פורום אורולוגיה אונקולוגית

פורום אורולוגיה אונקולוגית מיועד לאנשים הזקוקים לטיפול בסרטן ערמונית, שלפוחית, כליות ואשכים. הפורום מיועד לסובלים מגידולים ממאירים של הערמונית, השלפוחית, הכליות והאשכים, להם ולמלוויהם. הפורום יענה על שאלות בנושאים לעיל, לרבות גילוי מוקדם של סרטן ערמונית, מעקב אורולוגי, טיפולים בסרטן ערמונית לרבות מעקב פעיל, ניתוחים לכריתת הערמונית, הקרנות, טיפולים תרופתיים, אבחון סרטן שלפוחית, טיפולים בסרטן השלפוחית כולל ניתוחי שלפוחית ושחזורי שלפוחית, מעקב לאחר טיפול בסרטן שלפוחית, אבחון של סרטן הכליה וטיפולים שונים בו כולל ניתוחים לכריתה חלקית או מלאה של הכליה, אבחון של סרטן אשכים, טיפולים בסרטן אשכים כולל ניתוחי אשך וניתוחי רטרופריטוניאום. .
963 הודעות
914 תשובות מומחה

מנהל פורום אורולוגיה אונקולוגית

22/06/2016 | 12:49 | מאת: שי

שאלתי קצת למטה בהמשך לתשובתך לגבי המרקר אשמח אם תענה.. תודה

שלום שי. ראה תשובתי למטה.

22/06/2016 | 05:03 | מאת: גבי

לפני כשבועיים בוצע בי מין אוראלי לא מוגן על ידי בחורה שהכרתי.יש לציין שהאקט נמשך מספר דקות והיה מאוד מאוד מאוד אלים .באופן ממש מיידי לאחר מכן חשתי צריבה חזקה מאוד בפין ממש כאב חזק לכמה רגעים.יומיים שלושה הצריבה הזו הורגשה בצורה מאוד עמומה באותו המקום. לאחר מכן היו כאבים אדמומיות קושי במתן שתן אשכים שלפחות לי הרגישו נפוחים (אני לא בטוח שזה היה אכן כך).נעשו בדיקות תרבית חיידקים ובדיקות שתן כלליות והכל תקין.גם לא היו הפרשות או פצעים .הלכתי לאורולוג עם תוצאות הבדיקות בשלב זה התופעות שתיארתי נפסקו האורולוג שלהבנתי נחשב כאחד הטובים בארץ ואני יודע שעזר לכמה אנשים מבוגרים יותר עם בעיות חמורות בסביבתי לא הביט במקום וטען שזה כלום וכנראה נובע מהחבלה שחוויתי .אני חייב להודות שאני עדיין מודאג משום שסבלתי ממש במשך כשבוע .האם נדרשות בדיקות נוספות?האם יכול להיות שנגרם נזק כלשהו לפין כתוצאה מהאקט האלים שחוויתי?למרות שהתופעות חלפו נפשית רגשית ופיזית אני מרגיש רע מאוד. בכל מקרה אני עשיתי גם בדיקות pcr std ואני ממתין לתשובה

שלום גבי. אם התלונות חלפו, אם הבדיקה של איזור הפין היא תקינה (בדיקה ע"י רופא), ואם הבדיקות ל-STD חוזרות תקינות - אתה יכול להיות רגוע.

שלום ד"ר האם יש סיכונים בשימוש בחומר הניגוד גדוליניום. והאם בבדיקת MRI לאבחון אם יש או אין סרטן הערמונית, נחוץ השימוש בגדוליניום? תודה מראש - אלי

שלום אלי. גדוליניום נחשב לחומר פחות מסוכן מחומר ניגוד שמכיל יוד, כזה שניתן בסי.טי. הסיכונים בו הם נדירים. תגובות אלרגיות משמעותיות הן נדירות. אסור לתת אותו בחולים עם אי-ספיקת כליות קשה.

לקריאה נוספת והעמקה
20/06/2016 | 09:26 | מאת: אלי

שלום דוקטור בניתוח פתוח לתיקון בקע מפשעתי בשנת 2006, קובעה כנראה הרשת לעצם החיק על ידי סיכה. 1) האם זו בהכרח סיכה מתכתית ? 2) אם מדובר בסיכת מתכת, האם יש סכנה בביצוע MRI לבלוטת הערמונית? תודה

שלום אלי. זו שאלה שצריך לשאול את הכירורג שביצע את הניתוח. מצטער שאני לא יכול לענות.

לקריאה נוספת והעמקה
20/06/2016 | 08:31 | מאת: איתן

בבקשה ראה שאלתי ב 20/6/2016

ראה תשובתי.

שלום ד"ר פז, בשנה האחרונה עשיתי בדיקת PSA (ללא רקע משפחתי לגידול סרטני) שתוצאתה :5.3. בעקבותיה הופניתי לביופסיה , אך חששתי מהבדיקה ולא עשיתי אותה. בהמשך עשיתי שתי בדיקות דם נוספות שתוצאותיהן:4.7,5.3. בדיקת US כליות ודרכי שתן לא העלתה ממצאים חריגים וצויין בה שגודל הערמונית הינו 40 ושנצפתה שארית שתן של 140. שמעתי שהביופסיה אינה נעימה לביצוע אך אני חושש גם מחוסר הוודאות שהמצב לא תקין. האם לאור הנתונים הללו יש הצדקה או חובה לביצוע ביופסיה?

שלום משה. בכל רמה של PSA יש סיכון מסוים לאבחן סרטן ערמונית אם עושים ביופסיית ערמונית. הסיכון עולה ככל שה-PSA עולה, אבל גם כשה-PSA גבוה הסיכון הזה לא מגיע ל-100%. כלומר, בכל רמת PSA, כשאנחנו עושים ביופסיית ערמונית, יהיו אנשים שלא יהיה להם סרטן בביופסיה. כשאנחנו מאבחנים סרטן ערמונית בביופסיה, זה יכול להיות סוג לא אגרסיבי של סרטן ערמונית, כזה שלא צריך לטפל בו. אבל, בחלק מהמקרים אנחנו מאבחנים סרטן ערמונית שהוא כן אגרסיבי, ואם אנחנו מצליחים לטפל בו לפני שהוא יצא מהערמונית, יש סיכוי טוב לרפא את החולה. אנחנו לא יכולים לדעת מראש מה תהיה התשובה של הביופסיה, האם יש ממאירות והאם היא דורשת טיפול. יש דרכים לחשב את הסיכון, אבל בשביל זה אתה צריך להיבדק ע"י האורולוג ולדון איתו על הסיכונים מול הסיכויים. בסופו של דבר, זה תלוי באיזו רמת סיכון אתה מוכן לקבל לא לאבחן סרטן ערמונית שצריך טיפול, כדי לא לעשות ביופסיה.

29/06/2016 | 14:07 | מאת: משה

האם בדיקת אולטרה סאונד כליות ודרכי שתן תורמת לאבחון סרטן הערמונית ?אם בבדיקה צויין שלא נמצא ממצא חריג למעט - ערמונית בגודל 40 ויתרת שתן לאחר ריקון של 140 - יש השלכה לגבי אבחון סרטן הערמונית?

19/06/2016 | 17:52 | מאת: שי

שלום רב בן 39 ר בבדיקת US אשכים הכל תקין מלבד הנתון של הסתידויות- מיקרוקלציפיקציות מוקדיות. מרקרים - AFP 10.7 / LDH 270 / BETA HCG 0.1 מה דעתך ? האם לבצע עוד בדיקה? מה לעשות? בברכה

שלום שי. ממצא מקרי של מיקרוקלציפיקציות ב-US אשכים, ללא גוש, ללא עבר של סרטן אשכים, לא דורש המשך בירור.

22/06/2016 | 12:45 | מאת: שי

תודה על תשובתך לגבי הנתון של האלפא פטו פרוטאין - הוא גבוה מהנורמה לפי מה שהרופא אמר, אתה לא חושב? או כיוון אחר מהאשכים

19/06/2016 | 15:09 | מאת: דנה

אתה יכול לענות לי גם דילגת בטעות עלי תודה

סליחה, דנה. מיד.

19/06/2016 | 15:21 | מאת: דנה

תודה

18/06/2016 | 13:42 | מאת: גבי

לפני כשבועיים קבלתי מין אוראלי מבחורה יש לציין שהיא עשתה את זה בצורה דיי אלימה וחזק מאוד .באופן ממש מיידי (מספר רגעים) הרגשתי צריבה חזקה מאוד בפין בימים הבאים הצריבה הייתה פחות מורגשת.לאחר מכן התחילו כאבים צריבות וקושי במתן שתן והליכה מרובה לשרותין. עשיתי בדיקות כמו תרביות לחיידקים ובדיקות שתן כלליות והכל נראה בסדר. מה יכול להיות הסיבות למצב זה?

שלום גבי. זה יכול להיות בגלל דלקת בשופכה או בגלל פגיעה פיזית בשופכה. אתה צריך להיבדק ע"י אורולוג. יש עוד שאלות לשאול אותך כדי לדעת מה יותר סביר שזה, ואולי יש בדיקות נוספות שצריך לעשות.

לקריאה נוספת והעמקה
17/06/2016 | 15:43 | מאת: איתן

שלום, לאחר ניתוח רדיקלי, גליסון 3+4, EPE שלילי, שוליים חיוביים. עם PSA שירד למינימום של 0.04 למשך 9 חודשים ולאחריהם התחיל לעלות בקצב של 0.01-0.03 כל 3 חודשים ע"פ שנה ושלושה חודשים. בבדיקה האחרונה היתה ירידה של 0.01 במקום עליה צפויה כרשום לעיל. האם תוכל לפרט מה הסיבות האפשריות שה PSA יעלה או ירד? האם קשור לתזונה, לפעילות גופנית, סיבות אחרות ומהן?

שלום איתן. PSA שנשאר לאחר ניתוח יכול להיות משתי סיבות: הישארות של תאי ערמונית או הישארות של תאי סרטן ערמונית. כדי להבדיל בין שתיהן אנחנו מתייחסים למכלול נתונים: התשובה הפתולוגית, הרמה של ה-PSA וקצב עליית ה-PSA.

20/06/2016 | 08:27 | מאת: איתן

זה מה שאני מנסה להבין, איזה סוג תאים נשארו אצלי. כל עוד ה PSA עלה ובקצב מונוטוני כפי שרשמתי, חשבתי שאני הולך לכיוון של כישלון ביוכימי כאשר ב 12/2015 הערך הגיע ל 0.1 וב 3/2016 הערך הגיע 0.13 ואז ב 6/2016 ירד ל 0.12, מפה השאלה שלי מה גורם לשינוי, האם תאים סרטניים יכולים בכלל לרדת?

שלום, לחולה לאחר ניתוח TURBT ,ופתולוגיה של T1A +HCG+ CITS, מוצע היום שטיפות של BCG. במידה ונכשלו השטיפות ויש הישנות של הגידול ניתן לבצע יוניתרמיה עם מיטומיצין. האם ניתן להפוך את הסדר של פרוטוקולי הטיפול?

שלום. אני מבין שהתשובה הפתולוגית היא TCC T1 HG + CIS. במקרה כזה הסיכון לחזרה של המחלה וגם להתקדמות שלה מבחינת החומרה הוא משמעותי. אנחנו יודעים ש-BCG מוריד את הסיכון לחזרה וגם את הסיכון להתקדמות. מיטומיצין לעומת זאת אינו יעיל כמו BCG בהורדת הסיכון להתקדמות. לגבי יוניתרמיה בסיטואציה הזאת אנחנו לא יודעים מספיק כדי להיות בטוחים. יש עבודה אחת שהשוותה בין BCG למתן מיטומיצין מחומם (לא בטכנולוגיה של יוניתרמיה אלא בסינרגו) והיא הראתה תוצאות שוות, אבל מדובר בעבודה אחת ועם לא הרבה מאוד חולים. עם תשובה פתולוגית כזאת, הייתי ממליץ ללכת על קו הטיפול שאנחנו יודעים עליו הכי הרבה, כלומר BCG.

בנוסף, אם מדובר בתשובה הפתולוגית אחרי TURBT אחד, נהוג לבצע TURBT נוסף מפני שבחלק מהמקרים יש שארית של גידול ומגלים שדרגת המחלה היא שונה.

19/06/2016 | 21:50 | מאת: א.

שלום, אחרי הנתיוח השני הפתולוגיה היתה: "אין שאריות של חומר ממאיר".

15/06/2016 | 06:32 | מאת: דנה

בוקר טוב אני בת 68 לאחרונה התגלה לי בכליה קרצינומה מסוג RCC צריכה לעבור ניתוח שבוע הבא השאלה שלי איך לפי סיטי תלת פאזה יכולים לדעת שזה ממאיר 80 אחוז? האם יש סיכוי להרפא? תודה הרבה בריאות

18/06/2016 | 18:41 | מאת: דינה

דוקטור שכחתי לציין שהגודל 2 ס"מ תודה

שלום דנה. יש מאפיינים מסויימים ב-CT תלת-פאזי שרומזים לגבי המאפיינים של הגידול. אם הם קיימים, אנחנו יודעים שכשאנחנו מוציאים גידולים בגודל כזה, ב-80% מהמקרים מדובר בגידול ממאיר. אם הגידול הוא בגודל כזה, והוא הוצא בשלמותו, סיכויי ההחלמה הם מצויינים.

11/06/2016 | 08:00 | מאת: גידי

שלום, אני עובר שטיפות BCG לאחר כריתת גידול ממאיר בשלפוחית השתן. מה הסכנה להדבקת סובבים לאחר 6 שעות בהן נדרשת זהירות יתרה וחיטוי?

שלום גידי. לאחר 6 שעות וככל שמתרחקים מהשטיפה, סכנת ההדבקה יורדת בצורה משמעותית.

10/06/2016 | 19:33 | מאת: אנומימי

ד"ר שלום רב, לפני שנתיים וחצי כמעט בעלי עבר ניתוח כריתת אשך ימני לאחר גילוי גידול סרטני. מזה תקופה הוא מתלונן על כאבים באזור האשכים וגולש גם לאזור מסביב (הוא מתאר זאת כמתיחה חזקה שמרגיש אותה גם בטוסיק). האם הכאבים נובעים מהניתוח שנעשה ?( יש לציין שאת האשך שנכרת הוחלף באשך חלופי למראה ותחושה טבעית ) האם יש קשר לכך או שיש סיבה לדאגה ? את הכאבים הוא מרגיש כל הזמן אך במיוחד מתחזקים בזמן יחסי המין ואחרי .אודה לתשובתך .

שלום. לפי התיאור זה לא נראה מתאים לכאבים לאחר ניתוח. כיוון שהוא אחרי סרטן אשכים, הוא בוודאי ממשיך מעקב באופן קבוע. אני מציע לתאר לרופא המטפל את הכאבים באופן מדוייק ולהיבדק על-ידו.

07/06/2016 | 20:40 | מאת: שלוםשלום

שלום. האם זה מסוכן להרחיב את צינורית השתן בשבוע השביעי להיריון? האורולוג ממליץ בגלל היצרות קודמת. האם זה יכול להזיק להיריון? תודה

שלום. אני לא ממש מבין אם הכוונה היא להרחבה של השופכה או של השופכן, והאם הכוונה לפעולה שמתבצעת תחת הרדמה או לא. אם הפעולה נעשית תחת הרדמה או שמערבת מתן תרופות שונות, כדאי להתייעץ עם רופא/ת הנשים שלך בקשר לבטיחות בהריון.

07/06/2016 | 16:50 | מאת: יעקב ב.

האם הטיפול החדשני הוא במסגרת מחקרית בלבד או מיועד לכל (כולל באופן פרטי)? האורולוג המליץ לי על ניתוח TURP בגין ערמונית מוגדלת אולם אני נמנע ממנו בגלל החשש מתופעות הלוואי שלו. האם הטיפול החדשני שהוא ללא תופעות לוואי יכול להחליף ניתוח TURP למרות שברור לי כי מדובר בהסרה מלאה של הערמונית?

שלום יעקב. עד כמה שידוע לי הטיפול הורשה ע"י משרד הבריאות במסגרת מחקר ומתבצע בפועל באופן פרטי. הטיפול נעשה לחולים עם סרטן ערמונית, לא כטיפול בערמונית מוגדלת.

25/05/2016 | 20:14 | מאת: אירה

שלום רב, אני בת 32 מטופלת בנוגדי דיכאון ויפאקס וכדורי הרגעה אלפרוקס. כנראה עקב שימוש בתרופות התחילה אצלי הפרשת חלב מהשדיים ושיבוש בווסת חודשית. כמו כן שחלות פוליציסטיות. עברתי 2 ניתוחים קיסריים. בזמן האחרון התחלתי לסבול בכאבי בטן תחתונה כאבים במתן שתן ותכיפות במתן שתן כאשר כמה פעמים זה היה מלווה בטיפות של דם על הנייר. בדיקת שתן סטיק יצאה תקינה. קיבלתי סדורל. אחרי יומיים הרגשתי הקלה והפסקתי את הכדורים. אך לאחר מספר ימים שוב תקפו אותי כאבים צריבה ותכיפות שמוקלים אחרי נטילת סדורל. שבוע הבא אמורה לבצע בדיקת שתן כללית ותרבית. לפי רופאת המשפחה מדובר בציסטיטיס. ואני ממש מבוהלת כי קראתי ששתן עם דם יכול להיות גם תסמין לגידול בשלפוחית השתן. אשמח לתשובתכם. תודה רבה חזור סקר יומי

שלום אירה. סרטן שלפוחית נדיר מאוד בגיל 30. לפי התסמינים שאת מתארת, הרבה יותר סביר שהדימום הקל היה קשור לדלקת של השלפוחית. עם זאת, הייתי עוקב אחרי זה, ואם זה חוזר, הייתי שוקל בירור, במיוחד אם את מעשנת.

25/05/2016 | 17:27 | מאת: נעמה

שלום פרופסור מזה תקופה שאימי רואה צבע אדום בשתן רואים ואים Albumin/creatinine ratio עם ערך של 110 ו-Erythrocytes U שווה ל-350 התרבית תקינה וקריאטנין בדם תקין. קבעו לה תור לרופא אורולוג רק לעוד כשבוע האם מה שיש לה סובל דיחוי? האם זה מסוכן? מה זה יכול להיות? תודה

שלום נעמה. יש לה דם בשתן. זה דורש בירור אורולוגי שכולל הסתכלות בשלפוחית בציסטוסקופיה ו-CT. עיקר הבירור הוא לשלול גידול בדרכי השתן. אם הדימום אינו מסיבי, זה יכול לחכות שבוע.

בעקבות עליה בלויקוציטים ולימפוציטים בבדיקות-דם שגרתיות , נעשה אפיון לימפוציטים שמסקנתו היתה - לימפומה מסוג מנטל. בבדיקות pet-mr pet-ct התגלתה אסימטריה במבנה האשכים. האשך הימני נצפה עם סיגנל נמוך יותר מאשר צד שמאל והטרוגני יותר בערכי T2 W הממצא מגלה דיפוזיה רסטרקטיבית משמעותית. חשד לתהליך נאופלסטי. שאלתי: האם יש קשר בין החשד ללימפומה , לבין הממצא באשכים?

שלום אברהם. האשך עלול להיות מעורב בלימפומה. צריך לעשות US אשכים ולפנות לאורולוג ולהמטולוג.

24/05/2016 | 09:16 | מאת: פ.כ

קראתי על תוצאות טובות במחקר של: טיפול הזלפתי (Bladder Wall Thermo-chemotherapy (BWT עם מיטומיצין (MMC) לסרטן לא חודרני של השלפוחית(NIBC) –.בטיפול זה מתבצע הזלפה סיבובית של MMC מחומם אל השלפוחית. במידה והחולה מבוגר מדי, חושש מדי ממעבר הBCG למחזור הדם,, חלוש מדי לשטיפות של BCG ( בגלל HB נמוך, ברזל ירוד) האם ניתן להשתמש בטכניקה הזו ולדלג על נחיצות פורטוקול הטיפול בשטיפות BCG ?

שלום. זו שיטה שאפשר לשקול אותה, בתלות במאפיינים הספציפיים של הגידול ושל המטופל.

18/05/2016 | 18:28 | מאת: נעמה

אימי בת 68 עברה לפני שלושה חודשים ניתוח לכריתת מעי גס כתוצאה מפוליפ של 2.5 ס"מ טרום סרטני. ביופסיה העלתה שאין התפשטות. אבל מאז יש לה כאבים חזקים באזור הניתוח ובנוסף בבדיקות שתן במשך שלושה חודשים רואים Albumin/creatinine ratio עם ערכים שנעים בין 74 עד 109 ו-Erythrocytes (U שווה ל-250 כאשר המקסימום צריך להיות 10! התרבית יש לציין שלילית וקריאטנין בדם תקין. למי עלינו לפנות? האם ניתן לדעת מהיכן הדימום בשתן? רופא המשפחה אומר להתעלם אבל קשה לנו להתעלם כי אולי חלילה זה משהו מסוכן יותר. נודה לעצה, האם עלינו לעשות בדיקות נוספות או שמא זה כן תקין?

שלום נעמה. יכול להיות קצת דימום בשתן לאחר הכנסת קטטר. אני מניח שבמהלך הניתוח היא היתה עם קטטר. זה לא אמור להימשך כמה חודשים. אם בבדיקות חוזרות יש עדיין דם, צריך לפנות לאורולוג לבירור.

18/05/2016 | 12:47 | מאת: פ. א. כ

שלום, בן 79 , בעוד מספר ימים ניתוח בהרדמה ספינאלית בשלפוחית השתן. רקע: פרפרור עליות, עם מסתם אורטאלי( TAVI)מטופל בקרדילוק ובאלקוויס. בהמטולוגיה לפני ניתוח (רק הערכים מתחת למינמום) HB 11.4 PLT 116 חומצה פולית 8.9 פיראטין 15.5 ברזל IRON 42 קריאטנין 1.94 בילרובין ישיר 00.8 האם לדעתך בערכים כאלה לא מסוכן לנתח אותי ?

שלום. קשה לי לענות לך רק לפי הערכים. אני לא רואה משהו חריג מאוד. הקריאטינין גבוה, אבל אני בטוח שהרופאים שלך מודעים לזה. אני מנחש שאתה עובר את הניתוח בגלל גידול בשלפוחית. אם כך, חשוב לעבור את הניתוח הזה.

12/05/2016 | 11:13 | מאת: אור

יש לי שתן צהוב מאד [לא כתום] צהובה, והרבה, וריח, ושלפוחית כואבת. מה זה יכול להיו. האם גם בעיה בכבד? דחוף לי תודה.

שלום אור. דבר ראשון צריך לשלול דלקת בדרכי השתן. גשי אל הרופא שלך והוא יבקש ממך לעשות בדיקת שתן כללית ותרבית שתן.

לקריאה נוספת והעמקה
08/05/2016 | 14:02 | מאת: אבי

שלום רב. אני גבר בן 46,נשוי ואב לשניים. לפני כארבעה חודשים התגלה אצלי באשך ימין גידול שהוסר בניתוח. לצערי,הגידול הספיק לשלוח גרורות לאזור האגן והבטן ועקב כך,עברתי טיפולים כימותרפיים של 4 מחזורים של EP. הבעיה שלי היא שמאז הניתוח אני סובל מכאבים לאורך הפין בזמן זיקפה. 1.רציתי בבקשה לדעת ממה יכולים לנבוע הכאבים לאורך הפין(כאב כמו שריר תפוס)? 2.דבר נוסף הוא שבזמן שפיכה שמתי לב שהמרקם של הזרע הוא מאוד מימי ודליל ולא סמיך כמו לפני הניתוח-ממה נובעת הסיבה לדעתך? תודה אבי

שלום אבי. קודם כל, סיכויי ההחלמה שלך הם גבוהים מאוד, למרות הגרורות. זה הכי חשוב. בקשר לשאלה הראשונה, קשה לי לענות לך תשובה ברורה. כאבים בזמן זקפה יכולים להיות סימן להתפתחות עקמת של הפין, וזה לא קשור לסרטן האשך. אפשרות אחרת היא שמדובר בכאב ממקור עצבי? זה משהו שבשביל לברר אותו, צריך לבדוק אותך ואת הבדיקות שעשית עד עכשיו. בנוגע לשאלה השניה, הכימותרפיה גורמת לאשך הנותר לא לייצר תאי זרע (באופן זמני ברוב המקרים). מה שיוצא בשפיכה זה נוזל הזרע שמגיע מהערמונית ומשלפוחיות הזרע, אבל בגלל שאין בו תאי זרע הוא נראה דליל.

לקריאה נוספת והעמקה
04/05/2016 | 11:18 | מאת: רוני

שלום רב, תשובת ביאופציית ערמונית של אבי (בן 73) : 18991 (right) :Adenocarcinoma , Gleason score 8 (4+4) , Group 4. Tumor involves 40% of two out of the 6 cores 18992 (left) :Adenocarcinoma , Gleason score 7 (3+4) , Group 2. Tumor involves 30% of two out of the 6 cores אבחנה: 16-18991 T92000 M80103 להבנתנו , זהו סרטן ערמונית: צד ימין של הערמונית: בשלב בו "הגידול הסרטני התפשט אל מחוץ לבלוטת הערמונית או חדר לרקמות הסמוכות לה" וחומרתו "סרטן ערמונית מתקדם מקומי" (40% של 2 מתוך 6 האונות) צד שמאל של הערמונית: בשלב בו הגידול נמצא עדיין בתוך בלוטת הערמונית וחומרתו " סרטן ערמונית מוקדם" (30% של 2 מתוך 6 האונות) שאלותיי: 1.האם פירוש הבדיקה נכון ? נתונים נוספים שכדי לדעת עליהם ? 2.לא ברור לנו מהתשובה האם הסרטן התפשט מחוץ לערמונית או לא ? איזה בדיקות נהוג לעשות כדי לברר זאת ? 3.בהינתן תשובה זה , מהם סוגי הטיפולים העומדים בפנינו לבחירה ? מהו סוג הטיפול המומלץ ? -4.האם סוג סרטן זה נחשב אלים ? "נפוץ" ? מתפשט במהירות ? אודה מאוד לתשובותייך לכל שאלותיי. תודה.

04/05/2016 | 17:43 | מאת: רוני

בנוסף , להלן ערכי ה PSA: 2011 : 5.5 2013: 8 2016: 12.45

שלום רוני. 1. מהנתונים שהעתקת מתשובת הביופסיה באנגלית, לא ניתן להסיק לגבי מידת ההתפשטות של הסרטן. כך שאני לא מבין למה כתבת "סרטן ערמונית מתקדם מקומי" או "סרטן ערמונית מוקדם". המידע שהביופסיה נותנת הוא לגבי מספר הדגימות המעורבות בסרטן מתוך הביופסיות שנלקחו, הנפח שהסרטן תופס מהדגימה, והגליסון - שנותן מידע על מידת האגרסיביות של הסרטן. 2. כאמור, הדגימות בביופסיות נלקחות רק מהערמונית, כך שלא ניתן לדעת בוודאות לגבי מידת ההתפשטות. כדי לדעת את זה כדאי לעשות MRI של הערמונית ו-PET/CT PSMA. 3. צריך לקבוע את השלב של המחלה לפני שאפשר לדבר על אפשרויות. בניסוח אחר, אפשרויות הטיפול תלויות בשלב של המחלה" האם הסרטן נמצא רק בערמונית? האם הוא נמצא בערמונית וחורג מהגבולות של הערמונית אבל בסביבה שלה? האם יש גרורות? הבדיקות הנ"ל אמורות לענות על השאלות האלה. 4. גליסון 8 (4+4) נחשב לסרטן עם סיכון להתקדמות. כלומר, יש סיכון רב שללא טיפול הוא ישלח גרורות. סרטן ערמונית, גם כשהוא אגרסיבי יחסית, הוא עדיין מתקדם באיטיות יחסית לסוגי סרטן אגרסיביים אחרים. עדיין חשוב מאוד להמשיך את הבירור בעניין הזה, ולהחליט על טיפול.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב אני זקוק ליעוץ דחוף תופעה חדשה אצל אשה בת 88 לאחר ניתוח החלפת עצם הירך . עכירות ולכלוך בסטומה שמחליפה את שלפוחית השתן. וגורמת לשתן כהה עד לעצירת יציאת השתן מהגוף. שלילת התייבשות בבדיקות דם קרייטנין יציב על 1.45בשנה אחרונה. לאחר הניתוח עלה ל 1.88 גם הוספת נוזלים בעירוי לא עזרו נקוי והחלפת שקית פותרת את הבעיה לפחות מ20 שעות. אנא תשובתך בהקדם. תודה מראש

שלום אדי. התייבשות יכולה להיות סיבה, ויכולה להיות כזאת בלי עליית קריאטינין משמעותית. כדאי גם לשלול זיהום בדרכי השתן על ידי בדיקת השתן ולקיחת תרביות.

01/05/2016 | 13:17 | מאת: פ.א.כ

שלום, בן 80 שנה. עם מסתם אורטאלי תותב. ברקע פירפור עליות. לאחר ניתוח TURBT נלקחו דגימות לפתולוגיה ואלה המימצאים: "hige grade urotheial crcinoma with one of focous of superficial invasioninto the lamina propria. muscularis propria was uninvolved no vascular tumer spread seen. ares of urotheial crcinoma in situ were seen. א. הרופא כתב שם שזה TCCB T1A HG+ CIS ומבקש לעשות TURBT נוסף לניקוי האיזור. אח"כ במידת הצורך שטיפות BCG . אני עדיין לא התאוששתי מהניתוח הראשוני מלפני כחודש - עד כמה דחוף הניתוח החוזר ? אפשר לחכות עוד חודש וחצי ? ב. אני חושש משטיפות BCG מסיבה של חדירת החיידקים למחזור הדם. למה המיטומיטסין ירד פתאום מהפרק? כל המלצה וכיוון שימזער את הסבל ואי הוודאות יעזור . תודה

שלום. הרופא צודק. במקרה של פתולוגיה כזאת, אנחנו ממליצים לבצע ניתוח חוזר, מפני שבחלק מהמקרים אנחנו מגלים שארית של גידול, ומידת חדירה שונה של הגידול שמשפיעה על ההחלטות על אפשרויות הטיפול בהמשך. כשמדובר על מחלה שהיא high grade, כמו שכתוב בתשובה הפתולוגית שלך, ה-BCG יעיל יותר מהמיטומיצין מבחינת הורדת הסיכון לחזרה ולהתקדמות של המחלה.

03/05/2016 | 12:41 | מאת: פ. א. כ

שלום, תודה על המענה. ב. כמה זמן אפשר להמתין עד הניתוח החוזר (נותחתי לפני פחות מחודש)? ג. מה סיכויי הישנות הגידול/ים באחוזים לפי המחקרים, אם אני לא מעוניין בשטיפות BCG לעומת שאעשה שטיפות?

27/04/2016 | 10:07 | מאת: יוסי

היי, אני בן 17 ויש לי עקמת פין כלפי מטה. לפי תמונות שראיתי באינטרנט ולפי הערכה שלי העקמת היא בערך ב-35-40 מעלות. אורך איבר המין שלי בזקפה הוא 14 ס"מ. אני יודע שעליי להיבדק אצל אורולוג,זה מובן מאליו. לכן הייתי רוצה לשאול שאלה שתענה לי תשובה שונה עליה מזה שעליי ללכת לאורולוג. רציתי לשאול האם תיאורטית,ע"פ הנתונים הנ"ל,קיום יחסי מין תקינים הוא אפשרי? תודה מראש

שלום יוסי. זה מאוד תלוי במידת העקמת עצמה. בחלק מהמקרים ניתן לקיים יחסי מין.

לקריאה נוספת והעמקה
26/04/2016 | 11:56 | מאת: ראובן

אני בן 71. תוצאות הבדיקות של בדיקת ה MRI הן תהליך פריפרלי חשוד ביותר (4 pirads). מזוהה בהיקפה של האונה הימניתשל הערמונית. הנגע אשר תואר בעצם הכסל מימין חשוד לתהליך מיטוטי ומצריך המשך בירור. לא הודגמה פריצה של הקופסית. שינויים היפרטרופיים של הערמוית המרכזית. כרגע אין אף גורם רפואי שאפשר לדבר איתו האם מדובר בגידול ממאיר, באיזו דרגה והאם דורש טיפול דחוף? אודה מאוד להתייחסותך בהקדם. תודה מראש

שלום ראובן. קשה לי לענות לך בלי להבין את ההקשר שבו נעשתה בדיקת ה-MRI. אני מניח שאורולוג ראה אותך ושלח אותך לבדיקה. האם זה היה אחרי ביופסיית ערמונית? מה ה-PSA? לפי התשובה יש בערמונית נגע שהוא חשוד לסרטן בערמונית. ה-MRI לא מספיק בשביל לעשות את האבחנה, לפעמים הוא טועה. כדי לעשות אבחנה של סרטן ערמונית צריך לעשות ביופסיה.

לקריאה נוספת והעמקה
21/04/2016 | 13:45 | מאת: פ.א.כ

שלום, אני אחרי שבועיים לאחר ניתוח TURBET עשיתי בדיקת שתן כללית ועדיין נמצאים כדוריות דם אדומות ולבנות סביב ה 300. יש לציין, שאני מרגיש מצויין ללא חום וכאבים. והדימום פסק לחלוטין מאחרי הניתוח רק לפני יומיים. מה דעתך ? זה נורמלי וצפוי ?

שלום. כן, זה נורמלי שבועיים לאחר ניתוח בשלפוחית.

20/04/2016 | 11:11 | מאת: טוש

שלום, האם תוצאה תקינה של MRI ערמונית, PSA תקין מייתרת את הצורך בביופסיה MRI/US/FUSION ? MRI בוצע בעקבות מיפוי גליום 68 שבו הייתה קליטה חזקה בערמונית ללא ממצע מורפולוגי ויתכן שהקליטה פיזיולוגית. תודה על תשובתך

שלום. אם ה-MRI לא מראה נגע חשוד לסרטן בערמונית, אין לאן לכוון את הביופסיות בטכנולוגיה של ה-MRI/US fusion. עדיין אפשר לעשות ביופסיות ערמונית רגילות (בהכוונת US). אם ה-MRI תקין, עדיין יש סיכון של עד 15% לאבחן סרטן משמעותי בביופסיות ערמונית רגילות. מידת הסיכון לאבחון סרטן משתנה מאדם לאדם ומושפעת מהגיל, ה-PSA, הממצאים בבדיקה רקטלית, רקע משפחתי, עבר של ביופסיות קודמות ועוד. אני ממליץ לך להתייעץ עם האורולוג המטפל לגבי מידת הסיכון שלך ולפי זה לשקול ביופסיות.

לקריאה נוספת והעמקה
17/04/2016 | 17:24 | מאת: יעל

ד"ר נכבד, רק רציתי להודות לך על תשובתך לפני מספר ימים, בעניין הכותרת שבנדון. הרבה תודה כל טוב, וחג שמח

תודה רבה! חג שמח!

14/04/2016 | 10:40 | מאת: כ. פ

ס"ד שלום, בן 79 שנים. ברקע התשלת מסתם אורטאלי + פירפור עליות. מטופל באלקוויס ורדילוק. לפני שבוע ניתוח כריתת פוליפים משלפוחית השתן. מזה 6 ימים מקבל קלקסאן 40 מ"ג פעמיים ביום. ההוראה היא שרק לאחר שהשתן יתבהר מהדימומים ניתן לחזור לתרופה אלקוויס 5 מ"ג. א. האם הקלקסאן "מזרז" לכאורה, את משך הדימום ממהניתוח? ב. ניתן לרדת בהמלצת הקרדיולוג למנה אחת של קלקסאן 40 מ"ג ביום ?

שלום. קלקסן מעכב את מערכת הקרישה, כך שהוא כן יכול לגרום ליותר דימום לאחר הניתוח. לגבי שינוי מינון של הקלקסן, אתה צריך להתייעץ עם הרופא המטפל.

שלום רב, בעקבות עלייה בערכי PSA הופנה אבי בן ה 73 ל ביאופציה ערמונית. אנו עדיין מחכים לתשובה הפתלוגית אך יש בידינו את תשובת האולטראסאונד: "נצפתה שארית שתן בינונית, שלפוחיות הזרע גדושות סימטריות מדדי הערמונית היום 7X23.7 , 53.2X47 מ"מ המהווים 31.5 סמ"ק ערמונית בעלת מרקם היפרטרופי, בולט עם הסתיידות רבות חוד הערמונית נצפה תקין, נלקחו 12 גלילי רקמה , 6 מכל אונה" האם תוכל לפענח לי את התשובה ? בייחוד הממצא של "מרקם היפרטרופי, בולט עם הסתיידות רבות" מה זה מרקם היפרטרופי , הסתיידות , ומה משמעות הימצאות של הסתיידות ? תודה.

שלום רוני. זה אומר שהערמונית היא גדולה, דבר נורמלי בגיל 73, ויש בה משקעי סידן, דבר שהוא גם די שכיח.

שלום רב בבדיקת אולטרסאונד התגלו המימצאים הבאים: כליה שמאלית בשליש האמצעי הודגמה ציסטה פשוטה בקוטר 1.3 ס"מ בשליש התחתון הודגמה ציסטה מודולרית בקוטר 1.34 עם מספר מחיצות בתוכה - בוסניאק 2 עד 3. לציין שבדיקת דופלר צבע לא הדגימה זרימה בתוך הציסטה. ללא סימני חסימה אורומכני. ללא עדות לאבנים. לסיכום 1 מידה קלה ביותר של הסננה שומנית בכבד 2. הכליות הודגמו עם ציסטות כמתואר לעיל, לציין ציסטה מורכבת בכליה שמאלית בוסניאק 2 עד 3. להמשך ביקורת ומעקב עפ"י שיקול קליני. אני חולת סרטן ריאות שלב 4 מאז 4.5 שנים עם אבחנה של מוטציה EGFR ומטופלת באירסה. תוצאות הסי.טי האחרון מ-31.1.2016 בהתייחסות לכליות נקבע:"כליות תקינות בגודל ובמיקום, מרכזות סימטריות ללא הידרונפרוזיס" אבקש לדעת מה המשמעות של האבחנה לפי האולטרסאונד. בתודה

שלום יערה. ציסטה היא חלל מלא נוזל. כשפשוט מדובר בנוזל, אין סיבה לדאגה. לפעמים יש מחיצות בתוך הציסטה והרדיולוג מנסה להעריך עד כמה הן חשודות לממאירות. בוסניאק 2 זו מידת חשש כזאת שמצדיקה מעקב. בוסניאק 3 אנחנו כבר ממליצים על ניתוח לכריתת הציסטה. כך שלבוסניאק יש משמעות. במקרה שלך חשוב מאוד להסתכל גם על האולטרסאונד וגם על הסי.טי האחרון ולראות מה מאפייני הציסטה.

11/04/2016 | 18:21 | מאת: יעל

רק רציתי לציין שהבדיקת שתן הראשונה בה יצא ליקוציטים, ושנעשתה יומיים לפני הציסטוסקופיה - היתה לפני חודש. ובדיקת השתן האחרונה נעשתה לפני שבוע בערך (כחודש לאחר בדיקת השתן הראשונה). שוב תודה רבה על תשובתך

זה לא משנה את התשובה הקודמת.

ד"ר נכבד, תודה רבה על תשובתך. בהמשך לתשובתך, 3 ימים לפני בדיקת הציסטוסקופיה עשיתי בדיקת שתן ויצא ליקוציטים 75 אך תרבית שלילית. ציינת כי הרירית ההיפרמית יכולה לנבוע מדלקת. האם בהתייחס לתוצאות בדיקת השתן יכול להיות קשר לרירית ההיפרמית? ואם לא האם למרות זאת זה יכול להיעלם כפי שציינת מאחר וזה אולי מהשטיפות? לפי תוצאות הביופסיה של הניתוח מלפני חצי שנה האם יכול להיות שזה חלילה חזר אחרי זמן כל כך קצר? עשיתי שוב בדיקת שתן לפני שבוע ימים והכל יצא נקי. שוב תודה מראש

מאוד יכול להיות שהלויקוציטים קשורים לדלקת. רירית היפרמית זה ממצא שיכול להיעלם. חזרה של גידול בדרך כלל מופיע כגידול שרואים אותו בציסטוסקופיה. אצלך לא ראו. את עדיין צריכה להיות במעקב, אבל לא לדאוג עכשיו.

בת 62. בדוח נתוח מה-1.9 נמצא:שופכה תקינה, רירית טרבקולרית, לטרלית לפיה הימנית גידול פפילרי 1*1.5 שיטחי וכן גידול שיטחי בדופן אחורי מימין. פיות זוהו תקינות. תשובת הביופסיה:התקבלה צנצנת ובה מספר פרורי רקמה בנפח 0.1 סמ"ק: bladder, transurethral resection: -papillary urothelial carcinoma, low-grade -no evidence of invasion -muscularis propria not present קיבלתי BCG פעם ראשונה 6 סדרות, ופעם שניה 3 סדרות וכך אני אמורה להמשיך. בציסטוסקופיה לאחר הסידרה השניה נכתב: רירית מעט טרבוקלרית והיפרמית ללא גידול, פיות זוהו תקינות. מה פירוש רירית היפרמית. האם נובע מהשטיפות, האם זה מעיד על תהליך גידולי, האם יכול להיעלם . אני מאד מודאגת. בתודה מראש על תשובתך

שלום יעל. היפרמיה זו זרימת דם מוגברת. כשאומרים רירית היפרמית מתכוונים לרירית שכלי הדם גדושים בה. תכל'ס זה נראה כמו אזור אדמדם. ברוב המקרים זו עדות לדלקת, וזה די שכיח לאחר טיפולי BCG. זה בהחלט יכול להיעלם בהמשך.

30/03/2016 | 22:03 | מאת: דניאל

עקב בעיות במתן שתן נערכה בדיקה שגילתה ערמונית גדולה (125סמק) פסא 10 בביופסה גילתה סרטן בגליל אחד מתוך 18 גלילים גליסון 6 (3+3) במטרה לפתור את בעיית מתן השתן עברתי טיפול של לייזר ירוק שסילק כ 60% מהערמונית 6 חודשים מאוחר יותר הפסא ירד ל 2.7 בעיית מתן שתן נפטרה לחלוטיו אין שארית שתן ואין צורך לקום בלילה האם יתכן שהגידול היה בחלק של הערמונית שסולק? האם יש צורך בטיפול נוסף מלבד מעקב?

שלום דניאל. ברוב המקרים תאי הסרטן נמצאים באיזור ההיקפי של הערמונית. הטיפול שעברת היה יותר באיזור המרכזי של הערמונית, שם הרקמה שחוסמת את המוצא של השלפוחית. כך, שרוב הסיכויים שתאי הסרטן נשארו, וכך צריך להתייחס לזה. זאת אומרת שאתה צריך להמשיך להיות במעקב פעיל לסרטן ערמונית, מה שאומר בדיקת PSA ובדיקת הערמונית אחת למספר חודשים (את זה יקבע האורולוג שלך), וביופסיית ערמונית אחת לשנה - שלוש שנים (תלוי כמה ביופסיות כבר עברת לפני כן ומה היו התוצאות שלהן).

אני סובל מזה חודשיים וחצי מתחושת דגדוג וצריבה בקצה הפין. הכל יצא תקין מחלות מיןת US כליות, בדיקת ותרבית שתן, ו-PCR לאורפלזמה ומיקופלזמה. שמעתי שיש בדיקה בשם "תרבית שופכה" בה לוקחים קיסם ומהפתח של השתן בפין לוקחים דגימה. עדיין עושים את זה? ואם כן זה רק אורולוג? תודה

שלום נועם. התשובה היא חיובית. זה יעיל בעיקר אם יש הפרשה מהשופכה שאפשר לתרבת אותה.

28/03/2016 | 22:43 | מאת: שאול

לפני 12 שנים עברתי כריתה רדיקלית בגלל סרטן הערמונית. למרות ה"רדיקליות" נשארה רקמה ולכן ה PSA מעולם לא ירד ל 0. נהפוך הוא, הוא עולה בהתמדה. הערכים של ה PSA הם סינוסואידליים, עולים ויורדים, אבל הגרף הוא בעליה. אני עושה בדיקה אחת לחצי שנה והתוצאה בחודש 3/16 היתה 0.756. 3 פעמים נשלחתי לעשות MRI אנדו-רקטאלי כדי לבדוק אם יש שינוי ברקמה שנשארה. אין. עשיתי באוקטובר 2015 PSMA PET CT. היה בסדר. מה היית עושה במקרה כמו שלי? אגב, המנתח שלי, אורולוג מפורסם מאד, הציג את המקרה שלי באחד הפורומים שהשתתף בהם, כדי להראות ש PSA גדול מ 0 אחרי כריתה, לא בהכרח מראה על בעיה. תודה

שלום שאול. בערכים כאלה נמוכים של PSA אחרי הניתוח אנחנו מתבלטים אם ה-PSA מגיע מתאי ערמונית שנשארו או מתאי סרטן. כדי להחליט מה סביר יותר אנחנו משתמשים בנתונים של הפתולוגיה מזמן הניתוח, קצב עליית ה-PSA, ובנתונים נוספים. אני לא מכיר את כל הנתונים במקרה שלך, אבל אני יכול להבין את המחשבה שסביר מאוד שמדובר בתאי ערמונית שנשארו ולא בתאי סרטן, לאור ה-PSA שלא מציג מגמה של עליה, ושנשאר בערך כל כך נמוך גם 12 שנים לאחר הניתוח.

29/03/2016 | 11:37 | מאת: שאול

תודה על התשובה. כמו שכתבתי, ה PSA דווקא כן מציג מגמת עלייה. איטית, אבל קיימת. בסה"כ הוא עלה פי 3.5 ב 12 שנים. אתה אומר שהוא נמוך, למרות העלייה הזו, והשאלה היא, האם יש איזה גבול/ערך, שממנו אומרים: מכאן אנחנו משנים גישה ומתייחסים לזה יותר בחומרה? האם יש הגיון לעשות עוד PSMA חצי שנה אחרי שעשיתי? ערך הגליסון שלי היה 6. תודה

19/03/2016 | 22:16 | מאת: ניסן

אלפו-קל קיבלתי לפני שנה טולטרודין קיבלתי עכשיו אבטרט קיבלתי עכשיו האם אני צריך להפסיק לקחת אלפוקל

שלום ניסן. את נושא התרופות אתה צריך לסגור עם הרופא שלך. ככלל, התרופות עובדות במנגנונים שונים, כך שיש מקרים מקרים שבהם נוטלים את שלושתן.

שלום רב, לאחר ניתוח ערמונית רדיקלי, כאשר עושים הקרנות עקב כישלון ביוכימי ועליה ב PSA: 1. מה אחוז המקרים שנגרם נזק בלתי הפיך בשלפוחית השתן בחלחולת ובעצבי הזיקפה עקב הקרינה? 2. מה אחוז המקרים שנגרם סרטן בשלפוחית השתן או בחלחולת עקב הקרינה? 3. האם תוכל להפנות למאמר עכשוי בנושא? תודה

שלום איתן. 1. ככלל, לאחר קרינה חיצונית למיטת הערמונית, יש תחלואה לטווח-ארוך של מערכת השתן של 7-40%. הטווח של המספרים הוא בגלל שיש דיווחים שונים במאמרים שונים. מבחינת תחלואה לטווח-ארוך של מערכת העיכול, מדווחים על 5-20%. אלה עבודות שבדקו הקרנות חיצוניות כטיפול ראשוני בסרטן ערמונית. בעבודות שבדקו הקרנות לאחר כריתה של הערמונית המספרים הם די דומים. לגבי נזק מבחינת תפקוד מיני, קשה מאוד לבדוק את זה, בגלל שקשה להפריד את זה מהנזק שנגרם עקב הניתוח, ומתופעות לוואי של טיפול הורמונלי שחלק מקבלים יחד עם הקרינה. 2. לגבי הסיכון לסרטן שלפוחית או רקטום לאחר קרינה לערמונית. תלוי על איזו עבודה אתה מסתכל. התוצאות נעות בין סיכון של פי 1.15 לפי 1.5 יחסית לאוכלוסייה הרגילה (שלא קבלה קרינה לאזור) בסרטן שלפוחית. לגבי סרטן רקטום, המספרים הם נמוכים יותר, ויש עבודות שלא הדגימו עליה בשכיחות של הסרטן הזה. כדאי לשים את זה בפרופורציות, הסיכוי של אדם שלא קיבל קרינה לפתח סרטן שלפוחית הוא יחסית נמוך. הקרינה מעלה את הסיכון, אבל הסיכון עצמו עדיין נשאר נמוך. עוד משהו, את הנזק מטיפול מסוים אנחנו שוקלים לעומת התועלת שהוא יכול לתת. זו נקודה שצריך פחות להתייחס במקרה ששוקלים הקרנות לאחר חזרה של סרטן ערמונית אחרי ניתוח. אחרי הכול, צריך לחשוש פחות מהסיכוי לפתח סרטן בעתיד, כשצריך לטפל בסרטן שקיים בהווה. 3. לגבי מאמר עדכני יש את זה - P Ost, N Lumen, AS Goessaert, et al.: High-dose salvage intensity-modulated radiotherapy with or without androgen deprivation after radical prostatectomy for rising or persisting prostate-specific antigen: 5-year results. Eur Urol. 60:842-849 2011 כמובן שלא מספיק לקרוא מאמר אחד כדי להבין את הנושא לעומקו.

13/03/2016 | 19:18 | מאת: רוני

שלום רב, אבי בן 73 הופנה לאורולוג עקב עלייה בערכי PSA: 2011 : 5.5 2013: 8 2016: 12.45 תוצאות מישוש: "ערמונית + 2-3 , אלסטית , גמישה, באונה הימנית שעה 5 גבשושית קטנה". ביצענו לו בדיקת דם באופן פרטי לפני שבוע , תוצאות: %FREE\TOTAL RATIO : 14.06 PSA : 12.45 FREE PSA : 1.75 אנו מחכים לבדיקת ביאופציה , אך לבינתיים היינו רוצים לדעת האם לדעתך התוצאות מצביעות בוודאות על תהליך ממאיר ? או לא ? או אולי ? לחוות דעתך אודה. תודה.

שלום רוני. הבדיקות השונות של ה-PSA מכוונות לסיכוי סטטיסטי לגלות סרטן בביופסיית ערמונית. הן אף פעם לא מצביאות בוודאות על תהליך ממאיר, וגם לא יכולות לשלול כזה, אחרת לא היה צורך בביופסיה. רק ביופסיית ערמונית יכולה לאשר בוודאות סרטן ערמונית. מדובר בערך PSA שהוא אכן גבוה. היחס של ה-PSA החופשי לכולל בדקו בערכים של PSA שהם בין 4 ל-10. בנתונים האלה הסיכוי לגלות סרטן בביופסיית ערמונית הוא כ-50%.

18/03/2016 | 18:30 | מאת: רוני

תודה על התשובה. בהנחה שזה כן ממאיר, האם אפשר לקבוע על פי התוצאות אם זה גילוי מוקדם או לא?

מזה כשנתיים וחצי סובל מכאבים ב-2 האשכים. כל הבדיקות שעשיתי לא גילו ממצאים חריגים. יש לציין שהכאבים באים פעם בחודש או חודשיים למשך כמה ימים ואז נעלמים. כלומר, כל התקפה באה פעם בחודש \ חודשיים לכמה ימים ונעלמת. אנסה לתאר את הכאבים: (זה תמיד בסדר הזה: ) ביום הראשון אני מרגיש רגישות מטורפת בשק האשכים, לאחר חצי יום \ יום, אני מרגיש כאבים חדים וחזקים ב-2 האשכים ואז זה עובר ומתחיל הרגשה של כבדות וגודש בשק האשכים. כאילו מישהו שם לי אבנים בשק האשכים והם נהיים כבדים ונמשכים כלפי מטה, ואני רק רוצה לשבת\לשכב (וגם לא עוזר) ההרגשה של הגודש והכבדות נמשכת כמה ימים ואז עוברת ואז הכל חוזר למסלולו התקין עד ההתקף הבא וככה זה כבר נמשך שנתיים וחצי עברתי ניתוח וריקוצלה באשך שמאל לפני שנתיים בגלל שחשדו שהכאבים נובעים מהוריקוצלה (דרגה בינונית) אך הכאבים לא עברו אחרי הניתוח ובבדיקות ובצילומים לא גילו וריקוצלה חוזרת. אני מצרף פה את התוצאות של האולטרא סאונד אשכים אחרון שעשיתי. עברתי עשרות אורולוגים וכולם לא מוצאים שום דבר באשכים ושולחים אותי למרפאת כאב. שאלתי היא אליך, האם תיאור הכאבים כפי שציינתי יכולה להעיד על איזה בעיה מסויימת? אפשר לשייך את סוג הכאבים האלו לבעיה? אני כבר שנתיים וחצי רץ מרופא לרופא ומבדיקות לבדיקות ואין מושיע, לא מוצאים אצלי שום דבר חריג ורק מפנים אותי למרפאת כאב שגם שם אין מזור לכאבים. אני כבר לא יודע מה עוד ניתן לעשות... אשמח לתשובתך תוצאות US אשכים אחרונה: שני האשכים בעלי מבנה וגודל תקינים . האפידידימוס מימין ומשמאל הודגם תקין . " ס 0.4 *0.3 ראש האפדידימוס משמאל מכיל ציסטה מ. לא הודגם נוזל הכמות חריגה בשק האשכים . לא הודגם ווריקוצלה . בבדיקת דופלר צבע זרימת דם עורקית תקינה תודה רבה מראש

שלום יעקב, קודם כל אני מצטער לקרוא על הסבל שאתה חווה. זו בעיה קשה כשכל הבדיקות הן תקינות, אבל הסמפטומים ממשיכים. זה מאוד מתסכל, ואני יכול להגיד לך שזה גם מאוד מתסכל מהצד של הרופא. אני לא יכול לדעת מה יש לך. בשביל זה אני צריך לבדוק אותך ואת כל הבדיקות שכבר עשית. אני יכול להגיד שקרוב לוודאי שאחרי כלכך הרבה זמן, עם בדיקות שהן תקינות, ככל הנראה מדובר בכאב ממקור עצבי. במצבים כאלה העצב משדר למוח תחושה של כאב מהאזור הזה, ללא סיבה שבאמת קיימת שם. זו הסיבה שהפנו אותך למרפאת כאב, מפני שזה סוג של כאב שהם יכולים לטפל בו.

28/02/2016 | 11:12 | מאת: נעמי

בעלי עבר כריתת כליה מלאה בעקבות גידול סרטני גדול (מעל 10 ס"מ). בפטולוגיה לא נמצאה עדות לגרורות. הומלץ לנו על ביקורת כל חצי שנה. האם אין צורך בטיפולים מניעתיים עקב הגודל של הגידול הממאיר?

שלום נעמי. נכון להיום, לא ידוע לנו על טיפול שעוזר להקטין את הסיכון לחזרה של המחלה במקרים שבהם נעשה ניתוח ולא ידוע על גרורות.

25/02/2016 | 14:08 | מאת: א.כ

שלום, בנוגע לגידולי TCC שיטחיים, קראתי על ניסויים מחקריים בארץ של ה Theracoat החדשניים שבה "מרכיבים" על ג'ל את המיטומיצין לשיחרור מושהה בשלפוחית, וזאת במקום ניתוח. ידוע לך על המחקר?

החברה שמייצרת את זה היא ישראלית. הם מפרסמים שמתבצעים מחקרים באירופה ובארה"ב. לא ידוע לי על פרסומים של תוצאות מהמחקרים הללו.

23/02/2016 | 21:08 | מאת: נועם

היי דר כבר חודש וחצי אני סובל מבעיה מציקה. התחיל כצריכבה בשתן וחשבתי שזה דלקת רופא משפחה נתן סדורל ומונורול אך לא עזר. תרבית שתן יצאה שלילית, PCR מחלות מין שלילי. עם הזמן נרגע לשבוע וחצי ואז שוב חזר כתחושה של לתת שתן כל הזמן ולחץ עד כדי כך שקמתי בלילה. הלכתי לאורולוג שאפילו לא בדק אותי פיסית ורשם לי דוקיסלן100 ל-7 יום . סיימתי ועדיין אין הטבה. התחושה שלי כרגע היא שכל פעם נשאר לי טיפות בקצה הפין (למרות שאין באמת טיפות ואין שתן). רק התחושה עצמה קיימת ובאה והולכת וגם פתח השופכה שלי אדום במשך כל התקופה הנל. מה זה יכול להיות? האם העובדה שיש לי את הוירוס של הרפס2 בגוף קשורה?

שלום נועם. נשמע שיש לך דלקת בקצה השופכה. לפעמים זה יכול להיגרם כתוצאה מנגיעה של האזור בחומרים שמעוררים את התגובה הזו (סוג בד מסויים? סבון?). אני ממליץ לשמור על האזור נקי ויבש.

לקריאה נוספת והעמקה
25/02/2016 | 12:40 | מאת: נועם

השתמשתי בחומר סיכה שמכיל שמנים למינהם וסיליקון: Partially Hydrogenated Vegetables Oils, Glycerin, Polysorbate 60,Tecoheryl Acetate, Glyceryl Stearate, Phenyl Trimethicone הוא נמצא אצלי 3 שנים. הבנתי שיכולות להתפתח בקטריות ופטריות ויכול להיות שקיבלתי את הזיהום ממנו? הייתה לי שבוע הפוגה ובוקר לאחר שהשתמשתי בו שוב חזרה לי הצריבה. תודה!

שלום, אבי בן 62, הפסיק לעשן לפני 4 שנים. לפני חצי שנה אובחן שיש לו סרטן בשלפוחית הוא עבר ניתוח לפני חודש, והייתי מעוניין לדעת איזה סוג שטיפה מומלצת BCG או מיטומצין או סוג טיפול אחר ומידע נוסף כמו הסבר על סוג הגידול והסיכויים לחזרה/להחלמה ע"פ נתונים סטטיסטים. אלו הנתונים ע"פ הדוח הפתולוגי המון תודה! אבחנה ופרטים קליניים: bladder tomor turbt מקור הדגימה: urinary bladder, nos סוג הפעולה: biopsy תאור מאקרוסקופי: 3 קטעי רקמה בלתי סדירה, חומה-לבנה, גמישה, כל קטע בקוטר עד 0.4 ס"מ תאור מיקרוסקופי: קטע דופן שלפוחית שתן הכוללים רירית, למינה פרופריה וחלק קטן שטחי של שרירית. נראה גידול ממאיר - Papillary transitional cell carcinoma, high grade, PTa אבחנה: T74000 urinary bladder, nos M81303 papillary transitional cell carcinoma

שלום נדב. כשמדובר על גידול אחד שמופיע פעם ראשונה, שהוא קטן מ-3 ס"מ, לא חודר עמוק יותר מהרירית, ודרגת ההתמיינות היא high grade אנחנו מדברים על כ-40% סיכוי לחזרה תוך 5 שנים וכ-5% סיכוי להתקדמות. אנחנו יודעים שבגידולים שהם high grade שטיפות עם BCG עדיפות על מיטומיצין.

21/02/2016 | 10:43 | מאת: נדב

תודה רבה על התשובה להודעה! המליצו לאבא על טיפולים במיטומיצין ואמרו לו שאם הוא רוצה אז אפשר להחליף אותם בBCG. השאלה מה לדעתך יכולים להיות השיקולים להפנות אותו לטיפול במיטומיצין. לאבא אין טחול ( הוצא לפני 15 שנה עקב תאונת דרכים). וחוץ מזה לא נוטל תרופות כלשהם. תודה רבה

14/02/2016 | 14:15 | מאת: א. פ.

שלום, מימצאי הציסטוסקופיה: " בשלפוחית מוקד אקוגני בקוטר 1.5 ס"מ, ועוד 1 שונה מעט בעוביו. ערמונית 29 סמ"ק. בדופן ימין מספר לא קטן של גידולים פפילריים על בסיס קצת רחב" .זקוק ל TURT בהקדם. האם הגדולים הפפילריים נחשבים מסכני חיים ? ב. תוך כמה זמן הם בעלי יכולת לחדור מעבר לשלפוחית ? בתודה

שלום. המשפט הראשון והמדידה של הערמונית נראים לקוחים מפיענוח של אולטרה-סאונד. אני מבין שנעשתה גם ציסטוסקופיה ונראו גידולים פפילרים בשלפוחית. כשרואים גידולים בשלפוחית הם ב-85-90% סרטניים. ברוב המקרים הם שטחיים, והסרה שלהם עם או בלי טיפול משלים עם שטיפות לשלפוחית מספיקים מבחינת טיפול. במידה והגידול חודר לשכבת השריר, הסרה מתוך השלפוחית אינה מספיקה, ואז יש צורך בכריתת השלפוחית, בדרך כלל לאחר כימותרפיה. הזמן שלוקח להם לחדור אל שכבת השריר ומעבר אליה משתנה בהתאם לאגרסיביות הגידול. את מידת האגרסיביות ניתן לדעת (לפחות חלקית) רק לאחר שמסירים את הגידול ופתולוג מאבחן אותו בבדיקה תחת מיקרוסקופ. לסיכום, לא צריך לחכות יותר מדי עם הניתוח. זה בסדר לחכות כמה שבועות, אבל לא יותר מזה.