פורום קשב וזיכרון בקרב מבוגרים ומתבגרים

במהלך היומיום אנו מרבים להשתמש ביכולות הזיכרון והקשב שלנו. בעיות בזיכרון ובקשב הינן בעיות שכיחות, אשר משפיעות על תחומי חיים שונים וממשיכות גם בגיל המבוגר. לעתים אנו מאבדים את קו המחשבה, נוטים לשכוח דברים ומתקשים לסיים משימות שקבענו לעצמנו. הפורום עוסק בתחום יכולות ובעיות זיכרון וקשב של מתבגרים, סטודנטים ומבוגרים. מועלים בו נושאים הקשורים בהפרעת קשב וריכוז אצל מתבגרים ובוגרים. הפורום עוסק גם בבעיות זיכרון המשפיעות על מצבים מגוונים במעגלי החיים: בלמידה, בעבודה, בנהיגה וביחסים עם בני הזוג. בפורום מוזמנים לכתוב בני נוער, סטודנטים, הורים ואנשים בגיל השלישי. אנשי מקצוע מוזמנים גם להתייעץ. מטרת הפורום היא לתת מידע מקצועי ואדיב לגבי השאלות הבאות: מהו תהליך האבחון הנכון לבעיות זיכרון וקשב? מהו הטיפול הנכון ומהן שיטות הטיפול האפשריות?
2049 הודעות
1981 תשובות מומחה

מנהל פורום קשב וזיכרון בקרב מבוגרים ומתבגרים

20/10/2019 | 08:23 | מאת: David

שלום, לפני כחצי שנה בערך קיבלתי הפנייה מהפסיכיאטר לבדיקת Moxo, עם ההפנייה קיבלתי גם מרשם לשני כדורי Rephenidate קניתי את הכדורים, אך לא קבעתי תור לבדיקה, בנתיים הכדורים נעלמו איפשהו. האם זה אפשרי לקחת ריטלין (לבדיקה) במקום? ואם לא, האם הרופא ייתן לי מרשם חדש?! תודה רבה!

14/10/2019 | 16:56 | מאת: אנה

שלום, אני סטודנטית בת 24, הייתי בעבר בטיפול ריטלין 20 מ״ג בגיל 15 והפסקתי בגלל תופעות לוואי. לפני חצי שנה בערך חידשתי טיפול ורופאת המשפחה רשמה לי ריטלין 10 מ״ג. בפעמים הראשונות שלקחתי את התרופה אחרי כ-9 שנים מאז שהפסקתי את הטיפול, הרגשתי שלתרופה יש השפעה מיידית ומשמעותית על הריכוז שלי, אבל אחרי שבוע-שבועיים הרגשתי שכבר אין את אותה ההשפעה. בהמשך נירולוג רשם לי ריטלין la 20 מ"ג, והתחלתי להרגיש קצת יותר את ההשפעה של התרופה אבל לא בהרבה, ואחרי כשבוע התחלתי להרגיש שוב תופעות לוואי והפסקתי את הטיפול. כרגע אני לא בטיפול כבר בערך חצי שנה ורציתי להתייעץ לגבי חידוש טיפול לצורך אירוע חד פעמי. יש לי בקרוב בחינה שאורכת 5.5 שעות, כשיש 2.5 שעות לחלק הראשון של הבחינה, באמצע חצי שעה הפסקה, ואז 3 שעות לחלק השני. אני רוצה לקחת ריטלין רק ביום של הבחינה ולא להמשיך את הטיפול לאחר מכן. אני מתלבטת לגבי כמה שאלות, 1. איזה סוג של ריטלין יהיה הכי מועיל? כשלקחתי ריטלין רגיל 10 מ״ג, למרות המינון הקטן הרגשתי שהייתה לו השפעה מיידית ומשמעותית (אולי בגלל שהייתי תקופה ארוכה בלי טיפול תרופתי), אז אולי עכשיו אחרי שאני יחסית הרבה זמן בלי טיפול תהיה לתרופה השפעה דומה? אני יודעת שריטלין la מחזיק יותר זמן אבל כשלקחתי אותו לא הרגשתי את אותה השפעה משום מה 2. מתי זה יהיה הכי מועיל לקחת את התרופה? אני יודעת שריטלין רגיל מחזיק 3-4 שעות, אז אולי לקחת רק בחלק השני של הבחינה ב-3 השעות האחרונות, אחרי שניצלתי עד תום את הריכוז הרגיל שלי בשעתיים וחצי הראשונות? או אולי, במינון הזה של 10 מ״ג זה אפשרי לקחת באופן חד פעמי 2 כדורים בהפרש זמן של 3 שעות? תודה רבה!

07/10/2019 | 18:20 | מאת: א.בא

שלום הבת שלי בת 20. אתמול חוותה אובדן זכרון. לא זכרה מה קרה לה בבוקר, לא זכרה פרטים על שבת. לאט לאט חזר הזכרון. לפני 3 שנים, היה לה סיפור דומה. חזרה מסיור תיכון בפולין, וכעבור כמה ימים באה לאשתי ושאלה איזה יום? חוותה אובדן זכרון למשך כמה שעות. האם ניתן לקבוע פגישה/לתאם תור?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום תור בטל" 0522904157 או 0777779222 בברכה ד"ר חייגרכט

1. דרכים לטיפול טבעי (לא תרופתי) בתסמינים של O.C.D וקשב וריכוז, הדברים מאוד דומים בינהם (הבדל דק ואני רואה שהם מתארים בערך את אותם תסמינים). 2. דרכים לטיפול טבעי (לא תרופתי) - תוספי תזונה וצמחים לשיפור היכולת הקוגניטיבת באופן כללי ובפרט בעיות קשב (ראיתי תוספים כמו אקטיב בריין ועוד) ? א. האם פוספטידל סרין הוא מוצר טבעי (ללא תופעות לוואי?), יש אותו לכל מיני חברות וקשה לעמו על ההבדלים, אשמח לדעת אם יש תוסף אחד ממולץ (ראיתי את של nutri d בזול) ב. קיימים תוספים כגון Zoom ו VAYACOG שמכילים שילוב של אומגה 3 ופוספטידל סרין, אפשר ליטול אותם גם בנפרד לקבלת אפקט דומה הלא כך?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום עקב שילוב של OCD והפרעות קשב ממליץ לקבל חוות דעת של רופא פסיכיאטר בברכה ד"ר חייגרכט

05/10/2019 | 10:54 | מאת: סיון

שלום ד״ר, הילד שלי נוטל ריטלין LA מגיל 5.5. התחלנו עם מינון 20 שלא השפיע בכלל ומיד עלינו למינון 30 מ״ג. (בזמנו שקל בסביבות 16 ק״ג) התרופה השפיעה טוב לאורך 8 שעות. כיום, הילד בן 8 (שוקל 24 קילו) התרופה משפיעה לכ4.5 שעות. בנוסף לכל, שמתי לב שלוקח לתרופה כשעה עד שהיא נכנסת לפעולה. אציין שניסינו בעבר לעבור לתרופות אחרות ללא הצלחה (ויואנס וקונצרטה) הפסיכיאטר אומר שריטלין 30la זה כבר מינון גבוה בפני עצמו. השאלה היא, האם יש קשר בין זמן ההשפעה הקצר למינון? יכול להיות עם נעלה במינון זה יעזור לזמן ההשפעה להתארך ואולי אף לחזור ל8 שעות? אני מבינה שהמינון גבוה לילד קטן. אבל יכול להיות שמינון שהתאים לו בגיל 5.5 יתאים גם עכשיו בגיל 8? אשמח לדעתך בנושא ולהמלצה ככל האפשר. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ממליץ לפנות לפורום המתאים המטפל בילדים בברכה ד"ר חייגרכט

27/09/2019 | 14:14 | מאת: נעמי

היי, האם ניתן ליטול 2 כדורי 40 LA יחד? אני שוקלת 70 ונוטלת 40 LA אך לא משפיע

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לפי מחקרים אין קשר ישיר בין משקל ותגובה לריטלין בקרב מתבגרים ומבוגרים בד"כ תגובה היא אינדיבידואלית שני כדורים RITALIN LA במינון 40 מ"ג-סה"כ 80 מ"ג מדובר במינון חריג שלא מומלץ ע"י חברת תרופות וארגון אמריקאי מדובר במינון חריג ניתן ליטול המינון רק באישור של רופא מטפל-נוירולוג או פסיכיאטר בברכה ד"ר חייגרכט

23/09/2019 | 01:21 | מאת: לימור

ראיתי בפורום זה ובקודם התייחסות לטיפול פסיכולוגי וקוגניטיבי התנהגותי אשר יקנה לך מודעות ויכולות לתפקודים חברתיים במקרה של ADD האם הכוונה לטיפול CBT או אחר? אשמח להמלצה על מטפלים כאלו שמתמחים בADD

לקריאה נוספת והעמקה

שלום טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT מומלץ לנבדקים הסובלים מהפרעת קשב מסוג ADD/ADHD בברכה

17/09/2019 | 14:50 | מאת: לקראת פרידה וגירושין זועקת לעזרה

היי, אני ממש נואשת לעזרה והכוונה. אני חושבת שלבן זוגי, בן 39, יש הפרעת קשב וריכוז לא מאובחנת, אני מקווה שזה לא מאוחר מידי לעזור לי לעזור לו, כי הוא כבר אמר שהוא לא עושה אותי מאושרת ורוצה להיפרד כי רוצה שיהיה לי טוב. אנחנו כבר כמה שנים במשבר מאד גדול בזוגיות ועכשיו אני מבינה שכנראה יש לו הפרעת קשב וריכוז לא מאובחנת. אני על עכשיו מבינה שזה היה שם מילדות והכתובת היתה על הקיר כל הזמן. ראיתי את זה ביחסים עם אמא שלו. אם רק הייתי יודעת! ממה שקראתי יש לו את כל התסמינים ואני לצערי, מבורות ומעלבון אישי, לא התנהלתי נכון. מרגישה חמלה גדולה עכשיו ומפחדת שאולי מאוחר מידי לתקן את המצב כי הוא כבר מחפש דירה. יש לנו 2 ילדים קטנים ואני לא יכולה לתת לזה לקרות כל עוד אני מרגישה עכשיו שלא באמת עשיתי הכל. היינו בטיפול זוגי ממש קצר לפני 3 שנים (5 מפגשים) שלא עזר לנו, הנושא כמובן לא עלה אף פעם כי הוא לא אובחן. כרגע הוא לא מוכן לשמוע על טיפול זוגי, למרות נסיונות רבים מצידי ובטוחה שאם אגיד משהו על הפרעות קשב וריכוז אני ארחיק אותו עוד יותר. אם רק הייתי יכולה להחזיר את הזמן הייתי רואה אותו באור אחר. כל כך עצובה ולא יודעת מה לעשות. אני יודעת שהאהבה שלנו אדירה אבל מרוב ששנינו מתוסכלים כבר בחרנו לשחרר ולהיפגש כדי שיהיה לנו טוב יותר. חייבת הכוונה וייעוץ מה אני יכולה לעשות!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ממליץ בהקדם לפנות לבדיקה לרופא נוירולוג או פסיכיאטר בברכה ד"ר חייגרכט

13/09/2019 | 21:06 | מאת: נתנאל

שלום, אני מרגיש ממש קושי להבין דברים, ולקלוט אותם, אנשים יכולים לדבר איתי ואני בקושי מבין מה הם רצו, יש לי חוסר בהבנה, בקליטה ובתפיסה לחלוטיין, ממה זה יכול להיות? חשוב לציין שאני מאובחן באוסידי וADHD

לקריאה נוספת והעמקה

ממליץ לבצע בירור כולל אבחון נוירופסיכולוגי מקיף ובדיקה אצל נוירולוג המתמחה בהפרעןת קוגניטיביות. בברכה ד"ר חייגרכט

היי אני ילדה בת 15.6 אני נוטלת בכל בוקר כדור ריטלין של ויואנס בסך 30 מג, כדור מאוד מצויין הוא ממש עוזר לי בריכוז בלימודים ממש בצורה מדהימה הוא גם לא מדכא רעב ומשבית שמחת חיים .אבל אני לא יודעת עם זה תופעה שבאה מהכדור או לא אבל יום יומיים אחרי ככה התחילו לי סחרחורות ממש קשות , אף לא קיבלתי דבר כזה מכדור וכמעט בכללי אבל זה היה תחושה כזו לא נעימה כאילו אני עומדת להתעלף עד כה זה קרה בסהכ רק פעמיים שלןשה בערך אם אני לא טועה , יש סיכוי שזה תוצאה מלקיחת הכדור ?? . תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לוויונס ותרופות דומות קיימת השפעה סטימולטיבית לא סציפית(מדובר בחומר ממריץ), התרופות יכולות לגרום לתופעות לוואי לעתים קשות. ממליץ זמנית להפסיק ליטול את התרופה ולהתיעץ עם רופא מטפל בהקדם לגבי בירור והמשך טיפול. בברכה ד"ר חייגרכט

01/09/2019 | 21:07 | מאת: מעיין

היי התחלתי ליטול ריטלין 40 לפני משהו כמו חודשיים.. לא באופן קבוע.. יצא לי לקחת משהו כמו 5-6 פעמים לכל היותר.. בפעם האחרונה הרגשתי שהכדור לא משפיע עליי בכלל! מה יכולה להיות הסיבה? יכול להיות שאם אני לא אוכלת לפני או עייפות או דברים כאלו? או שפשוט המינון נמוך לי?!?! תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לא ברור מה האבחנה? האם עברת אבחון? באופן עקרוני לא ניתן להמליץ על טיפול בלי בדיקה בנוכחות. בברכה ד"ר חייגרכט

25/08/2019 | 06:28 | מאת: דוד

אני רואה שבמכון שלך הבדיקה הזו לא מוצעת אבל באחרונה יש כל מיני מכונים פרטיים אחרים שמציעים אותה, מן הסתם בעלות גבוהה. מה התועלת שבבדיקה הזו, אם בכלל?

שלום לא ברור מה הסיבה הדורשת בירור נוירולוגי?

23/08/2019 | 14:29 | מאת: מתייעץ

היי, בשנים האחרונות אני מרגיש בעיית זיכרון מואצת. אני יכול לראות פרק בסדרה, להנות ולהבין אבל יום לאחר מכן קשה לי מאוד להיזכר מה היה בעלילה. זה קורה גם עם ספרים שאני מסיים. בעבודה זה תוקף אותי גם כאשר אני יוצא מישיבות, משתדל מאוד להתרכז בתוכן אבל אם לאחר מכן שואלים אותי מה היה בישיבה מאוד קשה לי לזכור פרט אולי לרוח הדברים, או נושא שעלה בישיבה אז כתוצאה מכך אני רושם הכל במחברת (אני היחידי שמגיע עם מחברות לישיבות :)) כמובן שגם בזוגיות זה פוגע כאשר מבקשים ממני לבצע דברים בבית ואף שאני מודע לכך שאני עלול לשכוח, ומנסה "לצרוב" את המידע בראש, במקרים רבים אני פשוט שוכח מה ביקשו ממני. דוגמא נוספת, קרה לי כשהכירו לי משפחה גדולה בצד של בת הזוג, עברנו אדם-אדם מה שמו ומה הקשר אליה. בסוף הערב זכרתי רק שניים. פרצופים אגב אני זוכר מצוין ויכול לזהות מישהו שלא ראיתי הרבה מאוד שנים. אני מנסה להבין האם מדובר בהפרעת קשב וריכוז, או בעיית זיכרון. האם זה פיזיולוגי או פסיכולוגי? האם יש דרך לבדוק את זה? לטפל בזה ולשפר את זה? במידה ויש, האם מדובר על שיפור מהיר? לתחושתי אגב אנשים מסביבי זוכרים הרבה מאוד פרטים קטנים מהיומיום וזה מעיק מאוד ולעיתים גם מביך כאשר אני נאלץ להתנצל כשאני לא זוכר.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ממליץ לבצע אבחון נוירופסיכולוגי מקיף, לבדוק תפקודי קשב, זיכרון ותפקודים ניהוליים בברכה ד"ר חייגרכט

שלום, יש לי אישור של פסיכיאטר מומחה לריטלין על סוגיו להתוויית ADHD. היום הגעתי לרופא משפחה שירשום ויואנס והוא אמר שצריך אישור מומחה של פסיכיאטר (נדמה לי שאפשר גם נוירולוג) ואם הוא ירשום את התרופה ללא אישור זה אז לא אקבל עליה הנחה. אני לא מצליח להבין דבר מאד פשוט. ויואנס בדומה לריטלין מיועד לטיפול ב ADHD רק ששתי התרופות הן ממשפחות שונות, אך ההתווייה לשתיהן זהה (ADHD). אם קיבלתי הנחה על ריטלין, מדוע לא יכולתי לקבל עכשיו גם אישור לויואנס עם ההנחה המקובלת? למה צריך שוב להוציא אישור נפרד לויואנס? לא הגיוני בכלל. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום בישראל בד"כ מתחילים טיפול בתרופות שעובדות דרך מערכת דופאמינרגית-כגון ריטלין, קונצרטה, ריטלין LA, פוקלין תרופות שעובדות דרך מערכת אמפטמינים כגון VYVANSE או ATTENT ניתן לקבל כאדר קיימת חוסר השפעה של שניים או שלושה סוגים של "ריטלינים" -תלוי מקופת חולים. לכן כדי לקבל אישור לאחד מהתרופות רופא פסיכיאטר או נוירולוג מטפל צריך לציין שקיימת חוסר השפעה או תופעות לוואי לתרופות מסוג ריטלין. מטילפנידת. בברכה

13/08/2019 | 16:38 | מאת: דריה

שלום. אני בת 24 אני נוטלת באופן קבוע ריזלט, סרנדה ופרולול עקב מיגרנות. אובחנתי לאחרונה עם הפרעת קשב וריכוז. איך לשלב עוד תרופה ? ואיזה תרופות אפשר לשלב תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לא ניתן לתת המלצות רפואיות לגבי טיפול בלי בדיקה ללא נוכחות. ממליץ לפנות לרופא נוירולוג או פסיכיאטר מטפל

12/08/2019 | 23:16 | מאת: יהונתן

שלום ותודה מראש עברתי הרדמה מלאה לפני כ-5 חודשים לניתוח לא מורכב שלא היה צריך אותו מבלינה בריאותית משך הניתוח היה כשעה ועשרים וקמתי עם לחץ דם של 150 ומשהו, לאחר שהסתכלתי הוא קפץ ל170 השאלה שלי האם יכול להיות שבעקבות ההרדמה התרחשה אצלי פגיעה קוגניטיבית, אני שם לב שאני שוכח פה ושם שמות או מילים ולעיתים רחוקות במילים קשות יש לי קושי בהגייה או שמא מדובר על מצב שעכשין אני שם לב שאני שוכח פה ושם מילים האם סביר שנפגה לי היכולת הורבלית או הכושר הרטןרי ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה
12/08/2019 | 23:24 | מאת: יהונתן

נ.ב נ.ב האם תקופה רוויה בלחץ, סטרס וחוסר שינה יכולה להשפיע גם היא ? והאם הדבר הפיך- שינה איכותית יותר ושלווה ישפרו לי את היכולת הוורבלית ?

ממליץ לפנות לפורום מתאים

05/08/2019 | 13:31 | מאת: אילנית

שלום, האם יש מידע לגבי התנסות במדבקה? המדבקה מומלצת למתבגר בחטיבה? יש מידע נוסף לגביה שחשוב לקחת בחשבון לפני התנסות?

אין לי ניסיון טיפולי עם המדבקה

שלום, בן 44, עם הפרעת ריכוז חמורה מהילדות שנבדקה ונמצאה רק בגיל 30+. בשביל ללמוד או לפעמים לעבוד ולקחת ישיבות עמוסות נהגתי לקחת ריטלין שבדרך כלל עזר . הריטלין גרם לתופעות לוואי קשות אחרי ש'ירד' ולמשך כמה ימים זה הורגש, התבטא בחולשה, עייפות קיצונית, עצבנות וחוסר שקט. אחרי ששמעתי על אטנט ביקשתי מהרופא שלי לנסות וההשפעה מאד דומה, אך תופעות הלוואי נשארו דומים, אוליי מעט פחותים אבל לא משמעותית. אני לוקח רק מדי פעם, והכמות שמשפיעה עליי היא מועטה (חצי כדור בד"כ של 10 מ"ג). האם קיימת תרופה חדשה ומתקדמת יותר שעושה פחות תופעות לוואי? חייב לציין גם שניסיתי המון דרכים טבעיות ותזונתיות, גם לאורך זמן (כולל לקיחת סוגים שונים של אצטיל ל קרניטין) אך שום דבר לא הביא לתוצאות דומות לתרופות. כל עצה או טיפ יתקבלו בברכה, תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ניתן לנסות טיפול בכדורים VYVANSE באישור של נוירולוג או פסיכיאטר מטפל ניתן לנסות טיפול לא תרופתי -CBT-טיפול קוגניטיבי-התנהגותי. בברכה ד"ר חייגרכט

28/07/2019 | 16:17 | מאת: קאבוק

שלום, לאחרונה קיבלתי מרשם זמני עד לתור לנוירולוג בעוד שבועיים-מתילפנידאט 10 מ"ג כדור 1 ביום. יש לציין שאני עובדת בעבודה שדורשת ממני רמת ריכוז גבוהה ו9 שעות כל יום. שמתי לב שכדור אחד מחזיק אותי רק ל3.5 שעות בערך אולי אפילו פחות, ברור שכדור אחד לא מספיק לי. מה שרציתי לשאול זה האם זה בסדר לקחת בנתיים כדור נוסף ברגע שההשפעה פגה? ככה שלפחות ל6-7 זה יעזור לפחות עד לאבחון מסודר עם הנוירולוג אודה לתשובתכם.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אבחנה בשלב זה לא ברורה. ריטלין רגיל משפיעה 4-3 שעות. לא ניתן להמליץ על טיפול ללא אבחנה ברורה ובלי בדיקה בנוכחות. בברכה ד"ר חייגרכט

16/07/2019 | 14:18 | מאת: תמר

קצב חילוף החומרים של ביתי מהיר מאד, ותרופות קשב וריכוז למיניהן משפיעות תמיד מתחת לגבול התחתון של טווח ההשפעה. מרגע שהבינה כי ויטמין C עשוי להחליש את השפעת התרופה, היא נמנעת בעת ארוחת הבוקר (הארוחה היחידה שלה עד שעות הערב) מלאכול כל מאכל שעשוי להכיל ויטמין C. זה מצמצם מאד את האפשרויות ומקטין משמעותית את האנרגיה שהיא מכניסה לגופה. אם בעבר היתה אוכלת אפרסמון בחורף או לחי מנגו בקיץ, פסטה עם רוטב עגבניות (כן, לארוחת בוקר...) או כריך עם סלט ירקות, עכשיו היא נמנעת, כי מאד חשוב לה הריכוז שהתרופה מספקת לה, וכאמור גם כך הוא חולף מהר יחסית. אשמח לדעת האם כמות ויטמין הC שמספקת לחי מנגו או רוטב עגבניות שבמנת פסטה, אכן עלולה לסכן ולהחליש את השפעת התרופה, או שהכוונה למינונים גבוהים בהרבה, כמו במיץ תפוזים סחוט טרי או כדור ויטמין C. תודה רבה!

לקריאה נוספת והעמקה

לא ברור מה הגיל של הבת? לא ברור מה האבחנה?. ממליץ לפנות לרופא נוירולוג או פסיכיאטר מטפל.

21/07/2019 | 13:44 | מאת: תמר

נוטלת ויואנס. על הויואנס כתוב לא לקחת עם ויטמין C., כי יחליש את השפעת התרופה. השאלה היא מה כמות ויטמין ה C אליה מתכוונים. האם אכילת מנגו או פסטה ברוטב עגבניות לפני נטילת התרופה תחליש את השפעתה. השאלה עולה משום שבמהלך היום בשל השפעת התרופה יש אבדן תאבון, לכן אנחנו מקפידים על ארוחת בוקר גדולה. קשה לה לאכול בבוקר, אך היא מבינה את חשיבות העניין ומצאנו מספר מאכלים שהיא מסוגלת לאכול בבקרים. רוב המאכלים מכילים ויטמין C. מאז שנודע לבת שלי שויטמין C יחליש את השפעת התרופה היא מסרבת לאכול אותם (מאד חשוב לה שהתרופה תשפיע), ולכן אפשרויות ארוחת הבוקר הצטמצמו דרסטית, היא אוכלת פחות ויש לכך השלכות שליליות. תודה

10/07/2019 | 14:11 | מאת: וויונס תופעות לוואי

שלום הבן שלי בן שבע וחצי מטופל בניופטיל לבעיות התנהגות וממש עזר לו לפני שלושה ימים התחיל טיפול בוויונס לקשב וממש השפיע עליו לא טוב הוא נהיה עצבני אלים ריגשי מאוד .אני ממש לא מזהה אותו. האם להפסיק את הטיפול בוויונס?

לקריאה נוספת והעמקה

להתיעץ עם רופא פסיכיאטר ילדים או נוירולוג ילדים מטפל.

10/07/2019 | 10:39 | מאת: סטודנטית

שלום. אני סטודנטית, ותחום הלימודים שבחרתי מאלצים למידה עצמית בעיקר של שעות ארוכות. התחלתי לקחת ריטלין של 40 אך בתקופה האחרונה בדיוק בתקופה החשובה מכל, התחלתי להרגיש שהרטלין כבר הפסיק להשפיע. ואני כבר לא מצליחה להתרכז במשך 12 שעות רצוף. אשמח לייעוץ אשר יהיה את אותו אפקט של ריטלין כפי שהייה בהתחלה שבו יכולתי ללמוד שעות ארוכות ללא תחושת חדישות ועייפות... הייעוץ דחוף לי כי אני נמצאת שנייה לפני המבחנים לרשיון. תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

לא ברור האם עברת אבחון ומה תוצאה של אבחון להפרעת קשב? לא ניתן להמליץ על הטיפול בלי בדיקה ללא נוכחות. ממליץ לפנות לנוירולוג או פסיכיאטר מטפל. בברכה

07/07/2019 | 00:23 | מאת: Varda

אובחנתי שיש לי mci.לא הוסבר לי מה הדבר ומה עושים במקרה כזה.אודה על תשובתכם.

לקריאה נוספת והעמקה

במידה ואבחנה MILD COGNITIVE IMPAIRMENT בד"כ מומלץ טיפול קוגניטיבי, שעוסק ברכשת אסטרטגיות קליטה ושליפת מידע יעילות. בנוסף פעילות ארובית ל משלך הליכה -30-40 דקות -4-5 ימים בשבוע לפחות. בנוסף ניתן להשתמש בכמוסות VAYACOG ממליץ לפנות למרפאת זיכרון להמשך מעקב וטיפול.

06/07/2019 | 13:46 | מאת: שלי

שלום, אובחנתי ב- adha/ia לפני 10 שנים. היום אני בת 23, סטודנטית. נוטלת אטנט בתקופת המבחנים, אך הצורך בריכוז/מניעת "ריחופים" דרושים לי בחיי היום יום. אני רוצה לטפל בהפרעת הקשב לא רק בפן התרופתי. רציתי לשאול- 1.האם נוירופידבק יכול לעזור גם למבוגרים? 2.האם לקיחת ויטמין d יכול לסייע? 3.האם שמעת על המשקה 'אינדיגו', אם כן, אתה ממליץ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום טיפול בנוירופידבק יעיל יותר אצל ילדים ופחות אצל מבוגרים. אין צורך בטיפול ע"י ויטמין D, במידה ואין חוסר ויטמין D. אין לי ניסיון טיפולי עם משקה אינדיגו. לא יכול להמליץ.

04/07/2019 | 17:07 | מאת: ואדו

רציתי לדעת אני לוקח ציפרלקס שבוע, ועכשיו רוצה להפסיק האם יהיה לי תופעות לווי או תופעות גמילה? וגם רציתי לדעת האם הוא מרגיע או ממריץ?

לקריאה נוספת והעמקה

הסיבה לטיפול לא ברורה , לכן לא ניתן להמליץ. יש לפנות לרופא מטפל.

30/06/2019 | 12:09 | מאת: יניר

היי, אובחנתי על ידי נירולוג בהפרעת קשב שמתבטאת בחוסר תשומת לב לפרטים, שכחנות ועוד תסמינים.... ניסיתי בהמלצתו של הנירולוג ריטלין וקונצרטה. תחילה הם גרמו לי להעלמת התסמינים אך לאחר נטילת כמה כדורים התסמינים החריפו והרגשתי ירידה חדה במצב רוח. רציתי לדעת אם יש אלטרנטיבה שהיא לא ריטלין או קונצרטה, שעשויה לעזור עם פחות תופעות לוואי?

לקריאה נוספת והעמקה

קיימת תרופה FOCALIN XR הגורמת לפחות תופעות לוואי בהוואה לCONCERTA בנוסף משפחה אחרת של התרופות שעובדות דרך מערכת אמפטמינים כגון ATTENT VYVANSE בברכה ד"ר חייגרכט

28/06/2019 | 14:06 | מאת: טוטו

בלקיחת כדור אטנט שאינו מסייע והנוירולוג מחליף חזרה לריטלין האם יש צורך להמתין זמן מסוים ימים? שבועות? או ניתן ביום שאחרי לקיחת אטנט וסיום שימו בו לחזור לריטלין?

ממליץ 48 שעות המתנה לאחר הפסקהת טיפול בATTENT

26/06/2019 | 12:46 | מאת: דילן

זה קורה לי כבר בפעם השלישית או הרביעית השנה אבל המקרה הזה קצת מחשיד אני לא מזהה תמיד אנשים שהייתי איתם באינטראקציה הפעם הראשונה ששמתי לב לזה הייתה לפני שנה, כשמישהו ששירת איתי שנה באותו בסיס (השתחררתי ב 2016 ונפגשנו ב 2018) הנחתי שהוא השתנה, שעבר גם הרבה זמן יחסית, והשתחררתי מהצבא על אישיות גבולית אז קצת הדחקתי את התקופה הזאת) אבל משם זה המשיך, שנה שעברה עזבתי לחו"ל, ועבדתי במועדון ולא זיהיתי אנשים באופן קבוע אנשים שניהלתי איתם אינטראקציה ופשוט שכחתי מי הם לגמרי (תמיד זייפתי) וכרגע קרה השיא חזרתי לארץ ופגשתי שני בנות מהעבודה בישראל ועל הראשונה קפצתי וחיבקתי והיא אמרה" תראה מי פה" ואת הבחורה השנייה לקח לי דקותיים לזהות והיא כמובן נעלבה היא כן שינתה קצת במראה אבל כנראה שזה עדיין לא תירוץ טוב משהו לא תקין? מה זה יכול להיות? זה התחיל רק ב 2018 בערך בתחילה של השנה

לקריאה נוספת והעמקה

ממליץ לפנות להערכה ראשונית לרופא נוירולוג בברכה ד"ר חייגרכט

21/06/2019 | 17:59 | מאת: ע'

היי, אז ככה אני לרוב שוכחת מה אמרו לי לפני רגע ומה קרה בעבר לדוגמה לוקח לי גם הרבה פעמים לשכוח את השמות של המורים או שהמורה אומרת משהו ואז ברגע שהיא הולכת פתאום נעלם לי מהראש אני מרגישה שאני יודעת אבל פשוט אני לא זוכרת זה משהו מוזר.ויש פעמים שאני כן זוכרת דברים שהיה וכן דברים רגילים אבל לפעמים פתאום אני מאבדת הכל מה זה יכול להיות?

לקריאה נוספת והעמקה

ממליץ לעבור אבחון נוירופסיכולוגי בברכה ד"ר חייגרכט

21/06/2019 | 14:06 | מאת: טוטו

היי האם ניתן לשלב שני סוגים של כדורים ו״חומרים״ אמפטמין-אטנט ובצהריים ריטלין-מתילפנט?

לקריאה נוספת והעמקה

לא מומלץ! בברכה ד"ר חייגרכט

24/06/2019 | 18:40 | מאת: טוטו

תודה על המענה בלקיחת כדור אטנט שאינו מסייע והנוירולוג מחליף חזרה לריטלין האם יש צורך להמתין זמן מסוים ימים? שבועות? או ניתן ביום שאחרי לקיחת אטנט וסיום שימו בו לחזור לריטלין?

אני רוצה לדעת ריטלין la30 אפשר לקחת בבוקר 7 ואחר כך 1600 ילד ממש לא רגוע בלי זה

לקריאה נוספת והעמקה

לא מומלץ ליטול RITALIN LA פעמיים ביום ממליץ לפנות לנוירולוג ילדים או פסיכיאטר ילדים בברכה

17/06/2019 | 20:51 | מאת: יונתן

אני עם בעייה של זכרון וקיבלתי מהנוירולוג שלי ויטמין E+חומצה פולית ורוצה לדעת אם הם יכולים לעזור בסיטואציה הזאת ?

לקריאה נוספת והעמקה

לא ברור מה האחנה , מה הסיבה שאובחנה וגורמת לירידה בזיכרון? בברכה ד"ר חייגרכט

15/06/2019 | 22:22 | מאת: ג

שלום, צפיתי אתמול בכתבה שם דובר על זיכרון אוטוביוגרפי, מושג שעד כה לא שמעתי עליו, אך לצערי אני חושבת שיש סיכוי שאני נופלת בקטגוריה הזו . אחרי שנים הבנתי שאני זוכרת דברים שאחרים לא כמו לדוגמא לפני שנה הזכיר לי אחד מהורי שפגשנו ישראלי בחו"ל והחלפנו איתו משפט אך הם לא זכרו על מה. אני לעומת זאת יכולה לצטט אותו, זוכרת כיצד הוא נראה ומה לבש, מה אכלנו ואפילו על איזה כסא הוא ישב (וזה היה לפני יותר מ-20 שנים). לצערי אינסוף דוגמאות כאלה. רק יום לפני הכתבה דיברנו על זה שאני גם לא שוכחת תאריכים (ימי הולדת וימי נישואים של חברים והמשפחה, גם המורחבת וגם של הילדים שלהם, של חברים מהילדות ושל אנשים שעבדתי איתם, ואפילו תאריכים של כל מיני דברים שעשיתי לפני שנים רבות). אשמח לדעת אם באמת יש דרך לאמת זאת ויותר מכך אם ניתן "להיפטר" מהסיוט הזה? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

זיכרון אוטוביוגרפי הוא זיכרון לטווח ארוך ולרוב אנשים מתלוננים על זיכרון חלש ולא זיכרון טוב. כדי לבצע הערכה מדוייקת מומלץ לבצע אבחון נוירופסיכולוגי מקיף. בברכה ד"ר חייגרכט

13/06/2019 | 14:12 | מאת: אהרון

מילוי תשבצים+תשבצי הגיון+חוברות צביעה באופן קבוע יכול לשפר את היצירתיות והזכרון אצל זה שעושה את זה ?

עניתי לשאלהזאת אין ספור פעמים, ניתן לקרא בהסברים והמלצות שלי בברכה ד"ר חייגרכט

12/06/2019 | 19:28 | מאת: דותן

איזה דרכים/שיטות יש אם רוצים לפתח את היצירתיות ולהיות טיפוס יצירתי יותר ?

לקריאה נוספת והעמקה

ממליץ לפנות לפורום המתאים בברכה

11/06/2019 | 17:27 | מאת: לילך

הי. אני שוקלת כ-50 קג. בת 44. קיבלתי מינון של 27. אני לא מרגישה שינוי עדיין. האם נהוג לתת מינון כזה לאור הפרמטרים שציינתי? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום למבוגרים אין קשר ישיר בין משקל ומינון. תגובה היא אינדיבידואלית. מינון 27 מ"ג - נמוך, שווה ערך פחות מ10 מ"ג של ריטלין רגיל ממליץ להתיעץ עם רופא מטפל לגבי מינון 36 מ"ג בברכה ד"ר חייגרכט

08/06/2019 | 11:16 | מאת: סתיו

חוברות צביעה למבוגרים יכולים לעזור לשפר ת'זכרון/יצירתיות אצל אנשים צעירים ?

יותר סביר יכולים לשמור על תפקודים קוגניטיביים.

07/06/2019 | 16:30 | מאת: יהודה

האם תשבצי הגיון/תשבצים רגילים יכולים לעזור לשפר את הכושר הלוגי למי שזה אצלו קצת חלש ?

דעתי תשובה חיובית. בברכה

03/06/2019 | 14:53 | מאת: ליטל

לקחתי כדור ריטלין LA 20 מ״ג והכדור לא משפיע כלל האם אני יכולה לקחת עוד כדור נוסף ?

לקריאה נוספת והעמקה

קיים RITALIN LA במינון 30 מ"ג מומלץ לעלות מינון ל30 מ"ג ולא ליטול כדור נוסף וב20 מ"ג כמובן לקבל אישור מרופא מטפל

29/05/2019 | 16:05 | מאת: מייק

FOLIC ACID עוזר לבעיות של זכרון ?

השפעה תלויה מאבחנה, סיבה הגורמת להפרעת זיכרון

22/05/2019 | 23:41 | מאת: נתן

איזה פרמטרים משפיעים לטובה על הזכרון ? מה גורם לו לקרטע ?

קיימים סוגים שונים של זיכרון וסיבות רבות הגורמות לפגיעה. ניתן להתיחס ולהמליץ רק על מקרים ספציפיים ולא באופן כללי.

22/05/2019 | 23:37 | מאת: מאור

איך אפשר לשמור על זכרון טוב לטווח ארוך +איזה תוספי תזונה יכולים לעזור לשפר אותו ?

לקריאה נוספת והעמקה

1/מומלצת פעילות אינטלקטואלית-שכלית קבועה-קריאה, כתיבה, למידת דברים חדשים, שפות. 2/ פעילות גופנית ארובית, לדוגמה הליכה עם עליה מתונה בדופק לפחות 40-50 דקות, 4 פעמים בשבוע.

20/05/2019 | 23:30 | מאת: ריטלין SR בהריון

אני בת 40 + מעוברת, מאובחנת כבעלת הפרעת קשב וריכוז ובנוסף מתמודדת עם ישנוניות ייתר קשה מגיל ילדות ממש, רק מהרגע שאובחנתי ב ADHD שמתי לב שהשינה הפתאומית שלי במהלך היום לא רצונית ואף בעייתית. כשנה וחצי אני נוטלת ריטלין SR פעמיים ביום, הרופא שאובחנתי אצלו רשם לי 40 מג' בבוקר ועוד 40 מג' אחה"צ. לא הגעתי לזה עדיין, אך רציתי לדעת, יותר מהעזרה של הריכוז בעבודה ובלימודים, העירנות שהכדור נותן לי עוזר לי ממש לתפקד במהלך היום, לנהוג להיות עם הילדים ועוד... 1. הרופא שאיבחן אותי אמר שאין בעיה בהריון ליטול ולעומתו שרופאת המשפחה שלי לא מוכנה בשום אופן לתת לי מרשם בהריון. האם זה עניין של גישה רפואית, שחלק אומרים שזה מסוכן וחלק לא? למותר לציין שהתייעצתי עם המכון הטריטולוגי ולהם אין מידע על סכנות בהריון במינון זה. מה עושים? אם אני לא לוקחת את זה אני שרועה חצי יום בעייפות ושינה, שגם מסכנת אותי ואת הילדים שלי

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לא מומלץ להשתמש ב-RITALIN SR או בתרופות דומות בהריון. בברכה ד"ר חייגרכט

שלום לכולם. אני מאובחן עם הפרעת קשב וריכוז מגיל צעיר (בערך גיל 10-11) ולוקח ריטלין LA 40mg באופן יומי. אני סטודנט ואני צריך את הריטלין ללימודים. לפני כשנתיים וקצת עברתי ניתוח קיצור קיבה מסוג שרוול וירדתי ממשקל של 120 ק"ג למשקל של 64 ק"ג בו אני נמצא כעת. לאחרונה (לפני כשבועיים) החלטתי להתחיל לקחת אומגה 3 לאחר ששמעתי כי לקיחה של אומגה 3 עוזרת מאוד לטיפול בהפרעות קשב וריכוז. אני לוקח את האומגה 3 ביחד עם הריטלין במינון הבא: ריטלין - כדור אחד של ריטלין LA 40mg בבוקר אומגה 3 - 2 כדורים בבוקר (כשעתיים לאחר לקיחת הריטלין) כדורים בריכוז של: 700 מ"ג שומן דגים בכדור (360mg EPA,240mg DHA). ועוד 2 כדורים בערב (לאחר ארוחת ערב, בסביבות השעה 22:30 בלילה) באותו הריכוז כמו הכדורים של הבוקר. בנוסף אני לוקח אומפרדקס 20 מ"ג בבוקר עם ההתעוררות וחצי שעה לפני האוכל בשביל לטפל בריפלוקס. כשבוע לאחר שהתחלתי לקחת את האומגה 3, התחלתי להרגיש עייפות קיצונית. אני ישן 7 שעות ביום (הולך לישון בשעה 02:15 בלילה וקם בשעה 09:30 בבוקר) ואני מרגיש במהלך היום כאילו ישנתי שעה וחצי בלילה. התחושה הזו משולבת בסחרחורת (סחרחורת שדומה לסחרחורת שמרגישים עם עייפות רצינית). אחרי שבוע של הרגשה כזו (כשבוע לאחר שהתחלתי לשלב את האומגה 3 ביחד עם הריטלין), החלטתי להפסיק לקחת את האומגה 3. והעייפות והסחרחורת עברו כמעט לחלוטין (עדיין יש עייפות ממש קטנה). האם אתם מכירים מצבים כאלו או האם ידוע על תופעות לוואי כאלו בשילוב של ריטלין עם אומגה 3? האם עלי להוריד את מינון הריטלין כאשר אני משלב אותו עם אומגה 3 או לקחת בהפרשי זמן שונים? או בכלל להוריד את מינון האומגה 3 שאני לוקח כל יום? בתודה מראש, רשף

לקריאה נוספת והעמקה

מצב רפואי הנוכחי לא ברור , לכן לא ניתן להמליץ. ממליץ לפנות לרופא נוירולוג או פסיכיאטר מטפל בברכה

מה התרופה המומלצת לסטודנטים שלומדים לבחינות ? ריטלין חא עשה את העבודה . התחושה היא מיקוד אך לא הבנה .תרופה שלא גורמת לכאבי בטן ומאפשרת הבנה ומיקוד גם יחד . תודה לעונים

לקריאה נוספת והעמקה

תלוי באבחנה רפואית בברכה

15/05/2019 | 21:14 | מאת: לוטם

חוברות צביעה למבוגרים יכול לעזור לשפר את הזכרון/יצירתיות ?

יכולה לשמור על תפקודי זיכרון

09/05/2019 | 19:19 | מאת: ארנון

האם לראות סרטים ולשמוע מוזיקה יכולים לעזור לשפר את הזכרון ואת היצירתיות ?

הפעילות יכולה לשמור על מצב הקוגניטיבי, בספק יכולה לשפר את יכולות.

09/05/2019 | 18:52 | מאת: מאור

איזה תעסוקה/תחביבים יכולים לעזור לפתח ת'הגיון+יצירתיות לטווח הארוך ?

הפורום לא עוסק בנ"ל ממליץ לפנות לפורום המתאים.

06/05/2019 | 17:46 | מאת: שי

אני לקחתי ג'ינקו בילובה +קומפלקס ויטמינים בגלל שיש אצלי סכיזופרניה (היה רמה נמוכה של ויטמין B12/D בגוף והבנתי גם שהבעיה בזכרון זה בגלל המחלת נפש ) וזה לא בדיוק עזר ורוצה לדעת מה לעשות עכשיו ואיזה תוסף כן יכול לעזור ?

לקריאה נוספת והעמקה

ממליץ לפנות לפורום המתאים המנוהל ע"י רופא פסיכיאטר

05/05/2019 | 10:47 | מאת: רינת

הרבה פעמים אני מוצאת את עצמי מתקשה לספר על השתלשלות עניינים די ארוכה, למשל כל מיני חוויות שקורות לי, ממש לספר אותן ברצף שזה קרה, בשטף. אני מתבלבלת ופתאום נזכרת שלא סיפרתי משהו חשוב שהיה לפני, למשל, ובסוף יוצא לי סיפור חסר טקט לא ברור ומלא חורים. כאילו לא ברור מה ניסיתי לספר או שהוא נשמע פחות ממה שהוא היה באמת. לא יודעת בדיוק איך להסביר.. זה קורה לי הרבה במפגשים חברתיים ואני מרגישה שזה מאוד משפיע על התפקוד החברתי שלי, אציין שבילדותי (יסודי-חטיבה) לא חשתי ככה. בנוסף, אני לומדת באוניברסיטה וקשה לי מאוד לענות על מטלות, גם כשיש לי כיוון לתשובה מאוד קשה לי לארגן אותה, לדעת מה אני רוצה לכתוב ואני נתקעת המון פעמים באמצע התשובה. הייתי אצל נוירולוגית שאמרה על הפרעת קשב וריכוז ולפי המלצתה התחלתי טיפול בריטלין LA 20 מ"ג. מניסיונות ראשוניים בכדור, אני מרגישה אולי קצת יותר מרוכזת אך עדיין לא כמו שציפיתי. מה עושים? יש משהו שאני מפספסת?

לקריאה נוספת והעמקה

ממליץ לעבור אבחון נוירופסיכולוגי כדי לאבחן את הפרעה בברכה

06/05/2019 | 11:49 | מאת: רינת

תודה רבה