פורום רפואת שיניים ושיקום הפה

פורום זה סגור לשליחת הודעות חדשות. לפורום הפעיל - שיקום הפה ושתלים דנטליים
בפורום תמצאו מידע ומענה לשאלות בנושאים שונים ומגוונים מעולם רפואת השיניים, כגון יישור שיניים לילדים ומבוגרים, שיקום הפה ושיקום על גבי שתלים, כירורגיית פה ולסת, בעיות חניכיים, רפואה משמרת, הלבנות שיניים ועוד. .
526 הודעות
474 תשובות מומחה
03/09/2015 | 15:06 | מאת: רונית

שלום רב, האם לצורך כתר יש הכרח ללכת לרופא מומחה לשיקום פה? אן כל רופא שיניים שעוסק בזה ויש לו נסיון יוכל לעשות עבודה טובה? כי ראיתי שרב הרופאים שעושים כתרים אינם חברים באגודה הישראלית לשיקום הפה.

שוב שלום רונית, כל רופא שיניים מורשה לעשות כתר ואין חובה לגשת למומחה בשיקום הפה לצורך כך. אם יש מקרה שיקומי מורכב ביותר שמערב בעיות רבות, יש רופאי שיניים שיעדיפו להפנות מקרה כזה למומחה. אין חובה להיות חבר באיגוד שיקום הפה או כל איגוד אחר לצורך ביצוע פרוצדורות אלו או אחרות ברפואת שיניים

03/09/2015 | 15:02 | מאת: רונית

שלום רב, נמצא אצלי סדק בשן טוחנת אחורית (לא רואים מה עומקו) לאחר תלונתי על כאבים חדים שבאים בפתאומיות בזמן לעיסה (לא תמיד ) . הומלץ על כתר ללא סתימת שורש. האם זה הפתרון היחידי? מה יקרה אם אחרי כתר ימשיכו הכאבים ?האם אז מסירים את הכתר ועושים טיפול שורש? האם צריך לבנות שוב כתר מחדש או משתמשים קיים?

לקריאה נוספת והעמקה

סדק בשן עלול לגרור את הצורך בעקירתה בהמשך. אני לא מכיר אופציה טיפולית כפי שתיארת ובמקרים דומים למה שתיארת אני ממליץ לעשות ט"ש, לגלות עד היכן מגיע השורש ואז לעשות מבנה וכתר בכדי לנסות למנוע את הצורך בעקירת השן. את השאלות ששאלת אני ממליץ להפנות לרופא שקבע את התוכנית הזו. בהצלחה

לראות עד היכן מגיע הסדק/שבר

31/08/2015 | 19:28 | מאת: לירן

לד"ר שלום פניתי לרופא שיניים לאחר שנשבר לי הכתר. אין לי כאבים ומדובר בשן אחורית. (שישית אבל לא בטוח) הרופא אמר שלפי צילום יש לי דלקת מתחת לשן וכדי להציל את השן שלח אותי למרפאה שמתמחה בטיפולי שורש ואחר כך לחזור אליו לביצוע השיחזור כתר. הרופא מומחה צפה מספר טיפולי על פני מספר חודשים שבהן יראה אם הדלקת עברה. עלות 2600 שקל והוסיף שאולי זה לא יצליח בסוף. בנוסף יש את עלות הכתר . לכן אני תוהה לעצמי האם עדיף כבר ללכת על שתל? האם זאת נראת לך חלופה הגיונית יותר? מבחינת עלות וכאבים, יופי פחות משנה כי זו שן שכמעט לא רואים. (גיל 29 לפני הריונות אם זה משנה) תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לירן, כמובן שתשובתי תהיה כאן בערבון מוגבל כי לא ראיתי צילום של השן ולא בדקתי את השן עצמה אבל עקרונית, אני מאוד בעד לעשות כל מה שניתן בכדי לשמור שן ולמנוע את עקירתה. אכן לעיתים הניסיונות הללו לא מצליחים ואז אין ברירה אלא לעקור ולעשות שתל ואז ייתכן שתתאכזבי מזה שלא עקרת אותה מראש ותתבאסי מזה שזרקת כסף לפח. מצד שני, יש חשיבות גדולה מאוד לשימור שיניים בפה ואם מומחה מבצע את הטיפולים אז סיכויי ההצלחה גבוהים יותר מאשר אם רופא שאינו מומחה. שיהיה בהצלחה

22/08/2015 | 15:58 | מאת: יעל

אני אחרי טיפול שורש ומבנה של שן של קיר שבור מתי יודעים בוודאות אם אצטרך הארכת כותרת האם רק לפי מבט כי לא עשו לי עדיין צילום מטיפול השורש אחרי המבנה האם בוודאות יודעים אחרי הכתר הזמני או יכול להיות אחרי המדידות הראשונות לכתר קבוע וזה שחוץ מקיר שבור בטיפול השורש אמרו גם שן מאוד קטנה יש לזה גם השלכות והקיר השבור זה בשן עליונה טוחנת אם זה משנה משהו?

לקריאה נוספת והעמקה

יש מקרים שבהם יודעים לפי מבט, אם רואים חומר שן בריא מכל הכיוונים. אם לא, אז צריך לצלם. השלב הבה שבו ניתן לדעת הוא בזמן ביצוע הכתר הזמני. השלב הבא והסופי בד"כ הוא בשלב מדידת המתכת לקראת הכתר הקבוע ואז בצילום רואים אם המתכת חובקת חומר שן בריא מכל הכיוונים ואז זה אומר שהכל בסדר ושלא צריך הארכת כותרת.

19/08/2015 | 02:05 | מאת: איתמר

שלום, אני רוצה להזמין ערכה להלבנת שיניים באינטרנט וראיתי המון שמזמינים באיביי ויש שם ערכת ג'ל וערכת מדבקות, האם יש סיכון ונזק לשיניים למעט רגישות קלה בשיניים לנסות את אחת מהערכות האלו? (המחירים בארץ נורא יקרים וזו אופציה היחידה שלי)

לקריאה נוספת והעמקה

אני לא יכול לדעת מה טיב החומר וההשלכות עלולות להיות רגישות גבוהה ביותר מהשיניים ואף נזקים לחניכיים. לא מומלץ לעשות הלבנת שיניים ללא פיקוח רופא. לגבי המדבקות שיש בארץ, עד היום לא נתקלתי בבעיות כי יש פיקוח על מה שמוכרים בחנות.

06/08/2015 | 17:48 | מאת: יחיאל

שלום, אפשר לעסוק בספורט (כדורגל) 24 שעות לאחר עקירת שן טוחנת? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

פעילות ספורטיבית 24 שעות לאחר עקירה לא מומלצת מחשש לדימום

03/08/2015 | 08:57 | מאת: יונתן

שלום אחד מהשיניים הטוחנות שלי, מס' 45, נפגעה מעששת ונסדק השורש השן. אבל כלל לא כואב לי למרות שהיתה ציסטות ודלקת שטופלה.האם יש צורך בהסרת השן למרות שהיא לא כואבת כלל?

לקריאה נוספת והעמקה

לפי תיאורך, השן לעקירה אם אובחן שבר בשורש וציסטה בעקבותיו

02/08/2015 | 16:23 | מאת: שירה

שלום יש לי שאלה גמרו לי טיפול שורש ויש לי רק עוד חודש וחצי מבנה לא מצאו כלום לפני השאלה האם יכול לקרות משהוא בגלל בהפרש קצת גדול מאחד לשני כלומר יכול לקרות משהוא לסתימה הזמנית?

הסתימה הזמנית עלולה לצאת אבל אז תגש למרפאה וישימו חדשה. העיקר להזהר שהשן לא תשבר ולא ללעוס עליה דברים קשים

01/08/2015 | 02:10 | מאת: אדם

שלום לך ד"ר. אתמול רופא השיניים שם לי סתימה לבנה באחת מהשניים הקדמיות בלסת עליונה (היה לי שבר ברבע מהשן והשלים לי אותה בסתימה לבנה), מבחינה חיצונית הסתימה נראת טוב והמראה חזר לקדמתו אך מבפנים אם אני נוגע עם הלשון בסתימה אני מרגיש שהיא מחוספסת ולא חלקה, האם זה עניין של זמן שאני אתרגל לזה ואשכח ממנה? או שבד"כ צריך גם ללטש אותה מבפנים? תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

בהחלט שאם בנו את השחזור (המילה הנכונה יותר לסתימה) גם בחלק הפנימי זה דורש ליטוש גם שם בכדי שלא יהיה מחוספס

30/07/2015 | 14:28 | מאת: גיא.

שלום רב, ברצוני לשאול; קניתי "דקפינול -שטיפת פה" לפי המלצת רופאי לטיפול בחניכיים. סבבה אני רוצה לשמור למגר ולטפל., אבל תוך כדי קריאה באלון המצורף, ראיתי שרשום ש"יש לידע את הרופא אם קיימת הפרעה כלשהי בתפקוד הכליות או הכבד".. ?? !! ## מהי הסיבה לכך? מדוע ישנו קשר אפילו קטן בין שטיפה של הפה 30 שניות ולאחר מכן יריקתה החוצה, לבין כבד וכליות? הכבד והכליות שלי על פניו בסדר, אבל זכור לי שבעבר עכב שימוש ב"ראקוטאן" -לפצעי בגרות, הייתה ירידה קלה בתפקודם., איני מעוניין במקום לשפר ולרפות, להרוס ולקלקל דברים חשובים וחיוניים אחרים שוב. לכן רוצה להבין יותר את פשר העניין לפני השימוש בתכשיר. תודה מקרב לב!!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום גיא, אינני יודע את התשובה ואני ממליץ שתשאל את החברה המשווקת של דקפינול ובטח דרכם תקבל תשובה

30/07/2015 | 14:15 | מאת: שמעון

שלום דוקטור , כתר בשן 45 לא נוח , הכתר נעשה מתחת לחניכיים , כתרים שמעל לחניכיים נוחים , האם ניתן לעשות כתר חדש בשן 45 מעל החניכיים , כאשר ההשחזה היתה מתחת לחניכיים ?

שלום שמעון, תחילה אבהיר שהכנת שן לכתר שהיא מעל החניכיים היא פחות אסתטית כמובן אך אין עוררין לגבי הנוחות. היום כמעט שלא עושים את זה כי הדרישות הן אסתטיות כמעט באופן גורף. לצערי אם הכנת השן נעשתה מתחת לחניכיים אז אין אפשרות לעשות כתר חדש שיסתיים מעל החניכיים אך אני די בטוח שניתן לשפר את ההכנה הנוכחית ולעשות כתר חדש שיהיה נוח. אני לא מכיר מצב של כתר טוב שאינו נוח וייתכן שהבעיה נובעת מאיזור החניכיים ללא קשר לכתר או ללא קשר להכנתו מתחת לחניכיים.

30/07/2015 | 02:09 | מאת: אני

היי, אני מעוניין להסיר כתמים לבנים מהשיניים שהיו לי עוד מצמיחת השיניים, וקראתי והתייעצתי עם רופא לגבי טיפול במיקרואברזיה. רציתי לשמוע חוות דעת נוספת, ממך, עד כמה זה לא בריא לשן? כלומר, במידה והטיפול לא יהיה מוצלח, אז "חבל" שנגעתי בשן, אך השאלה היא עד כמה חבל? מה גודל ה"נזק".?

29/07/2015 | 23:03 | מאת: חנה

מה הסיבה לנשיכת החלק הפנימי של הלחי? התופעה התחילה במקביל ליובש בפה שלא הייה קיים קודם. האם יש קשר בין שתי התופעות? מה ניתן םעשות?

יש סיבות שונות אך השכיחות ביור הן הידוק/שחיקת השיניים בלילה וכן שינוי באופן סגירת השיניים. מומלץ לבדוק זאת אצל רופא שיניים ולנסות למנוע הידרדרות.

28/07/2015 | 20:44 | מאת: נגה

האם באמת שתייה של 2 תפוזים היא חומצית עבור השיניים יותר מאכילתם? והאם זה נכון שאם אני מערבבת מיץ של פרי עם חלב או יוגורט אז הוא פחות חומצי עבור זגוגית השן מאשר עם אני סתם מערבבת אותו עם מים?

אני לא יודע את התשובות לשאלות ששאלת אבל אני משער בהסתמך על הידע הכללי שלי שבנוגע לתפוזים טעית והאכילה עשויה לגרום ליותר נזק מאשר השתיה, ובנוגע למיץ עם חלב או יוגורט לדעתי אכן צדקת וזה הופך לפחות חומצי.

27/07/2015 | 11:12 | מאת: ital

אני גרה בחו"ל, עשו לי בארץ גשר על 34 עד 37 , כאשר יש שתל על 34 ועל 36 ושן 37 באויר וכוחות הלעיסה גורמים לגשר ליפול אחת לכמה חודשים. 1. האם ניתן לנסר את הגשר ולהפריד את 37 ושהגשר ישאר תקין, ולבצע שתל חדש ב 37 ? 2. במידה וידביקו את הגשר הקיים כפי שהוא היום בדבק קבוע, הבנתי שלא תהיה אפשרות להוריד את הגשר במידה ויהיה צורך רק לנסרו. א. מה קורה במצב כזה לשתלים? ב. מה הסיכויים לסיבוכים בשתלים תחת גשר? תודה רבה

בוודאי שניתן ואף רצוי מאוד להפריד את 37 ולעשות שתל בודד בשבילה. ניתן לנסר גשר גם ללא הסרתו אבל ככלל, לא מומלץ להדביק גשר על שתל באופן קבוע אלא רק בהדבקה זמנית בכדי שתהיה אפשרות להסירו אם יש התרופפות של המבנה שמוברג לשתל וזה עשוי לקרות מידי תקופה. הבעיה הגדולה ביותר של שיקום על גבי שתלים היא כשלון ע"י זיהום סביב השתל והדרך למנוע זאת היא להקפיד על ניקוי סביב השתלים וביקורות אצל רופא שיניים.

26/07/2015 | 01:48 | מאת: דני

אני צריך לעקור שן בלסת העליונה. עקב קרבה לסינוס רופא השיניים אמר שלא כדאי לעשות זאת במרפאה שלו אלא לפנות לבית חולים. האם זו באמת עקירה כל כך מסובכת ? מהם הסיבוכים ומה עושים במידה ומסתבך ? מה היתרון של בית החולים במצב זה ?

לקריאה נוספת והעמקה

אין חובה לבצע עקירה כזאץ בבית חולים אך אני ממליץ להתייעץ עם מומחה בכירורגית פה ולסת או מומחה במחלות חניכיים. ייתכן שמומחה יבקש לבצע צילום נוסף אך ברוב המקרים יבצע את העקירה במרפאת השיניים

21/07/2015 | 12:45 | מאת: שמעון

יש לי אח עם פיגור שבעייתי בצחצוח שיניים. הוא סובל מדלקות ונסיגת חניכיים, שן אחת נהייתה כבר ממש ארוכה כזו + שן רקובה (קטנה כזו וחומה), שיניים עקומות. בגדול אפשר להגיד שהפה שלו במצב לא טוב, אולם הוא אינו מתלונן על כאבים. השאלה שלי ובבקשה תענה לי בכנות, מה הסכנות הבריאותיות שבדבר פרט לאסטטיקה ואיכות חיים? הבנתי שזה מעלה סיכוי להתקף לב וכו' אך עד כמה זה משמעותי לבחור בן 25? האם זה יכול לגרור מצב של סכנת חיים? כלומר מחייב טיפול? אנא ענה לי בכנות

לקריאה נוספת והעמקה

שלום שמעון, אכן יש מצבים בהם זיהום מהשיניים עלול לגרום לבעיות גדולות ואף לסכן חיים במקרי קיצון. יש מסגרות לטיפולי שיניים במטופלים הסובלים מפיגור ואני ממליץ לכם לעשות זאת בהקדם.

17/07/2015 | 18:06 | מאת: בר

שלום כתוצאה משנים של הפרעות אכילה, בשילוב עם גנטיקה גרועה, מצאתי את עצמי בגיל 31 עם שיניים שחוקות כמעט עד הבשר. עוד משנות העשרים הזהירו אותי רופאי השיניים מפני מצב כזה ואמרו שבמוקדם או במאוחר אצטרך לעשות כתרים בכל השיניים. בשנה האחרונה המצב הדרדר עד כדי כך שאני מתקשה ללעוס מזון מוצק ונוצרו רווחים גדולים בין כמה מהשיניים. בנוסף לכל זה שיניי בולטות ואני מעוניינת ליישרן. הבנתי שעד שלא אסדיר את נושא השחיקה לא אוכל לעבור טיפול אורתודנטי. הבליטה גורמת לי לבעיות נשך ולפציעות עצמיות יש לי שתי שאלות : 1. האם כדאי להתחיל כתרים בכל הפה בגילי? מפחדת להגיע לאותו המצב בעוד עשר שנים, עם כתרים שחוקים 2. האם ניתן לשלב את הטיפול האורתודנטי בתהליך השיקום? חוסר היכולת לטפל בבליטה מפריע לי יותר מהכל תודה לכל העונים

לקריאה נוספת והעמקה

שלום בר, מובן שכשניגשים לשקם פה עם מורכבות כפי שתיארת יש לקחת את הכל בחשבון ולשקול את הצעדים והפתרונות השונים. לא ניתן לענות בצורה כזאת ומראש אומר שסביר להניח שגם לא תקבלי את אותה התשובה אם תלכי ליותר מרופא אחד אלא לאט לאט תחשף בפנייך התמונה המלאה והאפשרויות השונות. כל טיפול חייב להתחשב בכל הנתונים שהצגת (והצגת יפה מאוד) וחשוב מאד שתציגי זאת לכל רופא שיניים שיראה אותך ותדרשי התחשבות במכלול הנתונים האלו.

כל רופא אומר לי דבר אחר, כשבגדול מה שעולה מדבריהם הוא חשש להתעסק עם המקרה שלי. לא נשמע לי הגיוני שבעידן כ"כ מתקדם לא ניתן לטפל בבעיית שיניים - מורכבת ככל שתהיה

ולכל מקרה מורכב ככל שיהיה יש מענה ברפואת שיניים. רק צריך למצוא את הרופא הנכון ולגשת בדרך הנכונה.

13/07/2015 | 12:40 | מאת: ערן

שלום. לפני 8 חודשים, במהלך נחיתות בשתי טיסות בהפרש של מס' ימים, היו לי כאבי תופת בשן או שתי שיניים צמודות טוחנות בלסת העליונה שהקרינו גם למעלה לפנים (אחרי הנחיתה השניה נשארה תחושה קצת מוזרה בשיניים הנ"ל למשך כשבוע). מיד לאחר מכן הייתי אצל רופא שיניים שעשה לי צילום ולא ראה בו שום דבר לא תקין או שיכול להסביר את הכאבים, אך בעקבות התלונה שלי המליץ בכ"ז להחליף את הסתימות (הכסופות) שיש לי בשיניים הנ"ל ועל הדרך גם לשים סתימות לבנות במקום - מה שטרם עשיתי. יש לציין שהסתימות הקיימות הן מלפני שנים, ושיצא לי לטוס איתם פעם קודמת בעבר ללא שום כאבים. הבנתי שיש סיכון בהוצאת סתימות "כסופות" מאחר והן משחררות רעלים. כעת אני רוצה לטוס שוב בקרוב ויש לי מספר שאלות: 1. האם באמת כדאי להחליף את הסתימות לפני שאני עולה שוב על מטוס? 2. במידה וכן, האם מומלץ ללכת לרופא מומחה לשיקום הפה שיבצע את ההחלפה או שרופא שיניים רגיל מספיק? 3. האם כדאי להחליף לסתימה לבנה או לכסופה אחרת (ללא התחשבות באסטתיקה). תודה רבה!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ערן, שאלתך מעולה ואענה נקודתית: השאלה הראשונה שהייתי שואל אותך אם היית מגיע עליי לאחר האפיזודה ההיא ואם אכן הייתי רואה שהסתימות הכסופות תקינות, היא האם היית מצונן באותה התקופה שבה טסת? והאם הקפדת על לעיסת מסטיק בנחיתות בכדי למנוע בעיות באוזניים. סביר להניח שמה שתיארת נבע מלחץ במערות האף (סינוסים) וייתכן שהיה מוגבר אם היית מצונן באותה התקופה. מעבר לכך, אני לא מסכים עם מה שרשמת בנוגע לסתימות הכסופות ויש על כך ויכוח ישן בספרות הרפואית. אני בגישה שאם יש סתימות אפורות תקינות אז אין שום סיבה להחליפן (ומה שתיארת לא מהווה סיבה בעיני). מקווה שעזרתי ומאחל בהצלחה

13/07/2015 | 18:41 | מאת: ערן

תודה רבה על התשובה. לא זכור לי שהייתי מצונן כשזה קרה. אני לא זוכר אם לעסתי מסטיק אבל כן ניסיתי לשחרר לחץ באוזניים. לחץ בסינוסים עלול לגרום בעת נחיתה לכאב בשיניים עצמן ממש? רופא השיניים שבדק אותי בזמנו אמר שהוא לא רואה שום דבר לא בסדר בצילום, אבל שאולי נוצר בסתימה כיס אויר פצפון שלא נראה בצילום ואז כתוצאה משינוי הלחץ בנחיתה הכאב נגרם. תודה רבה על הטיפ לגבי המסטיק. האם יש לך עוד המלצות מה לעשות בזמן הטיסה/נחיתה כדי להפחית את הסיכוי שזה יקרה שנית? לקחת אקמול מראש? אני קצת חושש מהטיסה כי הכאבים היו עזים ביותר - הרגשתי שעוד רגע מתפוצצות לי השיניים. האם עלול להיגרם לי נזק ממשי מעבר לכאב? שוב, תודה רבה!

בעיה בסינוסים בהחלט יכולה להתפרש ככאבים בשיניים טוחנות בלסת עליונה. אני לא מכיר מקרה של כיסי אוויר קטנים בסתימה קיימת ועוד כזאת שנמצאת בפה שנים ולא היו בעיות בטיסות קודמות ויתרה מכך, לא רואים כלום לקוי בבדיקה ובצילום. אין לי טיפים נוספים פרט ללאחל בהצלחה ולהעריך שזה לא יקרה אם לא תהיה מצונן. מדגיש שזו הערכה ולא קביעה.

10/07/2015 | 20:03 | מאת: ליזה

שלום שן קדמית עם כתר נשברה לפתע במהלך לעיסת מזון. השבר עד החניכיים כמעט. לפני 3 חודשיים לא נמצאה עששת בצילום רנטגן . האם יתכן שלא היתה עששת ? מה ניתן לעשות כעת ? מודה לתשובתך

לקריאה נוספת והעמקה

בהחלט ייתכן שלא הייתה עששת ושהשן נשברה עם הכתר. מומלץ לגשת לרופא שיניים בהקדם.

11/07/2015 | 15:35 | מאת: ליזה

אבל סביר להניח שעומס יתר על שן שהייתה חלשה מראש

03/07/2015 | 12:58 | מאת: עינת

אתמול עברתי עקירה של שן בינה.לא קיבלתי מרשם לאנטביוטיקה.אין לי ממש כאבים אבל יש לי נפיחות בצד בגרון בצד העקירה וכואב קצת לבלוע רוק..האם אני בכל זאת צריכה לקחת אנטיביוטיקה?

לא נשמע שצריך לקחת אנטיביוטיקה במצב שתיארת ובכל מקרה אין לקחת ללא הוראת רופא

29/06/2015 | 17:43 | מאת: טופז

האם יכול להיות מצב כי אם לא זה לא יודעת איך זה קרה . ששבר פתאומי בסתימה למרות שאני חורקת והשברים בחריקה יותר קטנים לא נראה לי הגיוני שזה מחריקה כי זו השן האחרונה למטה , אז נעשה פתאום שבר מספיק האם מצב זה יכול לגרום פתאום גם נזק לסתימה וגם נזק לחניכיים כי מאז יש גם כאבים בהתקפים , באכילה מאכלים מסויימים ממש קשה לאכול ומנסה לצד שני וגם דימומים ולפעמים הדימומים על בסיס לא רק אדום אלא צהוב - כתום (לפי דעתי זה סוג של מוגלה , תקני אותי אם אני טועה) וגם פצעים פתאום קצת בחניכיים מה זה אומר , ולא מזמן התחלתי מדידות גם בצד שני לכתר קבוע האם במצב זה לא יוכלו ויצטרכו לטפל קודם בזה ומה יכול להיות כל התופעות האלו בפתאומיות?

לקריאה נוספת והעמקה

אם את חורקת שיניים אז בוודאי שזה יכול לגרום לשבר בסתימה ואף סדק או שבר בשן כולל מוגלה. ממליץ לבדוק לעומק ולאבחן במה מדובר. ההחלטה האם להמשיך עם המידות שבצד השני, היא ההחלטה של הרופא המטפל שלך. בהצלחה.

01/07/2015 | 20:50 | מאת: טופז

אז ככה זה הגיוני שזה קרה מחריקת השיניים כי זה גם שן הכי אחורית וגם המיקום שונה תמיד היה טיפה למעלה ועכשיו מהאמצע עד כמעט למטה והרבה פעמים ממש כואב וזה גם כואב לאכול . והדם שכל הזמן נמצא + הכאב לא אומר שהסיכוי לכך שזה פגע בעצב ובחניכיים ואם כן הויפול יהיה רק בשן שנשברה ומה נראה שיסתכם טיפול שורש או שגם משהוא בחניכיים ונראה לך שהמדידות בצד שמי ייעצרו ושיננית אפשר יהיה לעשות כי אני מחכה גם לזה שיקבען האם היית גם לזה ממליץ לחכות והאם יש איזה תרופה שאפשר להקל בינתיים?

ממש בחלל הלסת התחתונה היכן שנחה לה הלשון. מתחת לקו השיניים התנפחו שתי בליטות אחת קטנה והשניה גדולה. מקווה שהצלחתי להסביר את הבעיה. במה מדובר ומה זה אומר? תודה אסף

לקריאה נוספת והעמקה

כמובן שיש לתת לרופא שיניים לבדוק את זה אבל זה נשמע כמו טורוס מנדיבולריס (torus mandibularis) וזה שכיח ולא בעייתי בכלל. תבדוק בגוגל תמונות אם זה נראה כך.

תודה

19/06/2015 | 11:37 | מאת: ענת

יש לי כתר זמני לפני כמה חודשים ופתאום התחילו לי רגישות ליד בשן הכתר הזמני וכאבים, שלו אותי לצילומים ולא ראו כלום למרות הכאבים , שלחו אותי גם למומחה לשורש שאמר שננסה להוריד ולהחליף את הסתימה בשן הנ"ל , חזרתי לרופאה והתייעצה עם עוד מישהו אמרו שאין שום בעייה בשן אמר להוריד קצת את הגובה של הכתר הזמני , ואמרו שזה יותר רגישות גם בגלל שאני שוחקת שיניים מאוד וצריכה להתמיד על אכילה ושתייה קצת אחרת נתנו הסברים ונאמר שאנסה להחליף משחה אחרת לשיניים רגישות , ניסיתי ובאמת הכאב פחת אבל עדיין יש עוד , ועכשיו לפני כמה ימים התחיל לי גם בשן הצמודה מהצד השני של הכתר הזמני (שן רגילה לגמרי הפעם) גם כאב ואפילו הרבה פעמים דימום חזק מה זה אומר כל הבעיה זה מהחניכיים ? או האם זה דחיסת מזון כתוצאה מהכתר הזמני? והתחילו כבר לעשות את המדידות לכתר הקבוע האם זה ישבש בעקבות ככה שיש לי דימום שם ,כל יום יש , רק בניקוי לא סתם ספונטני , בבוקר בדרך כלל אין אבל כנראה ככל שיש יותר ארוחות זה יותר חריף ככה שבערב בדרך כלל זה הכי ארוך בצהריים לפעמים אם אני מצחצחת ונמצאת במקום שאני יכולה יש אבל לא כמו הערב, והאם אפשר למרוח ומשהוא להחלמה ולהקלה של הכאב והדימום בינתיים?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ענת, כמובן שקשה לאבחן בלי לבדוק לעומק את הפה אבל לפי מה שתיארת זה נשמע שיש כאן שילוב של דלקת חניכיים (אולי כללית ואולי כזאת שנגרמת בגלל דחיסת מזון בין הכתר הזמני לבין שן או שיניים שלידו) וכן רגישות צווארית מהשיניים שלא עברו טיפול שורש. לא מומלץ לקחת מידות לכתר אם יש דימום אבל אם בעת נטילת המידות לא היה דימום אז זה בסדר. ממליץ לחזק את נקודת המגע בין הכתר לשיניים שלידו (אם היא לא חזקה מספיק) וכן לשקול לעשות ניקוי שיניים ע"י שיננית ורק כשבוע לאחר מכן לעשות את המידות לכתר (זאת רק אם המידות שעשו במקרה לא יהיו טובות מספיק). שיהיה בהצלחה.

08/06/2015 | 21:28 | מאת: שירה

רציתי לשאול אני כמעט שנתיים עם כתר זמני ובקרוב אמורה להמשיך ניתוח ושיקום לכתר הקבוע רציתי לשאול האם יכול להיות מצב שעם הזמן התפתח עששת , או ריקבון מתחת לכתר שיסבך את הטיפול ואם כן עשיתי צילומים לא מזמן היו רואים בצילום אם זה עששת או ריקבון?

לקריאה נוספת והעמקה

אכן ייתכן שהתפתחה עששת מתחת לכתר ואכן סביר שיראו זאת בצילום אך יש גם לבדוק את השן קלינית (בדיקה "בעין" ע"י הרופא המטפל) בכדי לוודא שניתן להתקדם לכתר קבוע.

06/06/2015 | 13:48 | מאת: אירית

שלום, אני בת 27 ולאחרונה כשאני מעבירה את הלשון ברצפת הפה ומתחת ללשון אני מרגישה חספוס כמו נקודות קטנות כאלה. בפעם הראשונה צחצחתי עם מברשת את המקום וזה עבר, אבל כעת גם כאשר אני מצחצחת זה לא עובר. האם התופעה מוכרת? האם זה מעיד על משהו ומצריך ביקור רופא? מה זה אומר? תודה, אירית

שלום אירית, רצוי שרופא שיניים יראה את זה כי אין אפשרות לאבחן כלום בשלט רחוק.

05/06/2015 | 19:13 | מאת: קארי

הנני בת 28 ועברתי היום טיפול בשיניים היום אחר הצהריים גיליתי שיש לי מעין שטף דם מאוד אדום מתחת ללשון ברצפת הפה עם בליטה קטנה האם זה יכול להיות סרטן הפה אני מאוד מודאגת וחרדה מה עושים?

לקריאה נוספת והעמקה

קודם כל, אם בוצע היום טיפול אז ייתכן שזה קשור לטיפול. דבר שני, כמובן שאי אפשר לאבחן סרטן הפה בלי לראות את הנגע וגם אז ניתן רק לחשוד ולרוב מגלים רק לאחר לקיחת ביופסיה. ממליץ לגשת לרופא שיניים בקרוב ואף לשקול להגיע למומחה לרפואת הפה או למומחה לכירורגית פה ולסת.

05/06/2015 | 17:15 | מאת: דלית

רציתי לשאול מתי בדרך כלל שמים כתר אקריל זמני מבושל ומה ההבדל בינו לבין כתר זמני רגיל חוץ מהעובדה שאחד נעשה במרפאה ואחד נעשה במעבדה?

לקריאה נוספת והעמקה

מעבר לכך שכתר מבושל נעשה במעבדה הוא גם לרוב יותר אסתטי.

05/06/2015 | 21:11 | מאת: דלית

אבל משתמשים בו בדרך כלל בגלל שלא מצליחים לעשות במרפאה שהמצב קשה לעשייה במרפאה או מתי מחליטים לעשות?

04/06/2015 | 17:55 | מאת: מעיין

רציתי לשאול כמה זמן אחרי ניתוח הארכת כותרת אפשר ללכת לשיננית ושתנקה גם באיזור הניתוח כמו שאר השיניים ללא חשש?

התשובה תאמר ע"י הרופא המנתח אבל בד"כ כעבור כשבועיים-שלושה

02/06/2015 | 10:26 | מאת: שי

שלום , עשיתי שתל לפני כמה חודשים והיום הרכבתי את הכתר לדעתי יש מרווח בין השתל לשיניים, הרופא אומר שזה תקין וככה זה צריך להיות .מצורפות תמונות . תודה רבה :) http://srv2.jpg.co.il/6/556d5a098eb90.jpg http://jpg.co.il/view/556d5a42e41dd.jpg/

לקריאה נוספת והעמקה

המרווח שרואים בצילום לא ניתן לשיפור כי הוא תלוי במיקום של השתל. הדבר החשוב ביותר לבדוק כשמסיימים כתר (בין אם כתר על שן או כתר על שתל) הוא שיש נקודות מגע טובות עם השיניים הסמוכות כך ששומעים "פלאק" כשעוברים עם חוט דנטלי.

31/05/2015 | 19:05 | מאת: טופז

רציתי לשאול האם בדרך כלל לאחר הניתוח הארכת הכותרת לתת טיפול אנטיביוטיקה , במיוחד לאדם רגיש שכמעט כל דבר שאוכל עושה רגישות בפה , וכמעט כל טיפול שורש שעברתי עד היום הסתיים בסופו של דבר באנטביוטיקה למרות שניסו בלי , ובמיוחד בניתוח זה שזה כירוגי בתוך הפה והחניכיים? ועוד בגלל שזה גם שן טוחנת עליונה והבנתי שזה מבנה בעייתי ושן שמאוד מאוד קטנה ויצטרכו בטח להאריך הרבה כי היה מאוד קשה לעשות את הטיפול שורש + המבנה + הכתר בגלל גודלה , האם זה לא עושה סיכוי גדול יותר כל הדברים ביחד צורך באנטביוטיקה כי רוב הסיכויים נראה לי שיצטרכו להוריד קצת הרבה יותר מפאת גודל השן.

לקריאה נוספת והעמקה

סביר להניח שכן אבל כמובן שהרופא ייקח את ההחלטה

30/05/2015 | 14:49 | מאת: אורן

שלום וברכה . עברתי שבוע של כאבי תופת בשן בינה תחתונה כלואה אחרי זה התבצעה עקירת שן בינה כלואה מודלקת זה היה עקירה מאוד קשה וכואבת עבר שבוע ויש לי כאבים ברכה (שזה אני מכיר שזה נורמלי) ופתאום החל פעם פעמיים ביום התקפה של לחץ בראש כמובן בצד של העקירה זה מפחידדדדד מאוד !!!

לקריאה נוספת והעמקה

אין לי בשורה בשבילך פרט להוראה לגשת למרפאה בה עקרו את השן כי הם יודעים מה נעשה ולפי זה יוכלו לאבחן ולהחליט מה הטיפול.

19/05/2015 | 19:05 | מאת: אורית

יש לי בליטה בחניכיים התחתונים ליד שן טוחנת שבורה. האם זה נושא לדאגה ?

לקריאה נוספת והעמקה

סליחה על העיכוב בתשובה, הייתה בעיה באתר. אין אפשרות לענות אך רצוי שרופא שיניים יבדוק את הבליטה ואת השן השבורה.

17/05/2015 | 09:21 | מאת: רינת

יש לי גשר של 4 שיניים שיושבות על 2 שיניים שעברו טיפול שורש בעבר היה לי דלקת מעל שן אחת ולקחתי אנטיביוטיקה שני רופאים שהתייעצתי אמרו שיש להוריד את הגשר לעקור את שתי השיניים שהגשר יושב עליהם ולעשות שתלים , ולהיות עם תותבת זמנית במשך כ-8 חודשים. שאלה שלי היא: 1.אם אין לי כאבים (יש מוגלה מעל השן מתרוקנת ומתמלה כל פעם) אפשר לדחות את ההליך הזה או שזה יכול לגרום לנזק נוסף או יותר חמור? 2. האם ללכת למומחה לטיפול שורש ליעוץ נוסף ולנסות לקבל טיפול שורש חדש ולדחות מעט את העקירות אם בכלל או חבל על הכסף שלי? תודה מראש

ממה שתארת (וכמובן שמראש קשה לענות ללא צילומים ובדיקה מעמיקה) ייתכן שאם לא תעקרי, עלול להגרם נזק שעלול לפגום בסיכויי ההצלחה של השתלים העתידיים. חוות דעת נוספת תמיד רצויה אם לא בטוחים או אם רוצים לקבל תמונה מלאה.

15/05/2015 | 10:19 | מאת: רוית

הולכים להחליף לי סתימה , כי מצאו חור , רציתי לשאול האם יש סיכוי שבגלל הוצאת סתימה והחלפת סתימה לא יצליח ויצטרכו לעשות טיפול שורש , השאלה האם לא מאבדים עוד הרבה חומר שן בהוצאת סתימה והתקנת סתימה חדשה?

לקריאה נוספת והעמקה

אם לא מדובר בסתימה עמוקה והעששת ("חור") לא גדולה בכדי לסכן את השן לטיפול שורש, אז לא אמורה להיות בעיה

14/05/2015 | 21:18 | מאת: ענת

רציתי לשאול מה ההבדל למטופל במהלך ואחרי בין סתימה זמנית לסתימה קבועה כולל הכאבים ?

לקריאה נוספת והעמקה

אם הסתימה קטנה אז אין הרבה הבדל בין סתימה זמנית לקבועה פרט לחומר הסתימה ולעובדה שלגבי סתימה זמנית, יש להזהר עליה ולא ללעוס עליה דברים קשים או דביקים

13/05/2015 | 18:33 | מאת: מיטל

אחרי כאבים שיש לי בשן עם סתימה כאבים חזקים אחרי ניקוי וצחצוח , כאבים ספונטניים וכאבים לחום וקור , שלחו אותי למומחה לשורש שראה שבאמת יש כאב ורגישות לקור כמו שאמרתי רוצה שינסו להוציא לי את הסתימה ולשים סתימה זמנית בינתיים , נראה לכם שזה עוד מצב לפי התיאור שאפשר להציל את השן או שזה נראה כמו מקרה שבכל מקרה אגיע לטיפול שורש?

לקריאה נוספת והעמקה

אם יש כאבים ספונטניים ללא קשר לאוכל או שתיה אז סביר להניח שהשן תגיע בכל מקרה לטיפול שורש ומוזר שכך הוא אמר אבל אם הוא מומחה לטיפולי שורש הוא בטח בדק את השן והחליט שיש סיכוי להצילה. שיהיה בהצלחה.

13/05/2015 | 22:16 | מאת: מיטל

השאלה היא למרות הכאבים ומהרגע ששמים סתימה תוך כמה זמן אפשר לדעת אם זה בסדר או לא כלומר אם צריך סתימה או טיפול שורש?

14/05/2015 | 19:48 | מאת: מיטל

היום שוב הלכתי כי ממש כאבים חזקים , אבל לרופאה אחרת לשורש ובאמת התעקשו שכדאי לנסות את זה וראו שכואב , אבל גם ראו חור קטן בצילום שעד כה פספסו אז אני אנסה בכל זאת אולי אנסה להציל וגם אמרו אם לא יילך ברגע שאת לא יכולה קובעים לך במהירות טיפול שורש , אז ניתן צ'אנס , אבל שאלה אחת מה ההבדל בין סתימה זמנית לרגילה בשמירה ובסכנות שיש לסתימה כזאת?

אם מדובר בסתימה קטנה אז אין הבדל בין סתימה זמנית לקבועה אך צריך להזהר על סתימה זמנית ולא ללעוס עליה דברים קשים אן דביקים. מצד שני, אם יש כאבים ספונטניים אז לא בטוח כמה סתימה זמנית תעזור אך שיהיה בהצלחה.

שלום רב, אני בן 35 ומטופל מזה 3 וחצי שנים בטיפול אורטודנטי ולקראת סיום טיפול אורטודנטי (זה לפי מה שרופאת השיניים שלי טוענת). אני אישית חושב שיש עוד הרבה עבודה כי הקשתות שלי עדיין לא יושבות אחת על השנייה כמו שצריך ועדיין יש שיניים לא יישרות סימטרית בהקשר לקשתות. לפני הטיפול עשיתי עם הרופאה שלי תיאום ציפיות ונמסר לי שיש לי מס' בעיות : 1. הקשת העליונה שלי צרה יותר מהתחתונה – הרופאה המליצה לי ללכת עם מפסק (פיסוק) בכדי להרחיב את הקשת העליונה. – בוצע. 2. קו האמצע של השיניים העליונות שלי הלך לצד ולכן הייתי צריך לבצע עקירה של שן שיהיה ניתן להזיז את קו האמצע למקום הנכון שלו – בוצע. ביקשתי ללכת על הטיפול היקר של אינקוגניטו (גשר פנימי) והייתי עם המכשור שנתיים. לאחר מכן הרופאה הסירה לי את המכשור והתחלתי ללכת עם פלטות שקופות לצורך פינישים אחרונים ולקראת סיום הטיפול. לאחר שהלכתי עם 5 סטים של פלטות שקופות, ראיתי שהטיפול עדיין רחוק מסיום כי עדיין השיניים נורא עקומות. הרופאה החליטה שצריך להתקין הגשר חדש למשך שבועיים אבל הפעם מבחוץ. השבועיים האלה כבר נמשכים שנה ו3 חודשים (!!!). כמעט בכל יום אני עוקב אחר הטיפול מול המראה ואף מצלם את עצמי בכדי להשוות ולראות מה נשאר. אני לא רואה את קצה המנהרה וחושש שהטיפול ששילמתי עליו כסף רב ייפול לטימיון. מה עליי לעשות במצב כזה? אם וכאשר בסיום הטיפול לא אהיה מרוצה, האם הדבר יכול להיגרר לתביעה מצידי? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אסף, אני מצטער אבל כאן זו לא הכתובת לשאלתך אלא בפורום של אורתודונטיה או בחוות דעת אצל אורתודונט מומחה. פרט לכך שכמובן שאין לי אפשרות לענות לך תשובה משפטית כי אינני עורך דין. שיהיה בהצלחה

08/05/2015 | 13:06 | מאת: אביטל

רציתי מה כדאי לעשות אם יש חור בשן בינה האם כדאי לעקור או לעשות טיפול שורש וכתר?

לקריאה נוספת והעמקה

לאט לאט לך אביטל.... שאלת שאלה כללית מידי ואנסה לענות על כל האופציות כך שתמצאי את התשובה שלך כאן בפנים: קודם כל, אם יש חור בשן בינה, שאינו עמוק עד לכדי טיפול שורש אז הפתרון הוא כמובן סתימה ואין שום סיבה לחשוב על טיפול שורש או עקירה. אם החור עמוק מאוד ויש כאבים חזקים ממנה, אז כשלב ראשון ניתן לפתוח את השן לטיפול שורש (בלי להשלים את טיפול השורש בינתיים אלא רק להקל על כאבים לקראת החלטה בנושא) ואז להחליט האם לעקור או לעשות טיפול שורש: התשובה לשאלה זו כמובן איננה חד משמעית ותלויה בכמה גורמים: אם חוץ משן הבינה, יש לך עוד 2 שיניים טוחנות צמודות אליה ואין שן בינה בלסת הנגדית לה, שווה לשקול עקירתה כי אין בה שימוש בפה. אם המצב שונה מזה שתיארתי כעת ויש חשיבות לשימור שן הבינה, רצוי לשקול טיפול שורש ושמירה עליה ולא למהר לעקור אותה. חשוב לציין שאם חושבים על עקירת שן בינה תחתונה, יש לברר האם השורשים של השן צמודים לתעלת השורש בלסת התחתונה בכדי לדעת האם מסתכנים בפגיעה עצבית כשעוקרים אותה. באותה הנשימה, אם חושבים על עקירת שן בינה עליונה, יש לברר האם השורשים של השן צמודים לסינוס (מערות האף) בכדי לדעת האם מסתכנים בפגיעה בו כשעוקרים אותה. לסיכום אוסיף עוד משהו קטן: הרבה שיני בינה לא בקעו עד הסוף והן מציצות מהחניכיים ולרוב ממהרים לעקור אותן אך אם המטופל ילמד איך לצחצח ולתחזק את שן הבינה כמו שצריך, יש סיכוי סביר ביותר שאפשר יהיה למנוע את העקירה. שיהיה בהצלחה.

05/05/2015 | 20:21 | מאת: שירה

היו לי לפני שבועיים כאבים הם לא היו נוראים , ובעיקר בצחצוח. מהיום התחילו הכאבים להמשך שעות בצחצוח , ואחרי כל אכילה של משהו ממש לכאוב בנגיסה / אכילה , וגם בשתייה חמה , האם זה בעיה של חור , בהתחלה היה גם דימום אבל זה עבר ונשארו כאבים חזקים , מה זה יכול להיות?

לקריאה נוספת והעמקה

אי אפשר להחליט על טיפול בלי בדיקה מקיפה של השן שכוללת גם צילום. עקרונית אני יכול לשער שמדובר בעששת (חור בשן בפי העם). דימום יכול לנבוע מדלקת חניכיים ו/או דחיסת מזון אך דחיסת מזון עשויה להווצר גם בשל חור בשן. ממליץ ללכת לבדיקה אצל רופא שיניים בקרוב.

06/05/2015 | 18:39 | מאת: שירה

קודם כל אלך בקרוב מאוד . אבל דבר שני יכול להיות מצב של דחיסת מזון שהוא עשה חור , ויכול להיות גם דחיסת מזון שאני מנקה בין השיניים כל יום לפני כל שטיפת שיניים לפחות פעמים ביומיים או שיותר הגיוני המצב של חור בשן שמצריך כבר טיפול שורש , כי היום התחילו לי כבר התקפים כמה פעמים ביום ללא כל גירוי האם זה מעיד על טיפול שורש ? ואיך זה שהיה בהתחלה דם שצחצחתי ועכשיו אין , הצלחתי להעלים בצורת ג'ל אבל האם הגיוני שהיו לי שני דברים ביחד או שחור אם יש יכול להיות שעשה בעיה בחניכיים גם בתוספת ?

בהחלט יכול להיות שזה שילוב של שני הדברים אבל חור בסכנה לטיפול שורש נשמע די בטוח. כתוצאה ממנו יכולה להיות דחיסת מזון ודלקת בחניכיים שמתבטאת בדימום וכאבים

05/05/2015 | 00:10 | מאת: נגה

בהצלחה, זו רק פגישה אחת בה נעשה ניקוי וסתימה זמנית. יש לי עוד 3 תורים בהם הוא אמור להמשיך עם הניקוי ואח"כ ליצור מבנה. לדעתו בסיום צריך לשים כתר כיוון שיש חשש שהמבנה לא יספיק בגלל שהחור היה סוג של מכתש. מעבר לזעזוע מכך שחופרים לי בשן וכופים עליה מוות (הוא טען שלא ניתן להציל את השורש- יש לי 4 תעלות) והכאבים העזים בזמן הטיפול ובכלל הידיעה ש"הצטרפתי" באופן בלתי יזום לכל בני האנשו האחרים בבעיות השיניים השגרתיות- בסה"כ יש שיפור עצום וכמעט ואין יותר כאבים, אין משככי כאבים ואני אוכלת ושותה כרגיל. שאלתי היא א. האם זו הוכחה שהטיפול הראשון הצליח (העדר הכאבים לא הטרום טיפולים ולא הפוסט טיפולים) ב. עדיין סוגיית הכתר מציקה לי. זה אמור להתרחש עוד למעלה מחודש בגלל שלא מצאנו מספיק תורים קרובים. אבל כחומר למחשבה- איך אוכל לדעת שזו הבחירה הכי טובה לא להסתפק רק במבנה? נכון שזה עולה הון אבל אם זה תעודת ביטוח לאורך חיי השן שווה כמובן לשלם... המון המון תודה על הסבלנות:)

לקריאה נוספת והעמקה

אכן ואכן: אכן זה סימן טוב שאין כאבים לאחר התחלת טיפול השורש (אני מניח שכשרשמת "להמשיך עם הניקוי" התכוונת להמשיך עם טיפול השורש). אכן מומלץ להכתיר את השן ולא להסתפק במבנה כי שן שעברה טיפול שורש היא שן חלשה יותר משן שלא עברה טיפול שורש והיא בסכנת שבירה ואף סכנת עקירה וחבל להגיע לשם..... בהצלחה

03/05/2015 | 08:40 | מאת: רינת

הייתי ביעוץ עם שלושה רופאים לגבי 4 שיניים קידמיות לבני בן 21, יש לו גשר של 4 שיניים שצריך להוריד ולבצע עקירה על שן אחת אמצעית ועוד אחת טיפול שורש מומחה ועוד 2 שיניים בריאות בצדדים שהושחזו שיהיה מראה אחיד , לגבי העקירה וטיפול שורש מומחה יש הסכמה עם שלושת הרופאים לגבי השיניים הצדדים הבריאות שהושחזו, 2 רופאים אמרו לי שצריך רק לחדש כתרים וזהו. ורופא שלישי שהתכוונתי לטפל אצל כי הוא בהסכם עם ביטוח אמר שהוא עושה לשיניים הנ"ל טיפול שורש למנוע בעיות בעתיד. שאלתי היא , למי להקשיב ? (אם נעזוב את הצד הכספי) מה מומלץ מבחינה בריאותית ? האם טיפול שורש בשן בריאה מומלצת בכלל? או שזה פתח לצרות בעתיד? ורופא מהביטוח רוצה להרוויח יותר?

אין תשובה חד משמעית וקשה למצוא קונצנזוס גם בספרות הרפואית. אם יש כבר גשר קיים שנתמך ע"י שיניים בריאות שלא עברו טיפול שורש וכבר שנים מחזיקות גשר, אז מצד אחד אין חובה לעשות להם טיפולי שורש אבל מצד שני, אם יהיה צורך בטיפול שורש בהמשך, ייתכן שתצטערי שלא עשיתם טיפול שורש מראש. מאוד חבל לי לשמוע שבבחור בן 21 צריך כבר לעקור שן קדמית ואני מקווה שאכן כך המצב.

30/04/2015 | 20:46 | מאת: יעל

יש לי איזה כאב שלפי דעתי אחת מ-2 שיניים שאחת לפני שנתיים בערך נעשה לי סתימה לבנה והשניה שן אמיתית. הכאבים במשך היום כמעט ואין בכלל , הכאב הגדול קורה אחרי ניקוי בין השיניים + צחצוח שבסופו שאני יורקת ושוטפת יוצא דם מה זה אומר שיש כבר דלקת או שזה משהו אחר ואם כן מה יכול להיות, חשבתי בהתחלה אולי רגישות זמנית אבל זה נמשך ורגישות לא היה כואב בצחצוח ובניקוי ובטח לא דם לדעתי מה זה יכול להיות?

לקריאה נוספת והעמקה

השאלה הראשונה שיש לשאול היא מתי עשית ניקוי שיניים (ע"י שיננית או רופא שיניים) בפעם האחרונה, כי הסימנים שתיארת רומזים על דלקת חניכיים. דבר שני, מומלץ לעשות צילום לשיניים המדוברות בכדי לבדוק לעומק אם יש עוד משהו בנוסף לדלקת חניכיים מקומית בין השיניים הללו.

29/04/2015 | 19:25 | מאת: נגה

בשבוע האחרון התעוררתי עם כאב חד בשן, לא יכולה כמעט לשתות ולאכול, אין סימן לחור בשן שלמה ובריאה ללא סתימה, התחושה שזה מקרין מלמטה. לא עברתי טיפולי שיניים מהילדות, יש לי כמה סתימות רגילות בודדות, קבעתי תור לרופא שינים אבל בשביל להגיע מוכנה לגזר הדין מה האפשרויות והאם יש סיכוי שאאבד את השן?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום נגה, חסרים לי כמה נתונים בכדי להעריך במה מדובר: האם את בטוחה שבשן הזו אין סתימה ישנה? האם השן הזו נמצאת בלסת העליונה או התחתונה (כי רשמת משהו על מקרין מלמטה)? האם היית מצוננת לאחרונה? (סינוסיטיס עשויה לגרום לכאבים דמויי טיפול שורש משן טוחנת בלסת עליונה). בת כמה את (אם יורשה לי לשאול)? אני שואל כי יש מקרים של צורך בטיפול שורש בשל מחלת חניכיים חמורה.... עוד שאלה חשובה היא האם את שוחקת/מהדקת שיניים? אני שואל זאת כי יש סיכוי שמדובר בסדק בשן. את לא חייבת כמובן לענות על השאלות הללו אך זרקתי לאוויר כמה אופציות כדי שתראי שיש אופציות רבות (ויש עוד כמה אופציות). לצערי, אחת האופציות היא אכן סכנה לאבד את השן (סדק למשל) אבל הדבר החשוב ביותר הוא לבדוק לעומק ואולי אף לקבל יותר מחוות דעת אחת כי לעיתים פזיזות עשויה לגרום לתוצאה הרסנית וחבל....

01/05/2015 | 18:39 | מאת: נגה

ומדובר על חור ענק פנימי שנוצר בין שתי שיניים בלסת התחתונה שהיתה ביניהם סתימה ישנה- אבל החור לא פגע במזל בשן השניה. זה מדהים אותי כי מעל 20 שנה לא הייתי זקוקה לטיפול שינים ופתאום נופל עלי הדבר החמור הזה. מעולם לא היו לי סתימות שורש אלא חמש סתימות רגילות. אפילו לאבן שן לא נזקקתי מעולם למרות בדיקות תקופתיות. וכמובן שאין בעיית חניכים. הרופא (שאמר שזה מאוד נדיר לא להזקק לטיפולי שיניים משך זמן כה רב) טוען שמדובר בסתימת שורש ובסופו של דבר אזדקק לכתר כי החור רוקן את השן מתוכנה ולכן מסגרת השן עלולה להוותר לא יציבה. לא טען שיש צורך בעקירה אלא שזה ממש היה יכול להיות קרוב. אני מרגישה מאוד מאוד רע- בייחוד בתור אדם שמעולם לא נזקק לטיפולי שינים... מבחינתי זה קצת מכה לפרצוף ממקום מאוד מפתיע. מה המשמעות של טיפול כזה לכל מערכת השינים והשן הספציפית הזו בעתיד? האם מדובר בעצם בחולי כרוני שיצטרך תחזוקה חיצונית כל החיים מעבר לטיפול הטוב הסדיר שלי של צחצוח וחוט דנטלי וכו'?

אם השן תעבור טיפול שורש, מבנה וכתר, התחזוקות לא משתנות משמעותית מההמלצה לאוכלוסיה הכללית: בדיקה וניקוי כל חצי שנה וצילומים בסיסיים כל שנה. אם היית מקפידה על צילומים שכאלה, היו תופסים את החור הזה עוד כשהיה קטן ומסיימים את זה בטיפול שורש. שיהיה בהצלחה.

29/04/2015 | 15:05 | מאת: חן

בטיפול שורש בשן קידמית שכבר לא חיה אהיה חייבת לעשות ישר הלבנה ומבנה? (ללא כתר כי אני רוצה לעשות גשר) או שמספיק לעשות טיפול שורש וסתימה לבנה אחריי.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום חן, אם את רוצה לעשות יישור שיניים, ניתן בשלב ראשון לאחר טיפול השורש לעשות מבנה (כמו סתימה לבנה, רק בכמות מעט גדולה יותר). אין חובה לעשות הלבנה בשלב ראשון אלא רק אם השן תשחיר.

30/04/2015 | 07:41 | מאת: חן

מבנה זה לא כמו בורג כזה ששמים לפני כתר? והלבנה דיי נחוץ כי היא טיפה שינתה צבע... וגם למה לא כבר עכשיו לעשות הלבנה? זה לא אפקטיבי שתהיה יפה לאורך שנים מעכשיו?

מבנה זה טיפול שבונה את השן לאחר טיפול שורש. יש כמה סוגי מבנים ויש גם אופציות של שימוש במעין ברגים לתעלת השורש אך לאחרונה יש יותר ויותר רופאים שלא משתמשים יותר בברגים מחשש לסכנה לסדק בשן. הלבנת שן לאחר טיפול שורש לא תמיד מחזיקה לאורך שנים, וכן הפעולה עלולה להחליש עוד יותר את השן. ההמלצה הרפואית היא להכתיר את השן בכדי להגן עליה מסדק/שבר ככל שניתן ועל הדרך כמובן שהחרסינה של הכתר תתן שן יפה מאוד לאורך שנים.

28/04/2015 | 20:43 | מאת: שירה

יש לי איזה הרגשה ביום האחרון נראה לי שזה רגישות ממזג האויר וכל זה שמשפיע על שן באיזור שיש לי כתר זמני יכול להיות שהמקום רגיש יותר שם , שאלתי היא בקרוב יש לי תור לשיננית האם היא בעקרון יכולה לראות אם משהו לא תקין ולהפנות אותי לרופאה כי זה היה יותר מרגישות נראה לי גם שהכאב יותר חזק וממש מדי פעם וקטן. ועוד שאלה האם שחיקה יכולה גם לגרום למהירות של רגישות יותר מהר מאשר אדם שלא שוחק?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום שירה, אין מספיק נתונים בכדי לענות על השאלה ובכל מקרה שיננית לא תספיק לצורך כך ואני ממליץ לגשת לרופא/ה שיבדקו לעומק במה מדובר.

28/04/2015 | 20:28 | מאת: חן

ום רב, עברתי סתימה עמוקה בשן קידמית ולאחר מכן היתה לי רגישות לקור במשך כמה שבועות, כרגע עבר לי אך שמתי לב שצבע השן קצת השתנה. אין לי כאבים אלא רק אם נוקשים בשן. ולפעמים בלילה אני מרגישה כמו "דופק" בשן ממש בקטנה ולא כואב. וזה מתחיל לעבור... האם אני צריכה לבצע טיפול שורש לדעתך? שאלה נוספת: אני מעוניינת לעשות גשר פנימי בשיניים העליונות, האם כדאי לי לעשות את הגשר אחרי הטיפול שורש בשן (במידה ואצטרך), או שזה לא משנה ואפשר לטפל בשן גם עם הגשר יהיה בשיניים.?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום חן, ייתכן מאוד שהשן צריכה לעבור טיפול שורש אך כמובן שצריך לבדוק אותה בכדי להחליט על כך. אין בעיה לעשות יישור שיניים לאחר טיפול שורש ומבנה (כמובן שרצוי גם להתייעץ במומחה ליישור שיניים).

27/04/2015 | 01:02 | מאת: רונן

בבדיקה שגרתית נמסר לי שהכתר מעל השתל מתנדנד ורצוי להרימו להבריג את הבורג למבנה ולהחזיר את הכתר... אני לא הרגשתי זאת וזה לא הפריע לי בכלל הבעיה שלא הצליחו להוציא את הכתר אלא באמצעות חור בכתר כעת הכתר נשבר בחלקו ( החרסינה) השאלה אם אני חייב להחליף אותו ? האם המתכת שמתחת לחרסינה אכן מספיק כדי לעמוד בעומסים ? ואם אחליף, מי צריך לשלם על הכתר ? ובאופן כללי - מה אורך חיים ממוצע של שתל ומה אורך חיים ממוצע של כתר מעל שתל ? האם הרופא יכול לשייך את השבר בחרסינה לגיל הכתר? גם אם לפני כן הכול היה תקין ?

שלום רונן, לא אמורה להיות בעיה בתפקוד הכתר ויש כתרים שמראש נעשים ממתכת בלבד ללא חרסינה. אין תשובה לגבי מי אמור לשלם על כתר חדש אם יבוצע. היה חשוב לבצע את הפעולה הזו. אורך חיים ממוצע של כתר הוא כ- 7-10 שנים ואורך חיים ממוצע של שתל הוא כ- 10 שנים.

20/04/2015 | 01:45 | מאת: יעל

מהן הסיבות לכתר שמתנדנד מעל שן טבעית ? מה ניתן לעשות ?

הסיבות תלויות בגורמים שונים, למשל: האם המדובר בכתר קבוע או זמני? מתי בוצע הכתר? האם הוא מותאם בצורה טובה? ע"י איזה דבק הכתר מודבק (דבק זמני/קבוע)? בכל אופן מומלץ לעשות בדיקה מקיפה לשן כולל צילום ועדיף להגיע למרפאה בה בוצע הכתר כי שם מצויות רוב התשובות לשאלות ששאלתי כאן

15/04/2015 | 10:12 | מאת: עינב

חמשת השיניים הקדמיות בלסת העליונה שלי עם כתרים ישנים מאוד שצריכים חידוש. האם כדאי לעשות כתרים בודדים או גשר? מה היתרונות של כל שיטה? מה חזק יותר?

באופן עקרוני, אם כל שן יציבה דיו, ואין סכנה של ניידות של השיניים אז עדיף לעשות כתרים בודדים. אם לא כך הדבר, יש לשקול לחבר את הכתרים. בכל אופן, לא ניתן לענות בלי לעשות בדיקה מעמיקה עם צילומים של השיניים. בהצלחה