פורום רפואת שיניים לילדים

הפורום יחזור לפעילות בקרוב
3487 הודעות
3222 תשובות מומחה

מנהלי פורום רפואת שיניים לילדים

22/12/2014 | 20:22 | מאת: גלית

שלום ביתי בת שנתיים. לפני כחצי שנה הבחנתי בעששת ורופאה המליצה להקפיד על צחצוח ולחכות קצת שתגדל. כיום הייתי אצל רופא שיניים ואמרו שממליצים לעקור את כל ה-4 שיניים הקדמיות. אני בכל זאת ביקשתי לנסות להציל את השיניים, (מה שמצריך הרדמה מלאה) על ידי סתימות או כתר אבל היא אמרה שלא בטוח שתישאר שן לאחר הניקוי. בכל מקרה נאמר לי שלא עושים בגיל כזה כתר או שומר מקום. אני פוחדת שלעקור יפגע לה בדיבור ובאכילה כי היא תישאר בלי שיניים עד גיל 7. האם זה נכון שלא ניתן לעשות כתר או מבנה בגיל כזה????????? מה עוד האפשרויות שיש מלבד לעקור ? תודה על ההתייחסות

לקריאה נוספת והעמקה

שלום גלית, כדאי להיבדק על ידי מומחה/ית לרפואת שיניים לילדים (עם רישיון מומחה*) כדי לקבל את תוכנית הטיפול המתאימה ביותר. בכל מקרה יש בלבול קל בין מושגים, כתר מבצעים על שארית השן שנותרה ( אם נותר מספיק חומר שן וזה טיפול מקובל שומר מקום מבוצע לאחר עקירה באיזור הקדמי לרוב לא מבצעים בגיל זה. אפשרויות הטיפול ניתן לומר רק לאחר בדיקה קלינית+צילום ולעיתים יודעים סופית רק לאחר סילוק העששת, כך שלא אוכל מכאן להתייחס לסוג הטיפול האפשרי במקרה של בתך. בהצלחה.

17/12/2014 | 08:31 | מאת: טלי

היי שלושת בניי בגילאי 7-10 מסרבים לצחצח שיניים. בעיקר הגדול.לא מוכן.ניסינו כל הדרכים.ציחצח יום יומיים וזהו. האם מברשת חשמלית יכולה לעזור?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום טלי, מומלץ להיעזר ברופא השיניים (או שיננית) הקבוע שאותו יש לבקר אחת לחצי שנה לפחות. זה חלק מתפקידו וכאשר ילדים שומעים הסבר מדמות סמכותית , זה יכול להשפיע ולשנות את הגישה. מברשת חשמלית, יכולה לעזור לעורר מוטיבציה, אך גם כאן ההתלהבות יכולה להיות זמנית. חשוב שהילדים יבינו שמדובר בעניין בריאותי ולא נתון לבחירה. בהצלחה.

16/12/2014 | 16:06 | מאת: מיכל כהן

שלום רב, הבן של בן שנתיים וחצי נפל קיבל מכה בשן הקידמית ועקב כך השן השחירה ,מה לעשות ?

שלום מיכל, מומלץ לגשת לרופא שיניים לילדים לבדיקה, בהצלחה.

15/12/2014 | 15:41 | מאת: ניצן שלם

ילדתי בת 4 עם חור בשן טוחנת למטה בצד ימין החור כבר עמוק וכואב האים יש לנו עוד אפשרויות חוץ מעקירה?

15/12/2014 | 21:32 | מאת: ניצן שלם

שלום רב יש לי ילדה בת ארבע יש לה חור בשן טוחנת בצד שמאל למטה החור כבר עמוק וזה כואב לה האם צריך לעקור? או שייש עוד אפשרויות שכדאי לבדוק תודה על העזרה ניצן

שלום ניצן, נא גשו בהקדם לרופא שיניים מומחה לילדים, הטוחנת אמורה לשמש אותה לשנים רבות ולשמור את המקום לשן הקבועה שמתפתחת. ( טוחנת ראשונה עד גיל 9-11, טוחנת שניה עד גיל 11-13. עקירה אינה הפתרון הראשון, יש לבדוק ,לצלם ולתת לך את ההסבר על הטיפול המומלץ. בהצלחה.

03/12/2014 | 11:00 | מאת: אלונה

שלום אני רוצה לקחת את הבת שלי (בת 7 ) לרופא שיניים בעקבות בדיקה של רופאה בקופה ומידע בנוגע לזה שיש חור בשן וכן בשל חבלה מגיל 4 בה איבדה את שתי שיניה הקדמיות האם עליי ללכת למומחה לרפואת שיניים לילדים או שלא מחייב אלא לרופא שיניים רגיל שמטפל בילדים בנוסף אשמח להבין האם יש הבדל בין סדציה לבין גז צחוק? אם צריכה לבצע סתימות כיצד זה נעשה בילדים שן אחת התחילה לצמוח לאחרונה השנייה עדיין לא.... להערכתך כמה זמן יקח עד לצמיחתן מחדש ? אגב אם לא חוזרת לרופא הראשון שראה את הילדה ביום החבלה האם זה משנה עבור הרופא שעכשיו יקבל אותה מבחינת הנזק שנגרם בתקווה ולא נגרם :(

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אלונה, לרופא/ה שיניים מומחה לילדים בשל הכשרה יחודית וארוכה יותר יש יתרון מבחינת ההתמודדות עם ילדים צעירים, או ילדים רגישים וחוששים, הידע רב יותר ויש יותר ניסיון במצבים מורכבים. גז צחוק משמש למצבי חרדה קלה, הילד נושם אותו באמצעות מסיכה במשך הטיפול. סדציה זו כבר התערבות תרופתית, במצבי חרדה וחוסר שתוף פעולה מורכבים יותר. רופא מומחה מורשה בסדציה. לרופא שיבדוק נסי להגיע עם כמה שיותר מידע ( צילומים קודמים, רשומה רפואית...) בהצלחה.

לביתי בת ה 6 נשרו השיניים החלביות וצמחו במקומן שיניים חדשות אך השיניים החדשות צומחות עם כתמים לבנים על השיניים וךו לבן חלק זה מאוד מציק לה מבחינה אסטטית. אשמח לדעת מה ניתן לעשות תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום תמרי, גשו לבדיקת רופא שיניים מומחה לילדים, לאחר בדיקה ניתן יהיה להציע טיפול ותזמון בהצלחה.

היי לא מזמן שלחתי שאלה אז ככה הלכתי לרפואה היא אמרה לי שאין מה לעשות או לחכות שיפלו לו או לעשות הדבקה והשיניים ממש רקובות השאלה שלי אם שייך לעשות לילד שכמעט בן ארבע הרדמה כללית ולעשות הדבקה ( בשיניים הקדמיות) או להשאיר ככה האם יש איזשהו אינטרס לקופח לא להמליץ כי הרופאה אמרה לי שהיא יכולה להביא לי הפנייה לסינובסיס ( משהו כזה) אבל לא ממליצה היא אמרה לבוא עוד חצי שנה לביקור אני מפחדת שאולי הם רוצים למשוך זמן כי עכשיו זה כמעט בחינם המחיר והם מעדיפים לעקור לו בבקשה תענו לי וסליחה על החפירה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום הודיה, תתעקשי שייבדק אצל רופא/ת מומחה לילדים (עם רישיון מומחה של משרד הבריאות) לא רצוי להשאיר מוקדים פעילים בחלל הפה, מהווה מקור לזיהום שמסכן את השיניים הקבועות ואת הגוף, מקור להדבקה לשיניים נוספות, יש פגיעה בתפקוד, אולי כאב, המראה לא האסתטי וההשפעה החברתית.... לגבי סוג הטיפול המומלץ, הכל תלוי בהיקף ובעומק ההרס ומידת הנזק לרקמות השן, אם לניתן לתקן בצורה שתחזיק מעמד, כמובן שעדיף לשמור על השיניים , אך אם ההרס מאד מתקדם ו/ או אין מספיק חומר שן לבנות עליו נאלצים לעקור. כדאי שמומחה ייתן לך את ההמלצה בהצלחה.

22/11/2014 | 21:14 | מאת: יעל

שלום רב, אני מעוניינת לדעת האם צחצוח שיני תינוק בן שנה בעזרת קיסם אוזניים לח מספק בשלב זה או שיש צורך במברשת שיניים. תודה רבה יעל.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום יעל, כל עוד מדובר רק בשיניים קדמיות, די אצבעון או בפד גאזה/טטרא לח. כאשר מופיעות הטוחנות , יש לעבור למברשת. בהצלחה.

19/11/2014 | 07:34 | מאת: יעל

שלום, יש לי ילדה בת שנתיים וחצי. מתחילת יציאת השיניים אנו מצחצחים לה שיניים פעמיים ביום ללא משחת שיניים. כעת אנו מעוניינים להוסיף לה משחת שיניים. הבנתי שיש משחות ללא פלואוריד כלל או עם פלואוריד מופחת. שאלותיי: 1) אני מאמינה שהילדה, לפחות בהתחלה, תבלע את המשחה. האם יש בזה סיכון בשל הפלואוריד? 2) הסתכלתי על משחות שיניים לילדים וראיתי שכולן מכילות כמות מופחתת של פלואוריד. היכן ניתן למצוא משחה ללא פלואוריד כלל? 3) באיזו משחה הייתן ממליצות להשתמש? עם או בלי פלואוריד? (בהנחה שהילדה תבלע את המשחה). תודה רבה!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום יעל, יש משחות ללא פלואוריד, אך מעל גיל שנתיים לא מומלץ להשתמש בהן אלא במשחה המתאימה לגיל 2-6 שבהן יש רכוז מופחת ומתאימה לילדים שאינם יודעים לירוק בכלל או יורקים באופן חלקי. הפלואוריד חשוב לצור מניעה מפני עששת. משחות ללא פלואוריד לא מספקות את ההגנה הדרושה. בהצלחה.

שלום רב, בני בן ה-7 עבר סתימה לפני פחות משנה. לפני כשבוע כשעשו לו ביקורת שנתית באותה הקליניקה אמרו שאותה השן מרכיבה ויש צורך לעשות בה סתימה שוב פעם דחוף. כמובן שעשינו בדחיפות את הטיפול, אבל כשהציגו לנו את החשבון הסתבר כי הביטוח של קופת החולים לא מכסה את אותה השן פעמיים בשנה, וצריך לשלם מחיר מלא (כ-250 שח)! השאלה שלי היא למה הקליניקה לא לוקחת את ההוצאה הזו על עצמה כי כנראה כשעשו את הסתימה הראשונה לא ניקו את האזור בצורה מספיק יסודית, ולכן הריקבון חזר? האם אני יכול לטעון כי האחריות על ההוצאות במקרה זה חלה עליהם ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אילן, מניחה שניתן לדרוש אחריות במידה והטיפול החוזר נובע מכשל בטיפול , אך לטיפול חוזר באותה שן ייתכנו סיבות רבות: לדוגמה האם מדובר באותה סתימה בדיוק או מוקד שהתחיל בצד אחר של אותה שן? לא ניתן לייעץ לך ללא בדיקת המקרה, השוואה בין צילום לפני הטיפול הראשון והטיפול השני והכרות עם הנתונים. בהצלחה.

18/11/2014 | 00:34 | מאת: עדנה

לבתי בת 10 נשברה שן קדמית קבועה עקב חבלה בבית ספר. בוצעה השלמה זמנית מיד לאחר הארוע. מתי ניתן לדעת אם צריך טיפול שורש? חודש אחרי שורש נראה תקין בצילום אך השן מגיבה פחות לקור מזו שלידה. איך הכי כדאי לבצע השלמה איכותית מקצועית ואסטטית?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, מעקב אחר שן קדמית לאחר חבלה יכול להיות ממושך, אם בשלב זה אין סימנים המחייבים טיפול שורש, משלימים את השן וממשיכים במעקב. בהצלחה.

17/11/2014 | 20:24 | מאת: איילת

שלום, לביתי עדיין לא נשרו שיניים, מתנדנדת לה שןחלב למטה ומאחוריה כבר צומחת שן חדשה. מה עושים במצב כזה?

שלום איילת, יש להיות במעקב רופא שיניים , במידה והשן מתנדנדת יותר ויותר, היא תנשור לבד והקבועה תתקדם עם הזמן למקומה (אם יש לה מספיק מקום פנוי) אם השן לא תראה סימנים של נשירה רופא השיניים יוכל "לעזור" בהצלחה.

13/11/2014 | 10:09 | מאת: הודיה

שלום בני בן השלוש כבר מגיל קטן עם שיניים קידמיות רקובות ממש אכולות אין ציפוי וזה מתחיל להישבר נשאר לו ממש שיניים קטנות וצהובות קבעתי תור לרופא שיניים רציתי לדעת איזה טיפולים אפשריים כדי שיהיה לי קצת יידע לפני שאגיע לשם אם זה משנה לפי מה שקראתי הוא עבר ניתוח בגיל שנה באשך עם הרדמה מלאה ולקח סטרואידים ומשחות תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, לפי התיאור שלך השיניים מאד פגועות וסתימה פשוטה לא תספיק ,כך שהטיפול יכול להיות כתר או כתר + סוג של טיפול שורש או אף עקירה, תלוי בממצאים (עומק והיקף הנזק ). בהצלחה.

10/11/2014 | 12:57 | מאת: הדס

בני בן 14 ן11 חודשים מתלונן על כאב שלפי התאור נשמע כמו בקיעה של שן בינה האם ייתכן בגיל כה צעיר? האם הכאבים מצביעים על צמיחה לא נכונה שמחייבת ניתוח או שגם בצמיחה רגילה צפויים כאבים (אני כבר לא זוכרת- אצלי כולן צמחו תקין :)) תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום הדס, שיני בינה (שן מספר 8 מהאמצע בוקעת בגיל 18-21 שנים) שן מספר 7 בוקעת בגיל 11-13 שנים, ייתכן שמדובר בבקיעה מאוחרת של שן זו. בכל מקרה כדאי להיבדק (לפחות אחת לחצי שנה) בהצלחה.

08/11/2014 | 19:23 | מאת: אמא מודאגת

שלום רב, לבתי בת השנה וחודשיים עוד אין שיניים. האם המצב תקין? האם עליי להביא אותה לבדיקה ?

שלום , יש ילדים שאצלם הבקיעה מאוחרת יותר, בכל מקרה מומלץ להיבדק על ידי רופא שיניים מומחה לילדים. בהצלחה.

03/11/2014 | 13:43 | מאת: meital

הבן שלי בן שנה ו-6 חודשים עדיין לא הוציא את כל השיניים. אני מבחינה שצומחות לו שיניים אחוריות בתוך החניכיים בחיח למעלה. מקווה שהסברתי את עצמי כראוי.. האם זה תקין ? פשוט זה נראה קצת מוזר.. השיניים אמורות לצמוחו בקו ישר ויש לו 2 שצומחות לו מבפנים למעלה..

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, כבר לקראת גיל שנה מומלץ לגשת לבדיקת שיניים ראשונה אצל רופא השיניים, על כן קחי אותו להיבדק ותקבלי הסבר מלא על המצב ועל הצפוי. בהצלחה.

03/11/2014 | 09:40 | מאת: ימית

שלום, הבן שלי בן שבע וחודשיים. בתחילת יוני הוא עבר טיפול שיניים בהרדמה כללית כשבמהלך הטיפול הוחלט לעקור לו את כל הרביעייה הקדמית. עברו כבר חמישה חודשים אך אף אחת מהשיניים לא מראה סימני צמיחה מתי בערך הן אמורות לצמוח? זה לטא נראה כ"כ אסתטי... תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ימית, מכיוון שלא מדובר בנשירה טבעית, ניתן להעריך על פי הצילומים מעת ההרדמה, האם כבר התחלפו חותכות תחתונות? האם השיניים החלביות בקעו בגיל מאוחר יחסית? כדאי להגיע לביקורת גם כך לאחר ההרדמה ולהיבדק ובין היתר יתנו לכם תשובה בנושא זה.

26/10/2014 | 20:36 | מאת: מיכל

שלום רב, ביתנו בת 3.5 ולאחר ביקור במרפאת השיניים נמצא כי יש לה מספר רב של חורים בשיניים (6). הרופא הציע לנו 2 אפשרויות טיפול: 4 טיפולים שבכל טיפול תעבור סדציה או לחילופין טיפול אחד בהרדמה כללית. אין אנו שלמים עם כל אחת מהאופציות- 4 פעמים טיפולים, שבכל פעם תקבל טשטוש נראה לנו קצת מוגזם ומאידך הסיכון שבהרדמה כללית. האם לא ניתן לטפל בגז צחוק בלבד בגיל זה, ללא טשטוש? כמו כן נשמח לקבל חוו"ד על הנושא. תודה מיכל

לקריאה נוספת והעמקה

שלום מיכל, השימוש בגז צחוק בגיל זה אפשרי אצל ילדים רבים, דרך הטיפול תלויה במידת שיתוף הפעולה , במורכבות הטיפול הדרוש (סתימה? ט"ש? עקירה? כתא?) ובהיקף (מספר השיניים) מומלץ שההערכה והטיפול יתבצעו אצל רופא שינים מומחה לילדים . בהצלחה.

25/10/2014 | 20:18 | מאת: כנרת

יש לי ילד בן שנתיים וחצי שלא מוכן לצחצח שיניים עם משחה כי הוא נגעל מזה, נכון שזה מתוק אבל הוא לא אוהב טעמים חדשים גם אם הם מתוקים. אני מדברת על רמה כזאת שהוא ילד שלא שותה מתוקים זה פשוט מגעיל אותו. אני לא יודעת מה לעשות בעניין ואני חייבת פתרון אחרת כל השיניים שלו יהרסו.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, מומלץ לגשת ראשית לבדיקה אצל רופא שיניים מומחה לילדים לקבל הדרכה ולנסות משחות שונות, לא כולן מתוקות. השימוש במשחה נחוץ להגנה מפני עששת.

20/10/2014 | 05:37 | מאת: דנה

שלום, בני בן 4.5 ומזה חצי שנה מסרב לטפל בחור קטן בשן שבינתיים גדל. במרפאה הפנו אותנו לבית חולים לעשות סדציה. אולם הרדמה לטיפול בחור בשן נראית לי מוגזמת ומסוכנת. האומנם סדציה מסוכנת? מה אפשרויות הטיפול האחרות? תודה, דנה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום דנה, ראשית יש סדציה הכרתית, סדציה עמוקה והרדמה כללית לכל אחת מהשיטות יש יתרונות, חסרונות וסיכונים. חשוב שבנך ייבדק על ידי מומחה לרפואת שיניים לילדים (עם רשיון מומחה של משרד הבריאות) ,ייתכן שיצליחו עם גז צחוק ללא צורך בהתערבות תרופתית או בשימוש בסדציה הכרתית. אלו שיטות שמרניות יותר ביחוד שמדובר בשן אחת. בהצלחה.

02/10/2014 | 14:50 | מאת: שרונה

שלום, בני בן 5.5 ונפלה לו שן חלבית שהתנדנדה. איני בטוחה האם יצאה עם השורש או ללא... כמו כן איני בטוחה האם השן התנדנדה בתהליך טבעי או ממכה שחטף שם (מעד ונחבט). תודה.

שלום שרונה, גיל בנך מתאים לנשירת חותכת אמצעית תחתונה, בד"כ כשהשן נושרת רוב / כל השורש ספוג . בכל מקרה כדאי להיבדק אצל רופא שיניים לילדים אחת לחצי שנה.

29/09/2014 | 12:49 | מאת: מיכל

שלום רב, בני בן שנה וחצי וטרם יצאו לו שיניים. האם זה נורמלי? למי צריך לפנות אם לא. יש משהו שניתן לעשות לעודד את יציאת השיניים? תודה!

שלום מיכל, כדאי להיבדק אצל רופא שיניים מומחה לילדים. בהצלחה.

הבן שלי בן שנתיים נפל הבוקר ושבר את השן הקידמית שלו. אני מחפש בכל הארץ רופא שיניים לילדים שיוכל לקבל אותו, מישהו יכול לעזור לי בבקשה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, מקווה שמצאתם מענה עזרה ראשונה, כדאי להיבדק על ידי מומחה לילדים ביום א' בהצלחה.

בסוף נסענו למיון ילדים בבית חולים דנה, שם רופא פה ולסת הוציא לבן שלי חתיכה של השן שהתנדנדה והיה חשש שהוא יבלע אותה בטעות. ביום ראשון נסענו לרופא ילדים בחיפה שהמליץ לבצע עקירה וכך עשינו. הערה חשובה להורים במצב כזה: הצלחנו למצוא רופא שיניים שהיה מוכן לקבל אותנו באותו היום אבל ללא התמחות בילדים והעדפנו לא לשחק עם זה. בדיעבד אני חושב שזאת הייתה החלטה נכונה, לא חושב שרופא שיניים רגיל היה יכול לתת לבן שלי את אותו טיפול רפואי מקצועי וייחס אישי שילדים צריכים.

19/09/2014 | 22:25 | מאת: אלון

בננו כמעט בן 8(בעוד כחודשיים ימלאו לו 8) בסביבות גיל 7(א זוכרים בדיוק מתי)נפלו לו 2 השיניים הקדמיות העליונות-שיני חלב. אחת מהשתיים כבר במקומה צמחה שן שכמעט השלימה את צמיחתה ובמקום השן השנייה לא בקעה שום שן חדשה. האם יתכן שכבר לא תבקע?כמה זמן זה נחשב נורמלי לצורך זה?עבר כבר פרק זמן של מעל חצי שנה להערכתנו-לא יודעים בדיוק.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, 2 נתונים שציינת מחייבים בדיקה יותר מעמיקה: 1. חלפה יותר מחצי שנה מהנשירה. 2. נפתח פער משמעותי בהבדל בין שיניים מקבילות. בהצלחה.

15/09/2014 | 13:35 | מאת: בת 8

שלום בתי בת 8 ועדין לא נראה כי השיניים עומדות להתנדנד ולא חדשות לצמוח. כדאי לבדוק את הנושא? תודה

שלום, האם אף שן לא נשרה עד כה? בכל מקרה אם לא נבדקה מעל לחצי שנה יש להיבדק. בהצלחה.

13/09/2014 | 15:48 | מאת: יעלי

שלום, ביתי בת חמש. אנו מקפידים על צחצוח פעמיים ביום. צמיחת שיניים החלה בגיל ארבעה ח עם רווח בין שיניים קדמיות תחתונות. עכשיו הבחנתי כי הרווח גדל וכי השן התעקמה. לא ידועה חבלה. היא סיפרה כי דוחפת את השן עם הלשון ומרגישה שמתנדנדת לה. הגיוני שכל כך מוקדם תיפול שן?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום יעלי, ניידות של חותכות תחתונות לאחר גיל 5 הינה תקינה, ביחוד שעל פי תיאורך גם השיניים הראשוניות בקעו מעט מוקדם יותר. בכל מקרה מומלץ על ביקור אצל רופא שיניים לילדים אחת לחצי שנה. בהצלחה.

שלום רב, לפני מספר ימים נפלה לביתי שן ראשונה כאשר בהיותה מתנדנדת הבחנו בשן מקבילה הצומחת לה מאחור -עקומה . כשהסתכלתי על השן שנפלה הבחנתי כאילו השורש לא יצא בשלמותו וייתכן שנשבר. למרות שקבעתי לה תור לאבחנה מקצועית אשמח לקבל חו"ד ע"ס מה שנכתב , האם תופעה של שן קידמית+ שורש שבור אופיינית, זה קורה? ומה לגבי השן שצמחה מאחור , ייתכן וזה ייתיישר לבד ? * יש לציין שלי ולבעלי שיניים ישרות ומעולם לא היינו זקוקים ליישור שיניים שנית, לפני כשנה נפלה הילדה בג'מבורי וקיבלה מכה בשפה התחתונה וייתכן שהשן עצמה ספגה חלק מהפגיעה . אשמח לשמוע את דעתכם המקצועית והמלצתכם , תודה רבה , מורן

לקריאה נוספת והעמקה

שלום מורן, בתהליך הטבעי שן נושרת כאשר השורש שלה ספוג ברובו או כולו , ללא ספיגה טבעית זו השן נשארת אחוזה ( שורש ספוג יכול להיראות כשורש שבור ) לגבי מיקום השן הקבועה אם יש לה מספיק מקום היא עשויה להתמקם ישר יותר בקשת השיניים, יש לעקוב אחר מידת הצפיפות והתקדמות הבקיעה. בהצלחה.

25/08/2014 | 15:20 | מאת: איתמר

לביתי בת השנתיים לפתע נתפס הפרנולום בין השיניים הקדמיות ואינו משתחרר. מה לעשות?

מקווה שפניתם לבדיקת רופא שיניים לילדים והכל בסדר.

21/08/2014 | 22:31 | מאת: ענבל

ביתי בת שנתיים ועשרה חודשים נפלה על השיניים הקידמיות. אחת נכנסה פנימה לתוך החניכיים בשלמותה, והשניה התעקמה קצת. כל האזור כואב ונפוח. לקחנו אותה באופן מיידי לטיפול שיניים חרום ועשו לה צילום. נאמר לי שהשיניים לא נשברו או ניזוקו, יש לטפל למניעת זיהום כי אחרת יאלצו לעקור את השיניים. היא מטופלת גם באנטיביוטיקה. יש לנו ביקורת עוד שבוע. הרופאה אמרה שהשן שנכנסה תצמח מחדש. האם אכן יש סיכוי לצמיחה מחדש של השן למצבה המקורי? כמה זמן זה יקח? האם יכול שהתעקמה וצמיחתה תהיה עקומה? מה ניתן לעשות בנוסף כדי למנוע זיהום? לא הייתי רוצה להגיע למצב של עקירת השיניים :-( האם זה ישפיע על השיניים הקבועות?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ענבל, שיניים שנדחקו פנימה פעמים רבות בוקעות חזרה, זה יכול לארוך חודשים. נזק לקבועות עלול להתרחש מהחבלה עצמה או מהתפתחות זיהום בחלביות, לכן חשוב לשמור על ניקוי טוב (תמיד) ,כלכלה רכה וחיטוי מקומי סביב השיניים למשך עשרה ימים-שבועיים ולהמשיך להגיע לביקורות כדי לוודא שלא מתפתח זיהום עם הזמן. יכול להיות שהשן החלבית לא תבקע בדיוק למנח המקורי, אך חשוב יותר שתהיה בריאה . בהצלחה. בהצלחה.

17/08/2014 | 21:33 | מאת: אור

שלום רב. ביתי בת 6 ונפלו לה 6 שיניים . בתקופה של 3 חודשים האם זה לא מהר מידי ? תודה

שלום אור, זו התקופה המתאימה להתחלפות החותכות, אין בכך חריג. כדאי שכל ילד ייבדק אחת לחצי שנה אצל רופא השיניים. בהצלחה.

16/08/2014 | 12:38 | מאת: מיכל

לבני בן ה 8 נשברה פינה של השן הנל לפני מספר חודשים. מי מוסמך לטפל בשן מבחינת מראה- האם ניתן להשלים השן באמצעים שונים? המראה של השן השבורה מפריע לבני מאד. איך אני יכולה להגיע לרופא טוב, אף אחד מחבריי אינו מכיר רופא שיניים לילדים. תודה מראש על התשובה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום מיכל, כל חבלה דורשת בדיקה והתייחסות , אם השבר מערב גם את שכבת הדנטין השלמת השן חשובה גם מבחינה רפואית ולא רק אסתטית. כדאי לפנות לרופא שיניים מומחה לילדים. לידיעתך יש ביטוח של משרד החינוך לתלמידים עד גיל 18 (מבטח את הילדים 24 שעות ביממה, גם אם קרה שלא במסגרת לימודית ) הם מפנים לרשימת רופאים באזור המגורים, לרוב מדובר ברופאי שיניים כללים (לא מומחים). בהצלחה.

13/08/2014 | 12:39 | מאת: מאיר

בתי בת ה-4 נפלה לפני כשנה על השיניים הקדמיות כתוצאה מהמכה השיניים התעקמו קצת ושן אחת קבלה גוון אפור (כמובן שביקרנו בזמנו רופא וזה אחד מהמקרים שהוא אמר לנו שיכולים לקרות) האם השיניים הבאות שיצמחו יושפעו מהמכה, האם הבאות יצמחו ללא גוון ?

שלום מאיר, חשוב להמשיך מעקב, כולל צילום לוודא שלא מתפתח זיהום שעלול להשפיע על השן הקבועה . השפעה על הקבועות תלויה בגורמים רבים, על חלקם לא ניתן להשפיע (גורמים בזמן החבלה: עוצמה, כוון, גיל ...) ההשפעות המאוחרות יותר ניתן לאתר מוקדם במעקב טוב. בהצלחה.

09/08/2014 | 18:37 | מאת: מיטל

בתי בת שנה ושבעה חודשים והתחיל לבקוע לה השיניים הטוחנות,שמתי לב שבאחת מהם היא לפני ברקיעה ויש לה שם שטף דם האם זה תופעה נורמלית לפני בקיעת שן טוחנת או לקחת אותה לרופא שיניים?

לקריאה נוספת והעמקה

לום מיטל, התופעה תקינה לגמרי, הרי השן פורצת דרך רקמה ועלולה לגרום לשטפי דם קטנים. בכל מקרה אם טרם נבדקה אצל רופא שיניים מומחה לילדים (דגש על מומחה עם תעודה) , חשוב לגשת, אנו ממליצים על בדיקה ראשונה כבר לקראת גיל שנה. בהצלחה

07/08/2014 | 21:21 | מאת: רינת

היום בבוקר הבן שלי בן 6 פתח את הפקק של משחת השיניים עם השיניים שלו ואח"כ התלונן שכואב לו. מקודם ניסה לאכול תפוח והתחיל לבכות ואמר כואבת לי השן מהבוקר. נגעתי בה והיא מתנדנדת.... וכואבת לו. מדובר על אחת מהשיניים הקידמיות האמצעית למטה האם זה חבלה בשן כתוצאה מהפתיחה או שצרוף מקרים שהשן רק החלה להתנדנד והמקרה פשוט החמיר את הנידנוד. האם יש משהו מיוחד שכדאי לי לשים לב אליו? מה דעתכם?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, אם מדובר בשן חלבית שטרם נשרה זה הגיל המתאים והלחץ שהפעיל רק זרז את הניידות. בכל מקרה כל ילד או מבוגר צריכים להיות במעקב רופא שינים אחת לחצי שנה. בהצלחה.

02/08/2014 | 14:17 | מאת: קרן

בני השובב בן החמש משך בשיניו שמיכה בחוזקה. כעת השן(שן חלב..) מתנדנדת. היה דימום שפסק מבסיס השן בחלק הפנימי. כעת שבת, המוקד סגור ולא מוצאת רופא זמין. עד שהמוקד יפתח מה עלי לעשות...??? הצילו !!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום קרן, הבנתי שנבדקתם ונאמר כי השן החלבית קרובה לנשירה טבעית. גיל 5 הינו גיל צעיר מדי להתחלפות קדמיות עליונות, כדאי לבדוק לעומק. בהצלחה.

01/08/2014 | 10:42 | מאת: יעל

שלום, בני בן שנה וחודש ומזה מספר שבועות אני רואה על 2 השיניים התחתונות שלו פסים שחורים. איך ניתן לטפל? מברשת שיניים כמובן לא מורידה את השחור. האם יש פיתרון? תודה יעל

לקריאה נוספת והעמקה

שלום יעל, מומלץ לגשת לרופא שיניים מומחה לילדים, סיכוי סביר שמדובר בצביעה חיידקית שחורה לא מזיקה. ניתן להסיר במרפאה, יש לשקול את התזמון יחד עם הרופא המטפל.

31/07/2014 | 14:21 | מאת: רינה

יש לי שני ילדים עם חורים בשיני חלב. האחת בת 8 השני בן 6. האם יש צורך לעשות סתימות בשיניים חלביות שגם ככה נושרות בקרוב? האם זה לא פוגע בשיניים הבאות? תודה

שלום רינה, יש לא מעט שיניים חלביות שנושרות רק בגיל 11-13, אי טיפול בהם עד אז עלול לגרום להדבקת השיניים הקבועות שבינתיים מצטרפות, לכאבים , זיהום , איבוד מקום לשיניים הקבועות ועוד... אם דרוש טיפול ,אין להזניח! בהצלחה.

27/07/2014 | 19:30 | מאת: שושנה

שרת הביראות הולכת להפסיק את ההפלרה של מי השתיה. הפלרה של מי השתיה נקבעה על ידי מומחים כמועילה לשיניים במיוחד בקרב ילדים. במיוחד לאור הערות של רופאים ומומחים בתחום לא להפסיק את ההפלרה, ההחלטה שלה נראית לי שגויה. איזה אלטרנטיבות קיימות עכשיו כשלא תהיה הפלרה במים? http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4533097,00.html

לקריאה נוספת והעמקה

שלום שושנה, אכן ההפלרה מועילה לבריאות השיניים. אם תבוטל, יתמקדו בתכשירים לשימוש מקומי במרפאה ובבית.

27/07/2014 | 17:18 | מאת: יפעת

שלום רב, בני הקטן בן שנה פחות שבועיים. לפני כארבעה חודשים בקעה לו שן ראשונה - חותכת תחתונה. כעבור עוד שלושה שבועות בקעה שכנתה. ומאז - כלום, אין אפילו סימן לשן. בשבועיים האחרונים הוא נושך יותר מהרגיל, אבל לא בצבצה אף שן נוספת. האם הבקיעה האיטית היא בגבולות הסביר, או שיש מקום לבדוק? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, המהלך נשמע תקין. מומלץ לגשת לבדיקה שגרתית ראשונה . בהצלחה.

23/07/2014 | 17:07 | מאת: יעל .ב

הבן שלי בן שנה ושבע בוכה מידי פעם שמתחיל לאכול ולעיתים גם ששותה ובוכה ממש ותופס את האזור שליד האוזן איפה שהשיניים הטוחנות וממש בוכה מה זה יכול להיות חורים בגיל כזה???

שלום יעל, מגיל שנה מומלץ להיבדק אצל רופא שיניים מומחה לילדים. גם בגיל זה ייתכנו חורים , מצד שני ייתכן שמדובר בשן שבוקעת, פצע או אף כאב מהאוזן עצמה (נבדק על ידי רופא ילדים?) בהצלחה.

23/07/2014 | 13:33 | מאת: דניאל

שלום רב! שן המלתעה השנייה שלי למעלה בצד ימין (אני לא יודע אם היא חלבית או בשרית). מתחתיה אני רואה משהו לבן ואני לא יודע אם מדובר בעצם החניכיים (אני חושש שיש לי נסיגת חניכיים באזור הזה) או שן מלתעה בשרית. יכול להיות שמדובר בשן בשרית שצומחת רק עכשיו?

23/07/2014 | 13:33 | מאת: דניאל

שלום רב! שן המלתעה השנייה שלי למעלה בצד ימין (אני לא יודע אם היא חלבית או בשרית). מתחתיה אני רואה משהו לבן ואני לא יודע אם מדובר בעצם החניכיים (אני חושש שיש לי נסיגת חניכיים באזור הזה) או שן מלתעה בשרית. יכול להיות שמדובר בשן בשרית שצומחת רק עכשיו?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום דניאל, לא ניתן לאבחן ללא בדיקה, כדאי לגשת לברר. כעקרון השיניים מסיימות להתחלף בגיל 11-13.איחור כה גדול נדיר לכן לא סביר שמדובר בשן שבוקעת. בהצלחה.

22/07/2014 | 22:58 | מאת: חן

שלום רב אני בחודש שמיני ובשבועות האחרונים שמתי לב לכתמים לבנים שהופיעו לי על השיניים.... האם קשור להריון? לחוסר סידן (שחסר לי בדם)? איך ניתן לעצור את ההתפשטות? ממה נובע? ואיך ניתן לתקן? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום חן, שינויים בשן שכבר בקעה ונמצאת בחלל הפה נובעים מסיבות מקומיות ולא ממחסור סידן בדם. כדי לאבחן עלייך לגשת לבדיקה ותשאול מקיף. בבדיקה יבחנו את מיקום, כמות , היקף ומאפייני הכתמים יתשאלו אותך לגבי הרגלי תזונה (לדוג' תדירות משקאות תוססים או חומציים) הרגלי ההיגיינה וכמו כן האם הסובלת מהקאות בהריון לפי האבחנה , תקבלי הדרכה לגבי ההמשך. בהצלחה.

20/07/2014 | 10:12 | מאת: עדי

לביתי בת ה- 6.5 מתנדנדת שן ראשונה ומאחריה החלה לגדול שן חדשה. נראה כי השן החדשה לא גדלה במקום. האם צריך לעקור את השן המתנדנדת כדי לפנות מקום לחדשה או לחכות שתיפול לבד?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום עדי, אם מדובר בשן תחתונה והיא מתנדנדת , אפשר להמתין מעט. כדאי להיות במעקב רופא שיניים. בהצלחה.

21/07/2014 | 15:58 | מאת: עדי

20/07/2014 | 10:09 | מאת: עדי

20/07/2014 | 08:39 | מאת: שני

שלום, בני בן שנה וארבעה חודשים. השן הקדמית למעלה יצאה פגומה וחסר לה אמייל. הסוף שלה נראה שבור וצהוב. אנחנו שומרים על הגיינת שיניים ומצחצחים לו פעמיים ביום. הוא לא אוכל בלילות כבר מאז שהיה בן כמה חודשים. יש לו היסטוריה רפואית שכללה כמה הרדמות מלאות וטיפול אנטיביוטי כאשר היה בן מספר ימים, ייתכן שעובדה זו גרמה ליציאת השן הפגומה. הוא נבדק אצל רופאת שיניים בגיל שנה שאמרה שכרגע הכל תקין ושנחזור לביקורת בעוד שנה. רציתי לדעת האם יש משהו שניתן לעשות מבחינה אסטתית בשן שחלב שכן כפי שציינתי השן היא קדמית, נראית שבורה וצהובה בקצה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום שני, סביר מאוד להניח שמקור הפגיעה ההתפתחותית קשור להרדמות שעבר, ניתן לבצע שחזור או כתר לבן על פי הצורך, ממליצה לגשת לרופא שיניים מומחה לילדים לשקול את הצורך הטיפולי והתזמון. בהצלחה.

17/07/2014 | 21:27 | מאת: ישראל

שלום וברכה.יש לי ילד בכיתה ב' שצריך לעשות לו 3סתימות בשיניים שקרובות אחת לשניה וכנראה שהד"ר יעשה 3 סתימות הכל בטיפול אחד,זה אומר זמן רב עם גז הצחוק.לא מסוכןן חשיפה ממושכת לגז צחוק? ומדוע בסיום הטיפול מזרימים עוד מספר דקות חמצן? היום היינו בטיפול ובדיוק לקראת הסוף היתה אזעקה ורצנו למרחב מוגן ורציתי לדעת אם יכול להיות שהוא לא קיבל מספיק חמצן בסוף הטיפול עם גז הצחוק ומה ההשלכות תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ישראל, אין צורך לדאוג, טיפול מעט ממושך יותר לא גורם נזק. הזרמת החמצן בסוף הטיפול "שוטפת" את גז הצחוק החוצה תוך זמן קצר ,זה נעשה כדי שמטופל לא יקום כאשר עדיין נמצא בהשפעה כלשהי של גז הצחוק . בכל מקרה גם כשמפסיקים את הגז ונושמים אויר חדר רגיל תוך הגז יוצא החוצה (רק שלוקח קצת יותר זמן, סביר שמדובר בענין של עוד מספר דקות....) בהצלחה.

17/07/2014 | 21:21 | מאת: נורית

יש לי ילדה בת 6.5 שגילו לה 7 (!) חורים בשיניים, חור אחד כבר לסתימת שורש. היא לא אוכלת הרבה ממתקים ואנו מקפידים על צחצוח שיניים. איך ייתכן שתוך בערך שנתיים צצו כל החורים? האם גנטיקה? מה לעשות?? (היינו בבקורת לפני שנה וחצי-שנתיים והכל היה בסדר). יש לה אחות תאומה בלי שום חור.....

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, ראשית בשיני חלב חורים מתקדמים במהירות רבה ולכן חשוב להיבדק לפחות כל חצי שנה. שנית, מאוד יכול להיות שהחורים אצל בתך הם בצידי השיניים (בקיר השן הפונה לשן הסמוכה) אם לא בוצעו צילומי רנטגן בעבר , לא ניתן היה לזהות מוקדים התחלתיים... בהצלחה.

16/07/2014 | 19:21 | מאת: ליאור

בני בן כמעט שנתיים ובשבוע האחרון ראיתי שעומדת לבקוע שן טוחנת למטה. היום בזמן הארוחה התלונן שכואב לו בפה והצביע על המקום והבחנתי כי יש שם נקודת דם. האם זה נורמלי? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ליאור, כיוון ששן פורצת דרך רקמה, ייתכן שטף דם מקומי קטן. בהצלחה.

16/07/2014 | 12:39 | מאת: דקלה

שלום, לבני בן השש וחצי בקעה שן בשר ממש מאחורי שן החלב ועכשיו רק התחילה להתנדנד... מדובר בשן קידמית בלסת התחתונה מה הגישה הרפואית? לעקור את שן החלב? לא יהיה מנוס מיישור שיניים בעתיד? או שהלשון לאט לאט תדחוף את השן? תודה!

שלום דקלה, בלסת התחתונה אין צורך למהר, אם השן החלבית מתנדנדת יותר ויותר והסיכוי שתנשור לבד גבוה, ממתינים. אם השן יציבה והקבועה מתקדמת בבקיעה מתערבים. כך או כך כאשר מתפנה המקום , השן הקבועה תידחף עם הלשון קדימה. כדאי להיות במעקב רופא שינים. בהצלחה.