא אפידורליות - אלא מקומיות לנקודות טריגר ) . מצד שני - אם כל זה נוסה ולא עזר ולא נמצאה בעיה בעמוד השדרה הצווארי או הגבי - אולי צריך לחפש בעיה שאינה אורטופדית - ריאות/מערכת עיכול- בקיצור לפנות לרופא משפחה . זה הכי הרבה שניתן לומר מבלי לבדוק אותך ולצפות בבדיקות שביצעת. תרגישי טוב דר' קינן

שלום אני מרגישה שהצבר שלי נוקשה וכל תזוז מלווה בכאב, תזוזות מהירה שולחת זרמים לראש, וכל 5שעות בערך חום עולה ל 35,5? האם זו יכולה להיות דלקת כלשהי, כי אני ממש לא מבינה מה הבעיה ומה לעשות

לקריאה נוספת והעמקה

כאב צווארי + חום - לגשת לחדר מיון . כאב צוואר בלבד - תפני לאורטופד לבדיקה והערכה ראשונית וייעוץ מומחה עמ"ש במידת הצורך לאחר מכן. תרגישי טוב.

שלום, אני בת 22 וסובלת כמה חודשים מכאבי גב תחתוןן .בעיקר קושי להתכופף,לאחר צילום רנטגן גילו שיש לי סרקלצזיה L5 והפנו אותי לטיפול פיזיותרפיה .. עוד לא התחלתי בטיפול.. האם זה אמור לעזור במניעת הכאב? אם לא מה הפתרון לכך?

סקרליזציה משמעותה שהחוליה המותנית התחתונה ביותר התחברה לאגן ויש לך למעשה 4 חוליות מותניות במקום 5. זה וראיציה של המבנה האנטומי הרגיל של עמוד השדרה. אם החוליה התחברה לחלוטין - זה לא אמור להוות סיבה לכאב. חיבור חלקי - עשוי לגרום לכאב. סביר להניח שהסיבה לכאב הגב אינה קשורה לעובדה זו. אז מה הסיבה לכאב? - את זה לא ניתן לדעת מבלי לבדוק אותך. תרגישי טוב. דר' קינן

01/05/2013 | 11:35 | מאת: גילי

שלום רב, אני בת 38, בעלי בן 42, שנינו אנשים בריאים בד"כ, עוסקים בפעילות גופנית על בסיס יומיומי, BMI תקין, תזונה מאוזנת ובעלי מודעות גבוהה לגוף. עוסקים בעבודות הדורשות מאיתנו לעיתים עמידה ממושכת , אי לכך זקוקים לשנת לילה בריאה ומספקת. אלא שלא כך הדבר בשנה האחרונה בעיקר, אנו קמים בכל בוקר עם כאבי גב מצמיתים, לעיתים אף באמצע הלילה, הכאבים מתרכזים במרכז הגב משני צידי עמוד השדרה, ולעיתים אף צוואר תפוס. כאבים באמת חזקים שלא מאפשרים לנו שינה רציפה ואיכותית.אנו קמים מותשים וכואבים. לפני כשלוש שנים רכשנו מזרן הנחשב איכותי מאוד, עלה לא מעט, ובכל זאת ללא שינוי. אנו עומדים בפני רכישת מזרן חדש ורציתי לדעת האם יש המלצה למזרון שיכול להקל עלינו? קפיצים? לטקס? גומאוויר? משהו אחר?... תודה מראש על תגובתך בברכה גילי

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ראשית - אכן נשמע סביר מאד שאם שניכם מרגישים אותו דבר - שמקור הכאב במזרון. אין בסיס רפואי/מדעי שיאפשר לי להמליץ על מזרן כזה או אחר בצורה נחרצת. כנראה שמזרן שהוא קשיח יותר עדיף לסובלים מבעיות גב- אבל מכיוון שאין סטנדרטיזציה בייצור מזרנים - אין הגדרה מקודיקת של דרגת קושי. ההמלצה לכן - הייתה ונותרה - לבדוק את המזרנים אחד אחד ולנסות להבין על איזה מהם הכי נוח לכם. בהצלחה דר' קינן

29/04/2013 | 10:57 | מאת: מנשה

שלום , התור שלי לאורטופד רחוק , אבקש עזרה בפיענוח תוצאות בדיקת CT שקבלתי היום. להלן ממצאי סריקה טומוגרפית ממוחשבת של עמוד שדרה צוארי בגבהים C1-D1: הבדיקה נעשתה בחתכים אקסיאלים בחלונות רקמה רכה ובחלונות עצם. א. לפי הפלנר: ישור הלורדוזיס . ב. בחתכים האקסיאלים: בגובה C1-C2: מבנה תקין של קשת האטלס. עמדה תקינה של הדנס. רוחב התעלה ותוכנה תקינים. בגובה C2-C3: מבנה גרמי תקין. רוחב תקין של תעלת השדרה והפורמינות. בלט אנולוס כללי קל. בגובה C3-C4: מבנה גרמי תקין. רוחב תקין של תעלת השדרה והפורמינות. בקע דיסק מרכזי גורם ללחץ מינימאלי על השק התקאלי. בגובה C4-C5: מבנה גרמי תקין. רוחב תקין של תעלת השדרה והפורמינות. בקע דיסק פארא מרכזי משמאל הגורם לחץ מינימאלי על השק התקאלי. בגובה C5-C6: מבנה גרמי תקין. רוחב תקין של תעלת השדרה והפורמינות. בלט אנולוס הגורם לחץ קל על השק התקאלי. בגובה C6-C7: מבנה גרמי תקין. רוחב תקין של תעלת השדרה והפורמינות. אין עדות לבלט דיסק. בגובה C7-D1: מבנה גרמי תקין. רוחב תקין של תעלת השדרה והפורמינות. אין עדות לבלט דיסק. בסיכום: ממצאים דיסקאלים כמתואר. ללא ממצא גרמי חריג. להלן ממצאי סריקה טומוגרפית ממוחשבת של עמוד שדרה גבי: הבדיקה בוצעה במנחים אקסיאליים ובשיחזורים סגיטליים וקורונליים. הבדיקה בוצעה ללא הזרקת חומר ניגוד תוך ורידי, לפי הפלנר: ישור הקיפוזיס. בחתכים האקסיאלים: בחלונות רקמה רכה: רוחב תקין של השק התקאלי והפור מינות. אין עדות לפתולוגיה דיסקלית חריגה. בחלונות עצם: מבנה גרמי שמור ממצא לוואי: בועה תת פלאורלית בודדת ב-LLL.

לקריאה נוספת והעמקה

בלטי דיסק קלים ב 2 מקומות בעמוד השדרה הצווארי. מבנה תקין של עמוד השדרה הגבי בקיצור - סיטי שהוא מעט לא תקין אבל כנראה לא מדאיג. זו משמעות הפענוח. אם הפענוח אכן תואם את הממצאים האמיתיים בצוואר ואם זה מסביר את מכאובייך - זה מצריך בדיקה שלך והסתכלות על ה CD עצמו.

28/04/2013 | 11:42 | מאת: אור

דר שלום! לפני 25 עברתי תאונת ואובחנה צליפת שוט בCT אובחן בקע מרכזי בC-67 לפני 10 שנים עברתי שוב תאונה שהCT מראה שC23 יש לי נקיעה סיבובית שאי אפשר לתקן ב C4-5 שינויים ניווניים אונקורטבראליים גורמים להצרות בינונית של הנוירופורמינה -6= C5-היצרות בינונית עד ניכרת של הנוירופוראמינות בC6-7 אוסטאופיט אחורי בינוני עד ניכר על השק הדורלי שינויים ניווניים אונקוורטבראליים גורמים להצרות הנוירופוראמינות דו צדדי במידה נכרת לפני 5 שנים עברתי נתוח קיבוע צווארי בC567 שאלתי היא האם זה קשור לתאונה הראשונה כי במשך השנים סבלתי פעמים בודדות מהצוואר כשהייתי מדפיסה הרבה אבל תפקדתי מצויין וילדתי ולאחר התאונה השניה בהדרגה לא תפקדתי והיו לי בעיות הליכה ולאחר הניתוח זה נשארתי מוגבלת היום והולכת עם מקל 4 רגליים ודיקטוס. רציתי גם לשאול מה זה נקיעה סיבובית נC23 אודה לך על תשובתך

לקריאה נוספת והעמקה

אין שום דרך לדעת אם תאונה מלפני 25 שנה הייתה אחראית לתחילתו של תהליך שהביא אותך כעבור 20 שנה לחדר ניתוח אבל זה לא נראה סביר. נקיעה סיבובית משמעותה תת-פריקה של החוליות C2-3 . קצרה היריעה מלהסביר לך במילים משהו שהסבר קצר על מודל של עמוד שדרה יכול להמחיש בקלות רבה יותר. אם תרצי לחפש עוד אינפורמציה - המונח באנגלית נקרא ROTATORY SUBLUXATION דר' קינן

20/04/2013 | 14:20 | מאת: חסוי

שלום ד"ר, אני בשנות ה-20 ובערך מגיל 15 יש לי כאבי גב חדים באזור ספציפי בגב העליון - השריר שבין השכמה הימנית לעמוד השדרה. הכאבים מתרחשים בעיקר אם לא רק כאשר אני קורא ספרים בתנוחה מסויימת, או מכופף את הראש בזויות מסוימות. אורטופד גב אמר לי בזמנו שהכאבים הם כתוצאה מעקמת קלה שיש לי, וצריך ללמוד לחיות עם הכאבים. מה דעתך? והאם יש לדעתך פתרונות שיכולים להפסיק את הכאבים? תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

דעתי שיש מעט מאד סוגים של כאב שצריך ללמוד לחיות איתם. בשאר - אפשר ומומלץ לטפל. הסיבה לכאב שתיארת יכולה להיות מקומית או מוקרנת מעמוד השדרה הצווארי. שלב ראשון הוא אבחנה. שלב שני הוא טיפול בהתאם לאבחנה. על מנת להגיע לאבחנה - תצטרך להטריח את עצמך ולבוא לבדיקה :) בברכה דר' קינן

20/04/2013 | 03:08 | מאת: שי דביר

שלום , לפני משהו כמו חודשיים התחילו לי כאבים באזור אמצע הגב , לאט לאט הכאב התחיל גם באזור הגב העליון , הכאב הוא תמידי אין הפסקה , לפעמים יש רק החמרה בכאב שהוא נהיה בלתי נסבל , ניסיתי לקחת נרוסין בשביל הכאב אבל הוא לא משפיע וגם כדור אנטיביוטיקה למקרה שזה דלקת וגם לא השפיע ,אני כרגע חייל ואני חושש שלא יוכלו לתת לי את הפיתרון הנכון בגלל כל מה שקורה עם הרפואה בצהל, אשמח לעזרה תודה מראש .

לקריאה נוספת והעמקה

לצערי קצת קשה לי לעזור לך להבין מה מקור הכאב מהתיאור שנתת, אולם ברור לחלוטין שכאב קבוע בגב אינו תופעה בריאה או מקובלת. צריך להבין מה מקור הכאב. כרופא באיכילוב אני יודע שצה"ל מפנה אלינו תדיר חיילים לייעוץ במרפאת עמוד שדרה. תוכל לבקש מהרופא שלך הפניה ואז אפשר יהיה להתרשם/לשלוח אותך לבדיקות/להבין מה סיבת הכאב ואיך פותרים אותה. אופציה אחרת היא כמובן לבוא לייעוץ באופן פרטי. בכל מקרה - לא לוותר- צריך לרדת לשורש הבעיה. תרגיש טוב דר' קינן

18/04/2013 | 16:48 | מאת: הסובלת

שלום אני בת 55 וסובלת מכאבים בזרועות (עליון) ובצד שמאל תחתון של הגב שנמשכים לאורך כל הרגל, בישיבה הרגל נרדמת. כמו כן לפעמים יש לי עיוותים באצבעות הרגליים והדיים. בצילום צווארי נראה:יישור הלורדוזיס, הנמכת המרווח הדיסקלים בגובה C5 6 וזיזים בקדמת גופי החוליות בגובה הזה. האם זו הסיבה לכאבים? יש טיפול לבעיה? אשמח לתשובתכם המהירה תודה נ.ב. לוקחת B12 ומגנזיום.

לקריאה נוספת והעמקה

לסובלת שלום נשמע שאת סובלת מבעיה משמעותית בעמוד השדרה המותני ואולי גם בצווארי עוויתות/רדימות בגפיים הם בד"כ ביטוי ללחץ עצבי. צריך לבצע CT או MRI ולרדת לשורש הבעיה. ברגע שיש אבחנה - אז בד"כ גם הטיפול ברור. תרגישי טוב דר' קינן

18/04/2013 | 16:33 | מאת: אני הוא

האם הטכניקה של ניתוח זעיר פולשנית רלוונטית למקרים של פריצת דיסק צווארית עם לחץ על חוט השדרה? אני ממש מפחד מנושא הקיבוע של החוליות (אני בן 30)

לקריאה נוספת והעמקה

רלבנטי

17/04/2013 | 00:35 | מאת: לילך

שלום רב! כבר כשנה וחצי אני סובלת מכאב גב תחתון בצד ימין הכאב הכרוני התחיל מכאב נקודתי בצד ימין למטה בגב כאב איום ונורא ששיתק אותי לגמרי ולקח לי 4 חודשים לחזור לתפקד ומאז נשאר לי כאב גב עמום כרוני שלעיתים מורגש מעט ולעיתים מורגש מאוד ומגביל אותי בתפקוד היומיומי. שמתי לב שהכאב מתחזק בעמידה ובהליכה ומנוחה בשכיבה מקלה עלי בנוסף שמתי לב ששינה על הגב ללא כרית עוזרת לי לקום בבוקר עם הרבה פחות כאב. גם פזיותרפיה לא הועילה וכל בדיקות הדם תקינות כלומר אין תהליך דלקתי וסי טי עמוד שידרה ומיפוי עצמות יצאו תקינים ולכן הרופא טוען שרק זריקה בגב תעזור האם הוא צודק? מה יכול להיות הכאב הזה?? תודה מראש לילך

לקריאה נוספת והעמקה

שלום נשמע תמוה שעם סיפור כזה סיטי הוא תקין. ואם CT תקין - אז בוודאי שאין מקום לשקול זריקה אפידורלית ( שאני מניח שלזה התכוון הרופא ב"זריקה בגב"). נראה לי שכדאי : 1 ) לפנות לייעוץ מקצועי יותר - מומחה עמוד שדרה - עם בדיקת ה CT -אני אישית מסתכל תמיד על הבדיקה בעצמי ולא פעם מגלה דברים משמעותיים שלא מוזכרים בפענוח. 2 ) אם הבדיקה אכן תקינה - אז עם סיפור כל כך ממושך - יש צורך להמשיך ולחפש סיבה לכאב - ע"י בדיקת MRI . זה לא סביר לקבל את העובדה שאדם יסבול תקופה כל כך ממושכת מבלי שיש לכך הסבר ברור. בקצרה - אבחנה תמיד באה לפני טיפול. תרגישי טוב דר' אורי קינן

23/04/2013 | 17:30 | מאת: לילך

הסיטי עמוד שידרה מותני מלפני חצי שנה האורתופד טען בזמנו שהכל תקין :קיימת עקמת קלה לימין היצרות קלה במרווח בינחולייתי L5-S1 . L3-4 בלט הקפי קל עם מרכיב פורמינלי קל לימין ללא לחץ על השק ללא לחץ שורשי L4-5וL5-S1 בלט הקפי מרכזי קל ללא לחץ על השק רוחב תעלה ונקבים תקין ישנו חשד בלבד לליזיס דו"צ של L5 ללא ליסטזיס (חתך 162) בסריקה ברזולוציה גבוהה. (L1-2 'L2-3 ,תקינים) שאלתי היא האם הסיטי שעברתי כלל גם את איזור עצם ההאגן ששם הכאבים שלי או שאני צריכה בדיקות נוספות לאיזור האגן?

16/04/2013 | 16:10 | מאת: רינת

אני סובלת מכאבי גב .איזה מיזרון ממולץ והאם המזרון עוזר להפחתת כאבי גב? תודה מראש

לצערי אין תשובה לשאלתך. אין סטנדרט בייצור מזרונים ואין דירוג בריאותי המקובל על כולם. בגדול - עדיף לחפש מזרון הנוח לך ועדיף מזרון קשיח יותר מאשר רך מדי.ויסקוג'ל בד"כ טוב גם לסובלים מבעיות גב. בהצלחה

14/04/2013 | 22:13 | מאת: יעקב

שלום רב אני בן70 לפני חודש נתפס לי הגב והכאבים עברו לרגל, הרופאים קבעו שזאת דלקת ברגל ורשמו אתופן שלא ממש עזר .אני לוקח כדורי הרגעה לכאבים .שאלתי מה דעתכם מה עלי לעשות. תודה יעקב

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אני לא מאמין בצירופי מקרים ברפואה. אם כאב הגב ואח"כ הרגל - כנראה יש קשר בין התופעות ( גם אם הגב כבר לא כואב ) . ברור שלפעמים יכול להיות שמדובר ב 2 בעיות נפרדות. אם אתה סובל גם מזרמים/רדימות/עקצוצים/נימול ברגל - אז הקשר לגב נראה ברור לחלוטין. אם אתה עדיין מתלבט - תבוא לבדיקה ונראה. תרגישי טוב דר' קינן

11/04/2013 | 23:52 | מאת: רחלי

בת 22, סובלת בחודשים האחרונים מכאבי גב תחתון שהולכים ומחריפים. ההחמרה מתבטאת בהגבלה בתנועה, פתאום נעשיתי מודעת לתנועות עם הגב 'בזכות' הכאב. עניין נוסף שמטריד אותי הוא שבשכיבה על משטח ישר וקשה (כמו רצפה) מרגישה את עמוד השדרה בחלק של הגב התחתון, כאילו יש חוליות שבולטות, מה שגורם לכאב, הדבר מפריע במיוחד גם בישיבה על כיסאות עם משענות קשות וישרות והופך את העניין לבלתי נסבל. בלילות האחרונים מופיע הכאב כמו לחץ על הגב התחתון ובבוקר אני קמה עם כאבים נוראיים, כאילו הגוף מאובן. כשאני מנסה לשבת זקוף אני ממש מתעייפת וסובלת אחרי דק' מעטות, ובעמידה מרובה אני מרגישה הקלה רק כשאני מבליטה את הישבן החוצה ומקערת את הגב. אני מנסה לייחס את זה לאירובי לא מבוקר שנעשה בצורה חופשית שאני נוהגת לעשות לעיתים קרובות, או אולי לעובדה שהתחלתי השנה ללמוד עיצוב ואני מכופפת זמן רב ועובדת פיזית, אך קשה לי לאמין שבחורה צעירה תסבול בצורה כזו מהפעולות הללו. סימן שאלה נוסף עולה מהעובדה שעברתי תאונת דרכים לפני שנתיים, כשהרכב התהפך פעמיים. בזמנו אחרי צילום חזה אובחנו רק מכות יבשות ויצאתי ללא חבלות רציניות (בזכות חגורת בטיחות וכרית אוויר). מה יכול לגרום לכאבים מהסוג הזה והאם ההשערות שהעליתי רלוונטיות?!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום פעילות אריובית לא מבוקרת יכולה לגרום לכאב מסוג זה כמו גם מזרן לא מתאים או סביבת עבודה לא מותאמת או הרבה דברים אחרים. תאוהת דרכים מלפני שנתיים - כנראה לא. מה עושים פונים לאורטופד/מומחה עמוד שדרה להערכה ראשונית ואז ניתן יהיה להחליט אם צריך לבצע בדיקות ואיזה טיפול הכי מתאים. תרגישי טוב.

10/04/2013 | 12:12 | מאת: עירית

שלום רב, האם אפשרי למפל בפריצת דיסק נרחבת ימנית מוגדמת בגובה S1-L5 באמצעות שאיבת החומר בלפרסקופיה?? ללא צורך בניתוח רציני.

שלום בהחלט אפשר לכרות את הדיסק בשיטה זעיר פולשנית . משמעות הדבר אשפוז של לילה אחד בבי"ח וניתוח של כחצי שעה בהרדמה כללית. טכניקה לפרסקופית ( דרך הבטן) אינה אופציה בפריצות דיסק מותניות. טכניקה אנדוסקופית ( החדרת סיב אופטי וחתך קצת יותר קטן מהשיטה הזעיר פולשנית ) יכול היה להיות אופציה, אלמלא הדיסק היה ב L5-S1 . התוצאה באנדוסקופיה/שיטה זעיר פושנית/שיטה רגילה - היא זהה - כמו גם משך האשפוז וההחלמה. מה שחשוב זה מי המנתח שמבצע את הפרוצדורה - לא איזה פרוצדורה הוא בוחר לבצע. תרגישי טוב דר' קינן

09/04/2013 | 12:04 | מאת: מישהו

שלום. לפני כשבועיים התחילו לי כאבים פתאומיים בגוף - בידיים, בגב, ברגליים, בצוואר, כתף .. בשבוע האחרון יש לי פחות כאבים פתאומיים אבל הכאבי גב במיוחד בגב התחתון לא עוברים. מיום ליום הגב יותר כואב. כשאני למשל שוכב על הגב במיטה יש לי הכי הרבה כאבים. עשיתי בדיקות וצילום ולא מצאו משהו .. רציתי לדעת, האם יש קשר אולי בין הכאבים לבין השמנה? לפני שהתחילו לי הכאבים שקלתי לפחות 130. עכשיו אני שוקל קרוב ל- 137 קילו. ד"א אני בן 22. תודה.

לא ניתן לומר במה מדובר מהסיפור שרשמת.

שמי איל ואני בן 43, מזה כשנתיים וחצי סובל מפריצות דיסק בחוליות L4-L5,כמו כן גם שמעתי לא פעם את המושג חוסר יציבות לגבי חוליה מסוימת, הכאבים מתחילים תמיד במצב עמידה או הליכה לאחר דקות ספורות,בישיבה ושכיבה כמעט ולא כואב בכלל, עברתי שאיבת דיסק וגם ניתוח למינקטומי לפני כשנה ורבע אך עדיין לא חלפו כלל הכאבים שמגיעים בעיקר במצב עמידה לא ממושכת . ברצוני להעלות את השאלה, הכיצד מומחה ע"ש אחד ממליץ לי ע"י מבט בצילום MRI על ביצוע ניתוח קיבוע חוליות והמנתח שלי (על סמך אותו MRI) לא ממליץ כלל על ניתוח קיבוע ? בנוסף, האם מישהו מכיר את הפרוצדורה החדשה לטיפול בפריצות דיסק הנקראת DISK-FX ?

לקריאה נוספת והעמקה

הכיצד? זה באמת מפתיע אותך שיש יותר מדרך אחת אפשרית לפתור בעיה או שיש אי הסכמה בין רופאים לגבי מה הטיפול המתאים ביותר? מעבר לזה - עם פרטים כך כך לא ספציפיים - לא אוכל לענות לך מה דעתי לגבי מצבך ומה מומלץ לעשות.

09/04/2013 | 10:16 | מאת: אפרת

שלום, אני סובלת מדי פעם מכאבי גב תחתון. לאחרונה אני סובלת מכאבים עזים בזמן השינה. כאשר אני קמה ויושבת מספר דקות הכאבים חולפים. ובמשך היום אין כאב. ניסיתי גם לישון על מזרן אחר אך ללא הואיל. שמח לשמוע את עצתך. תודה

גם אני הייתי נוטה להאשים את המזרון עם כאב כפי שתארת, אבל אם גם זה לא הועיל-ממליץ שתפני למומחה עמוד שדרה לבדיקה והפניה לבדיקות המתאימות ע"מ לאבחן את הבעיה. חשוב להבהיר שכאב שנעלם לחלוטין במהלך כל היום - לא צריך להדאיג אותך-אבל כן כדאי לנסות להבין מה מקור הבעיה.

03/04/2013 | 23:18 | מאת: אריק

שלום רב ד"ר קינן בבדיקת CT ע,ש מותני נמצא: "סריקת L5-S1 קיימת פריצת דיסק פרה-מדיאנית ימנית גדולה, עם לחץ משמעותי על הרצסוס מימין, והצרות של הנוירפורמינה הימנית". אורתופד מומחה שביקרתי אמר לי כי חייבים לנתח אחרת אמשיך לסבול שנים רבות את הכאבים שיש לי כרגע. האם כדאי לקבל חוות דעת שניה? או שהוא צודק? הכאבים באמת חזקים ויש הקרנה לרגל שמאל. כבר מס' שבועות ללא שינוי, וזריקת וולטרן וכדורי אתופן לא עזרו... תודה רבה על המענה אריק

לקריאה נוספת והעמקה

אריק שלום נראה ברור שיש לך פריצת דיסק גדולה והיא הסיבה לכאב. ההחלטה לגבי ניתוח מתבססת על 3 פרמטרים : -משך הסבל -ממצאים בבדיקה גופנית -ממצאים בהדמיה אם קיימת חולשה של רגל שמאל - מומלץ לנתח ובהקדם. אם מדובר בכאב בלבד-אני משתדל לתת "צ'אנס" לטיפול שמרני למשך חודשיים לפחות כי אצל רוב האנשים הכאב נרגע בפרק זמן זה. אצל אלו שלא, או אצל אלו שהכאב פשוט בלתי נסבל ולא נשלט ע"י טיפול תרופתי- אני ממליץ על ניתוח לםני כן. וכן - אני תמיד חושב שחו"ד שניה היא רעיון טוב. אני ממליץ גם למטופלים שלי לשמוע חוות דעת נוספת לפני החלטה סופית לגבי ניתוח. תרגיש טוב דר' קינן

04/04/2013 | 11:25 | מאת: אריק

מודה לך מקרב לב על התשובה המהירה

31/03/2013 | 23:40 | מאת: אבי

שלום, אני סובל מעקמת וכתוצאה מכך אני חש כאבי גב בחלק התחתון. אני כרגע עומד בפני רכישת חדר שינה חדש ואני אשמח אם אוכל לקבל תשובה מקצועית ל2 שאלות שניסיתי לקבל מענה בחנויות השונות שמוכרות חדרי שינה ולא קיבלתי תשובה מקצועית. השאלות הן: 1) האם מומלץ עבורי מיטה מתכוונת או מיטה רגילה מבחינה בריאותית? 2) איזה מזרון מומלץ עבורי? הISPACE שעמינח מציעים? אני אישית מאוד אהבתי את המזרונים שמבוססים על הויסקו גל השאלה האם זה אכן מבטיח לי הפחתה בכאבים ושינה בריאה יותר? כמו כן, יש כל כך הרבה הבטחות במזרונים ומ5 דקות בחנות קשה לי להחליט האם זה אכן טוב עבורי אשמח לתשובה מקצועית, בתודה מראש, אבי

אבבי שלום לצערי ולצערך אין תשובה לשאלתך. אין סטנדרט בייצור מזרונים ואין דירוג בריאותי המקובל על כולם. בגדול - עדיף לחפש מזרון הנוח לך ועדיף מזרון קשיח יותר מאשר רך מדי.ויסקוג'ל בד"כ טוב גם לסובלים מבעיות גב. אין כל רע במיטה מתכווננת כל עוד אתה ישן כאשר הגב והצוואר מקבילים לרצפה ( אין בעיה לישון עם כיפוף קל מתחת לברכיים -אבל לא מומלץ לישון באופן קבוע עם הגב או הצוואר בשיפוע). בהצלחה

08/04/2013 | 16:46 | מאת: אבי

ברצוני להודות לך ד"ר אורי קינן על ההתיחסות שלך לשאלתי

30/03/2013 | 00:22 | מאת: תומר

עברתי ניתוח זעיר פולשני פריצת דיסק l4/l5. כבר בלילה הראשון הרגשתי כאבים עזים ברגל שמאל. לאחר לילה בבית חולים שוחררתי הביתה. אחרי מספר ימים של סבל נוראי שבו רגל שמאל מוקרנת וממש לא בשימוש בנוסף כף רגל ימין ושמאל רדומות. הגעתי למיון שם נתנו לי משכך כאבים ושוחררתי הביתה למחרת הרופא נתן לי מרשם ללאקרוקסיה. אני מאוד סובל ומאוד מודאג מסוגל רק לשכב ובקושי לזוז. מה האופציות שלפני? אשמח לעזרה.'

לקריאה נוספת והעמקה

תומר שלום ייתכן ומדובר בבצקת לאחר ניתוח שתדעך בהדרגה. ממליץ שתנוח/קח ארקוקסיה ותפנה לרופא שניתוח אותך. תרגיש טוב

29/03/2013 | 00:52 | מאת: VI

שלום ד"ר יקר! לאחרונה אני סובל מהתעוררות בשעות הלילה משינה עקב הרדמות כף היד שלי(לרוב שמאל אבל גם ימין מגיע מידי פעם ולפעמים באצבע המורה) הידיים נרדמות ומעירות אותי,וכן קפיצות שרירים שמופיעות לי בצורה מוזרה במנוחה.זה דיי קבוע אך עם תדירות משתנה. עשיתי מוחEMG,MRI,ובדיקות נוירולוגיות בחודש האחרון(לפני הרדמות ידיי בלילה) ללא כל ממצא חריג. נכון שקשה לאבחן תסמינים אלה אך לאחרונה גיליתי דבר שאולי יכול לסייע בהשערתך ואולי תמליץ לי מה לעשות. גיליתי שבכף יד שמאל אם אני לוחץ על התעלה הקרפלית קבוע לשניה ועוזב יש קליק כזה ותזוזה מינורית של המפרק. בצד ימין באותו מקום(באמצע בין כרית האגודל למפרק היד)אין שום שינוי או קליק.היא בסדר. גם כאבי גב מגיעים לאחרונה שאלתי היא ממה הדבר נובע?מה לעשות?ולמה קופצים לי השרירים בגוף במנוחה,פעם ברגל פעם ירך פעם יד..מתסכל ומטריד כבר הרבה זמן, תודה וסליחה על ההטרדה :)

לקריאה נוספת והעמקה

נשמע שלא עברת MRI עמ"ש צווארי - בדיקה אשר יכולה להדגים לחץ על חוט השדרה הנגרם ע"י דיסק צווארי. ממצא היכול להסביר את כל התמונה שתיארת. מכיוון ש EMG תקין - האופציה של תסמנות התעלה הקרפלית אינה בלתי אפשרית - אולם נראית פחות סבירה ( לעיתים חזרה על הבדיקה כעבור מספר שבועות יכול לתת תוצאות שונות ) . חג שמח דר' קינן

29/03/2013 | 20:02 | מאת: VI

המוזרות שלי בכל הסיפור הזה היא שאין לי כאבי תופת בגב או בצוואר שיכולים להעיד על בעיה... רק מין חולשה(רכות בלי ראש כבד) כזאת בצוואר ואי סימטריה בעורף וטיפ טיפה חוסר תחושה(אולי אני מדמיין אך כך אני מרגיש... בצירוף ה"קליק" הזה בכף היד שאיני יודע מה הוא מעיד וקפיצות השרירים בכל הגוף...מה אני יגיד לך ד"ר פחד אלוהים השאלה שלי היא כזאת :האם בלד דיסק צוואר יכול לגרום לחולשה בצוואר ללא כאב ועם קפיצות שריר ברגליים ובידיים? והאם בדיקת הולכתה עיצבית בפעם השניה יכולה לסייע בהשוואה בין השניים? מצטער על ההטרדה ד"ר אני פשוט מאוד דואג ממחלות חשוכות מרפא שמציירות כל הזמן תמונות בראש..וגם לאחר כל הבדיקות שעשיתי אני מיואש מתחנן כבר לשלול את כל המחלות של השרירים והעצבים אבל כל הקפיצות של השריר וההירדמויות של הידיים וההתעוררות בלילה מדאיגים אותי ועושים לי מין גהינום . תודה חג שמח ושוב מצטער על ההטרדה

28/03/2013 | 21:55 | מאת: LAS

שלום ד"ר אני כבר סובל שנה וחצי מבעיות גב תחתון לקחתי כדורי אוטופן 600 מ"ל ועשיתי פיזוטרפיה במשך שנה וחצי וזה לא עזר לכאבים החזקים שכל דבר קטן שאני מרים כואב לי שאני רץ כמה דקות יש לי כאבים חזקים, אני חייל קרבי ועשיתי CT לפני כמה שבועות והתוצאות אומרות ככה: l3-l4 - בלט דיסק כללי משיק לשק l4-l5- בלט דיסק כללי משיק לשק l5-s1- בלט דיסק אחורי עם לחץ קל על השק השאלה שלי אם זה מוריד פרופיל 64 או האם אני יכול להמשיך כקרבי?

הממצאים שתיארת לא אמורים למנוע ממך שירות קרבי. מצד שני- נשמע שכדאי שתתיעץ עם אורטופד לגבי המשך טיפול תרגיש טוב

27/03/2013 | 17:13 | מאת: ע

שלום דר קינן. הייתי אצלך לפני כשנה עם כאבים בחלק העליון של הגב עם שינויים ניווניים בגב. אחרי טיפול של גלי רדיו היה שיפור עכשו זה שוב חזר בעוצמה חזקה, האם לחזור אליך ואיזה בדיקות לעשות.

לקריאה נוספת והעמקה

נשמע שכן -תביא את הבדיקות שהיו בידך לפני שנה ונתקדם משם חג שמח