פורום רפואת שיניים לילדים

3456 הודעות
3201 תשובות מומחה

מנהלי פורום רפואת שיניים לילדים

13/08/2014 | 12:39 | מאת: מאיר

בתי בת ה-4 נפלה לפני כשנה על השיניים הקדמיות כתוצאה מהמכה השיניים התעקמו קצת ושן אחת קבלה גוון אפור (כמובן שביקרנו בזמנו רופא וזה אחד מהמקרים שהוא אמר לנו שיכולים לקרות) האם השיניים הבאות שיצמחו יושפעו מהמכה, האם הבאות יצמחו ללא גוון ?

שלום מאיר, חשוב להמשיך מעקב, כולל צילום לוודא שלא מתפתח זיהום שעלול להשפיע על השן הקבועה . השפעה על הקבועות תלויה בגורמים רבים, על חלקם לא ניתן להשפיע (גורמים בזמן החבלה: עוצמה, כוון, גיל ...) ההשפעות המאוחרות יותר ניתן לאתר מוקדם במעקב טוב. בהצלחה.

09/08/2014 | 18:37 | מאת: מיטל

בתי בת שנה ושבעה חודשים והתחיל לבקוע לה השיניים הטוחנות,שמתי לב שבאחת מהם היא לפני ברקיעה ויש לה שם שטף דם האם זה תופעה נורמלית לפני בקיעת שן טוחנת או לקחת אותה לרופא שיניים?

לקריאה נוספת והעמקה

לום מיטל, התופעה תקינה לגמרי, הרי השן פורצת דרך רקמה ועלולה לגרום לשטפי דם קטנים. בכל מקרה אם טרם נבדקה אצל רופא שיניים מומחה לילדים (דגש על מומחה עם תעודה) , חשוב לגשת, אנו ממליצים על בדיקה ראשונה כבר לקראת גיל שנה. בהצלחה

07/08/2014 | 21:21 | מאת: רינת

היום בבוקר הבן שלי בן 6 פתח את הפקק של משחת השיניים עם השיניים שלו ואח"כ התלונן שכואב לו. מקודם ניסה לאכול תפוח והתחיל לבכות ואמר כואבת לי השן מהבוקר. נגעתי בה והיא מתנדנדת.... וכואבת לו. מדובר על אחת מהשיניים הקידמיות האמצעית למטה האם זה חבלה בשן כתוצאה מהפתיחה או שצרוף מקרים שהשן רק החלה להתנדנד והמקרה פשוט החמיר את הנידנוד. האם יש משהו מיוחד שכדאי לי לשים לב אליו? מה דעתכם?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, אם מדובר בשן חלבית שטרם נשרה זה הגיל המתאים והלחץ שהפעיל רק זרז את הניידות. בכל מקרה כל ילד או מבוגר צריכים להיות במעקב רופא שינים אחת לחצי שנה. בהצלחה.

בני השובב בן החמש משך בשיניו שמיכה בחוזקה. כעת השן(שן חלב..) מתנדנדת. היה דימום שפסק מבסיס השן בחלק הפנימי. כעת שבת, המוקד סגור ולא מוצאת רופא זמין. עד שהמוקד יפתח מה עלי לעשות...??? הצילו !!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום קרן, הבנתי שנבדקתם ונאמר כי השן החלבית קרובה לנשירה טבעית. גיל 5 הינו גיל צעיר מדי להתחלפות קדמיות עליונות, כדאי לבדוק לעומק. בהצלחה.

01/08/2014 | 10:42 | מאת: יעל

שלום, בני בן שנה וחודש ומזה מספר שבועות אני רואה על 2 השיניים התחתונות שלו פסים שחורים. איך ניתן לטפל? מברשת שיניים כמובן לא מורידה את השחור. האם יש פיתרון? תודה יעל

לקריאה נוספת והעמקה

שלום יעל, מומלץ לגשת לרופא שיניים מומחה לילדים, סיכוי סביר שמדובר בצביעה חיידקית שחורה לא מזיקה. ניתן להסיר במרפאה, יש לשקול את התזמון יחד עם הרופא המטפל.

31/07/2014 | 14:21 | מאת: רינה

יש לי שני ילדים עם חורים בשיני חלב. האחת בת 8 השני בן 6. האם יש צורך לעשות סתימות בשיניים חלביות שגם ככה נושרות בקרוב? האם זה לא פוגע בשיניים הבאות? תודה

שלום רינה, יש לא מעט שיניים חלביות שנושרות רק בגיל 11-13, אי טיפול בהם עד אז עלול לגרום להדבקת השיניים הקבועות שבינתיים מצטרפות, לכאבים , זיהום , איבוד מקום לשיניים הקבועות ועוד... אם דרוש טיפול ,אין להזניח! בהצלחה.

27/07/2014 | 19:30 | מאת: שושנה

שרת הביראות הולכת להפסיק את ההפלרה של מי השתיה. הפלרה של מי השתיה נקבעה על ידי מומחים כמועילה לשיניים במיוחד בקרב ילדים. במיוחד לאור הערות של רופאים ומומחים בתחום לא להפסיק את ההפלרה, ההחלטה שלה נראית לי שגויה. איזה אלטרנטיבות קיימות עכשיו כשלא תהיה הפלרה במים? http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4533097,00.html

לקריאה נוספת והעמקה

שלום שושנה, אכן ההפלרה מועילה לבריאות השיניים. אם תבוטל, יתמקדו בתכשירים לשימוש מקומי במרפאה ובבית.

27/07/2014 | 17:18 | מאת: יפעת

שלום רב, בני הקטן בן שנה פחות שבועיים. לפני כארבעה חודשים בקעה לו שן ראשונה - חותכת תחתונה. כעבור עוד שלושה שבועות בקעה שכנתה. ומאז - כלום, אין אפילו סימן לשן. בשבועיים האחרונים הוא נושך יותר מהרגיל, אבל לא בצבצה אף שן נוספת. האם הבקיעה האיטית היא בגבולות הסביר, או שיש מקום לבדוק? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, המהלך נשמע תקין. מומלץ לגשת לבדיקה שגרתית ראשונה . בהצלחה.

23/07/2014 | 17:07 | מאת: יעל .ב

הבן שלי בן שנה ושבע בוכה מידי פעם שמתחיל לאכול ולעיתים גם ששותה ובוכה ממש ותופס את האזור שליד האוזן איפה שהשיניים הטוחנות וממש בוכה מה זה יכול להיות חורים בגיל כזה???

שלום יעל, מגיל שנה מומלץ להיבדק אצל רופא שיניים מומחה לילדים. גם בגיל זה ייתכנו חורים , מצד שני ייתכן שמדובר בשן שבוקעת, פצע או אף כאב מהאוזן עצמה (נבדק על ידי רופא ילדים?) בהצלחה.

23/07/2014 | 13:33 | מאת: דניאל

שלום רב! שן המלתעה השנייה שלי למעלה בצד ימין (אני לא יודע אם היא חלבית או בשרית). מתחתיה אני רואה משהו לבן ואני לא יודע אם מדובר בעצם החניכיים (אני חושש שיש לי נסיגת חניכיים באזור הזה) או שן מלתעה בשרית. יכול להיות שמדובר בשן בשרית שצומחת רק עכשיו?

23/07/2014 | 13:33 | מאת: דניאל

שלום רב! שן המלתעה השנייה שלי למעלה בצד ימין (אני לא יודע אם היא חלבית או בשרית). מתחתיה אני רואה משהו לבן ואני לא יודע אם מדובר בעצם החניכיים (אני חושש שיש לי נסיגת חניכיים באזור הזה) או שן מלתעה בשרית. יכול להיות שמדובר בשן בשרית שצומחת רק עכשיו?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום דניאל, לא ניתן לאבחן ללא בדיקה, כדאי לגשת לברר. כעקרון השיניים מסיימות להתחלף בגיל 11-13.איחור כה גדול נדיר לכן לא סביר שמדובר בשן שבוקעת. בהצלחה.

22/07/2014 | 22:58 | מאת: חן

שלום רב אני בחודש שמיני ובשבועות האחרונים שמתי לב לכתמים לבנים שהופיעו לי על השיניים.... האם קשור להריון? לחוסר סידן (שחסר לי בדם)? איך ניתן לעצור את ההתפשטות? ממה נובע? ואיך ניתן לתקן? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום חן, שינויים בשן שכבר בקעה ונמצאת בחלל הפה נובעים מסיבות מקומיות ולא ממחסור סידן בדם. כדי לאבחן עלייך לגשת לבדיקה ותשאול מקיף. בבדיקה יבחנו את מיקום, כמות , היקף ומאפייני הכתמים יתשאלו אותך לגבי הרגלי תזונה (לדוג' תדירות משקאות תוססים או חומציים) הרגלי ההיגיינה וכמו כן האם הסובלת מהקאות בהריון לפי האבחנה , תקבלי הדרכה לגבי ההמשך. בהצלחה.

20/07/2014 | 10:12 | מאת: עדי

לביתי בת ה- 6.5 מתנדנדת שן ראשונה ומאחריה החלה לגדול שן חדשה. נראה כי השן החדשה לא גדלה במקום. האם צריך לעקור את השן המתנדנדת כדי לפנות מקום לחדשה או לחכות שתיפול לבד?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום עדי, אם מדובר בשן תחתונה והיא מתנדנדת , אפשר להמתין מעט. כדאי להיות במעקב רופא שיניים. בהצלחה.

21/07/2014 | 15:58 | מאת: עדי

20/07/2014 | 10:09 | מאת: עדי

20/07/2014 | 08:39 | מאת: שני

שלום, בני בן שנה וארבעה חודשים. השן הקדמית למעלה יצאה פגומה וחסר לה אמייל. הסוף שלה נראה שבור וצהוב. אנחנו שומרים על הגיינת שיניים ומצחצחים לו פעמיים ביום. הוא לא אוכל בלילות כבר מאז שהיה בן כמה חודשים. יש לו היסטוריה רפואית שכללה כמה הרדמות מלאות וטיפול אנטיביוטי כאשר היה בן מספר ימים, ייתכן שעובדה זו גרמה ליציאת השן הפגומה. הוא נבדק אצל רופאת שיניים בגיל שנה שאמרה שכרגע הכל תקין ושנחזור לביקורת בעוד שנה. רציתי לדעת האם יש משהו שניתן לעשות מבחינה אסטתית בשן שחלב שכן כפי שציינתי השן היא קדמית, נראית שבורה וצהובה בקצה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום שני, סביר מאוד להניח שמקור הפגיעה ההתפתחותית קשור להרדמות שעבר, ניתן לבצע שחזור או כתר לבן על פי הצורך, ממליצה לגשת לרופא שיניים מומחה לילדים לשקול את הצורך הטיפולי והתזמון. בהצלחה.

17/07/2014 | 21:27 | מאת: ישראל

שלום וברכה.יש לי ילד בכיתה ב' שצריך לעשות לו 3סתימות בשיניים שקרובות אחת לשניה וכנראה שהד"ר יעשה 3 סתימות הכל בטיפול אחד,זה אומר זמן רב עם גז הצחוק.לא מסוכןן חשיפה ממושכת לגז צחוק? ומדוע בסיום הטיפול מזרימים עוד מספר דקות חמצן? היום היינו בטיפול ובדיוק לקראת הסוף היתה אזעקה ורצנו למרחב מוגן ורציתי לדעת אם יכול להיות שהוא לא קיבל מספיק חמצן בסוף הטיפול עם גז הצחוק ומה ההשלכות תודה!

שלום ישראל, אין צורך לדאוג, טיפול מעט ממושך יותר לא גורם נזק. הזרמת החמצן בסוף הטיפול "שוטפת" את גז הצחוק החוצה תוך זמן קצר ,זה נעשה כדי שמטופל לא יקום כאשר עדיין נמצא בהשפעה כלשהי של גז הצחוק . בכל מקרה גם כשמפסיקים את הגז ונושמים אויר חדר רגיל תוך הגז יוצא החוצה (רק שלוקח קצת יותר זמן, סביר שמדובר בענין של עוד מספר דקות....) בהצלחה.

17/07/2014 | 21:21 | מאת: נורית

יש לי ילדה בת 6.5 שגילו לה 7 (!) חורים בשיניים, חור אחד כבר לסתימת שורש. היא לא אוכלת הרבה ממתקים ואנו מקפידים על צחצוח שיניים. איך ייתכן שתוך בערך שנתיים צצו כל החורים? האם גנטיקה? מה לעשות?? (היינו בבקורת לפני שנה וחצי-שנתיים והכל היה בסדר). יש לה אחות תאומה בלי שום חור.....

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, ראשית בשיני חלב חורים מתקדמים במהירות רבה ולכן חשוב להיבדק לפחות כל חצי שנה. שנית, מאוד יכול להיות שהחורים אצל בתך הם בצידי השיניים (בקיר השן הפונה לשן הסמוכה) אם לא בוצעו צילומי רנטגן בעבר , לא ניתן היה לזהות מוקדים התחלתיים... בהצלחה.

16/07/2014 | 19:21 | מאת: ליאור

בני בן כמעט שנתיים ובשבוע האחרון ראיתי שעומדת לבקוע שן טוחנת למטה. היום בזמן הארוחה התלונן שכואב לו בפה והצביע על המקום והבחנתי כי יש שם נקודת דם. האם זה נורמלי? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ליאור, כיוון ששן פורצת דרך רקמה, ייתכן שטף דם מקומי קטן. בהצלחה.

16/07/2014 | 12:39 | מאת: דקלה

שלום, לבני בן השש וחצי בקעה שן בשר ממש מאחורי שן החלב ועכשיו רק התחילה להתנדנד... מדובר בשן קידמית בלסת התחתונה מה הגישה הרפואית? לעקור את שן החלב? לא יהיה מנוס מיישור שיניים בעתיד? או שהלשון לאט לאט תדחוף את השן? תודה!

שלום דקלה, בלסת התחתונה אין צורך למהר, אם השן החלבית מתנדנדת יותר ויותר והסיכוי שתנשור לבד גבוה, ממתינים. אם השן יציבה והקבועה מתקדמת בבקיעה מתערבים. כך או כך כאשר מתפנה המקום , השן הקבועה תידחף עם הלשון קדימה. כדאי להיות במעקב רופא שינים. בהצלחה.

שלום רב, האם יש בכלל קשר בין נשירת השיניים לבין הטיפול בהורומן גדילה (גנוטרופין)? אורטודנט הפנה לצילום פנורמי, שגילה "מעט מאוד מקום" לכל השיניים, כי הלסת עדיין צרה ולא גדולה מספיק. והציע להיוועץ במומחה לתחום - אך לא ידע למי להפנות. האנדוקרינולוגית המטפלת חיזקה את ההמלצה, אבל גם היא לא הכירה אף אחד שמתמחה בעניין. השבוע, רופאת השיניים של הילדה הסבה את תשומת ליבנו לכך, שקצב נשירת שיני החלב - מהיר מדי... תודה מראש על כל טיפ/הפניה/הדרכה בנושא :) אגב, הטיפול ההורמונלי נמשך מזה כשנתיים והמעקב הרפואי מלמד שהוא אפקטיבי ותקין.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, ככל הנראה קיים קשר (יש מאמרים שמראים שחסר בהורמון גדילה מתבטא בעכוב התפתחות ונשירה ואילו מאמר שבדק מתן הורמון גדילה מראה על האצה בהתפתחות השיניים) ממליצה להגיע לייעוץ אצל פרופ' אייזנבוד , אורתודונט ומנהל היחידה למומי פנים מולדים ברמב"ם. בהצלחה.

תעוד רפואי כלשהו (אם כן - איזה?) והאם הייעוץ הזה מוכר ע"י הביטוח המושלם של קופ"ח כללית? תודה מראש

16/07/2014 | 10:35 | מאת: אמא

איך יודעים שמתחיל לצמוח שיניים? פעוט בן 5 חודשים.... כל החניכיים שלו לבנות היינו אצל רופא ילדים ואמרה שיכול לצאת היום עוד שבוע או בעוד חודש... נורא עצבני תמיד מחפש מה להכניס לפה ולשפשף בחניכיים... הרופא הביאה משפחת טיי-ג'ל וזה ממש לא עוזר איך אני יכולה לדעת שזה אכן שיניים? ואיך להקל עליו ?

שלום, נשכנים (ישנם כאלה שניתן לקרר) יכולים לסייע, עדיף לא להשתמש בחומרים מקומיים הרוב נבלע ולא בהכרח עוזר. תיזמון מדויק של בקיעה לא ניתן לדעת. בהצלחה.

13/07/2014 | 23:56 | מאת: רחלי

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רחלי, קיטוע מוך השן = הסרה/ קטיעה של רקמת השורש (מוך השן) הנמצאת בכותרת , תוך השארת רקמת המוך שבתוך השורשים עצמם. טיפול זה מבוצע כאשר נגע העששת הגיע לעומק השן עד רקמת המוך וללא כל עדות לדלקת בלתי הפיכה (זאת אומרת שלא היו כאבים /נפיחות/ מוגלה/ דלקת בצילום וכו...) ושהשן מגיבה בצורה טובה בטיפול עצמו. בהצלחה.

13/07/2014 | 19:43 | מאת: דנה

שלום רב, בתי בת 3.5. באופן כללי יש לה בעיה עם מרקמים נוזליים בפה (לא לוקחת תרופות ושותה רק מים). לא מוכנה בשום אופן לצחצח עם משחה. הדרך היחידה לצחצח שיניים עם משחה זה בכח. וזאת סאגה שנמשכת זמן רב. השאלה היא - כמה חשוב זה לצחצח עם משחה בגיל הזה? מה המשמעות של צחצוח בלי משחה? האם אפשר פשוט לוותר על זה ולנסות בעוד שנה? תודה!!!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום דנה, ראשית, מצויין ששותה רק מים, הלוואי כך היו כולם. השימוש במשחת השיניים הכרחי שכן הפלואוריד שבה מספק הגנה כנגד מחלת העששת (חורים בשיניים) כדי לנסות להתגבר על הקושי שלכם מציעה לשתף אותה בבחירת המשחה, לנסות ולטעום כמה משחות ושהיא תבחר את זו שהכי מתאימה לה. כמובן שתתנו לה לבחור רק ממשחות שמתאימות לגילה (2-6 שנים) שכן הרכוז של 500ppm פלואוריד מותאם לילדים צעירים. יש גם להקפיד על כמות קטנה של משחה (לא יותר מאפון) הייתי מנסה לחלק את הצחצוח לאיזורים, לשים כל פעם מעט מאד משחה (חלק מהאפון) ולתת לה הפסקה קלה ליריקה (ככל שיכולה בגילה) אמנם הצחצוח ייקח קצת יותר מ2 דקות, אך חשוב שיבוצע (ביחוד לפני שנת הלילה ) ובחוויה טובה. בהצלחה, אשמח לעדכון

13/07/2014 | 02:00 | מאת: יעל

שלום לפורום.היינו אצל רופא שיניים של כללית סמייל ואבחנו לילד שלי (הוא בכיתה ב')3 סתימות והמליצו על אטימה אבל רק בשתי שיניים כפי שהבנתי (בניבים אני חושבת). השאלה שלי היא 1) מה זה בכלל אטימה. 2) למה רק על שתי שיניים ולא על כולן. 3) האם זה דורש גז צחוק?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום יעל, איטום חריצים אינו מבוצע בניבים אלא בשיניים אחוריות (בד"כ טוחנות) שיש להם משטח שעליו אנו לועסים , במשטח הזה יש חריצים, כאשר הם עמוקים , מזון (דביק) עלול להיתפס בעומק החריץ , לא תמיד המברשת מצליחה לנקות היטב ואז יש פוטנציאל של התפתחות חור (מוקד עששת) מ"גג השן". האיטום יוצר שכבת מגן מבודדת על החריצים ומפחיתה סיכון של התפתחות עששת. מניחה שהציעו לכם איטום בטוחנות קבועות שבקעו, כנראה בקעו רק 2 מתוך ה4 , לשלב שבו ניתן כבר לבצע את האיטום . גז צחוק משמש להרגעה, הצורך בו תלוי במידת שיתוף הפעולה של הילד ,בסבלנות שלו לשבת על הכסא, גז צחוק יכול לסייע גם לילד שיש לו רפלקס הקאה מפותח. אין לגז צחוק קשר ישיר לטיפול שיניים כלשהו ,אלא נועד להקל על חווית הטיפול. בהצלחה.

13/07/2014 | 01:46 | מאת: קתרין

יש לי ילד בן 6 שיצא לו עיגול מוגלה מעל החניכיים (צד שמאל למעלה). בדיקה בקופת חולים העלתה שצריך לעקור את השן, כי יש בה חור גדול שדורש טיפול שורש. וכיוון שמדובר בשן חלב הומלץ לעקור ולשים שומר מקום. אני ממש לא בעד לעקור ולהמתין בלי שן עד גיל 11 (בו צומחת השן החדשה). מה דעתך? האם ניתן לבצע לילד טיפול שורש? מה עדיף - טיפול שורש ושימור שן עד שתיפול עצמאית או עקירה? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום קתרין, לא תמיד ניתן לבצע טיפול שורש ( צריך לראות מה מצב השורשים אם אינם ספוגים בגלל הדלקת, היקף הנזק של העצם הנראה בצילום ועוד...) בד"כ כאשר כבר רואים מוגלה בחניכיים מדובר בדלקת יחסית נרחבת במצב זה לא בטוח שטיפול שורש (אם בכלל אפשרי לפי מצב השורשים יפתור את הבעיה) אם אינכם בטוחים בטיפול שהוצע , ניתן לגשת לחוות דעת שניה אצל רופא שיניים מומחה לילדים (עם הצילום) בהצלחה.

11/07/2014 | 23:11 | מאת: אנונימית בת 14

שלום,אני בת 14(אין שיניים חלביות) לפני כמה דקות דיברתי עם מישהו בסקייפ דרך הטאבלט שכבתי על המיטה והחזקתי עם הידיים למעלה את הטאבלאט ואז הסתובבתי טיפה והטאבלט החליק מהיידים ונפל לי על השן,לא ירד לי דם,השן כאבה,הוא נפל על השן הימנית משתי השיניים הקדמיות,אכלתי גלידה קרה בשביל להקל על הכאב,הוא עבר,נגעתי בשן והרגשתי טיפה שהיא זזה,כשאני נוגעת בה למעלה זה כואב,עשיתי יישור שיניים ויש לי פלטה,שמתי את הפלטה העליונה,יכול להיות מצב שהנידנוד יעבור?הוא קל..אם כן תוך כמה זמן?אם לא..איזה טיפול יעשו לי?ישימו לי שן חלופית?בצבע של השיניים שלי?היא תבלוט?בבקשה אני ממש מפוחדת..אני צריכה עזרה...

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, חשוב ללכת להיבדק בהקדם, לצלם ולעקוב. יש לעדכן גם את האורתודנט , על מנת שיימנע כעת לחץ על השן. הקפידי על מזון רך במשך שבועיים וניקיון קפדני, בעיקר סביב שן זו. לרוב השן מתייצבת, אך המעקב חשוב! בהצלחה.

11/07/2014 | 17:03 | מאת: מיכל

שלום דוקטור, לפני מספר שבועות ראיתי חורים רציניים בשיניו הקדמיות של בני בן ה 4.5. ניגשנו לכללית לסמייל והרופאה אפילו לא עשתה צילום. היא טענה שאת הצילום היא תעשה במפגש הבא כשכבר תתן גז צחוק ותתחיל בטיפול. כל זה בחצי שעה. נראה לי ממש לא הגיוני. מספר שאלות: 1. האם חור רציני בשיני החלב יכול להזיק גם לשורש של שיני הבשר שמתחתיו? 2. מה אומר טיפול שורש בשיני חלב? 3. כמה סתימות הגיוני לבצע בילד במחצית השעה? 4. האם הכרחי לתת לו גז צחוק? 5. האם כדאי לשלם אלפי שקלים לרופא פרטי לטיפול בשיני חלב שבטח יפלו עוד מספר שנים בודדות? המון תודה ומצטערת על ההצפה בשאלות, אמא מודאגת ומלאה ברגשות אשמה על הטיפול המאוחר :-)

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, 1. דלקת בשורש שן חלבית עלולה להתפשט לגרום לזיהום ולהזיק לשן הקבועה המתפתחת בסמוך (ככל שהחור יותר עמוק יש יותר סיכוי שהחיידקים גרמו נזק לשורש) 2. יש 2 סוגים של טיפול במוך השן (רקמת השורש), תלוי במצב לפי האבחנה ( בבדיקה ובצילום ובממצאים במהלך הטיפול) תצטרכי לקבל מידע מהרופאה המטפלת 3. אי אפשר לענות על השאלה, תלוי בהיקף הסתימות, בשיתוף הפעולה של הילד, ברופא ועוד... 4. גז צחוק אינו תחליף להרדמה מקומית הוא מסייע לקבל הרגעה קלה ואיבוד תחושת זמן שכן לילד צעיר לא תמיד יש סבלנות לשבת חצי שעה... האם הכרחי תלוי בילד, בטיפול , ברופא.... 5.ראשית חשוב לדעת ששיניים קדמיות עליונות מתחלפות בגיל 7-8, האחוריות מתחלפות עד גיל 13. חשוב שהטיפול ייעשה על ידי רופא מקצועי ומיומן בטיפול בילדים (רצוי מאד מומחה עם תעודת מומחה) בכדי שהטיפול יהיה בחוויה רגשית טובה (טראומה רגשית לא חולפת עם נשירת שיני החלב) ושהטיפול יהיה איכותי, זה ענין בריאותי !. בהצלחה.

12/07/2014 | 16:17 | מאת: מיכל

תודה דוקטור על התשובה המקיפה. רוצה רק להבין. כאשר את כותבת כי הדלקת יכולה לעבור לשורש השן הקבועה המתפתחת בסמוך... בהנחה שהשן הקבועה טרם מתפתחת, האם הסיכוי לפגיעה קטן יותר כמובן? תודה שוב. מיכל

ראשית אתקן ,דלקת בשורש שן חלבית עלולה לפגוע בהתפתחות השן הקבועה (בד"כ דווקא בכותרת של הקבועה שהיא זו שקרובה יותר) רבות מהשיניים הקבועות מתחילות להתפתח כבר סביב גיל הלידה ,הן בוקעות שנים מאוחר יותר, כאשר התפתחה הכותרת וחלק מהשורש שלהן. ככל שגיל הילד צעיר יותר השלב ההתפתחותי של השן הקבועה צעיר יותר ולכן השן רגישה יותר לנזק . בטיפול טוב ובמעקב טוב לאחר הטיפול לא אמור להיות נזק לקבועות. בהצלחה.

האם ייתכן מצב שלא תצמח השן כתוצאה מתסמונת מולדת? או אם צמחה שנולד, זה מחייב שתצמח גם השן הקבועה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רן, ראשית מגיל שנה כדאי שכל ילד יהיה במעקב אצל רופא שיניים אחת לחצי שנה. אם שן קבועה לא בוקעת כאשר עברה חצי שנה מהנשירה של הקודמת יש לברר את הסיבה.. יש מצבים של חסר שיניים מולד, לא בהכרח מדובר בכך. אין צורך לדאוג ללא בדיקה מסודרת. בהצלחה.

שיניים חלביות היו כולם ורק כעת לאחר הנפילה (גיל 7.3), השן לא גודלת.

07/07/2014 | 15:16 | מאת: מירי

בתי בת 6.5, בבדיקה שגרתית אצל רופא השיניים נאמר לי ע"י הרופא ששיניים שאמורות לבקוע בגיל 9 כבר בקעו אצל הבת שלי וכי הדבר יכול להעיד על בעיה הורמונלית. שאלתי היא האם זה מצב שכיח? האם יש מקום לדאגה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום מירי, לא תמיד מדובר אכן בבעיה הורמונלית, שכן לא תמיד גיל השיניים (גיל דנטלי) חופף בדיוק את הגיל הפיזיולוגי (גדילה כללית של הגוף), אך חשוב לבדוק ולברר. אם אכן מקדימה את זמנה הורמונלית כל ההתפתחות המינית עלולה להקדים וגם מיצוי הגדילה לגובה עלול להיות מושפע לרעה. אז מה עושים? יש לבקש מרופא המשפחה/ילדים הפנייה לאנדוקרינולוג (בד"כ עושים בדיקות דם וצילום כף יד) האנדוקרינולג יתן תשובה ופתרונות על פי הצורך. בהצלחה. נשמח לעדכון.

06/07/2014 | 14:16 | מאת: אופק

אני בת 16 ולפני כחצי שנה עשו לי צילום פנורמי בעקבות צמיחת שיני בינה ושן בינה אחת יצאה במלואה בצד שמאל למטה אך הרופאה אמרה ששלוש השיניים האחרות כלואות וכשיתחילו לצמוח יהיה צורך בעקירה כירורגית. לפני כשבוע וחצי הופיע לי פצע בצד ימין למטה, במיקום של השן בינה. הפצע הוא כמו מין בור כואב ואדום ומדמם. איני רואה שן באזור. מזה ? האם זה פצע או השן בינה? האזור מאוד כואב מהפצע.מה לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אופק, כאשר מופיעה בעייה כדאי לגשת לרופאה שתבדוק ותתן לך אבחנה נכונה ופתרונות להקלה בטווח המיידי ובטווח הארוך. יכול להיות (כמובן שצריך לבדוק) ששן הבינה מתחילה לבצבץ ואז נוצר כיס של חניכיים שנכנסים אליו שאריות מזון וחיידקים ומתפתחת דלקת מקומית שעלולה להציק מאד. אם זה המצב בשלב ראשון חשוב לנקות היטב ולחטא (הרופאה תתן לך פרטים מדוייקים כיצד) ולשקול האם אכן דרושה עקירה או לא לפי כל הנתונים אצלך. בהצלחה.

אף פעם לא הייתי אצל ניקוי שיניים אצל השיננית ,אני בן 16 והרופא אמר לי דחוף לעשות ניקוי אצלה ,בגלל שהתחילו להצטבר לי גושים על הניבים...שעושים הרגשה מציקה אבל רוב הזמן כמעט ולא מורגשת... עכשיו אמא שלי מתווכחת איתי שלעשות את הניקוי לפניי שאני עושה 3 סתימות שאני צריך (2 ב-13 ליולי ועוד אחת ב-27 ליולי)יכאב ועדיף לחכות לאחר הסתימות... אז מה כדאי יותר -לחכות עם הניקוי עד ה-29 אחרי הסתימות או לפניי הסתימות ? אני כבר נואש ואני מחפש פורומים לשאול בהם ולקבל תשובה כמה שיותר מהר ,אני לחוץ שמשהו יתפתח ויגרום ליותר נזק...

לקריאה נוספת והעמקה

שלום שגיב, ככל שהחניכיים יותר בריאות, קל יותר להגיע לאיכות סתימות טובה (חניכים פחות נפוחות ומדממות), כך שאם ניתן לבצע ניקוי כשבועיים לפני הסתימות , תוך הקפדה טובה גם על ניקוי בבית (כדאי לקבל הדרכה לצחצוח יעיל) עדיף . ניקוי לפני סתימות לא אמור לכאוב יותר. בהצלחה.

06/07/2014 | 03:52 | מאת: שגיב

בני בן 8.5 השן הקידמית עליונה התנדנדה באופן טיבעי (הצמודה לה נפלה לפני כשבוע גם ממכה אך השן מתחתיה כבר היתה בחוץ). בעקבות חבלה עפה גם השן המתנדנדת אך אין עדיין שן מתחתיה. האם יש צורך ללכת לרופא השיניים?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, אם השן הייתה מאוד ניידת ונראה שמדובר בחבלה קלה ש"עזרה" לשן ליפול, אזי אין צורך לרוץ לבדיקה. אם אתם מודאגים או שהמכה הייתה רצינית יותר ..גשו לבדיקה. בכל מקרה חשוב להקפיד על ביקורת אחת לחצי שנה לפחות. בהצלחה.

03/07/2014 | 09:14 | מאת: לנה

שלום, בני בן שנה ושלושה חודשים. השיניים הראשונות יצאו בגיל 5 חודשים, עד גיל 9 חודשים יצאו 8 שיניים, 4 למעלה ו4 למטה. מאז שום סימן לשיניים נוספות כבר 5 חודשים. האם זה תקין? תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, סביב גיל שנה+ בוקעות בד"כ טוחנות ראשונות,לא מדובר בעיכוב משמעותי. בנך בגיל המתאים לפנות לבדיקת שיניים ראשונה אצל רופא שיניים מומחה לילדים (תעודת מומחה) בהצלחה.

02/07/2014 | 20:57 | מאת: קרן

שלום, בתי בת 10.5 חודשים והיום בקע לה ניב שמאל עליון כשן ראשונה. ניב ימין עליון לקראת בקיעה וחוץ מזה אין ראיה לבקיעה נוספת.. אני יודעת שסדר בקיעה הוא לא תמיד אחיד, אבל בכל מקום שקראתי כתוב שהניבים יוצאים אחרונים. היא מאוד מעוכה ביומיים האחרונים ומשלשלת האם יש צורך ללכת לרופא? תודה מראש

שלום קרן, יותר סביר שמדובר בחותכות צידיות (קורה שבוקעות לפני המרכזיות) ולא בניבים שאכן בוקעים מאוחר יותר. אם הינך מודאגת , תוכלי לפנות לבדיקה אצל רופא שיניים מומחה לילדים (עם רישיון מומחה) גם כך הבדיקה הראשונה מומלצת לקראת גיל שנה. בהצלחה.

02/07/2014 | 17:20 | מאת: לימור

שלום רב בתי בת 7 ו3 חודשים, לפני כחמישה / ארבעה חודשים נשרו לה בזו אחר זו 4 השיניים הקדמיות , מאז אני לא רואה שיש בקיעה חדשה. האם זה נשמע תקין?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לימור, האם גם השיניים המרכזיות לא בקעו? בכל אופן נהוג לבדוק +צילום כאשר חולפת חצי שנה מעת נשירת החלביות ללא כל סיבה ידועה או נראית לעין לעיכוב. כדאי להיות במעקב . בהצלחה.

06/07/2014 | 06:36 | מאת: לימור

אקבע תור לבדיקה, אבל ייתכן מצב והכל בסדר או שזה כבר מצביע על בעיה?

29/06/2014 | 13:26 | מאת: לימור

שלום רב, לתינוק בן שנה וחצי היהי סטומטיטיס עם חום 5 ימים, החום עבר, אך המוגלע מסביב לשיניים הקידמיות לא עוברת ויש ריח רע מהפה וזה כבר שבועיים, רופא משפחה נתן טיפול בפצעים בתכשיר SOSטיבעי מכיל צמחים טיבעיים כולל דבש, מה יכול להיות טיפול נוסף כדי שהמוגלע תעבור? אולי שטיפות פה שתוכלו להציע? מי מלח??? טיפול אנטיביוטי? לציין ללא חום.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לימור, ככל הנראה מדובר במחלה ויראלית עם ביטוי בחלל הפה, על כן אין לתת אנטיביוטיקה. על מנת להתאים טיפול (אם יש צורך) יש לפנות לבדיקת רופא שיניים מומחה לילדים או מומחה לרפואת הפה.(עם רישיון מומחה) חשוב לשמור על ניקיון ככל שניתן.

27/06/2014 | 11:54 | מאת: קס

שלום. בן שלי בן שנתיים וחצי נפל לפני כמה ימים. ירד לו קצת דם מהחניכיים, אבל השן לא נפגעה ולא זזה ואז לא נשאר שום סימן אז באותו יום לא הלכנו לרופא. כמה ימים אחרי זה השן שלו קצת שינתה צבע (כמו שטף דם מבחינת צבע הכוונה). התקשרתי לקבוע תור ויש תור לסוף יולי או עזרה ראשונה. השאלה האם דחוף לראות רופא? הילד לא מתלונן ולא כואב לו. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, לא מדובר בעזרה ראשונה שכן החבלה אינה טריה וגם אין כאבים או סימני דלקת כרגע, אך חשוב להיבדק ולצלם מקומית את השן , נסו לבקש להקדים את התור .. שינוי צבע זמן קצר לאחר החבלה (ימים) יכול להיות שטף דם בתוך השן , שעשוי להיספג והשן יכולה להתבהר עם הזמן...גם אם לא דרוש טיפול חשוב מעקב גם בהמשך על מנת לאתר מוקדם סיבוכים שעלולים להתפתח בעתיד. בהצלחה.

29/06/2014 | 11:47 | מאת: קס

תודה רבה. להקדים את התור בעייתי כרגע לטענתם. אנסה לנטר את התורים. תודה. האם יש דרך לזהות את הסיבוכים עליהם דיברת בעצמי (כדי לא לפספס)?

12/06/2014 | 07:09 | מאת: מוריה

שלום. לבני בן ה-11 נפלו בשורה העליונה 4 השיניים הקדמיות. 2 הקדמיות ביותר צמחו, ואילו 2 הצדדיות יותר - לא. כבר שנה שזה ככה. הניבים עדיין לא מתנדנדות. האם צריך לפנות לבירור? אל אורטודנט או אל רופא שיניים?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום מוריה, 2 הצידיות אמורות להתחלף בגיל 8-9.הניבים העליונים מתחלפים רק בגיל 11-13. כדאי להיות במעקב רופא שיניים לגבי בריאות השיניים, אך מומלץ גם לפנות לבדיקה אצל אורתודנט. בהצלחה.

מה ניתן לעשות במקרים של סטיה קלה הצידה של הלסת/שפה תחתונה אצל תינוק בן חצי שנה? האם זה משהו שמסתדר לבד או שצריך לפנות לרופא מסוים? מהם הטיפולים וסיכויי ההצלחה?

שלום, במקרה של חשד לאסימטריה, חשוב להיבדק . ממליצה להגיע לבדיקה ביחידתנו (היחידה למומי פנים מולדים רמב"ם 048542265) אצל פרופ' אייזנבוד. בהצלחה.

11/06/2014 | 09:22 | מאת: אפי

שלום, בני בן ארבע זקוק לטיפול שורש וכתר. זוהי שן אחורית ואני רוצה להיות בטוחה שמדובר בשן חלב. האם כל השיניים בגיל זה הם בטוח שיני חלב שצריכות ליפול? בברכה, אפי

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, טוחנת ראשונה קבועה בוקעת בגיל 6-7. בגיל 4 יש רק טוחנות חלביות , אך הן חשובות מאוד וצריכות לתפקד עוד שנים רבות (חלקן נושרות בגיל 9-11 והאחוריות יותר בגיל 11-13) חשוב מאד לטפל. בהצלחה.

10/06/2014 | 14:56 | מאת: נועה

לבתי בת החצי שנה בקעו שתי השיניים התחתונות. רואים פס לבן קטן ומרגישים אותן עם האצבע. כמה זמן לוקח לרוב לשיניים לצמוח לגודל הרגיל שלהן?

שלום, לפי תיאורך סביר שאכן הן קרובות לבקיעה, שיניים בוקעות קצת , נחות קצת וחוזר חלילה. לוקח זמן. בהצלחה

09/06/2014 | 19:27 | מאת: נוי

אני בת 13 והשן הטוחנת שלי מתנדנת וקרובה לנשור. משפחתי אומרת שזה לא טוב ושהיא לא תגדל בחזרה. אני מודאגת. אפשר לדעת אם זה נורמלי והאם היא תגדל בחזרה? (השן הטוחנת הקרובה לניב בשורת השיניים מלמטה)

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, מיש טוחנות חלביות שנושרות בגיל 11-13 שנה (בד"כ השנייה אחרי הניב, הראשונה אחרי הניב ביתה כבר אמורה לנשור). בכל מקרה כדאי להיבדק אחת לחצי שנה אצל רופא שיניים ואז תקבלו תשובה מדויקת ולא תדאגו. בהצלחה.

09/06/2014 | 14:14 | מאת: דנה

שלום, בני בן שנה ושמונה. יש לו סה"כ 6 שיניים. 2 שיניים קדמיות תחתונות יצאו בגיל שנה ו4 עליונות בגיל שנה ושלושה חודשים. מאז אין סימן לשיניים נוספות. האם יש מקום לבירור נוסף? חשוב לציין שגם בשאר התחומים יש איחור- משקל וגובה מתחת לאחוזון 3 (בבירור), איחור בהתפתחות מוטורית שטופל (הדביק את הפער לאחר טיפול) ואיחור קל בשפה (שעדיין קצת מוקדם להתייחס אליו)

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, מגיל שנה כדאי להיות במעקב רופא שיניים מומחה לילדים, בין היתר יהיה מעקב אחר התפתחות ובקיעת השיניים. לא ידוע על קשר להתפתחות מוטורית או שפתית. בהצלחה.

08/06/2014 | 23:46 | מאת: גלי

הבן שלי בן השש סובל מקשיי ויסות חושי. חורק שיניים מתוך שינה כבר שנתיים. עדיין עם שיני חלב. המרפאה בעיסוק אומרת שזה קשור לקשיי הויסות . אני מאוד מודאגת. החריקה נשמעת מאוד עוצמתית.האם ניתן לעשות משהו ואיזה נזק עלול להיווצר?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, ייתכן וזה ביטוי של הקושי בויסות חושי, אך ילדים רבים שוחקים שיניים גם כשלא ידוע על קושי כזה. יש להיות במעקב רופא שיניים מומחה לילדים. כל עוד נראים סימני שחיקה רק על שיניים חלביות, בד"כ עוקבים בלבד. במידה ותהיה השפעה על שיניים קבועות שמתחילות לבקוע רק בגיל זה, שוקלים סד. בהצלחה.

08/06/2014 | 06:27 | מאת: ברוריה תורג'מן

הבן שלי בן 23 שיחק עם חברים כדורסל והתנגש עם חבר החבר קיבל מכה בראש והבן שלי התעקמה לו השן, זזה ממקומה, האם ניתן להחזירה למקום הקבוע שלה? אגב השן כואבת שהיא נוגעת בשיניים התחתונות

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, נא לפנות בהקדם לרופא שיניים. בהצלחה.

היי, לבני בן החמש וחצי החלה להתנדנד השן הקדמית התחתונה ובעוד היא מתנדנדת שמתי לב שהשן הקבועה כבר בקעה אבל מאחור ואינה. עכשיו כבר נפלה שן החלב והשן הקבועה צומחת לא במסלול. מה עושים?תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, אם יש לשן מספיק מקום בקשת היא תגיע למקומה ותשתלב בקשת. כדאי להיות במעקב רופא שיניים מומחה לילדים, אחת לחצי שנה. בהצלחה.

05/06/2014 | 13:18 | מאת: אורן

שלום רב. בתי בת 3. נפלה ונחבלה בפה שתי בשיניים הקדמיות . אחת מתנדנדת יותר מהשנייה. יש לה זיהום ליד השן שטופל באנטיביוטיקה אולם כעת חזר. צילום הראה שהשן שמתנדנדת מנותקת מהחניכיים. מה מומלץ לשעות לגבי דן זו?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, ההחלטה הטיפולית מתבססת על ממצאי הבדיקה הקלינית והצילום. לא ברור לי למה הכוונה "מנותקת מהחניכיים" לא ברור לי כמה זמן חלף מהחבלה ועוד פרטים , ... נא פנו לרופא שיניים מומחה לילדים לאבחנה וטיפול מתאים. בהצלחה.

01/06/2014 | 21:52 | מאת: כנרת

שלום,הבן שלי בן שנתיים ורק לאחרונה (לצערי) משהו כמו חודש הוא התחיל לצחצח שיניים . הוא פשוט לא היה מוכן בשום אופן.היום אני מצחצת לו אבל בלי משחה כי הוא לא מוכן לשים, ובשבוע האחרון שמנו לב שיש לו דלקת בחניכיים. חשוב לציין שהוא לא אחד שזורם והוא קשה ועקשן ולחשוב שרופא שיניים יראה אותו זה בלתי אפשרי כי הוא לא יתן.מה אפשר לעשות!?!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום כנרת, זו בדיוק הסיבה שיש רופאי שיניים מומחים לילדים, בחרי אחד מתוך הרשימה שמפורסמת באתר האיגוד לרפואת שינים לילדים או דרך חיפוש באתר הר"ש וקחי את בנך לבדיקה, הדרכה ועוד.. בהצלחה.

31/05/2014 | 12:20 | מאת: לאה

שלום רב, ראשית תודה רבה על הפורום והתשובות. רציתי לשאול, הבן שלי קיבל אגרוף מילד אחר בשן הקדמית העליונה. השן שינתה צבע לאפור. מדובר בשן חלב. רופאת השיניים עשתה צילום ע"מ לשלול דלקת ושללה. אמרה שמדובר בשטף דם ורוב הסיכוי שהצבע ישאר כך. לא הבנתי, האם הצבע ישאר כך גם בשן הקבועה שתצמח? מה הסיכוי שהצבע של השן הקבועה יהיה רגיל? זה פשוט מאוד בולט וחבל לי. תודה רבה ויום טוב ליאת

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, שינוי צבע בשן חלבית לא אמור לגרום לשינוי צבע בשן הקבועה. לא ברור לי משאלתך מה גיל בנך ? כמה זמן לאחר החבלה הופיע שינוי הצבע , האם נמצא במעקב? כאשר יש שינוי צבע אפור זמן קצר לאחר החבלה, לעיתים מדובר על שטף דם שיכול להיספג ואז הצבע יכול להתבהר חזרה באופן חלקי או מלא. שינוי צבע קבוע לאפור עלול להעיד על פגיעה בחיות השן. החבלה דורשת מעקב , על מנת לשלול התפתחות של סיבוך (כמו זיהום) שעלול לקרות עם הזמן בשן החלבית , מה שעלול לפגוע בהתפתחות השן הקבועה . ככל שגיל הילד צעיר יותר השן הקבועה במצב התפתחות קדום יותר ולכן יותר פגיעה. בהצלחה.

01/06/2014 | 08:58 | מאת: לאה

תודה רבה על התשובה. בני עוד מעט בן 7. עדיין לא נשרה לו אף שן חלבית. שינוי הצבע הופיע כחודש לאחר החבלה. הוא הגיע למעקב כחודש וחצי לאחר החבלה, עשה צילום ובצילום הרופאה אמרה שאין דלקת. על סמך מידע נוסף זה, האם תשובתך אחרת? תודה ויום טוב לאה

שלום לאחר בדיקת אורטודנט (מכבי) הומלץ לעקור לביתי (11) שתי שיני חלב (קדמיות) בכדי ששניים קבועות שלא נמצאות במסלול הנכון יבקעו במקומן. רציתי לשאול האם לפרוצדורה כזו שכיחה ומה עושים אם השיניים הקבועות לא יבקעו כמתוכנן. תודה ליאור בר.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, מניחה שבגיל בתך מדובר על ניבים. אכן מדובר בהנחיה מוכרת שניתנת על ידי האורתודנטים כאשר מנח השן אינו לכיוןן בקיעה. במידה והשיניים לא בוקעות ומוגדרות ככלואות (כאשר יש עבורן דיי מקום בקשת, לאחר מעקב לפי מצב התפתחות השורשים והזמן שחלף מאז שנעקרו החלביות) יש מצבים שבהם כירורג חושף את השיניים הכלואות והאורתודונט מדביק עליהן כפתורים וחוטים אורתודונטים מושכים אותם בכוחות מבוקרים למקום. אך לא כדאי לחשוב 10 צעדים קדימה, מה שהציעו לכם זה צעד ראשון ושמרני והרבה פעמים די בכך. בהצלחה. בהצלחה.