פורום פריודונטיה, מחלות חניכיים ושתלים דנטלים

פריודונטיה היא אחת מההתמחויות המוכרות ברפואת שיניים, שתפקידה לטפל במחלות חניכיים, וכן לפתור בעיות אסתטיות עקב נסיגת חניכיים, או כחלק מתהליך שיקום הפה והתקנת שתלים דנטליים. מומחה למחלות חניכיים הוא רופא שיניים אשר בתום תקופת לימודי רפואת השיניים ולאחר קבלת התואר והרישיון לעסוק ברפואת שיניים, מתמחה במוסד אקדמי מוכר לתקופה של כ-4 וחצי שנים נוספות. במסגרת התמחות זו הרופא לומד לאבחן ולטפל במחלות החניכיים השונות, ולהתקין שתלים דנטלים גם במצבים קשים ביותר, בהם קיים חסר מתקדם של עצם. רק לאחר שעמד בהצלחה בבחינות הממשלתיות, וקיבל תעודת מומחה חתומה וממוספרת של משרד הבריאות, זכאי הרופא לשאת בתוארו - פריודונט - מומחה למחלות חניכיים. ^^בפורום יידונו הנושאים הבאים:^^ מחלות חניכיים, השפעתם על הבריאות הכללית ואיכות החיים של המטופל ודרך הטיפול בהן. שתלים דנטאליים: האם הם באמת הפיתרון החלופי לשן? כיצד ניתן לבצע שתלים תוך מתן פתרון תפקודי ואסתטי מיטבי? שתלים דנטאליים ומחלות חניכיים.
1468 הודעות
1339 תשובות מומחה

מנהל פורום פריודונטיה, מחלות חניכיים ושתלים דנטלים

23/01/2019 | 17:38 | מאת: דני

שלום, יש לי דלקת חניכיים בשני כתרים מחוברים באקריל (כמעט שנה) וכן עברתי לפני חודש עקירה בשן טוחנת אחרונה. אתמול ראיתי שכל האזור הפנימי בחניכיים באזור של העקירה והכתרים בצבע לבן. מה זה?

לקריאה נוספת והעמקה

יתכן שלא צחצחת שיניים באיזור עקב העקירה - ככל הנראה קיים שם רובד חיידקים ומעטה לבן שיכול להיות מוסר בצחצוח שיניים - במידה ולא - יש לגשת לרופא המטפל לבדיקה

23/01/2019 | 12:51 | מאת: ליטל

שלום ד"ר חיה, עברתי הקצעת שורשים בעקבות כיסי חניכיים בעומק 5-7 מ"מ. שאלותיי הן: 1. האם כיסי חניכיים בהכרח גורמים לאובדן עצם החניכיים? 2. האם העצם משתקמת לאחר הקצעת השורשים? 3. בזמן ההקצעה היה איזור בו הכאב היה בלתי נסבל, גם בזמן הרדמה. מאז הטיפול יש לי שם מידי פעם כאבים עמומים. האם זה אומר בהכרח שיש איזשהי בעיה בשן? חשוב לי לציין שרופא השיניים טען שיש מגע לא טוב בין שתי השיניים הללו, ולכן תתכן דחיסת מזון. כמו כן- טופלתי אצל רופא השיניים לפני ביצוע ההקצעה תודה

לקריאה נוספת והעמקה

1. בדרך כלל כיסים 5-7מ"מ מלווים גם באובדן עצם - ניתן לראות ברנטגן את הפגיעה הגרמית 2.הקצעת שרשים - סילוק האבנית שנמצאת צמודה לשרש בעומק החניכיים מאפשרת ריפוי הרקמה הרכה - העצם עצמה לא משתקמת מהקצעת השרשים אלא מתקבל צמצום עומק הכיסים - לא תמיד זה מספיק ולכן עושים הערכה מחדש ובודקים את הצורך בניתוח חניכיים לאחר חודשיים שלושה מסיום ביצוע הקצעת השרשים 3.במידה וקיימת דחיסת מזון יש לתקן את נקודת המגע - לתקן סתימה או כתר - כי אחרת לא יהיה ריפוי של החניכיים

22/01/2019 | 23:00 | מאת: שירה

הולכים להחליף לי כתר חרסינה מאוחה למתכת לכתר זירקוניה. איך הולך הורדת הכתר והחלפה לכתר חדש. מה עושים כדי להוריד כתר האם יכולים לראות דברים בהורדה שלא ראו במבט או בצילום כי אחת הסיבות דימומים חוזרים וכאבים בניקוי שמטרידים ולפעמים גם בעת אכילה וגם בשימוש במי פה ויש ימים שהדימומים והכאבים ממש חזקים. ולא ראו כלום במבט או בצילום החלטנו מכיוון שלכתר כבר ליבה שחורה וסוג של כתום כאילו מחליד להחליף השאלה יכולים לראות אחרי ההורדה עוד ממצאים שלא ראו ?ויצטרכו לעשות תוספת לטיפול חוץ מההחלפה כמו פגיעה בחניכיים ובגובה שיצטרכו ניתוח חניכיים או הארכת כותרת או טיפול שורש שלא ראו שצריכה או אפילו שברים או התפורריות של המתכת בשורשים או בחניכיים או אפילו דלקות הגיעו לשורשים או אפילו עוד בעיות שיכולות להיות ?והאם צריכים גם להוריד מבנה כדי לעשות כתר חדש ? והאם בגלל שבאמת ישחיזו או רק כתר זמני או גם למבנה הסיכוימגדול לכך שאצטרך הארכת כותרת במיוחד שמבנה השיניים שלי קטן.

לקריאה נוספת והעמקה

חלק מהדברים שציינת ניתנים לחיזוי עוד לפני הורדת הכתר. חלק מהדברים יתגלו בהמשך.

18/01/2019 | 12:36 | מאת: נועה

הולכים להחליף לי כתר חרסינה מאוחה למתכת לכתר זירקוניה. איך הולך הורדת הכתר וחלפה לכתר חדש מה עושים כדי להוריד כתר האם יכולים לראות דברים בהורדה שלא ראו במבט או בצילום ויצטרכו לעשות תוספת לטיפול חוץ מההחלפה? והאם צריכים גם להוריד מבנה כדי לעשות כתר חדש והאם בעקבות ההחלפה תהיה חבר כותרת לשן?

לקריאה נוספת והעמקה

הורדת הכתר היא עניין טכני לא מסובך. לעיתים מתגלים ממצאים שלא נראו בצילום כגון עששת נרחבת. לא תמיד יש צורך בהחלפת המבנה אך לעיתים יש צורך בהחלפת המבנה ובביצוע טיפול שרש חןזר והארכת כותרת - הכל לפי הממצאים במקום

18/01/2019 | 23:53 | מאת: נועה

ואם אין עששת ורק צורך בכתר זמני ובעקבות ההשחזה לכתר זמני יכול להיות גם מצב כזה שיצריך שוב או גם מבנה או בלי מבנה הארכת כותרת פתאום בגלל ששוב משחיזים מהשן?

יכול להיות בהחלט

17/01/2019 | 19:31 | מאת: לילך

מהם הסיבות שיודעים בוודאות מתי צריך הארכת כותרת והאם החלפת כתר והשחזה מחודשת לכתר זמנינוקבוע יכול להיות שצריך הארכת כותר והאם לאחר הכתר הזמני יודעים בוטדאות?

לקריאה נוספת והעמקה

אם לכתר אין אחיזה מספקת צריך לבצע הארכת כותרת. ההחלטה היא של הרופא המטפל שצריך להחליט אם הכתר העתידי יחזיק מעמד לאורך זמן מבלי לגרום לדלקת מקומית באיזור

17/01/2019 | 20:24 | מאת: לילך

והאם במצב של החלפת כתר והסרתו יודעים כבר לפני הכתר הזמני או רק לאחריו?

בדרך כלל ההחלטה הסופית היא בשלב הכתר הזמני אבל לעיתים ניתן לצפות את העניין מראש

15/01/2019 | 20:48 | מאת: יעל

התקינו לי כתר חדש לפני שבועיים מזירקוניה. הבעיה היא שמדי פעם שמנקה שם יורד לי דם וזה כבר כתר קבוע האם יכול להיות שכבר כמה זמן ניקיתי פחות השיניים קצת פחות שהיה כתר זמני ופחדתי שיפול למרות שצחצחתי בקפדנוץ וגם השתמשתי במי פה או שיכול להיות בעיה אחרת שקשורה לשן ולחניכיים שפתאום התפתחה כי דווקא צילמו לפני ההתקנה ואם היו רואים בעיה זה היה אמור לראות או גם ששמו אז מה יכול לגרום לזה ?

לקריאה נוספת והעמקה

ממליצה להתייעץ עם הרופא המטפל

11/01/2019 | 21:16 | מאת: מעין

מצב כזה כבר כמה פעמים מנסים לשים כתר והמדידות שחוזרת מהמעבדה חטזר חסר סיכוי אבל שוב ליטושים ושינויים. הייתי בשן זו קצת חסר כותרת אבל נאמר שרק זירקוניה נצליח . בינתיים מנסים לא רצינה לעשות ניתוח כדי למנוע בעיה בכתר ליד. בינתיים התחיל להציק גם הכתר ליד והוחלט אחרי הצילומים נוריד ונעשה 2 כצרים מחוברים קודם כל מה זה אומר יהאם בעיה יותר לנקות ולטפל ? והאם עכשיו שיהיו צילומים שהצליחו במכון לשים גדולים ולהשתלט על הקושי בצילום יראו בוטדאות מה מצב הכותרת והאם יכול להיות שיצטרכו ניתטח למרות שאמרו שכתר כזה מזירקוניה מונע או יכול להיות סתם מדיגה לא טובה יכול להיות בגלל המרפאה או המעבדה או תזוזות שלי של רפלקס ההקאה והאם יש משהוא שאפשר לדעת בטוח בצילומים או בבדיקה מדידות חדשות שיעזרו וגם האם שמורידים כתר ליד ועושים כתר חרסינה מצב כזה של הורדה ועשיית כתר זמני חדש כולל גם השחזות ואם כן יכול להיות לאחר מכן בגלל שוב השחזות איאלץ גם פה אולי הארכת כותרת?

לקריאה נוספת והעמקה

ממליצה לגשת למומחה לשיקום הפה לייעוץ

11/01/2019 | 20:10 | מאת: סיגל

מאז,שהרכיבו לי את הכתר לשתל לא מתרגלת הרגשה שטיפה תנועה נפגשת למרות שאמרו שאין בעית גובה ולחץ וכאב כל לעיסה וגם שמנקה רק מתקרבת ונגיעה קלה בניקוי מרגישה אי נוחות ולחץ מה יכול להיות הבעיה לזה ומההאפשר לעשות שלחו אותי לצילומיםמעשיתימונראה בתור מה אמורים לראות שבר אין האם בעיית גובה בעצםצאו בחניכיים גם רואים ובכל מקרה מה יכול להיות הסיבה לתחושות שלי ומדובר בשתל על טוחנת עלעונה וכתר מוברג.

לקריאה נוספת והעמקה

קשה לדעת מה מפריע בלי בדיקה. אם הרופא/ה לא מאתר/ת את הבעיה רצוי לגשת לבדיקת מומחה לחניכיים או לשיקום הפה לחוות דעת שניה

11/01/2019 | 14:30 | מאת: יוני

שלום בשן טוחנת שבוצע בה טיפול שורש, הרופא שם כתר זמני (זה אמור להיות לטווח ארוך כרגע מאחר ויש שאלה לגבי עתיד השן). הכתר ממש צמוד לשיניים שלידו, כך שלא ניתן אפילו להכניס חוט דנטלי באף צד של השן. גם מברשת בין שינית לא נכנסת. האם זה תקין? בעייתי? ציינתי זאת לרופא שיניים, והוא לא התייחס. אשמח לשמוע מה כדאי לעשות. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

יש צורך ביצירת מעבר בין השיניים לצורך הסרת הרובד (נקרא פתיחת אמברזורה הין השיניים). במידה ולא תהיה מסוגל לנקות תיווצר שם דלקת שתסכן את בריאות ושרידות השן. נסה לעבוד עם קיסם דנטלי דק, יש לoral b קיסמי עץ דקים. במידה ולא תצליח לנקות חשוב לבקש מהרופא ״לפתוח אמברזורות״ אחרת כל ההשקעה בשן תרד לטמיון

10/01/2019 | 20:54 | מאת: שרית

מששמו לי את הכתר על השתל נראה לי שזה קשור. מרגישה לחץ וסטג של כאב במקום והרגשה שלועסת את המקום פוחדת שעוד אשבור שם כי גם ככה יש לי שחיקות האםמיכולצלהיות סדקים גם בשתלים או נזק כלשהוא ובצילומים רואים בעיות שניסו בשתל או אפילו הכתר לוחץ ולא מתאים לעצם ולחניכיים גם יכול להיות מצב כזה?

לקריאה נוספת והעמקה

יכול להיות בהחלט

05/01/2019 | 21:13 | מאת: שירה

שמו לי כתר ולוחץ צנסה להתרגל אבל ממש רגיש בלעיסה +בניקוי קשה ואם מצליחה מקווה שטועה אבל האם יכול להיות שמשהוא קרה בשתל במיוחד אחרי הרבה זמן מהסיום ואם כן האם בצילומי סטטוס/סטטוס מקביליות שבמילא שולחים אותי לעשות האם רואים בצילומים האלה גם אם יש איזו בעיה בשתל?

לקריאה נוספת והעמקה

בדרך כלל ניתן ללמוד הרבה מאד מהצילום

05/01/2019 | 18:22 | מאת: שירי

הופנתי לצילומי שיניים , גם כי כבר עברו כמה שנים ולראות את המצב וגם עוד 2 טיפולים שצריכה לעבור ורוצים לראות את השורשים אז בגלל שכבר כמה שיניים הוחלט לשלוח אותי לצילומים , שאלתי היא כזאת גם ככה מאוד קשה עד שמצלמים אותי במיוחד בשיניים האחוריות שם הכי קשה לי ויש לי רפלקס הקאה מוגבר והצילום הזה הכי טוב , מה אפשר לעשות כדי שאוכל לעבור את זה בקלות יותר , האם אפשר לקחת איזה משהו שיקל או רק הפסקות והרבה סבלנות עד שימצאו את הנקודות והגדלים של הצילומים ששם הכי פחות עושה רפלקס הקאה. אין איזה כדור כמו נגד בחילות שיכול לעזור אם אקח גם לשם , והאם יש הבדל מתי במהלך היום עושה את הצילומים?

לקריאה נוספת והעמקה

ניתן ליטול פראמין בהמלצת רופא המשפחה על מנת להפחית את הנטיה להקיא, רצוי לא לאכול שעתיים לפני הצילום. במהלך הצילום חשוב לנשום עמוק דרך האף באופן רציף ולא לעצור את הנשימה על מנת להפחית נטיה להקיא. אולי ניתן להסתפק בצילום פנורמי.

04/01/2019 | 11:51 | מאת: שירה

האם כתר על שתל אמור בהתחלה ללחוץ לאחר התקנתו מרגישה גם לחץ גם קושי בניקוי כאב קל שמנקה ופוחדת שמנקה בגלל שלוחץ אשבור משהוא את הכתר או השתל, והרבה פעמים סתם מזיזה לשון ותנועה נגיעה בכתר והרגשתו לפי דעתי לא אמור אנסה עוד כמה ימים להתרגל אבל אם לא מה אפשר לעשות לפתור והאם צילום יכול לעזור בלפענח מה הבעיה כי לדעת הרופאה ממש לא צריך להוריד גובה הוא בסדר יכול להיות מצב של סוג או עובי כתר שלא מתאים מדובר על שן טוחנת עליונה.

לקריאה נוספת והעמקה

ממליצה לגשת לבדיקת הרופא/ המטפל/ת

03/01/2019 | 23:23 | מאת: שירה

רציתי לשאול כמה זמן צריך להסתגל לכתר על שתל בפה לא נוח אבל כבר שנים בגלל כל מיני בעיות ואילוצים ותקלות וזה יוצא שכמעט 3 שנים מהעקירה לא היתה שן /כתר בפה האם החניכיים צריכים להתרגל שם מחדש או משהוא אחר שצריך לקחת רק היום שמו וכמה זמן אם כן זמן סביר שזה אמור להתרגל חזרה לשינויים ולא יכול להיות חוץ מהתרגלות של זמן כזה יכול להיות בעיה אחרת של אי הנוחות כי חוץ מזה אוכלת ולועסת ואין כאבים אי נוחות והרגשתי קושי קל בניקוי אולי גם שלא הצטרכתי לנקות באיזור שנים אלו וקצת מוזר ולא נוח שניקיתי שם והאם כדאי לנקות או כדאי לתת כמה ימים ללא לראות שהכל תקין?

לקריאה נוספת והעמקה

לנקות חייבים פעמיים ביום- אסור שיצטברו שם חיידקים משום שדלקת נוצרת תוך מספר ימים וכשדלקת מת חילה סביב שתלים היא מתקדמת בקצב מואץ מאד ועלולה לגרום לספיגת העצם שתומכת בשתל. לכן אם קיים קושי בניקוי יש לגשת מייד לרופא/ה המטפל/ת ולוודא שאין קושי אובייקטיבי לניקוי ולבדוק התאמת אביזרי ניקוי נכונים לאיזור כגון מברשות בין-שיניות וקיסמים דנטלים

03/01/2019 | 20:50 | מאת: רעות

שמו לי היום כתר מוברג על שתל אחרי שהמון זמן לקח בגלח כול תהליך ההשתלה וההחלמה וכן עיכובים מצדי ובעיות מצד המעבדה . היום שמו ועדיין לא מרגישה בנוח ניסו כל הבעיות ובדקו גובה אין בעיה נאמר שאנסה להתרגל יכול להיות שזאת הבעיה אם עדיין ארגיש ככה נותנת לזה כמה ימים ונראה אם החניכיים אוליצלוקח זמן להתרגל אבל במידה וארגיש לא בנוח האם אפשר לעשות תיקונים לאחר ששמו כבר בפה או שזה סיפור אחרי שלב כזה בין אם יצליחו במרפאה לסדר או בין אם צריך שוב לשלוח למעבדה בגלח שהיה בפה כבר?

לקריאה נוספת והעמקה

אין בעיה לתקן גם לאחר תקופת הסתגלות

03/01/2019 | 18:34 | מאת: שירי

שלחו אותי לצילומים של סטטוס מקביליות במכון בגלל בעיה מציקה באיזור וראו שהצילומים מזמן לא עדכניים ומעדיפים שבאותה הזדמנות נבדוק כם אם הכל בסדר ולא נוצרה עוד בעיה ושנדע כי זה כבר כמה שנים שלא עשיתי. אמורה לקבוע תור וללכת בודקת השאלה אני זוכרת שזה הרבה צילומים ששמים פה ויש לי רפלקס הקאה מוגבר ואפילו בטיפול עוברת הרבה פעמים עם הפסקות מדי פעם במקומות שקשה מה אפשר לעשות כדי להקל ואם יש איזה קשר לשעה שאעשה למצב שזה יותר קל או יותר קשה ובאחד השיניים אף יש כתר זמני זה יכול להקשות על הצילום? וגם באופן כללי למה יותר טוב צילומים כאלה מפנורמי והאם אם יש דלקות ובעיות בחניכיים שלא רואים אלא עמוק יותר ורציני גם רואים?

לקריאה נוספת והעמקה

צילום סטטוס מדויק יותר מפנורמי לצורך איבחון מחלת חניכיים. במידה ולא תצליחי לעמוד בזה יעשו לך צילום פנורמי וצילומי נשך ואולי צילום בודד של שיניים רלבנטיות

03/01/2019 | 21:07 | מאת: שירי

אנסה לעבור רוצים את כל הפה כי גם לא נעשה מזמן וגם לפני שהולכים לעשות טיפול. האם גובה כותרת , דלקת חניכיים ודלקת בשורש ואפילו סדקים ושברים גם נותן תשובה טובה יותר והאם יש משהוא אולי לעשות לפני כדי לעזור ועוד שאלה באחד השיניים יש כתר זמני זה גם יכול להקשות על הצילום?

כתר זמני לא מקשה על הצילום סטטוס מדוייק יותר מפנורמי

והאם מזהה גם לחצים או תקינותם של שתלים ואו כתרים רגילים או כתרים על שתלים אם יש בעיות וגם דלקות חניכיים ואפילו אבנית תת חניכית המצריכה טיפולים חדשים או החלפת ישנים?

01/01/2019 | 20:39 | מאת: שירה

יש לי הרגשה שיש לי דחיסת מזון כואב לי בעיקר אחרי ניקוי וצחצוח שהכאב ממשיך איזה בערך שעה לפחות ולפעמים בנרבה יותר ולפעמים גם אחרי אכילה ויש גם לחץ במקום מרגישה כמו תחושה שלועסת את המקום אם זאת הבעיה ולא אחרת כמו דלקת בשורש או שבר בכל מקרה אלך שיסתכלו ויבדקו אבל אם זה דחיסת מזון זה באיזור כתר שהוא קבוע האם אפשר לדעת בהסתכלות שזאת הבעיה ואם הבעיה או בדחיסת מזון או בעיה בכלל מהכתר האם החלפת הכצר ומדידות מחדש יתקנו את המצב? והאם דחיסת מזון שמנשיכה להיות פוגעת בחניכיים וממשיכה לעשות כל מיני נזקים עד שמטפלים ואם כן מה יכולים להיות הנזקים מדחיסת מזון?

29/12/2018 | 08:09 | מאת: אביבית

ידוע לי כי קיימות מספר שיטות:: שתל דיווה IRAISE פירמידיון שתלים החובקים התוכל בבקה להסביר את ההבדל ביניהם? היתרונות והחסרונות ?

לקריאה נוספת והעמקה

ישנן שיטות שונות להתקנת שתל ללא הרמת סינוס. תלוי מאד מה גובה הרכס השארי. אם קיים גובה מינימלי השיטות הנ״ל יכולות להתאים. כל השיטות בנויות על הרמת סינוס מקומית מה שמכונה ״הרמת סינוס סגורה״ רק דרך הקדח שבוצע להתקנת השתל בניגוד להרמת סינוס פתוחה שמתבצעת מהצד. כל השיטות טובות כמובן כל רופא מיומן ובעל נסיון בשיטה מסויימת. מאד תלוי במקרה ובנתונים בשטח. יש לציין שקיימים היום גם שתלים קצרים שיכולים לחסוך בכלל הרמת סינוס. ממליצה להתייעץ לגבי המקרה הספציפי שלך עם פריודונט או כירורג פה ולסת על מנת להתאים את השיטה הטובה ביותר למקרה שלך

28/12/2018 | 21:05 | מאת: שרית

יש לי כאב ממש חזק כל פעם שמנקה בין שיניים בשן מסוימת היה גם דימום נוראי בהתחלה אבל עכשיו הדימום רק מדי םעם והכאב כל ממש מנש חזק ונמשך הרבה זמן עוד אחרי הצחצוח והניקוי ולפעמים לא תמיד גם לםעמים רגישות וכאב קצת גם בלעיסה וגם הרגשת לחץ ללא קשר לאכילה. מה זה יכול להיות האם מהחניכיים מהשן ומה זה יכול להצביע?

לקריאה נוספת והעמקה

קשה לענות ללא בדיקה. יתכן שקיימת דחיסת מזון. יתכן שקיימת בעיה בשן עצמה. חשוב לבדוק באופן מקצועי

27/12/2018 | 23:29 | מאת: גאיה

יש לי בעיות בזמן האחרון סביב כתר קבוע גם מספיק פעמים דימומים וכאב שמנקה לפעמים שניהם ולפעמים רק כאב וביום יומיים האחרונים ללא קשר לכלום מרגישה סוג של לחץ וכאב שכאילו לוחצת ולועסת על השן ללא סיבה שמופעל לחץ ללא פעולה שצריכה על השן. שבוע הבא יש לי תור אבל יכול להיות שמה שהתחיל בעיה של חניכיים הפך לבעיה מורכבת בחניכיים חוץ מהחלפת או יכול להיות סתם לחץ שלי למרות שמרגישה החמרה או האם יכול להיות מצב של בעיה שם מהחניכיים שלחץ שם ועדיתי עומסים שנעשה שם שבר והטיפול יכול להיות גם טיפול שורש האם לפעמים עושים טיפול שורש כתוצאה משבר או במקרה כזה רק עקירה ? ואם עשיתי לחץ או שבר אם נזק האם אפשר לראות בעיה מספיק בצילום או חייבים להוריד את הכתר אפילו רק כדי איבחון מה הבעיה? וזה שמרגישה לחץ כמו שבר יכול להיות שבר קטן בשורש שניתן לטפל או אפילו לחץ מהדלקת חניכיים הכאבים והעומבים גרמו לדלקת חניכיים ושברים בשורשים ובכתר שצריך טיפול מורכב בשיניים או בחניכיים ?

לקריאה נוספת והעמקה

יתכן שקיים סדק בשרש - חשוב לגשת לבדיקה בהקדם - לא ניתן לתת אבחנה רק מהתיאור שנתת

28/12/2018 | 12:12 | מאת: גאיה

אם במקרה זה סדק , שבר או דלקת חניכיים שהתפתחה לדלקת חזקה בהרבה יותר חוץ מהחניכיים האם בצילום רואים את הבעיות האלה בדרכ במיוחד שכבר לא יום או יומיים כבר הבעיות נמצאותחודש/חודשיים ולא עוברות אף לוחצות יותרוכואבות יותר .

לפעמים רואים אבל סדק אורכי בשרש לא נראה בצילום

28/12/2018 | 18:08 | מאת: גאיה

גם מצב מעל חודש חודשיים לא רואה . אבל אם זה היה סדק היה כאב חזק או יש מקרים שיש סדק שהכאב רק של לחץ ומגליםמבטיפול. והאם אחרי הורדת הכתר עוזר יותר באיבחון מאשר רק צילום ?

26/12/2018 | 23:05 | מאת: טל

האם מקלים על כאבי חניכיים? מה עדיף יותר ועם פחות תופעות לוואי?

לקריאה נוספת והעמקה

אולי התכוונת לדקפינול? קורסודיל מכיל כלורהקסידין שהורג את החיידקים אבל אסור להשתמש בו לאורך זמן - מכתים את השיניים, עלול לגרום לשינוי בתחושת הטעם. דקפינול - מעכב היצמדות חיידקים - ניתן להשתמש לאורך זמן, מכתים מעט את השיניים בכל מקרה - שטיפה בלבד אינה פתרון - יש לגשת לאיבחון וטיפול

26/12/2018 | 18:27 | מאת: ק

שלום, כבר חצי שנה שהחניכיים שלי מודלקות באזור של שני כתרים זמניים (מחומר אקריל). בהתחלה הם התנפחו ועשו לי ניתוחון להסרת הרקמה הנפוחה. מאז נשאר לי שם אודם חזק. בחודש האחרון הבשר יורד לי על שני הכתרים והאודם התפשט. מומחה לטיפולי שורש אמר לי שיש שם דלקת סב שורשית וסדקים והשיניים לעקירה, מומחה אחר אמר שלא, רופא אחר אמר לי שזה זיהום ויראלי אבל זה לא עובר. האם צריך לעקור את השיניים והדלקת תעבור? אני דואג שאם זה לא יעבור אחרי העקירה לא אוכל לעשות שתלים. לא ברור מה זה. רופא חניכיים הציע שאוריד את הכתרים ואסתובב בלי זה ואם זה לא יעבור לשקול ביופסיה. איפה עושים את זה? ואולי זה רק זיהום, אבל אם זה זיהום איך מטפלים בזה? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

יש לגשת למומחה לחניכיים לבדיקה איבחון וטיפול

25/12/2018 | 15:33 | מאת: ליטל בן ארי

צחצוח שיניים עם פרודנטקס ג'ל. האם יש מי פה מועילים גם כן? יש לי טיפול לסגירת הכיסיים אבל עד אז ..

לקריאה נוספת והעמקה

צחצוח שיניים עם כל משחת שיניים יעיל לוא דווקא פרדונטקס

25/12/2018 | 15:30 | מאת: בת אל

לאחרונה התחלתי להרגיש כאבים/לחצים בחניכיים,נקודתיים. הלכתי לרופאת השיניים שהבחנה שזאת דלקת חניכיים, אמרה לי לגרגר עם מי פה קורסודיל/תרודנט..עד 10 ימים..ולצחצח עם פרודנטקס משכת שיניים. הבנתי שהמי פה מכתימים את השיניים וגורמים לבעיות. רציתי לדעת האם יש עוד מי פה דומים שיכולים להעביר דלקת חניכיים? להקל על הכאבים? אשמח לעזרה.

לקריאה נוספת והעמקה

מי פה הם לא הפתרון. יש לגשת לטיפול רופא/ת חניכיים. יש לאבחן את הגורם ולטפל. השטיפה היא רק תמיכה ומאפשרת חיטוי המקום. זה לא מספיק

25/12/2018 | 00:01 | מאת: שרונה

יש לי בזמן כאבים וחלק מהמקרים גם דימומים האם מצב כזה מצביע על בעיה בכתר צמרות שהכתר שנים בודדות 3-4 שנים וטם כן מה יכול להיות הפתרון בגלל שיש כאבים אז בטח לאנרק החלפת כתר האם צריך טיפול בחניכיים או שהכאב באיזור הכתר גם יכול להיות מבעיה בכתר גם צורך בטיפול שורש או עקירה והאם באחד המצבים שציינתי יכולים לראות את הבעיה בצילום וכמה רצינית טיפול פשוא או מסובך עד כדי עקירה למרות שהכאבים יכולים להיות גדולים אבל בדרך כלל רק בניקוי וצחצוח שיכול להטריף אחכ כך זמן מה ושאני סוג של סגירה מרגישה גם אז לעיסה וכאב ואציין שאני גם שוחקת שיניים.

לקריאה נוספת והעמקה

התיאור שלך מחייב פניה לבדיקה מקיפה- לא ניתן לחוות דיעה ללא בדיקה קלינית ורנטגנית

23/12/2018 | 18:22 | מאת: שמרית

מקווה שאני סתם מרגישה יש לי תחושה מעין שבר מתחת לכתר קבוע. שאלתי מה ההבדל בין שבר לסדק בשן האם רואים בצילום במיוחד שזה מעל חודש ומה הטיפול לזה ? ואם זה שן שיש בה כבר כתר אם יהיה שבר או סדק במקרה כזה יש אפדרות לטפל או רק עקירה?

לקריאה נוספת והעמקה

שבר אנכי או סדק אנכי בשרש לא נראה בצילום רנטגן. במידה וקיים סדק או שבר השן לעקירה. האיבחון על פי סימנים קלינים- על ידי רופא/ת השיניים

22/12/2018 | 23:32 | מאת: שירלי

יש לי כאבים ורגישויות סביב כתר בעוצמות משתנות יש פעמים שקצת מציק ולא נורא ויש פעמים שפתאום יותר מציק שלפעמים גם דימומים, האם העוצמות קשור לצחצוח /לסוג האוכל יש השפעה? האם יכול להיות מצב כזה שאצטרך טיפול שורש לשן שיש בה כתר ושנוגעת במקום מסוים למטה באיזור העצם/חניכיים כאב שם ואם יש מצב שדלקת חמרגישות בשן שמצריכה טיפול שורש והאם רואים בצילום וגם אם זה מהלחץ עשיתי שבר רואים כאלו דברים אונרק שהמצב כבר מאוד חמור?

לקריאה נוספת והעמקה

כל האפשרויות קיימות חשוב לגשת לבדיקה

22/12/2018 | 20:38 | מאת: לילך

יש לי בזמן האחרון רגישויות וכאבים בחניכיים בשיניים מסוימות אם זה כך הבעיה יכולה לנבוע מהחניכיים או מהשיניים בחלק זה אף סביב כתרים.

לקריאה נוספת והעמקה

הבעיה יכולה לנבוע מהשיניים ו/או החניכיים - חשוב לגשת לבדיקה

21/12/2018 | 17:40 | מאת: שירה

והאם זה יכול להיות קשור לחניכיים גם?

לקריאה נוספת והעמקה

יתכן

21/12/2018 | 17:39 | מאת: שירה

עושים לי 2 כתרי זירקוניה מונוליטית וכתר חרסינה על שתל. הבעיה כבר פעם שניה מסבירים למעבדה שזה לא טוב ושוב חוזר וזה לא בעיה קלה שניתן לסדר במרפאה ממש שמנסים לשים יש קושי בנשימה בטיפול ולא מצליחה לסגור את הפה. אם שוב יקרה בפעם הבעיה מה ניתן לעשות במצב כזה האם אולי כדאי לשקול את כל המידות מההתחלה או יש איזה פתרון שניתן לעשות כדי שיצליחו לעשות במעבדה כתרים כמו שצריך. אציין שכולם בשיניים טוחנות. 2 בלסת עליוניונה שזה שן אחד שתל ושן אחד כתר שאף עשיתי הארכת כותרת כי נפל כל הזמן ובתחתונה כתר שלא נעשה שום ניתוח ושם בכלל אפילו להניח לא ניתן שם זה הכתר הכי בעייתי מכולם אימאפשר לנסות לעשות שום סוג של שינוי/איזון, אבל בכולם יש המון בעיות.

לקריאה נוספת והעמקה

ממליצה להתייעץ עם מומחה לשיקום הפה

הרופא בקופ"ח ביקש הקצעת שורשים לשיניים המיועדות לעקירה. האם יש הגיון בכך???

לקריאה נוספת והעמקה

לא

19/12/2018 | 00:35 | מאת: הילה

נתנו לי קורסודיל ומאד עזר לי אמרו לי עד 10 ימים. האם אפשר להשתמש במי פה קבוע או אפילו ליותר זמן מ10? כי הבנתי שזה מכתים שיניים ועושה נזק,האם נכון?

לקריאה נוספת והעמקה

אין להשתמש בקורסודיל לאורך זמן. קיימות מספר תופעות לוואי כגון הכתמה, פגיעה בחוש הטעם, צבירת יתר של אבנית. יש לטפל במקור הדלקת.

15/12/2018 | 10:16 | מאת: רעות

יש לי דימומים פעם ולפעמים פעמיים סביב כתר קבוע ואם אין דימום שמעבירה חוט דנטלי מרגישה כאב מה הבעיה שזה יכול לנבוע ומה אפשר לעשות כדי להקל. אני כם משתמשת במי פה ואפילו בג'ל להקלה ולא משתפר.

לקריאה נוספת והעמקה

יתכן וקיימת חוסר התאמה בשולי הכתר ולכן האיזור צובר הרבה רובד חיידקים - ממליצה על בדיקת אפשרות תיקון/החלפת הכתר/טיפול תחזוקה

15/12/2018 | 11:55 | מאת: רעות

טיפול תחזוקה לא צריכה כי גם ככה כמה פעמים בשנה אצל שיננית ואמרה שדומרת על היגיינה טובה מאוד. המחשבה באמת החלפת כתר האם החלפת כתר אם זו הבעיה לשפר את המצב ואם מחליפים מה צריך לעשות חדש גם מבנה? או רק כתר זמני וקבוע והאם יכול מצב בגלל הדימומים שפגע ואצטרך גם טיפול שורש מחדש?

לשיקול דעתו של הרופא המטפל

14/12/2018 | 23:32 | מאת: דנה

רציתי לשאול האם דימומים בחניכיים סביב כתר שעבר טיפול שורש יכול להיות בעיה בכתר שרק החלפת כתר לא תעזור ואצטרך שוב טיפול שורש הבעיה שהמקום מציק ורגישות בחניכיים וזה באיזור רק של הכתר הנל. השאלה יכול להיות בעיה חוץ מהדימום שמצריכה כבר טיפול ארוך יותר ?

לקריאה נוספת והעמקה

דימום בחניכיים מעיד על דלקת. יתכן שקיימת בעייה בהתאמת שולי הכתר. זה לא מעיד על טיפול השרש.

15/12/2018 | 08:37 | מאת: דנה

ואם המצב זה הגיוני שכנה שלא מנקה כולל אביזרי ניקוי ומי פה בגלל זה לא עוזר ? ואם זאת הבעיה הכנת כתר חדש אמורה לסדר את המצב . ויכול להיות המצב הזה לכתאץר שכבר כמה שנים בפה ?

הכל יתכן, בדיקת הרופא/ה חשובה מאד לאיבחון הבעיה הספציפית שלך

12/12/2018 | 20:57 | מאת: יעל

יש לי טעם מר בפה וגם דימום בתדירות כמעט פעם ביום-יומיים ויש ימים אפילו כמה פעמים ביותר. האם יש קשר בין הדימום לטעם המר או האם יכול להיות משהוא אחר? וזה קורה לי רק באיזור ספציפי .

לקריאה נוספת והעמקה

לדימום יש טעם מתכתי. חשוב לבדוק את מקור הדימום ומקור הטעם - ממליצה לגשת לבדיקת רופא חניכיים

שלום, לאחר ביקור אצל שיננית נאמר לי להגיע לטיפול של ניקוי עמוק אצל רופא שיניים. מודה שהפחד מרופא שיניים גרם להזנחה ולכן אני סובלת זמן רב מדלקת חניכיים חמורה וחוששת שזה יהיה יותר גרוע מ"רק" ניקוי עמוק (שגם לזה עדיין לא מצאתי אומץ לקבוע תור). מקריאה ראיתי שהרבה רופאי שיניים אינם מומחים בתחום. האם יש חשיבות להגיע באמת למי שהתמחה בפריודנטיה, או שניתן ללכת לכל רופא שיניים? כמו-כן כיצד ניתן לבדוק שבאמת אותו רופא הינו מומחה בתחום (בעיקר במרפאות של קופ"ח)? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

חשוב מאד לבצע טיפול חניכיים על ידי רופא מומחה לטיפולי חניכיים = פריודונט - הפריודונט בעל הידע והמיומנות הנדרשים לאיבחון וטיפול בחניכיים . ניתן לברר אם רופא הוא מומחה באתר האיגוד לפריודונטיה שם מופיעה רשימת הרופאים המומחים בתחום - perio.org.il

09/12/2018 | 10:22 | מאת: אנונימי

לפני כשנה וחצי התפוצץ לי השורש וגדל מוגלה בחניכיים החיצוניות 3 פעמים וירד לפני כשבוע גדל מוגלה בחניכיים הפנימיות ושלשום התפוצץ עקב שתיית ערק ועכשיו יש לי בור בחיך איפה שהיה המוגלה מה זה יכול להיות?

לקריאה נוספת והעמקה

הינה תמונה

יש לגשת לבדיקת רופא/ה - לא יהיה נכון לחוות דעתי ללא בדיקה קלינית ורנטגנית

08/12/2018 | 11:45 | מאת: שירה

רציתי לשאול עושים לי כתר הבעיה שרוצים למנוע הארכת כותרת ועושים זירקוניה מלאה בינתיים אמרו שישלחו לפני הצביעה וזה ממש לא טוב ולא מתיעשב בצורה טובה בפה. ביקשו לעשות מסהריקה במעבדה מהטכנאי שיעשה שוב. האם יכול להיות שוב מצב שיהיה שוב לא טוב בתור הבא ושהטכנאי מה שיחזיר יהיה באותו מצב ושמצב יצריך שאצטרך הארכת כותרת למרות שחשבו שהמצב גבולי וכתר זירקוניה מלאה יעשה שלא אצטרך ניתוח ,תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

כתר צריך להתאים אחרת הוא עלול ליצור דלקת או ליפול. יש לעשות כל שנדרש שיתאים לפי שיקול דעתו של הרופא

השיננית עשתה לי ניקוי אבן עמוק, הקל על הכאבים בקצת.. הכאבים בעיקר במגע עם אוכל , קשה לי ללעוס דברים קשים. היא אמרה שאולי כנכנס אוכל בין הרווחים של השיניים זה גורם לנסיגה. השאלה מה אפשר לעשות? האם יש טיפול? אני משתמשת עם מי פה קורסודיל ומשכת שיניים פרודנטקס ג'ל. האם אצטרך ניתוח?

לקריאה נוספת והעמקה

יש להגיע לבדיקת מומחה למחלות חניכיים עם צילום סטטוס - יש לאבחן את מקור הבעיה, במידה ויש דחיסת מזון יש לתקן נקודות מגע בין השיניים, בוודאי שלא ניתן בשלב זה ללא בדיקה וממצאים קלינים ורנטגנים לקבוע האם יידרשו ניתוחי חניכיים

02/12/2018 | 09:21 | מאת: גל

בוצע הארכת כותרת שהדביקו לי את הכתרים כאב לי בצורה קיצונית בחינכיים. הרופא הסביר שצריך להתרגל לכתרי זירקוניה. עברו חודשיים ועדיין החינכיים כואבות לי מאוד. הרופא אומר שהארכת כותרות בצילום נראה בסדר גמור, חניכיים ורודות, ובצילום לא נראה משהו חריג. בכל זאת כואב לי מאוד בחינכיים. הכאב הוא יומיומי. לפני זה היו כתרים זמניים ולא כאב לי. יש לציין שאין סדק בשן. כמו כן, בוצע על ידי הרופא הארכת כותרות והחלפת כתרים מכתרי מתכת לכתרי זירקוניה. מה עליי לעשות/לפנות? אשמח לתגובתך. תןדה

לקריאה נוספת והעמקה

ממליצה לפנות לחוות דעת נוספת על ידי רופא מומחה לשיקום הפה

30/11/2018 | 22:33 | מאת: אליאן

אני צריכה לעקור שן בינה תחתונה צד שמאל בגלל חור גדול , שן מתפוררת ויוצרת דלקות. ובנוסף, יש לי דלקת חניכיים בכת הפה שקשה לי לאכול/ללעוס. לקחתי אנטיביוטיקה אוגמנטין ולקחתי גם מוקסיפן לא עזר אמרו לי אחרי העקירה ללכת למומחה לחניכיים. אבל בנתיים אני סובלת מכאבים חזקים החניכיים בכל נפה ולא אוכל מוצקים או דברים שצצריכים לעיסה. אני גם משתמשת עם משכת שיניים ג'ל פרודנטקס. מה עוד ניתן לעשות בנתיחם עד למומחה לחניכיים? יש משכה שמורחים אולי על החניכיים להרגעה ? או משהו אחר? ממש סובלת. נ.ב: בת 30 בריאה בדרכ.מיואשת וסובלת.

לקריאה נוספת והעמקה

אין צורך ואפילו אסור ליטול אנטיביוטיקה בתדירות כזו. יש להתקדם מהר ככל הניתן בטיפול - לבצע עקירת השן ולפחות הסרת אבנית התחלתית על ידי שיננית ולקבוע תור דחוף במרפאת מומחה למחלות חניכיים. ניתן להוסיף שטיפת פה עם מי מלח בשלב זה.

30/11/2018 | 20:40 | מאת: יערה

הולכים בקרוב להחליף לי כתר מאוחה למתכת שאסיים טיפולים אחרים שאמורה לסיים בקרוב. כתר זה כואב ולוחץ בחניכיים וגם קצת מדמם החלטנו לעשות כתר זירקוניה מלא כי יהיה בריא יותר ולוחץ פחות הכתר בין רק שנתיים וקצת. השאלה שלי האם אחרי שיורידו את הכתר יצטרכו חוץ מכתר זמני מחדש גם מבנה מחדש ? ודבר שני אחרי שיורידו וישחיזו למרות שיש כתר ועושים השחזות קטנות יותר כי זה כתר זירקוניה והיה שם כתר יש סיכוי אחרי כל ההשחזות הנ"ל שוב אצטרך גם ניתוח הארכת כותרת בגלל שירדה עוד כותרת ולא מספיקה?

לקריאה נוספת והעמקה

במידה והמבנה תקין ואין עששת אין צורך במבנה חדש. לגבי הארכת הכותרת - מקבלים החלטה סופית בסיום השחזת השן-

28/11/2018 | 21:45 | מאת: מיכל

בזמן האחרון אני מרגישה בזמן לעיסה /בזמן דיבור שהלסת העליונה נסגרת על התחתונה וזה גורם לכאבים בחניכיים. האם יכול להיות שמתפתח משהו בלסתות? כי יש כאבים ..בפנים ובחוץ

לקריאה נוספת והעמקה

חשוב לבצע צילום פנורמי או סטטוס ולגשת לבדיקת רופא חניכיים

30/11/2018 | 00:12 | מאת: מיכל

עשיתי צילום פנורמי וסיטי גם.. ואמרו שהכל בסדר ..

מתי מרגישים הקלה על הכאבים? השפעת האנטיביוטיקה? והאם מולר לקחת נורופן לכאבים?

לקריאה נוספת והעמקה

אנטיביוטיקה הורגת את החיידקים, היא לא משכחת כאבים ולכן בוודאי שניתן ליטול כדור נגד כאבים במקביל - כמובן על קיבה מלאה

28/11/2018 | 17:59 | מאת: יעל

רציתי חשאול האם יש הבדל בהארכת כותרת בזמן ובמסובכות אם עושים כותרת בשן אחת או בשתיים מודות ומדובר בשיניים טוחנות.

אין הרבה הבדל מבחינת מורכבות הטיפול וזמן הטיפול אם מדובר בשיניים סמוכות

27/11/2018 | 18:41 | מאת: שירה

חזר חלק של הכתר של למדידה וממש לא טוב ולא מתאים נקווה שיצליח אבל אם לא למרות שעושים כתר זירקוניה מלא ולא בטוח יעזור אצטרך ניתוח הארכת כותרת. שאלתי האם לא תמיד כתר זירקוניה מלא מחלק אחד חוסך את המצב שצריך ניתוח כי נאמר במצב של כתר כזה ההשחזה היא אחרת ופחות. וגם שלב קצת מאוחר יותר התוכנית להחליף לי גם את הכתר ליד לא יפה יהיה אסתטית וגם התחיל לגרות לי את החניכיים. . אם אחרי הורדת הכתר הנ"ל במקרה גם פה יחסר אורך כותרת אולי יצטרכו גם פה האם יש הבדל בזמן שצריך ל-2 שיניים למרות שזה באותה זריקה ואחד ליד השני והאם אם חזר מהמעבדה הכתר ולא טוב סיכוי גדול ששוב לא יהיה טוב או יכול להיות רק מהסריקה הממוחשבת לתנור שעושים משהו שם לא בסדר , תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

יכול להיות שהמדידה הבאה תהיה טובה, אם לא - תעשי הארכת כותרת, אין כל כך הבדל אם זו שן אחת או שתי שיניים סמוכות

25/11/2018 | 23:24 | מאת: שרית

יש לי כתר קבוע היו לי כאבים קלים בשן שיש בה כתר קבוע פתאום כן ופתאום לא ופתאום התחילו מאתמול כאבים חזקים כבר ומטרידים עדיין לא בשינה ומשתדלת ללא משכחים אם אין ברירה אבל ממש לוחץ וכואב . אני גם שוחקת שיניים והכתר הזה כבר כמה זמן קצת שחוק/החרסינה משופשפת/שבורה לא ברור לי בדיוק אבל נראה לא חלק כמו שכתר צריך להיות. האם במצב של כתר קיים יש עוד סיכוי להציל את השן או רק עקירה ושתל והאם יש מצב של עקירה ושתל שבר/סדק בשן שעדיין הכאבים הם לא הגיעו למצב בלתי נסבל שאפשר לראות בצילום?

לקריאה נוספת והעמקה

כל האפשרויות קיימות, אבל אם יש סדק בשרש השן לעקירה

25/11/2018 | 20:22 | מאת: שירה

ממצב כזה יכול להיות באמת כאבים בחניכיים שלוחץ גם למטה או אפילו יכולצלהיות פתאום לא מתאיםמוקרו שינויים גם בחניכיים יכול להיות מצב כזה ויכולצלהיות גם בעיה בשן שמרגישה לחץ שגורמת ללחץ ולדימומים ואם כן בראיה שלא תמיד ברור וצילום רואים רק מקוה שלא נשבר משהוא שם ובר תיקון.

25/11/2018 | 18:08 | מאת: שירה

עש לי כתר בוע לפני שנתיים -שנתיים וחצי. לפני חודש התחיל אי נוחות אבל לחא כאב . עכשיו בשבועיים האחרונים גם דימום בניקוי שאחכ כואב במקום כאב למטה בחניכיים וגם מרגישה כמו לועסת את הכתר יש בו גם סוג של שחיקה בחרסינה מהשחיקות שלי האם יכול להיות נזק בחניכיים מהכתר פתאום אחרי זמן זה שלוחץ פתאום בחניכיים מדובר על כתר חרסינה מאוחה למתכת אם זה משנה ויכולים לראות בעיה חדשה בחניכיים שבגלל זה יש דימומים ולחצים בכתר?

לקריאה נוספת והעמקה

יכול להיות שחלו שינויים בכתר ולכן תגובה דלקתית בחניכיים. יש לבדוק את התאמת הכתר

24/11/2018 | 12:30 | מאת: שירלי

רציתי לשאול יכול להיות מצבים גם שדלקת חניכיים סביב כתר קבוע שלא עוברת למרות ניקוי טוב וכל האביזרים גם חוט דנטלי ומי פה ודימומים יצריך טיפול שורש או אפילו סוג של פעולה כירוגית לתיקון המצב כי אפילו שפותחת את הפה קצת יותר המקום שם כואב ?

לקריאה נוספת והעמקה

ממליצה לגשת לבדיקת רופא/ת חניכיים- אין לי מספיק נתונים לענות לך