נגישות
נגישות

פורום קרוהן וקוליטיס

1821 הודעות
1592 תשובות מומחה

מנהל פורום קרוהן וקוליטיס

10/05/2017 | 08:59 | מאת: שרון

שלום רב דוקטור, אני חולה קוליטיס בן 44. להלן מהלך המחלה שלי: 2003 (בן 30) - התקף שעבר ללא טיפול או אבחון 2011 (בן 38) - התקף, בעקבותיו עברתי קולו' ואובחנתי. התחלת טיפול באסאקול 800 מג' 2 כדורים בבוקר ו2 כדורים בערב 2015 (בן 42) - קולו' מעקב שלוותה בהתקף קל ללא שינוי בטיפול התרופתי. פרט לכך - ברמיסיה. לאור העובדה שאני בסיכון לסרטן המעי הגס, שאלותי הן: 1. מה תדירות הקולו' שאתה ממליץ? כל כמה שנים? 2. האם אתה ממליץ הוספת "אספירין במינון נמוך" להורדת הסיכון הנ"ל? תודה רבה מראש, ועל ניהול הפורום!

לקריאה נוספת והעמקה

1.אחת לשנתיים-שלוש. -- אם יש גם סיפור משפחתי של סרטן מעי גס - להקפיד יותר. 2. לא

07/05/2017 | 16:49 | מאת: אלי

אמרו שוויז מאפשרת איתור שירותים ציבוריים עבורנו. איך משתמשים למעשה?

05/05/2017 | 15:46 | מאת: אלי.

שלום רב דוקטור, בחור בן 38, מזוהה עם קרוהן וקולוטיס מזה קרוב לשנתיים, מטפל, עד כמה שניתן. ברצוני לשאול אותך באם ישנו קשר למחלה והשמנה (בעיקר בבטן), אני יודע שזה בדרך כלל הפוך, אבל רציתי לשאול אם משהו "לא תקין" אצלי, יכול להיווצר המצב ההפוך, מכיוון שמתחילת התגלות המחלה אצלי, ישנה עלייה במשקל בהדרגה מדי חודש. וממש לא שיניתי משהו בהרגלי האכילה, ואפילו להפך יותר שומר וחושב פעמיים לפני שאוכל דברים משמנים ולא בריאים הן לי, הן למחלה. תודה מראש לתשובתך.

לקריאה נוספת והעמקה

05/05/2017 | 09:54 | מאת: שני - שנאל

היי דוקטור, בהמשך לבדיקות שאמרת לי להביא לצערי אין בידיי את כל הבדיקות וכיוון שלא יצא לי להביא את הכל יש בידיי רק ספירות דם, קולנסקופיה (מלפניי 3 חודשים) כולל תמונות וסיכומי רופא מבית חולים אסף הרופא. התור מאוד נחוץ לי כי אני ממש סומכת עלייך שתפתור לי את הבעיה שיש לי עם הדימומים, ריר ומוגלה ( יש לי פרוקטיטיס - וקצת אחרי הרקטום ) אני מטופלת עם ראפסאל 4 גרם ליום ואין שיפור לצערי הדם בא והולך וגם אני סובלת מהיתקפי כאבי בטן. התור שנקבע לי הוא ב4.6 זה בסדר אם אביא רק מה שציינתי לעיל, התור הזה מאוד חשוב לי!!! תודה רבה :)

לקריאה נוספת והעמקה

:-)

03/05/2017 | 11:41 | מאת: שני - שנאל

תודה לך ד״ר דיברתי עם עינב, היא מקסימה, קבעתי תור לתחילת יוני. עד אז אני מקווה שיחול שור במצבי, אשמח לדעת חוץ מבדיקות דם, אילן מסמכים עליי להביא ?

לקריאה נוספת והעמקה

בדיקות דם (אם קופ״ח כללית - לא צריך להביא, אראה במערכת) בדיקות צואה לקלפרוטקטין, גסטרוסקופיה, קולונוסקופיה, תשובות ביופסיות, תשובות וצילומים של CT או MRI, תשובות של קפסולה, רמות ויטמין b12 וויטמין D, צפיפות עצמות. רשימת טיפולים (עם תאריכים/תקופות), תגובות לטיפולים :-)

01/05/2017 | 23:15 | מאת: טלי

שלום- אני סובלת מקוליטיס כ 16 ס״מ מפי הטבעת, מטופלת ע״י סוג הראשון של התרופות האנטי דלקתיות. לאחרונה הנני חשה כי יש לי עצירות נוראית. האם זה נורמאלי לאור העובדה שיש לי קוליטיס? אציין כי בעקבות ההתאמצות שמתי לב כי יש לי ״ג׳ולה״ בפי הטבעת, שנורא כןאבת לי- כמו שטף דם, לדעתי זה סוג של טחור . מה עליי לעשות? (האם נפוץ כי לחולי קוליטיס יש טחורים?)

לקריאה נוספת והעמקה

שלום טלי האם זה נורמאלי לאור העובדה שיש לי קוליטיס? -- נורמלי - לא, אך שכיח יחסית - ולכול לקרות גם באנשים עם קוליטיסֿ -- לעתים נדירות עצירות היא חלק מתסמינים של פרוקטיטיס (״קוליטיס כ-16 ס״מ), אם את מרגישה שהיא מחמירה בתקופות של התלקחות - זה המקרה -- מציע לבדוק תפקוד בלוטת מגן (״תריס״). תת-פעילות עלולה לגרום לעצירות. יש קשר בין קוליטיס לתת-תריסיות. לדעתי זה סוג של טחור . מה עליי לעשות? -- לפנות לבדיקהֿ האם נפוץ כי לחולי קוליטיס יש טחורים? -- לא במיוחד אך נפוץ באופן כללי

שלום, פניתי לגסטרואנטרולוג בשאלה של קרוהן בגלל התמשכות של תלונות שמתאימות לאבחנה שנמשכו שנים והחריפו מאוד. בפגישת הייעוץ הראשונה אמר לי הרופא שזה נראה כמו תמונה קלאסית של קרוהן והחליט שנעשה בדיקות ולא נתחיל ישר בטיפול. את הבדיקות התחלתי בפועל כחודשיים לאחר האפיזודה החריפה האחרונה של שלשולים שנמשכו כמה שבועות כאשר ברקע שלהם בבדיקות מעבדה קלפרוטקטין ו-CRP מוגברים. עשיתי קולונוסקופיה עם אילאוסקופיה וביופסיה, גסטרוסקופיה, וידאו קפסולה וגם במקביל בדיקות דם מקיפות כולל ASCA ו-ANCA. את הבירור כולו והבדיקות עצמן עשיתי עשיתי אצל רופא מהשורה הראשונה, אולי "הכי נחשב" (וסליחה על הטרמינולוגיה, זה רק כדי להבהיר שנעשה בירור מקצועי). כל התוצאות חזרו שליליות בצורה חד משמעית והרופא קבע שאין לי קרוהן או קוליטיס. האם ייתכן שתוך כדי החודשיים שעברו מאז ה"התקף" האחרון שעברתי עד שהתחלתי את הבירור האנדוסקופי הגעתי לכזו החלמה מלאה כך שלא ניתן לאתר סימנים למחלה למרות שברקע אולי בכל זאת היא קיימת ? תודה מראש !

לקריאה נוספת והעמקה

״האם ייתכן...״ -- התכן אך לא סביר

01/05/2017 | 16:34 | מאת: שנאל

היי, סליחה על החוצפה, שמעתי המלצות רבות וטובות עלייך, מעוניינת להגיע לפגישה ולהיות פציינטית שלך, אני שייכת לקופת חולים כללית - אשמח לשמוע פרטים היכן אתה מקבל, ומהו צפי התורים? זה מאוד חשוב לי , יש לי קוליטיס (מסוג פרוקטיטיס) כ3 חודשים, רשמתי לך כמה פעמים בפורום, מאז הגילוי אין שום שיפור במצבי, יש לי דם חום בכמויות גדולות (כנראה שהמקור הוא חלקים רחוקים יותר במעי הגס) אשמח מאוד לתשובתך!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום שנאל, זה בסדר, תרגישי נוח עם הבקשה. מרפאת מעי דלקתית מכון גסטרו בילינסון (פ״ת) ֿ03-937-7241 שלוחה 5 gastro_IBD@clalit.org.il תגידי למנהלת משרד (עינב) שאת מהפורום האינטרנטי שלי התורים אינם ארוכים (לרוב) חג שמח

30/04/2017 | 08:38 | מאת: עתרה

שלום לך. תודה על התשובה הזריזה והמקצועית - בהמשך לשאלתי. משמעות דם חום - מעיד למעשה על המשך דלקת פעילה ? (גם אם הוא חום ולא אדום ?) האם פרוקטיטיס שמגיע מרקע זיהומי כמו זיבה וכ׳ (ולא מקרוהן / קוליטיס) הוא כרוני? ואיך מטפלים בו למעשה ?

לקריאה נוספת והעמקה

משמעות דם חום - מעיד למעשה על המשך דלקת פעילה ? -- לא. רק אומר שמדובר בדמם ישן יחסית (הדם נכרש)ֿ האם פרוקטיטיס שמגיע מרקע זיהומי הוא כרוני? -- לאֿ ואיך מטפלים בו למעשה ? -- אנטיביוטיקה

26/04/2017 | 15:31 | מאת: סטירואידים

שלום רב. אובחנתי עם קוליטיס כיבית לפניי 3 חודשים, מאז אני מטופלת עם רפאסל. אך לצערי הרב אני לא רואה כל שינוי! הומלץ לי על סטירואידים, נמנעת מלקחת אותם עקב תופעות לוואי.. אשמח לעזרה, מה זה אומר שטיפול של 4 גרם ביום לא עוזר ? בנוסף, לפעמים אני רואה דם שאינו טרי (אלא חום).. על מה זה מעיד?

לקריאה נוספת והעמקה

מה זה אומר שטיפול של 4 גרם ביום לא עוזר ? -- זה עלול לקרות ב-20% ממטופלים עם קוליטיס כיבית -- אפשרויות נוספות: טעות באבחנה? זהום בחיידק קלוסטרידיום? אלרגיה לרפאסל (נדיר ביותר אך גם מתבטאת בשלשול) בנוסף, לפעמים אני רואה דם שאינו טרי (אלא חום).. על מה זה מעיד? -- שהדלקת לא חלפה?

שלום. אחרי קבלת קולנסקופיה ותשובת ביופסיה התברר כי מדובר בדלקת כרונית במעי. אשמח לדעת מה המשמעות של "המלצות: - מעקב UC" מה זה אומר UC? האם יש לזה משמעויות שונות ברפואה?

לקריאה נוספת והעמקה

מה זה אומר UC? ulcerative colitis, קוליטיס כיבית, סוג של דלקת כרונית במעי. האם יש לזה משמעויות שונות ברפואה? לא בהקשר של ממצאים בקולונוסקופיה מה המשמעות של "המלצות: - מעקב UC" -- לתת טיפול ולאחר מכן לוודא (בבדיקות דם, בבדיקות צואה, בקולונוסקופיה חוזרת) שהטיפול באמת עזר

25/04/2017 | 07:49 | מאת: רות - אנה

שלום, בהמשך לתגובתי - על שימוש בנרות רשמת לי בתגובה ״דלקת?״ לא הבנתי מה פשר התשובה. ומדוע שימוש בנרות הוא חיוני ? האם פרוקטיטיס שמקורו ביופסיות דלקת כרונית שייכת לסוג קוליטיס (אין לי קרוהן) ? האם יש עוד דלקות כרוניות אליהן הוא שייך מלבד קוליטיס וקרוהן ?

לקריאה נוספת והעמקה

על שימוש בנרות רשמת לי בתגובה ״דלקת?״ לא הבנתי מה פשר התשובה. -- תשובה לשאלה מה יכולה להיות סיבה לאי-נוחות בפי הטבעת בעת שימוש בנרות ומדוע שימוש בנרות הוא חיוני ? -- הן כוללות חומר אנטי-דלקתי דמוי אספירין, שעוזר להפסיק את הדלקת. האם פרוקטיטיס שמקורו ביופסיות דלקת כרונית שייכת לסוג קוליטיס (אין לי קרוהן) ? -- אני לא לגמרי מבין את שאלתך האם יש עוד דלקות כרוניות אליהן הוא שייך מלבד קוליטיס וקרוהן ? -- דלקות זהומיות שעוברות ביחסי מין - לדוגמת פרוקטיטיס של גונוריה (זיוה) או כלמידיה.

24/04/2017 | 22:39 | מאת: רות - אנה

שלום, מטופלת באופן תמידי עם נרות רפסאל 1 גרם עקב קוליטיס (מסוג פרוקטיטיס ), כאשר אני מחדירה את הנר לפי הטבעת, אני חשה צריבה מטורפת כמה דקות וזה חולף כאלו לא היה. אציין כי הדלקת להערכתי פעילה כיוון שיש דימומים וריר ומוגלע בצואה. אשמח לדעת מה פשר הצריבה בבקשה..? ואשמח לדעת בנוסף האם פרוקטיטיס נחשב לקוליטיס כיבית?

לקריאה נוספת והעמקה

דלקת?

19/04/2017 | 15:16 | מאת: טליה

שלום, אני מטופלת עם רפאסל גרנולות עקב דלקת מעיים, אך כעבור שעה אני רואה את הגרנולות בצואה כגרגרים, האם זה מעיד על כך שהתרופה לא פועלת ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום טליה הגרנולות אינן אמורות להתמוסס אלא רק לשחרר מתוכן את החומר הפעיל. אין כל פגם בלמצוא אותן (ריקים מתוכן) יוצאות לדרכן אחרי שסיימו את העבודה.

19/04/2017 | 08:39 | מאת: טלי

שלום. עשיתי קולנסקופיה ורשום המונח ״MAYO2" אשמח לדעת מה זה אומר ?

לקריאה נוספת והעמקה

דלקת, בדרגת חומרה בינונית מינוס: לא עד כדי כיבים

19/04/2017 | 07:22 | מאת: ס

מודולן למכירה

12/04/2017 | 11:39 | מאת: שאול.

חג שמח, ותודה מראש על התשובות המפורטות!! צינתה: שזה טיפול מוזר קצת למחלת הקרוהן; אז אני יסביר אני חולה בקרוהן-קולוטיס, שרוב הפעילות (ואף הוחמרה קצת) היינה באזור הקצה, הרקטום. ישנה גם פעילות קטנה בהמשך, ככל הנראה שזה הקרוהן, וכל זאת לפי בדיקות פולשניות כגון קולנוסקופיה, [ועוד בדיקת אחרת פחות מסובכת ללא טשטוש, שביצעתי לאחרונה, (לא זוכר את שמה כרגע)]. כך שבהחלט ישנה פעילות כמעט לאורך כל הדרך (כשנתיים), למרות שמצבי הכללי השתפר והתייצב ככל הנראה בעקבות התרופות, בכך שברוך השם אינני משלשל כמו בתחילת "המפגע". מה שכן תמיד (מאז שזוכר עצמי) היו לי יציאות "בריאות" כשתיים שלוש ביום, מסודרות ובבית גם לאחר ארוחות בדרך כלל. לאחרונה המצב יצא מכלל שליטה ואינני שולט בעניין, ולוו דווקא בשל החוקן מהלילה (קורה גם בלעדיו), בדרך כלל בשעות הבוקר עד לחצי היום. (צורך עז בלהתפנות, כולל פינוי). אנסה לבדוק ולעשות כל מה שצינתה, אך מה ניתן לבדוק עבור מעי רגיז? שככל הנראה משתלב עם מחלתי. היה מאוד חשוב לי להעביר את ממצאיי ובעיותיי. מודה מראש על התייחסותך לעניין הנה"ל ועל הפירוט המופרט ביותר., חג שמח שאול.

לקריאה נוספת והעמקה

ליעוץ פרטני יש לפנות למרפאה

14/04/2017 | 01:22 | מאת: שאול.

חג שמח!

11/04/2017 | 22:31 | מאת: שנאלי

בהמשך למה ששאלתי, על ה פרוקטיטיס (15-17 ס״מ), הביופסיה מאשרת דלקת כרונית (אך לא קרוהן), אז זה משתייך לקוליטיס ?? הומלץ לי להתחיל בסטירואידים, אשמח לדעת האם כדאי לי ? והאם זה מאפיין חולי קוליטיס.

לקריאה נוספת והעמקה

זה משתייך לקוליטיס ?? -- ככל הנראה, כן הומלץ לי להתחיל בסטירואידים, אשמח לדעת האם כדאי לי ? -- לא יוכל לענות לשאלה זאת בפורום - זאת שאלה ליעוץ במרפאה והאם זה מאפיין חולי קוליטיס -- בחלק ממטופלים יש צורך בטיפול קצר בסטרואידים

11/04/2017 | 19:01 | מאת: שנאלי

שלום, אובחנתי כחולת פרוקטיטיס (כרוני על רקע uc) מעורבות של 15 ס״מ מהרקטום.. הבנתי כי יש סוגים שונים של פרוקטיטיס, במידה ומדובר בדלקת כרונית לאיזה סוג היא תשתייך ? אשמח לעזרה ולדעת אילו סוגים יש, והאם יש סוגים שאכן נעלמים כלא נהיו ? בברכת חג שמח !

לקריאה נוספת והעמקה

טוב, נו... אם כבר את שואלת... אנחנו מכירים גם פרוקטיטיסים שחולפים - אלה שנגרמים כתוצאה מזהום (מחלות מין עם מעורבות של רקטום) - פרוקטיטיס גונוקוקלי ופרוקטיטיס של כלמידיה הם מהדוגמאות הבולטות של הקבוצה הזו. לא בטוח שלזה התכוונת אבל אם כבר שאלת אז זאת התשובה. כל השאר - דלקות כרוניות. ביניהם פרוקטיטיס על ידי מחלה בשם כוליטיס כיבית, ופרוקטיטיס על ידי מחלה בשם קרוהן (יותר נדיר). גם במקרה של דלקת כרונית הטיפול הנכון יכול - וצריך - למגר אותה לחלוטין. עם זאת, נדרש טיפול ״אחזקתי״ קבוע - בלעדיו הדלקת עשוייה לחזור.

03/04/2017 | 20:29 | מאת: שאול.

שלום רב דוקטור, נושק ל-40 מזוהה עם מחלת קרוהן-קולטיס מזה שנתיים. מטפל בדקדקנות. לאחרונה מספר היציאות (רגילות בדר"כ) בעיקר בשעות הבוקר עלו במספרם באופן משמעותי, כך שבמידה ונעמדו בין 1 ל-2, נכון לתקופה האחרונה נמנה עד לכ-10, רק בשעות הבוקר בין 8:00 ל- 13:00. בשל כך מיותר לציין על בילוי כה רב בשירותים ובזבוז כמויות גלילים שלמים רק ביום אחד, אלה גם שאיכות חיי יורדת מיום ליום, (צריך לתכנן את יומי לפי קיבתי). מטופל ברפסאל פומי / נר ולעתים בחוקן, מאז ומתמיד (כשנתיים). האם מוכרת לך תופעה זו לחולים במחלה שלי, האם קשור אולי גם למעי רגיז או משהו דומה אחר? מה אוכל לעשות בנידון?, ומה כדאי ומומלץ לי לבדוק עבור נושא זה? כל דבר שיוכל להקל על התופעה. תודה מראש וחג שמח מוצלח ובריא!!

לקריאה נוספת והעמקה

מטופל ברפסאל פומי / נר ולעתים בחוקן, מאז ומתמיד (כשנתיים) -- למען האמת, טיפול קצת מוזר למחלת קרוהן... האם מוכרת לך תופעה זו לחולים במחלה שלי -- בהחלט האם קשור אולי גם למעי רגיז או משהו דומה אחר? -- לרוב כן, אך למה לנחש ולמה לא לבדוק? מה אוכל לעשות בנידון? -- לברר האם יש במעי דלקת פעילה ומה כדאי ומומלץ לי לבדוק עבור נושא זה? -- בדיקת צואה לקלפרוטקטין -- בדיקת דם לסמני דלקת (CRP) -- קולונוסקופיה אם יש ספק כל דבר שיוכל להקל על התופעה. -- אם זאת דלקת שלא חלפה עם טיפול ברפאסל - יש להגביר טיפול אנטי-דלקתיֿ -- אם אין דלקת - מדובר בתסמונת מעי רגיז או סובה אחרת לבעיית התרוקנות - פרוביוטיקה יכולה להקל בחלק מהמקרים, ואם לא - לבקש מרופא שמטפל בך הפניה למרפאת רצפת האגן להמשך בירור

01/04/2017 | 22:40 | מאת: שנאל

בת 24, לאחר שסבלתי כחצי שנה משלשולים, ריר בצואה, ודימומים.. ואבחנה לא נכונה (אבחנו זאת כטחורים), ביצעתי קולנסקופיה, היום קיבלתי את תוצאות הביופסיה ונאמר לי כי זאת דלקת כרונית, Uc- פרוקטיטיס, כ15-17 ס״מ מהרקטום עד לסיגמא. מטופלת כרגע ברפסאל 3 גרם גרנולות, ו1 גרם נרות ליום. סובלת מכאבי בטן, דחיפות לשירותים. אין עבר משפחתי ואף אינני מעשנת. התבקשתי לעבור סגרת בדיקות כמו בדיקת לצואה קלפרוטקטין, בדיקות דם , אולטרסטונד של הבטן:כבד,כליות, בטן. ולהיות במעקב כל חצי שנה שנשקלת האופציה שוב לקולנסקופיה חוזרת על מנת לאבחן את אופי הדלקת והתקלחותה. רציתי לדעת, האם אחרי אבחנה של ביופסיה כדלקת כרונית, ייתכן העלמות טוטאלית? לצערי התבשר לי כי הטיפול ימשך לאורך כל החיים אך עם הקפדה אוכל לחיות חיים רגילים ללא כל החמרה. אשמח לקבל חוות דעת נוספת.. בנוסף.. לאחר טיפול של חודשיים עם ראפסאל, הדימום שוב חזר לצערי, מה עליי לעשות??? אשמח לעזרה

לקריאה נוספת והעמקה

האם אחרי אבחנה של ביופסיה כדלקת כרונית, ייתכן העלמות טוטאלית? -- בהחלט כן -= זאת המטרה של הטיפול. נוכל להפ]סיק דלקת לחלוטין. מה שלא נוכל לעשות - זה לשנות את הנטיה הגנטית של מערכת החיסונית שלך לתקוף את רקמת המעי. לכן, נדרש טיפול ״אחזקתי״ קבוע - בלעדיו הדלקת עשוייה לחזור. לצערי התבשר לי כי הטיפול ימשך לאורך כל החיים אך עם הקפדה אוכל לחיות חיים רגילים ללא כל החמרה. אשמח לקבל חוות דעת נוספת.. -- זאת האמת. במובן מסויים, המצב דומה לזה שקורה בהרבה מחלו כרוניות: קחי את יתר לחץ דם, לדוגמה: עד עוד מטופל נוטל טיפול - הוא מאוזן ומצבו הבריאותי אינו שונה מהותית מזה של אדם רגיל. עם זאת, עליו להתמיד בטיפול על מנת להמשיך להיות אדם רגיל - אם יפסיק טיפול - יתר לחץ דם יחזור. בנוסף.. לאחר טיפול של חודשיים עם ראפסאל, הדימום שוב חזר לצערי, מה עליי לעשות??? -- לחזור למרפאה. אשמח לעזרה -- מקווה שעזרתי

נרשם לי בודסון 9 מג ביום וגם אומפרדקס כדור אחד 20 מג נאמר לי שהאומפרדקס רק ניתן בשביל למנוע נזק בגלל הטיפול בסטרואיד אשמח לקבל הסבר איך לקחת את שתי התרופות באופן מיטבי ללא חשש ליצירת נזק לקיבה כשלפי ההוראות רצוי לקחת את שתיהן חצי שעה לפני ארוחת הבוקר אבל יש להמתין לפחות שעתיים בין נטילת בודסון לנטילת סותרי חומצה תודה

לקריאה נוספת והעמקה

נאמר לי שהאומפרדקס רק ניתן בשביל למנוע נזק בגלל הטיפול בסטרואיד -- אין בכך צורך - בודיזון אינו מעלה חומציוות הקיבה אשמח לקבל הסבר איך לקחת את שתי התרופות באופן מיטבי ללא חשש ליצירת נזק לקיבה כשלפי ההוראות רצוי לקחת את שתיהן חצי שעה לפני ארוחת הבוקר אבל יש להמתין לפחות שעתיים בין נטילת בודסון לנטילת סותרי חומצה -- אכן פלונטר... הייתי חוזר לרופא שרשם את האומפרדקס, עם השאלה - עד כמה הטיפול נחוץ

15/03/2017 | 10:33 | מאת: מעיין

שלום רב, אבי בן 53 בריא בד"כ אושפז שבוע שעבר בעקבות דלקת מעי שנגרמה מחור במעי עפ"י הרופאים אובחן כסובל מדיברטיקוליטיס טופל באנטיביוטיקה ושוחרר אחרי שבוע אשפוז, שוב אושפז במוצ"ש בעקבות חום וכאבים, זיהומולוג החליט על שינוי באנטיביוטיקה אחרת. שאלתי הינה עד כמה אנטיביוטיקה יכולה לעזור במקרה חוזר? אציין שאבי עובד בפינוי פסולת האם ייתכן שהדלקת / זיהום הינו כתוצאה מכניסות חוזרות לאתרי פסולת?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום מעיין עד כמה אנטיביוטיקה יכולה לעזור במקרה חוזר? -- מאוד האם ייתכן שהדלקת / זיהום הינו כתוצאה מכניסות חוזרות לאתרי פסולת? -- לא, זה לא סביר. סעיפים (דיברטיקולים) נוצרים בעקבות מאמץ פיזי (לחץ) חוזר שמעי נאלץ להפעיל, במיוחד באנשים עם נטיה לעצירות. אין לכך קשר לתעסוקה. מקווה שעד שהתפנתי לענות לך - אבך חזר למיטבו. רפואה שלמה, בכל אופן.

26/02/2017 | 11:22 | מאת: גמליאל

שלום, לפני שבוע בקולונוקופיה גילו לי דלקת בחצי מהמעי הגס, טענו שאני צריך לקחת 4 גרם טבליות פנטסה דרך הפה, רק לא אמרו לכמה זמן, תור לגסטרולוג פה באילת זה נדיר, רציתי לשאול איך אני יכול לדעת כמה זמן צריך לקחת את הכמות המטורפת הזאת של הכדורים, כי אין לי ממש הפרשות ודימומים ואין לי באמת ככ מושג אם הדלקת השתפרה או לא. לא יודע מה לעשות. האם ע"י בדיקת צואה אפשר לדעת אם הדלקת כבר המצב רמסיה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, לפני שבוע בקולונוקופיה גילו לי דלקת בחצי מהמעי הגס, טענו שאני צריך לקחת 4 גרם טבליות פנטסה דרך הפה -- מינון מקובל במחלת קוליטיס כיבית רק לא אמרו לכמה זמן -- בד״כ הטיפול ניתן - יום-יום - לאורך שנים רבות תור לגסטרולוג פה באילת זה נדיר -- בעיה מוכרת לצערי אך גם לה יש פתרונות (בילינסון?) איך אני יכול לדעת כמה זמן צריך לקחת את הכמות המטורפת הזאת של הכדורים -- הטיפול הוא טיפול יעיל להפסקת דלקת בחולים עם מחלת קוליטיס כיבית. עם זאת, הוא לא מונע נטיה גנטית של מערכת חיסונית לתקוף מעיים. הפועל היוצא מכך הוא שברגע שמפסיקים את הטיפול - הדלקת תחזור (לפעמים כעבור שנים אך לפעמים גם כעבור חודשים ואפילו שבועות). אם במקרה שלך הטיפול מצליח לדכא דלקת - יש לך אינטרס להמשיך את הטיפול בתור מניעה לשנים רבות. אל תפחד מנזק מצטבר כלשהו - מדובר בתרופה שאינה נספגת מהמעי, ופועלת מקומיצת בלבד (יוצרת בתוך מעי שכבת הגנה אנטי-דלקתית). עם זאת, מס׳ שבועות לאחר תחילת הטיפול יש לבצע בדיקות דם ושתן, בעקר על מנת לוודא שאין תגובות אלרגיות ״שקטות״ (גם אם זה זה סופר-נדיר). אם אתה מבועת מכמות (והגודל?) של הכדורים - אותה תרופה קיימת גם בשקיות של גרנולות (כמו שקיות של סוכר בבתי קפה) - אולי זה יהיה לך יותר קל. כי אין לי ממש הפרשות ודימומים ואין לי באמת ככ מושג אם הדלקת השתפרה או לא. לא יודע מה לעשות. האם ע"י בדיקת צואה אפשר לדעת אם הדלקת כבר המצב רמסיה? -- בהחלט. היא נקראת בדיקת צואה ל-calprotectin. יש לבצע ~ חודש מתחילת הטיפול מקווה שעזרתי

26/02/2017 | 06:07 | מאת: שמואל

שלום הבן שלי סובל מזה שבוע מכאבים איומים בבטן עליונה הלכנו למיון בשניידר ולפי הבדיקות של הרופא הוא הביא לנו נומסטיל ובמידה ואחר שלוש ימים זה לא מפסיק, לפנות לסונר בטן. עד היום הוא מתפטל מכאבים אבל הכאבים האלו הם כמו התקפים והם מתאפיינים בעיקר בלילה. גם אין לו יציאות מי זה שישי ערב. האם תוכל להגיד לי באמצעות התסמינים שפרטתי מה יכול להיות שיש לילד??

לצערי לא. הפורום אינו המקום ליעוץ פרטני.

23/02/2017 | 16:44 | מאת: גמליאל

שלום, עשו לי קולונוסקופיה וכתבו שאני צריך לשתות 4 גרם פנטסה. השאלה שלי היא האם צריך לשתות 4 כדורים בפעם אחת, או לפזר את לקיחת הכדורים על כל היום. דבר שני איך הכי טוב לשתות, על בטן ריקה מחאה או עם האוכל? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

1. אפשר בבת אחת 2. לא משנה

19/02/2017 | 23:29 | מאת: Yifat

שלום רב אני חולת קוליטיס מזה 5שנים אני סובלת מריבוי גזים... אשר מכאיבים הרבה פעמים (גורמים לעוויתות) התייעצתי עם רוקח שאמר שתרופות מסוג קרבוסילן או גזים x פחות מומלצות לשימוש טווח ארוך. מה ניתן לעשות בנושא זה? האם יש משהו טבעי או דרך אחרת להתמודד?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום יפעת, 1. ראשית, מומלץ לברר האם מדובר בבעיית ספיגה כלשהי: בדיקת דם לצליאק, ותבחין נשיפה ללקטוז/פרוקטוז 2. שנית, מומלץ לקבל יעוץ מסודר של תזונאי - ישנם מזונות שונים שיש בהם סוכרים קשים לספיגה (בצל, כרוב/כרובית, כו׳) 3. ישנם גם תוספי תזונה (ממתיקים מלאכותיים של מסטיקים, לדוגמה) ששימוש עודף בהם עלול לגרום לריבוי גזים 4. בתשובה לשאלתך, תכשיר טבעי (מרפה שריר מעי מבוסס מנטה) שמפחית עוויתות נקרא קולפרמין 5. ולבסוף, אין כל סיכון או נזק בשימוש יום-יומי בקרבוסילן

21/02/2017 | 16:19 | מאת: yifat

תודה רבה :)

07/02/2017 | 11:21 | מאת: מרים

עברתי בדיקה CT בטן פרוטוקול קרוהן עיבוי דופן האיליום לאורך 20ס״מ דיסטלים עד לצקום עים הצרות של החלל אשר נראית קשה עד קריטית בחלק הדיסטלי לפני השסטום האיליו צ'רלי קיימת הפירמיה במזו של מקטע זה comb sign נראה מעבר חומר ניגוד לקולון ללא סימני חסימת מעיים אים תוכלו לומר לי מה בדיוק יש לי נאמר לי שאני צריכה לעבור ניתוח תודה לכם מרים

לקריאה נוספת והעמקה

שלום מרים, הבדיקה מראה: 1. דלקת משמעותית במעי, באיזור חיבור בין מעי דק למעי גס 2. היצרות של חלל המעי בגלל הדלקת או בגלל הצטלקות של האזור בעקבות הדלקת

21/02/2017 | 10:25 | מאת: מרים

תודה רבה על התשובה שאלה נוספת הרופא ביקש. שאני אעבור ניתוח האים ניתוח זה מסובך ואים יש לזה השלכות או סיבוכים אשמח לקבל תשובה תודה

מרים זאת כבר לא שאלה כללית - זאת בקשה ליעוץ פרטני לא ניתן לתת יעוץ בפורום בשאלה זאת עליך לפנות למרפאה, עם כל המסמכים/צילומים/בדיקות

בס"ד שלום!אניעם קרוהן 17 שנה ברמיסיה תודה לאל. לפני כחודש קיבלתי אנטיביוטיקה כמות גדולה בגלל סינוסיטיס. כתוצאה מכך יצאה לי פטריה. קיבלתי טיפול ועבר. עכשיו שוב חזר. האם יש קשר לקרוהן? מה הטיפול המומלץ לפטריה תודה רבה .

לקריאה נוספת והעמקה

שלום שירו, 1. אין קשר לקרוהן 2. מציע לשלב פרוביוטיקה טובה: bio-25 או co-biotic או vivomixx עם הטיפול האנטי-פטרייתי שתקבלי מרופא משפחה

26/01/2017 | 15:00 | מאת: שנאל

נדרשתי לבצע בדיקת קולנסקופיה שתערך בעוד כ3 שבועות, עליי ליטול בערך כיומיים לפני הבדיקה חומרים משלשלים. כיצד עליי לנהוג? האם זה ישפיע על הגלולות? אשמח לעזרה. ואם ההגנה נפגעה מתי תתחדש? בנוסף יוזרק לי חומר מטשטש.. האם יש בעיה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום שוב, נדרשתי לבצע בדיקת קולנסקופיה, עליי ליטול בערך כיומיים לפני הבדיקה חומרים משלשלים. כיצד עליי לנהוג? -- לפעול לפי הוראות שקיבלת ממבצע האם זה ישפיע על הגלולות? -- לאֿ אם ההגנה נפגעה מתי תתחדש? -- הגנה של מה - ועל מה? בנוסף יוזרק לי חומר מטשטש.. האם יש בעיה? -- לדעתי בבדיקה ללא הטשטוש יש בעיה... הטשטוש נועד לפתור אותה.

23/01/2017 | 21:20 | מאת: שנאל

שלום. אובחנתי כסובלת ממחלת מעיים. עדיין לא ידוע האם היא מסוג קרוהן. מה הסבירות שאכן זה קרוהן, האם יש השפעה גנתית ? בנוסף, אני נוטלת גלולות האם יש השפעה על יעילות הגלולות למניעת הריון - ? בהנחה שזאת דלקת מעיים ולא מסוג קרוהן )

לקריאה נוספת והעמקה

שלום שנאל אובחנתי כסובלת ממחלת מעיים. עדיין לא ידוע האם היא מסוג קרוהן. מה הסבירות שאכן זה קרוהן -- לא בטוח שאוכל לענות לשאלה שלך לפני הבדיקה האם יש השפעה גנתית ? -- במידה ואכן מדובר במחלת קרוהן - יש לה מרכיב גנטי מסויים אני נוטלת גלולות האם יש השפעה על יעילות הגלולות למניעת הריון -- לא

16/12/2016 | 14:12 | מאת: ליטל

שלום. האם מותר לאכול דייסה (המכילה סולת, חלב וסוכר) לפני קולונוסקופיה?

לקריאה נוספת והעמקה

משהו חשוב מאוד כי בעברי (הרחוק) גם חליתי במחלת הנשיקה ובהווה אני מזוהה עם מחלת הקרוהן, לגבי מה שכתבתה: "בדקת למחלת הנשיקה מסוג EBV? אם לא נחשפת לווירוס בעבר - צריך לקחת את הסוגיה של imuran בכובד ראש" פשוט, אני אשקר אם אומר שזו פעם ראשונה ששמעתי על מחלת הנשיקה והקרהון, אז למה ישנה חשיבות, ומה אני חייב לבדוק!!? תודה רבה על תשובתך!!

לקריאה נוספת והעמקה

שמעתי על מחלת הנשיקה והקרהון -- אין קשר בין מחלת נשיקה למחלת קרוהן (או קוליטיס) -- יש קשר בין סיבוכי מחלת נשיקה לטיפול באימורן או פורינתול אז למה ישנה חשיבות -- מי שנדבק בווירוס לראשונה בחייו תוך כדי טיפול באימורן (מדובר בנערים/נערות, לרוב) - עלול לפתח סיבוך ייחודי ונדיר של מערכת חיסונית -- מי שכבר נחשף בעבר (רוב האנשים המבוגרים) ורק עכשיו מתחיל טיפול - לא צפוי לסיבוך זה מה אני חייב לבדוק!!? -- אם אינך מטופל באימורן או פורינתול - אין צורך לבדוק דבר -- אם כן, או בתכנון - לבדוק נוגדנים ל-EBV

17/12/2016 | 20:42 | מאת: י

רב תודות דוקטור יקר! וחג אורים שמח!!

14/12/2016 | 19:43 | מאת: דנה

היי אני סובלת ארבעה חודשים מליחה (כמו גוש בגרון) אני כל הזמן צריכה להשתעל ולהוציא את הליחה. הייתי אצל רופא אא"ג והא נתן לי אנטיביוטיקה למשך שבוע האנטיביוטיקה לא עזרה וחזרתי לרופא (אא"ג) הוא שלח אותי לצילום סינוסים והצילום יצא תקין. חזרתי לרופא עוד פעם והוא עשה לי בדיקה עם סיב אופטי באף שגם יצאה תקינה. האם יכול להיות שמדובר ברפלוקס לרינגאפרינגאלי?

לקריאה נוספת והעמקה

13/12/2016 | 21:05 | מאת: י

שלום היכן ובאיזה אזור חיצוני בגוף (חבישה), מתבצע הניתוח: לצורך כריתה חלקית של המעי הגס. במילים אחרות: מהיכן מתבצעת גישה לניתוח הנהל. תודה.

תשובה לשאלתך תהיה תלוי באיזה חלק מהמעי נדרשים לכרות. למעי גם אורך של ~ מטר, והוא עובר דרך כל איסורי הבטן.

למעשה מבין ממך החיתוך באזור הבטן? תודה שוב.

13/12/2016 | 17:15 | מאת: קרן

שלום רב, אני בת 24. לאחר כאבי בטן עזים בצד ימין למטה אושפזתי ועברתי CT, MIR , הקאות,ירידה במשקל, פיקליין, הזנה ורידית.. עברתי ניתוח לפני כחודש וחצי (הוצאת 1מטר של מעי דק, ונשאר רק 1.60 שמתוכם כ- 20 ס"מ חולה). . (למעשה הקרוהן התגלה לי בניתוח- לא נטלתי שום תרופה בעבר.) לאחר מכאן, רופאת גסטרו המליצה לי על התחלת טיפול ביולוגי משולב - יומירה+ פרוניטול. אני דיי חוששת מתופעות לוואי וכו'.. והשאלה שלי אלייך - האם טיפול ביולוגי משולב הוא נכון ומקובל לקבל כ-קו ראשון ?? (לאחר ניתוח) תודה מראש!!

לקריאה נוספת והעמקה

<p>שלום קרן אני דיי חוששת מתופעות לוואי וכו'..</p> <p>-- ואני די חושש שאם נתמהמה - אנחנו עלולים לאבד את שארית המעי. סליחה שאני מציג לך את הסוגיה בכזאת ברוטליות, אבל בואי נסתכל לאמת בעיניים: על פי מה שכתבת כאן - עוד ניתוח אחד כזה... עם מה תשארי? עם TPN לשארית חייך?</p> <p>-- אני מודע אופן בו סוגיית תופעות הלוואי מוצגת לעתים באינטרנט... באופן פרקטי, ובתור מי שמטפל שנים רבות במאות חולים עם מחלת מעי דלקתית, תופעות לוואי רציניות של אימורן הן תופעה מאוד נדירה - מדובר במקרה הטוב באחוזים בודדים, ושל תרופות ביולוגיות עוד פחות מזה. אנחנו מנוסים בלזהות אותם, ולטפל בהם. אל תתני לפחת מבלתי נודע לשתק אותך. גם לזה שאת משאירה את המחלה ללא טיפול יש חשיבות, ולעתים גם מחיר</p> <p>האם טיפול ביולוגי משולב הוא נכון ומקובל לקבל כ-קו ראשון ?? (לאחר ניתוח)</p> <p>-- כן, חד משמעי, ולבקש לדחוף את רמות ה-humira בדם לרמות אופטימליות (בבדיקות דם יזומות), ואת מינוני האימורן למקסימום האפשרי (על פי בדיקות הדם)</p> <p>-- אם מדובר בשילוב, ישנה עדיפות ברורה ל-remicade (על humira). לגבי שילוב של humira עם imuran יש פחות הוכחות, אך גם כאן הייתי משלב</p> <p>משהו נוסף:</p> <p>-- נבדקת למחלת הנשיקה מסוג EBV? אם לא נחשפת לווירוס בעבר - צריך לקחת את הסוגיה של imuran בכובד ראש</p>

המון תודה על ההתייחסות והתגובה שלך !!! מעריכה מאוד. -חלילה.. אני לא מעשנת :) שבוע טוב.

דבר נוסף: אם את מעשנת (חלילה) - תפסיקי מיד יש להימנע ממשככי כאבים מסוג NSAIDS - אדקס, אדוויל, נאקסין, נורופן, איבופן, ארקוקסיה, אתופן - שימוש בהם עלול להחמיר את הדלקת

11/12/2016 | 13:17 | מאת: שאול.

שלום רב דוקטור ליכטנשטיין, פירוט והסבר קצר ככל הניתן: בן 39 מזוהה עם קרוהן+קולוטיס, מטפל והכל בסדר תקופה די ארוכה (או בשל רגיעה ו/או ע"י הטיפול בתרופות), אך פתאום לפתע בסופשבוע, התחילו שוב שלשולים כמו שלא היו מעולם, (נבהלתי ונלחצתי כמובן, כי הרבה זמן לא היה לי את זה ובטח לא בצורה כזאת). אך "התנחמתי" בכך שככל הנראה זה היה וירוס 24 שעות, (מה שחיזק את זה שהתלווה לעניין חום שטיפס ל-38.7 מעלות). שאלות: לא יודע אם עשיתי נכון, לכן שואל; 1.קודם כל, האם וירוס יכול להופיע בלי שום קשר למחלותיי (קרוהן+קולוטיס), והתגובות יהיו דומות ושוות, לכל אחד אחר שיחטוף וירוס =שלשולים? 2.והאם, עליי היה להמשיך כרגיל עם התרופות שנוטל -רפסאל-2X2 ליום, או שהייתי אמור לעשות מנוחה לתרופות שלוקח באופן קבוע, (וחוץ מכדורי אקמול שלקחתי פה ושם להקלה והורדת החום). שואל את כל זאת מכיוון שמשלשולים מימיים ללא הפסקה, לאחר יום יומיים, ולמרות שהקיבה עצמה לא הכי בריאה (קשה), בקושי רואה שירותים והבטן מרגישה נפוחה מאוד וכואבת קצת, וכל זאת למרות שלא אכלתי דברים קשים, בעיקרון לא אכלתי הרבה. *.פשוט מאוד רציתי לדעת, אולי להבא אם עשיתי נכון, האם עליי להמשיך בטיפול התרופתי כרגיל למרות הוירוס, או צריך או כדאי להפסיק עם המינון ליום יומיים, מכיוון שעובדת גם כן על המעיים. די חדש ולא מנוסה, לכן שואל אותך כל זאת, ועל כך מודה לך מעומק לבי!

לקריאה נוספת והעמקה

שאול שלום תוכל בבקשה לתמצת את שאלתך?

האם וירוס יכול להופיע בלי שום קשר למחלותיי (קרוהן+קולוטיס) -- כן האם, עליי היה להמשיך כרגיל עם רפסאל -- כן

12/12/2016 | 19:48 | מאת: שאול.

בקרוב אני אמורה לעבור את הבדיקה הבלתי נעימה - קולונוסקופיה. עקב בעיית הפריסטאלטיקה קשה לי מאוד לקחת משלשלים ובמיוחד אחה"צ (כפי שכתוב בהוראות לגבי תרופת לקסאדין ). האם ניתן ליטול תרופת רזולור יומיים ואחרי זה ( יום לפני הבדיקה ) לקחת פיקו סאלאקס? במקרה שאקח לקסאדין אחרה"צ לא אוכל לישון יומיים עקב צורך להתפנות כי הפריסטאלטיקה שלי עיטית. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב דוקטור הנכבד! אני אמורה לעבור את הבדיקה הנ"ל בקרוב. רשמו לי לשתות שלושה ימים חומרים משלשלים וביניהם יומיים לקסדין אחרי הצהריים (ז"א לפני החומר החזק העיקרי). אם אני שוטה חומר לקסדין לפני הצהריים לא אוכל לישון כל הלילות עקב צורך להתפנות (כך עובדת הפריסטאלטיקה שלי). האם ניתן להחליף לקסדין לרזולור ? ואם לא אז מדוע? בתודה, ריקי 35.

07/12/2016 | 20:50 | מאת: שי.

היי ותודה רבה על תשובותך! בקשר לשאלותיך: בדיקות אנדוסקופיות, בדיקות דם ובדיקות צואה תקינות? הדלקת באמת ברגיעה? אז כן, הכל יצא תקין וברגיעה! פרוביוטיקה נכון לעכשיו ניזון רק דרך מעדני יוגורט למיניהם, (מודע לכך שהנם במינון נמוך שם). עדיין סובל משתי התופעות שהזכרתי: יציאות לא מסודרות בבוקר +גזים וקיבה מאוד חריפים באופן תמידי כמעט. נ.ב. רשמתי כל זאת למטה גם מתחת לשאלותיי ותשובותייך תחת שי, אל נא תתייחס אליהם שם. תודה מראש!!!!!!!!!!!!!!!

06/12/2016 | 20:56 | מאת: שי לי.

שלום רב, נושק ל-40. כשנה וחצי חשש כבד לקרוהן+קולוטיס. מטפל + תוצאות מרגיעות נכון לעכשיו ברפסאל. לאחרונה כאבים בבטן עליונה בד"כ בערב לאחר ארוחה, (לא משנה איזו)., האם קשורה למחלה, ומה עליי לבדוק בנוסף לכל הבדיקות הסטנדרטיות (שעברתי עד כה בשל חשש למחלתי). ולאחרונה גם יציאות (בד"כ בבוקר), מפוצלות, לדוגמה יכול להכנס לשירותים בשעה אחת בבוקר כשלוש פעמים, (כיבה בסדר ורגילה, אבל צורך עז מאוד להתפנות)., האם קשורה למחלה, וכמו כן גם כאן, מה עליי לבדוק בנוסף לכל הבדיקות הרגילות. תודה מראש!!

שי לי - אין דרך לבצע אבחון אישי בפורום

06/12/2016 | 20:38 | מאת: מלי

בת 40 אמא שלי מאובכנת בקרוהן מטופלת פעם בחודש בבאולגי בשנה האחרונה אני סובלת כאבי בטן לאחר יצאות וכן כאבים בפי הטבעת עם הרגשה של שרפה יצאות לא סדירות רכות קשות ולא סדירות בימים מכוון שחלק מהתפעות מזכרות לי חלק מאפיוני הקרוהן מעונינת לדעת אם יש קשר תרשתי תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום מלי, בהחלט יש קשר גנטי אם כי לא מאוד חזק - רק כ-5-10% מקרובי משפחה עם מחלת קרוהן יפתחו מחלה בעצמם עליך להגיע לבדיקות

05/12/2016 | 08:45 | מאת: התקף

שלום יש לי קולטיס ואני בהתקפים של שלשולים דמים אני לוקחת פנטזה , אני כבר שבועיים ההתקפים וחוץ מזמן ואוכל נכון אני לא מכירה משהו אחר שיכול לעצור את ההתקף , אשמח לשמוע אם יש לך עצה לתת לי שההתקף יעבור מהר ואחזור למיטבי . ובנוסף אימוני ספורט קשורים בהתלקחות המחלה ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום (התקף זה לא השם שלך, אני מקווה) חוץ מזמן ואוכל נכון אני לא מכירה משהו אחר שיכול לעצור את ההתקף -- אני מכיר קוריטמנט, פרדניזון, הידרוקורט, רמיקייד, הומירה, סימפוני, סטלרה, ציקלוספורין אשמח לשמוע אם יש לך עצה לתת לי שההתקף יעבור מהר ואחזור למיטבי -- בשאלה של טיפול פרטני מציע לפנות למרפאה ולא לפורום ובנוסף אימוני ספורט קשורים בהתלקחות המחלה ? -- לא תודה

27/11/2016 | 12:25 | מאת: שי.

שלום רב דוקטור ליכטנשטיין, בן 38, סובל ממחלת הקרוהן/קולוטיס כשנה וחצי, לאחר זמן רב של סבל (יציאות ושילשולים+דמיים) לעיטים דחופות מאוד ובמשך זמן לא מבוטל, מצבי התייצב והשתפר עכב נטילת תרופות כגון אסקול, רפסאל ופנטזה, והאחרונה ככל הנראה משפיעה עליי בצורה חיובית ולטובה, (מכיוון שבמידה ומפסיק ליטול אותה העניין עת עת חוזר לימים הנוראים (לפעמים לאחר מספר ימים ולפעמים לאחר כשבוע), אבל תמיד חוזר). אך עדיין סובל משתי תופעות קשורות (מכיוון שהחלו יחד עם פריצתה של המחלה). 1. יציאות לא מסודרות, בעיקר בבוקר. לאחר ישיבה סבירה (לא מהירה) והמתנה, מרגיש לאחר מכן תווך של בין 10 דקות לשעה קלה, שצריך להתפנות שוב לשירותים. שוב, חשוב לציין שתופעה זו באה יחד עם המחלה כי שנים על גבי שנים, יציאותיי היו די מתוזמנות (לאחר קימה בבוקר) וכדומה, ואלו עכשיו לא., הרבה בנידון אין לי מה לעשות, ומנסה לקום כשעה שעתיים לפני יצאתי לעבודה ובכך לעתים גם השינה נפגעת לי. 2. מצטער על תוכנה מראש, אבל אין מצב שאשוחח עם רופאיי על כך פנים מול פנים. גזים ויציאות מאוד מאוד חריפים. לא משנה מתי כמה ולמה, תמיד מאוד חריפים. גם עניין שנוצר אצלי לאחר התפרצות המחלה כשנה וחצי. האם מכורות ומזהות עם חולי קרוהן וקולוטיס, האם ישנו מקום לנסות ולהתנסות במשהו כדי להפחית או למגר לפחות בעיה אחת משתיים ע"י: בדיקות שהם, שתייה או מאכל שהוא, נטילת כמוסה שהיא, שינוי עורך חיים. במידה והנך מכיר כל דבר שיכול לעזור ולסייע, אודה לך ועל תשובתך מקרב לב. שבוע טוב, בריא ומוצלח. שי.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום שי סובל ממחלת הקרוהן/קולוטיס... מצבי התייצב והשתפר עכב נטילת תרופות כגון אסקול, רפסאל ופנטזה -- מעניין... אלה תרופות שעובדות מצויין בחולי קוליטיס אך משום מה פחות בחולי קרוהן האם מכורות ומזהות עם חולי קרוהן וקולוטיס -- יותר עם תסמונת מעי רגיז שלעתים מתלווה לקרוהן -- בדיקות אנדוסקופיות, בדיקות דם ובדיקות צואה תקינות? הדלקת באמת ברגיעה? האם ישנו מקום לנסות ולהתנסות במשהו -- פרוביוטיקה? ביופידסק במסגרת מרפאת מעי רגיז?

07/12/2016 | 20:45 | מאת: שי.

היי ותודה רבה על תשובותך! בקשר לשאלותיך: בדיקות אנדוסקופיות, בדיקות דם ובדיקות צואה תקינות? הדלקת באמת ברגיעה? אז כן, הכל יצא תקין וברגיעה! פרוביוטיקה נכון לעכשיו ניזון דרך מעדני יוגורט למיניהם בלבד, ומודע לכך שהנם במינון נמוך שם. עדיין סובל משתי התופעות שהזכרתי: יציאות לא מסודרות בבוקר +גזים וקיבה מאוד חריפים באופן תמידי כמעט.

שלום, לאחר כאבי בטן עזים, וחום עם חשד לתוספן עשו בדיקת אולטרסאונד וחזרו עליה פעמיי: עיבוי דופן צקום וקולון עולה ונוזל בכמות קטנה באגן מימין. יש לציין כי בבדיקת הסונר הרגישות המרבית היא בלחיצת המתמר על האגן הימני האינפריורי, מיקום שלא מודגם היטב בסונר. לפיכך האפשרות של אפנדציטיס עדיין סבירה למרות שהתוספתן לא זוהה. דרושה קורלוציה קלינית. דיברו איתי על קרוהן? מה זה אומר. מדובר בילד בן 16. עכשיו עשו קולונסקופיה, גססטרופיה ו MRE שיצאו תקינות למעט אודם קל בגססטרופיה. האם כל זה שולל קרוהן ? למרות המשך ירידה במשקל CRP גבוה וכאבי בטן ושילשולים שבאים בהתקפים למספר ימים במיוחד בתקופות לחץ? סיכום נקבע ע הרופא לעוד חודש ואני די לחוצה. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

כאב, שלשול וסימני דלקת בבדיקות דם קולונוסקופיה תקינה (ביופסיות מצקום?), MRE תקין הייתי ממשיך בירור של מחלת מעי דלקתית (בדיקת צואה לסמני דלקת - קלפרוטקטין? קפסולה של מעי דק?)

18/11/2016 | 20:01 | מאת: זוהא

שלום אובחנתי כחולת קולגן קוליטיס. כעת ברגיעה מוחלטת בלי שום תרופה. כרגע אני סובלת מאד מכאבי גב (יש לי פריצת דיסק ו-בלט בשני מקומות משתדלת מאד לא לקחת כדורים. אבל אם אין ברירה מה הכי פחות מזיק. תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אובחנתי כחולת קולגן קוליטיס. כעת ברגיעה מוחלטת בלי שום תרופה. כרגע אני סובלת מאד מכאבי גב (יש לי פריצת דיסק ו-בלט בשני מקומות משתדלת מאד לא לקחת כדורים. אבל אם אין ברירה מה הכי פחות מזיק. תודה מראש ------------------ סוג זה של דלקת מעי גס עלול להחמיר עם שימוש במשככי כאבים מסוג NSAIDS עדיף להימנע ככל הניתן משימוש באדקס, אדוויל, נקסין, נורופן, איבופן, ארקוקסיה, אתופן ותרופות דומות להן כל השאר מותר

16/11/2016 | 10:23 | מאת: אני

שלום, בשנת 2014 התחלתי להשתמש ברפאסל כדורים 4 גרם לאחר שנתיים התחלתי לסבול מטינטון באוזן אחת שהיה כמעט בלתי נסבל ושיבש לי קשות את החיים בעיקר את הלילות , לאחר שהפחתתי את הכדורים ל 2 השתפר המצב ושירדתי לכדור אחד הוא כמעט נפסק , לקח לי כמעט שנה לבצע את זה, שנה שבה סבלתי רבות , רק מאוחר יותר הבנתי שיש קשר בין אספירין לטינטון ושאספרין הוא סוג של בן דוד שקיים ברפאסל. אני לא כותב בדרך כלל בפורומים אך אם יש מישהו סובל מאותה תופעת לוואי וזה יעזור לו אז היה שווה.

לקריאה נוספת והעמקה

תודה אך את/ה בפורום הלא נכון: כאן פורום בו מפנים שאלות לרופא. הנושא של תופעות לוואי לתרופות חשוב מאוד. מציע להעתיק את פנייתך לפורום של מטופלים.

אני בן 57. בדיקת דם סמוי יצאה תקינה. ביקשתי מרופאת המשפחה בקופת חולים כללית לעבור בדיקת קולונוסקופיה. היא לא אישרה לי את הבדיקה מכיוון שאין לי רקע משפחתי. האם הקופת חולים אינה מחויבת לאפשר לי בדיקה זו. האם בדיקת דם סמוי איננה מספיקה והקולונוסקופיה מחויבת? בתודה

לקריאה נוספת והעמקה

משה, אתה בפורום הלא נכון: כאן פורום של מחלות קרוהן וקוליטיס

12/11/2016 | 17:36 | מאת: יהודית

שלום רב! אני סובלת מעצירות והצטברות גזים. כפי שציינתי בשאלה הקודמת : יש לי קלפרוטקטין קצת גבוה(71) סי אר פי 8.1 (בנורמה עד 5). כשעשיתי קולונוסקופיה לפני חמש שנים לא מצאו לי דלקת. האם ייתכן שיש לי דלקת במעי הדק ואולי כדאי לבצע קולונוסקופיה ארוכה? האם בדלקת המעי אדם יכול לסבול מעצירות ולא משלשולים? תודה על התשובה. יהודית.

לקריאה נוספת והעמקה

לדעתי עניתי לך קודם

12/11/2016 | 08:03 | מאת: ענת

שלום רב ביתי חזרה מחמישה ימי טירונות מתנדבים. ... לאור חולה הקוליים. לשמחתנו לא חווינו התקף עד כה. העלתה חום גבוה )39.6) ומאז כבר יותר מ24 שעות עם כאבי בטן, שלשולים...רצה לשירותים כל הזמן,אלא שאין לה מה להוציא. פעם אחת גם בקיאה ויש לה בחילה ..לא אוכלת כמעט. היינו אצל רופא משפחה שנתן לה עירוי נוזלים. שאלתי כיצד אני יכולה לדעת אם מדובר בקלקול קיבה/התיבשות או התקף קוליטיס. מה לעשות? היום שבת ללכת לבית חולים ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ענת, כיצד אני יכולה לדעת אם מדובר בקלקול קיבה/התיבשות או התקף קוליטיס -- התקף קוליטיס לרוב יגרום לשלשול דמי, קלקול קיבה - לא -- קוליטיס אומנם יכולה להתבטא בחום אך זה לרוב לא ייגיע ל-39.6 היום שבת. ללכת לבית חולים ? -- נראה לי שכן: חום גבוה + שלשול + הקאה = סיכון להתייבשות