פורום פיגמנטציה - כתמי עור

הפורום יחזור לפעילות בקרוב
כתמים על פני העור מהווים בעיה שכיחה, בעיקר בנשים, וגורמים להפרעה אסתטית קשה. היות וישנם סוגים שונים של כתמים, חשוב מאוד הן אבחון הבעיה והן זיהוי הגורמים המחמירים. הגישה הטיפולית כיום הינה, מצד אחד זיהוי הגורמים לכתמים (וניסיון להימנע מהם) ומצד שני טיפול בפיגמנטציה הקיימת. קיימים היום טיפולים רבים ושונים לכל סוגי הכתמים על פני העור: מחומרים שונים המפריעים לייצור המלנין (הפיגמנט החום בעור) או חומרים המפרקים מלנין יחד עם הגנה משמש, עד מכשור מתקדם היכול להועיל בפרוק וסילוק הפיגמנט. למרות שברוב המקרים המאובחנים ומטופלים בצורה נכונה ניתן לטפל בקלות יחסית וביעילות רבה, לעיתים אנו נתקלים במקרים קשים ועמידים לטיפול. במקרים אלו יש לעיתים צורך בשילוב של טיפולים שונים וביצירתיות למציאת הטיפול הפרטני המתאים. פורום זה נועד לתת מענה לשאלות לגבי כתמים על פני העור באבחון ובמתן מידע ולגבי גישות טיפוליות. לכניסה לפורום לחצו כאן.
993 הודעות
964 תשובות מומחה

מנהלי פורום פיגמנטציה - כתמי עור

25/04/2014 | 17:03 | מאת: טל

שלום, האם יש סיכוי ששימוש בתוספי תזונה (רוטס HR) במקביל לתרכובת קליגמן פוגע בתהליך, אני מורחת כבר תקופה ארוכה ויש לי הרגשה שמאז תחילת השימוש בתוספים יש הרעה במצב הפיגמנטציה. תודה

לא ידוע לי ולא נראה לי ששמוש בתוספי תזונה פוגע ביעילות טפול בקליגמן.

22/04/2014 | 22:47 | מאת: מיקה

שלום, אני משתמשת כחודשיים בתרכובת קליגמן, שאלתי - האם נכון להמשיך שימוש גם בחודשי הקיץ? או לעשות הפסקה ולהמשיך בינואר?, מורחת קרם הגנה פעמיים ביום אך עדיין בנסיעות לעבודה וכ' יש חשיפה לשמש. תודה מראש.

אם עדיין יש לך פיגמנטצית יתר ודאי שכדאי להמשיך בקליגמן גם בקיץ. לא ניתן להימנע לחלוטין מחשיפה לשמש אך הגנה כל 4 שעות (כפעמיים ביותר) מהוה הגנה סבירה.

20/04/2014 | 21:19 | מאת: אלה

ואחרי כמה זמן שימוש בתרכובת, במידה ולא עוזר צריך ללכת להתייעצות נוספת עם רופא עור? המון תודה

כחודש.

17/04/2014 | 14:27 | מאת: אלה

שלום ד"ר אני משתמשת מזה חודש וחצי בתרכובת 6% הידרוקינין, 1% הידרוקורטיזון ו0.01חומצה רטינואידית, אני בעלת עור כהה קצת וסובלת משני כתמים גדולים בלחיים. המצב נראה דומה מתחילת הטיפול לא נראה שיש שינוי. אין אדמומיות או סימני דלקת. האם להמשיך? תודה מראש

קימות מספר אפשרויות: אולי את צריכה רכוז גבוה יותר של הידרוקינון או חומצה רתינואית. אולי מדובר במלזמה ולמרות זאת את ממשיכה בנטילת גלולות נגד הריון המחמירות מלזמה, אולי אינך מגינה מספיק משמש ( קרם עם מקדם הגנה לפחות 30, כל 4 שעות). לכי להתיעץ עם רופא העור.

16/04/2014 | 00:51 | מאת: אורטל

שלום רב.. יש לי שאלה שמעיקה עליי כבר 4 חודשים לפני 4 חודשים השתמשתי בפילינג של גרנייה עם חומצה סליצילית ועוד סבון פחם של אותה חברה. המוכרת המליצה לי להשתמש ואני אחת שבחיים לא השתמשה בתכשירים. אני בת 25 השתמשתי בפילינג שבוע ימים רצוף כמו שאמרה לי ולאחר אותו שבוע ניהיה לי אדום בלחיים והם בערו לי האלוורה לא עזרה אז הלכתי לרופא עור הוא הביא לי יומבט קרם השתמשתי 3 שבועות לא עזר לאחר מכן פניתי לרופא אחר גם הוא נתן לי 2 משחות עם סטרואידים אחת מהם לסבוריה למרות שהרופא לא חושב שזה סבוריה הוא נתן על כל מקרה גם זה לא עזר וסתם עשה לי פיגמנג לבן בפנים האדמוניות יושבת לי קבוע בפנים לפעמים היא לא בולטת ולפעמים היא כן האזור של הלחיים שלי תמיד היה נקי בלי שחורים ובלי נקבוביות פתוחות ומאז אותו פילינג הנקבוביות פתוחות יש לי שחורים והאזור הפך רגיש כל משחה שאני שמה הפנים בוערות מה עושים במצב כזה? זה יעבור לי ? מה האבחנה שלכם בנושא? זה מאוד משפיע עליי אני בדיכאון מזה הפנים זה חלק חשוב ואני מרגישה רע כבר 4 חודשים והאדמומיות לא עוברת יש לחי אחד שהוא יותר בולט מהשני באדמומיות שלו הרופא אומר לעזוב את זה תקופה ואולי זה יעבור מעצמו אני לא יודעת מה לעשות אני עובדת בשדה תעופה וחשוב לי להיראות טוב ויצוגית עכשיו אני מרגישה מצורעת למרות שאנשים אומרים לי זה יפה זה נראה כמו סומק לי זה קשה בבקשה תעזרו לי להבין מה יש לי והכי חשוב אם זה יעבור? וכבר קבעתי תור לרופא אחר מה להגיד לו ? בבבקשה תעזרו לי תייעצו לי זה חשוב. (חשוב לי לציין אני לא בהירת עור וגם לא כהה באמצע ככה). תודה מראש.

אודם מתמשך יכול להראות על דלקת מתמשכת. יש סיבות שונות אפשריות (כולל תכשירים מקומיים שונים...). פני לרופא עור לבדיקה.

14/04/2014 | 16:08 | מאת: שני

שלום רב, לפני כשנתיים נוצרה לי פיגמנטציה באזור השפה כתוצאה משעווה. אני שנה מטפלת בשתי משחות שנתנה לי הקוסמטיקאית משחה אחת מכילה: kojic acid, l-arbutin, azelaic acid and Gaba במשחה השנייה המרכיב העיקרי הוא glycolic acid(אין בהן הידרוקורטיזון) - בהתחלה הכתמים התבהרו ולאחר מספר חודשים הפסקתי את הטיפול. לפני כחודש הכתמים חזרו וחזרתי לטפל באמצעות המשחות אך לא נראה שיפור והכתמים נראים כהים יותר. האם כדאי להמשיך בטיפול ולהמתין או לנסות טיפול אחר? האם יש טיפול באמצעותו הכתמים ייעלמו לחלוטין? תודה

פני לרופא עור לעתיעצות. פיגמנטציה לאחר דלקת (לדוגמה, משעוה) לאחר שחלפה, אינה נוטה לחזור. כדאי לבדוק אם אין המדובר במלזמה. יש אפשרות לטפול אחר, נוגד פיגמנטציה, לדוגמה, תערובת של קליגמן.

16/04/2014 | 13:17 | מאת: שני

איך אפשר לדעת האם מדובר במלזמה? באותה תקופה לקחתי גלולות האם זה משנה מבחינת היעלמות הכתמים? כיום לא לוקחת גלולות כבר תקופה ארוכה. אתה יכול בבקשה להמליץ לי על רופא עור טוב באזור המרכז?

06/04/2014 | 09:06 | מאת: יהודית

שלום רב, אני סובלת מכתם פיגמנטציה בפנים ( מלזמה). לסרוגין כבר שנה אני משתמשת בקליגמן 10%. אני לא רואה הטבה. מרוב ייאוש הפסקתי למרוח בכלל את המשחה לפני שבועיים. 1. מה אפשר לעשות אם הפיגמנטציה לא משתפרת אחרי תקופה כה ארוכה? יש עוד פתרונות? מתי בדר"כ יודעים שקליגמן אכן יעיל? 2. האם זה נכון "להרים ידיים" ולהפסיק להשתמש בכלל?יש סיכוי שזה יעבור בלי משחות וטיפולים למינהם? 3. כיצד לנהוג עכשיו שהקיץ בפתח? תודה רבה מראש וסליחה על כל השאלות.

מה הכונה לקליגמן 10% ? איזה רכוז של חומצה רתינואית. האם היה בפנים גם הידרוקורטיזון? התערובת של קליגמן מכילה את שלושת המרכיבים (ההידרוקורטיזון נועד להורדת דלקת , בעיקר בשל החומצה הרתינואית). בדרך כלל לתערובת של קליגמן יש תוצאות במלזמה, אם הטפול נעשה כראוי. הגנה קפדנית משמש (לפחות פעמיים ביום) והפסקת גורמים מחמירים דוגמת גלולות. אם הכל נעשה כראוי ואין תגובה ניתן להוסיף טפול באלור. תוספת שלו עשויה להביא לשפור מאחר והוא פועל במנגנון אחר.

05/04/2014 | 00:56 | מאת: עינת

שלום רב, אני סובלת ממלזמה על שפה עליונה. האם טיפול בפוטו תרמו ליזיס יעיל? האם יש נסיון בשוק לטיפול זה? תודה עינת

פוטותרמוליזיס הינו הרס רקמת מטרה על ידי קרינת אור באורך מסוים. האור המכוון לאיבר המטרה נספג רק בה. האור הנקלט יוצר חמום הפוגע ברקמה זו. מכשירי לייזר ו IPL פועלים בדרך זו. הטפול הראשוני במלזמה הינו תכשירי הבהרה על בסיס הידרוקינון (דוגמת אזומד או התערובת של קליגמן המכילה הידרוקינון ברכוז גבוה יותר), הגנה קפדנית משמש והפסקת גלולות בחולות הנוטלות גלולות. טפול בלייזר או ב- IPL הפוגע במלנין עשוי לגרום להטבה אולם החמום מלווה בדלקת ועלול לגרום לפיגמנטציה לאחר דלקת (POST INFLAMMATOR HYPERPIGMENTATION). יש לשקול טפולים כאלו רק במקרים בהם נכשל הטפול שצינתי וגם אז תוך המשך הטפול בתערובת של קליגמן או תכשיר דומה אחר.

03/04/2014 | 23:49 | מאת: nama

שלום.אני מודה לך המון על התשובה, כן אף פעם לא הציע לי רופא העור תערובת קליגמן אני מעוניינת להשתמש במשחה,שאילתי כמה זמן יכולה להמשיך עם המשחה וברגע שאני מפסיקה האם הפיגמנציה חוזרת,על מה אתה מציע לי ,האם אני יכולה לפנות לרופה המשפחה ולקבל את התרופה או שהיא תרופה שנותנים רק דרך רופא עור .תודה

שלום נעמה. לקבלת קליגמן פני לרופא עור.

31/03/2014 | 22:00 | מאת: nama

שלום דר אני בת 37סובלת מפיגמנציה עקב הריונות ושימוש בגלולות נסיתי לטפל בכל מיני תכשירים קוסמיטים ולא עזר השתמשתי תקופה באזומד4% התבהרו הכתמים טיפה ואחר כך השתמשתי ברטויט 0.05 משך 3חודשים כל הזמן היו קילופים בפנים .והפסקתי השימוש . אני התיאשתי איך לטפל בפיגמנציה והאם בכלל אפשר להעלים אותה אפילו להבהיר,אני אשמח מאוד אם תציע לי תכשיר יעיל . תודה רבה .

הרושם ממכתבך שמדובר במלזמה. זוהי פיגמנטציה המופיעה בפנים בעיקר בנשים בהריון או בנשים המקבלות טפול הורמונלי (גלולות למניעת הריון). היא מתבטאת בכתמים חומים המופיעים בפנים. כתמים אלו מוחמרים בחשיפה לשמש. הטפול הראשוני במלזמות הינו תכשירי הבהרה על בסיס הידרוקינון (דוגמת אזומד או התערובת של קליגמן המכילה הידרוקינון ברכוז גבוה יותר), הגנה קפדנית משמש והפסקת גלולות בחולות הנוטלות גלולות. ממכתבך עולה שאפילו לא ניסית את התערובת של קליגמן. כדאי לך לפנות לרופא עור ולנסות טפול זה (ועדיף בשבילך קליגמן עם רמה נמוכה של חומצה רתינואית).

01/04/2014 | 22:24 | מאת: mama

שלום.אני מודה לך המון על התשובה, כן אף פעם לא הציע לי רופא העור תערובת קליגמן אני מעוניינת להשתמש במשחה,שאילתי כמה זמן יכולה להמשיך עם המשחה וברגע שאני מפסיקה האם הפיגמנציה חוזרת,על מה אתה מציע לי ,האם אני יכולה לפנות לרופה המשפחה ולקבל את התרופה או שהיא תרופה שנותנים רק דרך רופא עור .תודה

זה מעבר לתחום של רופא משפחה. פנה לרופא עור. לאחר סיום טפול בקליגמן יש מקרים בהם הפיגמנטציה חוזרת . במקרים אלו מתחילים שוב את הטפול.

31/03/2014 | 14:47 | מאת: שיר

שלום רב, מגיל קטן אני מתעסקת באזור העניים שלי , שלדעתי לא אסטטי. יש לי מלידה כתמים ושקעים כהים מתחת לשתיים העניים.. כן, איפור אני מנסה אבל זה לצערי לא קבוע. האם ניתן לטפל בדבר כזה? להבהיר את העור ולמלא את השקעים מסביב? אשמח לתשובה בהקדם

שלום שיר קימות שתי אפשרויות: א) שהפיגמנטציה הינה תוצאה של גירוי כרוני באזור, שפשוף מתמשך ודלקת. המנגנון במקרה זה הינו פיגמנטציה לאחר דלקת (POST INFLAMMATORY HYPERPIGMENTATION). גירוי כזה יכול להיות לעתים בבעלי רקע גנטי אטופי (גנטיקה של קדחת השחת , אסטמה או דלקת עור אטופית). במקרם אלו טפולים נוגדי דלקת שונים עשויים לעזור (פחות דלקת וגרד ופחות פיגמנטציה). טפולים מורידי פיגמנטציה עשויים אף הם לעזור. ב) אפשרות שניה שזוהי פיגמנטציה על רקע גנטי הקימת בעדות שונות (בעיקר ביוצאי צפון אפריקה ותימן). במקרים אלו האפשרות לסיע מוגבלת וטפולים להורדת פיגמנטציה אף הם בעלי יעילות מוגבלת. כדאי לך להבדק אצל רופא עור ולראות מה עשוי להתאים לך. לגבי מלוי האזור, זהו אזור רגיש ובעיתי להזרקת חומרי מלוי. כדאי לך למצוא יעוץ ברמה גבוהה לגבי אפשרות זו (וכמובן רק חומרי מלוי מתפרקים...)

24/03/2014 | 11:47 | מאת: קורל

לפני חודש עשיתי טיפול לייזר אשר גרם לי לכוויות בדרגה 2 על שתי האמות,וכעת נותרו לי כתמי פגמנטציה רבים. כיצד ניתן להסירם?

24/03/2014 | 13:15 | מאת: קורל

הכתמים בהירים מצבע עורי

היפופיגמנטציה לאחר דלקת יכולה אף היא להיות תופעת לואי לאחר טפולי לייזר. בדרך כל תגובה זו חולפת לבדה. אין טפול רפואי היכול לעזור בכך.

20/03/2014 | 11:27 | מאת: ציפי

היי ד"ר השתמשתי בקליגמן 3 חודשים , ויש קצת שיפור במלזמה , איזה קרם אני יכולה למרוח כדי לשמר את התוצאות לאורך כל החחים בלי שהעור יינזק אפשר את הגלקימן בלי הקורטיזון לשימור הפנים או שיש משחה אחרת שלא מזיקה תודה לתשובתך

את יכולה להמשיך עם אזומד 4% או 2% (מכילים הידרוקינון ללא קורטיזון) לאורך זמן.

19/03/2014 | 02:55 | מאת: דלית

שלום רב אני משתמשת בקליגמן כחודש וחצי אחרי הפסקה בת 6 שבועות. האם יש סכנה לתופעות לוואי של שיעור יתר בעקבות שימוש ארוך בהידרוקורטזון או שמא הפסקה בת 6 שבועות מספקת על מנת שהסטרואיד יצא מהמערכת.

בתערובת של קליגמן משתמשים בקורטזיון חלש ביותר (הידרוקורטיזון או דקסהמתזון). בדרך כלל אין חשש בשמוש עד 3 חודשים. מעבר לכך רצוי לבצע הפסקות או לעבור לתערובות עם רמת הידרוקינון נמוכה יותר (4%) גודמת אזומד בהן אין צורך בקורטיזון. לא ברור בדיוק מה אורך ההפסקות הנדרשות. אני משתדל לאחר חודשיים טפל לעשות חודשיים הפסקה וכו'.

18/03/2014 | 22:34 | מאת: אלונה

בנערותי הופיע לי גרד חזק בזמן המחזור ונהגתי לגרד באגרסיביות.הופיעו על ישבני כתמים שנראים כמו שטפי דם עמומים של חבורות (שלא כמו כתמי לידה כהים ודומיננטיים).האם ניתן להסיר או למזער כתמים כאלה? אם זה חשוב,אני שחומת עור.

לא ברור לי באילו כתמים מדובר. אם אכן במקום היו שטפי דם הרי הם אמורים לחלוף. אם המדובר בגרד מתמשך המלווה בגרוד מתמשך הוא יכול לגרום לפיגמנטציה בשל הגרודים המתמשכים והדלקת המלווה אותם. ממליץ לך להיבדק אצל רופא עור לזהות את הגורם לגרד ולטפל בו.

15/03/2014 | 17:27 | מאת: אור

שלום רב לבני בן ה 20 יש אדמומיות קבועה בלחיים. אין פצעונים או קשקשת נלווית לעניין, והעור שלו אינו בהיר. בעיני זו היתה תמיד עדות לחיוניות, אולם אותו העניין מטריד מאוד. מה לדעתכם יכול להיות העניין והאם ניתן לשינוי/טיפול? תודה

אדמומית קבועה בלחיים, במשך שנים רבות, ללא גרד צריבה וכו', הינה כנראה בשל גנטיקה מתאימה. אם הדבר מטריד בצורה קשה תמיד ניתן לטפל בIPL או לייזר לכלי דם.

12/03/2014 | 15:11 | מאת: טל

שלום רב אני בת 43 ולאחרונה נהיו לי הרבה כתמי פיגמנטציה בפנים, אני כל הזמן משתמשת בקרם הגנה לפנים כל השנה.. איך אפשר לטפל בפיגמנטציה . תודה

השאלה הינה מהם כתמי פיגמנטציה אלו? האם המדובר בכתמי שמש או במלזמה? הטפול בכל סוג פיגמנטציה שונה. כתמי שמש (SOLAR LENTIGINES) הינם כתמים חומים המפיעים בפנים ובגבות ידיים אחרי שנות חשיפה ארוכות לשמש. הטפול הינו הקפאה בחנקן נוזלי (עלולה לגרום להיפופגימנטציה) או בקרן אור מרוכזת (IPL) או בלייזר. במלזמה (כתמים חומים המופעים בפנים בנשים לאחר הריון או גלולות ומוחמרים בחשיפה לשמש) הטפול הראשוני הינו תכשירי הבהרה (דוגמת קליגמן), הגנה משמש והפסקת גלולות בחולות הנוטלות גלולות. את צריכה בדיקת רופא עור כדי להחליט מה סוג הפיגמנטציה.

09/03/2014 | 15:37 | מאת: ה"גינגנית"

אני בת 65, רופא עור רשם לי 2 סוגי קרם כדי להבהיר כתמים בפנים. 1. אזומד קרם לפנים הידרוקיון 2% 2.רט אויט 0.025 % הוא לא כל כך הסביר לי כיצד להשתמש בשני הקרמים! האם אפשר לקבל הסבר? (אין לו תורים פנויים בקרוב) תודה רבה

כשמשלבים הידרוקינון עם חומצה רתינואית הטפול המקובל הינו תערובת המכילה הידרוקינון (בדרך כלל ברכוז 6%) עם חומצה רתינואית עם תוספת של הידרוקורטיזון להורדת דלקת (חומצה רתינואית עלולה לגרום לגירוי עור). את חיבת לחזור לרופא שלך לברר איך הרופא שלך ממליץ להשתמש בשני הקרמים. בינתיים תמרחי את ההידורוקינון כל לילה על כל אזורי הפנים בהם יש כתמים (לא רק הכתם אלא כל האזור) וכמובן תגני משמש.

07/03/2014 | 11:58 | מאת: שיר

שלום, שמי שיר בת 25 לפני כשש שנים עברתי תאונה בה נפגעו אצבעותיי(קריעת גידים ועצבים) עברתי ניתוחים ובעקבות כך הונחה פלטינה באחת מאצבעותיי. לפני כשבועיים החלו להופיע כתמי עור צהובים על שתי האצבעות הפגועות. הכתמים לא יוצאים. שלושה רופאי עור מומחים לא צלחו במתן פתרון. מעבר לכתמים, העור מסביב לאצבע אחת מדמם לפרקים וקשה. עשיתי צילומים- מצב הפלטינות תקין. העור חולה ואינני מוצאת פתרון.מה עליי לעשות? אודה לעזרתך....

זה אינו מקרה להתיעצות טלפונית. כבר היית אצל שלושה רופאים מומחים שלא מצאו פתרון. כדאי לך להתיעץ עם הטוב ביותר. פרופסור מיכאל דוד היה עד לא מכבר מנהל המחלקה בבילינסון (יצא לגימאלות) והוא רופא עור מעולה. פני אליו ליעוץ (תמצאי את כתובת המרפאה בגוגל).

05/03/2014 | 06:51 | מאת: אלה

שלום ד"ר, אני מורחת מזה שבוע תרכובת 6% הידרוקינין, 1% הידרוקורטיזון ו0.01חומצה רטינואידית, אני בעלת עור כהה קצת וסובלת משני כתמים גדולים בלחיים. אין אדמומיות בשימוש אך נראה שהכתמים הכהו קצת, האם נורמלי לשלב זה? האם אפשר להמשיך בשימוש? תודה רבה

אם ההתכהות אינה בעקבות דלקת (אודם) סביר שפשוט עדיין אין תגובה לקליגמן. תמשיכי בטפול.

03/03/2014 | 16:11 | מאת: טל נאור

שלום רב, אני בן 23. אני עושה טיפול לייזר בכתפיים (מכשיר שנקרא SR) בעקבות כתמי שמש רבים הפרוסים על כל חגורת הכתפיים מהשמש. כבר אחרי הטיפול הראשון התוצאות היו משמעותיות וטובות. לצערי ולמען האמת- אני בחור צעיר ורוב אורח חיי בקיץ שלי ושל כל בחור צעיר בגילי כמעט סובב סביב הים והשמש. בנוסף- אני גם כמובן אוהב להשתזף ואת "המראה השזוף". אין ספק שהקיץ זאת העונה שלי. שאלתי היא- האם לאחר הטיפול גופי יגיב בצורה שונה לחשיפה לשמש? או שפשוט יופיעו שוב כתמים חדשים... ומה ניתן בכל זאת לעשות בכדי לשמר את התוצאות? אם כי הימנעות מחשיפה, אם לומר את האמת, היא לא ריאלית לי. תודה, טל.

סביר שמה שיש לך הינם נמשים (FRECKLES). כתמי שמש (SOLAR LENTIGINES) מופיעים בגיל מבוגר יותר לאחר שנים רבות של חשיפה לשמש. תגן על עצמך היטב משמש (פעמיים ביום) ואם יחזרו הנגעים תמיד ניתן לחזור על הטפול.

03/03/2014 | 13:44 | מאת: דנה

היי ד"ר תודה על התשובה האם יש גליקמן בלי קורטיזון והאם אפשר לרקוח בלי מה המטרה של הקורטיזון ?

בקליגמן שלושה מרכיבים: הידרוקינון להבהרה, חומצה רתינואית וקורטיזון חלש. חומצה רתינואית עלולה לגרום לגירוי עור והקורטיזון פועל כנגד דלקת כזו. יש הידרוקינון בלי חומצה רתינואית ואז אין צורך בקורטיזון. הידרוקינון בלי חומצה רתינואית יש ברכוזים של 2% ו 4% (אזומד).

02/03/2014 | 20:46 | מאת: דנה

היי, הייתי אצל רופא עור הוא אמר לי שיש לי פיגמנטציה ונתן לי מרשם שאני אשתמש לכל החיים קרם הבהרה שהוא מכיל הידרוקינון 4 אחוז קורטיזון 1 אחוז רטיו איי 0.05 אחוז+ בסיס קרם, רציתי לדעת האם הקורטיזון מותר להשתמש כל החיים וההידרוקינון כי אמרו לי שהם מדקקים את העור. ושמעתי שגם אתם רוקחים משחות הבהרה והאם הם גם מכילות קרטיזון ? והאם כדאי בכלל לעשות לייזר לפיגמנטציה ולהתפטר מזה?

מקובל להשתממש בתערובת של קליגמן המכילה גם קורטיזון חלש. אין בעיה בשמוש בה למספר חודשים. ודאי שלא טוב למרוח קורטיזון לאורך זמן (העור עלול להפוך לדק יותר ויכולה להגרם צמיחת שער באזור המריחה). אם מדובר במלזמה (ראי תשובות קודמות) הרי לא מומלץ לעשות טפול בלייזר (עלולה להגרם החמרה).

היי. עשיתי אפילציה באיזור השפם והסנטר כ-3 פעמים אצל קוסמטיקאית שלא הדגישה לי את חשיבות השימוש בקרם הגנה ושעשתה לי כל טיפול ל60 דקות לפחות. כתוצאה מכך העור הגיב בגירוי חריף והפסקתי את האפילציה. כיום, שבועיים אחרי הטיפול האחרון אני סובלת מפיגנטציה חריפה באיזור בו נעשתה האפילציה. אני שמה כל יום מייק-אפ להגנה מהשמש והסתרת הכתמים אבל בגילי, 25, נראה לי מוזר להיות משועבדת למייק אפ בעקבות פיגמנטציה (מעולם לא הייתה לי בעיה כזו בעבר). האם זו פיגמנטציה שסופה לעבור? האם יש תרופות טבעיות שניתן להשתמש בהן? ואם לא-מה השיטה הכימית הכי טובה להעלמה? תודה, טל.

הגנה משמש חשובה (פעמיים ביום). ניתן להשתמש בתערובת של קליגמן (מכילה הידרוקינון) להבהרה. פיגמנטציות לאחר דלקת בדרך כלל חולפות אולם לעתים זה לוקח חודשים רבים ואפילו מעל שנה.

01/03/2014 | 21:55 | מאת: עינת

שלום רב, מזה כשנתיים וחצי אני סובלת ממלזמה על השפה העליונה. יש לי התקן מירנה (מבחינת הורמונים) וחפני כ 3 חודשים ביקרתי אצל רופא העור שלי שרקח לי משחה המכילה הידרוקינון חומצה קוג'ית רטין וכו'. הוא אמר לי למרוח על כל הפנים. נדמה לי שזה מבהיר את כל הפנים מעט אבל מכהה את הכתמים. אני מאד מיואשת ושוקלת טיפול באור או לייזר. אשמח לדעת האם זה אכן עובד ומה הסיכונים. גווון העור שלי לא כהה מאד אך לא בהיר. תודה עינת

שלום עינת מלזמה הינה פיגמנטציה המופיעה בפנים בעיקר בנשים בהריון או בנשים המקבלות טפול הורמונלי (גלולות למניעת הריון). כתמים אלו מוחמרים בחשיפה לשמש. הטפול הראשוני במלזמות הינו תכשירי הבהרה על בסיס הידרוקינון, דוגמת התערובת של קליגמן, הגנה קפדנית משמש והפסקת גלולות בחולות הנוטלות גלולות. מירנה מכילה הורמונים ועלולה להחמיר מלזמה. ההמלצה הינה להפסיקן. הגנה משמש (פעמיים ביום. פעם אחת לא מספיקה) חשובה. לגבי הטפול בקליגמן, לא כתבת באזיה רכוז היה ההידרוקינון. בקליגמן משתמשים ברכוז של 6%. אם המשחה שקבלת מבהירה את העור ו"מכהה את הכתמים" מירב הסיכויים שהיא לא מספיק חזקה והמלזמה מוחמרת למרות הטפול. טפולים בקרינת אור או לייזר אינם מומלצים במלזמה ועלולים לגרום להחמרה.

02/03/2014 | 16:58 | מאת: עינת

תודה על תשובתך. המשחה שרקח הרופא מכילה 7% הידרוקינון ושאר מרכיבים. בעת המריחה לאורך זמן יש לי גירוי והעור אדום מכרגיל. אני מורחת פעם ביום. ראיתי גם שמדברים על אלור. האם תוכל להסביר מה זה? אולי כדאי לנסות גם את זה? האם זה ניתן רק עי מרשם רופא? שוב תודה עינת

26/02/2014 | 06:13 | מאת: כרמית

מנסיונך יש השפעה של אלור לפיגמנטציה?

ודאי שלאלור יש השפעה בהבהרת פיגמנטציה.

24/02/2014 | 11:53 | מאת: א

הי , הופיע לי כתם כהה יחסית לצבע עור על גבי העורף לא יצא לי להחשף לשמש כל כך כי האזור הזה בדרך כלל מכוסה בחולצה , האם יתכן שלאחר מסאג מעט חזק באיזור העורף יכול להופיע כתם שכזה ? תודה

שפשוף גורם לעתים לגרוי עור ודלקת וזו יכולה לגרום לפיגמנטציה שלאחר דלקת. שפשוף כרוני (כמו אצל אלו שמשפשפים הגב עם ליפה) גורם לעתים לפיגמנטציות (בעיקר בכהי כור).

20/02/2014 | 12:29 | מאת: אורטל

שלום, רכשתי תכשיר המכיל חומצות לבעיות של פוסט אקנה. בין החומצות יש גם חומצה קוג'ית שהבנתי שהיא אחראית על הבהרה מסויימת של כתמים. הבעיה היא שקראתי שהיא בעייתית בכך שהיא לא יציבה בתכשירים, נהרסת באור ובמגע עם האוויר וכולי. אז אם התכשיר נשלח אליי בדואר רשום כחבילה יש מצב שהוא מגיע אליי כבר בלי האפקט של החומצה? ואיך אני יכולה בבית לשמור כמה יותר שהחומצות יישארו פעילות, היכן לאחסן? תודה מראש

חומצה קוג'ית יכולה להבהיר פיגמנטציה חומה (אם נותרה לאחר אקנה כפיגמנטציה לאחר דלקת). אין לה השפעה על כתמים אדומים לאחר טפול באקנה. לגבי אחסון וכו' את צריכה לברר עם היצרן(לכל תכשיר יש את התכונות המיוחדות שלו).

17/02/2014 | 13:13 | מאת: סיגל

שלום רב, בתי בת 3 ו-5 חודשים נולדה עם כתם לידה עגול בצבע חום מעל גבה ימנית ואני חושבת לעשות לה ניתוח להורדת הכתם. האם אפשרי לעשות בגיל כזה? חשוב לי לציין, שפניתי לרופאי עור והם אמרו לי שלחכות עד שתהיה בגיל העשרה.. אך אני לא רוצה שבתי תסבול כשתתחיל כיתה א' מהערות של ילדים בני גילה. אני בקופ"ח כללית (אם זה חשוב) תודה מראש!

ניתן לעשות נתוח להסרת שומה מלידה גם בגיל 3 אולם אני מניח שהציעו לעשות זאת בגיל בגרות כיון שאז אפשר לעשות זאת בהרדמה מקומית (בכל זאת יש סכון קטן מאוד בהרדמה כללית).

08/02/2014 | 11:57 | מאת: אור

יש לי ויטילגו ביד וברגל.רופא עור יעץ על פותותרפיה.מה סיכויי התיקון?האם נתן למנוע התפשטות של הויטילגו

טפול בפוטותרפיה מביא להעלמות הויטיליגו רק בחלק מהמקרים. מהו בדיוק הסיכוי? כדאי שתשאל את הרופא המטפל או במכון הפוטותרפיה. הטפול אינו מונע הופעה באזורים שלא מטופלין (בדרך כלל ההסתברות להתפשטות מעבר למקום ההופעה הראשוני הינו קטן).

שלום. רופאת העור שלי נתנה לי מרשם לקליגמן לאחר שסיימתי עם הראקוטן לטיפול בכתם שיש לי בין הגבות, אני מניחה שנגרם עי שימוש בגלולות ואמרה שאני יכולה למרוח גם על הכתמים האדומים בלחיים כתוצאה מהטיפול בראקוטן. לאחר כמעט חודש של מריחה לילה כן ולילה לא, הכתם בין הגבות קצת התבהר, אבל הכתמים האדומים נעשו טיפה יותר אדומים. השאלה היא האם להפסיק עם המריחה בלחיים או להמשיך. לא שורף לי אבל יש קילוף עדין מאד במקומות קטנים ולא בכל הלחיים. מה ההמלצה שלך? תודה.

כתמים אדומים לנותרו לאחר טפול ברואקוטן אינם כתמים שמגיבים לטפול בקליגמן (קליגמן מיועד לטפול בכתמים חומים שונים)ץ הכתמים האדומים לאחר טפול ברואקוטן בדרך כלל מתבהרים תוך מספר חודשים ללא כל טפול (כלי הדם מתכוצים).

05/02/2014 | 13:24 | מאת: חנין

שלום לך ד"ר רציתי לשאול מה הטיפול המתאים לכווית בפנים בגלל שמן רותח ( ליד העין) הכוויות לא בכל הפנים אלה כמה נקודות שכמעט השתפרו לעומת אחת שנשארה כצלקת וגם יש לי כתי שמש מעל השפה העליונה מה הטיפול הכי מתאים אני בת 34

שלום חנין הטפול הינו כמו בכויות רגילות. מניעת זהום חידקי עלידי טפול אנטיביוטי והקטנת סכוןלפיגמנטציה משנית על ידי המנעות והגנה משמש. אם מתפתחת פיגמנטציה כדאי לפנות לרופא עור לגבי הטפול בפיגמנטציה כבר בשלב מוקדם. לגבי הכתמים מעל השפה צריך לראות אם מדובר במלזמה או ב"כתמי שמש". הטפול בהם שונה.

הטפול בכל סוג פיגמנטציה שונה. במלזמה (כתמים חומים המופעים בפנים בנשים לאחר הריון או גלולות ומוחמרים בחשיפה לשמש) הטפול הראשוני הינו תכשירי הבהרה (דוגמת קליגמן), הגנה משמש והפסקת גלולות בחולות הנוטלות גלולות. בכתמי שמש (SOLAR LENTIGINES) הטפול הינו הקפאה בחנקן נוזלי (עלולה לגרום להיפופגימנטציה) או בקרן אור מרוכזת (IPL) או בלייזר.

02/02/2014 | 19:36 | מאת: אביגיל

שלום, במשל שנתיים וחצי (מאז לידת בני) אני סובלת מכתמים חומים בעור בלחיים ובשפה במקביל לנשירת שיער חריפה. אני כהת עור. 2 שאלות האם יש טיפול לפיגמננטציה זו לכהות עור. והאם יכול להיות קשר בין הנהשירה לכתמים שיכול להעיד על בעיה סיסטמית אחרת? תודה רבה

הרושם ממכתבך שמדובר במלזמה. מלזמה הינה פיגמנטציה המופיעה בפנים בעיקר בנשים בהריון או בנשים המקבלות טפול הורמונלי (גלולות למניעת הריון). היא מתבטאת בכתמים חומים המופיעים בפנים. כתמים אלו מוחמרים בחשיפה לשמש. הטפול הראשוני במלזמות הינו תכשירי הבהרה על בסיס הידרוקינון (דוגמת אזומד או התערובת של קליגמן המכילה הידרוקינון ברכוז גבוה יותר), הגנה קפדנית משמש והפסקת גלולות בחולות הנוטלות גלולות. נשירת שער חריפה בעקבות לידה הינה נשירה די שכיחה. היא מופיעה כ 2-3 חודשים לאחר הלידה וקרויה טלוגן אפלוביום והיא חולפת בדרך כלל ללא טפול תוך חצי שנה. אם היא נמשכת מעבר לשנה כדאי להיבדק אצל רופא עור. אין קשר בין הנשירה החריפה לפיגמנטציה בפנים (פרט לכך ששתיהן מופיעות לאחר הריון).

אחרי הרבה מאוד שנים של ניסיון להיפטר מצלקות ונמשים, וליצור אחידות בעור גיליתי את ערכת הפיגמנטציה של מרפא הבושם ונדהמתי מהתוצאות. הרבה יותר טוב מכל מוצר קוסמטי כימי או "טבעי" שניסיתי, ומעבר לזה שהעור נקי ואחיד, הוא קיבל גם חיות חדשה ומראה זוהר. ונסה גולאין

01/02/2014 | 20:08 | מאת: אמילי

שלום, יש לי כתמי פיגמנטציה שנוצרו על ידי הסרת שיער בלייזר לפני שנים רבות. ורפא העור נתן לי את המשחה איזומד למרוח בין הגבות, מרחתי את המשחה אתמול וקמתי בבוקר עם החמרה נוראית, נוצר לי כתם אדום וגדול בהרבה ממה שהיה קודם. האם זה נורמלי? האם הכתם הזה ישאר לי לתמיד? מה אני יכולה לעשות עכשיו כדי להעלים את הכתם? הוא מאוד בולט ואני מאוד מאוד לחוצה שהוא ישאר.. תודה רבה

אין המדובר בהחמרה של הפיגמנטציה. מדובר כנראה באלרגיה לאלידל (להידרוקינון). תפסיקי השמוש באזומד. מרחי קורטיזון חזק על אזור הדלקת למספר ימים (משהו כמו בטהקורטן G שתוכלי לקבל עם רצפט מרופא העור או רופא המשפחה שלך)והדלקת(הכתם האדום)יחלוף.

תיקון טעות שלי. הכונה היתה תגובה אלרגית לאזומד (לא לאלידל). תגובה אלרגית כזו אינש שכיחה אך בכל זאת עלולה לקרות.

28/01/2014 | 12:03 | מאת: אילנית חסון

מה משך זמן הטיפול בתרכובת? אני כבר משתמשת שבוע..העור התקלף ובזמן שאני מורחת את המשחה מאוד שורף יש לציין שהתרכובת מכילה גםהידרוקורטיזון 1% ובנוסף גם מורחת ויטה מרפאן . השאלה כמה זמן צריך העור להתקלף וכמה זמן צריך להמשיך למרוח את התרכובת ובסוף התהליך כיצד לשמר שלא יופיעו שוב הכתמים. תודה

אם העור שורף ומתקלף יש לך תגובה דלקתית. אולי אלרגיה לתכשיר. אפשרות אחרת הינה שרכוז החומצה הרתינואית בתכשיר שאת משתמשת גבוה מדי וגורם לגירוי עור (אולי גם שמת כמות גדולה מדי של חומר). תגובה דלקתית אינה טובה שכן היא עלולה לגרום לפיגמנטציה (פוסט אינפלמטורית). בקצור, כדאי שתפסיקי השמוש בתכשיר ותתיעצי עם רופא העור שלך.

השם הנכון הינו: קליגמן. היא מכילה הידרוקינון, חומצה רתינואית וקורטיזון חלש.

28/01/2014 | 09:14 | מאת: סורי

היי דר יו לי נמשים על הפנים השתמשתי 4 שנים בחומצה גליקולית 6 אחוז ורטיויט 0.05 ממרשם רופא עור הפנים חלקות , שמעתי מהרבה מקורות שעם השנים זה מדקק את העור ומפיל אותו האם זה נכון ואם אני אפסיק האם הכל יחזור

יתכן והשפור בנמשים היה בגלל הגנה משמש או גורם אחר. רטהויט וחומצה גליקולית יכולים לסיע לבעיות שונות אך אינם מעלימים נמשים. תנסי להפסיק.

28/01/2014 | 09:11 | מאת: בטי

היי תודה לתשובתך ,אבל האם הידוקינון מותר להשממש כל החיים שמעתי שזה מדקק ומפיל את העור ? (זה נהיייה הכתמים בעקבות ההריונות הכתמים וגם הרבה נקודות חן האם גם נקדות חן קטנות אפשר להוריד עם לייזר? תודה רבה

אי אפשר להשתמש בהידרוקינון לכל החיים אבל אפשר לתקופות מושכות. הבעיה אינה גרימת עור דק. הבעיה ששמוש בהידרוקינון ברכוז גבוה לתקופות ארוכות יכול לגרום לאוקרונוזיס שהינה סוג של פיגמנטציה (יותר מדי טפול נגד פיגמנטציה עלול לגרום בסוף לפיגמנטציה). לגבי טפול בשומות ונגעי עור אחרים צריך לראות בדיוק מה יש לך. יש גידולי עור שונים ויש אפשרויות שונות להסרתם. בדרך כלל טפול בלייזר אינו הבחירה המתאימה להסרת שומות.

26/01/2014 | 09:26 | מאת: בטי

היי ד"ר רציתי לשאול יש לי כתמים חומים בהירים על הפנים כמו נמשים האם יספיק לי חומצה גליקולית בבוקר ובערב רטויט 0ץ05 אחוז למריחה כדי להבהיר את זה או שחייבים הידורוקינון ? והאם החדרוקינון טוב להשמתש כל החיים האם אין לן תופעות לוואי או שזה אולי מדקק את העור. תודה לתשובתכם

צריך אבחון מדויק. אם הכתמים הינם נמשים או כתמים משמש (SOLAR LENTIGINES)אולי כדאי לך לעשות טפול ב- IPL או בלייזר. אם המדובר בפיגמנטציה (מלזמה או פיגמנטציה לאחר דלקת) הגנה קפדנית משמש והידרוקינון הינם הטפול המתאים.

28/01/2014 | 09:08 | מאת: בטי

היי תודה לתשובתך אבל האם הידוקינון מותר להשממש כל החיים שמעתי שזה מדקק ומפיל את העור ? (זה נהייי בעקבות ההריונות הכתמים וגם הרבה נקודות חן האם גם נקדות חן קטנות אפשר להוריד עם לייזר? תודה רבה

22/01/2014 | 07:22 | מאת: יהודית

שלום רב, אני משתמשת בקליגמן באחוזים שונים ( אפילו 10 אחוזים) לכתם פיגמנטציה בפנים כבר שנה. האם יכול להיות שלעיתים אני רואה שיפור ולפעמים החמרה ( הכתם נהיה יותר חום)? מה לעשות? להמשיך או להפסיק? אני מתוסכלת ולא יודעת אם המשחה מועילה, מזיקה או לא משנה דבר!!! אשמח לעצה ממך כיצד לנהוג. תודה רבה

תפסיקי טפול. תמשיכי הגנה קפדנית משמש. לאחר חודש חודשיים גשי לרופא עור לבדיקה חוזרת.

21/01/2014 | 16:21 | מאת: רונית

1. כתבת לי להמשיך עם קליגמן 10%. למשך כמה זמן? רק על הכתם עצמו או על כל הפנים ( אני שואלת כי אני משתמשת כבר תקופה ארוכה...) 2.אני קוראת שאתה מזהיר מפני תופעות לוואי... איך אדע שלא נוצרת לי דלקת ואז הכתם עלול להחמיר? תודה רבה!!!!

המריחה על אזור שלם (לדוגמה, כל אזור המצח). המריחה הינה לחודשים ואם יש צורך ניתן אף לתקופות ארוכות (תוך התיעצות עם רופא עור) ועם השגת שיפור ניתן להוריד מנונים. דלקת מלווה אודם וקלוף. אם בעקבות מריחת הקליגמן נגרמת לך תגובה כזו יתכן ונגרמת דלקת מהתכשיר. כדאי לך להיות במעקב רופא העור שלך שיתרשם מהצב הקליני. מה חומרת הפיגמנטציה ומצד שני האם יש סימני גירוי עור.

21/01/2014 | 10:22 | מאת: אילנית חסון

קבלתי מרופאת העור שלי את המרשם לתרכובת גליקמן..האם אפשר למרוח גם בשקיות העניים...גם שם ישנה כהות

אני מבין שקבלת את התערובת של קליגמן לטפול בפיגמנטציה באזורים אחרים. יתכן שתערובת זו לא תשפיע מתחת לעיניים ויתכן שאף תגרום שם לגירוי. כהות מתחת לעיניים הינה בעיה שכיחה שהגורם לה בדרך כלל אינו ברור (לעתים מדובר בנטיה גנטית, לעתים כתגובה לגירוי עור כרוני ועוד). מצד אחד היא די עמידה לחלק גדול מהטפולים מורידי דלקת דוגמת קליגמן ומצד שני העור שם די רגיש ונוטה לעבור גירוי גם מתכשירים שבאזורי עור אחרים אינם גורמים לדלקת. כדאי שתתיעצי עם רופאת העור שלך מה הטפול המתאים לשם.

תיקון הכהות מתחת לעיניים די עמידה לטפולים מורידי פיגמנטציה. אם הגורם לפיגמנטציה הינו דלקת כרונית אזי יש צורך בטפולים מורידי דלקת.

20/01/2014 | 12:28 | מאת: רונית

שלום רב, כבר שנה וחצי אני מנסה להיפטר מכתם על הלחי. התחלתי עם איזומד ועברתי לקליגמן. בחצי שנה האחרונה אני משתמשת בקליגמן 10%. יש הטבה, אך הכתם לא לגמרי נעלם. 1.האם צריך לעשות הפסקה ( בשל התופעות לוואי)? אם עושים הפסקה המצב לא מחמיר? האם להמשיך למרוח רק על הכתם ולא על כל האזור כדי למזער תופעות לוואי? 2.האם יש קליגמן במינון חזק יותר? או שיש משחה אחרת? 3. האם ניתן להיפטר מכתם פיגמנטציה לגמרי? האם הכתם יכול להעלם לבד עם הזמן? אני רק אעדכן שהכתם החל כנראה לאחר שימוש בהתקן הורמונלי. מיד כשהכתם ( לפני שנה וחצי!!!)הופיע הוצאתי את ההתקן ועכשיו אני עם התקן רגיל ללא הורמונים. אודה על תשובתך

שלום רונית אין צורך לעשות הפסקה. כדאי להמשיך למרוח על האזור. יש הידרוקינון ברכוז גבוה יותר אך את כבר משתמשת ברכוז די גבוה. ניתן להיפטר לגמרי מכתמים אולם לעתים חלק מהפיגמנטציה עמוקה מדי וההשפעה חלקית. הכתם יכול להעלם לבד עם הזמן. את חיבת להמשיך להקפיד בהגנה משמש ולהימנע מלגרום דלקת באזור (להימנע מטפולים גורמי דלקת למקום).

18/01/2014 | 15:01 | מאת: אילנה

אני כבר פניתי עם השאלה, אבל לא ציינתי משהו חשוב יש לי כתם כהה סגול כזה על צלקת אחרי אקנה, הבעיה היותר גדולה שהוזרא לי לשם טיפת סיליקון לפני 12 שנה ,דבר שכשלעצמו נורא מדאיג אותי. במקרה שלי איזה חומר הבהרה אני יכולה להישתמש?? כי רטין A זו תרופה שבעצם חודרת לדרמיס השאלה אם מותר לי? אם לא אז מה הפיתרון? המון תודה על העזרה

אם המדובר בפיגמנטציה בדרך כלל קליגמן הינו הבחירה הראושנה (גם בשל המחיר). לגבי טיפת הסיליקון שהוזרקה לך לשם, סיליקון הינו חומר שאינו מתפרק והוא נשאר במקום. את צריכה להיבדק על ידי רופא עור כדי לאבחן בדיוק את הבעיה.

16/01/2014 | 23:49 | מאת: רוני

כבר מעל שנה יש לי כתם פיגמנטציה בפנים באיזור הסנטר שנראה כהה יותר משאר העור (כאילו גוון העור השתנה) , שמתי לב שזה מחמיר עם הזמן בהתחלה זה היה בחלק קטן. רציתי לשאול , אם אני לוקחת גלולות למניעת הריון רק ל4 חודשים זה יחמיר את המצב? או מספיק אפילו שאני לוקחת לחודש אחד והכתם יחמיר?

צריך לראות את הפיגמנטציה הזו. אם מדובר במלזמה (פיגמנטציה המופיעה בנשים בעיקר בעקבות הריון או נטית גלולות) אפילו חודש של נטילת גלולות עלול לגרום להחמרה.

17/01/2014 | 17:35 | מאת: רוני

אני חושבת שזה נוצר מדלקת , כי לפני זה הייתה לי פריחה בעור וגירדתי וכנראה זה נוצר מזה , גם פיגמנטציה כזאת יכולה להחמיר??

16/01/2014 | 09:58 | מאת: ציפי

מה הרכיבים של משחת גליקמן וכמה זמן אפשר להשמתש בה בלי שהעור יינזק ןלאיזה בעיה היא עוזרת גליקמן תודה.

משחת קליגמן משמשת לטפול בפיגמנטציות. היא מכילה שלשה מרכיבים: הידרוקינון (מפריע ליצור פיגמנט), חומצה רתינואית ברכוזים שונים (בעיקר עוזרת לחדירות של ההידרוקינון לעור) ודקסהמתזון או הידרוקורטיזון המשמשים להורדת גירוי העור. בשמוש מעל מספר חודשים ניתן לקבל תופעות לואי מהקורטיזון (תשעורת יתר וכו').בשמוש ממושך (חודשים רבים) בהידרוקינון ברכוזים גבוהים ניתן לקבל OCHRONOSIS , יצירת פיגמנטציה בעור.

15/01/2014 | 21:01 | מאת: אהוד

שלום ד"ר, אני אהוד בן 19 איני יודע להגיד כמה זמן הכתם הזה נמצא אצלי בפנים, אך מה שבטוח שזה מאד מאד מפריע לי. כשהייתי קטן אני לא זוכר את הכתם הזה, הכתם נורא מציק לי, אני תמיד מגדל שיער על מנת להסתיר את זה. הלכתי לרופאת העור שלי היא נתנה לי מרשם למשחה betacorten g cream למרוח פעמיים ביום למשך עשרה ימים אולם ללא הועיל. הכתם לא עבר ואפילו לא השתפר. אשמח לדעת אם יש שיטה אלטרנטיבית, לייזר או משהו בסגנון. תודה רבה. תמונה: http://www.siz.co.il/my.php?i=kwwmymefn2ji.png

צר לי אך צריך אבחון מדויק של הנגע. אם אינך מרוצה מהאבחון או הטפול שקבלת כדאי שתקבל SECOND OPINION אצל רופא אחר. בכל מקרה יש צורך בבדיקה במרפאה (תמונה אינה מספיקה במקרים אלו).

15/01/2014 | 11:32 | מאת: ציפי

היי אני משתמשת ברטין איי 0.05 רציתי לדעת אם זה מדקק את העור עם השנים וגם חומצה גליקולית יש לי כתמים קטנים חומים בהירים על הפנים והאם טיפול זה יעזור כי שמעתי שבקליגמן יש קורטיזון או שלא בכל גליקמן שמים קורטיזון ?

את יכולה להשתמש ברתין A ללא מגבלה של זמן. לגבי הכתמים החומים , השאלה היא מהם כתמים אלו. אם המדובר בכתמי שמש הטפול הטוב יותר הינו IPL או לייזר. אם המדובר בפיגמנטציה דוגמת מלזמה או פיגמנטציה פוסטאינפלמטורית טפול בקליגמן מתאים יותר. בכל קליגמן יש קורטיזון במנון נמןך. החלק החשוב בו הינו ההידרוקינון ובמקרים מסוימים ניתן להשתמש בו לבד ללא חומצה רתינואית או קוטריזון (דוגמת האזומד).

שלום, בתי בת השנה ו-3 חודשים עברה אתמול טיפול ראשון של לייזר על כתם מסוג פורט וויין סטיין שנמצא על העפעף ועולה למצח בצד. הכתם היה יחסית מאוד בהיר עד היום. כחצי שעה לאחר הטיפול הסרתי לה את הפד עם המשחה ששמו לה ונחרדתי לגלות כתמים עגולים באיזורי הטיפול בצבע ורוד כהה מאוד! האם זה תקין? אודה לתשובה מהירה כי אנחנו ממש מודאגים... תודה.

במהלך הטפול יכולה להיות פגיעה בכלי דם (זה חלק מהטפול) עם יצירת כתמים כהים יותר. בכל מקרה, כדאי לך להתיעת עם הרופא שבצע את הטפול.

13/01/2014 | 11:58 | מאת: אהוד

שלום ד"ר, אני בן 20, אתמול הייתי אצל הרופאה שלי עקב בעיית כתם אדום שהופיעה לי בצד הלחי. היא הביאה לי את המשחה betacarten g cream למריחה על הכתם פעמיים ביום למשך עשרה ימים. בלילה מרחתי את המשחה לאחר המקלחת על הכתם עצמו וקצת מסביב והלכתי לישון. בבוקר כשהתעוררתי, הכתם עצמו נשאר אולם האיזור שמסביבו התבהר, צבע העור שלי הוא ורדרד כזה וזאת בעיה שמציקה לי שנים. אמנם הרופאה לא נתנה לי טיפול לבעיה זו אך עקב המשחה העור הפסיק להיות ורדרד וחזר לגון הרגיל שלי, לבן. אני שוקל למרוח את המשחה על כל הפנים על מנת להעלים את האדמומיות מהפנים. מה אתה חושב? האם יכולים להגרם סיכונים אם אמרח את המשחה באופן חד פעמי על כל הפנים? יש לציין שכבר 12 שעות מרגע המשחה והאיזור נראה די מוזר, גוון לבן מסביב לכתם עצמו בגלל שהעור התבהר ושאר הפנים נשארו בצבע ורדרד. תודה רבה!

מריחת betacarten g cream על הפנים למשך שבוע או 10 ימים לא יגרום נזק. הוא יכול לגרום לכווץ כלי דם ולכן יכול לגרום להתבהרות אך בתום הטפול כלי הדם יתרחבו שוב. טפול ממושך בו יכול לגרום לבעיות שונות: עור דק ואטרופי, פסי מתיחה, צמיחת שיער וגם בדיוק פעולה הפוכה, רבוי נימי דם. הפסקה לאחר טפול ממושך יכולה לגרום להתפרצות תפרחת דלקתית לאחר ההפסקה.

12/01/2014 | 12:52 | מאת: חנה

מזה מספר שנים, יש לי צבע כהה בברכיים. האם יש משחה טיפולית להברהת העורר בברכיים ? תודה

יתכן ובשל שפשוף יש יצירת פיגמנטצית יתר. ממליץ להגן בקפדנות משמש (פעמים ביום). ניתן לנסות חומרי הבהרה (דוגמת קליגמן).