שלום

דיון מתוך פורום  משפחה וזוגיות

14/07/2007 | 12:09 | מאת: orange5

יש לי בעיה. מאז שאני מכירה את עצמי אני סובלת מפגיעות יתר מדברים שנאמרים לי על ידי הזולת. ידוע שהישראלים קצת חצופים, אבל ממש בלי כל קשר אני נפגעת מאוד מהר ונעלבת מאוד מהר. הדבר מאוד מקשה עליי להתנהל בחברה ובעבודה. ברור לי שזה עניין של אופי וכד'. השאלה שלי הינה יותר בכוון הפרקטי התנהגותי : האם יש איזו דרך פסיכולוגית שהוכחה כיעילה אשר עוזרת בהדיפה מהירה של העלבון מעליי ? נניח, היגד מסויים כמו : "אני חזקה ולא נפגעת" או אולי חשיבה מסויימת כמו : "האדם הזה מסכן, ויש לו בעיות ולכן אסלח לו ולא אפגע ממנו כעת" או "אל תחשבי על מה שנאמר ועברי הלאה" - אגב מדובר בדברים שניסיתי אבל אני מחפשת רעיונות קצת יותר חזקים מכיון שאלו לא תמיד עובדים ולא תמיד יעילים. לכן שאלתי היא בעצם ממש ממש לכל אדם שקורא כרגע את פנייתי : איך אתם נוהגים להתמודד עם עקיצות והעלבות או עם יחס לא הוגן מכל סוג ? מה אתם אומרים לעצמכם ברגעים אלו ??? האם יש לכם שיטה ?

15/07/2007 | 18:30 | מאת: נועם

היי אני חושב שאני מבין מה עובר עלייך. גם אני טיפוס רגיש ופגיע. הרבה שנים הייתי עסוק בלהיעלב. גם היום זה יכול לקרות לי... ראשית למדתי לא להדוף עלבונות ולא להבליג אלא לומר לאדם המעליב שמאד נעלבתי. לדעתי בקטע של תקשורת להודות בפני האדם בעלבון זה משהו שטוב לשני הצדדים. נכון שלא בכל עקיצה זה אפשרי לנהוג כך אבל זה ודאי מומלץ בקשרים חבריים. אחרי שאנחנו הודינו בפני עצמנו והאחר שנפגענו, אפשר להתחיל לבחון לעומק, למה? לקחת את הרגש שמתעורר ולבחון אותו עם עצמי ורק עם עצמי. ולראות מה מסתתר מאחוריו. מה שמגלים על פי רוב עוזר לנו בהתפתחות, בהכרת עצמנו טוב יותר, ובריפוי. איך יודעים שאנחנו נרפאים מהפגיעות שלנו? אנשים פחות ופחות פוגעים בנו. כך זה עובד. ושיטה נוספת שאני גם נוקט היא התמקדות בעוצמות שלי בחיזוק הבטחון העצמי וזה אוטומטית מאזן את הצד הפגיע שבי, שאני אישית אוהב אותו. :-) בהצלחה.

18/07/2007 | 02:20 | מאת: ד"ר עידית שלו

לכותבת שלום, אני מסכימה מאד עם רעיונותיו היפים של נועם. אני מצרפת קישור לאתר של פסיכולוג שהדריך אותי לפני מספר שנים בהפנוזה. באתר יש סוגי הרפיות שונים. נסי את "חליפת המגן". http://www.baruch-elitzur.com/ בהצלחה, ד"ר עידית שלו

מנהל פורום משפחה וזוגיות