פורום כירורגיה קולורקטלית ופרוקטולוגיה

הפורום עוסק בפרוקטולוגיה ובכירורגיה של המעי. מחלות המעי כוללות גידולים של המעי הגס, מחלות מעי דלקתיות, כולל קרוהן וקוליטיס, והפרעות בתפקוד המעי. תחום הפרוקטולוגיה כולל את מחלות פי הטבעת, טחורים, פיסורה, פיסטולה פריאנאלית, סינוס פילונידלי, הפרעות בשליטה בסוגר פי הטבעת, צניחה (פרולפס) של הרקטום, קושי בהתרוקנות (עצירות), ועוד. תחום הפרוקטולוגיה עוסק ברובו במחלות הפוגעות באופן ניכר באיכות חיי הסובלים מהם, וברוב המקרים ישנן שיטות יעילות לטיפול בבעיות אלו. בשנים האחרונות ישנה התקדמות רבה בתחום זה וטכניקות חדשות פותחו לטיפול ברבות מהבעיות הפרוקטולוגיות.
5681 הודעות
5255 תשובות מומחה

מנהל פורום כירורגיה קולורקטלית ופרוקטולוגיה

האם פיסורה יכולה להיות גורם לתחושה של התרוקנות לא מליאה? בן 67 בד"כ בריא וכל שנה מבצע בדיקת דם סמוי בצואה והיה נקי..כ"כ סובל מפיסורה כ 30 שנה..מבקש לדעת האם פיסורה יכולה להיות גורם לתחושה של התרוקנות לא מליאה?

שלום חיים, זה לא סימפטום שכיח הקשור בפיסורה. פיסורה יכול לגרום לעצירות. בכל אופן, אם לא ביצעת קולונוסקופיה בתקופיה האחרונה, אזי אני ממליץ לבצע קולונוסקופיה. גם אם בדיקת דם סמוי תקינה.

תודה

03/04/2019 | 02:19 | מאת: שלומי

שלום דוקטור רציתי לדעת עם נמק במעיים יודע שזה מצב חירום אבל עם נמק מתגלה בבדיקות דם ובצילום רנטגן של הבטן תודה

שלום שלומי, נמק במעיים מתגלה בסופו של דבר רק בניתוח. שאר הבדיקות כגון - בדיקות דם, צילומי רנטגן, ct , וכו יכולות לרמז על בעיה אך לא לגלות אותה באופן וודאי. בסופו של דבר אוסף סימנים בבדיקת החולה ובבדיקות העזר יכול לעלות חשד ואז בהתאם להחליט על צורך בניתוח. אבחנה סופית - בניתוח.

02/04/2019 | 13:17 | מאת: מ

שלום, מה ניתן לעשות במקרה של היעדר יציאה במשך חודש? מדובר על אדם שהומלץ לו על disimpaction, אבל הוא חושש מהטיפול ודוחה אותו כבר חודש. אגב, האם טיפול זה עלול להיות מסוכן? https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5225336/ תודה.

שלום רב, אתה מתאר עצירות קשה, ולפני שמחליטים על הטיפול צריך לברר את הסיבות - מה גיל המטופל, תרופות שהוא לוקח, רקע רפואי, רקע ניתוחי, משך העצירות, תפקוד יציאות ועוד פרטים רבים שחסרים. בהתאם לממצאים ניתן לאבחן גורמים לעצירות או לשלול גורמים אפשריים ואז לטפל בהתאם. במידה ולא מוצאים כל סיבה, והעצירות הינה עצירות פונקציונלית אזי מטפלים במרככי יציאות, חוקנים, או דיסאימקציה מנואלית. לכן כדי לומר מה לעשות יש להיבדק באופן מסודר ולבצע הערכה מקיפה אצל גסטרואנטרולוג.

31/03/2019 | 03:29 | מאת: שמעון

שלום לרופא כבר שנתים שיש לי בעיה כזאת שצריך.לתפנות ועם לא מתפנה יכול לתעלף מהכאבים למה זה ככה ?סיטי בטן קוצנסקופיה תקינה אין שלשולים רק יציאות רכות והרבה גזים במשך היום בנוסף כאבי בטן לא ממוקמים כבר תקופה ארוכה האם בדיקות צואה כדאי לעשות.גם עם אין שלשולים יש יתרון בכך אשמח לעזרה תודה לך

שלום שמעון, לא ניתן לומר ממה שרשמת מה הבעיה. חשוב שתיבדק ע"י פרוקטולוג מומחה. גם ריבוי גזים וכאבי בטן לא ממוקמים תקופה ארוכה יכולים לנבוע מסיבות רבות. אומנם ספק אם בדיקות צואה יוסיפו אינפורמציה, אך זה בוודאי לא מזיק. חשוב שתיבדק ותבצע הערכה מסודרתומקיפה גם אצל גסטרואנטרולוג וגם אצל פרוקטולוג.

28/03/2019 | 03:23 | מאת: שלומי

שלום דוקטור איסכמיה של הבטן מגלים בבדיקת טמוגרפיה ממוחשבת של הבטן עם איסכמיה של כול הבטן והמעי שואל כי יש כאבי בטן עוותים ומרגיש לי כמו שלא מגיע דם כמו שצריך לבטן שלי יש לי כאב מפוזר בבטן עוותים כאלה לא והתכווציות חזקות.גם עשו לי סיטי רגיל עם חומר ניגוד ושתיה והיה תקין בנוסף יש תחושה של תזוזות בבטן תודה

שלום שלומי, אם CT עם חומר ניגוד היה תקין אזי לא סביר שמדובר באיסכמיה. עלייך לפנןת למרפאה כירורגית בבית חולים לצורך בירור מסודר.

שלום דוקטור יש לי כאבים בבטן וגם בבטן התחתונה עשו לי סיטי בטן והוא היה תקין וגם בדיקות דם וצואה תקינות והכאבים חזקים כול היום ומשגעים לי את השכל עברתי בירור מלא יש מצב לגיע אליך אתה עושה לפרוסקופיה אבחנתית למטופלים?יש מצב שאתה מנתח אותי דוקטור ?יש אפשרות לגיע אליך ..תודה

שלום משה, אין מטרתו של פורום זה להפנות מטופלים למנתח כזה או אחר. עלייך לפנות בדרכים מקובלות למרפאה כירורגית עלייה החלטת, להיבדק באופן מסודר תוך מעבר על כל הבירור שעשית ואז המנתח יחליט לגבי הצורך בלפרוסקופיה ולתאם ניתוח בהתאם.

27/03/2019 | 15:22 | מאת: אורן

שלום רציצי לדעת עם בעיה בגב התחתון יכולה לגרום לבעיות מעיים כמו דלקת בעמוד שדרה תחתון זיהום או בעיה אחרת עכולה לגרום לכאבים שיש לי בבטן תחתונה וסביב הטבור וצד שמאול בבטן תחתונה עם שינוים ביציאות סיטי בטן תקין לא מזמן סובל גם מחוסר תחושה בגפים תחתונות וקושי בהליכה..

שלום אלון, בעיות בגב תחתון יכולות לגרום אומנם לחוסר תחושה בגפיים תחתונות וקושי בהליכה שאתה מתאר, אך פחות קשור לכאבי בטן או שינויי ביציאות.

25/03/2019 | 13:54 | מאת: קלרה

יש לי צניחת רקטום בינונית ויש לי כל הזמן גזים מסריחים לוקחת נורמלקס כי אחרת יש עצירות הגזים צורבים בעור סביב פי הטבעת ברקטום מה לעשות יש לי גם רפלוקס הפוך ךחץ לושט העליונה סותריי חומצה לא עוזרי בכלל יש גם יציאות מתפרצות מה לעשות שלא לסבול ככה אני לא מתפקדת מהסבל יש לי חרדה יאי שקט בשל הכאבים שאין להם פתרון

שלום קלרה, את מתארת שתי בעיות נפרדות שאינן קשורות זו לזו. לגבי צניחת הרקטום -במידה ואכן קיימת צניחת רקטום אזי הדרך היחידה לטפל בזה היא בניתוח. יש מספר סוגי ניתוחים לתיקון הצניחה אבל חשוב לפני כן לוודא כע לאבחן בבדיקה אצל פרוקטולוג כי קיימת צניחה של הרקטום. לגבי הרפלוקס - גם אותו צריך לאבחן במדיוק ע״י בדיקה שמודדת את החומציות בושט. ובמידה ואכן יש רפלוקס, והוא אינו מגיב לטיפול מקסימלי בתרופות סותרות חומצה אזי גם פה יש אינדיקציה לניתוח שנקרא פונדופלקיציה. מציע בתפני בעניין זה לגסטרואנטרלוג שיעריך את חומרת הרפלוקס וימקסם הטיפול התרופתי ואז במידה ולא עוזר יש להפנות לניתוח.

24/03/2019 | 14:31 | מאת: נועה א

היי בזמן יציאה יש לי כאבים בפי הטבעת היציאות תקינות.

שלום נועה, כאבים בזמן יציאה יכולים להיגרם מסיבות שונות, בין היתר - פיסורה (סדק) בפי הטבעת, אבצס בפי הטבעת, טחורים חיצוניים ועוד. יש צורך להיבדק ע״י פרוקטולוג על מנת לאבחן את הבעיה ולתת טיפול מתאים.

שלום יש לי בשבוע אחרון צורך תמידי לתת יציאה גם אחרי יצאה עדין מרגיש את הרגשה של צורך לתפנות והיצאות רכות עברתי סיטי בטן היה תקין סובל בלי קשר מכאבי בטן תחתונה תקופה ארוכה עכשיו נהיה הרגשה של צורך ביציאות תמידיות והמספר יציאות עלו ל3 מפעם אחת ביום זה הרגשה איומה נקרא טנמזוס משו כזה מימה יכול ליגרם הרגשה הזאת ומה יכול לעזור לי לזה עד שילך לרופא משפחה תודה

שלום יניב, אכן הסימפטום שאתה מתאר נקרא טנזמוס. הסיבות לכך יכולות להיות שונות ומגוונות כגון מחלות מעי דלקתיות, תסמונת מעי רגיז, גידולים שונים ועוד. לא ניתן לבצע אבחנה ללא בדיקה ובדיקות עזר. אתה מתאר שאתה סובל זמן רב מכאבי בטן לכן ייתכן שמדובר בבעיה כרונית כגון מעי רגיז. בכל אופן חשוב שתיבדק ע״י גסטרואנטרולוג, כולל ביצוע קולונוסקופיה על מנת להגיע לאבחנה ולטיפול המתאימים.

שלום, אני כעשרה ימים לאחר ניתוח פיסורה (חיתוך צידי של הסוגר) ההחלמה תקינה ואין דלקות. לאחר יציאה אני סובל מכאבים עזים משך שעות, (לא מהחתך עצמו.) מה יכולה להיות הסיבה לכאבים אלו? האם התכווצות השריר? האם זה סביר שכאבים אלו ימשכו שעות רבות? תודה

שלום ירון, אתה מתאר כאבים התאימים לכאבים מפיסורה, ואלה אמורים להשתפר בהדרגה לאחר ניתוח. לעיתים השיפור הוא מהיר ולעיתים הוא לוקח זמן. לכן חשוב שתקפיד שהיציאות תהיינה רכות וקלות. אם עבר הרבה זמן ועדיין אין שיפור אזי ייתכן שלא בוצע מספיק חיתוך של השריר. בנוסף חשוב לוודא אחרי ניתוח זה שלא מדובר בזיהום מקומי כגון אבצס. אם אין שיפור בכאבים כדאי ללכת ולהיבדק ע״י הרופא המנתח.

20/03/2019 | 19:27 | מאת: מירית

ביתי בת ה14 כבר מצאה 3 פעמים (לא ברצף) דם כשניגבה זה היה מעט בפעם הראשונה והשנייה ובפעם השלישית היה מעט יותר האם יש צורך לדאוג?, לקחת אותה לרופא? או שזה יחלוף, אמרו לי שזה קורה כאשר הצואה קשה ושורטת מעט את פי הטבעת ולכן יוצא דם האם זה המקרה?

שלום מירית, אכן יציאה קשה יכולה לגרום למעט דמם בזמן הניגוב. או בעקבות ניגוב מעט אגרסיבי. לכן חשוב להקפיד שהיציאות תהיינה רכות, להקפיד שהכלכלה תהיה מאוזנת עם סיבים רבים - כלומר ירקות ופירות ושתיית נוזלים מרובה. במידה ולמרות זאת אירועי הדמם ממשיכים כדאי לפנות לרופא להיבדק.

20/03/2019 | 00:10 | מאת: קטי

דימום רב בפיסורה מה לעשות

שלום קטי, פיסורה אכן יכולה לדמם אבל בד"כ הדימום אינו רב. חשוב להיבדק ע"י פרוקטולוג כדי לוודא שאכן מדובר בפיסורה. הרופא צריך להחליט בהתאם לתלונות שלך , לגילך ולממצאים בבבדיקה האם צריך לבצע בירור נוסף לחפש מקור אחר לדימום. במידה ואכן הדמם הוא מהפיסורה אזי צריך להמשיך לטפל בפיסרוה - לרכך היציאות, לדאוג שהיציאות תהייינה קלות, לא להתאמץ בשירותים, להשתמש במשחות ספיציפיות לפסיורה, לאכול הרבה סיבים תזונתיים ולשתות הרבה נוזלים.

18/03/2019 | 22:04 | מאת: ירון

שלום, חלפו שמונה ימים מאז ניתוח הפיסורה (חיתוך השריר) ועדיין הכאבים עזים ביותר ברוב שעות היממה ובעיקר לאחר יציאות. אין דלקת במקום ונראה שההחלמה תקינה, האם זה סביר? עוד כמה ימי סבל צפויים לי?

שלום ירון, בד"כ אמור להיות שיפור הדרגתי אחרי הניתוח. אומנם השיפור אינו מיידי, אך אחרי 8 ימים אמור להתחיל שיפור מסויים. חשוב במקביל להמשיך להקפיד שהיציאות יהיו רכות וקלות. במידה ואין שיפור , עלייך לפנות לבדיקה עדיף אצל הרופא שניתח אותך. אם הכאבים ממשיכים או מחמירים חשוב לשלול שלא מתפתח זיהום במקום בצורת אבצס.

שלום דוקטור סובל כאבים בבטן תחתונה בצד שמאול לפעמים הכאב מורגש בצד שמאול והכאב חזק מאוד ולפעמיפ הוא לא ממוקמם אבל זה בא מצד שמלאי מרגיש גם שלא ממוקמם רק הצד השמלאי עושה לי את הכאבים הללן הכאבים רוב היום לא ממוקממם ועם עיוותים חזקים מהגינהום יש לי מעי גס רחב האם יספיק קולנסקפיה קצרה לבדוק את המעי הגס שמלאי רק ?האם נכנסיפ הרבה עם הצינור כמו בקולנסקפיה ארוכה ?פעם שעברה עברתי קולנסקפיה מלאה בלי טשטוש ובלי הרדמה וזה כאבים חזקים רצח נהיה לי דופק מהיר בזמן הבדיקה הזאת ממה נגרם כאב בצד שמאול של בטן תחתונה ביחד עם עיוותי מעיים בעיות גב יכולות לגרום לתןפעוץ הללו?סיטי בטן לא מזמן היה תקין לגמרי החים שלי כמו של כלב כלב החים יותר טובים משלי כבר חצי שנה סובל מהכאבים האלה מסתגר בחדר ימים שלמים הדכאון בגגך הכאבים האלה לא חולפים לי לא יכול לצאת עם חברים למועדון כמו שהיתי רגיל תמיד בקושי מדבר עם המשפחה שלי סגור בחדר הגגך הכאבים לא מדבר עם אפחד מימה יכול ליגרם כאב צד שמאוך של הבטן כןל היןם יש לי כאבים שם התיאשתי לגמרי עדיף לי למות עם המצב הזה יצשיך ולא יעלו על הבעיה חייב הצעתך רופא משפיה דוחף לי כדורים נגד כאבים אבל רוצה לטפל בבעיה לא בכאב רק למה יש כאב כזה מה הסיבה תודה

שלום שמעון, הסיפור שאתה מתאר נשמע חריג ולא רגיל. נשמע שאתה סובל מאוד. עשו לך סיטי בטן והיה תקין. קשה לומר ממה שאתה מתאר מה הגורם לכל הסימפטומים הללו. לפי מה שאתה מתאר נשמע שמודבר במהלך ממושך ומורכב שעבר בירור כלשהו ולא מצאו את הגורם. לכן בוודאי אין לי יכולת כאן לומר משהו מעבר לזה. זה בהחלט לא נשמע בעיה רגילה אלא בעיה חריגה מאוד. כאבי בטן שמאלית יכולים להיגרם מסיבות רבות - החל מדלקות במעיים, בעיות בדרכי שתן, בקעים בדופן הבטן, תהליכים גידוליים, ועוד. לעיתים לאחר בירור קורה שלא מוצאים סיבה ברורה. יש צורך להיבדק ע"י כרורג , שיעבור בנוסף על כל הבדיקות שעשית עד כה כדי לנסות להגיע לשורש הבעיה.

16/03/2019 | 22:00 | מאת: ורד

שלום. האם סקין טאג קטן, רגיל, בפי הטבעת יכול לנשור מעצמו?

שלום ורד, קפל עור בד״כ לא יעלם מעצמו. יכול להיות שישתנה עם השנים, יגדל או יקטן, אך לא ״ינשור״ מעצמו.

שלום רב, יותר לא רוקחים את המשחה ניפידיפין משום שיש בשוק ניפידיפין עם חומר מאלחש, הבעיה היא שרשום שם בפירוש שאנטרולין אינה מומלצת בהנקה מכיוון שזה חודר לחלב אם. כששאלתי שוב את הרופא הוא אמר שזה בדיוק כמו הניפידיפין שהיה ניתן לשים בהנקה. הניפידיפין החדש הוא 0.3% עם לידוקאין ומורחים אותו רק פעמיים ביום, לא כמו הניפידיפין שרקחו שאותו היה צריך לשים 4 פעמים. מה עליי לעשות? האם אין בשוק אף משחה המתאימה לנשים מניקות אשר סובלות מפיסורה? האם צריך לפעול לפי ההוראות ולמרוח רק פעמיים ביום את המשחה למרות שאמרו שזה בדיוק כמו הניפידיפין שרקחו? אשמח לדעת טיפה יותר על המשחה החדשה והאם יש אלטרנטיבות לנשים לאחר לידה. תודה

שלום ספיר, האמת שאני לא מכיר שלא רוקחים יותר את המשחה ניפדיפין. אני עדיין רואה מטופלים שמתמשים בניפדיפין. אולי זה תלוי בית מרקחת. אנחנו עדיין רושמים גם מרשמים לניפדיפין ולא נתקלנו בבעיה כמו שאת מתארת. הרבה זמן יש אלטרנטיבות לניפדיפין כמו רקטוגסיק (גם היא אינה מומלצת בהנקה או הריון) אך עדיין הניפדיפין קיים לדעתי.

היי ספיר.. מצאת משחה שמתאימה להנקה?

19/06/2019 | 11:50 | מאת: רחל טולדנו

רוצה לעמות כי לי יש בעיה למצוא את ניפדיפין לא בקופת חולים ולא בסופרפארם. התחלטי לקחת EECTOGESIC 4MG וסובלת מכאבי ראש עזים מה עם תרופה ANTROLINE

היי קיבלתי את המשחה מהרופא והשתמשתי בה יומיים, לאחר קריאה. ראיתי שממש אסור להשתמש בתרופה בזמן הנקה ואני מניקה. מציינת שהשתמשתי בה אתמול 3 פעמים והיום פעם 1. כמובן שהפסקתי את הטיפול אבל אני חוששת בגלל שאני מניקה. מה עלי לעשות?

הrectogesic יכול לעשות כאבי ראש וסחרחורת ברבע שעה הראשונה לאחר המריחה, לפי דברי רופאי

שלום דוקטור אני סובלת מפיסורה ומטחורים ,מזה כשבועיים הכאבים בלתי נסבלים ויתווסף גם דימום ריקטלי. אני משתמשת בניפידיפין אך משום מה הפעם המשחה לא מקלה עליי. האם יש משהו מתקדם יותר? משהו יעיל יותר? הכאבים בלתי נסבלים כרגע שותה אבילאק כדי שהיציאות יהיו רכות אך גם זה לא מועיל . צה ניתן לרכוש?

שלום, ישנה משחה נוספת לפיסורה בשם רקטוגסיק. אבל בעיקר חשוב לרכך היציאות -לשתות היציאות, לאכול הרבה סיבים. תנסי גם לשבת באמבטיה עם מים חמימים וסבון למשך כ 20 דקות. אם אין שיפור לפנות לפרוקטולוג לבדיקה.

קיבלתי מרשם לנפידפין עקב פיסורה אך לא מוצא היכן רוקחים את המשחה.

אני עכשיו משתמשת באנטרולין במקום ניפידיפן שלצערי הרבבב יצא משימוש בבית מרקחת , ולאנטרולין בכלל אין מאלחש כמו של הניפידפין אלא ממש נמוך יותר וזה לשים משחה אבל עדין מאוד כואב. האם האלחוש של תרופת הניפדיפן היא יותר חזקה מהאנטרולין? 2. לגבי זמינות ניפידיפן - כנראה שאפשר להשיג רק בבית מרחקת פרטיים ובמקום תשלום של 18 שח בכללית זה עולה בסביבות 400 שח. וגן את המחיר של האנטרולין העלו ל -60 שח לעומת הניפידפן יקר פי 4 ופחות טוב. אני ממש מרגישה בתוך סיוט.

משחת אנטרולין מועילה לפיסורה או סתם חרטה ..ואם המשחה טיפולית או רק להקל מכאבים

הי, ניסיתי בפעם הראשונה מין אנאלי שכאב לי מאוד. כבר יומיים עברו ועדיין שורף לי ביציאות ונהיתה לי ג'ולה כואבת ונפוחה בפתח של פי הטבעת. האם זה טחורים או פשוט המקום פצוע? האם לשים משחת פרוקטר גמבל לכאבים? אודה לעזרתך. תודה רבה

שלום ורד, כמובן שקשה להעריך ללא בדיקה.. זה יכול להיות טחורים, אבל זה גם יכול להיות זיהום מקומי כמו אבצס , או פציעה מקומית כמו שתיארת. את יכולה להיעזר במשחות מקומיות להרגעה. זה בוודאי לא יזיק. אבל במידה והכאבים או הנפיחות לא חולפת בטווח של יום יומיים או אם יש חום, או כאבים חזקים אז יש להיבדק בהקדם כי אם מדובר באבצס אזי זה יכול להצריך התערבות דחופה לפתיחה וניקוז של הזיהום.

שלום יש לי חשד למחלקת מעי דלקתית קוליטיס אבל זה לא 100 אחוז בכול מקרה רציתי לדעת עם מותר לשתמש בנתים בנוגדי דלקת שיש חשד למחלה מעי דלקתית של קוליטיס או קרוהן ועם זה מפחית מהדלקת שאולי יש לי עם נורפן למשל יכול לפחית תסמינים שלי של הכאבים שיש לי בצד שמאול של הבטן התחתונה תודה רבה ...

שלום יניב, הדעות חלוקות לגבי השימוש בנוגדי דלקת שאינם סטרואידים כגון אדוויל ונורופן במחלת מעי דלקתית. בד״כ המחשבה הרווחת היא שהתרופות הללו אינן טובות במחלות הללו ואף עלולות לעורר התקף ולכן יש להימנע משימוש בהן. אבל כמו שאמרתי, זה לא חד משמעי והדעות חלוקות בעניין זה. מצד שני אם אצלך עדיין אין אבחנה של קרוהן אזי אין הוריית נגד לשימוש בתרופות הללו בכל מקרה. בכל מקרה מומלץ להיוועץ ברופא שמכיר אותך ואת מהלך המחלה כדי לתת הערכה מדוייקת.

14/03/2019 | 14:59 | מאת: בת 22

היי, אני בת 22 ומאובחנת עם מעי רגיז, שכולל עצירויות ושילשולים לסירוגין, ריר בצואה, טנזמוס, נפיחות וכאבי בטן, ועבר של טחורים ופיסורות בתקופת הצבא. לעיתים יוצא לי גם כיום טחור לאחר יציאה קשה והוא ברמה שניתן להחזיר אותו חזרה במקלחת, או שעובר לאחר יום בערך.. אתמול בערב הרגשתי גולה קטנה, קשה בולטת וכואבת בפי הטבעת, ולפי התסמינים שקראתי באינטרנט אני חושבת שמדובר בטחור חיצוני עם קריש דם. יש איזושהי משחה או טיפול שיכול להקל על הכאב? לטפל בקריש דם? קראתי שאם לא עברו 72 שעות ניתן להגיע לניתוח שיכרתו את קריש הדם.. האם זה מצב מסוכן שחייב ניתוח? או שאוכל להקל ולרפא אותו באמצעות טיפול ביתי משכך?.. תודה רבה מראש!

14/03/2019 | 15:01 | מאת: המשך-

*אציין בנוסף שלא קיים דימום רקטלי.

שלום רב, מה שאת מתארת בהחלט יכול להתאים לטחור חיצוני. מצד שני יכולה להיות גם אבחנה מבדלת וזה יכול להיות גם אבצס סביב פי הטבעת לכן עדיף להיבדק ע״י רופא כדי לוודא האבחנה. טחור חיצוני עם קריש גם לא מחייב ניתוח וברוב המקרים חולף מעצמו אחרי 3-4 ימים של טיפול שמרני עם ריכוך יציאןת, משככי כאבים, אמבטיות ישיבה עם מים וסבון ומשחות מקומיות להרגיה. ניתן להשתנש במשחות רגילות לטחורים כמו פרוקטוזורין או משחות לאלחוש העור גמו עזרקאין. במרבית המקרים ההתקף חולף מעצמו ללא כל צורך בהתערבות. במידה והכאבים בלתי נסבלים או שהתקף חמור או לא חולף אז אפשר לנתח לנקז הקריש או לכרות הטחור.

14/03/2019 | 14:01 | מאת: אבי

שלום . רציתי מידע על ניתוח הלייזר לפיסורה ומדוע הוא פחות עדיף מניתוח שבו יש חיתוך מבוקר של השריר המכווץ. תודה מראש

שלום אבי, בשלב זה אין הרבה אינפורמציה על ניתוח לייזר לפיסורה ואני לא יודע לתת לך מידע על הפעולה. אישית לא ראיתי את זה נעשה אף פעם. עדיין הניתוח המקובל בספרות עם שיעורי ההצלחה הגבוהים ביותר הוא חיתוך מבוקר של השריר. אופציה מקובלת נוספת היא הזרקת בוטוקס לשריר.

13/03/2019 | 10:23 | מאת: אמא דואגת

שלום בני אובחן. התייעצתי עם שני כירורגים שניהם המליצו על ניתוח. ממה שאני מבינה ההחלמה קשה מניתוח ויש סכנות לזיהומים קשים. אני חוששת מניתוח. מדובר בנער. מה עוד שזה עלול לחזור. דיברתי עם מספר אנשים ומהם הבנתי שיש משחות שעזרו להם והם לא נאלצו לבצע ניתוח. המשחות אפילו בסל. לנו המליצו ישר על ניתוח. לא נתנו הזדמנות לטפל. מציינת שהייתי אצל שני כירורגים ורופא עור. האנשים שדיברתע איתן שכחו את שם המשחות. האם ידוע לכם באיזה משחות מדובר. אודה לעזרה. אמא

שלום, סינוס פילונידלי אינו מצב מסכן חיים אלא דלקת של העור מעל עצם הזנב, שמשמעותו הינה בעיקר פגיעה באיכות החיים. לכן ההחלטה אם לנתח או לא תלויה בעד כמה הסימפטומים חמורים - כלומר האם היו אבצסים, האם יש הפרשות מרובות, כאבים כרוניים וכיוצא בזה. אם אכן הסימפטומים הם משמעותיים או שהיו זיהומים חוזרים באיזור אזי אכן ההמלצה היא לנתח. את צודקת בכך שההצלחה בניתוחים הללו אינה אידיאלית. כלומר עלולה להיות חזרה ועלולים להיות זיהומים בפצע הניתוח וההחלמה יכולה להיות מורכבת. לכן היום הנטייה היא לעשות ניתוחים יותר מינימיליים ללא כריתות נרחבות. לגבי משחות - אני לא מכיר משחות ספיציפיות לסינוס פילונידלי. אפשר לנסות משחות רגילות לזיהומים בעור כמו משחת סינטומיצין וכיוצא בזה, אבל זה תלוי במצב.

13/03/2019 | 01:05 | מאת: מוטי

שלום דוקטור רציתי לדעת עם כאבים באשכים גורמים לכאבים עיוותים ועם בעיות אשכים יכולים ליגרם מבעיה אורטופדית תודה

שלום רב, כאהים באשכים יכולים להיות בכל מיני אופנים, גם עוויתיים. לא נראה לי שקשור לאורטופדיה. עלייך לפנות לאורולוג.

12/03/2019 | 20:37 | מאת: גדי

שלום, יש לי מספר בעיות: א. יש לי כבר כמה שנים חוסר יכולת להתאפק כשאני צריך לשירותים והדבר מתבטא כהרגשה של משהו דוקר בפי הטבעת ולעיתים קרובות קשה לי מאוד מאוד להתאפק. ב. יש לי פיסורה שאובחנה לפני מספר שנים. ג. לעיתים יש לי דם בניגוב. ד. אובחנתי עם קרוהן בקולונוסקופיה לפני כמעט שנתיים, ובאותה בדיקה אובחנה גם פרוקטיטיס בגלל מספר אפטות שנראו ברקטום. ה. יש לי גירודים וכאבים בפי הטבעת השאלה שלי היא כזאת: לדעתי החוסר יכולת להתאפק קשור לאיזושהי בעיה ברקטום/פי הטבעת ולא לקרוהן, וכשאובחנתי בקולונוסקופיה עם קרוהן ופרוקטיטיס אז הבנתי שפרוקטיטיס הוא מונח כללי ואני לא יודע באיזה פרוקטיטיס מדובר. איזה בדיקות אני יכול לעשות כדי לברר מה הסיבה לחוסר יכולת להתאפק? עם איזה בדיקות פרוקטולוג יכול לעזור לי? תודה.

שלום גדי, האם בעקבות הקרון והדלקת במעי יש לך יציאות מרובות? שלשולים? מחלת קרון פעילה ולא מאוזנת יכולה לגרום לתכיפות מוגברת ביציאות, חוסר יכולת להתאפק, שלשולים מרובים, עד כדי בריחת צואה במקרים חמורים. היציאות המרובות הללו ומחלת הקרון יכולים לגרום לפיסורה, וזה יכול להוביל לכאב או תחושת דקירה בפי הטבעת ולדימומים בניגוב. כלומר סופו של דבר הכל קשור בקרון. עלייך להיבדק ע״י רופא הגסטרו שלך ולהעריך האם המחלה מאוזנת? האם אתה מקבל תרופות לקרון? האם צריך להוסיף או לשנות הטיפול כדי לייצב את הדלקת? במקביל להיבדק גם ע״י פרוקטולוג.

12/03/2019 | 20:03 | מאת: לילך

שלום רב, אני בת 62. מזה זמן מה אני מרגישה כאבים בפי הטבעת, וברקטום, גם מס' שניות לפני ההתרוקנות, וגם פה ושם ללא כל קשר להליכה לשירותים. בין שאר הדברים שאני מבררת, אני עוברת גם ברור גניקולוגי . היום עברתי א.ס. וגינלי , ובין התוצאות החריגות היתה התייחסות לדוגלס - ונכתב שמדובר בנוזל בכמות מועטה. מחר אעביר גם מספר בדיקות דם של מקררים. האם יכול להיות שדבר זה ( נוזל דוגלס)נובע מממאירות בפי הטבעת ? כמובן שאפנה לרופא בקרוב, אבל עד אז - יש משהו מדאיג/חריג בתוצאה מהסוג הזה הקשורה לממצאים בדרכי העיכול? תודה מראש

12/03/2019 | 20:05 | מאת: לילך

מקררים - צ"ל מרקרים*

שלום לילך, נוזל בכמות קטנה בדוגלס הוא ממצא לא ספיציפי שלעיתים מופיע בנשים. הסיבות יכולות להיות רבות ומגוונות ולאו דווקא מדאיגות. ייתכן קשר לממצאים בדרכי עיכול אבל זה לא שכיח. בלי קשר לנוזל בדוגלס עלייך להיבדק ע״י כירורג או פרוקטולוג עקב הסימפטומים שאת מרגישה.

האם יכול להיות שנוזל זה כן קשור לתחושות שלי בפי הטבעת ובחלחולת? בעבר היתה לי פיסורה, אבל אני לא סובלת ממנה הרבה שנים .שוב מודה לך

קשה לדעת איך הנוזל המועט בדוגלאס קשור, אם בכלל לתלונות שלך. על פניו, מבחינה פרוקטולוגית, לנוזל בדוגלאס אין כ״כ משמעות. מה שמשנה זה מה מוצאים בבדיקה הפרוקטולוגית.

11/03/2019 | 22:00 | מאת: רויטל

שלום, עברתי לפני 8 ימים ניוח לכריתת פיסטולה פריאנלית. אין לי כאבים מלבד גרד מדי פעם וכן הפרשות חומות שמלוות אותי לאחר הניתוח. רציתי לדעת האם הגרד החולף וההפרשות לאחר למעלה משבוע הן עניין תקין ותוך כמה זמן צפויים לחלוף. תודה רבה

שלום רויטל, בהחלט סביר בשלב הזה לחוות הפרשות, אי נוחות וגרד באיזור הניתוח. זה אמור להשתפר ולחלוף בהדרגה. חשוב לוודא שאין לך חום, כאבים חריגים או נפיחות חריגה באיזור הניתוח וכמובן לשוב לבקורת לרופא המנתח.

11/03/2019 | 21:42 | מאת: יוני

שלום רציתי לדעת על נמק במעם גורם לכאבים עיוותתים תודה

שלום יוני, נמק במעיים זו תופעה חמורה, אקוטית ומסכנת חיים. בד"כ החולים עם נמק במעיים מתייצגים במצב קשה לבית החולים ובד"כ עוברים ניתוח דחוף. בד"כ לא יתייצג עם כאבים עוויתים אלא כאבים עמומים לא ספיציפיים וירידה כללית במצב.

11/03/2019 | 17:53 | מאת: Dol02

שלום פרופסור . האם ידוע לך אם אחרי מין אנאלי פי הטבעת חוזר לגודל המקורי שלו ? אני מרגיש לפעמים כאילו אני יושב על כדור ומרגיש את הרקטום .. ישמלי תחושה גם שאני מרגיש סוג של לחץ לפעמים .. מה זה אומר ?

שלום , הסימפטומים שאתה מתאר אינם ספיצפים ויכולים לנבוע מסיבות שונות. אני מציע שתפנה לבדיקת פרוקטולוג .

שלום, לאחר שהמלצת לי לשנות משחה מניפידיפין לרקטוג'סטיק, הלכתי לפרוקטולוג שאמר שלמשחה יש תופעות לוואי נוראיות. אני כשבועיים עם המשחה ולא היה לי שום תופעת לוואי, אני שמה כגרגר אפונה. השאלה האם אני לא מורחת נכון? הפרוקטולוג אמר להכניס את המשחה פנימה, מה שהיה קשה שהפיסורה כאבה אבל לאחר כשבוע באמת יכולתי להכניס אצבע ולהכניס את המשחה. האם בעצם מה שאני עושה מחמיר את הפיסורה? כיצד מורחים את המשחה, והאם העובדה שאיני מרגישה את התופעות הלוואי המצויינות אומר כי איני שמה "מספיק" משחה. שכחתי לציין שאני שלוש וחצי חודשים אחרי לידה וזה יצא בעצם שבועיים לאחר הלידה.

שלום ספיר, אני לא חושב שאת עושה משהו שמחמיר את הפיסורה. המשחה לא תחמיר את הפיסורה. מה שעלול להחמיר פיסורה זה בעיקר יציאות קשות ומאמץ בשירותים. אני חושב שאת עושה נכון. את יכולה להיעזר בהנחיות המצורפות למשחה. העובדה שאין לך תופעות לוואי אינה בהכרח אומרת שאת לא מורחת מספיק. זה נכון שאם מורחים יותר מידי עלולים להיות יותר תופעות לוואי כגון סחרחורות וכאבי ראש. העניין החשוב יותר הוא שאת לאחר לידה. המשחה אינה מומלצת בהריון ובזמן הנקה. לכן אם את מניקה מומלץ לא להשתמש בה. אפשר להשתמש בניפדיפין. בכל מקרה כדאי להיוועץ ברופא שלך .

הפרוטוקולג אמר שאיו שום בעיה למרוח בהנקה, אתה אומר שעליי להחליף לניפידיפין? שאלתי בנוסף את הרוקח והוא אמר שזה בסדר. אני כבר שלושה שבועות מורחת ומניקה מקווה שלא עשיתי נזק.

היי ספיר, אני לא חושב שעשית נזק. הדברים הללו לא הוכחו כמזיקים. פשוט אין הוכחות שזה בטוח. שזה קצת שונה. לכן בעיקרון לא מומלץ ליטול בזמן הריון או הנקה. ניפדיפין יותר בטוח ביחס לרקטוגסיק בתקופות אלו. זה אמור להיות רשום בגליון המצורף לתרופה.

אני מודה לך על כל התשובות, זה נורא קשה ההתמודדות עם הפיסורה בייחוד שהיא לא עוברת. שאלה אחרונה.. אם ניפידיפין בעבר לא עזר בגלל זה הרופא החליף לרקטוגסטיק, כדי לנסות שוב? השתמשתי בזה לתקופה של חודש ימים

אל תרגישי לא בנוח, תשאלי כמה שצריך.. אין מניעה לנסות שוב ניפדיפין, אך בידיעה כי אם לא עזר בעבר ייתכן מאוד שלא יעזור גם הפעם. כמובן שהבסיס לכל הטיפול הוא הסדרת היציאות ולהפקדי שהיציאות יהיו רכות, קלות ומהירות ללא התאמצות בשירותים. בסופו של דבר פיסורה אינה בעיה מסכנת חיים אלא בעיקר בעיה של איכות חיים. לכן במידה ותגיעי לסף בו איכות החיים שלך נפגעת באופן משמעותי אזי ישנן גם אופציות ניתוחיות במידה והטיפול השמרני אינו עוזר - ניתוח לפיסורה בו חותכים באופן חלקי את השריר, או אופציה יותר קלה בה מזריקים בוטוקס לשריר.

אני מודה לך על כל התשובות , התקשרתי למוקד של תרופות לנשים בהריון ולאחר לידה ואמרו שניתן לשים רקטוגסטיק ללא חשש רק לא לשים וישר להניק, לחכות להנקה הבאה.. אחרי 3 שעות. אמשיך את הטיפול עם הרקטוגסטיק משום שניפידיפין באמת לא עזר לפיסורה להחלים. שוב תודה רבה

10/03/2019 | 20:15 | מאת: יניר

שלום מותר לאכול פירות וירקות שיש מחלות מעי דלקתיות כמו קרוהן או קוליטיס תודה

שלום יניר, בעקרון ההמלצה לחולי קרוהן או קוליטיס היא לכלכלה דלת סיבים. כלומר ירקות מבושלים בלבד, ופירות ללא קליפה בד"כ רק תפוח אגס או בננה . בעיקר במידה והמחלה פעילה. במצב הכרוני כלומר לא תחת התקף אפשר להיות פחות מחמיר אך זו ההמלצה הכללית.

קבלתי הפנייה לפרוקטולוג לטיפול בטחורים. הרופא המפנה נתן לי מרשם ל-2 בקבוקי חוקן. אך לפי ההנחיות לתרופה יש להשתמש רק בבקבוק אחד. מה לעשות?

שלום אלן, אם אתה סה"כ אדם בריא, ללא בעיה בתפקודי כליות אזי אין בעיה להשתמש בשני חוקנים על מנת שתגיע נקי לבדיקה.

08/03/2019 | 21:19 | מאת: Dol02

היי ביצעתי כמה פעמיים מין אנאלי ויש לי החלשות סוגרים אם פי טבעת רחב אני חושב ..כיום אני מבין שעשיתי טעות גדולה כי מסתבר שהסוגרים אמורים להיות מהודקים בשביל אנרגיה וחיוניות לחיים בכללי.. יש דרך להחזיר תגלגל לאחור ?..

שלום רב, מדוע אתה חושב שיש היחלשות של הסוגרים שלך? האם יש בריחת צואה או בריחת גז? העובדה שפי הטבעת רחב אינה בהכרח מצביעה על היחלשות הסוגרים. מדובר בשאלה תפקודית ולא לפי מראה חיצוני של פי הטבעת. לכן גם אם פי הטבעת פעור זה לא בהכרח אומר שיש היחלשות תפקודית של הסוגרים. אומנם קיימים טיפולים ואף ניתוחים מורכבים שמטרתם לעזור בשיפור וחיזוק השליטה על הסוגרים. אך הם מבוצעים בד״כ רק באנשים החווים חוסר שליטה.

08/03/2019 | 22:51 | מאת: דולב

אני יודע כי אני מרגיש כבר שאני לא נמשך לבחורים . ושמתי לב שמתי שאני מהדק את הסוגרים אז יש יותר משיכה חוץ מי זה יש לי מלא עור בפנים מה שמפריע לי ליציאות אין איזה משו שיעשה לי צ'יק צ'יק ויחזיר תמצב לקדמותו ?

07/03/2019 | 21:49 | מאת: אור

שלום רב מקווה שהגעתי למקום הנכון... לאחרונה, יש לי כאבים לפני כמעט כל יציאה. העניין הוא שזה כאב שלא כל כך ניתן להסביר כי זה כאב פנימי ומרגיש כאילונכל האעזור התחתון תפוס חזק ל6-7 שניות. לאחר מכן כשאני הולכת לשירותים, הכל בסדר והכאב כמובן לא מופיע יותר עד לפעם הבאה. ההרגשה היא שהגוף מאותת לי ללכת לשירותים בצורה מאוד מוזרה.... לאחרונה זה כל יום קורה ותמיד זה היה לי לעיתים רחוקות . אשמח לדעת מה זה יכול להיות?

שלום שלי, אכן מה שאת מתארת קצת לא ברור. בד״כ פתולוגיות שונות בתעלה האנלית יגרמו לכאבים בעקבות או בזמן יציאה (כגון פיסורה או טחורים),. אצלך לעומת זאת את מתארת כאב שמוקל בעקבות היציאה.  יכול להיות שנגרם בעקבות קושי בהתרוקנות? קשה לי לומר בשלב זה. מציע שתיבדקי באופן מסודר ע״י פרוקטולוג מומחה.

07/03/2019 | 12:11 | מאת: שלי

שלום רב סובלת שנים רבות מרקטוצלה ונעזרת באצבע להוצאת הצואה. בזמן האחרון חשה כאבים במקום האם מהרקטוצלה ומה בטיפול תודה

שלום שלי, קשה לומר בדיוק ממה הכאבים שאת מרגישה כעת. ייתכן שנוצר כיב באיזור כתוצאה מההתרוקנות הידנית. ייתכן שיש פיסורה בתעלה האנלית, או אולי אפילו טחורים. יש צורך להיבדק ע״י פרוקטולוג מומחה כולל הסתכלות פנימה ברקטוסקופיה כדי להגיע לאבחנה וטיפול מדוייקים.

06/03/2019 | 18:05 | מאת: סטודנט

ד״ר שגב שלום, עברתי לפני כמה שבועות ניתוח לסגירת פיסטולה. הכירורג סתם את התעלה באמצעות דבק ביולוגי ותפרים. האם יש מניעה לחזור ליחסי מין אנאליים ? אם אין, כמה זמן עדיף להמתין לפני ? אני שואל אותך כי אני מתבייש לשאול את הכירורג שלי, כלומר באופן לא אנונימי. ממש אודה על תשובתך, סטודנט

לחכות לפחות חודשיים, ורק לאחר בקורת רופא מנתח שבודק ורואה שהכל החלים היטב.

06/03/2019 | 05:13 | מאת: אופיר

שלום סובל חצי שנה מכאבים במעיים בזמן אחרון מרגיש שנשדבק משו לשלפוחית השתן שלי יש מצב שזה פיסטולה ? כןל נגיעה קטנה באשכים עושה כאבים חדים שם והם ממש רגישים הרגשה שמשו נדבק לשם ויש חשש שיש לי קרוהן לפי כירוג עוד לא 100 אחוז אבל מזה מרגיש משו מוזר בשלפוחית השתן שלי רגישים מאוד ומרגיש שנדבק משו לשם תודה

שלום אופיר, רגישות באשכים אינה ממש קשורה לשלפוחית השתן. מדוע אתה מתייחס לשלפוחית השתן? השלפוחית נמצאת במיקום אחר לחלוטין. במידה ויש לך כאבים ורגישות על האשכים עליך לפנות לבדיקת אורולוג.

06/03/2019 | 22:43 | מאת: אופיר

שלום דוקטור אין מצב כזה שאולי המעי נדבקלאשכים ןזה עושה לי תרגישות והכאב באשכים?אורולוג בדק אותי ואמר שהם תקינים לפי דעתו אןלע המעי נדבק לאשכים ?איזב בדיקה מאבחנת זאת קבעתי תור לאורלוג באופן אמבולטרי אבל מה אתה חושב על מה שאמרתי אשמח תודה

יכול להיות בקע במפשעה שיורד לכיוון שק האשכים. כדי לאבחן צריך להיבדק ע״י כירורג.

06/03/2019 | 01:57 | מאת: עידו

שלום רציתי לדעת איך יכול להיות שבשיקוף ראו מעי גס רחב ובסיטי לא ראו את זה...תודה

שלום עידו, מדובר בשתי בדיקות שונות לכן קשה להשוות ביניהן. בכל מקרה כנראה שההרחבה שנצפתה בשיקוף אינה נגרמת על רקע ממצא חוסם כרוני, וכנראה שמדובר בהרחבה פונקציונלית. ולכן במועד אחר לא נצפתה. בכל אופן בדיקת ה CT יותר מדוייקת ונותנת יותר אינפורמציה.

05/03/2019 | 22:05 | מאת: קובי

דוקטור שלום מפחד שיש לי קוליטיס איסכמית ולא מגלים את זה עשיתי סיטי אנטוגרפיה לפני 3 חודש והיה תקין אין לי שלשולים לפעמים יציאות רכות לא מקיא אין דם ביציאות הגיל שלי הוא 28 מה הסיכוי שיש לי את זה תודה

סיכוי קלוש ביותר קובי. מעולם לא נתקלתי בזה בגיל כזה צעיר. וגם מה שאתה מתאר ממש לא מתאים.

05/03/2019 | 15:54 | מאת: רחלי

אני סובלת מהיצרות במעי הגס צמרמורות כאבי בטן קשיי עיכול קשיי התרוקנות . יש פיסורה שממש כבר כמעט נסגרת ברצוני לברר האם יש בעיה לבצע קולונקופיה כשהפיסורה כמעט במצב סגירה ? מה רמת הסיכון לפיסורה ? פתיחה חלקית שלה או מלאה?

שלום רחלי. אפשר לבצע קולונוסקופיה. ישנה אפשרות מסויימת שהבדיקה תחמיר את סימפטומי הפיסורה. אני לא חושב שהסיכון גבוה אך הוא קיים.

בס"ד. בס"ד. ד"ר זמורה שלום הייתי אצלך לפני חודש וחצי . התלוננתי על עצירות כרונית וקושי בדיפיקציה . כאילו פי הטבעת חסום. מאז הופיעו גם הקאות.וצמרמורות לא נראתה קצה פיסורה אך להערכתך היה מדובר בפיסורה. המשכתי בטיפול לפיסורה אך הדיפיקציה נמשכת. המעיים לא מתרוקנות ללא משלשלים יש עוד חסימה. ציינת שאם לא יהיה שיפור בכאבים לבוא אליך לעשות בדיקה בהרדמה. בגלל הכאבי בטן וההקאות הופנתי לקולונוסקופיה שצריכה להתבצע בעוד שבוע בדיוק מהיום. הפיסורה האחורית בשלבי סגירה אחרונים מכיוון שנפתחה מעט מלחם שמרים שאכלתי האם במצב זה בטיחותי לבצע את הקולונוסקופיה ? מה הסיכויים שהיא כולה תפתח בחזרה ? או האם תוכל לעזור לי להגיע אליך לבצע את הבדיקה בהרדמה כדי לראות מה חוסם לי את הרקטום. כי התור שלי אליך הוא רק בעוד שבועיים בברכה רחלי

04/03/2019 | 00:53 | מאת: גלי

שלום ד״ר. לפני שנים שמתי לב שיש לי חתיכת עור סמוך לפי הטבעת (מעליו- לכיוון איבר המין ) חיפשתי תמונות באינטרנט ולאמצאתי תמונות עם החלק הזה רציתי לשאול אם זה נורמלי או לא אז מזה ומזה???

04/03/2019 | 00:58 | מאת: גלי

אציין שזה לא טחורים, אני יודעת איך נראה טחורים.

שלום גלי, קשה להתייחס למה שאת מתארת בלי לבדוק ולראות את זה. בכל אופן לפי התיאור זה יכול להתאים לקפל עור פריאנלי -וזה לא פתולוגי ולא מצריך כל טיפול. בכל מקרה כדי לוודא ולאשר האבחנה עלייך לפנות לבדיקה ע"י פרוקטולוג מומחה.

בימים האחרונים יש לי בלוטה בעצם הזנב, אדמדמה ומפרישה מעט. מרוב כאבים של אי אפשר לנהוג, לשבת, לשכב - רגדתי נורופן ומשחת וולטורן גל. אין לי מושג אם זה מספיק למצב שלי?

שלום רון, מה שאתה מתאר מתאים לפילונידל סינוס. זה זיהום מקומי בתת עור מעל עצם הזנב הנגרם ככל הנראה על רקע שורש של שערה הפוכה. לעיתים אף יכול להתפתח אבצס במקום המצריך טיפול כירורגי פשוט אך דחוף - כלומר פתיחת האצבס. בכל מקרה חשוב שתפנה בהקדם לבדיקת כירורג כדי לאשר האבחנה וכדי לטפל בהתאם.

03/03/2019 | 23:46 | מאת: מירים נועה

שלום דוקטור לפני שבועיים התגלה אצלי פיסורה ואני סובלת כמובן שמשתמשת במרכי צואה. רציתי לדעת עם השימוש בניפדפין 0.2 עושה כאב חד וחזק יותר כאשר יש שם ערמת זקיף... או להמשיך למרות שזה מרגיש לי שעושה יותר גרוע.... אציין שמבחינת תזןנה אני מקפידה לפי הכללים וגם רק מקלחות .

שלום המשחה לא אמורה לעשות לך יותר רע. אני לא מבין מה זה ערימת זקיף? בד"כ נותנים מספר שבועות למשחה לעבוד- עד כ 6 שבועות. חשוב להקפיד שהיציאות תהיינה רכות אחרת זה לא יעבוד. בכל מקרה אם אין שיפור תחזרי לכירורג שבדק אותך ונתן לך את המשחה. לעיתים בהיעדר שיפור ממליצים על ניתוח.

03/03/2019 | 21:15 | מאת: יעל

שלום רב, ראיתי שכבר היתה שאלה בנושא ובכל זאת לא הבנתי ככ את התשובה. שאלתי היא האם למרוח את המשחה מבחוץ או להחדיר קצת פנימה. כשקונים את המשחה בהוראות רדום שכן להחגיר עם התוספת הזו שמתחברת לשפופרת ומגיעה עם התרופה. מה לעשות?

שלום יעל, אני לא מכיר ספיציפית איך המשחה הספיציפית הזו מגיעה. מציע להשתמש לפי ההוראות הרשומות המצורפות.

03/03/2019 | 15:28 | מאת: יניב

שלום רציתי לדעת איך מאבחנים היצרות מעי במעי הגס חוץ מבדקת קולנסקופיה תודה

שלום יניב, אפשר לאבחן היצרות במעי הגס גם באמצעות CT עם חומר ניגוד, או שיקוף חוקן. הבדיקה הכי מהימנה היא קולונוסקופיה.

03/03/2019 | 17:59 | מאת: יניב

חוקן בריום זה בדיקה פולשנית דוקטור?

בחוקן בריום מכניסים קטטר לפי הטבעת ודרכו מזריקים חומר ניגוד, ואז עושים במקביל מספר צילומי רנטגן ורואים איך החומר מתקדם במעי הגס. כך אפשר לראות אם יש היצרות. את הקטטר מכניסים מספר סנטימטרים בודדים.

03/03/2019 | 18:30 | מאת: יניב

האם זה בדיקה מסוכנת יכולה ליגרום לנקב במעי או קרע בעקבות הבדיקה זה בהרדמה ?

לא בהרדמה. נדיר מאוד מאוד שהבדיקה תגרום נזק כגון קרע או נקב.

03/03/2019 | 22:48 | מאת: יניב

תודה רבה יבצע את הבדיקה הזאת

שלום. עברתי לפני חודשיים וחצי ניתוח הסרת טחורים+פיסורה+הסרת פוליפ. מאז הניתוח ישנו שיפור משמעותי והכאבים מהם הייתי סובל נעלמו. למרות זאת, הדימומים ממשיכים כמעט בכל יציאה, לרוב על נייר הניגוב ולפעמים גם נראה באסלה דימום. האם הדבר תקין? אני קצת מודאג. תודה רבה

שלום יפתח, סה״כ הכל אתה מתאר שיפור משמעותי וזה מה שחשוב. הדמם יכול להיות מצלקות הניתוח או מהפיסורה שנמצאת בתהליכי ריפוי. בכל מקרה חשוב שתיבדק ותפנה לבקורת אצל הרופא המנתח.

שלום,לאחרונה הופיע לי דם לאחר יציאה מספר פעמים. רופאת המשפחה המליצה לי להגיע לבדיקה אצל פרוקטולוג אבל ממש ממש חשוב לי שזו תהיה רופאה.אני מטופלת במאוחדת בתל אביב ואגיע לכל מקום במרכז,לצערי לא מצליחה למצוא פרוקטולוגית אישה דרך האתר שלהם מה שמוסיף לחץ. אודה לכל המלצה.

שלום נעמה לצערי הפורום לא יכול להמליץ או להפנות לרופא או רופאה מסויימים.

01/03/2019 | 22:41 | מאת: אופיר

שלום יש לסבא שלי גילו דברוקליטיס וזה נדבק לו לשלפוחית השתן האם הוא יצטרך לעבור ניתוח בגגל שזה נדבק הדלקת לשלפוחחת שחכתי לשאול את הרופאים מה הטיפול לכך

שלום אופיר, זה תלוי... קודם כל במצבו הבריאותי והגופני של הסבא שלך. כלומר הגיל שלו, מחלות הרקע, האם הוא כשיר לעבור ניתוח... שנית כל - האם הדיברטיקוליטיס אשר נדבקה לשלפוחית גרמה לבעיות? סימפטומים? האם אושפז בעקבות הדלקת? האם היו זיהומים בדרכי שתן. אם אכן הדיברטיקוליטיס גרם לבעיות ואם הוא כשיר לעבור ניתוח אזי בד״כ יש המלצה לניתוח. אך אם לא נוצרו סימפטומים וזה משהו מקרי שגילו בבדיקת הדמייה אזי לא תמיד צריך לנתח.

28/02/2019 | 18:45 | מאת: יניר

שלום רציצי לדעת מה הטיפול למעיים מורחבים ומה הסיבה למעי רחב תודנ

שלום יניר זו שאלה מאוד רחבה ולא ספיציפית. תלוי איזה מעי - דק או גס, באיזה מיקום ובאיזו סיטואציה? לכן קשה לתת תשובה. באופן כללי מעיים רחבים יכולים להיות על רקע משהו שחוסם או מפריע להם להתרוקן או בעיה בתפקוד של המעי וביכולת ההתכווצות שלו גם ללא משהו חוסם.

עשיתי מין אנאלי כמה פעמים .. היה לי באחד הפעמיים פיסורה של ממש לאחר שזה נעלם הבחנתי שפי הטבעת בפנים מעובה ואפילו בחוץ . אני מרגיש שהאזור רפוי ממש ושפי הטבעת גדול הלכתי לפיזוטרפיסית שרירי האגן אמרה שבסדר אבל הבחנו באולטראסאונד שפי הטבעת עולה מידי או יורד מיידי ושייתכן שזה בגלל שהאזור היה אמור להיות דחוס . יש לי אפשרות להחזיר את האזור להיות דחוס כמו פעם ? אני ממש בדיכאון מיזה . לעשות משו אפילו במישור הפרטי אני מוכן לשלם הרבה כסף להחזיר מצב לקדמותו

שלום, קשה להבין מהתיאור מה בדיוק הבעיה. בכל מקרה על מנת לדעת בדיוק חשוב שתיבדק ע״י רופא מומחה בתחום כירורג פרוקטולוג.