פורום גריאטריה

הפורום נועד לתת מענה לנושאים בתחום הבריאות בזקנה: זיהוי ומניעת בעיות בריאותיות האופייניות לגיל המבוגר, דרכי ההתמודדות עם מצבי חולי האופייניים בגיל זה ועוד אחד הנושאים המרכזיים הוא גילוי ומניעה, נושא שבזקנה, כמו בכל תחום אחר בסיעוד ורפואה, הוא בעל חשיבות רבה, במיוחד נוכח העלייה ההולכת וגדלה בתוחלת החיים וההתייחסות היום לבריאות לא רק כהעדר חולי, אלא כהרגשה של רווחה גופנית, נפשית וחברתית וכיכולתו של האדם לתפקד בחברה ובסביבה שמתאימים לו. נעסוק בשאלה כיצד ניתן לזהות בעיות בריאותיות האופייניות לגיל המבוגר, והאם ומה ניתן לעשות כדי למנוע אותן ולטפל בהן. מהן דרכי ההתמודדות עם מצבי חולי האופייניים בגיל זה: ירידה תפקודית, ירידה בזיכרון, הפרעות בהתנהגות, דיכאון, הפרעות בשיווי משקל ועוד. נושאים נוספים: שימוש נכון בתרופות, אי שליטה על סוגרים, מניעה וטיפול בפצעים ועוד.
741 הודעות
626 תשובות מומחה

מנהל פורום גריאטריה

06/05/2013 | 00:15 | מאת: ורדית

אימי בת 87. צלולה ועד לפני כחודשיים עצמאית לגמרי. במהלך החודשיים האחרונים אושפזה עקב דלקת בלבלב, אי ספיקת כליות ופירפורים. שהתה זמן רב בטיפול נמרץ. אך יצאה מזה... חזרה לבית אבות שלה .כרגע סיעודית , אין לה תיאבון בכלל, ממעטת מאד לשתות ורוצה לישון כל הזמן.נרדמת תוך כדי ביקור משפחה אפילו. היא אומרת שאין לה שליטה על זה למרות שהיא מודעת לכך. אני מבקשת ד"ר את עצתך. רופא הבית אבות טוען שכדורים אנטי דיכאוניים יכולים להזיק לה..ושיכולים לגרום לעוד ירידה התיאבון, או התנגשות עם ליבה החלש...אבל פיתרון אחר אין לו

לקריאה נוספת והעמקה

ורדית שלום בקשי מרופא הבית שיפנה את אימך ליעוץ גריאטרי כולל.

01/05/2013 | 13:11 | מאת: ירון

שלום, סבתי סובלת מדמנציה כבר למעלה מ 15 שנה, ולפני כשבועיים עברה שני אירועים מוחיים תוך יומיים, כרגע היא נמצאת בהכרה חלקית, בעיקר בבהיה באוויר, ללא יכולת לאכול (אין בליעה) בהמלצת הצוות הרפואי בבית החולים בו היא מאושפזת הלחיטו ילדיה שלא לחברה לזונדה, שאלתי (הקשה אך נדרשת) היא האם כעת היא עתידה לחוש בכאב כלשהו (או אם להיות ישיר - האם היא תמות מרעב?) ומהו משך הזמן שעתיד לעבור עד שתסיים את ייסוריה תודה ירון

21/04/2013 | 14:52 | מאת: אילן

שלום רב, לאימי יש פג' מזה כשנתיים במהלכן סבלה מדליפות מהפג לאחרונה אושפזה עקב דימום והפג הוחלף ועדין יש דליפה, האם הפג קטן מידי או אפשרות אחרת /התקנה לא נכונה. מה הדרכים לפתרון-במי ניתן להתייעץ? בברכה אילן

לקריאה נוספת והעמקה

האם התייעצתם עם גסטרואנטרולוג?

20/04/2013 | 09:57 | מאת: בת

שלום רב, אבי בן 90, נכנס לפני כשנה לדיור מוגן למחלקה הסיעודית מאחר ויושב על כסא גלגלים. אין לו בעיות משמעותיות בבריאות.סובל מדימנסיה קלה. ניתן לנהל איתו שיחות רגילות, עירני לסביבה . בימים האחרונים הוא סובל מהזיות ,שומע קולות בלילה וחושב שבאים להרוג אותו, כשהוא ער ואני מדברת איתו על זה הוא מחייך ולא מאמין שזה מה שהוא אומר ומתרץ שזה מתוך שינה - כלומר הוא מבין את הסיטואציה.בחודש וחצי האחרונים נתנו לו כדור שינה מסוג בונדרומין וביומיים האחרונים איננו מקבל יותר.האם התופעה ברת חלוף,האם יש סיכוי שזה כתוצאה מהכדור? תודה ובברכה הבת

לקריאה נוספת והעמקה

ייתכן מאוד שהסיבה היא הכדור, אם כן התופעות האלה אמורות להיפסק עם הפסקה של הכדור, יחד עם זאת את אומרת שהכדור ניתן לו כבר חודש וחצי וההזיות הופיעו רק בימים האחרונים. צריך להמתין ולראות האם המצב יחזור לקדמותו ובהתאם להחליט מה עושים בהמשך.

18/04/2013 | 08:31 | מאת: rachel

אבי בן 94, איבד הרבה ממשקלו ולא אכל. כעת משעבר לבית סיעודי החל לאכול ובכל זאת מדדי החלבון גרועים. גם הופיעו פצעים ברגליים. כיצד לשפר את ספיגת החלבון שהוא אוכל (גבינה, ביצים...). תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

מדדי החלבון לא משתפרים מיידית, במידה שלמרות אכילת חלבונים לא יהיה שיפור במדדים צריך להתייעץ עם דיאטנית ולשקול מתן מזונות מתאימים שבהם החלבון ניתן "מפורק" בצורה שהיא קלה יותר לספיגה.

08/04/2013 | 21:50 | מאת: אוראל

שלום, סבי בן ה92 שיחסית עצמאי חי עם מטפלת בביתו(עוזרת לו בלבוש ולניקיון של הבית ולהכין אוכל) החל לאחרונה לסבול מהתקפי עצבנות עליה(שעד כה ממש העריץ אותה- צועק עליה שזה לא הבית שלה וכד') על אבא שלי(בנו היחיד) גם מתעצבן בפתאומיות על סיבות "פשוטות" ואחר כך שוכח מהעניין ומעלים עין ממה שקרה.. זה קורה בחודש\חודשיים האחרונים. אשמח לקבל תגובות לעניין. אהה והוא לוקח תרופה לדילול הדם עקב בעיות בלב(פרפור חדרי)

אילן שלום, אמי בת 80 אלמנה סובלת ממספר בעיות רפואיות אך הבעייה שהכי מפריעה לה הוא רעד בידים. ללא חברים אך עם משפחה (ילדים, נכדים) שתומכת בה עוזרת לה בכל הנדרש. מאוד שלילית בתגובותיה, מסרבת להצטרף לפעילויות שונות שמתאימות לגילה(בית קשיש, דיור מוגן) - כמה שילדיה משתדלים לארח אותה לקחת אותה לבלות מדי פעם לא מוקירה תודה וכל הזמן עסוקה בלקטר כמה הילדים רוצים להפטר ממנה. נראה שסובלת מדיכאון על רקע בדידות וגיל. למי לפנות לעזרה ומה ניתן לעשות כדי לעזור לה להנות מחייה ולהעז להצטרף לפעילויות שונות.

לקריאה נוספת והעמקה

שושנה שלום כדאי להתחיל באבחון אצל גריאטר וטיפול בהתאם - בדיכאון לדוגמא. יחד עם זאת את מתארת התנהגות שהיא כנראה לא חדשה ובכנות הסיכוי שתשתנה בגיל 80 היא נמוכה מאוד עם כל הרצון הטוב שלך ושל שאר המשפחה.

31/03/2013 | 00:05 | מאת: מירה

אימי בת 73חולה במאניה דיפרסיה.לאחרנה אובחנה בדמנציה.קיבלה כדור בשם ממוריט 1 ביום.נראית מאוד חרדתית, במיוחד שגם בתקופה הזו של החגים יש לה בעיות עם תותבות ואוכלת רק טחון,מאוד חוששת מה לאכול. מאוד מאוד חרדתית לאחרונה. יש לה התנהגות טורדנית.ריכוז חלש,ועכשיו תלותית.מאוד מפחדת כאשר החגים ייגמרו ותישאר לבד.מה עושים.איך אפשר לקבל עזרה טיפולית מהמדינה אין לנו ברירה אלא לחזור לעבודה וכך היא נשארת כמעט כל שעות היום לבד

לקריאה נוספת והעמקה

מירה שלום המדינה / ביטוח לאומי נותנים שעות טיפול בהתאם לזכאות בחוק סיעוד, השלב הבא הוא עובד זר

04/03/2013 | 11:11 | מאת: גלית

שלום, אמי בת 85, עדיין גרה לבדה. סובלת מבלבול קל לעתים ושכחה, אך סך הכול במצב בריאותי די תקין. נוטלת תרופות רבות. שאלתי היא האם כדאי לרכוש לה צמיד זיהוי רפואי? היא יוצאת פעם ביום מביתה.

03/05/2013 | 10:27 | מאת: מור

ראי הודעה חדשה מעלה. מוצר מדהים ומומלץ

14/10/2013 | 16:07 | מאת: יעל

היי, אני קניתי לאבא שלי. כבר קרה פעם אחת שצלצלו אלי כשאיבד את הדרך חזרה הביתה.

28/02/2013 | 22:48 | מאת: מרינה

שלום רב. סבי בן 83,הופנה לסיטי ראש בעקבות ירידה בזכרון,שכחת מילים ותחושת ערפול בראש,בתוצאות נכתב: "בגומה האחורית:פרינכימה וחדר הרביעי שמורים. מעל הטנטוריום:אטרופיה היקפית ומרכזית צפיפות נמוכה של החומר הלבן הפירוונטריקולרי דן צדדי כביטוי ל-PVL. ללא עדות לממצא מוקדי,ללא אפקט מסה,ללא הרס גרמי". האם אפשר לקבל הסבר קצר לשמעות הדברים למעט אטרופיה שזה ברור?תודה רבה.

27/02/2013 | 07:37 | מאת: michal

שלום, אני מבקשת לדעת מה היעילות של טיפול המכונה נוירוקר (של חברת נוירוניקס) לטיפול בירידה קוגניטיבית: האם זה "רציני" או עוד גימיק? ואם זה רציני, האם זה מתאים רק לירידה שנובעת מאלצהיימר, או גם לירידה קוגניטיבית שלא אובחנה כאלצהיימר? תודה רבה!

23/02/2013 | 14:30 | מאת: גילה

שלום, אני תובעת במשפט ירושה של אבי ז"ל (נפטר בגיל 91). מן המסמכים הרפואיים אנו צריכים להוציא מסקנות. אני מבקשת המלצה על רופא שיתן לי ייעוץ. בתודה מראש, גילה.

21/02/2013 | 11:06 | מאת: רוזי

שלום, סבתא שלי סובלת מהזיות בשבועיים האחרונים שלמעשה התחילו לפתע פתאום. מדובר באיזה בת 83 אבל לא סובלת ממחלות. לפני כחודשיים הגיעה מטפלת סיעודית להתגורר איתה בדירה, אשר מטפלת בסבא שלי. ולאחרונה סבתא שלי אומרת שהיא מכה אותה, וממציאה סיפורים כמו גנבים שהיא רואה או אנשים שמופיעים מולה בראי שלא באמת מתרחשים. למען האמת, סבתא שלי לא מסתדרת עם המטפלת ומאד קשה לה עם הנוכחות שלה בבית. יש לציין שהמטפלת נמצאת בדירה 24 שעות. הוסיף כי לאחר שסבתא שלי סיפרה על מה שהמטפלת כביכול עושה לה ישנתי איתה בלילה והיא העירה אותי בבהלה על דברים שהיא מרגישה ורואה שלא באמת קורים. בנוסף היא ממלמלת דברים מתוך שינה, צוחקת, כמעט נופלת מהמיטה, מתיישבת על המיטה באמצע הלילה ונרדמת בישיבה, מגמגמת לפתע בדיבור, מאד עצבנית, לא מבדילה בין מציאות לחלום ועוד. לקחנו אותה לבדיקות בבית חולים והזמנו גם רופא הביתה ועשו לה בדיקות שגרתיות ואמרו שהכל תקין. אני מחר אקח אותה לרופאת גריאטריה אבל אני נורא דואגת ומרגישה שאין ביכולתי אפשרות לעזור לה. מה הסיבה להזיות? איך אפשר להפסיק אותם? זה הולך ומחמיר מיום ליום. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

רוזי שלום מה הרופאה הגריאטרית אמרה?

לא ממש גריאטריה - או שכן? אבל אלו הסמפטומים של בן זוגי ולא יודעת היכן לשאול: 1. בן 70 2. ותרנות הולכת וגוברת תחת כסות של "לא רוצה מלחמות" והתפוגגות אסרטיביות בסיסית - אציין שבעבר (לפני 10 שנים - כדי למקד) לא היה כזה וזה דעך בהדרגה. זה מתבטא אף בעיני קולגות שלו (קצת עוד עובד) "מין איש טוב כזה, מחייך יותר מידי" "לא עושה רושם רציני" האיש הזה היה מנהל ומנהיג "הקשוח ההוגן" - שוב משתמשת במינוחים של אחרים. היום זה גם בבית וגם בחוץ. עובד פחות כי יש לו פחות ביקוש. 3. זכרון "סלקטיבי". כל מה שנוגע לעבודה (שקצת נשארה) ולימודים - עובד פיקס. בכל מה שקשור לבית, ליחסים אשיים - כאילו המוח שלו עושה סלקציה של מה אמרו לו מה ביקשו ממנו. מעין "תעזבו אותי זה לא רציני מכדי להתעסק בזה" 4. בריאות - לפני 20 שנה ניתוח מעקפים, מספר צינתורים 2-3 אח"כ, עלית סוכר (5 שנים)ואיזה כדור מאזן, כדדורים נגד לחץ דם (כולל משתנים), נגד כולסטרול. מקפיד על ספורט אירובי (הליכה יומיומית) 5. מין - תקין (כאן אני הבעיה בגלל התייבשויות) אבל גם כאן - "משלים" אז היכן הבעיה: תהליך של שקיעה איטית כזו מעין "גבר הולך לאיבוד" מול העיניים. אני לא מושלמת - אבל נלחמת כדי לטפל במה שנוגע לי. הויתור הטואטלי שלו כמעט מעלה שאלה: מי הכתובת - זה לא גיל מעבר, אבל זה לא גריאטריה עדיין או שכן? מי המומחה מה ההתמחות - את רופא המשפחה שלו הוא לא ישאל.

לקריאה נוספת והעמקה

דורית שלום גריאטריה? באופן רשמי כן, החל מגיל 65 או 67 , האם לפנות לגריאטר? אני בספק. את מתארת נסיגה או "שקיעה" מאוד הדרגתית כך שאני פחות נוטה לחפש סיבות רפואיות / גופניות לכך. מהתאור המאוד מפורט (והרגיש) שלך , נשמע שהנפש היא כאן הנושא – מחוברת כמובן לגוף אבל היא מוקד השינוי. בסך הכול את מתארת איש פעיל אבל עם איזשהו סוג של פסיביות בהשוואה לעבר. אני מניח משאלתך שהוא לא משתף איש במה שעובר עליו? או פוטר אותך בתשובות מתחמקות כדוגמת אלה שאת מתארת ("תעזבו אותי"). האם בכלל השינוי הזה מפריע לו? האם הוא הוריד הילוך (מבחירה) כי מסיבותיו שלו זה בעצם מתאים לו יותר בשלב זה של החיים ? יש הרבה אפשרויות שאת ואלה שבסביבתו אולי בכלל לא חושבים עליהן. היות שכך הכתובת שאת מחפשת תהיה לדעתי יותר בכיוון של שיחות / פסיכולוג (לא פסיכיאטר). את יכולה להציע לו זאת באופן ישיר, או לחילופין תפני את לבד להתייעצות כזאת, עם אותן שאלות בדיוק שאת מעלה כאן, זה עשוי למקד את המהות של ה"בעיה" ולפחות בשלב ראשון לתת לך כלים להתמודדות ולהבין במה מדובר.

07/02/2013 | 21:04 | מאת: דורית

קודם כל תודה על התשובה הרחבה. הוא - תחת לחץ פיזי מתון שלי :) התחיל פגישות עם פסיכולוג. יחד עם זאת האם כדאי לבדוק רמת טוטסטרון? יתכן שיש כאן מין לופ של ירידת הרמה יחד עם באמת תהליך פסיכולוגי? משהו מקביל לגיל מעבר אצל נשים? אני זוכרת שלפני 10 שנים נכנסתי למצבי רוח בלתי מובנים והיות ואז הייתי צעירה במונחי גיל של פרי מנפאוזה אף אחד לא שייך את זה לשם. עד שאני בכוח הוצאתי הפניה לבדיקה וראה זה פלא .....כולה ירידת הורמונלית... מה הרמה הסבירה של טטסטרון שמתחת לה זה .....?

03/02/2013 | 20:51 | מאת: מתת

האם לדעתך נכון לספר לקשישה בת 95 על מחלתו הסופנית של בנה.יש לה עוד ילדים. לפי אופיה לא תוכל לשאת את הידיעה על מותו הקרב. דעתך. תודה.

מתת שלום את שואלת "האם זה נכון", ברור לך, אני מקווה, שאין כאן נכון ולא נכון, מעבר לזה מה שעשוי להראות נכון עכשיו עלול להראות כמוטעה בהמשך. זו החלטה שהיא אכן לא פשוטה ותלויה בהרבה מאוד גורמים. את שואלת את דעתי האישית - התשובה היא כן לספר לה ולו גם מהסיבה היחידה שהשניים יוכלו להיפרד כמו ש"צריך", אותה קשישה הרי תגלה בסופו של דבר שבנה נפטר ומה בדיוק תענו לה אז כשתרצה לדעת למה לא סיפרו לה. את גם כותבת ש"לפי אופיה היא לא תוכל לשאת את מותו הקרב" מי החליט ומה זה בדיוק אומר? אנחנו לפעמים מתיימרים לדעת מה האחר חושב או איך הוא מרגיש, הרבה פעמים אנחנו בטוחים בצדקתנו אבל טועים. (האחרים, דרך אגב, מאמינים שהם יודעים מה אנחנו חושבים ואיך אנחנו מרגישים....)

04/02/2013 | 01:17 | מאת: מתת

30/01/2013 | 15:53 | מאת: טל

שלום, סבתא שלי עם אלצהיימר חמור מאוד כבר שנה שהיא ממש בבועה, כמעט ולא מדברת, יודעת להגיד רק שתיים שלוש מילים וצלולה לעיתים יותר ויותר נדירות, תמיד הייתה לה אסטמה של העור, השבוע התחילה לה התפרצות חמורה מאוד של אסטמה של העור ברמה שאף פעם לא הייתה לה, כל העור שלה מהחזה, ידיים ועד כפות הרגליים, אדום, מגרד, דלקתי ומלא בשלפוחיות בגודל כדורי פינג פונג, התחילו לתת לה טיפול מונע שחלק ממנו כולל פנרגן, היא מקבלת את הטיפול כבר כמעט שבוע, ביומיים האחרונים היא צלולה כמו שכבר שנה לא הייתה, מדברת משפטים מלאים, אוצר מילים גדול במיוחד, מבינה הכל ועונה לעניין. האח שמטפל בה אמר לי שיכול להיות שיש קשר לפנרגן, רציתי לדעת האם באמת יכול להיות שהצלילות שלה קשורה לתרופה שהיא מקבלת, ואם זה עושה לה כל כך טוב האם כדאי לשקול להמשיך לתת לה את הפנרגן? כמובן אחרי התייעצות עם רופא. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

טל שלום היות שפנרגן היא תרופה שיש לה נגיעה לפעילות מערכת העצבים המרכזית (במקור בשנות ה50 היא ניתנה כתרופה אנטיפסיכוטית לטיפול בהפרעות התנהגות) היא בהחלט יכולה להיות קשורה לשינוי שאת מתארת אצל סבתך אם כי היה צפוי שהתופעות יהיו הפוכות אבל התופעה של השפעה "פרדוקסלית" של תרופות ידועה. מדובר בתרופה שניתנת למגוון רב של בעיות רפואיות: אלרגיות למיניהן,בחילות, הקאות ועוד, יחד עם זאת מדובר בתרופה שבלשון המעטה היא בעייתית מאוד מבחינת תופעות לוואי מוקדמות ומאוחרות במיוחד בגיל המבוגר ובמיוחד אצל אנשים הסובלים מדמנציה כמו אלצהיימר, בין התופעות: תנועות לא רצוניות, בלבול, נמנום, עצירות, יובש בפה, דיכוי נשימתי והרשימה ארוכה. היות שכך, ההחלטה על המשך הטיפול או הפסקתו היא לא פשוטה וצריך לקחת בחשבון שהשיפור (אם הוא קשור לתרופה) יהיה זמני וככל שהטיפול בה יתמשך הסיכון בתופעות לוואי ילך ויגדל.

30/01/2013 | 13:31 | מאת: doctors מחקרים רפואיים

<p>טיפול ניסיוני חדש לאלצהיימר ניתן לקבל את הטיפול בחינם במסגרת הצטרפות למחקר שמתקיים באחד מבתי החולים בארץ. להלן קישור לפרטים נוספים: <a href="http://clinicaltrials.doctors.co.il/category/treatments/condition/alzheimer/?utm_source=doctors&amp;utm_medium=forum&amp;utm_campaign=%20alzheimer">http://clinicaltrials.doctors.co.il</a></p>

שלום רב, אנחנו תלמידי חטיבת ביניים, קבוצת רובוטיקה מנהריה, המשתתפים בתחרות FLL. כחלק מהתחרות, החלטנו שאת עבודת המחקר שלנו נעשה סביב מבוגרים בני גיל הזהב - בהתמקדות על חולי אלצהיימר או כל מחלת שכחה אחרת. מאחר ואנחנו לא מסוגלים לפתח תרופה בריאותית (עדיין ;) ), החלטנו שנחשוב על פתרון טכנלוגי חדשני שיוכל להיות אב טיפוס לפתרון אמיתי. הפתרון שחשבנו עליו הוא בעצם "תזכורן אלקטרוני", שמורכב מצג של ביפר ושעון. שלושה כפתורים מרכזים ורמקול אחד. המוצר יהיה בצורה של שעון יד לענידה על פרק היד באמצעות צמיד או רצועה על מנת שהמערכת תהיה ניידת, קלה, נוחה ובנוסף לכל שהמשתמש לא ישכח איפה שם אותה ושתהיה זמינה לאורך כל היום. בנוסף לשעה, המוצר יציג נתונים נוספים כמו תאריך וסדר יום. הוא יתוכנת על ידי בן משפחה וגם על ידי המשתמש עצמו, וייתן התראה קולית כדי להזכיר את הפעולה שהאדם צריך לעשות. נשמח לשמוע מה דעתך בכלליות על הרעיון והאם הוא יכול להוות בסיס לפתרון מציאותי בחיים האמיתיים? רצינו לדעת חוות דעת גם מהבחינה הסיעודית, שמטפלת בקישישים. נשמח לתגובה מהירה ככל האפשר וברשותך, תגובתך תצוטט ותופיע בעבודה. תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לכם באופן כללי הרעיון נשמע טוב ושימושי, מעבר לשעה ותאריך, התזכורות הן לדעתי ללא ספק העיקר. שעון כזה בוודאי יכול להתאים לפלח מסויים של הסובלים מדמנציה, אני מניח שבעיקר לאנשים פעילים הנמצאים בשלבים הראשונים של המחלה. לא כל כך ברור לי לגבי סדר היום - האם יופיע כיתוב על הצג או התראה קולית בלבד. צג של שעון כזה לא אמור להיות גדול מספיק להודעות בכתב שיהיה קריא בקלות (?)צריך לקחת בחשבון שעם התקדמות המחלה, יכולת ההפעלה של מכשיר כזה, גם אם הוא פשוט תהיה מסובכת מדי. דבר נוסף שצריך לקחת בחשבון היא ההענות של המשתמש. אם ניקח לדוגמא את ההענות לשימוש במכשיר אחר שקיים היום - לחצן מצוקה, מנסיוני ההענות היא נמוכה והרבה מאוד אנשים לא עונדים אותו, אמנם מדובר בשימוש שונה אבל כדאי לכם אולי לחקור גם אותו (ואולי אפילו אפשרות לשלב בין השניים)עיצוב מעניין בוודאי יעזור, קיים כמובן גם הGPS הידני וכדאי לבדוק גם את הנסיון הקיים לגבי השימוש בו. בסך הכל כאמור רעיון שימושי מאוד. בהצלחה.

24/01/2013 | 18:49 | מאת: מיכאל11

שלום רב, אמא שלי בת 82 , עצמאית וגרה לבד בביתה, מבחינה רפואית מאוזנת בתרופות ללחץ דם וקולסטרול. המקרה שאני רוצה לברר הוא שכבר פעמיים בהפרש של כ 7 חודשים, אמא נכנסה למצב אפאטי, בילבול גדול, איבוד זיכרון וגם בריחה של שתןועוד.לאחר אשפוז התברר שבפעם הראשונה הייתה דלקת בשתן ובפעם השניה לפני חודש דלקת ברגל cellulitis מלווה בחום סביב 38.5 . אמא מאוד מודאגת שזה יקרה לה שוב , לאבד שליטה טוטאלית ורוצה לדעת מה ניתן לעשות \לבדוק בכדי למנוע מצב זה.כמובן שהיא לא זוכרת כלום מהימים הללו שזה קרה לה. תודה רבה, הבן הדואג והמטפל.

לקריאה נוספת והעמקה

מיכאל שלום מחלות ודלקות, בעיקר כשהן מלוות בחום אצל אנשים קשישים עלולות לגרום בדיוק למצב שתארת: בלבול או אפטיה עם או בלי איבוד שליטה על סוגרים.לא מדובר על מחלה בפני עצמה אלה מצבים נלווים לדלקות שתן, ריאה וכדומה. המצבים האלה הפיכים וחולפים ברגע שהמחלה הבסיסית מטופלת ואינם מצביעים על איזשהי הדרדרות במצבה הכללי או בבריאותה של אימך. חשוב כמובן להיבדק מיד עם הופעת סימנים כמו שתארת ולקבל טיפול מתאים. באשר למניעה - אם לדוגמא אימך סובלת מדלקות חוזרות בשתן, כדאי להתייעץ עם אורולוג מה ניתן לעשות, אם מדובר בצלוליטיס שחוזרת יש מקרים בהם ניתנת אנטיביוטיקה למניעה וכדומה, במקרה של דלקות ריאה חוזרות - חיסונים מתאימים ועוד.(בקיצור להשאר בריאים....)

13/03/2013 | 14:55 | מאת: שושי

<p>שלום לך מיכאל. ממליצה לך שאמא בגלל איבוד הזכרון לגשת לרפא מקצועי גריאטר. אמא זכאית לגמלת סיעוד. </p>

21/01/2013 | 20:01 | מאת: סיגלית

שלום רב, לא בטוחה שזה הפורום המתאים, אך לא מצאתי משהו יותר מתאים. אבי בן 88, בריא בד"כ למעט בעיות זקנה מעטות,וסוכרת לא גבוהה, מספר לי שכבר תקופה די ארוכה הוא לא חש שום טעם באוכל. אבי אוהב לאכול והוא אף לא רזה, בלשון המעטה, האם זו תופעה שאופיינית לזקנה או שניתן לטפל בכך. זו אחת ההנאות שעדיין נותרה לו.... תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

סיגלית שלום תתיתכן פגיעה מסויימת בחוש הטעם בזקנה אך לא עד אובדן מוחלט, אני מציע שתתייעצי עם רופא אף אוזן גרון או לחילופין עם רופא גסטרואנטרולוג.

20/01/2013 | 01:14 | מאת: גלית

שלום אילן, סבתי בת 99. עד לפני חודשיים אישה בריאה, צלולה וחיונית. לפני חודשיים נפלה וכרגע עם שבר ברגל. ללא ניתוח. יש לחכות עד המצב יתרפא מס' חודשים מבלי לדרוך...... בנוסף קיבלה דימום קל במוח. הדימום אחרי חודש נספג בצורה טובה. המצב הקוגנטיבי שלה מדרדר במהירות והיא כרגע במצב שאינו מזהה את בני המשפחה. הבעיה היא שהיא ממש מנהלת מאבק השרדותי עם הצוות המטפל בה. (מחלקה גריאטרית שיקומית) - רוצה להוריד את החמצן (נותנים לה חמצן כדי להעלות סיטורציה), רוצה לרדת מהמיטה, ובעיקר מדברת שטויות, ובכמה שפות. שאלתי: מהם הסיבות לירידה חדה כלכך בתפקוד הקוגניטיבי? עליית הזיות? והחשוב מכל אנו לא יודעים האם זהו מהלך טבעי של זיקנה... או חולי כלשהו שניתן לעזור לה וירגע. בקיצור - מה אתה ממליץ? אנחנו אובדי עצות ונאלצים לעשות משמרות של שמירה עליה אחרת תפגע בעצמה פיזית. אובדי עצות. תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

גלית שלום לפי השתלשלות הארועים שאת מתארת אין מדובר בתהליך טבעי של זקנה אלא בשילוב של שני דברים או מחלות: האחד ארוע מוחי שבו לקתה סבתך (הדימום) שבעקבותיו כנראה נפלה ואז שברה את הרגל, השני הוא כנראה מה שנקרא דלריום (חפשי באינטרנט את המושג) ומתאפיין בדיוק בהתנהגות שאת מתארת כאשר הגורמים לכך יכולים להיות הארוע שעברה, השבר ובעיקר עצם האשפוז, אין זה נדיר שאישה בת 99 תסבול מדלריום לאור כל מה שקרה לה, זהו בדרך כלל מצב רפואי אקוטי שחולף, אם כי לא תמיד ברור תוך כמה זמן. בינתיים השמירות עליה הם הדבר היחיד שאתם יכולים לעשות, לפעמים יש צורך במתן תרופות הרגעה מתאימות כדי שלא תפגע בעצמה.היות שהיא באשפוז גריאטרי היא גם נמצאת תחת השגחה רפואית וזה בעצם מה שהיא צריכה כרגע בתקווה שהדלריום יחלוף.

19/01/2013 | 12:04 | מאת: חיפאית

שלום, אדם בגיל 91, ניצול שואה, אלמן ומתגורר לבד : מבחינה פיזית מסוגל להתרחץ, להתלבש, לאכול , לקום מהמיטה וכד', אבל מבחינה מנטלית - לא לגמרי מודע למה שהוא עושה, לא לגמרי מתמצא, בקיצור -אפשר לומר שמצבו בעייתי, אינו מושלם כלל מבחינה תפקודית ואחריות לעצמו ולמעשיו. קיבל גימלת סיעוד של 9 שעות (כנראה משום שהכנסותיו עולות על המינימום הדרוש לגימלה מלאה), ולאחר תקופה מסויימת , עם מכתב של רופא גריאטר,(כנראה דרך קופת החולים..) בעקבות שינוי לרעה במצבו, לא פחות ולא יותר - בביטוח הלאומי בדקו שוב והחליטו לקצץ שעתיים ממה שקיבל עד כה. אבסורד או לא בגיל 91? לדעתי ולפי הבנתי - אטימות מוחלטת! מה עושים?- האם מתאים כעת לפנות לרופא פסיכוגריאטר , או למנהל מח' גריאטרית באחד מבתי החולים? אולי הערכה שלו את המצב תשכנע את הביטוח הלאומי לנהוג אחרת? תודה

לקריאה נוספת והעמקה
19/01/2013 | 13:35 | מאת: חיפאית

לגבי רופא פסיכוגריאטר - האם עדיף לחפש פסיכיאטר שהתמחה בפסיכוגריאטריה, ולא גריאטר שהתמחה בכך ?

לפני שאתם פונים לגריאטר תבדקו מה הזכאות המלאה של הקשיש משום שתשע שעות בגלל הכנסות משמעותן 18 שעות זכאות וזו הזכאות המקסימלית. (בעקרון הבטוח הלאומי משלים 18 שעות ל22), אם אינו מקבל את המקסימום רק אז כדאי לפנות גריאטר שימלא עבורו בקשה לחוק סיעוד משום שהוא עבר את גיל 90 ואז הערכה תפקודית של גריאטר מחליפה את מבחן התלות הרגיל. הגדרה של "לא לגמרי מודע ומתמצא" אינה מספיק מדוייקת ויש צורך באבחנה מדוייקת יותר האם הוא כן או לא מודע ומתמצא ובהתאם האם זקוק להשגחה חלקית או מלאה בגלל חוסר תובנה. אני ממליץ על פניה לגריאטר שהוא פסיכוגריאטר.

12/01/2013 | 18:59 | מאת: אלון

אבי בו 78 אובחן בדמנציה מתקדמת ומטופל בכדורי אביקסה בנוסף לתרופות קבועות ללחץ דם , כולסטרול ובעיות לב , לאחרונה הוא ישן רוב שעות היום והלילה , האם יש קשר לתרופות ? מי הגורם שמומלץ להתיעץ איתו בנדון ? {התיעצנו עם רופא גריאטרי }

לקריאה נוספת והעמקה

אלון שלום שינה מרובה יכולה להגרם מסיבות שונות:עצם המחלה (אתה רושם שזו דמנציה מתקדמת) דכאון שגם הוא חלק מהמחלה, חוסר הקשר עם הסביבה, תרופות (כולל האביקסה), חוסר בויטמין כמו B12. מה היתה התשובה של הגריאטר? האם הוא גם נוטל תרופות להרגעה או שינה?

19/01/2013 | 21:12 | מאת: אלון

אבי לא נוטל תרופות שינה או הרגעה , תשובת הגריאטר להמתין לפחות חודש כדי שהגוף יתרגל לכדורי אביקסה , האם לדעתך יש אכן להמתין או להיבדק שוב אצל רופא ?

07/01/2013 | 15:57 | מאת: רבן

בן 91,השבר מלפני 3 שבועות. הכאבים כמובן בהליכה,בלתי נסבלים!!! (סובל גם מדיכאון כרוני). קיבל TAMADEX, משולב בOPTALGIN נוזלי(רק ב-SOS). לאחרונה החליטה הרופאה להשאר רק עם ה-בOPTALGIN למרות שהכאב סטטי. האם ניתןלעשות לשיכוך נוסף של הכאב,מעבר לTARMADEXוOPTALGIN ???

לקריאה נוספת והעמקה

רבן שלו כאבים כתוצאה משבר ברמוס פוביס הם אכן כאבים קשים, מנסיוני אופטלגין אינו מטפל ביעילות בכאבים כאלה, מה עוד שצריך לתת אותו בכמות מקסימלית לאורך זמן והדבר אינו מומלץ, בוודאי לא למטופלים בגיל 91. יש היום הרבה מאוד תרופות יעילות לכאבים ושאין צורך לתת מספר פעמים ביום, אחת מהן לדוגמא היא תרופה בשם פנטה או דורג'סיק שבאה בצורת מדבקה המיועדת למתן כל 72 שעות, אמורים להתחיל אותה במינון נמוך ולהעלות בהדרגה, זו אמנם תרופה נרקוטית שתופעות הלוואי שלה לפחות בהתחלה הן טשטוש ועצירות אבל התגובה הזאת אמורה לחלוף תוך מספר ימים וכאמור היא יעילה מאוד ומתאימה גם לאנשים מבוגרים. אני מציע שתבדוק עם הרופאה האם יש מניעה לתת אותה במקרה זה.

אימי יוצאת שואה בת 87 מאושפזת כבר 3 שבועות בבית חולים לצורך טיפול בפיצעי לחץ . היא תשושת גוף ונפש ואנו בני משפחתה עוזרים בהאכלתה בדיקת הדם מראה אלבומין נמוך .1.4 נסויונות הרופאים אתמול לחבר אותה לזונדה כדי להאכיל אותה באוסמולייט בלילה נתקלו בהתנגדות מוחלטת שלה היא כניראה סבלה כאבים עזים בזמן ההחדרה. אנחנו נותנים לה מהיום אוסמולייט דרך הפה והיא משתפת פעולה ושותה אותה עד היום נתנו לה באישפוז נפרוקר. שאלתי היא האם אפשר לתת תוסף של אבקת חלבון המכיל אלבומין בנוסף לנפרולייט כדי לשפר את רמת האלבומין ואת כושר ההתמודדות של הגוף כדי לזרז את ריפוי פצעי הלחץ? האם יש עוד תוספים כמו פרוביטיקה וויטמינים שיכולים לעזור כיוון שמקבלת אנטיביוטיקה

לקריאה נוספת והעמקה

רינה שלום לא כל כך ברור לי איזה סוג מזון אימך אמורה לקבל - נפרוקר מיועד לחולים הסובלים מאי ספיקה כלייתית ומוגבלים בכמות החלבון שמותר להם לקבל, אוסמולייט הוא מזון נוזלי "רגיל", האם הדבר נעשה בהמלצה של דיאטנית? ויטמינים ופרוביוטיקה לא יסייעו מבחינת האלבומין שלפי הבדיקה הא נמוך באופן קיצוני.

08/01/2013 | 10:45 | מאת: רינה

תודה על התיחסותך,בעצת דיאטנית בבית החולים אימי קיבלה תוסף של אלבומין באבקה וכן המזון הפך להיות אוסמולייט. הבעיה היום שכניראה בגלל הניסיון הכושל להחדרת הזונדה נגרם לה פגיעה בגרון והיא משתעלת וכן יש לה בצקות. היא גם יותר תשושה האם הבצקות יכולות להצביע על בעיה בתפקודי כליה לפחות עד כה לא נאמר לנו שיש בעיה כזאת . רק בעיה של רמה נמוכה של אלבומין.

01/01/2013 | 18:17 | מאת: מירי

אימי בת 93 עם כאבים בגב ובברכיים ומתקשה בהליכה. נעזרת במטפלת של ביטוח לאומי שמגיעה כעט מידי יום אימי צלולה וחדה. לאחרונה מזה כשבועיים היא רואה דמויות מסתובבות בביתה .בהתחילה זה היה בלילות ועכשיו גם במהלך היום. כשזה קורה בלילה היא מתקשרת לאחותי ןמצפה שיגיעו אליה כשהיא מתקשרת ומאד כעוסה כשזה לא קורה. הסברנו לה שהיא צריכה אישה שתגור איתה אך היא מסרבת. (אני התעניינתי לגבי עובדת זרה ונאמר לי שהביקוש עולה על ההיצע כך שכרגע אין להשיג עובדת) מה אנחנו כבנותיה המכבדות את בקשותיה יכולות לפעול תודה על התייחסותך

לקריאה נוספת והעמקה

מירי שלום קודם כל צריך לבדוק מה יכולה להיות סיבת ההזיות, את אומרת שאימך צלולה וחדה, האם היא עברה הערכה קוגניטיבית אצל גריאטר או נוירולוג? יש לבצע בדיקות נוספות: בדיקות דם (בלוטת תריס, B12, אלקטרוליטים), האם הותחל טיפול תרופתי חדש? האם בוצע ct ראש? אני מציע כאמור בשלב ראשון לפנות להערכה גריאטרית ובהתאם לחומרת המצב ולהמלצות, להמשיך הלאה בעניין המטפלת.

29/12/2012 | 08:29 | מאת: אורנה

שלום רב אימי בת 82. היא בריאה בדרך כלל ועצמאית מאוד.היא נוהגת לכל מקום בארץ הצפון עד הדרום והנהיגה חשובה לה מאוד לתחושת העצמאות והמסוגלות . לאחרונה אני ואחיי שמנו לב שהנהיגה שלה מתחילה להוות בעיה, היא היתה מעורבת בשתי תאונות קלות, פחות מרוכזת ואנחנו חוששים מהחמרה והתדררות. יחד עם זאת אנחנו חוששים שאם נצליח להוריד אותה מהכביש הדבר ידכא אותה וידרדר אותה מבחינה נפשית. האם יש דרכים נכונות לעשות זאת? הרופא שלה כבר חתם לה על האישור כך שהדרך הזו מוצתה. תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

אורנה שלום שלילת ה"זכות" לנהוג היא אכן בעיה קשה מהרבה בחינות, בעיקר משום שנהיגה היא אחת הפעולות שמאפשרות לכולנו עצמאות וחופש, תחושה של תלות באחרים היא לא נעימה לאף אחד. מנסיוני הדרך היחידה הנכונה היא להגיע להחלטה זאת בשיתוף פעולה עם הנהג, במקרה הזה אימך. האם בכלל דיברתם איתה על האפשרות הזאת? האם נראה לכם שהיא מודעת לכך שאולי קיימת בעיה עם הנהיגה שלה? מה שאני מציע זה כמובן קודם כל לדבר איתה, אם לא עשיתם את זה עד עכשיו, חשוב להיות כנים איתה ולהגיד לה שאתם פשוט מודאגים שהיא מסכנת את עצמה (אבל גם אחרים), כדאי באותה הזדמנות להציע חלופות כמו מוניות או שאתם תהיו אלה שתקחו לאן שהיא צריכה להגיע או כל רעיון אחר שתחשבו עליו. אתם יכולים גם לנסות בדרך עקיפה ולציין ששמתם לב שהיא פחות מרוכזת (מה קורה מהתרשמותכם עם הזיכרון שלה?) וכדאי שתגיע להערכה של רופא גריאטר בענין הזה כדי לאתר האם קיימת בעיה שניתן לאבחן ולטפל בה, ייתכן ובאמת קיימת בעיה רק בענין הריכוז וברגע שזה יטופל תיפתר הבעיה, קחו בחשבון שייתכן ומדובר בירידה קוגניטיבית אשר לפי החוק מחייבת את הרופא לדווח למועצה לבטיחות בדרכים ואז היא תזומן לבדיקה שלפיה יוחלט האם כשירה לנהוג.במידה שהיא אכן תסכים להפסיק לנהוג עדיין ייתכן והדבר ידכא אותה בצורה מסויימת וזה טבעי, היה והדבר יכפה עליה הסבירות לפגיעה בה גדולה יותר אבל האלטרנטיבה של פגיעה פיזית בעצמה או באחרים נראיית לי גרועה הרבה יותר. אתם מצידכם תעשו את המקסימום להקל עליה ולהציע את עזרתכם בכל הזדמנות גם אם לא התבקשתם במפורש.

24/12/2012 | 23:02 | מאת: אבי

אמי בת 80 רואה בבית דמויות שונות שמתארת בפרוטרוט, היא לא מבינה מדוע אחרים לא רואים, ממש סובלת מהצקות שלהם כך טוענת וכועסת. מטופלת בכדורים שונים לחץ דם, רופא משפחה נתן כדור פרפנאן 8 מ"ג. לא עוזר, מה האפשרויות?

לקריאה נוספת והעמקה

אבי שלום בנושא כמו שאתה מתאר כדאי לפנות לרופא שהוא פסיכוגריאטר, ישנו טיפול תרופתי אחר שאולי יתאים יותר, קח בחשבון שבטיפול תרופתי בכלל, לא כל תרופה מתאימה לכל אחד ולעיתים מנסים מספר תרופות עד שמוצאים את המתאימה ביותר, גם מבחינת יעילות וגם מבחינת תופעות לוואי אפשריות.

16/12/2012 | 20:00 | מאת: נטלי

שלום רב, סבי בן 89 מאושפז בבי"ח עקב דלקת ריאות חריפה משבוע שעבר. הוא מקבל טיפול אנטיביוטי מאז שאושפז ביום רביעי לפנות בוקר. אני לא יודעת אם זה חשוב לציין אך -האנטיביוטיקה מוזרקת ישירות לווריד מכיוון שאין לו צורך בנוזלים (מקבל במקביל פוסיד). אתמול התחיל להופיע אצלו בלבול ביחס לסביבה - הוא ציין דברים שהעידו כאילו הוא חושב שהוא בבית, כמו שם הרחוב, ובלילה הוא התעורר בבי"ח, ניסה להסיר מעליו את החמצן, צעק והתנגד לאחיות. הוא לא נרגע עד שדודי, בנו, הגיע אליו וגם אז לא ממש תיקשר ורק ענה לחיוב או שלילה. קראתי את הכתבה של ד"ר נחמה מונסטרסקי לגבי בלבול אצל קשישים שיכול להיות תסמין למחלה אך אצלו זה הגיע בפתאומיות לאחר קבלת טיפול כבר מס' ימים. יש לציין שלפני כשלושה חודשים, לפני ההידרדרות בנשימה שלו, הוא היה עצמאי לחלוטין ואפילו עבד. ועד אתמול הוא היה צלול כל הזמן וגם עכשיו, בחלק מהיום הוא מתקשר ובפוקוס. אשמח אם תוכל לייעץ על בדיקות נוספות שכדאי לוודא שעושים לו, על נתיב שלא יפספסו כי ישליכו את זה על גילו, כי לא מכירים מספיק את הרקע הבריא שלו. אשמח לכל עצה ומענה, תודה רבה !

לקריאה נוספת והעמקה

נטלי שלו בלבול ואי שקט פסיכומוטורי כמו שהופיעו אצל סבך הם תופעה ידועה אצל קשישים הן בעקבות מחלה חריפה והן בגלל עצם האשפוז. שני הגורמים האלה ביחד ולחוד עלולים לתת בדיוק מה שאת מתארת עד כדי צורך לתת לחולה תרופות הרגעה. העובדה שאת מציינת כי מדובר באדם צלול ופעיל לפני האשפוז רק יכולה לחזק השערה זו והקשר היחיד לגיל הוא עצם העובדה שזה קורה בעיקר אצל קשישים. התופעה הפיכה בדרך כלל אם כי קשה לחזות כמה זמן תימשך, לעיתים גם זמן מסויים אחרי ההחלמה מהמחלה.יש צורך כמובן בהשגחה כדי שלא יזיק לעצמו בנסיונות לרדת מהמיטה וכדומה, רצוי שבתקופה הזאת יהיה תמיד מישהו מוכר לידו משום שכאמור סביבה זרה ואנשים זרים הם חלק מהגורמים לבלבול בנוסף למחלה עצמה (לפעמים עליית חום לבדה תגרום לזה)ליע נוסף חפשי את המושג דלריום באינטרנט.

17/12/2012 | 22:53 | מאת: נטלי

אין לי מילים להודות!! תודה רבה מכל הלב

08/12/2012 | 23:16 | מאת: יואב

לאבי יש אלצהיימר, הוא בן 80 האם יש תרופות המאיטות את המחלה או שכל חולה והתקדמות המחלה ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

יואב שלום קיימות תרופות כאלה כדוגמת אקסלון, ממוריט, אביקסה (ממוקס),גריאטר או פסכיאטר יכולים לרשום את התרופות האלה לאביך, הן עוזרות במידה מסויימת אך לא לאורך זמן ולא לכל אחד, כדאי כמובן לנסות אותן. מעבר ובנוסף לתרופות יש חשיבות רבה לשני דברים בעיקר שגם הם עשויים להאט את קצב המחלה: פעילות גופנית ופעילות קוגניטיבית - כל הפעלה שכלית שהיא בהתאם ליכולתו של המטופל: תשבצים, קריאה, משחקי מחשב, תוכנות מחשב (חפש באתר של חברת רימיינד לדוגמא)משחקי חשיבה (של ילדים בהתאם לרמתו), קיימת גם ערכה מצויינת להפעלה קוגניטיבית של עמותת עמדא (יש אתר אינטרנט). חשוב גם לודא שאינו נוטל תרופות העלולות להחמיר את מצבו הקוגניטיבי כדוגמת תרופות מסוימות לטיפול באי שליטה על שתן, תרופות שינה ותרופות מסויימות להורדת כולסטרול. דבר אחרון - לודא שרמות ויטמין B12 אצל אביך תקינות (לא פחות מ400 ואפילו מ 500), אין חוסר בחומצה פולית ושאין כל ליקוי בפעילות בלוטת התריס אצלו, כל הדברים האלה ניתנים לבדיקה בבדיקת דם פשוטה.

08/12/2012 | 22:23 | מאת: דורין

סבתי בת 92 עם אלצהיימר קל וחוסר תקשורת קל. לאחרונה התחילה לאבד תיאבון אשמח לקבל מידע בנושא.

לקריאה נוספת והעמקה

דורין שלום איבוד תאבון ברמה מסויימת עלול להיות אצל כל קשיש בגילו של סבתך, חולי אלצהימר ברמה מתקדמת מאוד (!!) יסבלו גם הם מחוסר תאבון, צריך לבצע הערכה מקצועית לגבי מידת חוסר התאבון והשפעתו על סבתך ובהתאם לפעול, כל בן אדם לגופו.

08/12/2012 | 22:22 | מאת: דורין

05/12/2012 | 12:33 | מאת: יסמין

ד"ר שלום רב, אימי בת 71, עד לאחרונה היתה מלאת שמחת חיים, חיונית, דואגת תמיד לילדים ולנכדים, שואלת ומתעניינת. לאחרונה, (כ 3 שבועות לערך) שמנו לב שהיא מאבדת משמחת החיים והחיוניות שבה. היא ישנה הרבה מאוד במהלך היום (לא ישנה טוב בלילה), שוכחת ומתבלבלת בדברים קטנים. גם הקול שלה השתנה והוא יותא מונוטוני. היא כאילו נמצאת ולא נמצאת איתנו. היא מדברת לעניין ומי שלא מכיר אותה יתקשה להבחין בשינויים האלה, אבל אנחנו מאוד מודאגים. היא מבינה שמשהו מתרחש אצלה אבל לא יודעת לשים על זה את האצבע ולא רוצה ללכת בשביל זה לרופא. מה אפשר לעשות? נשמח ונודה לעצתך המלומדת בעניין

יסמין שלום אין דרך לעקוף את הבדיקה הרפואית משום שעלולים להיות מספר גורמים למה שאת מתארת, ייתכן שבדיקת דם פשוטה תצביע על הסיבה לשינויים (שינוי ברמת מלחים, ליקוי בפעילות בלוטת התריס, חוסר בויטמיןB12 ועוד)אבל ייתכן גם שצריך יהיה לבצע CT של הראש. נסו בינתיים רק לשכנע אותה לבצע בדיקות דם ומשם להמשיך הלאה.

איך אפשר להגיע לטיפול בשיניו של חולה אלצהיימר ? האם קיימת אפשרות דרך הרפואה הציבורית ? ( מצב השיניים - קשה ).תודה !!

לקריאה נוספת והעמקה

רפואת שיניים אינה בסל הבריאות וכל טיפול שיניים כרוך בתשלום, במידה שהמטופל אינו מסוגל לממן את האטיפול ניתן להעזר בשירותי הרווחה באזור המגורים שיכולים לסבסד את הטיפול בהתאם לקריטריונים מתאימים.(יותר פרטים תוכלי למצוא באתר האינטרנט של "כל-זכות).

תודה על תשובתכם.שאלתי נסבה בעיקר לגבי הצד הקליני/טכני : חולה אלצהיימר לא יהיה מסוגל לשבת על כסא רופא השיניים לציית להוראותיו ובכלל להבין מה עושים לו , לעבור טיפול שיניים שגרתי ווודאי לא לעבור תהליך של תקופת טיפולים. מה עושים במקרים כאלו ? תודה מראש !!

25/11/2012 | 23:25 | מאת: שואלת

שאלתי היא לגבי אדם בן 90 עירני אך על כסא גלגלים מוגבל בתנועת גפיים טוען שהפנים מגרדות לו מספר פעמים רב ביום. מה שמאד מסייע לו זה ליטוף כל חלקי הפנים עם מגבת יבשה שצריך להתבצע על ידי אדם שנמצא בסביבתו. שאלתי היא : האם התופעה הזו מוכרת ואם כן האם יש לה הסבר וכיצד ניתן להקל או למנוע את הגירוי בפנים ? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

אני מניח שבדיקה של רופא עור תיתן מענה לשאלתך.

16/11/2012 | 13:01 | מאת: דקל

האם ידוע לך על מזרן לפצעי לחץ של אר קיור מדיקל תודה

14/11/2012 | 07:49 | מאת: דנה

סבתי תהיה בת 80 השנה, היא הייתה בן אדם דיי מלא אך היא התחילה לאכול באופן בריא. לא בכוונה כדי להרזות פשוט כדי לשמור על אורך חיים בריא, וגם היא הולכת פעם ביום הליכה. היא ירדה משמעותית בחצי שנה הזאת להערכתי היא ירדה לפחות 15 קילו. היא בן אדם בריא ולא מתלוננת על שום כאבים או משהו כזה ומרגישה מצוין כעת. אך יש לה סוכרת אבל היא אומרת שהיא לא מרגישה שום שינוי במצב הסוכרת, ופעם היא זרקה משהו על בעיה קטנה בכליות. היום היא הולכת לקולונוסקופיה, רציתי לדעת מה הסבירות שזה סרטן, וממה יכול לנבוע ההרזיה? בתודה, דנה.

דנה שלום הרזיה בסדר גודל שאת מתארת אין פרושה בהכרח סרטן, היא יכולה לנבוע מכל מיני סיבות, אני מבין שהיא עורכת בדיקות, בואי ונחכה לתוצאות לפני שישר רצים לסרטן.

13/11/2012 | 17:31 | מאת: רובוט

שלום, התוכל לכתוב לנו כמה בעיות שקיימות בגיל הזהב? נודה לך מראש.

רובוט יקר, לגיל הזהב אין בעיות יש אתגרים, מכאן גם בא השם גיל הזהב. עיון קצר בפורום הזה או בפורומים דומה ייתן לך את התשובה שאתה מחפש.

07/11/2012 | 22:02 | מאת: ענת

בשבועיים האחרונים אמי בת ה-80 בדצמבר מתלוננת על צריבה בדרכי השתן והבדיקות מראות שהכול בסדר.(גם גניקולוגיות)היא גם מתלוננת על כאבי ראש חזקים. במקביל החלו אצלה לפני חודש תופעות של בלבול בעיקר בתאריכים וזמנים. כמו הכנת ארוחת שיש ביום שלישי. בנוסף היא "נתפסת" לסיפור ומספרת אותו בלופים.לא תמיד הסיפור תואם את המציאות. היא גם לא תמיד זוכרת מה היא עשתה היום או מי דיבר איתה טלפונית.בעיה נוספת היא אבא שלי שמבין שמשהו לא בסדר,אבל כועס עליה כשהיא ממציאה סיפורים עליו או שהיא לא מדייקת בפרטים. כמו לדוגמא: שהוא כל היום היה במשק והיא נשארה לבד (מה שמתברר כלא נכון). מה עושים? המצב מחמיר מיום ליום,תוך חודש יש החמרה גדולה.

לקריאה נוספת והעמקה

ענת שלום מבקשים מרופא המשפחה הפניה להערכה כוללת אצל גריאטר/ פסיכוגריאטר

04/11/2012 | 13:56 | מאת: עליזה

דוד שלי בגיל קרוב ל80.הוא סובל מבעיות שמיעה וטנטון.ירידה בתאבון.לאחרונה הוא לא מדבר לענין .בטלפון שאל אותי איך אבי מרגיש היום? אבי זל נפטר לפני כשלוש שנים.בבקר שאל על אח אחר שנפטר לפני 4שנים והחל לבכות.הוא עצבני. מה צריך לעשות?מה הגורם?אולי חסר בחלבונים או מרכיבים אחרים. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

עליזה שלום אני מציע לפנות עם דודך להערכה כוללת אצל גריאטר, לא לפני שביצע בדיקות דם עדכניות, כולל ויטמין B12 תפקודי בלוטת תריס וחומצה פולית.

25/10/2012 | 00:29 | מאת: יפה

שלום אימי בת 91 צלולה ועצמאית לחלוטין במהלך החצי שנה אחרונה כל חודשיים יש לה שבוע שהיא רואה דמויות יושבות לידה,קירות הבית נהרסים,הבית מלא מים,לקחנו אותה לפסיכוגריאטר שאמר שצריך לבדוק אם אין לה דלקת בדרכי השתן שיכול להיות שזה עקב הדלקת,אכן היה לה טופלה באנטיביוטיקה ואחרי שבוע הדמויות נעלמו,היום שוב אחרי חודשיים היא רואה את הדמויות הרופא נתן לה הלופר 0.5 מ"ג ליום שאלתי היא האם זה באמת הטיפול?ולמה זה קורה כל חודשיים למשך שבוע?מה גורם לתסמינים הנ"ל? מהי הדרך הטובה ביותר לטפל בסימפטומים הנ"ל תודה על תגובתך יפה

25/10/2012 | 00:31 | מאת: יפה

דרך אגב עשו לה ct ראש הכל תקין

21/10/2012 | 23:22 | מאת: תוליק

רציתי להתייעץ בנוגע לסבתא שלי. היא בת 85 וחיה עם סבא שלי בבית שלהם. הם יחסית עצמאים(למרות שסבא שלי פיזית יותר מתקשה), ויש להם מטפלת שמגיעה לעזור להם זמן זעום מהיום. בשנה האחרונה, מעבר לזה שהיא מסרבת לקחת תרופות "רגילות" (כמו גלוקופז, לחץ דם ועוד), היא ממציאה כל מיני סיפורים,שהיא ממש מאמינה בהם. הסיפור האחרון הוא שהיא בטוחה שאבא שלי מרביץ לאמא שלי, ושהיא צילמה את הגב שלה שמלא חבורות כחולות. היא התקשרה לכל העולם וסיפרה את זה. זו רק דוגמא לכל מיני סיפורים דומים שקרו בשנה האחרונה. השאלה שלי: מה האפשרויות העומדות בפנינו בתור משפחה? תודהמראש

לקריאה נוספת והעמקה

תוליק שלום הדבר הראשון לעשות הוא לידע את רופא המשפחה של סבתך, כדאי כמובן שהיא עצמה תגיע אליו, רצוי בליווי בן משפחה, השלב הבא הוא להגיע איתה להערכה כוללת אצל רופא גריאטר, שבין היתר יבצע גם הערכה קוגניטיבית משום שמה שאתה מתאר כאן עלול להצביע על ירידה קוגניטיבית אצל סבתך, מעבר לעובדה שהיא מסכנת את עצמה בכך שאינה נוטלת תרופות במיוחד כשמדובר בתרופות לטיפול בסוכרת ויתר לחץ דם. בינתיים נסו להימנע מעימותים עם סבתך בנוגע לאמיתות הדברים שהיא "ממציאה", אל תתוכחו איתה אלא נסו להרגיע אותה, נסו להסיח את דעתה ובשפה פשוטה להתחמק מהנושאים האלה עד כמה שניתן.

17/10/2012 | 21:39 | מאת: נכדה

שלום, סבתא שלי היא בת 85 חולת לב וסוכרתית אך מאוד צלולה בדעתה . לאחרונה היא טוענת שהיא רואה דמויות בטלוויזיה שפונות אליה ומדברות איתה וכל פעם היא מעבירה ערוץ היא טוענת שהאנשים שמופיעים שם מדברים איתה ופונים אליה ישירות. היא גם אומרת שהם פונים אליה רק כשהיא לבד ולא כמישהו נמצא לידה, היא ממש הוזה דברים שלא קיימים.היא גם מרבה בבכי כל הזמן וטוענת שזה מאוד מציק לה שהאנשים בטלוויזיה מצלמים אותה. כשהתייעצנו עם הרופא המטפל שלה הוא המליץ לתת לה תרופה בשם ציפראמיל 20 מ"ג אנחנו מעט חוששים עקב גילה. האם אכן מומלץ לתת לה תרופה זו או שיש טיפול אחר יותר יעיל עבורה...או בכלל מה עושים במצב כזה? אשמח אם תוכלו לעזור לי!!

לקריאה נוספת והעמקה

לנכדה שלום הזיות הראיה והשמיעה שאת מתארת עלולות לנבוע מסיבות שונות שיש כמובן צורך לבדוק אותן. הן עלולות לנבוע מטיפול תרופתי, ליקוי בפעילות בלוטת התריס, מחלות זיהומיות, דמנציה ועוד. צריך כמובן לבדוק את כל האפשרויות האלה כדאי להגיע לסיבה לאותן הזיות. הציפראמיל היא תרופה אנטידכאונית ולאוו דוקא מיועדת לטיפול בהזיות. אני מניח שסבתך מרבה לבכות משום שההזיות האלה מפחידות אותה ולא בגלל דכאון אבל זוהי רק הנחה וכאמור יש צורך לבצע לסבתך הערכה גריאטרית כוללת ובדיקות מתאימות.

23/10/2012 | 22:15 | מאת: נכדה

שלום, בהמשך לפנייתי אליכם החלטנו לקחת יעוץ וטיפול של רופא גריאטרי אך סבתי מסרבת בכל תוקף לראות את הרופא היא טוענת שהכל בסדר אצלה ושהיא לא מוכנה שאף רופא יבדוק אותה ניסנו להסביר לה כי מדובר בבדיקה שגרתית לכל דבר...היא סרבה בכל תוקף היא טוענת שאנחנו כל הזמן חושבים שהיא השתגעה אבל היא לא ולכן היא לא מוכנה שאף רופא יבדוק אותה.אנחנו מסבירים לה שזה לא מה שאנחנו חושבים ורק מבקשים שרופא יבדוק אותה ושהיא תספר לו את כל מה שהיא "רואה" כביכול והיא מגיבה בתוקפנות יתרה וטוענת שאף רופא לא יבוא אליה אחרת היא תסלק אותו! אנחנו חסרי אונים ולא יודעים מה לעשות? איך אנחנו יכולים לעזור לה במצב כזה...ככל שעוברים הימים המצב לא משתפר להיפך היא לא מפסיקה לדבר על זה שהדמויות בטלויזיה מדברים אליה,צוחקים עליה,מרחמים עליה וכו'...בבקשה אשמח לקבל עצה כיצד לפעול במצב כזה!

10/10/2012 | 20:18 | מאת: מרים

לאחרונה אנחנו חווים שינויים מאוד משמעותיים בהתנהגות של אמנו, השינויים מתבטאים ברגישות יתר בשיחה עימה גם בשיחות פנים אל פנים וגם בשיחות טלפוניות , המלוות לעיתים בבכי, סוג של חשבון נפש ונבירה בעבר, דאגנות יתרה, רגזנות ושכחה נוטלת תרופות למניעת לחץ דם גבוה- דיזותיאזיד, ודרלין, ועוד סוג סוג של טיפות עינים לטיפול בגלאוקומה. אימי אישה עצמית , המנהלת את משק הבית באופן עצמאי. אנו חושבים שקיים קשר בין התרופות אותם היא נוטלת לבין השינויים בהתנהגות , נשמח לקבל חוו"ד, ואו כיוונים לבדיקה. תודה מרים

לקריאה נוספת והעמקה

מרים שלום על פניו לא נראה שיש קשר בין התרופות שציינת לשינויים בהתנהגותה של אימך, אני מניח שאלה גם לא תרופות חדשות עבורה. אני מציע בשלב ראשון שתיגש לרופא המשפחה שלה כדי לראות אילו בדיקות כדאי לבצע.

שלום, אני בת 78 כל בוקר אני אוכלת פרוסת לחם ושותה חלב ולאחר מכן אני ונוטלת באופן קבוע את התרופות הבאות: 1. נורווסק 5 מ"ג 2. טריבמין 3. פרדניזון 5 מ"ג 4. Folic ACID 5 mg 5. Ferrifol 6. קומדין 5 מ"ג 7. לוסרדקס 50 8. Amiodacore Tablets (בימי שבת ושלישי) 1. האם שילוב של החלב עם התרופות עלול להיות מסוכן? 2. אני נוהגת לחלק את הכדורים כך ש-4 התרופות הראשונות אני לוקחת בבוקר ואת ה-4 התרופות האחרונות אחה"צ כי אני חוששת לקחת 8 כדורים ביחד - האם זה בסדר שאני מחלקת את זמן לקיחת הכדורים?

לקריאה נוספת והעמקה

בעלון המידע של כל תרופה אמורה להופיעה הנחיה מפורשת לגבי שילוב עם חלב או כל מזון אחר, אם אין בעלון התייחסות לכך זה אומר שאין מגבלה. בכל מקרה לא מדובר על "סכנה" אלא על פגיעה בספיגת התרופה או פעולתה, לדוגמא שילוב של פריפול וחלב, (דרך אגב שימי לב שבפריפול יש חומצה פולית ואת גם נוטלת אותה בנפרד).לגבי זמני חלוקת הכדורים לא צריכה להיות בעיה.

27/09/2012 | 11:40 | מאת: מוטי

יש תרופה בשם - אלדופ eldop שמסייעת ניתן להשתמש?

לקריאה נוספת והעמקה

מוטי שלום אני מניח שאתה מתכוון לl-dopa או לבודופה שזו תרופה הניתנת לחולי פרקינסון או פרקינסוניזם (דמוי פרקינסון)כדי לאזן את תסמיני המחלה. החלטה על מתו התרופה היא כמובן רק ע"י רופא במידה שנראה כי יש מקום לתת את התרופה לאימך. בפרקינסון דרך אגב מדובר ברעד, אתה לעומת זאת מדבר על התכוצויות זה לא אותו דבר.

אמא שלי סיעודית בת 88 מתניידת בעזרת כסא גלגלים.יש לה התכווצויות בגוף , זה נראה בידיים בפה כולל חריקות שיניים וברגליים התכווצויות, הבדיקות על פי רופא המשפחה טובות מאוד. אמא מקבלת תרופות-aceosel 300mg ,טריטס 5 , מקבלת b12 ' ויטה קל פלוס d 'ופעמיים ביום מגנזיום דיספןרל. אמא מטופלת גם עקב פצא לחץ בישבן. מנסים לתת לאמא לשתות ונראה כי גם הפה ניסגר לפעמים מההתכווצויות.תודה ושנה טובה, מוטי. על פי בדיקות שערכתי באינטרנט - דובר שם על חוסר איזון בין מלחים? חוסר בויטמין e ' ( מה זה כדורי לדופ )?

לקריאה נוספת והעמקה

מוטי שלום לא כתבת על מחלות ממנה סובלת אימך, על פי מה שאתה מתאר מדובר באיזשהו ליקוי נוירולוגי, האם היא נבדקה ע"י נוירולוג? ממתי ההתכוצויות האלה? חוסר איזון בין מלחים לא בהכרח יגרום להתכוצויות כאלה, חוסר מלחים כמו מגנזיום עלול לעשות זאת אך אתה כותב שהיא מקבלת מגנזיום כנראה מהסיבה הזאת וזה לא ממש עוזר.בכל מקרה אני מציע לפנות ליעוץ נוירולוגי אם לא נעשה כזה עד היום.

22/09/2012 | 11:47 | מאת: משה

שלום. סבא שלי בן 82, עבר לפני שבוע קטיעה מתחת לברך על רקע מחלת וסקולרית. בנוסף הוא סובל מתפקוד לקוי של הכליות,ללא טיפולי דיאליזה,אבל אחרי הקטיעה הנפרולוג אומר שהוא רואה שינוי לטובה,ואין צורך בדיאליזה גם אחרי הניתוח. אני חייבת לציין שסבא שלי למרות מצבו הביאותי הלא משרשים בכלל "על הדף" נראה בריא מאוד למראית עין. הוא חזק מאוד גם פיזית וגם נפשית,עצמאי ומאוד רוצה להשתקם. הרושם שאני והמשפחה שלי מקבלים בבית החולים זה חוסר רצון להעביר אותו למחלקה שיקומית ואינני מבינה מדועה. אנחנו מחכים לוועדה שתחליט אם הוא מסוגל לעבור שיקום למרות שפיזוטרפיסת שבחן אותו המליץ על כך לאור שיתוף הפעול של סבא. רציתי לדעת מה הם אפשרויות השיקום בזמן המיידי וגם בתווך הארוך- אנחנו לא רוצים לזרוק אותו בבית עם עובדת זרה וגם הוא לא רוצה בכך. אם הוועדה תחליט מסיבה כלשהיא שהוא לא כשיר לשיקום האם אפשר לערער על כך? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

משה שלום ייתכן שבינתיים הבעיה נפתרה וסבך נמצא בשיקום, בכל מקרה על פי הוראות משרד הבריאות ועל פי מה שאתה מתאר סבך זכאי לשיקום באחת המסגרות השיקומיות של קופת החולים בו הוא מבוטח. משך השיקום המקסימלי הוא עד שלושה חודשים אלא אם כן הוא מיצה את פוטנציאל השיקום שלו קודם לכן או נמצא שאינו בר שיקום.

20/09/2012 | 10:26 | מאת: רשל

אבי בן 76. אדם בריא ופעיל מאוד (עדיין עובד באופן חלקי עבודה חקלאית). לאחרונה שמנו לב, שהוא חוזר על נושאים מסוימים שוב ושוב בהפרש של כמה דקות באוזני אותו מאזין. למשל, הוא סיפר לבעלי על משהו שהוא קנה וכמה זה עלה לו, וחזר על זה אחרי שלוש דקות שוב ואחרי עוד כמה דקות שוב. וזה קורה בהזדמנויות שונות. על מה זה יכול להצביע? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

רשל שלום חזרה על דברים (או על שאלות) דורשת כמובן בדיקה. הסיבות לכך יכולות להיות שונות: ירידה בריכוז, בעיית שמיעה, ירידה בזכרון ועוד. אני מציע לפנות עם אביך להערכה גריאטרית כוללת.