פורום ראומטולוגיה

ראומטולוגיה הוא ענף ברפואה פנימית העוסק במצבים בהם קיימת מעורבות של מפרקים, שלד, שרירים או באופן כללי רקמות חיבור. קיים מגוון רחב של מחלות ראומטיות. חלקן מקומיות, במפרק או במערכת הגידים, חלקן כלליות יותר (לדוגמה, דלקת מפרקים ניוונית) וחלקן מחלות הפועלות באופן רב מערכתי עם מעורבות של מערכות שונות בגוף (למשל, זאבת, דלקת מפרקים שיגרונית, דלקת מפרקים פסוריאטית או דלקות כלליות של כלי הדם). מטרת הפורום היא לחשוף את הסובלים ממחלות מפרקים למידע עדכני לגבי אפשרויות רפואיות מקצועיות לטיפול במחלות אלה.
4471 הודעות
4114 תשובות מומחה

מנהלי פורום ראומטולוגיה

גולשים יקרים: תשובות ינתנו בפורום אחת לשבוע.

שלום האם בדלקת פרקים יש עליה במדדי דלקת בדם האם חייב להיות? האם במחלה ראןמוטית הטיפול זה רק בנןגדי דלקת? תודה

שלום, יש לי כאבי גב בלילה (כבר שנתיים), אחרי כמה שעות שינה, ונוקשות בבוקר. הייתי אצל אורתופד ולא נמצא כלום ברנטגן וגם לא במיפוי עצמות, לאחר מכן אצל ראומטלוג, וגם שם לא נמצא כלום בMRI (חששתי מדלקת חוליות מקשחת אבל גם זה נשלל), והראומטולוג אמר שלפי הMRI אין דלקת ושאחזור לאורתופד. השאלה היא כללית אבל מה זה יכול להיות???

14/07/2018 | מאת: עידן שמעון

שלום רציתי לדעת עם בדיקת דם של פאנל ראומטי תקינה שולל בעיה רמטןלוגית? אוטאונימית?

שלום עידן
פאנל תקין לא שולל בעיה ראומטולוגית. בדיקות המעבדה תפקידן לתמוך באבחנה הקלינית.

שלום רב, כבר שבוע ומשהו יש לי חולשה חזקה בגוף שרק הולכת ומתגברת. בבדיקות דם שעשיתי יצא חריגה ב: monocytes 10.10 ויטמין בי 12 יצא ערך 187 triglycerides 312 hdl cholest 32 וסוכר יצא 103 האם יש בעיה כלשהי שגורמת לי להיות ממש עייף כמו סמרטוט. תופעות נוספות שיכולות להיות קשורות ירידה בחדות הראייה,ויובש בכפות רגליים, לוקח הרבה זמן לפעצים להחלים. תודה

שלום אלון,
ערכי ה B12 שלך נמוכים.
ממליצה לך לפנות בתחילה לרופא המטפל על מנת לבדוק לעומק את תלונותיך.

שלום רציתי לדעת עפ בעיה רמאטןלגיצ יכולה לגרום לכאבי בטן שלשולים עצירןצ ובדיקוצ של הבטן צקינות תודה

שלום עידן,
הרבה בעיות ראומטולוגית עלולות לגרום לכאבי בטן, שינויים בהרגלי יציאות. כמובן תלוי מהי הבעיה הבעיה שאתה סובל ממנה ומה הממצאים בבדיקה.

יש לי גמישןצ יתר במפרקים כאבי בטן תחצונה כטבים בידיפ רגליפ קןשי בהליכה לחץ ןכאב בגב העליון כטבים במפרקנם בכול הגוף mri תקינים של כןל עמןד ששדרה .כואב לי הרגלים גפ הידיים?

שלום רב, מטופל מזה כמה שנים באלופורין (אלוריל) 200 מ"ג ליום (חומצה אורית והתקפי גאוט). לאחרונה בשל חשד לאירוע ו- MRI מוח (מיקרואנגיופטיה) והמלצת הניורולוג, רופאת המשפחה רשמה לי אספירין (קרטיה). על התרופה ראיתי שרשום שאין להשתמש בתרופה אם אני סובל או סבלתי מגאוט. בבית המרקחת ניסו לעזור לי, בדקו במאגר (לא מצאו התנגשות) והמליצו לקחת, אבל ראיתי היסוס משמעותי. מה לעשות? האם לקחת את האספירין למרות שאני מטופל לגאוט?

שלום,
אספירין במינון נמוך עלול לגרום לעלייה ברמת חומצה אורית בדם.
אולם, אספירין היא תרופה נפוצה, גם בקרב מטופלים עם גאוט. יש לעקוב אחר ערכי חומצה אורית וקליניקה של גאוט. התאמת הטיפול תתבצע בהתאם ע"י הרופאים המטפלים.

05/07/2018 | מאת: אורטל

שלום, שמעתי כבר כמה פעמים פרסומת ברדיו על דרך התמודדות חדשה לחולי אנקלוזיס ספונדטליטיס. הם אומרים שם לפרטים נוסים פנה לראומטלוג. הרופאה שמטפלת בי בחול כרגע ואני לא מצליחה לקבוע תור למישהו אחר. ידוע לכם במה מדובר? כרגע אני עם יומירה אחת לשבועיים.

שלום אורטל,
בשנים האחרונות נוספו מספר תרופות חדשות לטיפול במחלות ראומטולוגיות בכלל ולדלקת חוליות מקשחת (אנקילוזינג ספונדיליטיס) בפרט. איני יודעת למה התכוונו בפרסומת אך בכל מקרה, על מנת לשנות טיפול תרופתי, יש לפנות לרופא המטפל.

שלום יש לי כאבים באזור קרופ הריאןת מאחןרה כאב ןלחץ שפ משן ממש כןאב ולוחץ לי חשבו שזה אולי מחוליןת גב צואר עברתי הדמיות של הגב צוןאר תקינים שלןקח נשימה עמוקה יש רעשים של קליקים מאזור הגב מאזור הכואב ןזה ככה כמה, שנים זה החמיר לי בדקוצ דם בסדר מה יכיל לעזור לי אני חושב שזה משו עפ השריריפ לא בסדר זה כמה שנים ככה גם חזב כןאב לפעמעפ ןכל הצליןמיפ תקינים אני בן 27 srp, לא גבוה תןדה עידן

שלום עידן,
יש צורך בבדיקה גופנית על מנת להגיע למקור הבעיה. יתכן שהבעיה ממקור שרירי, עצבי, גרמי ועוד.

שלום, ביתי בת שנה ו9 חודשים. בעקבות בעיות "בטן" (הקאות שלשוליםוכו..) עברנו המון בדיקות דם כללית ותוצאות תפקודי הכבד היו גבוהים. עברנו לטיפול של מומחה גסטרו והופננו למספר בדיקות: להלן תוצאותיהם: ANA PATTERN Speckled ANA TITER 1:160 SMOOTH MUSCLE Ab שלילי ANTINUCLEAR Ab_(ANA) Borderline SSA (Ro) SINGLE <0.2 SSB (La) SINGLE <0.2 RIBOSOMAL P Ab <0.2 RNP 1.0 Index Sm (anti Smith Ab) <0.2 RNP A 1.0 Index RNP 68 <0.2 SmRNP <0.2 SSA-60 <0.2 SSA-52 <0.2 CHROMATIN <0.2 Anti Jo-1 Ab <0.2 Scl-70 Ab <0.2 ANTICENTROMERE Ab <0.2 DNA (ds) Ab 3.0 IU/ml CELIAC SCREEN Negative 3 (לאבא יש צליאק) EBV IgG-EBNA 57.90 ‎חיובי EBV VCA_IgG 172.00 ‎חיובי EBV VCA IgM <10.0 ‎שלילי CMV DNA PCR 427 IU/ml PCR EBV NOT DETECTED התור הבא רק עוד חודש, ואני רוצה לדעת האם מדובר בתוצאות שדורשות טיפול מהיר יותר? האם מדובר על מחלה אוטואימונית? האם יש קשר בין הבדיקות ולכן ייתכן וערכי ANA קיימים אך אין מחלה אוטואימונית? אודה לעזרתך.

שלום,
יש לפנות לראומטולוג ילדים
בהצלחה

היי, קראתי באינטרנט ששמן אורגנו ותמצית עלי זית יכולים להיות יעילים במיגור וירוס הebv שיש שסוברים שאחראי לתסמיני הלופוס. ושמן האורנו גם אנטי דלקתי. האם יש מניעה לקחת אותם? האם מומלת לקחת אותם? מה דעתכם? תודה

שלום,הקשר בין EBV לבין SLE אינו חד משמעי.
בכל מקרה, איני מכירה את השימוש בתוספים הנ"ל כחומרים אנטי-דלקתיים.

שלום הובחנתי כחולה בדלקת פרקים פסוריאטית ללא פזוריאזיס . קבלתי טפול במטוטרקסט במינון של 6 כדורים 2.5 מג' לשבוע. מתי התרופה אמורה להתחיל להשפיע? תודה

שלום עליזה,
לרוב לתרופה לוקח מספר שבועות עד שמתחילים לחוש את ההשפעה. סביב 6-8 שבועות ולעיתים אף יותר.

האם בהתאם לספרי הרפואה העדכניים הוכח כי נדרשים גם גורמים סביבתיים על מנת שהמחלה תפרוץ ?

שלום, פחות ברור הגורם הסביבתי להתפרצות המחלה, אם כי ישנו.
כן ידוע שעישון לדוגמה גורם להתקדמות מהירה יותר של המחלה ומאיץ את ההתגרמות (בניית העצם).

אני אמורה להתחיל טיפול ביולוגי בתרופה רמיסימה קראתי על תופעת הלוואי של התרופה, הבנתי שהיא לא תרופה מקורית, קראתי על האקטמרה שהיא תרופת מקור והיא מאוד יעילה, אני חוששת להתחיל את הטיפול , מה גם שהבנתי שקופות החולים דורשת מהרופאים לתת בטיפול רמיסימה לחולים חדשים שמתחילים טיפול ביולוגי שהיא תרופה זולה יותר אך תופעות לוואי שלה קשות, האם אני יכולה לבקש להחליף את הטיפול ברמיסימה שעדיין לא התחלתי הטיפול של האקטמרה

בכל הטיפולים הביולוגים (ובכל נטילת תרופה בכלל) - יתכנו תופעות לוואי. 2 התרופות הן שונות מבחינת מנגנון הפעולה שלהן.
ממליצה לך להתייעץ עם הרופא המטפל שרשם את הטיפול.

אני סובלת מכאבים חזקים בכפות הרגלים בעיקר בזמן הליכה ובכפות הידיים במפרקי האצבעות נשלחתי לבדיקות התוצאותמcrp 2 r.f q 20.4 esr 66 בבדיקת מיפוי עצמות התשובה היתה הדגשה בקליטה באזור טרסלי דורזלי לטרלי בשתי כפות הרגליים יכול להתאים לתהליך ארטיטי הדגשה קלה יותר בקליטה באזור הפלנטרי של קלקנאיס של כף רגל שמאל יכול להתאים לתהליך דלקתי לא נצפה הדגשה בכפות הידיים מה זה אומר? איזה טיפול יש!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
הממצאים ובדיקות המעבדה ששלחת יכולים להתאים לתהליך דלקתי - יתכן גם מרכיב של דלקת ממקור של הגידים.
אולם על מנת לאבחן ולקבל טיפול בהתאם - יש לפנות לראומטולוג.
בהצלחה

28/06/2018 | מאת: מירב

שלום, אני מתחילה בקרוב לקחת אוטזלה(אפרמילסט). קראתי שבין תופעות הלוואי השכיחות, עלולות להיות נטיות אובדניות. א. מה הסיבה לכך ? ב. האם תופעות לוואי זאת אמורה לעבור עם הזמן ? מודה לך על תשובתך

לקריאה נוספת והעמקה

שלום מירב,
לרוב, תופעות הלוואי של אוטזלה מסתכמות בכאבי בטן, בחילות, שלשולים.
נטיות אובדניות מוזכרות כחלק מתופעות הלוואי בשיעור נמוך יחסית, אולם אם הינך סובלת מדכאון או שינויי מצב רוח, או רקע פסיכיאטרי, יש כמובן ליידע את הרופא שיעץ להתחיל את הטיפול בתרופה , טרם התחלת הטיפול.

שלושה חודשים כאבים מתחת.לצלעות בנקודה מסויימת צד שמאל,כאב בהתכופפות,מתיחה אחורה,שיעול.במנוחה לא כואב.בדיקות דם תקינות פרט ל crp גבוה 8. מה הכיוון?

לקריאה נוספת והעמקה

הכאב שאתה מתאר יכול להתאים לכאב ממקור של הפלאורה (קרום הריאה), יתכן ממקור שרירי בית החזה , מדלקת בסחוס הצלעות (קוסטוכונדריטיס) ועוד. כצעד ראשונה, יש להיבדק ע"י רופא המשפחה על לכוון לאבחנה המתאימה.

שלום אשמח לברר מה ההבדל בין קבלת מטאוקטקסט בכדורים 15 מג לבין זריקה של אותו המינון? מדובר בטיפול ב ra

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ענת, בעקרון כשיש בחילות או הקאות לאחר טיפול בכדורים, ניתן לנסות לטפל בזריקות. בנוסף, כשיש רושם שהטיפול דרך הפה אינו יעיל מספיק, לעיתים נעשה נסיון לעבור לזריקות במחשבה על חוסר ספיגה מיטבי בטיפול בכדורים.

שלום לפורום, יש לי בעיה מעט מורכבת שאני סובל ממנה מעל לשנה וחצי- אני סובל מכאבים חזקים בעיקר ברגליים, הכאבים התחילו ברגל שמאל, שהייתה גם נרדמת, כאבי גב תחתון וכו', עברתי המון המון בדיקות כולל mri מח פעמיים, emg, ניקור מותני ומיפוי עצמות, אני אמור לעבור בקרוב בדיקת mri נוספת לעמוד שדרה גבי. במהלך החודשים האחרונים הכאבים בצד שמאל נעלמו כמעט לגמרי, והחלו להופיע כאבים חזקים בצד ימין- כף רגל, ירך, ברך, שרירי הבטן, חזה, יד ימין, שכם ימין, גב, צוואר ופנים, רדימות ברגל ימים, תופעה של חום וקור משתנים, אני מרגיש הרבה פעמים כאילו אין לי רגל, בעיקר אם אני יושב על הרגל, הרגשה כאילו אני הולך בתוך חול, וחולשה של כל צד ימין בעצם, הפנו אותי לראומטולוג שאני עדיין מחכה להיכנס אליו, פניתי לרפואה אלטרנטיבית, דיקור סיני וכו' ועדיין לא מרגיש שום שיפור בכאב, אני מלווה על ידי נוירולוג מומחה מעל לשנה וחצי, כרגע ללא שום תוצאות ממשיות כיוון שכל הבדיקות הנ"ל הראו ממצאים תקינים, אשמח מאד לשמוע את חוות דעתך על מצבי, כי אני ממש אובד עצות. תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום מתאו,
אני רואה שאתה עובר בירור מקיף לתלונותיך והופנית ליעוצים ובדיקות רבות.
ישנה אבחנה מבדלת לתלונותיך - החל מתסמונת כאב או נוירופתיה, בעיה אורטופדית עם לחץ על העצבים ויתכן גם בעיה ראומטולוגית. כמו כן יש לבצע בדיקות מעבדה מקיפות לרבות תפקודי תריס, פאנל אנמיה (חומצה פולית, B12), ספירה וכימיה מלאה כולל אלקטרוליטים.
קשה לענות על כך ללא בדיקה מקיפה
יש לפנות להערכה ובדיקת רופא עם כל הבירור שעברת עד כה על מנת לנסות ולהגיע למקור הבעיה ובהתאם לכך, לפתרונה.
בהצלחה

שלום רב, בת 32. ילדתי לפני חצי שנה בן ראשון בלידה קיסרי (חירום) שלאחריה הייתי מאושפזת במשך 10 ימים עקב זיהום בשל חיידק איקולי ואנטופוקוליס קקליס בנרתיק. טופלתי במספר סוגי אנטיביוטיקות במשך כשבועיים. מאז עברו כמה חודשים ולאחרונה התחלתי להרגיש כאבי מפרקים (בעיקר באגודלים ובעיקר בשינה). פניתי לרופאת משפחה ששלחה אותי לבדיקות דם. Ana יצא חיובי (רמה 2). Rf בטווח הנורמה.Crp קטן מ0.5. אנטי Dna לא נבדק. שאלתי היא - האם אני יכולה להניק את התינוק שלי על אף ה Ana החיובי ובטרם השלמתי את הבירור הרפואי אודות הגורם למדד חיובי זה? אודה על תשובה מהירה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום דנה,
ניתן להניק.

שלום וברכה, מטופלת ביומירה אחת לחודש 40 מג. מצב יציב 8 שנים ללא כאבים. חולת אנקילוזינג ספונדליטיס. בחודש האחרון כאבים חזקים באגן עד כדי חוסר אפשרות ללכת. גוררת רגל. האם ייתכן מצב כי היומירה הפסיקה להשפיע? חשוב לציין כי בחודש האחרון נעשו 2 זריקות של 40 מג בהפרש של שבועיים. אודה על תשובתך הדחופה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לילך,
לעיתים ישנה החמרה זמנית בפעילות המחלה עקב טריגר כלשהו (לדוגמה מחלה זיהומית, שינויי מזג אוויר וכולי).
לציין כי לרוב, בהתוויה של AS, המינון המקובל הוא זריקה אחת לשבועיים ויתכן כי עליית המינון תגרום להקלה.
באם הכאב גורם לכאב וירידה בתפקוד - יש לקבוע תור בדחיפות לראומטולוג המטפל על מנת להעריך את פעילות המחלה, לתת מענה לכאב כעת ולשלול סיבות אחרות לכאב.

24/06/2018 | מאת: עליזה

אובחנתי כחולה בדלקת פרקים פסוריאטית, מטופלת מזה שבועיים במתוטרקסט במינון של 6 כדורים 2.5 מ"ג. מרגישה בחילות קלות שהחלו כיומיים לאחר הסבוב השני. האם זו תופעה שחולפת ? האם יש להפסיק עקב כך את הטפול בהמשך? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום עליזה,
ניתן "לפזר" את נטילת הכדורים במהלך היום. באם הנ"ל ממשיך/מחמיר - מומלץ לפנות לרופא שהמליץ על הטיפול לבדוק אפשרויות אחרות.
לציין כי במקרים של בחילות יש גם אפשרות של זריקת מטוטרקסט שבועית במקום נטילה בכדור.

בכל מקרה, כל שינוי דורש כמובן בדיקה רפואית והמלצה על פיה

24/06/2018 | מאת: יונתן

הי שלום ! כחצי שנה שאני סובל מכאבי גב עלין וגב תחתון , ושורשי כפות הידיים . בדיקות הדם ana ו cpk תקינות בחודשיים האחרונים ביקרתי אצל שני ראמטלוגים , אחד טען שאין בעיה ראומטלוגית השני אמר שיש חשד שמדובר בדלקת חוליה מקשחת , האם יכול להיות מצב שבבדיקות דם לא נימצאו ערכי דלקת ובפועל במיפרקים יש דלקות? בחצי שנה האחרונה ניבדקו אצלי ערכי הדלקת שלושה פעמים ובכולם המדד יצא תקין , כולל בדיקת ana

לקריאה נוספת והעמקה

שלום יונתן,
תתכן דלקת חוליות מקשחת ללא עלייה במדדי הדלקת וזה לא נדיר. בדיקת ANA לא מאפיינת סוג דלקת זו.
האבחנה צריכה להתבצע ע"י ראומטולוג לפי תלונותיך, בדיקה גופנית מקיפה ובדיקות דימות.

23/06/2018 | מאת: אילנה

האם זה מעיד על דלקת פרקים או פיברו?מציינת שיש לי כאבים נוראיים בחזה שמאל יד ורגל..ובכל הגוף בכל מצב של אחיזה חזקה או בזמן הרמת משהו שמשקלו יותר מחצי קילו.הכאבים בלתי נסבלים.אשמח להמלצה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אילנה,
בדיקות דם לרבות שקיעת דם (ESR) אינן "קובעות" אבחנה. האבחנה מתבצעת ע"י שילוב של תלונותייך, בדיקה גופנית מקיפה, בדיקות דימות וגם בדיקות המעבדה תומכות.
ממליצה לך לפנות לראומטולוג להערכה.
בהצלחה

23/06/2018 | מאת: קלאודיה

שלום רב חולה בוסקוליטיס כרונית מטופלת במטרוטרקסט פצעים ברגליים כשנה ללא סגירה במקום מגורי אין רופא טוב במכבי המלצות למטפל בבקשה

שלום ד"ר עקב פריקת כתף - 5 פעמים תוך החודשיים האחרונים שלאחריהם הופיעו לי זרמים באצבעות הידיים הנויורולוג שלח אותי לבדיקות דם ואני מחכה לבדיקות EMG . להלן התוצאות בדיקות הדם ואני מאוד מודאגת. אודה לך בעד ההסבר: celiac screen - 1.5 ana titer - שלילי ב160 : 1 ana pattern - negative (positive - antinuclear ab (ana 1 - (dna (ds - 4.3 - SSB השאר 0.2

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
נשמע כי בעייתך הופיעה לאחר טראומה ופחות בעקבות מחלה ראומטולוגית.
ANA בטיטר 1:160 שלילי. מלבד נוירולוג, אני משערת שיש גם מעקב אורטופדי...

שלום אני מעוניינת לדעת האם יש סיכוי שבזמן הנקה התינוק יכול להידבק בתסמונת אפלה שיש לי?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום מילי,
תסמונת APLA אינה עוברת בהנקה

שלום יש לי כאבים במפרקים וגם כאבים בידים וברגלים האם בעיה ראמטוגלית יכולה לגרום לכאבי בטן גם ??כאבים ממש חזקים כול הבדיקות דם תקינות והדמיות גם

לקריאה נוספת והעמקה

שלום עידן,
מחלות ראומטולוגיות עלולות לכלול גם כאבי בטן, אולם אני מסיקה שעדיין לא נקבעה אבחנה לתלונותיך - כך שאין בידי אפשרות לדעת האם יש קשר בין כאבי המפרקים לכאבי הבטן. יתכן שאין מדובר במשהו ראומטולוגי אלא מחלה ויראלית או אחר.

שלום,שאלתי לפני מספר ימים לגבי כאבים בעצמות הבריח וכאבים בעצם החזה במחלת דלקת חוליות מקשחת. ענית לי שחשוב לפנות לראומטולוג כדי לברר שלא מדובר בדלקת בעצם - אוסטאיטיס. רציתי לשאול למה חשוב לברר שלא מדובר באוסטאיאיס? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום שי,
התכוונתי שכדאי להיבדק על מנת לאבחן ממה אתה סובל ולטפל בהתאם. המשך הבירור והטיפול ינתן בהתאם לאבחנה המתאימה.

שלום ד"ר, בן 38 בריא, פעיל ספורטיבית. ב 4 חודשים אחרונים כאבי גב תחתון בעיקר צד שמאל, מתגברים במצב סטטי (ישיבה או עמידה ממושכת). בנוסף, כאב נקודתי, לא קבוע, באיליאק קרסט משמאל, מרגיש כמו מכה שקיבלתי על העצם. הכאב מתגבר בעת לחיצה על אזור העצם, מעבר מישיבה לעמידה ובעיקר אחרי ריצה. לילות ללא כאב. ביקרתי אצל אורטופד - צילום אגן תקין, אולטרסאונד רקמות רכות העלה מעט נוזל (כ- 5 מ"מ) באזור האינסרציה של השריר לעצם, בנקודה הכואבת. לטענת ד"ר לכירופרקטיקה הכאב הנקודתי במותן נובע מהגב התחתון (לחץ על עצב). האם ביכולתך להעריך במה מדובר? האם נוזל בכמות המתוארת יכול להעיד על דלקת בחיבור שריר לעצם והאם יכול להתארך לכדי 3 חודשים? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לירן,
הכאב שאתה מתאר יכול להתאים לדלקת בגיד-בנקודת החיבור לעצם.
באם בבדיקה אכן מדובר בדלקת בגיד - ניתן לנסות טיפול בנוגדי דלקת, פיזיותרפיה והמשך טיפול בהתאם לתגובה.

13/06/2018 | מאת: moti

שלום רב, האם ידוע על התפרצות של וסקוליטיס לאחר מספר עירויים של רמיקייד בגין ספחת ודלקת מפרקים פסוריאטית? בעלון לצרכן של התרופה מצאתי כתוב תחת ''תופעות לוואי המופיעות לעיתים נדירות : התנפחות של כלי דם קטנים (וסקולי

לקריאה נוספת והעמקה

שלום מוטי,
מתוארים בספרות מספר תיאורי מקרה - לרוב מדובר בוסקוליטיס מוגבלת לעור בלבד.

שלום, בתי בת ה 9 סובלת מזה מספר חודשים מכאבי מפרקים בידיים וברגליים והנ״ל מחמיר בעיקר ברגליים עד כדי אי יכולת לדרוך על הרגל. היום התקבלו תוצאות בדיקות הדם שלה - אימונולוגיה C.R.P 0.5 mg/dl :קטן מ Streptolysin 0 (ASLT) Ab 257 150 יחידות: IU/ml 0 Rheumatoid Factor Quantit 5 IU/ml - קטן מ האם הנ״ל יכול להצביע על כך שיש לה דלקת מפרקים עקב סטרפטוליזין ??? אם כן מהו סוג הטחפול ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום
הערך עדיין נחשב לגבולי - יתכן ותידרשי לחזור על הבדיקה.
בכל מקרה ממליצה לך לפנות בהקדם לראומטולוג ילדים

11/06/2018 | מאת: לירון

שלום, מזה תקופה אני סובלת מכאבים עזים בגב תחתון, עצם הזנב ואגן. כאב בישיבה, הליכה, ושינה בוצע צילום רנטגן וכתוב, שינויים OA בשני פרקים אילאוסקרלים. 1. מה משמעות התשובה? 2. יכול להיגרם מחבלה או זיהום? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לירון,
לא ציינת פרטים נוספים כגון גילך, עיסוקך, תסמינים נוספים (פריחות, דלקות עיניים...).
OA - אוסטאוראתריטיס היא מחלה שפחות נחשבת למחלה דלקתית קלאסית (למרות שיתכן גם מרכיב דלקתי) - אלא יותר מרכיב של "שחיקת" סחוס ופגיעה גרמית.
באם אכן זו האבחנה לאחר שנבדקת, הטיפול לרוב הוא טיפול סימפטומטי כגון פיזיותרפיה, משככי כאב.

13/06/2018 | מאת: לירון

תודה על תשובתך. אני בת 37, עיסוק מכירות אופי עבודה בישיבה ועמידה לא ניראה לי קשור לבעיה. ברקע בריאה. מיזה תקופה סובלת מכאבים שציינתי. OA - אוסטאוראתריטיס שחיקת סחוס ופגיעה גרמית- ממה יכול להיגרם? ואיך מונעים החמרה? ואיך אפשרי לברר אם יש מרכיב דלקתי?

היי. אני מעוניין לבצע כמה שיותר בדיקות דם על מנת לשלול אפשרות למחלות אוטואימיוניות. אשמח לרשימה רחבה של בדיקות דם מומלצות שכדאי שאבצע. (מעבר לANA כללי)

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רון,
הבדיקות מתבצעות בהתאם לתלונות שאתה מציג ובהתאם לבדיקה הגופנית. אין טעם לשלוח בדיקות שאינן מתאימות לתלונותיך. ישנם אנשים בריאים עם בדיקות חריגות שאין להן כל משמעות.

שלום חברים, אני ורבים אחרים אובנתי כסובלת מפיברומיאלגיה ותשישות כרונית, עם רקע של גמישות יתר. לקח לי 16 שנה ללמוד שלמעשה אני סובלת מתסמות אהלרס דנלוס מסוג גמישות יתר, הכוללת תזוזות מפרקים, מתיחות ודלקות בגידים ורצועות, כאב ותשישות כרונית, מעי רגיז ועוד המון תופעות שוודאי מוכרות לכם. למי שרוצה לקרוא עוד, מוזמנים לאתר המידע שהקמנו ולקבוצת הפייס, אנחנו קבוצה של חולות שפועלות להעלאת המודעות לתסמונת: www.agam-hypermobile.org.il ולדף הפייסבוק: www.facbook.com/agam.eds.hsd

06/06/2018 | מאת: אמיר

שלום האם המחלה הזאת עוצרת (מפסיקה להתפתחות עד גיל מסוים)???

שלום אמיר,
המלה התורשתית הראשונית, כפי שאני מבינה משאלותיך, פחות מטופלת ע"י ראומטולוגים. ממליצה לפנות לרופא גנטיקאי.

06/06/2018 | מאת: ליז

שלום לפני עירוי מבטרה נהוג לתת סטרואידים 125 מג. בגלל שיש לי קטרקט ביקשתי שייתנו לי מינון נמוך (קיבלתי 60 לעומת 125 שנהוג לתת). האם קבלת סטרואידים לפני מבטרה במינון נמוך יכולים להשפיע על אפקטיביות ומשך השפעת המבטרה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ליז,
מתן הסטרואידים הוא בעיקר למנוע תגובות לעירוי. הפחתת המינון לא פוגמת ביעילות הטיפול.

שלום, מאובחן עם דלקת במפרקי החוליות ויש לי קרוהן ופסוריאזיס. 1. כבר שלוש שנים כואב לי בעצמות הבריח- האם ייתכן שהכאב שם נובע מדלקת כדוגמת ENTHESITIS וזאת הסיבה לכאב? או שמדובר בדלקת בעצם עצמה ממש? 2. כנ''ל לגבי עצם החזה - מספר שנים כואב לי בעצם החזה (STERNUM), האם ייתכן שמקור הכאב נובע מENTHESITIS או שקיימת דלקת ממש בעצם החזה עצמה? 3. יש משהו שידוע כמזרז את תהליך התקשחות עמוד השדרה שכדאי להימנע ממנו? האם ספורט עם משקולות עלול לזרז את ההתקשחות? 4. תהליך ההתקשחות מתחיל תמיד מהגב התחתון או שהוא יכול להתחיל גם מעמוד השדרה החזי - THEROCIC? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום שי, יתכן כי מדובר בדלקת גידים, יתכן כי מדובר בדלקת בעצם - חשוב לפנות לראומטולוג לראות כי לא מדובר בכאב משנית לדלקת בעצם (אוסטאיטיס).
פעילות גופנית מתונה מומלצת, פחות הייתי ממליצה על הרמת משקולות בעומסים גבוהים.
לרוב תהליך ההתקשחות מתחיל בעמ"ש חזי-מותני.

שלום רב, אני חולת fmf . לא סובלת מסימפטומים של המחלה. אני מנסה להקלט להריון מזה 6 שנים, האם קיים קשר בין המחלה לקליטה הריון? והאם כולחצין יכול להועיל?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
יתכן קשר בין המחלה לפריון - תלוי בתדירות ההתקפים וסיבוכי הדלקת. קולכיצין יכול לעזור במניעת ההתקפים ובסיבוכי המחלה.
יש לפנות ליעוץ ראומטולוג ורופא נשים.
בהצלחה

חשוב לדעת, לשתף ולהשתתף. כנס לחולים שיוזמת עמותת אס"ף שיוסיף ידע וגם מפגש חברתי של החולים. לינק להרשמה https://asafharshama.wixsite.com/kenes-asaf

02/06/2018 | מאת: יונתן

שלום, שמי יונתן, בן 26, נכה צהל בגין פציעה בשני מפרקי הירך (קרעים בלברום). בזמן השירות נותחתי בארתרוסקופיה ברגל שמאל אולם לאחרונה, לאחר החמרה עזה בכאבים, ביצעתי שוב MRI ונראו אותם קרעים בלברום שכביכול תוקנו לפני כשש שנים (במפרק ימין נצפו אוסטאופיטים ובצקת מח עצם) אורתופד מומחה שבדק את כאביי אמר לי שהאבחנה אינה נכונה וכי כאביי לא נובעים מבעיה מכאנית במפרק, ועל כן שלח אותי לראומטולוג שסבר כי מדובר בפגיעה במפרק הסקרואיליאק. לטענתו, העובדה שכאביי מחמירים מאד לאחר מנוחה (קשה מאד לקום מהמיטה בבוקר, כאבים בזמן נהיגה וכו) מוכיחה כי לא מדובר בבעיה אורתופדית אלא במחלת מפרקים. אולם, בבדיקות הדם לא נמצא רכיב אוטואימוני (ANA שלילי וRF נמוך) וכן MRI במפרק האגן נמצא תקין. כמו כן, נטלתי לתקופה אטופן XL, מה שעזר מעט לכאבים העזים והשאיר רק חולשה בגפיים ומגבלה בתנועה. מה עליי לעשות? האם עדיין יכול להיות שמדובר במחלת מפרקים?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום יונתן,
חסרים פרטים רבים בתיאור כגון האם יש לך כאבים/נפיחויות במפרקים אחרים? האם מאפייני הכאב הם דלקתיים או מכאנים? האם יש תלונות נוספות כגון דלקות עיניים, פריחות? שינויים בציפורניים? האם יש עלייה במדדי הדלקת בדם?
בדיקות נוגדנים בדם (ANA RF) לא שוללות דלקת מפרקים.
יש לפנות לבדיקה רפואית חוזרת...
לסיכום, ממליצה לך לפנות בשנית להערכה ראומטולוגית ואורטופדית

לא נמצאו מדדי דלקת בדם. השערת הראומטולוג על דלקת מפרקים הייתה לאור שלשולים כרוניים (פעם ביום) בשנתיים האחרונות, פריחה על העור ויובש בעיניים. האם יכול להיות שמדובר בתהליך ראומטי גם ללא מדדי דלקת בבדיקות דם? תודה רבה, יונתן

אני אוסיף שמאפייני הכאב הם - קושי ללכת וכאבים לאחר ישיבה ממושכת ולאחר שינה. לפעמים בזמן הליכה הרגליים יכולות לכאוב מאד, אך באופן יותר ממוקד מאשר אחרי מנוחה.

יתכן גם תהליך דלקתי ללא עלייה במדדי הדלקת

01/06/2018 | מאת: גבי

עשיתי בדיקת דם hlab27 hlab5 ובשתי הבדיקות האלאל לא נמצא מה זה אומר ???

לקריאה נוספת והעמקה

שלום גבי,
אבחנת מחלות מתבססת בראש ובראשונה בתלונות הקליניות. בדיקות המעבדה באות לתמוך בממצאים קליניים. בדיקות שליליות אינן שוללות קיום מחלה.
באופן הפוך, בדיקות חיוביות ללא קליניקה מתאימה, לא אומרות כי ישנה מחלה.

01/06/2018 | מאת: אמיר

שלום האם ידוע לרופא בקהילה על מחלה שנקראה Pachydermoperiostosis והיא מחלה תורשתית נדירה שמתחילה בגיל ההתבגרות ??? רציתי לשאול האם יכול המחלה היא מחלה משנית כתוצאה מחלות אחרות למשל ניתוחים אורולוגים בגיל ילדות ופגיעה במערכת הלימפה באגן יחד עם אי ספיקת כליות שמחמיר ומתקדם לשלבים כרוני ודיאליזה יכול לגרום למחלה כזאת ???

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אמיר
המחלה יותר נפוצה בשם primary hypertrophic osteoarthropathy - תתכן מחלה ראשונית גנטית או משנית לבעיות אחרות.
איני מכירה קשר לבעיות אורולוגית. ממליצה להפנות את השאלה אליהם.

אובחנתי כחולה בפיברומיאלגיה ונוירופתיה.מתבטא אצלי בעיקר בכאבים באזור עמוד השדרה והגב וברגישות אדירה למגע גם היא באזור הגב. מגע קל יכול לכאוב לי ימים. ראומטולוג רשם לי ליריקה,(במכבי לקחתי פרגבלין)והגעתי למינון של 600 מ"ג תוך חודש וחצי,המשכתי בו לחדשיים וחצי נוספים ובעקבות עליה של 8 ק"ג במשקל החלטתי לנסות להפסיק,תהליך שבצעתי תוך 8 ימים (הורדה של 75 מ"ג ליום). לפני שהתחלתי לקחת את הפרגבלין היתה לי רגיעה מסוימת של חצי שנה בכאבים השוטפים אך כל פעם שנגעו בי,זה מאוד כואב ואת הרגישות הזו קיוויתי להפחית בעזרת התרופה-דבר שלא קרה. יומיים לאחר תום 8 הימים של תהליך הורדת התרופה,התחילו לי כאבים בגב תחתון, כאבים ללא הפסקה כפי שלא היו לי יותר משנה אחורה ולא קבלתי שום מכה בגב.(ציינתי קודם לכן שהגב לא כאב לי סתם כך גם חצי שנה לפני נטילת הפרגבלין).בעלון לצרכן כתוב כי לאחר הפסקת הטיפול בתרופה יתכן ותחווה גם כאבים(בנוסף לתופעות לוואי אחרות)וככל שהתרופה נטלה במשך זמן ארוך יותר תופעות אלו עלולות להיות שכיחות וחמורות יותר. שאלתי:האם הכאב עכשו בגב יכול לנבוע מהפסקת נטילת התרופה? כמה זמן הכאב הזה שהוא בעוצמה גבוהה עלול להמשך עד שירגע? אם לא ירגע ואני מחליט לשוב לפרגבלין תוך נניח שבועיים שלושה איך אני עולה חזרה למינון של 600 מ"ג (באיזה קצב)?היום,31.5,אני 9 ימים ללא הפרגבלין.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום דורון,
מציעה לך לבצע כל שינוי תרופתי - בין אם הפסקה בנטילת התרופה ובין חידוש התרופה - לבצע בהחלטה משותפת עם הרופא המטפל.
בכל מקרה, יתכן כי חלק מהכאב מקורו ממחלת הבסיס (פיברומיאלגיה) וחלק גם מהפסקת הטיפול בליריקה.
במידה והכאב ממשיך בעוצמה חזקה - יש לפנות לבדיקה רפואית.

31/05/2018 | מאת: שגית

שלום, מיזה תקופה אני סובלת מכאבים עזים באגן וגב תחתון. קושי בהליכה, ישיבה, עמידה, כאבים בשינה ולילה ובוקר כאבים עזים. אני בחורה בריאה אין דברי רקע, לא נפלתי או קיבלתי מכה. עכשיו ראיתי שיש נפיחות עגולה בגב תחתון באמצע (באמצע מעל העכוזים) האם זהו גב תחתון? לאיזה תחום רפואי שייך: אורתופד, ראומטולוג? ומה ניראה לך שיכולה להיות הבעיה? ואיזה בדיקה/ הדמיה יש לבצע ראשונית? אשמח לתשובתך.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום שגית,
ממליצה בשלב הראשון לפנות להערכת רופא המשפחה לבדוק מהי הנפיחות שאת מתארת והאם יש קשר בין הנפיחות הזו לתלונותייך.

29/05/2018 | מאת: אלה

שלום, אני סובלת מכאבי עצם הזנב, אגן עזים. קושי בישיבה, הליכה, שינה. אני חושדת בדלקת מפרקי האגן, עדיין לא בוצע הדמיה. באזור עצם הזנב כואב שורף כמו פצע (כואב פנימית וחיצוני) ראיתי שהפס- עצם הזנב ניראה אדום מדולק ניראה קילוף עור. 1. מה שם הפס לאורך החיצוני שמעל עצם הזנב והעכוזים ? 2. האם יכול להיות דלקת מפרקי האגן? 3. בבדיקת MRI מפרקי האגן רואים את עצם הזנב? 4. לאיזה תחום רפואי שייך- כירורג, אורתופד, ראומטולוג? אשמח לכיוון בנושא

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אלה,
הכאב שאת מתארת אינו נשמע כאב דלקתי קלאסי. כמו כן, את מתארת נגע חיצוני כלשהו בנוסף.
ממליצה לך להתחיל מבדיקה של רופא משפחה מטפל על מנת להעריך במה מדובר והחלטה האם יש צורך בבירור נוסף.
בהצלחה

28/05/2018 | מאת: גלית

שלום, ברקע יש לי NF2, המטבטא בגידולי עמוד שדרה ואגן. מיזה כשנה כאבים עזים באגן ימין ושמאל, ירכיים. כאבים מתחזקים בישיבה, הליכה ושינה. לכרגע לא יבוצע ניתוח כירורגי (לכריתת ממצאים) עקב הסיכונים המרובים. פענוח CT בטן/אגן עם חומר ניגוד: מודגמת ספונדילוליזיס L4 משני הצדדים ללא ספונדילוליסטזיס. הרחבה של התעלה הספינלית הדיסטלית בגובה הסקרום עם תהליכים היפודנסים הממלאים את אזור הפורמינות ומתבלטים דרך הפורמינות לרקמות קדמית. כנראה המדובר בנוירופיברומות, אין לשלול גם מרכיב של אקטזיה דורלית. הממצאים דו"צ מגובה S1 ודיסטלית. ללא נוזל חופשי בבטן או באגן. ללא עדות ללימפאדנופתיה. שינויים ניווניים במפרקים הסקרואיליאקלים עם איחוי חלקי. לסיכום: תהליכים בסקרום ופרה סקרלית, כנראה נוירופיברומות. ממצאים גרמיים נוספים עם ספונדילוזיס L4 MRI אגן עם חומר ניגוד: בוצעה השוואה לסריקה קודמת מ-8/17. גם הפעם כמו בסריקה קודמת מודגמת אקטזיה דורלית דיפוזית עם הרחבה של שרוולי הדורה סביב העצבים הסקרליים משני הצדדים, ללא שינוי עקרוני במצב הציסטות בהשוואה. בגובה חוליה S3 משמאל מודגם תהליך תופס מקום עם קשר לפורמן בקוטר כ-61 מ"מ. התהליך מראה האדרה לאחר הזרקת גדוליניום, ללא שינוי בהשוואה (53:108,73:109). בגובה חוליה סקרלית רביעית מימין באגן מודגם תהליך נוסף המראה האדרה בקוטר כ-2 ס"מ (82:109) גם הוא ללא שינוי. באגן משמאל באיזור שרשרת האיליאק הפנימית משמאל מודגם נגע נוסף המראה האדרה בקוטרכ-91 מ"מ (13:109) אינו מזוהה בוודאות בסריקה הקודמת (כנראה על רקע טכני). בעכוז משמאל אחורית לאיסכיום בגובה מפרק הירך משמאל מודגם תהליך סגלגל היפראינטנסי ב T2WI-ממוקם בשריר הגלוטאוס מקסימוס אחורית לעצם ומימדיו כ-4X17X24 מ"מ, מודגם בצורה קלושה בסריקה הקודמת. מדיאלית לו מודגם נגע נוסף סגלגל בעל מאפיינים דומים באורך מירבי של כ-81 מ"מ (91:109) קיבלתי מספר כדורים במרפאת כאב ללא תועלת. אני במעב נוירוכירורגי. האם ע"פ הממצאים ראומטולוג יכול לעזור? ופרט לגידולים המקושרים לעצבים הגורמים לכאב. - שינויים ניווניים במפרקים הסקרואיליאקלים עם איחוי חלקי.- האם לזה יש מה לעשות? האם נחשב לדלקת? אשמח לדעתך בנושא

לקריאה נוספת והעמקה

שלום גלית,
לפי תיאורך, נראה כי יש צורך בהמשך מעקב נוירוכירורגי, מרפאת כאב ואורטופד.
איני רואה בעייה דלקתיתי הדורשת התערבות ראומטולוג.

26/05/2018 | מאת: ג'ני

שלום, כשיש חשד לדלקת מפרקי האגן ומעוניינים בביצוע MRI. 1. האם יש MRI ספציפי לבדיקת דלקת מפרקי האגן? או שמבצעים MRI אגן רגיל ובו רואים גם דלקת? 2. האם התחום המפנה להדמיה וכולל טיפול הוא ראומטולוג ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ג'ני,
באם יש חשד למחלה דלקתית של מפרקי הסקרואיליאק, יש להפנות לבדיקת MRI של האגן - מכוון למפרקי הסקרואיליאק. הרופא המפנה בחשד למחלה דלקתית הוא ראומטולוג

26/05/2018 | מאת: סיגל

בת 20 עם מאובחנת עם סקאלודרמה מוגבלת רדומה מגיל 13 , האם ניתן להגדיל חזה עם סיליקון ? או עם הזרקת שומן עצמי

לקריאה נוספת והעמקה

שלום סיגל,
לא הוכח קשר חד משמעי בין סיליקון לסקלרודרמה, אולם גם אם הסיכון קטן, קשה לי להמליץ.

שלום רב אני קרוב ל 70 לא נייד . רוב הזמן יושב .בבוקר לפני כל פעולה עושה קצת תירגול קל של חצי שעה לערך ומתרומם כשתופס שתי ידיים בדלת או קיר . פחות עם הברכיים בברכיים אין כוח בבוקר בעיקר . לפני שלושה ימים , בבוקר ,לפני כל פעילות ,בטעות התרוממתי רק ביד אחת , היד החלשה. שמעתי קנאק מהכתף השמאלית בפינה . חשבתי שכמו שעושה תנועה לא נכונה יש לפעמים קנק במרפק בקרסול מפריע לתירגול באותו יום קצת מציק ולמחרת הכל בסדר . אבל עכשיו בכתף כבר שלושה ימים מציק , מושך , צובת ,וכאילו "אקשנסוס" (כאילו נתפס הצוואר שקמים לא טוב) , בשכמה , וסביב בגב , בצד שמאל של הצוואר .ומעניין , פחות בכתף עצמה שיכול לעשות תנועות קלות מאד .ולא מכאיב מיוחד. רק שקצת יותר מאמץ את היד. האם להניח היד על הירך .וכל הפעולות ביד הבריאה .? או אפשר קצת להזיז היד לתנועה לא מכאיבה ?(כמו לתקתק במדפסת ,לרחוץ כלי בכיור) תור לרופא מומחה רחוק . מה קרה ?זה גיד ?שריר? תודה

שלום דן,
לפי התיאור, נראה כי מדובר בבעייה אורטופדית ולא דלקתית. ממליצה להמשיך בירור בתחום זה.
בהצלחה

בס"ד הבדיקות שלי לא תקינות ANTI CENTROM .B 1.7 ANTI DS DNA 9.00 POSITIVE - ANA MULTIPLEX ANA IFA - NEGATIVE הרופא טוען כי זה פיברומיאלגיה אך זה ממש לא נראה לי. קודם כל הבנתי שלפיברו יש טענות של כאבי ראש וקושי בשינה. שני דברים שממש אין לי. לפי מה שהבנתי פיברומיאלגיה היא ללא ראי שניתן לראות אותו בבדיקות. אך המדדי דלקת שלי לא תקינים. בגוף דלקתיות רבה שניתן לחוש בה. נפיחות וקשיות רבה באזורים שונים בעיקר בזרועות ובקדמת השוקיים. כאשר פיברומיאלגיה היא בעיקר מחלה של כאב. אך יש לי דלקות נוראיות שכמובן כואבות אך הן רק התוצאה. מוגבלות בתנועת הידיים עקב הנפיחות והקשיחות. ועליה משמעותית במשקל למרות שאני ניזונה בעיקר מירקות.ועייפות. אך התלונה העיקרית דלקות מוחשיות! אגב ANTI DS DNA החמיר היה 7 בבדיקה הקודמת. מה זה יכול להיות? תודה רבה מאוד.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום צאלה,
קשה לענות על שאלתך ללא בדיקה מלאה. ערכי הבדיקות גבוליים ו ANA שלילי.
לא ציינת מהם מדדי הדלקת, אולם גם עודף משקל עלול להשפיע על בדיקות אלה.
הייתי מתחילה מבדיקה רפואית מקיפה ומבצעת בדיקות מעבדה מלאות לרבות פאנל אנמיה ותפקודי תריס