פורום רפואת שיניים לילדים

3456 הודעות
3201 תשובות מומחה

מנהלי פורום רפואת שיניים לילדים

שלום, ביתי עוד חודשייםחוגגת חמש והיום נשרה לה שן חלב קדמית תחתונה. לא מוקדם מידי? ומה ההשלכות לגבי התפתחות כללית?

סביר להניח שהכל תקין. יש להיות במעקב רופא שיניים לילדים כל חצי שנה כמו כל ילד.

בני בן 9, סובל מבעיה של אמאיל מתפורר בשיניים הקבועות, שעדיין לא כולן צמחו. השיננית שלי אמרה לי שכדאי שיקח טיפות פלואוריד לפני שכל השיניים בוקעות, אבל אין לי אפשרות לקבוע תור לרופאת השיניין שלו בחודשים הקרובים :-( האם תוכלו להגיד לי כמה טיפות כאלה ביום אמור לקחת (ילד בן 9, שוקל 24 ק"ג)? והאם בכלל מומלץ לקחת טיפות כאלה?

לקריאה נוספת והעמקה

במתן טיפות בבליעה כפי שהיה מקובל רכוז נמוך ביותר מגיע לשיניים המתפתות. חשוב להגיע בתדירות גבוהה לרופא שיניים מומחה לילדים על מנת לקבל אבחנה וטיפול נכונים ומתאימים למצב.

15/12/2016 | 20:20 | מאת: שני

שלום רב, לביתי החלו לבקוע שיניים בגיל שנה וארבעה חודשים. כיום היא בת שנתיים וחודש ועד כה בקעו לה 4 שיניים חותכות עליונות, ניב אחד למעלה, שתי טוחנות למעלה, 2 שיניים חותכות תחתונות מרכזיות ועוד שתי טוחנות תחתונות. האם הגיוני שטרם יצאו לה שתי השיניים החותכות הצדיות התחתונות? אני לא רואה סימן קרוב ליציאת שיניים אלו. תודה רבה

פעמים רבות נראה סדר בקיעה במשנן החלבי, אין לזה משמעות קליני, כדאי להיות במעקב אצל רופא שיניים מומחה לילדים החל כבר בגיל זה.

שלום רב, ביתי בת שנתיים ושלושה חודשים. אנו מצחצחים לה שיניים במשחת וולדה ללא פלואוריד מכיוון שהיא בולעת את המשחה. באיזה גיל רצוי לעבור למשחית שיניים עם פלואוריד? ובאיזה משחה יש ריכוז נמוך של פלואוריד? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

ההמלצה של משרד הבריאות היא להתחיל עם משחה המכילה פלואוריד בגיל שנתיים (או קודם לכן לפי המלצת רופא השיניים המטפל.) הרכוז הנמוך הוא של 500PPM, מופיע בכל משחה לגילאי שנתיים עד 6, יש לשים לב לגילאים הרשומים על המשחה.

12/12/2016 | 13:48 | מאת: נטלי

שלום, לבתי בת השש בקעו שיניים במקום שיניים שנפלו. השיניים החדשות הן בשני צבעים ועקומות. האם תקין? תודה

שלום, כדי לתת לך תשובה לגבי הצבע יש לבדוק את הילדה שיניים הרבה פעמים בוקעות עקומות בשל חוסר מקום ,אם יש צורך בכך רופא השיניים יפנה אתכם להערכה אורתודנטית בהמשך. בהצלחה.

08/12/2016 | 19:57 | מאת: Nibal6795@gmail.com

שלום רב הבת שלי בת שנה ו 7 חודשים היום (ערב יום שישי)היא קיבלה מכה בשן חלב הקדמית היא נכנסה פנימה הילדה בכתה המוןן מהמכה עצמה ועדיין לא לקחתי אותה לרופא שיניים השן תצמח חזרה ? ומה כדי לתת לה כדי שלא יהיה לה זיהום ?

לקריאה נוספת והעמקה

יש סיכוי שהשן תצמח , זה יכול לארוך מספר חודשים. יש להקפיד על ניקוי וחיטוי. חשוב לפנות לרופא שיניים לילדים , לבדיקה , צילום והסבר לשימוש בג'ל החיטוי. בהצלחה.

25/05/2017 | 12:28 | מאת: ויקי

איזה ג'ל חיטוי מומלץ לילד בן 2.5. וכימד ניתן לזהות במידה ויש זיהום? והאם אנטיהיוטיקה תעזור במצב זה למרות שיש נמק בשן מהמכה?

02/12/2016 | 21:29 | מאת: אלינור

ערב טוב, הבן שלי בן שש וחצי עבר עקירה בטשטוש בבית חולים לפני שלושה ימים עקב צמיחת שיניים מאחורי השיניי חלב היום התחיל לסבול מכאבים בשן הצמודה ולא מצליח לאכול, האם יש צורך בבדיקת רופא?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, מכיוון שחלפו מספר ימים מאז פנייתך, מקווה שהכאב חלף . אם עדיין לא, יש לפנות לבדיקה. בהצלחה.

21/11/2016 | 19:50 | מאת: מיטל

שלום, הבת שלי נפלה לפני שנה בגיל שנתיים על השן הקדמית, במהלך השנה התנפחו לה הפנים כתוצאה מכך וטופלה באנטיביוטיקה. ומאז שמנו לב כי נוצרה מוגלה מעל השן והשן אפורה, המוגלה כמו נקודה מעל השן, וזה נעלם לפרקים וחוזר שוב. היינו אצל רופאה מומחית אך הילדה לא מוכנה בשום פנים ואופן שיטפלו בה. הרופאה טענה שניתן לדחות את הטיפול היות וכרגע היא בת 3 והשינים הקבועות רחוקות אז אין סכנה. האם באמת כך? אני חוששת מנזק לשן הקבועה ולשיניים בכלל

שלום, בד"כ יש קירבה גדולה בין שורשי החלביות והקבועות המתפתחות. יש לצלם ולהחליט על צורה ודרך הטיפול המתאימים לבתכם ( יחד עם רופא שיניים מומחה לילדים מטעם משרד הבריאות) על מנת להימנע מנזק לשיניים הקבועות.

15/11/2016 | 15:22 | מאת: חגית

שלום לבתי בת 8, עקרו שן קדמית עליונה מתנדנדת לפני כחודשיים, (עקב כאבים בעת נשיכה ואכילה) ועד היום לא צמחה השן. בזמנו צילמו המקום והשן הקבועה נמצאת ונראתה בצילום תקינה. עד עכשיו השניים צמחו כמעט מיד. האם יש סיבה שאינה צומחת? האם להתחיל לדאוג? אציין עוד שהשניים צמחו מאוחר לאחר גיל שנה ובסדר לא נכון, וגם כעת נופלות בסדר לא נכון. זוהי השן הרביעית שנופלת כשכל האחרות מהלסת התחתונה. אודה על עצתכם

מהנתונים שתארת לא צפויה להיות בעייה, יש להמתין בסבלנות ולהיות במעקב תקופתי רגיל אצל רופא השיניים

29/10/2016 | 20:37 | מאת: אמא

שלום הבן שלי בן שבע וחצי , השיניים הקדמיות נשרו לו בסביבות גיל שבע , צמחה לו רק שן אחת והשנייה לא נראית ... האם זה נורמלי , או ששתיהן היו צריכות לצמוח ביחד ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, השיניים לא חייבות לבקוע יחד באופן מדוייק, אך אם יש פער של מעל חצי שנה או הבדל משמעותי מבחינת הבקיעה (כפי שמשתמע במקרה של בנך) יש לפנות לבירור אצל רופא השיניים.

22/10/2016 | 12:54 | מאת: יעל

שלום האם צחצוח שיניים במברשת שיניים חשמלית עבור ילד בן 3.5 , מומלץ או לא? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, שימוש במברשת חשמלית אפשרי מגיל 3. הצחצוח צריך להתבצע בעזרת ההורים עד גיל 8-9. יעילות הצחצוח ידנית או חשמלית תלויה הרבה בכם. בהצלחה.

שלום, בתי בת שנה וחצי וכרגע יש לה רק 4 שיניים קדמיות (שתיים תחתונות ושתיים עליונות). רציתי לדעת האם זה שכיח ששאר השיניים לא בקעו עד עכשיו? האם זה מעיד על בעיה כלשהי ומצריך בדיקה? במידה וזה תקין, אשמח לדעת עד איזה גיל זה נחשב תקין, שאדע עד לאן למתוח את הגבול. אציין שהילדה קיבלה את כל החיסונים שתואמים לגילה. אודה לתשובתכם, רונן.

שלום, תיאורך אינו נשמע חריג, עם זאת חשוב ומומלץ להיות במעקב רופא שיניים לילדים ( כל ילד מגיל שנה) , חלק מהמעקב יתייחס להתפתחות המשנן.בהצלחה.

02/10/2016 | 08:18 | מאת: שיר

שלום לבת שלי בת 12 החניכיים נעשו בצד שמאל בשינים למעלה ובשן אחת מאחור אדמומיות וכאב ביומיים האחרונים זה נראה כמו דלקת עד שאני אגש איתה לרופא שיניים כי פשוט זה חג אז רציתי לשאול אם מותר לה לצחצח שינים עם משחה בשם מרידול והאם יש במשחה הזאת חומר מנטה? כי אסור לה משחה עם מנטה או מנטול והאם מותר בגיל הזה לצחצח יום יומי עם מרידול?...היא משתמשת ביום יום במשחה בשם אלו פרש טבעית ללא מנטול. אודה לתשובה דחופה.

שלום, אם יש בעיה או אי נוחות יש לפנות לרופא שינים, לא ניתן לאבחן ללא בדיקה. על כל אריזת משחה רשומים כל המרכיבים , את צריכה לבדוק את הרשום .

שלום. לילד בן ה-4 יש 2 חורים בשיניים. קיבלנו הפנייה לטיפול בהרדמה מלאה ואנחנו מעדיפים שלא, גם לא טיפול עם גז צחוק. האם לא עדיף לבצע את הטיפול עם זריקת אלחוש רגילה? האם זה לא המצב הרצוי, במידה והילד משתף פעולה? בברכה, מיטל

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, טיפול שיניים מבוצע כמעט תמיד עם אלחוש מקומי גם אם משתמשים בגז צחוק ( שנועד רק להרגיע ולשפר שתוף פעולה ואינו מאלחש את השיניים)\ כאשר יש צורך ב2 טיפולים בלבד מומלץ לנסות עם גז צחוק או במקרה הצורך עם טשטוש קל ולא למהר להרדמה כללית. גז צחוק הינו אמצעי קל ובניגוד לטשטוש או הרדמה לא מסוכן ויש מעט מאוד מצבים שאין להשתמש בו, לכן כדאי שתקבלו הסבר מפורט ולא תחששו משימוש בו. בהצלחה.

19/09/2016 | 10:39 | מאת: אור

שלום, ביתי בת 6.5 ויש לה ריח לא נעים בפה גם ישר אחרי שאנחנו מצחצחים לה שיניים (בוקר וערב, בצורה מאוד יסודית). אנחנו משתמשים במשחת שיניים לילדים, שהינה עד גיל 6. למרות שאנחנו מקפידים על סוכר רק פעם ביום, יש לה כעת 3 כתרים ושתי סתימות, אך גם לפני זה היה לה ריח לא נעים. כיצד ניתן לטפל בבעיה? האם יש עוד סיבות חוץ משיניים (שמעתי פעם על הסינוסים באף)? האם צריך להמשיך באותה משחה? תודה מראש, אור

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אור, במידה והילדה יורקת ולא בולעת את מלוא המשחה, מומלץ לעבור למשחה לגילאי 6 ומעלה כיוון שמספקת הגנה טובה יותר בשל רכוז גבוה יותר של פלואוריד. לגבי הריח וכן למניעת עששת, מומלץ לקבל הדרכה ולנקות לה עם חוט דנטלי ( ניקוי בין השיניים על ידי ההורים) וכמו כן לנקות את הלשון ( פעמים רבות ריח פה נובע משאריות מזון וחיידקים על גבי הלשון) ייתכן מאוד שזה המקור גם אצלה.

16/09/2016 | 02:11 | מאת: רבקה

תינוק בו שש חודש אין שיניים מדוע ויש קושי לאכול

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, יש גם לא מעט תינוקות שגם בגיל שנה טרם בקעה שן ראשונה, זה לא חריג ועדיין תקין. לגבי קושי באכילה,חסר המון מידע ופרטים למה הכוונה ( האם מבקבוק, האם עם מוצקים, האם בבליעה, במה מתבטא הקושי ועוד...) יש לגשת לרופא הילדים לבדיקה ולפי הצורך להרחיב את הייעוץ לפי כוון הבעיה . בהצלחה

13/09/2016 | 09:33 | מאת: מוריה

שלום לרופא בפורום, אני בת 16 לפני יותר משבועיים התחלתי להרגיש כובד בשיניים במיוחד תוך כדי שינה... הרגשה מוזרה כזאת וזה בא לי כל לילה... ואתמול בלילה הרגשתי יותר מוזר עם השיניים וקמתי מוקדם בבוקר וגיליתי שהחניכיים והלחי שלי מבפנים נפוחים... אף אחד לא רואה את זה חוץ ממני... מבחוץ לא רואים את זה אני רואה את זה כי אני מסתכלת מבפנים... אין לי כאבים בכלל בשיניים ואני מצחצחת שיניים פעמיים ביום... מה לעשות ואיך להוריד את ההרגשה המוזרה? אם תוכל לכתוב לי מה שאתה חושב ולא להגיד לי שאני חייבת ללכת לרופא שיניים... אני לא כל כך אוהבת לבקר במרפאת שיניים אז בבקשה... אולי זה יעזור בתשובה לפני 10 שנים בערך היתה לי עששת גדולה ועקרו לי 5 שיניים בניתוח בהרדמה מלאה... תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום מוריה, עם כל הרצון הטוב, לא ניתן לבדוק, לאבחן ולטפל באמצעות האינטרנט. אבל, אפשר לגשת לרופא שיניים מומחה לפעוטות, ילדים ונוער כדי שיאבחן ויתן או יפנה אותך למטפל המתאים כדי שתקבלי את הטיפול הנכון. רשימת מומחים מופיעה באתר האיגוד לרפואת שיניים לילדים, נסי להתגבר על החשש הראשוני, למומחים יש אמצעים שיכולים לעזור בהרגעה ובחווית טיפול קלה ואפילו נעימה. בהצלחה.

שלום רב, בתי בת 11 חודשים ועוד לא צמחו לה שיניים. מה שכן ראיתי שמתחילה לצאת לה שן למעלה טוחנת לפני הקדמיות. האם זה אמור להוות בעיה בהמשך האם יש סיבה לדאגה? חשוב לציין שבני הגדול לקראת גיל 9 חודשים הצמיח שיניים קדמיות ראשונות. תודה מראש על המענה,

לקריאה נוספת והעמקה

שלום , גיל 11 חודשים אינו נחשב איחור משמעותי בבקיעה.גם סדר בקיעת השיניים החלביות יכול להיות שונה.בכל מקרה זה הגיל לבדיקה ראשונה אצל רופא שיניים מומחה לילדים, אז תוכלי לקבל תשובות שמתייחסות ספציפית לבתך.

שלום רב, יש לי ילדה כבת חמש עם חור אחד גדול בשן הטוחנת. הילדה מסרבת לשתף פעולה בטיפול וכנראה שהפתרון היחידי הוא סדציה או הרדמה מלאה. אני מעדיף שלא לפנות לאופמיות אלו בגלל שן אחת בודדת. האם יש לכן הצעה אחרת? המלצה על רופא/ת שיניים לילדים ששייכת לכללית באיזור חיפה והקריות? האם ניתן לעשות טיפול בסדציה במידה והחלטנו שכן באיזור חיפה? תודה על תשובתכן....

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, חשוב לפנות לרופא שיניים מומחה לילדים על מנת לבחון את דרך הטיפול המתאימה לבתכם, לגבי מומחים בקופה יש לברר אצלם מי מומחה והיכן מקבל. רשימת המומחים מופיעה באתר של האיגוד לרפואת שיניים לילדים . בהצלחה.

10/09/2016 | 00:58 | מאת: יפית

שלום רב, לבני בן ה 8.5 נפלו לפני כ 3-4 חודשים השיניים העליונות הקדמיות. מאז לא צמחו הקבועות והן גם לא מראות סימני צמיחה .. האם יש מקום לדאגה ? תוך כמה זמן צריכה לצמוח שן קבועה לאחר שנשרה החלבית ??

שלום, לא יזיק להיבדק, בהצלחה.

09/09/2016 | 22:15 | מאת: שלי

היי, לפני חצי שנה לקחתי את הבן דלי הן 3 וחצי לבדיקה וניקוי והיה בסדר, לפני שבוע הלכנו שוב ויש לו חור בשן, אני מקפידה לצחצח לו שיניים פעמיים ביום לפעמים אפילו שלוש במידה וקיבל ממתקים, מה הסיבה שיש חור בשיניים אפילו כשמקפידים לצחצח, יש לי הרגשה שהמשחות שיניים של הילדים אולי לא מנקות מספיק טוב, האם זה נכון? האם אפשר להשתמש במשחה של מבוגרים? ומה אפשר לעשות עוד עדי להימנע מחורים? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום שלי, בשום אופן אין להשתמש בגיל זה במשחת מבוגרים מכיוון שהרכוז גבוה פי 3 מזו של ילדים בגילאי 2-6. מכיוון שסביר שבולע לפחות חלק מהמשחה , זה לא מומלץ!!! יש לבחון את כל ההרגלים :מה הרגלי התזונה( אוכל דביק? בקבוק לפני שינה? מה שותה בין הארוחות, האם הארוחות מסודרות, האם העששת ( החור ) בחריצי השן ייתכן שיש לו חריצים עמוקים וכדאי לאטום שיניים שעוד לא נפגעו. אם מדובר בעששת במשטח חלק של השן האםיש צפיפות בין השיניים , אם כן לנקות ביניהם עם חוט ( על ידי ההורה), איכות הצחצוח? אלה ועוד שאלות שיש לבחון יחד עם הרופא המטפל בהצלחה

07/09/2016 | 18:33 | מאת: יובל

שלום. ילדיי הם בני 4 בלי בעיות בשיניים. מתי מומלץ להגיע לבדיקת שיניים ראשונה שלהם?

שלום, ההמלצה של האיגודים המקצועיים היא בדיקה ראשונה לקראת גיל שנה. כך שאל תמתינו עוד.

06/09/2016 | 14:48 | מאת: שלומית

ביתי בת שנה וחודשיים החליקה בבית ושברה את שני שנייה הקידמיות בחלקון הפימי התחתון של השן יש לה מין שבר שנראה כמשולש ביקרנו אצל רופא שיניים שטען כי אין הרבה מה לעשות רק להמתין ואין צורך בצילום כי אין מה לטפל כרגע טען עוד כי 80 אחוז השניים לא יחזיקו לטווח הארוך ויחליפו צבע ויפתחו דלקות האם מומלץ לשמוע חוות דעת נוספת ? אין סיכוי שהשניים יתחזקו במשך הזמן ? או שזה ממש אבוד .. ציין כי הן אינן מתנדנדות

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, ככל שהשבר עמוק יותר , יש יותר סיכון לסיבוך כגון דלקת, אם יש אפשרות ליצור כיסוי של קו השבר , הסיכון יורד. חשוב מאוד להמשיך מעקב ( כולל צילומים) מומלץ אצל רופא שיניים מומחה לילדים וטיפול על פי הצורך. בהצלחה.

28/08/2016 | 07:20 | מאת: עדי

שלום, בני כמעט בן 4. בעבר הרפואי שלו קיבל המון אנטיביוטיקה. האם זה נכון שהאנטיביוטיקה שקיבל פוגעת בחוזק / איכות השן? יהאם ישפיע גם על שיניים קבועות? תודה!

שלום, סוג האנטיביוטיקה העיקרי שמשפיע על התפתחות השן (טטראציקלינים), אינו ניתן בד"כ מסיבה זו לילדים עד גיל 8 לפחות, לכן מאוד ייתכן שקיבל אנטיביוטיקה מסוג שאינו פוגע בהתפתחות השיניים ). באופן כללי כאשר נחשפים לחומר מזיק/ משפיע ,ההשפעה היא על שיניים שמתפתחות בזמן החשיפה לחומר, שיניים קבועות מתחילות להתפתח כבר מעת הלידה.

21/08/2016 | 20:54 | מאת: נעמה

ד"ר יעל פרי-פרונט ערב טוב בתי נפלה כאשר רצה על המדרכה וקיבלה מכה חזקה בשן חלב קדמית, השן ירדה קצת כלפי מטה היה קצת דמום. האם זה מחייב טיפול דחוף? אודה לך מאד אם תאירי עיני בנושא זה באופן דחוף!

שלום, מקווה שפניתם לבדיקה

16/08/2016 | 17:38 | מאת: יעל

בני בן 8.5, עבר טיפול שיניים מסיבי עקב מחסור מולד באמייל. כשהתעורר מההרדמה ראינו שהחומר בו השתמשו בטיפול הוא אמלגם ולא חרסינה, והילד נראה נורא :-( האם היינו יכולים להוסיף כסף ולקבל טיפול בחרסינה במקום אמלגם, או שיש סיבה רפואית להתשמש באמלגם? והאם יש דרך לתקן את הנזק האסטטי שכבר נגרם?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, אני מניחה שכוונתכם לכתרים כסופים( מתכתיים) , כתרים אלו נמצאים בשימוש נרחב ורב שנים . כתרים לבנים זירקוניה או אחרים נמצאים בשימוש בחלק מהמרפאות הפרטיות ויקרים יותר באופן משמעותי, אך בשלב זה לפי שידוע לי יש כאלה רק עבור שיניים חלביות.

31/07/2016 | 00:00 | מאת: שיר

בת 8 קמה באמצע הלילה עם כאבים חזקים בחניכים באזור בו מציץ כבר ניב קבוע. בבוקר התגלת נפיחות רצינית בלחי. בטר"מ המליצו על אוגמנטין 400 מ"ג פעמיים ביום ומשככי כאבים. כעת לאחר מנת אנטיביוטיה, הלחי ממשיכה להתנפח כלפי מעלה לכיוון העין שמצטמצמת. האם יש צורך בניקוז דחוף? מה עושים? הילדה ללא חום ונורופן משכך את הכאב. אבל המשך ההתנפחות- מטריד!! תודה על תשובה מהירה!

לקריאה נוספת והעמקה

לא ניתן להתייחס ללא בדיקה מקיפה. אם יש נפיחות משמעותית בפנים, ניתן לפנות למיון בבית חולים עם מחלקה של פה ולסת. בהצלחה.

30/07/2016 | 18:46 | מאת: מור

שלום דר, ילד בן 6 השיניים שלו קצת צהובות באיזה משחה כדאי להשתמש כדי שיהיו לבנות? גם ה2 שיניים שנפלו למטה וצמחו חדש הן צהובות. האם זה מהשתייה המתוקה? ממה זה? האם צריך לקחת לרופאת שיניים בגלל זה ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, ראשית כל ילד צריך להיות במעקב רופא שיניים לפחות כל חצי שנה. כחלק מהבדיקה ניתן יהיה לתת לך תשובה האם מדובר בשיטת צחצוח או סיבה אחרת. בכלל רצוי מאוד להמעיט בתדירות שתייה מתוקה בשל סיכון גבוה לעששת ( חורים בשיניים) בהצלחה.

29/07/2016 | 17:11 | מאת: סימה

שלום,בני בן הארבע מעד לפני שבועיים -עמד על קוביה ומעד לרצפה,פיו קיבל מכה מהרצפה- היה דימום קל ואפילו לא בכה אך התלונן שכואבת לו השן עד ליום למחרת. אתמול,שבועיים אחרי המכה, ראיתי שהגוון של השן הפך לאפור בהיר, ללא ברק. האם מדובר בשטף דם שיעבור? אם כן כמה זמן אמורה השן להתאושש?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, ייתכן מאוד שמדובר בשטף דם שהולך ונספג , בכל מקרה חשוב לבצע צילום ומעקב , כיוון שלעיתים מתפתחים סיבוכים מאוחרים. בהצלחה.

21/07/2016 | 20:30 | מאת: דנה פלסר

בני בן ה16 עבר היום ניתוח לחשיפת שן כלואה. החור של החשיפה כוסה במעין "שעוה" אדומה. הוא קיבל הנחיה לאכול רק מזון רך. כמה זמן עליו להקפיד על תזונה רכה? אנו חוששים מפגיעה בחומר המכסה את חור החשיפה. יש לו תור לאורטודנט בעוד 10 ימים. בברכה, דנה

לקריאה נוספת והעמקה

הכי נכון זה לשאול את הרופא המטפל , לא ברור לי מה זה הכיסוי הזה ואם צריך להשאירו, בכל מקרה היגיינה מקומית חשובה

16/07/2016 | 02:08 | מאת: הדס

שלום בני בן 3 וחצי צמחו לו כל השיניים מלבד הניבים. ניב אחד צמח חלקית מזמן וניב טרם צמח. מה עושים? תודה הדס

לקריאה נוספת והעמקה

בגיל 3 כבר מומלץ להיות במעקב אצל רופא שיניים לילדים , כדי לקבל אבחנה מומלץ בדיקה

08/07/2016 | 19:05 | מאת: שירלי

שלום, לבן שלי, בן 6, צומחות 2 שיניים תחתונות קידמיות מאחורי שיני החלב מבלי שאלה מתנדדות בכלל.. האם לתת לזמן לעשות את שלו או להגיע לביקורת אצל רופא? האם יהיה צורך לעקור אותן? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, חשוב ללכת לרופא שיניים שיקבע האם יש סיכוי שינשרו מעצמן או שיש צורך בהתערבות. אם הן יציבות לגמרי ככל הנראה יהיה צורך ב"עזרה" חשוב לא להכין את הילד עם הסברים שעלולים להיות מפחידים יותר מאשר "מכינים" תנו לרופא השיניים (מומחה לילדים) לעשות את ההסבר על מנת שהחוויה תהיה קלה ונעימה.

יש לי שאלה נוספת: לבני אובחנה דחיפת לשון קשה -היא מופיעה גם בדיבור,גם במנוחה וגם בבליעה. אנו מטופלים אצל קלינאית תקשורת ללא התקדמות משמעותית. שאלה היא האם דחיפת לשון יכולה להשפיעה על כך שהשיניים הקדמיות המשוחזרות ישברו מהר יותר? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

דחיקת לשון משפיעה על מיקום השיניים בלסת, שכן מהווה כוח מכאני חזק הדוחף את השיניים החוצה. ככל שהשיניים בולטות ופחות מכוסות על ידי השפה העליונה הן חשופות יותר לחבלה.

שלום.לבני בן ה-9 נשברו 2 שיניים קדמיות (קבועות ) כתוצאה מהנפילה בקייטנה. נשארו לו בערך 1/3 מכל שן. בעלי לקח אותו בדחיפות לרופאת שיניים ילדים ונעשה לו שחזור של השיניים והוסבר כי יש לבוא לביקורת עוד 3 פעמים-בעוד חודש,בעוד 3 חודשים ובעוד כחצי שנה. שאלה היא -האם ניתן לנגוס בעזרת השיניים המשוחזרות? הרי מדובר באיזור שכל אדם משתמש בו באופן קבוע,האם החלקים המשוחזרים עלולים להשבר ? תודה

שלום, השלמת שן אף פעם לא תהיה חזקה כמו המקור ( שגם הוא נשבר) בכל מקרה בשבועיים הראשונים תמיד ממליצים על הימנעות מהפעלת לחץ על השיניים שכן ייתכן שנוסף לחבלה היה גם זעזוע כל שהוא לשן. המעקב מאוד חשוב

שלום רב, בני בן 8 חוד', ואתמול קיבל מכה בפה בעת ששהה במשפחתון. לדברי המטפלת, שכב על הבטן, על הרצפה, ו"הוריד" את הראש בחוזקה על צעצוע שהחזיק בשתי ידיו (לדבריה גם ירד דם). כשהגעתי, נוכחתי כי בצדה השמאלי של השפה העליונה יש נפיחות, עם צבע סגול, גם בתוך השפה מבפנים ולא רק בחוץ (אין לו עדיין שיניים עליונות). יש לו כעת שתי שיניים תחתונות אמצעיות בלבד. אני חוששת שאולי נפגע משהו במבנה השיניים, למרות שהיא טוענת שלא נפגעו השינים התחתונות. האם יש צורך להיבדק? ובכלל, מהו הגיל בו צריך לראשונה לבקר אצל רופא השיניים? תודה, רונית

אם את מודאגת כדאי לפנות לרופא שיניים מומחה לילדים. בדיקה ראשונה בשגרה מומלצת לקראת גיל שנה. בהצלחה.

26/06/2016 | 11:37 | מאת: ליבנת

שלום, ביתי בת שנה וחודשיים ועוד לא בקעה לה אף שן, היינו בביקור אצל רופאת שיניים וממישוש שלה את החניכיים היא לא הרגישה משהו קרוב. היא שלחה אותנו לעשות צילום אך אני מתלבטת האם לבצע אותו. האם גיל שנה וחודשיים מצריך כבר צילום או שניתן לחכות? הייתי רוצה לחסוך לה את הקרינה ולקוות שאולי נחכה קצת והם יגיעו.. עד איזה גיל עיכוב בבקיעה נחשב לנורמלי? אציין שהיא בריאה באופן כללי. תודה מראש

האם מדובר בילדה בריאה לחלוטין? האם הייתם אצל רופאה מומחית לילדים ? במידה והעצם ברכס השיניים עבה ומלאה, סביר שהשיניים קיימות ויגיעו . לא הייתי ממהרת לצלם.

18/07/2016 | 09:46 | מאת: ליבנת

טוב אז משהו מתחיל לקרות, כרגע מתחילות לצאת לה שתי השיניים החותכות העליונות יחד עם הניבים העליונים. האם הסדר לא מוזר קצת? אני יודעת שהניבים אמורים להגיע מאוחר יותר מהשאר.. מצריך בדיקה או שזה בסדר?

בת 4 וחצי נפלה על שתי השיניים הקדמיות בהתחלה הכל היה נראה בסדר,אחרי 2 ח' השיניים השחירו ועם הזמן הם השחירו יותר ולאט לאט היא החלה להתלונן על כאבי שיניים בזמן נגיסה ביקרנו אצל רופאי שיניים מהקופה 1אמר שיש להמתין עד חצי שנה מהנפילה כי ייתכן ויעבור לבד מאחר והכאבים החמירו נגשנו שוב והשניה עשתה צילום וראתה שבין השיניים הנ"ל נוצר חור היא אמרה שהיא לא יכולה לטפל לילדה בשן מאחר ומדובר בחבלה ויש ביטוח ילדים ממשלתי הבנתי שיתכן והקבועות נפגעו,לפנות לביטוחי שיניים?אקבל שם רופא מומחה?באמת יכל להיות נזק לקבועות?אני אשמח לקבל הכוונה ו\או המלצה איך לנהוג,תודה

לקריאה נוספת והעמקה

חשוב מאד לקבל אבחנה נכונה במקרים של חבלות בשיני החלב בהחלט אני ממליצה לגשת לרופא שיניים מומחה ברפואת שיניים לילדים לצורך איבחון נכון ולפי הצורך גם טיפול ברוב המקרים אין צורך בטיפול גם אם ישנו שינוי צבע בשן החלב לאחר חבלה אבל כאב או זיהום כתוצאה מהחבלה בהחלט דורך טיפול למניעת נזק לשיניים הקבועות אני ממליצה לגלוש באתר של האיגוד לרפואת שיניים לילדים כל מומחה בתחום רקוב למקום המגורים שלכם יוכל לעזור , בהצלחה

13/06/2016 | 20:38 | מאת: נורית

בת 6 . השן האמצעית (חותכת) בלסת התחתונה מתנדנדת מזה כשבועיים, אחריה כבר צמחה השן החדשה (חצי גובה בערך), החותכת השניה כבר התחלפה ויש קבועה . היום הילדה אכלה ונגסה עם השן המתנדנדת, וגם נדנדה אותה קצת עם האצבע, ובערב ראיתי שיש שטף דם (גוש קטן אדום) בחניכיים שבין 2 השיניים הטוחנות בלסת התחתונה. האם עלי לטפל בזה? כואב לילדה כשהיא משתמשת בשן המתנדנדת, האם כדאי ללכת לרופא שיניים? חשוב לציין שהילדה מאוד מפחדת מביקור במרפאה.

לקריאה נוספת והעמקה

זה תהליך טבעי , יעבור לבד , רק להקפיד על היגיינה מקומית

שלום רב, רופאת השיניים אבחנה חור (שניתן לראותו גם בעין) אצל ביתי בת ה10.בצילום רואים שהשן שמתחתיה כבר מגיעה ושן החלב נאחזת בחלק קטן בלבד ולהערכתה תוך חודש- חודשיים תנשור (היא עדין לא מתנדנדת אבל אמרה שזה יקרה כל רגע ובטח ברגע שתנגוס במשהו קשה). היא דיברה על סתימה או עקירה והמליצה על עקירה למניעת הדבקה של החיידקים היתי מבינה את ההמלצה אם היה נותר זמן רב עד לנשירה אך חודשיים נשמעים לי ממש מעט זמן. אשמח לחוות דעתכם תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, אם יש מגע ישיר בין מוקד העששת עם חיידקים פעילים עם שן אחרת הוא עלול להדביק אותה.לא ניתן לדעת בדיוק כמה זמן יקח עד שהשן תינשור במיוחד שהיא יציבה,וגם חודשיים זה זמן שיכול להיווצר נזק.מה שהציעה נשמע סביר. בהצלחה.

שמעתי שיש רופא שיניים בצפון שמטפל בלייזר וגם אין צורך בזריקה האם זה הגיוני? מעולם לא ידעתי על אפשרות כזו איך מתבצע הטיפול והאם הוא יעיל?

לקריאה נוספת והעמקה

תצטרכי לברר עם אותו הרופא.

שלום, לבתי בת ה3.5 , עששת חמורה הומלץ לנו על עקירת 2 השיניים הקדמיות אשמח לדעת האם יש טיפול אחר לעששת קשה ? במידה ועוקרים את השיניים, מהם ההשלכות הרי יעברו כ3 שנים עד שיצמחו חדשות, איך זה ישפיע על הדיבור ? על מבנה הלסת? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

לא אוכל להתייחס ספציפית לבתך, ללא בדיקה. רופא מחליט על עקירה כאשר אין מנוס ולא ניתן לשחזר ולתקן את השיניים. יש להמשיך להיות במעקב

18/05/2016 | 22:33 | מאת: איתי

שלום רב לביתי בת השש בקעה שן קידמית קבועה לאחר טראומה בשן חלבית. הטראומה כללה עקירה טבעית של שן החלב. בשן שבקעה יש שביל באמצע השן בצבע צהוב. בבדיקה שנערכה אצל רופאת שיניים טענה הרופאה שמדובר במחסור באמייל בשן והפנתה אותנו לרופא מומחה. שאלתי היא מהם אמצעי הטיפול בבעיה שכזו ומה מומלץ לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום איתי, לפי תיאורך קיים פגם התפתחותי כתוצאה מהחבלה, באופן כללי הטיפול יהיה ניקוי הצביעה והשלמה בחומר קומפוזיטי ( סתימה לבנה) צורת ניקוי הצבע (האם כימי או מכאני) תלויה בעומק הצביעה וסוג השחזור תלוי בהיקף הפגם. בהצלחה.

16/05/2016 | 18:17 | מאת: אמא

היי הבן שלי נולד עם הלסת מעט בולטת החוצה. כיום השיניים הקידמיות למעלה מעט בולטות וגם גדולות יחסית לשאר. איך אדע אם הוא זקוק לגשר ומתי עושים? תודה

רופא שיניים לילדים שמבצע מעקב כל חצי שנה צריך לידע אותך מתי צריך כבר לגשת ליעוץ אורתודנטי , בגיל 9 ברוב המקרים זה עוד גיל צעיר מידי ליישור שיניים

09/05/2016 | 21:54 | מאת: דורית חניה

לבני בן 11 יצאה שן טוחנת ומסביבה מלא מוגלה ומאוד כואב לו מה עושים???

גשוי בהקדם לרופא שיניים לילדים צחצוח טוב סביב השן שבוקעת למרות הדימום , נפיחות וכאב

04/05/2016 | 10:17 | מאת: לי

הבן שלי בן 6 עבר כבר 3 פעמים טיפול שיניים עם גז צחוק במרפאה עם רופא ילדים שבאמת השאיר רושם חיובי לילד והילד היה מחכה לטיפול שלו, הרופא עבר למרפאה עצמאית והחלטנו ללכת אליו שוב. בטיפול שנעשה בגין חור בינוני בשן הטוחנת התחתונה השתמש הרופא בגז צחוק אך הפעם בשונה מפעמים קודמות הקיא פעמיים במהלך הטיפול הרגכיש לא טוב והיה מנומנם , אני כעסתי מאוד על הרופא כיח לדעתי היה כאן מינון יתר , הרופא טוען זה כנראה בגלל שהוא עבד לו בפה ואולי זה גרם לו לבחילה..אני הרגשתי שהילד חצי בהכרה אחרי שהקיא..אנבהלתי מאוד וזה השאיר לי חוויה טראומתית וגם לילד.הרופא טוען שלא היה מינון יתר , יש לציים שהילד היה בצום 3 שעות לפני הטיפול..ואחרי הטיפו לקח לו שעתיים להתאושש..אני ממש כועסת כולי ..ומרגישה שהרופא לא אמר את האמת בקשר למינון..זה רופא מאוד מוערך ומוכר בקרב ילדים..מה יכולות להיות הסיבות? מה להבא להגיד בטיפול הבא על מנת להמנע ממצב כזה??

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לי, קשה להעריך מה הסיבה להרגשה הכללית הרעה ולהקאות, תיאורטית ייתכן ממינון יתר , ייתכן מתנודתיות במינון וגם ייתכן מצירוף מקרים של מחלה ויראלית של בנך או קילקול במזון . יש לציין שגם הרגישות לאותו מינון יכולה להשתנות מפגישה לפגישה בגלל עייפות, מצב רוח וכו... בכל מקרה מערכות הגז צחוק בנויות כך שלא ניתן לתת מינון מסוכן ובד"כ לא מתקרבים למינון המקסימלי. ממליצה להתחיל בפעם הבאה ממינון מינימלי ולראות האם נעים לבנך ומה התחושות שמרגיש וכמובן שבמקרה של בנך להימנע מאכילה לפני כן. בהצלחה.

27/04/2016 | 12:16 | מאת: אמיר

שלום רב, לביתי מלאו 6 שנים ובשבועות האחרונים יצאו לה שתי שיניים חדשות, קדמיות, בלסת התחתונה.אולם שיני החלב שמולן עדין עומדות איתנות במקומן.האם מומלץ לעקור אותן? בתודה מראש על תשובתך! אמיר

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, חשוב להיות במעקב רופא שיניים לילדים. במידה ויש ניידות והיא מתקדמת ימתינו מעט. אם אכן יציבות כפי שמתואר לא יהיה מנוס מ "עזרה" בהצלחה

20/04/2016 | 21:55 | מאת: יניב

שלום רב, לבני בן החמש יש חור בשן חלב טוחנת. החור מתחיל במשטח השן העליון בצד השן ומתקדם בזווית כך שאפשר לראות דרכו את החניכיים (כלומר הוא מסתיים בחניכיים ולא נראה כחור שחור במרכז השן). רופא השיניים שלח אותנו לצילום ואמר שלפי הצילום יקבע אם צריך סתימה או טיפול שורש. שאלתי: האם מדובר אכן בחור או בדה-פורמציה? בצילום אני כהדיוט לא רואה כלל חור שעובר דרך השן. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, לפי תיאורך אתה רואה את החור בהסתכלות והצילום נועד להעריך את עומקו כדי להעריך את הטיפול הרצוי. אם רקמת השן רכה ועששתית, אז מחייב טיפול. לפעמים עששת מתחילה במקום של דהפורמציה מכיוון שזה מקום "נוח" להתיישבות חיידקים , אבל התוצאה היא אותה תוצאה. אתה יכול לבקש מהרופא להראות לך קלינית ובצילום .

15/04/2016 | 11:11 | מאת: אמא מודאגת

לבתי בת השנה ו 4 חודשים יש עששת הנקה, פניתי לרופאה מומחית שטיפלה עם פלאוריד והמליצה לנגב את השיניים עם מגבוני קסיליטול אחרי כל הנקת לילה, הבעייה היא שבתי נרדמת רק בהנקה ואחרי שהיא נרדמת כשאני מנקה לה את השיניים עם המגבונים היא מתעוררת ושוב רוצה לינוק כדי להרדם ושוב היא יונקת, אני מנגבת והיא מתעוררת ושוב רוצה לינוק, כך שאחרי הפעם הרביעית אני מוותרת לה שתישן וכמובן שזה מלווה בבכי וצרחות והיא מתעוררת הרבה פעמים במהלך הלילה. מים מהבקבוק היא לא מוכנה לשתות אחרי ההנקה, ניסיתי גם להזליף לה מים עם מזרק דרך זווית הפה כשהיא לקראת סוף ההנקה וזה גם מעיר אותה והיא בוכה ושוב רוצה לינוק, כל בני הבית ניסו להרדים אותה, לגשת אליה בלילה כשמתעוררת, אך לשוא, היא צורחת ולפעמים מקיאה, אני מנסה להרדים אותה בדרכים אחרות אבל כלום לא עוזר. אם היה מספיק לנגב לה את השיניים מקדימה בלבד זה היה עובד נהדר, אבל הכי חשוב לנקות את החלק האחורי של השיניים העליונות וזה מצריך פתיחת פה והיא סוגרת חזק את הלסתות ומתנגדת, עכשיו גם צמחו לה כמה שיניים טוחנות שאני לא מצליחה להגיע אל כולן, אני גם פוחדת לגרום לה נזק בחיבור של הלסתות ובינתיים העששת באמת דוהרת והיא צריכה להיות עם השיניים האלה עוד 5 שנים לפחות ! מן הראוי לציין שאני מצחצחת לה שיניים מהזיז של השן הראשונה פעמיים ביום !! בדיוק כמו שמומלץ ! אני אובדת עצות, מה ניתן לעשות ??? תודה מראש !

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, ללא שינוי התנאים וההרגלים, מצב השיניים עלול להחמיר ואז כבר יהיה צורך בטיפול שיניים ולא רק במריחת חומרים. ברור שיש קושי רב לשנות, אך ברגע שמחליטים שלא להרדים בהנקה ולא להניק במהלך הלילה אלא רק לתת בקבוק עם מים אם מתעוררת (כפי שרצוי ומומלץ) צריך להיות עקבי ולאחר כמה לילות קשים עם תמיכה משפחתית , צפוי שיפור. אפשר להתייעץ עם מדריכת הורים כיצד לעשות זאת. מכיוון שיש נזק והוא מתקדם במהירות מדובר בעניין בריאותי שאין לזלזל בחשיבותו.

05/04/2016 | 12:23 | מאת: לימור

שלום, יש לי שני ילדין בת 13 ובן 10 שלאחר שלא נפלו להם שיניים עשינו צילום וקיבלו כי לשניהם ישנה בעיה וכי אין להם שיניים חלופיות מלמטה. לבת סה"כ 2 שיניים לא התחלפו אבל לבן התחלפו רק שתיים וכל השאר אין לו מתחת שיניים... האם אפשר לקבל המצלתה מה עושים במקרים כאלו ולמי ממומלץ לפנות? בברכה

שלום, יש צורך בהתייעצות עם רופא שיניים מומחה באורתודונטיה, יחד עם רופא השיניים מומחה לילדים. בהצלחה.

29/03/2016 | 14:45 | מאת: חנה

צהריים טובים! רופא השיניים של ביתי בת ה-6 המליץ לה לעבור ניקוי שיניים. לדבריו, עדיף שבגילה הצעיר הוא זה שיבצע את הניקוי ולא שיננית. האם הוא צודק? תודה :)

לקריאה נוספת והעמקה

שלום חנה, אם מדובר ברופא שיניים מומחה לילדים או בעל גישה וידע בטיפול בילדים, כך נכון לנהוג. חשוב שזו תהיה חוויה קלה ונעימה ומבחינה מקצועית הטיפול יהיה טוב באותה מידה. בהצלחה.