פורום רפואה היפרברית וצלילה (טיפול בתא לחץ)

1639 הודעות
1481 תשובות מומחה

מנהל פורום רפואה היפרברית וצלילה (טיפול בתא לחץ)

23/11/2014 | 17:54 | מאת: אלינור

בעלי בן 35 ומזה כשנתיים נמצא בתרדמת עקב דום לב. הממצאים האחרונים לקוחים מ ct שבוצע לפני שנה ומעידים על דלדול רקמות במוח ( לא באיזור ספציפי). מלבד זה מעולם לא היו חסמים/ בצקות / או כל דבר אחר. פיזית בעלי בריא באופן יציב.מבחינה תפקודית יש התקדמות משמעותית בשנה האחרונה הכוללת תזוזות גפיים רצוניות ( מושתל משאבת בקלופן- סובל מספסטיות מוגברת) הבעת רגשות על ידי צחוק, בכי ומימיקה בפנים, לאחר אבחון התברר כי מבין הכל עד רמת איות מילים ( עדיין לא מתקשר). רציתי לדעת איזה בדיקות/ מסמכים עליי להעביר על מנת לבדוק בכלל רלוונטיות טיפול. במה טיפול בתא לחץ יכול להועיל במצבים של  תרדמת? היכן ניתן למצוא מידע/ מחקרים על טיפול בתא לחץ ל צמחים ? (זה בכוונה נמצא במרכאות כי איני מאמינה במושג הרפואי הזה ואיני חושבת שזה מצבו של בעלי- ואני בחורה ריאלית).

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך אלינור, קטן מאוד בעולם הניסיון הטיפולי בתא לחץ במקרים כגון המקרה שאת מתארת. אם תכנסי למאגרי המידע ותכתבי HBOT and Persisten Vegetative Brain אולי תוכלי למצוא מעט חומר על כך. מרכז תא הלחץ בבית החולים אסף הרופא מובנה לטפל גם במקרים קשים כגון אלה במידה ומתאימים, כל מקרה לגופו נידון. התקשרי אליהם למידע - 089205194

21/11/2014 | 09:43 | מאת: אלון

שלום, עשיתי קורס צלילה לפני כחודש ומאז יש לי רעש של פיצפוצים באוזניים בכל פעם שאני בולע רוק. הדבר מציק אבל לא כואב. יש לי תור לרופא אף אוזן גרון. אבל התור הוא לעוד כחודש. אני אמור לטוס בימים הקרובים לאירופה, השאלה אם יכולה להיות בעיה כלשהי במהלך הטיסה? תודה, אלון

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך אלון, גודש בתעלות הניקוז של האוזן התיכונה בשתי האוזניים (התעלה על שם אוסטכיוס) עלול לגרום לתופעה שאתה מתאר. טיפות אף מסוג נפזולין או אוטריווין עשוי לפתור את הבעייה. קח איתך לטיסה טיפות אף והשתמש בהן בעיקר כחצי שעה לפני הנחיתה.

23/11/2014 | 21:33 | מאת: אלון

תודה! האם טיפות מסוג קסילוויט הם גם בסדר לצורך זה?

16/11/2014 | 09:00 | מאת: נעמה

קראתי שבאר"הב אנשים מתקינים תא לחץ ביתי. במב מדובר והאם זה אפשרי בארץ?

לקריאה נוספת והעמקה

אכן באר'הב ניתן לרכוש תאים קטנים מתקפלים הפועלים בלחץ נמוך מאוד ,1.3 אטמוספרות מוחלטות בהם ניתן לנשום אחוז חמצן הגבוה במקצת מאחוזו באוויר. תאים אלה אינם מתאימים לטיפול באידיקציות הרחבות לטיפול בתא לחץ אך יש עדויות ועדין מספר קטן מאוד של מחקרים נאותים המצביעים על יעילות שיטת טיפול זו לאחוז מסויים מהילדים הלוקים בתסמונת האוטיזם. לא ידוע לי בנתיים על סוג זה של תאים הפועלים בארץ.

16/11/2014 | 08:46 | מאת: נעמה

שלום רב במסגרת חיפוש מידע על הטיפול באוטיסטים עבור בני..האם יש בעולם מכון המתמחה ונותן טיפול בתא לחץ לילדים אוטיסטים בלבד? אם כן איפה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך נעמה, איני יודע על מרכז תא לחץ בעולם הנותן אך ורק טיפול לילדים עם תסמונת האוטיזם. במרכזנו שבחיפה וגם במרכז שבית החולים אסף הרופא נותנים שירות טיפולי זה גם לילדים עם התסמונת. היכנסי למאגרי מידע וכתבי HBOT and autism ותוכלי לקבל מידע רב מהנעשה בשטח זה בעולם.

13/11/2014 | 10:50 | מאת: יהודה

שלום, אני בריא לגמרי וסובל מעודף משקל BMI = 34 אני רוצה לעבור קורס צלילה. האם יש הגבלה בגלל המשקל שלי? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך יהודה, כללית, משקל עודף עלול להוות בעייה בצלילה מכמה סיבות, בראש וראשונה כמובן כושר גופני, שנית, דקומפרסייה - חשיפת יתר לבעיית דקומפרסייה עקב ריבוי רקמות שומן וזיקת החנקן להתמוססות ברקמות המכילות שומן, בנוסף ריבוי משקלות לאיזון במים וכו, אך כל מקרה לגופו ישקל. (תרתי משמע). פנה לבדיקת רופא צלילה.

12/11/2014 | 07:27 | מאת: Pema Tupdten

ד"ר מלמד שלום מזה 3 שנים אני סובלת משני שברים בקרסול וקרע ברצועה כל מה שניסינו לא עוזר אני מוגבלת הדריכה לא יציבה וכמובן כואב, ברגל זאת הי בעבר קרע בעורק הפופלחיטאלי מתחת לברך שתוקן וסקולרית בעזרת וריד הירך למרות עבודתם המדהימה דורון ואלי פלד, קיים תמת חלקי בשריר השוק פגיעה עצבית ובעייה חמורה בזרימת דם לגף הרגל, חוסר תחושה נימול בצקות כחלון, האם טיפול רווי חמצן דחוס יכולה לאפשר לרקמות השברים ואולי לרקמות הרכות רצועה וסחוס להשתקם? ראיתי את מה שעשיתם עם אייל מלמד עם הבחורה שהצלתם לה את מפרק הירך והייתי רוצה להתיעץ, אני מאמינה גדולה בתא לחץ,ממה שאני יודעת בכימיה והנדסת חומרים זה נשמע לי הגיוני שירתתי בצבא במר"י וכמובן צוללתי מסיבות בריאותיות בעבר לאחר הניתוח ברגל עם כל שאר צוות החובשות והאחיות ודניאל שהיא פרמדיקית כיום ועובדת ברמבם

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך , כללית, אכן יש רציונאל לנסות טיפול משולב בעזרת חמצן היפרברי בבעיה הפתולוגית שאת מתארת. נא שלחי לי "סיכום מחלה" לפקס - 048300055. תתקשרי - 048377812 או 048377851 וננסה לעזור. להשתמע.

05/11/2014 | 21:38 | מאת: אלון

שלום, סיימתי קורס צלילה לפני 3 שבועות. באמצע הקורס קצת הצטננתי והיו לי בעיות בפמפום. המדריך המליץ לי להשתמש באטמי אוזניים מיוחדים לצלילה וזה מה שעשיתי. בנוסף, לקחתי מידי פעם כדורי סינופד. האטמים באמת עזרו בפמפומים. אבל בנוסף כל פעם שעליתי למעלה אחרי צלילה היה לי קצת דם במסכה. המדריך אמר שזה בסדר אז המשכתי בקורס. אחרי שסיימתי את הקורס הרגשתי כמה ימים ש"סתומות לי האוזניים". אני משרת בצבא אז הלכתי לרופא צבאי, הוא בדק לי את האוזניים ואמר שהם נראות בסדר ( אין חור בעור התוף ואין דלקת ). ואמר לי לקחת סינופד וטיפות לאף שלושה ימים. עשיתי את זה ולאחר כמה ימים הפסיקה לי התחושה ש"סתומות לי האוזניים" אבל מאז כל פעם שאני בולע רוק יש לי צליל של "צקקק..." חזק באוזן. כבר כמעט שבועיים אני מרגיש את הצליל הזה באוזן, זה לא כואב, אבל זה נורא מציק. אני מנסה לקבוע תור לרופא שוב, אבל ייקח לפחות שבוע עד שאני אגיע לרופא ( בגלל שאין לי חום זה נחשב לא דחוף ). יש משהו בינתיים שאני יכול לעשות? כדאי אולי לנסות להמעיט בבליעת רוק, או להפך? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך אלון, השתמש עכשיו בטיפות אף המיבשות את הריריות הפה והאף וגורמות לפתיחת המעברים בין חלל הפה והאף לבין האוזן התיכונה, פעולה המאפשרת איורור האוזן התיכונה. יתכן והבעייה תפתר. איני יודע על איזה "אטמי אוזניים" המדריך המליץ לך, כללית אין להשתמש באטמי אוזניים בצלילה, שימוש באטמים בצלילה עלול לגרום לנזק לעור התוף. יתכן ויש המצאה חדשה שאיני בקי בה ועליה המליץ לך המדריך. דם במסכה מצביע בדרך כלל על בעייה בשיויון הלחצים בסינוסיים, אם הבעיה מלוווה בכאב תוך כדי קושי באיזון הלחצים בצלילה אין להמשיך לצלול עד פתרון הבעיה.

05/11/2014 | 00:06 | מאת: שחר

היי דר אני בקורס צלילה היום צללנו לעומק 10 מטר לא נתקלתי בבעיית פמפום מיוחדת כשלא עבד עשיתי שוב והיה בסדר, כעת לאחר מס שעות יש כאב קל באוזן שמאל ואי נוחות באוזן ימין, אני מאוד קשובה לגופי וניכר קשר מהגרון, צפיתי לחצים בסינוסים ..כי היה לי היסטוריה של דלקות אבל זה נגמר עקב שהיה באיזורים חמים בארץ. הקורס כמובן באילת אז לא אמורה להיות בעיה, אני נוהגת לנקות עם מקל אוזניים באופן קבוע, מה לשנות? להמשיך לצלול? אנחנו עוד נעמיק. ..

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך, שימי טיפות אף שייבשו את הריריות ויקלו על איורור האוזן התיכונה ואיזון הלחצים. במידה ועדיין יש כאב וקושי בשיוויון הלחצים בין האוזן החיצונית וחלל הפה והאף - אל תצללי! כללית איני ממליץ לנקות אוזן חיצונית עם מקל אוזניים, מעורבות שכזו עלולה לפגוע בתעלת האוזן ובעור התוף, האוזן עושה זאת באופן טבעי ובדרך כלל מוצלחת.

02/11/2014 | 12:24 | מאת: מורפיוס

שלום רב, אני בן 40 בעל כושר יחסית גבוה עוסק בספורט גלישה בים לאחרונה אני שוקל לחזור לצלול צלילה חופשית בלבד ונתבקשתי ע"י המדריכים בתחום לבדוק אם אני כשיר. נפגעתי בגזע המוח ע"י וירוס A.D.A.M בשנת 2007 כאשר אחת מהצלקות זה בקע סערפתי באורך 4 ס"מ אשר בזמנו היה גורם לי לשיהוקים במשך 12 שעות ביום ולפעמים יותר. היום איני סובל מהשיהוקים או מאיזה שהוא כאב בסרעפת או צרבות והייתי מעוניין לדעת עד איזה עומק מומלץ לי לרדת והאם יכול להיווצר נזק לסרעפת בעקבות צלילות חופשיות? תודה והמשך שבוע טוב, מורפיוס (שם בדוי)

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך, כללית, בקע בסרעפת עלול להיות מסוכן בצלילה, עלול לחשוף לבעיית חבלת לחץ גם בצלילה חופשית במידה והבקע גדול וחלק עליון של הקיבה עלול לבקוע בעדו. יש לבדוק בדקדקנות גודל הקרע ומיקומו. לרענון הזיכרון, חבלות לחץ דווקה מסוכנות בעומקים רדודים עקב יחסי הנפח והלחץ הגדולים יותר. בצלילה חופשית יש לזכור גם את תפקודה של הסרעפת שכמובן בקע עלול להוות בעייה. בקצרה עליך להיבדק אצל רופא מומחה, רצוי כירורג חזה המתמצא גם בצלילה.

שלום, ביום שישי האחרון ביצעתי צלילה במסגרת קורס וחוויתי מעיכת סינוסים, ככל הנראה עקב צלילה כשאני מצונן. הצלילה האחרונה הייתה ביום שבת, ועדיין כאשר אני מקנח את האף יש הרבה דם. האם המצב תקין? תודה שגיא

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך שגיא, אכן צלילות בעת צינון עלולות להביא לתופעה שאתה מתאר כתוצאה מ אי שיוויון לחצים בסינוסים. דימום קל שמתבטא רק בעת קינוח אף עלול להישאר גם יום ויותר לאחר הצלילה. במידה והדימום ממשיך ממליץ להיבדק אצל רופא א.א.ג.

29/10/2014 | 13:42 | מאת: שגיא

תודה לך על התגובה. אחרי כמה זמן שהדימום לא פוסק אתה ממליץ ללכת להבדק?

עם עד עכשיו הדימום לא פסק, פנה לרופא א.א.ג.

22/10/2014 | 04:47 | מאת: מירית

שלום אני שבוע אחרי קורס צלילה שבסופו החלו דימומים מהאף. הבנתי שזה מהתפוצצות של נימים בסינוסים. יש לי כל הזמן כאב ראש. כיצד ניתן לטפל בהם?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך מירית, אכן אי שיוויון לחצים בסינוסים עלול להביא לתופעת דימומיים וכאבי ראש. טיפות אף מסוג אוטריון, במיוחד במקרים כאלה אוטריויון ג'ל עשוי להועיל להורדת הגודש ופתיחת המעברים. במידה והתופעה ממשיכה כדאי לפנות לרופא א.א.ג.

24/10/2014 | 15:00 | מאת: מירית

דר מלמד תודה רבה על העזרה מירית

13/10/2014 | 10:21 | מאת: טוני

לדר" מלמד שלו רב. תודה עבור התשובה ,אני רק שואלת לגבי אנשים מבוגרים -קשישים שמערכת אימונית חלשה וגם הגנה טבעית כנגד רדיקלים לא קיימת או חלשה האם לא מהווה בעיה רפואית. בתודה מראש

שלום לך טוני, לא מוכרת לי עבודת מחקר שפציפית בספרות הרפואית העשוייה לתת תשובה חד משמעית לשאלתך, מניסיוננו שלנו כאן בארץ במאות רבות של חולים שרובם מבוגרים \קשישים, מקשרי עם אמיתי במרכזים קלינים דומים בעולם, אוכל לומר די בבטחה כי סוגייה זו שאת מעלה, אינה מהווה בעייה רפואית מגבילה ופרוצדורה טיפולית זו של שימוש במינוני חמצן גבוהיים בתא לחץ היא אחת הבטוחות ביותר ברפואה הכללית מהייבט תופעות הלוואי.

12/10/2014 | 12:39 | מאת: שירה

מתכננים לטוס לאילת ואז צלילה עם דולפינים של ילדתי בת ה 10 וכעבור כמה שעות טיסה חזרה לתל אביב. 6 מטרים 25 דרות. האם אפשרי או שצריך לחכות 12 שעות?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך שירה, כללית, רפואה ובה גם רפואת הצלילה אינה מדע מדויק ! כל מקרה לגופו תרתי משמע ובמיוחד שמדובר בילדים. הכלל הגורף אומר שאחרי כל צלילה שאינה מחייבת הפסקות דקומפרסייה אין לטוס לפחות 12 שעות. (יש הטוענים אפילו 24 שעות). צלילה ל 6 מטר הינה צלילה רדודה מאוד ו 25 דקות בעומק זה אכן אין בהן העמסת חנקן משמעותית, להערכתי אחרי למעלה מ שעתים שלוש אין בעייה בתנאי שאכן העומק לא יעלה על 6 מטר והזמן תחתית לא יעלה על 25 דקות.

11/10/2014 | 15:11 | מאת: טוני

לכבוד פרופ" מלמד התהליך שמקבלים רדיקלים חופשים נוצר בעיקר עקב תהליכי חימצון. במיוחד בזמן טיפולים היפרברים עקב קבלת חמצן בלחץ ונקי במיוחד ששמעתי שלפעמים מדובר על 50-60 טיפולים רצופים במיוחד לאנשים מבוגרים או קשישים עם מנגנון חיסוני לא אופטימלי ולעיתים גם מחלות רקע אין סכנה משמעותית לבריאותם. ? בתודה מראש טוני

שלום לך טוני, עכב תהליכי חמצון נוצרים אכן רדיקלים חופשים ונכון הוא כי ככול שמינוני החמצן גבוהים יותר כך נוצרים יותר רדיקלים חופשיים, אך האנזימים האנטיאוקסידנטים המיוצרים בגופנו מנטרלים רדיקלים חופשיים אלה ואת נזקיהם. שיווי המשקל תלוי במינון החמצן ובמספר הטיפולים בתא הלחץ שבעזרתו משתמשים במינוני חמצן ספציפיים גבוהים הגורמים מחד לטיפול באינדיקציה הרפואית ומאידך לעליה משמעותית מאוד באנזימים האנטיאוקסידנטים המנטרלים את הרדיקלים החופשיים, עליה שאף תורמת להחשת תהליכי הריפוי. מכאן אין סכנה בטיפולים ההיפרברים המבוצעים על ידי צוות מקצועי מיומן, ההיפך הוא הנכון.

לדר" מלמד ערב טוב ושנה טובה בבקשה אם תוכל לעזור לי בעלי סובל כבר 9חודשים מטנטון . לאחר בדיקות מיטב הרופאים ממרכז רפואי בארץ נאמר שבמקרה שלו ניתן לטפל בהצלחה בתא לחץ.ראיתי בפורום אחר שכתוב שטיפול בטנטון עם חמצן היפארבארי זה בזבוז זמן וכסף כלומר הונעה.בבדיקות נמצא שאין הבדל בתוצאות בין פלצבו וקבוצה שעבר טיפול.בבקשה למען רבבות סובלים מה האמת.בתודה מקרב לב בתיה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך בתיה, כללית,יש סיבות שונות לתופעת הטינטון וצורותיו השונות והטיפול ותוצאותיו קשורים לסיבה ולזמן תחילת הבעייה. נכון הוא שבהרבה מהמקרים טיפול בתא הלחץ לא עוזר אך יש בהחלט דיווחים וגם מניסיוננו שבהם תא הלחץ עזר, במיוחד מקרים שבהם התופעה מלווה באיבוד שמיעה והטיפול החל בסמוך לתחילת התופעה.

27/09/2014 | 17:46 | מאת: אלעד

אני יכול לרדת לצלילה עד 18 מטר אחרי שלקחתי אדוויל צינון שמכיל גם סינופד? יש לי כאב ראש עדין שמלווה בצינון עדין וכאב גרון עדין. התופעות נעלמות אחרי שאני לוקח את האדויל קולד וסינוס

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך אלעד, להשיב לשאלתך הספציפית ניתן רק לאחר בדיקה ונתונים נוספים עליך שלא ניתן לקבלם במסגרת הפורום. פנה לרופא א.א.ג המבין בנושאי הצלילה. כללית, אם יש קושי בהשוואת לחצים - לא לצלול. שמצוננים לא צוללים !

24/09/2014 | 08:14 | מאת: אלעד

אני בן 32 ואני שותה באופן קבוע כורכומין וכדור טבעי בשם פרומקסין בגלל תופעות של דלקת כרונית בערמונית... יש איזשהי מגבלה שקשורה לצלילה? מתכנן לצלול בשבוע הבא

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך אלעד, איני חושב שיש איזו שהיא מגבלה בצלילה ספורטיבית עם הבעייה הרפואית והתרופות שאתה לוקח. כללית, בבעיות אורולוגיות וצלילה הרופא המומחה בתחום הוא פרופ' אלכס גרינשטיין מהמחלקה האורולוגית בבית החולים איכילוב. שנה טובה.

16/09/2014 | 17:38 | מאת: יוסף

שלום, יש לי אסתמה ואני לוקח טיפול קבוע במשאפים (פליקסוטייד דיסקוס). רציתי לשאול האם יש לי בעיה לצלול? מהם הסיכונים? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך יוסף, מצטער לעכזבך, צלילה ואסטמה ובמיוחד אסטמה פעילה, לא הולכים יחדיו. נשימת אוויר דחוס בלחץ הסביבה המימית עלול לגרום לקרעים בריאות בעת שינוי לחצי הסביבה בעת עליה מצלילה זאת עכב חסימות כרוניות בדרכי הנשימה הקטנים. אירוע שכזה עלול אף להוות סכנת חיים עכב אפשרות כניסת בועיות אוויר לכלי הדם וזרימתם למוח. עצתי לך, בחר בספורט ימי אחר ולא תת מימי. שנה טובה.

27/08/2014 | 15:04 | מאת: צולל

כבר שאלתי ומשום מה השאלה לא נענתה אז הנה אני שואל שוב אני רוצה לשאול שאלה דיי כללית... לא צללתי תקופה ארוכה והיום עברתי רענון ואז העברתי עוד 2 צלילות עם בן זוג (יציין באופן כללי כי כבר ראיתי תשובות באתר שרוב פרופילי הצלילה מצריכים בדיקה ואני יגש לזאת מחר ככל הנראה) צלילת עומק של 25 מטר ועוד צלילה רדודה יותר של 18 מטר - יש לציין שבצלילת עומק היה שימוש בנייטרוקס 32% ובוצעה חניית בטיחות בצלילה השנייה אוויר וחניית בטיחות שעולה על 10 דק לאחר כמה שעות מתום הצלילה התחלתי להרגיש כאב (ממש לא רציני אומנם) במרפק שמאל שלאחר כמה דק נעלם ועבר לעצמות הלחיים ועבר והחל בכתף וככה במשך שעתיים לערך נדד הכאב ממקום למקום (שוב אדגיש כי הכאב הוא איננו כאב חד בלתי נסבל או משהו בסגנון) השאלה שלי האם יכול להיות שזוהי סתם תגובה פסיכולוגית לסכנה שנשקפת מדקומפרסיה? כלומר שהמוח שלי מפחד מהמחלה ולכן אני חש לא בטוב? אציין כי לא חרגתי ממגבלות הטבלאות ומקבוצה של 6 אנשים אני היחיד עם סמנים אלו (שמשום מה אני חושב שהם פסיכולוגיים כי זה משהו שלא הפסיק להטריד אותי מאז הרענון הבוקר) בהמשך לכך מאז המקרה הכאבים הפסיקו בבוקר והגרד המשיך אך ללא פריחה או משהו בסגנון.. משיחה עם מוקד אחיות של כללית הומלץ על משהו להרגעה כי ככל הנראה זוהי תגובה פסיכוסומטית (יש לציין עוד כי מאז הצלילה עברו יותר מ4 ימים) ויש לי עוד שאלה האם יש דרך לבדוק את מצב הדקומפרסיה? (כמו למשל בדיקת דם או משהו בסגנון) או שהטיפול ניתן בהתאם לסימנים בלבד ובלי כל בדיקה מקדמת (אני מדבר על טייפ 1 שהסימנים הם יותר קלים ולא על טייפ 2 ששם אין זמן לבדיקות וכו)

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לצולל, ישנם כללים די מדויקים באופי ובפרטי לקיחת המידע מצולל ובדיקתו לאחר צלילה כאשר קיימת השאלה באם מדובר בבעיית דקומפרסייה. מהסיפור שלך כפי שהוא מובא כאן לא ניתן לעשות אבחנה מקצועית מהימנה באם מדובר בחשיפה לבעיית דקומפרסייה בצלילה ןאם לאו. באם רצונך בניתוח מקצועי את שאירע, צלצל למזכירתי - 048377851 או 048377812 קבע פגישה ובוא לתחקיר מדויק.

26/08/2014 | 17:52 | מאת: סער

ד"ר מלמד שלום! הייתי רוצה לדעת האם קיימת בעיה כלשהי לצלול במקרה של טלסמיה מיינור (רמת ההומגלובין של כ:11.5-12), בספירה האחרונה 12. בנוסף - האם קיימת בעיה של צלילה תוך טיפול עם כדורים נוגדי דיכאון כגון לוסטרל, אלטרולט. תודה רבה רבה סער

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך סער, לגבי הטלסמיה ורמת ההמוגלובין כזו אין אני רואה בעייה כל זמן שאתה נמצא במעקב ובאיזון. כמובן יש להתייעץ עם הרופא המטפל. גם לגבי שימוש בכדורים אלה איני רואה בעייה כל זמן ששומרים בקפדנות על כללי בטיחות עם שכל ישר.

26/08/2014 | 10:54 | מאת: יניב

האם קיים טיפול להרעלת חמצן? במידה וכן כיצד מטפלים? נוסף על כך מהו הטיפול ברמת השטח לפני הגעה לבית החולים? תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך יניב, כללית, הטיפול ב"הרעלת חמצן" תלוי כמובן בנסיבות כל מקרה לגופו, אם זה בצלילה יש לנקוט מיד בכל הצעדים הדרושים להוריד בצורה משמעותית את הלחץ החלקי של החמצן בנשימה, כלומר הפחתה עומק ושינוי תערובת אם ניתן. אם מדובר בפרכוסים, איבוד הכרה וחשש לטביעה כמובן להעלות את הנפגע לפני המים בנוהל חירום. טיפול בשטח בהתאם לסימנים הקלינים, כמובן אם מדובר באיבוד הכרה או חשש לשאיפת מים לדרכי נשימה, יש לטפל עם 100% חמצן עד הגעה לבית החולים כפי שמטפלים בחשש לטביעה ! ב "הרעלת חמצן" בתא לחץ, יש מיד לנתק החמצן ולתמוך בחולה לבל ינזק ולהוריד לחץ התא אך ורק לאחר גמר ההתקף שהוא לרוב קצר. מן הראוי לקרוא וללמוד היטב במאגרי המידע באינטרנט על "הרעלת חמצן" במיוחד צוללי ניטרוקס או תערובות אחרות יש להקפיד ולשמור על הכללים על מנת למנוע תופעה מסוכנת זו בצלילה.

27/08/2014 | 11:05 | מאת: יניב

ראשית אני מודה על תשובתך. שנית,אחדד את השאלה: מהו הטיפול בנפגע לאחר שהגיע ליבשה בהכרה ומגלה סימנים של הרעלת חמצן. האם גם אז הטיפול הוא ב 100% חמצן ברמת השטח (לפני הגעה לבי"ח)? שאלה נוספת מהו הטיפול שניתן בבית החולים לנפגע הרעלת חמצן בהכרה? משום מה הנושא לא כ"כ מסוקר ומתועד באינטרנט ברמה הטיפולית. יש לציין שגם בקורס חובשים שבצעתי דיברנו רק על תסמינים ולא על דרכי טיפול כאשר הנפגע נמצא בהכרה. תודה!

25/08/2014 | 20:25 | מאת: צולל

ואשמח לקבל דעה לגבי השאלה ששאלתי לפני כמה ימים לגבי דקומפרסיה... עדכון קטן מאז הכאבים בבוקר חדלו ונשאר רק גרד ללא פריחה...

לצולל שלום, מצטער איני יודע במה מדובר. פרט שאלתך.

24/08/2014 | 17:06 | מאת: שושנה האיגואנה

שלום. אני בת 29, מושתלת קוצב לב כ 10 שנים בגלל QT מוארך. נכון לרגע כתיבת ההודעה נותרו לי למעלה משנתיים של חיי סוללה (מהקוצב המקורי) ואני מעוניינת לעשות קורס צלילה 2 כוכבים. האם זה אפשרי עם הקוצב? מה הסיכונים? ומה עלול לקרות במידה ואחליט לעשות את הקורס מבלי לדווח על הקוצב? חשוב לציין שעסקתי בפעילות גופנית מאומצת לפני הקוצב וגם לאחר ההשתלה, ושמלבד הקוצב בריאותי תקינה לחלוטין. תודה מראש :)

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך שושנה, בעיית הכשרות הרפואית לצלילה איננה תלויה בקוצב עצמו אלא בעיקר בסיבה שלשמה הותקן הקוצב. כיום קוצבי הלב מותאמים לעבוד גם בתנאיים של לחץ ברומטרי משתנה כמו בצלילה, בתא לחץ ובגבהים. את חייבת לעבור בדיקה אצל רופא קרדיולוג מומחה המבין בצלילה, רצוי שיהא גם רופא צלילה. ממליץ על פרופ' אילן גולדנברג ממחלקה הקרדיולוגית בתל השומר - 035303068

24/08/2014 | 16:26 | מאת: נתן

חויתי ארוע לב טראומאטי בתחילת שנות התשעים. כשנה לאחר מכן החילותי לצלול כפעמיים עד ארבע צלילות בשבוע (דיג). כך עד לשנת 2007 . 17 שנה לערך. כל משך התקופה הייתי אסימפטומתי ולא נצפתה כל הרעה במצבי הלבבי. כארבע שנים לאחר מכן אושפזתי במצב של אי ספיקה רע מאוד. האם לצלילה יש קשר עם שרידות שריר לב פגוע. שכן אין לי הסבר אחר, מה גם שחלק מרופאי הביעו פליאה על כך שהייתי אסימפטומתי זמן רב כל כך (20 שנה+).

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך נתן, תשובה מדויקת קשה לתת אך מן המפורסמות היא כי הצלילה עצמה קשורה במגוון רב של פעילויות חיוביות רבות בהם בראש וראשונה פעילות גופנית לה יש השלכות פיסיולוגיות חיוביות, הצלילה מביאה להנאה וסיפוק וכ', אין ספק שפעילות צלילה הנעשת בהתמדה וכמובן תוך הקפדה על כללי בטיחות, עשויה לשמור על בריאות ובין השאר גם שיפור תפקוד מערכות כמו מערכת הלב וכלי הדם.

23/08/2014 | 00:25 | מאת: צולל

אני רוצה לשאול שאלה דיי כללית... לא צללתי תקופה ארוכה והיום עברתי רענון ואז העברתי עוד 2 צלילות עם בן זוג (יציין באופן כללי כי כבר ראיתי תשובות באתר שרוב פרופילי הצלילה מצריכים בדיקה ואני יגש לזאת מחר ככל הנראה) צלילת עומק של 25 מטר ועוד צלילה רדודה יותר של 18 מטר - יש לציין שבצלילת עומק היה שימוש בנייטרוקס 32% ובוצעה חניית בטיחות בצלילה השנייה אוויר וחניית בטיחות שעולה על 10 דק לאחר כמה שעות מתום הצלילה התחלתי להרגיש כאב (ממש לא רציני אומנם) במרפק שמאל שלאחר כמה דק נעלם ועבר לעצמות הלחיים ועבר והחל בכתף וככה במשך שעתיים לערך נדד הכאב ממקום למקום (שוב אדגיש כי הכאב הוא איננו כאב חד בלתי נסבל או משהו בסגנון) השאלה שלי האם יכול להיות שזוהי סתם תגובה פסיכולוגית לסכנה שנשקפת מדקומפרסיה? כלומר שהמוח שלי מפחד מהמחלה ולכן אני חש לא בטוב? אציין כי לא חרגתי ממגבלות הטבלאות ומקבוצה של 6 אנשים אני היחיד עם סמנים אלו (שמשום מה אני חושב שהם פסיכולוגיים כי זה משהו שלא הפסיק להטריד אותי מאז הרענון הבוקר)

23/08/2014 | 00:31 | מאת: צולל

שיכולה לאשר או לשלול את העניין או שהדרך היחידה הינה טיפול ב100% חמצן ותא לחץ? (הכוונה אם יש בדיקת דם לדוגמא או משהו בסגנון שיכול לאשר או לשלול את המחלה)

21/08/2014 | 14:09 | מאת: יעל

שלום דר' מלמד, הפנו אותי מתא הלחץ באלישע להתייעץ איתך. בסביבות מרץ התחילו לי בעיות באוזן שמאל (התקפים של טנטון + אטימות של האוזן + אפיזודות קצרות של ערעור שיווי משקל וכו'). בדיקת שמיעה באפריל הראתה איבוד שמיעה קל בצלילים הנמוכים. המצב המשיך להחמיר עם התקפים חוזרים, ובדיקת שמיעה שערכתי ביוני כבר הראתה איבוד שמיעה בינוני עד חמור. האבחנה שנתנו לי אז הייתה או מנייר או זיהום ויראלי כלשהו של האוזן הפנימית. מאז ועד עכשיו טופלתי בפרדניזון פומי ללא הטבה, לאחר מכן קיבלתי זריקות סטרואידים לתוך האוזן, וגם זה לא עזר. בדיקת שמיעה מה-6 באוגוסט: SRT – 55, Discr=56%, DB=90. בהתייעצות אצל הרופא לפני יומיים הוא הציע לנסות טיפול בתא לחץ. בשיחת טלפון למחלקה שלכם באלישע הבחור אמר שתא לחץ עוזר אם משתמשים בו תוך 48 שעות מאיבוד השמיעה, אבל הציע להתייעץ איתך. מה דעתך? הרבה תודה מראש על התייחסותך.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך יעל, אכן במקרים אלה ואחרים יעילות תא הלחץ גדלה ככול שמועד הטיפל נעשה סמוך להופעת הפתולוגיה. יתכן ועדין למרות הזמן שעבר אפשר לעזור במקצת. התקשרי ביום ראשון למזכירתי תניא לפגישה דחופה. בנתיים שילחי סיכום מחלה לפקס - 048300055 אותו אקבל ביום ראשון. שבת שלום . יהודה.

17/08/2014 | 11:38 | מאת: גילי

אמא שלי צרכה לעבור ניתוח בצוואר הרחם ומבדיקות דם שעשתה התברר שיש לה קרישת דם נמוכה ולכן ביטלו לה את הניתוח..מהי קרישת דם נמוכה? אך אפשר לטפל בזה?..האם יש סכנה ? אגב האם חולת סכרת מקבלת כדורים..תודה על היחס אריכות ימים ובשורות טובות תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך גילי, פורום זה אינו עוסק בנושאים הקשורים לשאלתך אותה את צריכה להפנות לפורום העוסק בהמטולוגיה ובוודאי הרופא המטפל באימך יוכל להשיב לשאלותיך. כל טוב ובריאות שלמה לאמך ולך.

16/08/2014 | 15:37 | מאת: קרן

שלום דר' מלמד, אנחנו עתידים לנסוע לחופשת צלילה באזור המוגדר כנגוע במלריה. קבלנו ממרפאת מטיילים מרשם לטבליות Malarone. רצינו לשאול אם אין מניעה לצלול עם התרופה הזו? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך קרן, אין מניעה לצלול עם תרופות למניעת מלריה. הקפידו על כללי צלילה בטוחה ובמיוחד באזורי צלילה מרוחקים.

11/08/2014 | 19:36 | מאת: ת

אני רוצה לשרת בשירות קרבי חי"ר ובוודאי שסיירות. אני מאובחן כאסמטי אך מעולם לא היה לי התקף(אובחן בגלל דלקת ריאות), אני ספורטאי מתאמן 9 פעמים בשבוע. שלחו אותי לשתי בדיקות: בדיקת מאמץ-שלילי בדיקת תגר מטכולין-חיובי. יש אפשרות להעלות לפרופיל 82 לפחות? אשמח לתשובה זה ממש חשוב לי

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך ת. תבורך. ידוע שלתסמונת ה"אסטמה" פנים רבות ולעיתים נוטים להחמיר בקביעת אבחנה. כל מקרה כמובן צריך להיבדק לגופו ולא אוכל לחוות דעתי ספציפית למקרה שלך בפורום. בבית החולים כרמל שבחיפה ביחידת רפואת הריאות, דר' אמיר אברמוביץ ודר' יוחאי אדיר שניהם מומחים ברפואת ריאות עם ניסיון גדול להכשיר רפואית מקרים כשלך, כמובן לאחר בדיקות ספציפיות. פנה אליהם ובהצלחה.

12/08/2014 | 11:58 | מאת: ת

תודה רבה... יש רופאים יותר דרומיים? אני מאשקלון אז קצת קשה להגיע לשם

11/08/2014 | 17:21 | מאת: עופר

אני צולל 14 שנים בשנתיים האחרונות התחלתי לחוות דופק מהיר שגורם לי לתחושת לחץ בצלילות עמוקות (מתחיל ב25-30 מטר). בפעם הראשונה התופעה הופיעה בצלילת טרימיקס ל60 מטר בדרך למטה בעומק 35 מטר, עליתי כמה מטרים ולאחר מכן המשכתי את הצלילה בלי בעיה נוספת. מה דעתך האם מדובר בשכרון מעמקים (לפני 10 שנים הייתי מגיע ל35-40מ' בלי שום בעיה) שהתפתח עם הגיל (35) או אולי בחרדה ואיך כדאי לטפל במצב?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך עופר, לתופעת "שיכרון המעמקים" פנים רבות עם תסמינים שונים לעיתים אפילו אינדיווידואלים וצולל מנוסה המכיר הייטב עצמו ותחושותיו בהעמקה יודע שהתופעה מתחילה ועליו לעצור ואף לעלות עד שהתופעה חולפת. דופק מהיר מעיד לעיתים על התרגשות ואף מעט חרדה לעצם הכרתך שהתופעה מתחילה. להנות מצלילה אין צורך לכבוש עומקים, הקפד על כללים והפחת עומק בעיקר שהתופעה מתחילה.

27/07/2014 | 23:37 | מאת: חן

דר מלמד שלום, קיבלתי לפני מספר ימים אבחנה כי יש לי שקיעה בעור התוף באוזן ימין. בעקבות זאת הוא המליץ לי להימנע מצלילה. האבחנה הגיעה אלי בהפתעה היות שהגעתי לרופא אאג בגלל ליחה בגרון ולא כאבי אוזניים. אני צוללת כבר מספר שנים כאשר בשנה האחרונה יצא לי לצלול במספר אתרים שונים ואני רשומה לספארי צלילה בעוד חודשיים וחצי. פעמיים חוויתי לחץ באוזניים שנרגע מהר מאד ולא חשתי עד היום בצלילה כאבי אוזניים שהטרידו אותי. נטיית הלב שלי היא להתייעץ עם רופא צלילה, להתאמן שוב בפמפום ולנהוג בזהירות יתרה בירידה למים. השאלה שלי אליך היא האם כל רופא יגיד לי להימנע מעתה ועד עולם מצלילה ושכל המאמצים שלי מיותרים

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך חן, המושג "שקיעה בעור התוף", קשור כניראה לאזור רגיש יותר לקרע בעור התוף באם יש בעיה של אי שיוויון לחצים, מצב די שכיח בצלילה במיוחד לצולל לא מנוסה. איני מומחה ב א.א.ג אך ניראה לי כי כל מקרה יש לדון לגופו ובמידה ומדובר בצולל מנוסה שיודע היטב את פעולת הפימפום הרי שסכנת הקרע קטנה. בכל מקרה מייעץ לך לפנות לרופא א.א.ג מומחה שהוא גם רופא צלילה. במחלקת א.א.ג בבית החולים כרמל שבחיפה בניהולה של פרופ' אילנה דואק יש כמה רופאים כאלה.

24/07/2014 | 20:57 | מאת: fischlera

שלום רב, לפני כשבוע ב 15.7 עברתי ניתוח בעיניים לפתיחת צינוריות הדמע ניתוח של כ- 15 דקות בהרדמה מקומית. במהלך הניתוח הוכנסו לי צינוריות סיליקון איתם נשארתי שבוע ולאחר שבוע 22.7 הצינוריות הוצאו. הניתוח עבר בהצלחה. לאחר שנתיים שבהם סבלתי מדמעות בלי פוסקות לאחר הוצאת הצינוריות הדמעות פסקו. שאלתי את רופא העיניים האם אני יכולה לשוב ולצלול והוא אישר בע"פ ואמר שאני יכולה לחזור לפעילות מלאה וסדירה. מכיוון שאני דייב מאסטרית ביקשתי ממנו שיאשר לי בכתב והוא סרב בטענה שאינו רופא צלילה. אך סיפק לי מסמך שבוא הוא כתב שיכולה לחזור לפעילות מלאה. מכיוון שאני דייב מאסטרית הגדלתי ראש והלכתי לרופאת צלילה בכדי לקבל אישור כתוב. רופאת הצלילה שהגעתי אליה עם כל המסמכים שאלה אותי האם עשיתי בדיקות כלליות והאם ביצעתי סטים של בדיקות כגון מאמץ בדיקות כלליות וכו'. הסברתי לה שאיני מדריכה ושאני מבקשת אישור לצלילה. היא טענה שאינה מכירה את הניתוח הזה והיא רוצה להתייעץ עם פרופ' הלפרין. בכל מהלך הבדיקה חשוב לציין שהיא חזרה מספר פעמים על הבדיקות הנ"ל. היא פנתה לספרים לראות האם יש משהו על הניתוח הנ"ל וציטטה לי מה עושים ומה הנהלים אומרים לגבי ניתוח של קטרקט, או בניתוחי לייזר, או ניתוח ברשתית ועוד ניתוחים שאין להם שום קשר לניתוח שעברתי. אחרי שבדקה אותי ואת הלב שלי ואת לחץ הדם והדופק היא לא נתנה לי אישור ואמרה שצריכה להתייעץ ועד שלא תקבל אישור מפרופ' הלפרין אני לא יכולה לצלול. מיותר לציין שהיא לקחה תשלום עבור העניין ואני נותרתי ללא אישור. יש ברשותי את האישורים הנדרשים וכל מבוקשי הוא לחזור לצלול ולדעת האם אכן יש לי סכנה בצלילה מבחינה בריאותית ומבחינת העיניים האם אני צריכה להמתין עכשיו שלושה חודשים או חצי שנה. למרות שרופא העיניים אמר שאני יכולה לחזור לצלול עוד באותו היום שהוציאו את הצינוריות. אני צריכה בבקשה אישור חתום שרופא צלילה מאשר לי לצלול. אשמח לתשובה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך, כללית, מזה זמן רב מאוד איני בקי במיוחד ולא שותף לנושאי המנהלה ורפואת הצלילה עליהם מפקחת "רשות הצלילה". לעצם נושא הניתוח שעברת, שגם אני איני בקי במדיוק בפרוצדורה ניתוחית זו, ניראה לי כי רופאת הצלילה שבדקה אותך היתה יכולה לטלפן לרופא העיניים שלך לברר במדויק מהות הניתוח ולקחת החלטה ! על פניו, לי ניראה כי לא צריכה להיות לך בעייה רפואית לחזור לצלילה. ניתן גם לצלצל לאחד משני רופאי צלילה שהם רופאי עיניים מומחים בכירים מאוד במחלקת עיניים ברמב''ם - דר' מיכאל גלבוע או פרופ' יצחק בירן, ניראה לי כי הם גם לא יגבו שכר על עיצתם הטלפונית. בהצלחה.

15/07/2014 | 22:52 | מאת: RE

חלוקות הדעות בקרב הרופאים לגבי אישור כשירות לצלילה בקרב מאובחני ומטופלי ADD\ADHD (הפרעת קשב וריכוז). מהי העמדה המקובלת כיום בישראל (אם קיימת כזו) והאם קיימים קריטריונים ברורים לפסילה או אישור מועמדים לצלילה??? מדובר באוכלוסית מטופלים צעירה ההולכת וגדלה. תודה מראש על התשובה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך RE, כידןע לך תסמונות ה - ADD\ADHD הנן למעשה "חבילה" גדולה של תסמונות שמקורן באתיולוגיות שונות. לדעתי, בנושאי שאלת הכשירות לקורס צלילה, כל מקרה צריך להיבחן לגופו, תרתי משמע, לא רק על ידי רופא ואיש מקצוע בנושאים אלה, אלא גם על ידי מדריך צלילה מנוסה. איני יודע אם יש עמדה מקובלת בנושא זה בארץ, שאלה זו יש להפנות לרשות הצלילה.

07/07/2014 | 13:29 | מאת: חיים

שהייתי בן 9 היתה לי דלקת ריאות ומאז רשום בקופת חולים שיש לי אסתמה. אף פעם לא היה לי התקף אסתמה או קושי לנשום. אני ספורטאי תחרותי (שחיין) ורוצה להתגייס ליחידה מובחרת - מה עושים?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך חיים, ביחידת הריאות של בית החולים הכרמל בחיפה ישנם שני רופאי ריאות, דר' יוחאי אדיר ודר' אמיר אברמוביץ, שניהם היו בעבר מפקדי המכון לרפואה ימית של חיל הים. פנה לאחד מהם ובטוחני שיפתרו בעייתך. בהצלחה.

08/07/2014 | 17:10 | מאת: חיים

07/07/2014 | 11:44 | מאת: אהוד

היי, אני מתקשה לאזן לחצים (לפמפם)באחת האזניים. הבעיה קיימת מאז הצלילה הראשונה שלי וגם בטיסות - לפעמים אני מצליח לאזן (בקושי רב), ולפעמים לא. כאשר אני מצליח זה כרוך בנסיונות תכופים, ובזמן האיזון אני שומע צפצוף באוזן - התחושה הכללית היא שמעבר האוויר קשה משמעותית באוזן הזו. שאלתי היא אם יש מה לעשות עם זה - התערבות כירורגית קלה או פתרון אחר - אני טס לא מעט וההשפעה על איכות החיים שלי קיימת (גם אם לא משמעותית מאוד), והייתי שמח לחזור לצלול - אני חושש לנסות מאז הפעם האחרונה בה נאלצתי להפסיק צלילה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך אהוד, פנה לרופא א.א.ג לבדיקה כללית ובמיוחד לבדיקת איוורור האוזן התיכונה, (טימפנומטריה) ואחרות לפי הצורך. רצוי רופא א.א.ג המבין בצלילה. יש פתרונות ובמידת הצורך אף פתרונות כירורגים אך קודם כל מן הראוי להגיע לאבחנה נכונה.

24/06/2014 | 19:25 | מאת: שי אראל

ולא אני לא מדבר על הסרת משקפיים או קטרט (חלילה וחס) אני מדבר על סתימה בתעלות הניקוז של הדמעות , זה טיפול פולשני. והשאלה שלי , האם זה יכול להשפיע על הצלילה תודה מראש שי

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך שי, לדעתי לא צריכה להיות בעייה לאחר החלמה מלאה, כדאי שתתיעץ עם רופא העיניים שניתח אותך.

23/06/2014 | 02:56 | מאת: נטשה

שלום דר' מלמד! צריכה מאוד לצלול:-) מתכוונת לצלול חמישה שבועות אחרי ניתוח קיסרי אלקטיבי. אעשה צלילה רדודה בודדת פעם ביום תוך שמירה על כללי בטיחות, זהירות. הודה לך מאוד על דעתך. תודה רבה!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך נטשה, כללית, בדרך כלל נהוג להימנע מצלילה וממאמץ במיוחד לאחר ניתוח בטן לפחות חודשיים שלושה לאחר החלמה מלאה, כמובן תלוי איזה ניתוח וכל מקרה ישקל לגופו. יש לקחת בשיקול כמובן גם את מידת הניסיון בצלילה. באשר לך, במידה וההחלמה מלאה ואת צוללת מנוסה ומדובר בצלילה רדודה וללא מאמץ, לדעתי אין בעיה.

19/06/2014 | 16:30 | מאת: ספיר

היי,אני נמצאת בפיליפינים עשיתי היום צלילה בעומק של 12 מטר וכבר 5 שעות אחרי יש אוזן שמאל שלי סתומה וכואבת ממש, ויוצא ממנה נוזל מעט ורוד.. אין לי פה רופא קרוב מה לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך ספיר, שימוש בטיפות אף מסוג אוטרווין או נפזולין או כל סוג אחר המיבש את ריריות האף עשוי לפתוח את המעברים בין האוזן התיכונה וחלל הפה ולשחרר את יתר הלחץ באוזן התיכונה והנוזל הגורם כניראה לכאב. כמובן לא לחזור לצלול באם יש עדיין בעייה באיזון הלחצים.

16/06/2014 | 20:24 | מאת: אמיר

שלום רב, כיודע לי יש המלצה לא לטוס 24 שעות אחרי צלילה. מישהו אמר לי שאין בעיה לטוס מאילת לתל אביב גם אם עברו רק 12 שעות אחרי צלילה. 1. האם ניתן לטוס (בלי קשר לעומק הצלילה) בין אילת לתל אביב גם לאחר 12 שעות מצלילה אחרונה ? 2. במידה והצלילה האחרונה לא עולה על עומק של 10 מטר האם ניתן לטוס אחרי 12 שעות או שבכל מקרה לא שווה לקחת סיכון ופשוט לא לצלול 24 שעות לפני טיסה. בכבוד רק אמיר

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך אמיר, ההמלצה של 12 שעות איסור טיסה לאחר צלילה הייתה מותאמת כללית לפרופילי הצלילות שלא מחייבות דקומפרסיה (NDL) של הצי האמרקאי משנות ה- 70. מתקופה מאוחרת יותר מהוכחת קיומן של ה"בועיות השקטות" ההמלצה שונתה ל24 שעות ולא 12 לגבי כל הצלילות שאינן מחיבות הפסקות דקומפרסייה. זו הנחייה כללית מבלי התחשבות בעומק וז.ת.

07/06/2014 | 11:04 | מאת: יעל

שלום יש לי סקלרודרמה ורנו. כבר כמה שנים שיש לי כאבי רגליים בלתי נסבלים בטיסות. לראומטולוג אין מושג מה זה. ניסיתי ללכת במטוס, לקפוץ, להשתמש בגרביים אלסטיות שעוזרות לזרימת דם אבל זה לא עזר. יש לך רעיון מה זה יכול להיות ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך יעל, מצטער אך איני יודע בוודעות, יתכן והבעייה קשורה בהפרעה באספקת הדם לפריפריה, כלומר בכלי הדם הקפילריים בקצוות כפות הרגליים, בעייה הנפוצה אצל חולי סקלרודרמה. בזמן ישיבה ממושכת יש הפרעה בחזרה הוורידית (על כן חשוב להשתמש בגרביים אלסטיות) הגורמת גם להפרעה בזרימת הדם בעורקיות הקפילריות ומכאן לחוסר חמצון מספיק של הרקמה ומכאן הכאבים (כאבים איסכמים). התיעצי עם רופא המומחה בכלי דם, יש תרופות המרחיבות כלי דם פריפרים.

04/06/2014 | 23:42 | מאת: נורית

שלום רב, לפני כשבועיים ביתי בת השבע טבעה במהלך אימון שחיה, כתוצאה (כנראה) מעילפון מים רדודים. היא השתתפה בתחרות שחיה תוך "החזקת הנשימה" שבסופה החלה לטבוע. מכל המידע שאספתי עד כה (לא הייתי במקום הטביעה) נראה שהסיבה לטביעה היא עילפון כתוצאה, בין השאר, מלקיחת מספר נשימות גדולות לפני הצלילה (היפר וונטילציה). למרבה המזל, ילדה נבונה הבחינה בטביעתה ומשתה אותה מהמים. ביתי עברה החייאה על ידי מדריכי הקבוצה והובלה במצב קשה לטיפול נמרץ בבי"ח שניידר. כעבור מספר ימים שוחררה הביתה והיום שבה לשיגרה. למרבה הצער, מדריכת השחיה לא היתה מודעת לתופעת ה-swb וחוששתני שמדריכי שחייה רבים אינם מודעים לתופעה (גם אני למדתי עליה רק בעקבות הטביעה). האם ידוע לכם אם תופעה זו נלמדת בקרב קורסים להכשרת מדריכי שחייה (למשל בוינגייט)? האם ישנן הנחיות ברורות מטעם אגף הספורט של משרד החינוך להימנע מתחרויות צלילה שכאלה? אודה לכם על כל מידע שהוא בעניין. ברצוני לנסות ולהעלות את מודעות הציבור לתופעה, שכן "משחקי צלילה" הם עניין נפוץ מאד בקרב ילדים והסכנות הטמונות בהם אינן ידועות למרבה הצער. תודה, נורית.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך נורית, שמח שילדתך יצאה בשלום מהאירוע. תופעת "עילפון מים רדודים" כתוצאה מאיוורור יתר (היפרוונטילציה) לפני עצירת נשימה, ידועה מזה שנים רבות מאוד ונילמדת תמיד בקורסי צלילה. בוודאי שהנושא חייב להילמד בכל קורסי מצילים ובקורסי שחייה ואני תמהה להבין ממך שהדבר אינו כך. אכן יש לעשות על מנת להרחיב מודעות וידע בנושא. התקשרי אלי - 048377851 או 048377812 ואנסה לעזור.

02/06/2014 | 08:16 | מאת: טובה

י ש לי. פצע שאינו נרפא במשך שלושה וחצי חודשים בין האיבר מין לבין הטוסיק אני מתביישת ללכת לרופא האם חייב

שלום לך, סיבות שונות עלולות לגרום לפצע שלא נירפא, יש בהחלט לפנות לרופא להבדק ולגלות את הסיבה ולטפל נכון, לא להתבייש. יכולה את לפנות לרופאת נשים. פצע שאינו נירפא עלול להסתבך בזיהום ובמיוחד באיזור החלציים. שוב, לא להתבייש ולפנות לרופא.

28/05/2014 | 10:57 | מאת: עומר

שלום, עברתי מיונים פסיכוטכנים לגדנע צלילה, השלב הבא היה בדיקות רפואיות במר"י בחיפה, שם התגלה כי יש לי כליאת אוויר.. נשלחתי לבדיקות נוספות בבית החולים סורוקה וגם שם מצאו כי יש לי כליאת אוויר אך לא ברמה משמעותית (חשוב לציין שמעולם לא היה לי שום סימן לאסטמה) השאלה היא אם קיים סיכון בכל זאת בזמן הצלילה.. ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך עומר, כללית, פגימה אנטומית ככליאת אוויר עלולה לחשוף צולל, במיוחד צולל מתחיל, לחבלת לחץ ריאתית בעת שינויי לחץ סביבתית בצלילה. בקשר לתוצאות הבדיקות שלך, יש לעיתים שהבדיקות מחמירות ובבדיקות מדוקדקות יותר ניראה כי הפגימה אינה משמעותית ואפשר להכשיר רפואית את הנבדק לצלילה. ממליץ לך לפנות לאחד מהרופאים הפולמונולוגים בבית חולים כרמל, דר ייוחאי אדיר או דר אמיר אברמוביץ, שניהם מקצועניים בתחום רפואת הריאות וצלילה והם עשויים לעזור לך.

11/05/2014 | 09:15 | מאת: ציפי

ד"ר שלום אני שומעת את דפיקות הלב שלי באוזן שמאל מידי פעם.יש סיכוי שזה טינטון. רציתי לשאול האם צלילה של עד 6 מטר יכולה להזיק לאוזן עוד יותר? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך ציפי, יחסי נפח לחץ בצלילה משמעותיים יותר לגבי אפשרות חבלת לחץ דווקא במים רדודים ועל כן איני ממליץ לך לצלול גם לא לעומק 6 מטר לפני בדיקת רופא א.א.ג מומחה המבין גם בתחום הצלילה.

30/04/2014 | 18:30 | מאת: שרון

פרופ מלמד שלום, בני נמצא בפיליפינים, עבר תאונה צלילה לפני כעשרה ימים. ויש לו סימפטומים קלים.. הומלץ לו לעשות טיפול בתא לחץ לפני הטיסה חזרה לארץ. הטיסה אמורה להיות שעות ספורות אחרי השהות (6 שעות - שלוש ושלוש) בתא הלחץ. האם יש בעיה עם כך שהטיסה קרובה? האם יש זמן המתנה מקובל אחרי השהות בתא ומה ההתוויה ההתנהגותית בכלל? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך שרון, כללית, בדרך כלל אין בעייה לטוס לאחר טיפול בתא לחץ בתנאי שהטיפול מבוסס בעיקר על טבלאות נשימת חמצן. על מנת להשיב ספציפית אני צריך לקבל נתונים רבים נוספים בעיקר הנוגעים לסיבה והסימנים שבגינם בנך טופל בתא והאם בעקבות הטיפול נעלמו כל הסימנים. מסרי לבנך שהוא יכול להתקשר אלי הערב בכל שעה למספר 97236430160 ואשתדל לעזור.

28/04/2014 | 17:01 | מאת: חיים

בס"ד שלום רב!! האם הרפואה ההיפרברית עשויה לסייע לאלה שניזוקו בראשם כתוצאה מקרינה מסיבית בראש. עפ"י ממצאי MRI לפני מספר שבועות אין בצקת אך יש נזקי קרינה. בנוסף יש בעיה נוירולוגית של פרכוס המטופלת בקפרה. אשמח לתגובתך. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך חיים, כללית, אכן הטיפול במינוני חמצן גבוהים בתא לחץ יעיל לרפא נזקי קרינה ואינדיקציה טיפולית זו לתא לחץ נמצאת בסל השירותים. ספציפית לשאלתך נוכל לענות לאחר שנעבור על מסמך "סיכום מחלה" אותו אתה יכול לשלוח בפקס ל 048300055 או במיל - hbomed@barak.net.il. לפרטים נוספים צלצל - 048377851 או 048377812.

22/04/2014 | 12:27 | מאת: משה

אתמול צללתי בעומק 18 מטר בעלייה לאחר גמר האויר לא הצלחתי לאזן את עצמי ובתחנת הדקומפרסיה. ב6 מטר הוצפתי למעלה. ורק אז הצלחתי לחזור חזרה לתחנה. יש לי כאב קטן בגב ואתמול היה לי כאב בשוק ובאצבע. האם יכול להיות שיש לי פגיעה? ולמי פונים?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך משה, כללית, בכל מקרה של חשד להופעת סימנים קליניים לאחר צלילה יש להתקשר מיד לייעוץ רופא צלילה ולא לחכות למחרת, במיוחד כאשר עלולה להיות סיבה כמו עלייה מהירה ואי קיום חוב דקומפרסייה !! באשר למקרה שלך, קרוב לוודאי שיצאת ללא נזק ויתכן שהסימנים שאתה מתאר אינם בעיית דקומפרסייה. אך כדי להיות בטוחים יש צורך בהרבה יותר מידע כמו תחקור מדויק של פרופיל הצלילה, זמן הופעת הכאבים ואופיים ועוד. ניתן להשיג רופא צלילה במכון לרפואה ימית - 048693040 או 048693967, בשעות הלילה 048693090, ולבקש רופא כונן. ביוספטל - 22\ 086358011, באסף הרופא-5 089205194 או במרכזיה - 08977999 ולבקש רופא כונן תא לחץ. בכל מרכזי הצלילה צריכים להיות הטלפונים האלה.

16/04/2014 | 09:36 | מאת: אביב

שלום יש לי בעיה מחר אני יורד לאילת לצלול אבל יש לי צינון קל כבר כמה שבועות יכול להיות שזה סתם אלרגיה אן משהו אבל יש לי שאלה האם מותר לי לצלול תחת השפעת כדור clarinase repetabs או כל כדור אחר לצינון ?

לקריאה נוספת והעמקה

חג שמח לך אביב, כללית, כדאי להימנע מצלילה עד שהצינון חולף. אין בעייה לצלול עם סוג זה של כדור האמור למנוע או להקטין את הגודש על רקע הצינון. אל תתאמץ במידה ויהא לך קושי בהשוואת לחצים, הפסק את הצלילה בהתחלה אם זה קורה.

09/11/2014 | 13:14 | מאת: אליעזר עפרת

שלום ד"ר מלמד אני אחרי דלקת ריאות ארוכה יותר מחודש וחצי, במהלך המחלה האוזניים שלי היו "סתומות" {גם לא שמעתי טוב]ולא יכולתי לשחרר - "לפמפם",עכשיו הם ניפתחו ואפשר לפמפם. שאלתי - האם יש סכנה אם אלך ליצלול בעתיד ? תודה אליעזר

10/04/2014 | 00:47 | מאת: משגב

ד"ר יהודה מלמד שלום. אני בחור בן 26 עם אסתמה פעילה שלוקח פעמיים ביום משאף מניעה (סטרואידים משולב עם מרחיבי סמפונות לטווח ארוך ) מסוג סימביקורט 160. מאז שאני עם המשאף הנ"ל אני יציב לגמרי ללא התקפים במשך ה 5 שנים האחרונות. גגם בתקופה שקדמה לשימוש בסימביקורט 160 קוצרי הנשימה שמהם סבלתי היו קלים ביותר. עכשיו לאחר תיאור מצבי הרפואי אעבור לשאלה: בכל המאמרים שקראתי באינטרנט לגבי הסכנה שבאסתמה וצלילה צוין כי הסכנה היא בעצם מהתקף חמור ביותר שיגרום ללכידת אוויר בריאות במהלך הצלילה ולכן בעליה למעלה עלול לגרום לקרעים בנדיות הריאה, אני מעולם לא סבלתי מהתקפים בסגנון הזה גם לפני השימוש בסימביקורט ועכשיו אחרי השימוש בסיביקורט אני לא סובל אפילו מאותם קוצרי נשימה קלים ביותר... אז אשמח בבקשה לדעת מדוע יש יסוד סביר להניח שבכל זאת אקבל כזה התקף קטסטרופלי במהלך הצלילה למרות שהיסטוריית האסתמה שלי אינה מאופיינת בכלל בהתקפים מסוג זה? ואם אין יסוד סביר להניח שאקבל התקף כזה מדוע ההנחיה היום עדיין חוסמת אותי לצלול? נ.ב: אני עושה המון שנורקלים ומעולם לא הרגשתי קוצר נשימה במהלך שנורקלים כתוצאה ממאמץ. סליחה על ההודעה הארוכה פשוט הנושא מאוד מתסכל.0 אודה מאוד להתייחסותך בברכת חג פסח כשר ושמח משגב

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך משגב, חולה אסתמה במצב כפי שאתה מתאר, מנוע מלעסוק בצלילה. הסכנה, גם אם היא קטנה, בשום אופן לא כדאי להיחשף לה. קרעים בנודיות הריאה עלולים להביא לתסחיפי אוויר לדם העורקי ולחסימת כלי דם במוח, איבוד הכרה במים ומוות מטביעה. מניסיוני ראיתי מספר פעמים כיצד תאוריה זו אכן מתרחשת במציאות. בתנאים מסוימים נשימת אוויר דחוס ויבש בצלילה עלול לחשוף חולה אסתמה להתקף מתחת למים גם אם הוא במצב טיפולי מאוזן ולא סובל מהתקפים בדרך כלל. על כן עצתי לך אל תצלול! אם תחפוץ בהסבר מפורט יותר צלצל - 048377851 או 048377812.

08/04/2014 | 07:02 | מאת: אביתר

שלום רב. בני הוא בן 14 ושיחק כדורגל במיוחד על בסיס יומי בקבוצה. החלו כאבים בעת ולאחר פעילות בלבד לפני 6 חודשים. מאז נמצא במנוחה וטופל על ידי פיזיוטרפיסטים. לאחרונה נעשה MRI ו CT ואובחן השבר בחוליה L5. האם טיפול בתא לחץ עשוי לעזור. בברכה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך אביתר, אכן שאלתך במקום לאור הרציונאל לגבי השפעתם של המנגנונים הפיסיולוגים הפועלים בעת מתן מינוני חמצן גבוהים בטיפול בתא לחץ. אך אין עדיין מספיק מחקרים מבוקרים ודיווחים קליניים בנושא הספציפי של איחוי שברים "קשיי איחוי". הוריית טיפול זו גם איננה בסל השירותים. התקשר ליתר מידע - 048377851 או 048377812 וננסה לעזור.