פורום כירורגיה קולורקטלית ופרוקטולוגיה

הפורום עוסק בפרוקטולוגיה ובכירורגיה של המעי. מחלות המעי כוללות גידולים של המעי הגס, מחלות מעי דלקתיות, כולל קרוהן וקוליטיס, והפרעות בתפקוד המעי. תחום הפרוקטולוגיה כולל את מחלות פי הטבעת, טחורים, פיסורה, פיסטולה פריאנאלית, סינוס פילונידלי, הפרעות בשליטה בסוגר פי הטבעת, צניחה (פרולפס) של הרקטום, קושי בהתרוקנות (עצירות), ועוד. תחום הפרוקטולוגיה עוסק ברובו במחלות הפוגעות באופן ניכר באיכות חיי הסובלים מהם, וברוב המקרים ישנן שיטות יעילות לטיפול בבעיות אלו. בשנים האחרונות ישנה התקדמות רבה בתחום זה וטכניקות חדשות פותחו לטיפול ברבות מהבעיות הפרוקטולוגיות.
5595 הודעות
5180 תשובות מומחה

מנהל פורום כירורגיה קולורקטלית ופרוקטולוגיה

01/07/2019 | 17:21 | מאת: חוששת

ד"ר שלום וברכה, האם שבועיים לאחר ניתוח פיסורה פיסורה זה תקין שיהיו הפרשות? לעיתים צהובות ולעיתים צואה מימית. האם זה הגיוני או מצביע על משהו? תודה רבה על זמנך

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, מצד אחד זה יכול להיות, מצד שני חשוב לראות שלא התפתח זיהום מקומי או אבצס באיזור הניתוח. לכן ממליץ לפנות ולהיבדק ע״יהרופא המנתח בהקדם.

01/07/2019 | 20:37 | מאת: חוששת

תודה רבה על תגובתך ד"ר! רק האם התייחסותך נגעה גם לבריחת הצואה? האם גם זה יתכן? תודה גדולה.

חוסר שליטה על צואה הינו סיבוך יחסית נדיר אחרי ניתוח פיסורה. זה כמובן תלוי מה בדיוק עשו בניתוח (בד״כ מבצעים חיתוך חלקי של שריר הסוגר), מה הרקע הרפואי שלך כמטופלת וכו. בכל מקרה בשלב כה מוקדם לאחר הניתוח קשה לומר לגבי השלכות לטווח ארוך. במרבית המקרים זה אמור להסתדר עם הזמן.

30/06/2019 | 19:59 | מאת: סימה

שלום בת 47 עשיתי דפקוגרפיה והרופא שביצע הבדיקה אמר יש לי רקטוצלה 3 סמ קדמית עם צניחה פנימית של הרקטום ובעיה בסוגר הפנימי של פי הטבעת ואנטרולה בהתרוקנות בקע פנימי לא חוסמת.קיים קושי רב בהתרוקנות עם כאבים לדחוף אצבעות לנרתיק ולפי הטבעת הצואה יוצאת ומיד יש צורך להתפנות שוב או שהצואה תקועה שם כל היום ממש לחץ חוסר נוחות הכל אדום גוש תקוע בנרתיק וגזים בין הרגלים מושך מותח עם לחץ ממש לא איכות חיים גיהנום. אחרי התרוקנות כאבי תופת כאילו האנטרוצלה חוזרת למקומה.הציעו לי ניתוח מפי הטבעת מה דעתך ?? האם פרופ זמורה יכול לנתח אותי ?

30/06/2019 | 10:38 | מאת: איציק

אמרו לי שהפסיקו לייצר נפידפין ויש משחה חדשה אנטרולין אבל למה נפדפיין היו מוכרים ב17 שח לעומת האנטולין שנמכרת ב100

30/06/2019 | 01:17 | מאת: נתי רמי

אני בן 16 סובל מזה שנתיים מכאבים באזור עצם הזנב ,בעיקר בישיבה ובמאמץ הייתי אצל רופא עור נתן לי פוסידין קצת עזר אבל המשיך עוד פעם הכאב, לאחר זמן מה ,הרופא הפנה אותי לכירורג הוא קבע שאני צריך לעשות ניתוח ,אני חושש מהניתוח ,נראה לי שהניתוח קשה כי יש לי כמה מוגלות ,רציתי לדעת מה אפשר לעשות ,האם יש עוד דרך לטפל בבעיה ללא ניתוח בבקשה מחכה לתשובה , יש תאריך לניתוח תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, הכל תלוי בעד כמה אתה סובל מהבעיה מבחינת כאבים והפרשות. אם אתה סה״כ מסתדר עם זה וזה לא מפריע לך ביומיום אזי אין הכרח בניתוח. אבל נשמע שאתה אכן סובל ולכן הפתרון היחידי הוא ניתוח. הניתוח אינו קשה בד״כ, אם כי ההחלמה יכולה להיות ארוכה יחסית ומורכבת בעיקר מבחינת ריפוי הפצע הניתוחי.

16/07/2019 | 14:17 | מאת: אסתר

אישית כסובלת מאוסטואופורוזיס קל אני לוקחת דנסטי סידן אמורפי שעשה ניסים עם גופי ומכאוביי. שנים קיבלתי סידן ללא תועלת ככה שישנה חשיבות רבה לנטילת תוסף איכותי. דנסיטי בהחלט תורמת לבריאות הגוף

29/06/2019 | 14:25 | מאת: קובי

שלום צריך לעבור סיטי אנגיגורפיה של הבטן רציתי לדעת עם זה בודק את המעי הדק והגס גם עם יש בעיה שם תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום , בעיקרון סיטי אנגיוגרפיה מכוונת ספיציפית לאבחן בעיות בכלי הדם ואספקת הדם למעיים. הבדיקה יכולה לראות בעיות גדולות וברורות במעיים עצמם, אך על מנת להתייחס יותר בפירוט למעיים יש לבצע סיטי בטן רגיל עם שתיית חומר ניגוד.

27/06/2019 | 17:22 | מאת: שלומי

שלום רוצים לעשות לי סיטי בטן בלי חומר ניגוד רציצי לדעת עם בלי חומר רואים עם יש הרחבה של המעיים דלקת דברקולטיס ודברים כאלה תודה,

לקריאה נוספת והעמקה

שלום שלומי, ב CT בטן בדכ מקובל לתת חומר ניגוד בשתייה וגם בהזרקה לוריד. במידה ומוותרים על אחד מהם ובוודאי על שניהם אזי קיים קושי מסויים לאבחן דברים מסויימים באופן מדוייק. הרחבה של המעיים באופן עקרוני ניתן לראות גם ללא חומר ניגוד. גם סימני דלקת. אבל באופן פחות חד ומדוייק. עקרונית אם אפשר עדיף עם חומר ניגוד.

28/06/2019 | 16:54 | מאת: שלומיי

שלום עשו לי סיטי בלי חומר רשום סיטי פרוקטול אבנים ואמרתי לרופא שישעה לי סיטי רגיל לבדוק את המעיים ובפירוט לא יתיחסו למעיים.רק לכליות לשלפןחית השתן ולתוספן תקין זה מה שרשמו לי כואב המעיים מעי דק מעי גס לא דברו על.זה בככל פנימאי אמר שרואים מעיים ואחר כך.שאלתי כירוג בבית חולים ואצר לא רואים האם זה נכון

27/06/2019 | 00:34 | מאת: רס

בלעתי בטעות מספר רב יחסית של רסיסי זכוכית קטנים מאוד (הגדולים בינהם לא עןלים על מילימטר) מפיית בקבוק בירה שנשבר. אני יכול למות?

שלום, המלצתי היא לפנות מייד למיון לבדיקה והערכה וטיפול בהתאם.

שלום רב אני בת 29, בריאה בדרך כלל. לפני תקופה חויתי דימום טרי בצואה. הדימום פסק והלכתי לייעוץ אצל פרקטולוג. הוא ביצע בדיקה עם אנדוסקופ ולא מצא טחורים או פיסורה הופנתי לבדיקת קולונוסקופיה. שאלתי היא כזו- אני תקופה ארוכה (כמהחודשים) בכלל לא מדממת וחוששת שנשלחתי לבדיקה בשל פצע שכבר הבריא. אני מאוד חוששת מהבדיקה ומעדיפהלר לבצע אותה אם זה לא הכרחי. האם דימום שפסק יכול להיות עדיין מסוכן? מציינת שיש היסטוריה משפחתית של סרטן מעי הגס. (דוד וסב, נפטרו מעל 50+)

לקריאה נוספת והעמקה

שלום , אכן מירב הסיכויים שהקולונוסקופיה תהיה תקינה. אולם מטרת הבדיקה הינה לשלול את הסיכוי הקטן ביותר לפתולוגיות אחרות, בעיקר לאור הסיפור המשפחתי והדימום שלא נמצא לו הסבר בבדיקה. בסופו של דבר, זה הערכת סיכונים ואת תצטרכי להחליט אם לקבל את המלצתו של הרופא שבדק אותך.

תודה רבה! אך האם דימום שפסק ובא לסירוגין, יכול להיות משהו שמקורו מסוכן? או שאם חלילה יש משהו פתולוגי הדימום היה מתמשך ללא הפסקה?

שתי האופציות אפשריות. אומנם בגילך הסיכון קלוש, אבל לא ניתן לדעת בוודאות.

תודה רבה. אבצע את הבדיקה

שלום דוקטור עם תוכל לגיד לי בערך מימה נובע הבעיה שלי שאני יושב נגיד בכסא סתם רגיל לוחץ לי המעים הבטן התחתונה וכןאב גם שאני מקפל רגלים לכיון החזה לוחץ לי ממש ממש המעיים ןכןאב כאבים עיוותים הלחץ הזה במעיים ממש מלחיץ אותי ומפחיד משו לוחץ לי על המעי בסיטי אנטוגרפיה בחודש 11 2018 הוא היה תקין חוץ מכבד שומני ןבסיטי בחודש חמישי 2018 עוד סיטי רגיל שעשן לי במיון היה רשום רק התפשלות טנזטןרית במעי הדק בלי חסימה אחר כך mri מעי דק לא ראו את סה אחר כך שיקוף בטן כירוג שטיפל בי ופרש עשה לי שיקוף.קיבה ןאמר שהוא רואה משו לא סימטרי שמעי גס שלי בחלקו רחב וחלקו צר מדי האם הרחבה של המעי יכולה לגרום לתחשוחת האלכ של הלחץ במעיים לחץ אדיר שיושב רגיל או שמקל רגליים עם כאבים עיוותים חזקים לא יכול לשבת רגל על רגל גם המעיים מפריעים לי מאוד בתחושה הזו קבעתי תור למרפאות חוץ תל השומר כי סורוקה מזלזלים בי 100 פעמים הלכתי לשם ושחררו אותי ואני במצב גרועע מאוד עם תוכל לגיד לי מימה נובע לחץ הזה במעי שיושב רגיל או מקפל רגלים לוחץ מעים כבר שנתים ככה כמעט ולא עןלים על הבעיה הזוי ביותר עם תוכל לגיד מימה יכןל לנבןע רק לחץ במעייפ תודה רבה

אני בשנות החמישים שלי, ונהנה כפעמיים שלוש בשבוע לשבת במקלחת ישיבת כריעה, ולהזרים זרם מים על פי הטבעת והאשכים וכל האזור שביניהם וסביבם, המים רותחים ממש עד סף הכאב, ואני עושה זאת כשתי דקות, ומתענג מהחום במקומות הרגישים, עד שכבר מרגיש שצריבת החום חזקה מהעונג, ואז מפסיק. העור נצרב קצת, אבל מחלים במהירות לאחר יום יומיים. האם אני מזיק לעצמי מבחינה כלשהי? האם עלול להיווצר לטווח רחוק נזק בעייתי לאשכים לערמונית או לרקטום או לאבר אחר?

שלום. אתה למעשה גורם לכוויה שטחית בעור וברור שזה לא אידיאלי. אומנם זה שטחי ומחלים אחרי זמן קצר, אבל אני מניח שלאורך זמן זה לא בריא לעור. ספיציפית לרקטום או לערמונית אני לא חושב שזה גורם נזק.

25/06/2019 | 11:58 | מאת: אוריה

היי, אתמול פתחו לי אבצס במשפעה. יש חור מאוד גדול. רציתי לדעת תוך כמה זמן זה אמור להיסגר? והאם מלבד לשטיפה בסבון ומים צריך עוד משהו? למשל לשים יוד על התחבושת אחרי המקלחת? ושאלה אחרונה, האם להמשיך לחבוש כל עוד הפצע פתוח? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

זה יקח זמן, לפחות חודש, תלוי בגודל החלל. אין צורך התכשירים נוספים מלבד מים וסבון. מומלץ להניח פד גזה מעל כל עוד הפצע פתוח על מנת שיספוג את ההפרשות.

24/06/2019 | 13:51 | מאת: ישראל

שלום אני בן 25 יש לי כבר כמה שנים פיסטולה מפוצלת שחוצה שרירים . הייתי אצל רופאים שאחד מהם המליץ לי על ניתוח flap והשני הציע ניתוח חוט סיטון קשור חזק ( לא רפוי) . על הדבק הם לא המליצו לי. רציתי לדעת מה מהם יותר מומלץ מבחינת סיכויי הצלחה.ומה מהם נחשב לפחות פוגע בשריר?(גם בניתוח וגם לאחר ההחלמה) תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, הניתוח פלאפ פחות פוגע בשריר כיוון שאין שם חיתוך של השריר אלא כיסוי של הפתח הפנימי עם מתלה, ולכן כלל לא אמור לפגוע בשריר. הניתוח השני עם הסיטון החזק יש למעשה חיתוך הדרגתי של הפיסטולה ולכן גם של השרירים אבל לאחר שהם עוברים תהליך הדרגתי של פיברוזיס. לכן בהשוואה לפלאפ פה הסיכון לפגיעה בשריר גבוה יותר. באופן כללי, בימינו ניתוח הפלאפ הינו יותר מקובל , אבל זה תלוי במקרה ובמנתח, ועדיין יש מנתחים המבצעים את הסיטון החותך.

שלום רציצי לדעת איך מאבחנים עם יש בעיה בתנעותיות של המעי הגס סיטי בטן רגיל מאבחן זאת?הלכתע לכירוג פרטי ואמר שאמר המעי הגס שלי רחב באופן משמועתי תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום שי, ct בטן רגיל מראה את ההרחבה של המעי הגס אבל זו אינה בדיקה דינמית שיכולה לאבחן בעיה בתנועתיות של המעי. לצורך זה יש בדיקה מיוחדת הנקראת זמן מעבר מעי גס (באנגלית colonic transit time )- זו בדיקה בה נותנים לנבדק לבלוע מספר סמנים הניתנים לזיהוי בצילום רנטגן, ואז עושים צילום בטן פשוט 3 ימים ו 5 ימים לאחר הבליעה. חוסר התרוקנות מספקת של הסמנים הללו מהמעי הגס אחרי 5 ימים מעיד על בעיה בתנועתיות של המעי הגס.

23/06/2019 | 15:20 | מאת: יריב

לפני כחודש וחצי עברתי ניתוח פיסטולה ואני עדיין עם חוט סיטון. בעוד כחודש אעבור ניתוח השלמה להוצאת הסיטון. האם כיום אפשר להיכנס לבריכה/ים? להדגיש, אין דימום.

לקריאה נוספת והעמקה

הסיטון משמר את הפתח החיצוני פתוח כך שלמעשה יש פצע פתוח ולכן עדיף לא להיכנס לבריכה.

אני חושב על לעבור ניתוח לפיסורה(טיפול שמרני לא עזר).אני בצבא ואחרי התייעצות עם פרוקטולוג מטעם הצבא הוא הסביר לי הסיכוי לאי שליטה בסגורים לצמיתות עומדת על 3%.בנוסף הוא אמר שזה הרבה יותר ממה שזה נראה.האם זה נכון? ועד כמה זה פוגע באיכות החיים(אי שליטה בסוגרים) יש לציין שאני בן 20.

לקריאה נוספת והעמקה

הסיבוך של אי שליטה בסוגרים הינו נדיר ביותר, בוודאי באנשים צעירים. אני אישית לא נתקלתי בזה. כמובן שאם זה כן קורה אזי הפגיעה באיכות החיים היא משמעותית ביותר.

22/06/2019 | 00:38 | מאת: מיכל

שלום דוקטור, אני בת 24 ויש לי ליד פי הטבעת חתיכת עור בולטת שלא כואבת, זה לא חדש זאת אימרת אני לא יודעת מתי הופיע כי כמו שאמרתי זה לא כואב.. אני לא בטוחה אם זו רק חתיכת עור או אם יש בפנים משהו.. איך אדע במה מדובר?

לקריאה נוספת והעמקה

כדי לדעת מה זה עלייך להיבדק ע״י פרוקטולוג. אם זה אכן רק עודף עור, אזי זה חסר משמעות ואין צורך בכל התערבות.

שלום רב ד"ר יקר ותודה מראש על זמנך ועל העזרה! בן 37, סובל מטחורים הרבה שנים, בביקור אצל פרוטטולוג בקופת חולים מכבי אחרי בדיקה מעמיקה קבע שיש לי טחורים דרגה 4 וניתוח זאת הדרך היחידה לפתור את הבעיה מתעקש, לרוב המצב נסבל ואני יכול להיות עם זה, אני עושה הכל לפי הספר מבחינת לא להחמיר את המצב, אבל כמובן אחרי יציאות הטחורים מתנפחים וזה מציק עד שחוזרים למצבם הטבעי, הגוף שלי מאוד רגיש ולא מגיב טוב לניתוחים, אני לא יכול לעבור את הניתוח של כריתת טחורים, גם ככה הניתוח מאוד קשה לגוף ולגוף שלי יהיה קשה פי כמה עקב הרגישות שלו, אין שיטת אחרת חוץ מניתוח שניתן לטפל בטחורים דרגה 4? קראתי על שיטות טיפול שניתן לעשות חוץ מניתוח, למה הוא לא מציע לי את השיטות האלה? קבעתי תור לפרוטטולוג אחר לחוות דעת נוספת לעוד שבוע, אני צריך לקחת חופש מהעבודה כי זה באמצע היום, הא יש טעם בכלל ללכת לעוד פרוטטולוג? אין איזה טיפול חוץ מניתוח שניתן לעשות לפחות כדי להקל אם לא לפתור? תודה שוב! מאוד מעריך את הזערה שלך.

לקריאה נוספת והעמקה

אם אכן מדובר בטחורים דרגה 4 אזי הפתרון היחידי הוא ניתוח כריתה. ישנן עוד הרבה שיטות לטיפול בטחורים אך הן אינן יעילות לטחורים גדולים כ״כ. כמובן שאתה לא חייב לעבור את הניתוח. אתה יכול להמשיך לחיות עם הטחורים , זו שאלה של איכות חיים. מטרת הניתוח היא להקל עלייך מבחינת הסימפטומים אותם אתה מרגיש מהטחורים. בכל מקרה, חוות דעת נוספת זה תמיד טוב אם אתה חושש כ״כ.

שלום תופעה שמציקה לי מאמץ בעת יציאות חשבתי שזה יעבור אבל לא עובד עובר מרוב מאמץ כואב לי פי הטבעת איך ניתן לטפל בזה מה הם הבדיקות שעושים ?

לקריאה נוספת והעמקה

אתה צריך לגשת ולהיבדק ע״י פרוקטולוג כדי לאבחן מה הבעיה. במקביל יש לטפל בעצירות ע״י שתיית נוזלים מרובה, כלכלה עשירת סיבים וריכול היציאות.

לאחר בדיקת דפוגרפיה וזמן מעבר ניקקבע לי ניתוחstarr. הרופא המנתח שב ואמר כי הניתוח לא קשה וזמן החלמה מהיר. אני אחרי שנים של עצירות וסבל נוראי. אשמח לשמוע ממך על הניתוח מפחדת מאד

לקריאה נוספת והעמקה

שלום יעל. בניתוח starr בעצם מבצעים כריתה פנימית של עודף הרקטום באמצעות מכשיר טבעתי מיוחד המבצע כריתה היקפית של עודף הרקטום ומחבר מחדש עם סיכות היקפיות. אומנם בד״כ הפרוצדורה היא קצרה, והחלמה היא מהירה. אולם כמו לכל ניתוח חשוב לדעת שעלולים להיות סיבוכים גם לפרוצדורה זו כגון דימום, המשך עצירות, או בריחת צואה. מצד שני שיעור הסיבוכים הוא נמוך וברוב המקרים עובר ללא סיבוכים משמעותיים. חשוב לשבת ולדבר עם הרופא המנתח שיסביר לך

המון המון תודה רבה לך דוקטור. שאלה נוספת האם בדיקת דפוגרפיה מספיקה כד לאבחן ולדעת איזה ניתוח Starr יש לבצע. וכיוון שאצלי הבעיה היא "רק" ברקטום ולא כולל את האיברים הגניקולוגים כלל- האם הפרוצדורה שונה\.

זה שילוב של אנמנזה, כלומר הסיפור הקליני, הבדיקה של הרופא ודפקוגרפיה. לפי כל אלה הרופא צריך להחליט איזה טיפול להציע לך. הניתוח מיועד לבעיות ברקטום. לא לאיברים גניקולוגים.

המון המון תודה לך

שלום רציתי בבקשה לישאול אני אמא שמניקה הנקה מלא אני סובלת מפיסורה עקב יציאה קשה והכירורג נתן לי ניפדיפין אני יומיים מורחת את המשחה ועדיין את כל התקדמות העם זה נורמלי? ועוד שאלה בבקשה העם זה עובר בהנקה ומפחית את כמות החלב ? ועל מה אתה היית ממליץ תודה מראש על התשובה

לקריאה נוספת והעמקה

ניפדיפין זו אכן אחת התרופות המומלצות לפיסורה. יכול לקחת זמן עד להשפעה ויומיים זה לא מספיק זמן כדי לומר שזה לא משפיע. התרופה מותרת בזמן הנקה. אני לא מכיר שיש לה השפעה על כמות החלב.

תודה על תשובתך . האם יש עוד משהו שיכול לעזור לי .לפחות להרגיעה את הכאב .תודה

הסדרת היציאותך, הימנעות מעצירות, שתיית נוזלים רבה, כלכלה עשירת סיבים. אמבטיות ישיבה עם מים וסבון.

18/06/2019 | 11:50 | מאת: משה

מה המשמעות של נוקשות באיזור הפיסטולה...האם זה ממצא סביר ? אשמח לתשובה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום משה. הנתונים חלקיים לכן קשה להתייחס במדוייק. המשמעות תלויה בהקשר של המקרה וכלל הנתונים כמו מיקום הפיסטולה, רקע, ממצאים בבדיקה גופנית , בדיקות הדמיה, ניתוחים וכו. לכן קשה להתייחס למילה "נוקשות" ולומר מה משמעותה.

18/06/2019 | 08:06 | מאת: אבי לוי

שלום האם יכול להיות שפשפת בפי הטבעת שהיא יכולה לגרום לכאב ומאמץ בעת יציאת הצואה בגלל התהליך שאני מזיע שם תמיד או שאין קשר בין שני הדברים תודה לך !

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב אבי, אם אני מצליח להבין את שאלתך נכונה, אזי אכן גרד כרוני בפי הטבעת יכול לגרום לכאבים ואי נוחות. קשה לומר מה הגורמים , או מה הוביל למה. אני מציע שתפנה לבדיקה מסודרת אצל פרוקטולוג.

18/06/2019 | 15:40 | מאת: אבי לוי

לא הבנת נכון שאלתי האם כאב בפי הטבעת יכול להפריע להטלת צואה ?

כן בוודאי. חשוב לבדוק מה המקור לכאב לכן חשוב להיבדק.

17/06/2019 | 01:59 | מאת: שלוימי

שלום רציתי לדעת עם יש איסכמיה במעי גס השמאלי או נמק בצד השמאלי רואים בסיגמסדקופיה קצרה ?תודה

לקריאה נוספת והעמקה

זה תלוי איפה איזור האיסכמיה, אם הוא יחסית קרוב (לפי הטבעת) במעי הגס השמאלי אזי אכן ניתן לראות הממצאים בסיגמואידוסקופיה קצרה.

שלום ד"ר, אני אחרי ניתוח פיסורה מחודש 08/18 . הניתוח עזר לי מאוד אחרי שרשרת ארוכה של כאבים עזים באזור. אני שומרת על אוכל בריא , שטיפה תמידית, מאז לא היתה לי עצירות. לפני חודש בערך או יותר התחיל מקום הניתוח להכאיב כמו תחושה של שריפה במקום אחרי יציאות וגם יש לי כאב כמעט יומי בעכוז ימני עם הרגל מימין. כאב שחולף אבל מדאיג. רציתי לשאול האם אני אמורה ללכת לבדיקה כי אני רוצה לחזור למעגל הכאב הזה? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום נורית, בהחלט מומלץ ללכת להיבדק ע״י פרוקטולוג. צריך לראות שאין הישנות של הפיסורה או בעיה אחרת הגורמת לכאבים.

10/06/2019 | 01:58 | מאת: קרני

מה המשמעות של פיסולה שטחית? והאם חיב ניתוח? או שיש טיפול שאינו ניתוחי? והאם בניתוח יש צפי לגבי פגיעה בסוגרים של פי הטבעת? אשמח לתשובה

לקריאה נוספת והעמקה

פיסטולה שטחית הינה כזו שאינה מערבת את שרירי הסוגר, או מערבת חלק מינימלי מהם. השאלה לגבי צורך בניתוח תלויה במידת הסיפמטומים והפגיעה באיכות החיים שלך - במידה והסימפטומים מינימלים וזה לא מפריע לך הרי שלא חייב ניתוח. לעומת זאת אם זה מפריע לך , ההפרשות רבות , סיכויים קלושים שיסתדר מעצמו ואז צריך התערובת כירורגית. השיטות לטיפול הינן רבות ושונות. בפיסטולה שטחית במידה והיא אכן כזו אזי הסיכון לפגיעה בסוגר הינו מינימלי עד אפסי מכיוון שבהגדרה היא אינה מערבת חלק משמעותי מהסוגר.

שלום רב. כמה זמן לפני יציאה יש למרוח את אנטרולין בכדי שלא ייכאב. אני משתמשת במשחה כבר יומיים, אבל כנראה לא נכון והכאבים עזים. אין שום הנחיה על גבי המוצר, כיצד להשתמש בו מבחינת זמנים..

לקריאה נוספת והעמקה

מריחת המשחה אינה מתוזמנת לפי היציאה. כואב לך בגלל הפיסורה. בלי קשר למשחה הבסיס לטיפול הינו הסדרת היציאות והימנעות מיציאות קשות והקפדה על שתיית נוזלים מרובה וכלכלה עשירת סיבים.

תודה רבה לך על תשובתך.

07/06/2019 | 04:48 | מאת: שמאול

שלום רציתי לדעת עם קולנסקפיה קצרה או רגילה יכולה לפספס דברקוליטיס ואם המחלה מחייבת חום תודה

לקריאה נוספת והעמקה

יש להבדיל בין דיברטיקולוזיס - שזה מצב כללי בו יש סעיפים במעי הגס. קיים באנשים רבים ככל שמזדקנים, בד״כ מאובחן בקולונוסוקפיה קצרה או מלאה. דיברטיקוליטיס - זה כאשר יש דלקת סביב הסעיפים הללו. ואז זה מתבטא בכאבי בטן בד״כ בבטן השמאלית התחתונה, ייתכן עם חום אך לא מחייב.

06/06/2019 | 21:20 | מאת: לאה

שלום! פרוקטולוג גילה לי סדק אנאלי. הוא רשם לי אנטרולין. התחלתי למרוח וזה נורה שורף לי את הרירית. האם יש תרופות אחרות,( כי אי אפשר לסבול את זה במשך חודשיים של הטיפול)?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום יש משחה נוספת לפיסורה בשם רקטוגסיק. גם במרשם רופא. תנסי למרוח כמות קטנה יותר, אולי יפחית הצריבה.

07/06/2019 | 07:01 | מאת: לאה

שלום רב, תודה רבה על התשובה. ומה בקשר למשחה בפנטן פלוס? האם היא מתאימה לסדק רקטאלי? תודה, לאה

זו לא משחה ספיציפית לסדק אנאלי אלא משחה כללית לפצעים.

09/06/2019 | 13:41 | מאת: לאה

תודה על התשובה. כתוב שלרקטוג'סיק יש תופעות הלוואי שמתבטאות בסחרחורת. בתור אישה שיש לה נטיעות לסחרחורת ברצוני לשאול האם יש תרופות ללא תופעות לוואי שהן קשות כל כך?

אלה המשחות היחידות שהינן ספציפיות לפיסורה. התופעות לוואי הינן תלויות במינון ואינן בהכרח מופיעות. בכל אופן הבסיס לטיפול בפיסורה הוא הסדרת היציאות והימנעות מעצירות ויציאות קשות.

11/06/2019 | 07:07 | מאת: לאה

שלום, עוד שאלה: במקרה שאסתגל למשחה אנטרולין ואמשיך את הטיפול עם המשחה הנ"ל - האם עלי לרכוש שפופרת חדשה אחרי חודש של שימוש? אני מחזיקה אותה במקרר. כתוב באלון לצרכן שלא משתמשים בשפופרת של אנטרולין 30 יום אחרי הפתיחה. היא עולה 150 שח' לכן הדבר רגיש לתקציבי.

כנראה שאלה הוראות יצרן ואי אפשר להתווכח עם זה, אם כי אני לא חושב שזה קריטי.

06/06/2019 | 14:18 | מאת: שרון

שלום, אני בת 31, סובלת מבעיית טחורים כבר מספר שנים, היה בעבר טחור טרומבוטי שנוקז בבית חולים, טחורים פנימיים היו גדושים ומוגדלים, המליצו לי על ניתוח כריתת טחורים ואני לא הסכמתי, כיום בעזרת תזונה נכונה והרבה טיפולים טבעיים הטחורים הפנימיים בסדר וכבר לא גדושים, נשארה בעיה אחת והיא האיזור בו היה לי טחור טרומבוטי שנוקז, נשאר לי מן כיס עור שבכל מאמץ קטן מתנפח ונהיה גדוש וכואב, זה כנראה טחור חיצוני, הרופאה אומרת שהוא מושך איתו גם טחור פנימי והמליצה על ניתוח להסרת הטחור החיצוני והפנימי, אמרה לי שהיא תחתוך עד עומק של 3 סנטימטרים פנימה. אני לא רוצה לחתוך ולהוציא את הטחור הפנימי, רוצה להוציא אך ורק את מה שמפריע לי הבליטה החיצונית שלדעתי בגלל שנותחה לא מצליחה להירפא. במנוחה לא כואב לי, קיימת אי נוחות בגלל עור עודף שקיים שם, אני מתעקשת לא לנתח גם טחור פנימי אבל הרופאה אומרת אי אפשר. אני אובדת עצות, סובלת נורא ומפחדת מאוד מאוד מניתוח טחורים שהוא ניתוח קשה עם החלמה קשה וסיבוכים רבים, האם אפשר להוציא רק את מה שמפריע לי בצורה מינימלית? ולמה הרופאה לא מסכימה? אני מבינה שזה כדי למנוע בעיות בעתיד, אבל אני לא חושבת שזה נכון לכרות איבר חיוני, ועל אחד כמה וכמה שאני הצלחתי לרפא את הטחורים בעצמי ונשאר רק אחד בעייתי שנשאר ככה מהניקוז שעברתי והוא חיצוני, אני מרגישה שברגע שהוא ייעלם האיזור יתרפא. מה אפשר לעשות? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

אפשרי לעשות כריתה מינימלית של העודף עור החיצוני שמפריע לך. מצד שני הגיוני שבזמן הנפיחות החלק שמזין אותו מגיע מהמרכיב הפנימי של הטחור. יכוללהיות שהרופאה התרשמה בבדיקה ששני המרכיבים אינם נפרדים זה מזהו לכן עדיף ךכרותם ביחד.

06/06/2019 | 01:44 | מאת: ניסים

שלום רציתי לדעת מה הגורם למעי הגס להיות רחב ועם מעי גס רחב יכול לגרום לכאבי בטן תודה

לקריאה נוספת והעמקה

יכולים להיות גורמים רבים להרחבה של המעי הגס החל מדלקת כרונית, הפרעה בהתרוקנות המעי הגס ועד גידולים שונים במעי הגס. זה בהחלט יכול לגרום לכאבי בטן. יש לפנות לגסטרואנטרולוג להערכה ושוקול ביצוע קולונוסקופיה בהתאם.

בן 47 בריא ללא שום סוגיה רפואית, מעשן מספר סיגריות ביום. פעם בכמה חודשים לאחר יציאה יש לי דימום שכל נייר הטואלט מלא בדם, חולף מיד לאחר הניגוב. הרגשתי מעין גוש בפי הטבעת, צילמתי וראיתי מעיין פוליפ קטן בצבע לבן. האם הצבע מעיד של משהו מסוכן? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רוני, הצבע לא אומר הרבה. זה יכול להיות הרבה דברים שונים החל מטחורים ועד לגורמים אחרים. חשוב שתיבדק בהקדם ע״י כירורג קולורקטלי על מנת לאבחן ולטפל בהתאם.

04/06/2019 | 19:13 | מאת: ליטללללל

ציסטה ברטולין התנקזה לבד ויצא ממנה קרשי דם רופא הוציא ממנה עוד קרשי דם ,רציתי לדעת מתי תרד הנפיחות ? נשאר טיפה. והאם היא יכולה לגדול שוב??

לקריאה נוספת והעמקה

ציסטה ברטולין הינה ציסטה בשפת הנרתיק. בד״כ איזור המטופל ע״י גניקולוגים. בכל אופן במידה והאבצס מנוקז הנפיחות צריכה לרדת בהדרגה תוך מספר ימים אן מעט יותר. הישנות אפשרית.

02/06/2019 | 20:04 | מאת: שוש

בני בן ה14 ראה נקודה אדומה קטנה על נייר טואלט לאחר מתן צואה. האם הדבר מחייב בדיקה , אם לא יחזור? האם זה יכול להיות מאוכל מסויים? בתודה מראש שוש

לקריאה נוספת והעמקה

ייתכן כי נגרם מיציאה מאומצת או צואה קשה. בשלב זה הייתי עוקב אחרי זה. לנסות להקפיד על יציאות רכות כלומר שישתה הרבה מים , לאכול הרבה ירקות פירות. במידה וחוזר על עצמו אזי לפנות לבדיקה.

שלום דוקטור כול הזמן שמרגיש צורך ביציאה סה בא לי בתחושת כאב חזקה מאוד ועם לא מתפנה מיד יכול לתעלף מכאבים מימה נגרם דבר כזה תודה

חשוב שתפנה לפרוקטולוג לבדיקה על מנת לאבחן המקור לבעיה.

לממה דווקא לפרוטלוג דוקטור אשמי לדעת למה לא צגסטרו או לכירוג?עברתי סיטי תקין

01/06/2019 | 20:39 | מאת: אנונימית

בשנה האחרונה לאחר גרדת מאוד קשה עקב חוסר איזון הורמונלי נוצר לי עודף עור מהשפה הפנימית בצד ימין שנמשכת למטה עד פי הטבעת. האם אפשר להסיר בניתוח? כמה זמן החלמה, כמה תפרים?

לקריאה נוספת והעמקה

היי בדכ אין המלצה להסיר עודפי עור כי אין לזה כל משמעות רפואית. אבל במידה והמטופל מבקש מאוד להסיר מטעמים דל אי נוחות או אסטטיקה אזי ניתן להסיר בניתוח. בדכ בהרדמה כללית , תלוי בגודל הקפל, בדכ ניתן לביצוע במסגרת אשפוז יום והחולים מסתחררים באותו יום. התפרים בודדים בלבד.

30/05/2019 | 12:58 | מאת: אילנה

שלום מנסה ממרח ניפידין עם לידוקאין האם אמור בהתחלה לצרוב בעור או שזה לאטוב?יש לי גם צניחה רקטלית בינונית גם זה צורב מה ניתן לעשות ללא ניתוח כי לא יעזור לי כי יש לי מעי רגיז דיספפסיה ורפלוקס לושט ללא הקלה עם סותריי חומצה כי יש לחץ מוגבר לושט העליונה

29/05/2019 | 20:29 | מאת: ביבר

שלום. בן 43 וסובל לאחרונה מהפרשת ריר בפי הטבעת. הכירורג בדק וטוען שאין פגיעה פיזית, פרוקטולוג בדק ומצא פטרייה באזור הרקטום ורשם לי פוליקוטן. כבר שבוע שאני משתמש במשחה אך ללא הועיל. התופעה מלווה בריח חריף לא סימפטי. הרופאים מגששים באפילה וממליצים על שלל בדיקות כמו מנומטריה קולונוסקופיה ועוד. שאלתי היא מהו הגורם הסביר לתופעה ומהו הטיפול המומלץ? מה עושים

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, יכולים להיות מספר גורמים שונים כמו דלקת במעי הגס/רקטום, זיהום סביב פי הטבעת/אבצס, מחלת מעי דלקתיות ולעיתים גם לא מוצאים סיבה וזה חולף מעצמו. במידה ופרוקטולוג לא מצא כלום בבדיקה אזי אכן יש לבצע קולונוסקופיה על מנת להמשיך בירור.

שלום אני בן 45 ויש דם קבוע בצואה בכל פעם שאני ניגש ובתקופה האחרונה מעל ארבעה פעמים ביום עם כאב בבטן צד שמאל מקבל תרופה סטרואידים היום במינון 20 ו טיפול מונע שחפת 300 מג בוצע קלוסקופיה נמצא פולים ממתין לתדובה וטחורים פנימיים אבל מצבי מאוד רע לאור הדבר הזה מלווה בכאבים בצד שמאל לבטן תחתית

לקריאה נוספת והעמקה

שלום נדים, הגסטרואנטרולוג שבימע את הקולונוסקופיה היה אמור לתת לך הנחיות לגבי הפוליפ. האם הוא נכרת? הדימום אומנם יכול להיות מטחורים אבל טחורים לא גורמים לכבי בטן. על כן חשוב שתיבדק בהקדם ע״י כירורג או פרוקטולוג.

שלום דוקטור סה עידן כתבתי לך כאן יש לי כאבים עזים בכול הבטן החתונה והטבור לא חולף לשניה רק מחמיר אני כבר לא יכול לעמוד בזה כאבים קבועעם וחזקים מאוד אני עומד לתעלף מכאבים הלכתי לסורוקה שחררו אותי תוכל לבדוק אותי בתל השומר יש לי כאבים חריפים עם לא מתיחסים אלי בסורוקה וכירוג תור עוד שבוע וחצי אני לא יכול לחכות אני מתפל מכאבים מה אני עושה עש לי כאבים עזים בבטן 24 שעות תעזור לי רוצה למות אין לי לאן ללכת בבאר שבכ לא מתיחסים אלי עומד לאבד הכרכ מהכאבים תעזור לי מתחנן אליך תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אם זה דחוף ואתה לא יכול להמתין עלייך לפנות למיון. אחרת יש לקבוע תור למרפאה הכירורגית דרך המרכז לזימון תורים של בית החולים.

25/05/2019 | 15:11 | מאת: אופיר

מה הבדל בין צילום שיקוף לבין צילום סטן סקירה תןדה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אופיר- בשני המקרים מדובר בצילום רנטגן רגיל. ההבדל הוא שצילום סקירה הינו צילום סטטי של מצב נתון, בדכ מבצעים 2 צילומים- האחד בשכיבה והשני בעמידה. ואילו שיקוף- הינו צילום דינמי בו מבצעים עשרות צילומים תוך כדי מתן חומר ניגוד בשתייה או בחוקן מפי הטבעת כדי לראות התקדמות החומר והתנהגות המעי תו״כ התקדמותו.

25/05/2019 | 11:59 | מאת: שרית

היי, לפני שנה סבלתי מפטריה בחריץ הישבן שטופלה באגיסטן. לאחר מכן וכבר כמה חודשים שיש לי לסרוגין פס אדום בחריץ הישבן, לעיתים מגרד אך לרוב לא מפריע. לפני כמה חודשים הופיעה מעין גולה ורודה בקוטר של ס"מ בערך, בחלק העליון של חריץ הישבן (קרוב לעמוד שדרה). הגולה כאבה רק כשהופעל עליה לחץ. באחרונה הגולה התרוקנה ונשאר שקיק עור בולט ללא תחושה בכלל כשצובטים אותו. האם זה דחוף ולאן לפנות? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

זה יכול להיות סינוס פילונידלי ( מה שמכונה שערה הפועה בעצם הזנב). זה לא דחוף אבל כדאי להיבדק ע״י כירורג פרוקטולוג.

שלום יש לי שאלה עם בעיות בשרירי המעים יכולות לגרום לשינוים ביציאות וכאבים בבטן התחתונה מרגיש המון זמן כאבי בטן תחתונה ודחף.לתרוקן עם הרבה גזים כול הבירור תקין וכאבים באגן בבטן התחתונה ממשכים האם יש מצב שזה בעיה בשרירים של המעי הגס רופא משפחה שלח שלח אותי ליעות גנטי מאז מתמיד סבלתי מבעיות שרירים האם מחלות שריר שלד רקמץ חיבור יכולים לשפיע על המעיים ולגרום לבעיות שם או מחלה גנטית או הפרעה גנטית מרגיש שזה שריר גם לקחתי נורפן ולא עזר זה בערך חצי שנה ככה אשמח ליעוץ תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, חשוב קודם למצות את הבירור הרגיל לבעיות יותר שכיחות - כמו קולונוסקופיה, ct בטן וכו. באופן עקרוני מחלות גנטיות של רקמות חיבור או שריר יכולות לגרום לכאבי בטן או בעיות במערכת העיכול. אבל אלה מחלות יחסית נדירות לכן זה בד״כ לא בראש רשימת האבחנות המבדלות ולכן חשוב למצות את הבירור הרגיל.

23/05/2019 | 11:52 | מאת: אפרת

עברתי ליפני 6 ימים בפעם השנייה שירת טחורים. מאתמול יש דימום במהלך יציאה. האם תקין או שיש לפנות לרופא.?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אפרת, זה בהחלט שכיח דמם מספר ימים אחרי קשירת טחורים. כל עוד הדימום סביר, אינו מאסיבי ומופיע רק בזמן יציאה אזי זה סביר. במידה והדימום מאסיבי, או מופיע לא רק בזמן יציאה או לא מפסיק אזי יש להיבדק.

שלום רציצי לדעת עם בבדיקת סיגמדוסקפיה רואים על המעי הגס השמאלי רחב?עשו לי את הבדיקה ורשום תקין ובשיקוך אמרו לי שהמעי הגז השמאלי רחב מבולבל מסתוכל יש לי תור לכירוג בעוד כשבוע אשמח בנתים לעזרה תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום עידן, אם המעי רחב מאוד אזי אפשר לראות זאת בסימגואידוסקופיה, אבל אם ההרחבה היא קלה , לא תמיד זה יהיה ברור בסיגמואידוסקופיה כיוון ששם מסתכלים מבפנים.

21/05/2019 | 23:39 | מאת: שרון

שלום ד"ר ילדתי לפני חצי שנה, מאז הלידה בכל פעם שיש לי יציאה מעט קשה יש לי נפיחות בפי הטבעת שאותה אני מחזירה פנימה בעזרת מגבון. חשוב לציין שהנפיחות לא מלווה בכאב. האם הדבר חריג ויש צורך לבדוק אותו? כיצד ניתן לטפל? תודה רבה!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום שרון, זה נשמע כמו טחורים צנוחים. עיקר הטיפול הוא בהסדרת יציאות רכות וקלות, הקפדה על כלכלה עשירת סיבים, שתיית נוזלים מרובה, הימנעות מישיבה ממושכת בשירותים. מומלץ להיבדק ע״י פרוקטולוג כדי לאשר האבחנה.

20/05/2019 | 23:04 | מאת: ירון

שלום. אני בן 40 והשבוע פעמיים קרה לי שראיתי דם בניגוב אחרי צואה קשה. ממש דם אדום. האם זה מצריך בדיקה או שבגלל היציאות הקשות היתה שם פציעה שגרמה לדימום? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

במידה וזה לא חוזר אזי בהחלט ניתן לייחס זאת ליציאה הקשה. במידה וזה ממשיך ממליץ להשלים בדיקה ע,י פרוקטולוג.

שלום מה אורכו של המעי גס השמאלי רק ??תודה

זה משתנה בין אדם לאדם , בערך בין 30-50 ס״מ

19/05/2019 | 11:07 | מאת: רעות

כמה זמן לוקח לקבל תשובה למשטח צוואר הרחם ??

18/05/2019 | 20:36 | מאת: שלומי

שלום איך מאבחנים חסימת מעיים חלקית במעי הדק או הגס האם בצילום סקירה רואים עם יש חסימה אפילו חלקית של המעיים תודה

לקריאה נוספת והעמקה

כן צילום סקירה יכול להראות סימנים לחסימה. אם כי זה לא במאה אחוז. אבחנה של חסימה חלקית נעשית על פי צירוף של סימפטומים מתאימים, סיפור קליני מחשיד, בדיקה גופנית מחשידה ובדיקות הדמייה כמו צילום סקירה ולפעמים אפילו בדיקת ct .

17/05/2019 | 23:07 | מאת: אבי

שלום רציחי לדעת עם מחלת הירשפונוג מופיעה גם בגיל מבוגר בן 28?שנתים בערך עם בעיות מעיים עשו לי כוח בדיקה אפשרית סובל מעצירות בנוסף יציאות רכות איך מאבחנים את המחלה הזו בנוסף רופא משפחה שלי אומר שאולי יש לי מרפן האם נרפן יכול לגרום לכאבי בטן ומעיים תודה

לקריאה נוספת והעמקה

הירשפרונג זו מחלה מולדת שמאובחנת בתינוקות, ולעיתים בילדות בשלבים יותר מאוחרים. לא מכיר שקיימתב מבוגרים. בכל מקרה האבחנה הינה בביופסיות מהרקטום. מרפן יכול להתבטא בעצירויות.