נגישות
נגישות

פורום בעיות בליעה

פורום זה סגור לשליחת הודעות חדשות. לפורום הפעיל - מחלות אף אוזן גרון
בליעה היא מנגנון מורכב אשר מתחיל בהכנסת המזון לפה ומסתיים בהעברתו לוושט. התהליך מערב את השפתיים, הלחיים, השיניים, הלשון, החיך, הלוע והגרון. הצלחת הבליעה מותנית בתזמון מושלם של פעילות שרירים ועצבים, כאשר המטרה היא הבאת כל המזון מהפה אל הוושט ללא מעצורים ותוך הגנה על דרכי הנשימה ומניעת חדירת מזון או מים לקנה הנשימה. הפרעות במנגנון הבליעה פוגעות באיכות החיים ואף יכולות לפגוע בבריאות. ניתן לאבחן ואף לטפל בבעיות הבליעה, ולעתים יש צורך בצוות רב מקצועי. הפורום מיועד לכל מי שסובל מבעיות בליעה ומעוניין בייעוץ והכוונה בנושא חשוב זה.
444 הודעות
418 תשובות מומחה

מנהל פורום בעיות בליעה

27/03/2011 | 14:52 | מאת: Q

מה עושים אם יש הקאות מריח מסריח וזה משהו קונסטינטטי ואותו דבר לכל מה שנכנס לפה חוץ מאוכל ?

לא הבנתי - האם ריח רע גורם לגירוי להקאה? מה נכנס לפה חוץ מאוכל ?

26/03/2011 | 07:45 | מאת: סיגל בוטון

לפעמים וכאשר אני רעבה כל אוכל שאני מכניסה לפה אפילו סתם פרוסת לחם איני יכלה לבלוע יש לי הרגשה כזאת כאילו אכלתי ביצה ואני חייבת להקיא אותה ואפילו מים איני מסוגלת לישתות אם יש לי את ההתקף האם זה דבר רגיל והאם אני צריכה בדיקה ואם יש ביכלל אם זאת תופעה מוכרת זה ממש מציק לי וגם יכל להיות לא נעים במקרים מסויימים תודה סיגל

לקריאה נוספת והעמקה

קשה להסביר תלונות כאלו מבלי לערוך בדיקה - ממליץ לפנות לבדיקת אא"ג או למרפאת בליעה.

23/03/2011 | 23:18 | מאת: דנה

בת 45. במשך כ 5 שנים אני סובלת מקושי בבליעת נוזלים שמתבטא בחנק בעת שתיה. אני שותה מעט מאד ובחשש גדול. מעולם לא נבדקתי ולמדתי לחיות עם זה. אני סובלת מהאשימוטו ומקבלת אלטרוקסין כבר יותר מ 20 שנה. בימים האחרונים יש לי תחושה של גוש בגרון, כמו ליחה שלא עוברת ומקשה יותר על הבליעה. המצב החמיר ובימים האחרונים אני מרגישה שהגרון כאילו סגור והקול צרוד ומחוספס. מה יכול להיות ואיזה בדיקות כדאי לבקש? אגב, הרופא נתן לי נזוקורט לנזלת אלרגית שלדעתו גורמת לליחה ולא נתן בדיקות תודה

לקריאה נוספת והעמקה

דנה שלום, יתכנו בעיות באיזור מיתרי הקול אשר מתבטאות גם בקשיי בליעה וגם בהפרעות בהפקת הקול. הבדיקה הנדרשת היא פשוטה - ביקור בהקדם במרפאת אא"ג המצוידת בסיב אופטי. לאחר בדיקה קצרה תוכלי לקבל תשובות מדויקות לשאלותיך. רפואה שלמה!

23/03/2011 | 18:28 | מאת: ר.ג.

התחיל היום. טיפות דם טרי בליחה היוצאת מהפה לאחר כחכוח. לא בכל כחכוח. מעט יובש בפה אולי בגלל הכחכוח. רקע. בן 60, פרפלג בכסא גלגלים. מעשן. אינפזימה (קלה?) ברקע ללא טיפול תרופתי. אולי יש טיפות דם נוספות שפשוט נבלעות. האם יש טעם לחכות שיעבור לפני פנייה לרופאת המשפחה בקופ"ח או שבכל מקרה חייבים בדיקה כלשהי? לפני שנים רבות היה מקרה דומה שעבר בעצמו ללא טיפול. לוקח רק ויטמינים - C במינון 500 מ"ג ביום וטריבמין (מקבוצת ויטמיני B) לא קבוע. מה זה יכול להיות? אודה להסברים. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

יכול להיות הרבה דברים - דימום מהחניכיים, דימום מחללי האף שיורד לאחור, דלקת בלוע, ברונכיטיס או דימום שמגיע מכיוון מערכת העיכול או הריאות. בגלל העישון והאמפיזמה ממליץ לפנות לרופא המשפחה ולרופא אא"ג לבדיקה מקיפה.

לקריאה נוספת והעמקה
24/03/2011 | 07:47 | מאת: ג.ר.

הפעם האחרונה היתה אתמול בערב ומאז זה נפסק (טפו טפו טפו). האם לעזוב או להתייחס לזה כסימן אזהרה?

בן 38 בריא!ביצעתיבדיקת גאסטרוסקופיה לפני חצי שנה ונמצא חיידק hp וגאסטריטים!hp נעלם בעזרת טיפול אנטביוטי!גיהוקים מלווים אותי כל היום!ביצעתי 2 בדיקות סיב אופטי טובות!כואב לי בזמן הבליעה!האם בדיקת וידאו פלואורוסקופית תעזור לי?אני אובד עצות!אימי נפטרה לפני חודשיים בגיל 57 מגידול אלים בקיבה!אודה לך על התשובה וחג שמח!

רציתי להוסיף שכואב לי גם בזמן בליעת רוק!ואולטרה סאונד צוואר ובלוטות לימפה יצאה טובה!

ממליץ לחזור לגסטרואנטרולוג שאיבחן וטיפל בעבר בHP. יתכן שזה חזר או שיש בעיה אחרת.ניתן לצורך אבחנה לבצע גם גסטרוסקופיה וגם וידאו-פלואורוסקופיה.

20/03/2011 | 20:17 | מאת: חוששת

שלום, בת 28, לא מעשנת ולא שותה. במשך שנים אני זוכרת מדי פעם שסבלתי מצרבות. לא טיפלתי עד היום כי התכיפות לא היתה גבוהה לפחות אני לא זוכרת שהיתה גבוהה). עכשיו הצרבות החריפו ויש לי מעין הרגשה שהאוכל כאילו עוצר לאחר הבליעה וממשיך אח"כ רגיל. גם כשאני שותה הלגימה הראשונה כאילו דוחפת משהו פנימה והלגימות אח"כ הן חלקות. אוסיף כי יש ריבוי הוצאת אויר (גרפסים) אחרי אוכל ושתיה. יש לי תור לרופא גסטרו עוד כ שבועיים אבל מקריאה באינטרנט הבנתי כי קושי/ כאב בבליעה זה תסמין לסרטן הושט. אני מפחדת מאוד. מה דעתך? תודה

20/03/2011 | 20:45 | מאת: חוששת

אוסיף ואומר שגם לי יש הרגשה כאילו הוןשט הוצר... לא ציינתי שאני במשקל מעט עודף

באופן טבעי אנחנו תמיד חוששים מהרע ביותר.. יש עוד סיבות רבות לתלונות שלך, כמו רפלוקס וצרבת, שהן הרבה יותר שכיחות, במיוחד בנוכחות עודף משקל. סרטן הושט הרבה יותר נדיר ולא נשמע שאת בקבוצת הסיכון. אז קודם כל כדאי להירגע כי מתח רק מגביר הפרעות בליעה, ואח"כ גשי לרופא הגסטרו שיבצע את הבירור הנדרש. רפואה שלמה!

17/03/2011 | 14:36 | מאת: ליליאן

שלום לך דר' להב בתי בת 4 בתקופםה האחרונה היא סובלת מחיידק בגרון הסטרפ. אני כותבת לגבי השנה מ-24.1.11 יצא לה חיידק הסטרפ A שתתה מוקסיפין. (גם אני אותו דבר שתיתי רפאפן) לאחר סיום של המוקסיפין ב-8.2.11 שוב הגרון אחת הדביקה את השניה שתינו אוגמנטיןגם אני וגם היא. ב-27.2 היינו שוב אצל דר' יורם בלשר ביצענו שוב משטח גרון יצא לה שוב חיידק הסרפ בילדה אומרת שהגרון כואב הפעם הוא נתן לה מוקסיפין שוב 10 ימים ו-FLAGYL 5 ימים ביחד.סיימנו אותו השבוע. ביום ראשון. היום יום חמישי אני מרגישה שוב הגרון של הבת שלי ביצעתי לה שוב משטח אני מפחדת שיצא שוב החיידק הסטרפ אני מיואשת מה עליי לעשות? כמובן שאגיע לקפלן למרפאה שלכם(אני מטופלת אצל דר' פוריה _שינדל בקפלן כבר 30 שנה) מודה לך מאוד פורים שמח קפלן ובזכותך גילו אני מודאגת לגביה .? שמעתי שהחיידק הזה יכול לפגוע בלב ובכליות כמה אני יכולה לתת לה אנטיביוטיקה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ליליאן, קצת התבלבלתי עם עומס הפרטים... מציע שתגיעי למרפאה ואפשר יהיה לעשות סדר בעניינים ולתת המלצות.

03/03/2011 | 14:02 | מאת: בת-שבע

יש לי כאבים בעת הבליעה, כאילו הושט שלי הוצר משום מה, אני לא מסוגלת לבלוע ויש לי הרגשת כבדות באיזור הושט.

שלום בת שבע. האם נבדקת על ידי רופא אא"ג? בשלב ראשון יש לבצע בדיקה מלאה כולל סיב אופטי. אשמח להתייחס אם תהיה יותר אינפורמציה.

24/02/2011 | 19:59 | מאת: מיטל

אני כרגע בשבוע 35 להריון, לפני מספר ימים החלה אצלי תופענ של כאבים בבליעה. מדובר בכאב שאינו רציף אלא "הולך ובא", ומופיע בעיקר בערב ובעיקר בצד שמאל. רופאת המשפחה לא ראתה דבר בבדיקה שערכה. האם ידוע על תופעה מעין זו בהריון? ואם כן כיצד ניתן לטפל/להקל על הכאב הבלתי נסבל? תודה רבה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

זה לא בהכרח קשור להריון, הריון מתקדם אינו מתאפיין בכאבים בבליעה. ממליץ להיבדק על ידי רופא אא"ג.

23/02/2011 | 19:08 | מאת: ליעוז

שלום רב, אני בן 19, ומאז שאני זוכר את עצמי אני חולה לפחות פעם בחודש-חודש וחצי. בדר"כ המחלה מתחילה בכאבי גרון, ומתרחבת לוירוס הכולל חום וכאבים בכל הגוף. לפני כחמישה שבועות זה התחיל שוב. הרגשתי כאבים בגרון וכבר ידעתי שאני אהיה חולה - לכן ניסיתי להקדים תרופה למכה. זה לא עזר, הייתי חולה שבוע. לאחר מכן הבראתי (ליום אחד) וחליתי לשבוע נוסף, שבו התחלתי לקחת אנטיביוטיקה (5 ימים). הבראתי, ושוב חליתי מספר ימים אח"כ. לקחתי אנטיביוטיקה יותר חזקה ל-10 ימים וסיימתי את הטיפול ביום שבת האחרון. באותו יום, בשעות הצהריים שוב הרגשתי כאבים ברגליים, מאין חולשה בכל הגוף. עד היום אין לי חום אבל עדיין יש הרגשה לא נעימה בגוף וחשש מלהיות חולה, שוב. בכל התקופה הזו כאב לי הגרון וזה היה מלווה בשיעולים. אין לי מחלת הנשיקה. מצפה לאבחנה, תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

דלקת חוזרת ונשנית של השקדים במשך שנים מצדיקה ניתוח להסרתם. השאלה היא האם מדובר בדלקת שקדים או מצב אחר של כאבים לא ספציפיים בלוע או בגרון. כדי לענות על השאלה הזו ולהגיע לאבחנה מדויקת עליך להיות במעקב מסודר במרפאת אא"ג ולהיבדק על ידי רופא אא"ג בזמן מחלה פעילה. רפואה שלמה!

לקריאה נוספת והעמקה
24/02/2011 | 22:37 | מאת: ליעוז

בכל פעם שיש לי כאבים אני מיד בודק אם זאת דלקת. בדר"כ זוהי לא דלקת.. פשוט כאבים בגרון (כולל התנפחות השקדים), גרון אדום וכאבי בליעה

20/02/2011 | 20:51 | מאת: רמי

שלום, יש לי פוליפ על מיתרי הקול. האם זה מה שאני מרגיש כמשהו "תקוע" בגרון ? למה לאחרונה אני מרגיש שזה כאילו יבש כל הזמן ? האם ניתוח הכרחי ?

שלום רמי, פוליפ אכן יכול לגרום לתלונות הנ"ל ניתוח מומלץ במידה והפוליפ גורם לצרידות או לכל הפרעה אחרת כמו זו שתיארת. ניתוח גם מאפשר שליחת הפוליפ לבדיקה פתולוגית כדי לוודא שאכן מדובר בממצא שפיר.

שלום רמי, פוליפ אכן יכול לגרום לתלונות הנ"ל ניתוח מומלץ במידה והפוליפ גורם לצרידות או לכל הפרעה אחרת כמו זו שתיארת. ניתוח גם מאפשר שליחת הפוליפ לבדיקה פתולוגית כדי לוודא שאכן מדובר בממצא שפיר.

21/02/2011 | 06:32 | מאת: רמי

היי, תודה על התשובה המהירה. הרופאה שבדקה אותי עם המצלמה אמרה לי שבוודאות זה שפיר (שאלתי האם יכול להיות שלא, אמרה שראתה מספיק מקרים בשביל לדעת בוודאות). האם זה יכול להיות משהו אחר ? מדוע הבדיקה הפתלוגית ? ד.א - האם קיימים תוספים/צמחים אשר יכולים לטפל בפוליפ כך שיספג ללא ניתוח ?

16/02/2011 | 22:22 | מאת: אורית

שלום רב. אני מזה חודשיים סובלת מתחושת גוש בגרון שממש מציקה. עשיתי בדיקת דם וגם כן עשיתי בדיקת סיב אופטי והכל נראה תקין. רופאת הא.א.ג אמרה שהיא רואה צרבת. רופא המשפחה רשם לי אומפרדקס. לקחתי כמעט חודשיים וזה ממש לא עוזר. הפנו אותי לבדיקת גסטרו. שאלתי היא: מה אפשר לראות בגסטרו שלא ראו בבדיקת סיב האופטי? ושאלה נוספת: יכול להיות שזה קשור לאלרגיה? מה עושים? זה כבר בלתי נסבל. אשמח לתשובה. תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

שאלה טובה. במקרים רבים כמו שלך אין כל ממצא נראה לעין. בדיקת גסטרו כוללת בדיקה יותר מעמיקה לכיוון הקיבה, יתכן שיימצא משהו ויתכן שלא. אם התלונות נמשכות יש לפנות שוב לאא"ג ולבצע בדיקה מקיפה, כולל סיב אופטי, כולל קבלת פרטים מדוייקים ממך על אופי הכאבים, עיסוקך, הרגלי התזונה ועוד. בהצלחה.

12/02/2011 | 19:32 | מאת: Dana

Hi Dr. Lahav, My father is 71 years old. He was diagnosed a year and a half ago with stage 3B NSCLC (lung cancer). He went through numerous radiotherapy treatments and chemo. A few months ago he started having difficulty swallowing, especially taking solids. The Oncologist recommended that we see an ENT physician, and that’s what we did. The ENT doctor performed the procedure with the optic fiber and couldn’t see much so he sent him for an esophagus X-ray. We don’t know if it’s the tumor that is causing the problem or maybe it’s a tissue damage that was caused by the radiation. What do you recommend that we do besides the X-ray? Do you treat those kinds of problems? This problem is very distressing to him and to us and we would like to address, and try to do something about it as soon as possible. Can we come see you at your clinic? Thanks a lot for your response. Dana

לקריאה נוספת והעמקה

Hi Dana, Possible explanations include: 1. Damage to the esophagus by irradiation. 2. Damage to the nerves of the throat by tumor/irradiation effect. 3. Tumor mass effect on the esophagus. I would repeat careful fiberoptic-video-endoscopic exam of the throat and upper esophagus. And if this won’t give us a clue, I would continue with modified barium swallow and CT scan of the neck and chest. Please feel free to schedule an appointment to my clinic.

14/02/2011 | 21:00 | מאת: Dana

Thank you so much for your quick response. I consulted with my dad and he'll do the barium swallow exam he was referred to, and probably come and see you with the results. I know you cannot diagnose online and that all the potential explanations you wrote are only few possible options. Hypothetically, let's assume he has one of the above. Are there any conservative, minimally invasive procedures/solutions to such problems just to relieve or make swallowing just a little bit easier? The reason I'm saying this is because he has been through a lot, and is pretty frail. We want to try to avoid to subject him to major procedures and use a more palliative approach. I really appreciate your response, Dana

שלום רב, בת 58. ברקע שומנים בדם. מקבלת סימבסטטין 10 מ"ג ואיזטרול (בשל כאבי שרירים). מזה כ20 שנים מאובחנת עם בעית יובש עיניים (לרבות ארוזיות בקרנית), מזה כ10 שנים מאובחנת עם בעית יובש פה (תסמונת סיוגרן נשללה) ובעית רפלוקס, ונוטלת פומטידין 20 מ"ג פעמיים ביום (כל התרופות האחרות עושות לי רע). הבעיה המציקה היתה ספאזם של הושט (ידיעה בדיעבד), ורק לפני כ4 שנים סופסוף נתנו לי כדור פנידיל 5 מ"ג, שהוחלף לנורבאסק (אמלודיפין הכי טוב לי) בשל בצקות ברגליים, והכאבים חלפו. לציין, אני תמיד צריכה להיות מודעת כאשר אני אוכלת/שותה, כי מידי פעם אני נחנקת הן במזון מוצק והן בנוזלים. לפני כחודש התקררתי, היה לי שעול יבש מחניק כמו סטרידו ולקחתי מווקס (שתמיד עזר במצב זה). הפעם זה גרם לי לעודף ליחה, תקועה בגרון מבלי יכולת לכייח אותה, ותחושת חנק. פעולת כחכוח הגרון גרמה לי כאבים, והרגשתי ששרירי הגרון/בליעה/לעיסה תפוסים/נוקשים/עייפים ... בהערכה גסה מיקום התופעה הוא בגרון בין החיך העליון לאף - במקום בו מפיקים קול נחירה. (אגב, אני סובלת מבעיות סגר של פרקי הלסת ובעבר אף השתמשתי בסד לילה במשך שנים). התופעה הנ"ל נמשכה כשבוע ימים, במהלכם בקרתי במיון 3 פעמים: עשו לי אינהלציה (סטרואידים היה לי רע, אירובנט היתה הקלה מסויימת), נתנו לי עירוי של זאנטאג, וגם ראו אותי רופאי א.א.ג וההמלצה היתה להמשיך בגסטרו, ותרופה סיראן (לא לקחתי בהמלצת רופאת משפחה). רופא גסטרו החליף לי את התרופה פמוטידין לאומפרדקס (בבוקר נסבל, בערב גורם לי לכאבי שרירים, אז חזרתי לפמוטידין רק בערב), עשיתי גסטרוסקופיה - תוצאה תקינה, ועשיתי צלום בריום ושט-קיבה, שם נמצא שהסינוס הפריפורמי השמאלי נע באיטיות. רופא ריאות (יש לי ברונכיטיס קלה, ההשערה, סבוך של הרפלוקס), נתן לי תרסיס פליקסונאז (שעשה לי רע), וטבליות טלפסט 180 מ"ג (כבר לא לקחתי ...). כעבור שבוע כאמור, התופעה חלפה, והיה לי שקט כ3 שבועות. שלשום חזרה התופעה עם כל התסמינים שתארתי לעיל, וסיימתי שוב במיון אתמול... הפעם אינהלציה עם אירובנט לא עזרה. רופאת א.א.ג שוב עשתה לי בדיקה וידאו ... ומצאה אודם מוגבר בגרון בשל הרפלוקס (היא אמרה שזה כמו כוויה), אולם מבחינתה הכל תקין. היא גם המליצה להמשיך בגסטרו וגם לבצע בירור נוירולוגי. להפגת הכאבים קבלתי ואבן 10 מ"ג, נרדמתי ...וכשהתעוררתי הרגשתי הקלה מסויימת, ושוחררתי הביתה. הבוקר אני עדיין מרגישה את התופעה בצורה פחות מכאיבה.ואני מפחדת מהערב ... אז התופעה מחריפה, והמיון הוא לא אופציה ... האם התופעה מוכרת לך? מה ניתן לעשות כדי למנוע אותה? (אגב, בשעתו התלוננתי כ7 שנים על כאבים בחזה, עד אשר התברר שיש לי ספאזם של הושט, קבלתי טפול, והרווחתי בחזרה איכות חיים, כאשר כולם מסביבי חשבו שאני מדמיינת ...) המון תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום דנה, נראה שאת סובלת ממגוון מצבים שכן או לא קשורים זה לזה, וגם מגיבה לא טוב לטיפולים שונים אותם את מקבלת. אם ננסה להתייחס לרפלוקס כגורם לפחות לחלק מהתלונות, ממליץ לנסות תרופות יותר חזקות ממשפחת ה PPI, כמו לוסק מקורי, לנטון או נקסיום. מינון של 1-2 טבליות ליום במקום הפמוטידין/גסטרו יכול להביא לשיפור בטווח הארוך. בהצלחה!

07/02/2011 | 12:14 | מאת: שלומי

שלום, אתמול מיד לאחר הצהריים הרגשתי שקליפה קטנה של שעועית נתקעה לי בגרון, כיחכחתי, שתיתי המון מים, אכלתי לחם וכלום לא עזר. הלכתי לרופא אחר הצהריים, שבדק ואמר שהוא רואה רק אדמומיות ולא משהו שתקוע...וזה יעבור לי. הבעיה שזה מטריד אותי בצורה לא נורמלית, בלילה בקושי נרדמתי(מהפרנויות), והוא גם לא אמר לי אם אני צריך לאכול דברים מסויימים ולהמנע מאחרים.... מה עלי לעשות?

אם התחושה נרגעת בהדרגה אין צורך בטיפול או בדיקה כלשהי. אם זה לא עובר או שזה מחמיר יש לפנות לחדר מיון לבדיקת אא"ג מלאה.

31/01/2011 | 10:47 | מאת: שלומית

שלום, לפני כחודשיים וחצי התחלתי להרגיש מעין "קליק" בגרון בשעת הבליעה. התחושה היא שאיזו חוליה זזה בזמן הבליעה (משהו באזור הגרוגרת). נבדקתי אצל אא"ג שלא מצא כלום ושלח אותי לאולטרסאונד רקמות ובלוטות צוואר שב"ה היה תקין. התופעה נמשכת. יש לציין שאין לי כאבים, רק תחושה לא נוחה. אני מודאגת. מה עלי לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה

במידה ולא עברת בדיקה אנדוסקופית בסיב אופטי, אני ממליץ על כך בשלב הזה, המשך בירור בהתאם לממצאים.

15/03/2011 | 23:00 | מאת: רון

גם לי יש את אותו בעיה והלכתי לרופא והוא אומר שאין לי כלום ושזה יעבור עם הזמן .. וכבר הרבה זמן אני עם הדבר הזה .. רציתי לדעת מה עשית עם זה ואיך טיפלת בזה . אם תוכלי לחזור אלי לאימייל אני ישמח . תודה azra526@walla.co.il

25/01/2011 | 18:12 | מאת: ערבה

כאבים בוושט וקשיי נשימה זה מסוכן?

לקריאה נוספת והעמקה

???

24/01/2011 | 21:36 | מאת: קארין

אני לא יודעת אם זה קשור לפורום הזה, אם לא, אשמח אם תפנה אותי. יש לי קושי בבליעת כדורי אנטיביוטיקה אני עם סינוסים קשים מאוד קיבלתי אוגמנטין 875 , לא מצליחה לבלוע את הכדור חציתי ל-2 ואני ממש נחנקת מזה. אני מפוררת אותו לתוך מעדן ובולעת את המעדן כדי לא להרגיש בגושים. אבל זה עדיין מזעזע. מה אפשר לעשות, כדי להבריא אני צריכה לסיים את התרופה ולא רואה את הסיום בקרוב עבר רק יום נשארו לי עוד 9......(האם מותר בכלל לקחת את זה עם מוצרי חלב???)

לקריאה נוספת והעמקה

אוגמנטין אכן כדור גדול. ממליץ לחזור לרופא המטפל ולקבל מרשם לסירופ אוגמנטין במקום לכדור. בהצלחה

24/01/2011 | 17:55 | מאת: ערבה

רציתי לדעת מה זה הכאבים האלה שיש לי בגרון וזה כאילו אני נחנקת או משהו אין לי כתמים לבנים בגרון ולא נפוח או משהו זה מקשה עליי בבליעה וזו הרגשה כזאת כאילו אני נחנקת אם אפשר לומר לי אם זה מסוכן או שזה יעבור?

לקריאה נוספת והעמקה

ניתן להתייחס לשאלה כזו רק לאחר ביצוע בדיקה של הלוע והגרון

24/01/2011 | 02:01 | מאת: מישל

בבדיקה א.א.ג- צניחת חך והיצרות עיבוי- ליחה צמיגית, ותחושת ליחה מתמדת. שאלה:מה הפתרון לחסימה\ ניתוח? איזה מרכז רפואי מטפל בבעיה? רקע: דום נשימה חסימתי (לא הסתדרתי עם מכשיר spp) לאחרונה סובלת מהתקפים של התקפים של קוצר נשימה-דופק מואץ,כאבי ראש, התנתקויות במהלך היום,קושי לבלוע כדורים - נתקע שעות בגרון

לקריאה נוספת והעמקה

יש כאן שילוב של תלונות שלא קשורות אחת לשניה. לגבי דום נשימה בשינה - פתרון הבחירה הוא CPAP. במידה ויש עליה במשקל, ירידה במשקל הכרחית. פתרון כירורגי יש לשקול כמוצא אחרון, בד"כ סיכויי ההצלחה אינם גבוהים. לגבי התלונות האחרות - לא נשמע שמדובר בבעיית אף אוזן או גרון.

13/01/2011 | 22:03 | מאת: מיכל

אבי עבר אירוע מוחי שבפגע בבית הבליעה ובנשימה. את הנשימה הצליח לשקם בזכות השיקום הנשמתי. מערכת הבליעה עדיין לא שוקמה והוא עדיין מוציא רוק וליחה כל הזמן. יש לציין שהוא לא יכול לדבר ומחובר לזונדה כבר יותר מחודשיים. היו נסיונות להאכיל אותו במוצרי חלב דלילים אך זה לא צלח, הוא הקיא וגם פלט. רציתי לדעת האם הזונדה לא מאפשרת לו להשתקם והאם במצב זה יש סיכוי שהוא יצליח להשתקם ולחזור לדבר. תודה, מיכל.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום מיכל, זונדה באף גורמת לאי נוחות קשה ומהווה גוף זר בלוע, וקשה לשקם בליעה לאחר אירוע מוחי כשיש עוד גורם כזה שמפריע. במידה ואין התקדמות המאפשרת גמילה מהזונדה, הפתרון המומלץ בדרך כלל הוא התקנת גסטרוסטומיה (PEG), חור קטן בדופן הבטן דרכו מעבירים את צינור הזונדה ישירות לקיבה, ובאופן כזה משחררים את דרכי הבליעה העליונות מצינורות מיותרים. אם וכאשר יהיה מסוגל להתחיל לבלוע בעצמו, ניתן להוציא בכל שלב את הצינורית מהבטן, או להשתמש בה רק באופן חלקי. לגבי שיקום כללי של בליעה/נשימה/דיבור איני יכול להתייחס מבלי לבדוק אותו. צריך לבצע בדיקה אנדוסקופית ולהעריך את תיפקוד מיתרי הקול ויכולת השליטה בשרירים השונים של הגרון.

שלום לכולם, הנני בן 27 ויש לי בעיות בבליעה שהחריפו בשנה האחרונה. כאשר אני לועס דבר מה, אני טוחן אותו לצורה דקה ורק לאחר מכן מסוגל לבלוע אותו, וגם אז בכמות קטנה. בנוסף, ואולי אף חמור מכך, במשך כל זמן הלעיסה אני חושש להיחנק. למעשה, אני מפחד להיחנק בזמן שאני בולע ועל כן בהרבה מקרים אני מעדיף שלא לאכול כמות גדולה, או לאכול חצי מהכמות שמוגשת לי. הדבר מחמיר בתקופות מסויימות, במיוחד לאחר הרגשת "כמעט חנק" דבר שלמעשה גורם להחמרת התופעה שבועיים-שלושה לאחר המקרה. בנוסף, אינני יודע אם יש או אין קשר, אבל לדעתי יש לי OCD. לא אובחנתי מעולם אצל פסיכולוג אבל אבחנתי את עצמי. אני יודע שזה עשוי להישמע הזוי, אבל בעקבות פעולות בלתי רצוניות שאני עושה בדקתי באינטרנט מה התופעה ואחד לאחד, בוודאות, אלה תופעות של OCD. אינני יודע אם חומרתו, אך אני די בטוח באבחון. אני מניח כי ההפרעות בבליעה הן נפשיות (אם כי זה לא בטוח). רציתי לדעת מה הטיפול במידה והדבר נפשי? אציין כי בעבר, כשהייתי קטן יותר, היו לי את ההפרעות הנל, אך לדעתי הן היו במינון נמוך יותר. כדי להשלים את התמונה, יש לי פחד מחנק - בין אם זה קורה לי ובין אם זה קורה לאנשים שנמצאים לידי. אני סבור שהעניין נובע מטרואמה שהתרחשה לי בילדות כאשר אח שלי נחנק כשהיה לידי, הזמנו מד"א וקל לתאר את הבהלה שהייתה בבית. באותו רגע ברחתי מהבית ואני די בטוח שמפה והלאה התחילה הבעיה. הייתי בערך בן 8-9. אני מודה לך.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום מוטי. אני חושב שהאינטואיציות שלך נכונות והבעיה במרכזה נפשית. אני ממליץ לגשת לפסיכולוג/פסיכיאטר ולרדת לשורש העניין. בהצלחה!

בשלב ראשון ממליץ גם על בדיקת אא"ג כללית לוודא שהכל תקין, ואח"כ להתקדם כפי שהמלצתי בתגובה הקודמת.

09/01/2011 | 17:24 | מאת: דנה

ד"ר להב שלום, אני בת 38 ומזה כמה שנים אני סובלת מליחה בגרון.לאחר בדיקות אצל מומחה גסטרו קבעו כי הבעיה נובעת מריפלוקס ואני נאלצת לקחת אומפרדקס כל יום.אני כבר כמה שנים לוקחת את הכדור עך לצערי האומפרדקס לא פותר את בעיית הליחה רק את בעיית הצרבות. ברוב הזמן הליחה ממש מציקה לי וגורמת לי קשיים בבליעה של אוכל ורוק. מה עלי לעשות והאם יש דרך נוספת לטפל בבעיה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום דנה, ליחה תמידית בגרון יכולה להיות תוצאה של רפלוקס, אלרגיה, נזלת כרונית, ולפעמים לא מוצאים שום סיבה.. צריך לחזור על בדיקה אנדוסקופית של האף, לוע וגרון ואולי גם סטרובוסקופיה של מיתרי הקול כדי לקבל תמונה מדויקת. בינתיים - שתי הרבה מים צלולים, תתפלאי כמה זה יכול לעזור!

05/01/2011 | 12:06 | מאת: דנה

היי בשבוע האחרון יש לי תחושה כאילו יש לי גוש בגרון זה לא כואב, לא מרגיש כמו צינון או כאב גרון.אין שום תסמין של תחילת צינון או דלקת גרון או משהו בסגנון. פשוט הרגשה מציקה כאילו יש בגרון משהו שמפריע ו"סוגר" את הגרון מעט. מה זה יכול להיות ומה אתה ממליץ לעשות? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום דנה, תחושת גוש בגרון היא תלונה מאוד שכיחה שבד"כ לא מבשרת על משהו מסוכן. זה יכול להיות ביטוי לגודש אלרגי, רפלוקס (עליה של חומצה או מיצי קיבה מהקיבה, לושט ומשם לגרון) או סתם מתח. מציע לך לחכות שבוע נוסף ואם זה לא עובר - לפנות לבדיקת אא"ג כולל בדיקה של הגרון בסיב אופטי. רפואה שלמה!

09/01/2011 | 20:38 | מאת: דנה

המון תודה הנפיחות אכן ירדה מעצמה.

11/01/2011 | 12:46 | מאת: דנה

היי ד"ר, תודה רבה על ההתייחסות הקודמת. אכן הרגשת הנפיחות חלפה למספר ימים והמצב חזר להרגלו אך לצערי אותם סימפטומים בדיוק חזרו מחדש היום בבוקר. האם אתה מציע בשלב זה כבר לפנות לבדיקה? תודה רבה דנה

04/01/2011 | 20:52 | מאת: שרית

שלום רב. אני בהריון בשבוע 35, לפני 3 שבועות הייתי חולה במשך שבוע, שיעול חזק וצינון ללא חום. כעת החלו כאבים בוושט מעין תחושה של פצע, בהתחלה חשבתי שהתינוקת לוחצת על הקיבה ואז הכל עולה למעלה, אבל זה לא נראה לי, הכאב ממש כמו שריטה או פצע בוושט, היום מהבוקר גם התחילו לי כאבים במהלך בליעה של כל דבר, אני מרגישה כמו שכשבטעות בולעים חלק גדול מאוד של אוכל ואז הוושט או משהו שם בדרך מתרחב מאוד ומכאיב. זה קורה כואב לי נורא ואני לא יודעתמה לעשות. אודה לתשובה בהקדם

לקריאה נוספת והעמקה

שלום שרית, איך את יודעת שמקור הכאבים הוא בושט? בכל מקרה נראה לי שההריון המתקדם משחק תפקיד משמעותי. שיעול חזק מפעיל לחץ על הסרעפת וההריון מגביר את הלחץ עוד יותר. רפלוקס של מיץ קיבה/מזון/חומצה מהקיבה לושט ומשם לאיזור הלוע והגרון - זהו ההסבר הסביר ביותר. תאכלי ארוחות קטנות פעמים רבות ביום, הימנעי מאוכל כבד לפני השינה. הימנעי מאוכל חמוץ/חריף/מתובל/שמן. שתי הרבה מים וחלב. אם לא משתפר תוך כמה ימים ממליץ להבדק על ידי אא"ג ולפי הצורך גם רופא גסטרו. רפואה שלמה!

נעלם לאחר 2 סדרות אנטביוטקה!2 בדיקות סיב אופטי לא מצאו כלום!מה אפשר לעשות?עשיתי גם גםטרוסקופיה!סובל מכאבים חזקים לסרוגין!בן 37 בריא וספורטאי!סובל מס חודשים ולא עובר הכאב!תודה רבה לך!

שלום שי יתכן ומדובר בכאבי שרירים או כאבים הקשורים להפעלה לא נכונה של שרירי הגרון במאמץ קולי או מאמץ גופני, יתכן ומדובר ברפלוקס של מיצי קיבה, גם על רקע של מאמץ ספורטיבי. לפני המלצה על טיפול צריך לבדוק אותך שוב !

22/12/2010 | 02:04 | מאת: רעות

אהלן, בכל פעם שאני מצחצחת שיניים חלל הפה מתמלא ברוק, יש הרגשה כאילו אני עוד שניה עומדת להקיא והרצון להקיא מתגבר כשאני מביאה את המברשת קרוב לשיניים האחוריות. ז\מן הצחצוח לקוח לי יותר זמן, תחושת ההקאה לא נעימה (לפעמים זה יוצר דמעות) ובעיקר כשכולי לפעמים מתמלאת ברוק כולל המברשת והכיור מתחת. התופעה הזו קצת לא מובנת לי ואשמח לדעת עוד ואם אפשר לשנות זאת...תודה=)

שלום רעות, יש לנו רפלקס שנקרא GAG שמטרתו להגן על דרכי הנשימה. כשחומר זר מתקרב לאיזור הלוע (החלק האחורי של הלשון, הענבל, השקדים) מתעורר הרפלקס הזה שעלול להסתיים בהקאה. יש אנשים שהרפלקס הזה חזק אצלם במיוחד, ואת כנראה אחד מהם. זה מסביר גם את הריור והדמעת. תנסי לצחצח מעל הכיור עם הפנים כלפי מטה כך שהמשחה תתרכז בחלק הקדמי של הפה ולא תגלוש אחורה, גם כשאת מצחצחת את השיניים האחוריות. כך יש סיכוי שהרפלקס לא יתעורר... בהצלחה!

20/12/2010 | 23:25 | מאת: חני

שמי חני ואני בת 41 בריאה בד"כ וללא מחלות רקע מזה שנים קיימות אצלי הפרעות בבליעה,אך זה קורה לי בתקופות מסויימות(לא מצאתי מכנה משותף לתקופות)וזה מתבטא בכך שכאשר אני כבר מצליחה לבלוע אז אני נחנקת או שהמזון לא עובר ליכמו שצריך ואני חייבת תמיד מיים לידי. לפני 15 שנים בערך הייתי אצל רופא משפחה שהעיר את תשומת ליבי לכך שאין לי ענבל בלוע (כניראה שכרתו לי אותו יחד עם ניתוח לכריתת שקדים שעברתי בגיל 6?), אותו רופא ציין שישנה אפשרות שזה מה שגורם לי להפרעות הבליעה, האם אכן זה ייתכן ואם לא מה זה יכול להיות ולמי צריך לפנות? תודה רבה על תשובתך

לקריאה נוספת והעמקה

שלום חני. הפרעות בליעה יכולות להיות קשורות לניתוח שקדים אם נגרמה הצטלקות לא שגרתית בלוע או שבאמת כרתו גם את הענבל. לפעמים יש צמיחה של שקדי לשון במקום שקדי הלוע שנכרתו, ואם הם גדולים באופן משמעותי זה יכול לגרום למחנק וקשיי בליעה. מצד שני עברו הרבה שנים מאז הניתוח ויתכן שמדובר בבעיה אחרת. אני ממליץ לך להיבדק אצל רופא אא"ג כולל בדיקה אנדוסקופית בסיב אופטי ובמידת הצורך המשך בדיקות לגבי מנגנון הבליעה.

לפני כשבועיים התחילה אצלי מעין חולשה לא רצינית שכזאת, קצת כאבי ראש, טיפה חום וכו'. בשישי האחרון התפתחה מוגלה נוראית בגרון שממש מקשה עליי. אני לא מצליח לישון ברציפות כי בערך בכל 5 דקות מצטברת אצלי כמות רוק שדורשת בליעה כואבת ואני מתעורר מזה, ככה שמליל שישי אני לא ממש ישן בלילות והשינה שלי מסתכמת בתנומות קצרצרות של דקות בודדות. הבליעות עד כדי כך בלתי נסבלות שתמיד איפה שאני נמצא, יש איתי דלי שאליו אני יורק לפעמים כדי לחסוך ממני את הכאב הנוראי. 1. יש מסגרת זמן כלשהי לסיום המחלה הארורה הזאת? 2. בגלל הגרון, אני גם אוכל ממש ממש מעט עד כלום (כל ביס וביס מלווה בכאבי תופת). יש אפשרות לשלב תחליפי מזון כלשהם, שבאים בצורת כדור ויאפשרו לי להכניס משהו לגוף? תודה מראש ובריאות לכולם...

לקריאה נוספת והעמקה

האם נבדקת על ידי רופא אא"ג? האם אובחנה בודאות מחלת הנשיקה על ידי בדיקת דם? יתכן ומדובר בזיהום חידקי ואז אנטיביוטיקה פותרת את הבעיה. במקרה של מחלת נשיקה אמיתית יש לקחת טיפול חזק נגד כאבים סביב השעון ולנצל את הפוגות הכאבים לשתיה ואכילה.

לקריאה נוספת והעמקה

הרופאה הראשונה שראיתי גם חשבה שמדובר בזיהום חיידקי ורשמה לי פניצילין, אותו לקחתי עד שהונחיתי מרופא אחר להפסיק כי בוודאות מדובר במחלת הנשיקה. ובאיזה "טיפול חזק נגד כאבים" מדובר? זו בדיוק הייתה השאלה שלי, כי הרופא טען שאין ממש הרבה מה לעשות מעבר לקלגרון \ תה \ לימון ושות', שכאמור לא עזרו לי ממש.

לקריאה נוספת והעמקה

מזה כמה ימים מציק לי משהו בגרון התחתון קרוב לבית הבליעה מקשה על הנשימה ועל הבליעה. נבדקתי עי א.א.ג ולטענתו יש לי דלקת . קיבלתי אנטיביוטיקה זה כבר היום השלישי אך איני רואה שיפור. נ.ב. אני סובלת מבקע סרעפתי מה עלי לעשות? אודה לתשובתך

לקריאה נוספת והעמקה

במידה ואין שיפור תוך שבוע ממליץ לחזור על בדיקת אא"ג מלאה בסיב אופטי

אימי חולת סרטן ריאה מטופלת בכימו החלה לסבול בימים האחרונות מכאבי תופת בגרון. בבדיקה אא"ג נמצא שיש כיבים בגרון בוצעה אנדוסקופיה תקינה בגרון. ממצא של דלקת בקיבה. היא לא מסוגלת לבלוע מכאבים. מה ניתן לעשות להקל על הכאב? האם יש טיפול? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אם מדובר בכיבים או אפטות שניתן לראות אותם בפתיחה ישירה של הפה, אפשר למרוח עליהם חומר מרגיע כדוגמת עזרקאין ג'ל או Oracort E. ניתן למרוח עם האצבע או עם מקלון צמר-גפן. אפשרות נוספת היא לגרגר חומר מרגיע כדוגמת tantum verde. רפואה שלמה!

02/12/2010 | 04:27 | מאת: דן

היא לא נראתה אבל אני נבדקתי אצל דוקטור יקי כהן בבית חולים איכילוב ואני זוכר שהוא אמר משהוא על ציסטה באמת שאני לא יודע כבר מה לעשות זה מציק לי בבליעה כול הזמן

לקריאה נוספת והעמקה

אתה מוזמן לבוא לבדיקה נוספת

01/12/2010 | 05:43 | מאת: מיכל

דבר ראשון-תודה על התשובה המהירה. לשאלתך, אין שירות כזה במקום שאני מטופלת-לפחות לא לידיעתי. היכן ניתן להגיע לשירות זה?

לקריאה נוספת והעמקה

תנסי לברר באם יש באחד מבתי החולים הגדולים מרכז יחודי למיאסטניה שנותן את כל השירותים האלו. אם את לא מצליחה להתקדם את מוזמנת לבוא אלי למרפאת קול ובליעה.

01/12/2010 | 03:42 | מאת: דן

שלום ד"ר יונתן שמי דן אני בן 19 וסובל שנה וחצי מבעיות בליעה אני מרגיש ציסטה בגודל של חצי סנטימטר עד סנטימטר ו2 בלוטות לימפה בצוור ביקרתי אצל הרבה רופאים עברתי סיטי ו 7 בדיקות של אולטרה סאונד ו2 בדיקות של סיב אופטי ובכול הבדיקות אין ממצאים יש בלוטות אבל אין חשד לסכנה אני כבר לא יודע מה לעשות זהכול יום יתר ויותר מציק לי מההה אניי כול לעשות כבר?????

01/12/2010 | 03:44 | מאת: דן

הציסטה היא בבסיס הלשון וכול פעם שאני בולע אז היא יורדת לגרון וחוזרת לבסיס הלשון עם אתה מביןאותי

האם יש באמת ציסטה שנראתה בצילומים או בבדיקת סיב אופטי או שזו רק תחושה ?

30/11/2010 | 15:57 | מאת: רחלי

חולת מיאסטניה מקבלת מסטינון ואימורן בעבר קיבלתי פרנדיזון קשיי בבליעה של נוזלים עם מוצקים לפני או אחרי

לקריאה נוספת והעמקה

רחלי שלום, ראיתי מספר פניות שלך. בעיית הבליעה שלך היא שילוב של הפרעות מהלוע ועד לבטן. אשמח לעזור באספקטים של קול ובליעה כמובן לא על רגל אחת, את מוזמנת לקבוע תור למרפאתי

28/11/2010 | 23:41 | מאת: יהודית

שלום ד"ר להב אני יהודית בת 71 כחודש וחצי אנילא מצליחה לאכול דברים מוצקים , ירדתי במשקל 6 ק"ג ע"פ המלצת א.א.ג עשיתי בדיקת ct ושם נמצאו ממצאים של בלוטות לימפה מוגדלות וע"פ ביופסיה שנעשתה נאמר על dysphagia hoarsensess מה המלצתך.? ליי לעשות התופעה הזאת מלווה בהתקפות של שיעול קשה מה ניתן לעשות תודה ויום נפלא

לקריאה נוספת והעמקה

שלום יהודית. מתיאוריך עולה שמשהו מפריע למעבר המזון לושט וגורם להקדמת קנה לושט ומכאן השיעול. ציינת שנלקחה ביופסיה - מה היתה התשובה הפתולוגית? המושגים שהזכרת משמעותם קשיי בליעה וצרידות, אבל מה שחשוב זה לחתור לאבחנה מהירה ולטפל בהתאם. אשמח לעזור אם תמסרי לי יותר פרטים.

29/11/2010 | 16:34 | מאת: יהודית

שלום ד"ר להב ותודה על תשובתך המהירה אם יש אפשרות אני אשלח לך את הניירת במייל או בשיחת טלפון בנתיים אני ארשום את מה שצויין בדף הביופסיה וכך כתוב : אבחנה ופרטים קליניים: dysphagia hoarsensess תאור מקרוסקופי : מספר קטעי רירית בגודל 0.2 עד 0.5 ס"מ fragments of intestinal type adenocarcinoma (positive forcdx2 cytokeratin 20negative forcytokeratin 7 )mostprobably of metastatic origin גסטרוסקופיה בושט העליון במרחק 19 ס"מ מקו השיניים ועד מרחק 23 ס"מ תהליך תופס מקום עם רירית בלתימכוייבת , מוקשה - צילום , ביופסיה מעבר לקיבה ב 30ס"מ מקו השיניים בקע סרעפתי קיבה תקינה בקשה ד"ר אני סובלת מאוד שיעול ללא הפסקה אני יוצאת מדעתי אני זקוקה לעזרה ואין לי עם מי לדבר או למי לפנות תודה

27/11/2010 | 11:36 | מאת: אורנה

שלום, אימי בת 78 נמצאת במוסד סיעודי,עברה מס' אירועים מוחיים וסובלת מדמנציה. לאחרונה מאוד מתקשה לאכול ויש בעיה בבליעה. לקחנו אותה מס' פעמים לאא"ג כולל לפני שבועיים כשאושפזה ונלקחה לבדיקה בבי"ח ולא מצאו כלום.רופא בבי"ח ייעץ לקחת אותה לבדיקה אצל קלינאית תקשורת .היא יורדת במשקל,כל הזמן מחזיקה את הגרון וטוענת שכואב לה. קשה להבין מה כואב בדיוק מכיוון שאינה משתפת פעולה כ"כ. במוסד שלה רוצים לשים לה זונדה.האם קלינאית תקשורת יכולה לעלות על הבעיה בבליעה?אנחנו חושבים שיש לה משהו שמפריע לה ובמוסד טוענים שזה מוחי ופסיכולוגי.האם בדיקה של בלוטת התריס או בדיקה אחרת כלשהי יכולה לעזור לנו להבין מה הבעיה.אודה על תשובתך הנושא מאוד מטריד.האם רק זונדה יכול לפתור את הענין?תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

אורנה שלום.זהו אכן מצב מתסכל. אצל מבוגרים אחרי אירוע מוחי ודמנציה יש סיבות מגוונות להפרעה בבליעה, ולעיתים אין מנוס מהזנה דרך צינורית. בשלב ראשון מדובר בזונדה, בהמשך מחליפים את הצינורית דרך האף בצינורית קטנה דרך דופן הבטן, מצב הרבה יותר נוח למטופל. אבל לפני כן, חשוב להגיע לבדיקה במרפאת בליעה המופעלת על ידי רופא אא"ג וקלינאית תקשורת, כדי לנסות ולאבחן את הסיבה או הסיבות העיקריות לקשיי הבליעה והכאבים. בדיקת אא"ג רגילה לא תראה ממצאים מיוחדים, אך בדיקות כגון וידאופלואורוסקופיה או FEES יעזרו להתקדם באבחנה ובטיפול. בהצלחה.

אני סובלת מאוד מבעיות בליעה עקב המחלה שאובחנה לאחרונה. מלבד הטיפול התרופתי -אימוראן ופרדניזון שלא עזרו לי ממש, אני נוטלת פירוסטיגמין שעוזר מעט והתחלתי עכשיו פלסמה פרזיס -עשיתי טיפול אחד שאראה שיפור מסוים. ישנם עוד דרכים להתגבר על הקושי?אני יורדת המון במשקל ומתקשה מאוד לאכול, עם אירועי "כמעט חנק" פה ושם..מה עושים?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום מיכל. נשמע שהסימפטומים שלך קשים. הפרעות בליעה במיאסטניה מגיבות לעיתים פחות טוב לטיפול התרופתי מאשר סימפטומים אחרים של המחלה. ירידה במשקל ואירועי חנק הם סימנים מדאיגים המצריכים התערבות כדי למנוע התדרדרות. ממליץ על הערכה משולבת של נוירולוג/אא"ג/קלינאית תקשורת. האם יש שירות כזה במרכז הרפואי בו את מטופלת?

30/11/2010 | 16:04 | מאת: רחלי

אובחנתי כבר לפני 6 שנים לאחרונה אחרי ניתוח זנב לבלב בגלל חשד לממאירות יש לי קושי בבליעת נוזלים אם אוכל ואשתה בסמיכות יעלו גזים שיגרמו לכאבים בבית החזה עד שנאלצת להקיא

26/11/2010 | 06:45 | מאת: אור

עשיתי בדיקה עם סיב אופטי הכל נקי ותקין יצא אבל כאשר ה א.א.ג נגע לי הוא שלח אותי לסדרה של בדיקות כגון בדיקת בלוטת התריס ובת בליעה האם בעיה כל שהיא בבלוטת התריס יכול להיות קשור לקשיי בליעה?

לקריאה נוספת והעמקה

נדיר, בעיקר במקרים בהם הבלוטה מאוד גדולה ולוחצת על הושט.

24/11/2010 | 09:31 | מאת: ל

כן זאת המחלה כאשר הוא לועס נתקע לו בגרון בבליעה הראשונית וזה מציק לו, רק לאחר שהוא לועס הרבה פעמים הוא מצליח לבלוע, הוא מדבר מהאף. את המחלה גילינו בימים אלה אני מבקשת עזרה.

בעיית הדיבור מהאף קשורה כנראה לחולשה של שרירי החיך, שזה חלק מהמחלה. לגבי טכניקות בליעה ותירגול בליעה בטוחה ממליץ לפנות להתייעצות במרפאת בליעה הכוללת רופא אא"ג + קלינאית תקשורת מומחית לתחום.

23/11/2010 | 23:58 | מאת: אור

שלום רב מזה כ שבועיים יש לי בעיות בבליעה הייתי אצל רופא א.א.ג והוא בדק אותי עם מראה כזו ואמר לי שהכול נקי יש נפיחות ולהסיק לעשן הפסקתי לעשן..אבל מה אפשר לעשות עם הנפיחות? קשה לי לבלוע אוכל מוצק ואני כבר מתחיל לפתח פחד לאכול

לקריאה נוספת והעמקה

בדיקה במראה אינה מספקת! נדרשת בדיקה אנדוסקופית בסיב אופטי להעריך את כל נתיב הבליעה, ולברר האם והיכן יש נפיחות.

02/01/2011 | 00:32 | מאת: אלי ארביב

להכול כמיות קטנות בביסים קטנים ולילאוס להט לישטדל להכול אוכל רח

23/11/2010 | 23:04 | מאת: ריקי

שלום דוקטור להב רציתי לדעת מהם הסיבות או הגורמים לבעיות בליעה ואיך נהוג לטפל בהם ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ריקי. בעיות בליעה נגרמות ממגוון סיבות - הפרעה במבנה הפה, הלוע והכניסה לושט, הפרעות בתיפקוד העצבי או הפרעות בתנועות השרירים. הטיפול תלוי בבעיה. בהפרעה מבנית ניתן לפעמים להציע ניתוח. בהפרעות שרירים ועצבים הטיפול הוא לרוב בהדרכת קלינאי/ת תקשורת מומח/ית לבליעה. דרוש צוות של רופא אף אוזן גרון וקלינאי תקשורת לצורך אבחון מקיף ובהמשך התאמת הטיפול בכל מקרה ומקרה.

22/11/2010 | 21:14 | מאת: ל

לבני בן 23 יש בעיה נורולוגית אשר גורמת לו לבעיות בבליעה לעיתים האם אפשר לטפל בזה ואיפה?

האם הכוונה ל-myotonic dystrophy ? תוכלי לפרט יותר מהי בעיית הבליעה?

גולשים יקרים, אנו שמחים לבשר על פתיחתו של פורום בעיות בליעה בניהולו של ד"ר יונתן להב. גלישה פורייה צוות האתר