נגישות
נגישות

פורום בעיות בליעה

פורום זה סגור לשליחת הודעות חדשות. לפורום הפעיל - מחלות אף אוזן גרון
בליעה היא מנגנון מורכב אשר מתחיל בהכנסת המזון לפה ומסתיים בהעברתו לוושט. התהליך מערב את השפתיים, הלחיים, השיניים, הלשון, החיך, הלוע והגרון. הצלחת הבליעה מותנית בתזמון מושלם של פעילות שרירים ועצבים, כאשר המטרה היא הבאת כל המזון מהפה אל הוושט ללא מעצורים ותוך הגנה על דרכי הנשימה ומניעת חדירת מזון או מים לקנה הנשימה. הפרעות במנגנון הבליעה פוגעות באיכות החיים ואף יכולות לפגוע בבריאות. ניתן לאבחן ואף לטפל בבעיות הבליעה, ולעתים יש צורך בצוות רב מקצועי. הפורום מיועד לכל מי שסובל מבעיות בליעה ומעוניין בייעוץ והכוונה בנושא חשוב זה.
444 הודעות
418 תשובות מומחה

מנהל פורום בעיות בליעה

שלום רב, אימי כבת 75 עברה ניתוח להסרת בלוטת התריס בגין קרצינומה לפני 3 שנים. בבדיקת U.S. של הצוואר נצפה מירקם פרנכימה היפואקוגני ולא מספיק הומוגני בבלוטת הרוק תת ליסתית מימין עם אספקת דם מוגברת בהשוואה עם בלוטת שמאל. בבדיקה: בלוטות רוק נוקשות ובסונר מימצאים המצביעים על חוסר הומוגניות הדורש בירור. היא נשלחה ללקיחת ביופסיה. האם תוצאה זו מחייבת שמדובר בסרטן או יש אפשרות נוספת? נ.ב. עברה טיפול ביוד לפני שנה- טיפול משלים לאחר הוצאת בלוטת התריס. אימי לחוצה מאוד, ונשמח למידע. תודה רבה, חנה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום חנה התהליך המתרחש בבלוטת הרוק יכול להיות דלקתי או גידולי, וגם אז - הגידול יכול להיות שפיר ולא בהכרח ממאיר. חשוב להתקדם עם נטילת הביופסיה ובהתאם לתשובה לשקול כריתה של הבלוטה. קרוב לודאי שאין קשר בין המחלה בבלוטת התריס לבין המחלה בבלוטת הרוק. לפעמים הטיפול ביוד גורם לתגובה דלקתית בבלוטת הרוק, גם זהו מצב שפיר ולא מסוכן. בכל מקרה ממליץ להתקדם בבירור כפי שהומלץ.

ראשית תודה. שאלתי שאלה לגבי כאבי הגרון עקב ניסיון להקיא וקיבלתי תשובה לגשת לרופא א.א.ג שזה במילא מה שאני יעשה. אם אני לא מקבלת תשובה מה הטעם שאנחנו כותבים אליך? תשובתך לא מספקת. ושוב תודה מראש.

המסר היה ברור בתגובתך הקודמת, אין צורך לחזור פעמיים

שלום ותודה מראש, אני כותבת בשם חברה שלי. נתקע לה משהו בגרון וניסתה להקיא (פעם ראשונה שעשתה זאת) הכניסה את היד והרגישה משהו בסוף הלשון שקראנו באינטרנט כתוב מכסה הגרון אפיגלוטיס ואמרה שבתוכו יש כיס והכניסה בטעות את האצבעות גם לשם. מאז אותו מקרה היא מרגישה חנק בגרון שהיא אוכלת וגם כשבולעת את הרוק כאילו תקוע משהו. האם עשתה נזק רציני? האם האפיגלוטיס הוא גמיש שחוזר לעצמו. האם צריכה לגשת לא.א.ג או למיון? יש לה כאבים במיוחד שקמה בבוקר ובמשך כל היום. כשהיא מנסה לבלוע אוכל מתאמצת כדי שזה יכנס פנימה. יש לה גם הרגשה של כאילו המעבר נסתם והכל תקוע שם. משהו שקשה להסביר. מקווה שתרגיע אותה מכיוון שהיא מאד לחוצה. תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

כל מה שצריך לעשות הוא לגשת לבדיקת אא"ג. אם הכאבים חזקים או שקשה לנשום יש לפנות דרך חדר מיון, אם פחות דחוף אז לפנות לאא"ג בקופת החולים.

19/05/2012 | 18:28 | מאת: תודה, אבל לא ענית לי על שאלתי

אני יודעת שאני צריכה לפנות לרופא א.א.ג. אבל שאלתי שאלה ולא ענית לי עליה. פניתי לאתר לקבל ממך תשובה ולא שאפנה לרופא א.א.ג שזה במילא אני יעשה. לעניות דעתי, האתר הזה אמור לספק לי תשובה למה ששאלתי אחרת למה נועד האתר הזה? בכל אופן תודה.

17/05/2012 | 15:38 | מאת: אורח

שלום אני בן 58, כל ערב שאני ישן אני מתעורר מספר פעמים באמצע הלילה ממחנק של רוק שממלא את הפה ולא יכול לנשום כתוצאה מזה, אני קם באופן פתאומי מס' פעמים בלילה ובולע את כל הרוק שהצטבר, אני סובל כשנה מהבעיה הזאת. הייתי אצל מגוון של רופאים ועשיתי מגוון של בדיקות, אולם אף רופא אינו מכיר את הבעיה כלל, ולא יכול להצביע מאיפה נובעת הבעיה. אשמח מאוד אם תוכל להפנות אותי לטיפול או לרופא ספציפי שמכיר את הבעיה או שיכול לנסות לאתר את הבעיה ולטפל בו.

לקריאה נוספת והעמקה

האם עברת בדיקה במכון שינה? אם לא אז אני ממליץ, אולי אתה סובל מהפרעה חסימתית בשינה שמעוררת את התלונות האלו

16/05/2012 | 09:16 | מאת: חנה זיו

שלום, אימי בת 90 נתגלה אצלה לפני זמן קצר גידול סרטני בין הוושט לקיבה. בהדרגה הגוש סתם את המעבר. היום היא מוזנת דרך הוריד הראשי. תופעות: איבוד יכולת לדבר,לשון לבנה,צהובה. תחושת צמא תמידית.יש לה קווים של דמנזיה. יש לה עובדת זרה. אנא הסבר על התופעות והאם אפשר לטפל בה בביתה. תודה- חנה זיו

לקריאה נוספת והעמקה

שלום חנה את מתארת מצב מתקדם של סרטן חוסם אצל אישה מבוגרת. מעבר לטיפול האונקולוגי שאיני יודע אם היא מקבלת או לא, יש לשקול הזנה דרך צינורית ישירות לקיבה או למעי הדק, זה טיפול שניתן לקבל בבית. זאת בהנחה שאין מניעה להכניס צינורית כזו בגלל הגידול. מעבר לכך טיפול נגד כאבים במידת הצורך וסיוע נשימתי אם יתפתח קושי.

14/05/2012 | 05:55 | מאת: שמשון סעדיה

לפני ארבע שנים עקב בעיות בליעה ,אני לוקח כדור לוסק 20 מ"גאחד ליום האים ישנו טיפול שיפטור אותי מלקחת תרופות

לקריאה נוספת והעמקה

מעט מדי אינפורמציה כדי לענות תשובה ברורה

13/05/2012 | 17:37 | מאת: מוטי

שלום, אימי חולת אלצהיימר כ10 שנים, היא מטופלת בdepalept crono/ כחודשיים יש לה בעיות באכילה, אינה אוכלת אוכל מוצק, אוכלת אנשור + מוצרים נוזלים, כאשר מכניסים לה את האוכל לפה האוכל נשאר בפיה יותר מ10 דקות עד אשר היא בולעת, לשאלתי האם זה חלק מהמחלה או שבעיה נוספת שאינה קשורה למחלה. לתשובתך אודה.

לקריאה נוספת והעמקה

אלצהיימר זו מחלה מתקדמת ולמרבה הצער מה שאתה מתאר יכול להתאים להחמרה הדרגתית של המחלה. אפשר להתייעץ עם נוירולוג כדי לשלול סיבות נוספות. יש לעקוב אחר המשקל והמצב התזונתי הכללי, יתכן ויהיה מקום לתמיכה תזונתית על ידי צינורית ישירות לקיבה (PEG) בהמשך הדרך.

08/05/2012 | 18:48 | מאת: עדי

שלום רב ד"ר לפני כחצי שנה שכרתי דירה. במהלך תקופת החורף החל להיות בדירה עובש רציני. כעבור מס' חודשים, התחלתי לסבול מליחה כהה - גוון שחרחר ירקרק. ומידי פעם אני מתעוררת בבוקר צרודה למשך כל היום. האם יש לדעתך קשר בין התסמינים הנ"ל לבין העובדה שאני חיה בבית שיש בו עובש? נשמתי את העובש לתוך הגוף שלי במשך חצי שנה. האם זה מסוכן? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

מסוכן זה לא אבל יתכן ואת אלרגית לעובש. הפתרון המתבקש - או להעלים את העובש או לעזוב את הדירה...

13/04/2012 | 23:57 | מאת: עדי

שלום, מאז שאני ילדה יש לי בעיה בבליעת אוכל, גם כשאני אוכלת לאט לעיתים קרובות האוכל כאילו "נתקע" לי בגרון ואני מעין נחנקת. בדרך כלל אני שותה מיים וזה מעביר לי את האוכל אבל לעיתים שתיית המים אינה עוזרת וגם המיים "נתקעים" ואז אני חייבת ללכת להוציא את האוכל על ידי מעין הקאה (למרות שזה לא הקאה האוכל עדיין בגרון) לא נתקלתי במחקרים או בכלל במידע על התופעה הזאת אנא עזור לי לפעמים זה ממש מביך לאכול במקומות ציבוריים או ליד אנשים זריםץ בתודה מראש,עדי

לקריאה נוספת והעמקה

אם זו בעיה מילדות והיום את כבר בוגרת והסתדרת באופן נורמלי מבחינת גדילה, התפתחות ומשקל - קרוב לודאי שלא מדובר בבעיה רצינית, אולי זו בעיה בהרגלי הבליעה שסיגלת. ממליץ לבצע בדיקות אבחנתיות מקובלות במקרים כאלו - וידאופלואורוסקופיה להדמיית מנגנון הבליעה וכן בדיקת FEES לצילום אנדוסקופי של תהליך הבליעה.

13/04/2012 | 00:13 | מאת: מיכל

אבי היה מאושפז כחודש וחצי עקב דלקת ריאות קשה (סובל ממחלת ריאות כרונית COPD) לאחר שהונשם עם טובוס במשך שבועיים בוצע טראוכסטומי. לאחר יומיים התחיל לנשום עצמאית ומצבו יציב כבר חודש. הבעיה היא שמיום אשפוזו הוא מחובר לזונדה באף. קלינאית תקשורת ביצעה כמה נסיונות גמילה ורק 2 היו תקינות ובשאר הפעמים היה אספירציה. לאחר מכן בוצע בדיקת וידאופלואורוסקופיה ונמצא כי יש בעית בליעה קשה. ברצוני לציין שאבי כבן 90 ולפני האשפוז תפקד עצמאית וצלול לגמרי וכמובן שגם בעיות בליעה לא היו קיימות. רציתי לדעת האם הפרעת הבליעה היא כתוצאה מהטראוכסטומי ומהם אפשרויות הטיפול והגמילה מהזונדה במצב זה כיון שאבי מבקש מאוד שיוציאו לו את הזונדה ורוצה לאכול. תודה רבה מיכל

לקריאה נוספת והעמקה

שלום מיכל, בגיל 90, כל זעזוע קטן, לא כל שכן הנשמה ממושכת וטרכאוסטומיה, יכולים לגרום לירידה משמעותית בתיפקוד שלא תמיד יש חזרה ממנה גם אם מחלימים באופן סביר. אף על פי כן יש מקום לאופטימיות - האם ניתן לגמול אותו מהטרכאוסטומיה? אם כן, ברגע שינשום רגיל מהאף ולא יהיה גוף זר בצוואר, מנגנון הבליעה ישתפר. הוצאה של הטרכאוסטומיה והוצאה של צינורית הזונדה יאפשרו תרגול בליעה נורמלית, זאת בהנחה שכל השרירים והרפלקסים עובדים כמו שצריך.

13/04/2012 | 14:55 | מאת: מיכל

תודה על התשובה המהירה. האם בכלל לא יהיה ניתן להיגמל מהזונדה כשיש טראוכסטומיה ? האם לא ניתן לבצע תרגולי בליעה כלשהם ?

12/04/2012 | 20:10 | מאת: סובל

שלום רב אני בן 35 לפני כחודש אני סובל לאחר אוכל נפיחות בבטן עליונה והרגשה חניקה וקושי בליעה בגרון פניתי לא א.א.ג אשר ביצע לי בדיקה יסודית ושלל כל בעיה במערכת הנשימה מהאף או הגרון אני מציין היצאות לא כל יום אלה פעם כל יומיים בבקשה עזרתך הדחופה נמאס לי כבר מלקחת תרופות כל פעם סוג שונה מה אתה מציע בבקשה אני מציין גם שיעול לא רצוף רק שאני מרגיש ממש חניקה

לקריאה נוספת והעמקה
12/04/2012 | 20:16 | מאת: סובל הוספה

אני מציין שעל הלשון נמצאת שיכבה לבנה כל בוקר האם יש קשר ומה זה אומר ?

זה לא קשור, זה בד"כ תופעה נורמלית. אפשר לצחצח את הלשון להסרת השכבה הנ"ל .

אם בדיקת אא"ג יסודית היא תקינה אין צורך בהמשך בירור בכיוון הזה. ממליץ על בירור אצל רופא גסטרואנטרולוג לבדיקת בעיה בושט או במעבר ושט-קיבה.

30/03/2012 | 05:14 | מאת: סנדרה

עברתי שלשום גסטרוסקופיה. גילו לי וושט מודלק. וגסטריטיס. יש לי צרבות לפעמים ואוכל שעולה כלפי הגרון. נובעבר כיבים.מההמשמעת של מאז בדיקה קושי רק בבליעה . א. מה עושים עם הושט המודק?ב. מה יכול להקל על הכאב בוושט מאז האנדו?אין הקלה משתיה של תה עםדבש.. תודה

כאב קל וקושי בבליעה שנגרמו מהבדיקה עצמה צפויים לעבור בהדרגה. הממצאים מעידים על דלקת המצריכה טיפול. אני משוכנע שרופא גסטרו הסביר לך, קרוב לודאי שתזדקקי לטיפול נוגד חומצה ושינוי בהרגלי האכילה. צריך כמובן המשך מעקב במרפאת גסטרו.

לקריאה נוספת והעמקה

ספזם שרירי- יכול להשפיע על כיבוץ מתרי הקול- פתאום אני מרגיש את זה בזמן דיבור מדי פעם

לקריאה נוספת והעמקה

ראה תשובתי הקודמת

בבדיקת מנגנון הבליעה-רואים הפרעה קלה במנגון הבליעה , המתבטאת בפטזיס של חומר ניגוד בוולקלות ובסינוסים + אספרציות קלות --עכשו החשד הנוירולוגי -רואים מעין לחץ על הוושט העליון משמאל כנראה תפקודי, יכול להיות פגיעה עיצבית -או ספזם שרירי --השאלה שלי האם זה קשור לעצבים x/xi/xii--או האם הפגיעה העיצבית קשורה לנוירולוגיה או לא.א.ג -אני סובל מחנק פתאומי בזמן בליעה ,דיבור, ובלי סיבה מה אפשר לעשות בנושא תודה

לקריאה נוספת והעמקה

הכל יכול להיות. כמה זמן חלף מהתאונה? האם נגרמה חבלת ראש? נזק מוחי? נזק לצוואר? האם נפגעו חוליות עמוד שדרה צווארי?

27/03/2012 | 23:50 | מאת: מורן

יכול להיות שבלעתי גלולה בצורה לא טובה והיא החליקה לי לקנה הנשימה. האם זה מהווה לי סיכון ברצף לקיחת הגלולות שלי?

לא סביר שגלולה חדרה לקנה - זה היה גורם לשיעול קשה ותחושת מחנק בלתי פוסקת.

18/03/2012 | 00:03 | מאת: שרון

מזה מס שנים ובחודש האחרון בהחמרה קשה אני סובלת מהפרעה בבליעה לאחרונה על בסיס יומי. הרגשה של גוש בגרון, רפלוקס לעיתים, שיעול טורדני (ולא מהתקררות ולאחרונה גם צרידות לסירוגין. בעת אירוע אחד שנמשך כ 12 שעות נבדקתי במיון אאג ולא נמצאה משהאו תקוע ובאמת זה חלף כעובר כיממה אך הבעיה חוזרת וכעת ממש על בסיס יומי בסוגי מזון שונים. האם דר להב מקבל דרך כללית מושלם?

לקריאה נוספת והעמקה

קשה להצביע על הסיבה לבעיה, דרושה בדיקה בסיב אופטי ובהמשך בירור נוסף בהתאם לממצאים.

13/03/2012 | 19:14 | מאת: שרית

שלום רב ד"ר להב לחמותי בת ה87 יש בצקת קשה מאד על מיתרי הקול ומסביבם כנראה בעקבות הקרנות שעברה בעקבות סרטן על הלשון. בשל הבצקת הקשה וקשיים בנשימה עשו לה ניתוח טראכטוסטומיה בשבוע האחרון יש לה כל הזמן רוק וליחה בכמות גדולה מאד האם זה יכול להעיד על החמרה של הבצקת.?מה לעשות? תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

ריור יתר וליחה אחרי טרכאוסטומיה יתכנו עקב הפרעה זמנית בבליעה שגורמת הטרכאוסטומיה. אחרי שמתרגלים למצב החדש של הצינורית בצוואר, זה חולף. צריך גם שהבלונית של הקנולה תהיה מרוקנת, תבררו את זה עם הרופאים המנתחים.

10/03/2012 | 18:17 | מאת: אתי

זה כבר יומיים שכאשר אני מפעילה את הפה נוצרת נפיחות מצד ימין לפני האוזן לכיוון הלחי ומעט מתחת לאוזן לכיוון הצוואר בצד ימין זה קרה לי כבר לפני כחודש וחצי קיבלתי אוגמנטין והעדפתי לא לשתות כי אני לא אוהבת את הכדור הזה וזה שוב חזר יש לי בבית מוקסיפן 500 מ"ג האים אני יכולה לשתות ולהקל על עצמי כדי שמחר אוכל ללכת לעבודה. אני בגיל 59 ומספר הטלפון שלי 0523564456 בבקשה תגובה או לנייד או למייל תודה אתי חביב

לקריאה נוספת והעמקה

קיימת כנראה בעיה קבועה של היצרות/אבן בבלוטת הרוק. ממליץ לפנות להתייעצות באחת ממרפאות בלוטת הרוק. הטיפול בשלב הראשון הוא שתיה מרובה של מים ומסאז'ים לבלוטה. אם זה לא מוקל יש לפנות לבדיקת אא"ג דחופה לפני התחלת אנטיביוטיקה.

08/03/2012 | 01:29 | מאת: יוסי

אני בחור עם אנפלקסיס ואכלתי היום משהו מהר והוא תקוע לי בגרון איך אני משחרר ת'גרון מהאוכל ? ד"א האוכל אני לא אלרגי אליו עם חשבתם (:

לקריאה נוספת והעמקה

מקווה שהתאוששת :) שבוע טוב

12/03/2012 | 00:13 | מאת: יוסי

איך אני משחחר את המזון ?

26/02/2012 | 22:01 | מאת: גולן

ד'ר שלום רב . אני בן שלושים,מעשן ובגדול אני סובל מהפרעות חרדה אבל לאחרונה מזה שלוש שבועות אני סובל מקוצר נשימה זאת אומרת אני נושם ואחרי חצי דקה מרגיש חנוק ומרגיש צורך חזק לנשום עמוק ואם אני לא מצליח לנשום עמוק מספיק אני עדין מרגיש חנוק עד שאני מצליח לתת נשימה עמוקה מספיק שמספקת את החנק המוזר הזה. רופא המשפחה שלי אמר שזה סטרס וזה יעבור והחזיר אותי לכדורים נגד חרדה ודיכאון בשם סימבאלתה . בינתיים אני שבוע על הכדורים וללא שיפור זה ממש מלחיץ אותי ומכניס אותי להתקפי חרדה חוסר מצב רוח וקושי אפילו לדבר . אני רוצה בבקשה לשמוע המלצה נוספת לפתרון הבעיה או אילו בדיקות אני יכול לבצע על מנת להטיל ספק בבעיה פיזית בתודה גולן

לקריאה נוספת והעמקה

בדיקת אא"ג מלאה כולל בדיקה אנדוסקופית בסיב אופטי תענה על השאלה האם יש בעיה פיזית או לא.

05/03/2012 | 16:45 | מאת: גולן

אבקש מרופא המשפחה לשלוח אותי לבדיקות שהמלצת תודה רבה

17/02/2012 | 10:57 | מאת: מורן

יש לי כבר שלושה חודשים תחושה של גוש בגרון,רופאת משפחה בדקה אותי ולא ראתה כלום,שלחה לבדיקת דם על מנת לבדוק את בלוטת התריס,חזרה תקינה,הגוש המשיך להתקיים ,מצוקה לא רגילה,בבליעה,בנשימה,ממש פוגם באיכות חיים היומיומית עד לדיכאון,הרופאה הפנתה אותי לאף אוזן גרון ושם הרופא הסיק שזה רפלקוס והמליץ על טיפול במעכב חומציות,זה לא עזר כי אין לי צרבות אך הגוש בגרון עדיין שם,הופנתי לגסטרולוג ואני מחכה לתור שלי בעוד שבועיים,אני לא יודעת איך להמשיך מכאן תחושת חוסר אונים כזו לאף רופא אין מענה ספציפי,הייתי רוצה לדעת על איזו בדיקות אתה ממליץ ומאיזה רופא עליי לבקש את הבדיקות?

לקריאה נוספת והעמקה

כל האפשרויות פתוחות - מגוש אמיתי ועד כלום, גם מתח נפשי גורם לתחושות כאלו. אם את לא שקטה גשי לבדיקת אא"ג נוספת, צריך לשקול לפי הממצאים גם הדמיה, שזה אולטרא סאונד או CT של הצוואר והגרון.

07/02/2012 | 22:26 | מאת: טובה

שלום וברכה, אני אישה כבת 28 ומזה כמה שנים טובות אני סובלת מגיהוק לאחר שתיה של משקה חם מאוד כגון קפה ותה.הדבר מפריע לי מאוד בעיקר בשעות העבודה ופגישות. אשמח לדעת האם ניתן לטפל בנושא וכיצד אפשר למנוע זאת? תודה מראש טובה

לקריאה נוספת והעמקה

גיהוק הוא תוצאה של גירוי לא רצוני חוזר של שריר הסרעפת שנמצא במעבר ושט-קיבה, בין החזה לבטן. כנראה המשקה החם שעובר באיזור זה מגרה את הסרעפת אצלך שהיא רגישה במיוחד. לא ממליץ על טיפול תרופתי שכן הוא כרוך בתופעות לוואי. נסי באופן אינטואיטיבי פשוט לשתות משקאות פחות חמים, ואם כן אז בכמויות קטנות ובהדרגה כדי להרגיל את הושט והקיבה לחום בהדרגה.

07/02/2012 | 21:15 | מאת: סלחה

האם שימוש ממושך בברזל עלול לגרום לבצקת האריטנואידים? מה זה הבצקת הזאת וכיצד ניתן לרפאה? מהם המזונות מהם כדאי להימנע?

לקריאה נוספת והעמקה

לדעתי שימוש בברזל לא אמור לגרום לבצקת אלא אם התרופה נתקעת בגרון. "בצקת אריתנואידים" אינה אבחנה מדויקת. לרוב הממצא חסר משמעות. כדי להעריך את חשיבותו מומלץ לגשת לבדיקה במרפאת מיתרי קול.

04/02/2012 | 23:44 | מאת: רננה

שלום רב. אני בת 28 וכבר שנים (לפחות 4-5) שאני סובלת מאותה בעיה: כמעט בכל פעם שאני אוכלת, נתקע לי האוכל באופן כזה שאני צריכה לכחכך בגרון ולהחזיר אותו, כדי לבלוע אותו. זו מעין הרגשה שהאוכל נתקע לי בגרון, אך בשלב די ראשוני של הבליעה כי אני תמיד מצליחה 'להחזיר' אותו לחלל הפה (סליחה על התיאור). בהתחלה לא ייחסתי לכך עניין, אך אמי בעבר רצתה שאלך לבדוק את זה. עד היום זה לא עבר, ולפעמים זה מפריע ולא נעים לי לאכול בקרבת אנשים.... מה זה יכול להיות?

לקריאה נוספת והעמקה

ממליץ על בירור במרפאת בליעה. שתי הבדיקות המומלצות הן FEES להערכה אנדוסקופית בזמן בליעה,וכן וידאו-פלואורוסקופיה, שיקוף דרכי הבליעה ברנטגן בזמן בליעה.

31/01/2012 | 20:06 | מאת: חנה

לפני כשבועיים התחלתי ליטול תוסף ברזל מסוג פולקס 400 מ"ג. מאז התחילו לי כאבים בוושט, סוג של חנק מכל אוכל שאני אוכלת. לוקח זמן עד שהאוכל יורד. ברצוני לציין שגם בעבר, לפני כשנה סבלתי מתחושה זו, אך רק במזונות קשים. מה לדעתך הסיבה לכך?, מהם דרכי הטיפול? (כבר 3 ימים שהפסקתי ליטול את כדורי הברזל). *תוסף ברזל אני מקבלת ע"י המלצת רופא משפחה ע"פ בדיקות דם שערכתי.

לקריאה נוספת והעמקה

במידה וזה לא נרגע תוך כמה ימים ממליץ להתייעץ עם רופא גסטרואנטרולוג לגבי המשך בירור

26/01/2012 | 23:51 | מאת: נגה

בחודשים האחרונים מרגישה כאילו הגרון " אינו נקי" מלא במשהו.. מרגישה שיש ליחה. לעיתים בלילה הגרון נסתם ומרגישה שאני נוחרת. רופא אאג אינו רואה דבר בגרון. טוען שזה יכול לנבוע מרפלוקס של הלוע..ומציע שאטפל בלוסק.. אני איני מרגישה בחומציות או צרבת...וגם לא ששה לרוץ לתרופות.. למי עלי לפנות?אני בת 53 ובריאה

לקריאה נוספת והעמקה

זו לא טעות לנסות לקחת לוסק חודש ולראות אם זה עוזר. אם את לא בטוחה פני לחוות דעת נוספת.

23/01/2012 | 14:12 | מאת: רונית

אני רונית אמא לילד בו 6 שחייב לשתות כל בוקר כדור של קונצרטה שלא ניתן לרסק ויש לו קושי רב לשתות את הכדור ניסיתי את כל האפשריות שקיימות ואני עדיין הוא לא מצליח לשתות את הכדור...אבקש פתרון יעוץ מכשיר כלשהו. תודה רבה רונית

לקריאה נוספת והעמקה

פתרונות קסם אין בידי...ניסית לשים לו את זה בתוך מעדן או בתוך לחם רך?

02/01/2012 | 19:06 | מאת: תמי

ד"ר להב שלום, אני בת 29, בריאה, לפני כשנה שמתי לב שלעיתים קרובות בזמן האכילה אני נחנקת, או מרגישה שחלק מהאוכל עולה לחלל האף. לא ייחסתי לכך חשיבות מיוחדת אך לפני מספר חודשים הרגשתי שמצב החמיר. במקביל בבדיקה אצל רופאת אאג עם פייבר אופטיק אובחן רפלוקס (גם לפני שנה וגם כעת). בנוסף אני מרגישה לאחרונה כמעט מידיי יום תחושה ש"משהו תקוע" בגרון, ולעיתים קרובות התעוררתי בבהלה מתחושת מחנק באמצע הלילה. הבנתי שהתופעות האחרונות מאפיינות רפלוקס, וההתעוררויות אכן פחתו בטיפול אומפרדקס (20 מ"ג פעמיים ביום), אך התחושה של משהו תקוע בגרון לא. שאלתי היא האם יש קשר בין הרפלוקס לבעיות בליעה בזמן האוכל? (שנדמה לי שגם הן פחתו עם האומפרדקס). ושאלה נוספת - הופנתי ע"י רופאת אאג לבדיקת וידיאופלורוסקופיה. אני לא ששה לעשות אותה בגלל הקרינה, ורציתי לדעת האם ע"פ התיאור שלי זו אכן הבדיקה שכדאי לעשות כעת , והאם ישנן אלטרנטיבות או בדיקות אחרות? (יש לי הפנייה גם לגסטרוסקופיה, מאיפה כדאי להתחיל?) אני מתנצלת מראש על העומס, אך אני מרגישה מעט חסרת אונים ולא ממש יודעת לאן לפנות להמשך בירור. המון תודה מראש, תמי.

לקריאה נוספת והעמקה

את מתארת בעיה שיכולה להיות בשתי רמות - מעבר בין הלוע לאף ומעבר בין הלוע לושט. מכיוון שכך, בדיקת וידאופלואורוסקופיה היא הבדיקה הנכונה שכן היא מדגימה את מעבר המזון לאורך כל נתיב הבליעה ויכולה לזהות הפרעה בתיפקוד, מעבר מזון למקום הלא נכון או הישארות שלו בלוע לאחר הבליעה. ממליץ לעשות את הבדיקה הנ"ל ולהמשיך בהתאם לתוצאות. אם אינך בהריון הקרינה אינה כה משמעותית.

21/01/2012 | 11:37 | מאת: תמי

תודה רבה על התגובה! חשוב לי להדגיש שאני כבר לא מרגישה בכלל את התופעות הקשורות באכילה (מחנק או שהאוכל עולה), אך התחושה שממשיכה להטריד כל הזמן כמעט היא תחושה ש"משהו תקוע" בכניסה לגרון, ולעיתים קרובות גם תחושה שאני לא נושמת כמו שצריך, או שהאף סתום על אף שאינני מנוזלת. לכן אינני בטוחה שהבעיה אכן קשורה לבליעה. שוב המון תודה! תמי.

31/12/2011 | 21:52 | מאת: אבי

שלום , אני לא יודע אם זה לגמרי המכון הנכון לשאול , אך לפחות בהגדרה זה הכי קרוב. אני בן 27 ומאז ומתמיד מתקשה בבליעת כדורים , האם ידוע לך על אפשרות לפתור את העיה ? אולי ממקרי עבר. תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

אם אין לך בעיות בליעה כלליות אלא רק עם כדורים, אז זו לא בעיה רפואית. אתה צריך למצוא את המיקום של הכדור על הלשון שהכי נוח לך וכן את מרקם המזון (מים/גבינה,יוגורט/לחם רך) שאיתו הכי קל לך לבלוע תרופה. בהצלחה

31/12/2011 | 12:40 | מאת: פזית

שלום אני בת 24 לאחר ניתוח בקנה הנשימה עקב היוצרות קשה הוציאו לי 3 חוליות מהקנה שילוב של חזה ולב וא.א.ג יש לי קושי בבליעה וכאבים בלשון סיטי בקנה יצא תקין בדיקה של הושט יצאה תקינה מה עלי לעשות ומדוע יש לי קושי בבליעה מעין תחושת חנק עם אוכל ושתיה תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

מה היתה הסיבה הראשונה להיצרות? מתי היה הניתוח? אחרי ניתוח כמו שעברת ייתכנו תופעות שונות כמו אלו שתיארת. מציע קודם כל לפנות למחלקה המנתחת, שם מכירים אותך הכי טוב. את מוזמנת כמובן להגיע להתייעצות נוספת במרפאתי.

11/12/2011 | 19:58 | מאת: אילה

לאחר ביצוע סריקה טומוגרפית התוצאות הן: מודגמת הרחבה ניכרת של בלוטת מגן מתאים לגויטר הרחבה סימטרית למדי מרקם הבלוטה קשרי . קיימת התמשכות רטרטסטרנלית ניכרת המתמשכת עד למיצר האחורי מימין, הקנה לחוץ משני צידיו על ידי הגויטר ומוצר עד לקוטר מינימלי של 13 מ"מ אודה לכם אם אוכל לקבל הסבר והאם מומולץ לנתח או שאפשר לחיות עם זה ללא חשש וסכנה

יתכן ויש מקום לנתח. ממליץ לך להתייעץ בפורום ניתוחי צוואר / מומחה לנתוחי בלוטת המגן. בהצלחה

11/12/2011 | 11:35 | מאת: דנה

שלום רב בני בן 4.5 לאחרונה נחנק מידי פעם באכילת מלפפון ותפוח עם קליפה ,יכול להיות שיש לו בעיות בליעה? לאן כדאי לפנות להתחלת הבירור ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

בשלב ראשון לבדיקת אא"ג רגילה, אח"כ במידת הצורך לקלינאית תקשורת העוסקת גם בהפרעות בליעה בילדים.

20/11/2011 | 21:16 | מאת: רות

הייי שלום! אההה לפני כחצי שנה הרגשתי שקשה לי לבלוע ועכשיו אני רואה שזה מחמיר. אני מרגישה שכשאני בולעת אני קודם כל מתאמצת מאוד מכיון שמשהוא חוסם לי את האפשרות לבלוע וזה מצריך הרבה מאמץ. בנוסף לזה אני מרגישה שעם ההתאמצות נהייתה לי ירידה בשמיעה של אוזן שמואל. עם אוכל לקבל איזה הכוונה ממה זה או מה יכול להיות שזה אני אשמח מאוד תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

דרוש בירור מסודר - ראשית בדיקת אא"ג עם סיב אופטי והתייעצות בגסטרו. אין אין ממצא ברור - לשקול המשך בירור על ידי בליעת חומר ניגוד להדגמת מעברי לוע-ושט-קיבה ואולי אף בדיקת FEES להערכת מנגנון הבליעה בזמן אמת.

תודה אני קובע תור לקלינאית תקשורת. רציתי לדעת לפי האבחנות מה הגורם לכך ולמה זה קורה מבכינת א.א.ג-נוירולוגי ב א.א.ג אומרים שזה לא אורגני אולי זה תפקודי וקשור לעצב נוירולוגי הבעיה שזה קורה בזמן בליעה דיבור ובלי סיבה יש חנק פתאומי וקוצר נשימה שרק מים אולי משחררים את זה בזמן התקף

לקריאה נוספת והעמקה

כפי שאמרתי, זה מורכב כנראה מכל הכיוונים, לא משהו שאפשר לענות עליו בקלות במסגרת פורום

הבחנה dysphagia oropharyngeal דיספגיה אורופרינגאלי מי מטפל בתחום נוירולוגי א.א.ג או גסטרו זה דף 3 ששלכתי ברצף

לקריאה נוספת והעמקה

ראה תשובה קודמת

רופא ראות-בבדיקת א.א.ג במיון בזמן התקף היה רושם לשיתוק חלקי של מיתר קול שמאלי מתאים לשילוב של VOCAL CORD DYDFUNCTION המופיע בעת בעיות בליעה,סטרס נפשי בבדיקת אנדסקופיה-עקב חוסר הענות של המטופל ,תחת מינון גבוה של חומרי הרדמה הופסקה הבדיקה סבולת הבדיקה גרוע מבקש לדעת מה הסיבות לכל זה ( גם מסמך קודם )

לקריאה נוספת והעמקה

ראה בהמשך

אני מתלונן שבזמן בליעה בעיקר(חמוץ,מתובל,חריף,מלוח) בזמן דיבור,ובלי סיבה,נוצר חנק פתאומי,וקוצר נשימה,באזור הגרון התחתון,מיתרי הקול,אזור קנה הנשימה,וכניסה לבית החזה ( העיגול)נראה ב (ct חוליה מספר 5) התופעות לא קבועות בדיקת FEES נמצא צבר של מזון בוולקולות,סינוסים פיריפורמים מריחה של מזון ונוזל על קירות הפארינקס שלא מתנקה בבליעות חוזרות נוירולוגי-תפקוד אורומוטורי קושי קל בהפרדת תנועת לשון מלסת,רושם למרכיב דיספרקסי במנוחה פסיקולציות על הלשון בצילום מנגנון הבליעה-רושם ללחץ חיצוני על הושט העליון בגובה בלוטת התריס ( בלוטת התריס תקינה)

לקריאה נוספת והעמקה

אני מבין מהכותרת שמדובר במצב לאחר פגיעת ראש. הטיפול הוא רב מערכתי - אא"ג+נוירולוגי+נפשי והכי חשוב - התייעצות והדרכה מקלינאי/ת תקשורת מומחית לתחום הפרעות הבליעה. כדאי לפנות למרפאה להפרעות בליעה באחד מבתי החולים הגדולים/בתי החולים השיקומיים.

15/11/2011 | 16:07 | מאת: צבי מוסקוביץ

בני בן 12, מאושפז בירושלים לאחר AVM בגזע המח. הוא בשיקום נשימתי , החל לנשום עצמונית לאחר 5 חודשים, כרגע מנותק פעמיים ביום למשך שעה וחצי בכל פעם. יש לו קנולה ללא בלונית ועקב כך משמיע קולות בהוצאת האויר בכל שעות היום. עבר היום בדיקת בליעה בהדסה עין כרם ונאמר לאשתי שמיתרי הכל "סגורים", ולכן הוא לא יכול להוציא קולות בצורה עצמאית. אנו מנסים בכל דרך לגרום לו לחזור לדבר, כרגע אנו מתקשרים בכן ולא ע"י הראש והעיניים. תחושתי היא שכנראה הוצאת הקולות המאולצת בזמן הנשמה אולי גרמו נזק למיתרי הקול, האם אני צודק? כיצד אפשר לטפל בנושא? אנו מוכנים לעשות כל הנדרש ע"מ להחזיר לבני את יכולת הדיבור. אשמח לקבל כל עצה שהיא !!!!! תודה צביקה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום צבי, המקרה מורכב ומצריך פרטים נוספים, אשמח לנסות ולעזור. אתה מוזמן ליצור קשר עם מרפאתי 03-7645464 כדי לתאם איתי שיחה טלפונית בה ארצה לקבל ממך יותר מידע.

20/11/2011 | 09:11 | מאת: צביקה

הי, תודה על הרצון לעזור, אנו צריכים כל עזרה אפשרית. אכן מקרה מאוד מורכב לצערנו. אישתי תיצור קשר היום ע"מ לקבוע שיחה, היא היתה בבדיקה בעין כרם. שוב תודה רבה!

10/11/2011 | 23:08 | מאת: א.ר

שלום רב, סבתא שלי בת 91. ברקע אלצהיימר. כבר יומיים שהיא לא אוכלת ולא שותה. כאשר נותנים לה מים היא מחזיקה אותם בפה ולא בולעת. כך זה נמשך עד שבסוף היא יורקת את המים. כשאומרים לה לבלוע זה גם לא עוזר. כל דבר אחר שהיא מכניסה לפה לא טעים לה או מתוק מידי. 1) מה ניתן לעשות כי המצב יכול להידרדר להתייבשות וגם ככה היא בתת תזונה. 2) קראתי על האופציה של PEG והזנה דרך צינורית מדופן הבטן. האם זה מתאים לגילה? תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

גיל מבוגר + אלצהיימר מביא גם להחמרה הדרגתית ביכולת הבליעה. אם כלום לא נכנס צריך לפנות באופן דחוף למוקד רפואי או חדר מיון למתן נוזלים ומלחים דרך הוריד, ובהמשך הזנה דרך צינורית. בשלב ראשון הצינורית מועברת דרך האף, בהמשך היא מועברת דרך חור קטן בדופן הבטן ישירות לקיבה, זהו ה PEG שניתן לביצוע בכל גיל. יתכן ואין מנוס מאפשרות זו.

שלום כבר במשך חודש יש לי הרגשה של גוש-אבן משהו תקוע בגרון . רופא משפחה וא.א.ג אמרו שזה יעבור לבד.. נגשתי שוב לא.א.ג אשר בדק אותי עם מצלמה מהאף כיוון הגרון ואמר שהכל נקי והמעברים תקינים . התחושה נשארה וזה ממש מפריע ולא נעים ואני מיואשת . איזה עוד בדיקות עליי לעשות כדי להיות רגועה ?

לקריאה נוספת והעמקה

אם בדיקת אא"ג מלאה כולל בדיקה בסיב אופטי היא תקינה, אז את צריכה לקבל את האבחנה שלו. תמיד אפשר לפנות לרופא נוסף לחוות דעת נוספת.

12/04/2012 | 20:20 | מאת: סובל לשירה

הי אני סובל ממש כמוך את יכולה בבקשה לצור איתי קשר מה עשית ומה יצא בסוף אני יותר בחרדה ממך תהיי בריאה

22/11/2012 | 21:38 | מאת: מירי

יש לי הרגשה של חנק ומקל תקוע בגרון שמלווה אותי מדי 5 שנים , למרות בדיקות עם סיב אופתי לגרון והפנייה לרופא אאג שאמר שהכל תקין. התחושה רק מתעצמת ולא נפתרת . מה עוד ניתן לעשות ? אחרי שנת לילה ישנה הטבה בתחושה.

07/11/2013 | 19:22 | מאת: יקיר

היי שירה גם לי יש עדיין תחושה כזאת של גוש בגרון והממצאים תקינים שלך עבר כבר ואם כן מה עשית?

שלום רב דוקטור, לפני כחצי שנה התחילו אצלי קשיי בליעה, ולעיתים הרגשת מחנק. בנוסף בכל פעם שאני בולע (אפילו רוק)- למעשה כל דבר, אני שומע מעין צליל "קליק" מוזר, שלא היה בעבר, וכאילו הרגשה שמשהו במנגנון הבליעה לא עובד כמו שצריך. אני אציין שבמשך שנים, מידי פעם היה "נתפס" לי איזשהוא שריר או עצם בגרון שהייתי עושה תנוחה כלשהיא עם הצוואר, ועל מנת לשחרר את זה פשוט הייתי מעסה את הגרון קצת עם האצבעות וזה היה משתחרר (עם צליל קנאק חזק)... אבל עכשיו אני מרגיש כאילו זה לא משתחרר לי וכל הזמן משהו תפוס לי שם, או שזז או שלא עובד כשורה. הייתי אצל אא"ג עשיתי את הבדיקה של האנדוסקופ הזה, ועשיתי אולטרהסאונד גרון. ולא מצאו כלום. הרופא חושב שזה מלחץ נפשי. אני באמת נלחץ שזה קורה לי כי לפעמים אני באמת מרגיש שאני נחנק, אבל ההרגשה שלי היא פיזית לחלוטין ומוזרה. בנוסף, האם יכולה להיות התופעה הזאת קשורה לריפלוקס? אני לא מצליח לקבל תשובות ואני ממש מודאג, תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

להשלמת הבירור אפשר לעשות וידאו-פלואורו-סקופיה של מנגנון בליעה עליון באחד מבתי החולים בהם השרות הזה ניתן, וכן בדיקת FEES אנדוסקופית במרפאת בליעה. ברור שיש מרכיב נפשי, השאלה אם החרדה היא הסיבה לבעיה או התוצאה מהבעיה... אם הבדיקות שהצעתי חוזרות תקינות, ממליץ להתמקד בטיפול בלחץ הנפשי.

17/10/2011 | 15:40 | מאת: אמא

בתי בת 20 +כבר כמה חודשים סובלת מקשיי בליעה היא טוענת שלפעמים המזון מתחלק לה מבלי שהיא מספיקה ללעוס עשו לה את כל הבדיקות האפשריות והחליטו שזה נובע מחרד ה היא התחילה ציפרלקס 4 חודשים ואני רואה שהמצב לא משתנה .לוקח לה לאכול הרבה הרבה זמן למשל שתי פרוסות לחם במשך שעה וכשאני מסתכלת עליה אני רואה שהיא אוכלת באופן מוזר כולה מרוכזת באוכל ויש לה מבט של פחד כזה בעיניים כמו שהיא פוחדת לאכול לאן אני יכולה עוד לפנות ??

לקריאה נוספת והעמקה

להשלמת בירור הפרעות בליעה ממליץ על שתי בדיקות: וידאו-פלאורוסקופיה של דרכי בליעה עליונות ובדיקה אנדוסקופית FEES להערכת מנגנון בליעה. שתי בדיקות אלו יאפשרו איתור של בעיה מכאנית במידה וקיימת. במידה והבדיקות הנ"ל יהיו תקינות, הכיוון צריך להיות בירור הפרעת אכילה ולא הפרעת בליעה, ולהתמקד במרכיב הנפשי ולפנות לגורמים המתאימים המומחים בבעיות אלו. בהצלחה!

31/10/2011 | 20:17 | מאת: אמא

תודה על התשובה היא עשתה את הבדיקה של הוידאו פלורוסקופיה ויצא תקין אבל גילו רפלוקס ץ ומהי הבדיקה להערכת מנגנון בליעה fees ?.? והאם היא צריכה להפסיק את הציפרלקס כי אנירואה שזה גרם לה לשינוי בהתנהגות . היא היתה בתל השומר בהפרעות אכילה בשיחות אך כלום לא עזר. אבקש שתתיחס בפרוט לדבריי תודה מראש

שלום, אני מחפשת קלינאית תקשורת לטיפול בבעיות בליעה (כיס בוושט) אצל אדם מבוגר באזור תל אביב. המלצות ומספרי טלפון, שמות וכתובות יתקבלו בברכה, תודה דפנה

מנהל הפורום אינו מספק המלצות על בעלי מקצוע, מי שיש לו ניסיון אישי ורוצה להמליץ מוזמן לעשות זאת. שאלה - באיזה כיס ושטי מדובר והאם הוצעה אופציה של ניתוח כדי לפתור את הבעיה?

מדובר בכיס וושטי הממוקם בסמוך לתחילת הוושט וקרוב לבית הבליעה. אופציה של ניתוח נפסלה בשלב זה והוצע לקבל טיפול מקלינאית תקשורת. אשמח לקבל כל מידע ו/או עזרה בנדון. דפנה

16/10/2011 | 01:26 | מאת: אורלי

בס"ד עד כדי חנק... יש לי כנראה חתיכת בשר שמפריעה לי שגדלה כיוון שכל הזמן אני מכייחת את הליחה שיש לי כתוצאה מנטילת כדור לבלוטת התריס. ולפעמים כאר אני אוכלת, ומשתעלת, זה גרם לי לחנק ממש עד כדי חוסר אויר, וכן גם אם נתקעים לי פרורים ולא זזים לכאן או לכאן ממש עד כדי חרחורים כמעט.... מצב ממש מדאיג ?? ישנו ניתוח מסויים שכבר דיברתי עליו עם רופא אא"ג (התור שלי לעוד שבוע) הייתי רוצה לקבל יותר מידע על הניתוח הזה, האם הוא נעשה בליזר, ועוד שאלות... תודה, ומועדים לשמחה.

לקריאה נוספת והעמקה

כדי לענות על שאלותייך עלי לדעת מה האבחנה שקיבלת ומה הניתוח שהוצע לך. האם מדובר בגוש שצמח בגרון או כיס/סעיף שלתוכו האוכל נכנס? את מוזמנת לבוא להיבדק כדי לקבל חוות דעת מלאה.

שלום ד"ר שברתי חוליה פני מס חודשים ומאז הגשתי שינוי קל כשהאוכל יורד בגורון התחלתי לקבל טיפול בצוורון פילדלפי כשגילו את השבר ומאז החמירו הבעיות עם הבליעה עד כדי חנק. בבדיקה נוירולוגית פשוטה לא נראה כי יש בעיות אם הבליעה עצמה. האם ספאזם שרירי בצוואר יכול להשפיה על הבליעה אם אולי השבר עצמו? תודה דניאל

לקריאה נוספת והעמקה

כמה שאלות לפני שאוכל לענות: בן כמה אתה? כיצד נגרם השבר? באיזו חוליה בדיוק? האם חל שינוי בקול? האם עברת בדיקת אף אוזן וגרון כולל בדיקה בסיב אופטי? ממצאים?

לקריאה נוספת והעמקה

לקריאה נוספת והעמקה
14/10/2011 | 14:22 | מאת: דניאל

13/10/2011 | 15:41 | מאת: אבי

אני בן 45, ללא בעיות רפואיות כלשהן בעבר. אימי נפטרה מסרטן כיבה. בחודשים האחרונים יש לי בעיות בליעה בושת של אוכל מוצק ויבש. האוכל ממש נתקע בושת באיזור מפתח הלב ולא יורד. כאילו שפעולות הושת האוטומטיות מפסיקות לתפקד. רק אם אני שותה מעט זה מעביר את זה. ולפעמים אפילו השתייה נתקעת יחד עם האוכל באותה נקודה. אודה לאפשרויות לאיבחון והמלצות

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אבי, אתה מציין שתחושת התקיעה של המזון היא באיזור החזה העליון. מציע לפנות בשלב הראשון לרופא המשפחה ולבצע צילום שיקוף בליעה להערכת מבנה ותיפקוד ושט וקיבה. בהמשך ממליץ לפנות לרופא גסטרואנטרולוג כדי שישקול הצורך בביצוע גסטרוסקופיה לצורך תצפית לושט ולקיבה. רפואה שלמה!

שלום וערב טוב בתי בת 4 .לפני שנה אבחנו גוש מתחת לסנטר, בוצע לה בדיקת אולטראסאונד במדיטון ב"ש והאבחנה הייתה שככל הנראה מדובר ב-( tlyrogossal duct cyst)במהלך השנה הגוש גדל וקטן לסירוגין ,כאשר היה גדול זה היה נראה ממש כמו ביצה . לפני שבועים בוצע צילום חוזר והאבחנה היתה דומה אולם הפעם מרקמו של הגוש היה לא הומוגני וההשערה היתה שמדובר בדלקת ו/או דימום. בדופלר צבע לא נראה כלי דם פתולוגיים.היינו בהתייעצות מומחה אף אוזן גרון בבי"ח שיבא ונאמר לנו שזה גוש כתוצאה משאריות לידה(עובריות), ( tlyrogossal duct cyst) .על פי חוות הדעת שקיבלנו כדי להסיר את הגוש כדי למנוע זיהום עתידי או חס וחלילה שהגוש יהפוך לסרטני , עם זאת לא נראתה דחיפות לניתוח והומלץ על אולטרסאונד חוזר בעוד מספר חודשים. ברצוני לשאול האם אתה ממליץ להסיר בהקדם, מהם ההשלכות על כל אחת מהאפשרויות ? תודה רבה

thyrogossal duct cyst הינו באמת שארית מולדת. עיקר הבעיות איתו הן נטיה לזיהומים חוזרים, שעשויים גם להתרחב לזיהום עורי מקומי, עם פריצה לעור והפרשה חיצונית. ההמלצה היא ברוב המקרים להסיר את הציסטה כדי למנוע סיבוכים עתידיים ולהמשיך את החיים בשקט בלי המטרד הזה. הניתוח מתבצע דרך הצוואר בחתך קטנטן באיזור הציסטה. אפשר לבצע את הניתוח כבר עכשיו. אם האיזור שקט ללא זיהומים/כאבים/נפיחויות חוזרות אז אפשר להמתין, מצד שני אם האיזור "פעיל" אני ממליץ להתקדם ולפתור את הבעיה.

11/09/2011 | 18:18 | מאת: א.ר

שלום רב, סבתי, בת 91, מזה מס' שבועות בזמן שהיא אוכלת היא לועסת את המזון ומשאירה אותו בפה ואינה בולעת אותו רק לאחר שאומרים לה לבלוע. כך למשל פרוסת עוגה קטנה היא אוכלת במשך שעה וחצי. גם מאכלים נוזליים כגון יוגורט היא משאירה בפה ובולעת לאחר שאומרים לה. מה הסיבה לכך ומה ניתן לעשות? תודה רבה.

הסיבה באופן בנאלי היא .. הגיל. ירידה בריכוז, ירידה בקואורדינציה של השרירים בכלל ושרירי הלעיסה בפרט, אולי חלילה אירוע מוחי זעיר שהביא להחמרה ועוד. יש לעקוב אחר תהליך הבליעה, כדי לראות שלא שואפת בטעות אוכל לריאות או שלא יורדת במשקל. אם התשובה היא שכן, יש לשקול דרכי הזנה חלופיות.

10/09/2011 | 08:52 | מאת: אור קשת

שלום רב עשיתי את הבדיקות של אא"ג וגם סיב אופטי -ולא מצאו כלום אני מודע שכרגע אני עובר תקופה קשה עקב מחלת אבי בסרטן ויכל להיות שזה נובע מחרדה אך עכשיו אני מרגיש לחה ושיעול שבא והולך מדי פעם אני לא יודע מה לעשות ??? ולמי לפנות הרי כבר עשיתי את כל הבדיקות האפשריות נתנו לי כדורי הרגעה שנקראים קלמנרבין אך זה לא עוזר לי אשמח לקבל את עצתך בנושא

10/09/2011 | 09:04 | מאת: קשת אור