יחסים עם האם

דיון מתוך פורום  משפחה וזוגיות

29/08/2007 | 00:09 | מאת: שירן

שלום רב, אני בת 29, ילדתי לפני חודשים את ילדי הראשון. אמי באה אלי מדי יום ועוזרת לי רבות הן בעבודות הבית והן בטיפול בילד. אמי אשה מקסימה, היחסים ביננו טובים והכל מרצון ובאהבה. הבעיה היא שאמי נוהגת פעמים רבות "לייפות את המציאות", היינו לי חשוב שהטיפול בילד ייעשה לפי רצוני בדברים מסויימים לדוג' מתן כמויות אוכל סבירות, רחצה בטמפ' מים מסוייימת וכו'. חוץ מזה, אני נמצאת יותר עם הילד ומכירה אותו ואת הרגליו. אמי מאידך, מציגה את הדברים בפניי כאילו היא עושה הכל לפי רצוני כשבעצם "תפסתי" אותה מס' פעמים נוהגת אחרת לחלוטין. לאחר שהעמדתי אותה על הדברים, היא עדיין ניסתה להציג את הדברים כאילו עשתה בעצם מה שביקשתי אך ברור כי הדברים היו אחרת. לאחר מס' פעמים נשברתי וביקשתי לוותר על עזרתה אך היא בכתה וביקשה שוב ושוב לחזור לעזור תוך הבטחה שהדברים יהיו אחרת.אני מעוניינת בעזרה וגם היא נתרמת מכך שכן היא מאוד נהנית לבלות עם הנכד אך קשה לי עם חוסר האמון. שאלתי היא: מה לעשות? כיצד אתן בה אמון? ברצוני להדגיש כי מדובר בפעולות הקשורות בבטיחות הילד שהיא עושה כרצונה ואיני מתעקשת איתה על כל פרט ופרט כי אני מכירה בנסיונה ובאחריותה. לדוג' אמי מעשנת וחשוב לי שלא תעשן בקרבת הילד.לטענתה, הפסיקה לעשן לחלוטין לכבוד הילד. מאידך, איני יודעת האם הדברים באמת כך או שהיא מעשנת כשאיני בבית. דוג' נוספת אני מקפידה לתת לילד כמויות אוכל סבירות אך היא "דוחפת" לו כמויות גדולות ומדווחת על כמויות אחרות. אודה מאוד לעזרתך.

31/08/2007 | 00:06 | מאת: ע

דעה אישית: על עניין העישון הייתי מתעקשת, לא מוותרת, ולא גמישה.. אני מניחה שאם אמך מעשנת כאשר אינך בבית, הרי שריח מסויים נשאר והיית מרגישה זאת. בדברים אחרים - כל מי שתטפל בילד , תמצאי איזשהם דברים שלא מוצאים חן בעינייך, ולגבי אמך - את יכולה וזכותך להזכיר שוב ושוב שאת שמחה להיעזר בה, אבל להסביר לה למה חשוב שהיא תעשה כך וכך ולא אחרת. יש כנראה הרגלים שלה, שיישמה אותם כאשר היא גידלה את ילדיה, וקשה לה להסתגל לגישה שונה, אבל היום את האמא ואת מבקשת לנהוג אחרת. אני מקווה שאת יכולה להסביר לאמך בצורה חופשית יותר מאשר לכל אשה זרה אחרת שהיית או שתיקחי בעתיד בתור מטפלת.

04/09/2007 | 17:30 | מאת: ד"ר עידית שלו

לכותבת שלום, אני מסכימה מאד עם מה שנכתב. אני מציעה לדבר עם אמא גם על בעיית האמון. יש יתרון בלהיעזר באמא אך יש גם בלבול תפקידים מסויים: מי האמא האמיתית כאן..? אפשר להתגבר על כך אם תשוחחו. יש הבדל בין אמא לסבתא ואולי לוקח זמן לכל צד להתאקלם בתפקידו החדש. בהצלחה, ד"ר עידית שלו

מנהל פורום משפחה וזוגיות