פורום אורולוגיה אונקולוגית

פורום אורולוגיה אונקולוגית מיועד לאנשים הזקוקים לטיפול בסרטן ערמונית, שלפוחית, כליות ואשכים. הפורום מיועד לסובלים מגידולים ממאירים של הערמונית, השלפוחית, הכליות והאשכים, להם ולמלוויהם. הפורום יענה על שאלות בנושאים לעיל, לרבות גילוי מוקדם של סרטן ערמונית, מעקב אורולוגי, טיפולים בסרטן ערמונית לרבות מעקב פעיל, ניתוחים לכריתת הערמונית, הקרנות, טיפולים תרופתיים, אבחון סרטן שלפוחית, טיפולים בסרטן השלפוחית כולל ניתוחי שלפוחית ושחזורי שלפוחית, מעקב לאחר טיפול בסרטן שלפוחית, אבחון של סרטן הכליה וטיפולים שונים בו כולל ניתוחים לכריתה חלקית או מלאה של הכליה, אבחון של סרטן אשכים, טיפולים בסרטן אשכים כולל ניתוחי אשך וניתוחי רטרופריטוניאום. .
966 הודעות
911 תשובות מומחה

מנהל פורום אורולוגיה אונקולוגית

20/02/2020 | 21:53 | מאת: אלונה

לחולה בעל סטומה עקב קריאטינין גבוה הוכנס נפרוסטום. כ12 שעות לאחר הכנסת נפרוסטום הופסק מתן שתן דרך סטומה לחלוטין. האם זה תקין?

שלום אלונה. אני מנחש שמדובר בסטומה שדרכה יוצא שתן אחרי ניתוח לכריתת שלפוחית. אם אחרי שהוכנס נפרוסטום הפסיק לצאת השתן בסטומה, אני מנחש שוב שהוא יוצא דרך הנפרוסטום. זה הגיוני (אם הניחושים שלי נכונים). השאלה היא מה עם השתן מהכליה השניה. יש כליה שניה?

בבדיקת mari בעקבות במימצע שהיתגלה בסונר היפוקאי נישלחתי לmari והתוצאה היתה שני ציסטות בגודל 8 ו11 ממ עם מחיצות דקיקות מה המשמעות?

שלום. אם אתה מדבר על ציסטות בכבד, זה ממש לא נושא הפורום הזה שעוסק במחלות סרטן של הכליות, שופכנים, שלפוחית, ערמונית ואשכים.

19/02/2020 | 14:53 | מאת: כהן יעקב

היום בבוקר קיבלתי באיכילוב טיפול תשיעי שלישי בנגלה השניה,שטיפה בשלפוחית השתן.בשונה מפעמים קודמות יש יותר דימומים,כולל כרישי דם..מהעלי לעשות? כהן יעקב.079412136 אודה לך.להדריכני.מה אני אמור להתנהג.טל:0523178317.

שלום יעקב. בדרך כלל דימום בשתן אחרי טיפול ב-BCG עובר תוך יום יומיים. אם אתה רואה שזה לא עובר או אם מדובר בדימום משמעותי או שאתה לא יודע, תפנה למיון.

13/02/2020 | 09:26 | מאת: בוריס

שלום, עקב תוצאות MRI ערמונית ( PI RADS 3) הומלץ לי לבצע ביופסייה fusion . רופא שהתייעצתי איתו המליץ לי לעושת fusion transperineal במרפא פרטית בהרדמה כללית. האם ביופסיה בשיטה הנ"ל יותר מתקדמת ? יותר טובה ? אני הבנתי שהיא מאשפרת הבחנה יותר מדויקת עקב יכולת להגיע ליותר מקומות בבדיקה ומונעת זיהומים. אני בהתלבטויות אם בדיקת כזאת די נפוצה בישראל ואם היא לא מה שנקרא over ועושים אותה רק במקרים מיוחדים. או שזאת בדיקת שנכנסה כבר לשימוש רחב בישראל? באיזה בית חולים בישראל עושים אותה? תודה מראש

שלום בוריס. כשרואים אזור חשוד לסרטן ערמונית ב-MRI, גם אם זה דרגת חשד נמוכה יחסית כמו אצלך, כדאי לעשות ביופסיה מכוונת לאזור כדי לדעת אם מדובר בסרטן או לא. זה נעשה בטכנולוגיית fusion. הדיקור דרך הפרינאום מאפשר להגיע לאזורים בערמונית שלא ניתן להגיע אליהם בדיקור דרך הרקטום. הבחירה בין הבדיקות נעשית בדר"כ לפי מיקום האזור החשוד. הבדיקה. הבדיקה נעשית במספר בתי חולים ציבוריים בארץ: אני עושה אותה באיכילוב, היא נעשית גם בתה"ש, בלינסון, מאיר, רמב"ם, אסף הרופא, קפלן ועוד. כל מקום עם הניסיון שלו כמובן.

14/02/2020 | 10:36 | מאת: בוריס

תודה ד"ר על תגובה המהירה. אני אשאל עוד שאלה אותך כמישהו שהוא כן עושה את פרוצדורה. קראתי בכמה אתרים בינלאומים שייתכנו שני תופעות לוואי . אצירת שתן פתעומית ואי זיקפה זמנית ( פחות מ 5 %). האם אלו תופעות שעוברות מעצמם , במיוחד שנייה וכמה זה זמני? ( אני בן 55 וזה קצת מפחיד אותי ). תודה שוב

כן, מדובר בתופעות זמניות, שתיהן נדירות. בעיה בזקפה עוד יותר נדירה. אין לי תשובה מהימנה לגבי כמה זמני זה זמני, אני מניח שלא יותר מחודשים ספורים, אבל לא היה לי מקרה שזה קרה לו, כך שאני לא יכול לספר מנסיוני.

שלום לאחרונה יש לי כאב קל מדי פעם באשך ימין בחלק הימני של האשך, חשוב לציין שאני שומר על בריאות קיצונית כבר למעלה משנתיים, ולא הייתי חולה בכלל גם לא מצונן, אבל אני מרים משקולות ועושה כושר מדי יום, מה יכול להיות הסיבה לזה?

שלום אילן. יש סיבות רבות שיכולות לגרום לכאב באשך: דלקת, תסביב, חבלה, הרחבת וורידים, בקע, מתיחת שריר במפשעה ועוד. אם יש לך כאבים באשך, אתה צריך להיבדק בהקדם עי אורולוג. אם הכאבים הם חזקים, הופיעו בפתאומיות, מלווים בשינוי במראה ובמנח של האשך - אתה צריך לפנות למיון.

04/02/2020 | 13:15 | מאת: ישי

שלום. הייתי אצל רופא שאמר לי שבביקורת הבאה שאני יבוא הוא ידון איתי לגבי ניתוח.הוא לא אמר לי איך קוראים לניתוח אבל לפי מה שהבנתי זה דומה לציטוסקופיה רק שחותכים מבפנים (לא ציטוסקופיה) השאלה שלי.איך קוראים לזה ואם יש כמה סוגים של זה. אני ישמח שתשלח לי את כול השמות(תודה רבה)

שלום ישי. אני לא יכול לדעת למה התכוון הרופא שלך. יש אפשרויות רבות מדי בתחום שאותו אתה מתאר. כשאתה הולך לניתוח כדאי שתבין לקראת מה אתה הולך. הדבר הראשון שצריך לדעת הוא איזה ניתוח הולכים לעשות. אחרי זה צריך להבין למה צריך לעשות את הניתוח, מה עושים בניתוח, האם יש אפשרויות אחרות ומה הסיכונים ותופעות הלוואי הצפויות אחרי הניתוח.

03/02/2020 | 19:58 | מאת: גורי

שלום דר' פז לאחר אורטרוסקופיה רביעית בשנה האחרונה נמצאו לי שוב גידולים רבים לאורך כל השופכן וגם באגן הכליה הרופא אמר שאין ברירה אלה לכרות את הכליה והשופכן וקצת מכיס השתן בניתוח לפרוסקופיה אבל גם יצטרכו לעשות חתך כדי להוציא את הכליה האם אפשר לעשות ניתוח עם רובוט ללא צורך לפתוח את הבטן כמו כן בגלל שהיו לי גידולים גם בכיס השתן האם יכול להיות מצב שבסוף יכרתו לי את כיס השתן ומה הסיכוי שהגידולים יעברו לצד השני תודה על תשובה

שלום גורי. גם בניתוח בעזרת מערכת רובוטית עושים חתכים קטנים בדופן הבטן ובסוף הניתוח צריך להרחיב את אחד החתכים כך שניתן יהיה להוציא את הכליה עם השופכן. גורל שלפוחית השתן תלוי באופי הגידולים שנמצאים שם. יש סיכון מסויים, לא גדול, לחזרה בכל מקום שיש בו אורותל, כלומר גם בכליה ובשופכן בצד השני. לכן, חלק מהמעקב כולל גם הדמיה של הצד השני.

29/01/2020 | 13:08 | מאת: דוד שניידר

שלום,לאחרונה שמתי לב שיש לי גוש ממש קטן ליד האשך הימני,הוא לא כואב ומעולם לא היה לי כאב באשכים בעבר ואין לי שום תסמין אחר לסרטן האשכים מלבד זה אני רוצה לדעת האם יש לי ממה לדאוג כי כרגע איני יכול ללכת ולעשות את הבדיקה הנדרשת

שלום דוד. אם הממצא הוא נפרד לחלוטין מהאשך, רוב הסיכויים שלא מדובר בסרטן אלא בממצא אנטומי רגיל. עם זאת, אני לא מצפה שתדע לפענח את הבדיקה הגופנית של עצמך (גם לו היית רופא, לא הייתי ממליץ על זה), לכן אתה צריך לפנות בהקדם לאורולוג שיבדוק אותך ויראה על מה אתה מדבר.

28/01/2020 | 21:07 | מאת: יגאל

דוקטור שלום רב, לפני ביופסיה עברתי בדיקת MRI. הבנתי מפענוח שאין משהו חריג. למרות זאת אני סובל גם מקשיי להשתין (במיוחד אחרי שכיבה על הגב). ומה יותר מפריע לי - דליפת שתן בטיפות תוך כל היום. גיליתי גם ש-CIPRODEX שנטלתי תוך שבועיים עקב הצטננות/שפעת/וירוס אחרר, מאוד עזר לי ולא היו קשיי להשתין (לא נטלתי בימים אלה TAMSULIN). יש לי שלוש שאלות לדוקטור הנכבד: 1. אבחנה רשמית היא הגדלת ערמונית. עקב כך שעוזרת לי גם TAMSULIN וגם CIPRODEX - אולי מדובר על זיהום ולא בעיות בערמונית? 2. האם עדיין יש צורך לביופסיה? 3. יש סיכוי לסרטן (תוך שנתיים PSA גדל מ-2.3 ל-4.3) תודה רבה

שלום יגאל. לא הבנתי אם עברת ביופסיה או רק MRI? בנוגע לשאלותיך: 1. הדרך לראות אם יש זיהום היא לעשות תרבית שתן. אם יש חיידק, באמת צריך לטפל באנטיביוטיקה מתאימה. 2. הצורך לביופסיה נקבע על פי הערכת הסיכון לסרטן משמעותי קלינית ובהתאם להעדפותיך בהתאם לרחת הסיכון הצפויה. אני לא יודע מספיק כדי להעריך את הסיכון שלך לפי הנתונים שצירפת, ואני מציע שלא תסתפק במידע שמועבר בפורום, אלא תתייעץ עם רופא מומחה לפני החלטה. 3. ראה את תשובתי על 2.

PSA הוא 5.5 הסיכום במסמך המצורף הוא ערמונית מוגדלת עם BPH יתכן פרוסטיטיס. קשרית לא ספציפית קוטר 5 מ"מ. האם על סמך מידע זה, כדאי לעשות 4KSCORE. האם תוצאות הבדיקה לא יעוותו מהפרוסטיטיס?

שלום, אני לא רואה מסמך מצורף. השאלה אם הפרוסטטיטיס היא קלינית או שהיא רק ממצא מקרי בהדמיה. אם מדובר בממצא מקרי אין התוויית נגד לבדיקת 4K score.

21/01/2020 | 22:06 | מאת: פ.כ.

בן 83. מחלות רקע: מסתם אורטאלי בשיטת TAVI. מטופל באלקוויס ובקרדילוק. מזה 3וחצי שנים לאחר ניתוח להסרת גידולים בשלפוחית השתן.+פעמיים פורטוקול של יוניתרמיה עם מיטומיצין. מעקב בציסטוסקופיה. בבדיקות שתן רגיל. ללא דם סמוי ולא גלוי. בשתן ציטולוגיה אחרון: תאים אטיפיים החשודים בהתמיינות גבוהה לגידול . היום בציסטוסקופיה: לא נמצא שום ממצא פתולוגי.(הפעם היתה ארוכה מהרגיל ונעשתה ע"י 2 רופאים). הרופא המליץ על מעקב בלבד מאחר ומסתייג לניתוח בגלל הגיל . מה דעתך?

שלום. זו דוגמא טובה לכך ששיקול רפואי שמבוסס על היכרות אישית עדיף על פני מתן "יעוץ" בפורום שמבוסס על פרטים מוגבלים שהשואל מספק. על הנייר, אם יש ציטולוגיה חשודה לתאים ממאירים והציסטוסקופיה אינה מראה גידול בשלפוחית, יש להמשיך ולחקור כולל ביצוע ביופסיות מהשלפוחית, פעולה שנעשית תחת הרדמה בחדר ניתוח. אבל, כמו שאני מבין ממך, הרופא שמכיר אותך, עושה שיקול של עלות תועלת שבו לאור גילך ומחלות הרקע, הסיכונים שלך בהרדמה גבוהים יותר מהתועלת מהפעולה הכירורגית. כיוון שאני לא מכיר אותך, אני לא יכול לחוות דעה על השיקול הזה. עם זאת, הייתי ממליץ על בדיקת הדמיה של הכליות והשופכנים מפני שתאים סרטניים בשתן יכולים לבוא גם משם.

11/01/2020 | 23:38 | מאת: לוני

שלום רב, אבא שלי בן 68 עם היסטוריה משפחתית של סרטן הערמונית. בשנה האחרונה נבדק באופן סדיר אצל אורולוג בגלל הסיפור המשפחתי שהתגלה רק בתקופה האחרונה כששני אחים שלו חלו במקביל. בבדיקת דם בספטמבר PSA עלה ל4.9. בבדיקה ידנית לא נמצא גוש והרופא המליץ להמשיך לעקוב בבדיקות דם ובדיקות ידניות. לאחר כחצי שנה PSA שוב היה 4.9 ללא ממצא בבדיקה ידנית ובנובמבר 2019 PSA עלה ל6.2 כולל גוש שהרופא הרגיש בבדיקה ידנית. הרופא הפנה את אבא שלי לMRI ולהלן תוצאותיו: ממצאים: ערמונית מוגדלת במידה בינונית. מימדיה 5.1*4.1*4.5 ס״מ. בהיקף הערמונית, בPZ לרוב אורכו, אך במיוחד באזור האפקס קיים אזור נרחב שנראה חשוד לשאתי. האזור היפואינטנסי ב-T2 ומדגים רסטריקציה משמעותית בדיפוזיה ב-ADC. הממצא מגיע בקוטרו המקסימלי לפחות ל-2 ס״מ, מתאים ל- PIRADS5. באזור האפקס קיים חשד לפריצה קלה חוץ-קפסולרית. בנוסף, ב-PZ משמאל בקרן הקדמית קיים ממצא נוסף שמדגים רסטריקציה בדיפוזיה ב-PZ הצמוד ל-TZ, מגיע בקוטרו כ-6 מ״מ, ייתכן PIRADS4. אין עדות לבלוטות מוגדלות. שלפוחית השתן, שלפוחיות הזרע והרקטום ללא ממצא. המבנה הגרמי עם סיגנל שמור. התרשמות: ממצא המערב את רוב ה-PZ מימין, אך במיוחד באזור האפקס, מתאים ל-PIRADS5 עם שד לפריצה קלה חוץ- קפסולרית באזור האפקס הימני. מוקד נוסף בקדמת ה-PZ בקרן משמאל בצמוד ל-TZ באזור האפקס, מתאים לPIRADS4. לאחר MRI נשלח לביופסיה, טרם נשלחו אלינו תשובות וכבר קבענו תור לPET CT ב20.01 מה ההתרשמות שלך ממצאי הMRI הרשומים? לא הייתי בפגישה של הוריי עם הרופא והם לא כל כך ידעו להסביר לי מה הוא אומר. בינתיים אני מוטרדת מאוד וזה מדיר שינה מעיניי. אשמח אם תוכל לבאר, אפילו במקצת, את מצבו של אבי. תודה רבה מראש.

שלום לוני. ה-MRI מתאר שני אזורים בערמונית שחשודים לסרטן ערמונית. כיוון שלא מדובר ברמת וודאות של 100% שמדובר בסרטן, היה צורך בביופסיה שנקראת MRI fusion שכן היא מכוונת לאזורים החשודים לפי ה-MRI.

10/01/2020 | 23:25 | מאת: Avi

שלום אני בן 25 אדם חרדתי מאוד לבריאות ומשהו קורה לי אני ממש פוחד מהרע מכל מהופעת מחלה מסוכנת כבר יומיים יש לי כאב באזור האשכים בעיקר מורגש מהמפשעה בדקתי את האשכים אין גוש ללא נפיחות ללא אודם והאשכים מרגישים רגילים ונורמלים כמו תמיד ממה יכול לנבוע האי נוחות הזאת?

שלום אבי. אתה כותב שהכאב מורגש מהמפשעה. יכול להיות שהוא נובע מבקע מפשעתי או ממתיחת שריר באזור המפשעה. יכול להיות שיש הרחבה של הוורידים שמנקזים את האשך (וריקוצלה). חשוב שתיבדק ע"י אורולוג.

02/01/2020 | 13:03 | מאת: גורי

שלום דר' פז בשנה האחרונה עברתי שלוש אורטרוסקופיות ואני עומד לעבור אורוטורוסקופיה נוספת בקרוב בפעם הראשונה היו לי גידולים בשופכן העליון והאמצעי בפעם השניה היו לי גידולים לאורך כל השופכןן ושני גידולים זעירים בכיס השתן בפעם השלישית מצאו בכיס השתן ממצאים מרובים נראים LG פזורים ברחבי הכיס בעיקר בטריגון וקיר שמאלי ממצא נוסף פרוקסימלית לפיה הימנית בשופכן אמצעי באזור כריתה קודמת היצרות ועליה ממצאים פפילריים מספר ממצאים נוספים בשופכן מקורב נלקחו ביופסיות מרובות בכניסה לגביע עליון ממצא פפילרי נצרב בנוסף רקמה לא סדירה במספר תתי גביעים והאגן הכליה נצרבו כולם בתשובת פתולוגיה הן בשופכןוהן בכיס השתן TALG בציטולוגיה מהשופכן low grade urothelial carcinoma שאלתי היא האם יש טעם להמשיך באורוטרוסקופיה כאשר המצב מראה רק החמרה במחלה ובסוף יכול להופיע גם גידול HG ומחלה חודרת שריר ובמקום זה לעשות ניתוח להורדת הכליה ובשופכן כדי להקטין סיכונים של חזרה ברצוני להדגיש שיש לי גם מחלת כליה iga עם תיפקודי כליה ובשנת 2015 היה לי סרטן כיס השתן LG מעורב עם HG תודה על תשובה

שלום גורי. זו אפשרות בהחלט רלוונטית כשיש גידולים לכל אורך השופכן כמו שאתה מתאר. היכולת לכרות או לצרוב את כולם הולכת וקטנה ככל שהגודל שלהם עולה ואז הסיכון לחזרה עולה בהתאם.

23/12/2019 | 16:48 | מאת: ליאן

דר' שלום ותודה מראש, שבועיים סובלת מכאבי בטן תחתונה וכל הבטן כאבים חזקים מאד גם באמצע הלילה, השבוע רופאה שלחה אותי לבדיקות u.s בטן ושלפוחית השתן (עדיין ממתינה לתור) ובדיקת שתן שעשיתי ויצא ליקוציטים 250 ולקחתי אתמול בלילה מונורול. היום הגיע תשובת תרבית שלילית מתברר שלקחתי לחינם מונורול. בחמישי אני אצטרך מוקסיפן כי אני עוברת שתל בפה. האם המונורול שלקחתי לא לצורך יכול לגרום נזק למערכת השתן בעתיד? לא בריא לקחת סתם. תודה רבה לך אני מאד חוששת.

לא בריא לקחת אנטיביוטיקה סתם מפני שזה עלול ליצור זנים של חיידקים שהם עמידים לאנטיביוטיקה. במקרה שלך, אני לא חשוב שאת צריכה יותר מדי לחשוש מלקיחה חד פעמית של אנטיביוטיקה.

20/12/2019 | 11:58 | מאת: גל

בת 61.לוקחת אגיפם נרתיקי פעמיים בשבוע.אחת לשנה מופיעה לי דלקת קבועה בדרכי השתן:כאבים חזקים מאד מאד בסוף הטלת השתן,אחרי ארבע שעות מגיע דימום קל.רק אנטיביטיקה מיידית עוזרת לי. האם זה אופייני לדלקת בדרכי השתן? תודה

שלום גל. דלקת בדרכי השתן מאופיינת ע"י כאבים או צריבה בצן שתן (יכול להיות גם בסוף ההשתנה), תכיפות בתן שתן וקושי בדחיית השתנה. יכולים להיות גם כאבים בבטן תחתונה ויכול להיות גם דם בשתן.

לפניי כשבועיים התחיל הפיפי שלי להיות בזרם חלש ועקצוץ מוזר ולאחר הפיפי היה יוצא גם טיפות במכנסיים . פניתי לרופא משפחה ושלח אותי לעשות בדיקת שתן . הבדיקת שתן יצאה תקינה . וקבע לי תור לאורולוג . הגעתי היום לאורולוג שבדק אותי והכניס לי אצבע לתחת ושאל אם כואב אמרתי לא ואחרי זה שאל אם כואב צעקתי . אמר לי יש לי דלקת בערמונית . בלי לבדוק יותר מידי בלי בדיקות דם בלי לחץ דם בלי שום דבר . רק על סמך בדיקת השתן של הרופא הקודם והבדיקה הידנית . האם זה הגיוני ? הוא הביא לי ציפרודקס 500 פעמיים ביום . כדורים מאוד חזקים . האבחון שהוא עשה שתיארתי הגיוני שיקבע על פי זה ?

והאם נגיעה בערמונית מהישבן אמורה לעשות כאב עוצמתי ?

שלום אבי. האבחנה של דלקת ערמונית היא אבחנה קלינית ומתבססת על התלונות, הבדיקה הגופנית שבה יש רגישות במישוש הערמונית ועל בדיקת השתן.

אם הבדיקת שתן יצאה תקינה לגמרה אך הרופא עדיין החליט שיש דלקת זה סביר ?

בדיקת שתן רגילה יכולה להיות תקינה כשיש דלקת בערמונית.

שלום לבני בן החודשיים אשך ימין נמוש ואשך שמאל לא יש גוש ממש קטן בצד שמאל מה זה יכול להיות?

שלום יעל. יכול להיות שמדובר באשך או בבקע. תפני לאורולוג ילדים או כירורג ילדים.

לNMIBC HG3 חוזר ?

תלוי על איזו בדיקה אתה שואל. לאיזו בדיקה התכוונת?

12/12/2019 | 14:14 | מאת: HJHT

אבל כמובן אם יש איזשהי בדיקה אחרת שיכולה לסייע אשמח אם תציין ואולי גם תפרט לכדאיות מבחינת והכדאיות התועלת שלה. תודה

שלום רציתי לדעת מה הסיכויים שאני יכול לעלות את הפרופיל שלי לקרבי התוצאות הם: כליה שמאלית בגודל תקין פרכנימה מעט מועטת לא הודגמו אבנים שלפוחית השתן עם קיבולת רגילה, גופיות חלקים. חשוב לציין שברוך ה אני מרגיש בריא

שלום יאיר. לצערי (ולשמחתך) השאלה הזאת היא לא בנושא הפורום, שדן במקרים של מחלות הסרטן בדרכי השתן.

שלום דר, לפני כעשור עברתי ניחוח הסרה של מס גידולים משלפוחית השתן, לפני כשלוש שנים היתה לי בשנות שטופלה ע״י צריבה ושטיפה. כיום לאחר שלוש שנים נמצא לי ממצא פפילארי מינימאלי. נקבעה לי ביקורת לעוד שנה מהיום, האם זה פרק זמן מקובל לחכות? האם יש סכנות בלחכות תקופה כזאת ארוכה ולמה בעצם התור נקבע לשנה מראש ולא לעוד שלושה חודשים? בתודה גיל.

שלום גילי. אם באמת זוהה גידול פפילרי קטן בשלפוחית והוחלט להמתין ולא לטפל מיד, שנה זה יותר מדי זמן. הייתי ממליץ על ציסטוסקופיה לאחר 3 חודשים.

03/12/2019 | 04:46 | מאת: שלום

אני בן 25 בריא בדר''כ לאחרונה התחיל לי בעיה במתן השתן לוקח לי כמה שניות שאני מרגיש שיוצא השתן ורק לאחר מכן הוא יוצא . ובנוסף לאחר השתן יוצא במכנסיים עוד כמה טיפות . ויש תחושה מוזרה קצת לאחר השתן הייתי מעוניין לדעת אם זה תופעה וראלית או שכדיי שיפנה לרופא בהקדם . ואם זה איזה שהיא בעיה שנוצרה מהי לדעתך ? .תודה רבה

שלום. זה נשמע כאילו אין בעיה ספציפית. בסוף ההשתנה יכולות להישאר כמה טיפות בשופכה ואז הן מתרוקנות. כדאי שתעשה בדיקת שתן רגילה רק כדי לראות שאין בעיה אחרת, כמו דלקת.

01/12/2019 | 23:18 | מאת: ליאור

היי עברתי ניתוח תסביב אשך לפניי חודש . והכאבים לא פסקו עד היום לא עובד כבר חודש.ובקושי מתפקד . ובנוסף המראה של האשכים שאני עומד מעוות ממש . האם זה צריך להיות ככה מעוות אחריי חודש ? והגיוני שחודש והכאבים לא פוסקים ? עברתי u.s. אשכים יום אחריי הניתוח והיה תקין וגם שבוע אחריי הניתוח והיה תקין אך אני מרגיש שמשהו לא נורמלי השק מוזר ממש (הצבע נראה תקין ) אך מנסיונכם . לאחר חודש בדרכ זה תקין התסמינים שציינתי ?

02/12/2019 | 01:36 | מאת: ליאור

שהתכוונתי לשק מעוות כלומר אשך אחד למעלה ובולט כלפיי חוץ ( האשך של התסביב )והאשך השני רגיל שני האשכים קובעו

שלום ליאור. קודם כל, אתה צריך להיבדק ע"י הרופאים שניתחו אותך. רק ככה אפשר לדעת אם המצב תקין או לא. בניתוח מקבעים את האשכים לשק האשכים בעזרת תפרים. הקיבוע הזה יכול להראות כאילו האשך במנח לא תקין. אני לא אומר שזה המצב אצלך. אתה צריך להיבדק.

10/12/2019 | 01:02 | מאת: ליאור

הייתי אצל הנתח וטוען שהכול תקין . ואמר אף פעם האשכים לא באותו המקום . אבל אני יודע איך הם היו לפניכן ככה בטוח לא . השאלה שלי אם יכול להיות שמעבר לחודש המראה ישתנה ? עמר תן לזמן לעשות את שלו . רק שניראה לי שזה מחובר כולכך טוב שהזמן לא יוזיז שום דבר. אני מעדיף לטפל בזה עכשיו שעדיין כואב לי ולא ליסבול פעמיים . אך אני חסר אונים התשובה של הנתח ממש לא הרגיע אותי . יש אפשרות להגיע אלייך לבדיקה שתתן חוות דעת ?

01/12/2019 | 07:48 | מאת: ריימונד

שלום, הנני בן 72. בשנת 2016 עברתי כריתת ערמונית וב-2018 סידרת הקרנות . כיום סובל מתכיפות ודליפת שתן. מטופל בתרופה בשם דטרוסיטול SR 4 מ"ג. לאחרונה, בביקורת בביה"ח הוצע לי טיפול עם ציסטיסטאט ולפני הטיפול לעבור ציסטוסקופיה. הייתי מבקש לדעת על יעילותו של טיפול זה ותופעות לוואי לאחר מכן והאם מומלץ. תודה ריימונד

27/11/2019 | 19:36 | מאת: צחי 27

שלום ד"ר אני חולה בסרטן האשכים סיימתי את הטיפולים שלי וכרגע מחכה לבדיקת CT. לפני הטיפול האחרון מדד הביתא שלי הראה קטן מ0.6 שהנורמה היא בין 0.6 ל2.6 שזה לפי בית חולים אסף הרופא. היום לאחר חודש בערך לפי קופת חולים כללית יצא שהביתא שלי קטנה מ1.4 ולפי מה שרשום אצלם אצל אנשים בריאים צריך להיות קטן מ1.1. שאלתי היא האם משהו פה לא תקין או שאין מה להתייחס כל כך?

בדרך כלל אם הבדיקה מזהה כמות מסויימת של חלבון הביתא, היא כותבת מה הכמות, ולא "קטן מ...", כך שמשהו לא מסתדר עם השאלה שלך.

26/11/2019 | 20:41 | מאת: אלון

עקב psa4.76בוצע mri פיאנוח pirads 4 חוות דת נוספת pirads 2 בדיקהpsa חוזרת בעוד 4 חודשים4.35free o.25 בוצע גם 4k score 0.8 .בדיקה בוצע חודש לאחר psaאחורון.psa בבדיקה score היה 4.34free 0.21מה המלצות תודנ

במקרה זה ההמלצות הן להיבדק ע"י אורולוג ולשוחח אתו לגבי הסיכון שיש סרטן בערמונית. יש עוד כמה פרטים שנכנסים לחישוב: גיל, סיפור משפחתי של סרטן ערמונית, טיפול תרופתי, גודל הערמונית, איך הערמונית מרגישה בבדיקה, והאם היו ביופסיות ערמונית בעבר.

02/12/2019 | 23:14 | מאת: אלון

בן 59 אסימפטומטי ללא סיפור משפחתיבבדיקה ערמונית לא חשודה .מקבל ליפיטור וגליוקומין כדור אחת ביום לא היו ביופסיות גודל לפי mri57

לפני שבוע רכבתי באופניים במשך כמה שעות ושקמתי הרגשתי כאבים חזקים באשך ימין . הלכתי לנוח הכאב נחלש מעט אחחזר שקמתי היה קשה לתפקד בשבוע הזה אבל לאט לאט הכאב נעלם . התייעצתי עם חבר שלומר רפואה ואמר יכול להיות שהיה לי תסביב אשך . האם הגיוני שיהיה תסביב והכאב יעלם אחריי שבוע ? (יש טיפה תחושה מוזרה במגע) ואם נוצר לי נמק באשך אני יכול לחיות עם זה או חייב לניתוח ? אני ממש מפחד מניתוחים

שלום יוני. יש סיבות אחרות לכאבים באשכים, אבל יכול להיות גם תסביב. הכאב של תסביב הוא בדרך כלל חזק, ומלווה בשינוי במנח האשך בשק האשכים. אם האשך חוזר למנח האנטומי הטבעי שלו, הכאב חולף. אני מציע שתעשה US אשכים כדי לראות שהכל בסדר עם האשך, וכמובן, תיבדק ע"י אורולוג.

אוקי לידע כללי אם תוכל לענות לי אשמח . 1)ומידה וניהיה נמק יכול להיות שהכאב חולף ? 2) האם חובה ניתוח במידה והנמק נוצר ?

במידה שיש נמק הכאב חולף ואז בדרך כלל עושים ניתוח לקיבוע האשך השני, כדי שזה לא יקרה לו.

18/11/2019 | 08:46 | מאת: מנשה

שלום לכם! אימי בת 74 במצב בריאותי די ירוד..בתחילת ספטמבר לאחר בדיקת m r i בטן נתגלה ממצא של "ציסטה באספקט אחורי של כליה ימנית בגודל 3.2 ס"מ" ולסיכום נכתב "תהליך הטרוגני של כליה שמאלית מתאים לפחות ל 3 bosniac וחשוד לrcc" בייעוץ אורולגי הומלץ על ניתוח דחוף בכליה להוצאת הגוש החשוד.

שלום מנשה. מה השאלה?

20/11/2019 | 21:42 | מאת: מנשה

לאור הממצאים שפירטתי..האם אין מוצא וטיפול חוץ מניתוח שנראה לי שהוא מאוד קשה במצב הגופני שהיא נמצאת בו היום?? האם יש טיפולים אחרים שיכולים לעזור? תודה מראש.

אני לא יכול לתת לך חוות דעת בלי להיות מצוי בפרטי המקרה. עקרונית, אפשר לשקול במקרים מסויימים מעקב או טיפול אבלטיבי מול האופציה הניתוחית. זה תלוי במצבה הבריאותי של אמך, ברמת הסיכון בניתוחי, איך נראה הגידול בסיטי.

15/11/2019 | 14:32 | מאת: יפה

היי אני מאובחנת כשנה כחולת דרמטומיוזויוטיס. לפני כחצי שנה גילו אצלי ציסטה עם מחיצות בכליה הימנית בקוטר 11 ס״מ ואז ביצעו ct ןאז גילו מחיצות מרובות ללא האדרה. בבדיקת אולטרהסאונד שביצעתי השבוע: גילו שהכליה השמאלית הודגמה ציסטה במשרעת כ 10 ס״מ בעלת פרנכימה שמורה, ואילו הכליה הימנית הודגמה עם שק הידרונפרוטי גדול ללא פרנכימה רופאת המשפחה רצתה להפנות אותי למיון בעקבות התשובה, אך מכיוון שיש לי ביקורת אצל האורולוג בשבוע הבא אמרה שנמתין לשבוע הבא. אשמח לדעת על מה זה מעיד כי אני בלחץ תודה

שלום יפה. יש משהו שלא מסתדר בסיפור שאת כותבת. לפני חצי שנה נראתה ציסטה גדולה בכליה ימין עם מחיצות. לפני שבוע נראתה כליה ימין כ"שק הידרונפרוטי" ודווקא בכליה שמאל נראתה ציסטה גדולה. אז או שיש פה בלבול בין ימין לשמאל, או שיש בלבול בין ציסטה גדולה עם מחיצות לשק הידרונפרוטי, או שיש בלבול בשניהם. דבר ראשון שצריך לעשות זה לעבור על בדיקות הסיטי והאולטרהסאונד שעשית ולראות מאיפה מגיע הבלבול. אם עדיין יש אבחנה מבדלת לאחר הרביזיה של הבדיקות, צריך לחזור אחרי זה על סיטי בפרוטוקול אורוגרפיה.

כדאי גם לשקול מיפוי כליות כדי לוודא מה תפקוד הכליה הימנית. אבל הצעד הראשון הוא לעבור על הבדיקות שכבר עשית.

שלום ותודה לפניי כשבועיים עברתי ניתוח לתסביב האשך . עשיתי אולטרסאונד וראו תסביב וניתחו אותי כמה שעות לאחר מכן . הייתה זרימת דם לאשך והאשך היה תקין תסביב קל אך הרופאים אמרו שיש מצב שיחזור למקומו אך מומלץ בכול זאת לנתח עכשיו . הסכמתי איתם ונותחתי . שוחררתי יום למוחרת . יומיים לאחר מכן חשתי כאבים בבטן התחתונה בצד ימין ( היכן שנותחתי ) . עליתי למיון שוב בדקו לי את כול הבטן ריאות תוספתן .אשכים מפסעות הכול ממש . ראו תקין ושחררו אותי לבית . המצב ממש השתפר והתחלתי ללכת רגיל . אך הלכתי לישון וחלמתי משהו מיני וקמתי כנראה עם שפיכה במכנסיים זה היה בדיוק שהתעוררתי אז אני יודע שזה זה . ( לא קרה לי לפניכן ) ומאז יש לי כאבי בטן מציקים נסבלים אך התגברו כמה שעות אחריי ליומיים כבר ולא נחלשים. הכאבים באזור התבור ויורדים טיפה לאזור המפשעה של הניתוח . האם לדעתך יש קשר בין השפיכה שהייתה לאחר שבועיים מהניתוח לכאבי בטן ? . ואמור להיות בכללי כאבים בשפיכה לאחר שבועיים מהניתוח . יכול להיות שנגמר נזק בגלל שחלמתי על זה וזה יצא ? תודה מראש

שכחתי לציין שבדקו אותי שוב עשו אולטראסאונד על הכול לא בדיקה ידנית ושכחתי לציין לפניי השפיכה לא היה כאבים כלל חוץ ממגע באיזור התפרים

שלום ליאור. אני לא חושב שיש קשר בין האורע של קרי לילה לכאבים שיש לך בבטן. אם עדיין יש לך כאבי בטן שהם לא באזור הניתוח, אתה כמובן צריך להיבדק שוב וצריך לשקול ביצוע הדמיה כדי לאבחן את מקור הכאבים.

תודה רבה . הכאבים עדיין קיימים אך נחלשו מעט בכול מקרה אלך להיבדק .

11/11/2019 | 15:17 | מאת: גדי

ד"ר קרן-פז גל שלום תוך כמה זמן עושים אצלכם באיכילוב ביופסית ערמונית בשיטת fusion ?

שלום גדי. בלי להתחייב (מפני שזה נתון לשינויים כל הזמן), התורים אצלנו באיכילוב הם בממוצע 3 חודשים.

11/11/2019 | 13:41 | מאת: א.כ.

שלום האם יתכן שבבדיקת ציסטוסקופיה לא יראו שום עדות לגידול ובctu כן יראו ? ב. היכן במערכת השתן בדיקת הctu מדייקת יותר ? ג.למה הפרוטוקול מחייב לבצע את שניהם על מנת לשלול את המחלה בדרכי השתן?

שלום. אמנם ה-CTU מדגים את רוב דרכי השתן, אבל בגלל שחומר ניגוד לא ממלא את כל השלפוחית ובכלל לא את השופכה, אנחנו עושים ציסטוסקופיה כדי לראות אם יש גידולים בשופכה ובשלפוחית. אנחנו משתמשים ב-CTU בעיקר בשביל לראות אם יש גידולים בשופכנים ובכליות.

09/11/2019 | 16:25 | מאת: מקס

איך ניתן לאבחן סרטן באשכים? אילו תסמינים יש?

שלום מקס. בדרך כלל סרטן אשכים מתבטא בשינוי בגודל ובמרקם האשך, שניתן להרגיש במישוש של האשך. לפעמים זה מתבטע בהופעת גוש באשך. זה בדרך כלל מתרחש ללא הופעת כאבים או רגישות, אבל זה יכול גם להיות מלווה בכאבים. לכן, כאב באשך לא שולל סרטן אשכים. אם יש לך את אחד הסימנים האלה, אתה צריך לפנות מייד לאורולוג. סרטן אשכים מתקדם יחסית מהר.

07/11/2019 | 23:40 | מאת: D

האם יש פיתרון חדש לTCC חוזר מלבד BCG וסינרגו ? האם יש קשר לשתית קפה ?

שלום. לפי הידוע לי, שתיית קפה היא לא גורם סיכון לסרטן שלפוחית. לגבי פתרון לחזרות, זה תלוי בסוג החזרה ובמועד. אם מדובר בחזרות של מחלה אגרסיבית (high grade), ובחזרה מהירה יחסית לאחר טיפולי BCG, לפעמים הפתרון הוא ניתוח לכריתת השלפוחית.

07/11/2019 | 22:12 | מאת: אביטל

לרופא שלום רב . בני בן ה8 בשבועיים האחרונים כל כמה דקות הולך לשירותים יוצאות לו כמה טיפות וזהו . וככה כל כמה דקות הולך לשירותים ועושה טיפות .. שללנו דלקת עי תרבית שיצאה שלילית . אבל בבדיקת שתן יצא שיש 100 מג חלבון בשתן ... יש גם לילד מלפורמציה על שם כיארי בגזע המוח . עשינו לפניי שנתיים בדיקת אורודינמיקה של השתן אשר יצאה תקינה . מה הסיבות שיכולות להיות מדוע הילד כל רגע רץ לשירותים אם לא מדובר בדלקת ?

שלום, לצערי (ולשמחתך) זה לא נושא הפורום, שעוסק במחלות סרטן של מערכת השתן. אני מציע לשאול בפורום שעוסק באורולוגיית ילדים. באופן כללי, כדאי לפנות לאורולוג ילדים. בגלל החלבון בשתן, כדאי לעשות איסוף שתן כמותי ולפנות לנפרולוג ילדים.

07/11/2019 | 09:01 | מאת: גדי

בבילינסון הביופסיה נעשית בהרדמה מלאה. בשיבא באילחוש מקומי. מה הסיבה להבדלים? האם בשיבא זה נעשה בצורה אחרת מאשר בבילינסון?

שלום גדי. באיכילוב, אגב, היכן שאני עושה את זה, זה נעשה בהרדמה מלאה. הסביה היא שכשהביופסיה נעשית בגישה טרנס-רקטלית, כלומר הדקירות דרך הרקטום, ניתן להרדים מקומית. לעומת זאת, כשעושים בגישה טרנס-פרינאלית, כלומר הדקירות נעשות דרך העור בין שק האשכים לפי הטבעת, זה כואב מדי וקשה להרדים מקומית, ולכן עושים הרדמה כללית.

שלום רב האם נוזל שנמצא בתוך שק האשכים (התגלה ב MRI ולא בUS אשכים ) ממה מורכב הנוזל הזה? זה רק מים? זה ממצא שכיח אצל גברים? האם נוזל בשק האשכים יכול לגרום לכאבים חזקים, תחושות גודש וכובד בשק האשכים? האם צריך לטפל בנוזל הזה? במידה ויש כאבים חזקים, תחושות גודש וכובד בשק האשכים יש לציין שעברתי ניתוח וריקוצלה לפני 6 שנים באשך שמאל. אני כבר 6 שנים סובל מכאבים באשכים ועברתי את כל הבדיקות הקיימות ולא גילו כלום. מטופל כיום במרפאת כאב במשככי כאבים אוטיפטיים שגם לא עוזרים. האם הנוזל שהתגלה יכול לגרום לפריצת דרך בסיבת הכאבים באשכים?? תודה רבה

שלום. קשה לי לחוות דעה על בדיקה שלא ראיתי. אני מניח שאתה מדבר על הידרוצלה - נוזל מוגבל לקרום מסביב לאשך. מדובר בנוזל פיזיולוגי. מים ומלחים מסויימים שיש בגוף. זה ממצא שכיח וכשלעצמו לא מסוכן, וזה יכול להיגרם לאחר ניתוח וריקוצלה (אם הנוזל הזה נמצא מסביב לאשך שמאל). כשמצטבר נוזל במהירות ובכמות גדולה, הוא יכול לגרום לתחושת לחץ. אם הוא מזדהם, זה כמובן יכול להתבטא בתחושת כאב. אבל סיפור כרוני של כאבים במשך 6 שנים, לא נראה לי הגיוני לשייך רק לנוכחות הידרוצלה.

05/11/2019 | 10:11 | מאת: א.ג.

שלום, בן 65 שנים. בבדיקת שתן דם מיקרוסקופי סמוי. כדוריות דם לבנות: שלילי. תרבית שתן שלילית. שתן לציטולוגיה: "אטיפיק אורטיאל סלס" ( AUC) סונר מערכת השתן: ללא אבנים בכליות. בהשתנה: שתן בהיר ללא כאבים. האם הציסטוסקופיה+ביופסיה היא השלב הבא ?

שלום. תשובה של "תאים אטיפיים" היא תשובה "לא לפה ולא לשם". מצד אחד אלה לא תאים נורמליים לחלוטין, מצד שני - אם הם היו חשודים לממאירות, זה היה נכתב כך. אבל, גם כך בירור להמטוריה (דם בשתן), גם אם זה רק בבדיקת שתן, צריך לכלול ציסטוסקופיה ו-CT בפרוטוקול אורוגרפיה, שלפי שאלתך, אני מבין שלא עברת עדיין.

01/11/2019 | 07:35 | מאת: שם בדוי

לפני יום גיליתי בתחתית שק האשכים מן גולה קטנה קשיחה כזו שלא כל כל רואים מעל העור כנראה נמצאת בפנים לא כואבת ולא נראית מזיקה אבל מפחד שמדובר במשהו ממש רציני מה לעשות?

יכול להיות שאתה ממשש את יותרת האשך (אפידידימיס). יכול להיות שיש לך ציסטה שם, שזה ממצא לא מזיק. עם זאת, כדי לוודא שזה לא משהו מדאיג, לך להיבדק ע"י אורולוג.

31/10/2019 | 22:03 | מאת: נול

הילד בן 12 עבר ניתוח הידרוצליה , לאחר הניתוח לא נראה כל שינוי ועדיין יש נפיחות באשך, האם יתכן שהילד נותח בצד הלא נכון והרופא "מטייח "או שזה בכלל בקע ולמעשה טעות בהבחנה .

שלום. אחרי ניתוח הידרוצלה יכולה להיות נפיחות באשך שנובעת מבצקת לאחר הניתוח או המטומה (הצטברות דם). אלה תופעות שחולפות עם ההחלמה.

24/10/2019 | 19:25 | מאת: משה בוזגלו

שיחקתי היום כדורסל ופתאום אחרי שעתיים התחילו לי כאבים קטנים באשך השמאלי מה צריך לעשות

אם יש כאבים באשך צריך לפנות לבדיקת אורולוג.

06/10/2019 | 17:21 | מאת: קובי

שלום התחלתי סבב שלישי מתוך 4 עקב גרורה באזור הבטן בסרטן האשכים בבדיקות ריאות תחילת הסבב השלישי נמצא כי הם בירידה והוחלט להחליף לי את הבלאומצין בתרופה בשם איפוספמיד. האם זה פוגע בסיכויי החלמתי או שתי התרופות עושות אותו דבר?

למיטב הידוע לי, סיכויי ההחלמה לא נפגעים. השאלה היא באיזה פרוטוקול נותנים את התרופה, לכמה זמן ולכמה מחזורים. זושאלה שכדאי להפנות לאונקולוג.

06/10/2019 | 12:03 | מאת: מאיר לוי

אני בן 61 עברתי שני ניתוחים בערמונית אחת ליפני 5 חודשים והשני ליפני שלושה וחצי שבטעות אני סובל מדלקות חוזרות ונישנטת קיבלתי אנטיביוטיקה נוגמיטן ואבקה אניטיביוטית בשם מונרול 4 מנות ועדיין כאבים חזקים בקצה הפין בעת מתן שתן ותקיפות תדירה במתן שתן עם צריבות חזקות וכאבים מה ניתן עוד לעשות

הדבר הראשון שצריך לעשות זה לבדוק אם באמת מדובר בזיהום חיידקי או בתופעות נורמליות של החלמה אחרי ניתוח ערמונית (מה שיכול לקחת מספר שבועות לאחר הניתוח). במידה ויש צמיחה של חיידק בתרבית שתן, צריך לקבל אנטיביוטיקה לפחות ל-10 ימים ואז לחזור על התרבית לאחר סיומה.

04/10/2019 | 19:29 | מאת: מ

עשיתי 4 פעמים אולטרסאונד בטן כאשר אני עוקבת אחר שלפוחית השתן ביגלל שאמא שלי חלתה בסרטן ב 2017 פעמיים ןב 2019 פעמיים.ולא גילו גידול שהיה כ 3 סמ. רק גילו בסיטי בטן. וזאת ב2 מכונים שונים. האם יש עילה לטביעה?ואיך עושים למי פונים?

שלום. אני לא יכול לספק ייעוץ משפטי מפני שזו לא המומחיות שלי. בשאלות בתחום כדאי לפנות לעורך דין שמתעסק ברשלנות רפואית. אני יכול להגיד שאולטרסאונד היא לא בדיקת הבחירה כשאנחנו רוצים לאבחן גידול בשלפוחית, מפני שהוא יכול לפספס גידולים בחלק מהמקרים.

25/09/2019 | 17:40 | מאת: צחי

היי לא יודע אם זה המקום לשאול אבל אנסה, אני אחרי שתי סבבים של BEP. ערב גרורה בגודל 3.5 סמ ברטרופרטוניאום מלפני שבועיים התחילו לי כאבי גב תחתון שכאשר אני שוכב ממש כואב ושאני הולך ועומד כמעט ולא מורגשים. עשו לי רנטגן לאזור ולא מצאו כלום הרופאים אומרים שזה שריר תפוס או בגלל החרדות שלי אז שרירי מתכווצים ואין להם קשר למחלה שלי, מה לדעתך יכולה להיות הסיבה?

שלום צחי. כאבי גב יכולים להיות בגלל גרורה ברטרופריטוניאום, אבל יש סיבות אחרות שכיחות יותר ומדאיגות פחות. הדרך היחידה לדעת במה מדובר היא הדמיה. מתי הבדיקה הבאה שמתוכננת לך?

26/09/2019 | 09:05 | מאת: צחי

עשו לי רנטגן לפני כשבוע שבו לו ראו כלום האנקולוגית אומרת שזה לא קשור למחלה ובדיקת הדמיה איני יודע עוד מתי יעשו לי שוב. אני תוך כדי טיפולים והמרקרים יורדים אז מה הסיכוי שיגדל לי משהו תוך כדי הטיפול?

26/09/2019 | 09:19 | מאת: צחי

אציין שעשו לי רנטגן עמוד שדרה מותני צדי קדמי ואחורי. הpet ct שעשו לי האחרון היה לפני חודש וחצי ובו היה לי בלוטת לימפה מוגדלת עד 3.5 סמ הכאבי גב התחילו רק לפני 3 שבועות

26/09/2019 | 17:40 | מאת: צחי

עוד שאלה קצת לא קשורה מה הסיכוי של הישנות סרטן האשכים אחרי שמבריאים? ובמה זה תלוי?

האונקולוגית שלך מכירה אותך ואת פרטי המקרה הרבה יותר טוב ממני. אני מכיר רק את מה שאתה בוחר לכתוב פה, ולכן אני יכול רק לספק ידע כללי ולא מעבר. לגבי הסיכוי להישנות: הוא תלוי בסוג הסרטן, מידת ההתפשטות שלו בעת האבחנה ורמת המרקרים שהיתה לאחר כריתת האשך.

29/09/2019 | 15:26 | מאת: צחי

אז אתה בעצם אומר שהחליטו לתת לי טיפול של 4 קורסים של BEP בגלל אגרסיביות המחלה וגם להקטין את סיכויי הישנות מחלת הסרטן? המרקרים שלי בתחילת הקורסים היו ביתא 4200 אלפא 1400 והייתה לי בלוטת לימפה אחת מוגדל ל3.5 סמ באזור הרטרו. סוג הסרטן שהיה לי באשך היה טרטומה וסמינומה אך לא ידוע מה יש לי ברטרו.

הטיפולים שמקבלים במצב שבו יש סרטן אשכים עם גרורות הם כדי לרפא ממחלת הסרטן. כלומר, מטרת הטיפול היא לגרום למוות של תאי הסרטן היכן שהם נמצאים בגוף. הכמותרפיה לא יעילה נגד טרטומה. לכן, אם אחרי הטיפולים, רואים שנשאר גוש ברטרופריטוניאום, והמרקרים התנרמלו, צריך להשלים את הטיפול עם ניתוח להוצאת הגוש וקשרי למפה באזור.

11/09/2019 | 14:39 | מאת: אור.

שלום רב דוקטור, בן 42, בתקופה האחרונה כמות השפוחה שלי ירדה באופן משמעותי (כשנה+), לפי עצה, בדקתי את הפוריות, נמצא תקין בגדר בינוני. האם ישנו מקום להתערבות לעניין זה.!?, (במידה וכן, מה ניתן לעשות), או שמה אין מה לעשות ובעקבות גילי (הולך ומתבגר), עם הזמן יפחת יותר ויותר? + כמו כן, האם כדאי לי לשמר זרע, מכיוון שאינני נשוי עדיין? בתודה מראש אור.

שלום אור. לצערי ולשמחתך שאלה זו אינה קשורה לנושא הפורום שעוסק במחלות הסרטן של המערכת האורולוגית.

11/09/2019 | 12:17 | מאת: אבנר

בראש האפידידימיס משמאל הודגם ממצא ציסטי בגודל כ - 4,0 ס"מ.ספרמטוצלה?אחר ? בראש האפידידימיס מימין הודגם ממצא ציסטי בגודל כ - 9,1 ס"מ . בגוף האפידידימיס מימין הודגם ממצא ציסטי דומה בגודל כ- 2,1 ס"מ . ספרמטוצלה?אחר ? בסמוך לזנב האפידידימיס משמאל וקוטב תחתון של אשך משמאל הודגם ממצא ציסטי בגודל כ - *1,4 2,2 ס"מ , מכיל מוקדים היפראקואיים זעירים בתוכו.הידרוצלה מנורתק?אחר

הממצאים מצביעים על ציסטות ביותרת האשך. בדרך כלל ציסטות כאלה ביותרת האשך נקראות "ספרמטוצלה". אין לזה קשר לסרטן וזה לא צריך להדאיג.

13/09/2019 | 07:26 | מאת: אבנר

תודה. יש צורך לבצע מעקב עליהם מדי פעם. שלא יגדלו.

אין צורך

הי, נמצא גידול של 1 ס״מ בשופכן, הוצא באורטרוסקופיה ובמעבדה אין תשובה חד משמעית אם שפיר או ממאיר. פרט חשוב: בעל כליה אחת מלידה. מה מומלץ לעשות: 1) ניתוח -פתיחת הבטן, הסרת החלק הנגוע של השופכן. 2) לא לעשות דבר ולהיות במעקב 3) לעשות אורטרוסקופיה נוספת ולנסות לקחת דגימה נוספת. 4) אחר?

שלום מוטי. צריך לקרוא את התשובה הפתולוגית ולהבין במה באמת מדובר. האם באמת אין תשובה חד משמעית אם מדובר בממאיר או שפיר? או שההתלבטות היא בין high grade ל-low grade. יש משמעות גדולה להבדלים האלה. בכל מקרה, אם הפתולוגיה לא ברורה, אני ממליץ דבר ראשון לקבל חוות דעת שניה על הפתולוגיה.

08/09/2019 | 10:21 | מאת: צחי

היי לפני שבועיים התחלתי סבב כימותרפיה לטיפול בסרטן האשכים לאחר 5 ימים באשפוז לקחו לי ביום ה8 מרקרים ומצאו שהביתא שלי ירדה מ4200 ל990 אך האלפא עלה מ1400 ל1500 הרופאה אומרת שהרבה פעמיים הסרטן בהתחלה מגיב כך ושיקחו לי שוב בתחילת סבב שני מרקרים. האם זה יכול להיות ונכון שלפעמיים הסרטן מגיב כך ויש עלייה במקצת של מרקר אחד?

כן, צחי, הרופאה צודקת. צריך לראות את המרקרים בהמשך.

03/09/2019 | 19:28 | מאת: הדס

שלום רב, אבי בן 74 נשלח לmri לאחר psa 5.6 ללא תלונות קליניות. בmri נרשמה תשובה כי יש חשד לקרצינומה מפושטת ונגע במעבר פריפריאלי החשוד לקרצינומה 5 pirads. בנוסף ממצאים לא ברורים בעמוד השדרה עם המלצה לct. לפי הבנתי הצרה נראה כי מדובר בתהליך ממאיר מתקדם ואולי אני נאחזת בקש אך, בשיחה לאחור עם אבא אמר לי כי בטעות שתה קפה כ6 לפני הבדיקה. האם יתכן כי לדבר יש השפעה על התוצאות ?? תודה מראש

04/09/2019 | 13:20 | מאת: אירנה

הדס ממליצה על חוות דעת שניה אצל אורו אונקולוג, זהו אורולוג המתמחה באונקולוגיה. אני אישית מכירה את פרופסור דני ליבוביץ, הוא כ"כ אנושי, מרגיע ועזר לי.

שלום הדס. לצערי לא, לקפה אין השפעה על הממצאים ב-MRI.