פורום גריאטריה

הפורום נועד לתת מענה לנושאים בתחום הבריאות בזקנה: זיהוי ומניעת בעיות בריאותיות האופייניות לגיל המבוגר, דרכי ההתמודדות עם מצבי חולי האופייניים בגיל זה ועוד אחד הנושאים המרכזיים הוא גילוי ומניעה, נושא שבזקנה, כמו בכל תחום אחר בסיעוד ורפואה, הוא בעל חשיבות רבה, במיוחד נוכח העלייה ההולכת וגדלה בתוחלת החיים וההתייחסות היום לבריאות לא רק כהעדר חולי, אלא כהרגשה של רווחה גופנית, נפשית וחברתית וכיכולתו של האדם לתפקד בחברה ובסביבה שמתאימים לו. נעסוק בשאלה כיצד ניתן לזהות בעיות בריאותיות האופייניות לגיל המבוגר, והאם ומה ניתן לעשות כדי למנוע אותן ולטפל בהן. מהן דרכי ההתמודדות עם מצבי חולי האופייניים בגיל זה: ירידה תפקודית, ירידה בזיכרון, הפרעות בהתנהגות, דיכאון, הפרעות בשיווי משקל ועוד. נושאים נוספים: שימוש נכון בתרופות, אי שליטה על סוגרים, מניעה וטיפול בפצעים ועוד.
741 הודעות
626 תשובות מומחה

מנהל פורום גריאטריה

25/04/2014 | 09:30 | מאת: לילך

שלום, אבי בן 90, סובל מכאבי גב קשים מאוד. לפני שלושה ימים היינו במיון, שם נתנו לו זריקה, אבחנו חשד לשבר בחולייה, ושחררו הבייתה. הכאבים עדיין קשים מנשוא עבורו, וכיום הוא כבר כמעט ולא יכול לרדת מהמיטה. אין לו עזרה, והוא גר לבד. היום שבנו למיון- ושאלתי היא, איך ניתן לבקש מבית החולים שיאשפזו את אבי במחלקה האורתופדית, לפחות עד שיימצא הגורם או שינתן מתן טיפול יעיל יותר לגב שלו? תודה רבה.

לילך שלום בית חולים לא מיועד לברור רפואי מהסוג שאת מתארת. בית חולים הוא גם המקום האחרון שהייתי מציע לאיש בן 90 להגיע אליו, אלא אם כן אין שום ברירה אחרת. איזון כאבים ניתן להעשות גם בבית, אם הוא מרותק לבית קופת החולים אמורה לדאוג לו לטיפול גם בבית. מה שאני הייתי מציע זה קודם כל להשיג בדחיפות עזרה של מטפל שיהיה עם אביך 24 שעות ויוכל לטפל בו.

שלום ברצוני לדעת האם בכדי לקבל את התשלום החודשי לבית האבות של אימי, עלי להציג תנועות בחשבונה הכספי של עד שנה אחורה? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

דויד שלום אלה המסמכים הנוגעים למימון האשפוז הסיעודי כפי שמופיעים בנוהל משרד הבריאות: רשימת מסמכים הדרושים לחישוב גובה ההשתתפות העצמית 1. שאלון הצהרה מלא וחתום ומאושר על ידי עו " ד . מסמך זה ימולא על ידי המתאשפז / אפוטרופסו / בא כוחו וכן על ידי בן / בת זוגו וכל אחד מבניו / בנותיו הבגירים , אם יש . 2. שכיר - תלושי משכורת של 3 החודשים האחרונים - אדם העובד או שעבד לאחרונה בחברה בה הוא עצמו בעל מניות יציג שומת מס הכנסה של החברה בנוסף לתלושי המשכורת . עצמאי - שומת מס הכנסה האחרונה , בתוספת מסמך המעיד על מקדמות שנקבעו לתשלום במשך השנה השוטפת ו / או מע " מ . גימלאי - תלושי פנסיה של 3 חודשים אחרונים 3. צילומי תעודת זהות של המתאשפז , בן / בת זוג וכל אחד מבניו / בנותיו הבגירים כולל הספח . 4. מסמכים המעידים על כל ההוצאות בגינן ניתן לקבל זיכוי לפי נוהל זה , כגון - מסי עירייה , תשלומי משכנתא , תשלומי ביטוח בריאות . 5. מסמכים מהמוסד לבטוח הלאומי על סוג הקצבה שמקבל המתאשפז ובן / בת זוגו . 6. ריכוז חסכונות מעודכן וריכוז חסכונות שנתי לתאריך 31 לדצמבר של השנה הקודמת בהם מפורטים כל הנכסים הכספיים . 7. תדפיס חשבון עו " ש של המתאשפז ובן / בת זוגו לשלושה חודשים אחרונים . 8. פרטים על חשבונות הבנק של המתאשפז וכל אחד מן המתחייבים . 9. מסמך הצהרה ומידע בדבר ביטוח סיעודי פרטי . 10 . נסח טאבו ביחס לדירה השייכת למתאשפז + הסכם שכירות אם הדירה מושכרת לצד שלישי , או הסכם רכישה לגבי דירה בדמי מפתח . 11 . נסחי טאבו לנכסי מקרקעין אחרים שבבעלות המתאשפז ובן / בת זוגו . 12 . חוזי שכירות על נכסי מקרקעין מושכרים בבעלות בנים / בנות של המתאשפז .

07/04/2014 | 22:19 | מאת: רונה

שלום, אמי בריאה, בת 88. כבר כמה שנים שערכי הגלוקוז שלה בצום מעל 200, בבדיקת דם אחרונה היה 219. כשביררה עם רופא המשפחה הוא טוען שבגיל הזה לא צריך להתייחס בכלל לבדיקות . שזה לא מראה על סוכרת...שלא צריך לא דיאטה ולא תרופות. האומנם? האם ההתייחסות ל 200-220 כטרום סוכרת ומעל 220 כסוכרת לא רלוונטי מעל גיל מסוים? ואם כן כך, האם יש ערכים של גלוקוז שכן דורשים התייחסות בגיל הזהב? לי נראה שזה ימשיך לעלות, כי זו המגמה. (אני עוקבת בגרפים אחרי הבדיקות) (כמו כן בשנים האחרונות שמנה בערך ב 10 ק"ג, עד אז היתה ממש "חתיכה", וגם עלה לחץ הדם. מאז שגילינו באקראי בעצמנו בבדיקה שנערכה בסופרפרם שיש לחץ דם גבוה (לא היסטרי, ולא מבדיקה שהקופה הציעה לה לעשות- כי בקופה פשוט לא ביצעו מדידות שגרה) קיבלה טיפול תרופתי, הרופא שלה התחלף והנוכחי כבר מעל שנה הפסיק לה את הכדורים ללח"ד, טוען שבגיל הזה לח"ד צריך להיות גבוה מעל התקין. ובכלל אינו דואג שיבדקו לה לחץ דם במרפאה. יש לה מכשיר ביתי טוב, והיא מודדת על פי ההוראות בשתי הידיים מספר פעמים. בפעם האחרונה שעשו לה בדיקות דם, נזכרו פתאום למדוד לח"ד וזה אכן היה גבוה. הרופא לא התייחס לזה בכלל כשהגיעה אליו לשמוע לגבי תוצאות הבדיקות. אגב, זהו רופא בכיר, מנהל המרפאה.... רמזו לי בכמה פורומים ששאלתי שזו מדיניות של קופות החולים, לחסוך על גב הקשישים במכוון... מה שלי חשוב זה האם הרופא צודק, ומתי כן צריך לדאוג בנוגע לסוכר וללח"ד... או שהוא "מסבן " את אמי כדי "לא לבזבז "את כספי הקופה??? האם צריך להתעקש להגיע למומחה , כי כל רגע חשוב שלא תהיה התדרדרות, או שאפשר להיות שאננים? האם מבחינה רפואית אכן יש התייחסות שונה לפרמטרים של הבדיקות בגיל כזה?

לקריאה נוספת והעמקה

רונה שלום בעקרון ההתיחסות למדדים כמו סוכר ויתר לחץ דם אכן שונה בגיל המבוגר. מבחינת לחץ הדם הגבול העליון של הנורמה הוא 150/80 מה שאומר שעד לקבלת מדד זה לא מקובל ואין צורך בטיפול תרופתי. לגבי סוכר, חשוב לדעת מהי תוצאת הבדיקה של ה"המוגלובין המסוכרר") HbA1C בדיקה שאמורה להלקח כל שלושה חודשים (או יותר) הערך שעדיין נחשב "בסדר" לחולי סוכרת המקבלים טיפול תרופתי הוא 8-8.5 שהוא גבוה משמעותית מהנורמה כפי שמופיעה בערכי הבדיקות. בכל מקרה ההתיחסות צריכה להיות גם אינדיוידואלית לכל אדם ומצבו הכוללני.

אילן שלום, תודה על תשובתך. אני חייבת לתקן משהו חשוב. בטעות רשמתי שהסוכר שלה 219 והתכוונתי ל 119 ! שלפי ידיעתי טרום סוכרת. אבל אם ימשיך להתקדם בצ'יק מגיע כבר לסוכרת. הרופא אומר לה : לך בגילך לא יכולה להיות סוכרת... איזו מין אמירה זו? יש לזה בסיס? קשישים לא יכולים להפוך סוכרתיים? אם לא היתה להם סוכרת בגיל מוקדם יותר. עובדה שעד לפני כשלוש שנים הסוכר היה בנורמה הבריאה. השאלה אם לא צריך בשלב זה המלצות תזונה/ תרופות? וממתי מקובל תרופות? מה הערך של המוגלובין מסוכרר שמעבר לו כדאי לקבל תרופות? הרופא שלה לא הציע לה לעשות בדיקת המוגלובין מסוכרר, למרות שאני אמרתי לה לבקש. ואף פעם אינו מורה לה לבצע בדיקות לח"ד במרפאה, או מברר כמה יש לה בבדיקה ביתית. אם שתינו לא היינו שמות לב לעניין לא היינו יודעות על כך. הרופא הקודם רשם לה תרופות לח"ד שהרופא הזה הוריד לפני כשנה וחצי, אבל אינו בודק מה מצבה...ונראה לי שחשוב יד על הדופק. מה הערך העליון שממנו כן מקבלים תרופות בלח"ד ובסוכרת ?(לא אינסולין עדיין) האם התעלמות מהבעיות נועדה להפחית תרופות, כדי לא להכביד על הקשיש, או חלילה לחסוך לקופה? האם נטילת תרופות עשויה להזיק יותר מלהועיל ? ומתי זה מתבקש ואי קבלה תהיה בגדר הזנחה.

04/04/2014 | 16:05 | מאת: איציק דרעי

אבי בן 86 אחרי עם גידול בשלפוחית. ולאחר ניתוח להסרת קטטר שבינתיים עדיין לא הוסר כיוון שלא נתן שתן באופן עצמאי. הבעייה הגדולה היא שהוא מסרב לאכול ולפעמים התזונה שלו ביום שלם היא ביס אחד . המצב ממש מסוכן. מה ניתן לעשות ?

לקריאה נוספת והעמקה

איציק שלום כמה זמן נמשך סרובו של אביך לאכול? האם הוא אומר שאין לו תאבון או "סתם" לא מוכן לאכול? עד כמה הוא משתף בכלל פעולה? האם הסרוב שלו הוא רק לאכול או גם לדברים אחרים כמו רחצה או נטילת תרופות? האם הוא שותה? האם אביך בדיכאון?? אם מדובר באדם שהוא צלול ומתקשר, אין הרבה מה לעשות מלבד לנסות לשכנע אותו. אם הסיבה היא דיכאון (שכיח מאוד) צריך לראות מה עושים עם זה. כדאי כמובן לנסות מזונות מרוכזים כך שגם אם הוא אוכל מעט, עדיין יהיה לזה ערך תזונתי. אם מדובר באדם שאינו מתקשר, צריך לשקול אמצעי האכלה אחרים.

30/03/2014 | 19:03 | מאת: 3

זה נכון שבזיקנה יורד התיאבון ?

במידה מסויימת, כן.

19/03/2014 | 15:28 | מאת: בתאל

שלום אילן, סבתי עולה לארץ בעוד שבועיים והיא ניזונה רק דרך הבטן עם האוכל הנוזלי. עדין לא מצאתי דרך לספק לה את המזון פה בארץ. תוכל להמליץ לי על חברות שמספקות את המזון?

מזון כזה ניתן להזמין ולקנות בכל בית מרקחת באמצעות מרשם מתאים, אני מניח שהיא תשתייך לאחת מקופות החולים. אפשר לקנות את המזון גם דרך האינטרנט כמו למשל באתר של טלפארמה http://www.telepharma.co.il/247-he/Telepharma.aspx

08/03/2014 | 06:10 | מאת: קארינה

לאחרונה שמתי לב לרחש מתגבר בכל מקום בחדרים. הגאם מקור רחש כזה יכול להיות ממכשירים אלקטרוניים שנמצאים בכל מקום בבית, מרעש סביבתי לסוגיו? לאחרונה הותקנו אנטנות סלולריות בגג בנין סמוך - האם יש קשר? אולי פשוט יש לי בעיות במערכת השמיעה ואני זקוקה לבדיקה רפואית? אודה על תשובה למטרד הזה שמציק לי כי זה קיים כל הזמן ללא הפסקה. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

קארינה שלום יתכן שמקורו של הרחש שאת שומעת הוא אכן מרעש סביבתי, לא סביר שמקורו באנטנות או במכשירים אלקטרוניים בבית, לעיתים מקור הרחש הוא לא חיצוני אלא פנימי במערכת השמיעה שלנו, רעש כזה לדוגמא נקרא טינטון, או טינטוס בלועזית, חפשי באינטרנט את המושגים האלה ואולי תקבלי תשובה לשאלתך, בכל מקרה אני כמובן ממליץ על בדיקה של רופא אף אוזן גרון ואם הוא ימליץ אז גם בדיקת שמיעה.

מה אפשר לעשות עם מבוגר בן 75 שנמצא בדיכאון כבר חצישנה ואינו מגיב לתרופות? הרופא החליף לו כבר כמה סוגים של תרופות והבעיה היא שהוא סובל גם מתופעות לוואי כל פעם. האם אין ברירה אלא לאשפזו כדי שיקבל טיפול רציף? אנחנו מאוד לא רוצים להגיע למצב הזה אך חסרי אונים ולא יודעים כבר איך לטפל בו. תודה

ענת שלום בעיקרון ייתכן מצב של חוסר תגובה או תגובה חלקית לטיפול תרופתי בדיכאון, יחד עם זאת זה לא אומר שאשפוז הוא הפתרון, גם לא כל כך ברור לי למה הכוונה טיפול רציף? בכל מקרה טיפול בדכאון הוא לא תמיד תרופתי בלבד, זה תלוי מאוד בתמונה הכוללת. האם באמת הדיכאון החל לפני חצי שנה "בבת אחת" או שזה המשך של תהליך ארוך יותר? האם ישנה סיבה ספיציפית שאפשר ליחס לה את הופעת הדיכאון? מה, ברור לך שאין מספיק נתונים להתייחס לשאלה הספיציפית שלך. האם בוצעה הערכה גריאטרית כוללת לאותו מבוגר? אם לא אני ממליץ בוודאי על הערכה גריאטרית כוללת שאולי תיתן מענה טוב יותר לשאלה.

שלום אילן שפר. ברצוני לדעת , עבור קרוב משפחה, שסובל משמיעה ירודה כבר מספר שנים, אך לא רוצה/לא מתרגל למכשיר שמיעה, ולאחרונה החלו אצלו גם בעיות קוגניטיביות, האים בעיית השמיעה עשוייה להפריע לאבחון של אלצהיימר? בתודה, אביבה.

לקריאה נוספת והעמקה

בעית שמיעה לא תפריע לאבחון עצמו של אלצהיימר (למרות שהיא יכולה להיות קשורה לירידה קוניטיבית).

09/02/2014 | 16:02 | מאת: רן

שלום רב, אבי בן ה-78 סובל מבעיית זיכרון קלה. פסיכוגריאטר חושד שמדובר בשלבים ראשוניים של דימנציה, ולכן המליץ על אחת מתהרופות הבאות: * Reminyl (אינו בסל בתרופות) * Exelon * DONPEZIL: Aricept \ Asenta ברצוני לשאול שתי שאלות: 1) האם יש חשש לנזק עקב נטילת אחת המתרופות הללו (למשל עקב תופעות לוואי) בפרט לאור העובדה שהאבחנה אינה חד משמעית? 2) אלו מהתרופות נחשבת לבטוחה וליעילה ביותר? בפרט, האם Reminyl נחשבת לטובה או פחות טובה מן האחרות? האם יש המלצה לתרופה אחרת שנחשבת ליעילה ובטוחה יותר? בברכה, רן

לקריאה נוספת והעמקה

רן שלום לתרופות שציינת עלולות להיות תופעות לוואי כאלה ואחרות כמו לכל תרופה אחרת, הן אינן בהכרח מסוכנות יותר בהשוואה לתרופות אחרות שניתנות למחלות אחרות. למיטב ידיעתי היעילות (החלקית במקרה הזה) והבטיחות של כולן זהה, בד"כ מתחילים במינונים קטנים שמעלים בהדרגה.

02/02/2014 | 22:31 | מאת: עינת

שלום, על מנת לקדם קבלת קוד לאשפוז סיעודי ממשרד הבריאות נדרש הבן להביא אישור ממיסוי מקרקרעין-טאבו שאין לקשיש בעלות על דירה. בינתיים הבן לא מקבל את האישור מכיוון שהקשיש אינו צלול ולא מאפשרים לבן לקבל את האישור ללא הסכמת האב - מה עושים? ממשרד הבריאות לוחצים ולא מוכנים לאשר את הקוד ללא האישור. אודה לעצות כיצד לסייע, ובאיזו דרך ניתן להשיג את האישור המיוחל. אולי אישור ממשרד אחר יכול להועיל? תודה!

אני מניח שעד שלא תשיגו (או כבר השגתם) את האישורים הספיציפיים שהתבקשתם להשיג, הטיפול בבקשתכם יתעכב)

02/02/2014 | 14:37 | מאת: אסתר

אימי בת 93 אחרי 2 אירועי מוח, משותקת ומבולבלת, גרה בבית עם מטפלת צמודה. בשבועות האחרונים שמנו לב שהעור שלה יותר כהה, כאילו שיזוף רציני. מה הן הסיבות? האם עלי להזמין רופא? תודה

אני לא יכול לדעת מה הסיבות לכך אולם זו גם לא נשמעת לי בעיה דחופה לבדיקת רופא. בפעם הבאה שרופא יראה אותה שיבדוק את הענין.

29/01/2014 | 02:20 | מאת: אביבה

שלום רב, סבתא שלי בת 90. בבדיקת דם אחרונה נצפו תוצאות הבאות: HB 9.7 HCT 29.9 RBC 3.81 MCV 78.5 MCH 25.5 MCHC 32.4 RDW-CV 19.6 (חולת סוכרת)glucose 129 אשלגן 5.6. מה שמתריד אותי במיוחד זה רמת אשלגן. האם יש טיפול תרופתי? יש צורך בדיאטה מסוימת? כמו כן היא לוקחת תרופות הבאות באופן קבוע: losartan 50, vasodip, glucomin, pravastatin, pircoset 50 tramadex OD , normiten 50mg , Metformin. מה אליי לעשות כדי לשפר מצבה? עד כמה רמה כזו של אשלגן מסכנת את בריאותה? תודה מראש, אביבה

לקריאה נוספת והעמקה

הכתובת לכל השאלות האלה היא רופא המשפחה שמכיר את סבתך והפנה אותה לבדיקות דם.

27/01/2014 | 09:21 | מאת: רונית

שלום רב , סבתא בת 85 ביצעה לאחרונה בדיקות דם עקב חולשה מרובה, רופא המשפחה לא יהיה בשבוע הקרוב ואשמח לפענוח LDH 711 UREA 44 ESR 35 HYPO 21.6 MCHC 30.4 ויטמין D 39.6 תודה רבה.

01/02/2014 | 20:10 | מאת: רונית

מדוע לא עונים?

אין אפשרות לפענח בדיקות דם בפורום, אני מציע לפנות לרופא מחליף אם רופא המשפחה איננו.

13/01/2014 | 21:46 | מאת: דינה

שלום רב, אמי חולת דמנציה בת 73, במהלך היום מתפקדת מעט, המטפלת נותנת לה קצת תעסוקה לקפל כביסה יחד איתה, מכינות עוגיות יחד. וכל מיני תעסוקות קלות לידיים. היא מתהלכת קצת בבית עם הליכון מחוץ עם כסא גלגלים. בנוסף היא משתמשת במדבקות פנטה + טרגין 5 (טרגין רק בלילה) לכאבים חזקים מאוד בעצמות עמוד השדרה ובכלל (עברה 4 ניתוחים בעמוד השדרה בגלל נפילות) בחודשים האחרונים היא לא ישנה טוב בלילות. (ולא היה שינוי תורפתי ) היא טוענת שהיא שומעת רעשים באוזניים בזמן שכיבה במיטה, לקחתי אותה ל 2 רופאי א.א.ג. הוציאו לה שעווה קטנה מאוד הם טענו שזו לא הבעיה. היא עוברת מהמיטה לכורסא טלויזיה בסלון ושם נרדמת עד הבוקר. לפעמים גם לא נרדמת טוב.. הנויורלוג אמר שאסור להביא לה אסיבל או כדור הרגעה אחר כי זה יכול להוריד את המצב הקוגנטיבי שלה. האם מותר לתת לה כדור שינה שלא יוריד את המצב הקוגנטיבי שלה, אבל היא תישן טוב בלילה? אם כן, איזה? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

דינה שלום שימוש בכדורי שינה באופן קבוע לאורך זמן גם עלול לפגוע בקוגניציה, יחד עם זאת הפרעות שינה גם הן עלולות לגרום לעצבנות ואי שקט ואני לא בטוח שהנזק לא גדול יותר. בכל מקרה תמיד אפשר לנסות האם בכלל כדור שינה יעזור ואם כן אפשר לנסות לתת אותו לסרוגיןובהתאם להחליט לגבי ההמשך. אני בעד אבל היות שכדור שינה מחייב מרשם רופא את צריכה את אישורו של הרופא המטפל.

13/01/2014 | 18:17 | מאת: ורדה

הנכד שלי(תאום) מוזן באמצעות פג בשל בעיות אכילה. הוא בן שנה וארבעה חודשים,אך עדיין קטנטן. הוא סובל מעצירות קשה.האם ניתן להקל עליו באיזו שהיא דרך? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אני מציע להפנות את השאלה לפורום המתאים.

09/01/2014 | 21:54 | מאת: חני

אבי בן 82, עם מספר מחלות רקע. סובל מחוסר שיווי משקל, נעזר בהליכון להתניידות אך היו מספר אירועים של נפילות. לאחרונה שמעתי על כך שריטלין מסייע לקשישים ביצוב שיווי המשקל. האומנם? הרופא המטפל לא מתיחס לכך ברצינות וסבור שלא ניתן לקבל מידע מכתובת בעיתונים. האם כדאי להשיג לו כדור ריטלין?

לקריאה נוספת והעמקה

חני שלום לריטלין מייחסים בצדק ושלא בצדק הרבה מאוד "יכולות". למיטב ידיעתי אין לתרופה שום קשר לשיווי משקל, להיפך, אחת מתופעות הלוואי שלה היא סחרחורות. בכל מקרה מדובר בתרופה מורכבת שלא מומלץ לתת אותה לאנשים קשישים אלה אם כן ברור שזה בהתוויה מוכחת. אני מציע לבדוק קודם כל מה הסיבה לחוסר שיווי המשקל והנפילות של אביך( תרופות, שינויי לחץ דם, שימוש לא נכון באביזרי הליכה ועוד) לצערי נפילות בגיל המבוגר הם דבר יחסית שכיח ועוד יותר לצערי לא תמיד נמנע.

29/12/2013 | 22:55 | מאת: מיכל

אשה מבוגרת (בת 87) עם ליחה כרונית. יש תקופות שקצת יותר טוב, ואז מורע שוב, בעיקר בחורף. ברקע יתר לחץ דם וסכרת, כתוצאה מהגיל. חולת אלצהיימר. בעברה דלקת ריאות (לפני 3 שנים) בכל הריאה הימנית. באביב שעבר חזר צילום חזה תקין והרופאה נתנה לה מוקוליט 3 פעמים ביום. אחרי הכדור הרביעי התפתח שלשול נוראי, כמובן שמייד הפסיקה לקחת את המוקוליט ולמרות זאת השלשול נמשך עוד 3 ימים לאחר מכן. לפני שבועיים הליחה שוב מאוד התגברה, בוצע שוב צילום חזה, והתשובה שוללת דלקת ריאות אבל אובחן שהסינוס הקוסטופרני הימני לא פתוח במידה מספקת. אני מניחה שזה הגורם לתפליט. הטיפול שהרופאה נתנה זה שוב כדור מכייח (ERDOTIN 300 מ"ג, כדור אחד 3 פעמים ביום). ואני תוהה מה יעזור ייבוש הליחה אם הסינוס לא מספיק פתוח, (וזה עוד בהנחה שהכדור לא יעשה תופעות לוואי כמו המוקוליט), ומה הטיפול שפותח סינוס, אם קיים טיפול כזה. אני נותנת לה סירופים טבעיים (אלפנקראפט) אבל זה לא ממש עוזר.

לקריאה נוספת והעמקה

אני מציע שתפני את השאלה לפורום ו/או רופא אף אוזן גרון ו/או ריאות.

21/12/2013 | 18:22 | מאת: ארז

אילן שלום אבי סיעודי דמנטי כבר 10 שנים בחודשיים האחרונים הוא לא מפסיק לצועק הרופא אומר שזה מהראש הוא מקבל לוריוון 3 פעמים ביום ולא עוזר האם יש כדור שאתה מכיר שעוזר במצב כזה

לקריאה נוספת והעמקה

ארז שלום ייתכן מאוד שהצעקות הן חלק מהביטוי של דמנציה, לוריוון אינו הטיפול לזה וישנן תרופות מתאימות הרבה יותר, הן כמובן עלפי החלטה ומרשם רפואיים. אלה הן תרופות המוגדרות אנטיפסיכוטיות וניתנות למצבים של אי שקט כו שאתה מתאר, שתיים מהתרופות האלה הן: סרוקאוול (seroquel) או ריספונד (rispond)

12/12/2013 | 11:06 | מאת: יובל

אמי בת 82, מתקשה ללכת (בעיות הספקת דם לרגליים), אחרי אירוע מוחי בעבר, לחץ דם מאוד גבוה, בעיות בכליות ואירוע כלשהו (לא הוגדר כמוחי) לפני מספר ימים בו איבדה חלק מיכולת הדיבור (מילים לא יוצאות), הקריאה, מעט בלבול וקשיים בהתמצאות. שוחררה הביתה מביה"ח ומתקשה לתפקד (נפלה בלילה). יש לה עובדת זרה צמודה. אנו מאוד מבולבלים ומיואשים. החזרנו אותה לביתה, ואנו לא רואי כיצד היא תוכל להסתדר במצבה המורכב למרות העובדת הצמודה. אנו לא יודעים מי יכול להדריך אותנו כיצד לשקם (אם ניתן) חלק מהפגיעה. הרופאה בקופת החולים (כללית) לא מגויסת ולא מתייחסת למצוקתנו. למי אפשר לפנות (מוכנים לשלם מה שצריך) על מנת לקבל יעוץ מקצועי, אבחון ובעיקר הדרכה בבית. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

יובל שלום הכתובת המתאימה היא רופא גריאטר או פסיכוגריאטר, יש כזה בכל קופת חולים.

09/12/2013 | 13:05 | מאת: אריאל

האם נכון יהיה להסיק כי פצעי לחץ שרק מחמירים לא זוכים לטיפול כמו שצריך?

לקריאה נוספת והעמקה

אריאל שלום טיפול בפצעילחץ הרבה יותר מורכב בטיפול בפצע עצמו,ריפוי או אי ריפוי הפצע תלוי במצב התזונתי של החולה, ההמוגלובין שלו, מצבו הגופני הכללי ועוד, מסיבות אלה ואחרות, יש פצעי לחץ שמחמירים למרות הטיפול.

28/11/2013 | 19:12 | מאת: צבי ארליך

קרובת משפחה של בת 85 מורדמת ומונשמת. אני רוצה לדעת מהם הפרמטרים שלפיהם רופאים ינסו לוותר על הנשמה מלאכותית כדי לבדוק אם החולה יכול לנשום בכוחות עצמו. האם אפשר להפסיק/להחליש הנשמה מלאכותית כדי לאתגר את החולה שיתחיל לנשום בכוחות עצמו?

לקריאה נוספת והעמקה

אני מציע שתתיעץ עם רופא פנימאי ו/או רופא ריאות.

05/11/2013 | 20:45 | מאת: מיכל

שלום רב, אבי בן 95 מקבל על בסיס יומי את התרופות: בפלביקס, אנלדקס, קאדקס, סודיום, ציפרלקס. זאת לאחר אירוע מוחי שעבר בדצמ. 2012. מצבו יציב. הוא עומד לעבור עקירת שתי שיניים (עקירה רגילה). הרופא ביקש להפסיק את מתן הפלביקס 7 ימים לפני העקירה. אני מבינה את הדרישה. אך האם 7 ימים אינם טווח גדול מידי? האם לא רצוי פחות ימים על מנת שלא לסכנו באירוע נוסף חלילה? אנא תשובתך בדחיפות. תודה, מיכל

לקריאה נוספת והעמקה

זו החלטה רפואית, אני מניח שאת יכולה להתיעץ עם נוירולוג בגלל שהרקע ללקיחת הפלביקס הוא ארוע מוחי.

22/10/2013 | 19:14 | מאת: מיכל

שלום רב, אבי בן 95, במצב סיעודי יציב, אם כי מאוד חלש. עבר אירוע מוחי לפני כ- 9 חודשים, מטופל בכדורים להורדת לחץ דם וציפרלקס. לאורך השנים הוא נהג לקבל מידי שנה חיסון לשפעת. האם רצוי לחסנו גם השנה? האם תופעות הלוואי עלולות לסכנו? וגם, ב- 2002 הוא קיבל חיסון לדלקת ריאות. האם מדובר בחיסון חד פעמי? האם יש / רצוי לחסנו שוב? אודה לתשובה בהקדם

לקריאה נוספת והעמקה

מיכל שלום מבחינת חיסון לדלקת ריאות מספיק חיסון אחד מעל גיל 65, באשר לחיסון נגד שפעת מהפרטים שאת מתארת אין מניעה לחסנו השנה, ת.הלוואי של החיסון אם בכלל יכולות להיות רגישות מקומית ו/או עלית חום.

19/10/2013 | 22:57 | מאת: דידי

שלום רב, רציתי לדעת למה אצל מרבית הקשישים אלבומין נמוך (לעיתים חלבון כללי תקין או ששניהם נמוכים) ומתן העשרות כדוגמת אבקת חלבון לרוב אינן משפרות את המדדים. האם מדובר בבעיות ספיגה?

לקריאה נוספת והעמקה

דידי שלום הסיבה השכיחה לחלבון נמוך היא בד"כ תזונה לקויה ולאוו דווקא בעיות ספיגה. הפתרון הרצוי הוא בתזונה עשירה בחלבון ורק אם אין ברירה שימוש באבקות למינהן, כדאי לדעת שהגוף סופג טוב יותר רכיבים טבעיים שמקורם במזון ופחות כאשר מדובר בתוספים (גם ויטמינים לדוגמא)

29/10/2013 | 23:58 | מאת: דידי

תודה על התשובה, אני חושבת שהיא בעייתית במידת מה כיוון שבאופן טבעי עקב שינויי טעם וריח קשישים אוכלים פחות, מיותר לציין קשיי לעיסה עקב מחסור בשיניים או בליעה לאחר CVA ,מה גם שפעילים פחות וההוצאה האנרגטית נמוכה יותר - פגשתי מספר לא קטן של קשישים שצורכים כמות מספקת של חלבון מהמזון - יותר מהמומלץ ועדיין סטטוס החלבון בבדיקות דם אינו משתפר לעיתים חלבון כללי תקין ואלבומין נמוך. לפיכך, אני מחפשת מידע או תשובה שישפכו אור על מצבי היפואלבומינמיה בקשישים. תודה

17/10/2013 | 13:52 | מאת: אלכס

שלום רב. סבתא שלי בת 91 סיעודית עם גידול בגרון החוסם חלקית את מעבר האוכל. הוכנס לפני 3 שבועות סתנד אך למרות זאת כבר פעם שלישית מגיעה לבית חולים כי האוכל נתקע. היתה הצעה של רופה בית חולים להכניס פג אך הגוסטרולוג אמר שבגלל הסטנד אין אפשרות להכניס פג. האם יש פתרון לבעיה , האם יש גסטרולוג או מנתח שיכול להכניס פג למרות הסטנד ( לדעתי בעובי 1cm) ?

לקריאה נוספת והעמקה

אני מודה שלא ברור לי למה לא ניתן להכניס פג ישירות לקיבה כאשר יש סטנט בגרון אבל אני מניח שלאותו רופא שאמר לכם זאת יש פתרון אחר להציע שהרי זה תחום המומחיות שלו. לא כתבת לי האם ניסו לתת לה מזון נוזלי (אנשור ודומיו)

29/10/2013 | 23:51 | מאת: דידי

בהליך PEG מוכנס אנדוסקופ דרך הפה, ייתכן ושם הבעיה

29/09/2013 | 18:42 | מאת: דניאל

שלום רב אבי בן 75 ולפתע בבת אחת התחיל לישון הרבה מעבר למה שישן במשך היום ואיננו זוכר כול מיניי דברים למשל אם אני אגיד לו שאני הולך לחנות ירקות הוא ישאל איזה יום היום או שאחריי 5 דקות שאני יגיד לו שאני הולך הוא ישאל שוב לאן אני הולך מה עליי לעשות ומה התסמינים האלו מעידים תודה רבה מראש

22/09/2013 | 06:42 | מאת: משה

בן 60. סכרתי עם תרופות. נוטל מיקרופירין 75 כטיפול מונע. איזה תוספים, או ויטמינים מומלץ לי לקחת כשגרה לשמירת בריאות טובה?

לקריאה נוספת והעמקה

תזונה מאוזנת שכוללת בין היתר ירקות, פירות ודגנים מלאים תספיק, אין צורך בויטמינים.

אני בן 72 מצבי טוב מאוד,עברתי לפני 12 שנה נתוח מעקפים, לפני שלוש שנים החליפו לי שסתום ותקנו אחר, יש לי קוצב לב, כפי שכתבי אני בריא ,עם כושר,רזה

23/08/2013 | 19:35 | מאת: אלעזר

אבי חולה בדימנסיה פיתח השבוע דלקת ריאות . הוא העלה חום . לא הגיב ולא הצליח לפתוח את הפה לשתות או לאכול. שבועיים קודם היה מאושפז עקב המוגלובין נמוך(7) וקיבל מנות דם . טענו שיש דימום בקיבה אך לא עשו דבר בשל מצבו. כיום הוא מאושפז לא מגיב לצלילים לא מזיז אברים ולא פוקח עיניים. מזינים בזונדה מקבל חמצן . ופיתח דלקת בכליות. האם יש לכם ידע הכוונה לתת לנו? הרופאים רוצים להעבירו למוסד גריאטרי מורכב בשל מצבו. יש לו מטפל 24/7 . אשמח להכוונה האם יש אפשרות לשיפור . איפה ניתן ללמוד עוד על המצב תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אלעזר שלום האם יש אפשרות לשיפור? לא ברור. ממה שאתה כותב אביך סובל ממספר מחלות במערכות גוף מרכזיות, מה עוד שגם לפני דלקת הריאות לא היה אדם בריא.הוא כרגע מקבל מה שנקרא טיפול תומך ובמצבים כאלה זה בדרך כלל הטיפול היחיד שניתן לתת, אפשר לתת אותו במוסד סיעודי/סיעודי מורכב או גם בבית אם אתה מוכן לקחת זאת על עצמך. אם אתה בכל זאת מעוניין בחוות דעת רפואית נוספת של רופא אתה זכאי כמובן לעשות זאת.

שלום, במסגרת לימודיי לתואר ראשון בפסיכולוגיה אני מתנדבת עם אישה בת 90 . הנושא בו אני רוצה להתמקד בעבודתי הוא חשדנות בקרב קשישים . אולם. בספרות המקצועית המושגים וההבדלים ביניהם קצת מטושטשים. השאלה שלי היא כזו .. האם פרפרניה נכללת בסכיזופרניה)late on set) או שמא היא סוג מסוים של פרנויה ומה ההבדלים בין הפרעות אלו? האם פרפרניה כלולה בdsm- v? אשמח לתשובה בעניין. בתודה והערכה , טלי

לקריאה נוספת והעמקה

אני מציע שתפני לפורומים בנושאי פסיכולוגיה/ פסיכיאטריה.

סבתי בת ה90 חולת אלצהיימר הנעזרת מדי שנים במטפלת וסובלת בימים האחרונים מחוסר תיאבון ולא רוצה לשתות או לאכול מה שגורם לה לשכב ולישון כל היום ולחוסר תזוזה או תקשורת. היא הולכת ומרזה ודועכת מיום ליום ואנחנו חייבים למצוא במיידי פתרון לבעיה ומעדיפים פתרון טבעי. אשמח לעזרה בהקדם האפשרי. תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

בר שלום, את מתארת מצב שהוא אפייני למחלת האלצהיימר בשלבים המתקדמים והסופניים שלה, מעבר להזנה מלאכותית, מניעת סבל וטיפול סיעודי אין שום דבר נוסף שניתן לעשות.

31/07/2013 | 13:41 | מאת: מסגנו

אילן שלום, יש אבא שהוא חולה הרבה זמן ,עבר מס' אירועי מוח ונמצא בדמנציה קשה.לפני מספר ימים הרופא אמר שיש לו חיידק בשם בc.r.e שזה חיידק ללא טיפול. אני שואל האם יש טיפול מונע לחיידק הנ"ל? בנוסף האם החיידק עובר או שהוא נשאר בגוף לתקופה? תודה רבה מסגנו

לקריאה נוספת והעמקה

cre הוא חיידק מסוג אנטרובקטר שעמיד לאנטיביוטיקה ונמצא במערכות גוף שונות:שתן,נשימה,עיכול, עור ופצעים, וכו'. לעיתים הוא עלול לגרום לתחלואה ולעיתים המטופלים יכולים להיות נשאים שלו ללא סימנים קליניים אך הוא כן עלול לעבור למטופלים אחרים. דרך ההעברה העיקרית של החיידקים היא על ידי מגע ישיר או עקיף באמצעות הצוות המטפל. המניעה העיקרית היא כמובן שמירה על הגיינה אבל ברגע שהחיידק נמצא בגוף אין דרך להרפא ממנו לחלוטין. הימצאות החיידק במטופל לא מסכנת את בריאות הצוות המטפל ולא את בריאותם של המבקרים. אך העברה שלו למטופלים סיעודיים אחרים, עלולה לגרום לזיהום קשה לטיפול.

04/08/2013 | 10:43 | מאת: מסגנו

29/07/2013 | 14:53 | מאת: מסגנו

אילן שלום, יש אבא שהוא חולה הרבה זמן ,עבר מס' אירועי מוח ונמצא בדמנציה קשה.לפני מספר ימים הרופא אמר שיש לו חיידק בשם בc.r.e שזה חיידק ללא טיפול. אני שואל האם יש טיפול מונע לחיידק הנ"ל? בנוסף האם החיידק עובר או שהוא נשאר בגוף לתקופה? תודה רבה מסגנו

16/07/2013 | 19:03 | מאת: ספד

אני בן ארבעים מזה כשנתיים איבדתי את חוש הטעם והריח .עברתי ניתוח אך לא עזר .החוש חוזר באופן חלקי כל מספר חודשים ולתקופה קצרה של שבוע עד שבועיים .האם יש מה לעשות?

בשתי הלילות האחרונים היא החלה להשמיע אנחות חזקות , בעיקר תוך כדי שינה, אני שואלת אותה אם כואב לה משהו והיא אומרת שלא, אינני רוצה לקחת אותה ע"י אמבולנס לבית החולים שלא תדבק בחיידקים, ואזמין רופא הביתה ביום ראשון בבוקר, האם התופעה מוכרת??? יש לציין שהיא מרותקת למיטה, עם טיטולים ומקבלת כדור ביום ללחץ דם גבוה.היא גרה איתי בבית והאמת שמאוד מפחיד לשמוע את האנחות הללו?? מה עושים????

אני לא רואה שום דחיפות לקחת את אימך לבדיקה ובוודאי לא באמבולנס לבית חולים, האנחות שאת שומעת יכולות להיות בגלל חלום ולא יותר, את גם אומרת שהיא לא מתלוננת על שום דבר ולא נוטלת שום תרופות שיכולות להסביר את האנחות. תתייעצי בתחילת השבוע עם רופא שמכיר אותה.

14/07/2013 | 00:30 | מאת: עדה

05/07/2013 | 11:51 | מאת: ישראל

זה שנה שאני לא מרגיש בדיוק את הטעמים שהרגשתי בעבר,במיוחד את החוש המתוק. אני בן 76 ועברתי מספר השתלות שיניים בשנתיים האחרונות. מה לעשות? לאיזה רופא לפנות? מי יכול לעזור? תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

אני מניח שרופא אף אוזן גרון יוכל להתייחס לבעיה שאתה מתאר

04/07/2013 | 11:26 | מאת: אופיר

אבא שלי בן 67 ,עבר אירוע מוחי ,וכרגע מוזן ע"י זונדה , נקבע לו ניתוח להכנסת פג , ברצוני לדעת 1 האם הניתוח נעשה בהרדמה מלאה או מקומית 2 מהו זמן התאוששות לאחר הניתוח (האם משתחרר באותו או נשאר ללילה השגחה בבית החולים )

לקריאה נוספת והעמקה

PEG הוא קיצור ל Percutaneous endoscopic gastrostomy . מדובר בצינורית הזנה שמובילה מהקיבה לעור. מדובר בדרך ניתוחית פשוטה יחסית, עם מעט סיבוכים. משך הפעולה הוא בין 15 ל 30 דקות, והיא נעשית בטשטוש ולא בהרדמה מלאה. ה PEG מוכנס לאחר שהקיבה מנופחת באוויר ונצמד לדופן הקדמית של הבטן, דרך העור. לגבי ההתאוששות, היא קצרה אך קשה לי להגיד לך האם ישוחרר באותו יום או ישאר להשגחה. עוד פרטים בקישור הבא http://www.tasmc.org.il/Operations/information/Documents/%D7%94%D7%9B%D7%A0%D7%A1%D7%AA%20%D7%A4%D7%92%20(peg).pdf

03/07/2013 | 16:32 | מאת: מישל קאהן

אמי ניצולת שואה. סובלת שנים מהתקפה זכיזופרניה פרנויה ולא מוכנה לקחת תרופות או טיפול.היא מכחישה. מה עושים?

לקריאה נוספת והעמקה

כנראה שמה שהיה עד עכשיו הוא שיהיה. אם עד היום היא לא נטלה תרופות כנראה שזה לא עומד להשתנות. השאלה היא מה קרה שדווקא עכשיו את רוצה שהיא תיטול את התרופות?

03/07/2013 | 19:24 | מאת: מישל קאהן

היא עולה חדשה, בעבר בהתקפות בבלגיה היא טופלה בבית חולים במחלקה פסיכיטרית עם זריקות שוחררה ואז הגיע רופת משפחה מדי שבועים ונתן לה במסווה של ויטמינים המשך זריקה וטיפול. לפני שבועיים היא צילצלה למשטרה ומדא סיפרה שהורגים ויש פצועיים וכו... סיפור חזר פעמיים על עצמו - נלקחה בבית החולים, תל השומר ובלינסון שוחררה כי לא מצאו כלום אבל סירבו לטיפול פסיכאטרי.

02/07/2013 | 22:50 | מאת: שרה

מטופלת כבר כ-12 שנים (דיכאון,הזיות )בשנה האחרונה קיבלה מירו 45 מ"ג וקלונקס 2 מ"ג .התנהגותה אופינה בגלים תקופות של מצב טוב יחסית וזמנים קשים יותר של חוסר שקט ובעיות שינה והזיות. עקב ירידה במלחים הורידו את המירו לגמרי.עקב חזרת ההזיות ,בעיות שינה ואי שקט קיצוני הרופאה נתנה לה סרקוואל .בתחילה 25 מ"ג וכאשר מצבה לא השתפר המינון עלה ל-3 פעמים ביום סרקוואל 50xr (לפני 4 ימים).נראה שמצבה לא השתפר להיפך,היא מדברת כך שאי אפשר להבינה לא מבחינת ההגייה ולא מבחינת התוכן,היא משמיעה קולות בקול רם. ומדברת המון.נכנסים לה מחשבות משונים לראש(למשל שגנבו למטפלת את השם) והיא בחוסר שקט קיצוני. מבקשת עזרה מאנשים.מבולבלת,היא בבית וחושבת שאינה. האם התרופה מתאימה לה? מה ניתן לעשות? אשמח לקבל לתשובה מהירה.תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

סרוקאוול נחשבת לתרופה יעילה למצבים שאת מתארת וניתן בהוראת רופא להמשיך ולהעלות את המינון עד להשגת התוצאה רצויה, במידה שהעלאת המינון לא תועיל יש מספר תרופות אחרות שניתן לתת לה ואולי אז היא תרגע.

02/07/2013 | 14:25 | מאת: נגה

שלום סבי בן 90 אדם בריא בד"כ נוטל תרופה נגד אפילפסיה בלבד, בשבוע וחצי האחרון מדוכא מאוד. עד השבוע וחצי האחרון היה אדם פעיל וחיוני. לאחרונה מתקשה ללכת ומתעייף מאוד, לא מעסיק את עצמו ושוכח הרבה פרטים כמו בני משפחה וכו'. אנחנו דואגים מאוד. מה ביכולתנו לעשות כדי להוציא אותו ממצב זה?

לקריאה נוספת והעמקה

לא ברור לי ממה שאת מתארת עד כמה "פתאומי" הדיכאון משום שאת גם מציינת שלאחרונה (??) הוא פעיל פחות, סובל מירידה בזיכרון ועוד. הוא אמנם בן 90 אבל הגיל אינו מסביר הכל. אני מציע בשלב ראשון להתייעץ עם רופא המשפחה, לערוך בדיקות דם עדכניות - לא לשכוח רמת ויטמין B12, בלוטת תריס וחומצה פולית ובהמשך להגיע לרופא גיאטר לביצוע הארכה מקיפה.

26/06/2013 | 20:25 | מאת: MAZOR

שלום אימי בת 94 חולת אלצהיימר ניזונה דרך פג בשנה וחצי האחרונות החל הפג לדלוף כי הקוטר של הפג נהיה קטן לפתח שיש לה בבטן לכן כמעט כל האוכל יוצא החוצה למרות שמזינים אותה לאט מאוד, קוטר הפג שלה הוא 20 לשאלתי האם יש פג בקוטר יותר גדול כדי שנוכל להחליף אותו כדי שלא תהיה דליפה ואם כן אז איפה אפשר להשיג כי הרופא בבית חולים אמר שאין מה לעשות ואני לא חושבת שזו תשובה הולמת כי מצב זה גורם לה לאספרציה והיא מבלה בעקבות זה הרבה בבית חולים - תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לגבי גדלים וסוגים של פגים אני מציע שתתיעצי ישירות עם חברה שמיבאת אותם משום שמלבד קטרים שונים יש גם סוגים שונים, כאלה שהם "כפתורי" הזנה לדוגמא ואןלי הם מתאימים יותר. אחת החברות היא א.מ.י טכנולוגיות בע"מ - הנגר 22 הוד השרון טל. 09-7760300 או חברת מדטכניקה. ייתכן שהבעיה היא לא בפג אלא בפתח הכניסה? בכל מקרה דליפה לא בהכרח תגרום לאספירציה- האם מאכילים את אימך כשהיא בתנוחה של חצי ישיבה? האם מזינים אותה באמצעות משאבה?

28/06/2013 | 22:27 | מאת: MAZOR

כן מזינים אותה בחצי ישיבה והאכלה איטית ולא דךר משאבה

24/06/2013 | 07:54 | מאת: שירי

שלום חמי החולה באלצהיימר ומטופל על ידי עובד זר בביתו, נפל ושבר את האגן, מיועד לניתוח דחוף. האם אנו זכאים לעזרה נוספת מביטוח לאומי בזמן שהעובד הזר יוצא לחופשתו השבועית ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שירי שלום במידה שאתם מקבלים כבר את מקסימום הזכאות (18 ש"ש/ שווי כספי)אין עזרה נוספת.

19/06/2013 | 22:24 | מאת: מיכל

שלום, אבי בן 77 - איש עצמאי ובסה"כ בריא. בתקופה האחרונה נפרד מבת זוג לאחר 15 שנה ועבר לגור לבד. על פניו, נראה בדכאון - לא מצליח לישון, מפחד מכל פעילות שאמור לעשות, לא מצליח לעשות פעילויות יומיומיות (לקחת רכב למוסך, לקנות בסופר ועוד), חש ייאוש וחוסר טעם ומאד מתבייש במצבו. לא נותן לנו, בנותיו, לעזור לו.קשה לנו מאד להגיע איליו, נראה כאילו שהוא בתוך בועה. כיצד ניתן לחדור איליו על מנת שישתף פעולה ויעזור לנו לעזור לו? אוסיף ואומר שנלחץ מאד כשאמרנו לו שהוא בדיכאון ומסרב ללכת לפסיכיאטר.

לקריאה נוספת והעמקה

מיכל שלום התגובה שאת מתארת אצל אביך לשינויים האחרונים נשמעת "נורמלית", הן פרידה מבת זוג והן מעבר מגורים הם שינויים לא פשוטים בכל גיל ועוד יותר בגילאים מבוגרים. השאלה היא כמה זמן זה נמשך והאם הוא ממש מזניח את עצמו. אני מציע שבינתיים תניחו לו, אפשר כמובן להציע לו עזרה טכנית כמו לקחת את האוטו למוסך וכדומה אבל לא יותר מזה, לא לנסות לדחוף אותו בכוח לכל מיני פעילויות שהוא אינו מעוניין בהם ולא לשלוח אותו לשום פסיכיאטר משום שכמו שאתן רואות זה רק מלחיץ אותו יותר. אפשר לבדוק איתו אם הוא אולי מעוניין בשיחות אבל להערכתי כרגע לא יותר מזה. דרך אגב טיפול אנטידכאוני יכול גם רופא משפחה לתת.

29/06/2013 | 22:48 | מאת: מיכל

תודה על התשובה. בסופו של דבר רופאת המשפחה איבחנה לו דיכאון מג'ורי ונתנה לו ציפרלקס. בעקבות הציפרלקס אושפז בבי"ח עקב ירידת מלחים חדה (120 נתרן), הזיות ותגובות פסיכוטיות. כרגע הוא עדיין מאושפז במחלקה פנימית ומנסים לאזן את המלחים. איזו תרופה חלופית יש לציפרלקה ולדומותיה שניתן לתת ללא תגובה של הורדת מלחים? הרופאים אומרים שכל התרופות מורידות רמת מלחים.

משך שמונת-תשעת החודשים האחרונים, לאחר שלושה חודשים של שיעול יום ולילה, אני סובלת מבעיות בליעה , ליחות כבדות גם מן הקיבה או הוושת, וגם מתחתית פתח האף בחיך אבל בעיקר מעודף רוק. אני יורקת יום ולילה, כמעט בלי הפסק. התרופות שאני לוקחת הם קומדין, טמבוקור, מקרופירין, נגד קולסטרול, אקטיבל וכדומה... האם תוכלו בבקשה להתבונן -אני הולכת לבדיקות שונות ועדיין לא מצאו פיתרון והסבר... אודה לכם מאוד על תשובתכם.

שלום רב, ברצוני לשאול האם קשיש הנמצא במוסד סיעודי, בהשתתפות המדינה (זכאי "לקוד"), יכול להפסיק לשלם לביטוח משלים של קופת החולים, היות וכל צרכיו הרפואיים מטופלים במסגרת משרד הבריאות והוצאות הביטוח הללו הינן מיותרות לגביו. תודה, ברכה.

לקריאה נוספת והעמקה

ביטוח משלים אינו ביטוח חובה, במידה שבדקתם את סעיפי הביטוח והוא אינו רלבנטי אתם יכולים להפסיק אותו.

נשאלת השאלה, האם כל צרכיו הרפואיים של הקשיש, הנמצא במוסד סיעודי, בהשתתפות המדינה (זכאי "לקוד"), אכן מכוסים? אם זה המצב, אזי כל תשלום נוסף בתחום זה מיותר. לא כן?

26/05/2013 | 14:23 | מאת: עמית

שלום רב, בחודש האחרוןזכרונו של אבי בוגד בו, הוא נשלח על ידי רופא לבדיקת סיטי שממצאיה הינם: מרכיבי חלל תת עכבישי בולטים, מערכת חדרים מורחבת במנח מרכז. לא הודגם ממצא פוקלי תוך מוחי קו האמצע שמור ללא אפקט מסה תפיחות רירית קלה במערכת לסת משמאל יתר מערות הפנים מאווררות היטב כשההתרשמות הינה: סימני אטרופיה מוחית היקפית ומרכזית ללא עדות לממצא פוקלי תוך מוחי

26/05/2013 | 14:24 | מאת: עמית

סליחה, אך נשלח עוד לפני שסיימתי. לפני שנגיע עימו לרופא לשמוע חוות דעת אודה באם תואיל לחוות דעתך על הממצאים. תודה רבה.

23/05/2013 | 18:46 | מאת: עדי

לאחר עקירה כירורגית שן בינה החל זיהום בפה. מטופלת כבר 4 ימים באנטיביוטיקות. אתמול החלה תופעה של עודף רוק בפה. כל הזמן צורך לבלוע מלא רוק שמצטבר. מדוע ומה ניתן לעשות?

שלום לך ד"ר אילן שפר, בשבועיים האחרונים לסבי החלו סחרחורות חזקות והקאות, עד כדי כך שהוא בקושי יכול ללכת. מבדיקות שבוצעו בבית החולים נראה כי ישנו מחסור בברזל + יש לו לחץ דם גבוה. נתנו לו שלשום בבית החולים תרופות מתאימות להורדת לחץ הדם, ובצעו לו מספר בדיקות שכולן יצאו תקינות: לחץ דם, א.ק.ג, ct לראש ובדיקות כלליות לתפקוד הגוף. כשהוא חזר הביתה שלשום הוא עדיין הרגיש מסוחרר והוא בקושי הצליח לקום על רגליו, אך הוא הצליח לאכול כמו שצריך ללא הרגשת בחילה. אתמול כל הלילה הוא הרגיש כאבים חזקים ברגליו, והרופאה שהייתה אצלו בבית ראתה שלחץ הדם עדיין גבוה, ושרגליו מתחילות להיות טיפה יותר קרות ממקודם, אך הגוף מתפקד כמו שצריך ללא ליקויים. אני אשמח מאוד אם תוכל בבקשה לחזור אליי במייל או לפורום זה על מנת לעזור לנו במתן כיוון אפשרי למה יכולה להיות הבעיה. בברכה, איציק אמסלם.

לקריאה נוספת והעמקה

איציק שלום אתה מתאר כאן כמה דברים שלא ברור אם יש קשר ביניהם, לדוגמא ענין הסחרחורות וכאבי הרגליים. קודם כל בענין הסחרחורות, צריך לקחת בחשבון שזו אחת התופעות (בעיקר בגיל המבוגר) שבאחוזים ניכרים למדי לא ידוע מה הגורם והן חולפות או נחלשות מאליהן.ההקאות כן יכולות להיות תוצאה של הסחרחורות. אני מבין שנבדקו מספר סיבות אפשריות וכולן נשללו, אני מניח שהוא נבדק ע"י נוירולוג ורופא אף אוזן גרון - אלא בעיקר שני התחומים לבדיקת הנושא. אתה לא מציין האם נשללה סיבה וירלית לסחרחורות? מה זה לחץ דם גבוה? כמה? האם מצליחים לאזן אותו? האם בוצע הולטר לחץ דם? האם בוצע דופלר עורקי צוואר כדי לשלול סחרחורות כתוצאה מהפרעה בזרימת כלי דם? האם בוצע דופלר כלי דם ברגליים? האם הותחל טיפול תרופתי חדש לאחרונה? תרופות להורדת כולסטרול עלולות לדוגמא לגרום לכאבי שרירים? אני מציע כהשלמה לבדיקות שהוא עשה לפנות להערכה כללית של גריאטר שיוכל לבדוק את התמונה שאתה מתאר בכללותה. אני שוב מזכיר שישנן תופעות רפואיות שלא נמצא להן הסבר, צריך כמובן לראות לאיזה כיוון מתפתח מצבו.

16/05/2013 | 09:30 | מאת: אהובה

ים שכשמבקשים ממנו להרים יד או לעשות משהו עם היד כאילו לא מגיע פקודה מהמח ובנוסף אפילו לאחר השינהה בישיבה לד השולחן הוא מיד מוריד ראש ומנמנם. והנוסף לידעתך החא לא רואה בגלל סכרת אשלתנו האם ישנה אפשרות לעצירת ההתדרדרות?

אהובה שלום אין מספיק פרטים בשאלתך כדי לענות לך ובוודאי שרופא שמכיר את החולה יוכל לענות לך על השאלה.