פורום פיגמנטציה - כתמי עור

הפורום יחזור לפעילות בקרוב
כתמים על פני העור מהווים בעיה שכיחה, בעיקר בנשים, וגורמים להפרעה אסתטית קשה. היות וישנם סוגים שונים של כתמים, חשוב מאוד הן אבחון הבעיה והן זיהוי הגורמים המחמירים. הגישה הטיפולית כיום הינה, מצד אחד זיהוי הגורמים לכתמים (וניסיון להימנע מהם) ומצד שני טיפול בפיגמנטציה הקיימת. קיימים היום טיפולים רבים ושונים לכל סוגי הכתמים על פני העור: מחומרים שונים המפריעים לייצור המלנין (הפיגמנט החום בעור) או חומרים המפרקים מלנין יחד עם הגנה משמש, עד מכשור מתקדם היכול להועיל בפרוק וסילוק הפיגמנט. למרות שברוב המקרים המאובחנים ומטופלים בצורה נכונה ניתן לטפל בקלות יחסית וביעילות רבה, לעיתים אנו נתקלים במקרים קשים ועמידים לטיפול. במקרים אלו יש לעיתים צורך בשילוב של טיפולים שונים וביצירתיות למציאת הטיפול הפרטני המתאים. פורום זה נועד לתת מענה לשאלות לגבי כתמים על פני העור באבחון ובמתן מידע ולגבי גישות טיפוליות. לכניסה לפורום לחצו כאן.
993 הודעות
964 תשובות מומחה

מנהלי פורום פיגמנטציה - כתמי עור

18/08/2014 | 01:42 | מאת: שני

האם את מכירה את השיטה הנל למיצוק העור ? אני בחורה בת 30 , מאוד רזה , עם מעט רפיון באזור הירכיים הפנימיות ויש לציין שיש לי מעט סימני מתיחה באזור, האם השיטה לא תתאים לי בשום אופן? האם היא יעילה לאזור הברכיים ? ומה ההבדל בינה לבין אולטרה שייפ ?

וולה שייפ הינה שיטה הממצקת את העור באמצעות גלי רדיו. ניתן לטפל בוולה שייפ באנשים רזים מאוד באנרגיות נמוכות מהרגיל עם ואקום נמוך. לעתים נדירות כשרקמת שומן תת עורית כמעט אינה קימת הטפול אינו מתאים. הטפול יכול להיות יעיל גם לאזור הברכיים. אולטרה שייפ הינה טכנולוגיה על בסיס של אולטרהסאונד המפרקת את השומן התת עורי. לך שיטה זו אינה מתאימה. ד"ר אינס ורנר

17/08/2014 | 22:11 | מאת: מיכל

מה ניתן לעשות עם היפרפיגמנטציה באיזור השפם? האם יש טיפול/ קרם אמין להעלמה? (הכתם יחסית חדש) ואיפה/איך ניתן להשיגו?

כדאי לאבחן איזה סוג הפיגמנטציה. האם המדובר במלזמה או אולי בפיגמנטציה בעקבות דלקת כלשהי. מלזמה הינה פימנטציה חומה המופיעה בפנים בעקר בנשים לאחר הריון או טפול בגלולות. אזור השפם הינו שכיח כמקום למזמה. הטפול הראשוני הינו תכשירי הבהרה, דוגמת קליגמן, הגנה משמש והפסקת גלולות בחולות הנוטלות גלולות.

17/08/2014 | 17:39 | מאת: מעין

שלום, 1. האם החומר עשוי לטטשטש צלקות עקב אפילציה? אם כן עדיף רטויט או אחיו בעל הריכוז הגבוה יותר? איזו משחה יוצרת יותר רגישות לשמש- רטין A או קליגמן? תודה רבה

רתין A גורמת יותר רגישות לשמש. רתין A אינה מטשטשת צלקות בעקבות אפילציה.

14/08/2014 | 12:28 | מאת: גלית

אני התחלתי להשתמש לפי מרשם רופא בהידרוקינין 12 אחוז ו50 גר קרם base אני הבנתי מממה שאני קוראת פה שהידריקונין לא מלבין את העור אלה בשילוב של קרם הלבנה האם זה נכון האם זה בסדר שא ני משתמשת במוצר הזה

הידרוקינון מפריע בשרשרת של יצירת המלנין. אין צורך בשלוב עם קרם הבהרה אחר . הרי הוא עצמו מבהיר את העור בכך שמונע יצירת פיגמנט מלנין חדש.

18/08/2014 | 21:15 | מאת: גלית

דר תודה על התשובה. שכחתי לציין שיש לי כתמים על העור האם הכתמים גם יעלמו לי מההידרוקנין בלבד ? זה מתחיל להתקלף לי. עוד שאלה .. האם רופא מקופת חולים יכול לרשום לי רצםט של רטין 1 אחוז ? והאם אפשר למרןח בעפעפיים ומתחת לעניים ?

12/08/2014 | 23:24 | מאת: גלית

שלום אני משתמשת ברטויט רק בחודשי החורף 0.5 שאני קונה בקופת חולים . שמעתי שאפשר להשתמש בריכוז של 1 אחוז אצל רוקח בבית מרקחת פרטי . האם ניתן לקבל מרופא עור מרשם ל1 אחוז ?

ניתן להשתמש ב רטהויט (חומצה רתינואית ) גם ברכוז של 1 אחוז. עם זאת עלייך לדעת שברכוז זה במרבית המקרים הוא גורם לאודם וקלופים.

12/08/2014 | 13:43 | מאת: לילו

היי, אני בת 29 בהירת עור. סובלת מאקנה בגב בפיזור רחב, עדיין נוטלת כדורי רואקוטן. מסיימת עוד חודש. לא נחשפתי לשמש כלל למשך כל הטיפול (4 חודשים עד כה). נותרו לי המון כתמים בגוון חום בהיר בגב. כתמים שטחיים בלבד (לא חטטים). האם יש טיפול לכתמים מסוג זה? האם גם אם לא מטפלים כלל הכתמים עוברים עם הזמן? כמה זמן לוקח להם לעבור? האם עוברים במאה אחוז? אני ממש מתוסכלת ומוטרדת על בסיס יומיומי מהמצב אשמח ממש ממש לתשובה תודה רבה!!!

נראה שמדובר בפיגמנטציה המופיעה לאחר דלקת (POST INFLAMMATOROY HYPERPIGMENTATION). בדרך כלל יכול שיפור הדרגתי במשך מספר חודשים. בהגנה קפדנית משמש עשויה לעזור. ניתן לטפל בתכשירים מבהירים דוגמת קליגמן אולם בחלק מהמקרים הם בעלי בעלי יעילות חלקית.

28/07/2014 | 12:03 | מאת: יעל

שלום רב אני בת 42 . בשנים האחרונות נוצרו לי כתמים חומים על עצמות הלחיים (מתחת לעיניים), בין הגבות ועל האף. עליי לציין שאיני לוקחת גלולות או הורמונים כלשהם וגוון עורי שחום צהבהב. ניסיתי משחה (איני זוכרת את שמה)במשך מספר חודשים, שהמליץ לי עליה רופא עור, שלא ממש עזרה. אני די מיואשת מהנושא. איזה טיפול הוא המתאים והיעיל ביותר עבורי ? האם מה שיש לי זה כתמי גיל/שמש ?

ממקום הכתמים מירב הסיכויים שמדובר במלזמה. מלזמה הינה פיגמנטציה שלום יעל מה היתה האבחנה של רופא העור שהיית אצלו? מה בדוק קיבלת כטפול? מירב הסכויים שמדובר במלזמה. זוהי פיגמנטציה המופיעה בפנים בעיקר בנשים. במרבית המקרים ההופעה בעקבות הריון או בנשים המקבלות טפול הורמונלי אולם לעתים אף ללא גורמים אלו. היא מתבטאת בכתמים חומים המופיעים בפנים. כתמים אלו מוחמרים בחשיפה לשמש. הטפול הראשוני במלזמות הינו תכשירי הבהרה על בסיס הידרוקינון (דוגמת אזומד או התערובת של קליגמן המכילה הידרוקינון ברכוז גבוה יותר), הגנה קפדנית משמש והפסקת גלולות בחולות הנוטלות גלולות.

25/07/2014 | 09:26 | מאת: לילך

שלום, יש לי כתמים בפנים מדלקת. אמרו לי לשים קרם הגנה כדי למנוע מקרים כאלה. השאלה האם יש איך להסיר את הכתמים הקיימים ?

טפול בכתמי פיגמנטציה בעקבות דלקת מורכב משלושה| | 1) קודם כל לדאוד לטפל במצבי הדלקת שגרמו לפיגמנטציה. 2) הגנה קפדנית משמש. 3) חומרי הבהרה, דוגמת התערובת של קליגמן. וכמובן סבלנות. השיפור בדרך כלל הינו איטי.

23/07/2014 | 08:57 | מאת: אושר

שלום, יש לי עור שחום עם קצת פיגמנטציה מההריונות, רציתי לדעת אם אפשר להשתמש במשחה רפואית כמו רטוויט על בסיס קבוע כל יום כקרם לילה על מנת לשמור על עור בריא וחלק או ששימוש ממושך וקבוע עלול להזיק? אציין שאני תמיד משתמשת בקרם הגנה במהלך היום ונמנעת מחשיפה לשמש. תודה

ניתן להשתמש בו כקרם קבוע. צריך רק לזכור שמריחה בכמות עודפת עלולה לגרום לדלקת עור וקלופים.

18/07/2014 | 12:46 | מאת: גליה

שלום רב, אני משתמשת בהידרוקניון 6% לסרוגין כגלקמן וכהידרוקינון ללא קורטיזונים מחשש לתופעות הלוואי של הסטרואיד כבר כשנה וחצי. במהלך השנה וחצי עשיתי שתי הפסקות של כחודש וחצי ואחרי כמה חודשים עוד חודש הפסקה. כרגע אני בשימוש רציף מאז פברואר השנה. לפני כחודשים גיליתי שהייתי בהריון שלא תכונן ועברתי שאיבת וואקום בשבוע 6. לאחר חודשיים מאותה הההפלה לפתע יש החמרה נוראית בכל הפנים. יש לציין שבמהלך ההריון הפגמנטציה נעלמה לחלוטין. האם יש איזהו הורמון אולי שעלי לקחת על מנת לסייע לטיפול בפגמנטיצה? כי נראה היה שבמהלך ההריון היה דווקא שיפור. יכול להיות שגלולות פרוגרסטון יסייעו למצב? מה גם שלאור השימוש הארוך אני חוששת מפני תופעת שקיעת ההידרוקינון והשחרתו. ניסיתי שימוש באלור, קניתי באמזון, אני לא בטוחה שאכן הגיע אלי המוצר האמתי משום שלאחר שימוש של 8 שבועות נראתה לפתע ההחמרה הקשה. יש לציין שבמהלך השימוש באלור, הורדתי מעט את כמויות השימוש בהידרוקינון לפעמיים בשבוע. כרגע יש לי מלזמה מופשטת על כל הפנים- לחיים, אף מעל השפה מצח ואף בסנטר. מה היית ממליץ לעשות במצב כזה? האם יש איזשהו טיפול אחר? אני מעוניינת להכנס להריון עוד כשנה ורוצה לנקות את הגוף מהידרוקינון בשל הסכנות להריון, מה עלי לעשות? סליחה על אורך ההודעה. אני נואשת. אגב אני חיה באירופה משתמשת במסנן קרינה 50 של דר פישר פעמים ביום. תודה מראש על תשובתך. דליה

הריון מחמיר מלזמה. כנראה היתה הטבה במהלך הריון מסיבה אחרת (ולעתים לא ברור לנו מה הגורם ). אני מציע לחזור ולהשתמש בקליגמן וגם באלור . הם עובדים במנגנונים שונים כך הינה חבור של ההשפעה של כל תכשיר לחוד.

22/07/2014 | 13:08 | מאת: דליה

אבל מה לגבי הסכנה שבשימוש ארוך טווח בהידרוקינון? אני משתמשת בהידרוקינון 6% כבר שנה וחצי... האם אינני מסתכנת כבר בתופעת הלוואי של שקיעה והשחרה של החומר?

בדרך כלל האוקרונוזיס נגרמת משמוש ברכוזים גבוהים יותר . הסכון לכך אצלך קטן. כמובן, מומלץ להפסיק שמוש לאחר השגת הטבה.

17/07/2014 | 17:08 | מאת: לילך

שלום, נוצר לי בעיקבות פיצוץ חצקונים שני כתמי פנים יחסית גדולים בפנים אחד במצח ואחר בלחי . כשבאתי לרופאים ושאלתי אותם אם אפשר להסיר הם טענו שאין דרך להסיר כתמים אלו ודבר היחידי שאפר לעשות זה לקנות קרם הגנה . האם זה נכון אין דרך להסיר כתמים ? אם יש מה אפשר לעשות ואיפה לגשת ? תודה מראש .

שלום לילך אלו כתמים אדומים או חומים? אם הם חומים מדובר בפיגמנטציה לאחר דלקת. הגנה משמש עוזרת וגם חומרי הברה (דוגמת החומרים על בסיס הידרוקינון). אם הם אדומים ומדובר באודם שלאחר שהיתה דלקת בדרך כלל כלי הדם מתכוצים תוך מספר חודשים והכתמים יתבהרו.

15/07/2014 | 17:51 | מאת: מירי

שלום לך נאמר לי שאחרי כמה חודשים אסור יותר להשתמש בגליקמן, שזה מדקק יש לי עדיין פיגמנטציה איזה קרמים מותר להשתמש במקום לכל החיים שיישמר התוצאות האם ריטן איי אפשר כל החיים וחומצות למינהם אודה לתשובך המלאה

בקליגמן יש הידרוקורטזיון או דקסהמתזון (קורטיזונים חלשים). שמוש מתמשך בהם בפנים עלול לגרום לצמוח שיער ויצירת נימים עדינים ולכן אני משתדל שלא להשתמש בהם מעבר למספר חודשים ברציפות (ניתן שוב לתת אותם לאחר הפסקה ארוכה). בהידרוקינון ללא רתין A במנון נמוך (אזומד 2% ו 4% ניתן להשמש במשך תקופות ארוכות יותר. גם בהידרוקינון ברכוזים גבוהים רצוי שלא להשתמש תקופות ארוכות מאוד שכן עלולה להיגרם פיגמנצטיה (אוקרונוזיס). ברתין A ניתן להשתמש לתקופות ארוכות (לכל החיים) אך יעילותו מוגבלת.

15/07/2014 | 17:05 | מאת: ציפי

תודה לתשובתך אז עם איזה קרמים להמשיך לתחזוקה אחרי שמשתמשים בפעם אחת בקליגמן ברטין איי ובחומצה גליקולית אפשר או שיש קרמים יותר טובים ושמעתי על אלור האם אפשר לכ החיים תודה? אני רוצה שהעור ייראה טוב ונקי בלי פיגמנטציה תודה

למניעה כדאי קודם כל להמשיך בהגנה קפדנית משמש. ברתין A וחומצה גליקולית אפשר להשתמש ללא הגבלה אולם יעילותם כתכשיר בודד לטפול בפיגמנטציות הינה נמוכה. ניתן להמשיך בהידרוקינון במנון נמוך (אזומד 2%) לתקופה די ארוכה.

15/07/2014 | 12:24 | מאת: הדר

היי, לוקחת גלולות למניעת הריון כ-15 שנה ברציפות.אחרי שתי לידות. יש לי פיגמנטציה כהה מתחת לעיניים, על הלחיים, הסנטר, ומעל השפה העליונה. תכשירים כגון רט אויט לא הועילו. האם להפסיק את הגלולות ולעבור להתקן הורמונלי יכול לעזור? או אולי רק התקן מכני ללא הורמונים כלל יעזור? האם רק טיפול קוסמטי יעזור במצב כזה, כמו פילינג כימי? תודה רבה מראש.

נראה שמדובר במלזמה. מלזמה הינה פיגמנטציה המופיעה בפנים בעיקר בנשים בהריון או בנשים המקבלות טפול הורמונלי (גלולות למניעת הריון). היא מתבטאת בכתמים חומים המופיעים בפנים. כתמים אלו מוחמרים בחשיפה לשמש. הטפול הראשוני במלזמות הינו תכשירי הבהרה על בסיס הידרוקינון (דוגמת אזומד או התערובת של קליגמן המכילה הידרוקינון ברכוז גבוה יותר), הגנה קפדנית משמש והפסקת גלולות בחולות הנוטלות גלולות. התקן המפריש הורמונים יכול לגרום או להחמיר מלזמה. לכן, אם את רוצה להשתמש בהתקן מומלץ התקן מכני ללא הורמונים.

21/07/2014 | 11:34 | מאת: חווה

ממה שאני יודעת, הפיגמנטציה הכהה שאת רואה בפנים היא כתוצאה משימוש בגלולות למניעת הריון, או הריון (תופעה המכונה מלאזמה) או שאלו כתמי גיל. את יכולה לנסות את קרם ההבהרה של מורז, אני השתמשתי בו בגלל שהיו לי כתמים בהריון, וראיתי שיפור משמעותי.

11/07/2014 | 23:02 | מאת: roy

אודם בפנים במצח ובסנטר ובקצה הפין . מה זה ?

כפי שכבר עניתי לי נראה שמדובר בשתי בעיות נפרדות. אינני מכיר בעיה שיש בה גם אודם במצח וגם אודם בקצה הפין. לאבחון צריך להבדק אצל רופא עור

אודם בפנים במצח ובסנטר ובקצה הפין . מה זה ?

צריך בדיקת רופא עור. בכל מקרה נשמע לי כמו שתי בעיות נפרדות.

09/07/2014 | 09:28 | מאת: קורין

שלום היום בבוקר התעוררתי ופתאום שמתי לב שהופיעו לי כתמים חומים/כתומים ביד הימין, בעיקר ב 3 אצבעות ומסביב לציפורניים. זה נראה כמו כתמים של חלודה אבל זה לא יורד עם סבון או עם אצטון. אני לוקחת מולטי-ויטמין VIT של אלטמן מזה שבועיים בערך ולפני כיומיים/שלושה התחלתי לקחת טבליות מסוג ROOTS לחיזוק שיער/ציפורניים... אתמול כשהלכתי לישון, הכתמים האלו לא היו. מה זה יכול להיות? תודה

צריך ללכת לרופא עור לאבחון. יכולות להיות פיגמנטציות שונות כולל כאלו הנגרמותבמגע עם חומרים צמחיים שונים בצרוף לחשיפה לשמש.

08/07/2014 | 15:05 | מאת: רונית

שלום. כיצד ניתן לטפל בכתמים חומים על הזרועות. האם רק דרך שימוש בקרמים להבהרה? האם אפשרי שימוש בקרמים אלו בקיץ?

השאלה הינה מהם כתמים חומים אלו? האם המדובר בכתמי שמש או בפיגמנטציה (אולי לאחר דלקת כלשהי) ? בכתמי שמש (SOLAR LENTIGINES) הטפול הינו הקפאה בחנקן נוזלי (עלולה לגרום להיפופגימנטציה) או בקרן אור מרוכזת (IPL) או בלייזר. הטפול בפיגמנטציה לאחר דלקת (POST INFLAMMATOR HYPERPIGMENTATION) הינו הגנה משמש וחומרי הבהרה. כדאילפנות לרופא עור כדי שיאבחן מהי הבעיה.

08/07/2014 | 13:57 | מאת: ציפי

האם מותר להשתמש במשחה זו כל החיים בלי הפסקה ?

שלום ציפי אני מניח שאת מתכונת לתערובת של קליגמן. התערובת של קליגמן מכילה הידרוקינון ברכוז של 6% , חומצה רתינואית והידרוקורטזיון או דקסהמתזון. שמוש ממושך (מעל מספר חודשים) לפנים במשחת קורטיזון, אפילו חלשה כמו הידרוקורטזיון , עלול לגרום לצמוח שיער או יצירת נימים. שמוש ממושך מאוד בהידרוקינון עלול לגרום לאוקרונוזיס, יצירת פיגמנטציה.

07/07/2014 | 23:20 | מאת: רבקה

אני בחורה שחומה הסובלת מעודף פיגמינציה באזור הצוואר האם יש קרמים או טיפולים מומלצים?

כדאי להיבדק אצל רופא עור לראות איזה סוג של פיגמנטציה יש לך. יש פיגמנטציות הקשורות למריחת בשמים בשלוב עם חשיפה לשמש. יש פיגמטציות הקשורות לנטיה עדתית. הגנה משמש והמנעות ממריחת בשמים באזור צואר עשויות לעזור.

30/06/2014 | 19:46 | מאת: סתיו

שלום, לפני כשבועיים נכוותי ממים חמים באזור הבטן. היום הלכתי לרופא עור והוא אמר שהכוויה חלפה ונותרה פיגמנטציה. הוא אמר שהדבר לא יעבור, ואולי רק בשנים הבאות מעט, ונתן לי משחה . רציתי לדעת מה ניתן לעשות עוד בנידון ?

פיגמנטציות לאחר כויות יכולות להיות די עקשניות. כדאי להגן משמש וגם להשתמש בקרם הבהרה (תערובת של קליגמן).

30/06/2014 | 13:37 | מאת: לימור

בשנה האחרונה שמתי לב כי עור פניי שהיה בהיר ויפה התכהה יש לי כתמים רבים בעור והרבה נמשים ובמצח אף כתמי הריון אני בת 41 ומאוד מע6ניינת להלבין את העור בחזרה ולהסיר את הכתמים מה עושים?

כתמי שמש (SOLAR LENTIGINES) הינם כתמים המופיעים בעקבות חשיפה מתמשכת לשמש. הטפול הינו הקפאה בחנקן נוזלי טפול ב- IPL (קרן אור מרוכזת)) או בלייזר. הרושם שמדובר גם בכתמי שמש וגם בכתמי הריון (מלזמה). כדאי שלאבחון תיבדקי אצל רופא עור. מלזמה הינם כתמים חומים המופעים בפנים בנשים לאחר הריון או גלולות ומוחמרים בחשיפה לשמש . הטפול הראשוני במלזמות הינו תכשירי הבהרה,דוגמת קליגמן, הגנה משמש והפסקת גלולות בחולות הנוטלות גלולות. אם הטפול בחומרי הבהרה דוגמת קליגמן נכשל ניתן להוסיף פילינג שטחי הגורם למנינימום דלקת.

29/06/2014 | 14:28 | מאת: אריאלה

אני מורטת שפם בחוט באןפן עקבי ומשום מה לאחרונה יש לי כתם כהה מין צבע ירוק על השפם מה זה ואיך מורידים אותו תודה

כתם בגון ירוק? בדרך כלל כתמי פיגמנטציה הינם בגון חום או אדום. כדי לטפל צריך לאבחן וכדי לאבחן צריך לראות זאת. פני לבדיקת רופא עור.

28/06/2014 | 17:27 | מאת: חלי

בשנים האחרונות הפנים שלי התמלאו בכתמים בצורות שונות, בנמשים ובנקודות חן. רציתי לדעת איזה טיפול יוכל לעצור את התופעה וכמובן מה יוכל להסיר/להעלים את הכתמים? מה הכי מומלץ לעשות? תודה מראש

שלום חלי. בת כמה את?(סליחה על השאלה). האם יש לך עור בהיר או כהה? האם הינך נוטלת גלולות למניעת הריון או שהיית בהרין בשנים האחרונות? נמשים וכתמי שמש (SOLAR LENTIGINES) קשורים לחשיפה לשמש. כתמי שמש בדרך כלל הינם לאחר חשיפה ממושכת מאוד אצל בהירי עור. נקודות חן הינן ענין גנטי. צריךל אבחן במה המדובר: נמשים, כתמי שמש או נקודות חן. בשני הראשונים ניתן לטפל ב IPL (אור מרוכז) או לייזר. שומות ניתן להסיר בשיטות שונות.

29/06/2014 | 23:10 | מאת: חלי

אני בת 36, לא נוטלת גלולות, הריון אחרון (שני) לפני 8 וחצי שנים. גוון העור שלי די בהיר. אני לא מרבה להיחשף לשמש ואף מורחת בקביעות בתקופה האחרונה קרם לחות בדילוב הגנה מהשמש. ובכל זאת הכתמים מתרבים הקצב מהיר, משנים את גודלם ומתכהים. לא מדובר בשומות בולטות, אלא בעיקר כתמים ונקודות חן. האם ליזר מומלץ? יעיל לאורך זמן? משחה? מה הפתרון להעלמתם? זה מטריד אותי מאוד

30/06/2014 | 20:58 | מאת: תמר

לשים קרם הגנה לפני הקרם לחות שאת שמה. קרם לחות אולי נותן תחושה טובה על העור ומזין אותו אבל צריך קרם הגנה פרופר שזה בדיוק הייעוד שלו. תנסי גם לשלב את זה עם תוספי תזונה שמטפלים בפיגמנטציה. יש את פיקנוגנול שמשקם עם העור על ידי פעילות נוגדת חמצון. שיהיה בהצלחה.

27/06/2014 | 23:27 | מאת: אדם

גיל 20 , לאחרונה הבחנתי שבכל פעם אני נפצע ואפילו פצע הקטן ביותר הפצע מגליד והמקום מתרפא אך הצבע של העור לא חוזר להיות כמו שהיה אליה אדמדם ויש כאלה שכבר חודשים כך. קראתי שלפעמים חסר חומר בדם שתפקידו ל"צבוע" את העור

רפוי אזורי דלקת או פצע יכולים להיות תוך השארת כתמים בהירים, היפרפיגמנטציה. ויכולים להשאר כתמים אדומים ורק לאחר תקופה כלי הדם מתכוצים והאזור מתבהר. בכל מקרה, כדאי שתראה זאת לרופא עור.

26/06/2014 | 16:57 | מאת: כוכי

שלום ד"ר ורנר, רציתי לדעת מה זה סקין בוסטר RESTYLANE SKIN BOOSTER ? עד כמה זה באמת עוזר לחידוש ורענון של העור ? כמה טיפולים של RESTYLANE SKIN BOOSTER עד שרואים תוצאות ?

SKIN BOOSTER הינה שיטה בה מזריקים חומצה היאלויורונית שטחית לרקמת העור. בדרך כלל לאחר כ- 4 טפולים כל מספר שבועות יש שיפור. יש היום מספר חברות המיצרות חומרים אלו. יש חומרי מלוי שונים המשמשים לטפול זה : RESTYLANE, STYLAGE ועוד. טפולים אלו נעשים גם במרפאתנו בקרית אונו. בברכה, ד"ר אינס ורנר

26/06/2014 | 14:42 | מאת: גאיה

שלום, אני בת 32 ובעלת כתמים על הפנים- נמשים שלאחרונה התרבו וכן יצאו לי לאחרונה גם כתמים לבנים במצח. האם יש תכשיר/ קרם שהיית יכול להמליץ לי על מנת להבהיר/ להעלים כמה שיותר את הכתמים? תודה רבה!

לנמשים - הגנה קפדנית משמש וטפול ב- IPL או לייזר . לגבי הכתמים הלבנים , צריך לאבחן מה הבעיה. יתכן ומדובר בהיפופיגמנטציה לאחר דלקת או נזקי שמש קשים ואז הטפול הינו למנוע את הדלקת המקדימה. אם יש חסר מוחלט של פיגמנט (דהפיגמנטציה) יתכן ומדובר בויטיליגו. צריך להיבדק על ידי רופא עור.

22/06/2014 | 12:49 | מאת: נעמה

דר שלום, אני בת 30, בכמה שנים האחרונות נוצרו לי כתמים עגולים כהים מובחנים על הפנים, שמאוד מפריעים לי מבחינה אסתטית. הלכתי לרופא עור והוא אמר שזה כתמים מהשמש והטיפול הכי טוב זה לייזר. הלכתי לכמה מכונים אסתטים והם מציעים לי טיפול לייזר במכשיר שנקרא אלקסנדריט. אני מאוד חוששת מהטיפול מבחינת נזק אפשרי (הכתמים ממש במרכז הפנים) והם טוענים שלא יכול להיות לי מזה נזק כי אפילו שזה כוויה, העור יודע לשקם את עצמו. האם זה נכון? איזה נזק יכול להיות? במכונים הם מציעים שלושה טיפולים ללא התחייבות לתוצאות, מנסיון שלך, האם עפ רוב 3 טיפולים מספיקים לטיפול? האם זה חוזר ותוך כמה זמן. אשמח לתשובה, תודה ,

קבלי התיעצות של רופא עור נוסף. פיגמנטציה במרכז הפנים יכולה להיות מלזמה והטפול הטוב ביותר הינו חומרי הבהרה. כתמים משמש (SOLAR LENTIGINES) יכולים להגיב טוב לליזר אולם אם המדובר במלזמה טפול בלייזר עלול לגרום להחמרה.

23/06/2014 | 21:10 | מאת: נעמה

תודה, הייתי אצל שני רופאים ושניהם אבחנו שמדובר בכתמי שמש. האם ידוע לך שהלייזר יעיל? האם יש לטיפול זה סכנות?

18/06/2014 | 12:11 | מאת: ליאת

הופיעו לי כתמים חומים על הירך זה הופיע כתוצאה מישיבה ממושכת ליד תנור בחורף האחרון. מה ניתן למרוח או למי לפנות ? רופא עור שלח אותי הביתה ואמר לי שאין מה לעשות. מה בכל זאת ניתן לעשות?

תפרחת הקשורה לחשיפה למקור חום (תנור חמום וגורמים דומים) יכולה לגרום לתפרחת אדומה רשתית ההופכת לאחר הדלקת החריפה לתפרחת חומה רשתית. התופעה קרויה ERYTHEMA AB IGNE. בדרך כלל עם הזמן התפרחת יכולה לחלוף (כמו היפרפיגמנטציה לאחר דלקת). אין טפול יעיל לכך. חומרי הבהרה והגנה משמש עשויים לעזור מעט אך מאחר והשנויים בעור הינם עמוקים יעילותם של חומרי הבהרה נמוכה מאוד.

15/06/2014 | 09:42 | מאת: הילה

שלום רב. צבע עורי בהיר מאוד, ובמשך מספר שנים עשיתי טיפולי אפילציה באזור השפם. בדיעבד התברר שהטיפולים שעשיתי הבהירו את האזור שמעל השפה, וגרמו לפיגמנטציה חריפה. קשה להסתיר את הסימנים גם כשאני שמה מייק אפ. השאלה שלי אם יש משהו שניתן לעשות במקרה כזה, ואם כן - מה. תודה רבה...

לא הבנתי. אם הבהירו את העור מדובר בהיפופיגמנטציה (פחות פיגמנט). אם מדובר בפיגמנטציה (או היפרפיגמנטציה), מדובר ביותר פיגמנט. להיפרפיגמנטציה יש לנו טפולים מבהירים. היפופיגמנטציה, אזור בהיר יותר בשל פחות פיגמנט ניתן להסוות ב- MAKEUP מתאים.

14/06/2014 | 20:49 | מאת: קים

שלום רציתי לשאול האם מותר לסחוט לימון ולהניח כת המיץ דל הלימון על כתמי פיגמנטציה במהלך הריון?

צר לי אך הטפול ובטיחותו אינם מוכרים לי

09/06/2014 | 23:16 | מאת: דפנה

שלום רב! אתמול עשיתי במספרה הליך של הבהרת שיער . לאחר מכן כששבתי הביתה שמתי לב שהחלק הקדמי של עור הקרקפת שלי התבהר גם הוא ובחלק העליון של המצח עד הקרקפת צבע העור שונה ובהיר יותר . אני ממש לחוצה מזה האם יש משהו שניתן לעשות?למרוח? האם חשיפה לשמש תעזור להכהות את העור? האם זה משהו שיחזור לעצמו עם הזמן? בתודה מראש

התבהרות העור תחלוף לאחר תקופה קצרה.

09/06/2014 | 18:40 | מאת: מיכל

שלום רב, בת 28, לפני מספר חודשים התחלתי לסבול מהיפר פיגמנטציה מעל השפה, ככל הנראה כתוצאה מחסכים תזונתיים וממשבר הורמונלי בגוף (יש לציין כי מעולם לא לקחתי גלולות לפני כן). הרופאה לא אמרה כי מדובר במלזמה, ועל כן אני לא בטוחה שזה העניין, והתחלתי ליטול ברזל ולמרוח משחת הבהרה שאינה במרשם. המצב השתפר. לפני חודש, בעצת רופא הנשים, התחלתי ליטול גלולות (מסוג מינס, עם המינון הנמוך ביותר כיוון שידעתי על הקשר בין השניים). הפיגמנטציה החמירה. החלטתי לאחר סבב זה להפסיק עם הגלולות בעצת הרופא. שאלתי היא, האם הפיגמנטציה שצצה עכשיו תחלוף עם הפסקת הגלולות (לקחתי אותן רק במשך חודש). כמו כן, האם הפסקת הגלולות כעת תוביל דווקא להחמרה בפיגמנטציה? (שמעתי שגם זה קורה). תודה מראש.

הרושם ממכתבך שמדובר במלזמה. מלזמה הינה פיגמנטציה המופיעה בפנים בעיקר בנשים בהריון או בנשים המקבלות טפול הורמונלי (גלולות למניעת הריון). כתמי מלזמה מוחמרים בחשיפה לשמש. הטפול הראשוני במלזמות הינו תכשירי הבהרה על בסיס הידרוקינון (דוגמת אזומד או התערובת של קליגמן המכילה הידרוקינון ברכוז גבוה יותר), הגנה קפדנית משמש והפסקת גלולות בחולות הנוטלות גלולות. הפיגמנטציה עשויה לחלוף באטיות לאחר הפסקת הגלולות אך לעתים הדבר יכול להתמשך תקופה ארוכה ורצוי לטפל. הפסקת הגלולות עשויה להביא רק להטבה (ודאי שלא להחמרה).

07/06/2014 | 11:46 | מאת: דורית

בת 43 אובחנתי כסובלת ממלזמה בפנים קיבלתי טיפול מרופא מומחה משחה בתערובת של הידרוקינון של 6% כתוצאה מהמשחה הופיעו לי אדמומיות חזקה באזורים וקילוף של כול אזור הפנים שגם עם קרם הגנה האזור לא נראה טוב דבר שאינו מאפשר לצאת מהבית, מיואשת מאוד וזקוקה לעזרתכם

שלום דורית חזרי לרופא העור שנתן לך את התערובת של הקליגמן לבקורת. האודם הינו מגירוי עור. לא צינת מה היה רכוז החומצה הרתינואית בקליגמן. יתכן והגירוי נגרם ממנה (מהחומצה הרתינואית) או שאת אלרגית להידרוקינון או מרכיב אחר בתערובת.

05/06/2014 | 21:23 | מאת: רונית

מי מטפל בויטיליגו? רופא עור ?

רופאי עור מטפלים בויטיליגו. אם יש צורך בפוטותרפיה היא נעשית במכוני פוטותרפיה בבתי חולים או במכונים פרטיים .

04/06/2014 | 10:21 | מאת: רונית

שלום רב יש לי חוסר פגמנטציה, שמופיעה באצבעות הידיים, ומתחת לעין אחת. איזה משחה או טיפול ניתן לעשות/ לשים שלא יתפתח או יתפשט? תודה אשמח אם תעדכנו את התשובה גם במייל שלי

חוסר פיגמנטציה אנו רואים בויטיליגו. קימים טפולים שונים לבעיה , בעלי יעילות חלקית (טפולים בקרינה אולטרהסגולית, סוגי קרינה אחרים, משחות קורטיזוניות, מעכבי CALCINEURAL ועוד חומרים שונים אחרים. לצערנו במרבית המקרים טפולים אלו בעלי יעילות חלקית בלבד. כדאי שתתיעצי עם רופא העוסק בטפולים בויטיליגו. אין טפול המונע התפשטות (במרבית המקרים אין התפשטות מעבר לאזור הראשוני).

31/05/2014 | 19:36 | מאת: הדס

האם משחת רטאויט יעילה לשימוש במקרה של מפגמנציה מכווית שעווה ברגליים? אני משתמשת במינון 0.50 לאחר כשנה מהכוויה והעור שלי נהיה אדום יותר מהשימוש יכול להיות שצריך לשים פחות משחה?

יעילות רטהויט לפיגמנטציה נמוכה ביותר. בנוסף , רטהויט יכול לגרוםלגירוי עור. אני ממליץ על הגנה משמש ועל שמוש בתערובת של קליגמן.

28/05/2014 | 19:37 | מאת: עידית

הרבה תודה!

אני ממליץ לאחר שחולפת הדלקת (אין כבר אודם). לאחר כשבוע מהטפול.

22/05/2014 | 12:15 | מאת: רוני

שלום! שמי רוני בת 44 יש לי פגמנטציה בפנים והלכתי לייעוץ עבור טיפול לייזר להסרת כתמים. על פניו נראה מאד מבטיח אך מאד מפחדת . מפני פגיעה כיוון שמדובר בפנים ולא מאזור חבוי בגוף. רציתי לדעת האם יש מישהH שעברה כזה טיפול והאם יש תוצאות טובות או להיפך.

שלום רוני נראה לי שהחשש שלך מוצדק. השאלה הינה מהי הפיגמנטציה שיש לך? האם המדובר במלזמה או בפיגמנטציה שלאחר דלקת כלשהי או בכתמי שמש. במלזמה הטפול הראשוני הינו תכשירי הבהרה (דוגמת קליגמן), הגנה משמש והפסקת גלולות בחולות הנוטלות גלולות. בכתמי שמש (SOLAR LENTIGINES) הטפול הינו הקפאה בחנקן נוזלי או בקרן אור מרוכזת (IPL) או בלייזר. הטפול בפיגמנטציה לאחר דלקת (POST INFLAMMATOR HYPERPIGMENTATION) הינו הגנה משמש וחומרי הבהרה. אם המדובר במלזמה או בפיגמנטציה לאחר דלקת טפול בלייזר לעתים עלול גם לגרום להחמרה והטפול הראשוני הינו חומרי הבהרה למיניהם.

20/05/2014 | 11:23 | מאת: אושרה

שלום ד"ר ורנר, אני בת 49 ויש לי כתמי פיגמנטציה כהים מאד בפנים. עשיתי כבר כמה סדרות של טיפולים (מרשמים של משחות מרופאי עור), הטיפולים בהתחלה עזרו אבל כשהפסקתי הכל חזר וכהה יותר. ניסיתי לקבוע תור אצלך במרפאת מכבי, אבל מסתבר שאתה לא מקבל פציינטים חדשים. מתי תקבל פציינטים חדשים ? בנוסף, האם יש תכשיר קוסמטי להבהרת כתמים שמומלץ על ידך ? תודה!

שלום אושרה יש מקרים שבהם יש צורך בטפול מתמשך. עדיין הטפולים היעילים ביותר מבוססים על הידרוקינון (קליגמן ברכוזים שונים). גם לאחר שמשיגים הבהרה ניתן להמשיך לתקופה מסוימת למניעה בשמוש בהידרוקינון ברכוז נמוך יותר (2% או 4% דוגמת אזומד, ללא הקורטיזון שיש בקליגמן ) . חשוב להגן משמש (פעמיים ביום) עם קרם הגנה עם מקדם הגנה של 30 מעלה (יותר נעים בדרך כלל קרם ללא שומן). תהיי בקשר עם המזכירה . לעתים מתפנה מקום לפצינטים .

16/05/2014 | 20:19 | מאת: רוז

שלום, קניתי מקדם הגנה '50' של חברה נחשבת והרוקחת טענה שמפאת 'גדולתו' אפשר למרוח רק כל 6 שעות. כמובן שזה נוח יותר אבל האם כדי למנוע פיגמנטציה הגיוני ללכת לפי ההכוונה? האם הגיוני שמקדם הגנה מספיק ל- 6 שעות? ועוד בנושא- האם מייק אפ וקונסילר שמכילים בתוכם מקדם הגנה- יכולים לשמש כתחליף לתחליב הגנה- גם מבחינת החומר הפעיל וגם טקסטורלית- היותם משמשים כסוג של שכבה נוספת מעל העור מול קרני השמש? הרבה תודה!

גם קרם הגנה עם מקדם הגנה גבוה רצוי למרוח לעתים תכופות יותר (לפחות כל 4 שעות). MAKE UP עם הגנה נגד שמש בתוכו בדרך כלל אינו נותן הגנה מספיק טובה נגד שמש.

14/05/2014 | 20:45 | מאת: רונה

יש לי בליטה שהיא חסרת צבע בעור שמתחת לחזה (בין הבטן לחזה), והיה נראה שהיא עברה כמו זיהום פנימי ומוגלה פתאום בלי שום סיבה. היא לא קיבלה צבע, אבל היא כנראה התפוצצה, וקצת לפני כן היא התנפחה וכאבה. שטפתי אותה עם מים וסבון ואז ראיתי שהיא התפוצצה(המים כנראה ייבשו אותה או משהו), והנחתי לה וניסיתי לא לגעת בה. רציתי לדעת אם זה מסוכן וצריך לגשת בגלל זה לרופא או שזה ייסתדר מעצמו.

יתכן ומדובר בציסטה שהזדהמה ואז מדובר בנגע שיש צורך לטפל בו אך אינו מסוכן. בכלמקרה, ברור שצריך בדיקת רופא עור לאבחון הבעיה.

08/05/2014 | 23:03 | מאת: מיכל

יש לי כתמי פעגמנטציה בפנים. הוצע לי להשתמש בקרם ההבהרה.של רויאל קר? האם בטוח ואפקטיבי. מניסיון של חברה אכן מעלים כתמים. האם יש סיכון כלשהוא?

אינני יודע מה יש בקרם הבהרה של ROYAL CARE.

07/05/2014 | 19:42 | מאת: עידית

שלום, באיזה שלב מרגע האפילציה (עם מחט חשמלית) מותר להשתמש בקליגמן? האם כבר ביום הראשון כשכל העור מודלק, ביום השני, עם הופעת הגלדים או אחרי נשירתם? אני יודעת שקליגמן נוטה לייצר קילוף ואני חוששת שתווצר צלקת/כתם כתוצאה מכך. הרבה תודה.

ניתן להשתמש מהתחלה אולם כפי שכתבת לעתים יכולה להיות דלקת מהחומצה הרתינואית או אף מההידורקוניון וחבל להוסיף זאת לדלקת מהאפילציה עצמה.

18/05/2014 | 00:04 | מאת: עידית

זה אפשרי? אין סיכוי שקליגמן יגרום לנשירה מוקדמת של הגלד ואז לכתם?

02/05/2014 | 19:02 | מאת: טלי

רציתי להבין: האם זה בסדר להשתמש במשחה ללא הקורטיזון או שאתה לא ממליץ? האם הפסקה של חודש בשימוש של קליגמן לאחר תקופה של שנה לסירוגין- מספיקה כדי שלא יהיו תופעות לוואי של נימים, החמרה של הפיגמנטציה ועוד? האם למרוח את המשחה עכשיו בקיץ עם מקדם הגנה או לחכות לחורף? שוב תודה רבה!!!!

ודאי שזה בסדר להשתמש במשחה ללא קורטיזון אולם אם משתמשים ברכוזים גבוהים של הידרוקינון או חומצה רתינואית ללא קורטיזון יש סיכון מוגבר לגירוי העור ולדלקת. הפסקה של חודש נראית לי קצרה מדי. לא ברור בדיוק לכמה חודשים כדאי להפסיק אך ודאי שלפחות למספר חודשים. אפשר לטפל גם בקיץ.

29/04/2014 | 20:22 | מאת: טלי

שלום, השתמשתי(בת 37) בקליגמן עם 10% הידוקווינון, 0.05 טרטינון, 5% קוגיק אסיד, הידרוקרטיזון 1%, אסקורביק אסיד 3%, מטביסוליפט 1% במשך חצי שנה לכתם פיגמנטציה ( מלזמה) על הלחי. היה נדמה לי שיש שיפור ואז הרגשתי שלא ושאולי יש לי נימים יותר מורגשים ( יש לי עור בהיר מאוד- כמעט שקוף). החלטתי בעקבות מה שקראתי שכדאי לעשות הפסקה בשימוש ממושך(לפני כן לקחתי קליגמן עם 6% הידרוקווינון) במשך כמעט שנה. כרגע אני כבר חודש וחצי לא מורחת כלום על הפנים. היום חזרתי לרופא והוא טוען שיש להמשיך את השימוש במשחה כי הכתם לא ייעלם מעצמו, ונתן לי מרשם ללא הידרוקורטיזון: הידרוקווינון 10%, טרטטין 0ץ05%, ויט סי 3% וסודיום מטביסליפט 1%. שאלותיי: 1. האם כדאי להמשיך בהפסקה ולא לחזור למרוח קליגמן ? ( אין החמרה בפיגמנטציה, אך גם אין שיפור) 2. האם זה בסדר לא להוסיף קורטיזון למשחה? 3. אילו חומרים בתרכובת הם החיוניים להבהרת הכתם? לאיזה חומר יש תופעת לוואי שעלול להגביר פיגמנטציה או לגרום לנימים/ שיעור? 4. האם יש קרם הגנה מומלץ שיכול להגן מפני השמש בעת השימוש במשחה בחודשי הקיץ? אני יודעת שזה חשוב ביותר! או שאולי עדיף לחכות שוב לחורף.... סליחה מראש על השאלות הרבות ותודה!

החלק החשוב להבהרה הינו ההידרוקינון. רכוז חומצה רתינואית של 0.05 והידרוקינון 10% עלולים להיות איריטנטים , בעיקר אם מורידים את ההידרוקורטיזון שנועד להוריד תגובה דלקתית אפשרית. מריחת הידרוקורטיזון לתקופה ארוכה בפנים עלול להיות כרוכה בתופעות לואי מסוימות (עור דק, יצירת נימים, הצמחת שיער מקומית וכו)למרות שזהו קורטיזון חלש מאוד. גם שמוש ממושך בהידרוקינון ברכוז גבוה עלול להיות כרוך בתופעות לואי (גרימת אוקרונוזיס , שהינה סוג פיגמנטציה העלולה להופיע בשמוש ממושך בהידרוקינון ברכוז גבוה). תמרחי בקיץ קרם הגנה עם מקדם הגנה גבוה (לפחות 40 או 50) כל מספר שעות.

29/04/2014 | 11:48 | מאת: דנה

שלום דר! לפני 3 חודשים עשחתי כהרגלי טיפול לייזר שיער . ועשו לי כוויה בירך לא ידעתי את זה אז רק הרגשתי שזה שורף מאד מאד ולא נירגע! וכל הגוף היה כזה בסטרס יתר. ולא הבנתי מה קורה .רק בצהריים ראיתי סימן כוויה. מרחתי אלוורה כרגיל והתפללתי שיעבור. לאחר הרבה קרמים זה תודה לאל עבר .. ומה שכן צץ.. :( לאחר יתר מחודש! הופיעו לי פסים לבנים באזורים שעשיתי לייזר חשבתי שזה בטח סתם מכה. וחיכיתי שיעבור . אפיחו ניקיתי תמקום מס פעמים..ועד שהבנתי שזה כתמים בהירים בעור!! ממש כואב לי הצצב הזה. עד שהבנתי שזה לא עובר נגשתי לרופא עור ליד הבית שבסהכ הביאה לי בי פנטן נגד כוויות. אבל עכשו לא שורףלי כלום ב"ה.איך נפטרים מיזה???? ומה אני עושה עם המשך טיפולים בלייזר???? :((

לפי התאור שלך מדובר כנראה בהיפופיגמנטציה (פחות פיגמנט, האזור בהיר יותר). נראה שמדובר ב POST INFLAMMATORY HYPOPIGMENTATION , היפופיגמנטציה בעקבות דלקת. התופעה די שכיחה ועלולה לקרות לאחר כל תהליך דלקתי בעור (כולל כויה מטפול לייזר). בדרך כלל היא חולפת (ללא טפול) אך התהליך עלול לקחת גם מספר חודשים ויותר. צריך להזהר אצלך בטפולי הלייזר שלא לגרום דלקת וכך לא תיגרם היפופיגמנטציה זו.

28/04/2014 | 22:43 | מאת: ג'

יש לי כבר מגיל קטן נקודת חן 6 מ"מ קוטר באזור האשך הימני בצורה שהיא לא ממש עגולה צריך ללכת להיבדק? אני בן 22

אם השומה בגון חום או בגון עור אחיד נראה לי שאין בעיה.

27/04/2014 | 09:03 | מאת: איילה

לפני כחודש נפלתי ונחבלתי בפנים. הפצע הגלעד אולם נותר כתם פיגמנטציה מכוער במרכז הפנים. לטענת רופא העור לא ניתן לעשות דבר. האם יש בכ"ז דרך מוצא מהעניין?

אם מדובר בפיגמנטציה חומה ניתן לטפל: הגנה קפדנית משמש, תערובת של קליגמן וכו'

26/04/2014 | 00:09 | מאת: עינת

שלום רב, האם ניתן לשלב טיםול בקליגמן ובקרם אלור (יום או לילה?) איך עושים זאת בפועל? יום כן יום לא? קראץי שהוא פועל על שכבות עור עליונות. האם הוא מתאים לטיפול במלאזמה? איפהניתן לרכוש אלור? ומה מחירו? תודה עינת

ניתן ואפילו נראה לי שמומלץ לשלב טפול בקליגמן ואלור (אם קליגמן לבד לא עוזר) שכן הם עובדים במנגנונים שונים. שניהם מתאימים לטפול במלזמה. ניתן לרכוש אלור במרפאות רופאי עור (גם במרפאה שלנו, מרפאת ד"ר אינס ואהוד ורנר בקרית אונו). לגבי מחירים ניתן להתקשר לטלפון במרפאה והמזכירות תיתנה את המידע.