פורום בלוטות הרוק

מחלות בלוטות הרוק הן מחלות נפוצות, וכוללות מגוון רחב של תופעות ובעיות. הפורום יעסוק במגוון בעיות ומחלות של בלוטות הרוק, וכן דרכי האבחנה והטיפול המקובלות כיום. במידת הצורך יפנו רופאי הפורום לייעוץ וטיפול פרטניים, בהתאם לבעיה שהוצגה.
380 הודעות
375 תשובות מומחה

מנהל פורום בלוטות הרוק

13/04/2021 | 20:26 | מאת: חנה

שלום, הבחנתי שלביתי בת החודשיים יש בצד השמאלי של הלחי (מבפנים) גוש גדול שלוחצים עליו הוא מתנפח ונראה כמו בלוטת רוק. מה אפשר לעשות בנידון והאם זה עובר מעצמו? תודה

חנה שלום! יש לגשת לבדיקת רופא ילדים/רופא שיניים לילדים/פה ולסת עם הממצא הנ"ל. בהצלחה.

12/04/2021 | 02:09 | מאת: משה

שלום רב תחליף הרוק סלביקל לא ניתן להשיג בארץ היכן ניתן להשיג בחו"ל עד כמה שידוע לי זה מיוצר בצרפת תודה משה

12/04/2021 | 01:50 | מאת: תחליף רוק

שלום רב לאחרונה במרשם ביוטן ג ל לא מופיע הכיתוב שהוא מאזן את ה-ph האם חל שינוי בתכולה של הגנת והאם הוא עדיין יעיל באיזון ה-ph תודה מרים

08/04/2021 | 19:28 | מאת: אא

בלוטות תת ליסתיות מתנפחות מאוד מיד אחרי אוכל. זה גם מאוד כואב וכואב בבליעה. לאחר כשעתיים נשארת רק נפיחות קטנה. צד ימין הרבה יותר מצד שמאל. מצרפת תמונות של הנפיחות ושל שעתיים אחרי. מה עושים, מה הסיבה / סיכון וכו

אא שלום! נפיחות תת לסתית לאחר האוכל יכולה להעיד על תהליך חסימתי/דלקתי בבלוטות הרוק. עליך להבדק ע"י מומחה למחלות בלוטות הרוק, הטיפול יוצע בהתאם לממצאי הבירור. בהצלחה!

08/04/2021 | 12:43 | מאת: גליה

שלום, יש לי נגע ברירית הלחי. נגע רחב הנראה פסים לבנים אציין שהנגע אח ורק ברירית הלחי ואין ממצאים נוספים, אין היסטוריה רפואית. הרופא שלח את הביופסיה עם אבחנה מבדלת של ליכן פלנוס. תשובת מעבדה: Buccal mucosa with changes consistent with lichen planus. negative for dysplasia קראתי שבכדי שיהיה ליכן פלנוס יש ממצאים נוספים בגוף ואין לי. 1. יכול להיות גם שמדובר במשהו אחר (כממצא שפיר) והעיקר שאבחנו משהו (LP) רק בכדי שתיהיה אבחנה וזה מה שהעלה הרופא השולח? 2. LP הוא ממצא מגורם פיזי או נפשי ? (קראתי שהוא משוייך לדיכאון וחרדה... ומעולם לא היה לי) אשמח להסבר תודה.

גליה שלום! הפורום הנ"ל עוסק המחלות בלוטות הרוק בלבד. אנא פני לפורום פה ולסת.

שלום רב. אשתי עברה ניתוח לכריתת בלוטת הרוק(הפרוטיס)לפני 3 שבועות. טופלה באוגמנטין ל-21 יום ו-ciprodix לשבוע וזאת עקב הנפיחות שהיתה לה לאחר הניתוח. היום,3 שבועות אחרי הניתוח,יש שיפור קל אך עדיין יש נפיחות הנראית לעין. השאלה שלי היא....מה הצפי להחלמה וירידת הנפיחות לגמרי באזור הניתוח?

אבי שלום! טיב הניתוח והיקפו ידוע למנתח עצמו, ורק הוא, למעשה, יכול לצפות את משך ודרך ההחלמה. לעיתים אחרי כריתות של בלוטות הרוק קיימת הפרשה מתמדת של רוק (סרומה) אל מתחת לחתך הניתוחי- המקום עלול להתנפח ואף להזדהם. מצב זה לעיתים קרובות חולף מעצמו כעבור מספר שבועות. במידה והמצב מחמיר או לא משתפר- יש לפנות לרופא המנתח. בהצלחה!

22/03/2021 | 08:30 | מאת: שני

שלום רב ותודה מראש על המענה לביתי הקטנה בת שמונה יש מעין בלוטה קטנה מאוד מתחת ללשון כמו בלוטה עם רוק ממש קטנה ולפעמים זה יורד ולפעמים שוב מתנפח נראה כמו נוסח בפנים כמו שקית מה זה יכול להיות

שני שלום! המצב שתיארת יכול להתאים לבלוטת רוק זעירה שנסתמה. המצב נקרא מוקוצלה/רנולה. ניתן לצרוב או להסיר בהתאם לגודל הממצא ולפי הצורך.

22/03/2021 | 05:20 | מאת: מרי

יתכן מצב שבריפלוקס מרגישים זרימת רוק מתחת ללשון, והפה מר כל הזמן?

ממליצה לפנות לבדיקת מרפאת בלוטות הרוק

08/03/2021 | 11:19 | מאת: לילי

לפני 10 שנים עברתי כריתה של בלוטת התריס בגלל קרצינומה פפילרית ואחריה עברתי טיפול ביוד רדיואקטיבי. זמן לא רב לאחר הטיפול התגלתה בעיה בבלוטת הפרוטיס והיא כמעט ולא מתפדקת. בשבוע שעבר עקב אי נוחות באזור בלוטת הרוק התת ליסטית , רופאת אאג בדקה ומצאה שאין יציאת רוק. ביצעתי US וכתוב שם: מבנה בלוטת הרוק התת ליסתית משמאל- נראה הטרוגניות לעומת צד ימין, פארוטיס מימין - נראה אטרופית. מה המשמעות? תודה

לילי שלום! לאחר טיפול ביוד רדיואקטיבי יכולים להיות ממצאים שונים בבלוטות הרוק. במידה וקיימים סימפטומים, ולו הקלים ביותר, אני נוטה להמליץ על התערבות אנדוסקופית וטיפול בבלוטות הרוק. מדובר בטיפול קל מאד ויעיל. אנא פני למרפאת בלוטות הרוק.

04/03/2021 | 23:21 | מאת: אליהו

אילו תחליפי רוק מקובלים או מומלצים ע"י רופאי פה כפתרון בעיית יובש בפה, פרט לנוזל שטיפת פה/ג'ל ביוטן שלא תמיד פותרים את הבעיה?

תחליפי הרוק בצורת ג'ל כגון סליבקל או ביוטן ג'ל הינם המומלצים על ידי. בחו"ל קיימים תחליפים נוספים, הפועלים בעקרון דומה. ניתן להוסיף טיפול גם בכדורי סלאג'ן. ממליצה לפנות למרפאות לרפואת הפה. בהצלחה!

שלום יש לי הפסקת רוק בפה ויובש קשה גם בעיניים באף בפה בשפתיים בכל העור גם בפיסורה בוולווה שיניי כואבות מאד מהחומציות שיש כל הזמן בפה מה ניתן לעשות לא מסוגלת לקחת התרופה סלגן עבור יצירת רוק מה עוד ניתן לעשות ?מתקשה מאד בעיכול בבליעה כאבים במעיים בכל הגוף מהיובש

קלרה שלום! איני רואה קשר בין שלל תלונותיך. סלאג'ן הינה תרופה יעילה מאד למקרים מתאימים, ומידה וקיימת תת פעילות של בלוטות הרוק אני ממליצה בחום לשלב טיפול בסלאג'ן ותחליפי רוק כמו ג'ל ביוטן. אנא פני למרפאות פה ולבת העוסקות ברפואת הפה. בהצלחה!

08/02/2021 | 22:10 | מאת: אוריאן

שלום רב דוקטור , אני בחור בן 26 מעשן כ 5 סיגיריות במקסימום ביום . בחור בריא , סטודנט ומתפעל את מהלך חיי היום יום שלי. במשך כשנתיים אני סובל מתחושת בחילות + צרבת בחלל הפה , הופנתי לגאסטרולג שביצע גסטרוסקופיה ולא מצא כלום מלבד GERD הייתי אצל רופאת אף אוזן גרון גם כן שבדקה את חלל האף דרך סיב אופטי ואמרה כי היא רואה אודם קל בעקבות הריפלוקס . אני מטופל על ידי כדורי אומפרדקס ( יש לציין שאני לוקח את זה מתי שיש לי תסמינים לצרבת ) כבר כחודשיים אני סובל מתחושת יובש בפה שבאה והולכת , שוטף את הפה פעמיים ביום עם מי מלח ואין הטבה . מה עליי לעשות ? האם הדבר מסוכן ?

אוריאן שלום! ממליצה לפנות לבדיקת רופא פה ולסת/רפואת הפה. בהצלחה!

שלום ד״ר,מזה יומיים שאני צריך לירוק ללא הפסקה כיוון שכל כמה שניות הפה שלי מתמלא ברוק וכאשר אני בולע אותו נהיים לי עקצוצים עזים,חשוב לציין שאני סובל מנדודי שינה מזה כמעט שנה. בנוסף לכך,סובל מכאבי בטן מצד ימין ושמאל למטה,שלשולים וגזים מרובים,זה רק הולך ומחמיר... אני אלך מחר על הבוקר לרופא לבדיקה אך אשמח לברר אם זוהי נשמעת בעיה רצינית שחייבת טיפול מיידי ולא כדאי לחכות למחר. תודה לך

שלום! איני מכירה תופעה כפי שאתה מתאר. יתכן כי מדובר בבעיה ממקור ראשוני של מערכת העיכול. אנא פנה לרופא המשפחה לבדיקה כללית.

שלום רב אני סובלת מיובש חזק בחלל הפה אני מנסה להשתמש באוראל באלנס לפה יבש חשתי צריבה האם שמן קוקוס יכול להוות תחליף להגנת השיניים והריריות מרים

מרים שלום! איני מכירה שימוש בשמן קוקוס כתחליף רוק. ממליצה לפנות לבדיקת פה ולסת/רפואת הפה ולקבל טיפול מתאים. בהצלחה!

15/01/2021 | 08:19 | מאת: אני

שלום אימי בת 65 סובלת מספר שבועות מחולשה שבאה והולכת. בדיקות דם תקינות מלבד עמילאז בדם(137) בנוסף מתלוננת על יובש בפה בלילה. קיבלה חיסון קורונה מנה ראשונה לפני מספר שבועות. האם התופעות יכולות להתאים לבעיה בבלוטות הרוק,תופעות לוואי של החיסון? תודה רבה

אני שלום! איני רואה קשר של ממש בין שלל התלונות. רמת עמילאז גבוהה בדם, בהנחה וזהו הממצא היחיד, דורשת בירור נוסף- אצל רופא המשפחה. לגבי תופעות הלוואי מחיסון קורונה- אנא פני למוקדי המידע הרלוונטיים .בהצלחה!

מהו עט לעידוד הפרדת רוק והיכן נתן להשיג סלביקל תודה מרים

מרים שלום! עט לעידוד הפרשת רוק הוא מתקן המייצר גירוי חשמלי לבלוטות הרוק ברצפת הפה. סליבקל ניתן להשיג בבתי מרקחת של קופת החולים. ממליצה בחום להבדק ע"י מומחה למחלות בלוטות הרוק/מומחה לרפואת הפה. בהצלחה!

תודה רבה

09/01/2021 | 22:07 | מאת: לוברבום

שלום וברכה שבוע טוב התייעצתי עם רופא מומחה במרפאה שלכם לגבי בעיה של הפה הוא אמר לי שלפעמים יכול להיות בעיה שלקוחים תרופות פסיכיאטריות ואז זה מגיע לבעיה של כמות מוצמצת של רוק בפה וזה גורם ליובש בפה אני אחראית מאוד על החיים שלי ואני מצחצחת לפחות פעמיים ביום את שיניי והרופא שיניים אמר לי שיש לי עוד טיפולים לעשות אני ממש לא רוצה שכל הפה שלי יהיו עם סתימות של שיניים האם שי פתרון שאני לא אצטרך להגיע למרפאת שיניים כל כך הרבה זמן גם בגלל המעקב אחרי השיניים וגם בגלל העליוות כספיות שהטיפולים דורשים תודה רבה

שלום! ישנן מספר סיבות להפחתת כמות הרוק במטופלים הנוטלים תרופות פסיכיאטריות. כמובן, שלא ניתן לדעת מה הבעיה העיקרית במקרה שלך ללא בדיקה גופנית. בעקרון, ישנם תחליפי רוק ותרופות המגבירות את הפרשת הרוק- אך יש לטפל כל מקרה לגופו. ממליצה לפנות למומחה לרפואת הפה (פה ולסת). בהצלחה!

03/01/2021 | 17:03 | מאת: תשובה שקיבלתי

אשמח לדעת אם יש לי מה לדאוג לא מבינה את התוצאה תודה

שלום! לתשובה זאת אין חשיבות בפני עצמה, יש להתייחס בהתאם לתלונותיך/לתוצאות הבדיקה הגופנית. פני לרופא אא"ג. בהצלחה!

27/12/2020 | 16:32 | מאת: מעין

לבתי בת ה-6 רוק צמיגי מאוד. זה לא מפריע לה, אבל בעת הצחצוח אני רואה שהרוק מאוד צמיג ונשארים "חוטי" רוק מהמברשת כשאני מצחצחת לה את הלשון. גם נדרשה להרבה סתימות לאחרונה. רציתי לשאול האם רוק סמיך כל כך הוא בעייתי ואם כן האם דורש טיפול.

מעיין שלום! קשה לומר, על סמך התיאור שלך, האם אכן מדובר ברוק שאינו תקין. מרבית רופאי השיניים ידעו להעריך את חלל הפה והרוק בצורה מספקת, כדי לדעת אם יש צורך להפנותך לבדיקות נוספות. כמו כן ניתן לפנות למרפאות "רפואת הפה". בהצלחה!

17/12/2020 | 18:18 | מאת: מיכל

שלום בת 60 אתמול התנפח לי הלחי בצג ימין קרוב לאוזן עם כאבים ומתח. בבוקר הנפיחות ירדה כאבים של מתח נשארו בבדיקה עמילאז 1667. נתנו לי אומגנטין ואמרו שיש לי זיהום בבלוטות הרוק. 1. האם זה קשור לנגיף החזרת? והאם זה מדבק? 2. איך מורידים את העמילאז מה מותר/אסור לאכול עו מה לעשות. תודה

מיכל שלום! הממצאים מתאימים לתהליך זיהומי בבלוטת הפרוטיס, אוגמנטין הוא טיפול ראשוני מתאים אך יש לברר מדוע קרה הזיהום. עמילאז ירד לאחר חלוף התהליך הדלקתי החריף. עליך לפנות לבדיקת מומחה בלוטות הרוק. רפואה שלמה!

שלום, אם יש לי מזה כשבוע נפיחות בשני מוקדים בפנים - אחד ליד אוזן ימין (קצת מעל מפרק הלסת)ואחד - בחלק העליון של הגרון מתחת לאותה אוזן. בנוסף לכך שמתי לב שחצי ימין של הפה שלי יש בו פחות רוק. האם זה מעיד על בלוטת לימפה נפוחה? בלוטת רוק נפוחה? איך עושים את האבחנה המבדלת ולאיזה רופא עליי לפנות? אצל רופא המשפחה שללו סטרפטוקוקוס.

נועה שלום! לא ניתן להגיע לאבחנה מבדלת או כל מסקנה אחרת ללא בדיקה גופנית. נא פני לרופא אא"ג להמשך בירור.

תודה רבה!

בהמשך לזה, אובחנתי עם דלקת בבלוטת הרוק. נתנו לי אנטיביוטיקה. האם יש דרך להקל על הכאבים בינתיים? או משהו אחר שכדאי לעשות?

שלום, לפני כחצי שנה עברתי טיפול שיניים שכלל טיפול שורש וכתר ומאז אני מרגיש הפרשת רוק מוגברת בצד הזה של הפה במיוחד תחת הלשון קשה לי לקבוע אם זאת הפרשת מוגברת או ניקוז לא תקין של הרוק את יכולה להסביר לי מה יכול לגרום לזה כדי שאוכל לקבל אינדקציה? צילומים אני מתכוון לבצע כך או כך בינתיים רק רוצה לקבל מידע על מה יכול לגרום לבעיה הזאת

אבי שלום! קשה לומר, ללא בדיקה, מה עלולה להיות הבעיה. איני משוכנעת שהגורם הוא טיפול השיניים שעברת. עליך לגשת להבדק ע"י רופא פה ולסת או מומחה למחלות בלוטות הרוק.

23/11/2020 | 15:28 | מאת: רחלי

יש לי פצע מוגלטי בצבע לבן נפוח מתחת ללדון צד שמאל על התחתית הלסת ומאוד כואב ומאוד גדול

רחלי שלום! יתכן כי מדובר באפטה או בתהליך ניווני של בלוטת רוק זעירה. עם זאת, אם הפצע אינו חולף כעבור שבוע, יש להבדק ע"י רופא אא"ג/פה ולסת.

אני (בן 85) סובל מיובש כרוני בפה (בלילה) זה שנים. נבדקתי פעמיים בבילינסון - מצאו שבלוטות הרוק תקינות. היובש נמשך. מה ניתן לעשות?

אלי שלום! ישנן מגוון סיבות לתחושת יובש פה. בלילה יכולה להופיע תחושת יובש בשל נשימת פה (בגלל חסימה אפית/נחרת לילה/דום נשימה בשינה ועוד), וגם בשל רפלוקס (עליית חומצה מבקיבה לחלל הלוע). ממליצה להבדק גם ע"י רופא אא"ג. בהצלחה!

18/12/2020 | 09:10 | מאת: אלי

נבדקתי ע"י רופא אא"ג - גם הוא לא מצא את הסיבה ליובש בפה ממנו אני ממשיך לסבול מאוד. מה עוד ניתן לעשות?

שלום לרופאה הנכבדה, טרם קיבלתי תשובה לשאלתי בנדון מיום 18.12.20 (!). אבקש תשובתך. בברכה, אלי

19/11/2020 | 11:02 | מאת: דפנה14

בת 45,בריאה ללא תרופות,לא מעשנת ללא יובש אחר .3 חודשים סובלת מיובש פה חמור. עשיתי בדיקה סיאלומטריה ללא גירוי למשך 5 דק':0.2 מ"ל קצפי. בנוסף נשלחתי לבדיקת דם(צרפתי 2 קבצים).אשמח לדעת פירוש התוצאות. אני סובלת מכאבים בבלוטות הרוק ובגרון,כאבים בבלוטות הלימפה בבית השחי.לא מסוגלת לדבר בקושי. לרוב מסטיק בפה,שותה2.5 ליטר מים .לא יודעת איך כל הבלוטות נפגעו.התחיל שהייתי בטיפולי שיניים כולל השתלות,בדיעבד חושבת שגם לטיפולי השיניים הגעתי עם מעט רוק עקב דיבור ממושך(אני מורה). אני מאוד מודאגת,איך להקל על הכאב והאם יכול לעבור באופן טבעי. קבלתי מרשם לכדורים אבל אני מפחדת מתופעות לוואי ולא מתה על כדורים.

דפנה שלום! ישנן מספר סיבות ליובש פה ולהפחתה בהפרשת הרוק. אחת הסיבות שיש לבדוק באישה בגילך היא מחלת שיוגרן. פני לראומטולוג שייעץ לך על בירור מתאים (בד"כ בדיקות דם שונות)- לפי תוצאות הבירור תופני לרופא מטפל בבלוטות רוק שיוכל לסייע לך תרופתית או בדרך אחרת. לגבי "פחד" מכדורים= ממליצה לך להתגבר.... רפואה שלמה!

היי, מזה שבוע הפה שלי מאוד יבש, ואין כמעט הפרשה של רוק. בנוסף גם העיניים והאף שלי מאוד יבשים. חשוב לציין כי מצב זה נוצר עקב הזרקה של חומצה היאלורונית שאותה המסתי אחרי יומיים מאז שהתחילו התופעות. החשש שלי הוא שמא החלק האחראי על הפרשות רוק או דמעות נפגע בעבקות ההזרקה או כתגובה לחומר. השאלה שלי, למי פונים אישה רופא? ואיזה חלק בגוף אחראי על הפרשות אלה שאפשר לבדוק אותו? תודה רהה

אמונה שלום! ממליצה לפנות למומחה למחלות בלוטות הרוק. מוזמנת לפנות למרפאתי בבי"ח השרון לבירור.

10/11/2020 | 18:32 | מאת: שחר

היי, בשבוע שעבר הבחנתי בפצע על בלוטת הרוק. הרופאה נתנה לי אנטיביוטיקה אוגמנטין 875 אך בעקבות כאבי בטן חזקים הפסקתי לקחת לאחר כדור אחד. לאחר מספר ימים שעברו הפצע נראה אותו דבר אך מעט פחות מוגלתי. היום היתי אצל רופא אחר שאמר שזו אפטה ולא בהכרח קשור לבלוטת הרוק. כמו מה זה נראה? האם עלי לפנות להערכה נוספת? תודה רבה.

מצרף תמונה.

תמונה

שחר שלום! פצע בחלל הפה הוא לרוב אפטה או חבלה מקומית, לעיתים רחוקות מדובר בבעיה בבלוטת הרוק או אחרת. אם הפצע אינו חולף או לפחות משתפר כעבור מספר ימים- מומלץ לפנות לבדיקת רופא פה ולסת.

יש לי מצב של שנים נפיחויות קטנות בצוואר מתחת לאוזן...בא חולף התלוננתי לא פעם ביטלו את זה ..היה לי לאחרונה אטימות באוזניים פעמיים..עשו בדיקת שמיעה תקין. בימים אלו התנפח כל צד ימין נראה היה כמו חזרת. קיבלתי אוגמנטין הנפחיות ירדה הכאב בצד ימין חזק יותר בשמאל קצת..לא היה חום. בבדיקה ידנית רגישות בבלוטת פארוטיס שקדים קצת מוגדלים ללא תפליט בבדיקה: נסרקו בלוטות הרוק ורקמות רכות. קשריות לימפה. בלוטות הרוק ( פרוטיס ותת לסתית) תקינות במימדהן, מרקם הימני הטרוגני בחלקו. בפרוטיס השמאלי הודגמו 2 קשריות תת הדיות ,עד 5.5 מ"מ. בלוטות לימפה? אחר?? לא הודגמו קשריות למפה מוגדלות דו- צדדיות. 1 קשריות זה גושים למעשה ? מה זה תת הדי? 2 האם הבדיקה למעשה לא חד משמעית איפה הקשריות בבלוטה עצמה ? לימפה מוגדלת? ה אם מתכוון מקום אחר? או שאחר זה חשוד כממאיר? ההטרוגני על מה יכול להעיד..? ממאירות ? דלקת ?..משהו שיש להרבה ולא מזיק? 3 בעבר היו לי פעמיים בעיות במערכת הלימפה במפשעה עם טיפול אנטיביוטי רחב זה עבר..האם יכול להיות קשר? והכי חשוב מה השלב הבא? ביופסיית מחט הבנתי שאצטרך. האם צריך CT או MRI אם הבדיקה לא ברורה או ( שאלת האחר בפענוח..) ..או בדיקה אחרת שתביא תמונה ברורה יותר? ושאלה אחרונה האם תמיד חייב ניתוח גם בגודל קטן של קשריות? או מעקב מספיק? השבוע תהיה לי פגישה עם אף אוזן גרון..אשמח למידע לפני ..חושש מזלזול קצת האמת ( כבר עשו לי בעבר הוכחתי שצדקתי אבל כבר שילמתי מחיר.. ).. תודה רבה :)

ירון שלום! התיאור יכול להתאים לתהליך דלקתי כרוני בבלוטת הרוק. אנא פנה לבדיקת מומחה למחלות בלוטות הרוק.

תודה רבה , הרופא משפחה נלחץ סתם..מה שראו זה בלוטות רגילות..גם המפענח רשם בהגזמה רבה דברים...עצוב וחבל בלחיץ אותי מאוד! סופו של דבר הייתה חסימה שהשתחררה לבד מבלוטת רוק..ונעשה שוב אולטרסאונד עוד שלושה חודשים לביקורת...תודה לך :)

ד"ר שלום רב, הנני בת 63. בריאה בדר"כ. הקפצתי את המייל שלי למעלה , לא ידעתי אם עשיתי לפני כן נכון אז העדפתי לשלוח שוב. עשיתי את האולטרסאונד ויש איזה ממצא שנראה בלחי בצד ימין. חזרתי עם התשובה לקופת חולים לא.א.ג. שהפנה אותי עם האולטרסאונד לבצע FNA ונקבע לי תור לבית חולים בלינסון כבר ליום שני הקרוב. אני מאד לחוצה, אם אפשר את חוו"ד מה זה אומר? מה זה יכול להיות? האם הממצא חשוד למשהו מסוכן? אנא ראי את מה שכתוב באולטרסאונד. להזכירך, עקב נפיחות קלה בפנים כשתי אצבעות מליד הסנטר, נפיחות ששמתי לב אליה של 3-4 ימים לערך, עשיתי כעט את האולטרסאונד ולהלן התשובה: בלוטת המגן- אונה ימנית ואונה שמאלית במרקם אחיד. איסטמוס - תקין. וסקולרזציה של בלוטת התריס רגילה. בלוטות רוק תת לסתיות: ימין ושמאל בגודל ומבנה תקין. בלוטת הפרוטיס: מימין ומשמאל תקין. אין קשרי לימפה מוגדלים לאורך הצוואר משני הצדדים. בלחי ימנית סמוך לשפתיים, הודגמה התעבות קלה של רקמות רכות תת עוריות, לא אחידות. באזור הנ"ל הודגם מבנה היפואקואי תת עורי בגודל כ- 0.4-1.6 ס"מ, המטומה קטנה? באזור הנ"ל לא הודגמה וסקולריזציה מוגברת. לסיכום: ממצאים באזור הלחי הימנית כמתואר - רצוי מעקב. נשאלתי ע"י הרופא הרנטגן אם קיבלתי מכה, ואמרתי שלא. מה אומרת תשובת האולטרסאונד? מה זה יכול להיות הודגם מבנה היפואקואי תת עורי בגודל 1.6 ס"מ? מה זה אומר לא הודגמה וסקולריזציה מוגברת? מה זה אומר? האם זה ממצא חשוד? אם זה ממצא שהינו בלחי ימנית סמוך לשפתיים, למי עלי לפנות מבחינת רופא? עדין שייך לתחום א.א.ג? אחר? איזה? אנא תשובותיך וסבלנותך האדיבה על מנת שאוכל להבין מה זה יכול להיות? מה עלי לעשות? כאמור כעט נשלחתי לFNA מה זה אומר? תודה מראש

שירה שלום! עושה רושם שמדובר בממצא שטחי, יתכן ציסטה תת עורית שגדלה..ולפעמים אנחנו רואים ממצאים כאלו לאחר הזרקות אסתטיות לפנים. שוב ממליצה בחום להירגע, ולפנות לרופא אא"ג/פלסטיקאי להמשך מעקב עם תוצאות הסונר. בהצלחה!

ד,ר שלום רב, נראה שניסית לענות לי? כ המייל שלך קפץ למעלה כאילו ניתנה תשובה, אך התוכן הוא מה ששלחתי. אנא אם תוכלי להשיב לשאלותיי? תודה ובברכה

08/11/2020 | 09:30 | מאת: שירה

ד"ר שלום רב, ראיתי את תשובתך המאד מרגיעה. תודה רבה. אך נשלחתי בעקבות האולטרסאונד FNA בבית חולים בלינסון. מוזמנת כבר למחר. אני די חוששת, מה גם שהנפיחות לא ירדה לי. מה דעתך על כך? לציין כי לא ביצעתי כל טיפול קוסמטי. אודה לתשובתך ולסבלנותך האדיבה. בברכה

04/11/2020 | 11:13 | מאת: שירה

ד"ר שלום רב. לפני כיומיים נפיחות קלה אך מורגשת על קו הלסת התחתונה בצד ימין כשתי אצבעות לערך מהסנטר, ללא כל כאב. מדאיג אותי מאד שאין לי כל תחושה של כאב ונפיחות. ניגשתי להבדק בקופ"ח ע"י א.א.ג. שהסתכל ובדק אותי גם עם סיב אופטי. אמר שאינו רורה משהו בבדיקה שלו, כמובן שאת הנפיחות ראה, ושלח אותי לבדיקת אולטרסאונד. אני יודעת שאין הרבה מה להגיד לפני שאבצע את האולטרסאונד, אך התור הוא בעוד למעלה משבוע ואני די מודאגת. האם מכיוןן שאין לי כל כאב ויש נפיחות זה יכול להעיד על משהו חמוד ומסוכן מאד? מתוך קריאה באינטרנט ומתוך זה שהנפיחות לא יורדת לי, ואין לי כאב כאמור אני מאד חוששת. מה דעתך? מה יכולים להיות הסיבות לנפיחות זו? אנא תשובתך תודה מראש

שירה שלום! ראשית, עלי ליעץ לך בחום להירגע. לא כל בליטה/נפיחות/ אסימטריה או ממצא אחר בגופינו מעיד מיד על מחלה או בעיה רפואית. כמובן שאיני יכולה לומר, בהינתן הנתונים שמסרת, במה מדובר. אך יתכן, למשל, כי בגלל בעיה בשיניים או פצעון בפנים, יש לך נפיחות קלה באחת מבלוטות הלימפה. בדיקת אולטראסאונד היא בדיקה פשוטה ומהירה, שתיתן לך מענה לגבי אותה "נפיחות", ממליצה בשלב זה שתבצעי אותה כפי שיעץ הרופא שבדק אותך.

ד"ר שלום רב, בת 63. בריאה בד"כ, לא מעשנת. עקב נפיחות קלה בפנים כשתי אצבעות מליד הסנטר, נפיחות ששמתי לב אליה של 3-4 ימים לערך, עשיתי כעט את האולטרסאונד ולהלן התשובה: בלוטת המגן- אונה ימנית ואונה שמאלית במרקם אחיד. איסטמוס - תקין. וסקולרזציה של בלוטת התריס רגילה. בלוטות רוק תת לסתיות: ימין ושמאל בגודל ומבנה תקין. בלוטת הפרוטיס: מימין ומשמאל תקין. אין קשרי לימפה מוגדלים לאורך הצוואר משני הצדדים. בלחי ימנית סמוך לשפתיים, הודגמה התעבות קלה של רקמות רכות תת עוריות, לא אחידות. באזור הנ"ל הודגם מבנה היפואקואי תת עורי בגודל כ- 0.4-1.6 ס"מ, המטומה קטנה? באזור הנ"ל לא הודגמה וסקולריזציה מוגברת. לסיכום: ממצאים באזור הלחי הימנית כמתואר - רצוי מעקב. נשאלתי ע"י הרופא הרנטגן אם קיבלתי מכה, ואמרתי שלא. מה אומרת תשובת האולטרסאונד? מה זה יכול להיות הודגם מבנה היפואקואי תת עורי בגודל 1.6 ס"מ? מה זה אומר לא הודגמה וסקולריזציה מוגברת? מה זה אומר? האם זה ממצא חשוד? אם זה ממצא שהינו בלחי ימנית סמוך לשפתיים, למי עלי לפנות מבחינת רופא? עדין שייך לתחום א.א.ג? אחר? איזה? אנא תשובותיך וסבלנותך האדיבה על מנת שאוכל להבין מה זה יכול להיות? מה עלי לעשות? תודה מראש

01/11/2020 | 20:06 | מאת: תומר

לכבוד דר גילת שלום! הובחנתי בבדיקת CT אבן 7ממ בפרוטיס 1.האם אפשר להשאיר את האבן ללא טיפול או חייב להוציא אותה עד כמה מסוכן להשאיר? הרופא קבע טיפול שכולל סידרה של ריסוק חוץ ולאחר מכן אנדוסקופיה ? 2 האם הטיפול מתבצע עד לריסוק סופי של האבן וכולל הוצאת הפירורים באנדוקופיה? בתודה תומר

תומר שלום אבן בבלוטת הרוק דורשת מענה, כיון שמדובר במוקד חוסם, שעלול לגרום לדלקות וזיהומים בבלוטת הרוק ובצוואר. לא תמיד ניתן לרסק באופן מלא אבנים בפרוטיס, והטיפול הוא בכל מקרה לגופו. עליך להתוועץ עם הרופא המטפל בך לגבי המקרה הספציפי שלך. בהצלחה!

23/10/2020 | 11:43 | מאת: שירלי

דר שלום רב, במסגרת בירור לפיברומיאלגיה ( אובחנתי לפני מס חודשים) עברתי בדיקות דם מקיפות ובניהם לעמילאז בדם. התוצאה הייתה 103 כשהטווח העליון 100. רופא המשפחה לא ייחס חשיבות אך הראומטולוג ביקש לחזור על הבדיקה לאחר מס חודשים. קראתי באינטרנט שזה יכול לרמוז על גידול בבלוטות הרוק ואני נכנסתי ממש לחרדה והיסטריה. כיוון שגם בזמן שאני אוכלת דברים ממש חומציים כמו לימון יש לי אי נוחות בבלוטות הרוק ממש בזמן הבליעה שעוברת לאחר דקה או שתיים. האם לדעתך יש סיבה לחשוש ואיזה בדיקות עלי לעבור? תודה רבה על המענה!

שירלי שלום! עמילאז גבוה יכול להופיע בתהליכים דלקתיים של בלוטות הרוק והלבלב. לא מדובר ברמה גבולית כפי שתיארת, אלא ברמות גבוהות משמעותית. אין כל דחיפות בממצא זה.

עקב נפיחות באזור הלסת הימנית הופנתי לאולטרסאונד עם חשד לחסימה חלקית של הפרוטיס מאז יש שיפור ניכר אבל לא מרגיש 100%. באולטרסטאונד נכתב - בלוטות רוק – תת לסתיות בגודל ומרקם תקינים דו"צ. יש לציין שבלוטת הפרוטיס משני הצדדים בעלת מרקם לא הומוגני עם קשריות לימפה תקינות, אך ללא ממצא פוקאלי השוותי לבדיקת אולטרסאונד מלפני שנה ושם היה רשום רק המשפט הראשון. מה אומר המשפט השני? יש המלצה להמשך? המון תודה

היי, רק מציין שוב את השאלה. תודה

התיאור יכול להתאים לתהליך דלקתי כרוני בבלוטות הרוק. אנא פנה לבדיקת מומחה למחלות בלווטת הרוק.

13/10/2020 | 21:51 | מאת: מיטל

שלום, לפני כשבועיים שמתי לב שהבת שלי בולעת את הרוק שמצטבר אצלה בפה כל הזמן- תוך כדי דיבור ולפעמים גם במנוחה. נראה שמצטברת אצלה כמות גדולה. מה יכולה להיות הביאה? אני מודאגת מאד!!

13/10/2020 | 21:51 | מאת: אני

התכוונתי- מה יכולה להיות הבעיה?

ישנן הרבה סיבות אפשריות להצטברות רוק בחלל הפה בילדים, לא ניתן להתייחס לשאלה ללא בדיקה של הילדה. כמו כן לעיתים לא רחוקות מדובר ב"טיק".

שלום סובלת מאיבוד רוק ויובש קשה בפה כל שיניי כואבות וגם החניכיים דלקתיים יש לי בעיות עיכול קשות רזה ומיובשת יש לחץ מוגבר לסוגר הושטי העליון מאז איבוד הרוק כאביי הבטן התגברו האוכל לא מתערבב עם הרוק יש טעם מר חמוץ בפה כל הזמן שתית מחם לא עוזרת מה ניתן לעשות?קניתי עט שיוצר רוק לא עוזר בתרןפה לא מעונינת

קלרה שלום! ראשית, ירידה בייצור רוק יש צורך לוודא בבדיקה. במידה ואכן קיימת ירידה כזאת, קיימים מגוון טיפולים בהתאם לסיבה- שינוי בטיפול תרופתי קיים, תחליפי רוק, כדורים המעודדים יצירת רוק ועוד. נא פני לבדיקת מומחה במחלות בלוטות הרוק. בהצלחה!

17/08/2020 | 10:22 | מאת: פנינה

נפיחות דו״צ של הבלוטות, א. ס יצא תקין ונשלחתי לבדיקת mri וזאת התוצאה: הגדלה דיפוזית עם החלפה שומנית של בלוטת הפרוטיד דו״צ, כנראה מתאים ל sialosis כנראה משני לסטרואידים, טיפול תרופתי ליתר ל״ד, סוכרת, malnutrition או על רקע של אטיולוגיות אחרות. להמשך קורולציה קלינית. מה התשובה אומרת?

פנינה שלום! החלפה של רקמת בלוטות הרוק בשומן קורה לפעמים עם הגיל, ועם מחלות סיסטמיות שונות. במקרים כאלה לא מדובר ב"נפיחות" חולנית של הבלוטה אלא בהגדלה שפירה. לעיתים, אם מטפלים במחלה הגופנית המקורית, שגרמה לתופעה, גם בלוטות הרוק קטנות עם הזמן. בכל מקרה, אם אינך משוכנעת שהאבחנה באולטראסאונד נכונה- ממליצה לפנות לבדיקת מומחה לבלוטות הרוק.

17/08/2020 | 06:24 | מאת: תמרה

שלום, מזה כמה חודשים באמצע הארוחה אני מרגישה משהוא "שנדבק" לחיך הרך צמוד ומעבר לקשתות של החיך שיש מאחורי השיניים לכיוון הלוע. כשמאירה לתוך הפה אני רואה ומרגישה כמו גולה שלפעמים מתנפחת כמו שלפוחית עד שמתפוצצת. עד שאני מספיקה להגיע לרופא הם לא רואים כלום. אתמול בערב שוב זה קרה אבל בצד השני, ממש תמונת מראה, מיד התעסקתי עם הבליטה. כמו בצד השני המבנה "מתרומם" כמו של חצקון או עקיצה. לא ברור לי אם אני לא מתעסקת עם זה יהפוך לשלפוחית או שפעם מופיעה ככה ופעם לשלפוחית. בכול אופן, לא יודעת לאן לפנות חוץ מרופא שיניים ורופאת משפחה. כמו כן אשמח לכיוון במה מדובר תודה

תמרה שלום ממליצה להבדק ע"י רופא פה ולסת בבית חולים.

30/07/2020 | 22:23 | מאת: חנה

ד״ר שלום, כ-4 חודשים בלוטת הרוק התת ליסתית שלי מימין מעט מוגדלת בעת בליעת רוק/אכילה ושתייה,יש לציין שלעיתים היא לא מורגשת כלל ואם אני בולעת רוק אני פתאום מרגישה אותה..ביצעתי פעמיים סונר שתוצאותיו היו בלוטת הרוק מעט מוגדלת עם הדגמה תקינה. יש לציין שלפני כמה חודשים היו לי כמה בלוטת לימפה מוגדלות שעברו. האם ההגדלה של בלוטת הרוק יכולה להעיד על חסימה קלה שנגרמה בשל היצרות בגלל דלקת שהייתה וגרמה לצלקת? אם כן, האם יש צורך בטיפול שמדובר בחסימה קלה? 2 רופאי אאג שהייתי אצלהם אמרו רק לעקוב, אך אני מודאגת.. אשמח לתשובתך,תודה רבה.

חנה שלום! ראשית, נדמה שאין מקום לדאגה. הגדלה קלה של בלוטת הרוק אינה מעידה בהכרח על תהליך חסימתי או דלקתי. יתכן כי יש בעיקר צניחה של הבלוטה ע"ר גיל מתקדם..ממליצה להבדק ע"י מומחה לבלוטות הרוק.

05/08/2020 | 10:21 | מאת: חנה

תודה רבה על התגובה.

29/07/2020 | 17:09 | מאת: מודאגת

שלום, כבר כמה שבועות גולה זזה קשיחה בלסת שמאל. יש לציין שאני מרגישה זו רק כאשר אני מכופפת את הלסת ולא במצב רגיל של הצוואר. הגולה אינה בולטת לעין וזזה על קו הלסת ונכנסת פנימה בתנוחת צוואר ישר. יש לי דלקת חניכיים ושיני בינה כלואות. לפני כחודש הלכתי לרופא אף אוזן גרון שאמר לי שאין סיבה לדאגה כיוון שיש 150 בלוטות לימפה בכל צד ולא כולן באותו גודל וכנראה שזה קשור לבעיית שיני בינה וחניכיים ואין לי מה לדאוג. מאז אני לא מרגישה שהנפיחות ירדה ואולי אני צריכה טיפול אחר. מה דעתכם? והאם יש צורך לבדיקה חוזרת ואולטרסאונד לפי מה שציינתי למעלה? תודה רבה!!

שלום! "גולות" באיזור שאת מתארת הן, לרוב, בלוטות לימפה מעט מוגדלות. סונר צוואר יכול לסייע באבחנה. ממליצה לטפל בבעיות השיניים והחניכיים, שגורמות להגדלת בלוטות לימפה.

13/07/2020 | 13:13 | מאת: חדוה

שלום וברכה, בחודשים האחרונים אני סובלת מעודף רוק ברמה כרונית, זה אומר כל דקה אני צרכה לרוקן את הפה, כי אני מרגישה שאני כבר נחנקת. מה זה יכול לנבוע? אודה לעזרתכם. חדוה

חדוה שלום רוק מצטבר בפה,לרוב, בגלל שינויים בסגר של הפה או בבליעה- בגלל שיניים תותבות, או שינויים אחרים בשיניים, או בגלל בעיות בליעה שונות. ממליצה להבדק ע"י רופא פה ולסת.

10/07/2020 | 15:43 | מאת: רונית

לפני כחצי שנה עשיתי שתלים בצד שמאל של הפה שינים טוחנות אחרונות מבנה הפה שלי לא סימטרי והלשון נוגע במבנה השתלים הדבר מפריע לי ולכן אני נוגעת במבנה אך יש הצטברות רוק מוגברת בצד זה מה שמפריד לי מאד האם אתם חושבים שעלי להוריד את המבנה אולי המלצות נוספות תודה מראש

הפורום עוסק במחלות בלוטות הרוק. יש להפנות השאלה לפורום המתאים- רפואת שיניים/פה ולסת.

מן ג׳ולה -לא כואב לי אך במראה היא בצבע כחול. לא קיבלתי מכה או משהו בסגנון. מה זה יכול להיות?

רובי שלום! התמונה באיכות ירודה, אך ניתן להתרשם מנגע כחלחל בשפה תחתונה- יכול להיות כלי דם מורחב, או בלוטת רוק זעירה שהתנוונה. ראוי להמתין כשבועיים- אם התהליך מפריע לך/גדל או מדמם- פנה לבדיקת פה ולסת. בהצלחה!

20/06/2020 | 18:02 | מאת: אפרת

שלום רב, השאלה היא האם מי שעבר טיפול כזה יכול להיות שהיתה מעורבות כלשהי של בלוטות רוק שגרמה לו לרוק צמיגי, כאב והרגשה רעה 3 ימים לאחר העקירה.

איני רואה קשר בין עקירת שן בינה לשינוי ברוק. כאבים מקומיים יכולים בהחלט להיות אחרי עקירת שן בינה.

19/06/2020 | 16:00 | מאת: אבי

יש לי תקופה ארוכה יובש בפה (גילי מתקדם) המפריע לי לישון שינה רצופה בלילה. בלוטות הרוק שלי נבדקו ונמצאו תקינות, אך לא נמצא פתרון לבעיית היובש בפה, שנבדקה ע"י רופאי פה ולסת, רופא אא"ג , ורופאת שינה. מה ניתן לעשות?

יובש פה בזמן שינה קורה, לעיתים קרובות, בגלל נשימה פה ונחרת לילה. כמו כן עליית חומצה מהקיבה עלולה לגרום לתחושת יובש בגרון ובפה. אלו הן הסיבות השכיחות לתחושה אותה אתה מתאר. במידה ונשללו כל אלו, ניתן להשתמש בתחליפי רוק המלחחים את חלל הפה והלוע- כמו סאליבקל ג'ל או ביוטן ג'ל- מורחים בחלל הפה עם הלשון לפני השינה. בהצלחה!

24/06/2020 | 07:47 | מאת: אבי

תחליפי רוק אותם ציינת - סאליבקל, ביוטן (ניסיתי תקופה ארוכה) - לא פותרים את הבעיה. הסיבות שציינת ליובש בפה נשללו. מה עוד ניתן לעשות כדי להתגבר על הבעיה? האם כדאי ליטול כדור שינה, שיאפשר לישון טוב יותר ולהימנע בדרך זו מתחושת היובש בפה, המטרידה את שנתי? אבי

19/06/2020 | 12:47 | מאת: שילת

שלום רב, אתמול בלילה אכלתי כריך והרגשתי שאיזשהו פירור נתקע לי בגרון אך כנראה עבר אח"כ, מאז אני מרגישה כל הזמן צורך לבלוע רוק באופן בלתי פוסק, כאילו הרוק לא עובר בעצמו באופן טבעי ומצטבר בפה, יש לי תחושת גרוי בלוע, בחלק בלסת העליונה שמעל הלשון וגם מעט כאב כשאני בולעת, הצורך הזה לבלוע את הרוק כל הזמן ממש מטריד ומקשה עלי לישון ולדבר וגורם לי גם להשתעל, כאילו משהו מפריע, האם יש סיבה לדאגה? האם זה אמור לעבור? בת 34, בריאה בד"כ תודה

שילת שלום קשה להתייחס לתלונתך בלי בדיקה גופנית. במידה ועדיין מרגישה שמשהו תקוע בגרונך, אנא פני לבדיקת רופא אא"ג.

16/06/2020 | 00:43 | מאת: עופר

לפני כחמש עשרה שנה הסרתי גוש פירומה, מנשיכות בלשון, הגוש בצבע ורקמה ופתולוגיה רגילה כמו רקמת הלשון. כנראה שנשאר חלק מסוים מורם בקדמת הלשון. לפעמים זה מעט מורגש ומפריע, אבל בדרך כלל לא. לעיתים נדירות אני יכול לנשוך את זה וזה מדמם. תור ללסת הוא של חצי שנה או שנה, זה לא נראה דחוף ונבדק על ידי רופא שיניים. מה שרציתי לשאול אם יש נטייה לגוש כזה לחזור שוב? תודה.

נא להפנות השאלה לפורום פה ולסת

17/06/2020 | 14:44 | מאת: עופר

לא מצאתי כזה פורום בדוקטורס, יש פורום אחר שאפשר להתייעץ בו בדוקטורס?

15/06/2020 | 18:30 | מאת: שרה

לבעלי יש גוש בלשון שדימם פעם אחת מתוך שינה. רופא פה ולסת הגדירו כגוש פדונקולרי על הלשון מימין כ - 6-8 מ"מ . הוא מציע ניתוח בהרדמה להוצאת הגוש. האם אכן מומלץ לבצע ניתוח בלשון?

נא להפנות השאלה לפורום פה ולסת

15/06/2020 | 01:11 | מאת: אנה

שלום ד"ר. הבחנתי במספר בלוטות מתחת ללשון, לא קשות במיוחד וכואבות לעיתים רחוקות. רופא השיניים טוען כי מדובר בבלוטות רוק חסומות אבל האבחנה שלו לא חד משמעית. אני קצת בלחץ כי מדובר במספר של בלוטות והנפיחות לא יורדת כבר תקופה (לפחות שנה), אני שמה לב לבלוטות רק מידי פעם שהן מתחילות לכאוב. האם הגיוני שבלוטות יכולות להיות נופחות לתקופה ארוכה כזו? אודה לתשובה. תודה

אנה שלום! איני מכירה מצב של "מספר בלוטות רוק נפוחות" מתחת ללשון. אנא פני לבדיקת מומחה פה ולסת.

12/06/2020 | 11:06 | מאת: נעמה

שלום לך ד"ר אני כשנה אחרי 35 הקרנות ושני כימו (סיימתי טיפול ב7.5.19) אחרי סרטן בשקד scc עם גידול יחיד בבלוטת לימפה בצאוור .השקד הוסר בניתוח כרגע נקיה נשארו לי תופעות לוואי של יובש בפה ןחוסר טעם חלקי (מרגישה מלוח)אבל אין מתוק . ניסיתי סלגן לא משפיע עלי התופעה מקשה עלי לאכול. נעזרת במזון רפואי השאלה האם יש סיכוי שזה ישתפר

נעמה שלום. לאחר טיפול קרינתי לראש וצוואר, בלוטות הרוק ובלוטות הטעם נמצאות במעין מצב של "שוק". דעי, כי קיימות מאות בלוטות רוק בחלל הפה והלוע, וטיפולים קרינתיים מודרניים נמנעים מפגיעה בהן ככל הניתן. אי לכך, ניתן לצפות כי המצב ישתפר במהלך החודשים הבאים הן מבחינת הטעם והן מבחינת הפרשת הרוק. במידה וקיימות תלונות הקשורות לאי נוחות בבלוטת רוק מסוימת, או טעם מלוח לרוק, ניתן לבצע אנדוסקופיה ושטיפות המקלות על המצב. מציעה להמתין מספר חודשים ולפי הצורך לפנות למומחה למחלות בלוטות הרוק.

14/06/2020 | 09:25 | מאת: נעמה

יש איזו שהיא הערכה כמה זמן זה לוקח? זה מאןד מציק לי לפחות אדע טווח זמן משוער וביינתיים לא יכולה לחזור לעבוד בגלל זה אציין שלא נפגעה השמיעה ובלוטת התריס תקינה רוצה לדעת למה לצפות תודה על התשובה

קשה לאמוד מראש. חומרת תופעות הלוואי של טיפול קרינתי הן, במידה רבה, אישיות לכל מטופל. כפי שכתבתי, ממליצה להמתין מספר חודשים נוספים. אם את מאד מוטרדת מענין הטעם המלוח בפה- פני לבדיקת מומחה לבלוטות הרוק, יתכן שניתן לסייע.

היי ,סליחה אך אשאל שאלה קצת שונה ממה שמוצג בפורום בדרך כלל האם קקאו יוצר תגובה/נקשר לקולטנים בבלוטות הרוק ומגביר את הפרשות הרוק ?

ליאור שלום! איני מכירה קשר בין קקאו להפרשת רוק מוגברת.