פורום גזים ונפיחויות

באופן טבעי מערכת העיכול מאפשרת מעבר של גזים דרכה בין 10 ל-20 פעמים בממוצע ביום. כאשר יש הצטברות גזים במערכת העיכול ו/או כאשר הפינוי שלהם ממערכת העיכול לקוי, עשויים הגזים לגרום לנפיחות בטנית, כאבים ותחושה כללית של אי נוחות. אמנם תופעה זו לרוב לא מעידה על בעיה בריאותית, אך היא בפירוש יכולה לפגוע באיכות החיים של הסובלים ממנה.

הפורום יעסוק בהמלצות תזונתיות לצמצום יצירת הגזים במערכת העיכול ומניעת הצטברותם.

.
84 הודעות
82 תשובות מומחה

מנהל פורום גזים ונפיחויות

15/07/2018 | מאת: דקלה

ביום חמישי בבוקר נשקלתי 57.00 . ביום שישי אכלתי כמויות עצומות של אוכל- פיצות, עוגות, גלידות, פנקייקים, כדורי שוקולד, שוקולדים. אכלתי מעל 10 אלף קלוריות. וביום שבת אכלתי 2 פיתות עם סביח וג'חנון ועוד הרבה אוכל. ועכשיו אני עולה על המשקל אחרי יומיים שזללתי ואני שוקלת עכשיו 61.8 קילו. זה אומר בדיוק 5 קילו עליתי מיום חמישי בבוקר. עכשיו הבטן שלי גם תפחה מאוד על הבוקר. וביום שישי ושבת אחרי כל האוכל הבטן שלי נהיה לי כרס ענקית. האם זה בלתי הפיך עלייה של 5 קילו מזלילה של יומיים שבמהלך היומיים אכלתי לפחות 20 אלף קלוריות. האם נגרם לי השמנה בלתי הפיכה עכשיו? איך אני אוריד עכשיו את ה-5 קילו שהעליתי ביום שישי שבת?

שלום האם נפיחות וגזים והתכווצויות בבטן הינם תסמינים של דלקת קלה בכיבה?

שלום רב,
תופעות מערכת העיכול אשר פרטת בשאלתך עשויות לנבוע ממגוון רחב של סיבות, ומכל מקום זאת שאלה שיש להפנות לרופא משפחה/ גסטרואנטרולוג.

בברכה,
אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

02/07/2018 | מאת: שואל.

שלום רב, וסליחה מראש על השאלה. בן 40. מזוהה עם קרוהן, כרגע בהתלקחות. מזה תקופה ריח רע ביותר יחד עם היציאות בשירותים (ללא שינוי מביחנת צריכה), האם ניתן לנסות לעשות משהו בקשר לזה? תודה מראש, ושוב סליחה על תוכן השאלה.

שלום רב,
מעבר לכך שכל נושא התזונה במחלות מעי דלקתיות הוא מאוד אינדיבידואלי, קיימים הבדלים בהנחיות התזונתיות בהתאם למצב המחלה. ההתייחסות שאני יכולה לספק לך בשלב זה נוגעת לווידוא התנהלות תזונתית נכונה המותאמת למצב של התלקחות. לדוגמה יש להקפיד על תזונה דלה בסיבים תזונתיים כמו דגנים מלאים, קטניות, פירות וירקות. כמו כן חשוב להקפיד על אכילה מסודרת על פני היום בכלל ועל צריכת חלבון דוגמת עוף, דגים וביצים בפרט. רצוי לצמצם ככל הניתן צריכת קפאין ולהימנע משתיית אלכוהול.
אינני יודעת איזה טיפול תרופתי אתה מקבל ובאיזו מסגרת אתה מטופל, אבל למען הסר ספק חשוב להיות במעקב גסטרואנטרולוג. במקביל אני ממליצה לך לפנות לדיאטנית גסטרו לקבלת מענה יותר פרטני ומותאם למצבך.

בברכה,
אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

05/07/2018 | מאת: שואל.

תודה רבה ! תשובה מספקת.

23/06/2018 | מאת: אני.

שלום רב, בן 40, לפני שלוש שנים נמצא קרוהן בקצה הסופי (מעי-גס), עם הזמן החמיר ולאחרונה (חודשים רבים) ב ה ת ל ק ח ו ת. כל מה שניסיתי עלה בתוהו, אבל לא בגלל זה אני כאן. בזמן האחרון ככל הנראה בשל המצבים השונים והמשתנים של המחלה, השתנה נושא השירותים, כך שלפני כל יציאה אשר בד"כ מלווה בבטן נפוחה תמידית, בעיווטים ולא מעט גזים קולניים, כל מה שניסיתי בעניין זה עלה בתהו, בין השאר חליטות וקימל יחד עם התה לפי המלצותיך כאן. מצב ממש מדכא. בכל מקרה אוכל מעט כרגע, לא יודע מה לעשות עוד. נ.ב. גסטרו מומחה, דיטאתנית קלינית וטיפולים אלטרנטיבים לא הצליחו לסייע. אשמח לשמוע אם יש איזו שהיא תקווה. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב,
יכולים להיות גורמים רבים שמשפיעים על התופעות שאתה מתאר. אני מבינה מדבריך שניסית מגוון טיפולים ללא הועיל אך אני בכל זאת מאמינה שניתן להשיג שיפור. קח בחשבון שפעמים רבות קיים קשר בין מחלות מעי דלקתיות לבין מעי רגיז וההנחיות התזונתיות עשויות להיות בהתאם. מכיוון שאין תפריט אחד שמתאים לכל המצבים או פתרון קסם, אני ממליצה לך במקביל לבירור רפואי לעשות ניסיון נוסף עם דיאטנית קלינית שמתמחה בתחום ותוכל להתאים את ההנחיות התזונתיות לאורח החיים והרגלי האכילה שלך. בהצלחה!

אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

17/06/2018 | מאת: ישראל

ראיתי פירסומים על חשיבות חוקן וניקוי הקיבה והכבד וכמובן טיפולים בתשלום. מה הדיעה המקצועית על כך?

לקריאה נוספת והעמקה

ישראל שלום,
אני לא יודעת אילו פרסומים ראית או לאיזו מטרה אתה מתעניין בנושא.
אם המטרה היא רצון בסוג של ניקיון או היטהרות של הגוף אז בגדול עמדתי שלילית. הכבד שלנו מסוגל לבצע עבודתו נאמנה ודיאטה זו או אחרת לא באמת מסייעות ב"ניקיונו". יחד עם זאת במקרים של כבד שומני לדוגמה יש צורך בהתאמות תזונתיות מבוקרות. באשר לחוקנים, אם הסיבה היא עצירות אזי שניתן ורצוי גם כן לבצע התאמות תזונתיות משולבות פעילות גופנית או במידת הצורך שימוש בתוספים על מנת לסייע.

בברכה,
אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

שלום, בת 29,לפני כשלוש שנים היה לי הליקובקטר, קיבלתי את האנטיביוטיקה המשולשת. החיידק הושמד אבל מאז ועד היום סובלת מגזים במערכת העיכול. יש תקופות שהם ממש הכאיבו, לאחר מכן קצת נרגע, ועכשיו הם מופיעים באופן תכוף בלי שהצלחתי להבחין במשהו מסוים שאני אוכלת או עושה שתורם לכך. כמובן שזה מלווה בצורך להוציא אותם, מהישבן כמובן..סליחה על התיאור.. כעת אני בהיריון ומפחדת שזה יחמיר עם הלחץ של הבטן. לא יודעת למי בכלל לפנות עם התלונה הזו. הייתי אצל גסטרואונטרולוג כשזה החל, הוא עשה לי גסטרוסקופיה ולא היו ממצאים. לאן ניתן לפנות לבירור ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב,
אני מבינה שהיית אצל גסטרואנטרולוג ושלא היו ממצאים אבל הוא אכן הכתובת הנכונה. אני לא יודעת כמה זמן עבר מאז הביקור האחרון שלך אצלו אבל נראה לי נכון לפנות אליו שוב. כמו כן ציינת בשאלתך שסבלת בעבר מהליקובקטר פילורי וטופלת באנטיביוטיקה. האם במקביל נטלת גם פרוביוטיקה? אם לא, אני ממליצה לך להתחיל. יתרה מכך, במידה והבירור הרפואי חוזר שלילי את יכולה כמובן להתייעץ עם דיאטנית גסטרו. ניתן להקל על סימפטומים רבים של מערכת העיכול באמצעות התאמות תזונתיות. בהצלחה!

אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

הי יש לי נפיחות בבטן אבל גם עצירות אני נוטלת לקסין בערב ולפעמים יש יציאות בלי עזרה אבל שאלתי למה אחרי ניתוח כריתת רחם המצב החמיר ועוד מרגישה כאבים בזמן לחיצות ויציאות אני בת 54

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב,
מטרת הפורום היא לתת מענה תזונתי לגזים ולנפיחויות.
אנא הפני שאלתך לפורום רפואי מתאים.

בברכה,
אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

שלום לך, אחרי כל מאכל שאני אוכלת מבושל, לא מבושל, לא רק מאכלי חלב, פירות וירקות מכל הסוגים גופי מגיב בגזים רעשנים ורבים ובד"כ ללא ריח. מה לעשות ולמי לפנות והאם זה כרוך בבדיקות פולשניות? תודה ופורים שמח!

שלום רב,
בתור התחלה יש לפנות לבירור אצל רופא משפחה או גסטרואנטרולוג.
אמנם קיימים מאכלים אשר ידועים בציבור כמאכלים המועדים לפורענות כמו מוצרי חלב, קטניות או ירקות מסוג כרוב, כרובית, ברוקולי, צנון, צנונית וקולורבי אך הם לא המאכלים היחידים שעשויים להיות בעייתיים. כמו כן, גם התנהגות אכילה שגויה כמו פערים גדולים בין ארוחות או לעיסה לא מספקת עשויים להחריף את המצב. אני ממליצה לך לפנות לדיאטנית גסטרו אשר תסייע לך באבחון הגורם או גורמים הבעייתיים ותכוון אותך כיצד לשפר את האכילה בהתאם. בהצלחה!

אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

09/02/2018 | מאת: שומשום

שלום אורלי, רציתי לדעת אם אכילת מאכלים קשים לעיכול, דוגמת כמות גדולה של שומשום שלם, גורמת לגזים. תודה :)

שלום רב,
אינני יודעת מה כוונתך במאכלים קשים לעיכול. אם ההתייחסות היא למאכלים עשירים בסיסים תזונתיים הרי שהם עשויים לגרום לגזים אך באופן יחסי לכמות צריכה סבירה של שומשום, הסיבים התזונתיים מהווים חלק יחסית זניח. מנגד, שומשום עשיר השומן אשר עשוי כשלעצמו לגרום לגזים או להפריע לפינוי שלהם ממערכת העיכול.

בברכה,
אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

16/02/2018 | מאת: שומשום

תודה על התשובה. הכוונה היתה שראיתי ששומשום לא מתעכל כמו שצריך. אני אוכלת אותו ואחרי יומיים-שלושה הוא יוצא בדיוק כפי שנכנס. זה גם מנפח את הבטן בכמויות גדולות (נגיד 200-300 גרם). השאלה היא בעצם אם התוצאה של תהליך עיכול כל כך ממושך היא גזים.


שלום רב,
קיימת שונות גדולה בין אנשים בכל הנוגע לזמן מעבר במערכת העיכול והרכב חיידקי מערכת העיכול אשר להם תפקיד ביצירת גזים. האם הגיוני שאת רואה את השומשום בצואה רק כעבור יומיים-שלושה? התשובה היא כן. האם הגיוני שתסבלי מהגזים והנפיחות רק כעבור יומיים- שלושה? התשובה היא לא סביר. יחד עם זאת, קחי בחשבון שאכן מדובר בכמויות גדולות של שומשום ולא מפתיע שיש לכך השפעה כזו או אחרת על תסמינים במערכת העיכול שלך.

בברכה,
אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

שלום רב, ביתי כיום בת 20.9 מאובחנת כחולת FMF מגיל 10 גילו את המחלה לאחר ניתוח התוספתן שהיה מודלק וכשהמנתחת שמעה שבני הבכור גם מאובחן במחלה זו היא המליצה להיבדק ואכן הבדיקה יצאה חיובית. אובחנו המוטציות V726A M694V גם לבני הבכור (בני האמצעי נשא, אני ובעלי לא ניבדקנו) היא מטופלת ב - 3 כדורי קולכיצין פעם ביום על בסיס יום יומי. תדירות ההתקפים היא 1-3 בשנה. בשלוש שנים האחרונות הבחנו בהתקפים נוספים של כאבי בטן תחושת מלאות ונפיחות, צרבות קשות בתקופה האחרונה, חוסר יכולת לאכול, תחושה של לחץ בבטן העליונה והקאות. ההתקפים מופיעים אחת לשלושה חודשים ונימשכים כחודש בזמן ההתקף ביתי אינה מסוגלת לאכול היא אוכלת בעיקר מזונות יבשים לחם, פסטה וקרקרים. ההתקף האחרון שפקד אותנו הוא מלווה את ביתי בחודשיים וחצי האחרונים ותוך כדי התקף זה ממש בשבוע שעבר ביתי קיבלה גם התקף FMF שהיה מלווה בחום גבוה 39 הקאות שילשולים חולשה וכאבי בטן חזקים. בזמן התקף FMF מקל על ביתי קבלת אינפוזיה של 2 שקיות חצי ליטר שקית אחת עם פרמין והשניה עם פפברין (נגד התכווצויות במערכת העיכול). לאחר ארבעה ימים ההתקף חלף אך התסמינים הקודמים עדיין נישארו. פניתי לרופא גסטרו אשר ערך לביתי בדיקות בניהן גסטרוסקופיה שיצאה תקינה ובעיקבות בדיקות דם שהראו על ערכי ASCA גבוהים ערכו בדיקת MRE לשלול קרוהן בדיקת ה MRE יצאה תקינה. בנוסף ביתי עברה צילום בטן אשר יצא תקין אך ציינו ספינה ביפידה S1. כמו כן ביתי עשתה בדיקת לקטוז שהראתה על רגישות קלה ללקטוז. בוצעה בדיקת אולטראסאונד שיצא תקינה. ובדיקת הליקובקטור פולי שיצא תקינה. כמו כן ביקרנו אצל ראומטולוג אשר שלל את מחלת הקרוהן ולא מצא סיבה למקור ההתקפים. לאחרונה ביקרנו אצל רופא גסטרו בתל השומר שאיבחן דיספפסיה ונתן לביתי NEXIUM 40 ו- SPASMALGIN במידת בצורך. הטיפול בנקסיום לא עזר (בעבר ביתי טופלה גם בלוסק ואומפרדקס אשר לא סייעו). כיום ביתי סובלת מאוד מהמצב הזה עד לכדי פגיעה בתיפקוד היומיומי בזמן ההתקפים. רציתי לדעת מה דעתך בנושא? יש אפשרות שמצב זה נובע מחוסר חומציות בקיבה? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

לאה שלום,
תיארת בשאלתך מקרה מורכב ממנו סובלת בתך אך לצערי לא ניתן לעזור במצב זה בשלט רחוק. חשוב לשמוע בדיוק מאילו תסמינים בתך סובלת, שעות ביום, הרגלי יציאה, תזמון ארוחות, הרכב ארוחות, מרכיבים של סטרס בחייה ועוד. לצד הבירורים הרפואיים אני ממליצה לך לפנות עמה לייעוץ אצל דיאטנית גסטרו אל מנת לאפשר מתן מענה מותאם למצבה. באשר לשאלת חוסר החומציות, אינני רופאה אך לא סביר שבתך סובלת מחוסר חומציות ולו בגלל העובדה שהיא קיבלה דווקא טיפולים תרופתיים סותרי חומצה (להם לא היה צורך לו מלכתחילה היתה סובלת ממחסור בחומצה). בהצלחה!

אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

03/02/2018 | מאת: גורי.

היי שלום רב, בן 39, מזוהה כשנתיים עם קרוהן, לאחרונה החמרה. ניסיתי ליישם את עצותייך לעניין הגזים, ניסיתי לשים בכל כוס תה קימל (לא טחון), ולשתות את המים כולל חליטות מסייעות כגון שומר וכדומה, אך ללא הצלחה כלל, בעייתי היא בד"כ בעת כניסה לשירותים, נפיחות חזקות ולא נעימות לי וכמובן לסובבים (בבית ושכנים), לא יודע מה לעשות, מיואש ועובד עצות, מכיוון שאני כרגע המון בשירותים והבושה עולה על הכל. האם לחולי מעי דלקתי (בעת התלקחות) אין מה לעשות בעניין? מצטער על תוכן השאלה, אשר נשאלת כאן מסיבה ברורה. תודה על זמנך ותגובתך.

לקריאה נוספת והעמקה

גורי שלום,
ההמלצות בנוגע לקימל וחליטות ניתנו בפורום יותר כהמלצה כללית להקלה בכל הנוגע לגזים ונפיחויות. המצב שלך קצת שונה כי מדובר במחלת קרוהן פעילה. השאלה היא האם אתה בכלל מודע כיצד עליך להתנהל תזונתית במצב של מחלה פעילה? בגדול ההנחיה היא תזונה דלה מאוד בסיבים תזונתיים אך אני ממליצה לך לפנות לדיאטנית גסטרו לקבלת מענה יותר מפורט. כמו כן פעמים רבות יש קורלציה בין מחלות מעי דלקתיות לבין סימפטומים של מעי רגיז, אך גם לשם כך יש צורך בתזונה מותאמת אישית.

בברכה,
אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

08/02/2018 | מאת: גורי.

תודה.

ראשית תודה על תשובתך אני רוצה להוסיף שאני בת 60. התזונה שלי ברובה נשענת על קמח חיטה מלא . פחממות פירות ומוצרי חלב .בעיקר קפה וחלב. אין לי מרווחים גדולים בין הארוחות .אוכלת גם ארוחות ביניים...רוב השבוע לא אוכלת בשרי..... בעיית הגזים לא מתרחשת כל יום אלא כ-3 פעמים בשבוע. בעיקר בימים בהם ארוחת הערב מלאה יותר כדוגמת שישי בערב ...האם בשר בערב. קמח חיטה מלא . יוגורט או עגבניות משפיעים על גזים? אני מנסה לבדוק מה גורם לי לגזים. שבעיקר באים בשעות הערב . תודה מראש על תשובתך.

שלום רב,
בהמשך לתשובתי הקודמת, את בעצמך ציינת שאת סובלת מגזים בעיקר בימים בהם ארוחת הערב מלאה יותר. מסיבה זו יש לבחון את כל הרכב הארוחה כמו גם את הארוחות שקדמו לה. לא בהכרח מדובר במרכיב אחד, דוגמת היוגורט או העגבניות עליהם את שואלת. ברמת העיקרון מאכלים אלה לא אמורים להוות בעיה. אנשים עם אי סבילות ללקטוז עשויים לסבול גם מאכילת יוגורט אם כי הוא יחסית פחות עשיר בלקטוז ממוצרי חלב אחרים. כמו כן חיטה מלאה עשירה בסיבים תזונתיים ועשויה גם כן להוות חלק מהבעיה. המלצתי אליך היא לפנות לאיש/ת מקצוע על מנת לבצע בירור מסודר.

בברכה,
אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

מזה כמה חודשים אני סובלת מגזים בעלי ריח לא נעים במיוחד בשעות הערב. ניסיתי לבדוק מה משפיע עלי ולא הצלחתי לבודד מזון מסוים.מה גם שיש ימים שאין לי גזים ויש ימים שאין לי שליטה בנושא. האם לחם מסוים לא טוב ? מוצרי חלב?איזה מומרים לא טובים.... מה ואיך פונים לדיאטנית גסטרו. או איך עולים על המזון שמפריע לי. תודה מראש

שלום רב,
יכולות להיות סיבות רבות לכך שאת סובלת מגזים. בין המאכלים הגורמים לגזים ניתן למצוא את הקטניות וירקות כמו כרוב, כרובית, ברוקולי, צנון, צנונית וקולורבי. כמובן שבמקרים מסוימים גם קבוצה של מזונות מסוימים עשויה לגרום לגזים כמו לדוגמה מוצרי חלב או מוצרי חיטה אך לא הייתי דווקא ממהרת להוריד מאכלים בסיסיים מהתפריט שלך (בטח ובטח שלא בצורה מבוקרת). כמו כן מכיוון שלדברייך את סובלת בעיקר בערב, יכול גם להיות שמדובר בעניין של התנהגות אכילה לקויה כמו פער גדול בין ארוחת הצהריים לארוחת הערב או ארוחת ערב גדולה ושומנית במיוחד.
אני אכן ממליצה לך לפנות לדיאטנית גסטרו. את יכולה לבדוק בקופ"ח שלך אם יש כזאת (אין בכל הקופות) או לפנות באופן פרטי.

בהצלחה!
אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

הי אני בת 26 וכבר כמה חודשים אני סובלת מנפיחות מהבטן וכאבין חזקים אני יודעת שיש לי חור שחור גדול של גזים בבטן ולא משנה מה אני אוכלת אני סובלת הגיע מצב שבלילות אני בוכה לבעלי מכאבים ואני לא יודעת לבלוע כדורים ככה שהרופאים לא עוזרים לי הייתי כבר מאושפזת בכיפור ולא מצאו משהוא נוסף ועכשיו אני שוב בבירורים אצל רופא עם הפנייה לדייטנית סוף סוף. איך אפשר להוריד תכאב החזק? תודה מראש

שלום רב,
בכל הנוגע לתזונה ובעיות מערכת העיכול השונות אין פתרון אחד שמתאים לכולם. על מנת לתת מענה אמתי יש לבחון לעומק את התנהגות האכילה והרגלי האכילה שלך ולראות אילו שינויים יש לבצע. ציינת בשאלתך שקיבל הפנייה לדיאטנית ואני מציעה לך לנצל הפניה זו על מנת לקבל מענה פרטני לבעייתך.

בברכה,
אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

בכל פעם שאני אוכלת אני נראית בחודש תשיעי בכל פעם שאני אוכלת הבטן שלי מתנפחת לממדים של אישה בחודש תשיעי . כולם שואלים אותי מתי אני צפויה ללדת. זה ממש קשה. אני מרגישה שהבטן שלי הולכת להתפוצץ. איך אפשר לטפל בזה?

דנה שלום,
באופן טבעי כאשר אוכלים הבטן מתנפחת במידת מה. ייתכן ואצלך מדובר בהתנפחות חריגה אך יכולות להיות לכך סיבות שונות לדוגמה:
* אכילת ארוחה גדולה במיוחד.
* פערים גדולים בין הארוחות שלך.
* אכילה מרובה של ירקות ובמיוחד ירקות כמו קטניות וירקות אחרים כמו כרוב, כרובית וברוקולי, צנון, צנונית וקולורבי.
* התזונה שומנית במיוחד.
* שתייה מוגזת.
* שרירי בטן חלשים באופן יחסי.
אלה רק מספר דוגמאות להסברים אפשריים, אבל אם העניין מטריד אותך את יכולה לפנות לרופא ולדיאטנית לבדוק מה הסיבה לתופעה שאת מתארת. בהצלחה!

אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www,orlydiet.co.il

אכלתי היום: שתיתי בקבוק מיץ ירוק של פריניב, שתיתי כוס משקה שקדים אורז של אלפרו, אכלתי בוטנים גרוסים, קוקוס קלוי, 200 גרם חמאת בוטנים, 100 גרם טחינה גולמית, 10 יחידות אגוזי מלך, 10 יחידות קשיו, 10 יחידות פקאן, 10 יחידות שקדים, דייסת קוואקר שיבולת שועל עם צ'יה פשתן מלח וקינמון, מעדן שוקולד, חומוס עם חריף, סירפו מייפל, דבש, וצלחת אורז לבן. במה טעיתי? למה אני משמינה כל הזמן ולא יורדת במשקל? למה? למה?

לקריאה נוספת והעמקה

דנה שלום,
ראשית מדובר בפורום שנותן מענה תזונתי לבעיות גזים ונפיחויות ולא למטרות ירידה במשקל. יחד עם זאת ניכר כי החלק הארי של התפריט שלך מורכב מכמות גדולה של שומנים שהנם כמובן עתירי קלוריות. אני לא יודעת את כמויות יתר המאכלים אך סה"כ לא מדובר בתפריט דל קלוריות. יש לציין שמדובר בתפריט מאוד לא ממאוזן ואני ממליצה לך לפנות לדיאטנית על מנת לקבל הכוונה.

בברכה,
אורלי מנירב
דיאטנית קלינית
www.orlydiet.co.il

27/08/2017 | מאת: שואל

שלום רב, מצטער מראש על תוכנה. בן 40 מוזהה עם קרוהן-קוליטיס מזה כשנתיים, מטפל ומטופל בעזרת כדורים מסוג 5A בקביעות+ נרות +חוקנים לעתים. בזמן האחרון בעת כניסה לשירותים, ישנם הרבה מאוד גזים קולניים לפני היציאות, אך ורק בעת היציאות, או יותר נכון לפני, בעת ישיבה (לא סובל מעודף גזים במשך היום בדרך כלל). דבר שלא היה זכור לי בעבר. מה עלי לעשות / לבדוק או אולי לשפר וליישם? תודה מראש ושוב סליחה על תוכן השאלה!!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב,
יכולים להיות מגוון הסברים לתופעה שאתה מתאר. במידה ואכן מדובר בעניין תזונתי הייתי ממליצה לך להיזהר ממאכלים שעושים גזים כמו כרוב, כרובית, ברוקולי, צנון, צנונית, קולורבי וקטניות. כמו כן חשוב להקפיד על ארוחות מסודרות במהלך היום ולהימנע מארוחות מטוגנות או שומניות במיוחד אשר גם כן יכולות להסביר את התופעה. אם אתה אוכל מסטיקים או סוכריות ללא סוכר, זה יכול להיות הסבר נוסף. אתה יכול לנסות להשרות קימל במים רותחים ולשתות את הנוזל לצורך הקלה. בהצלחה!

אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

שלום אני בת 26 עברתי ניתוח קיצור כיבה (שרבול) לפני 4 שנים ... ירדתי מ 116 ל 66 שמרתי על זה שנתים וחצי היום עליתי במשקל אבל לא החזרתי את כל המשקל. מהרגע הראשון שייצאתי מהניתוח התחילו גריפסים דבר שלא היה קודם וצרבה .. אמרו לי שזה כמה ימים ועובר.. אך לא עבר... הדבר הלך והחמיר אני מרגישה בועות אוויר שמסתוביבים לי בבטן מי שיושב לידי אפילו שומיע את הקולות שיוצאים מהבטן... יש לי נפיחות מוגזמת פתאום טפילו אם לא אכלתי עד שאני לא יכולה ופותחת את הכפתור של הגינס ואת הרוכסן.. והנפיחות נשארת כמה שעות. יש לי התקפים של גרפסים שיכולים להמשך בין חצי שעה עד 3 שעות.. בזמן זה יש נפיחות כאבים מאוד חזקים מרגישה לחץ בגוף וגם סחרחורת . לפעמים גם בועות האביר נתקעים לי בחזה חונקים אותי אני לא יכולה לנשום עד שדופקים לי על החזה ויוצאים הגרפסים... עשיתי כל הבדיקות בכיבה ובבטן בכלל הכל תקין . אני נוטלת 2 כדורי אומפרדקס ו2 כדורי קולוטל ביום... וזה לא עוזר. אני לא מבינה מה יש לי ? דבר זה מפריע על חיי היום יום שלי..

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב,
הדבר העיקרי שאני יכולה להציע לך זה לבצע בירור רפואי מקיף מכיוון שאינני רופאה ואני מתרשמת שמדובר בסוגיה שמצריכה יותר מהתאמות תזונתיות. יחד עם זאת, בפירוש יש מקום לברר האם אופי האכילה לך תורם לכלל התופעות שאת מתארת. לדוגמה: האם את נמנעת משתיה מוגזת? האם את מפרידה בין שתייה לאכילה? האם את מקפידה לאכול ארוחות קטנות כל מספר שעות? האם את מקפידה ללעוס היטב? האם היית במעקב דיאטנית לאחר הניתוח? אם התשובה לחלק מהשאלות האלה היא "לא" - אני ממליצה לך לפנות לדיאטנית שתסייע לך בהתאמת תפריט הולם את מצבך. בהצלחה!

אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

האם יש קשר בין צ'יה לנפיחות ,גזים , לחץ בבטן?

יולי שלום,
זרעי הצ'יה מכילים כמות גדולה של סיבים תזונתיים אשר עשויים לגרום לתופעות במערכת העיכול. יחד עם זאת, לא הייתי ממהרת "להאשים" דווקא אותם בתופעות שאת מתארת. אולי יש מקום לבדוק רכיבים תזונתיים נוספים בתזונה שלך.

בברכה,
אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

היי, אני סובל מזה כמה שנים מעיכול איטי בקיבה והרגשת כבדות ועייפות נוראית אחרי אוכל. לאחרונה עשיתי בדיקה (באופן עצמאי) ולפיה אני סובל מתת חומציות בקיבה. רציתי לשאול האם קיים טיפול או תוספים שעשויים לטפל בבעיה? איזה רופא עלי לפגוש כדי לבדוק את הבעיה לעומק? תודה,

לקריאה נוספת והעמקה

יניב שלום,
קיימת תופעה שנקראת גסטרופרזיס במסגרתה ריקון הקיבה הוא איטי במיוחד, אך אני כלל לא בטוחה שזה העניין כאן. ראשית יש לפנות לגסטרואנטרולוג לבירור רפואי. לאחר מכן ובהתאם לאבחנה שתקבל תוכל לפנות לדיאטנית גסטרו להמלצות מותאמות אישית. על כל פנים מומלץ להקפיד על ארוחות קטנות ופזורות על פני היום ולהימנע ממאכלים שומניים במיוחד או עתירי סיבים תזונתיים.

בברכה,
אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

20/06/2017 | מאת: ג'ןי

האם סוגי התה עם תוספות , כגון לימונית נענע וכו' מכיל את הנתונים הבריאותיים הידועים בתה הירוק?

ג'וי שלום,
זה פורום בנושא גזים ונפיחויות.
את מוזמנת להפנות את שאלתך לפורום תזונה כללי.

בברכה,

אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

היי, אני בת 26 ובריאה בדר״כ, אין לי שום אלרגיות שאני מודעת להן או איזהשהן בעיות רפואיות. כבר תקופה ארוכה (חודשים) שהבטן שלי מתנפחת אחרי שאני אוכלת, אני לא יודעת בדיוק כמה זמן זה כבר ככה כי אני לא חושבת ששמתי לב לזה, בשבועות האחרונים זה ממש החמיר ואני מתנפחת לא משנה מה אני אוכלת (כולל ירקות). אני צמחונית כבר 14 שנה וגדלתי בבית מאד מודע לבריאות כך שהתזונה שלי מורכבת הרבה מירקות (אני לא אוכלת אותם בכמות גדולה מהנורמה, הם פשוט מהווים חלק חשוב מהתזונה היומיומית שלי), אני שותה המון מים ואני מתרחקת מחיטה מלאה אחרי שזה גרם לי לכאבים בבטן לפני כשלוש שנים (כן ניסיתי שוב כמה פעמים ודווקא לא הייתה שום תגובה אבל אני משתדלת שלא לאכול את זה). בבוקר אני תמיד שותה קפה הפוך ואין לי אף תגובה לזה, אני בדר״כ לא אוכלת ארוחת בוקר כי ככה אני רגילה ואני לא רעבה אבל לפעמים אני כן מכינה לי שייק שמורכב מבננה ופירות יער או שותה מיץ שמורכב אך ורק מפירות ללא שום תוספים - אחרי זה אף פעם אין לי תגובה בבטן. אם אני אוכלת ירקות - ולא משנה איזה ירק - הבטן שלי ישר מתחילה לעבוד ולעבוד בלי הפסקה, מלא תזוזה ורעשים ואני מיד מתנפחת ומתחילים כאבים וזה נמשך ככה כל היום עד שאני הולכת לישון (אין גזים שיוצאים בכמות חריגה, רק המון המון תנועה בבטן התחתונה והתנפחות שמלווה בכאבים כמעט בלתי נסבלים). אותו דבר קרה גם שאכלתי פירות עם יוגורט אקטיביה (חשבתי שהחיידקים בזה יעזרו לעיכול טוב יותר), ואותו דבר גם כשאכלתי שיבולת שועל עם יוגורט. היום לדוגמה הדבר הראשון שאכלתי היה כמות קטנה של רימון והבטן שלי כבר מתחילה שוב. התחלתי לקחת מן אבקה שממיסים במים ומספקת אנזימים שאולי חסרים ועוד כמה מרכיבים טבעיים (קמומיל, ג׳ינג׳ר וכו׳) והיו כמה פעמים שזה עזר אבל גם עוד פעם שזה לא עשה שום השפעה. לפני כמה ימים אכלתי בצהריים כארוחה הראשונה באותו יום סלט וואקמה שמורכב מאצות ולא הייתה לי שום תגובה, ככה שאני אפילו לא מסוגלת לחזות מה כן יגרום לזה ומה לא... אין לי יכולת ללכת לרופא עד יותר מחודש כיוון שאני גרה בחו״ל ומגיעה לארץ רק בסוף יולי, אני כבר ממש נואשת והגעתי למצב שאני פשוט מפחדת לאכול כל דבר שהוא... יש איזהשהו פיתרון שהוא לא לאכול רק אורז במשך חודש?

מור שלום,
בתור התחלה הייעוץ שלי לא בא להחליף התייעצות עם רופא. אני מבינה שאת צמחונית מזה שנים ואולי הרגלי האכילה שלך לא השתנו בחודשים האחרונים, אך יחד עם זאת הרבה דברים באכילה שלך יכולים להסביר את התופעות מהם את סובלת. בכלליות ירקות, פרות וכמובן קטניות יכולים לגרום לנפיחות. אמנם מדובר במאכלים בריאים אך גם עשירים מאוד בסיבים תזונתיים ועל כן יכולים להסביר את הנפיחות אותה את חווה. נוסף על סיבים תזונתיים, ירקות ופרות מכילים רכיבים נוספים כמו פרוקטוז וסורביטול ופעמים רבות יש לבדוק את השפעתם, בצורה מבוקרת. מסיבה זו סלט, פרות, מרק או שייק עשויים לגרום לתופעות במערכת העיכול. אלה רק מספר דוגמאות אבל כמובן שיש לבצע בחינה מעמיקה יותר של התפריט היומי שלך. נכון לעכשיו אני ממליצה לך לאכול ארוחות קטנות פזורות על פני היום (ובכלל זה ארוחת בוקר), לצמצם צריכת פרות וירקות ובעיקר בין הארוחות או כסלט גדול ולהימנע מארוחות עתירות שומן. אני מבינה שהמשמעות היא ריבוי פחמימות בתפריט, אבל שוב מדובר בהקלה זמנית עד לקבלת מענה אישי ומעמיק. בהצלחה!

אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

קודם כל תודה רבה על התשובה! בימים האחרונים הצלחתי להימנע מהתופעה הזו, אימצתי הרגל בתקופה האחרונה של ללעוס מסטיק, משהו שלא הייתי עושה בדר״כ, והחלטתי להפסיק כי קראתי בהרבה מקומות שזה יכול לגרום לנפיחות. כבר בערך שבוע שלא לעסתי מסטיק בכלל והתופעה הזו נעלמה! הגיוני שזה מה שגרם לזה אפילו שזה קרה רק אחרי שאכלתי ולא אחרי שזרקתי כבר את המסטיק?

שלום, אני בת 30 גובה 1.68 משקל 54. לאחרונה באמצע הלילה אני מתעוררת מתוך שינה עם הרגשה של בטן עליונה מפוצצת. וכבר פעמיים עברתי לילות לבנים של הקאות יש לציין שאין לי כאבי בטן רק הרגשת מלאות יתרה. התזונה שלי היא בסדר אני כן משתדלת לאכול בריא, יש ימים שפחות. לרב שותה משקה מוגז דיאטטי. אני מאוד מפחדת שהדבר הזה שקורה לי בלילות האחרונים יהפוך לקבוע ואהיה אנורקסית, כי גם ככה אני מפחדת לאכול בערבים מהפחד שאקיא בלילה וכולם אומרים לי שאני רזה. בעבר סבלתי מחרדות אותן ליוו בחילות והקאות אבל אני לא בטוחה שזה המקרה, מכיוון שאני מתעוררת מתוך שינה ולא ליוו אותי מחשבות ופחדים לפני. מה יכולה להיות הבעיה? האם לגשת לרופא? יש משהו שאני יכולה לעשות כדי למנוע את זה?

לקריאה נוספת והעמקה

טליה שלום,
אני יכולה לתת לך מספר דגשים בכל הנוגע לרפלוקס והקאות או אפילו לנפיחות אבל אין ספק שאת צריכה קודם כל לפנות לרופא על מנת לברר במה מדובר. כתבת שהתזונה שלך "בסדר" אך משמעות המילה הזאת שונה מאדם לאדם לפי צרכיו. אם כן הייתי מקפידה להפסיק לאכול לפחות 3 שעות לפני השינה ולנסות לישון בזווית עם הגבהה. רצוי לאכול ארוחת ערב קלה יחסית ולהימנע מכך שארוחה זו תכיל כמויות גדולות של שומן מכל סוג שהוא, כלומר שומנים בריאים ולא בריאים כאחד. כמו כן רצוי שלא לשתות משקאות עם קפאין בסמוך לשינה או לאכול מאכלים עם מנטה, נענע או שוקולד. אם את חוששת מירידה במשקל, נראה לי מתבקש שתחלקי את האכילה שלך כך שחלק גדול יותר יתרכז במהלך שעות הבוקר והצהריים ולא הערב. בכל מקרה תתחילי מבירור רפואי ולאחר מכן יש בפירוש מקום לפנות לדיאטנית גסטרו לתת לך מענה כולל לכל הנקודות בשאלתך. בהצלחה!

אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

היי, בן 24 וסובל כבר כשנתיים מעיכול איטי. בחצי שנה האחרונה המצב החמיר עד כדי שהאוכל לא מתעכל במשך שעות. לאחר ארוחות גדולות אני מרגיש נפיחות בקיבה ולחץ שנמשך כחמש שעות לפחות ואף יותר. כמו כן יש לי גזים באופן קבוע לא משנה מה אני אוכל. עצה כללית איך להקל על המצב? האם עלי ללכת להיבדק אצל רופא מומחה?

לקריאה נוספת והעמקה

יניב שלום,
בתור התחלה תמיד יש מקום להתייעץ עם רופא.
תופעות לוואי של מערכת העיכול כמו אלו שאתה מתאר יכולות להיות קשורות, בין היתר, להרכב הארוחות ו/או התנהגות האכילה. אני ממליצה לך בתור התחלה להימנע מארוחות גדולות וכבדות במיוחד, כמו גם להימנע מפערים גדולים בין הארוחות.
רצוי לצמצם צריכת ממאכלים שומניים במיוחד כמו שניצל, צ'יפס, מלאווח, מאכלים מוקרמים ועוד. כמו כן יש להימנע מאכילת קטניות וירקות כמו כרוב, כרובית, ברוקולי, צנון, צנונית וקולורבי. אני ממליצה לך לפנות לבירור רפואי ובמקביל לדיאטנית גסטרו לקבלת התייחסות מותאמת אישית. בהצלחה!

אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו.
www.orlydiet.co.il

אני 7 שנים אחרי ניתוח טבעת, ברוך השם הכל טוב ומאושרת, אלא שאיני יכולה לאכול פירות וירקות כלל- גם אם הם מרוסקים, הדבר היחידי שמצליחה הוא כרוב, סלרי, גזר- כמו כן לא יכולה לאכול יותר דיברי חלב. לצערי הרבה מהדברים שניכנסים הם דוקא פיצוחים ומטוגנים. מבקשת לשאול מבחינה תזונתית האם כדאי לקחת ויטמינים<סידן ואו רחר?( אני בת 49), ומה לגבי אומגה 3? אנא המלצתך לגבי תוספים נכונים וטובים עבורי. כמו כן מכיון שאני אוכלת רק ירקות שורש- כי זה מה שמצליחה לצערי( שום דבר טחון אחר לא מצליחה), סובלת מנפיחות( אין גזים ואפילו עצירויות)-

לקריאה נוספת והעמקה

יפעת שלום,
כמי שתמעסקת גם במתן ייעוץ תזונתי למטופלים לPני ואחרי ניתוחים בריאטריים אני ממליצה לך לפנות לדיאטנית מ- 3 סיבות עיקריות:
1. חטיפים ופיצוחים הרבה פעמים "עוברים" יותר בקלות ועל כן הופכים להיות פיתרון נוח למנותחים, אך כמובן שמדובר במאכלים משמינים ודלים בערכים תזונתיים. את כמובן צריכה למצוא להם חלופות בריאות ומזינות.
2. מאוד יכול להיות שהסיבה בגינה את לא מסוגלת לאכול מוצרי חלב או ירקות מסויימים נובעת דווקא מאכילה לא נכונה - דבר הניתן לתיקון! לא בהרכח מדובר בעובדה קיימת שיש להתמודד איתה.
3. סביר מאוד להניח שיש לך צורך בתוספי תזונה שונים. משאלתך אני בפירוש רואה מקום לתוסף של סידן אבל מצד שני מאוד יכול להיות שבהכוונה נכונה תוכלי להוסיף מוצרי חלב לתפריט היומי שלך.
בהצלחה!

אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

אחרי בדיקות מקיפות כולל קולונסקופיה וגסטרו - אין שום ממצא.סובלת משלשולים רבים ומגזים קשים ביותר. למי מומלץ לפנות כמומחה בנושא באזור חיפה?

לקריאה נוספת והעמקה

ורדה שלום,
אני אישית לא מכירה דיאטניות גסטרו באזור חיפה אך אני בטוחה שיש כאלו. החשיבות כמובן היא למצוא מישהי שמתעסקת ספציפית בתחום זה. במידה ותחליטי "להרחיק" עד כפ"ס אשמח לעמוד לרשותך.

בברכה,

אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

18/05/2017 | מאת: מיכל

הי, אני סובלת רבות מרגישיות רבות לסוגי מאכלים שונים. כבר הורדתי לקטוז, חיטה, עדשים... מצאתי בדיקת דם שנעשית כנראה רק במכונים פרטיים שנראית לי פתרון אידאילי- את מקבלת רשימת מקיפה של מזונות אליהם את רגישה... מה דעתך על הבחירה?

מיכל שלום,
שמעתי על הבדיקה שציינת בשאלתך אך אין לי די מידע על מנת לחוות דעה. כמו כן, דיברת על רגישויות אך לא ציינת האם מדובר רק ברגישות שמתבטאת בתגובה של מערכת העיכול או בתגובה נרחבת יותר. נקודה נוספת היא האופן בו "הורדת" מאכלים מתפריטך - האם הבחינה נעשתה בצורה מסודרת ומבוקרת בליווי איש/ת מקצוע?
מאוד חשוב לבצע דיאטות אלימינציה למיניהן בליווי דיאטנית גסטרו מכיוון שפעמים רבות אנשים נשארים עם אפשרויות מאוד מצומצמות של מאכלים, שלא בצדק. פעמים רבות אנחנו גם עושים קישורים שגויים בין מאכל זה או אחר לסימפטומים שאנחנו חווים. מהניסיון שלי במידה ואכן מדובר בסימפטומים שספציפיים למערכת העיכול, אין לי ספק שפנייה לדיאטנית גסטרו (במקביל לבירור רפואי) תוכל להביא להקלה במצבך. בהצלחה!

אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

שלום אורלי , לעתים מופיע אצלי צריבות בקיבה המלוות בכאבי בטן , יציאות תכופות , שלשולים והקאות הדבר מתרחש כל מס' חודשים . ערכתי מס' בדיקות דם , צואה וUS התוצאות היו תקינות . כיצד ניתן לטפל בבעיה ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

ענת שלום,
ראשית, יש לבדוק עם הרופא המטפל בך האם יש מקום להתחיל ליטול תרופות סותרות חומצה. מעבר לכך, לעיתים צרבות והקאות הן סוגיה אחת, ושלשולים או יציאות תכופות הן סוגיה אחרת. יש כמובן לבחון לעומק את הרגלי האכילה שלך ולתת המלצה בהתאם. בתור התחלה הייתי נמנעת ממאכלים מטוגנים או שומניים במיוחד כמו שניצל, צ'יפס, בורקס, מלאווח וכדומה. כמו כן מומלץ לצמצם צריכת אלכוהול, קפאין, מנטה, נענע, קקאו וטבק. לא פחות חשובה מכך היא ההמלצה להקפיד על ארוחות פזורות על פני היום ולהימנע מארוחה כבדה במיוחד.
אני ממליצה לך להיעזר בדיאטנית גסטרו בבחינת הגורמ/ים הבעייתיים בתזונה שלך ולהתאים לך תפריט להקלה על מערכת העיכול בכללותה. בהצלחה!

אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

היי , אורלי אני נמנעת לחלוטין ממאכלים עתירי שומן אך אני נוהגת לשתות הרבה קפה ותה עם נענע וקולה זירו . מדוע משקאות עם קפאין ונענע עלולות לגרום לבעיות עיכול ? תודה , ענת

היי עשיתי בדיקת נשיפה להלן התוצאות: ppm. 2;2 זמן 40= ppm 3;4 זמן 70= ppm. 36;30 רשמה לי כי ישנה רגישות לחלב ולמוצריו. האם יש רמות לרגישות ואם כן איך יודעים. ואיך אני מתנהגת כרגע? מה משנה? ממה נמנעת?

שירלי שלום,
ישנן רמות שונות של רגישות או אי סבילות ללקטוז. מוצרי חלב שונים מכילים כמויות שונות של לקטוז ובהתאם לכך עשויים להיות נסבלים יותר או פחות. אני ממליצה לך תחילה להוריד מוצרי חלב ולאחר מכן להוסיף בהדרגה מוצרים דלים בלקטוז כמו גבינה צהובה, קוטג ויוגורט. קחי בחשבון שקיימים בשוק גם מוצרי חלב ייעודיים כמו חלב דל לקטוז. יש גם לציין שבכל מקרה מוצרי חלב נסבלים טוב יותר כאשר נאכלים בחלק מארוחה ולא כנשנוש ביניים.
קיימים בשוק גם תוספים של אנזימי לקטאז המפרקים את הלקטוז, ובכך מאפשרים גם לאנשים עם אי סבילות ללקטוז גמישות נוספת באכילה.

בברכה,

אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו.
www.orlydiet.co.il

07/04/2017 | מאת: רמי

שלום, אני בן 30+, רזה. בחודש האחרון התאמנתי קצת (משקולות, כפיפות בטן). לאחר כמה ימים כשהלכתי לישון הסתובבתי לצד והרגשתי באמצע הבטן (ממש באמצע הבטן מתחת לעצמות) כאב מאוד חד שנעלם לאחר מכן. מאז אני מרגיש שהבטן שלי מתנפחת בצורה מאוד קיצונית. אני רזה, אבל הבטן נראית ממש כמו בלון ואין לי מושג אם יש קשר לאותו כאב חזק שהרגשתי (פעם אחת) או שזה משהו זמני... הנפיחות היא בכל איזור הבטן ממש וזה לא השמנה (שומן) או משהו. האם יש סיבה לדאגה? מה מומלץ לעשות או מה הסימן אם יש משהו לא תקין? חוץ מהנפיחות אני לא מרגיש כרגע כאבים או משהו. בתודה מראש רמי

לקריאה נוספת והעמקה

רמי שלום,
אני ממליצה לך לפנות תחילה לרופא על מנת לבצע בירור בצורה מסודרת.
לאחר מכן, ובהתאם לממצאים, תוכל לפנות לייעוץ תזונתי אשר במסגרתו יבחנו כל הרגלי האכילה שלך ויינתנו המלצות מתאימות. בהצלחה!

אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

ערב טוב, אני סובלת ממעי רגיז ומרגישות ללקטוז ופרוקטוז,בנוסף אני צמחונית כך שלא נשאר לי כמעט מה לאכול,האם יש תזונה שמתאימה לבעיה מסוג זה ? תודה ענת.

ענת שלום,
בתור התחלה שילוב של צמחונות עם אי סבילות לפרוקטוז וללקטוז אכן מצמצמת את האפשרויות הקולינריות שלך. יחד עם זאת קיימים מוצרי חלב דלים בלקטוז, תחליפי מוצרי חלב או שניתן לקחת תוסף של לקטזין במקביל לצריכת מוצרי חלב. באשר לפרוקטוז - קיימים לא מעט פרות וירקות שמכילים כמויות קטנות של פרוקטוז או לחלופין שיחס הגלוקוז/ פרוקטוז שלהם מתאים במצבך.
מניסיון שלי פעמים רבות החשיבה שלנו מקובעת בנודע לאוכל שאנחנו נוהגים להכין וזה חבל כי בהכוונה נכונה ניתן להיות יצירתיים גם עם ארגז כלים יחסית מצומצם. אני מציעה לך להתייעץ עם דיאטנית גסטרו לקבלת מענה מתאים. בהצלחה!

אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

תקופה ממושכת (חודשים) סובל מגרפסים בלתי פוסקים. עברתי גסטרוסקופיה, קולונסקופיה ו us ונשללו בעיות רפואיות, נמצא רפלוקס קל. הבעיה מחריפה מאד בהליכה, ספורט, התכופפות. לא קשורה לסוג אוכל מסוים. פוגע מאד באיכות החיים. מה ניתן לעשות??

לקריאה נוספת והעמקה

גיל שלום,
ראשית בדומה לאבחנותיך, רצוי להימנע מביצוע פעילות גופנית, לבישת בגדים צמודים ושכיבה לפחות 2-3 שעות מתום הארוחה. כמו כן מומלץ להימנע משימוש בטבק ואלכוהול, כמו גם צמצום צריכת משקאות המכילים קפאין או קקאו. הנחייה נוספת היא להימנע מארוחות גדולות ולהקפיד לאכול כמויות מזון יחסית קטנות כל מספר שעות. רצוי גם להימנע ממאכלים מטוגנים, מאפים שומניים, שמנות, רטבים שומניים וכדומה. מעבר לכך מומלץ להתייעץ עם דיאטנית גסטרו להכוונה יותר מותאמת אישית. בהצלחה!

אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

14/03/2017 | מאת: מישהי

שלום אני בת 46 בשנה האחרונה כמעט כל השנה הייתי עם אנטחביוטיקה בגלל הסתבכות בשיניים מאז הבטן שלי תפוחה סבלתי מעצירות עד שגיליתי את הביינפייבר שעזר לי מאוד ליציאות אבל הבטן נשארה תפוחה אני מתעמלת פעמיים בשבוע אימון מאסיבי לבטן ובכל זאת הבטן תופחת ואני מלאה בגזים ורעשים בבטן מה גם שיש טעם ממש לא טוב בלשון מה יכולה להיות הסיבה ואיך לעזאזל מורידים את הבטן????? תודה מראש

שלום רב,
ראשית, אני לא יודעת האם נטלת פרוביוטיקה לאחר הטיפול האנטיביוטי אך במידה ולא עשית כן אני ממליצה לך להתחיל עכשיו. לפי שאתייחס למזון עצמו חשוב להדגיש שלאכילה מסודרת השפעה משמעותית על נפיחות ולכן חשוב לאכול ארוחות קטנות ופזורות על פני היום. מומלץ להימנע ממסטיקים או סוכריות ללא סוכר, לצמצם צריכת קטניות וירקות ממשפחת המצליבים כמו כרוב, כרובית, ברוקולי, צנון, צנונית וקולורבי. אם זאת ריבוי ירקות כשלעצמו עשוי לגרום לגזים ונפיחות בטנית. כמו כן ניתן להוסיף קימל למאכלים שונים או להשרות אותו במים רותחים ולשתות אותם בעבור מספר שעות. ההנחיות הנ"ל הן המלצות כלליות אך כמובן שקיימים רכיבים תזונתיים רבים שיכולים להסביר את התופעה שאת מתארת. אני ממליצה לך לפנות לדיאטנית גסטרו לבחירה מדויקת יותר של הרגלי האכילה שלך. בהצלחה!

אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

25/02/2017 | מאת: ימית

היי יש לי כמה ימים רעשים בבטן שנשמעים כמו עיכול למשך כל היום ללא קשר לרעב מה עליי לעשות וממה זה נגרם זה דיי מציק האם זה גזים?

ימית שלום,
אין לי מספיק מידע בכדי לקבוע במה מדובר או מה הגורם לתופעה שאת מתארת. יכול להיות שאכלת מאכלים יותר עשירים בסיבים תזונתיים כמו סלט גדול או שאכלת אוכל שומני במיוחד כמו מאכלים מטוגנים, בצקים שומניים וכדומה. אפשרות נוספת היא פערים בין הארוחות או אפילו אם את מצויה בתקופה לחוצה במיוחד בימים האחרונים. הייתי מנסה בימים הקרובים לאכול מאכלים יותר קלים לעיכול כמו בשרים רזים, אורז, תפו"א לחמים לבנים, ביצים וכדומה. במידה ואת לא מרגישה הקלה יש לפנות לבירור רפואי ודיאטנית גסטרו.

בברכה,
אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

14/02/2017 | מאת: התחלה חדשה

היי, אני בת 14 גובה 153 ס״מ ושוקלת 59. אני בעודף משקל ואני רוצה להתחיל דיאטה מהירה אך מחזיקה לאורך רב. על מה אתם ממליצים לי?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב,
אינני יודעת מה כוונתך בדיאטה מהירה אבל לרוב דיאטות מהירות הן דיאטות שמצמצמות את האכילה יתר על המידה ולכן אינן דיאטות בריאות או מאוזנות. יתרה על כך, כאשר הירידה במשקל נעשית בצורה קיצונית, הסיכוי שהתוצאות יחזיקו לאורך זמן מאוד קטן. אני מציעה לך, במיוחד בגילך, לפנות לדיאטנית ילדים אשר תסייע לך בתהליך מבוקר ונכון של ירידה במשקל. בהצלחה!

אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

רך כלל.. מזה חודשיים וחצי החילו לי גזים כמעט כל הזמן.. לא היה דבר כזה בעבר. מה שכן אני משתמש בתרופת פרופסיה להתקרחות יותר משנה ולא היה לי גזים אבל לפני כ 3 חודשים התחלתי לקחת תוסף ויטמינים ומנרלים על דעת עצמי.. כי אמרו לי שזה טוב לשיער ואחרי זה התחילו הגזים עם ריח רע אבל לא רע מאוד. אני אוכל אוכל בריא מאוד ולא מעשן ולא שותה שתיה מוגזת ולא אלכוהול. שותה מים ומיצים. משקל שלי 72 גובה 1.67. רק לציין שבבדיקת דם שעשיתי לפני תחילת שימוש בתוסף תזונה לא היו בעיות ולא היה לי מחסור בויטמינים ומנרלים. איך פתור הבעיה

לקריאה נוספת והעמקה

יוסף שלום,
אני מבינה מדבריך שאתה חושד שתוסף התזונה בו התחלת לעשות שימוש גורם לך לתופעה של הגזים. אם כך, נראה לי נכון לעשות ניסיון ולהימנע מנטילת התוסף למספר ימים ולבחון אם קיימת הקלה. ברמת העיקרון בתזונה בריאה ומאוזנת ניתן לקבל את כל הוויטמינים והמינרלים הנחוצים מהמזון עצמו ללא צורך בהשלמות.
מנגד, אם הורדת תוסף התזונה לא תביא להקלה במצבך, עליך ראשית לפנות לבדיקת רופא. במקביל אתה יכול לבחון האם קיימים בתפריטך מאכלים הידועים כעושי גזים כמו קטניות, כרוב, כרובית, ברוקולי, צנון, צנונית וקולורבי. קח בחשבון שגם אכילה של סלט גדול כשלעצמו עשוי ליצור גזים לאור ריבוי הסיבים התזונתיים שמכילים הירקות. כמוכן שקיימים רכיבים תזונתיים נוספים שיכולים לגרם לגזים אך נראה לי שנכון יותר להתחיל בסדר הפעולות שרשמתי ורק לאחר מכן להמשיך את הבירור התזונתי לפי הצורך. בהצלחה!

אורלי מנירב,
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

שאלותיי : 1. האם יש קשר בין גזים ונפיחויות בבטן לבין כושר זקפה,חשק מיני וכ'ו ? 2.איזה כדור היית ממליצה יותר? קרבופלור או גזים X. 3. האם הכדור קרבופלור מכיל תופעות לוואי כלשהן? ואם כן האם הן פוגעות בחיי המין בדרך כלשהי? תודה ויום טוב!

צביקה שלום,
מטרת הפורום היא לספק מענה תזונתי לבעיה של גזים ונפיחויות. אתה מוזמן להפנות את שאלותיך לפורום מתאים.

בברכה,
אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

22/12/2016 | מאת: איציק

שלום, כבר במשך 1.5 שנה כל הזמן במשך כל היום כל רגע יש לי מלא גזים שמנסים לצאת וגם כשהם משתחררים מיד מצטבר עוד גזים ועוד בלי שום הפסק. הלכתי לרופא ועשיתי בדיקות דם ו בדיקת רגישות לקלוטן והכל יצא תקין. במשך כמה שבועות גם נמנעתי נלקחת מוצרים אם לקטוז וזה גם לא עזר. לא משנה מה אני אוכל או שותה, כבד או קטן, מיד אחרי מספר דקות אני מקבל גזים שנמשכים במשך כל היום ... האם ידוע לך מה כדי לעשות? והיה מדובר? תודה

איציק שלום,
מכיוון שאני לא מכירה את הרגלי האכילה שלך אני יכולה רק לייעץ לך להימנע מהדברים שללא ספק גורמים לגזים כמו קטניות, כרוב, כרובית, ברוקולי, צנון, צנונית וקולורבי. כמו כן מאכלים מטוגנים או שומניים במיוחד עשויים להוות בעיה.
לא פחות מהאוכל עצמו, חשוב להקפיד על אכילה מסודרת ולהימנע מפערים גדולים בין הארוחות. אתן לך טיפ קטן: אתה יכול לנסות להשרות מעט קימל במים רותחים ולשתות את הנוזל. זה גם כן עוזר להרגיע גזים.
מעבר לכך כמובן שיש מקום להתייעץ עם דיאטנית גסטרו אשר תוכל לתת לך תפריט/ הנחיות מותאמות להרגלי האכילה והתנהגות האכילה שלך. בהצלחה!

אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

שלום בזמן האחרון אני סובל מהרבה גזים לפעמים עם מעט נפיחות ותחושה מלאה או אי נוחות. הגזים נפלטים עם ריח לא נעים בדרך כלל ללא כאב בטן. ברקע בקע סרעפתי 2 ס"מ ורפלוקס צרבת לעיתים קרובות. ממה זה יכול להיות ואיך אגלה זאת? אולי מעי רגיז? חסר באנזימים? רגישות למזון?

לקריאה נוספת והעמקה

יניב שלום,
גזים יכולים להיגרם ע"י מגוון רחב של גורמים. ראשית, הייתי ממליצה לך לפנות לבירור רפואי.
מבחינה תזונתית, מומלץ להימנע תחילה ממאכלים הידועים כעושי גזים כמו קטניות, כרוב, כרובית, ברוקולי, צנון, צנונית וקולורבי. יחד עם זאת, ירקות ופירות בכלליות יכולים להגביר יצור גז במערכת העיכול בעקבות תכולת הסיבים התזונתיים שלהם. מומלץ גם להימנע מארוחות גדולות ושומניות במיוחד ולהימנע מלעיסת מסטיקים וסוכריות ללא סוכר.
לצד המלצות אלה, יש כמובן מקום לבדיקה פרטנית של הרגלי האכילה שלך מכיוון שהסיבות לתופעה שאתה מתאר יכולות להיות שונות ומגוונות. בהצלחה!

אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

שלום רב. כשבתי בת ה-11 צוחקת היא נופחת. סיטואציה זו מביישת אותה מאוד. האם יש פתרון כלשהו לנושא מבחינת תזונה או אחר ? אשמח לתשובתכם, אבא.

אבא יקר,
אני מעריכה שהצחוק גורם אצל בתך לרפיון שרירים במערכת העיכול ולכן לשחרור גזים.
אם בתך לא סובלת בשוטף מגזים, דוגמת כאבי בטן או דחיפות בצורך ללכת לשירותים, לא הייתי מבצעת שינויים משמעותיים בתזונתה. המזונות היחידים מהם הייתי ממליצה לה לנסות ולהימנע הם קטניות וירקות המוכרים כיוצרי גזים במערכת העיכול כמו כרוב, כרובית, ברוקולי, צנון, צנונית וקולורבי. בכלליות מאכלים המכילים סיבים תזונתיים כמו דגנים מלאים, פירות וירקות יכולים ליצור גזים, אך הם גם מהווים חלק מתזונה בריאה ומאוזנת ועל כן לא הייתי ממליצה לבתך להימנע מהם. בהצלחה!

אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

שלום רב, מזה חצי שנה אני סובלת מעצירות קשה. עד עכשיו השתמשתי בשמן פארפין. השבוע החלפתי לבניפייבר. השבוע יש לי כאבי בטן קשים בעיקר בשכיבה. האם כדאי לעבור לנורמלאקס ואם כן איך עושים זאת? אולי משמעותית העובדה שלפני 9 חודשים עברתי ניתוח להוצאת מנגיומה מהמוח ואני מקבלת גם תרופות נויירולוגיות כנגד פרכוסים. התרופות הן: למיקטל (75 מ"ג בוקר 25מ"ג ובערב 50 מ"ג) ולוויתרים (1000 מ"ג בבוקר ו-1000 מ"ג בערב.)

לקריאה נוספת והעמקה

מרים שלום,
מטרת הפורום הנה לספק מענה תזונתי לבעיות עיכול שונות, ובעיקר גזים ונפיחויות. אני ממליצה לך להתייעץ עם הרופא המטפל בך לגבי אספקטים תרופתיים של טיפולך. יחד עם זאת, אשמח לנסות ולסייע לך מהפן התזונתי. את מוזמנת לתאר בכלליות את הרגלי האכילה שלך ואבדוק אילו שינויים אני מוצאת שיש לבצע על מנת להביא להקלה במצבך.

בברכה,
אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

שלום רב אני מוריד צואה 3-4 פעמים ביום, בשעות הבוקר והצהריים. לקראת ערב ובלילה אני כמעט ולא מצליח להוציא, גם כשיש לי. התופעה גורמת לגזים רבים ולריח לא נעים במהלך הלילה. ואז למחרת בבוקר ובצהריים - אני שוב מוריד בקלות, 3-4 פעמים ולפעמים אפילו 5. האם יש פתרון לעצירות היומיומית הזו?

לקריאה נוספת והעמקה

תומר שלום,
ראשית, יש להבהיר כי לפי התיאור שלך כלל לא מדובר בעצירות. פעמים רבות קיימת שונות יומיומית בהרגלי היציאות שלנו ואין זה בהכרח מעיד על בעיה כלשהי. אם המצב גורם לך לאי נוחות, ולדבריך בעיקר לריבוי גזים, יש מקום לבחון מה בהרגלי האכילה שלך מעודד יצירת גזים במערכת העיכול. לדוגמה פערים גדולים בין ארוחות יכולים ליצור גזים. ייתכן שיש פער גדול בין ארוחת הצהריים לארוחת הערב שלך. אפשרות נוספת היא שארוחת הצהריים עשויה להכיל קטניות או ירקות היוצרים גזים במערכת העיכול כמו כרוב, כרובית, ברוקולי, צנון, צנונית וקולורבי. ארוחות עם תכולת שומן גבוהה עשויות לגרום לאותה ההרגשה ולכן יש לבחון את הרכב הארוחות שלך, ובעיקר ארוחת הצהריים, גם באספקט זה. אני ממליצה לך לפנות לדיאטנית גסטרו שתבחן יחד אתך את הרגלי האכילה שלך ותעזור לך לאתר אילו שינויים והתאמות יש לבצע. בהצלחה!

אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

06/10/2016 | מאת: אילה

שלום רב יש לי מין חוסר נוחות גדולה מאוד שבאה והולכת בצד ימין של הבטן מתחת לצלעות והצד ימין קרוב לגב. בשל היסטוריה משפחתית של סרטן המעי הגס שלחו אותי לאולטרסאונד ולקולונוסקופיה שיצאו תקינות. מה עוד אפשר לבדוק תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

אילה שלום,
אני דיאטנית קלינית ומטרת הפורום היא לספק מענה תזונתי לגזים ונפיחויות.
אני מציעה לך להפנות את שאלתך לפורום רפואי או לרופא הגסטרו המטפל בך.

בברכה,
אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

05/10/2016 | מאת: ליאור

היי, בתי היא בת 3 שבועות, היא ניזונה ממטרנה ומחלב שאני שואבת (חצי חצי). לפני כשבוע היא החלה לסבול מכאבים לאחר ובזמן ההאכלה. בעיקר בשעות הערב והבוקר, זה קורה מדי יום למשך כ-3 שעות כל פעם. במהלך ההתקף, היא בוכה לסירוגין, מקפלת רגליים מכווצת ומניפה ידיים והבטן מתקשחת. יש לה יציאה לאחר כל ארוחה, לרוב נוזלית מאוד. האם אכן מדובר בגזים? כיצד ניתן להקל? האם כדאי לנסות תחליף חלב אחר? היא ממש לא אוהבת להיות על הכתף אן כל תנוחה על הבטן (נמר על עץ וכדומה). אשמח לעזרה.

ליאור שלום,
לצערי אני לא מתעסקת בתזונת תינוקות ופעוטות.
אני ממליצה לך להפנות את שאלתך לדיאטנית ילדים. בהצלחה!

אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

שלום אורלי אני כותב קצת מתוך ייאוש - מחפש קשר בין דברים: לפני שלוש שנים התחילו לי סחרחורות קשות ובעיות באוזניים ואובחנתי (כנראה בטעות) במחלת מנייר. לאחר שלוש שנים שהמצב החריף עוד ועוד נברתי באינטרנט ומצאתי שלמחסור בויטמין b12 יש סימפטומים די דומים למנייר (סחרחורות, בעיות בראייה ההקפית) ולכן התעקשתי עם הרופא לבצע בדיקה - ובאמת היה לי מחסור בבי12 אך ללא Pernicious anemia. די מהר לאחר שהתחלתי לקחת ויטמינים (לפני חצי שנה - ורק למשך חודש) וחזרתי לאכול בשר הסימפטומים נעלמו. העניין הוא שלפני כן אכלתי מעת לעת (פעם בחודש) מוצרים מהחי ולכן נראה לי מוזר שהיה לי מחסור. והנה לפני חודשיים התחילו לי כאבים בגב, קור באזור הכליות ולפני שבועיים כאבים חדים בשלפוחית השתן, בבדיקות נתגלה לי דם בשתן. אבל לא נתגלה שום זיהום ושם בעייה בפרופסטטה וכו - חשד לאבנים אבל לא נתגלה כלום באולטרהסאונד. לפני שבוע התחילו לי כאבי בטן ונפיחויות כלומר הרגשת מלאות - הרופאה נתנה לי משהו לריכוך חומציות הקיבה והפלא פלא כאבי הבטן הפסיקו. אני תוהה לכן - האם יכול להיות קשר בין מה שיש לי כעת לבין מחסור בוטמין בי 12 שהיה לי אז? אני בן 46, בדר"כ אוכל אוכל בריא, לא מעשן, ללא אוכל מהיר, לא תוקח תרופות (פרט לנוגד החומצה הזה, לראשונה בחיי). מה דעתך? תודה על הזמן שתקדישי לעניין

לקריאה נוספת והעמקה

משה שלום,
מחסור בוויטמין B12 לא כל כך נדיר גם בקרב אנשים שאוכלים בשר בתדירות גבוהה משלך, ולכן על אחת כמה וכמה אם נהגת לאכול בשר רק אחת לחודש. חומציות יתר בקיבה לא גורמת למחסור בוויטמין B12. אם כבר ההפך הוא הנכון, ונטילת סותרי חומצה עשויה לגרום למחסור בוויטמין. אין זה אומר שיש להימנע מנטילת התרופה אלא להיות במעקב אחר רמות ויטמין B12. כמו כן לדבריך נטלת תוסף B12 רק במשך חודש כך שבכל מקרה אני ממליצה לך להמשיך ליטול אותו בינתיים.

בברכה,
אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

10/09/2016 | מאת: שרון

האם ביופסיה שנלקחת במהלך קולונוסקופיה בודקת גם קנדידה? האם ניתן לעשית בדיקת קנדידה דרך מכבי? או רק באופן פרטי. תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שרון שלום,
מטרת הפורום הנה לספק מענה תזונתי לגזים ונפיחויות.
את מוזמנת להפנות את שאלתך לפורום המתאים.

בברכה,
אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

24/08/2016 | מאת: א.

תודה רבה על התשובה הקודמת המפורטת והמספקת. באותו עניין, האם ישנם גם במקרה דיאטנים ולא רק דיאטניות, האם מקצוע זה מזוהה כמקצוע נשי בלבד? תודה.

שלום רב,
המקצוע מזוהה יותר כמקצוע נשי מכיוון שיש יותר נשים בתחום מאשר גברים, אך זה אינו מקצוע נשי בלבד. אני מניחה ששאלתך מגיעה ממקום בו אינך מרגיש בנוח לשתף דיאטנית בבעיות העיכול שלך, וזוהי זכותך.

בברכה,
אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

01/09/2016 | מאת: א.

אכן כך.

16/08/2016 | מאת: א.

שלום רב, אז לא כל כך נעים לי, גם פה ובכלל מזה תקופה. בן 36 חשד לקרוהן -קולוטיס מזה שנה. מאז המחלה גזים מאוד מאוד חריפים, לא משנה מתי למה וכמה, תמיד מאוד מאוד חריפים, וזה ממש לא נעים בבית, אני מרגיש ממש כמו בואש, וחוץ מלהתאפק אין לי הרבה מה לעשות מכיוון שהריח איום ונורא, וגם נשאר למשך המון זמן. ועוד שמתי לב שלא קשור כל כך למה שאני אוכל, זמנים וכדומה 90% יהיו גזים חריפים. ממש שונא את עצמי כבר. חשוב לציין שנוצרו עם בואה של המחלה, (כשנה). האם קשורה חד משמעית למחלה, האם רוב / כולם שחולים בה, סובלים גם מהעניין. לא נעים לי לדבר על זה עם משהו אחר ואפילו כאן מצטער מאוד. אבל מה עליי לעשות שיוכל לעזור לי, כל דבר. תודה מראש, ושוב סליחה על ההודעה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב,
מחלות מעי דלקתיות יכולות להיות מקושרות עם מגוון סימפטומים של מערכת העיכול, אך אין זה מחייב שהגזים שאתה מתאר קשורים דווקא לקרוהן או קוליטיס. לצד הבירור הרפואי שאני בטוחה שאתה עובר, חשוב לבצע גם בירור תזונתי. רשמת בשאלתך שאין קשר בין הגזים למה שאתה אוכל או זמני האכילה, אבל מהניסיון שלי לרוב קיים קשר ופשוט צריכים איש מקצוע עם התמחות בתחום כדי לזהות אותו.
בתור התחלה הייתי ממליצה לך לקנות קימל, להשרות אותו במים רותחים במשך הלילה ולמחרת לשתות את הנוזל. ניתן להוסיף תיון או ממתיק לשיפור הטעם. קימל עשוי לסייע בהקלה על הגזים, אבל כאמור אני ממליצה לך לפנות לדיאטנית גסטרו לבירור מעמיק יותר של מצבך ומתן המלצות תזונתיות לשיפור איכות החיים שלך. בהצלחה!

אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

24/08/2016 | מאת: א.

אעשה את הכל. תודה!

10/08/2016 | מאת: אביטל

יש לי גזים ותחושת מחנק בגרון ולעתים בחילות וכאבי בטן קלים, במהלך ובעיקר לאחר נסיעה יומיומית לעבודה וחזרה ממנה, בכביש הררי (אין חלופה). בנסיעה בכביש מישורי אין לי את הבעיה הזו. איני אוכלת שום דבר שמן למיטב ידיעתי - אוכלת מסודר: כריך עם גבינה צהובה מופחתת שומן, עגבניה ומלפפון, יוגורט ביו, בצהריים אורז/פסטה חזה עוף/דג ואותם ירקות, ובערב ביצה או כריך עם טונה וכד.. הורדתי שניצלים מהתפריט היומי, וכן את מינון הקפה השחור, ולתקופה התנזרתי מגבינה צהובה. אפשר עצה?

לקריאה נוספת והעמקה

אביטל שלום,
אתייחס בתשובתי לעניין הנסיעה ולא מכלול הרגלי האכילה מכיוון שלדברייך, התופעה המדוברת רלוונטית רק לאחר נסיעה בכביש הררי. אם זה אכן המצב, הייתי מציעה לך לנסות לאכול מאכלים יבשים יותר לפני הנסיעה. לדוגמה במקום לחם חי לאכול צנים או קרקרים, לא לאכול ירקות לפני הנסיעה אלא רק אחריה וכדומה. נקודה נוספת היא עניין השתיה. יש לשקול לא לשתות הרבה מידי לפני הנסיעה ולהימנע ממשקאות מוגזים. בנוסף עדיף לא לאכול ארוחות כבדות בסמוך לנסיעה. לדוגמה, ייתכן שארוחת הצהריים שלך לא שומנית אבל מכיוון שבאופן יחסי מדובר בארוחה גדולה, היא עשויה אולי ליצור את הבעיה. אם זה המצב ניתן כמובן להחליף את סדר הארוחות. בהצלחה!

אורלי מנירב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il

26/07/2016 | מאת: משה

שלום משה קאוודרופלג עם פגיעת חוט שדרה גבוה מלפני חמש שנים עברתי שיקום בבית החולים לוינשטיין מין הרגע הראשון נתנו לי ליציאות ערב ערב שני שקיות תה סנה כך המשכתי במשך השנים הגוף התרגיל המעיים התעצלו והיום אחרי שניסיתי את כל התחליפים שבעולם אין לי שום סיכוי ליציאה ללא סנה ושמן פארפין הבעיה שבשנה האחרונה גם הגזים הפסיקו ואני נפוח מאוד תמיד וזה לא קשור לתזונה אני מקפיד פשוט המערכת עצלה לחלוטין והמצב יוצר לי שלצואה קשה לצאת כי הגזים כלואים וחוסמים זרימה וכך התהליך נמשך שעות בסבל עצום מה אוכל לעשות כדי שלפחות הגזים יצאו ואז הכל יותר קל

משה שלום,
רשמת בשאלתך שהמצב ממנו אתה סובל לא קשור לתזונה ו/או שאתה מקפיד על התזונה, אבל מנסיוני מה שנתפס כנכון ומה שבאמת נכון הם לא בהכרח אותו הדבר. בתור התחלה חשוב כמובן להימנע מקטניות וירקות הידועים כמגבירים ייצור גזים במערכת העיכול כמו כרוב, כרובית, ברוקולי, צנון, צנונית וקולורבי. יחד עם זאת, קח בחשבון שבאופן כללי פירות וירקות מכילים הרבה סיבים תזונתיים שכשלעצמם יכולים להחריף את הגזים. שנית, מומלץ להימנע מארוחות גדולות או שומניות במיוחד כמו מאכלים מטוגנים, דברי מאפה ע"ב חמאה או מרגרינה, גבינות שומניות ואפילו שמנים בריאים כמו כמויות גדולות של טחינה או שמן זית. אתה יכול לנסות לעשות שימוש בקימל אשר מצד אחד עשוי לעזור מעט עם היציאות ומצד שני יפחית את הגזים. בכל מקרה, לדעתי בפירוש יש מקום לפנות לדיאטנית גסטרו שתבחן את כל האלמנטים של התזונה שלך ותקבע יחד אתך אילו שינויים יש לבצע. בהצלחה!

אורלי מנירבב
דיאטנית קלינית וגסטרו
www.orlydiet.co.il