פורום גריאטריה

הפורום נועד לתת מענה לנושאים בתחום הבריאות בזקנה: זיהוי ומניעת בעיות בריאותיות האופייניות לגיל המבוגר, דרכי ההתמודדות עם מצבי חולי האופייניים בגיל זה ועוד אחד הנושאים המרכזיים הוא גילוי ומניעה, נושא שבזקנה, כמו בכל תחום אחר בסיעוד ורפואה, הוא בעל חשיבות רבה, במיוחד נוכח העלייה ההולכת וגדלה בתוחלת החיים וההתייחסות היום לבריאות לא רק כהעדר חולי, אלא כהרגשה של רווחה גופנית, נפשית וחברתית וכיכולתו של האדם לתפקד בחברה ובסביבה שמתאימים לו. נעסוק בשאלה כיצד ניתן לזהות בעיות בריאותיות האופייניות לגיל המבוגר, והאם ומה ניתן לעשות כדי למנוע אותן ולטפל בהן. מהן דרכי ההתמודדות עם מצבי חולי האופייניים בגיל זה: ירידה תפקודית, ירידה בזיכרון, הפרעות בהתנהגות, דיכאון, הפרעות בשיווי משקל ועוד. נושאים נוספים: שימוש נכון בתרופות, אי שליטה על סוגרים, מניעה וטיפול בפצעים ועוד.
741 הודעות
626 תשובות מומחה

מנהל פורום גריאטריה

02/03/2012 | 10:14 | מאת: מיכל

אמא בת 70 נחבלה בראש לפני 4 חודשים,סבלה מדימום מוחי,כיום יש ירידה בזיכרון,בלבול מילים,רגשנות ועצבנות יתר. האם מוקדם לאבחן האם סובלת מדמציה? ומה ההבדל בין דמנציה לאלצהיימר? תודה מבת דואגת.

לקריאה נוספת והעמקה

מיכל שלום המשמעות של דמנציה היא ירידה קוגניטיבית המשפיעה על תפקוד האדם, מחלת אלצהיימר היא אחד מסוגי הדמנציה. אני כן מציע לגשת עם אימך לאבחון, זה לא מוקדם מדי. האם בוצע ct בקורת כדי לוודא שהדימום נספג?

04/03/2012 | 11:15 | מאת: מיכל

צילום סיטי הראה שהדימום בתהליך ספיגה,אמא לא אוהבת להיות לבד,שוכחת מפתחות וקוד של הרכב ,דברים חדשים ולא אופיינים לה. היא מתפקדת טוב בקניות ובמטבח,השאלה שלי אם זה שינוי קוגניטבי ובזה זה מסתיים או חלילה התחלה של תהליך של התדרדרות.

01/03/2012 | 12:46 | מאת: יהודית

בעלי בן 82 עם רקע של אירועי מוח קלים שפגעו בחומר הלבן במוח. הוא גם עבר נתוח מעקפים לפני כעשור.מזה כמה שנים חל שנוי באישיותו שמחמיר כל הזמן. סובל מחזיונות שוא ומחשבות שוא,מדוכא מאוד, כועס על כלהעולם כולל על הילדים והנכדים ובראש וראשונה עלי, מין הסתם כי אני איתו 24 שעות. הוא בטוח שאני בוגדת בו עם גברים צעירים ( אני בת 77 ) ומציק לי עם זה כל הזמן. אובחן בתל השומר כסובל מדמנציה עם גופיפי לואי. אני מחפשת דרך לעזור לו וכלים להתמודד עם המצב. הוא מסרב בתוקף לפנות לפסיכיאטר ולקבל טיפול כלשהו. מה אני יכולה לעשות בעיקר לעזור לעצמי לא להשתגע מהאשמות שהוא מאשים אותי? אודה על תשובה מהירה

29/02/2012 | 15:44 | מאת: יעל

אבי בן 77, סובל ממספר רב של מחלות. עד לפני חודשיים היה עצמאי בהתנהלותו , צלול, התהלך בבית ללא מקל, הכין לעצמו אוכל קל, ובחוץ טייל עם המטפלת שלו. בחודשים האחרונים אושפז בבית חולים כחמש פעמים וכמעט שלא הלך והתרגל לעשות את צרכיו בטיטול. אנו חושבים שבגלל שהפסיקו לו את כל התרופות ושינו לו את התרופות שוב ושוב בבית החולים הוא הפך להיות מאד מותש וחלש. כיום, בקושי מצליח לקום מהמיטה, אמי מאכילה אותו, נעזר בטיטולים, לא אוכל כמעט (מקיא את מרבית האוכל שאוכל), צמוד לחמצן. האם יש דרך לשקם אותו במסגרת ביתית? האם יש המלצה על מומחה גריאטרי מעולה שעושה ביקורי בית באיזור המרכז?

27/02/2012 | 22:55 | מאת: שוש

אבי בן 78 עם דמנסיה, קיבל תקופה ארוכה כדור שינה בשם נוקטורנו, אך כמעט כל הלילה הוא מסתובב, שרותים, שתיה,ואוכל. לכן החליפו לו לכדור בשם אמביאן, לאחר שזה לא עזר, הכפילו לו את המינון, אך גם זה לא עוזר. מאד נשמח ונודה אם ימצא פתרון לבעיה, על מנת שיוכל לישון רצוף בלילה ולאחר מכן יוכל לתפקד היטב ביום, ולא ירצה כל הזמן לנוח ולנמנם במיטה. נ.ב. כשהיה מאושפז בבית חולים, נתנו לו כדור בשם בונדרומין, אך המליצו לא לתת לו את זה בבית, שלא יפול אם יקום מטושטש. תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

שוש שלום לנדודי שינה יכולות להיות מספר סיבות, אחת מהן יכולה להיות ביטוי של הדמנציה ממנה הוא לדבריך סובל, סיבה אחרת יכולה להיות תרופות אחרות שהוא מקבל. כדאי לפנות עם אביך ליעוץ של גריאטר כדי לנסות ולהבין מה גורם לו לנדודי שינה. העלאת מינון של כדורי שינה לא פותר את הבעיה ואף עלול לסכן את בטיחותו ולטשטש אותו, ייתכן ויש צורך בטיפול תרופתי אחר, תלוי כמובן בסיבה לנדודי השינה.

22/02/2012 | 12:31 | מאת: רגינה

שלום ד"ר, סבתא שלי נוטלת אוגמנטין. לדעתי היא צריכה לקבל גם פרביוטיקה במקביל לאוגמנטין. משום מה בבית אבות אמרו לה שלא לוקחים פרביוטיקה במקביל לאנטביוטיקה. איך זה יתכן? אודה לך על תשובתך. רגינה

רגינה שלום למיטב ידיעתי ניתן לקחת פרוביוטיקה במקביל לאנטיביוטיקה.

20/02/2012 | 12:42 | מאת: מיכל

שלום, סבתא שלי בת 90+, צלולה בראשה,דיירת בבית האבות הבולגרי סובלת מאוסטואופורוזיס מתקדם במצב קשה. העצמות שבורות ומתפוררות,ובחודשים האחרונים היא סובלת כאבים קשים מאוד. היינו אצל רופאים רבים ולאף אחד אין פתרון. כבר אין לה כוח לחיות, היא בדיכאון ורזתה הרבה. אני רק רוצה לעזור לה ולהקל על סבלה. יש לה בעיה עם תרופות חזקות-הן עושות לה כאבים בקיבה ועצירות. מה אפשר עוד לעשות? עם מי אפשר לדבר לגבי המצב,אני יודעת שיש תרופות חזקות במצבים כאלו כמו מורפיום או אולי מריחואנה רפואית בכדורים... אני חסרת אונים כל רופא ובדיקה מצריכים נסיעה באמבולנס כי היא כבר בקושי יכולה לקום אם למישהו יש רעיון לאן אוכל לפנות לקבלת עזרה, אשמח מאוד תודה, מיכל

20/02/2012 | 07:12 | מאת: אבי

אמי בת 94 עברה אירוע מוחי לפי 9 שנים הגבלה בתנועה בצד שמאלי הולכת מעט כ- 20 צעדים עם הליכון - עברה לפי 7 שנים החלפת מפרק ירך - סובלת מאסטמה קשה מטופלת במשאף סטרואידים ובאנלציה, סובלת מלחץ דם מטופלת בתרופה איקוקור וכן בפלאביסק לדילול דם . מזה שנים סובלת מבעיות ביציאה וקשיים בהטלת שתן מטופלת תקופה ארוכה בלקסאדין 2-3 כדורים (כמות גדולה יחסית) ביום וכן בסירופ אביקל ולפעמים בשמן זית למרות זאת יש קשיים ומאמץ ביציאה שגורם להחרפת האסטמה - בעבר עברה צילום מעיים ונאמר כי המעברים פתוחים למרות הקושי ביציאה. שאלתי היא באיזה שלב כדאי לערב קטטר וכן צינור ליציאה ע"מ להקל על הסבל אודה לך על תשובתך - נכון להיום אין חסימת מעיים או עצירת שתן-יש טחורים חיצוניים. מה היא הפרוצדורה לצינור יציאה ? תודה רבה !

לקריאה נוספת והעמקה

אבי שלום קטטר מיועד למקרים של עצירת שתן מוחלטת ו/או למקרים בהם קיימת שארית שתן גדולה גם לאחר השתנה (כאשר שלפוחית השתן אינה מתרוקנת מסיבה כלשהי). לא ברור לי למה הכוונה בפרוצידורה לצינור יציאה? שימוש בצינור כזה לא נעשה באופן קבוע כפתרון לעצירות בין היתר משום שקיימת סכנה של ניקוב המעי. האם התייעצתם עם רופא גסטרו?

13/02/2012 | 09:32 | מאת: דניאלה

אימי בת 80 : פעילה , עצמאית וצלולה. היא החלה לראות כתמים לבנים על כל מיני דברים (כולל כתמים באויר) לא שינו לה את התרופות עיניה תקינות (עברה ניתוח קטרקט) מה יכולה להיות הסיבה?

07/02/2012 | 08:40 | מאת: נאווה

שלום. אבי סובל מזה כשנה מדמנציה מתקדמת. בארבעת החודשים האחרונים הפך לסיעודי לגמרי. נוטל תרופות לסוכר, וללחץ דם. בחודש האחרון מתעורר כ-4-5 פעמים בלילה, מבקש לקום מהמיטה, ועיר שעות רבות בלילה.יצויין שזו תופעה חדשה לגמרי. גם טרם מחלתו לא סבל מבעיות בשינה. אנחנו מצויים במעקב רפואי צמוד וניתנו לו בונדורמין לשינה ומודל. רופא המשפחה טוען שאין מה לעשות...האמנם? המטפל המסור, אבא ואנחנו מאוד במצוקה.למי כדאי לפנות? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

נאווה שלום הפרעות שינה עלולות לנבוע מגורמים שונים:כאבים(כאב בטן לדוגמא בגלל עצירות),חלומות/ סיוטים,תרופות (לכולסטרול או ללחץ דם לדוגמא),תנועות לא רצוניות (פרקינסון), התכוצות שרירים, אפילו אנמיה עלולה לגרום להפרעות שינה. לעיתים זה חלק מדמנציה מתקדמת. קיימים טיפולים מתאימים יותר מאשר בונדורמין ומודל. אני מציע שתפני עם אביך להערכה גריאטרית כדי לנסות למצוא את הגורם להפרעות השינה ולטפל בהן.

08/02/2012 | 19:06 | מאת: נאווה

04/02/2012 | 16:18 | מאת: נחמה

שלום רב, ויטמין בי 12 וחומצה פולית -מהם הערכים המומלצים לקשישים קראנו שלגבי אוכלוסיה קשישה הערכים המומלצים הינם יותר גבוהים מהסטנדרט המופיע בבדיקות כלליות רגילות. נודה לך על תשובתך.

לקריאה נוספת והעמקה

נחמה שלום הערך המינימלי המומלץ של b12 לקשישים הוא 400, (יש ארצות כמו יפן שהערך המינימלי המומלץ הוא 500) לגבי חומצה פולית הוא זהה לערך המומלץ הכללי.

05/02/2012 | 01:37 | מאת: נחמה

03/02/2012 | 18:33 | מאת: מירה

שלום רב אמא שלי בת 80. מקבלת קומדין כבר הרבה שנים בגלל בעיות קרישה ומקבלת עוד תרופות של לחץ דם , סימוביל ועוד. מאז שאבי נפטר היא סובלת מדכאון קל וכמו כן יש לה כאבים כרוניים בבטן ובגב שנובעים מבעיות עמוד שדרה ופריצות דיסק שכרגע לא מנתחים. בזמן החארון לאחר שינה עמוקה או כשמעירים אותה משינה היא מרגישה מבולבלת, לא מאופסת ולא זוכרת שמדברים איתה. היא גם לפעמים יכולה לשאול את אותה השאלה 2-4 פעמים. במסגרת תאונת דרכים שעברה ביולי היא גם עברה CT ראש ללא ממצא חריג. מאחר ואבא שלי היה דימנטי עד יום מותו אני פוחדת שמא גם היא מתחילה תהליך כזה. איך מאבחנים? והאם ניתן למנוע מחלה כגון זו תודה על השאלה שבת שלום

לקריאה נוספת והעמקה

מירה שלום פונים לפסיכוגריאטר לבביצוע הערכה גריאטרית כללית לאימך.

22/01/2012 | 11:04 | מאת: מכללה

רציתי לדעת בבקשה האם עלות חודשית למטופל במרכז גריאטרי כוללת את העלות המלאה לתרופות שהוא זקוק להן?? אשמח לתשובה בהקדם! תודה

למה הכוונה מרכז גריאטרי?

17/01/2012 | 22:05 | מאת: y

שלום, אבי בן 71, לאחרונה ישנה אצלו נפילה חדה ברמת הויטמין D, מנורמלי ל-75 ותוך חודשיים ל-25. 1. מה יכולות להיות הסיבות? 2. כרגע קיבל כטיפול רק צריכה של ויטמין D. האם יש צורך בטיפולים נוספים? תודה.

ירידה בויטמין D עלולה לנבוע מסיבות שונות. היות שויטמין D נוצר בגוף ע"י חשיפה לשמש, סיבה אחת יכולה כמובן להיות חוסר חשיפה לשמש, האם לאחרונה הוא אינו יוצא כלל מהבית? סיבה שניה יכולה להיות בעיה בספיגה של הויטמין במעי, האם הוא סובל משלשולים לאחרונה או איזשהי בעיה אחרת המערכת העיכול. תרופות מסויימות גם הן עלולות לגרום לפרוק הויטמין או נטילת סטרואידים שעלולים לפגוע ביצור הויטמין. הטיפול העיקרי בד"כ יהיה של לקיחת הויטמין כתוסף וחשיפה לשמש במידת האפשר.

12/01/2012 | 19:40 | מאת: מיכאל

שלום, מה המסלול המומלץ כדי לשפר את מצבו של אבא הסובל מאנמיה קשה ותשישות קיצונית וזקוק לעירויי דם לעיתים קרובות. אגב הוא צמחוני בן 95, מתגורר בטבעון ונמנע כל חייו מלקחת תרופות. תודה מיכאל

מיכאל שלום כדאי להתחיל מההערכה גריאטרית כוללת ולפי התוצאות לקבוע מסלול טיפול, אין "מסלול" מומלץ אחד לשפר את מצבו.

07/01/2012 | 21:11 | מאת: oz

שלום רב, אשמח אם תועילו לעזור לי בשאלה חשובה. סבתי בת 79 במהלך מחצית השנה האחרונה היא מתלוננת כי היא רואה נמלים ג'וקים בכל הבית הולכים על כל מקום. סבתי במקורה מאובחנת כסובלת מבעיה של פגיעה ברשתית, אך ראיתה טובה יחסית מעט לקויה. הלכנו להרבה מומחים ואנשים לצורך אבחון ונאמר לנו כי הם לא ממליצים לנתחה בשלב זה כיוון שאין הרעב בראייתה ושהניתוח מסוכן ועלול לגרום לעיוורון שכן הם מעדיפים לנתח רק המידה וראייתה תדרדר. היא עשתה CT ראש כיוון שהיא מושתלת קוצב לב ואין באפשרותה לעשות MRI . אין לה בעיות זכרון לרוב או בעות של דכאונות אך בחצי השנה האחרונה הורע מצבה בשל התופעות הללו היא אומרת שהיא מרגישה ש"הג'וקים והנמלים הרסו את חייה". תוצאות ה-CT היו תקינות למעט ממצא של גוש סידני ישן בראש. הנוריולוג נתן לה תרופה נגד דמנציה כדי שתמנע ממנה את הצורך בלהסתכל על מה שלדעתה היא רואה בכל מקום. אני באמת עובדת עצות בעניין זה ומאוד רוצה לעזור לה אני לא יודעת אם הבעייה יכולה לנבוע מהיותה דמנטית..? אשמח לעזרתך בעניין ובאילו כלים אבחוניים\מקצועיים אוכל עוד להעזר. בתודה גדולה. oz

לקריאה נוספת והעמקה

oz שלום) ראיית ג'וקים ונמלים בבית (או כל חיה או בני אדם אפילו)שלא באמת נמצאים שם, יכולה להתאים למה שנקרא "הזיות ראיה" (הלוצינציות), היא תופעה שאכן יכולה לנבוע (בין היתר) מדמנציה (אני מבין מהמכתב שראיית הנמלים והג'וקים לא נובעת מבעיה בראיה), במקרה הזה הטיפול הוא אכן תרופתי, זה אינו טיפול "נגד דמנציה" משום שדמנציה אינה ניתנת לריפוי אלא רק להאטה של התהליך ו/או מניעת תופעות נלוות כמו הלצינציות לדוגמא.אני מניח שאם הנוירולוג קבע שמדובר בדמנציה, הוא עשה זאת לאחר בדיקה מתאימה תוך שימוש במה שאת קוראת כלים אבחוניים שהם בעיקר מבחני זיכרון, שיפוט, תפקוד וכדומה. אני חושב שההערכה גריאטרית כוללת יכולה לחדד את הבעיה ואני מציע שתפני עם סבתך לגריאטר לצורך העניין.

02/01/2012 | 14:46 | מאת: אורי

שלום. שמי אורי ואני סטודנט להנדסת מכונות ופרוייקט הגמר שלי הוא על שינוע מטופלים ע"י מנופים המיועדים מחקר ועד ייצור. אני מחפש חומר לגבי שרירים הפועלים בזמן השינוע וסכנות שיכולות להיגרם לשרירים או לנכה בעיקבות הרמה של הנכה בקיצור אנטומיה נקודתית לעניין זה. אודה לכבודו/ה באם תוכל/י לכוון אותי לספרים או אפילו לשלוח לי חומר בעיניין. בתודה רבה. אורי.

אורי שלום אני חושב שפורום בנושא שיקום או פיזיותרפיה יכול להתאים יותר לשאלתך.

30/12/2011 | 17:46 | מאת: דנה

אימי בת 76, לאחרונה חלו שינויים בתפקודה ירידה בזיכרון, קושי בתכנון, בלבול, ירידה בשיפוט ותפקוד, שינויים במצבי הרוח וכו').האם זה אומר שהיא דימנטית ? כיצד יתכן שיש ימים /שעות שהיא בתפקוד טוב,וזמנים שהיא בתפקוד דימנטי ? האם יתכן קשר בין שתיית אלכוהול (ברמת התמכרות קלה, כ3 כוסיות ברנדי ביום) לתסמינים הללו, בלי קשר לדימנציה ? מה ניתן לעשות כדי לטפל בתופעה ? תודה דנה

לקריאה נוספת והעמקה

דנה שלום המשמעות של דמנציה היא ירידה קוגניטיבית המשפיעה על תפקודו של האדם, דמנציה יכולה להיות קלה, בינונית או חמורה בהתחשב במידת הירידה הקוגניטיבית ועד כמה התפקוד פגוע, לפי התאור שלך מדובר בדמנציה. אלכוהוליזם בהחלט עלול להיות קשור הן כגורם סיכון והן כמחמיר סימפטומים קיימים. באשר לטיפול, צריך להפנות אותה לפסיכוגריאטר ולנסיון גמילה מאלכוהול.

29/12/2011 | 14:22 | מאת: שרה

סבי, אדם בן 80, שיש לו ברקע מחלת סוכרת ואי ספיקת כליות כרונית , סובל זה למעלה משנה מתחושה של גוש שתקוע בגרון ומחנק הגורמים לו סבל פיזי רב, נדודי שינה... הוא היה כבר בכל הבדיקות האפשריות ונאמר לו בכל בדיקה שהכל תקין. מה לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה

שרה שלום אני מציע לפנות עם סבך לאבחון פסיכוגריאטרי.

שלום רב, שאלתי היא כזו: האם אדם כבן 80 אשר אינו מוגדר כבעל פוטנציאל שיקומי, ושמטופל בבית המשפחה ולא במוסד, זכאי שיינתנו לו טיפולי פיזיותרפיה משמרים על ידי פיזיותרפיסט מוסמך (מטעם הקופה), או שמא מרגע שהוגדר כלא שיקומי הנטל על ביצוע טיפולים אלו (טיפול תנועתי, תרגול הליכה) נופל על כתפי המשפחה (אשר מטפל מטעמה \ בן משפחה, עובר הדרכה בנושא על ידי הפיזיותרפיסט)? ברצוני לדעת האם החוק או נוהלי הקופה מחייבים את הקופה לספק פיזיותרפסיט למתן טיפול משמר כרוני (לא שיקומי) גם לחולים שאינם בעלי אופק שיקומי. תודה.

חיים שלום קיימת מכסה שנתית של טיפולי פיזיותרפיה למטופלים המוגדרים כרוניים, אם איני טועה המכסה היא 12 טיפולים לשנה!! ייתכן שלבעלי ביטוחים משלימים ישנה זכאות (בתשלום מסויים) לטיפולים נוספים. בכל מקרה ברור שכמות כזאת של טיפולים אינה מספיקה, גם אם מדובר על פיזיותרפיה משמרת. כדי שתרגול יהיה יעיל ולא משנה מה הוא כולל, הוא צריך להעשות מדי יום ולפעמים כמה פעמים ביום, ברור שמערכת הבריאות לא מסוגלת לעמוד בתדירות כזו של טיפולים והיות שכך הפתרון היחיד הוא הדרכת מטפלים ובני משפחה לבצוע תרגילי פיזיותרפיה למטופלים כרוניים

אמי בת ה 79 החלה לסבול, לפני כחודש, מהקאות ובחילות קשות ומאז היא כמעט לא אוכלת כלום ושותה מעט מים. במהלך החודש היא אושפזה באיכילוב פעמיים ועברה כמה וכמה בדיקות אשר שללו כל סיבה כירורגית, או נגיפית. ברצוני לציין כי הבעיה פרצה יום-יומיים לאחר שהיא הפסיקה ליטול סימבלטה, כמו גם עוד כמה תרופות, בעצה משותפת של הפסיכו-גריאטר והרופא המטפל : על מנת להאיט את ההיתדרדרות הקוגניטיבית שלה. הרופאים במרפאה הכירורגית באיכילוב אמרו לי כי המעט שהם יכולים להמליץ עליו הוא לבקש סי.טי ראש, ואני רוצה לשאול: האם ייתכן כי מדובר בכלל במשהו פסיכו-סומאטי אשר נגרם כתוצאה מהפסקתן של התרופה נוגדת הדיכאון ??? אודה לך מאוד על עצתך, מכיוון שהמצב ממש מייאש ותשובות אין...

הי רוני/הרופא העונה, אמא שלי (בת 76) עמ אותה בעיה בדיוק רק ללא עבר פסיכיאטרי. אשמח אם תצרי איתי קשר במייל. רונן

23/12/2011 | 10:25 | מאת: Elad

סבי עבר בשנת 1983 כריתת מיתרי הקול עקב גידול סרטני הוא למד לדבר דיבור וושתי , עם השנים ועקב מחלות שונות כושר הדיבור בשיטה הזו כמעט נעלם , בזמנו הוא למד בליגה למלחמה בסרטן הוא למד אצל מורה ששמה פרידה, שאלתי היא האם יש אפשרות שהוא יוכל לדבר בעזרת מיקרופון חיצוני?

לקריאה נוספת והעמקה

אלעד שלום אני מציע שתפנה את השאלה לקלינאית תקשורת או לרופא אף אוזן גרון.

שלום רב, אמי בת ה-76 סובלת מזה כשנה (ואולי אף יותר) מרעד בידיים. כמו כן, יש לה תנועה לא רצונית של אצבעות כף היד. נוירולוגית של קופת חולים איבחנה אותה כחולת פרקינסון. אנחנו רוצים להתייעץ עם רופא נוסף בכדי לקבל חוות דעת נוספת, וכן בכדי לקבל המלצות לטיפול. האם נוכל לקבל המלצה על רופא/ה מומחה להפרעות תנועה איכותי ואנושי - רצוי באיזור רחובות (אך ניתן גם מאיזור המרכז). רצוי שנמצא בהסדר כלשהו עם הכללית. באם זו בעיה לענות לי בפורום, אודה לך מאד אם תוכל לחזור אלי במייל. בהמון תודה מראש.

אמי, בת 82, מאושפזת במעמד של סיעודי מורכב לאחר קטיעת אצבעות ברגל סוכרתית. מקבלת עירויי אנטיביוטיקה ומשככי כאבים חזקים ביותר ולאחרונה אינה אוכלת. בגלל משככי הכאבים החזקים אינה במצב לשיחה. הציעו לי במוסד לשקול האכלתה בזונדה. האם כדאי לעשות זאת, מה הסיכונים בכך והאם יש בעיות בגמילה מזונדה לאחר כמה ימים? האם זה מחייב את קשירת ידיה כדי שלא תוציא את הזונדה?

לקריאה נוספת והעמקה

מירי שלום תזונה מספקת היא אחד התנאים ההכרחיים להחלמה של אימך, היות שהיא אינה אוכלת יש צורך לספק לה את המזון בצורה אחרת - דרך זונדה לדוגמא, כפי שרופאי המחלקה מציעים, זו דרך שכיחה למדי במצבים כאלה. למרות שזוהי דרך האכלה שגורמת אי נוחות רבה מאוד לחולה. הסיבוך העיקרי הוא תזוזה של הזונדה ממקומה וכניסת אוכל לקנה הנשימה ולריאות, מצב העלול לגרום לדלקת ריאות עקב אספירציה של המזון.גמילה מזונדה לאחר כמה ימים בד"כ אינה בעייתית, תלוי כמובן במצבה הכללי וביכולתה לאכול דרך הפה.קשירת הידיים במידה שהמטופל מנסה לשלוף אותה היא לצערי לעיתים צעד די הכרחי בעיקר משום הסיבוך שהזכרתי הכרוך בתזוזה של הזונדה ממקומה.

סבתי בת ה-92 סובלת ממספר בעיות רפואיות (כלי דם/נשימתי/ברכיים וכו') לצד צלילות מוחלטת. מחפשים מזה זמן רב רופא אשר ידע לבחון ולתת מענה רפואי למכלול הנושאים כשהמכשול העיקרי הינו המיקום הגאוגרפי שלה - צפת. בשל קושי בניידות, מורכבות הבעיות וההצע דליל עד אפסי ברופאים שיכולים לתת מענה לנ"ל, פונה כדי לבדוק האם מישהו מכיר וממליץ על רופא שיוכל להוות כתובת עבורה. גם פרטי, לו נדרש. תודה מראש, ענת

היי ענת, האם מצאת רופא גריאטרי טוב? משום שגם לנו יש אבא בן 95 שמתגורר בקרית טבעון ואנו מחפשים עבורו רופא רצוי טבעוני (במובן Naturalist). אשמח אם תיצרי איתי קשר. מיכאל

16/12/2011 | 10:36 | מאת: יוסי

לפני חודשים ספורים אושפזה אימי (בת 94 כמעט ואינה מתקשרת עם הסביבה) בבית חולים עקב חום ובעיות בליעה. האבחנות היו דלקת בדרכי השתן ודלקת ריאות. בשלב מסוים עברה אימי, בבית החולים, להזנה באמצעות זונדה מחשש לאספירציות. הרופאים הדריכו את המטפלת של אימי כדי תוכל להזין אותה בביתה. כשהשתחררה מבית החולים העברנו אותה להחלמה בבית סיעודי ופעלנו, כהמלצת הרופאים להחליף את הזונדה בפג. בתחילת השבוע הותקן לאימי בהצלחה פג בטיפול אמבולטורי. האם ישנן מגבלות ייחודיות לחזרתה לביתה עקב כך כשהיא מוזנת באמצעות פג? איזו הכשרה צריכה לקבל המטפלת להזנה זו? תודה יוסי

לקריאה נוספת והעמקה

יוסי שלום הזנה באמצעות פג מחייבת הדרכה מתאימה, אני מניח שהצוות הסיעודי שטיפל בה בבית הסיעודי יוכל לסייע או לחילופין אתה יכול לקבל חומר הדרכה מתאים באינטרנט (חפש תחת המונח - גסטרוסטום, לדוגמא בקישור המצורף (חוברת הדרכה של בית החולים הדסה בנושא) http://www.hadassah.org.il/NR/rdonlyres/EEC4DF2A-94CD-4020-B428-F5DB374F3BCE/4241/%D7%97%D7%95%D7%91%D7%A8%D7%AA%D7%94%D7%9B%D7%A0%D7%94%D7%9C%D7%92%D7%A1%D7%98%D7%A8%D7%95%D7%A1%D7%98%D7%95%D7%9E%D7%99%D7%9E%D7%91%D7%95%D7%92.pdf או בקישור הבא של האגודה למלחמה בסרטן (ההנחיות מתאימות לכל מי שמוזן בפג, לאוו דווקא לחולי סרטן). http://www.cancer.org.il/template/default.aspx?PageId=5893#%D7%94%D7%A0%D7%97%D7%99%D7%95%D7%AA%20%D7%97%D7%A9%D7%95%D7%91%D7%95%D7%AA%20%D7%9C%D7%A9%D7%99%D7%9E%D7%95%D7%A9%20%D7%91%D7%A4%D7%92

17/12/2011 | 09:55 | מאת: יוסי

תודה רבה

15/12/2011 | 22:41 | מאת: איציק

את אבי בדק רופא נוירוגריאטר וכתב לאחר בדיקה יסודית בחוות הדעת שלו שמצד אחד שהוא סובל מדמנציה מתקדמת ומאידך שהוא צלול. האם קיים מצב כזה?? אבי בן 92. אבי ביצע את כל הפעולות שנתבקש אבל בשאלות הקשורות לזיכרונו לא תמיד השיב נכון. מודה לתשובתכם מודה לתשובתך

לקריאה נוספת והעמקה

איציק שלום לא ממש ניתן להשוות בין שני המצבים שאתה מדבר אליהם בעיקר משום שלמונח צלול או צלילות דעת (מונח שנעשה בו שימוש משפטי כשמדובר על כתיבת צוואה לדוגמא) בעצם משמעות רפואית מדוייקת אם בכלל, צלול = לא מטושטש, ברור, מובן; מיושב, שקול, בעוד דמנציה היא מונח רפואי שמשמעותו ירידה קוניטיבית / שכלית הפוגעת ביכולות תפקוד שונות של האדם הסובל ממנה. בעקרון אדם שאובחן כסובל מדמנציה מתקדמת לא יכול להיות מוגדר כצלול במובן המלא של המילה, לכאורה קיימת סתירה בין השניים אבל מאוד תלוי באיזה הקשר מדובר. (אני חושב שיעניין אותך לחפש תשובה גם באתרים העוסקים בענייני משפט).

13/12/2011 | 16:54 | מאת: גילי

אבי בן 80 עבר לפני יומיים ניתוח שבר באגן. ביום ידר לו ההמוגלובין באופן שהצריך מתן ערוי דם מבקשת דלעת מה יכולה להיות הסיבה לכך

לקריאה נוספת והעמקה

גילי שלום אנמיה בכלל ואנמיה אחרי ניתוח (לאוו דווקא אחרי שבר) עלולה לנבוע מסיבות שונות, הסיבה יכולה להיות איבוד דם כתוצאה מדימום או להבדיל בעיה ביצור כדוריות דם, השאלה גם מה היה קודם לניתוח. אני מניח שרופא יחליט על ברור מתאים במידת הצורך.

12/12/2011 | 12:17 | מאת: לילי

שלום רב, חמי חולה במספר רב של מחלות (בן 80) - לאחר התקף לב - לאחר טיפול בהקרנות בךימפומה של הקיבה - הובחן במחלה דלקתית IGG4 סינדרום - מחלת ראות אינטרסטיציאלית ויש עוד ועוד נראה שלרופא משפחה אין מספיק זמן וגם אולי אמצעים לתת מענה הולם. האם קיים רופא שיכול לנהל את כל הטיפול במקום רופא משפחה? תודה רבה!

לקריאה נוספת והעמקה

לילי שלום את אכן מתארת מצב שהוא מורכב רפואית, בכל אחת מהמחלות מטפל כנראה גם רופא שונה, כאשר מדובר על ריכוז הטיפול, רופא המשפחה הוא זה שאמור לעשות זאת, אין היום פונקציה רפואית אחרת שתעשה זאת. הרופא יכול להתייעץ ברופא גריאטר לניהול הטיפול אך רק כרופא יועץ שיכול אולי לעשות יותר "סדר" בדברים.

16/12/2011 | 22:56 | מאת: לילי

לאחר מספר בדיקות, התיעצות עם רופא גריאטר (שלא הועילה בכלום) ושיחות עם רופא משפחה הבנתי שאין ברירה אלא לנהל את זה בעצמי :-( כגרע אני למדתי את כל המחלות הקיימות וחושבת שאחת ההבחנות אינה נכונה יש לי הבחנה חילופית. מה הדרך למציאת מומחית הכי טובים למחלה ספציפית (אפשר גם באופן פרטי)?

11/12/2011 | 08:42 | מאת: נני

תודה רבה על תשובתך.כעת ארחיב קצת על החודשיים האחרונים. אמי החלה לחוש כאבים חזקים מאד בראש ורק שכבה במיטה. לקחתי אותה לנוירולוג - הכל תקין.המליץ על דיקור אמנם עזר מאד.אפרופו בדיקות דם - הכל תקין. חשוב לציין שאמי בהשגחה מתמדת, כעת החלו בעיות הרגליים ש"בוגדות" בה כשהיא מתקדמת מספר צעדים, וזה מדאיג. אינני יודעת מה נותר לעשות... תודה ויום טוב

לקריאה נוספת והעמקה

נני שלום הפרט שאת מציינת לגבי השכיבה חשוב מאוד משום אצל אנשים מבוגרים (מאוד) שכיבה אפילו למספר ימים גורמת להחלשות שרירי הרגליים ולדלדולם (זה נקרא סרקופניה), מה עוד שכנראה גם קודם לכן אותם שרירים היו כנראה חלשים אך "נשאו" את אימך, הפתרון לזה הוא הרבה פעמים פיזיותרפיה כולל הפעלה של הרגליים גם בשכיבה. את כותבת שהבדיקה הנוירולוגית היתה תקינה - האם נבדקו הרגליים? אחת הבדיקות שמקובל לעשות במקרים כאלה היא emg את יכולה לקרוא על הבדיקה הזאת גם בקישור הבא http://www.neurology.co.il/test.htm בדיקה נוספת יכולה להיות דופלר של כלי הדם ברגליים- בדיקה של זרימת הדם ברגליים שגם לה השפעה על ההליכה. ישנן גם תרופות שמשפיעות על שרירי הרגליים (תרופות להורדת כולסטרול) האם היא נוטלת תרופות כאלה?

09/12/2011 | 21:05 | מאת: נני

שלום לך, אמי בת ה-90 סובלת לאחרונה [בחודש האחרון] בהחמרה ברגליים. היא לא מסוגלת להגיע לשירותים עם ההליכון שלה.היא לא מצליחה להתרומם מהאסלה בכוחות עצמה. כשאני מסייעת לה להתרומם רגליה בוגדות בה והיא רוצה ליפול. מהי הבעיה , וכיצד ניתן לסייע לה. תודה מראש. הבת.

נני שלום יכולות להיות מספר סיבות לתופעה שאת מתארת, אני מציע בשלב ראשון לפנות לרופא משפחה לבדיקה כללית (כולל בדיקות דם) אני מניח שהוא יפנה את אימך לרופאים נוספים כמו נוירולוג ו/או אורטופד.

05/12/2011 | 22:38 | מאת: יוליה

שלום, אמי בת 80. מתפקדת ונמרצת אך לאחרונה חלה הדרדרות במצב הזיכרון. שוכחת ארועים שקרו בטווח הקצר (לפני יום יומיים שבוע) וכן מבלבלת בין זמני התרחשותם של ארועיםן מן העבר (למשל, ארוע שקרה לםני שבוע נדמה לה כאילו קרה אמש וכד'..). אני יודעת שמדובר בבעיה תורשתית אך שואלת האם יש טיפול שיכול לעכב את ההדרדרות. למי פונים? פסיכיאטר? נוירולוג? תודה, יוליה

יוליה שלום פונים לרופא המשפחה ומבקשים הפניה לגריאטר לצורך הערכה גריאטרית כללית ובהתאם לאבחנה ייקבע הטיפול.

07/12/2011 | 15:39 | מאת: אלדד גרינברג

יוליה שלום, ניתן ומומלץ במקביל לבקש הפנייה להערכה קוגניטיבית תפקודית של מרפא/ה בעיסוק שתוכל גם להדריך בהתאם בהצלחה

01/12/2011 | 08:38 | מאת: שושית

בהתנדבות אני עוזרת לגברת בת 94 במחלקה סיעודית בדיור מוגן יוקרתי. אין לה קרובי משפחה בארץ אלא בחו"ל המגיעים פעם ב-6-8 שבועות. היא מרותקת לכסא גלגלים ואיננה צלולה במיוחד. קושי עיקרי בדיבור. לרוב היא בורחת לשפת האם שלה פולנית. שאלתי האם להקפיד ולהכריחה ככל שניתן לענות לי/לנו בעברית או שאם אמצא לה אשה שתוכל לדבר איתה מדי פעם בפולנית יהיה לה טוב יותר. מחברים אני שומעת דעות חלוקות שאם אתן לה לברוח לפולנית היא בכלל לא תרצה לחזור ולהתאמץ לדבר אפילו מעט, בעברית. אם אתה לא הכתובת לשאלה זו, אנא הפנה אותי לפורום אחר. תודה, שושית

שושית שלום ראשית כל הכבוד על עבודת ההתנדבות. התשובה שלי היא מאוד פשוטה - לא מכריחים ולא "מחנכים" אישה בת 94 לדבר עברית!!, את כותבת שהיא ממילא מתקשה בדיבור ואינה צלולה במיוחד (כמו שאת מגדירה אותה). חזרה לשפת האם היא שכיחה במצבים כאלה ואם זה מה שישמח אותה, תמצאי מישהי שתדבר איתה פולנית. אין כאן מצידה ענין של מאמץ או לא וזה גם לא ממש תלוי בה.

25/11/2011 | 22:29 | מאת: שירה

אמי בת82 מרותקת לכסא גלגלים במצב סעודי מלא. בחודשים האחרונים התעורר קושי לתת בדיקת שתן כיוון שאת צרכיה היא עושה בטיטול.האם יש איזשהו פתרון טכני לאיסוף שתן כמו אצל תינוקות למשל? אם יש , היכן משיגים? תודה שירה

לקריאה נוספת והעמקה

אם הבדיקה היא הכרחית, הפתרון במקרים כאלה הוא צנטור (הכנסת קטטר) לצורך הבדיקה, זה כמובן צריך להעשות ע"י אח/ות בהוראת רופא.

25/11/2011 | 02:37 | מאת: haim caspi

אני לוקח 2 כדורי בונדורמין ומתעורר כעבור שעתיים ולא יכול להרדם האם אני יכול לקחת עוד 2 כדורים? בברכה חיים כספי

לקריאה נוספת והעמקה

חיים שלום התשובה היא ממש לא!! גם שני כדורים זה יותר מדי במיוחד אם זה בכלל לא עוזר לך, אני מציע לבדוק את ענין השינה יותר לעומק, מרפאת שינה יכולה להיות כתובת טובה לכך.

23/11/2011 | 15:49 | מאת: יפית

אימי בת 78,התלוננה על כאב בטן ממושך,רופאת המשפחה אמרה שזה כתוצאה ממתח נפשי,ואכן אימי סיפרה לה שיש לה סיוטים,והיא תולשת את שער ראשה,היא שונאת את עצמה וכו',הרופאה המליצה על פסיכיאטר אך אימי טענה שבעבר לפני כמה שנים,קיבלה תרופות שגרמו להזיות,ואינה מוכנה לקחתם שנית.הרופאה רשמה לה כדור להרגעה. האם כדורי הרגעה מספקים במצב נפשי כזה. אודה על תשובתך

לקריאה נוספת והעמקה

יפית שלום על אילו כדורים מדובר? את מתארת תגובות די קיצוניות ל"מתח נפשי", אני לא יודע מה אימך קיבלה בעבר וכאמור לא מה היא מקבלת כעת.

21/11/2011 | 19:57 | מאת: חי

אבי, בן 95, נמצא בבית אבות פרטי במחלקה סיעודית,מתהלך בעזרת הליכון, אוריינטציה משובשת וזקוק לעזרה ברחצה (מוגדר כדימנטי).האם משרד הבריאות עוזר בתשלום/כח עזר בכל מקרה או שתלוי איזה בית אבות. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

חי שלום מטופל שהוגדר כחולה סיעודי או תשוש נפש על ידי צוות לשכת הבריאות, וזקוק לאשפוז בבית חולים סיעודי / לתשושי נפש, זכאי לקבל סיוע במימון האישפוז ממשרד הבריאות ("קוד") בתנאים שנקבעו בנוהל אשפוז חולים סיעודיים שפורסם על ידי משרד הבריאות. באתר משרד הבריאות תוכל למצוא את רשימת המוסדות המורשים לאשפז מטופלים שזכאים לקוד המדובר.מצורף הקישורhttp://www.old.health.gov.il/units/pharmacy/institution/inst_castom_out.asp

17/11/2011 | 23:18 | מאת: שושנה

שלום, רציתי להתייעץ בקשר לסבתי שעברה את גיל שמונים. בשנה האחרונה חלה התדרדרות במצבה המנטלי שבאה לידי ביטוי בכך שהיא חווה הזיות. מדי תקופה היא רואה אנשים מסתובבים בביתה. רופא גריאטר שאבחן אותה סבר כי לא מדובר בדמנציה אלא בבלבול שקורה מדי פעם. הבחנו כי הדבר מתרחש בעיקר כשהיא לא אוכלת כמו שצריך או כשהיא לא לוקחת את הכדורים שלה כמו שצריך. השבוע המצב התדרדר לכך שהיא כל הזמן רואה אנשים בביתה. היא יודעת שזה לא אמיתי אבל עדיין זה מבלבל אותה מאד. היא גרה לבדה אך יש מישהי שבאה אליה כל יום לארבע שעות, ואנו בני המשפחה מנסים לבקר אותה ככל הניתן. אנחנו לא יודעים למי לפנות. מרגישים שאי אפשר להשאיר אותה לבד אך גם אין אפשרות להישאר איתה 24 שעות. בקיצור - עם מי ניתן וכדאי להתייעץ - עם פסיכיאטר? מה ניתן לעשות באופן מיידי? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שושנה שלום זה אכן נשמע שסבתך זקוקה להשגחה של 24 שעות, ישנן שתי אפשרויות: עובד זר שיהיה איתה בבית (צריך לקחת בחשבון שדרוש זמן לארגון) או סידור מוסדי במקום שיתאים לצרכיה.

20/11/2011 | 17:24 | מאת: שושנה

החלטנו לקדם את נושא העובד הזר. אך סבתי ברגעיה הצלולים מסרבת בכל תוקף לכך. האם יש מאמרים או מקומות עימם נוכל להתייעץ לגבי איך לשכנע אותה? אני משוכנעת שהעובדת הסוציאלית המלווה אותנו תוכל לתת טיפים אך הייתי רוצה גם לקרוא מידע בנושא.

10/11/2011 | 23:10 | מאת: א.ר

שלום רב, סבתא שלי בת 91. ברקע אלצהיימר. כבר יומיים שהיא לא אוכלת ולא שותה. כאשר נותנים לה מים היא מחזיקה אותם בפה ולא בולעת. כך זה נמשך עד שבסוף היא יורקת את המים. כשאומרים לה לבלוע זה גם לא עוזר. כל דבר אחר שהיא מכניסה לפה לא טעים לה או מתוק מידי. 1) מה ניתן לעשות כי המצב יכול להידרדר להתייבשות וגם ככה היא בתת תזונה. 2) קראתי על האופציה של PEG והזנה דרך צינורית מדופן הבטן. האם זה מתאים לגילה? תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום א.ר. הפסקת אכילה ושתיה הם בהרבה מקרים אחד השלבים בדמנציה מתקדמת מאוד ואין דרך לגרום לאותם חולים לעשות זאת אלא באמצעים של הזנה מלאכותית כמו זונדה או peg, הגיל אינו מהווה מניעה לשימוש באמצעים אלה. ההיבט היותר משמעותי בעיני הוא דווקא ההיבט האנושי/אתי של הארכת חיים בכוח אבל זה כבר דיון אחר לגמרי.

07/11/2011 | 20:06 | מאת: חנה

אבקש לדעת מה ההבדל בין חולה המוגדר כסיעודי לבין חולה המוגדר כתשוש ( לא נפשי) ? האם לצורך קבלת קוד אשפוז בבית אבות פונים למשרד הבריאות במקרה של חולה סיעודי ולמשרד הרווחה במקרה של חולה תשוש ? בתודה מראש חנה

חנה שלום חולה סיעודי הוא אדם שאינו נייד באופן עצמא וזקוק לעזרה רבה מאוד עד מלאה בפעולות היומיום כמו רחצה, אכילה, הלבשה ובד"כ אינו שולט בסוגרים. במקרה זה הפניה היא למשרד הבריאות. אדם תשוש הוא נייד, שולט על סוגרים וכזה הזקוק לעזרה מסויימת, בד"כ קלה בפעולות היומיום, במקרה זה הפניה היא לרווחה.

25/10/2011 | 08:51 | מאת: ע.

שלום, אמי בת 81 שברה את האגן לפני 8 שבועות ואותר שבר בפוביס. נשלחה להחלמה בבית, ללא ניתוח. חודש לאחר הנפילה החלו כאבים עזים במצב של ישיבה. כעבור שבועיים אושפזה בניסיון לאתר את מקור הכאב ולאזן כאב. אותר שבר נוסף בעצם העצה - לא ברור אם הוא מסביר את מצבה ומכל מקום על פי מה שנאמר "אין מה לעשות"/"הזמן יעשה את שלו". אתמול עברה מאשפוז לשיקום (באשפוז) במצב זהה למצב שבו אושפזה. וללא ירידה משמעותית בכאב. הכאב אינו מאפשר לה להיות במצב של ישיבה כלל. היא יכולה ללכת בעזרת הליכון אך לא לשבת. אוכלת בשכיבה, אינה עצמאית בשל כך בשירותים. סובלת מאוד. עצה? כיוון?

לקריאה נוספת והעמקה

ע. שלום סוג השברים שאת מתארת אכן לא מטופל בצורה ניתוחית אלא באמת לתת לזמן לעשות את שלו, חשוב רק לדעת שההחלמה היא איטית מאוד. הכאב הוא כמובן הבעיה העיקרית פה ובהחלט יכול להסביר את מצבה כפי שאת מתארת אותו, משום כך גם הטיפול העיקרי פה הוא הטיפול בכאב. קיימות היום תרופות יעילות מאוד לטיפול בכאב שמתאימות גם לטיפול בקשישים, צריך להגיע למינונים כאלה שימנעו ממנה סבל ויאפשרו לה לתפקד ברמה מסויימת.

25/10/2011 | 08:45 | מאת: ע.

שלום, אמי בת 81 שברה את האגן לפני 8 שבועות ואותר שבר בפוביס. נשלחה להחלמה בבית, ללא ניתוח. חודש לאחר הנפילה החלו כאבים עזים במצב של ישיבה. כעבור שבועיים אושפזה בניסיון לאתר את מקור הכאב ולאזן כאב. אותר שבר נוסף בעצם העצה - לא ברור אם הוא מסביר את מצבה ומכל מקום על פי מה שנאמר "אין מה לעשות"/"הזמן יעשה את שלו". אתמול עברה מאשפוז לשיקום (באשפוז) במצב זהה למצב שבו אושפזה. וללא ירידה משמעותית בכאב. הכאב אינו מאפשר לה להיות במצב של ישיבה כלל. היא יכולה ללכת בעזרת הליכון אך לא לשבת. אוכלת בשכיבה, אינה עצמאית בשל כך בשירותים. סובלת מאוד. עצה? כיוון? תודה רבה

21/10/2011 | 00:22 | מאת: משה

שלום, אני מקווה שהגעתי לפורום הנכון. ברצוני להעלות שאלה קצת יוצאת דופן, אני מניח. קרוב משפחה שלי הוא אדם בשנות החמישים לחייו, הוא סובל מפיגור קל ומבנה גופו ילדי במה היבטים: ראשית שער ראשו כלל לא האפיר, והוא נראה ממש כמו של בחור צעיר. שנית, מעולם לא צמח לו שיער פנים ולכן הוא לא מתגלח (יש לו כמובן גבות ושיער בשאר הגוף, אך מעט). שלישית, הוא נמוך מאוד, בערך כמו ילד בכיתה ה', אך לא נראה כמו גמד, אלא יותר כאדם לא מפותח. רציתי לדעת אם תופעות שכאלה עשויות להעיד על על תהליך הזדקנות מואט? תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

משה שלום שאלה מעניינת אך איני יודע את התשובה, אם איני טועה, ליקוי בהתפתחות הגוף אינו בהכרח קשור לתהליך ההזדקנות. אני מציע שתפנה את השאלה לפורום שעוסק בגנטיקה או אולי בהפרעות התפתחות.

אני בת 68 ומקבלת הרבה תרופות ,האם אפשר להפריד בין לקיחת התרופות בבקר ,או בערב, מה מתאים למה ?מה רצוי יותר ? אני מקבלת אלטרוקסין לתת פעילות נורמיטן ,דיסודיאזיד,סלואו קיי ללחץ דם,,בזפיברט לשומנים בדם,לנטון לעודף חומציות.בנוסף אני לוקחת ויטמינים: מגנזיום,אבץ,ויטמין די,אומגה 3,ורוטס איטש אר,לנשירת שיער.

לקריאה נוספת והעמקה

שרית שלום לנטון ואלטרוקסין -בבוקר לפני האוכל יתר התרופות - אין חשיבות, רצוי כמובן שיילקחו פחות או יותר באותה שעה מדי יום, כנ"ל לגבי הויטמינים.

24/10/2011 | 12:41 | מאת: מתמצא

כ-2000 בני אדם מתים מדי שנה בישראל כתוצאה מריאקציה בין תרופתית... חשוב להתייעץ עם רוקח מקצועי.

אמא כבת 90 לאחרונה מסרבת לאכול כאשר מציעים לה אוכל כועסת ורוצה לזרוק על האדם שמציע לה. רוצה רק להשאר במיטה התחלנו לתת לה אנשור, כמובן שנוטלת עוד תרופות ולכן חייבת לאכול..מתגוררת בבית עם אבא בן 91+פיליפינית.

ג'ודי שלום אני מציע לפנות עם אימך להערכה גריאטרית.

23/10/2011 | 12:37 | מאת: ג'ודי

מודה על התגובה

15/10/2011 | 15:26 | מאת: אריאלה

שלום, אימי בת 65 חיה עם אחותי ופעוט בן שנתיים וחצי, לאחרונה , לאחר אשפוז ממושך בבי"ח, אובנה כנשאית לKPC OXA 48 , לא ניתנה לנו שום הדרכה בנוגע לחיים במחיצת נשא לחיידק, הבנתי שמדובר בזן נדיר ובעייתי של קלבסיאלה, האם תוכל להמשיך לחיות איתנו בבית, האם יש צורך לאחותי לי, לבנה ולבן שלי (שלוש שנים) לעבור משטחי צואה לזיהוי הטפיל?מהן ההשלכות במקרה של הדבקה? אשמח לתשובה במהרה. תודה

אריאלה שלום השאלה שלך מתאימה יותר לפורום שעוסק בגסטרואנטרולוגיה, אני מציע שתעלי אותה שם.

15/10/2011 | 06:35 | מאת: יעל מימון

אמא בת74 לפי תעודת זהות.אך בת 69.5לפי חישובינו בנותיה(8במספר)(כי בזמנו עלו לארץ עם תעודות זהות מפוברקות.אמא עד שנת 2009כולל הייתה בריאה כשור!מעולם לא נטלה כדור אף לא ביקרה במרפאה.וב2009 החליקה קיבלה מכה ומאז הכל השתבש.בעיות עצמות מפרקים-הובילו לאישפוזים וכרגע היא נוטלת 5מיליגרם פרדינזון,1 ציפרלקס,15 טיפות די,בי 12 מתחת ללשוןופחות או יותר מתפקדת עם עזרה של מטפלת.כעת החלו בעיות עם הקיבה עצירויות ממושכות ולא נעימות כלל ולפני יומיים בערב חג סוכות החל לתקוף אותה כאב חדש וחד בגב התחתון. (שלי מהצד ממש הזכיר לי את צירי הלידה שעברתי בעת לידתי).הכאב היה בהפסקות וכשבא היה חדדדדד!!!וכואב מאוד!אמא התפתלה מכאבים.הזמנו רופא שנתן לה זריקת אביטרן וכדור אסיבאל וואליום מתחת ללשון שעזר כ24 שעות ואז מידי פעם הכאב הזה מפתיע ובמיוחד כששוכבת לנוח.אשמח להדרכה וייעוץ .יעל מימון

לקריאה נוספת והעמקה

יעל שלום הדבר הבסיסי ביותר לדעתי היא בדיקה רפואית כדי לנסות לאבחן מה מקור הכאב, האם הוא על רקע בעיה אורטופדית בעמוד השדרה? האם נחבלה באזור? האם נפלה? את כותבת שהיא מטופלת בפרדניזון, טיפול בסטרואידים לאורך זמן עלול גם לפגוע בעצמות, ייתכן וזו הסיבה. כדאי לברר גם מה פשר העצירויות, עצירות קשה יכולה להתבטא גם כן בכאבים חזקים ולא רק בקושי ביציאה. הטיפול התרופתי שאימך קיבלה אולי עזר לה זמנית אך כמובן שלא פתר את הבעיה ולכן אני ממליץ כאמור על בדיקה יסודית יותר.

07/10/2011 | 05:12 | מאת: ע

שלום, אמי נפלה לפני שישה שבועות ושברה את עצם הפוביס. לא נזקקה לניתוח. לדברי האורתופד השבר מחלים יפה. לפני כשבועיים החלה התדרדרות חמורה במצבה. סובלת כאבים עזים, צועקת, אומללה ומדוכאת. מתקשה לתפקד בשירותים וכו'. לא מתלבשת לבד, לגמרי תלויה בנו. כל זה לא היה כך לאחר הנפילה. אורותופד ורופא משפחה אינם מאתרים את סיבת הכאב ומנסים משככי כאבים שונים. מורפיום שניתן לה שלשום בלבל אותה מאוד וגרם לבחילה עזה וכעת מפסיקים. היא ירודה, מדוכדכת ודעוכה. אשמח לכל עצה כדי ... להודעה המלאה

לקריאה נוספת והעמקה

ע. שלום לאור ריבוי התסמינים שאת מתארת אני מציע לפנות עם אימך להערכה גריאטרית כוללת אצל רופא גריאטר.

03/10/2011 | 22:18 | מאת: יהודית

לאמא בת 77 איבחנו אלצהיימר לפני שנתיים וחצי. לאחרונה היא מתלוננת כל הזמן שקר לה מאד והיא ממש רועדת, לאחר שמכסים אותה במשהו חם יותר, היא מזיעה כולה והמטפלת נאלצת להחליף לה בגדים 3 פעמים בלילה. שאלתי היא האם זה קשור ישירות למחלה או שזו אולי תופעת לוואי של אחת התרופות שהיא נוטלת? והאם אפשר לעזור לה?? מודה מראש על תשובתך המלומדת. בכבוד רב, יהודית

לקריאה נוספת והעמקה

יהודית שלום לתופעה שאת מתאר אין קשר לאלצהיימר, יחד עם זאת כדאי לדעת שתלונות של אנשים הסובלים מדמנציה לא תמיד קשורות למה שבאמת מציק להם, הם יכולים לדוגמא להתלונן על כאבי בטן כאשר הסיבה האמיתית אי איזושהי אי נוחות שלאוו דווקא קשורה לבטן, כך גם עם תחושת קור. בכל מקרה כן צריך לבדוק אם משהו בכל זאת אינו כשורה, אני הייתי מציע להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי בדיקות דם ושתן כדי לשלול זיהום שאולי גורם לזה. ליקוי בתפקוד בלוטת התריס יכול גם כן לגרום לזה. האם מדדתם לה חום?? (אם הרעידות הם גם בפה לא למדוד חום בפה אלא בפי הטבעת) ייתכנו מצבים של גלי חום דווקא בלילה. הזעה יכולה להיות ביטוי לירידת חום או פשוט לכיסוי עודף שגורם לזה. אני לא מכיר תרופות שגורמות למה שאת מתארת אבל אם תרשמי לי מה היא לוקחת ניתן לבדוק זאת. שנה טובה וגמר חתימה טובה.

30/09/2011 | 13:23 | מאת: נעמי

אבי בן 78 חולה פרקינסון ומקבל תרופות רבות למצבו. מצבו התדרדר בתקופה האחרונה- הוא התחיל בימים האחרונים לקחת תרופה אנטי דיכאונית סרנדה. בשלב זה מצבו רק הורע והוא יותר פראנואידי והוזה דברים. הוא גר עם מטפלת צמודה אבל אף פעם לא מסתדר איתה.(החלפנו עד כה למעלה מ 5 מטפלות בשנה האחרונה). האם דיור תומך יכול להיות פתרון? האם יש בעל מקצוע שניתן להתייעץ איתו. אני רוצה לציין שעשינו עד כה הרבה אבחונים אצל רופאים גריאטרים. השאלה האם יש מישהו שיודע לעזור בנושא כזה?

לקריאה נוספת והעמקה

נעמי שלום את יכולה לפנות לאחת מהחברות העוסקות ביעוץ והכוונה (השמה)לבתי אבות, קיימות מספר חברות כאלה ותוכלי למצוא פרטים עליהם באינטרנט.

27/09/2011 | 06:37 | מאת: דליה

אביבן 83 עבר אירוע מוחי קל לפני כ8 חודשים. חלה ה טבה במצבו ולאחר חודש החל לצעוד בעזרת הליכון.סרב לצאת מהבית וכנראה שסבל מאירועים קטנים שכן החלה הדרדרות במצבו.בחודשייים האחרונים חלה הדרדרות משמעותית בצבו והפך לסיעודי. יש לציין שלאחר שושפז בבית חולים פעם בשל דלקת ריאות ופעם בשל עצירת שתן ההדרדרות החריפה. כרגע יש מטפלת אך אנחנו מטפלים בו סביב השעון. הפסיק לדבר ביום אחד ולאחר יומיים החל לאמר מילים בודדות ואפילו חצאים.מרגישים חסרי אונים ולא יודעים כיצד לשמר את מצבו. חברה המליצה על אבחון פסיכוגריאטרי. ממי אנו מבקשים זאת? האם מגיע לו אבחון כזה? אשמח לקבל תשובתך במהרה.

לקריאה נוספת והעמקה

דליה שלום בשלב ראשון פני לרופא המשפחה ובקשי הפניה עבור אביך לפסיכוגריאטר. בכל קופות החולים ישנם פסיכוגיאטרים או מרפאות גריאטריות שם יוכלו לבצע הערכה מתאימה לאביך.