נגישות
נגישות

פורום בעיות בליעה

פורום זה סגור לשליחת הודעות חדשות. לפורום הפעיל - מחלות אף אוזן גרון
בליעה היא מנגנון מורכב אשר מתחיל בהכנסת המזון לפה ומסתיים בהעברתו לוושט. התהליך מערב את השפתיים, הלחיים, השיניים, הלשון, החיך, הלוע והגרון. הצלחת הבליעה מותנית בתזמון מושלם של פעילות שרירים ועצבים, כאשר המטרה היא הבאת כל המזון מהפה אל הוושט ללא מעצורים ותוך הגנה על דרכי הנשימה ומניעת חדירת מזון או מים לקנה הנשימה. הפרעות במנגנון הבליעה פוגעות באיכות החיים ואף יכולות לפגוע בבריאות. ניתן לאבחן ואף לטפל בבעיות הבליעה, ולעתים יש צורך בצוות רב מקצועי. הפורום מיועד לכל מי שסובל מבעיות בליעה ומעוניין בייעוץ והכוונה בנושא חשוב זה.
444 הודעות
418 תשובות מומחה

מנהל פורום בעיות בליעה

12/06/2013 | 08:58 | מאת: מוטי

שלום ד"ר מזה מזה שנים יש לי תופעה בגרון שכשאני בולע יש לי מי קליק בגרון כמו שני דברים שמתנגשים בזמנו הלכתי לרופא והוא אמר לי שזה מין חתיכת בשר וזה לא יגדל.לאחרונה אני מרגיש כאילו זה גדל וזה מפריע לי בבליעה כאילו משהו תקוע לי בגרון יש לציין שאין לי שום קושי בבליעה לפני שבועיים הלכתי לא.א.ג לבדיקה שהחדיר מצלמה מהאף לחלל הגרון ולא מצא כלום וליתר ביטחון שלח אותי לאולטרסאונד להל"ן התוצאות: אונה ימנית: 19/18/57 ממ. אונה שמאלית: 19/15/55 ממ. האיסטמוס והאונה השמאלית בגודל תקין, האונה הימנית מעט מוגדלת. בקוטב תחתון של האונה השמאלית מודגמת COLLOID CYST בקוטר 4 ממ. באספקט אחורי של האונה הימנית קשרית איזואקוגנית בקוטר 6 ממ מוקפת RIM היפואקוגני דקיק. באספקט אנטרו-לטרלי של האונה הימנית קשרית היפואקוגנית בקוטר 3 ממ. אין עדות לקשריות עם הסתידויות חשודות. לא זוהו בלוטות לימפה מוגדלות בקדמת הצוואר. 1.האם יש מקום לדאגה? מה אומרת הבדיקה? 2.איזה סוג של בדיקה היית ממליץ לי לעשות לאור הממצאים 3.מה אפשר לעשות בקשר לדבר שתקוע לי בגרון?אולי זה מחוץ לחלל הגרון אני מודה לך מראש

לקריאה נוספת והעמקה

אין קשר בין תלונות הבליעה שלך לבין ממצאי אולטרא סאונד התירואיד שלך. יש שם ממצאים אקראיים זעירים שאינם מצריכים המשך בירור. אתה אומר שיש לך "חתיכת בשר"? אני לא יודע מה זה אומר, אתה מוזמן לבוא ולעבור בדיקה אנדוסקופית מלאה, יתכן ויש מקום להתערב ולהסיר את הממצא הזה.

12/06/2013 | 03:05 | מאת: שלמה

שלום, אני בן 60 וסובל מזה כ-10 ימים מבעיות בליעה של מוצקים (כולל כדורים). עברתי בדיקת אנדוסקופיה (Upper Endoscopy) והגסטרונום אמר שהכל נמצא תקין. איזה עוד בדיקות חשוב/אפשר לבצע כדי למצוא את מקור הבעיה ? בנתיים אני מתקיים מנוזלים עתירי קלוריות וויטמינים ורסקים שונים. האם יש חשיבות לטפל בעניין במהירות ? האם יש סיכונים משמעותיים במצב שלי (לאור העובדה שהאנדוסקופיה נמצאה תקינה). בתודה מראש על תשובתך.

לקריאה נוספת והעמקה

רופא גסטרואנטרולוג בודק מהושט ומטה לכיוון הקיבה. חשוב לבדוק גם את אזור הפה, הלוע והגרון ולכן עליך לפנות לרופא אף אוזן וגרון לבדיקה מלאה כולל סיב אופטי. אם בדיקת אא"ג תקינה אפשר להתקדם לכיוון בדיקה נוירולוגית.

18/06/2013 | 02:19 | מאת: שלמה

שלום ד"ר, קיבלתי את התייחסותך והיא נראית לי המלצה מאד נכונה בנסיבות העניין. אני מתגורר בארה"ב וכאן יש להם כנראה מתודולוגיה אחרת. ראשית אנדוסקופיה (ביצעתי), אח"כ MRI-Neck (ביצעתי) אח"כ מנומטריה (טרם ביצעתי) ולבסוף ישלחו אותי לבטח לרופא אא"ג..... מחר אמסור להם את המלצותיך..... תודה, שלמה

לקריאה נוספת והעמקה
10/06/2013 | 23:15 | מאת: תמי

האם מישהו מכיר אומדן קשיי בליעה שמבוצע במחלקות שונות ?

לקריאה נוספת והעמקה

אפשר לברר במחלקות בהן מתקיימת מרפאת בליעה פעילה כמו באיכילוב למשל

10/06/2013 | 22:50 | מאת: אבון

מזה שבועיים יש לי תחושה של יובש בפה המלווה בתחושה לא נעימה בלשון ובהרגשה של טעם לא נעים בפה.לרוב לקראת הערב התחושה מתעצמת. היום אני מרגישה שכל הריריות במצב של יובש עד כדי כאב בעין באף בפה. חשוב לי לציין לאחרונה הזרקתי קלקסן תחליף לקומדין כי עברתי ניתוח קטרקט. לפני שלושה שבועות חשתי בכאב גרון קבלתי מהרופא אנטיביוטיקה מוקסיטיב. אשמח לקבל כל הכוונה בעניין תודה

לקריאה נוספת והעמקה

יובש במספר ריריות שונות בגוף יכול להופיע כתוצאה משילוב תרופות או שינוי תרופתי, וכן במספר מצבים ומחלות. אם הבעיה זמנית ונראה שחולפת לא הייתי ממשיך לברר. אם הבעיה נמשכת יותר מכמה שבועות ממליץ להתחיל לברר דרך רופא המשפחה לגבי התרופות שאת לוקחת, וכן לעשות בירור למחלות אוטואימוניות (מצב בו נוצרת דלקת בגוף ללא גורם חיצוני) ולטפל בהתאם.

לקריאה נוספת והעמקה
18/06/2013 | 09:20 | מאת: אבון

תודה על תגובתך והאבחנה.בהמשך לשאלתי הקודמת . לאיזה רופא מתמחה אני צריכה לפנות בבעיה של לשון מחוספסת עם תחושה של חריפות .

02/06/2013 | 22:00 | מאת: אובד עצות

שלום רב ד"ר, אני בן 28, מזה כשנה סובל מתחושת עצם זר בגרון, שאיננו מרפה. קיים קושי בבליעת רוק ולאחרונה גם מוצקים. התחושה מתחזקת בתנוחות מסוימות, למשל בנסיעות באוטובוס. לאחר שינה ולאחר דקות של אי-בליעת רוק יש מעין הקלה מסוימת למס' דקות. נעשו בדיקות CT צוואר, גסטרוסקופיה, בליעת בריום, CT בטן, MRI מוח - הכל ללא ממצאים חריגים. בדיקת אולטראסאונד של בלוטת התריס העלתה ממצא של ציסטה קטנה עד 0.9. ניסיתי מס' אפשרויות של תרופות - פפברין, ספסמלגין, אפילו ציפרלקס, ללא הקלה. אינני מאמין כי יש קשר למתח וחרדה. לציין כי הגוש הופיע לאחר טיפול משולש נגד חיידק ההליקובקטר פילורי. מתבחין נשיפה עדכני עולה כי החיידק הושמד. האם יש לך בבקשה הצעות או רעיונות לטיפול? אני סובל מאוד מהתופעה, כולל פגיעה משמעותית באורח החיים. תודה רבה מראש!

לקריאה נוספת והעמקה

נשמע שעברת כל בדיקה אפשרית ואכן אין סיבה מכאנית או נוירולוגית המסבירה את התופעה. אני רק יכול להציע לך להגיע לבדיקה נוספת עם הבדיקות ולבצע הערכת מצב חוזרת.

28/05/2013 | 23:22 | מאת: מיכל

לפני מספר שעות בלעתי כדור(איזשהו תוסף תזונה)עם כמות זעירה של מים מהברז כי לא היתה לי אפשרות סבירה יותר. מאז אני מרגישה שהכדור תקוע ויש לי מידי מספר דקות התכווצויות מאוד לא נעימות בוושט. ניסיתי לשתות ולאכול משהו ואין כל שינוי.מה לעשות?

29/05/2013 | 22:55 | מאת: מיכל

יום שלם עבר ועדיין התופעה קיימת, אם כי רק כשאני אוכלת. בלילה התעוררתי מידי פעם והרגשתי את ההתכווצויות הלא נעימות ואפילו כואבות.

25/05/2013 | 21:36 | מאת: יוסי

שלום, בחודשיים האחרונים יש לי קשיי בליעה של מוצקים וכן ליחה מרובה בגרון. עברתי בדיקת סיב אופטי ע"י א.א.ג. - תקין. יש לי הרגשה כי המדובר בתוצאה של מתח מרובה(שאכן הייתי בו בתקופה האחרונה) משום שכאשר אני מרפה את שרירי הגב העליון ואת השריר המחבר את הכתף הימנית לצוואר (שעות של עבודה עם עכבר מול המחשב...)- יש הקלה רבה הן בבליעה והן בתחושת הליחה. האם יתכן כי מתח שרירי אכן יכול לגרום לתופעות אלו? יש לי תור לבדיקת גסטרוסקופיה. האם יש טעם לעבור בדיקה זו או שמא בדיקת הדמייה לא פולשנית תספיק? האם קיימת בדיקת הדמייה אשר יכולה לאבחן לחץ של שרירים על הוושט? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

מתח הוא סיבה שכיחה להפרעות בליעה במיוחד אם נלווה לכך מתח שרירים. אם תצליח להשתחרר מהמתח והבעיה תיפתר, אז אולי אפשר לוותר על בירור בכלל. בכל מקרה אם הבעיה אינה חולפת, ממליץ כן לפנות לרופא גסטרו ועל פי ממצאיו/המלצותיו להמשיך הלאה.

17/05/2013 | 20:25 | מאת: יובל

שלום מאז שאני זוכר עצמי שלום מאז שאני זוכר עצמי (היום בן 60)יש לי בעית ריפלקס בלוע בזמן בדיקת גרון,אצל רופא השיניים וכו'. לאחרונה התחלתי לחוש כך גם תוך כדי שחיה (שוחה כל ערב-חתירה הראש במים)כך שאני נאלץ לעצור את השחיה ולהוציא את הראש מהמים. א.האם יש קשר? ב.האם ניתן לעשות משהו?הבעיה בשחיה מפריעה מאד

לקריאה נוספת והעמקה

רפלקס בליעה ער הוא תופעה נורמלית, יש אנשים שאצלם זה רגיש במיוחד. נשימה דרך האף עם פה סגור יכולה לעזור, או תיאום טוב יותר של הנשימה עם קצב/סגנון השחיה. בהצלחה!

17/05/2013 | 19:04 | מאת: שלומי דדון

שלום.אני סובל מזה כחודשיים מכאבים מתחת הלסת השמאלית וכאבים בבליעה.הייתי אצל פה ולסת בצילום סי טי לא ראו משהו מיוחד.הייתי אצל אאג פעמיים כבר והוא לא ראה משהו מוזר אולי קצת ינפלאמיישן.אני גר בארצות הברית כך שאני משתמש בשפה שלהם פה.זה כבר תקופה שאני סובל מזה וזה מדאיג ומציק גם כן.האאג נתן כדורים לינפלאמיישן (כדורים נגד כאבים בעצם)וזה לא עזר .והוא אמר אם זה לא יעזור אני אזריק לך סטרואידים שזה יעזור.האם כדאי להזריק את החומר הזה או לעשות צילום MRI או צילום אחר או טיפול אחר.אני כבר מיואש ולא יודע לאיזה רופה ללכת או מה לעשות.הכאב גם כן מקרין לשיניים ובעצם הבעייה התחילה ככאב שיניים לפני ארבעה חודשים,הייתי אצל חמש רופאי שיניים מאוד טובים והם אמרו שאין לי בעייה בשיניים!!!תודה מראש שלום.אני סובל מזה כחודשיים מכאבים מתחת הלסת השמאלית וכאבים בבליעה.הייתי אצל פה ולסת בצילום סי טי לא ראו משהו מיוחד.הייתי אצל אאג פעמיים כבר והוא לא ראה משהו מוזר אולי קצת ינפלאמיישן.אני גר בארצות הברית כך שאני משתמש בשפה שלהם פה.זה כבר תקופה שאני סובל מזה וזה מדאיג ומציק גם כן.האאג נתן כדורים לינפלאמיישן (כדורים נגד כאבים בעצם)וזה לא עזר .והוא אמר אם זה לא יעזור אני אזריק לך סטרואידים שזה יעזור.האם כדאי להזריק את החומר הזה או לעשות צילום MRI או צילום אחר או טיפול אחר.אני כבר מיואש ולא יודע לאיזה רופה ללכת או מה לעשות.הכאב גם כן מקרין לשיניים ובעצם הבעייה התחילה ככאב שיניים לפני ארבעה חודשים,הייתי אצל חמש רופאי שיניים מאוד טובים והם אמרו שאין לי בעייה בשיניים!!!תודה מראש שלומי

לקריאה נוספת והעמקה

מציע לך לבדוק גם בכיוון של בלוטות הרוק שלך, במיוחד בלוטת הרוק התת לסתית משמאל, (submandibular gland) אצל רופא המומחה בטיפול בבלוטות רוק. יכול להיות שיש דלקת כרונית או אבן בבלוטה שגורמת לכאבים. אם זה לא הכיוון, לא אוכל לתת אבחנה נוספת מבלי לבדוק אותך.

לקריאה נוספת והעמקה
19/05/2013 | 06:28 | מאת: שלומי

לאיזה רופה אני צריך לפנות בכדי לבדוק את האבנים מתחת ללסת??.תודה רבה על התשובה

מומחה לבלוטות רוק, בד"כ רופא פה ולסת או רופא אא"ג שהתמחה בתחום

17/05/2013 | 19:02 | מאת: שלומי דדוו

שלום.אני סובל מזה כחודשיים מכאבים מתחת הלסת השמאלית וכאבים בבליעה.הייתי אצל פה ולסת בצילום סי טי לא ראו משהו מיוחד.הייתי אצל אאג פעמיים כבר והוא לא ראה משהו מוזר אולי קצת ינפלאמיישן.אני גר בארצות הברית כך שאני משתמש בשפה שלהם פה.זה כבר תקופה שאני סובל מזה וזה מדאיג ומציק גם כן.האאג נתן כדורים לינפלאמיישן (כדורים נגד כאבים בעצם)וזה לא עזר .והוא אמר אם זה לא יעזור אני אזריק לך סטרואידים שזה יעזור.האם כדאי להזריק את החומר הזה או לעשות צילום MRI או צילום אחר או טיפול אחר.אני כבר מיואש ולא יודע לאיזה רופה ללכת או מה לעשות.הכאב גם כן מקרין לשיניים ובעצם הבעייה התחילה ככאב שיניים לפני ארבעה חודשים,הייתי אצל חמש רופאי שיניים מאוד טובים והם אמרו שאין לי בעייה בשיניים!!!תודה מראש שלום.אני סובל מזה כחודשיים מכאבים מתחת הלסת השמאלית וכאבים בבליעה.הייתי אצל פה ולסת בצילום סי טי לא ראו משהו מיוחד.הייתי אצל אאג פעמיים כבר והוא לא ראה משהו מוזר אולי קצת ינפלאמיישן.אני גר בארצות הברית כך שאני משתמש בשפה שלהם פה.זה כבר תקופה שאני סובל מזה וזה מדאיג ומציק גם כן.האאג נתן כדורים לינפלאמיישן (כדורים נגד כאבים בעצם)וזה לא עזר .והוא אמר אם זה לא יעזור אני אזריק לך סטרואידים שזה יעזור.האם כדאי להזריק את החומר הזה או לעשות צילום MRI או צילום אחר או טיפול אחר.אני כבר מיואש ולא יודע לאיזה רופה ללכת או מה לעשות.הכאב גם כן מקרין לשיניים ובעצם הבעייה התחילה ככאב שיניים לפני ארבעה חודשים,הייתי אצל חמש רופאי שיניים מאוד טובים והם אמרו שאין לי בעייה בשיניים!!!תודה מראש שלומי

לקריאה נוספת והעמקה

מציע לך לבדוק גם בכיוון של בלוטות הרוק שלך, במיוחד בלוטת הרוק התת לסתית משמאל, (submandibular gland) אצל רופא המומחה בטיפול בבלוטות רוק. יכול להיות שיש דלקת כרונית או אבן בבלוטה שגורמת לכאבים. אם זה לא הכיוון, לא אוכל לתת אבחנה נוספת מבלי לבדוק אותך.

לקריאה נוספת והעמקה
17/05/2013 | 07:55 | מאת: עמנואל

שלום,אני בן 54, מטופל בבעיות ריפלוקס, ולאחרונה עקב בעיות בליעה אובחנה אצלי תסמונת זנקר והמלצה לנתוח הסרת הכיס המיותר בוושט. בשיטוט בפורומים אני מוצא מעט מאד מידע. אני מבקש לקבל מידע נוסף ובעיקר המלצה היכן ואצל מי לערוך את הניתוח.(שכנראה אינו ממש דבר שבשיגרה...) תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר במצב שהוא בד"כ שפיר, כיס באיזור החיבור בין הלוע לושט שנוצר בגלל רפיון הדופן. ישנן כמה גישות לטיפול ניתוחי: הגישות המסורתיות בצורה פתוחה דרך הצואר, לכריתה שלמה של הכיס או "תליה" שלו בכיוון הפוך כדי שלא יפריע. הגישה השניה הפופולרית יותר בשנים האחרונות היא אנדוסקופית, דרך הפה, באחת משתי צורות - בלייזר או במכשיר הנקרא stapler הכורת ותופר את דופן הכיס אל הושט. נכון שהמצב אינו מאוד שכיח אולם מצד שני אינו מסובך לטיפול וישנם מספר רופאים מנוסים בארץ בטיפול בבעיה זו. אתה יכול לפנות לכל אחד מבתי החולים הגדולים באיזור המרכז, אני אישית ממליץ על הגישה האנדוסקופית, במידה והכיס אינו ענקי. דרך אגב אם תכתוב "zenker diverticulum" בגוגל אני מתאר לעצמי שתמצא הרבה אינפורמציה. בהצלחה.

19/05/2013 | 20:33 | מאת: עמנואל

תודה רבה ד"ר להב.

האם ידוע לך על בתי חולים / רופאים באיזור הצפון המטפלים בסעיף ע"ש זנקר בגישה אנדוסקופית? חמי סובל מהבעיה ואנחנו מתקשים לקבל מידע בקופ"ח (כללית) למי עלינו לפנות על מנת לקבל טיפול, כשהעדיפות היא כמובן לטיפול אנדוסקופי

08/05/2013 | 19:30 | מאת: אסתר אור

שלום! זה מספר שבועות יש לי תחושה של גוש בגרון בסוף שבולעים רוק במתרי הקול וגם לפעמים זה מגיע לי בוושת למעלה. אני כמובן ישר דואגת לבריאותי. והלכתי לאף אוזן גרון. הרופא עשה לי בדיקה דרך סיב אופטי צינור כזה המוחדר לי דרך האף וזה היה הרגשה לא נעימה בכלל. הוא בדק אותי ואמר לי שאינו רואה דבר ושהכל בסדר והכל פתוח. ואין מה לטפל, שאלתי אותו אז מה עושים הוא אמר לי שאולי זה בעיה בסכולוגית לחצים וכדומה. או שזה יעבור לבד כי הוא לא ראה דבר. ולי זה עדין לא עבר שאני אוכלת משהוא אני מרגישה תחושה לא נעימה בסוף הבליעה. אני רוצה לציין שהוא נכנס עד הסוף לבדוק את מתרי הקול ולא ראה דבר. אני כשאני שוכבת לפעמים עם הגב אני מרגישה את האי נוחות ואת הגוש הזה כאילו בגרון מהצוור. אשמח מאוד לעזרה מה עוד ניתן לעשות? היתכן שזה שריר בגרון שיכול לעשות דבר כזה או אחר?. תודה!!

לקריאה נוספת והעמקה

אם כבר עברת בדיקת אא"ג מלאה בסיב אופטי והכל בסדר, אז אפשר להיות רגועים. התופעה שתיארת היא מאוד נפוצה, הרבה מאוד אנשים מסתובבים עם תחושת גוש בגרון ומחנק המלווים בתחושת חשש ולעיתים חרדה - ואנחנו הרופאים לא מוצאים דבר. אני מציע לנסות להרגע ולשכוח מזה, לשתות הרבה מים כדי להרגיע את הגרון, ואם זה לא עוזר ניתן לבדוק לבדיקה חוזרת, אצל רופא אחר (למרות שיכול להיות שנבדקת על ידי רופא מצוין) לחוות דעת נוספת.

06/05/2013 | 20:37 | מאת: יוני

רציתי לשאול כמה פעמים אדם בולע רוק בדקה כשהוא ער, אבל אינו אוכל או שותה? האם כמות בליעת הרוק בשינה קטנה יותר?

חייב לציין שהפתעת אותי - אין לי תשובה מוכנה. זה לא מסוג הדברים שאנחנו אמורים לחשוב עליהם באופן רצוני, זה קורה לבד לפי הצורך, כדי להעביר רוק לכיוון מערכת העיכול. בלילה אנחנו עושים הכל פחות, כולל בליעת רוק.

06/05/2013 | 14:40 | מאת: נ

היי דוקטור, בן 27 מעשן כקופסא ביום מעט משקל עודף. לפני כשבועיים (כנראה בעקבות מזק האויר) היה לי יובש חמור מאוד בתוך הפה שחלף לפני כשבוע בימים האחרונים ישנה תחושה לא נוחה כאשר אני בולע אוכל מוצק שגם במקרה הזה אני לא בטוח שאני לא מדמיין את זה או נותן לזה תשומת לב גדולה מידי, הדבר שכרגע הכי מפריע לי הוא שבבוקר אני חש יובש וטעם מר מאוד בפה (כמו מתכת) ולאחר שאני מצחצח שיינים הדברים משתפר אך לא עובר לגמריי אחרי שאני אוכל ישנו שיפור משמעותי מפעם לפעם בשעות הערב פתאום שינה תחושה הפוכה מהבוקר תחושה של עודף רוק.

לקריאה נוספת והעמקה

לחלק מהדברים יתכן הסבר - עודף משקל ועישון כבד = הפרעת נשימה בלילה שמתבטאת בנחרה, הפסקות נשימה ונשימה בפה פתוח. התוצאה היא שקמים בבוקר בתחושה לא טובה עם פה יבש וטעם מר. התחושה יכולה להמשיך גם במהלך היום. ישנו מרכיב של מתח שכנראה מחמיר את הסימפטומים. תחשוב איך אתה יכול להתמודד עם שתי הבעיות הגדולות שצוינו בהתחלה, זה לדעתי יביא להקלה. בינתים תישן עם ראש יותר מורם וכוס מים ליד המיטה. אם לא מסתדר - גש לבדיקה מלאה אצל אא"ג.

05/05/2013 | 15:54 | מאת: אורית

ילדה בת 7 , לפני כשבועיים הקיאה, ומאז סרבה לאכול אוכל מוצק. אוכלת רק יוגורט וגבינה. הרופא אמר שיש לה פצעים בגרון, ולאחר כשבוע שוב היינו אצל הרופא והוא אמר שהוא לא רואה בבירור פצעים בגרון,נעשו בדיקות דם וב"ה הכל בסדר . היום לאחר שבועיים הילדה לא אוכלת אוכל רגיל בטענה שכואב לה כאשר היא בולעת .מה עושים?

לקריאה נוספת והעמקה

כמו שאמרתי - בדיקת רופא אף אוזן גרון עם סיב אופטי דרך האף להעריך בצורה מדויקת את נתיב הבליעה העליון. אם הכל תקין והבעיה נמשכת - להתייעץ גם עם גסטרו ילדים.

05/05/2013 | 12:09 | מאת: חגית

ילדה בת 7 , לפני כשבועיים הקיאה, ולא רוצה לאכול אוכל מוצק, כי טוענת שכואב לה כשהיא בולעת. הרופא אמר שיש לה פצעים בגרון, לאחר כעשרה ימים הרופא שאינו רואה בבירור פצעים, אך זה יחלוף , וכמו כן נעשו בדיקות שהן ב"ה בסדר . אך , עדיין אינה רוצה לאכול בטענה שכואב לה כשהיא בולעת . מה עושים ?

לקריאה נוספת והעמקה
05/05/2013 | 12:35 | מאת: חגית

אודה על תשובתכם לאימייל שלי

דרושה בדיקת אא"ג עם אנדוסקופ גמיש דרך האף אם הבעיה אינה חולפת.

29/04/2013 | 13:42 | מאת: גדעון

אבא שלי בן 75,חולה סכרת ולחץ דם.איננו מקפיד על כללי אכילה נכונים ואוכל מעל למותר ולכן אצלו הסוכר תמיד גבוה למרות שתי זריקות ביום וכדרוים. כמעט מידי יום ובזמן אוכל,הוא מתחיל להשתעל וכנעט נחנק מהאוכל,פניו נהיות אדומות והוא משתעל מעל לעשר דקות.זה תמיד קורה לו ואני מפחד שחלילה ייחנק יום אחד. אני פונה אליכם בשאלה אם ישנו טיפול לבעיה הזו ולמי לפנות תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

כנראה מקדים קנה לושט עקב אכילה מהירה מדי. בגילו צריך לאכול יותר לאט ובכמויות קטנות יותר כי המנגנון שמתזמן את תהליך הבליעה איטי יותר. מציע להתחיל מארוחות של כמויות קטנות יותר כל פעם, מלווה בשתיה מדי פעם, ואם זה לא מספיק אז להביא אותו לבדיקה.

27/04/2013 | 13:10 | מאת: נועה

שלום רב, אומנם העניין הרפואי של בתי אינו רלוונטי לכותרת עיסוקך, אך קיבלתי המלצה להתייעץ עמך. בתי בת השנה נולדה עם שיפול עור/בליטה בצווארה (מצד ימין). ביצענו מעקב באולטראסאונד מס' פעמים (הפנייה של רופאת אף אוזן וגרון), כאשר לא נמצא ממצא. הופננו להתייעצות אצל פלסטיקאי בכיר שאמר שניתן לנתח במיידי להסרת הנגע(בניתוח לא מורכב, בטשטוש). הלכנו להתייעצות נוספת אצל פלסטיקאי בכיר אחר- טען שלא מדובר בפרוצורה פלסטית והפנה אותנו למומחה אף אוזן גרון (צוואר וראש)- זה אמר שמדובר בניתוח מורכב לבחינת האיזור, מוגדר כציסטה ברנכיאלית, ומומלץ לבצע כאשר הילדה תגדל (גיל 3-4), כל עוד זה לא גורם לסיבוך רפואי כזה או אחר. הילדה בריאה, חיונית. אודה להתייחסותך

באופן כללי (כי לא בדקתי את הילדה) אפשר לומר שאם מדובר בממצא עורי בלבד, ובצילומי US או CT אין לכך המשך בעומק הצוואר - אז גם פלסטיקאי יכול לפתור את הבעיה. אם יש מרכיב פנימי יותר כדאי שמומחה אא"ג יבצע את הניתוח. השיקול בתיזמון הניתוח הוא עד כמה זה מפריע: האם זה גדל? כואב? מזדהם? מפריע אסתטית? אם התשובה היא לא לכולם אז אפשר לחכות, ואם יש תשובה חיובית אז כדאי לנתח.

03/05/2013 | 13:37 | מאת: נועה

תודה על התייחסותך! דבר אחד אינו ברור לי- מומחה אא"ג ראה את צילומי האולט'- ראה שאין ממצא המצביע בשלב זה על עומק בצוואר- ובכל זאת ציין שסיכוי גבוה שבשלב כזה או אחר הילדה תצטרך ניתוח.אגב, גם הומלץ לנו לא לבצע ct לילדה כי נדרשת הרדמה מלאה, והיא כאמור רק בת שנה. איך עליי להתייחס לכך ? כי בדיוק כפי שאמרת- הפלסטיקאי אמר שיוכל להסיר זאת ללא חשש כי לא ראה דבר בפנים הצוואר

לקריאה נוספת והעמקה
23/04/2013 | 20:56 | מאת: ofri

היי ד"ר. אני מקווה שאני בפורום המתאים. אני בת 35 בריאה בדר"כ. פונה אליך משום שיש לי בעיה שמטרידה אותי מאוד כשהיא קוראת. אומנם הבעיה תוקפת בממוצע אחת לכמה חודשים אבל כל פעם כזאת היא סכנה של ממש. מצאתי את עצמי השנה כשלוש פעמים כשהפעם האחרונה קרתה לפני שעה קלה נחנקת מבליעה לא נכונה של נוזלים כמו מים וארטיק. פעם אחת כשזה קרה ברמזור כנראה שהמים שגמעתי חדרו לקנה הנשימה ומצאתי את עצמי מפרפרת בלי אוויר כחצי דקה כשהמעברים של האוויר חסומים לי כמעט לחלוטין. בעברי הייתה לי בהחלט נטייה לחנק מנוזלים אבל תמיד הגוף היה מגיב בשיעול חזק שבסופו של דבר החזיר את המערכת מהר למוטב. היום אין לי שעול ואני פשוט נחנקת. מיותר לציין שכשזה קורה התגובה של האנשים מסביב היא היסטרית לחלוטין אנשים מתחילים לזנק עליי ברחוב ומנסים לסייע לי בתפיחות וכמובן שגם מתקשרים למד"א. אני לא מבינה למה זה קורה לי. ומה אפשר לעשות בעניין כדי שבפעם הבאה לא אגיע חלילה למצב של איבוד הכרה.

לקריאה נוספת והעמקה

נתחיל מזה שאם זה קורה רק כל כמה חודשים וכל שאר הזמן את מתפקדת טוב, אז קרוב לודאי שלא מדובר בבעיה משמעותית. הקדמת קנה לושט יכולה לקרות גם אצל בריאים אם שותים כמות גדולה בהיסח הדעת, תוך כדי דיבור וכו'. הגוף מגיב בניסיון תקיף להיפטר מהנוזלים על ידי שיעול שגורם לך להרגיש מחנק. לא תחנקי מזה! כאן נכנס אלמנט המתח הנגרם לזה וכל הדרמה מסביב. את צריכה להרגיע את עצמך ואת סביבתך כשזה קורה ולחכות שדברים יסתדרו. כל זה לא בא במקום הצורך לבוא לבדיקה מסודרת במרפאת אא"ג/מרפאת בליעה כדי להעריך את מבנה ותיפקוד מערכת הבליעה שלך.

12/04/2013 | 12:24 | מאת: ^

איזה פורום מתעסק עם קלינאות תקשורת

בצע חיפוש באתר הזה או בגוגל

09/04/2013 | 22:52 | מאת: אמילי

שלום וברכה, סובלת מזה כ-5 שנים מהפרעות בבליעה. עשו לי בדיקת בריום ולא נצפתה פתולוגיה. אני זוכרת כי לפני ההפרעה בבליעה היו לי "רעשים" ממערכת העיכול. בהמשך, גיהוקים מרובים, מידי יום, צרבות ותחושת מלאות בבטן שהחמירה בשעות הערב. לאחר כשנה אבחנו כי יש לי את החיידק הליקובקטור פילורי וניתן טיפול אנטיביוטי. עם זאת, התחושות השונות נמשכו. כיום יש הפרעה בבליעה בעיקר בעקבות מאכלים חמוצים/ פירות (פרט לתפוח) וכמעט כל מאכל יבש מקשה על הבליעה. משקאות בטמפ' נמוכה מאוד נבלעים בקלות יחסית, בדר"כ. בשעות הערב הקושי בבליעה בדר"כ גדל. לאחר האכילה התחושה היא כי המאכל תקוע בגרון. בדר"כ שתית כמות נכבדת של מים מסייעת לתהליך הבליעה. לעתים אני מנסה לשתות כמות גדולה של מים כדי לבלוע ולא מצליחה כך שאני משתנקת ולעתים אף מקיאה. במידה ואכלתי לאחר מספר שעות שלא אכלתי, או שמאוד קל לבלוע או שבלתי אפשרי ואני מקיאה. אשמח למצוא פיתרון. למי עליי לפנות כדי לבחון מה מקור הבעיה? אני מתביישת נורא בקושי שלי ואשמח למצוא פיתרון.

לקריאה נוספת והעמקה

מה פתאום להתבייש? זו בעיה נפוצה ויש לשאוף לפתרון. מציע לך לגשת למרפאת בליעה באחד מבתי החולים. ההערכה כוללת בדיקת רופא וקלינאי/ת תקשורת מומחים לתחום, בדיקה בסיב אופטי תוך כדי בליעה ושיקוף בריום של מנגנון הבליעה העליון (לא שיקוף ושט). חוץ מזה כנראה שיש לך רפלוקס שממשיך למרות הטיפול בחיידק וגורם לחלק מהסימפטומים .

09/04/2013 | 19:34 | מאת: סיגלית

שלום אני בת 29, ומזה חמישה חודשים אני סובלת מבעיות בליעה לסירוגין. בעיות בליעה של מוצקים בלבד, הבעיה מופיעה בעוצמות ודרגות שונות, לתקופה נדמה שעברה ואז חזרה. לעיתים האוכל עובר חלק ואז פתאום "נתקע" בגרון ועובר רק עם מים או נוזל אחר. כמו כן יש מאכלים שעוברים בלי בעיה כמו שוקולד, או חטיפי אנרגיה. עם ירקות כמו פלפל לדוגמא יש ממש בעיה. אני אובדת עצות, בדקו אותי עם סיב אופטי לפני 4 חודשים וגם הייתי בבדיקת רנטגן עם בריום שלא הצלחתי לסיים, אך הרנטגנאי אמר שלא ראה גידול וזה נראה לו פסיכולוגי. אולי אני נשמעת באמת מקרה פסיכולוגי, ולמען האמת אני אשמח לגלות שזה המצב. אני יודעת שהסיבות לבעיות בליעה הן לא סימפטיות ואני גם עישנתי כבד 6 שנים, הפסקתי לפני חצי שנה.... מטריד אותי מאוד הקושי בבליעת מוצקים ואני גם נמנעת מאוכל בעקבות זאת. אני מרגישה קושי מאוד ממשי ולא פסיכולוגי ומרגיע אותי העובדה שזה משהו שבא והולך. בכל זאת שאלתי האם זה נשמע משהו פיזי? ואם כן יש משהו שעולה בדעתך שיכול לגרום לתופעה?

לקריאה נוספת והעמקה

מציע לך לפנות למרפאת בליעה ולעבור בירור מסודר אצל מומחה לתחום, שיכלול בדיקת בליעה תוך תצפית אנדוסקופית FEES, וכן רצוי לנסות לחזור על בדיקת הבליעה, לא ברור למה לא הצלחת להשלים אותה. לפי התוצאות יוחלט האם יש מקום להמשך בירור

11/04/2013 | 15:56 | מאת: סיגלית

שלום ותודה רבה על התשובה. מה זה יכול להיות? זה יכול להיות רק גידול וכאלה? או שיש מצב למשהו יותר קל? אני ממש לחוצה מיזה.

05/04/2013 | 00:39 | מאת: אברהם

בס"ד ערב טוב! יש לי מיזה שנים רעש בגרון בזמן שאני שותה, אפשר לפטור את זה? מה זה בעצם?

יתכן ונובע מחיכוך הסחוסים או מתנועת השרירים. ברוב המכריע של המקרים הרעש הזה הוא חסר משמעות ולא מצריך טיפול. אם אתה מודאג גש לבדיקה בסיב אופטי אצל רופא אא"ג.

22/03/2013 | 19:23 | מאת: Viki

אתמול בשלוש בבוקר מתעורר משינה(בפעם המי יודע כמה בזמן האחרון..לאחר שכף יד שמאל נרדמה ממש ונראית מנותקת מהזרת שפונה שמאלה לאחר כמה ניעורים התחושה והתזוזה חזרו אך עדיין ניכר חוסר התחושה ביד זה קורה לי המון בזמן האחרון ולפעמים בשני הידיים ואף באצבעות האוב המכריע הוא בלילה וזה מעיר אותי משינה. סובל מקפיצות שרירים בגוף במיוחד בשוקיים ובידיים וגם לרוב במנוחה וזה קבוע,אף סתום עם נזלת מיימית קרוב לשבוע וחצי קושי לקחת נשימות עמוקות,סחרחורת וחוסר יציבות בזמן עבודה או מאמץ,תשישות קבוע.בעת קינוח האף הסתום יש לי תחושה שיש בלוטה שחוסמת לי את דרכי הנשימה לרגע,מידי פעם דפיקות לב מורגשות ומואצות בעליה של עשר מדרגות,איזור הגרון גם מגרד לי לרוב ואני עושה רעשים של לקיחת רוק כדי לגרד את הגירוי שלפעמים מלווה בהתכתשות ונזלת שקופה ,אחרי MRI מוח,אימגי,בדיקת נוירולוגים,בית חולים,ומנוחה,ובדיקות דם כולל בי 12 שיצאו ללא ממצא חריג לטענת הרופאים אין אני פשוט בסוג של נואשות העל התחיל לפני 4 שבועות בכאב ראש שורפים,סחרחורות,וזרמים בצוואר מבקש עזרה והמלצה לאן עוד לפנות אתם הכיוון היחיד שלי...בלוטת התריס?!?!?!

לקריאה נוספת והעמקה

יש לפנות לרופא המשפחה עם כל התלונות/הממצאים/תוצאות הבדיקות לקבלת הערכת מצב כללית והמלצות להמשך

25/03/2013 | 17:40 | מאת: vi

אני כאן כי לצערי הרופא שלי לא מתייחס לממצאים אלו ואני עדיין סובל...כמו כן יש לי טינטון קרוב לשנתיים אני פחות מתייחס אליו אבל עדיין במקום שקט הוא איום ונורא שאני סוגר את האוזניים יש רעש כמו המראה של מטוס שאני במקומות שקטים כמו מקלט או מקום מבודד זה רעש מאוד מעיק...עשיתי לא מזמן mri מוח והתוצאות הן:סטייה מתונה של מחיצת האף משמאל לימין.קונכה בולוזה אמצעית דו צדדית,צ'סטה קטנה בסינוס הסופנודאלי השמאלי(היה רשום בסיכום "ללא ממצא חריג" ) אך הדברים הללו יכולים לסייע באבחנה לגביי ההטינטון וזה שאני חווה בשבועיים האחרונים סימנים משניים לאלרגיה כגון:התעטשויות,ריגישות וגירוד של הלוע,שיעול טורדני קבוע,נזלת מימית שסותמת את האף שבועיים,בלוטת לימפה שמציקה לגרון בעת קינוח האף,סיחרור בעת מאמץ,עייפות. בבדיקות דם crp 2.1 וwbc 10.85 אשמח לאיבחון שלך ותודה על זמנך היקר וכמובן חג שמח ויותר אופטימי :)

22/03/2013 | 14:15 | מאת: נאוה

שבת שלום. בת 66 לוקחת גלוקומין 850 מ"ג,רוזובסטטין 10 ,מ"ג אנלדקס 5 מ"ג, קלציןם וויטמין d 4 טיפות לקחתי גם קיו10 אבל הפסקתי. כבר יותר משבועיים שאני מרגישה כאבים בגרון בזמן בליעה במיוחד בבוקר. רופא המשפחה אמר לי לקחת אומפרדקס כדור בבוקר וכדור בערב שהכאבים קשורים לקיבה.אני לא סובלת מצרבת. האם עלי להיבדק אצל רופא אף אוזן וגרון שיעשה לי בדיקות יותר מעמיקות? אודה לך על תשובתך.

לקריאה נוספת והעמקה

לפני נטילת תרופות חדשות אני מציע לעבור בדיקת אא"ג מלאה כולל סיב אופטי להערכת מצב הלוע והגרון.

שלום לרופא. הנני בת 65 ובשנים האחרונות קורה לי שבזמן אכילת תפוז,אבטיח בליעת רוק, או מזון נוזלי מטובל אני חווה מצב של חסימת הנשימה ופרפור עד חנק. בשבוע האחרון בדקתי מצב תבשיל יחסית נוזלי שהכיל תבלינים שונים כמו סוייה ועוד. לפתע התחלתי לכחכך ואבדתי את הנשימה . לא יכולתי לדבר ורק פרפרתי כ 5דקות. לאחר נקישות חזקות שנעשו בגבי ושתיית מים שבקושי הצלחתי להחדירם לוושט. נרגעתי. אך נשארתי מפוחדת. עלי לציין שאינני סובלת מעודף משקל .מה פירוש המצב? מה עושים במקרים קריטיים של איבוד הנשימה.{במידה ואני לבד}לאיזה רופא עלי לפנות. אני חברת קופת חולים כללית. מבקשת עזרה בזמן הקרוב. אני מאוד מבוהלת. חוה.

לקריאה נוספת והעמקה

במקרים כאלו בדרך כלל אין מקום לחשש או לדאגה, ויש לפעול להרגעת המצב. הקדמת קנה לושט יכולה לקרות מדי פעם. אין מקום לפרפורים ונקישות על הגב. כל מה שנדרש הוא להירגע, לנשום עמוק ולאט דרך האף ולא מהפה ותראי שהנשימה חוזרת. אם בכל זאת זה לא עוזר והבעיה נמשכת גשי קודם כל למרפאת אף אוזן גרון לבדיקה מקיפה בסיב אופטי. במידת הצורך ניתן לבצע בדיקות מתקדמות של מנגנון הבליעה, רופא אא"ג בקופת החולים יוכל להפנות אותך למרפאה המומחית בתחום.

20/03/2013 | 10:23 | מאת: הורה מודאג

ד"ר שלום. בני בן השנה וארבעה חודשים סובל משיתוק במיתר קול בשל פגיעת טובוס לאחר הלידה. בשל כך יש לו בעיות בהפקת קול והשתנקויות בזמן צריכת נוזלים. לפני ארבעה חודשים עבר הזרקת שומן למיתר הקול המשותק בתל השומר. יש שיפור קל מבחינת הקול אולם מבחינת ההשתנקויות אין. וכעת הוא מועמד לבדיקת אנדוסקופיה תחת צום וטשטוש בתל השומר ולפי התוצאות יוחלט אם לעשות ניתוח נוסף של הזרקת שומן. לאחרונה היינו אצל רופא א.א.ג. בכיר משניידר אשר במרפאתו ביצע בדיקת אנדוסקופיה לבדיקת המיתרים.וטען כי אכן מיתר אחד לא נע וכי יש לבצע ניתוח נוסף אולם בשניידר הניתוח מתבצע על ידי החדרת חומצה היאלורונית ולא על ידי שומן של הילד עצמו. ובכן שאלתי היא כזו: 1. איזו שיטה של עיבוי המיתר המשותק עדיפה. זו עם הזרקת השומן או זו עם הזרקת החומצה? בהתחשב בכך שהזרקת השומן מצריכה לקיחת שומן מתחת לטבור דבר שמצריך חתך בגופו של התינוק. 2.לגבי בדיקת האנדוסקופיה - למה הרופא משניידר יכול היה לעשות הבדיקה במרפאתו בזמן עירות של התינוק, ללא כל טשטוש ואילו בתל השומר הוא הוזמן לבדיקה תחת אינסטלציה של יום אשפוז כירורגי כולל צום, כולל טשטוש ואח"כ תחת מעקב? הרי באנדוסקופיה הרופא צריך לבדוק את הפעולה של המיתרים, לא? לאור העובדה שכבר עברנו את זה בתל השומר נראה לי שהדבר מאוד מכביד ומיותר. למעשה לפי מה שהרופא משניידר בדק הוא אכן צריך לעבור הזרקה למיתר האם יש צורך שהילד יעבור שוב אנדוסקופיה והפעם עם צום ותחת טשטוש? הבעיה שאם אנו רוצים להמשיך להיות במעקב בתל השומר אז אנו צריכים לעשות את כל הפרוצ' שהם דורשים ואם נחליט שלא לעשות את האנדוסקופיה אצלהם ולפנות לשניידר אז הדבר יקטע את המעקבים בתל השומר. בכל מקרה טובת הילד היא הכי חשובה לנו.. נשמח לשמוע את עצתך...

לקריאה נוספת והעמקה

ראשית מהיכרות עם הנפשות הפועלות אתם בידיים טובות, גם בתל השומר וגם בשניידר. אין תשובה חד משמעית לגבי הטכניקה. הזרקת שומן אמנם יותר פולשנית אולם יש בה את הסיכוי לכך שהפתרון יהיה ארוך טווח. הזרקת חומצה היאלורונית פחות פולשנית, לא דורשת הוצאת שומן אך התוצאות זמניות. לגבי טכניקת הבדיקה - זה עניין של העדפות ונסיון וגם תלוי בסוג הציוד הקיים. יש דברים שאפשר לראות רק בטשטוש באשפוז יום אולם מנסיוני במקרה של שיתוק מיתר קול אפשר להסתפק גם בבדיקה במרפאה. יש פה דילמות שאין עליהן תשובה חד משמעית. אני לא אומר לכם באיזה מוסד רפואי לבחור, זו תצטרך להיות החלטה שלכם. הפעילו שיקול דעת ואינטואיציה, וקחו בחשבון שבכל מקרה יתכן ויהיה צורך ביותר מפעולה אחד גם בעתיד. שיהיה בהצלחה.

לקריאה נוספת והעמקה
22/03/2013 | 23:14 | מאת: הורה מודאג

לגבי טכניקת הזרקת השומן שמחזיקה יותר זמן, איך זה מסתדר עם העובדה שרק לפני ארבעה חודשים הילד עבר הזרקת שומן וכעת כמעט ולא רואים שיש עיבוי? האם זה נחשב זמן סביר בהתחשב בכך שמדובר בהזרקה של כמויות קטנות מאוד? שוב תודה

14/03/2013 | 17:10 | מאת: חדוי

יש לי שאלה שמציקה לי אני לא יודעת אם זה קשור אבל אולי.. אני די סובלת מצרבות ולאחרונה יש לי תופעה נורא מוזרה שאני אוכלת אז פתאום נבלע לי אוכל קצת בלי שליטה כמו מין שאיפה מהירה כזו זה קורה לי לפעמים ומה שקורה זה שנתקע לי פרורים שנורא מציקים וגורמים לשיעול וכד' זה קורה לי גם בשתיה וגם בבליעה של רוק אני יודעת שזה נשמע הזוי .סתם שזה קורה זה מפחיד לפעמים אתה יודע אולי איך מטפלים בכזו בעיה אני מציינת שאני במשקל יתר ושקדים גדולים בהתחשב בזה שאתה מביו מה שאני מתארת. אשמח לתשובתך

לקריאה נוספת והעמקה

במקרים לא שכיחים שקדים מאוד גדולים יכולים להפריע לתהליך הבליעה ויש לשקול הקטנה/הוצאה שלהם. באופן כללי נדרשת בדיקה אנדוסקופית של הלוע כדי לראות האם יש הפרעה לתהליך הבליעה. לא לא אמור להיות קשור לצרבת, תופעה שניתנת לטיפול על ידי תרופות סותרות חומצה והתאמת סוג המזון.

12/03/2013 | 12:56 | מאת: גל

שלום בחודשיים האחרונים אני סובלת מחרדות והרגשה של משהו בגרון בדיקה אם סיב אופטי תקין ובתקופה זו היה הרגשה של אוכל עולה נקסיום עזר אבל בשבועיים האחרונים שאני שותה גם שלוש כוסות מים אני מרגישה בגרון כמו בועת אויר שצריך לשחרר בגרפס מה זה יכול להיות

לקריאה נוספת והעמקה

התחלת בזה שאמרת שאת סובלת מחרדות ותחושת גוש בגרון. מתח נפשי הוא גורם מרכזי בתחושות האלו. אם בדיקה בסיב אופטי תקינה אז קרוב לודאי שאין בעיה מדאיגה. מציע לטפל בבעיית החרדה על ידי פניה לייעוץ מתאים, ואז קרוב לודאי שהבעיה תסתדר. אם לא - יש להרחיב בירור על ידי מרפאת גסטרו למשל.

07/03/2013 | 17:32 | מאת: תמר

האם ניתן לעזור לאבי שהוא בן 86 צלול אולם אם פג וקנולה לחזור לאכול? הוא מאד רוצה. היה מאושפז זמן רב בשערי צדק ומשתחרר הביתה. אל מי לפנות? הוא גר בירושלים. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

יש לפנות לאחד מבתי החולים, במקרה שלכם בירושלים, בהם יש מרפאת בליעה (בד"כ במסגרת מח' אא"ג) ולעבור הערכת תיפקוד מנגנון בליעה על ידי צילום אנדוסקופי וכן שיקוף דרכי בליעה. לפי תיפקוד מנגנון הבליעה ניתן יהיה לומר האם יש אפשרות לעבור לתזונה דרך הפה במקום או במקביל ל PEG

18/02/2014 | 00:38 | מאת: ענת

מה זה אספרציה בפרקינסון

13/06/2017 | 20:16 | מאת: עינת

לאבא שלי יש את אותו מקרה. האם הוא הצליח לאכול בסוף?

אימי נפטרה ליפני שבןעיים. לקחנו אותה לעירוי מאחר ןהיה לה בחילות לאחר חוקן שנעשה לה.יש לציין שהיא בת 86 ללא שום מחלה. נשארה למעקב מאחר ולא היה לה תאבון ולא אכלה יו מיים כלום כמה שאמרתי להם אמרו לא יקרה לה כלום. השאלה האם הם היו צריכים לבדוק את עניין הבליעה וחוסר התאבון של אימי? שלבסוף סיבת המוןת אספילציה?

02/03/2013 | 22:59 | מאת: אתי

ד"ר שלום, אתמול בערב בלעתי כדור קטן (ללא מים) והרגשתי שהוא נתקע לי בגרון. שתיתי מים ולא היה שינוי. בלילה התעוררתי עם תחושה של גוש בגרון וגם היום במהלך היום אכלתי ושתיתי כרגיל אך עדיין יש לי תחושה של גוש שנמצע לי בגרון. כשאני בולעת, אני מרגישה שהגוש זז קצת וחוזר למקומו. ניסיתי להקיא וזה גם לא עזר. מה לעשות???

לקריאה נוספת והעמקה

יש לשתות חלב ומים בכמויות רבות אם לא עובר - לגשת לבדיקת גסטרוסקופיה דרך חדר מיון

28/02/2013 | 21:22 | מאת: חיה

כחודשים סובלת מתחושה שמשהו מםריע לי בגרון כמו לחהבבדיקת אף אוזן גרון הרופא אמר שזה ריפלוקס ונתן לי לוסק קיימת הטבה אך עדיין קיימת תחושה שמשהו תקוע לי. השקדים שלי די גדולים באופן תמידי עם כיסים שמתי לב שהשקד הימני פתאום השתתח וכמעט לא נראה האם יתכן שצנח לגרון וזמהשמפריע לי ??? ולא ריפלוקס??? אני לא מרגישה צרבות ולאחר שאני אוכלת יש לי תחושת הקלה למספר דקות. אין קושי בבליעה לעיתים יש תחושה של יובש וצורך לירוק כמו לחה אך בפועל אין לי לחה. מה עוד עליי לעשות??.

לקריאה נוספת והעמקה

שקד לא צונח לגרון. יכול להיות שיש כיסים שמתמלאים ומתרוקנים בתוך השקד, ואם זה המקור לבעיה יש לשקול כריתה חלקית של השקד, השטחה שלו בלייזר וכו'. אם הטיפול בלוסק מביא להטבה ממליץ לחכות כמה חודשים לפני שממשיכים לברר, קודם כל אצל אותו רופא שבדק אותך לראשונה.

27/02/2013 | 15:08 | מאת: סימה

שלום, מזה זמן אני מרגישה שיש לי משהו בגרון -ליחה - שאנני מצליחה להוציא אותה וגם לא לבלוע אותה. במקביל עשיתי בדיקת תפקודי ריאות פעמיים והתוצאה שיש לי הפרעה חסימתית בריאות. האם יכול להיות קשר בין ליחה בגרון שלא יורדת לי לתפקוד הריאות שעשיתי.? תודה, סימה.

לקריאה נוספת והעמקה

ליחה/גוש בגרון אלו תלונות מאוד נפוצות, פעמים רבות ללא ממצא כלשהו בבדיקה. לרוב אין קשר בין הפרעה חסימתית בריאות לבין ליחה או גוש בגרון. האם את מעשנת? זו יכולה להיות סיבה מקשרת בין בעיית הריאות לבעית הגרון. גשי לבדיקת אא"ג לבדיקה עם סיב אופטי להערכה מלאה.

25/02/2013 | 17:37 | מאת: עדינה

שלום. אני בת 58 ולקראת השתלות שיניים בלסת התחתונה, עברתי לפני שלושה שבועות עקירה של 2 שיניים טוחנות בצד ימין, ולפני שבוע עקירת שן טוחנת בצד שמאל (נכון להיום חסרות לי 5 שיניים טוחנות בלסת התחתונה). בשני המקרים נרשמה לי אנטיביוטיקה (מוקסיויט פורטה)למשך שבוע. כמו כן לקחתי נרוסין להקלה על הכאב. יומיים אחרי העקירה האחרונה הופיעו אצלי קשיי בליעה - תחושה כאילו נתקע לי משהו בגרון - והתופעה עדיין קיימת. האם יתכן שהאנטיביוטיקה אחראית לתופעה, או אולי תגובה בין-תרופתית בין המוקסיויט לנרוסין? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

נרוסין זו תרופה שיכולה לגרות את רירית הקיבה. האם לקחת אותה בזמן שכיבה או שנשכבת לישון מיד אחר כך? יתכן שהיא גרמה לגירוי בושט. שתי מים וחלב, תנסי למצוץ/ללעוס כדורי TAMS להפחתת צרבת ואם תחושת הגוש בגרון לא עוברת גשי לבדיקת אא"ג או רופא גסטרו.

אני אחרי כריתת גרון מלאה מדבר בעזרת טוטב . האם יש דרך לשפר את איכות הדיבור .שחסר עוצמה ,לא ברור ,וחסר טונים .

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, ישנן מספר סיבות לקשיים בהפקת הקול, מבעיה בתותב עצמו, חסימה או פטרת, ועד היצרות מעל גובה התותב בכניסה לושט, אם בגלל הניתוח או מסיבות אחרות - האם עברת הקרנות? נדרשת בדיקה אנדוסקופית בסיב אופטי כדי לענות על השאלות האלו ולהתאים את הטיפול, אתה מוזמן.

20/02/2013 | 17:40 | מאת: דן

שלום קודם כל אתה אדם ורופא נחמד וממליץ בחום עשינו היום בדיקת בליעה אם אוכל שהבאתי זה לא שמי אבל בטח תזכור אמרתה שהבליעה תקינה רק שארית גבינה האם אני יכול להיות רגוע שזו לא בעיה נירולוגית חלילה ואם הבליעה תקינה יכול להיות מצב של שארית גבינה גם בבליעה תקינה אני פשוט לא רגוע תודה

אין לך כלום תהיה רגוע

20/02/2013 | 17:35 | מאת: דן

10/02/2013 | 15:16 | מאת: דן

שלום האם הבדיקות בליעה אם הסיב אופטי נבדק אם קיים ריפלוקס תודה

כן, בין השאר

05/02/2013 | 17:34 | מאת: שביט

שלום דר. לאחר גילוי ציסטה באזור בלוטת המגן, עברתי ניקור ותוצאותיו טובות. אבל עדיין יש את הציסטה. זה מפריע לי בדיבור וגם בבליעה וכאבי גרון. הבנתי מהרופא שבדק את תוצאות הניקור שלא כדאי לנתח ולהוריד אותה, כי זה מסוכן למיתרי הקול. לא קל לי. אני מורה, וקשה לי לדבר לאחר זמן מה. האם יש מקום שאפשר כן לנתח בבטחה?

האם הציסטה היא בתוך בלוטת התריס? כדי שהיא תגרום להפרעת קול, בליעה וכאבי גרון - או שהיא ענקית באופן חריג או שזו לא הבעיה, ויש בעיה אחרת באיזור מיתרי הקול. נכון שניתוח בלוטת תריס יכול לפגוע בעצב של מיתרי הקול, אבל אצל כירורג המומחה לניתוחי בלוטת התריס הסיכון לכך הוא נמוך. בלי קשר להחלטתך לגבי בלוטת התריס אני ממליץ לך לעבור בדיקה של מיתרי הקול

05/02/2013 | 15:56 | מאת: שיר

ד"ר שלום, אני בת 28 מתקשה לבלוע כדורים גדולים (ויטמנים), לפני יומיים התחלתי להתאמן על בליעת כדורים. שכנעתי את עצמי שאני יכולה...מכיוון שמדובר בתפיסה וכל אחד מסוגל לבלוע. רק שהיום אני מרגישה את הכדור מציק לי בקיבה... יש לציין שאני סובלת מריפלוקס מגיל 21...אני לא יודעת כמה יש קשר בין השניים. האם זה תקין שהכדור מציק לי?

איזה כדור? ולמה את צריכה ויטמינים? לא סביר שזה גורם לכאבים בקיבה, ואם את מודאגת תשתי הרבה מים יחד עם אוכל רגיל וזה אמור לעבור.

05/02/2013 | 11:58 | מאת: דן

שלום קבעתי תור אליך לשבוע הבא בעזרת השם האם הבדיקה אם הסיב אופטי בודק אם האוכל נתקע גם בושט

בדיקת אא"ג יכולה להגיע עד לחלק העליון של הושט

04/02/2013 | 14:32 | מאת: דן

רציתי לברר אם אתה מבצע את בדיקת הבליעה אנדוסקפית אפילו באופן פרטי ולאן אפשר להתקשר

אתה מוזמן ליצור קשר עם מרפאתי

04/02/2013 | 14:15 | מאת: דן

תודה על התשובה האם צילום ושט אם חומר בריום זה גם אינדיקציה לבליעה

לקריאה נוספת והעמקה

צילום בריום מכוון לושט ולקיבה, פחות לאיזור הלוע

01/02/2013 | 16:48 | מאת: דן

שלום אני אוכל רגיל הבליעה בסדר אבל אחרי אוכל שאני בולע רוק מרגיש משהו בגרון כאילו האוכל לא ירד שההיתי אצל הרופא ואכלתי והוא הסתכל אם סיב אופטי ולא ראה כלום איזה בדיקת בליעה כדאי לעשות אני פוחד חלילה מבעיה נירולוגית ופשוט מאוד אני לא רגוע ושקט

לקריאה נוספת והעמקה

אם הרופא לא ראה כלום אז הסבירות שמשהו לא בסדר היא נמוכה. זה מאוד שכיח שהפחד מפני בעיה כלשהי, נוירולוגית למשל, מחמיר את התחושות. אפשר לעשות בדיקת FEES למנגנון הבליעה וגם צילום שיקוף של תהליך הבליעה כדי להשלים בירור, באחת ממרפאות הבליעה בארץ.

01/02/2013 | 02:53 | מאת: ריקי

ב''ה שלום אני בת 27 נשואה פלוס שלושה. בשלושה ימים האחרונים יש לי תחושה של גוש בגרון.לא מפריע בבליעת אוכל אבל מציק באופן כללי, ונראה לי שבלילה יותר.בזמן האחרון יש לי קצת חוסר שיווי משקל ובשבועיים האחרונים יש לי כאב ראש למעלה בקודקוד מן תחושה של לחץ וכובד כזו.מה זה אומר? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

אני לא רואה קשר ברור בין התלונות. מציע להתחיל מבדיקת אא"ג מלאה כולל סיב אופטי ובדיקת אוזנים ומערכת שיווי משקל, ולהתקדם במידה ויהיו ממצאים כלשהם

30/01/2013 | 23:54 | מאת: גדי

לד"ר שלום אני סובל מסכיזופרניה ולוקח זיפרקסה (10X3מ"ג), ריספרידל (2X3מ"ג), דקינט (3 ביום). אני סובל כבר כמה שנים מריור יתר וקושי בבליעת רוק. הפסיכיאטר החליף לי את הדקינט לפני 10 ימים בארטאן (5X2מ"ג) ויש לי שיפור אך ורק לכמה שעות לאחר לקיחת הארטאן. אשמח באם תוכל ליעץ לי אם יש תרופה נגד ריור יתר וקשיי בליעת רוק (האם יש לתת לארטאן עוד זמן לעבוד?). דרך אגב אני בן 42. תשובתך תתקבל בברכה. בתודה מראש, גדי

לקריאה נוספת והעמקה

שלום גדי אחת מתופעות הלוואי של טיפול בסכיזופרניה הן הפרעות בתנועות הפה והלשון וכתוצאה מכך הפרעות בליעה וריור. הפתרון נמצא באיזון תרופתי בין התרופות הגורמות לתופעות לוואי לבין אלו המקלות אותן, ואני מציע לך לקיים שיתוף פעולה הדוק עם הפסיכיאטר המטפל שלך לקבלת תוצאה מיטבית, בהצלחה!

29/01/2013 | 11:36 | מאת: הרי

אני בן 56 לאחר אוטם לבבי לפני כ 15 שנה. לפני שני לילות התעוררתי 4 פעמים בזינוק מהמיטה עם חוסר יכולת לנשום למשך כחצי דקה. הרגשת המחנק השתחררה בהדרגה. גם בנמנום קל אחר הצהרים התעוררתי בהרגשת מחנק. אציין שבשבועיים האחרונים סבלתי משיעול אבל אין לי דלקת ריאות או בעיה נשימתית. מאחר וחששתי להירדם שמתי לב שלקראת שינה, בפרט כשהפה יבש והחלל מגורה בשל השיעולים קשה לי לבלוע את הרוק. האם ייתכן שאני נחנק מהרוק? זו פעם ראשונה שנתקלתי בתופעה. הופניתי למעבדת שינה בשבוע הבא. האם כדאי לבדוק בערוץ נוסף? האם יש סכנה במצבי? האם יש סיכון בהמתנה לשבוע הבא? האם יש דרך להקל על המצב עד לאבחון וטיפול? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

תופעות כאלו מוכרות ולרוב לא מסוכנות. יתכן ומדובר ב reflux של תוכן קיבה שגורם לסגירה זמנית של הגרון להגנה על דרכי הנשימה. אם זה קורה שוב תנסה להרגיע את שרירי הגוף ולא להלחם בתחושת המחנק והנשימה תחזור לעצמה. במקביל מציע לעשות את בדיקת השינה וגם לעבור בדיקת סיב אופטי על ידי רופא אא"ג

24/01/2013 | 08:32 | מאת: אג

נראה לי שבלעתי בטעות שערה והיא תקועה יומיים הוושט. תחושה שיש שם משהו שלא יורד, גורם לתחושת הקאה. ניסיתי לאכול צנים וכד' אך לא עזר. מה עושים במקרה כזה?

לקריאה נוספת והעמקה

לא סביר ששערה תתקע בושט, זה לא דבר חד או מחוספס. הייתי נותן לזה מס' ימים עם אוכל ושתיה רגילה ואם זה לא עובר לפנות לבדיקת רופא

19/01/2013 | 16:50 | מאת: מורי

ד"ר להב הנכבד שלום, בן 65 . מזה מספר חודשים בעיות בליעה למוצקים ההולכות וגוברות. בבדיקת וידיאו פלואורוסקופיה נמצא בשלב הלועי: סגירות מוקדמת של הסוגר הוושטי העליון עם דחיקה רטרוגרדית של שאריות ניכרות של נוזל בסינוסים פיריפורמיים. שאלות: 1. ממה זה נובע? 2. האם הבעייה הפיכה? 3. מהן דרכי הטיפול?(תרופתי, כירורגי וכו') 4. כיצד להתנהג עד שיימצא טיפול? אודה לתשובתך. בתודה, מורי

לקריאה נוספת והעמקה

נשמע שמדובר בפעילות יתר של הסוגר הושטי העליון. לא ברורה הסיבה לכך אבל זה יכול להתפתח עם הזמן. האם עברת אנדוסקופיה מלאה של דרכי הנשימה ובליעה עליונות (אף אוזן גרון) ובדיקת ושט וקיבה (גסטרוסקופיה)? אם לא אז זה הזמן. בהנחה שאין כל ממצא אחר, והאבחנה נשארת פעילות יתר של הסוגר העליון, ניתן לשקול (ורק לאחר התייעצות עם כל התוצאות), פעילות כירורגית להרפיית הסוגר העליון כדי שלא יגרום להחזרה של מזון לכיוון הלוע. יש לציין שתופעות אלו הן לפעמים זמניות, תנסה לפני כן לאכול בכמויות קטנות יותר, תוך כדי שתיה של מים. אם אתה מסתדר זה יכול לחסוך ניתוח.

לקריאה נוספת והעמקה
21/01/2013 | 08:44 | מאת: מורי

ד"ר להב שלום, עברתי גסטרוסקופיה (נמצא בקע סרעפתי ודלקת בקיבה ובושט ) ובדיקה אנדסקופית דרך האף.במצב הלא נעים הזה מקווה בכל זאת לטוב. תודה מקרב לב על תשובתך. מורי

16/01/2013 | 07:44 | מאת: עדי

תודה על התשובה המהירה הילד בריא פרט להפרעת קשב מקבל ריטלין יש לו סרבול תנועתי בעבר טופל בריפוי בעיסוק ורכיבה טיפולית על סוסים הרוק כל הזמן אבל מתגבר עוד יותר בשעת ריכוז דבר נוסף , הפה פתוח כל הזמן נראה לפעמיים שהוא נושמם מהפה ולא מהאף

לקריאה נוספת והעמקה

הסירבול התנועתי יכול להיות גם בתיזמון פעולות הבליעה של הרוק, ואולי זה ההסבר. מצד שני את מעלה בעיה נוספת והיא נשימה דרך הפה בלבד. האם הוא גם נוחר בלילה? ההסבר יכול להיות חסימה באף או בחלק העליון של הלוע, או שמדובר בהיפוטוניה של השרירים, כחלק מהסירבול התנועתי. בשלב זה אמליץ על בדיקת אא"ג מלאה כולל סיב אופטי כדי להעריך את נתיב האויר מקצה האף, דרך הלוע ומשם לגרון (בדיקה קצרה לא קשה באלחוש מקומי). יתכן ופעולה כירורגית קטנה שתשפר את הנשימה מהאף תביא לפתרון או לפחות הקלה בבעיה.