נגישות
נגישות

פורום בעיות בליעה

פורום זה סגור לשליחת הודעות חדשות. לפורום הפעיל - מחלות אף אוזן גרון
בליעה היא מנגנון מורכב אשר מתחיל בהכנסת המזון לפה ומסתיים בהעברתו לוושט. התהליך מערב את השפתיים, הלחיים, השיניים, הלשון, החיך, הלוע והגרון. הצלחת הבליעה מותנית בתזמון מושלם של פעילות שרירים ועצבים, כאשר המטרה היא הבאת כל המזון מהפה אל הוושט ללא מעצורים ותוך הגנה על דרכי הנשימה ומניעת חדירת מזון או מים לקנה הנשימה. הפרעות במנגנון הבליעה פוגעות באיכות החיים ואף יכולות לפגוע בבריאות. ניתן לאבחן ואף לטפל בבעיות הבליעה, ולעתים יש צורך בצוות רב מקצועי. הפורום מיועד לכל מי שסובל מבעיות בליעה ומעוניין בייעוץ והכוונה בנושא חשוב זה.
444 הודעות
418 תשובות מומחה

מנהל פורום בעיות בליעה

15/01/2013 | 19:23 | מאת: דן

שלום בשבוע אחרון בעיות שנתקע אוכל בגרון אתמול אחרי אוכל הרגשתי תקוע רצתי האחרי האווכל אם ההרגשה שתקועה רופא א.א.ג לא ראה כלום אמר נקי יכול להיות על רקע נפשי וחרדות כי אם לא ראה כלום אז זה אומא שאוכל לא נתקע בגרון או בכל זאת בעית בליעה בבקשה עזרה בלחץ

אם בדיקת אא"ג תקינה אז כנראה שהכל בסדר תמיד אפשר לבדוק שוב, רצוי עם סיב אופטי אם אתה במתח וחדרות יכול להיות שטיפול בבעיה זו יפתור גם את בעיות המחנק

15/01/2013 | 15:54 | מאת: עדי

שלום מבקשת יעוץ לגבי הבן שלי הוא בן שלוש עשרה ילד בריא יש לו ריבוי רוק בפה הוא לא בולע ספונטנית מחכה שיצטבר ורק אז בולע מה שגורם להרבה פעמים רוק תוך כדי דיבור ודיבור לא ברור מלווה ברוק מה אפשר לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה

האם הילד בריא לגמרי פרט לכך? האם יש בעיות מוטוריות כלשהן? האם יש הפרעה התנהגותית כלשהי? האם זה כל הזמן או רק במצבים מיוחדים, האם תמיד היה או רק עכשיו? אשמח ליותר אינפורמציה

15/01/2013 | 15:15 | מאת: רחל

תודה דר להב על תשובה מהירה .שאלה נוספת האם כדאי לעשות גסטרוסקופיה האם הבעיה של הבליעה לא קשורה לגסטרוסקופיה?

אם בירור אא"ג מלא כפי שתיארתי יוצא תקין אז תפני להתייעצות גם במרפאת גסטרו לשקול גסטרוסקופיה

15/01/2013 | 12:13 | מאת: דן

שלום איזה בדיקה כדאי לעשות שאוכל תקוע בגרון והאם יכול להיות מחרדות ולחץ

יכול להיות מחרדות ולחץ. בכל מקרה מומלצת בדיקת אא"ג מלאה כולל סיב אופטי להערכת נתיב הבליעה העליון

14/01/2013 | 18:40 | מאת: אוקי מרושק קלארמן

מספר תופעות מפריעות לי לאחרונה. קושי בבליעה בעיקר מורגש בצד ימין של הלוע, צמא רב ויובש בעיניים. מהם ההסברים האפשריים לכך ומהו הטיפול?

לקריאה נוספת והעמקה

לא ברור הקשר בין התלונות. מציע לברר במקביל - בדיקה אצל רופא עיניים, בדיקה כללית ובדיקות דם אצל רופא משפחה לגבי הצמא, בדיקת אא"ג לגבי התלונות הקשורות ללוע.

14/01/2013 | 17:43 | מאת: רונה

שלום! אני בת 29. מזה כבר כמה שנים שיש לי בעיה כרונית: מדי פעם קורה שכשאני אוכלת האוכל נתקע איפשהו בדרך לקיבה, ואני חייבת לכחכח בגרון כדי להחזיר אותו לחלל הפה. זה קורה לי די הרבה, ואמא שלי תמיד מעירה לי על זה שאני צריכה ללכת לבדוק את זה... מה זה יכול להיות?

לקריאה נוספת והעמקה

מציע להיבדק אצל רופא אא"ג עם סיב אופטי, במקביל להיבדק על ידי רופא גסטרו ולעבור בשלב ראשון שיקוף מעבר לוע-ושט-קיבה

12/01/2013 | 20:18 | מאת: רחל

סליחה זו רחל התכוונתי לבדיקת גסטרוסקופיה לפני 3 שנים מאותה סיבה של משהו בגרון

ראי תשובתי הקודמת

12/01/2013 | 20:09 | מאת: רחל

שלום ותודה על תשובה מהירה.מזה כמה שנים היו לי בעיות בבליעה הייתי נחנקת כזה ואחכ עובר. עשיתי צילום קיבה גסטרו וכן בדיקת מיתרי הקול . והיה תקין כעת כבר שבועיים אינני מסוגלת לבלוע. אני אוכלת מרקים ואוכל טחון. יש לי כאילו בעיה של רפלקס אינני מבינה מה הבעיה אני לועסת אך האוכל לא רוצה להכנס לגרון. אבקש לשאול איזה רופא מומחה מטפל? בעלי אומר שזה מהראש [עצבים] יכול להיות? איזה בדיקות ניתן לעשות ומהי המחלה הזו? האם סיטי יראה אם יש בעיה ? אנא מבקשת תשובה מהירה לא ירדתי במשקל אני בת 59 פעילה ספורטיבית רוקדת הכל תקין מלבד זה מה קרה לי? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

במקרים רבים מסוג זה לא מוצאים שום דבר חריג בבירור, ולכן צריך לחשוב האם קיימת בעיה של מתח/חרדה. במקביל, צריך לשלול בעיות מכאניות בדרכי הבליעה/נשימה. הבדיקות המומלצות הן בדיקה בסיב אופטי, בליעת באריום, בדיקת מנגנון בליעה FEES. הבדיקות שתיארתי מבוצעות על ידי רופא אא"ג במרפאות בליעה.

09/01/2013 | 20:16 | מאת: ערן

שלום.מזה זמן מה כשאני אוכל, לפעמים נתקע לי האוכל ואני מתחיל לחרחר בנשימה עד כדי חנק .לוקח לי הרבה זמן עד שהנשימה חוזרת למצב תקין פעם אחת זה קרה במסעדה ופעם שניה בבית בזמן שאכלתי קורנפלקס.יש לי גם הצטברות של ליחה בגרון ומחיצת אף עקומה דבר שגורם לי לנזלת כרונית כבר שנים.בנוסף אני סובל מחרדות ומטופל בנרדיל .לא יודע אם יש קשר בין הדברים. כמו כן קרה לי הרבה פעמים שתוך כדי שינה לא היה לי אוויר והייתי זקוק למים. בבקשה אם אפשר עזרה בנושא כי זה כבר נהיה מוגזם תודה מראש ערן

לקריאה נוספת והעמקה

קרוב לודאי שאין קשר בין התופעות שציינת לבין המחיצה העקומה. יש קשר בין הפרעת חרדה לבין התופעות שציינת, ולרוב אין סכנה מוחשית למרות התחושה הלא נעימה הנלווית. אם טרם ביצעת, ממליץ על בדיקת אא"ג מקיפה כולל סיב אופטי רק בשביל לוודא שאכן הכל תקין.

שלום אני סובלת מיסמפטומים שהתחילו בקשיים בנשימה(זה מחמיר בזמן של כיפופ קדימה בזמן ישיבה למשל)זה המשיך בתחושת מועקה ושיחרור של הנשימה לאחר גרפסים,או מצב של גרפסים שניבלעים כלפי פנים חזרה לקיבה,בנוסף אני סובלת מישיעולים,עשיתי בדיקת אסמה ולא מצאו משהוא רציני(אני לא חושבת שזאת הבעיה)גם היה לי חידק בקיבה בעבר(וביצעתי גם בדיקת אנדוסקופיה),הנירולוג אומר שאם אין שום בעיה בקיבה או בריאות אז הבעיה היא במערכת העצבים המרכזית, השאלה שלי היא כזאת,כל זה התחיל בתקופה שהיתעמלתי בתרגילי פילאטיס היה שם תרגיל לשרירי הבטן הפנימיים שכניראה מפעיל לחץ גם על הנשימה והקיבה כי בזמן שביצעתי את התרגיל הרגשתי שאני ממש ניחנקת ולא נושמת ובעיכבות זה הפסקתי להיתעמל,השאלה שלי היא האם יכל להיות שניגרם איזה שהוא נזק (אולי עיקום כל שהוא)לקנה הנשימה,שבבדיקת קיבה אי אפשר ליראות?יכל להיות מצב כזה? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

הסימפטומים יכולים להתאים לרפלוקס של מיצי קיבה לכיוון הושט ומשם לגרון. ממליץ להיבדק על ידי אא"ג וגם גסטרו. יתכן והפתרון יהיה בצורה של טיפול תרופתי קבוע והמנעות מתרגילים/תנוחות שמחמירים את המצב

אבל לא עולים לי שום מיצים לגרון ואין לי כימעט צרבות,וכשכתבתי שאני ניחנקת בנשימה לא היתקונתי שאני ניחנקת מישיעול או מימיצי כיבה(אין לי ריפלוקס אני יודעת בודאות),אלה כאילו הנשימה שלי נעתקת מעצמה כאילו אני לא מצליחה לישלוט בנשימה שלי,יכל להיות שזה משהו ב- oc2 או אני יודעת מה של הנשימה? ומה זה אא"ג איזה בדיקה זאת, ומאיזה רופא אני מבקשת הפניה לזה?

23/12/2012 | 16:58 | מאת: סיגלית

בת 63, בריאה. יש לי תחושה של משהו תקוע בגרון מזה זמן רב בעיקר בשכיבה, מאחר והדבר מלחיץ אותי זה מלווה גם בדפיקות לב מהירות ולפעמים גם בקשיי נשימה. רופאת המשפחה שלחה אותי לבדיקת אקו לב שיצאה תקינה, ומאחר וסיפרתי לה שאני טיפוס מאוד דאכני היא החליטה שמדובר בסימפטום על רקע חרדתי ונתנה לי כדורים להרגעה לפני השינה. אני רוצה לציין שאני עושה המון ספורט ואין כל בעיות נשימה ואין לי את התחושות שציינתי לעיל, הדבר מתבטא רק בשכיבה או לפעמים בישיבה על כורסא. האם תופעה מוכרת או שעלי להמשיך בברור?

לקריאה נוספת והעמקה

שילוב של תחושת גוש בגרון, דופק מהיר והרגשת מחנק יכולים להיות סימפטומים של חרדה, וזה שאת בריאה וספורטיבית אפילו מחזק את זה. בכל מקרה ממליץ לפני ששמים כותרת מעין זו, להשלים בירור שכולל בשלב ראשון בדיקת אא"ג מלאה כולל סיב אופטי להערכת נתיב האויר והבליעה העליון. בדיקה קלה ומהירה שאני מקווה שתרגיע את חששותיך.

10/12/2012 | 20:00 | מאת: אביטל

שלום רב, אבי מאושפז כמה ימים באיכילוב בעקבות אספירציה ודלקת ריאות. קלינאית תקשורת צעירה שבדקה אותו היום פסקה שאסור לתת לו מזון או שתיה והמליצה על בדיקה מיוחדת במכון אף-אוזן-גרון. כיון שהבדיקה תתבצע רק ביום ראשון הבא, החליטו הרופאים להחדיר לו זונדה (עדיין לא בוצע). אבי הוא בן כ-92 עם ירידה קוגניטיבית ניכרת בעקבות ניתוח שבר בירך שבוצע לפני 3 חודשים. בשלב הראשון הסכמנו לזונדה, אבל עכשיו אחרי שלמדתי קצת יותר את העניין, נראה לי שלא בטוח שזה רעיון טוב. אולי עדיף להתעקש על חוות דעת נוספת, או להאכילו בזהירות, או אם אין ברירה להעדיף פיום בטני? אשמח לשמוע את חוות דעתך או ליצור איתך קשר באופן פרטי. תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אביטל צריך לחשוב על פתרון ברמה המיידית ועל פתרון לטווח הארוך. ברמה המיידית, אם הוא לא מקבל אוכל, צריך להכניס לו זונדה אחרת הוא מאבד קלוריות ונחלש ומצבו ילך ויתדרדר מתת תזונה, לכן אני חושב שלא צריך להמתין. לא נעים אבל זה רק זמני. הוא יגיע חזק וערני יותר לבדיקת הבליעה ביום ראשון, אותה יש לבצע כמובן ללא הזונדה. אם הוא "ייכשל" בבדיקה ביום ראשון יש מקום לחשוב על פיום בטני כפתרון ארוך טווח במקום הזונדה. אם את מעוניינת בייעוץ מקיף יותר, אני מציע שתגיעי אלי עם תשובות בדיקת הבליעה אחרי שתיערך. בריאות שלמה

11/12/2012 | 19:33 | מאת: אביטל

תודה על התשובה המהירה. בינתיים קיבלנו בדוחק "אישור" להזינו באוכל ובשתיה מוסמכים, בכמויות קטנות ובזהירות. הזונדה ירדה מהפרק לפי שעה. מקבל גם נוזלים וגלוקוז באינפוזיה לוריד. אשמח לייעוץ מקיף אחרי שיהיו בידי תוצאות הבדיקה. האם גם אבי צריך להיות נוכח בביקור? כזכור, הוא די מוגבל בניידותו.

25/11/2012 | 11:52 | מאת: ע

שלום, קודם הייתי רוצה לברך על הפורום הנפלא והתשובות העינייניות! נכנסתי כדי למצוא מענה לבעייה שלי ואפרט- יש לי ילד בן כמעט שנה, מהלך ההריון שלו היה מרובה הקאות קשות ואף בחודש האחרון ממש הקאות דמיות. מאז יש לי תחושת גוש בגרון קושי בבליעה לעיתים קושי בנשימה, ריבוי ליחה וכ3 אפיזודות של ליחה דמית כשהכאב התחזק. הכאב הוא עמוק ואני מרגישה אותו ממש מקיף את הצוואר ויורד כלפי מטה. אני מניחה שמדובר בוושט כי בדיקת אאג עם סיב היתה תקינה ובדיקות דם תקינות. אני מועמדת לשיקוף וושט עם בריום. הבדיקה עוד לא מעט זמן ואני מרגישה שהבעייה מחריפה ככל שחולף הזמן. אני ממש מודאגת ומתוסכלת גם בגלל הכאב והקושי וגם בשל חוסר האיבחון. במה לדעתך מדובר ומה האיבחון הממולץ. תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

הלידה היתה לפני שנה, וההקאות פסקו לפני שנה? ומאז התלונות נמשכות למרות שאת כבר לא מקיאה? בנוסף לשיקוף ושט כדאי לעשות גם בדיקה אנדוסקופית של הושט והקיבה (אזופגו-גסטרוסקופיה) וכן לחזור על בדיקת אא"ג מדוקדקת בסיב אופטי כדי לחפש סימנים של נזקי חומציות יתר.

27/11/2012 | 11:07 | מאת: ע

ובכן, מיד אחרי הלידה ההקאות פסקו אולם התחושה שתארתי נותרה והחמירה עם הזמן ולעיתים תחושת המחנק כאילו נתקע האוכל בגרון גורם לי הקאה. התזונה שלי מחולקת למנות קטנות במהלך היום בעיקר של דברי חלב.יתכן וקפאין מחמיר את הבעיה עם החלשות שוערי קיבה? ויתכן שחומציות גורמת לכזו הרגשה עד מצב של ליחה דמית? והאם הטיפול הוא רק תרופתי? תודה מראש.

17/11/2012 | 10:24 | מאת: י

כבר יומיים אני מקורר ומנוזל . כשיש לי לחה היא יוצאת עם דם , אני לא יודע מה הסיבה . אני צריך שתייעץ לי :(

לקריאה נוספת והעמקה

מקור הדם יכול להיות מהאף/סינוסים או דלקת באיזור הלוע, דרכי הנשימה, הסימפונות ועוד. כל עוד זה במסגרת מחלת חום קצרה וחולף תוך כמה ימים זה לא מדאיג. אם זה ממשיך מעבר לכמה ימים, פנה לרופא המשפחה וכן לרופא אא"ג לבדיקה מקיפה בסיב אופטי.

לקריאה נוספת והעמקה
14/11/2012 | 16:06 | מאת: רועי

מאז הייתי קטן אני סובל באופן כרוני מאפטות בכל חלל הפה , לכל אורך השנים ניסיתי שלל שיטות חלקן קונבנציונליות וחלקן לא. אשמח לקבל מידע חדש או לפחות כיוון שישפר את איכות חיי .תודה מראש רועי.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רועי פורום זה אינו עוסק בנושא האפטות בפה נסה בפורום של רופא שיניים/מומחים לרפואת הפה רפואה שלמה

04/11/2012 | 19:02 | מאת: ורד

שלום רב הנני בת 38 בריאה בד"כ. לפני כחצי שנה אבדתי לאחר גרד בגרון את הקול. כעבור שבועיים, כשנעלמה הצרידות הופיעה תחושה של גוש בגרון אשר לא נעלמה עד היום. לפני כחודש הייתי שוב צרודה למשך זמן של מעל שבוע. בדיקות שביצעתי: א.א.ג - פעמיים כולל החדרת צינור דרך האף (איני זוכרת את שם הבדיקה) US בלוטת התריס ובלוטות לימפה בצוואר, בדיקות דם הכוללות תפקודי בלוטת התריס, בדיקת רנטגן ושט קיבה ותרסריון - כל הבדיקות תקינות (+ ביקור אצל קלינאית תקשורת) לא מצאתי חוקיות להופעת תחושת הגוש.ניתן לשמוע בקול שאני עדיין מעט צרודה. אציין כי הנני ספורטאית, מתאמנת מספר שעות ביום. אין הפרעת נשימה. לא מתקשה לבלוע. מה לעשות? אודה על תשובתך.

לקריאה נוספת והעמקה

כנראה עברת מחלה ויראלית של הגרון שגרמה לאובדן זמני של הקול. יתכן ואח"כ נשאר חיספוס במיתרים שגורם לצרידות מדי פעם ולתחושת הגוש בגרון. ממליץ לך לעבור בדיקת סטרובוסקופיה קשיחה של מיתרי הקול, על מנת להגיע לאבחון מדויק של מצב מיתרי הקול שלך

03/11/2012 | 16:45 | מאת: א.ה

סובל מזה כשנה מכאבים ותחושה לא נוחה בגרון משולב בליחה.(מתגבר בלילה בשינה) בדיקות אא"ג מקיפות (כולל CT) ובדיקת חומציות מהקיבה (ניטור של 24 שעות) לא העלו כל ממצאים. מישהו העלה השערה שיתכן והתופעה נובעת מלחץ / חרדה ? ריאות ? כיוון נוסף שניתן לבדוק ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

מכיוון שזה כבר עלה אז כדאי לבדוק במקביל את נושא הלחץ/חרדה, שבהחלט יכול לגרום לתלונות מעין זו. כיוונים נוספים: טיפול אנטיביוטי למשך 7-10 ימים יכול לנטרל מקור זיהומי/דלקתי לכאבים. כמו כן טיפול אנטי-דלקתי כמו שנותנים לכאבי מפרקים, יכול להביא להקלה במידה והכאבים מקורם בסחוסי הגרון. בכל מקרה ההחלטה לגבי טיפולים כאלו היא רק לאחר בדיקה מקיפה .

05/11/2012 | 23:05 | מאת: א.ה

תודה רבה !

27/10/2012 | 20:10 | מאת: סיגל

שלום רב, לבת משפחתי (74) הוכנסה זונדה לפני כחודשיים עקב אי רצונה לאכול וכן בעיות בכושר הבליעה. היות והזונדה גורמת לה סבל רב (היא שלפה אותה בכל הזדמנות שנקרתה בדרכה), ביקשנו מהמוסד הסיעודי שבו היא נמצאת, שהיא תוחלף בפג. לצערנו, קיבלנו תשובה שלילית לעת עתה בנימוק שרמת החלבונים שלה אינה מספקת כדי לעבור לפג. השאלה היא מה עלינו לעשות בנקודה זו. ראשית צינור ההאכלה הוא אותו צינור האכלה, רק במסלול אחר, כך שהנימוק שקיבלנו אינו ברור לנו כלל. שנית, בת משפחתי היא סוכרתית והזונדה אינה מאזנת לה את הסוכר כלל וכן מוסיפה סיכונים רבים כמו פצעי לחץ ואספירציה ומעל הכל מייסרת אותה מידי יום ומידי שעה. אנו אובדי עצות ונשמח לעצתך בהקדם האפשרי!! תודה!!!

לקריאה נוספת והעמקה

הטיעון שרמת החלבון נמוכה הוא אבסורד...רמת החלבון נמוכה כי היא לא מוזנת כמו שצריך, ואם יהיה לה PEG הבעיה תיפתר.... רמת חלבון נמוכה מסוכנת כאשר מדובר בניתוח גדול, אבל PEG זה ניתוח קטן מאוד וההחלמה ממנו תהיה מהירה במיוחד אם תוזן כמו שצריך. זונדה לא אמורה להיות חודשיים באף, זה סיוט! אם אין סיכוי שהיא תאכל בכוחות עצמה, אם מסיבות פיזיות או נפשיות, צריך לבצע PEG בהקדם האפשרי. זו פעולה שמבוצעת בד"כ על ידי רופא גסטרו המומחה לתחום, בהרדמה קצרה במכון גסטרו-אנטרולוגי או בחדר ניתוח. נסו ליצור קשר עם רופא כזה באופן ישיר.

28/10/2012 | 05:37 | מאת: סיגל

שלום דוקטור, ראשית, תודה רבה על התגובה המהירה! אני משערת שהעובדה שבת משפחתי עברה ניתוח כריתה מעל הברך (בשל רגל סוכרתית) לפני כחודש, אין בה כדי לשנות את תשובתך. לאישורך אודה. בברכת יום טוב

23/10/2012 | 21:36 | מאת: לודמילה

שלום רב, אמא שלי אישה מבוגרת בת 80. בזמן האחרון חוותה מספר אירועים מוחיים קטנים איבדה את יכולת הדיבור הברור ואינה יכולה לבלוע. פיה תמיד פתוח משום שאינה מצליחה להכניס את הלשון פנימה. בנוסף נוזל ריר מהפה באופן קבוע. בעקבות קושי הבליעה ירדה 20 קילו בחצי שנה האחרונה. מקווה לתשובה במהרה, תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

זה נשמע כמו מצב לא פשוט של אבדן השליטה בשרירי הפה והלוע, ויחד איתם פגיעה ביכולות הדיבור והבליעה. עצם הריור מעיד על כך שאפילו את הרוק אינה יכולה לבלוע. בגילה המבוגר הסבירות שתתאושש מכך היא לצערי נמוכה. זה שהיא ירדה 20 ק"ג זה אור אדום המחייב טיפול. אין הצדקה שהיא תסבול מתת תזונה בגלל שאינה יכולה לבלוע, ולכן צריך לתת לה פתרון אלטרנטיבי. אם טרם בוצע, ההמלצה היא לשקול הזנה דרך גסטרוסטום. מדובר בצינור דק המוחדר דרך העור ישירות לקיבה, בדופן הבטן, ומאפשר הזנה ישירה לקיבה תוך עקיפת מערכת הבליעה העליונה. זה יחזק אותה וישפר את מצבה הכללי, ובמקביל היא תוכל להמשיך ולנסות לאכול דרך הפה, במידה ותהיה מסוגלת. ממליץ לקחת אותה להתייעצות במרפאת המשפחה ו/או מרפאת גסטרו.

20/10/2012 | 22:14 | מאת: דובי

בשנה האחרונה התחלתי לסבול לעיתים מקשיים בבליעה בבדיקה פלואורסקופיה היתגלה גשר גרמי גדול בחוליות סי4,5,6 בבדיקת mri סי3,4-שינויים ארטרטיים ניווניים במפרקים פצטליים סי4,5-הדיסק מנוון והמרווח הבין חולייתי מוצר אוסטאופיט דיסק קומפלקס אחורי לוחץ על עמוד השדרה זיז גדול מגשר בין גופי החוליות סי6,7-זיז גדול מגשר בין גופי החוליות שאלתי:האם לחץ זיזי החוליות על הוושט מהווים סכנה? האם יש צורך בהתערבות כירורגית ואם כן מה הסיכונים? האם יש מנתחים עם ניסיון בניתוח שכזה שלמיטב הבנתי הוא חריג מודה על התייחסותך לפנייתי. תודה,ובברכה דובי

לקריאה נוספת והעמקה

שלום דובי אתה מתאר תופעה שמוכרת לי היטב אצל מטופלים רבים, ולעיתים קרובות לא מאובחנת: בלט של עמוד השדרה לוחץ על הושט וגורם להפרעה בבליעה. במקרים משמעותיים מומלץ לשקול בחיוב ניתוח להחלקה של הבלט הזה על מנת להקל על הבליעה. מדובר בניתוח שאינו נחשב מסובך, המבוצע דרך הלוע, בשיתוף אא"ג ואורטופדים. אם תהיה מעוניין בפרטים נוספים ולהעריך אם אתה מתאים לפעולה, אתה מוזמן למרפאתי.

לקריאה נוספת והעמקה
09/10/2012 | 00:22 | מאת: הילה

שלום קוראים לי הילה ואני בת 15. בחודשיים שלושה האחרונים יש לי הרגשה במשך כל היום בגרון של גושי ליחה ענקיים שעולים לי בגרון ומציקים לי ומפריעים לי לדבר כרגיל עד כדי כך שאני חייבת להקיא את הליחה בכח. בגלל זה אני מקיאה בכח פעמיים ביום את הליחה.האם זה דבר שגרתי? ואם לא כיצד ניתו לטפל וממה זה יכול לנבוע?

הקאה בכוח אינה דבר שגרתי, זה הרגל רע מאוד שגורם לנזק ויש להיגמל ממנו מיד! ככל שתקיאי יותר הבעיה תחמיר כי הגירוי שנגרם לאיזור מיתרי הקול הוא גדול. ליחה יש לכולם. אפשר לצמצם את הכמות על ידי שתיה מרובה של מים לאורך היום, תקחי איתך בקבוק מים מינרלים לכל מקום. אם זה לא חולף תוך כמה שבועות יש לגשת לבדיקת אא"ג. לפעמים מתח נפשי יכול להחמיר את הבעיה, תבדקי עם עצמך האם זה המצב ומה אפשר לעשות כדי להקל? בהצלחה

13/10/2012 | 22:28 | מאת: הילה

תודה רבה(-:

07/10/2012 | 15:15 | מאת: מעיין

שלום רב אינני יודעת אם זהו הפורום הנכון לשאלתי,סליחה מראש. בעלי בן 42 וקורה לו מידי פעם תוך כדי שינה שהוא מתעורר בבהלה נוראה כי יורק לו רוק לתוך קנה הנשימה והוא נחנק מזה מאוד. הוא קם מהר ומשתעל, מנסה לפלוט החוצה את הרוק בקולות מפחידים של חנק.(ממש כמו שלגימת מים נכנסת לנו לקנה הנשימה במקום לושת. הוא ממש סובל מזה ולא לדבר כמה זה מפחיד.!(רוצה לציין שזה קורה לו לפעמים סתם בשתיית כוס מים) למה זה קורה? והאם יש לכך פתרון. (אני מרגישה שממש השתבש לו משהו במנגנון שם...) מודה מראש מעיין

לקריאה נוספת והעמקה

למרות שזה נשמע מפחיד זה בד"כ לא דבר מסוכן, זה גירוי שנגרם מחדירת רוק לקנה הנשימה או עליה של חומצה מכיוון הקיבה המגרה את מיתרי הקול. מומלץ להמנע מאכילה לפני השינה, להרבות בשתיית מים ולהמנע מאוכל חמוץ/חריף/מתובל/שמן, ולישון עם כרית גבוהה/להגביה את המיטה באיזור חלק הגוף העליון. אם הבעיה לא חולפת יש לפנות לבדיקה.

ד"ר להב שלום, אני בן 30 ויש לי חברה כ8 חודשים. יש לי בעיה עם עיכול רוק שעובר מבת זוגתי בזמן נשיקה. אחרי נשיקה צרפתית עם בת זוגתי, בה אני בולע או מכניס רוק. אני מתקשה לעכל אותו ולמעשה הוא יוצא בעזרת יריקה החוצה או אפילו רפלקס הקאה. הרוק שאני יורק/מוציא החוצה רווי בחומר בצבע נזלת או אפילו כהה יותר. זה יוצר אצלי חוסר רצון או חוסר הנאה מנשיקה ואף חשש מתוצאות הנשיקה. זה כאילו הגוף שלי לא מצליח או יכול לעכל את הרוק שלה ושהוא סמיך מאוד ולא נעים לי. האם ידוע לך על משהו שניתן לעשות במקרה כזה? האם זה שכיח? האם זה פסיכולוגי? אודה לתשובה בהקדם. תודה מראש!!

לקריאה נוספת והעמקה

בשיא הכנות - אין לי מושג.

11/09/2012 | 08:20 | מאת: עדי

ביתי בת 4 עברה ניתוח ראש, בעקבות גידול בגומה האחורית בראש, כשהייתה בת שנה , כמו כן עברה הקרנות לראש ועמוד שדרה , יש בעיית בליעה רצינית , היא בולעת אך עושה אספירציות שקטות,מוזנת דרך PEG ומדי פעם דרך הפה כשמבקשת , היא עברה וידאופלורוסקופיה ורואים בעייה רצינית . האם יש באפשרותך להציע לי טיפול כולשהוא שיכול לטפל בבעיה , הרופאים המטפלים אומרים שעם הזמן זה ישתפר.

לקריאה נוספת והעמקה

ראי תשובתי הקודמת

02/10/2012 | 13:55 | מאת: טל

האם את/ה יכולים ליצור עימנו קשר ל 052-3655365 ?

13/10/2012 | 23:58 | מאת: עדי

אשמח ליצור קשר

11/09/2012 | 08:20 | מאת: עדי

ביתי בת 4 עברה ניתוח ראש, בעקבות גידול בגומה האחורית בראש, כשהייתה בת שנה , כמו כן עברה הקרנות לראש ועמוד שדרה , יש בעיית בליעה רצינית , היא בולעת אך עושה אספירציות שקטות,מוזנת דרך PEG ומדי פעם דרך הפה כשמבקשת , היא עברה וידאופלורוסקופיה ורואים בעייה רצינית . האם יש באפשרותך להציע לי טיפול כולשהוא שיכול לטפל בבעיה , הרופאים המטפלים אומרים שעם הזמן זה ישתפר.

לקריאה נוספת והעמקה

שאלה חשובה: האם יש לה קול? האם הקול נורמלי או שיש צרידות עמוקה עם קול נמוך ו"מגרגר"? אם האספירציה קשורה לשיתוק מיתר קול אפשר להביא להקלה בבליעה על ידי טיפול במיתר המשותק.

16/09/2012 | 10:15 | מאת: עדי

לפני כ-3 שנים לאחר הניתוח שעברה בראש, נמצא שיתוק של מיתר קול משמאל וכן הייתה צרידות רצינית , הבכי שלה היה חלש מאוד , עם הזמן זה השתפר, כיום אינה צרודה , לאחרונה נבדקה ע"י רופא א.א.ג הוא לא ראה שיתוק של מיתר קול אבל הבליעה לא השתפרה. האם יתכן שהוא לא ראה את השיתוק או שכבר אין שיתוק?? ובכול זאת האם יש מקום לטיפול בבעיית הבליעה ??

16/09/2012 | 10:15 | מאת: עדי

לפני כ-3 שנים לאחר הניתוח שעברה בראש, נמצא שיתוק של מיתר קול משמאל וכן הייתה צרידות רצינית , הבכי שלה היה חלש מאוד , עם הזמן זה השתפר, כיום אינה צרודה , לאחרונה נבדקה ע"י רופא א.א.ג הוא לא ראה שיתוק של מיתר קול אבל הבליעה לא השתפרה. האם יתכן שהוא לא ראה את השיתוק או שכבר אין שיתוק?? ובכול זאת האם יש מקום לטיפול בבעיית הבליעה ??

09/09/2012 | 15:14 | מאת: מלמד יוסף

אני בן 60 סובל בלילות מבליעת רוק בשינה. בעקבות כך אני לא יכול לישון בלילות וצריך המון פעמים לקום כדי לבלוע את רוק שמצטבר לי בפה. אני קם באופן אוטומטי לבלוע את הרוק שלי כי כאשר מצטבר רוק אני מתחיל להיחנק, לכן אני קם בתדירויות גבוהות מאוד בלילה על מנת שאוכל לבלוע את הרוק שלי.חשוב לי לציין כי הייתי באף אוזן גרון,פה ולסת, גסטרולוג ואף אחד מהם לא יכלו לטפל בבעייתי, לכן תהיתי אולי הבעיה היא בבליעה של הרוק שלא מתבצעת באופן אוטומטי בשינה. תודה

09/09/2012 | 15:17 | מאת: יוסף

בנוסף רוצה לציין כי עברתי בדיקה במעבדת שינה ולא מצאו אצלי הפרעה חסימתית בשינה או דום נשימה במהלך השינה, הבדיקה הייתה תקינה לחלוטין.

זה מאוד מוזר. לא הגיוני שתהיה בעיה בבליעת רוק בשינה כאשר אין בעיה בבליעת רוק בעירנות. קרוב לודאי שהבעיה אינה קשורה לבלוטות הרוק או לבליעה, והכל אצלך תקין, כפי שאמרו לך רופאים מקצועיים בתחום הזה אליהם הלכת. כנראה שקיימת בעיית שינה אחרת שאינה מאובחנת. מדוע אתה מתעורר הרבה? האם יש דאגות/חרדות/סיוטי לילה? האם אתה מתעורר בגלל צורך ללכת לשירותים למשל? כנראה שהיחנקות מבליעת הרוק היא סימפטום הנובע מבעיה אחרת, ממליץ לך לבדוק עוד כיוונים, בהצלחה.

08/09/2012 | 12:29 | מאת: טלי

שלום רב דוקטור אני בת 25 בחורה בריאה בדרכ לאחרונה מזה כחצי שנה אני סובלת מליחה בגוון כהה - ירקרק שחור ולפעמים מקצת קוצר נשימה , הרגשה שהאוויר לא נקי סביבי. שאלתי היא, וכמובן שאגש לרופא להדבק על מה זה יכול להצביע? האם זה צריך להדאיג אותי? האם יכול חלילה להצביע על סרטן בריאות חלילה?

לקריאה נוספת והעמקה

יש הרבה אפשרויות פשוטות יותר ומסוכנות פחות מסרטן ריאות. אם את מעשנת הליחה יכולה להיות קשורה לעישון ומומלץ להפסיק. כדאי לבצע בדיקה אצל רופא משפחה שיאזין ןלריאות ורופא אא"ג שיבצע בדיקה אנדוסקופית בסיב אופטי.

08/09/2012 | 11:16 | מאת: זיו

שלום, לפני כשבוע אכלתי לחם שהיה קצת יבש ונחנקתי מימנו, בלעתי בקושי ואחרי זה הייתה תחושב שהוא תקוע בגרון, מאז כל פעם שאני אוכל אני מרגיש שהאוכל נתקע בגרון וקשה להעביר אותו הלאה. בעיקר יש קושי בבליעת כדורים, מה לעשות?

08/09/2012 | 11:29 | מאת: תומר

שכחתי לציין שמאז המצב הזה יש לי גם מידי פעם קוצר נשימה

זיו/תומר אני מקווה שהבעיה חלפה ואולי נבעה משריטה שגרם הלחם היבש. כמובן שאם זה עדיין מציק ממליץ לפנות לבדיקת אא"ג/גסטרו. רפואה שלמה

04/09/2012 | 19:04 | מאת: שירלי

כבר יותר משחודש הופיעה אצלי בעיה מאווווד מציקה אני בולעת את הרוק כל 5 שניות וזה מה זה גורם לי למבוכה כי אני אישה חברמנית ויש הרבה חברים ועכשו בגלל הבעיה הזאת אני מתביישת לדבר עם אנשים למה זה הופיע אצלי ואיך ניתן לטפל בזה הלכתי לרופא אף אוזן גרון שאמר לי שאין לי כלום אוךי אעשה בדיקות דם בבקשה אני צריכה עזרה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום שירלי, זה נשמע כמו רגישות יתר של מנגנון הבליעה שיכולה להופיע במגוון מצבים, בין השאר מתח נפשי. האם זה קיים אצלך? נסי לעצור את זה על ידי נשימות עמוקות ואיטיות דרך האף בפה סגור, נסי לא לחשוב על זה . כמובן שאם אין שיפור אז אפשר להמשיך בירור אצל אא"ג ואולי גם נוירולוג, אבל תני לזה קצת זמן לעבור לבד..

31/08/2012 | 18:45 | מאת: שי

שלום. כבר חצי שנה שאני סובל מבעיות בליעה, אכילה, חוסר תאבון, יובש בפה ובגרון, רעשים מוזרים בוושט כמו פיצוצים, לפעמים צריבות ותחושת שריפה וגירויים בחזה, תחושת התנפחות במעלה הגרון, בחילות, תחושת התכווצות בוושט, שעוקים. עברתי קולונוסקופיה תקינה, גסטרוסקופיה תקינה, בליעת בריום תקינה מלבד מעבר איטי, CT בטן תקין, אולטרסאונד בטן עליונה תקין. בבדיקת המונומטריה התגלה לי GAGGING, DEFECT של 5 ס"מ בוושט העליונה, ריור יתר, בעיות בגוף הוושט, פריסטלטיקה לא יעילה ולא תקינה 40%, 40% מהבליעות לא עברו. בתקופה זו גם התגלתה לי דרך בדיקת דם שעברתי בעיית בלוטת הרוק. יש לי תפקוד ירוד של בלוטות סוב מנדיבולריות דו - צידי שהובחן במיפוי רוק. רופא אחד אומר וושט גרמה לבעיית רוק, רופא אחר אומר הרוק זו הבעיה, לא ידוע מה יותר עושה בעיות ומה הבעיה בעצם ומה הקשר ביניהם.

לקריאה נוספת והעמקה

כפי שעניתי לך בפורום מיתרי הקול, ממליץ לפנות למומחה בלוטות רוק באחת מהמרפאות המרכזות את הנושא בבתי החולים הציבוריים.

בתי בת ה4 אינה אוכלת כבר כחצי שנה והיא שוקלת 13 קג' כבר שנה וחצי ללא ירידה או עליה - יש לציין שהיא גבהה מאד אך המשקל אותו דבר. בחצי שנה האחרונה היא סובלת מכאבי בטן שבאים בגלים, כל שעה בערך וכשהיא אוכלת משהוא קטן היא אומרת שיש לה משהו חונק בגרון "יש לי כדור בגרון" היא הרבה עם טולעים במעיים והתרופה עוזרת למס' ימים בלבד. לאחר אישפוז של 5 ימים ב"דנה" לא נמצא דבר. יש לציין שעשתה אולט' בטן ובדיקות דם רבות כולל מעקב בגסטרו. לאן אני צריכה ללכת ואיזה בדיקות יש עוד לעשות?היא עצבנית ועייפה (בערך כמוני). האים יכול להיות לה באמת גוש בגרון?

לקריאה נוספת והעמקה

מבלי להכיר לעומק את המקרה, זה נשמע כמו משהו שצריך צוות שפועל ביחד - רופא ילדים, אא"ג, גסטרו ואולי גם פסיכולוג/פסיכיאטר ילדים. האם בוצעה בדיקת אא"ג בסיב אופטי גמיש? האם בוצעה הערכת מנגנון בליעה על ידי שיקוף עם בליעת חומר ניגוד?

שלום רב, מזה כמה נימים יש לי הרגשת צמחנק בגרון מלווה בגרפסים רבים, מרגישה כאילו מישהו חונק אותי בגרון , בדיקות דם לבלןוטת התריס תקינות .. אציין כי לפני שלושה חודשים עברת תאונת דרכים שיום למחרת היו הגבלות בצוואר קדמי ואחורי .. האם זה קשור? מה עלי לעשות? למי לפנות אנא תעזור לי תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום דניאלה, שלב ראשון - בשלב ראשון גשי לבדיקת אא"ג עם סיב אופטי ולהתקדם בהתאם לממצאים. לא להתייאש :)

24/08/2012 | 09:38 | מאת: עדי

שלום,אני בת 37 נמצאת בשבוע ה- 14 להריוני. מתחילת ההריון אני סובלת מתחושה כאילו משהו תקוע בגרון. לאחרונה, התחושה החמירה ובמיוחד כשאני מתעוררת בבוקר- אז אני מרגישה שאפילו מים אני לא מסוגלת לבלוע- ממש כאילו נתקע בגרון. התחושה היא כמו של עצם זר או איבר מיותר שנמצא בגרון. במשך היום זה קצת פחות גרוע, אבל עדייןנמצא שם. התחושה היא בלתי נסבלת. הרופאה אמרה, לא על סמך בדיקה, שיתכן שמדובר בריפלוקס במיוחד לאור העובדה לי בקע סרעפתי.האם אכן אלה התחושות שמעורר ריפלוקס? האם עלי לפנות לרופא אף אוזן גרון או לגסטרולוג? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום בהחלט יכול להיות שמדובר בתחושה על רקע רפלוקס המושפע מתנוחת הגוף במהלך השינה. נסי לישון עם הראש/פלג גוף עליון מורם יותר. אם אין שיפור יכול להיות שאת צריכה טיפול נגד רפלוקס, לפחות בזמן ההריון. מומלץ להתייעץ עם רופא גסטרו והגינקולוג שלך.

08/09/2012 | 09:19 | מאת: עדי

19/08/2012 | 22:48 | מאת: שמואל

שלום רב, אני בן 43 בריא בד"כ, מרגיש לאחרונה מחנק בגרון כמו לפני שבוכים.בנוסף, בזמן אכילה נוצר מצב שהאוכל נתקע לי בגרון ואני בולע אותו רק בעזרת שתיית מים,וזה מתלווה בכאבים חזקים. הלכתי לבדיקה אצל רופא אף אוזן גרון והוא רשם לי nexium כחומר לקיבה. אך מה יכולה להיות הסיבה ושורש הבעיה? בתודה שמואל

לקריאה נוספת והעמקה

ממליץ לפנות לרופא גסטרו, לשקול שיקוף ושט וגסטרוסקופיה.

16/08/2012 | 13:39 | מאת: אליאב

בחודשים האחרונים אני מרגיש סוג של מחנק בזמן אכילת מאכלים מסוימים , בעיקר פרות. התחושה היא של אוויר תקוע בגרון, קושי נשימה ל- 5-10 שניות ורגיעה מיידית לאחר מכן. הרגשת המחנק היא מהירה מאוד אבל גם עוברת באותה מהירות, כך שאם אני מחכה בערך חצי דקה בין ביס לביס אני יכול להמשיך לאכול את הפרי (בד"כ פירות) היו מיקרים קיצוניים של רצון להקיא אך מעולם לא הגעתי למצב הקאה. האם יש הסבר לתופעה? איזה בדיקות עלי לבקש לעבור? איזה סוג רופא אמור לעזור לי לפתור את הבעיה? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

מציע לפנות לבדיקת אא"ג. המקום המתאים ביותר הוא מרפאת בליעה המופעלת על ידי רופא אא"ג באחד מבתי החולים. הבדיקות הכלולות הן בד"כ בדיקת אא"ג כללית, בדיקה בסיב אופטי ובהמשך בדיקות יותר מעמיקות הקשורות למנגנון הבליעה, במידה ויש צורך בהן.

14/08/2012 | 10:10 | מאת: שרון

שלום רב, בשנה-שנתיים האחרונות נתקלתי בבעיה מאוד מביכה-אני בולעת את הרוק שלי ללא הפסקה ואף בזמן דיבור עם אנשים. התופעה הזאת מאוד מפריעה לי, אך טרם הבנתי מה גורם לה. מה אפשר לעשות?

אם זו תופעה בודדת ללא הפרעות אחרות, קשה בד"כ לשים את האצבע על הגורם המדויק. נסי לשנות הרגלי תזונה כמו להפסיק צריכת מוצרי חלב לתקופה מסוימת ותראי אם זה עוזר. אם טרם עשית זאת, פני למרפאות פה ולסת ואא"ג לבדיקה כללית כדי לוודא תיפקוד נורמלי של בלוטות הרוק.

12/08/2012 | 12:53 | מאת: אור

לפני 4 שנים עברתי ניתוח קיבוע צווארי מאז יש לי כאבי גרון וכמו כיס בגרון כל פעם שאני אוכלת אני מרגישה שנשאר לי אוכל בגרון בצד השמאלי איפה שהצלקת, לאחר הניתוח אכלתי אוכל נוזלי קרוב לשנה והיו לי כאבי אוזניים מידי פעם, אולם כבר חודש שכאבי הגרון החמירו כאילו יש לי דלקת חמורה בגרון יותר בצד שמאל כמו כן כאבי האוזניים הכאב הוא כאילו מכניסים לי סיכה ומוציאים הכאב חד וכואב אודה לך על תשובתך

לקריאה נוספת והעמקה

נשמע לי שאת זקוקה לבדיקה יסודית של האיזור, כולל בירור אנדוסקופי והדמייתי של הלוע והגרון. מציע לך לפנות למרפאת קול ובליעה להמשך בירור.

שלום רב, הפורום יוצא לחופשת קיץ עד 5/8/12 שימרו על עצמכם ושתו הרבה מים :) ד"ר יונתן להב

14/07/2012 | 16:06 | מאת: רות

שלום רב, זה שנים יש לי ליחה בגרון. לאחרונה אני גם צרודה. אני אוכלת הרבה מאכלי חלב. האם זאת יכולה להיות סיבת הליחה? אם כן, ואם אפסיק לאכול/לשתות דברי חלב, אחרי כמה זמן אוכל לראות/להרגיש שיפור? תודה מראש, רות.

לקריאה נוספת והעמקה

כן, מומלץ לבצע הפסקה בצריכה של מוצרי חלב, אם זו הסיבה לליחה אז שיפור צפוי כעבור מספר שבועות. צרידות בד"כ אינה קשורה למוצרי חלב אז אם היא לא חולפת יש להיבדק אצל רופא אא"ג.

07/07/2012 | 20:27 | מאת: אני

יש לי בעיה אני כבר במשך 3 שנים בולעת רוק כל כמה שניות אני לא מצליחה לשלוט על זה וזה מאוד מביך אותי ליד אנשים שאני מדברת איתם ובולעת רוק זה לא נובע מחוסר ביטחון ,אני פשוט מרגשה כל הזמן שיש לי רוק ואני בולעת

מה קורה אם את לא בולעת את הרוק, כלומר נלחמת בזה? האם הרוק מצטבר בפה או שלא קורה כלום? האם נבדקת על ידי רופא אא"ג?

06/07/2012 | 12:25 | מאת: מאוד מיואשת

שלום רב הנני בת 37 נשןאה + 2 בד"כ בריאה מזה כחודשיים עם הרגשת מחנק בגרון עם לפעמים יש קושי בבליעה כלומר יש מצב שהבליעה נתקעת לי ואחכ חוזרת לקדמותה אף אוזן גרון בדק 3 פעמים הכל תקין מלבד אולי סימנים קטנים של ריפלוקס ביצעתי בדיקת סונר צאוורי תקינה מלבד קשרייות בגודל 0.6 ו 0.8*1 כמו כן מרוב יאוש ביצעתי בליעת בריום הכל תקין אבל נמצא רפלוקס קל האם בגלל הזה האי נוחות בגרון זה פשוט משגע אותי ואני לא יודעת איך עושים שזה יעבור אני לוקחת לנטון 15 פעמיים ביום בוקר וערב אבל עדיין יש את האי נוחות אני אוכלת ומרגישה את האוכל בגרון מה עושים עם זה כל הרופאים אומרים שזה לוקח זמן ממש אודה לעיצה מה לעשות

לקריאה נוספת והעמקה

רק לא להתייאש !! אף אחד לא מתווכח עם העובדה שזה פוגם באיכות חייך, העובדה היא שלא מוצאים כלום בכל הבדיקות. יש הרבה אנשים שסובלים כמוך מתחושות דומות ולצערנו חוץ מלהגיד "לא מצאנו כלום" אין לנו פתרון ממשי. כדי לסגור את הנושא האבחנתי, במידה וטרם עשית זאת, אמליץ על בדיקה מלאה של רופא אא"ג בסיב אופטי ובדיקת צוואר וכן להתייעץ עם גסטרואנטרולוג לגבי הצורך בגסטרוסקופיה. בהצלחה.

17/07/2012 | 21:40 | מאת: מלי

לבעיית ריפלוקס כדאי לנסות כרית זווית מיוחדת של לבריאות שופ לי זה מאוד עזר מלי

26/06/2012 | 04:58 | מאת: ת.

יש לי ריפלוקס.אני לא נוטלת כדורים כעת.בזמן האחרון יש לי עקצוצים בגרון כל הזמן ואתמול קרה לי משהו שממש הפחיד אותי.אכלתי אבטיח וכשעתיים לאחר מכן הרגשתי את העקצוצים נורא חזק ואחר"כ זה הפך להיות עוד יותר מוזר, פתאום הרגשתי כאילו יש לי בצקת או האזור השמאלי של הגרון היה רדום והייתה תחושה מוזרה כשבלעתי את הרוק.כאילו יש לי משהו שם בחלק השמאלי של הגרון, לא גוש אבל כאילו איזו בצקת חוסמת לי לאט לאט את הצד.כאמור הרגשתי את זה יותר בבליעה.יש לי משאף למצבים כאלה (אלרגיים)האם הוא יעזור במצב כזה? מה עושים במצב זה? זה ממש מפחיד.אני מפחדת שאפשר להחנק מדבר כזה.האם זה אפשרי? ו- לא, לא כואב לי הגרון בכלל.

לקריאה נוספת והעמקה

במקרים לא ברורים מסוג זה עדיפה בדיקת לוע וגרון על ידי רופא אא"ג בעזרת סיב אופטי, במידה והבעיה לא נפתרת מעצמה.

25/06/2012 | 23:15 | מאת: מוני

בן 50 בערך סובל המון שנים מקושי לבלוע אוכל וכדורים, כמעט ולא אוכל בציבור, על כל ביס שותה מים כדי שזה יעבור, טוחן את האוכל עד דק, מצוקה אמיתית

דרושה הערכה מסודרת במסגרת מרפאה להפרעות בליעה באחד מבתי החולים. הבירור כולל בדיקה של רופאי אא"ג וגסטרו וכן צילומי הדמיה להערכת מנגנון בליעה.

24/06/2012 | 18:59 | מאת: עינת

שלום רב בעקבות גילוי של גוש בגרון , על אבי לבצע ביופסיה במחט עדינה בגרון . האם לפני ביופסיה בגרון יש להפסיק נטילת מדללי דם ? במידה והביופסיה נעשית עם השימוש במדללי דם מה הסכנות האפשריות? לתשובתך אודה

לקריאה נוספת והעמקה

האם הגוש בגרון או בצוואר? קרוב לודאי בצוואר. לגבי הפסקת מדללי דם, יש להתייעץ עם הרופא שעומד לבצע את הבדיקה שכן הדבר תלוי בטכניקה ובהעדפות של כל רופא.

21/06/2012 | 19:28 | מאת: אבי

ראשית תודה מכל הלב על תשובתך אני בן 42 וקמתי הבוקר עם הרגשת כאב לאחר שאני בולע את האוכל אני ינסה להסביר את התחושה הבליעה בסדר ללא כאב אך לאחר הבליעה יש כאב קל באזור הוושט ממש מעל עצם החזה יש לציין שהתחלתי לפני שבוע לקחת כדור אומפרדקס פעם אחת ביום בבוקר בהוראת רופא משפחה עקב הרגשת חוסר אויר אחרי אוכל האם יש קשר בן הדברים

קשה לומר בדיוק מה הבעיה, ממליץ לגשת להיבדק אם התלונה לא משתפרת.

17/06/2012 | 00:34 | מאת: פוצי

שלום אני סובל שנים ממזון /כדורים שקשה להם לעבור בהרגשה שלי באזור בית החזה . אני בטיפול תרופתי של "אנאפרניל" ושל "אוסמו אדלט" על שניהם מצוין קושי בבליעה - קורה שתקוע לי אוכל ,ואני מנסה לעשות (גרפס) ועולים מיצי עיכול ,אם לא עוזר אני מכניס אצבע ומקיא . האמת שאת האוסמו התחלתי הרבה אחרי האנאפרניל ונראה לי שזה התגבר . אין לי מושג עם יש מה לעשות אבל בכל זאת ... תודה מראש

17/06/2012 | 00:38 | מאת: פוצי

תוספת יש לי פטרייה על הלשון ובצידי השפתיים ,אולי יכול להיות קשר , יכול להיות שהפטרייה נמצאת בוושט ? יש לי דקרין ג'ל ואני פוחד לבלוע בגלל התרופות שאני נוטל . שוב תודה

14/06/2012 | 21:54 | מאת: פנינה

שלום אני בת 33 בריאה בד"כ. בחודשיים האחרונים התחלתי לסבול מתופעה חוזרת של אספירציות בזמן האוכל מעולם לא סבלתי מתופעה דומה, וזוהי כבר הפעם החמישית שזה קורה. בכל הפעמים אכלתי בישיבה ולא דיברתי. מלבד זאת אינני סובלת מקושי בבליעה או דיבור. מה יכולים להיות הגורמים לתופעה ואיזה בירורים עלי לעשות? תודה!

ממליץ בשלב ראשון להתחיל מבדיקת אא"ג שגרתית כולל בדיקה בסיב אופטי להעריך את תנועת מיתרי הקול והסגירה שלהם בזמן דיבור ובזמן בליעה וכן להעריך את התחושה והתגובה לגירוי באיזור הגרון.

11/06/2012 | 23:07 | מאת: ת.

שלום ד"ר.אני גרה בקנדה ואף רופא לא יכול לעזור לי, מקווה שאולי אתה תוכל.יש לי ריפלוקס.אני בת 37.כרגע אני לא נוטלת כדורים לריפלוקס, הפסקתי לקחת אותם לפני שבועיים.יש לי עקצוצים בגרון שמציקים לי בכל מהלך היום.אני מרגישה את זה כשאני בולעת.כל דבר גורם לי עקצוצים ואני מרגישה גם כאילו הגרון שלי ניחר.מה אפשר לעשות עם זה אם בכלל.אני מפחדת שזה יישאר לי לצמיתות.אחרי כל דבר שאני אוכלת זה מחמיר.אודה לעזרתך המהירה בבקשה.

יש לך רפלוקס מוכח או שזו רק השערה? למה הפסקת טיפול, זה לא עזר? האם בדיקת אא"ג מלאה כולל סיב אופטי היתה תקינה? האם את סובלת מדאגות/חרדה?

12/06/2012 | 19:04 | מאת: ת.

שלום לך.תודה על תגובתך המהירה.יש לי ריפלוקס מוכח ואפילו ביום שבת עשיתי שוב את הבדיקה ואישרו לי כי אני עדיין סובלת מזה.עד כמה שידוע לי זה לא נעלם כשמגלים את זה (הלוואי).אני נוטלת כדורים כשיש לי התקף ועפ"י עצת רופאת המשפחה.אסור לקחת את הכדורים הללו ברציפות מאחר והם עלולים לגרום לדלקת חריפה במעיים.לא עשיתי בדיקת אא"ג כי עד כה העקצוצים בגרון היו מגיעים לתקופה קצרה ונעלמים ע"י רמדי הומאופטית שהייתי נוטלת אבל הפעם הם התופעה כבר קיימת חודש וחצי ומפריעה לי מאוד לנהל את חיי ולאיכות חיי.אני דאגנית מטבעי וסבלתי בעבר מחרדות אבל טופלתי אצל פסיכולוגית וזה עבר מזמן.האם הבעיה הזאת מוכרת לך? מהו הטיפול שנותנים לזה בדר"כ? הסימפטומים הם: יובש בגרון (גרון ניחר), עיקצוצים ושריפה בגרון כתוצאה מהיובש.כמו כשהגרון מתחיל לכאוב בדר"כ אלא ש...לא כואב לי הגרון בכלל.לפעמים זה מלווה בליחה.כשאני לוקחת דבש זה קצת מקל על הסימפטומים.תודה רבה לך על העזרה.

19/07/2015 | 20:32 | מאת: ליזי

ביומיים האחרונים יש לי עיקצוצים מעצבנים בגרום. מה זה יכול להיות????

06/06/2012 | 18:11 | מאת: רעות

דר שלום רב הנני בת 37 בריאה לפני חודש וחצי תופעה של אי נוחות בגרון כמו הרגשת מחנק עם קושי בבליעה כלומר הבליעה לפעמים נסתמת לי ואין לי אוויר לכמה דקות נשלחתי לעשות סונר צווארי עי אף אוזן גרון הכל תקין למעט שיש קשרית בגודל 1*0.8 בצד שמאל ובימין 0.6 האם זה מה שגורם למחנק שלי בגרון ולהרגשת אי נוחות בהתחלה אף אוזן גרון אמר לי שזה לא ויש רק צורך במעקב של 3 חודשים לעשות שוב אולטרסונד בדיקות דם בלוטת התריס תקינות בדיקות דם רגילות תקינות סיב אופטי של אף אוזן גרון פעמים תקין למעט אולי חדש לריפלוקס אני מואד מודאגת האם הקשריות יכולות לגרום לזה והאם אני צריכה לשקול לעשות FNA גם מזה אני פוחדת ממש אודה לתגובה

לקריאה נוספת והעמקה

הקשריות בבלוטת התריס הינן ממצא אקראי שאינו קשור לאף אחת מהתלונות שציינת. מקובל לבצע בדיקות חוזרות של אולטרא סאונד כעבור כמה חודשים לראות אם השתנה משהו. כמעט לכולנו יש קשריות קטנטנות כמו שלך בבלוטת התריס וברוב המקרים זה חסר משמעות, ממליץ לעקוב בלבד ולנהוג בעתיד לפי ממצאי האולטרא סאונד.

02/06/2012 | 15:59 | מאת: מיואשת

לרופא שלום רב בת 37 נשואה מזה כחודש וחצי מן הרגשת אי נוחות בגרון שלפעמים יש מחנק בגרון וגם לפעמים נסתמת לי הבליעה ואין לי אוויר לכמה דקות וזה חוזר לקדמותו כמו כן יש הרגשה של שאריות אוכל שנשארות בבדיקת אף אוזן גרון פעמים עם סיב אופטי לא נמצא כלום רופאת משפחה שלחה לבדיקות בלוטת התריס ובדיקות דם הכל תקין טוענת שהכל נפשי אף אוזן גרון שלח לסונר צווארי הכל תקין אפילו הלכתי לאורטפוד כי לפני חודשיים נכנסו בי מאחור באוטו והיתה לי צליפת שוט אז הוא עשה צילום צווארי גם הכל תקין הייתי אצל נוירולוג הכל תקין מבחינתו טוען אולי פסיכולגי מה עושים אני מיואשת זה לא עובר לי אין לי חשק לכלום מה זה יכול להיות אולי תעזור לי כמו כן קבעתי תור לבדיקת בליעת בריום מצטערת על האורך יום נעים

לקריאה נוספת והעמקה

אל ייאוש !! אם כל הבדיקות תקינות קרוב לודאי שאין בעיה רצינית. תלונות כאלו מוכרות לנו, ובאות פעמים רבות ללא ממצאים בבדיקות שונות, והבשורה הטובה היא שזה הולך כמו שזה בא. בחלק מהפעמים יש מרכיב של מתח וחרדה, ממליץ לך במקביל לבדוק אפשרות לטיפול מרגיע, כמובן מבלי להזניח המשך בירור מלא כמו בליעת בריום. בהצלחה.