נגישות
נגישות

פורום בעיות בליעה

פורום זה סגור לשליחת הודעות חדשות. לפורום הפעיל - מחלות אף אוזן גרון
בליעה היא מנגנון מורכב אשר מתחיל בהכנסת המזון לפה ומסתיים בהעברתו לוושט. התהליך מערב את השפתיים, הלחיים, השיניים, הלשון, החיך, הלוע והגרון. הצלחת הבליעה מותנית בתזמון מושלם של פעילות שרירים ועצבים, כאשר המטרה היא הבאת כל המזון מהפה אל הוושט ללא מעצורים ותוך הגנה על דרכי הנשימה ומניעת חדירת מזון או מים לקנה הנשימה. הפרעות במנגנון הבליעה פוגעות באיכות החיים ואף יכולות לפגוע בבריאות. ניתן לאבחן ואף לטפל בבעיות הבליעה, ולעתים יש צורך בצוות רב מקצועי. הפורום מיועד לכל מי שסובל מבעיות בליעה ומעוניין בייעוץ והכוונה בנושא חשוב זה.
444 הודעות
418 תשובות מומחה

מנהל פורום בעיות בליעה

23/03/2014 | 16:46 | מאת: אריאל

בן 39 לפני שבוע בערך התחלתי להרגיש דקירות באזור הגרוגרת והשקדים שלי התנפחו זה הופיע אחרי שעשיתי הליכה בגשם והיה קר מאוד ,הייתי אצל הרופאה היא נתנה לי פן רפא וי-ק אנטיביוטיקה 500 מ"ל העניין הוא ,שאני מטופל מיום רביעי הנפיחות בשקדים ירדה אבל יש לי בבליעה דקירות בגרון ,כמו איזה שהוא הרגשה של פצע או מחט בזמן בליעה ,באיזור הגרוגרת ,זהו היום הרביעי שאני מטופל באנטיביוטיקה אני ממש מודאג כשהייתי קטן סבלתי המון מדלקות גרון ושקדים אבל, לא מהרגשת דקירה האם זה מסוכן האם זה נורמלי לסבול שבוע מדקירות באזור הגרון לא ממש בלוע ההרגשה היא כמו באיזור הגרוגרת ? תודה אשמח לקבל חוות דעת כי אני ממש מודא

לקריאה נוספת והעמקה

יתכן שבינתים הבעיה חלפה, ואם לא אז גש לבדיקת אא"ג חוזרת עם סיב אופטי כדי לראות האם הדלקת התקדמה לאיזור נמוך יותר של הגרון.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אני סובלת כל החיים באופן כרוני מאלרגיות, נזלת, בעבר מדלקות גרון חוזרות ונשנות ומטופלת כבר שנים, כולל עכשיו בהריון, בתרופות מסוג לורטדין ומשאפים לאף. בעבר היו נתקעות לי חתיכות לבנות בשקדים מדי פעם, ובימים האחרונים זה כל הזמן...זה משגע אותי ואני מוציאה אותן עם קיסם עץ פשוט, ממש "דגה" אותן, אבל זה הפך להיות בלתי נסבל ומציק מאד. ממה זה יכול לנבוע והאם יש כך פתרון?...

לקריאה נוספת והעמקה

זה נגרם בגלל כיסים עמוקים הקיימים ברקמת השקדים באופן נורמלי, אצלך זה כנראה יותר מהרגיל. אם זה ממש ממש מפריע לך, הפתרון בטווח הארוך יהיה כריתה שלמה או חלקית של השקדים. כעת בזמן הריון זה לא רלוונטי. כמה שתנסי להוציא את זה - תמיד יהיה עוד.. לכן נסי בינתים לחיות עם זה עד לאחר הלידה. אם יש חום או כאבים יש לפנות לרופא לקבלת אנטיביוטיקה.

21/03/2014 | 18:02 | מאת: אלינור

שלום, קיבלתי הפנייה מרופא א.א.ג אלייך לאחר שמצא אצלי יבלות במיתרי הקול כתוצאה מצרידות ממושכת עקב דיבור מאומץ כי עבדתי בשירות לקוחות. ואני מבוטחת בביטוח בריאות פרטי ללא קשר למכבי שלי, האם ניתן להגיע אלייך לבדיקה או שזה מחייב לעבור ייעוץ קודם. אודה לתשובתך

לקריאה נוספת והעמקה

ראי תשובתי בפורום השני

04/03/2014 | 14:09 | מאת: שגיא

שלום, אני לאחר קיצור קיבה -שרוול (למעלה משנתיים) . בשנה האחרונה התחילו לי צרבות חזקות גם ללא אכילה של משהו שגורם לצרבת . מה שבטוח שמיץ טבעי תמיד ליווה אותי בצרבות חזקות מאוד (למעלה משנה לא התקרבתי למיץ טבעי) הרופא הפנה אותי לביצוע בדיקת נשיפה. הביצוע עבר חלק- מה שהדהים אותי שכחלק מהבדיקה שתיתי מיץ תפוזים והפעם לא הייתה צרבת. האם זה שלא הרגשתי צרבת ברגע הבדיקה משפיע על התוצאות?

לקריאה נוספת והעמקה

לא נראה לי שזה צריך להשפיע על התוצאות

ההצטננות שבעקבותיה היו לי כאבי אוזניים ואיבוד שמיעה באוזן ימין לא נעשה דיקור קיבלתי אנטיביטיקה שלא שינתה את השמיעה .אבל מאז יש לי את ההרגשה של זרימת נוזלים מדוע זה כך ומה אפשר לעשות.

לקריאה נוספת והעמקה

אלו תופעות שכיחות בעקבות הצטננות, לעיתים נדרשים מס' שבועות עד שזה חולף. אפשר להתייעץ עם רופא משפחה/אא"ג ולקחת טיפול בתרופה מייבשת נוזלים כגון סינופד למשך כשבוע, או להמתין בסבלנות ולעקוב לפי הצורך

מה יכול להיות הגורם ?

לקריאה נוספת והעמקה

מעט מאוד אינפורמציה...או שתפרט או שתיגש להיבדק.

02/03/2014 | 16:18 | מאת: מק

שלום, אני חשה בקושי בבליעה משזה כשבועים וחצי ולעיתים גם קיימת תחושה של משהו שתקוע בגרון. בדיקה אצל א.א.ג עם סיב אופטי לא העלהת דבר מלבד נזלת אחורית, המטופלת מזה כשבוע בתרסיס סטרונאז', אך ללא כל שיפור בבליעה. רופא המשפחה הפנה לגסטרו עם המלצה לשקול ביצוע גסטרוסקופיה. אשמח לשמוע כל עצה שלך בעניין. אני בין היתר פוחדת ליפול בין הרופאים - רופא משפחה, אאג וגסטרו. האם עדיף לרכז את הבדיקות למכון שמתמחה בבעיות בליעה? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אין מנוס אלא לעבור בין בדיקת אא"ג לבדיקת גסטרו. בהיעדר התקדמות אפשר גם לפנות לאחר ממרפאות הבליעה בבתי החולים שהן תחת המסגרת של אא"ג בדרך כלל.

23/02/2014 | 23:07 | מאת: ל

שלום, אני בת 27, ומזה כמה חודשים אני חשה קושי בבליעת רוק. איני חשה זאת בזמן אכילה או שתיית זולים. כמו כן איני חשה בכאב. נבדקתי אצל רופא א.א.ג שמצא שתקין, בדיקות דם מקיפות יצאו תקינות וכעת נשלחתי לבדיקת אולטרסאונד של הצוואר. התופעה היא חלק בלתי נפרד מהשגרה שלי והיא מפריעה לי באופו יומיומי ובקביעות. על מה תסמינים אלו יכולים להעיד? ואילו בדיקות נוספות כדאי שאעבור?

לקריאה נוספת והעמקה

האם יש חולשת שרירים כלשהי, עייפות, קושי בתנועות כלשהן? אם כן אז כדאי גם לבצע בדיקה נוירולוגית. האם הפרעת הבליעה של הרוק קשורה לתחושת יובש בפה? במקרה כזה צריך לעבור בירור מסודר להפרעה זו דרך רופא המשפחה. כיוון נוסף הוא מרפאת בליעה במסגרת אא"ג או גסטרו. באופן כללי, אם אין הפרעות בליעה בכלל אלא רק בזמן בליעת רוק, לא בטוח שקיימת בעיה רפואית ממשית שכן בליעה של מזון הינה יותר מורכבת מבליעת רוק בלבד, וכרוכה בבליעת הרבה רוק יחד עם המזון. אבל שווה להשלים את הבירור.

23/09/2016 | 14:43 | מאת: יפיץ

האם נמצא פתרון?

05/08/2015 | 10:04 | מאת: ד"ר יונתן להב

גם לי יש את אותה בעיה נמצא לך פתרון ??

שלום רב, בני בן השנה וחצי נותח לפני שבוע וחצי להסרת שקד שלישי. לאחר הניתוח המעדן והמים שהוא אכל ושתה נשפכו לו מהאף. הרופא שניתח הגדיר את זה כאי ספיקת חיך ואמר שזה יסתדר לבד. בימים האחרונים היה שיפור ניכר. היום חזר לגן ושוב יש התדרדרות. האם זו תופעה מוכרת? כמה זמן יש להמתין על להיעלמותה של התופעה?

לקריאה נוספת והעמקה

תוך כמה שבועות התופעה צריכה לחלוף לחלוטין. אם זה נמשך מעבר לזה צריך לבדוק את תקינות מבנה החיך.

09/02/2014 | 18:28 | מאת: רעות

יש לי בעיית בליעת רוק לאחר שאני אוכלת בשעות הערב והלילה. אני מרגישה שיש לי ליחה בגרון שאיני מצליחה לבלוע. בדיקת גרון על ידי סיב אופטי תקינה אני בת 55. אני כבר סובלת מהעניין מספר שנים אחת לשבוע. אך בחודש האחרון זו תופעה יומיומית. זה מגיע עד כדי חנק. אין לי בעיות חרדה עברתי צילום וושט ויש לי רפלוקס מתון שהבנתי מהרופא שהוא לא משמעותי. מה ניתן לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה

אולי זה קשור למה שאת אוכלת בשעות הערב והלילה? עדיף להמנע מאכילת דברים כבדים/חמוצים/חריפים בשעות הערב והלילה ולהסתפק בארוחה קלה ושתיה של מים. מעבר לזה קשה לשים את האצבע על משהו ספציפי, במיוחד שאת אומרת שאת בריאה והבדיקות שעברת הן תקינות.

25/12/2013 | 14:52 | מאת: נדיה

שלום רב יש לי תינוקת בת חודש וחצי מאז הלידה היא מתקשה בבליעה (בקבוק/יניקה, כאילו היא בולעת אוויר והוא עומד בגרון ממש שומעים את האוויר , היא סובלת מאד ולא אוכלת את הכמות הדרושה לה לוקח המון זמן עד שאוויר יוצא . הבנתי שאתה מתמצא בבעיות בליעה : האם גם בתינוקות ?? האם ניתן להגיע אלייך ליעוץ אם לא אז לאן ניתן לפנות ??

לקריאה נוספת והעמקה

ההתייחסות להפרעת בליעה ביילוד צריכה להיות רב מערכתית ולא בפורום הזה. הכיוון הוא קודם כל כמובן רופא הילדים, מומחי גסטרו ילדים ואא"ג ילדים, רצוי באחד מבתי החולים הגדולים באיזור המרכז בהם קיימות מרפאות מומחים רב תחומיות מסוג זה.

18/12/2013 | 14:57 | מאת: אנה

היווצרות וסגירת מעבר האוכ ל והשתיה בכמעט כל ארוחה. יכול לקרות בעקבות שתיה או אוכל מוצק פרי הדר מועד לפורענות זמן השחרור יכול להיות מהר ולעיתים יותר משעה לעיתים מגרה רפלקס של הקאה התופעה מפריעה מאוד. ההוצרות יכולה לעיתים גם להכאיב יוכל להיות פסיכולוגי כי זה קורה יותר בארוחות עם אנשים

לקריאה נוספת והעמקה

המרכיב הנפשי/פסיכולוגי הוא לרוב מרכזי בהפרעות מסוג זו. כמובן שיש להשלים בדיקה מלאה במרפאת אא"ג וגם גסטרו כדי לוודא שהכל תקין, אך לנסות במקביל להתייעץ עם מומחים בתחום הנפשי בכל הקשור למצבי לחץ בכלל ובמצבי לחץ בחברה בפרט.

17/12/2013 | 21:17 | מאת: ר

אניבת 14 ולפני שנה בערך התחילו לי בעיות בבלעה ועם הזמן זה החמיר כשאני בולעת רוק או משהוא שומעים את הרוק או מה שאני בולעת עובר בגרון שלי ולרוב גם רעש מהאוזניים וכולם שומעים את זה זה מאוד מביך אותי ביומיום ואני מפחדת לבלוע ליד אנשים בבקשה תעזרו לי

לקריאה נוספת והעמקה

אנשים אחרים שומעים את הבליעה שלך? גם רעש מהאוזניים? זה משהו שאני ממליץ להדגים אותו לרופא במרפאה, ובהמשך לעבור בדיקה בסיב אופטי במרפאת אא"ג.

11/12/2013 | 11:16 | מאת: מיכל

דר שלום יש לי שאלה אדם בריא בערך בגיל 75, מזה כחודש מרגיש גודש בצוואר כרגע נמצא במחלקת אאג בוולפסון ממתין לניתוח שיתבצע מחר כבר עשה סיטי אתמול ורק מחר יהיו תוצאות (מסיבות של לחץ במיון) הגודש נמצא על מיתרי הקול ועל קני הנשימה והוא זז אני ממש לחוצה ורוצה לדעת אם על סמך המידע שנתתי לך תוכל להרגיע אותי ולהגיד שזה בסדר ושפירי אודה לתשובתך

לקריאה נוספת והעמקה

לצערי האינפורמציה ממש לא מספקת ואין לי מושג במה מדובר. האם זה גודש? האם זה גוש? איפה זה בדיוק? אם יהיה פענוח של הCT אוכל להתייחס. האם הניתוח הוא לצורך הבעיה הזאת - רוצים לקחת ביופסיה?

09/12/2013 | 21:27 | מאת: ר

אני בת 14 כשאני בולעת שומעים רעש של הבילעה בגרון שלי ולפעמים כשאני בולעת שומעים גם רעש מהאוזניים זה ממש מביך אותי ופוגע בי ביומיום

לקריאה נוספת והעמקה

זה יכול להיות בגלל שאת מצוננת או שהאף שלך סתום? יכול להיות שרק את שומעת את זה מבפנים, ואני מניח שאחרים בכלל לא שומעים את זה. אז זה יכול להיות משהו נורמלי, בכל מקרה אני ממליץ לך להגיע לבדיקת אף אוזן גרון כדי שתהיי יותר רגועה.

05/12/2013 | 02:33 | מאת: שלום

אני זקוק לעזרתכם. אני סובל מבעיות בליעה כבר חודשים רבים שנובעים על רקע חרדתי(פחד אדיר להיחנק ולמות מכך). כשאני רעב או לא חושב על זה הכל בסדר.יש לציין שאני בן אדם בריא, כל הבדיקות תקינות, עושה ספורט,לא מעשן ולא שותה אלכוהול. הבעיה שעכשיו מסיבה מסויימת אני לא מצליח לבלוע בכלל(עד עכשיו הבעיה הייתה שאני בולע ואז מרגיש שאני נחנק כי לא בלעתי טוב את האוכל ואני מפחד להיחנק).עכשיו(ממש היום התחיל לי), אני בא לבלוע ולא מצליח. נתקע לי האוכל בדיוק לפני הבליעה(עוד לפני שנכנס לגרון) ואני פשוט מנסה לבלוע ולא מצליח, ורק אחרי כמה שניות מצליח. אני ממש ממש מפחד מזה, מפחד שיהיה לי מצב שנקרא שיאוף מזון.מה לעשות? האם זה יכול לגרום למצב כזה? אגב, אני נער!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, יש שני דברים שעליך לעשות, לפי הסדר הבא. 1. לגשת לבדיקת רופא אא"ג שיבדוק את דרכי הנשימה והבליעה העליונות שלך, כדי לוודא שהכל בסדר (אני מאמין שהכל בסדר אבל צריך לוודא). אם הכל בסדר בבדיקת אא"ג, עבור לסעיף הבא: 2. לפנות לייעוץ אצל פסיכולוג/פסיכיאטר המומחה בטיפול בהפרעות חרדה. יש סוגים שונים של חרדות - ממקומות ציבוריים/מקומות סגורים/חרקים וכו', אצלך החרדה היא מהיחנקות. אתה צריך לפתור את הבעיה הנפשית הזו עם איש מקצוע מתאים.

06/12/2013 | 01:22 | מאת: שלום

נוגדי חרדה... הבעיה שהחרדות נשארות. אגב, אפשר להיחנק במצבים כאלה? יש אפשרות למות מבעיות בליעה(כשהאוכל נתקע בדיוק לפני שבולעים כי לא מצליחים לבלוע - אתה יודע, מעבירים את האוכל אחורה לבליעה ולא מצליחים...)?

01/12/2013 | 22:15 | מאת: אמא

בתי בת 20+ בשנתיים האחרונות לועסת הרבה זמן את האוכל לדוגמא שתי פרוסות גבינה שעה וחצי ,דבר זה מונע ממנה לצאת למסעדות היא פוחדת שאנשים יסתכלו איך היא אוכלת היא לא מוכנה לעבוד כי היא חושבת איך היא תאכל בחברת אנשים ומצב זה מדכא אותה רציתי לשאול מה הסיבות ללעיסה כזו איטית? איזה רופא מקצועי מומלץ יכול לעזור לה?

מתיאור התופעה שני כיווני אבחנה עולים על הפרק - בעיה נוירולוגית או בעיה נפשית. יתכנו גם הסברים אחרים, אבל זה מעבר לגבולות היכולת לעזור בפורום זה, דרושה בדיקה יסודית במרפאה.

01/12/2013 | 12:38 | מאת: שרה

אני בת 63 מזה שנתים אני סובלת מקשיי בליעה בזמן שאני איוכלת. נבדקתי ההי"ח איכלוב ע"י מצלמה שעברה דרך האף בזמן אכילת בסקויט אך לא נמצא דבר. אני ממשיכה לסבול מהבעייה ולא קיבלתי שום טיפול אודה לכם אם תפנו אותי לקבל טיפול בבעיה. אני לא מעשנת, אני מתעמלת, אני מטופלת ביתר לחץ דם וקולסטרול. היום אני מאוזנת תודה שרה

לקריאה נוספת והעמקה

אני מניח שעברת בדיקת FEES שפוענחה כתקינה, זאת אומרת שמנגנון הבליעה נראה תקין. כדאי לעשות גם וידאו-פלואורוגרפיה של תהליך הבליעה שזו בדיקת שיקוף המתבצעת במכון רנטגן. מעבר לכך קשה לי להוסיף המלצות מבלי להכיר את כל פרטי המקרה.

23/11/2013 | 09:21 | מאת: ירון א

שלום רב אני בן 42 ולא ידוע לי על בעיות בריאות (בקיצור בריא) אתמול בלילה התעוררתי בהרגשה שתקוע לי משהו בגרון הרגשתי חנק ניסיתי להוציא ליחה כי חשבתי שזה מה שתקוע שם ותוך כדי הענבל(אם זה השם)עלה לי מעל הלשון וכשהסתכלתי ראיתי שהוא ממש גדול נבהלתי מאוד פחדתי לחזור לישון שתיתי קצת תה ועכשיו כבר בוקר ואני פשוט מרגיש שהוא נפוח ומפריע לי זאת פעם ראשונה שזה קורה רציתי לדעת מה זה ? אם זה חמור וצריך בדיקת רופא דחוף ? או שסתם התקררתי וזה יעבור לבד ? או אולי איזה טיפול פשוט ?

לקריאה נוספת והעמקה

בד"כ זה קורה בגלל אחת משתי סיבות - תגובה אלרגית למשהו, ואז תיתכן נפיחות במקומות אחרים בגוף. אפשרות שניה שכיחה לא פחות היא נחירות חזקות במיוחד שגורמות לנפיחות בענבל. יכול להיות אחרי לילה של ארוחה כבדה, אלכוהול או ללא סיבה מיוחדת. בשלב ראשון אפשר למצוץ קרח ולשתות מים קרים. אם לא חולף וממשיך להפריע יש לגשת לבדיקת רופא אא"ג.

24/11/2013 | 08:46 | מאת: ירון א

תודה רבה עזרתי לי מאוד והרגעת אותי אני יודע שיש לי בעית נחירות ובאמת אכלתי ארוחה כבדה באותו לילה אז שוב עזרתי לי מאוד זאת הפעם הראשונה שלי פה בפורום אני ימשיך את הטיפול אלך לבדיקה זה כבר פחות נפוח אבל עדיין יש הרגשה שזה לא רגיל זה רק היום השני ואתמול ישנתי טוב אבל אני מפחד מזה לעתיד תודה רבה

09/12/2015 | 11:20 | מאת: אלון ט

בוקר טוב . התעוררתי בבוקר עם ענבל נפוח . ראיתי את התשובה הקודמת . הלילה באמת אכלתי ארוחה כבדה וגם שתיתי בירה ושמפניה . מה הצפי לירידה בנפיחות ? מכון שאני כרגע נמצא בחו"ל בפגישת עבודה . האם יש דרך לזרז את הירידה בנפיחות ?

19/04/2015 | 18:23 | מאת: אייל

ענבל ו/או גרון נפוח ! גם לי זה קרה , לא הבנתי מה זה עד שראיתי במראה ( הייתי בבית מלון בניו יורק ) לבד ! נבהלתי נורא ! בחיים לא קרה לי חשבתי זהו ,, ואז נעצרתי ועשיתי חושבים שתיתי מיים עם קרח וכך נרגעתי ! וכשהגעתי לארץ הייתה דלקת גרון חריפה וקיבלתי אנטיביוטיקה והנה שוב אני בקליניקה לאחר מס חודשים עם אותה תופעה בעסה !!

לקריאה נוספת והעמקה
22/04/2017 | 08:18 | מאת: כואב לי שאני בולע

אתמול עשיתי על האש עם חברים ובערב הכל היה כרגיל ובסדר יותר מאוחר שחזרתי הביתה אז התחיל לכאוב לי הגרון שאני בולע עכשיו שקמתי בבוקר וניסיתי להסתכל במראה אז ראיתי שבתוך הפה בלוע נראה לי יש נפיחות אז מה לעשות

הכלב שלי ליקק לי את הגב ואחרי כמה דקות ישתעלתי ועיניים צרבו והענבל נהיה ארוך ומפריע לבליעה, מה עושים?

12/11/2013 | 13:52 | מאת: נירית

שלום רב. רציתי לדעת אם קיימות בעיית בליעה אז זה גם לגביי מזון נוזלי שתיה מעדנים וכו' .או רק במזון רגיל? תודה רבה

יש בעיות אופייניות לנוזלים ויש למוצקים, ולפעמים גם שניהם ביחד.

06/11/2013 | 18:39 | מאת: מיטל

שלום אבא שלי בן 67 בחודשים האחורנים הוא סובל מקושי בבליעה ובנשימה , הוא עבר בדיקת ביופסה עם מחט שלקחו דגימה ועדיין לא קיבלנו תשובות גם הם מעקב אצל רופא גסטרו אודה לתשובה דחופה מה גורם לך - האם זה גידול ? ומה הטיפול לזה?

07/11/2013 | 18:56 | מאת: מיטל

בבקשה תשובה דחופה

28/10/2013 | 06:13 | מאת: ליאור

בבקשה

27/10/2013 | 15:15 | מאת: or

שלום, כבר כמה ימים שאיבדתי את חוש הטעם או ליתר דיוק - תחושה של מרירות בפה ויובש כולל בשפתיים. מה שמאלץ אותי למרוח את השפתיים עם שפתון "לובלו" לעיתים קרובות. יש לך מושג מה יכול לגרום לכך?

לקריאה נוספת והעמקה

האם נלוות לזה תופעות נוספות כגון דופק מהיר, תחושת חרדה? האם האף סתום ולכך נדרשת נשימה דרך הפה?

27/10/2013 | 19:09 | מאת: or

כן, יש תופעות נוספות. ב 3 שנים האחרונות (כן, כן, 3 שנים!!) מופיע בנחיר שמאל מעין "פצע חום" שדי מסרב להגליד. בא והולך לאורך חודשים. נזלת מימית (מה שגרם לי לחשוב שאולי אני אלרגית למשהו...) ופריחה במצח שמופיעה ונעלמת מעצמה. אני לא נמצאת בחרדות אף על פי שכרגע חיי אינם מאוזנים. ולגבי הדופק- מידי פעם יש לי דופק מהיר כאילו שלקחתי סמים ממריצים - ואני לא !! אני דיי שומרת על עצמי בריאותית ומשתדלת להתאמן כשעה כל יום. אשמח לקבל את חוות דעתך. תודה.

22/10/2013 | 22:23 | מאת: ליאור

שלום, בשנה האחרונה מידי פעם במיוחד כשאני אוכלת מרק לפתע יש לי תחושה של אובדן רפלקס הבליעה. התחושה היא כאילו של אובדן השליטה על יכולת הבליעה. אחרי זמן קצר זה עובר ואני יכולה לבלוע את האוכל. לרב אין כל קושי לאכול או לשתות בדר"כ אני אישה בריאה בת 50 אשמח להתייחסותך ליאור

לקריאה נוספת והעמקה

משהו שבא לפתע ואז נעלם, ורוב הזמן הבעיה לא קיימת - לרוב לא מדובר בבעיה רציני ומדובר בתופעה מוכרת. אם הבעיה נהיית קבועה או מחמירה - יש להיבדק בשלב ראשון במרפאת אא"ג ובהמשך בדיקת גסטרו.

09/12/2013 | 20:53 | מאת: ר

אני בת 14 וכשאני בולעת רוק או נוזל או מזון שומעים את הבליעה של הרוק בגרון שלי ולפעמים יש גם רעש מהאוזניים זה ממש מביך אותי ומפריע לי ביומיום

20/10/2013 | 14:07 | מאת: :)..

אני זמרת במקצועי ולאחר צרידות חוזרת והולכת בשבועיים האחרונים נבדקתי וגילו פציעה קלה על המיתרים ובצקת אחורית מעטה עקב צרבות. האם מקרה זה יכול לגרור איתו גם ליחה מרובה ויובש בגרון ואיתו קושי בבליעה? או האם עליי להיבדק גם אצל רופא משפחה?

לקריאה נוספת והעמקה

מציע בשלב ראשון לנוח, לתת לגרון מנוחה קולית ולהמנע ממאמצים כמו צעקות, דיבור מרובה וקולני, כחכוחים ושיעולים עזים. לשתות הרבה מים ולהמנע מאוכל חריף/חמוץ/מתובל, כמובן להמנע מעישון. יובש בגרון וליחה יכולים להיות סימפטום המתלווה לפציעת המיתרים ואני לא רואה מה רופא משפחה יכול להוסיף בשלב זה, אלא אם כן הבעיה נמשכת או מחמירה.

20/10/2013 | 15:16 | מאת: :)..

תודה על תגובתך! בנוסף נרשם לי סטרואידים לארבעה ימים... כמה זמן בדרך כלל לוקחת ההחלה?

לקריאה נוספת והעמקה
20/10/2013 | 15:17 | מאת: :)..

* החלמה

כשבוע-שבועיים

ו שלחתי לבדיקת סיטי. מה יכולה להיות הסיבה. מה נעתן לגלות בסיטי בקשר לבליעה שלא ניתן לגלות בסיב אופטי בהנחה שאין.ממצרים בסיב אופטי. זה הכרחי?סיטי האם זה נועד לשלול סאופן מוחלט וסופי בעיה כגון סרטן? מטרתי להבין שלילת מצב ממאיר. לכן אני שואל מוקד על זה. אעשה סיטי אבל האם יש בדיקה בהקשר לממאירות נוספת אחרת? כל השאר אני ממעיט מעקכם כי זה לא עניין של סכנת חיים ויסתדר כך או כך. אני כתבתי את הודעתי הקודמת לפני בקור אצל אאג עכשיו זה אחרי. לא ממש הבנתי מה הם עושים. אודה על העזרה והכוונה. הרבה תודה על תשובתך הקודמת.

לקריאה נוספת והעמקה

קשה לענות באופן מדויק כפי שאתה מבקש מבלי לבדוק אותך. CT באופן כללי נותן מראה של הרקמות במקומות בהם אנחנו לא יכולים לראות או למשש. המטרה היא לשלול תהליך דלקתי או גידולי, ובכלל זה גידול סרטני. כל זה בהקשר לממצאים שראה הרופא שבדק אותך, והשאלה שהוא מחפש עליה תשובה ב CT.

18/10/2013 | 18:28 | מאת: אדוה

שלום, אמי בת 62 ומידי תקופה היא נחנקת במהלך ארוחה. זה יכול לקרות בגלל גרגר פלפל שחור, בגלל אוכל חריף אך כעת זה קורה גם בזמן ארוחה לא חריפה. זה תמיד מלחיץ אבל היום זה קרה ברמה שהתקשרתי ל101 אך אחרי צלצול 1 היא הרגישה הקלה בנשימה. החלטתי לשים לזה סוף ולטפל בזה עד הסוף אך אינני יודעת לאיזה רופאים מומחים לפנות. תודה מראש!!

נדרשת בדיקת אא"ג בשלב ראשון. רצוי שיתבצע במקום המתמחה גם בהפרעות בליעה. בבדיקה בסיב אופטי אפשר לראות את הלוע והגרון ואיך הם מתפקדים, בעיקר בהיבט של הפרעה בתחושה או בתנועה של מיתרי הקול. אפשר גם לבצע בדיקת בליעה תוך כדי התצפית לגרון כדי לראות האם האוכל הולך בטעות למקום הלא נכון ומכאן תופעות המחנק.

14/10/2013 | 22:39 | מאת: טדי

לפני 3 חודשים עברתי גסטרוסקופיה של גיל 50 סקר. שום ממצאים. מיד אחר כך החלו סעיות בליעה. האוכל נתקע בגרון ולא יורד מצריך מאמץ או שתיה. מעולם לא היה לפני. כבר 4שבועות כאבים בבלוטות צוואר ימין ואחת מאוד כואבת מתחת ללסת בפניםבסוף קרוב לצוואר נפןחה. נציין שהיתה לי שפעת ללא חום ללא אנאיביוטיק ה לפני שבועיים. הגרון כאב. לא יחסתי לזה חשיבות אבל הצרוף של בעיות בליעה ועכשיו בלוטות צוואר הדליקו נורה אדומה. אציין שיש לי קישריות קטנות בשני צידי בלוטת תריס לא סרטניות נבקו ב fna .מה צריך לבדוק? זה לא הטריד אותי אבל פתאום נכנסתי ללחץ. הייתי מבקש עצה במה להתנקד בברור לעניין גילוי סרטן ושלילתו . תודה

לקריאה נוספת והעמקה

לא נראה שיש קשר בין הגסטרוסקופיה לקשיי הבליעה. כאבים בצוואר, נפיחות וכו' - יכול להיות זיהום שגרם לנפיחות בבלוטות לימפה, מהשיניים למשל או מבלוטות הרוק. אין קשר לממצאים בבלוטת התריס. ממליץ על בדיקה יסודית כולל סיב אופטי אצל רופא אא"ג.

11/10/2013 | 00:37 | מאת: נמרוד

שלום, כבר מספר שנים שיוצאים לי מן גרעפסים מוזרים כאלה (אני לא יודע אם לקרוא להם גרעפסים, זה יותר בכיוון של שיהוקים/גירגורים, שכן אני לא מרגיש שהאוויר יוצר כמו בגרעפס רגיל, כמו כן לפעמים אני מרגיש את זה גם באוזניים), המצב הזה הוא לאורך כל היום אבל מתגבר אחרי ארוחות, במיוחד ארוחות גדולות. השאלה שלי היא האם יכול להיות שאני בולע אוויר? יכול להיות שבכל בליעה, כולל של רוק, אני בולע כמויות גדולות מדי של אויר שעולות למעלה וגורמות לתופעה? חשוב לציין שלפני כשנה וחצי עברתי ניתוח FESS בסינוסים לאחר כמה שנים טובות שלא נשמתי כראוי מהאף, כך שיכול להיות שיש קשר בין הדברים. עוד נקודה שחשוב לי לציין - אני אכן מרגיש בכל פעם שאני בולע שהבליעה מאוד מאומצת. לא מלווה בכאב או משהו כזה, אבל בהחלט לא טבעית לדעתי.

לקריאה נוספת והעמקה

בהחלט יכול להיות שאתה בולע אויר, ואולי זה גם קשור לשיפור בנשימה האפית. זה הסיבה שזה עולה אח"כ למעלה ומגיע גם לאוזניים. מה לעשות עם זה..? אין לי תשובה חד משמעית, אבל תנסה לעצור את הנשימה לשניה לפני ואחרי שאתה בולע, לא לשאוף אויר ממש בסמוך לבליעה. אם לא עוזר - תפנה לבדיקת גסטרו. בהצלחה.

06/10/2013 | 12:52 | מאת: שיר

שלום רב אני בת 38 בריאה בד"כ אך לאחרונה משהו מאוד לא נעים עובר עלי. זה התחיל לפני מספר שבועות וזה קורה לי כמעט בכל ארוחה, במיוחד כשהאוכל יבש יחסית(לחם, סלט...). מה שקורה לי, זה שכשאני בולעת- אז חלק מהאוכל לא נבלע ולאחר פעולת הבליעה אני מרגישה כאילו מתגלגל לו מזון מבלי שאני דחפתי אותו ללוע, וכדי שהמזון לא יחנוק אותי אני מבצעת בליעה באילוץ כאשר כדין לא התאוששתי מהבליעה הקודמת. הפעולה המאומצת הזו מביאה אותי לתחושה של כמעט מחנק, ודפיקות לב מואצות שאני מרגישה אותן חזק חזק. אני הגעתי למצב שאני חוששת מלאכול. אני משתדלת להימנע מאכילת לחם, קרקרים, גזר, או כל דבר שלא נבלע לי בשלמות. אני חוששת מאוד ולא יודעת למי לפנות. מאז שהתחילה לי הבעיה הזו אני גם לא מצליחה לבלוע כדורים. אני מרגישה שיש לי אי תאום בין פעולת הבליעה להעברת הכדור לבית הבליעה. הכדור כאילו נתקע לי בגרון כי הוא מגיע מעט לפני הזמן. עד היום הייתי נורמאלית לחלוטין. מצבי הנפשי שפיר (יחסית לאזרחי ישראל) ואני מרגישה שהתלונות שלי אולי מוזרות אבל אמיתיות לחלוטין. בתקווה שאקבל עזרה, ותודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

קודם כל תהיי רגועה. אלו תלונות מאוד שכיחות שהרבה אנשים עוברים דברים כאלו במהלך החיים, זה בד"כ זמני וחולף. לפעמים מתח/לחץ/חרדות מסיבות שונות גורמים לכך, ואם את מודאגת מזה זה עוד יותר מחמיר. למרות זאת אני מציע לך לגשת לבדיקת אא"ג ולעבור בדיקה מלאה כולל אנדוסקופיה של הלוע והגרון כדי להיות בטוחים שהכל בסדר.

לקריאה נוספת והעמקה
03/10/2013 | 17:03 | מאת: רון

שלום רב ב ששה חודשים האחרונים , כתוצאה מהשתנקות , הפסקתי לשתות נוזלים . מצאתי תחליף בארטיקים , גלידות והרבה מאד פירות . לאחרונה הבעיה החריפה גם לגבי אוכל מוצק . רזיתי כ 7 קילו בחודש האחרון . ביקרתי רופא א.א.ג שבדק עם סיב אופטי ולא נמצאו ממצאים חריגים . במקביל התחלתי טיפול תרופתי (zipralax ) אך נראה שגם זה לא עוזר למי עליי לפנות ?

מציע לערוך בירור בליעה מסודר: בדיקת אא"ג כולל מנגנון בליעה במרפאת בליעה, שיקוף בליעת חומר ניגודי ובדיקת רופא גסטרו. ציפרלקס היא תרופה להרגעה ושיפור מצב רוח, צריך לשלול קיום של בעיה פיסית במערכת הבליעה לפני שמחליטים שמדובר בבעיה הדורשת הרגעה.

שלום , בני בן כמעט 4 , אינו אוכל . משקלו 12 ק"ג בלבד. כאשר אני מנסה להכריח אותו לאכול ( בהבטחות שונות ושיחות על חשיבות האוכל) הוא מסביר שהוא מפחד לאכול כי לדבריו הוא מפחד שהוא "יירק " (האוכל עולה לו והוא מקיא) . ובאמת כאשר הוא אוכל ( במיוחד אם הוא מקורר ויש לו ליחה) הוא מקיא בקלות ( לפעמים תוך כדי משחק , או שינה ) . הייתי איתו אצל רופאים שונים , כולם מסרבים לבדוק אותו או לעשות לו בדיקה כלשהיא לבליעה שלו וטוענים שזה פסיכולוגי ( בלי בכלל לפתוח לו את הפה). מה אפשר לעשות? איך אני יכולה לבדוק האם יש בעיה בבליעה שלו?

12 ק"ג לגיל 4 הוא משקל נמוך מאוד וכמובן שיש צורך בבדיקת אף אוזן גרון מלאה כולל בדיקה בסיב אופטי להערכת מנגנון הבליעה העליון, ולפי הצורך גם הערכת גסטרו ילדים. ובמקביל (ולא במקום!!) - האם נושא האוכל הוא גורם מתח אצלו? בין ההורים לבינו? לעיתים זוהי חלק מבעיה התנהגותית שצריך לברר אותה ולטפל בה אצל מומחים לנושא - אבל כמו שהדגשתי בתחילת דברי - לפני הכל יש לבדוק שאין בעיות מכאניות בדרכי הבליעה המסבירות את הבעיה. נשמע שיש מקום לפעול בדחיפות.

17/09/2013 | 12:46 | מאת: יוני

שלום רב אני בחור בן 29, בריא למיטב ידיעתי. לפני כחודש התחלתי להרגיש קשיים בבליעת מוצקים, חשתי תחושת חנק בעת נסיון לבלוע מזון וכאילו גוש תקוע בגרון ואינו מאפשר בליעה כפי שהייתי רגיל. עברתי בדיקת סיב אופטי אצל רופא א.א.ג, עברתי צילום רקמות רכות על הגרון, אולטרה סאונד וכן צילום ושט עם בריום. הבדיקות יצאו תקינות. לאור הממצאים האלו נשלחתי לנוירולוג. אצלו עוד לא הייתי. שאלתי היא אם אכן יש כאן בעיה עצבית, האם זה ניתן לטיפול ואוכל לאכול מחדש או שזה נזק עצבי והוא בלתי הפיך.

לקריאה נוספת והעמקה

מציע שתשלים את בדיקת הנוירולוג, ואם יש ממצאים בבדיקתו אז לפעול לפי המלצותיו. במידה ובדיקתו תקינה ואין ממצאים המחשידים בבעיה נוירולוגית הייתי ממליץ להמתין ולעקוב, לעיתים קרובות הבעיה מסתדרת מעצמה, לפעמים (רק כאשר אין סיבה אחרת), גם מתח נפשי גורם לבעיות מסוג זה. אם הבעיה אינה חולפת ממליץ לחזור על סדרת בדיקות (בדיקת FEES, בדיקת וידאו-פלואורוסקופיה) במרפאת בליעה.

בין התאריכים 4.9 ועד ה21.9 אהיה בחופש שנה טובה לכולם ורק בריאות ד"ר יונתן להב

הפורום חזר

02/09/2013 | 18:39 | מאת: כפיר

של וידאופלאורוסקופיה וFEET עם קלינאית תקשורת? באסה"ר מתקיימת מרפאה כזו?

בקפלן נכון להיום לא, באסה"ר אני לא יודע

28/08/2013 | 14:33 | מאת: כפיר

אבי בן 77 החל בחודשיים האחרונים לסבול מיובש פה קיצוני, לאחריו החל להתלונן על מרירות בפיו, עקצוצים בלשון ולעתים לפני-כן התלונן על "מועקה בחזה" שעברה עם אכילה, בנוסף מתלונן לאחרונה על היתקעות כדורים בבליעה שלא יורדים, עד כדי שנבדק במיון בשל כך. במשטח גרון- פלורה תקינה, במשטח לשון- קנדידה . טופל בדקטארין ג'יל ולאחר כישלון הועבר לניסטטין כישלון נוסף, הוחזר לדקטרין, הפטריה עברה וחזרה לאחר מספר ימים פעמיים. נבדק ע"י א.א.ג. אובחנה laryngitis כרונית והומלץ טיפול באומפרדקס. באותו יום , כאשר נטל אומפרדקס נתקע בגרונו, ולאחר כ-4 שעות הופנה ע"י אחות טלפונית למיון א.א.ג. במיון - בבדיקת מראה הכדור לא נמצא. לא היו בעיות נשימה או הפרעה בליעת מזון או שתייה.מפתח ותנועתיות מיתרי הקול היו תקינים, שוחרר לביתו. עבר גסטרוסקופיה ללא ממצאים בושט , בקיבה הודגמו ממצאים קפלים היפרמיים בקיבה, בביופסיה גסטריטיס כרוני. עבר צ. בריום- תקין ללא ממצאים חריגים. מצבו כיום: ירד במשקלו כ- 5-6 ק"ג . ככח הנראה בשל ירידה בתיאבון. מבחינת בליעה- עדיין מתלונן כי חלקי מזון קטנים כגון פירורים, כדורים לנטילה נתקעים בגרונו ללא הפרעות בנשימה , שתייה או אכילה. נתקע ולאחר זמן כלשהו (בין עשרים דקות למס' שעות) התחושה עוברת ונעלמת. מצוקתו גדולה מבחינת נטילת התרופות הקבועות , אכילת ענבים, מזון קשה ומתפורר. קנדידה למרות טיפול בדקטרין שוב חזרה. מי צריך לנהל את הטיפול בבליעה? א.א.ג? גסטרו? נוירולוג? מי אמור וצריך לנהל הטיפול בקנדידה? א.א.ג? דרמטולוג? מה לדעתך המשך הבירור? ומה לדעתך הקושי? האם יש מרפאה רב מקצועית לנושא?

לקריאה נוספת והעמקה

הרבה שאלות טובות. לירידה באיכות הבליעה וירידה במשקל בגיל המבוגר יתכנו מספר סיבות: ירידה כללית במצב, ירידה נוירולוגית, ירידה מנטלית, זיהומים שונים כגון פטריה או מחלות אחרות, כולל גידולים לאורך מערכת העיכול. לא תמיד יש מומחה אחד שיכול לענות על כל השאלות. הצוות רופא משפחה-נוירולוג-אא"ג-גסטרו הוא הנדרש. אין מקום לדרמטולוג. ולגבי אביך באופן ספציפי: אני מבין שבושט אין סימני קנדידה. דרושה בדיקת אא"ג מדוקדקת, אם יש סימני קנדידה משכנעים בלוע אני ממליץ על טיפול בתרופה DIFLUCAN שהיא יותר אפקטיבית מהתרופות האחרות שניתנו. אבל כאמור דרושה בדיקה חוזרת. לגבי לרינגיטיס כרונית וטיפול באומפרדקס - לצערי זוהי אבחנה כמעט אוטומטית ללא הוכחה שאכן בכך מדובר, ותוצאות הטיפול בהתאם. אחרי בדיקת אא"ג חוזרת אם הכל יהיה תקין ולא תימצא הסיבה יש להשלים בירור נוירולוגי ולאחריו פסיכוגריאטרי להערכת תיפקוד מנטלי. המרכז את כל האינפורמציה צריך להיות רופא המשפחה. בהצלחה!

19/08/2013 | 14:50 | מאת: מיכל

שלום רב, לאבי,בן 71, יש בעיות בליעה קשות מאוד, מאז בוצע לו ניתוח להסרת גידול שלחץ על גזע המוח (מזה 3.5 שנים), זאת חוץ מהעובדה שהוא נותר סיעודי לגמרי עקב הניתוח. הוא ניזון רק מזון רך ונוזלים מוסמכים וישנה סכנת חנק מתמדת. הבעיה- כתוצאה מכך מצב שיניו התדרדר והוא סובל מכאבי שיניים. איני יודעת לאיזה רופא לפנות אשר יוכל לטפל בו. באופן טבעי בטיפול שיניים רגיל ישנו ריור מרובה ובמצבו של אבי זה ממש מסכן חיים. מה לעשות? למי ניתן לפנות?

לקריאה נוספת והעמקה

המצב דורש הערכה בהקדם מכיוון שכמו שאת מבינה, מצד אחד חוסר אכילה מסודרת ומצד שני חדירה של מזון לריאות מסכנים אותו. תיפקוד הבליעה ותיזמון שלה עם הנשימה מצריכים תיפקוד נוירולוגי מלא. במצבים סיעודיים מורכבים, לעיתים הפתרון הוא לעקוף את האיזור הבעייתי בשתי דרכים - צינורית הזנה ישירות לקיבה (PEG) ובמידת הצורך פתח לנשימה בצוואר (טרכאוסטומיה). אינני מכיר את אביך, אולי אחד הפתחים כבר קיים אצלו? זה יכול לשפר משמעותית את איכות חייו, ויכול להיות גם פתרון זמני לבעיה, אם מצבו ישתפר אפשר לגמול אותו מהצורך הזה. אם יהיה לו פתח הזנה לקיבה ו/או פתח נשימה בצוואר לא תהיה כל בעיה לבצע טיפול שיניים. גם אז יש לבצע את הטיפול במרפאות פה ולסת בבית חולים בלבד. את מוזמנת להביא אותו לבדיקה כדי להעריך את הצורך בכל מה שאמרתי.

19/08/2013 | 05:06 | מאת: יעל

עשיתי בדיקת בלוטת התריס והיא לא חזרה טובה כלכך האם יש קשר בין תפקוד הבלוטה לתחושת מטרד בגרון בזמן הבליעה?

לקריאה נוספת והעמקה

איזה בדיקה עשית ומה זאת אומרת לא חזרה טובה? אולטרא סאונד? בדיקת דם?

19/08/2013 | 03:26 | מאת: יעל

משהו מפריע בגרון בזמן בליעה לא רק כשאני אוכלת או אחרי, כאילו בית הבליעה לא נסגר עד הסופ כל הזמן גם כשאני בולעת רוק לפעמים מפריע בצד ימין ולפעמים בשמאל, הייתי אצל רופא אא"ג שבדק עם מצלמה את הגרון כבר פעמיים ואמר שאין לי כלום (נתן אנטיביוטיקה) ןזה לא עבר, אמר אולי acid reflex, ונתן לי משהו נגד אסיד, לא לקחתי כי אין לי צרבת, זה מטריד באיזור הבליעה, וזה נמשך כבר חודשיים בערך מה זה יכול להיות? איזו בדיקה עוד כדאי לעשות? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

בד"כ בתלונות מסוג זו (ויש הרבה אנשים עם בעיה דומה) לא מוצאים כלום וגם אין צורך בטיפול רפואי. זה יכול לחלוף עם הזמן ולפעמים קשור למתח נפשי. דאגה וחרדה סביב העניין מעצימות את התחושות. אף על פי כן אם זה לא חולף אני ממליץ לבצע בדיקה מלאה חוזרת בסיב אופטי, אולי אצל רופא אחר, עם אפשרות לבדיקת מנגנון הבליעה באותה הזדמנות כדי לוודא שבאמת הכל בסדר.

15/08/2013 | 17:47 | מאת: אמא

בתי בת 20+ אוכלת מאוד מאוד לאט למשל שתי פרוסות גבינה + ירקות שעה וחצי ארוחת צהרים שעתיים מה יכול להיות מקור הבעיה?ואיזה רופא מתמחה בנושא?

לקריאה נוספת והעמקה

אשיב במספר שאלות כדי לנסות ולעזור: האם זה מפריע לה? מפריעה לסביבתה? מי המתלונן.. היא כבר לא ילדה - האם זה ככה מאז ומתמיד או שזו בעיה חדשה? האם יש הפרעות תנועה/חולשת שרירים/הפרעה בהתנהגות? האם כל הארוחות כאלו והאם יש ירידה במשקל כתוצאה מחוסר אכילה מספקת?

16/08/2013 | 21:40 | מאת: אמא

הנושא מאוד מפריע לה היא לא רוצה לאכול ליד אנשים וקשה לה שהיא אוכלת לאט זה מתסכל אותה מאוד זו בעיה של כמה חודשים אחרונים אין ירידה במשקל הבעיה שהיא חושבת שהיא בקושי אוכלת ואז היא תרד במשקל והאכילה האיטית ממש מעייפת אותה באופן פיזי קשה לה ללעוס הרבה זמן

13/08/2013 | 15:38 | מאת: יעל

שלום, ברצוני לדעת האם שיתוק במיתרי הקול הנה מחלה גנטית? האם חש עדות כלשהי לגבי נשאות רצסיבית או דומיננטית? אשמח לעזרה! תודה! יעל

לקריאה נוספת והעמקה

הרוב המכריע של שיתוקי מיתרי הקול הינם נרכשים, כלומר לא גנטיים, אלא בעקבות ניתוחים/מחלות/דלקות וכו'. המקרים התורשתיים הם נדירים ביותר, וקשורים בד"כ למחלות מורכבות במערכת העצבים או לחץ על גזע המוח אצל העובר. במקרים אלו נראה לפעמים גם שיתוק דו צדדי. אם תוכלי לפרט מה הסיבה לשאלה ובאיזה מקרה ספציפי של שיתוק מיתר קול מדובר (מבוגר, יילוד, חד או דו צדדי וכו') אוכל לתת תשובה מכוונת יותר.

12/08/2013 | 16:05 | מאת: ספיר

היום קמתי עם ליחה ממש מציקה וכאשר אני מוציאה ליחה יוצא לי עם הליחה דם,ממה זה יכול להיות ? האם יכולה להיות לי דלקת בגרון? ויש לציין שאני סובלת מהאף או שהאף שלי סתום או שאני מצוננת והאם יש צורך בבדיקות ? אשמח מאוד לקבל תשובה ברורה תודה

לקריאה נוספת והעמקה

יתכן ומדובר בדלקת בגרון, בלוע או באף. מה שנדרש בשלב ראשון זה בדיקה בסיב אופטי גמיש במרפאת אף אוזן וגרון שאפשר בעזרתו לבדוק את כל מסלול הנשימה.

05/08/2013 | 23:01 | מאת: כהן דוד

דוקטור להב ערב טוב לך שמי כהן דוד מאשדוד עשיתה לי ניתוח בגרון ואחרי תקופה אני מרגיש מוזר גם בגרון וגם בתעם בפה אשמח אים תחזור אלי לטלפון 0544867095 תודה דוקטור

נתראה במרפאה

31/07/2013 | 21:21 | מאת: גיא

לפני כחודשיים בסוף ארוחת דגים הרגשתי שיש לי עצם של דג נתקע בגרון הלכתי לאף אוזן גרון בדק אותי ולא מצא שום דבר.. אחרי כשבוע התחלתי להרגיש בקוצר נשימה, קושי בבליעה ,בחילות , לחץ באוזניים וכשאני בולע את הרוק שומע טיק כזה וכאילו מכריח את עצמי לבלוע, סחרחורת, היו לי סמפטומים דומים להתקף אבל לחץ הדם והדופק היו בסדר עשו לי סי טי ולא מצאו שום דבר והרופא המליץ על אוכל קל וקר, המצב לא השתפר ואף החמיר, חזרתי עוד פעם לאף אוזן גרון אחר אמר לי שיש לי אלרגיה ואסור לי לאכול או לשתות משהו קר רק צריך לשתות הרבה מים וכל משהו חם וגם נתן לי תרסיס אף אלגרו.. המצב לא השתפר והלכתי לאלרגולוג שאמר לי שאין לי אלרגיה.. אחרי כך הרגשתי בצרבת ובמקרה לקחתי טרופת אומפרה קצת השתפר המצב חוץ מהקושי בבליעה והלחץ בצוואר והלחץ באוזניים והכאב בגרון והגוש שמרגיש בגרון נשאר והוא באותו המקום מההתחלה ולא זז.. רופא המשפחה אמר לי להמשיך באומפרה אבל השאלה עכשיו האם הצרבת או הרפלוקס יכולים לגרום לכל זה ? אם כן כמה זמן זה יקח כדי שתעלם התחושה של הגוש בגרון?

לקריאה נוספת והעמקה

לא ברור מה קדם למה - האם כל מה שאתה מתאר זה קשור לעצם דג שנתקעה, או שחלק מהסימפטומים התפתחו מסיבות אחרות, אולי אף מחשש לקיומה של עצם דג. אם אף אחד מהדברים שאתה מתאר לא היו לפני אכילת הדג, אני לא רואה הגיון רב באף אחד מהטיפולים התרופתיים שאתה מקבל. אם עדיין מורגשת העצם בגרון אני ממליץ על בדיקה אנדוסקופית חוזרת במרפאה המצוידת באמצעים אופטיים מתקדמים.

12/07/2013 | 15:00 | מאת: יואב

שלום רב. מזה מספר חודשים אני סובל מליחה צמיגית מדי יום החל מיקיצה.. את הליחה אני מתקשה מאוד "לכייח" החוצה,וכאשני מנסה אני חש בריח רע העולה ממנה, מן הגרון. לעיתים רחוקות אני מצליח להיפטר ממנה והיא מטרידה ומעסיקה אותי ברוב שעות היום . פגשתי רופא א.א.ג שלא ידע להציע לי פיתרון לבעיה מלבד הטבליות להורדת צמיגות הליחה שבלאו הכי לא עוזרות. אם יש דרך בכל זאת לטפל?

12/07/2013 | 15:02 | מאת: יואב

...בנוסף אציין כי אינני מעשן ואין לי תלונות נוספות או מחלות נוספות

03/07/2013 | 16:23 | מאת: דניאל

אני בת 15 וכשאני בולעת רוק כואב לי הגרון אבל כשאני לא בולעת לא כואב לי, גם כשאני אוכלת לא כואב לי. מה זה יכול להיות?

זה באמת מוזר שכואב לך בבליעה של רוק ולא בבליעה של אוכל. מציע לך להיבדק על ידי רופא אף אוזן וגרון

02/07/2013 | 12:08 | מאת: קרן

שלום, לאמי ,בת 59 מעשנת כבר 40 שנה. קופסה וחצי ליום, קיימת בעיה כבר למעלה מ15 שנה של חנק. תופעה זו קורית גם בעת אכילה וגם בעת שתיית נוזלים. חנק עד כדי איבוד אוויר לכמה דקות (שנראות כמו נצח). ההתמודדות איתה כרגע זה תפיחות חזקות בגב ואימי תופחת בחזה. ולאט לאט חוזרת הנשימה. זה קורה בכל שעות היום. תופעה מפחידה שכן במידה ולא נמצא על ידה משהו היא עלולה למות. כמובן שהפתרון הוא זמני וכרגע עובד אבל יכול להיות שבפעמים הבאות לא יתמזל המזל. היינו רוצים לרדת לשורש הבעיה. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

ממליץ על בדיקה אנדוסקופית בהקדם. לא ציינת אם היא צרודה או לא אבל יתכן ויש בצקת במיתרי הקול הנגרמת מעישון כבד אשר משחקת כאן תפקיד, או ממצא אחר. יתכן גם שיש מרכיב של חרדה ומתח הגורם לתופעות שתיארת. אם היא נחנקת כל יום במשך 15 שנה יתכן שזה לא משהו מסוכן באופן מיידי, אבל כאמור מומלץ להיבדק בהקדם.

03/07/2013 | 08:43 | מאת: קרן

שלום ד"ר להב. קודם כל תודה על התייחסותך. כמה הבהרות/ תיקונים: אימי לא צרודה והחנק לא כל יום אלא פעם בחודש בערך במשך 15 שנה (כנראה שלא התנסחתי נכון) היא עברה סדרה של בדיקות שיצאו תקינות. בדיקה שבה הוחדרה צינורית דרך האף לגרון(יתכן שזו הבדיקה שאתה מדבר עליה אנדוסקופית), CT צוואר שיצא תקין וצילום וושט שיצא תקין. אנא עזרתך/ המלצתך להמשך טיפול בבעיה. תודה מראש קרן

23/06/2013 | 11:56 | מאת: רונית

שלום רב לפני כ7 חודשים התחילו לי בעיות בליעה של מזון מוצק זה התחיל לאחר שנחנקתי בזמן שאכלתי בייגלה , הבעיה הלכה והופיעה לסירוגין.באותו הזמן חוויתי מתח ולחץ רב עקב עבודתי ועקב גילוי סרטן הלבלב אצל סבתי ז"ל. אנחנו ליווינו אותה בזמן מחלתה והדבר גרם למתח רב. התופעה מתבטאת בעיקר בכך שהמזון לא נבלע נלעס ונלעס ונשאר בפה..זה התחיל מיזה לאחר מכן הופיעו אפיזודות של צרבת ותקופה קצרה של בחילות שעברה, לא ממש הצלחתי לאכול תקופה,אבל היו תקופות שפתאום זה "השתחרר" כאילו "עבר" או עבר כמעט לגמרי וחשבתי שזה מאחורי. אבל זה כל הזמן חוזר, לאחרונה פניתי לנטורופטית ואני אוכלת דברים ספציפים, בריאים בעיקר שמתעכלים טוב יותר. עברתי לפני כחודש וחצי בדיקת גסטרוסקופיה. הרופא טען שלא הצליח לראות חלק מסויים כיוון שהיה כיווץ בוושט, חוץ מיזה הכל היה תקין. בנוסף מסיבה לא ברורה במהלך הבדיקה ניסיתי לתלוש את הצינור החוצה, וכנראה בגלל זה גם הוא לא ממש הצליח לסיים את הבדיקה.במכתב שנשלח עמי נכתב- כנראה בדיקת גסטרוסקופיה תקינהץ הרופא הציע לי לקחת לתקופה של שישה שבועות לנסיון...תרופה בשם lanton 15 מיליגרם פעמיים ביום. בשל חוסר הבהירות של הרופא, והבדיקה הלא מוצלחת כל כך החלטתי לא לקחת את התרופה. בנוסף היה שיפור משמעותי. כעת לאחר כחודש וחצי אני שוב סובלת מקושי בבליעה. אני כבר מיואשת לגמרי ומאוד מפחדת. אני רוצה לנסות לבדוק את הגרון אולי הבעיה שם. אשמח לדעתך הרפואית. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

את כותבת זאת בצורה מאוד ברורה ונראה שהכתובת היא על הקיר - בבסיס הבעיה קיים מתח נפשי רב. התיאור מאוד מתאים. בכל מקרה ממליץ לך לעבור בדיקת אף אוזן גרון מלאה כולל סיב אופטי על מנת לוודא שהכל תקין בחלק העליון של מערכת הבליעה, וכן לשקול בדיקת גסטרו מלאה חוזרת אם הסימפטומים נמשכים. במקביל נסי לעבוד על דרכים להקלת הלחץ והמתח. בהצלחה :)

22/06/2013 | 10:10 | מאת: ניתן

שלום זה די טיפשי אבל אתמול בערב נחנקתי מחגורה (לא משנה למה) ועכשיו יש לי מין הרגשה כזאת בגרון שכיאילו אני מודע לכל פעולה לגרון וגם יש לי קצת ממש קצת כאב בגרון שדומה לכאב של דלקת חוץ מזה הנשימה נורמלית והבליעה גם נורמלית אם כי .. יש מין הרגשה שחלל הבליעה נהיה דק יותר... ישל להדגיש שלא היו סימני חבלה לא כלום. האם יש סיבה לדאגה או שזה יחזור לעצמו לבד.

לקריאה נוספת והעמקה
22/06/2013 | 13:59 | מאת: ניתן

שכחתי להוסיף שגם מתלווה לזה צרידות קלה עכשיו

גש לבדיקת אף אוזן גרון והיזהר מחגורות

שלום, כחלק מטיפול בסרטן ראש צוואר בוצע ניתוח. מיתר קול אחד משותק.הסרטן חזר. בעית בליעה הוחמרה יותר,. קיים קושי רב בשתיית מים ובאכילה. אכילה ושתייה מלווים בשיעול רב. לפני טיפולים במחלה וחשוב שהגוף יתחזק ולא יחלש ולא ירד במשקל כתוצאה מבעיה חמורה זו(כרגע נחלש). מהם אפשרויות הטיפול בבעיה זו ואיזה טיפול מומלץ? האם חומר מסמיך מומלץ לפתרוו בעיית בליעה? איזה חומר? מתי בדיוק? האם רק לשתיה? האם זה מספיק? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

ניתן לטפל בבעיה זו! ניתן לגרום למיתר המשותק לשפר את המיקום שלו כך שהסגירה והשמירה על הגרון והקנה בזמן בליעה תהיה תקינה. זה מבוצע על ידי שתל או הזרקה ישירה של חומר מילוי לתוך המיתר. בינתים מומלץ באמת להשתמש באוכל מוצק בבליעות איטיות. בזמן שתיית מים - בכמות מדודה ובליעות קטנות, נסה להטות את הראש לימין, לשמאל או כלפי מטה בזמן הבליעה ותמצא את התנוחה שמונעת את השיעולים. אתה מוזמן להתייעצות בנושא הטיפול.