פורום בלוטות הרוק

מחלות בלוטות הרוק הן מחלות נפוצות, וכוללות מגוון רחב של תופעות ובעיות. רופאי הפורום יגיבו על שאלות מטופלים על מגוון בעיות ומחלות של בלוטות הרוק, וכן דרכי האבחנה והטיפול המקובלות כיום. במידת הצורך יפנו רופאי הפורום לייעוץ וטיפול פרטניים, בהתאם לבעיה שהוצגה. למעבר לפורום, לחצן כאן.
318 הודעות
304 תשובות מומחה

מנהל פורום בלוטות הרוק

04/12/2016 | 09:33 | מאת: מיכל

שלום רב, מזה חמש שנים יש לי נפיחות תת ליסטית שגדלה וללא כאבים . בצעתי מספר פעמים אוטראסאונד שהיה תקין . מה ניתן לעשות ?

מיכל שלום! המושג "נפיחות" מתאים, כאשר ישנה מחלה באחד האיברים בצוואר. כאשר האולטראסאונד תקין בבדיקות חוזרות,ניתן להניח, כי מדובר ברקמת שומן או רקמה בריאה אחרת, שאולי גדלה בצורה אסימטרית. אם בכל זאת, הנפיחות מופיעה בפתאומיות, ואח"כ חולפת, קיים סיכוי קטן שמדובר בבבעיה בלוטת הרוק. במקרה כזה מומלץ לפנות למומחה למחלות בלוטות הרוק. בהצלחה!

29/11/2016 | 11:05 | מאת: גיא

שלום רב כאב בלחי שמואל..ולפעמים ממש דקירות בצמוד לאוזן דקירות עד למצב שכאילו הפה מתפרק לכמה שניות..בנוסף יובש בפה שפתיים בדיקות דם הראו עמילאז בערך של 260 האם יש קשר בין השניים? יש לציין שסוכר יצא 104 אבל a1c יצא 5 נשלל סכרת האם יכול להיות דלקת בבלוטות הרוק!?מה הטיפול לזה חוץ מאמקסקילב שקיבלתי בעבר כדור מאוד קשה האם מוקסיפן מתאים!? תודה

גיא שלום! כאב ממוקד ודקירות אינם מאפיינים בד"כ דלקת בבלוטת הרוק. עמילאז גבוה יכול להעיד גם על בעיה בבלוטת הרוק, אולם אינו ספציפי. מציעה שתבדק ע"י מומחה אא"ג או מומחה למחלות בלוטות הרוק. בהצלחה!

אני סובלת כבר זמן מה מכאב בגרון בצד שמאל עם הזרמת כאב באוזן, בנוסף מלחיצה על השקדים יוצא נוזל לבן ומר. מבדיקה שעברתי עלה חשד לאבן בבלוטת הרוק ו/או חסימה בבלוטת הרוק. האם יכול להיות שכאב הגרון והאוזן נובע מכך???

קרן שלום! נפיחות ודלקת כרונית בבלוטת הרוק עלולה לגרום גם לכאב גרון עם הקרנה לאוזן. גשי להבדק ע"י מומחה לבלוטות הרוק. רפואה שלמה!

15/11/2016 | 13:13 | מאת: אורין

שלום אני בת 24 לפני כחודש יצא לי בשפה התחתונה מין שלפוחית קטנה שגדלה וקטנה כבר חודש הלכתי לרופא אף אוזן גרון שאמר שזה שלפוחית רוק שנסתמה . כבר כמה ימים שהיא ממש ממש גדולה מחר יש לי ניתוח להסיר אותו שאני ממש חוששת ממנו . היום שמתי לב שליד השלפוחית הקיימת יצא לי עוד נקודה לבנה שניראה כמו עוד שלפוחית הולכת לצאת.. ממה זה יכול לקרות ? והאם זה מסוכן?

אורין שלום. ניתוח להסרת מוקוצלה (ציסטה שנוצרה כתוצאה מניוון בלוטת רוק זעירה) הינו ניתוח שכיח, ההחלמה ממנו מהירה ולרב אף אינו מותיר כל צלקת. רפואה שלמה!

14/11/2016 | 19:03 | מאת: ליטל

שלום רב, אני בהריון שבוע 12 ויש לי דלקת בבלוטת הרוק. בעבר קיבלתי אוגמנטין והפעם הרופא נתן לי אמוקסיקלב רציתי לדעת האם זה בסדר ולמה בעצם לא לתת אוגמנטין?

ליטל שלום! אין מניעה מלתת אוגמנטין בהריון וזאת תרופת הבחירה לדלקת בבלוטת הרוק. רפואה שלמה.

11/11/2016 | 17:29 | מאת: אורנה

דר שלום רב ותודה מראש,,, ביום שישי התכופפתי כדי להניח תינוק שנרדם בלול. אחרי ששמתי אותו ניסיתי להתרומם הרצפה היתה קצת רטובה והתחלקתי וקיבלתי מכה רצינית בגרוגרת באמצע בערך מתחת לסנטר מהמעקה של הלול. באותו יום התחילו לי כאבים איומים עד היום כבר שבוע. יש מצב שאולי אלה כאבים מווירוס או דלקת בגרון שאני סובלת שנים כמה פעמים במהלך השנה, במיוחד עכשיו בתקופת מעבר בלי כל קשר למכה ??? השאלה שלי האם מכה בגרוגרת יכולה לגרום נזק רציני זאת מכיוון שלא רק שיש לי כאבים ואני מתעוררת בלילה בגללם, קשה לי קצת לבלוע אוכל כאילו יש לי גוש שם. מה לדעתך עלי לעשות? האם זה יעבור או שאולי נשברה לי שם עצם כתוצאה מהמכה? זה סבל נוראי. מקווה רק שזה לא מהמכה אלא דלקת בלבד. המון תודה לך מחכה בדחיפות לתשובתך,,, אורנה

אורנה שלום. חבלה עזה בגרוגרת צריכה להבדק עי רופא.מציעה בחום שתפני לבדיקת רופא אאג. רפואה שלמה

10/11/2016 | 16:22 | מאת: ג

שלום, לפני כשבועיים וחצי הופיע לי מין גולה מתחת לשון בצד שמאל(מעל בלוטת הרוק) והתנפחה לי בלוטת הלימפה. פניתי לרופא וטופלתי באנטיביוטיקה במשך שבוע (875 מג) ולאחר השבוע הורגש שיפור והתסמינים נעלמו. לפני יומיים חזרו לי שוב התסמינים ורופא האאג הפנה אותי למרפאת בלוטות הרוק.. הבעיה היא שהצלחתי להשיג תור רק עוד שבועיים וחצי ובנתיים כואב לי מאוד ואם יש דלקת שוב אני לא חושבת שכדאי לי לחכות כל כך הרבה זמן מה עליי לעשות?

04/11/2016 | 15:08 | מאת: מיטל

היי, בת 35. מזה כ4 חודשים, מגיעים התקפים של כאב באזור רצפת הפה מתחת ללשון. באים והולכים וכעת נמשכים כבר כשבוע. היה בצד שמאל וגם כעת בצד ימין. כאב בבליעה גם של רוק וכאב באזור( לא רק באכילה) שלעיתים מקשה על פתיחת הפה ולדבר. לעיתים כואב גם באזור הבלוטות התת לסתיות. הייתי אצל אאג שהפנה אותי לד"ר חנה גילת בפורום זה ויש לי תור בעוד כשבוע. הוא חושב שמדובר בחסימה בבלוטה בגלל אבן או אבנית. אין נפיחות במישוש לדבריו. האם תיאור זה של תופעות יכול להיגרם מאבן כזו? אני לחוצה גם מחלילה אפשרויות של גידול שם ומודאגת....

מיטל שלום כאבים ברצפת הפה יכולים להגרם כתוצאה מאבן בתעלות הרוק. אולם כאבים "נודדים" כפי שאת מתארת פחות מתאימים לאבחנה זאת. אין באפשרותי להגיע לאבחנה לפני שאבדוק אותך, אנא הגיעי למרפאתי ע"פ התור שנקבע ונמשיך משם...

01/11/2016 | 18:01 | מאת: בתאל

שלום רב, אני בת 33 לפני 4 שנים בגלל כאבים בלחי שמאל הופניתי לאולטרטסאונד אשר הראה שיש לי דלקת בבלוטת הפרוטיס, כמו כן טיפלו בי באנבטיביוטיקה וככה זה עבר, כבר שבוע ששוב מרגישה כמו דקירות קלות בלחי שמאל והופניתי לאולטרטסאונד שוב הממצאים; בלוטות פרוטיס בגודל תקין, מרקם בלוטות פרוטיס מימין אחיד, בלוטת פרוטיס שמאל נצפו מספר נגעים היפו אקוגניים קטנים בקוטר עד 5 מ"מ, ללא ווסקוליריזציה מוגברת. ייתכן כביטוי לפרוטיטיס כרוני, בלוטות רוק תת ליסתיות תקינות. ניגשתי לרופא ונתן לי אוגמנטין ל שבוע ימים, הכאבים כבר חלפו לי מזמן אנע מרגישה רגיל ברוך השם, פשוט מודאגת מהממצא " נגעים היפואקוגניים" מה זה אומר? הרופא אומר שהכאבים שאני חשה לא מחייב מהדלקת יכול זה כאילו ממצא אקראי שגילו לי, ושאקח אנטיביטיקה, אשמח בבקשה להסבר אני מאוד מודאגת.. מה זה אומר בעצם? מה עליי לעשות. תודה בלוטות הרוק דלקת בבלוטת הפרוטיס מודאגת בתאל 01/11/16 | 17:11 שלום רב, לפני 4 שנים בגלל כאבים בלחי שמאל הופניתי לאולטרטסאונד אשר הראה שיש לי דלקת בבלוטת הפרוטיס, כמו כן טיפלו בי באנבטיביוטיקה וככה זה עבר, כבר שבוע ששוב מרגישה כמו דקירות קלות בלחי שמאל והופניתי לאולטרטסאונד שוב הממצאים; בלוטות פרוטיס בגודל תקין, מרקם בלוטות פרוטיס מימין אחיד, בלוטת פרוטיס שמאל נצפו מספר נגעים היפו אקוגניים קטנים בקוטר עד 5 מ"מ, ללא ווסקוליריזציה מוגברת. ייתכן כביטוי לפרוטיטיס כרוני, ניגשתי לרופא ונתן לי אוגמנטין ל שבוע ימים, הכאבים כבר חלפו לי מזמן אנע מרגישה רגיל ברוך השם, פשוט מודאגת מהממצא " נגעים היפואקוגניים" מה זה אומר? הרופא אומר שהכאבים שאני חשה לא מחייב מהדלקת יכול זה כאילו ממצא אקראי שגילו לי, ושאקח אנטיביטיקה, אשמח בבקשה להסבר אני מאוד מודאגת.. מה זה אומר בעצם? מה עליי לעשות. תודה חזור open commentדלקת בבלוטת הפרוטיס- המשך להסבר האולטראסאונד בתאלאין תגובות 01/11/16 | 17:11 סקר יומי

03/11/2016 | 19:02 | מאת: ד"ר גל אבישי

בת אל שלום בכל מקרה לא מדובר במחלה מסוכנת או כזו שתשפיע על בריאותך הכללית אלא בתופעה מקומית בבלוטת הפרוטיד. המשך הבירור צריך להיות באמצעות בדיקה הקרויה סיאלוגרפיה - הדמיה של בלוטת הרוק עם חומר ניגוד (נוזל שרואים בצילום רנטגן), בהמשך יישקל טיפול אנדוסקופי בבלוטה בהתאם לממצאים בסיאלוגרפיה. את מוזמנת לפנות אלי בבלינסון או לד"ר גילת בבית חולים השרון. בהצלחה !

01/11/2016 | 17:54 | מאת: בתאל

שלום רב, לפני 4 שנים בגלל כאבים בלחי שמאל הופניתי לאולטרטסאונד אשר הראה שיש לי דלקת בבלוטת הפרוטיס, כמו כן טיפלו בי באנבטיביוטיקה וככה זה עבר, כבר שבוע ששוב מרגישה כמו דקירות קלות בלחי שמאל והופניתי לאולטרטסאונד שוב הממצאים; בלוטות פרוטיס בגודל תקין, מרקם בלוטות פרוטיס מימין אחיד, בלוטת פרוטיס שמאל נצפו מספר נגעים היפו אקוגניים קטנים בקוטר עד 5 מ"מ, ללא ווסקוליריזציה מוגברת. ייתכן כביטוי לפרוטיטיס כרוני, ניגשתי לרופא ונתן לי אוגמנטין ל שבוע ימים, הכאבים כבר חלפו לי מזמן אנע מרגישה רגיל ברוך השם, פשוט מודאגת מהממצא " נגעים היפואקוגניים" מה זה אומר? הרופא אומר שהכאבים שאני חשה לא מחייב מהדלקת יכול זה כאילו ממצא אקראי שגילו לי, ושאקח אנטיביטיקה, אשמח בבקשה להסבר אני מאוד מודאגת.. מה זה אומר בעצם? מה עליי לעשות. תודה

דר שכחתי לציין כי הוא רשם גם בבדיקת א סאונד שהבלוטות הרוק תת ליסתיות בגודל ומרקם תקין

30/10/2016 | 21:39 | מאת: מאיה

היי, בת 35. בריאה בדרכ. לפני כ5 חודשים התחילו לי מדי פעם כאב בעיקר בצד שמאל מתחת ללשון. כואב גם בבליעה וצורב. זה בא וחלף כל פעם. כעת כואב שוב, גם בצידי האוזן לעיתים-דקירות, רגישות כזו בחיך ובחלל הפה וגם באזור השן העליונה בפה בצד שמאל וכאב בגרון ובאזור התת לסתי( בנגיעה יש נקודה שמרגישה בולטת וכואבת). אני סובלת מדלקת חניכיים כרונית אז עושה מדי שנה סונאר צוואר בגלל שיש לי תמיד בלוטות לימפה מוגדלות. פעם אחרונה שעשיתי הייתה לפני שנה. אני מנסה להקדים את התור לרופא אאג ובינתיים מאוד לחוצה. ממה זה יכול לנבוע??

30/10/2016 | 21:42 | מאת: מאיה

הסונארים הקודמים היו תקינים, גם של בלוטות הרוק התת לסתיות. כשהכאבים התחילו הלכתי לרופא משפחה שלא ראה משהו מיוחד בפה או מתחת ללשון ונתן לי משחה נגד זיהום.

30/10/2016 | 21:46 | מאת: ד"ר גל אבישי

קשה אז לתת אבחנה במצב כזה של כאבים מפושטים מבלי לבדוק. לצערי תצטרכי להמתין לבדיקת הרופא

30/10/2016 | 07:05 | מאת: ספירספ

שלום רב, כבר המון שנים שאני סובלת מנזלת אלרגית ומטופלת בכדורים לטיפול באלרגיה (אריוס/טלפסט) באופן כרוני. מידי בוקר, אני מבלה כעשר דק בכיוח ליחה צהובה/כתומה באופן קבוע ורק לאחר הכיוח מרגישה הקלה. לאחרונה, עם הכיוח בבוקר הופיע גם דם בליחה (לא כל יום). אין לי מושג אם הסיבה להופעת הדם היא כי כייחתי בחוזקה וגרמתי לגירוי בגרון או מסיבה אחרת. קראתי בפורומים שונים כי הסיבה לליחה עם דם יכולה גם להיות חשד לסרטן בריאות ואני חוששת מאד. אך הליחה היא לא משהו חדש בחיי אלא רק ההופעה של הדם לאחרונה. ראשית, האם יש לי מה לדאוג ולפחד? שנית, לאיזה רופא צריך ללכת כדי להיבדק ואיזה בדיקות לדרוש? והאם יש קשר בין האלרגיה לליחה? אודה לתשובה מהירה תודה ויום טוב.

30/10/2016 | 21:50 | מאת: ד"ר גל אבישי

שיעול מכוון וממושך יכול לגרום לפציעה ולדימום במצבים קיצוניים. נסי לתת מנוחה מהשיעול. כדאי להבדק אצל רופא אאג ורופא ריאות.

אז הנה התוצאות אולטרה סאונד והאם זה תקין שיש לי יותר בלוטות בצד אחד מהשני? אם זה משנה אני בן 19 בלוטת מגן בגודל ומרקם תקינים בלוטות הרוק, הפרוטיס וסובמנדיבולר בגודל ומרקם תקינים דו"צ. מספר רב יותר של בלוטות מצד שמאל(תקינות) ללא לימפאדנופתיה חשודה

14/09/2016 | 10:35 | מאת: ד"ר גל אבישי

שלום רונאל, אינני מכיר את המקרה או את הסיבה לצורך באולטרה-סאונד של הצוואר. קשריות לימפה קיימות בצוואר אצל כולנו, הן מתנפתחות בתגובה לכל סוג של זיהום שמתרחש בראש/פנים - דלקת סביב שן, פצעון בפנים וכו'. האולטרה-סאונד מראה אם הקשריות הן תקינות כמו אצלך או דורשות המשך בירור (מה שלא צוין בבדיקה שלך). אין מקום לדאגה מתשובת הבדיקה. בריאות שלמה

23/08/2016 | 13:58 | מאת: אוהד

שלום רב לפני כשלושה שבועות צמחה לי פטריה בלשון ( קנדידה ) לאחר טיפול בניסטטין ודקטרין הפטריה נסוגה אך לא נעלמה לגמרי, בנוסף בשבוע האחרון יש לי יובש קיצוני בפה בייחוד בלילה אך גם במהלך היום ( כשיש רוק הוא לבן וקצפי ) . עשיתי בדיקות דם ובדיקות למחלות שונות שיצאו תקינות . האם כתופעת לוואי של התרופות או בעיה בבלוטות רוק ? למי עליי לפנות ? אני בן 26 אגב .

05/09/2016 | 19:06 | מאת: ד"ר גל אבישי

שינויים בתחושה בפה / יובש עשויים להיות תופעת לוואי של טיפול אנטי-פטרייתי. התרופות משנות את המאזן בין האורגניזמים החיים בפה באופן טבעי (חיידקים מסוגים שונים ופטריות). הייתי ממתין לפחות חודשיים לאחר נטילת התרופה לפני המשך בירור בענין היובש. מומלץ לפנות למומחה ברפואת הפה. בריאות שלמה

רוני שלום באשר למראה התנוך לאחר ניתוח כריתת פרוטיס,, ניתן לפנות לרופא המנתח או ליעוץ עם פלסטיקאי. בהצלחה

01/08/2016 | 20:31 | מאת: ללי

שלום. הנני בת 36 בהריון שבוע 15. אתמול התחלתי להרגיש כאבים ונפיחות של גולה בצד ימין מתחת ללסת. הגעתי למרמ ושם הרופאה אמרה שזו כנראה דלקת בבלוטת הרוק ונתנה לי אוגמנטין. קצת.מפחדת לקחת בגלל ההריון.השאלה היא האם לא נדרשים בירורים נוספים ובמידה וכן האם ניתן לבדוק בהריון. תודה על העזרה

02/08/2016 | 01:52 | מאת: ד"ר גל אבישי

קשה לתת אבחנה לפיי התיאור שנתת. אין מניעה מטיפול באוגמנטין בזמן הריון. לפני החלטה על בדיקות נוספות יש להבדק על ידי מומחה בתחום בלוטות הרוק. בדיקת הסקירה הפשוטה ביותר היא אולטרה סאונד של הצוואר אותה וודאי אין מניעה לעשות בזמן ביריון. בהצלחה

24/07/2016 | 11:10 | מאת: דני

שלום רב אני בחורה בת 21 ומזה כשנה הבלוטות מתחת לאוזניים מתנפחות לי לעיתים קרובות והמקום מאד מגורה, בין אם אכלתי ובין אם לא. הופניתי למיפוי בלוטות רוק ונרשם כדלקמן: קליטת החומר בבלוטות הרוק סימטרית ומעט איטית דו-צדדית, יותר בולט בבלוטות הפרוטיס משני הצדדים, מודגמת הפרשה לחלל הפה עו לפני מציצת לימון והמשך התרוקנות לאחר גירוי לימון. לסיכום: קליטת חומר מעט איטית, ללא עדות בהפרשה. אשמח להסבר ומשמעות התוצאה. בתודה מראש דני

דני שלום! נפיחות חוזרת בצידי הפנים בזמן האוכל מעידה לעיתים קרובות על תהליך חסימתי בבלוטות הרוק הגדולות. למיפוי במקרים כאלה יש חשיבות מועטה אם בכלל. ממליצה לפנות למומחה למחלות בלוטות הרוק להמשך בירור וטיפול. רפואה שלמה!

11/07/2016 | 10:54 | מאת: רוני.

שלום רב לצוות הפורום, בן 33. לפני מספר שנים ביצעתי ניתוח בבלוטת רוק עכב התנפחות והחמרה משמעותית. הניתוח ב"ה עלה יפה (למרות גודל הבלוטה) והיה לניתוח מוצלח וללא תופעות מסוכנות (שפיר). אבל מאז תמיד עניין אותי ולא שאלתי אף גורם על העניין הבא; הניתוח הרי מתבצע ע"י חיתוך בסמוך לאוזן עד לאזור הצוואר, מה שמותיר (אותי לפחות) את תנוך האוזן -אזור הקצה, באוויר (ללא חיבור עם הצוואר, כבאוזן השניה). עניין זה מטריד אותי וחושב על כך לא מעט, במידה ומישהו ימשוך לי באוזן המנותחת מהחנוך (למרות שאני לא בגן ו/או בביה"ס כבר, ובטח כבר זה לא נהוג כמו פעם), אבל בכל זאת אולי בתור מעשה בצחוק או לא בצחוק, האם כתוצאה מכך יוכל להיגרם לי נזק רציני או משמעותי. והאם ניתן לעשות משהו בעניין זה כבר עכשיו כמו ניתוח פלסטי לתיקון לתפור, "להדביק" את הקצה כגון מעיין תיקון שלאחר ניתוח, שוב, עניין זה די מטריד אותי, וחושב על כך לא מעט לעיטים בלילות. לא הייתי שואל במידה ולא היה כך. לתשובתכם ועזרתכם אודה מקרב לב.

25/07/2016 | 09:02 | מאת: ד"ר גל אבישי

לאחר ניתוח לכריתת חלק מבלוטת הרוק בשל גידול, המקום נתפר במספר שכבות - מהעומק אל פני השטח. מספר שבועות לאחר הניתוח - הרקמות חוזרות להיות אחידות, אך עם צלקת. ניתן להתייחס לאוזן המנותחת באותו אופן כמו לאוזן השנייה. ואל תיתן לאף אחד למשוך לך באוזן :) בהצלחה

25/07/2016 | 13:13 | מאת: רוני.

תודה מקרב לב, באמת הרגעתה אותי, אבל התנוך ממש בקצה האוזן לא ממש מחובר אצלי, כגון וכמו באוזן השניה, (הלא מנותחת). כך שבמידה ומרים או מושך אותו מעט ובעדינות ניתן לראות חריץ, שלא מתחבר עם הפנים והצוואר. מוכר, ידוע.. אין או יש מה לעשות בנידון? שוב תודה מכל הלב!!

30/06/2016 | 01:18 | מאת: רון

לא קשור בדיוק לנושא הפורום אך אשמח לייעוצכם. בת 22, כבר לפחות 3 שנים יש לי ציסטה\קשרית של 5 מ''מ באונה השמאלית של התירואיד שלא משתנה (אולי לפני כשנתיים עלתה מ4 מ''מ ל5). אך בUS אחרון, לפני כחודש, צויין בפענוח לראשונה TIRADS 4A. "נצפתה קשרית היפואקואית קטנה באונה שמאלית של התירואיד בקוטר 5 מ''מ (TIRADS A4), ללא שינוי. אונה ימנית תקינה. להמשך בירור לפי השיקול הקליני". אין בלוטות לימפה בשאר הצוואר חוץ מבלוטה אחת בכל פרוטיס בסביבות 2 ס''מ כל אחת שנמצאות שם כבר שנתיים וגדלות בכמה מילימטרים מדי שנה. יש לציין שזה אותו בודק שכבר עשה לי 4 US לצוואר ומעולם לא ציין את המונח הזה, זה חדש. מבירור קצר העליתי שהמונח TIRADS A4 מבטא נגע חשוד לממאירות בסבירות של בין 5-10 אחוז עם סימן 1 מתוך ה4 האפשריים (היפואקואיות). עם זאת מנקרים קשריות בתירואיד רק כשמגיעות לרוב ל1 ס''מ או קרוב. יש לציין שהחל מדצמבר הTSH שלי עולה ללא הפסקה אך FT4 תקינים, בהתחלה עמד הTSH על 5.4, בינואר על 5.9, במרץ 6.3 ועכשיו 7.6. מה עושים במצב כזה, האם מצריך ניקור או רק מעקב? עד כמה חשוד בהתחשב בעובדה שלא גדל בכלל מאז גילויו? ומדוע הבלוטות בפרוטיס לא נעלמות ורק גדלות כבר שנתיים (אין בעיות שיניים כלל ושאר הצוואר נקי מבלוטות)? תודה.

רון שלום! הפורום הנוכחי אינו עוסק בבעיות של בלוטת המגן. עם זאת, כרופאת אא"ג אענה לך, כי נגע בבלוטת המגן בקוטר 5 מ"מ דורש לרוב מעקב בלבד. המונח הרנטגני TIRAD רלוונטי לרופא המטפל במקרים מסויימים. אנא הקפידי על מעקב אנדוקרינולוג אחרי רמות הורמוני בלוטת המגן והנגע המדובר. בנוגע לבלוטות לימפה בתוך בלוטות הרוק- הפרוטיס. לרוב מדובר בממצא חסר חשיבות קלינית, ודאי כאשר ידוע מזה שנים.

15/07/2016 | 03:47 | מאת: רון

הייתי כבר אצל אנדו' והוא החליט לא לתת ביקורת עוד שנה לענייני ההורמונים. כל כמה זמן יש לעשות US מעקב לקשרית עם ממצא כזה? עד כמה חשוד בגודל וזמן כזה?

23/06/2016 | 12:11 | מאת: רן

שלום. אתמול בצהריים מיד אחרי הארוחה הרגשתי תחושת כאב/מציק בצד שמאל של הפה, מיששתי וגיליתי שבלוטת הרוק מתחת לחלק השמאלי של הלסת התנפחה לי. אחרי כשעה וחצי היא חזרה למצבה הנורמלי. הדבר חזר על עצמו גם אחרי ארוחת הערב, וגם היום בבוקר, מיד לאחר האוכל. בכל המקרים, הבלוטה חוזרת לעצמה לאחר זמן קצר. ממה שהבנתי, מדובר בתסמין ראשוני של אבן בבלוטת הרוק, אבל לא מדובר עדיין בחסימה מלאה. בדיוק הלכתי לרופא משפחה, והוא נתן לי הפנייה לשבוע הבא לאף אוזן גרון. בינתיים רציתי לדעת האם יש משהו שאני יכול לעשות על מנת לנסות ולפתור את הבעיה, או לפחות למנוע הרעה של המצב, מבלי להידרש להליך כירורגי, מה שיכול להיות בעייתי מאחר ויש לי רפלקס הקאה מוגבר, והבנתי שנדרש להחדיר מכשיר מסוים דרך הפה. ובדרך אגב, אפשר לעשות זאת גם באמצעות הרדמה מלאה, במידה ויהיה בכך צורך? אשמח לתשובות.

רן שלום! נפיחויות חוזרות בבלוטת הרוק התת לסתית, עלולה להצביע על חסימה בבלוטה. אבן היא הסיבה השכיחה ביותר לכך. ראשית, ממליצה לך לפנות למומחה לבלוטות הרוק, על מנת לעבור תהליך אבחוני מתאים לענין זה. בשלב זה, ועד החלת הטיפול, מומלץ לבצע עיסויים של הבלוטה, להקפיד על שתיה מרובה, סוכריות לימון ללא סוכר ושמירה הדוקה על נקיון הפה והשיניים. ניתן להוציא אבן מבלוטת הרוק בהרדמה מקומית או כללית, על פי צורכי המקרה. רפואה שלמה!

10/05/2016 | 20:55 | מאת: שירה

שלום, אני בת 40, במהלך שלושת השבועות האחרונים אני מרגישה לחץ הולך ומתגבר באזור הצוואר והאוזניים עד כדי תחושת אלחוש באוזניים. לפעמים תחושת דקירה עמוקה באזורים השונים של הבלוטות. הנפיחות לא נראית לעין אך מורגשת היטב וגורמת לסבל רב. אני יושבת הרבה מול המחשב במהלך היום במסגרת העבודה. תחושת אי נוחות באזור האוזניים (קרוב לתנוך ומאחורי האוזניים והצוואר) לאורך תקופות כאשר זו אינה סטטית. ברקע בלט דיסק צווארי - C3-4, C4-5, C5-6, C6-7 - ללא עדות ללחץ על החוט. שינויים ניווניים עם הצרויות פורמינליות קלות בעיקר מימין. אלו תוצאות הבדיקה מאתמול (9/5/16): צוואר US בלוטת המגן – אונה ימנית: מימדים: 1.5*1.6*4.4 גודל ומרקם תקינים. זרימת דם תקינה באונה. בלוטת רוק תת ליסתית ופארותיס תקינות. לאורך שרשרת הג'וגולר הודגמו מספר בלוטות לימפה מוגדלות הגדולה מהן במימדים 1.5*0.6 ס"מ שמורה. אונה שמאלית: מימדים: 1.6*1.5*4.5 ס"מ גודל ומרקם תקינים זרימת דם תקינה באונה. בלוטת רוק תת לסתית ופארותיס תקינות לאורך שרשרת הג'גולר הודגמו מספר בלוטות לימפה מוגדלות הגדולה מהן במימדים 1.4*0.6 בעלות אופי תגובתי. האיסטמוס ברוחב 0.3 ס"מ. רוצה לדעת מה אומרות התוצאות לגבי בלוטות לימפה מוגדלות. תודה.

שירה שלום! לחץ באיזור האזניים יכול להגרם לעיתים קרובות כתוצאה ממתח בשרירי ומפרקי הלעיסה. מומלץ להבדק ע"י רופא אא"ג. באשר לבלוטת הלימפה המתוארות בבדיקת הסונר- מדובר בבלוטות מוגדלות במידה קלה , אם בכלל. החשיבות הקלינית של הממצא מוטלת בספק. סיבה שכיחה לבלוטות צוואריות מעט מוגדלות היא בעיות שיניים וחניכיים כרוניות. כאשר את פונה למומחה אא"ג בעניין האזניים- בקשי שיבדוק גם את הבלוטות בצוואר. בהצלחה

04/05/2016 | 11:55 | מאת: גלית

הי אני סובלת כבר מספר שנים מכאבים עזים בבלוטות הרוק בשני צידי הפרצוף. בוצעו לי 2 אנדוסקופיות והנ"ל לא עוזר. מטופלת כרגע בזריקות סטראואידים ועדיין אין מזור לכאבים. יש רעיונות נוספים לטיפול ?

גלית שלום! לא ברור משאלתך מה היא האבחנה הגורמת לכאבים בבלוטות הרוק שלך. אם מדובר בדלקת כרונית מסיבה שאינה ידועה, הטיפול המתאים הוא אכן אנדוסקופיה או אנדוסקופיות חוזרות של בלוטת הרוק, על מנת למנוע ככל האפשר תהליך דלקתי וחסימתי. ממליצה לפנות להמשך בירור וטיפול מומחה לבלוטות הרוק.

04/04/2016 | 08:07 | מאת: דוד רוטמן

שלום, מזה כשבועיים יש לי גולה בלחי באיזור המקביל לחניכיים התחתונות שכשאני לוחץ על זה אני מרגיש קצת כאב. באותו זמן בערך חטף אותי וירוס צינון דיי קשה עם נפיחות בגרון. בנוסף תופעה שהתחילה בשבוע האחרון מידי פעם כשאני מתעורר בבוקר כל הפה שלי יבש, ואף נוצרו לי מספר פצעים בעקבות זאת. רציתי לדעת מה זה יכול להיות והאם יש סיבה לדאוג. אני בן 31. תודה

04/04/2016 | 08:12 | מאת: ד"ר גל אבישי

נפיחות נקודתית בלחי אחרי צינון יכולה להיות קשרית לימפה קטנה שהתנפחה. אם לא חולף תוך 10 ימים גש לרופא המשפחה לביצוע אולטרה-סאונד של האזור. בהצלחה

27/03/2016 | 11:10 | מאת: אנה

דר שלום בהמשך לפוסט ששמתי נגשתי לבדיקה כי שמתי לב לבלוטה על ידי מישוש. היה איזה וירוס לפני חודש ללא חום וקצת גרון. ופשוט הלכתי לבדוק.מה זה אומר שרשום ללא מרכז שומני ברור? האם זה משהו לא טוב? בבלוטת רוק פרוטיס משמאל הודגמו מוקדים היפואקואים בגודל עד כ- 8 ממ - יכול להתאים לבלוטות לימפה ללא מרכז שומני ברור, ללא היפרמיה. בלוטות רוק תת לסתיות ופרוטיס מימין ללא ממצא חריג. באיזור תת סלתי דוצ הודגמו בלוטות לימפה מוגדלות, עם מרכז שומני ברור וללא היפרמיה בגודל עד כ- 33*7 ממ מימין ועד כ-23*6 ממ משמאל. לא הודגמו בלוטות לימפה מוגדלות בצוואר לטרלי דוצ.

אנה שלום! למראה הבלוטות באולטראסאונד כפי שציינת כאן, אין חשיבות גדולה כשלעצמה, אלא בקוראלציה למצב הקליני ולסיבת הגדלת הבלוטות. בלוטות יכולות להיות מוגדלות ממגוון סיבות. עליך להבדק ע"י רופא אא"ג על מנת להחליט האם יש צורך במעקב כלשהו או לא.

26/03/2016 | 19:48 | מאת: אנה

דר שלום אשמח בפענוח התוצאות קצת מודאגת. חשוב לציין כי בלוטת התריס תקינה ואני כרגע בהריון בת 31. האם הן תקינות? בבלוטת רוק פרוטיס משמאל הודגמו מוקדים היפואקואים בגודל עד כ- 8 ממ - יכול להתאים לבלוטות לימפה ללא מרכז שומני ברור, ללא היפרמיה. בלוטות רוק תת לסתיות ופרוטיס מימין ללא ממצא חריג. באיזור תת סלתי דוצ הודגמו בלוטות לימפה מוגדלות, עם מרכז שומני ברור וללא היפרמיה בגודל עד כ- 33*7 ממ מימין ועד כ-23*6 ממ משמאל. לא הודגמו בלוטות לימפה מוגדלות בצוואר לטרלי דוצ.

אנה שלום! לא ניתן להתייחס לתוצאות הסונר במנותק מהקליניקה, ולא ציינת מדוע בוצע סונר צוואר. לכאורה קיימת הגדלת בלוטות לימפה בצוואר העליון, ויכולות להיות לכך מגוון סיבות. ממליצה לפנות לרופא אף אוזן וגרון להמשך בירור. בהצלחה!

25/03/2016 | 16:09 | מאת: אודליה

בני בן ה6 לא מפסיק לירוק לרגע ..בהתחלה הערתי והערתי כרגע זה נראה לי לא סביר ..משהו רפואי ..מה יכולה להיות הסיבה??

26/03/2016 | 09:11 | מאת: ד"ר גל אבישי

ריור יתר היא תופעה נפוצה בגיל הילדות המוקדמת אשר חולפת עם הגדילה. במקרים של ילדים בעלי מוגבלויות שכליות או גופניות עם ריור יתר קיימים טיפולים ניתוחיים, אך אלו הם ניתוחים המבוצעים רק מפאת חוסר ברירה. בילדים בריאים - מומלץ טיפול על ידי קלינאית תקשורת. בהצלחה

שלום, כבר יותר מחצי שנה שיש לי נפיחות קטנה (כמו ג'ולה) בלחי לפני האוזן, בדיוק בחלק בין הפאה לאוזן, בגובה מחצית האוזן. הנפיחות רק גדלה עם הזמן מאז שאיתרתי אותה לראשונה, ואינה כואבת. רופאת המשפחה מיששה ואמרה שזה "מרגיש עמוק". כ-3 חודשים לפני האיתור (לפני כמעט 10 חודשים), היה לי כאב אזניים חריף באותו הצד למשך יומיים, שעבר מעצמו ולא חזר מאז. אני בת פחות מ-30, כל בדיקות הדם תקינות, כולל ספירה, שקיעה, חלבון סי, תפקודי כליות וכבד ומחלות זיהומיות למיניהן. בדיקת אולטרסאונד הראתה בלוטת לימפה בגודל תקין, ובינתיים נקבע לי תור לביופסיית מחט זעירה. בהנחה שהאולטרסאונד היה מדוייק, מה יכול "להתנפח" באזור מלבד בלוטת הלימפה? האם יכול להיות שמדובר בקצה בלוטת הרוק (הפרוטיד)? האם לא היו רואים זאת באולטרסאונד? אודה על תשובתכם!

יעל שלום! סונר (אולטראסאונד) צוואר הינה בדיקה טובה מאד לזיהוי ואפיון גושים באיזור הצוואר ובלוטות הרוק. אי לכך, ניתן להניח, כי אם הבדיקה זיהתה הגדלה של בלוטת לימפה- זהו אכן הממצא. המשך בירור באמצעות ניקור הבלוטה הוא מקובל. בהצלחה!

שלום רב אני בת 35, אסמתית מאוזנת מאוד מגיל צעיר, ללא אישפוזים/אינהלציות בשוטף, בקושי משאפים. מזה 12 יום שאני במצוקה נשימתית שמלווה בשיעול בלתי פוסק, צורך באינהלציה ממש כל 3-4 שעות. צילום ריאות תקין, צילום סינוסים הראה :אין סימן להרס בדפנות הגרמיים, נפיחות הרירית במידה במקסילארי הימני, ללא פלסי אוויר נוזל. מטופלת כבר 10 ימים באנטיביוטיקה, זינט+רוליד וכן פרדניזון, היה שיפור מסוים בתחילה אך התדרדר חזרה. ההרגשה היא של מעין דגדוג נוראי בענבל הגרון, לא מסוגלת לנשום נשימה פנימה דרך הפה מבלי להיכנס לשיעול קשה. נשימה דרך האף ללא כל בעיה. בהרגשה שלי הבעיה היא נטו בגרון/אאג ולא בריאות בגלל ההרגשה בגרון. (זה אינו כאב של דלקת וכו' אלא דגדוג נוראי) השאלה היא מה יכולה להיות הבעיה ? אילו בדיקות מומלץ לעשות ? אני ממש מיואשת, אנא עיזרו לי תודה

15/03/2016 | 22:31 | מאת: ד"ר גל אבישי

פורום זה עוסק במחלות של בלוטות הרוק. ממליץ לך להיבדק אצל רופא המשפחה ולהתייעץ איתו לאיזה רופא לפנות. בהצלחה

לפני כחצי שנה התנפחה לי בלוטת רוק, והוציאו אותה. עכשיו התנפחה לי בלוטת רוק נוספת. מדוע זה קורה, על מה זה מעיד, האם זה נורמלי?

שרה שלום! לא ציינת איזו בלוטת רוק התנפחה מלכתחילה ומה היו הסיבות לכך, ולכן איני יכולה להשיב על השאלה לגבי בלוטת הרוק הנוספת אם תשלחי פרטים נוספים יתכן ואוכל להשיב לך

11/02/2016 | 12:03 | מאת: שרה

הבלוטה הראשונה שהוצאה הייתה מתחת ללשון. עכשיו התנפחה בלוטה קרובה לשפתחיים בצד ימין.

03/02/2016 | 00:52 | מאת: לוסי סטונם

היי ראיתי שזה לא רשם מקודם את מה שרשמתי בתוכן... אז שוב תודה לעונה!! שאני יורקת בכיור בייחד עם הרוק יוצא לי שחור ממש רוק רגיל עם רוק בצבע שחור אני בת 19 מעשנת כבר שנה וזה התחיל לפני שבועיים,לא מתאפרת ולא בטעות בלעתי משהו שחור...יש סיבה לכך? יש צורך לפנות לרופא?

לוסי שלום! מומלץ להבדק ע"י רופא אא"ג. רפואה שלמה

03/02/2016 | 00:47 | מאת: לוסי סטונם

היי תודה רבה רבה לעונה!!!

23/01/2016 | 19:22 | מאת: רונית

אובחנתי אצל הרופא כבעלת פה יבש,אני מעל גיל חמישים,האם זה קשור לגיל?או או האם זה הכרחי לעשות את הבדיקה הזו?

רונית שלום! בשל מיעוט הנתונים שמסרת, אין אפשרות של ממש להבין במה המדובר. יובש פה יכול להגרם כתוצאה מגורמים שונים בינהם תרופות, מחלות גופניות שונות, מחלות ספציפיות של בלוטות הרוק ועוד. לא ניתן לענות לשאלתך באמצעות הנתונים שמסרת.

31/12/2015 | 06:39 | מאת: r.sos

האם לאחר טפול שיניים ,(עקירה)ושטיפות במי -פה , האם תיתכן התכווצות או היעלמות של מחצית מהבלוטות -רוק ? מכיוון שלמחרת עקירת השן ,הרגשתי שבלוטות הרוק התנפחו מאוד, ויומיים לאחר מכן מחציתמ הבלוטת רוק השמאלית חזרה לגודל הרגיל, כאשר בצד הימני התכווצה ויש תחושה כאילו נעלמה וחסרה במקומה. אודה לתשובתכם ,והאם התופעה מוכרת ?

שלום! מבנה בלוטות הרוק אינו משתנה כתוצאה מטיפולי שיניים. יכולה להיות נפיחות מקומית בפנים או בצוואר עליון לאחר טיפולי שיניים , נפיחות זו חולפת מעצמה.

03/12/2015 | 23:14 | מאת: לוסי סטונם

היי אשמח אם תענה/תעני לי ותודה על הזמן! אני בת 18 יש לי בלוטה מאחורי האוזן קצת למעלה היא התחילה לפני 8 חודשים בערך, או יותר והלכתי לרופאה והיא אמרה שזה זיהום נתנה לי כדורים והלכתי הבייתה לא לקחתי את הכדורים היא אמרה שלא חייב וזה יכול לעבור לבד ולאט לאט הנפח ירד אבל עדיין נשארה בלוטה קטנה מאז והיום פתאום הבלוטה ממש גדלה אפילו עוד יותר מפעם קודמת וזה גם כואב ומציק ושאני נוגעת בה ממש כואב זה בטוח זיהום?! 8 חודשים וזה לא עבר ועכשיו זה גם התנפח שוב וכואב.. אני ממש אובדת עצות, אני אלך לרופאה והיא תאמר שזה כלום, מה את/ה חושב ומציע? תודה!

לוסי שלום! בלוטה נפוחה מאחורי האוזן היא לעיתים קרובות ציסטה תת עורית של בלוטות חלב שהזדהמה. הטיפול הוא אנטיביוטי והוצאת הציסטה בניתוח קטן. עם זאת, כמובן שלא ניתן לעשות אבחנה על סמך התיאור שנתת בלבד, ויש להבדק ע"י רופא אף אוזן וגרון. רפואה שלמה!

09/12/2015 | 17:49 | מאת: לוסי סטונם

יומיים אחרי ששלחתי את ההודעה כאן הבלוטה ירדה למצב רגיל קצת קטנה אבל לא מפריעה מקווה שזה לא יחזור

19/11/2015 | 17:24 | מאת: מיטל

Us של בלוטות הפארוטיס ובלוטות הרוק התת לסתיות מבחינת גודל מבנה ואקוגניות. יחד עם זאת יש רושם שבלוטות רוק תת לסתיות מעט היפואקוגניות מהרגיל ויתכן שמעט מוגדלות לקורלציה קלינית לא נצפתה לימפדנופטיה באזורים התת לסתיים זה התוצאות אני שותה המון וגם כשאני שותה אני צמאה. שותה כמויות גדולות של מים עד כדי איבוד מלחים בגוף. כואב לי הבלוטה כשאני בוכה אני מסוגלת לשתות חם מאוד בעוד שאחרים אומרים לי זה חם. יש לי צורך למתוק כל הזמן ?האם הבדיקה תקינה?

מיטל שלום! לא ברור מהכתוב ההקשר שבגללו הופנית לUS צוואר. תוצאות הUS אינן חד משמעיות ואינן מעידות על בעיה ספציפית בבלוטות הרוק. לגבי הצורך הרב שלך בשתיה- יש צורך לפנות לרופא משפחה עם תלונה זאת, ולבצע בדיקות דם כלליות ובירור ראשוני לעניין. רופא משפחה יחליט באם להפנותך לבירור נוסף בענין בלוטות הרוק. בהצלחה!

08/11/2015 | 22:07 | מאת: רוחמה

בת שנה וחצי לאחר א.ס צוואר עקב נפיחות גדולה מאוד בצוואר אובחנה דלקת בבלוטת הרוק ובלוטת לימפה תגובתית טופלה באוגמנטין במשך שבוע והנפיחות כעבור 24 שעות מתחילת הטיפול ירדה משמעותית נשללה חזרת ומחלת הנשיקה שקיעת דם יצאה גבוהה מעידה על דלקת כמה שאלות ברשותכם היום אנחנו כבר שבוע וחצי מסיום האוגמנטין, במישוש עדיין מורגש כי קיימת נפיחות קטנה,האם זה הגיוני שזה לא נעלם עדיין לחלוטין?אם כן, מה הצפי המקסימלי שהבלוטה חוזרת לגודל המקורי וכנ"ל בלוטת הלימפה? האם יש צורך בא.ס נוסף או ביקור אצל אאג? האם דלקת כזו בגיל הזה שלא נובעת מחזרת היא שכיחה? אני מאוד מודאגת שעדיין קיימת נפיחות, חשוב לי לדעת אם זה הגיוני או שחלילה צריך לבדוק כיוונים אחרים יותר לעומק? תודה רבה

08/11/2015 | 22:26 | מאת: ד"ר גל אבישי

רוחמה שלום, לאחר ארוע זיהומי כפי שתיארת בבלוטת הרוק, הבלוטה עשויה להשאר נוקשה מעט יותר למספר שבועות. קיימת תופעה של נפיחויות חוזרות של בלוטת הפרוטיד בגיל ינקות/ילדות אשר נגרמות בשל חסימה במערכת הפרשת הרוק. ניתן לטפל בתופעה בקלות יחסית באמצעות אנדוסקופיה של הבלוטה. במידה וזהו ארוע יחיד ניתן להמשיך במעקב רגיל אצל רופא הילדים. במידה והנפיחות חוזרת על עצמה, כדאי להבדק אצל רופא אאג/פה ולסת העוסק במחלות זיהומיות של בלוטות הרוק.

08/11/2015 | 22:59 | מאת: רוחמה

תודה רבה על התשובה המהירה!! הרגעת את המוח שלי שכבר התחיל לחשוב לכיוונים אחרים שאלוהים ישמור תודה רבה!!!!

08/11/2015 | 21:42 | מאת: יעלי

שלום רב, אני בת 60 ובריאה בדר"כ לא נוטלת תרופות. לפני 8 חודשים החל להופיע לי טעם מר נוראי בפה באופן קבוע , גם לאחר אכילת שוקולד/ עוגה. במשך הזמן הטעם התחלף למלוח או שוב מר. התופעה קורית במהלך היום בכל שעות היום אך לא בזמן השינה.גסטרוסקופיה נמצאה תקינה למעט גסטריטיס קל שלא מצדיק את הבעיה. אולטראסאונד בטן עליונה נמצא תקין לחלוטין. בדיקת EEG מוח - תקינה, ובעוד יומיים אבצע MRI מוח, תך התמקדות בעצבים 7,9 עפ"י הנחיית הנוירולוג שהלואי ויימצא תקין. בשום אופן לא נמצאה הסיבה לבעיה המוזרה שלי.גם לקיחת כדורי LOSEC כנסיון לפתרון לא הוכיח את עצמו.האם יימצא הגאון שאולי ייתן לי כיוון לפתרון או לאתור הבעיה?! באמת אהיה אסירת תודה.

08/11/2015 | 22:29 | מאת: ד"ר גל אבישי

שינויים בחוק הטעם אינם חלק מתחום עיסוקנו. שווה להבדק אצל מומחה לרפואת הפה. בהצלחה

01/11/2015 | 10:44 | מאת: שני

שלום בת שנה דלקת חריפה בבלוטת רוק ע"פ א.ס צוואר מטופלת באוגמנטין. מאז תחילת הטיפול שחפץץיפור משמעותי בנפיחות כמה זמן חוזרת בלוטת הרוק לגודל הרגיל שלה? מיד עם הפסקת האנטיביוטיקה או שזה לוקח זמן? תודה

שני שלום! מועד נסיגת הנפיחות משתנה בהתאם לסיבת הדלקת. יש להבדק ע"י מומחה למחלות בלוטות הרוק. רפואה שלמה.

עדי שלום! תוצאות הסונר מעוררות אפשרות של דלקת בבלוטת הרוק, על אף עמילאז תקין. הסיבה השכיחה לכך בגיל הילדות הן מחלות וראליות שונות. לא ציינת האם המצב השתפר או לא, אך ברוב המקרים קיימת נסיגה ספונטנית כעבור מספר ימים. במידה והתופעה חוזרת על עצמה יש להבדק ע"י מומחה למחלות בלוטות הרוק. בכל מקרה קיים לרוב פתרון יעיל לבעיה. רפואה שלמה!

31/10/2015 | 21:33 | מאת: עדי

אחרי א.ס צוואר אובחנה דלקת חריפה בבלוטת הרוק עם 2 בלוטות לימפה 2 ס"מ תגובתיות מטופלת באוגמנטין ומאז חל שיפור ניכר חוזרים לא.ס נוסף עוד חודש ומומלץ מעקב א א כ מדוע לדעתך? ספירת דם יצאה 80

דלקת בבלוטת הרוק או בבלוטות לימפה בתוך הבלוטה בגיל שנה דורשת מעקב רפואי מטעמי זהירות. ברוב המקרים מדובר בארוע חד פעמי.

28/10/2015 | 20:31 | מאת: עדי

שלום ביום ראשון ביתי בת השנה וחודשיים התעוררה עם נפיחות גדולה מאוד מתחת לאוזן ימין ומכיוון הלסת ממש בגודל כדור טניס ומאוד קשה ניגשנו לרופא ועכשיו מהמספר בדיקות ששללו חזרת ומחלת הנשיקה ביקשתי א.ס צוואר כי כבר נכנסתי יש לפיזיקה א.ס קבע שבלוטת הרוק פרוטיס לא מוגדרת ומרקם לא אחים ועוד שתי בחוות לימםה פה תגובתיות כ2 ס"מ האבחנה הייתה שזה נראה כמו תהליכים דלקתיים וניתן לנו אוגמנטין לא ימים שאלתי היא ממה זה יכול להיגרם לתינוקת בת שנה? בדיקות העמילאז יצאו תקינות וגם מחלת הנשיקה ספירת הדם הראתה שיש דלקת האם יש ממה לחשוש? הגיוני שזה מתנפח בצורה כ"כ קיצונית וכ"כ קשה למגע? זה עלול לחזור? אני ממש בלחץ מהמצב הזה תודה

ראה תגובה לעיל

20/10/2015 | 05:35 | מאת: מירב רמו

היי אני בת 61 לפני שבועיים התנפחה לי בלוטת הרוק קיבלתי אוגמנטין 10 ימים עם קצת הטבה ועכשיו התנפחה לי בלוטה בצד האוזו שאפשר לראות אותה. מה עלי לעשות עוד ומה הסיכונים פה תודה מראש על התשובה מירב רמו.

20/10/2015 | 09:06 | מאת: ד"ר גל אבישי

יתכן שמדובר בחסימה של הפרשת הרוק מבלוטת הרוק שלפני האוזן. מומלץ להבדק אצל רופא פה ולסת / אאג העוסק בטיפול במחלות של בלוטות הרוק. בהצלחה

14/10/2015 | 13:24 | מאת: liat

שלום, בעלי מתלונן מזה כשבוע ימים על תופעה מציקה ביותר של חוסר רוק בפה בצורה קיצונית. למי ניתן לפנות בנושא? מה יכולה להיות סיבה לכך? בהנחה שהוא בריא בדר"כ.. לא החל לקחת תרופות חדשות. האם יש צורך לפנות דחוף למיון?? תודה על כל עזרה.

ליאת שלום! לתחושת יובש בפה סיבות רבות. לא ניתן לדון באריכות בפורום זה על הסיבות כולן. הדבר המומלץ ביותר , הוא לפנות אל רופא המשפחה לבירור ראשוני כללי, ומשם לפי הצורך תופנו לבירור ספציפי יותר. בינתיים מומלץ להקפיד על שתייה מספקת. בהצלחה!

15/10/2015 | 05:27 | מאת: liat

תודה על התשובה הזריזה. לא ברור לנו מי מומחה לנושא.. איזה רופא? מלבד רופאת משפחה, למי ניתן לפנות? יש לציין שזה מסוג התלונות שלא מתייחסים בכובד ראש אליהן ולכן ההרגשה של חוסר אונים. תודה

05/10/2015 | 11:38 | מאת: קרן

הי לפני כשבועיים היו לי כאבים עזים באיזור הלסת וקצת מתחת לאוזן ימנית והתנפחה לי בלוטה. רופא של המוקד טען שזה יכול להיות וירוס ושלח אותי לביתי ללא בדיקות נוספות, ללא טיפול תרופתי וגם לא בדיקות דם. המקום כבר לא כואב לי כמו לפני שבועיים אבל מתנפח ומתקשה בכל פעם שאני לועסת וגם רגיש מאד ובנוסף, יש לי בחילות ואני מרגישה לחץ על איזור הלסתות. האם יש קשר לבלוטות הרוק לדעתכם ? טרם ניגשתי לרופא אף אוזן גרון בגלל החגים אבל זה מאד מציק לי. יש לכם אולי רעיון מה קורה איתי ?

05/10/2015 | 13:37 | מאת: ד"ר גל אבישי

שלום כאבים כמו שאת מתארת יכולים להיות כאבים בשרירי הלעיסה / מפרק הלסת או בשל חסימה בבלוטת הרוק הממוקמת בלחי. מומלץ להבדק עי רופא אאג או פה ולסת חג שמח ובריאות שלמה

29/09/2015 | 16:20 | מאת: חן

קיבלתי תוצאה של בדיקה טרואיד שרשום שהוא קטן מעשר מה זה אומר צודה

חן שלום! השאלה אינה ברורה, ועל כן אין אפשרות להשיב לה. ככל הנראה התכוונת לאחד ההורמונים הנבדקים במסגרת תפקודי בלוטת המגן. נא נסחי השאלה שוב והפני אותה לפורום אנדוקרינולוגיה. בהצלחה.

28/09/2015 | 08:49 | מאת: שוש

אני בת 66. לאחרונה קיבלתי במשך כ-4 חודשיים משאף אוואמיס בגלל אלרגיה. כמו"כ לקחתי מקסיום במשך כחודש לשלילת ריפלוקס הגורם לתסמינים של הרגשת חנק בגרון.עד לפני כחודשיים וחצי לקחתי גם כדורי טלפסט לאלרגיה לפני שבועיים הופיע לי אודם חזק וכאב בקצה הלשון.האודם וכאבי הצריבה עברו בפה מהלשון למקומות שונים בחיך. הפסקתי מיד את כל התרופות ואחרי שבוע המצב השתפר אך לא עבר לגמרי. אני סובלת מיובש חזק מאוד בפה במיוחד בלילה. (לפני כשנה קיבלתי אלטרולט לכאבי פרקים וגם אז אחרי כמה חודשים שלקחתי את התרופה התחלתי לסבול מיובש בפה והפסקתי אותה) יש לציין שאני סובלת גם מיובש בעינים המטופל בטיפות רגילות בעיקר בבוקר האם זה יכול להיות רק מהתרופות? הפסקתי אותן כבר לפני שבועיים ועדיין היובש בפה לא עבר האם זה יכול להיות סיוגרן? לאיזה רופא עלי לפנות על מנת להמשיך בתהליך הברור? האם יש איזושהי תרופה שאוכל לקחת להגברת הרוק? והאם כשלוקחים תרופה כזו אם אפסיק אותה לא תהיה תופעת ריבאונד? יש לציין שבדיקות הדם שלי תקינות כולל סוכר תודה

שוש שלום! תופעה של יובש בפה בשילוב עם יובש בעיניים יכולה להתאים בחלק מהמקרים לתסמונת סיוגרן. עם זאת, קיימים גורמים רבים שיכולים לגרום ליובש פה, ויש להבדק ע"י רופא פה ולסת כדי לאמת את התלונה. במידה ועולה חשד לתסמונת סיוגרן הבירור נעשה ע"י ראומטולוג ורופא פה ולסת במשולב. קיים טיפול תרופתי יעיל המסייע ביצירת רוק. רפואה שלמה.

27/09/2015 | 12:47 | מאת: שלום

הרוק שמשמש כדבק לסיגריות המגולגלות יכול להיות גורם בהדבקת מחלות שונות ?

שלום שלום! ישנן מספר מחלות שיכולות להיות מועברות באמצעות מגע עם נוזל הרוק. בינהן מחלות ויראליות וחיידקיות של חלל הפה והלוע, הרפס ועוד. קשה לקבוע את מידת ההדבקה במקרה הספציפי שציינת.

שלום, שמי ברכה ואני בשנות ה 60 לחיי , מזה כשנתיים אני סובלת מחומציות ומרפלקס הקאה לאחר הכנסת אוכל לפי, אני מרגישה ורואה כי הלשון שלי משנה צורה (נפוחה), מרגישה כי בגרוני ישנו הרגשה של גוש . הלכתי למס' רופאים מטעם קופ"ח ומייאוש פניתי גם לרופאים פרטיים , נתבקש ממני לבצע בדיקות דם + גסטרוסקופיה+ הכנסת מצלמה דרך האף כדי לברר את הסוגייה . בכל הבדיקות שהרופיאים שלחו אותי, לא נמצאו ממצאים ועל פניו נראו והוסברו לי מהצוות הרפואי כי הכל בסדר למעט ריפלקוס. לא ניתן לי כל טיפול רפואי כדי לשפר את הרגשתי , כדי שאני יוכל לחיות חיים רגילים ולא חיים עם סבל ותסכול . נכון לעכשיו אני נמנעת מלאכול מספר ימים בשל ההרגשה הנוראית שפוקדת אותי כל פעם . קשה לי לישון ממחשבות טורדניות ומדאגה למצבי! מבקשת עזרה להכוונה מה עוד אני יכולה לעשות כדי למצוא כיוון לבעיה שיש לי ?! ויותר מזה אני מאוד מאוד מודאגת ממצבי כשאני יודעת שיש לי בעיה ואין מענה או כל כיוון למציאת הבעיה . אנא אנא מתחננת בבקשה לעזרה

ברכה שלום! פורום זה עוסק במחלות בלוטות הרוק בלבד, אך אשיב לך כרופאת אף אוזן וגרון. בהנתן ונבדקת בדיקת אף אוזן וגרון מלאה ע"י מספר רופאים, ללא כל ממצא למעט רפלוקס, ניתן להניח כי הרפלוקס הוא הגורם לתחושותייך.רפלוקס בדרגה קשה יכול לגרום לתופעות רבות באיזור הגרון ואף בחלל הפה והלוע. במידה ואת נוטלת תרופות להורדת חומציות הקיבה ועדיין חשה את התחושות הנ"ל, יתכן ויש צורך בהעלאת מינון התרופות. בכל מקרה, הדבר צריך להיעשות ביעוץ רופא גסטרו. רפואה שלמה.

02/10/2015 | 09:03 | מאת: ברכה

20/09/2015 | 22:58 | מאת: עידן

לבת שלי יש גוש מאחורי האוזן לאחר אולטרסאונד הרופאים חושבים שזה מבלוטת הרוק אשמח לשלוח תמונות לחוות דעתכם

עידן שלום חשד לדלקת בבלוטת רוק בתינוקת יש לברר קודם כל אצל רופא הילדים המטפל, שכן הסיבה השכיחה ביותר הינה מחלה ויראלית. במידה והתופעה אינה חולפת, או חוזרת על עצמה, יש לפנות למומחה למחלות בלוטות הרוק. אתם יכולים לפנות למרפאת בלוטות הרוק במרכז רבין בטלפון 9376666 או 9372222. בהצלחה!

03/09/2015 | 22:51 | מאת: מעין

שלום רב, בני הוא בן 8. במאי אובחנה אצלו דלקת בבלוטת הרוק והוא טופל באוגמנטין. אמילז הראה 210. מאז כבר פעמיים חזרה הדלקת. אולטרסאונד שערכנו לו בסוף יוני הראה בלוטות גדושות. ללא אבנים. עכשיו חזרה הדלקת שוב והוא שוב מטופל באוגמנטין. האם יש דרך למנוע חזרה כל כך תכופה של הדלקת? תודה רבה מעין

מעין שלום! התופעה שאת מתארת, של דלקות חוזרות בבלוטות הרוק בגיל הילדות, היא תופעה מוכרת. סיבתה לא ידועה , אך היא בהחלט ניתנת לטיפול. הדרך המקובלת כיום לטפל בהפרעה זו היא באנדוסקופיה ושטיפה של הבלוטות. לשיטה זו שיעורי הצלחה גבוהים מאד. פני לרופא המטפל בשיטה זו בבלוטות הרוק. ניתן לפנות למרפאת בלוטות הרוק במרכז רבין בטלפון 9376666. בהצלחה!