פורום טיפול פיזיותרפי

הפיזיותרפיה מטרתה להביא לתפקוד מרבי של האדם, בהתאם ליכולתו. הפורום יספק מענה לשאלות על נושאים בתחום השיקום האורתופדי: * כאבים: פרקים, גב תחתון, גב עליון, כתפיים, צוואר, ברכיים וכפות רגליים. * שיקום לאחר תאונות, חבלות ופציעות. * מידע על מיגוון מחלות הקשורות למערכת שלד-שריר. * מידע על מיגוון הטיפולים לכאב. * מידע על הטיפולים הנעשים במסגרת מכוני הפיזיותרפיה. הפורום יספק מענה לשאלות בנושא שיקום פגיעות ספורט וייעוץ לפעילות גופנית בילדים ומבוגרים: * מניעה, טיפול ושיקום בפגיעות ספורט בילדים ומבוגרים. * פעילות גופנית לאוכלוסייה הבריאה. * פעילות גופנית לחולי סוכרת, לב, עודף משקל, יתר לחץ דם ועוד גורמי סיכון. * מידע על הייעוץ לפעילות גופנית הניתן במכבי.
326 הודעות
300 תשובות מומחה

מנהל פורום טיפול פיזיותרפי

30/12/2015 | 22:53 | מאת: מיכאל

שלום איך להעביר נכון חולה סעודי של מאה אחוז מכיסא גלגלים למיטה וממיטה לכסא גלגלים? תודה

30/12/2015 | 22:57 | מאת: מיכאל

אשמח גם לקבל סרטון הדרכה אם אפשר... תודה

30/12/2015 | 21:22 | מאת: ירון אהרוני

שלום רב קיבלתי אבחנה בצילום MRI שיש לי קרע קטן בלברום בכתף ושאזדקק לניתוח. השאלה שלי היא האם פיתוח גוף (bodybuilder) עלול להפריע למהלך הניתוח. במהלך בדיקת ה mri נאמר לי שבגלל שהשריר גדול היה קשה יותר מבדרך כלל להזריק את החומר.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב . אתה שואל האם פיתוח הגוף עלול להפריע לניתוח , זו שאלה שרצוי להפנות למנתח . רפואה שלימה . ירון טילינגר . פיזיותרפיסט מכבי שרותי בריאות.

20/12/2015 | 08:33 | מאת: עוז

שלום רב, אני מתאמן בחדר כושר קבוע ולאחרונה יש לי כאבי גב עליון בצד ימין למעלה באזור השכם. הרגשה של שריר תפוס. טיפלתי במדבקות, משחות, וכדורי בטארן, וכלום לא עזר. קבעתי שוב תור לאורטופד לפני 3 ימים והוא רשם לי(שבהם אני במנוחה מוחלטת)זריקת וולטרן וארקוקסיה 90 מ"ג וכלום לא עוזר בינתיים. יותר מזה, אני מרגיש שזה מקרין כאב לזרוע ימין. ביצעתי מיפוי עמוד שידרה ואין ממצאים של גידולים. אני חושש שזה כן קשור לעמוד שידרה...או לידו אני רוצה לחזור להתאמן וחושש. מה זה יכול להיות? אילו בדיקות עוד אפשר וצריך לעשות? לתשובה מהירה אודה...

לקריאה נוספת והעמקה

עוז שלום, ייתכן ויש לך לחץ בעמוד שדרה צווארי או גבי שגורם להשלכת הכאב לשכם ולזרוע. במצב כזה מציע שתפסיק אימוני כוח לפחות למשך שבוע ותחזור לאימונים עם הפחתת של העומס ב-50% במשקלים\חזרות\סטים ובמידה ויחול שיפור תעלה בהדרגה. במידה ולא אני ממליץ על הפסקת אימוני הכוח עד לקבלת טיפול ולהטבה. במקביל פנה לפיזיותרפיסט על מנת לקבל ייעוץ וטיפול. בהצלחה

19/12/2015 | 20:29 | מאת: uda

שלום שמי יהודה ואני שמונה חודשים לאחר אורטוסקופיה בברך שמאל חזרתי לריצה כחודשיים לאחר הטיפול ובצורה הדרגתיתמאוד רק לאחרונה הגברתי קצב אימונים, ביום חמישי במהלך ריצה הרגשתי כאב חד מאחורי הברך שעבר לאחר הפסקת הריצה לאחר מנוחה של יומיים חזרתי לריצה ושוב לאחר כ 5 קמ חזר אותו כאב חד מה לעשות ?

לקריאה נוספת והעמקה

יהודה שלום, אני מציע שתפסיק לרוץ במשך שבוע ותחזור לרוץ בקצב איטי ב-30% מהרגיל. לא ברור לי איזה מרחק אתה רץ, מה התדירות ובאיזה קצב? בכל אופן נסה לרוץ עד חצי שעה במשך מספר אימונים. והפחת את מספר האימונים ל1-2 בשבוע. בשבועיים הראשונים. במידה ולא מסתדר, פנה לפיזיותרפיסט לצורך הערכה וטיפול. בהצלחה!

20/12/2015 | 08:42 | מאת: יהודה שחם

תודה אני רץ שלוש פעמים בשבוע 10-15 קמ בקצב של 6 דק לקמ האם נדרש תרגול?

16/12/2015 | 10:58 | מאת: ראומה

שלום, נפצעתי בכף יד, ואני צפויה לשיקום אורטופדי ממושך (חיברו לי מחדש אצבעות). מחפשת מישהו שעשה שימוש בכפפת אימון HANDTATUR, שמוכר או ממליץ על מטפל בירושלים שעושה בה שימוש. תודה! יהיה קשה לאתר כזו כפפה, היא עולה כאלפיים דולר, אז אם למישהו יש רעיון איפה לחפש אשמח לשמוע

20/11/2015 | 23:26 | מאת: א

שלום רב, לאחר שבר במרפק ועושה טיפולים כעת ובזמן הטיפול שמנסים לישר ולקפל את היד מאוד מאוד כואב משכך כאבים לא עוזר איך אפשר פסיכולוגית למנוע את הכאב אולי ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב . נתן לקחת נוגדי כאב לפי הטיפול . נתן גם לקרר את המרפק לאחר הטיפול עם שקית סנפרוסט קפואה על מנת להוריד כאב . בברכה ובברכת רפואה שלימה . ירון טילינגר . פיזיותרפיסט - מכבי שרותי בריאות.

תיאור (מדוייק עד כמה שאני יכול) לפציעת ריצה: בבוקר עם היציאה מהמיטה יש כאב עמום באיזור אחורי תחתון של השוק הימנית (מיקום הכאב: משני צידי גיד האכילס, בגובה של כ 15 סמ' מהריצפה עם רגל יחפה) למשך מספר הצעדים הראשונים, ושחולף לו לאחר כמה דקות. הכאב מופיע גם בזמן ירידה מהירה במדרגות. גיד האכילס עצמו אינו רגיש למגע או צביטה אלא הכאב בא מצידי הגיד (מהשרירים?). אם אני מבצע heel drops לפי פרוטוקול Alfredson אין כאב כאשר הרגל ישרה. אבל נסיון לבצע heel drop דומים עם רגל מכופפת מוביל מיד להופעת הכאב - שאינו חזק במיוחד (נניח 4-5 בסולם כאב). אבל הכאב הזה בהחלט מתחזק ככל שירידת העקב נמוכה יותר (כלומר כשיש מתיחה משמעותית יותר). זה גורם לי לחדול מן התרגיל מתוך חשש לנזק. מכיוון שלהבנתי הפרוטקול הנ''ל מיועד לבעיות בגיד האכילס ולא לבעיות שבשריר (כנראה הסוליה, soleus) אינני יודע אם מדובר בעצם בפציעה (מתיחה\קרע) בחלק התחתון של שריר הסוליה (או באיזור החיבור של שריר הסוליה עם גיד האיכלס) או שמדובר בגיד אכילס ''מודלק'' (אבל הגיד אינו כואב למגע). ניסיתי לנוח כשבועיים-שלושה אבל לאחר שרצתי היום, בתחילת הריצה לא כאב, אבל לאחר כ 3 קמ' הבעיה הזו הופיעה שוב. כיצד פותרים את זה? האם מנוחה שלימה לעוד שבועיים-שלושה (או יותר?) כלומר האם להימנע מ heel drops שמובילים להופעת הכאב המתואר? אשמח לעיצה והכוונה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב . נשמע שיש לך ידע רב והבנה וזה דבר מבורך. אני מציע להגיע לבדיקה מסודרת במכון פיזיותרפיה על מנת להערי ך את מצב השרירים בשוק . במידת הצורך נתן יהיה לבקש גם הדמיה משלימה של אולטראסאונד לרקמה הרכה על מנת לברר את שלומות הרקמה. גורם נוסף -הוא מנח כף הרגל והצורך בהתאמת מדרס או נעל אחרת. רפוה שלימה ירון טילינגר פיזיותרפיסט . מכבי שרותי בריאות.

09/09/2015 | 10:45 | מאת: ליאור

שלום, בן 26, מתעסק בפעילות ספורטיבית (קרוספיט, חדר כושר), לפני כשלושה חודשים התחיל לי כאב עצבי ותחושה מוזרה (נמלול, צביטות וכו') סביב ברך שמאל (בעיקר בצד החיצוני). בהתחלה התעלמתי, וכל פעם כהכאב הופיע נחתי לכמה ימים. עם הזמן התחושה התפשטה גם מעט לרגל השנייה, ולפנים השוק של הרגל. ראיתי פיזיותרפיסטית, ומאבחון ראשוני (כיפוף הפוך של הגב) היא הניחה שמדובר בעצב פגוע בגב שרק צריך מנוחה. לאחר מנוחה של שבועיים (והפסקה של הכאב) חזרתי להתאמן, ושוב הכאב הופיע ויותר חזק. הכאב מופיע בעיקר לאחר ריצה, תרגילי רגליים ומאמץ של גב תחתון. כרגע הוא כבר בא והולך באופן די קבוע למעשה ורק מתגבר לאחר הדברים הנ"ל ראיתי אורטופד, ולצערי הוא לא ענה לי על השאלות ורק שלח אותי לבדיקת EMG. יש לי בדיקת EMG בעוד שבועיים, אבל בשביל השקט הנפשי שלי אני רוצה לשאול כאן: -האם המשך האימונים פוגע בתהליך ההחלמה? (זאת אומרת - האם להפסיק לגמרי להתאמן עד בירור התוצאות) -מה הסיכוי שהדבר יהפוך לכרוני? -מה דרכי הטיפול וזמן ההחלמה של עצב פגוע? תודה, ליאור. (אוהב ספורט מושבע ומודאג ביותר מההמשך...)

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ליאור, אני מבין את חששך ואת רצונך מצד שני המשיך בפעילות. עונה לך בגוף השאלות: האם המשך האימונים פוגע בתהליך ההחלמה? (זאת אומרת - האם להפסיק לגמרי להתאמן עד בירור התוצאות)- עדיף שתיתן מנוחה. אתה יכול לנסות אימון אירובי אחר אופניים או cross trainer אך עדיף להפסיק אימוני כוח לפחות 2-3 שבועות. -מה הסיכוי שהדבר יהפוך לכרוני? יש סיכוי כזה ולכן תן לגוף מנוחה עד להמשך הברור וסיום הפיזיותרפיה או טיפול אחר בהם תשמע מהמטפל מה דעתם לגבי המשך האימונים -מה דרכי הטיפול וזמן ההחלמה של עצב פגוע? יש מגוון טיפולים הכוללים פיזיותרפיה דיקור , תרופות ועוד. מציע שתמשיך בפיזיותרפיה במקביל לברור הרפואי. בהצלחה ושנה טובה ובריאה !

01/09/2015 | 11:38 | מאת: דינה

שלום רב אני גמלאית, מורה לשעבר, בת 62, גובהי כ 158 ס"מ, שוקלת 80 ק"ג. מזה כמה שנים סובלת התקפים במרפק יד שמאל. הוא תפוס וכואב. איני יכולה ליישר את היד. זה נמשך כמה שעות כל פעם, ביום ובלילה, עמידה שכיבה וישיבה. בד"כ לאחר עבודת בית קשה. הרופא טוען שחלק מהעצם התנתק כתוצאה מחבלה. איני זוכרת חבלה בעוצמה כזו שתנתק חתיכת עצם. נשלחתי לרנטגן. להלן ממצאי הרופא מילה במילה: תנועות מלאות ומעט מכאיבות, רגישות לטראלית. בצילום מרפק שינויים ניווניים ורגמנט די גדול כנראה מנותק קדמית למרפק. אני שואלת 3 שאלות: מה פשר אבחנת הרופא? מה כדאי לעשות בנידון? אני פעילה מאוד. כיצד להאט שינוייים ניווניים? רוב תודות!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב . הפענוח של הרנטגן תואם את מה שהרופא חשוד בו . חלק מושחרר של עצם שנמצא באיזור המפרק ויתכן ומידי פעם הנכנס לתוך המפרק ומייצר כאב חזק וחוסר יכולת להניע את המפרק . נתן לדמיין את המפרק בגלגל שיניים שנכנס אליו גרגר אבק ומונע ממנו לנוע בצורה טובה . לגבי הטיפול - שווה לחזור ליעוץ עם הרופא ויתכן שיומלץ ניתוח להוצאת החלק המשוחרר. לגבי השינויים הניווניים - הם לא בעיה בפני עצמם והם ממצא נורמלי לגיל . אני ממליץ להשאר פעילה ולהפעיל את היד והגוף באופן כללי . כמובן שבזמן של כאב אין טעם להפעיל הכוח ולהגביר את הכאב לסיכום- יתכן וכדאי ניתוח + שווה להשאר פעילה . רפואה שלימה . ירון טילינגר . פיזיותרפיסט - מכבי שרותי בריאות .

23/08/2015 | 17:13 | מאת: פרנקו

אני בן 38, בריא, לפני מספר חודשים נחבלתי ברגל ימין, עשיתי צילום MRI לברך ימין. ממצאי הבדיקה הדגימו "כמות קטנה של נוזל בבורסה הסופרה-פטלרית וברצסים הפארא פטלרים". לפעמים מרגיש כאבים וצריבה בברך בעת פעילות מואצת. השאלה: 1( האם ניתן להמשיך עם פעילות ספורט כמו ריצה ? 2) מה אפשר לעשות ואיזה טיפול אתה ממליץ בכדי להקל עליי מבחינת הכאבים. תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

מתנצל על העיכוב בתשובה השאלה: 1( האם ניתן להמשיך עם פעילות ספורט כמו ריצה ? אתה יכול לרוץ אך תלוי מה מידת הכאב. במידה הכאב בינוני ומעלה תפחית את המרחק ב-50% ותראה מה קורה לאחר אימון אחד או שניים. הבמידה ויימשך הפסק בינתיים. 2) מה אפשר לעשות ואיזה טיפול אתה ממליץ בכדי להקל עליי מבחינת הכאבים- פנה לפיזיותרפיסט על מנת לקבל אבחון ייעוץ וטיפול

12/07/2015 | 23:10 | מאת: שירלי

היי, ביקרתי היום אצל אורטופד עם ביתי בת ה7 חודשים לאחר שהבחנתי שאינה מצליחה לישר את האגודל כמו ביד השניה, הרופא אמר כמדובר בגיד מקוצר, רציתי לשאול אם הממצא יכול להיות מדויק ללא צילום? באיזה גיל אפשר לנתח דבר כזה? האם מדובר בהרדמה מלאה? והאם מניסיונכם תוכלו להמליץ לי לאיזה מרפאה לגשת להמשך טיפול... תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום טליה, אבחון בעיה ברקמה רכה כמו גיד נעשה על סמך בדיקה גופנית . בדיקה משלימה אפשרית - בדיקת אולטרסאונד. השאלה עד כמה ההגבלה ביישור האגודל? בגיל 7 חודשים המניפולציה של תנועות עדינות עדיין לא מפותחת ולכן קשה לקבוע כעת מה חומרת הבעיה ובוודאי מוקדם לדון בניתוח. ממליץ שתתייעצי עם אורתופד ילדים. בהצלחה !

16/07/2015 | 10:41 | מאת: שירלי

תודה רבה על ההתייחסות. אני נורא סקרנית איך ידעת מה שמה של ביתי :) כיוון שרשמתי את שמי

12/07/2015 | 06:30 | מאת: טליה

שלום רב, לפני שבוע טיפסתי על גדר גבוהה ובמהלך הטיפוס כנראה נחבלתי בכף הרגל (לא זוכרת שקיבלתי מכה, אבל מיד לאחר הטיפוס החלו כאבים חזקים והתקשיתי לדרוך עליה). ניגשתי להיבדק ובצילום ראו שבר ניתוק בבסיס אצבע 4. הרופא קיבע לי את האצבע, עבר שבוע מאז, אבל אני עדיין סובלת מכאבים חזקים בדריכה ומתקשה להניח אותה על הריצפה. מה הצפי להחלמה? ומה ניתן לעשות כדי לעזור להחלמה? מתי אוכל לשוב לפעילות רגילה? (אני מאתמנת ביוגה...) ומה זה בכלל שבר ניתוק? טליה

לקריאה נוספת והעמקה

בוקר טוב . שבר ניתוק הוא שבר בקצה העצם במקום בו נאחז גיד . כשהיג נמתח בורה חזקה הוא תולש איתו חתיכה מהעצם שבה הוא נאחז וכך נוצר השבר . תוכלי לראות מידע על הנושא באינטרנט , למשל כאן - http://www.consultantlive.com/articles/acute-ankle-injuries-part-1-office-evaluation-and-management ככול שבר גם שבר זה מחייב מנוחה על מנת לתת לעצם להחלים ולאפשר לגיד להתחבר בצורה טובה לעצם במקום בו הוא אמור להתחבר . משך ההחלמה תלוי בחומרת השבר ונע בין 3 ל6 שבועות לאיחוי מספק על מנת לשאת משקל עם איזור השבר , אך הכול תלוי במקרה הפרטי שלך ובהתקדמות של ההחלמה . לעת עתה - אין טעם להכאיב ולדרוך בכוח . יש טעם בהנעה מרובה של מפרקי האצבעות וכף הרגל כמו גם הברך הירך אך בלי כאב חזק . אני מעריך שתוכלי לחזור לפעילות עד חודשיים שלושה מהיום . בכול שאלה פרטנית - הרופא המטפל הוא הכתובת והוא מבצע מעקב . רפואה שלימה ירון טילינגר פיזיותרפיסט - מכבי שרותי בריאות .

12/07/2015 | 15:48 | מאת: ריקי

"מחבר:שרון זגון תאריך:24/3/2014 שעה:08:54 שלום רועי, יופי שהתחלת להשתמש (בעצתי...) בגליל להגמשת הגב העליון. מומלץ שתבצע מתיחות של שרירי זוקפי הגו ושרירי ירך אחורי. בטאי צ'י ויוגה מדגישים את הארכה של הגו, "לגבוה". אתה יכול לתרגל את זה לבד- לנסות ולחוש את הגביהה בעמידה ובישיבה. התחושה כאילו חוט דמיוני מושך אותך מהקודקוד. לגבי שחייה- חתירה , להדגיש תנועות ארוכות של הידיים. חתירה לאחור גם מסייע. צריך לשים לב למנח הגב התחתון בעת הציפה במיים - להמנע מהקשתת הגב התחתון ולהחזיק את הבטן בפנים. יש גם תנועות דולפין שעושים וזה טוב - תנועה בצורה גלית מבלי להפעיל את הידיים." השאלה שלי: גם אני סובל מקיפוזיס מגיל צעיר.. במשך שנים עשיתי פילאטיס אשר אכן מכסה את ההמלצות שניתנו כאן, ובמשך השנים האחרונות אני מתמקד יותר בשחייה. היני שוחה 3 פעמים בשבוע; כקילומטר אחד בכל פעם משולב חתירה,חזה וגב (כולם נעשים בצורה נכונה לגב וצוואר, מאמץ, יעילות, וכו). שאלתי היא: האם אתה ממליץ להתמקד בסגנונות החתירה קדימה ואחורה בלבד מאשר שילוב עם שחיית חזה? תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אלי, אין מניעה לשלב סגנון חזה עם בעייה של קיפוזיס. עדיף להקצות לזה עד 20-30 % מנפח האימון ולא יותר מזה. בנוסף מומלץ על ביצוע מתיחות לשרירי החזה וגב ותרגול גמישות לעמוד השדרה העליון לפחות פעמיים בשבוע.

06/07/2015 | 14:47 | מאת: אלי

האם ישנן הגבלות מיוחדות לכמות המרחק בחתירה וגב באימון אחד ולמספר הפעמים בשבוע? ההנחה שלי עד כה היא שכל עוד הגוף והגב לא מורגשים -אז אני בגבולות הנכונים ( כיום 1 קמ בכל משחה X 3 פעמים בשבוע) תודה שוב

07/06/2015 | 20:40 | מאת: שאול.

שלום רב, מה תפקידו העיקרי של סד-לילה בכף הרגל? ומה ההבדל בינו לבין סד-לילה לאצבע הגדולה ברגל? ובאותו הקשר האם קשור בצורה ישירה או עקיפה גם לקנאקים קלים שנשמעים בעת הליכה לעיטים מאותה אצבע גדולה? תודה מראש!!

לקריאה נוספת והעמקה

שאול שלום, תפקידו של הסד בליילה לאפשר מנוחה לכף הרגל במצב נייח ללא תזוזה על מנת להפחית כאבים במידה ומפריעים בשינה. בפועל זה עושה לעתים את ההיפך. סד לבוהן בכף הרגל מיועד: 1. להפחית כאב במפרק הבוהן 2. לשמור על מנח הבוהן ולמנוע קריסה פנימה. לגבי קליקים בהליכה מהבוהן - ייתכן ונובעים מחוסר תנועתיות מפרק הבוהן במשך הליילה.

08/06/2015 | 14:36 | מאת: שאול.

05/06/2015 | 10:57 | מאת: לילי16

הבת שלי בת 11 לאחר שבר מורכב ברגל טריפליין כך נקרא עם שני ברגים לאחר ניתוח עברה החלמה של 6 שבועות ללא דריכה וכעת לאחר שהיינו אצל הרופא אמר שחייבת לדרוך עם משככי כאבים. הילדה טוענת שכואב לה כמו דקירות ולא מסוגלת ללכת רק לדרוך יש לציין שלא המליצו על פיזותרפיה בכלל רק חודשים ללא ספורט מה לעשות אני מרגישה שאנחנו לוחצים על הילדה והיא לא מסוגלת?

לקריאה נוספת והעמקה

לילי שלום, הקושי של הילדה לדרוך מובן ומוכר. ילדים לעתים יותר ממבוגרים מתקשים להפריד בין ההתגברות על הכאב והצורך בחזרה לתפקוד. אני כן ממליץ שתפנו לפזיותרפיה על מנת שתקבל הדרכה ותהיה במעקב וכך גם הבטחון העצמי שלה יגבר. בנוסף לכך לעתים כאשר יש קושי ניכר בדריכה, הפיזיותרפיסט עשוי להמליץ על הידרותרפיה . זוהי פיזיותרפיה במיים, שמסייעת להתגבר על הקושי בדריכה. בהצלחה!

02/06/2015 | 01:36 | מאת: שולי.

שלום רב בן 37 בריא בד"כ, 95 ק"ג, 1.84 ס"מ. מבנה גוף בינוני. מודע לעניין בריאות והכושר. למרות שבשנים האחרונות העליתי כמה קילוגרמים במשקל. בשנה החולפת, כל יום בעת קימה מהמיטה כף רגלי השמאלית העליונה, היינה מכווצת מה שמצריך כל בוקר להפעיל עליה, מן לחץ תוך כדי דחיפתה בחוזקה ברצפה עד שנשמע מן קנאק חלש שמסדר את המצב, (כל בוקר אני פותח את היום בצורה כזאת ולפעמים זה גם קצת כואב ולא נעים), במשך היום לעתים מלווה אותי בכאבים קלים כגון שברי הליכה... לפעמים קורה גם אחרי ישיבה רציפה למשל בעת צפייה בטלוויזיה, משהו שלא היה לי בעבר וכאמור קורה לי יום יום כל בבוקר, עבודתי מלווה בישיבה, אבל לפחות פעם פעמיים בשבוע יוזם הליכות בן שעה קלה לשעה וחצי, עם נעלי ספורט נוחות ריצה-הליכה. האם מוכרת לכם תופעה זאת? מה עליי לעשות כדי למגר תופעה זו? נ.ב. עושה תרגילים קלים לאחר מכן בבוקר -תוך כדי עמידה על מוט משקולת -מתפס ומחליק על המוט, (מן תרגיל שמשתמשים בד"כ לפלטפוס). תודה מקרב לב על העזרה וההכוונה..

לקריאה נוספת והעמקה

שלום שולי נראה שהמתיחות שאתה עושה מתאימות להפגת הכאב בבוקר. במהלך היום אתה יכול לעסות את כף הרגל היחפה בעזרת כדור טניס. מומלץ שבזמן הישיבה תניע את כף הרגל בצורה סבובית ובתנועות מעלה ומטהובנוסף לקום ולעמוד מדי חצי שעה לפחות ולעלות על האצבעות למשך מספר פעמים. מומלץ שתפנה לפיזיותרפיסט לצורך אבחון והדרכה וטיפול.

02/06/2015 | 15:16 | מאת: שולי.

וואו, אין מילים תודה רבה, אעשה ואאמץ את כל מה שרשמתה!!

26/05/2015 | 16:03 | מאת: נדב

לפני כשלושה ימים החלקתי והפיזיותרפיסט שלי אבחן לי צביטה במיניסקוס כמה זמן אקח עד שאוכל לחזור לפעילות?

05/05/2015 | 13:23 | מאת: שולי.

שלום רב, בן 37. מזה כמה שנים, כאבים הולכים וחוזרים באזור פנים השחמות צד ימין. ברגע שזה מתחיל עד שנרגע קצת, משבית אותי כמעט לגמרי, (להרים, להזיז דברים, לשבת לשכב וכדומה).. האם מוכרות תופעה זו, ממה יכולה להיווצר, מה כדאי ניתן לעשות כדי לשפר ומה יכול לעזור אפילו במעט. תודה מראש על התשובה!!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב . האיזור שאתה מתאר מכיל רקמות שונות - שרירי הגב העליון / הצלעות / עצבים ועוד . בהחלט יתכן שאחד מהם מעורר כאב שבא והולך. יש מקום ללמוד תרגול מתאים של חיזוק ומתיחות יחד עם בדיקת יציבה ותיקון יציבה אם ידרש. יתכן ויש גם קשר למנחי עבודה וגם לכך נתן להתייחס בבדיקה . לכן ממליץ להגיע למכון פיזיותרפיה לבדיקה מלאה והתחלת טיפול . בכבוד רב . ירון טילינגר.פיזיותרפיסט מוסמך. מכבי שרותי בריאות.

12/05/2015 | 13:16 | מאת: שולי.

תשובה נכונה מספקת ומהממת!! תודה רבה אעבוד על העניין כמצוין.

29/03/2015 | 22:23 | מאת: אור שן

שלום,לפני כשבוע וחצי נפלתי במשחק כדורסל ומסתבר שיש לי סדק/שבר ללא תזוזה בפטישון החיצוני.הלכתי לשתי רופאים אחד אמר סדק והשני אמר שבר ללא תזוזה.ההיתי רוצה לדעת מה ההבדל ביניהם.בנוסף אני כבר לא כל כך מתקשה לדרוך על הרגל במיוחד עם האביזר שנתנו לי, אז רציתי לשאול מתי אוכל לחזור לשחק כדורסל בצורה מלאה?.עוד שאלה שלי היא האם בזה שאני דורך על הרגל עם האביזר(aircast) אני גורם להחמרה במצב של הסדק.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אור, בשני המקרים מדובר בשבר. הפרשנות היא לגבי חומרת השבר. כאשר מדובר בסדק, הכוונה לשבר קטן ללא תזוזה או תזוזה מזערית בין חלקי העצם השבורה. לגבי החזרה לפעילות מומלץ שתתייעץ עם הרופא המטפל. במידה והרופא אמר שאתה יכול לחזור לשחק כדורסל, הסד (air cast) מסייע בייצוב הקרסול ומניעת חבלה חוזרת ולכן מומלץ להשתמש בו כל עוד יש כאבים ותחושת היציבות עדיין לא מלאה. בנוסף כדאי שתתייעץ עם פיזיותרפיסט לגבי תרגילים לשיפור היציבות של הקרסול. בהצלחה !

13/03/2015 | 00:08 | מאת: עינת

לאחרונה אני סובלת מכאבים בברך שמאל, הכאב רק בזמן פעילות במקצועי אני מורה למחול.. בדיקה על קולית העלתה כי נמצא פס נוזל מזערי בצמוד לחלק הדיסטלי העמוק של הגיד מה זה אומר? הכאב הוא כאב חדש ודי מגביל ומציק בעת עליה במדרגות או כל פעילות אחרת שקשורה לתחום עיסוקי כמורה למחול תודה, מראש עינת.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום עינת, ייתכן והבעיה נובעת מפגיעה בגיד של אחד מהשרירים הקרובים לברך (מתשובתך לא ברור איזה). אני מציע לך לפנות לפיזיותרפיסט לאבחון ולהתאמת טיפול. מומלץ שתפחיתי בעומס העבודה. בעיות מסוג זה עשויות להחלים באופן כעבור מספר שבועות ובתקופה זו יש לשלב בין מנוחה יחסית, פיזיותרפיה ותרגילים שתקבלי מהפיזיותרפיסט וגם מריחת משחות שמקלות על הכאבים.

11/03/2015 | 09:13 | מאת: שירה

יש לי שבר בקרסול ואחרי ניתוח ועוד כמה שבועיים בערך מורידים את הגבס. שאלתי כמה זמן בערך עורך הטיפול הפיזיטריופי עד שבדרך כלל אפשר להתחיל קצת ללכת וגם לנהוג וגם 3-2 מדרגות למשל?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום שירה ורפואה שלימה. אין לי אפשרות לנבא את משך הטיפול . משך תהליך ההחלמה תלוי בחומרת השבר והוראות הדריכה שתקבלי לאחר הורדת הגבס ובעיקר בנחישות שלך לתרגל ולהשקיע בתהליך השיקום. בתור כלל אצבע אפשר לדבר על מסגרת זמן ראשונית של 3 שבועות . הדבר החשוב הוא להתחיל בהקדם טיפול מסודר ולהתכונן להשקעה שתתן פירות טובים . רפואה שלימה . ירון טילינגר. פיזיותרפיסט. מכבי שרותי בריאות .

16/02/2015 | 03:14 | מאת: בועז

שלום רב, אני מתאמן במשקל גוף (מתח, מקבילים,כיוב..) ומשלב מעט משקולות באימונים. לא חוויתי איזושהי פגיעה או פציעה בכתף, אך בשבועיים האחרונים החלה להופיע לי רגישות בכתף ימין בעת ביצוע מקבילים. אם אני יורד נמוך אז זה מגיע גד עד לרמת כאב חד שרירי. אין לי שום ירידה בטווח תנועה באותה היד, ללא כאבים בתרגילים אחרים וביום יום. האזור של הGH Joint והHumeral Head לפי תמונות אנטומיה זה האזור הבעייתי, והוא מעט רגיש בהשוואה לכתף השנייה למישוש. הפסקתי בשבועיים האלה לחלוטין לבצע מקבילים, ואני הורדתי את עומס האימון, אך זה עדיין לא עבר. האם אתה יכול להמליץ על תוכנית מסויימת לשפר את זמן ההחלמה? והאם אתה ממליץ לקחת נוגדי דלקות?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום וברכה . יתכן ומדובר בקושי של הרקמה המייצבת של הכתף להתמודד עם הפעולה הנדרשת שיצר דלקת מקומית. יתכנו עוד סיבות לכאב כגון- תנועת שכמות לא תקינה / מפרק סמוך נוקשה / נוקשות צוואר שמשפיע על מכלול התנועה . מנוחה יחסית היא המלצה נכונה אבל לא מלאה . יש צורך לחזק את יכולת הכתף להיות יציבה לאורך כול טווח התנועה הנדרש בתרגול. וכן לבדוק את המפרקים הסמוכים ועוד אני ממליץ להגיע לבדיקה במכון פיזיותרפיה על מנת לקבל בדיקה וטיפול מלאים . לגבי תמיכה על נוגדי דלקת לא סטרואידים זו בהחלט אפשרות שקיימת ויש להתייעץ עליה עם הרופא. עם או בלי תמיכה תרופתית אני ממליץ להגיע למכון פיזיותרפיה כאמור . בברכה . ירון טילינגר . פיזיותרפיסט מוסמך מכבי שרותי בריאות .

13/02/2015 | 20:37 | מאת: שירה

רציתי לשאול כמה זמן אחרי ניתוח משבר בקרסול בדרך כלל מגיעים להחלמה מלאה או כמעט מלאה , של הליכה כולל עלייה וירידה במדרגות , שחייה וכו.. , כלומר מההחלמה של אחרי הניתוח מהקטע שמתחילים פיזיתרפיה כמה זמן זה בדרך לוקח ובאיזה שלב בדרך כלל אחרי כמה זמן בערך אפשר לחזור לעבודה שרובה ישיבה?

שלום וראשית איחולי החלמה שלימה . יש שוני גדול בין שבר לשבת ובין ניתוח לניתוח . אני מעריך שלחזרה לעבודה שרובה ישיבה תוכל להגיע תוך 3 שבועות. תוכל לקחת בחשבון שמסגרת השיקום המלאה תיקח 6-12 חודשים . מאחל לך שתתחיל את התהליך עם כוחות מאחר ונדרש תרגול רב לאורך השיקום. בברכה . ירון טילינגר . פיזיותרפיסט מוסמך. מכבי שרותי בריאות.

08/12/2014 | 15:54 | מאת: שרינה

אני 6 שבועות לאחר ניתוח ברב פיקה . המנתח המליץ להתחיל בפסיכותרפיה בבית. תוך כמה זמן מכבי צריכים לשלוח אלי מטפל? האם יש חוקים בנושא?

08/12/2014 | 15:56 | מאת: שרינה

פיזיותרפיה

ראשית רפואה שלימהוהחלמה מהירה . האם העברת כבר הפניה למכון הפיזיותרפיה הקרוב לביתך? אם כן - צרי קשר עם המכון וודאי שהם קבלו את ההפניה . הזמינות לטיפולי בית טובה ולרוב תוך יומיים שלושה נתן לקבל התחלת טיפול . בברכה . ירון טילינגר . פיזיותרפיסט מכבישרותי בריאות.

13/11/2014 | 13:31 | מאת: גמישה

שלום, אני סובלת מאז ומתמיד מגמישות יתר המתבטאת גם בכפות הידיים ובאצבעות הידיים כמובן. לאחרונה אני עובדת שעות ארוכות מול מחשב, דבר הגורם לכאבים ותחושת חוסר נוחות באצבעות. האם ישנה דרך לתרגל את האצבעות כדי שאוכל להחזיק אותן בעת ההקלדה בצורה נכונה יותר? האם פיזיותרפיסטים מטפלים בבעיה מסוג זה? הבעיה מעיקה מאוד, משום שעצם ההקלדה גורמת לכיפוף חריג ומוגזם של האצבעות. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, ראשית, אני ממליץ לך לבצע תרגילי מתיחות לאצבעות ולכפות הידיים מדי חצי שעה וכל שעה לקום למתוח את הידיים ולבצע תנועות סבוביות על מנת להזרים את הדם ולשחרר את השרירים ואת העומס על המפרקים.כמו כן כדאי ללחוץ על כדור גמיש מגומי\סיליקון לצורך חיזוק השרירים בכפות הידיים. בנוסף לכך יש צורך בהתאמה ארגונומית של סביבת העבודה אלייך. תוכלי להתייעץ עם פיזיותרפיסט בנושא. קיים ציוד ארגונומי שמטרתו להפחית את העומס על מפרקי כפות הידיים והאצבעות. בהצלחה.

27/10/2014 | 19:41 | מאת: דרור

שלום, אני בן 33, בשנה האחרונה מרגיש כמו קפיצות שריר שנמצא בפרינאום, בעיקר בשריר שנמצא מאחורי האשכים. מרגיש שהכיווצים האלה (כמו כשקופצת העין) מופיעים בשריר שמפעילים אחרי שמסיימים להשתין / השריר שעוצרים איתו את השתן, אפשר ממש לראות את הפין זז כשזה קורה. זה מופיע כל הזמן, באבל במיוחד בישיבה, בשכיבה וגם לפני הזקפה. זה גורם לי זרם חלש בשתן ולפני ההשתנה אני ממש צריך "להתרכז" ולהרפות את השרירים כדי להשתין, כאילו השריר נוטה להיות מכווץ. הייתי אצל אורולוג שהפנה אותי לבדיקות: תרבית שתן - תקינה אולטראסאונד כליות ודרכי שתן - תקין וללא שארית שתן בדיקה פלומטרית - תקינה אבל קצת איטית במחשבה של דלקת בערמונית נתן לי אנטיביוטיקה (ציפרודקס) 14 יום - ללא הטבה בדיקת דם לתפקודי כליות, בלוטת התריס, קרטנין, סוכר - תקין TRIGLYCERIDES 299 mg/dl CHOLESTEROL 219 mg/dl CHOLESTEROL- HDL 38 mg/dl CHOLESTEROL-LDL calc 121.1 NON-HDL_CHOLESTEROL 181 mg/dl רופא המשפחה אמר שזו יכולה להיות גם בעיה בגב תחתון, נבדקתי אצל אורתופד ועשיתי צילום עמוד שדרה מותני שיצא תקין וללא ממצא. לפני יומיים הייתי אצל פרוקטולוג שבדק והרגיש את הכיווצים האלה, בדק גם את הערמונית והרקטום שהיו תקינים, ואמר שנראה לו שזה יכול להיות עצבנות בשרירי רצפת האגן או שזה וריאציה של proctologia fugax והציע לי לעשות דיקור ו/או לקחת כדור ווליום כדי להרפות את השרירים ולראות אולי זה יעזור... בזמן שינה אין לי בעיה, אני לא קם בלילה לשירותים, אבל בבוקר כשמתחיל היום זה חוזר. אשמח לקבל חוות דעת נוספת לבעיה... מה עוד אפשר לעשות? לא כואב לי שום דבר, רק הכיווצים האלה מאוד מציקים ומשפיעים לי על הפין. האם בעיה ברצפת האגן יכולה לגרום למצב הזה? האם ניתן לפתור אותה בעזרת פיזיותרפיה? למי צריך לפנות ?? סליחה על השאלה הארוכה.

לקריאה נוספת והעמקה
28/10/2014 | 11:46 | מאת: פיזיותרפיסט לא בכיר

נשמע כמו בעיה עצבית. צילום גב לא יראה שום דבר רלוונטי. פיזיותרפיסט/ית שמתמחה ברצפת אגן בהחלט יכול/ה לעזור ולו לאבחן יותר טוב או להפנות לרופא מתאים. נשמע שאתה צריך למצוא רופא יותר טוב. לא משימה פשוטה בימינו.

שלום וברכה . ראשית כול הכבוד על האומץ לטפל בבעיה . נראה שמבחינת הרופא עברת את הבדיקות בצורה תקינה כך שלא נמצאה פטולוגיה משמעותית וזו כבר בשורה טובה . רצפת האגן היא מערכת שרירית שתומכת בכול איברי הבטן התחתונה . בהחלט יתכן שתוכל למצא כלי יעיל לטיפול בבעיה לאחר בדיקה מסודרת אצל פיזיוטרפיסט מומחה בתחום. במכוני הפיזיותרפיה של מכבי יש פיזיותרפיסטים מומחים בשיקום רצפת אגן ואני ממליץ להגיע לבדיקה והתייעצות אצל 1 מהם . בחלק מהמכונים יש יחידה לשיקום רצפת אגן ובחלקם פשוט מטפל מומחה לנושא . לסיכום- ממליץ להגיע לבדוק את ההפרעה אצל פיזיו מומחה לתחום ויש כאלה במכוני הפיזיותרפיה . רפואה שלימה ! ירון טילינגר . פיזיותרפיסט מוסמך. מכבי שרותי בריאות.

03/10/2014 | 11:16 | מאת: אריק

שלום אמא שלי עשתה ניתוח להחלפת ברך הכול עבר בשלום עכשיו נתנו לה 1 יום שיקום איך מקבלים עוד 10 ימים שיקום בבית חוולים נהריה כי זה עושה לה טוב

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אריק, אני מציע שתפנה לאחות הקשר של מכבי בביה"ח ותתיעץ איתה

23/09/2014 | 15:55 | מאת: לילי

לבני החייל קרע בלברום בכתף דרגה 1 slap. האורטופד מהצבא החליט לא לנתח. והבן מקבל פיזיוטרפיה ומשתפר מאוד! , כאבים פחתו, טווח תנועה טוב מאוד! והוא ממשיך ומתקדם. ברצוני להבין, הרי סחוס אינו משתקם ואינו. נדבק בחזרה במקום הקרע... האם פיזיוטרפיה תפתור את הבעיה, והבן יוכל לחזור לפעילות מלאה ללא ניתוח??? כיצד ? האם הסחוס ירפא באיזשהו אופן? הבן משרת כקרבי, האם ניתן להיות רגועים ולהחזירו לפעילות רגילה?? תודה

23/10/2014 | 17:28 | מאת: לילי

שלום לילי, משום התשובה שלי לא עברה. בכל אופן קבלי את התנצלותי. לגבי הבן, קרע בלברום דרגה 1 אינו מערער את יציבות מפרק הכתף באופן משמעותי, לרוב ולכן מספיק תהליך שיקום שמרני המקנה יציבות דינמית יותר טובה לכתף. רקמת סחוס יכולה לעבור תהליך ריפוי מדורג ואיטי ולכן ניתן לחזןר לפעילות מלאה גם לאחר פגיעה מסוג זו וכל זאת במידה ואין תלונות על אי יציבות של הכתף בעת פעילות מאומצת. בהצלחה לבן !

14/09/2014 | 22:21 | מאת: בועז טל

שלום רב רציתי לשאול האם יכולות להיות תופעות לוואי לשימוש בלייזר רך בשימוש ביתי? פירוט: אישה בת 85 שעברה לפני כעשור איחוי חוליות בגב תחתון, ומאז סובלת מכאבים בעוצמה משתנית בגב תחתון וברגל שמאל, שפוגמים באיכות חייה בצורה רבה. לפני כחודשיים החלה להשתמש בלייזר רך ("בי קיור לייזר") כשלוש ארבע פעמים ביום,בהקרנה ע"ג הרגל הכואבת ולעיתים גם ע"ג הגב. לאחרונה החלה לסבול מהחלשות של הרגל, והיא מעוניינת לדעת אם זו יכולה להיות תופעת לוואי של השימוש בלייזר. המון תודה - בועז טל.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב . אין מספיק מחקר שמראה יעילות של לייזר רך בטיפול בכאבי גב . תופעת החלשות הרגל יכולה לנבוע מבעית הגב התחתון כתוצאה מלחץ על העצב הספינלי שיוצא מהגב אל הרגל . אני ממליץ לגשת לאורטופד ולברר את העניין . וכאמור לגבי כול השימוש בלייזר רך - אין מספיק מידע מהימן על מנת לקבוע אם עוזר או לא ואם ישנן תופעות לוואי או לא . גשו לרופא על מנת לברר את תופעת החולשה . בברכה . ירון טילינגר פיזיותרפיסט מוסמך.

15/09/2014 | 19:38 | מאת: בועז טל

05/10/2018 | 06:20 | מאת: צבר ארם

יש לפחות ששה אירגונים בינלאומיים של LLLT , בשבדיה גרמניה בריטניה יפן וארה"ב (2) עם ביטאוניים דיגיטליים ואחרים המתעדים מחקרים פורצי דרך בתחום, מזה עשרות שנים (לפחות 30). התשובה דלעיל אינה מדוייקת, בלשון המעטה

10/09/2014 | 19:01 | מאת: גל

תודה רבה על המענה המקצועי והמהיר

10/09/2014 | 05:11 | מאת: גל

שלום רב , לפני חודש נוצר לי קרע חלקי בשריר הירך האחורי עם שטף דם מהירך עד השוק , הפסקתי פעילות למשך חודש (פעילות שאני מבצע 5 פעמים בשבוע הליכה של 12 ק"מ / מכשיר אליפטיקל שעה ) השבוע עשיתי בדיקת US - במיקום הכאבים באספקט פנימי של הירך האחורית ( שליש אמצעי ) הודגם קרע חלקי של השריר המסררינג באורך כ- 3.5 ס"מ בעובי 0.6 ס"מ " , עדיין חש בכאבים , אני בן-47 שאלות : האם אני יכול להתחיל לבצע הליכות מתונות כ-6 ק"מ ? איזה תרגילים מומלצים לחיזוק / איחוי מהיר של הקרע ? הבנתי שיש אסכולות הממליצות על מנוחה מוחלטת ויש שמדברות על חזרה לפעילות אשמח מאד למענה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב . קרע של שריר כמו כול פציעה מחייב זמן מנוחה על מנת לתת לרקמה לבצע תהליכי ריפוי. עם תחילת הריפוי וההתקדמות שלו רצוי להתחיל להפעיל את השריר בצורה מתונה ומתגברת עם הזמן עחל מנת לאפשר לו חזרה ללתפקוד מלא . שריר הוא רקמה המשלב אלמנטים של בניית כח מצד אחד ותנועתיות וגמישות מצד שני . תרגול נכון חייב לקחת את הדרישות האלה ולענות עליהן. אני מציע להתחיל הליכה מתונה בהתאם לכאב ולהגיע למכון פיזיותרפיה על מנת לבנות תוכנית אימון מסודרת שתאפשר חיזוק והפעלה בשילוב תנועתיות וגמישות. רצוי לברר נושאים נוספים כמו צורך במדרס / מנח רגליים וברכיים ועוד . רפואה שלימה ירון טילינגר . פיזיותרפיסט , מכבי שרותי בריאות .

07/09/2014 | 00:29 | מאת: חן

שלום מאז שנולדתי יש בעיה קלה של התפצחות שגרם לצד ימין להיות חלש יותר וקצר יותר מצד שמאל ב1.5 ס"מ....רציתי לדעת האם במצב של הבדל כזה שגורם לסוג של עקמת בגב התחתון...האם זה מפריע חי לקחת אפידול בלידה ??... עברתי רק לידה אחת...והייתה רגילה טבעית בלי כלום וזה כאב לא פשוט.....אשמח לקבל תשובה

21/08/2014 | 15:18 | מאת: דרור

היי, אני מתאמן כ-3.5 שנים בחדר כושר ובינואר השנה החלו לי כאבים באזור האמה, במרפק החיצונית ובשורש כף יד. כל זה ביד שמאל בלבד, היד החלשה. כשראיתי שזה לא עובר מעצמו, לאחר הפחתה של עצימות האימונים - החלטתי ללכת למס' אנשי מקצוע (בסדר כרונולוגי): 1. אורטופד מרפק - אמר לי לעשות רנטגן למרפק, לשורש כף יד ו-US למרפק. חזרתי אליו עם הבדיקות, הוא אמר שהן תקינות והמליץ לי להימנע מאימוני פלג גוף עליון ולקחת אתופן 500 מ"ג במשך שבועיים. בסיום הטיפול, לא היה שיפור. הכאבים בשורש כף יד ובאמה נעלמו כמעט לגמרי אך לא באזור המרפק - 2. ספורתרפיסט, 3 טיפולים - באבחון ראשוני טען לי Thoracic Outlet Syndrome שנבע מחוסר פרופורציה בין החזה (הדומיננטי) לגב. בנוסף, הוא טען שהמיקום של הסקאפולות שלי גבוה מדי בגלל עקמת שלא טופלה ושכל המבנה גוף הנוכחי לוחץ לי על העצב ביד. טיפל בי עם מתיחות לזרוע, אלקטרודות בגב, דיקור יבש, קניזיו ומעט טריגר פוינטס. הבהיר לי שאסור לי לעשות חזה בשום אופן ושהוא אחד הגורמים לבעיה. בשלב מסויים הוא המליץ לי לעשות הפסקה טוטאלית מהאימונים למשך תקופה. לאחר זמן מה - שמתי לב שעצב האולנרי מורגש בעיקר כשאני עושה מכשיר חתירה (אירובי). בזמן פעילות עם המכשיר אני מרגיש זרמים (אצבעות 4-5) בכף יד לאורך כל הזרוע. עוד דוגמה היא נהיגה, כשאני אוחז את ההגה וישנן רעידות בכביש. אני מרגיש את אותה התחושה. 3. אורטופד מומחה בתחום הספורט, שהמליץ לי לעבור טיפולי פיזותרפיה, בדגש על מתיחות לצד שמאל (חזה, יד, גב וכו'). 4. פיזותרפיסט, 8 טיפולים (מתוך 12) - בהתחלה חשב שמדובר ב-TOS. ניסה מס' פעמים לעשות שחרור מיופסיאלי, דיקור יבש, טריגר פוינטס ומס' תרגילים למתיחת העצב האולנרי לביצוע פעמיים ביום. בין היתר גם בנה לי תוכנית לחיזוק הגב. התוכנית לא כללה חזה וכתפיים בכלל למעט יד קדמית אקצנטרית ויד אחורית. לאחר זמן מה שראיתי שאין שיפור ובהמלצתו - החלטתי לקבוע תור לאורטופד כתף. אורטופד כתף - מבדיקה פיזית ראשונית, אמר שככל הנראה מדובר על Ulnar Nerve Entrapment. שלח אותי לבצע צילומים לחזה ולכתף בשביל לשלול אופציה של צלע צווארית. בנוסף, המליץ על ביצוע בדיקת EMG, בכדי לראות אם קיים נזק ממשי לעצב. לאחר שחזרתי אליו עם הבדיקות, הוא אמר שהכל תקין ושאמשיך בפעילות מתונה תוך הימנעות מכאב. היום - כבר 7 חודשים מאז שהחלה הפציעה. המצב הוא שכבר 3 שבועות לא ביצעתי אף תרגיל של פלג גוף עליון (בהחלטתי האישית) וזנחתי כל איש מקצוע בטענה שאין שיפור/לא נמצאה אבחנה. עדיין קיימת לי תחושת חולשה כללית ביד שמאל עם כאבים ממוקדים מדי פעם לכל אורך היד. זה יכול לכאוב גם מעט באזור הכתף. בקור אני סובל מזה הרבה יותר מהרגיל. בזמן מאמץ של היד אני מרגיש תחושת חולשה מתגברת ונוצר סוג של "לחץ" סביב אזור המרפק (מן הרגשה כזאת של חוסר זרימת דם או משהו בסגנון). לאיזה איש מקצוע אני צריך לפנות במטרה לאבחן ולטפל בזה אחת ולתמיד? דרור

לקריאה נוספת והעמקה

שלום דרור, הבעיה נראת מאתגרת ואכן איתגרת את אנשי המקצוע השונים. ממליץ שתמצא אורתופד ופיזיותרפיסט מצויינים שיטפלו בך ותשקול להפסיק את האימון בחדר כושר לתקופה מסויימת ותעבור לסוג אימון אחר.

18/08/2014 | 23:00 | מאת: אמיל

אהלן, הנני בחור בן 24 בריא ומתאמן בחדר כושר 6 פעמים בשבוע אימוני התנגדות עם משקלים גבוהים בצורה מסודרת ורצינית כבר 5 שנים. סובל מכאבי גב כ10 שנים עם איבחון של בלט דיסק בL4-5 כבר 10 שנים. במשך השנים אני סובל מכאב קל שלאחר אימון משתחרר לי הכאב עקב "קליקים" שנוצרים בגב התחתון ואז הכאב נעלם ואני מרגיש משוחרר. לפני שבועיים נתקפתי כאבים חזקים מהרגיל בגב והמשכתי להתאתמן בצורה קלה יותר,לאחר כמה ימים נתקפתי כאבים עזים בגב שהקרינו לרגליים. מיידית ביצאו לי CT ואובחן לי עפ האורטופד ספונדילוליזיס עם ליסטיזיס קלה. נקבע תור לפיזיוטרפיה רק בעוד זמן רב דרך הקופח... ** מה עליי לעשות כרגע עד הטיפולים? *** האם מותר להמשיך ולהתאמן בתרגילים אשר לא יוצרים לחץ רב על האזור הבעייתי ולהמנע מתרגילים המשרים כאב. האם להפסיק לחלוטין אימוני התנגדות? מאוד מודה ומחכה לתשובה... תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

אמיל שלום, על פי ממצאי הדימות, מדובר בסוג של שבר בחולייה. ייתכן שאתה חי איתו כבר תקופה ממושכת. בכל אופן עקב ההחמרה בכאבים אני ממליץ על לפחות 3 חודשים של מנוחה מאימון התנגדות כולל ביצוע תרגילי כפיפות בטן.לאחר מכן ובהתייעצות עם האורתופד יש להחליט עם תוכל לחזור לאימון התנגדות בהדרגה . וגם אז יש למנע מהרמת משקלים כבדים למשך תקופה ממושכת יותר. רפואה שלמה.

מניסוח הדברים לא ברור לי אם כדאי להימנע מכפיפות בטן לסוגיה השונים, או שכדאי להמשיך בהם? תודה.

16/08/2014 | 09:52 | מאת: אסי

שלום מגיל 25 בערך הגב שלי התחיל להתעקם נוצר לי קיפוזיס או היפר קיפוזיס הבטן יוצאת החוצה והשחמות בולטות והצוואר כפוף כלפי קדימה ומטה אני עושה פיזיותרפיה כבר שלושה חודשים , בהדרכת פיזיתרפיסט4 פעמים בשבוע כל פעם שעה ביום , ניסיתי שחיה אבל הבנתי שזה לא בשבילי, בנתיים אין איזשהי הקלה אפילו בקצת האם כדאי להמשיך? בגדים שאני לובש לא נוחים לי ויש כל הזמן תחושה לא נוחה . אני רוצה להרשם לחדר כושר האם זה משהו שיכול לעזור ? שמעתי פעם שזה בכלל לא קשור לפעילות גופנית אלא יותר ליציבה נכונה האם זה נכון? מה עוד יכול לעזור למקרה כמו שלי? ווהאם זה נורמלי שקיפוזיס מתחיל בגיל 25 במשפחה של אימא שלי חלק כפופים אבל זה התחיל להם בגיל 50. עשיתי צילום רנטגן וסיטי ומיפוי עצמות והאורטופד אומר שהכל תקין אין לי שויירמן יש לי מחסור קטן בויטמין d אבל זה ממש לא קריטי כך אמר לי הרופא מישפחה אודה לך אם תענה לשאלותיי כי אני כבר ממש עובד עצות. בתודה אסי

לקריאה נוספת והעמקה

אסי שלום, שיפור היציבה הינו תהליך ממושך שדורש התמדה וסבלנות.בפרק זמן של 3 חודשים קשה לראות שינויים בולטים ביציבה.זה ייקח זמן אבל אם תתמיד בביצוע התרגילים שהפיזיותרפיסט הדריך אותך תוכל לשפר את היציבה ולמנוע החמרה בבעיה בגיל מבוגר יותר. חשוב גם לבצע פעילות גופנית אירובית הכוללת הפעלה של קבוצות השרירים הגדולות עם העלאת הדופק, כגון: שחיה, הליכה, אופניים ועוד.

06/08/2014 | 19:02 | מאת: אבי

שלום אני בן 27 מגיל ההתבגרות אמרו לי שאני הולך כפוף. בדקתי זאת רק לאחרונה ואובחן אצלי קיפוזיס. האם טיפול בשיטת שרוט יכול לעזור לי למראה הגב ? או שבגילי אין מצב כבר?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב . נכון שעם סיום הצמיחה קשה יותר להשיג שינוי במנח עמוד שדרה אבל אני כן ממליץ להגיע לבדיקת יציבה במכון פיזיותרפיה מכיוון שתמיד כדאי לנסות לשפר את המצב . שיטת שרוט מצויינת ובהחלט יכולה להציע לך כלים טובים לשפר את היציבה. לכן לסיכום- גם בגילך אני ממליץ על נסיון של שיקום יציבה וטיפול שרוט יכול להיות נסיון טוב . רפואה שלימה . ירון טילינגר.

04/08/2014 | 21:12 | מאת: דקלה

יש לי שבר בפטישון החיצוני רציתי לדעת.מה ההחלמה ולגביי הניתוח לדברי הרופאים זה שבר פשוט

דקלה שלום, שבר בפטישון החיצוני אכן איננו שבר מורכב לרוב, אך תהליך ההחלמה מצריך שיקום התפקוד, כולל פיזיותרפיה לצורך שיפור היציבות, הפחתת הכאב בדריכה אם ישנו וחיזוק השרירים המייצבים את הקרסול

04/08/2014 | 04:12 | מאת: יניב סעדון

04/08/2014 | 04:12 | מאת: יניב סעדון

04/08/2014 | 04:12 | מאת: יניב סעדון

04/08/2014 | 04:12 | מאת: יניב סעדון

04/08/2014 | 04:12 | מאת: יניב סעדון

04/08/2014 | 04:11 | מאת: יניב סעדון

30/07/2014 | 22:59 | מאת: יפה אלימלך

אני בת 53 וסובלת כבר חודש מכאבים חזקים בכתף. קשה לי מאד לישר את יד ימין וכשאני עושה את זה, הכאבים עצומים ובלתי נסבלים. רופא המשפחה אמר לי שזה גיד קרוע וכדאי שאורטופד יבדוק. אבל בגלל שהתורים לאורטופד ארוכים, אני רוצה טיפול מהיר ושעוזר. האם אתה ממליץ על טיפול הבלון?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב. לפני פניה לטיפול כירורגי אני מציע לנסות לסייע לך בטיפול שמרני . כאבי כתף הן תלונה שכיחה שמטופלת לרוב בהצלחה בטיפולי פיזיותרפיה . אני ממליץ להתחיל טיפול פיזיותרפיה ובמקביל נתן לשלב טיפול תרופתי אנטידלקתי שיסייע להוריד את הכאב. בנוסף מקובל לבצע הדמיה של רקמה רכה - אולטראסאונד לגידי הכתף ותוכלי לקבל הפניה לכך מרופא המשפחה . לסיכום- אנטידלקתי + הדמיה + טיפול פיזיותרפיה קודמים לנסיון ניתוחי. בברכת רפואה שלימה . ירון טילינגר פיזיותרפיסט מוסמך.

05/07/2014 | 19:01 | מאת: דנה

שלום, אני דנה, בת 24, בריאה בד"כ. אני רוקדת מחול קלאסי ומודרני במשך השנה האחרונה במסגרת של 4 פעמים בשבוע, 6-7 שעות כל יום (עם הפסקות). לפני כשבוע בשיעור חשתי כאבים חזקים בכף רגל ימין, כשעמדתי על קצות האצבעות. הכאבים מורגשים בעיקר במאמץ, והתחלתי להרגיש אותם גם בכף רגל שמאל. היום, במהלך תרגילי קפיצות במחול, חשתי כאבים עזים, ולאחר השיעור פניתי לאורטופד. האורטופד בדק את הרגליים, וכתב: רגישות אחורית לפטישון הפנימי, כף רגל שטוחה, גמיש. תנועות סאב תלריות טובות ולא כאובות, כנ"ל קרסול. בהמלצה לפיזיותרפיה כתב: חיזוק טיביאליס פוסטריור, מתיחות לפרונאליים, שיפור פרופריוצפסיה. הוא הוסיף ואמר שמוזר שבגילי עדיין לא ידעתי שיש לי פלטפוס, והבחין בזאת בעת הליכתי, כשאצבעות כף רגל ימין נטו החוצה. הסברתי שככה חונכתי במחול, מה שנקרא TURN OUT, לפתוח החוצה כמה שיותר את כפות הרגליים, ואולי על זה זה משפיע. קיבלתי מרשם לארקוקסיה והפניה לפיזיותרפיה. הבעיה היא שקבעתי תור לפיזיותרפיה, אלא שמצב הזמינות בקופות החולים בכי רע, והתור שלי רק בחודש אוגוסט. רציתי לשאול אם יש דברים שכדאי לי לעשות בינתיים? בנוסף, בעוד כחודש אני טסה לטיול בסין (של חודשיים), הכולל מסלולי הליכה ופעילות רבה במהלך היום. מנסיון העבר, אתם יודעים להגיד האם מקרים כאלה עוברים בתוך חודש, ואוכל לטייל כמו שצריך? יש משהו שעליי לעשות כדי לזרז את תהליך ההחלמה? תודה רבה!! דנה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום דנה, האם המיקום של הכאב בתחתית כף הרגל? בצד הפנימי\חיצוני? הדבר הנכון לעשות כרגע, זה להוריד עומס למשך 3-4 ימים לפחות להפסיק להתאמן בכלל או לבצע אימונים עם עומס מופחת על האזור הכואב. את יכולה למרוח משחה להקלה על כאבים כמו ice gel, אמזון וכדומה. את יכולה לעסות את כף הרגל , במידה וזה בתחתית, לגלגל את כף הרגל על חפץ גלילי\כדורי(מערוך, כדור טניס). לבצע תנועות סבוביות של הקרסול וכף הרגל בתדירות של מספר פעמים ביום. קשה לומר מתי זה יחלוף, אם זו פעם ראשונה שזה קורה, זה עשוי לחלוף יחסית יותר מהר. לרוב תהליך דלקתי נמשך שבוע-10 ימים ולאחר מכן ריפוי הרקמה יימשך עוד שבועיים-חודש, בהתאם לחומרה. בהצלחה

06/07/2014 | 23:12 | מאת: דנה

היי, תודה רבה על התשובה! הכאבים הם בצד הפנימי של הרגל, מתחת לקרסול. נאמר לי ע"י הרופא שזה גיד טיבאליס פוסטריור. חייבת לציין שעכשיו יש לי כאבים גם ברגל שמאל, ממש בנקודה העליונה באמצע בין שני הקרסולים. אני לא יודעת איך זה פתאום קורה גם שם.. אני מורחת משחת ארניקה כמה פעמים ביום. הדברים שאתה מציין לגבי תקופת ההחלמה מעודדים. תודה רבה!!!!

25/06/2014 | 22:21 | מאת: גיל בנבנישתי

אובחנתי כסובל מפציעה בגיד סובסקפולריס בכתף. האם לאדם בן 51 כמוני מדובר בפציעה בלתי הפיכה? ואיך אתה מציע לי לטפל בה בצורה עם דרך ההחלמה המהירה ביותר? שמעתי שקיים טיפולי בבלון, אבל אני לא יודע עליו פרטים. תוכל לעזור לי? תודה, גיל

שלום רב . ממצאים של קרעים חלקיים והסתיידויות מעל גיל 50 הם ממצא שכיח . אני ממליץ להגיע למכון פיזיותרפיה ולהתחיל טיפול מסודר שיתבסס על חיזוק הכתף במגוון דרכים . בברכה . ירון טילינגר . פיזיותרפיסט . מכבי שרותי בריאות.

17/06/2014 | 11:34 | מאת: רון

שלום, אני כחודשיים לאחר ניתוח לתיקון שבר subcapital, נמצא בטיפול פיזיוטרפי שיקומי, מצוי בשלב דריכה מלאה. מזה כשבוע יש לי כאב בברך שמאל (זו גם הרגל המנותחת). הכאב מאוד מטריד אותי ובא לידי ביטוי רק כאשר אני מפעיל את הרגל בתרגילים הפיזיוטרפיים בהכנה לדריכה מלאה. הדבר מגביל מאוד ומקשה עלי לבצע את התרגילים. שאלתי היא האם להמשיך בתרגילים למרות הכאב? בתקווה שככל שהרגל תתחזק הכאב יפחת? או לחלופין לבצע רק תרגילים בשכיבה שבהם הכאב יותר נסבל? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב . החלמה מניתוח שבר ירך דורשת תרגול רב כולל הליכה והפעלה והדבר יכול לכלול גם עבודה בתוך כאב בברך או בירך . מאחר ואתה נמצא כעת בשיקום אני ממליץ לספר לפיזיותרפיסט שלך על התופעה ולקבל הדרכה ממנו. יתכן וימליץ להמשיך למרות הכאב ויתכן ויבצע התאמה של התרגול לכאב . הדרך הכי טובה היא לדבר על כך עם המטפל. בכבוד רב . ירון טילינגר.

19/05/2014 | 22:10 | מאת: roir

שלום רב, יש לי כאבים בגב התחתון עבר מס' חודשים. ידוע על בלט דיסק. הכאבים רק מחמירים. אם פעם זה היה רק בערב עכשיו זה במהלך כל היום עם הקרנה חזקה עד לכפות הרגל. ממש מרגיש מגבלות בחלק מהתנועות. האמת שהייתי לפני כשנה אצל כירופרקט למשך 10 מפגשים והדבר לא שיפר את המצב. גם כדורים אנטי דלקתיים לא הקלו על הכאב. בנוסף, היום עשיתי CT . מה כדאי לעשות כדי להקל על הכאב?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב . אני ממליץ להגיע למכון פיזיותרפיה להערכה וטיפול מלאים שיכללו ע"פ הצורך : * בדיקת גורמים תורמים ביום יום שלך לכאבי גב והתייחסות אליהם כך שלא יהיו גורם מתמשך לכאבי גב . * הדרכה ארגונומית בהתאם לאופי העיסוק שלך. * הדרכה לתרגול גב ורגליים בהתאם לממצאים בבדיקה . * שימוש בטכניקות ידניות שונות על מנת לחרר רקמות כאובות. * שימוש במכשור אלקטרוטרפי בהתאם לצורך. בהצלחה ורפואה שלימה ירון טילינגר פיזיותרפיסט מוסמך.

15/05/2014 | 21:22 | מאת: נועה

שלום, בת 9 חודשים, הופנינו לפיזיותרפיה כי אינה זוחלת ואינה מתהפכת מהגב אל הבטן עדיין. הפיזיותרפיסטית אבחנה את הילדה כבעלת "פיסוק רחב" והמליצה לקשור סביב האגן בד על מנת להקטין את הפיסוק. אשמח לשמוע את דעתכם בנוגע לפתרון והאם כדאי עשות משהו נוסף בנידון. תודה

20/05/2014 | 07:50 | מאת: ירון

שלום רב . לצערי אינני מטפל בתחום השאלה שלך ולכן אין לי ידע מספק על מנת להעריך את המלצת הפיזיותרפיסטית. אני מעריך שהפיזיותרפיסטית המטפלת תשמח להסיר לך את הנושא , כמו כן את יכולה להתייעץ עם עוד מטפלת במכון שבו את מקבלת את הטיפול כעת . רפואה שלימה . ירון טילינגר פיזיותרפיסט מוסמך.

שלום אני עומדת לעבור ארטוסקופיה בברך בגלל קרע נרחב במניסקוס רציתי לדעת היכן אמצא פיזיוטרפיסט מוסמך באזור נתניה המוכן להגיע הביתה. יש לציין שאני בת 71 ועליו להיות מומחה לגיל המבוגר

רותי שלום, מטופל הזקוק לאחר ניתוח לפיזיותרפיה ואיננו נייד ואין לו אפשרות להגיע למכון באופן עצמאי או בעזרת קרוב משפחה זכאי לפיזיותרפיה בביתו. לשם כך יש צורך בהפניית הרופא המטפל לפיזיותרפיה בבית. במקרה זה יגיע אלייך פיזיותרפיסט מהיחידה לטיפולי בית במכבי (בהנחה שאת חברת מכבי). בהצלחה רבה ורפואה שלמה !