פורום המטולוגיה

בפורום "המטולוגיה" נענה על שאלות הנוגעות למחלות של מערכת הדם. ההמטולוגיה עוסקת בתאי הדם ובאיברים בהם תאי הדם מיוצרים. תחום ההמטולוגיה הוא מגוון וכולל מצבים שכיחים ושפירים כגון אנמיה (חסר בתאי דם אדומים), טרומבוציטופניה (חסר בטרומבוציטים), קרישיות יתר ונטייה לדימום. בנוסף, ההמטולוג מטפל במחלות המטולוגיות ממאירות כגון לוקמיה, לימפומה ומיאלומה נפוצה. במסגרת הפורום ניתן לדון במשמעותם של בדיקות הקשורות למערכת הדם (כגון ספירת דם), בדרכי האבחון של מחלות ההמטולוגיות (כגון: בדיקת מח עצם, PETCT) וכן בדרכי טיפול למצבים המטולוגים שפירים וממאירים במבוגרים. .
25525 הודעות
24370 תשובות מומחה

מנהל פורום המטולוגיה

20/06/2019 | 13:03 | מאת: ליאת

איזה מיצי (שתייה) אפשר לשתות על בסיס יומיומי בשביל לעלות את הברזל?

אילו כדורי ברזל או ספאטון את הכי ממליצה ללא תופעות לוואי? הרופאה אמרה לי את האבקה של אלטמן. תודה.

שלום, בת 57, מאד רזה (BMI 19) ובבדיקות קודמות FE היה נמוך. אובחנתי לאחרונה בRA.. ראומטולוג נתן 2.5 מג פרדניזון ליום. כמו כן בבדיקת צפיפות עצם אובחן אוסטאופורוזיס. טרם הייתי אצל רופא בעניין. בעבר היה FE נמוך ולקחתי עד לפני כמה ימים TARDYFERON שהעלה את הברזל בדם לנורמה. הפריטין היה תקין, עד לאחרונה שעלה מאד (אולי בגלל הRA). שלום, תודה על המענה המהיר לשאלה קודמת. אפרט: בת 57, מאד רזה (BMI 19) ובבדיקות קודמות FE היה נמוך. אובחנתי לאחרונה בRA.. ראומטולוג נתן 2.5 מג פרדניזון ליום. כמו כן בבדיקת צפיפות עצם אובחן אוסטאופורוזיס. טרם הייתי אצל רופא בעניין. בעבר היה FE נמוך ולקחתי עד לפני כמה ימים TARDYFERON שהעלה את הברזל בדם לנורמה. הפריטין היה תקין, עד לאחרונה שעלה מאד (אולי בגלל הRA). התחלתי, לפני שבוע, לעקוב אחרי התזונה, ולהקפיד לצרוך את כל מרכיבי בכמות מומלצת. במקביל, ביקשתי וקיבלתי מרופאת משפחה, בדיקה למינרלים וויטמינים חלבונים (IRON(FE), PROTEIN – TOTAL(B), FERRITIN, FOLIC ACID, Mg-Magnesuim (B), ALBUMIN, CRP), כדי לראות אם יש בעיית ספיגה וצריך ליטול תוספים. האם כבר ללכת לבדוק: כמה זמן ייקח עד שהתזונה החדשה תתבטא בבדיקות דם?

שלום, עשיתי שינוי תזונתי, ואני מקפידה לצרוך מספיק מכל המינרלים והויטמינים. כמה זמן לחכות לפני שאני עושה בדיקת ויטמינים ומינרלים בדם, כדי לראות איך השינוי השפיע, ואם יש בעיות ספיגה של אחד או יותר מהויטמינים/מינרליים. האם מספיק כמה ימים או שצריך שבועות או חודשים או שנה? תודה!

לא ברור לי על איזה לבדיקות בדיוק את מתכוונת. האם יש ויטמין שנבדק והיה באמה נמוכה?

היי , עשיתי בדיקת קרישה והערכים יצאו לא תקינים , התוצאות היו pt Inr בבדיקה הראשונה 1.24 בבדיקה השנייה 1.16 Pt sec בדיקה ראשונה 15.2 בדיקה שנייה 14.3 Pt% בדיקה ראשונה 70 בדיקה שנייה 76 Appt sec בדיקה ראשונה 34.1 בדיקה שנייה 32.1 רציתי לדעת אם יש סיבה לדאגה האמת שהייתי אצל המטולוג והוא אמר שזה חוסר בפקטור קרישה חמש או שבע ואין צורך בטיפול מכיוון שזה הועבר מגן אחד , אבא עירקי אמא אשכנזייה אבל רציתי לשמוע עוד חוות דעת כי אני בלחצים ואני ממש אשמח לעזרה!

פירוט התוצאות לא ברור לי וקשה לענות בלי לראות את תוצאות הבדיקות בצורה מדוייקת. האם נלקחו רמות של פקטורי קרישה?

19/06/2019 | 19:44 | מאת: עדי

ferritin 4.7 HB 11.7 mch 25.4 transferrin 380.7 iron 63 היי אלה תוצאות הבדיקה דם שלי. יכול להיות שבגלל זה יש לי חולשה ועייפות?

ובנוסף גם כאבי ראש

מדובר בחסר בברסל וזה עלול לגרום לעייפות. ניתן לקחת טיפול בכדורי ברזל, לפחות למספר חודשים.

19/06/2019 | 15:34 | מאת: נטלי

היי בבדיקוצ דם שערכתי ראיתי כי הalt יצא לי 24 אומנם זה בתוך הנורמה...אך ראיתי שחצי שנה לפני יצא לי 14 ושנה לפני בסביבות התוצאתה הזו.למה זה עלה ל24?יכול להיות כי יומיים לפני היו לי שלשולים?

השאלה אינה בתחום ההמטולוגיה.

20/06/2019 | 10:33 | מאת: נטלי

מה הכוונה?השאלה שלי אם התוצאה 24 היא בסדר לalt.למרות שיש עליה מלפני כמה חודשים

19/06/2019 | 01:03 | מאת: צפונית

בת 46 לפני עשר שנים עברתי שרוול קיבה. המשקל חזר ): ומה שנישאר זה המוגלובין ופריטין נמוכים. כבר עשור ,פעם בשנה ההמוגלובין יורד ל7 עד 8 - מקבלת בסביבות 10 עירויי ונופר 100 עד 200 ואז זה עולה. התופעות לוואי של הוונפר מאוד קשות לי (לחץ דם נופל רוב הזמן) לפני חודשיים, עייפות נוראית קיצונית, נרדמתי כמעט כל הזמן ובכל מקום אפשרי . המוגלובין 8 ופריטין 10 . שוב מתחילה וונפר ולאחר חמישה עירויים שבועיים עלה רק ל10 המוגלובין ו40 פריטין ועדיין מרגישה חולשה קיצונית. הגעתי להמטולוג ושאלתי האם ניתן לקבל משהו "חזק" יותר.טען שלפי המשקל שלי אצטרך עוד 25 ! וונפור ולכן המליץ על פרינג'קט. התחלתי פרינג'קט 500 פעם בשבוע למשך 4 שבועות. הרבה יותר קל . ללא תופעות לוואי. לחץ דם לא נופל וחצי שעה אני מסיימת. בבדיקת דם שעשיתי אתמול - המוגלובין 12.3 ופריטין 700 !!!!! האם הגיוני? האם לא מסוכן ? אשמח לתגובה.

הפריטין מוגבר בגלל העירוי שקיבלת. זה לא מסוכן אך לא כדאי לקחת יותר עירויים עד שפריטין יורד.

19/06/2019 | 00:19 | מאת: שירלי

הי שלום. לבעלי יצא גוש בצואר ליד האוזן בבלוטת הלימפה . האזור נפוח ברוב הזמן ולפעמים הגוש נעלם כאילו לא היה.. עשינו בדיקות דם בכדוריות דם הלבנות ב3/6 יצא 8 אחרי 3 ימים זה קפץ ל 12.3 שהמקסימום אמור להיות 10.8 .. הרופאה הסבירה לנו שזה מהלחץ.. הוא נשלח לסיטי וזה התוצאות.. הודגמו בלוטות לימפה במשולש קידמי ואחרוי של צוואר כולל בסיס צוואר גדולים יותר מימין, הגדולה בנהם 34 ממ. הדגמה תקינה של היפופרינקס ופרינקס. בלוטות הרוק שמורות. עמוד אויר פתוח. מ: לימפדנופטיה צווארית. להמשך בירור המטולוגי בשאלה למחלת לימפופרוליפרטיבית. הוא עבר ביופסיה לפני שבוע בבית החולים ועוד לא חזרו אלינו. הלחץ שלנו מאוד גדול בעלי בן 31 בסהכ ואנחנו נורא מפוחדים.. גם לצין שלפני 3 שנים לאבא שלו יצא גוש באותו המקום בדיוק כמו לבעלי וזה התברר כגוש שומן (שפיר) והורידו לו את זה בניתוח. וגם לסבא אותו הדבר. .. יש לנו ממה לדאוג? הבדיקות דם מסומנות על משהו רע(סרטן)? מה אומר בסיטי? לפי הרופאת משפחה יכול להיות שהוא יצטרך הקרנות וכו.

הבדיקה החשובה היא ביופסיה ויש חהמתין לתשובה. לציין כי על מנת לשלול מחלה המטולוגית כמו לימפומה יש לבצע ביופסיה כירורגית ולא מספיקה ביופסיית מחט. על תוצאות הביופסיה ניתן להחליט אם יש צורך בטיפול ואיזה.

18/06/2019 | 21:21 | מאת: יעל

שלום, ביצעתי בדיקות דם שגרתיות בשל תחושה של עייפות, כאבי ראש חוזרים וקושי בנשימה במאמץ (בודקת במקביל גם מול רופא ריאות את החלק הזה) בבדיקת הדם יצא - ברזל בנורמה (רמות טובות) - פריטין מתחת לנורמה - b12 בטווח הנמוך של הנורמה הרופא המליץ לי לקחת B12. אבל רציתי לדעת האם יש דרך לשפר את הפריטין? האם זו בכלל בעיה במידה ורמות הברזל תקינות? בגדול - אשמח להסבר בנושא - כי ממה שהצלחתי לקרוא, אם רמות הפריטין שלי נמוכות עדיין יהיה קושי לייצר המוגלובין. עליי - בת 27, לא בהריון, תזונה מאוזנת לרוב...

פריטין נמוך משמעו חסר ברזל (לא ציינת את רמת הפריטין) . הסיבה השכיחה בנשים צעירות היא הדימום הווסתי. הטיפול המקובל הוא כדורי ברזל.

18/06/2019 | 20:17 | מאת: ורה

מותר לקחת אוגמנטין 875 כאשר משתמשים בקלאקסן ? כי קראתי שאוגמנטין אסורה עם נוגדי קרישה מסויימים. תודה

אפשרי.

18/06/2019 | 07:37 | מאת: דורית

שלום, אני סובלת מקרישיות יתר ונוטלת קלקסן 60 מ"ג. בעוד מס' ימים אעבור ניתוח, ולגבי הפסקת הקלקסן, קבלתי שתי הוראות שונות משני רופאים המטולוגים: א. אחד אמר לי להפסיק את התרופה לפחות 12 שעות לפני התחלת הניתוח. ב. שני אמר לי להפסיק את התרופה 24 שעות לפני הניתוח . לגבי חידוש השימוש - נאמר לי לחדש את ההזרקה 6-8 לאחר סיום הפעולה . הניתוח עשוי לקחת 3-5 שעות . מה דעתך על ההבדל בין הזמן שקודם לניתוח . תודה

ההחלטה תלויה בהקשר הרפואי ובסוג הניתוח כך שלא ניתן לתת המלצה פרטנית דרך המחשב. לרב מקובל להפסיק 24 שעות לפני ניתוח.

17/06/2019 | 22:42 | מאת: א

שלום. אני בן 19 ויש לי תת פעילות בלוטת התריס תת קלינית. אני לא חייב טיפול, אבל מקבל יוטירוקס 50 ומאוזן. אין נוגדנים לבלוטה. לפני שמונה חודשים גילו אצלו בבדיקות דם חלבון מוגבר - 9.2, 8.5, 9. אלבומין היה לפעמים גבוה 5.7 לפעמים תקין. סידן תקין. קורטיזול תקין. אלקטרופוזה של חלבונים - גאמא גלובולין מעט גבוה, גלובולין אלפא1 מעט גבוה. Anca-pr3 חיובי, anca-mpo שלילי. ירדתי 6 קג בלי דיאטה, אבל ייתכן שזה בגלל שהתחלתי לאכול יותר בריא. אני נמצא במעקב של פנימאי בגלל החלבון הגבוה anca חיובי. הוא לא יודע להגיד ממה זה. אבקש את עזרתך. האם את יודעת ממה יכול להיות חלבון גבוה? האם anca חיובי בלי תסמינים נוספים מעיד על מחלה?

על מנת לשלול מחלה המטולוגית בהקשר של חלבון מוגבר הבדיקה המשמעותית היא אלקטרופורזה של חלבונים. במידה והיא תקינה יש מממצא שנקרא חלבון מונוקלונלי ובתשובנ מצויין הגודל שלו. אין נתון כזה בפרטים שציינת.

האם יתכן מצב בו ביום אחד רמת הטרומבוציטים הא 60,000 ולמחרת 260,000. או שזו יכולה להיות ר טעות מעבדה

איני עוסקת ברפואת ילדים, ממליצה לפנות לרופא הילדים.

שלום רב, מזה כשנה יש לי ירידה בהמוגלובין ובמחסני הברזל. אבי מטופלת מזה מספר שנים בנקסיום וכמו כן מזה שנתיים מטופלת בפרדקסה 150 פעמיים ביום. שאלתי כתוב בעלון של פרדקסה שאחת מתופעות הלוואי של פרדקסה הא ירידה בהמוגלובין. האם כך הדבר אולי הפרדקסה גורם לדימום וצריך לחפש את מקורו. תודה חנה

לקריאה נוספת והעמקה

נכון, פרדקסה יכול לגרום לנטייה לדמם וירידה בהמוגלובין וחסר ברזל ויש צורך לחפש את מקור הדימום, לרב במסגרת בירור גסטרואנטרולוגי.

בהמשך לתשובתך האם כדאי להפסיק טיפול בפרדקסה תודה רבה חנה

16/06/2019 | 21:04 | מאת: חני

שלום רב אני אמא לנער בן 16.5 היום היה בצו גיוס ראשון . יש לו טלסמיה מיינור המוגלובין קרוב ל 11. תמיד כשיש ריצות ארוכות בבית הספר מתקשה לסיימן ומגיע אחרון. הופתעתי מאוד כי הרופא הצבאי לא הוריד לו פרופיל על כך הייתכן ? בזמני הפרופיל הורד ל 64

לקריאה נוספת והעמקה

אין לי מידע על הקריטריונים של הצבא לקביעת פרופיל.

16/06/2019 | 19:53 | מאת: בת יוסף

שלום ד"ר הנה תוצאות us אני מבינה שצריך בדיקה כי יש משהו חשוד אעשה דיקור. אך רציתי לשאול האם יש גם סיכוי שאיח כאן משהו מסוכן? תודה רבה. אני בסטרס הלן ממצאי בדיקה על קולית של בלוטת המגן והצוואר : הסיבה לביצוע הבדיקה - בירור עקב פיחות בצוואר אין בידנו בדיקות קודמות לצורך השוואה. מטופלת בהריון . איסטמוס .2.3 מ"מ אונה הימנית כ 2 ס"מ-ברוחב. קישריות ציסטיות קולואידליות עד 6.0 מ"מ אונה השמאלית כ1.6 ס"מ ברוחב. קישריות ציסטיות קולואידליות עד .5.0 מ"מ. בלוטות תת לסתיות ללא סטיות . תת מנטלי ימני באזור הנפיחות נצפו בלוטות לימפה עם איבוד ארכיטקטורה וסימני התנזלות . בלוטה גדולה ביותר , של גוש בלוטות 4.0X2.9 ס"מ רובם מכילות הסתיידויות מרובות . בשרשרת הג'וגולארית -דו צדדי נצפו בלוטות לימפה מרובות רובם מוגדלות , מראה סונוגרפי תקין, מימין גדולה ביותר X0.4 ס"מ2.2 ס"מ משמאל בלוטות לימפה קטנות יותר . סיכום : קשריות בשתי אונות של בלוטת .מגן לימפאדאופתיה בצוואר -דו צדדי . תת מנטלי מימין גושים כמתואר חשודים לבלוטות לימפה פתולוגית. ה משך בירור ע"י דיקור אבחנתי בהקדם .

לקריאה נוספת והעמקה

קשה לענות בלי להכיר את ההיסטוריה הרפואית וההקשר בו בוצעה הבדיקה. במידה ויש בלוטות לא תקינות בהדמיה ו/או במישוש לעיתים יש צורך בביופסיה. לציין כי מהזווית של המטולוג כאשר יש צורך בביופסיה, ביופסיה בדיקור לא מספיקה ולרב יש צורך בביופסיה כירורגית.

16/06/2019 | 19:28 | מאת: אורלי

שלום, האם מותר לאכול ירקות ירוקים כאשר משתמשים בקלקסן ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

כן, אין בעיה.

בבדיקות לקרישיות יתר pt:inr:pttתקינים בבדיקות לקרישיות לופוס תוצאות של בדיקות יצאו בתווך הגבוה אך גבולי rvvt-1:56 נורמה עד 140. russelvv1:42 נורמה 1:40,:lac יצא 1:46נורמה 1:30 anticogulant נמצא sct יצא 1:32 נורמה 1:30

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר בבדיקת לוםוס אנטיקואגולנט הקשורה בתסמונת apla וקשורה לנטייה לקרישיות. התוצאה לא תקינה לחלוטין. המשמעות תלויה ברקע הרפואי ובהקשר בו נלקחה הבדיקה. כדי לאשש את התוצאה מומלץ לחזור על הבדיקה כעבור 12 שבועות.

16/06/2019 | 13:45 | מאת: גיל

שלום רב ישנה אנמיה מזה כשלוש שנים,בבדיקה האחרונה יצאו התוצאות הבאות: RBC-Red Blood Cells - 4.06 WBC-Leucocytes - 3.95 הומוגולובין -12.36 המוטוקרט - 36.15 MCH - 30.4 MCV - 89/. 12.23 - MPV 253 -Transferrin 34-MCHCM.Cell Hb cont 14.17-RDWRed DistriWidth 120-Platelets 53.3-Neutrophils % 31.2-Lymphocytes % 8.4-Monocytes % 6.2-Eosinophils % 0.9-Basophils % 2.11-Neutrophils # 1.23-Lymphocytes # 0.33-Monocytes # 0.25-Eosinophils # 0.03-Basophils # פרטין- 65 חומצה פולית - 8.5 ברזל - 61 בי 12 - 209 בנוסף בוצע משטח דם כדלקמן: 54- Segment Lymphocyte 31 8 - Monocyte 6-Eosinophil לא נצפו צברי טסיות clumps Platelet במשטח בודדים - Schistocytosis + - Toxic granulation האם תוצאות משטח הדם תקינות? האם בתשובת משטי הדם קיים הסבר כולשהו לאנמיה ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

לשאלתך: במשטח לא רואים משהו ספציפי ואין בו מידע המסביר את האנמיה.

16/06/2019 | 09:50 | מאת: דולי

האם מותר לקחת חומצה פולית כשלוקחים ריבלימיד

לקריאה נוספת והעמקה

בעיקרון אפשר אך עדיף לא לקחת סתם אם כי בהמלצת רופא.

היי הבן שלנו עבר השתלת כליה לפני 3 שבועות . מיד אחרי הניתוח הייתה עליה גדולה בתאים הלבנים (מעל 18 אלף) שאר מדדי הדלקת תקינים . עשו לו משטח דם ,במשטח דם הם ראו : חשד למעט תאים צעירים בשורה הלבנה . רשמו לנו שצריך לחזור על הבדיקה (באשפוז עשו 2 בדיקות בהבדל של יומיים עם אותו הממצא) אנחנו מטופלים בכל תרופות נוגדות דחיה :מודיגרף,סלספט,סטרואידים . הבנתי שהם משפיעים על הכדוריות הלבנות . קראתי באינטרנט שזה חלילה קשור ללוקמיה . האם יש מה לדאוג או שזה יכול לסמל משהו אחר ? אולי השפעה של תרופות ?

לקריאה נוספת והעמקה

איני עוסקת ברפואת ילדים, ממליצה לפנות לרופא הילדים.

15/06/2019 | 11:40 | מאת: אורית

שלום, אתמול נזרקתי לראשונה קלקסן. היום בבוקר ראיתי שטף דם מסביב למקום ההזרקה. האם תופעה זאת נפוצה? מדאיגה ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

התופעה שכיחה, ניתן לפנות לאחות בקופת חולים ולקבל הדרכה על הזרקה נכונה.

14/06/2019 | 14:40 | מאת: גבי

האם לקיחת קסרלטו 20 למשך חצי שנה עקב טרומבוז עלול לגרום לדלקת ברירית הקיבה?

20/06/2019 | 02:08 | מאת: גבי

אפשר תשובה בבקשה?

שלום, קיבלתי תוצאות בדיקת דם והכל תקין חוץ מפרוטאין טוטאל שאמור להיות מינימום 6.6 והוא 6.55, ן-UREA שאמור להיות מינימום 17 ואצלי זה 16.2. אלבומין תקין. השאלה שלי אם זה יכול להיגרם מחוסר אכילת חלבון (אני מודעת לזה שאני לא אוכלת מספיק חלבון - מגיעה לכ-40-50 גרם ביום (אני שוקלת כ90 קילו), ואם כן - האם שתיית אבקת חלבון כשייק יכולה לעזור, או שיכול להיות שמדובר במשהו אחר? תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

השאלה אינה בתחום ההמטולוגיה.

13/06/2019 | 23:55 | מאת: יוסי

אבי בן 69 עבר בדיקות עקב אנמיה קלה שבבדיקות החוזרות חזרה תקינה. בבדיקות התגלה kappa flc (b) 23.3 lambada flc (b) 24.69 בגדר הנורמה ratio flc b 0.94 שנמצא בנורמה האם העליה בקאפה מעידה על מחלה סרטנית או שאם היחס תקין הכל בסדר תודה יוסי

לקריאה נוספת והעמקה

כאשר היחס תקין, הבדיקה תקינה.

13/06/2019 | 20:36 | מאת: שרונית74

שלום רב, ביצעתי בדיקות דם בעקבות החמרה של אנמיה. אשמח בעזרה לפענוח בדיקות הדם: monocytes abs-dif 0.5 lymphocytes abs-dif 1.8 basophils abs-dif 0.2 eosinophils abs-dif 0.3 neutrophils abs-dif 3.7 monocytes%-dif 8.0% anisocytosis-dif ++ lymphocytes %-dif 27.6% basophils%-dif 3.5% eosinophils%-dif 4.0% neutrophils%-dif 56.8% ovalocytes-dif + microcytosis-dif + polikilocytosis-dif + hypo% 26.7 micro% 21.5 mcv 74.9 rdw 22.2 mchc 29.4 mch 22.1 rbc 5.55

לקריאה נוספת והעמקה

הנתונים שהצגת חלקיים, חסר ערך ההמוגלובין.

18/06/2019 | 19:34 | מאת: שרונית74

המוגלובין 12. וזה אחרי 5 מנות של ונופר. לפני העירוי, היה לי 7.

שלום- ביתי בת שנה וחצי ביצענו לה בדיקות דם שגרתיות ובדיקה שאמורה להעיד האם יש לה תלסמיה מינור( לי לבן שלי ולאבא שלי יש) החריגות המדאיגות בבדיקות דם: רמת טסיות גבוהה PLT 505 בשילוב עם תוצאות המשטח שמראות כדלקמן: מצ"ב התוצאות המלאות (צרפתי גם קובץ) תודה רבה ANISOCYTOSIS BASOPHILIC STIPPLING HYPOCHROMIA SCHISTOCYTES כימיה בדם Fe - Iron 68 129 יחידות: micg/dl 16 Ferritin 49 120 יחידות: ng/ml 10 המטולוגיה- ספירת דם - מכשיר WBC-Leucocytes 14.4 17.5 יחידות: 10*3/micl 6 RBC-Red Blood Cells 5.48 5.3 יחידות: 10*6/micl 3.9 Hemoglobin 10.3 14 יחידות: g/dl 10.5 Hematocrit 34.1 43 יחידות: % 34 MCV-Mean Cell Volume 62 88 יחידות: fl 72 MCH-Mean Cell Hemoglobin 18.8 35 יחידות: pg/cell 24 MCHC-M.Cell Hb cont. 30.2 37 יחידות: g/dl 32 RDW-Red Cell Distri.Width 17.5 15 יחידות: % 11.6 Platelets 505 450 יחידות: 10*3/micl 150 MPV-Mean Platelet Volume 10.7 12.9 יחידות: fl 8.5 Neutrophils % 36.6 48 יחידות: % 17 Lymphocytes % 54.6 48 יחידות: % 33 Monocytes % 4.5 13 יחידות: % 3 Eosinophils % 4 3 יחידות: % 0 Basophils % 0.3 1 יחידות: % 0 Neutrophils # 5.25 8.5 יחידות: # 1 Lymphocytes # 7.84 13.5 יחידות: # 4 Monocytes # 0.65 1.1 יחידות: # 0.6 Eosinophils # 0.57 0.5 יחידות: # 0.3 Basophils # 0.05 0.2 יחידות: # 0 Reticulocytes 2 1.9 יחידות: % 0.6 Reticulocytes # 0.11 0.09 יחידות: x10*3/ml 0.03 CBC Remark לחץ לתוצאות

לקריאה נוספת והעמקה

איני עוסקת ברפואת ילדים, ממליצה לפנות לרופא הילדים.

11/06/2019 | 07:35 | מאת: עמנואל

שלום דר. גוטווין אודה לך על התייחסותך. שמי עמנואל, אני בן 60. (ברקע ערכי כולסטרול מעט גבוהים, נוטל נקסיום/לנטון מזה כ 15 שנים, לאחרונה עברתי בהצלחה ניתוח של צנקר דיבירטיקולום) ערכי Iron שלי נמוכים לאורך שנים (40), וכך גם Ferittin נמוך מאוד (10), Hemo תקין (13.5). לאחרונה רמות העייפות והחולשה התגברו. רקע המטולוגי משפחתי - אנמיה לצד Pvera ותופעה של קרישיות ייתר. אני עורך אחת ל4 שנים בדיקת קולונוסקופיה, וכן דם סמוי. האם זקוקה לספירה וכימיה מלאים על מנת לקבל תמונה מלאה יותר? אשמח לדעתך, מה עלי לעשות מבחינת מעקב, טיפול וכולי. בברכה, עמנואל

לקריאה נוספת והעמקה

על פניו מדובר בחסר ברזל קל. במקרים של חוסר ברזל אין צורך בבירור המטולוגי מיוחד. לרב נהוג לגסטרואנטרולוג בשאלה האן יש מקום לבדיקות נוספות מעבר לקולונסוקפיה לבירור מקור לדימום בהקשר של חסר ברזל.

כמו כן ניתן לקחת טיפול בכדורי ברזל.

10/06/2019 | 18:03 | מאת: יעל

שלום. תוצאות us צוואר לילד בן 10: אזור העורף מימין , מודגמת קשרית לימפה מעט מוגדלת בגודל 0.7×1.3 ס"מ , היפרטרופיה קלה של הקורטקס וזרימת דם ערה בתוכה. בקדמת הצוואר דו"צ , הודגמו קשריות לימפה נוספות בגודל עד 1.3 ס"מ משמאל ובגודל 1.5 ס"מ מימין , בעלות מבנה שמור וללא הילום שומני. אין חום. העלד מרגיש טוב. מה זה אומר? צריך להמשיך בירור?

לקריאה נוספת והעמקה

איני עוסקת ברפואת ילדים, ממליצה לפנות לרופא הילדים.

10/06/2019 | 16:36 | מאת: ערן

שלום רב, בן 31, עשיתי בדיקות דם בעקבות תחושת חולשה ברגליים (שללתי נוירולוגיה), יצא שהברזל שלי נמוך 39% והטרנספרין סטוריישן גם מעט נמוך 10% (הטווח הנורמלי הוא מ 15%). הפריטין והטרנספרין תקינים ושאר הבדיקה נראית בסדר (חוץ מכולסטרול מעט גבוה). רופא המשפחה הפנה אותי להמטולוג מה שיצר אצלי לחץ רב. מכיוון שהפגישה רק בעוד חודשיים וחצי, אשמח להתייעצות. חשוב לציין שחודשיים לפני הבדיקה הזו, עשיתי בדיקת דם ויצא שיש לי מחלת הנשיקה. אוכל להוסיף נתונים נוספים אם צריך. תודה

לקריאה נוספת והעמקה
10/06/2019 | 17:32 | מאת: ערן

בהמשך להודעה הקודמת: ההמוגלובין 14.5- בטווח התקין

המוגלובין 14.5 הוא תקין והחשש למחלה המטולוגית הוא נמוך, גם אם ערכי הברזל לא תקינים . ניתן להמתין בסבלנות לבדיקת המטולוג.

10/06/2019 | 11:04 | מאת: אורן

שלום רב, רציתי בבקשה לשאול בנוגע לבדיקות דם חריגות מזה תקופה ארוכה. כ 5 שנים. אני בן 31, בדרך כלל בריא, מזה כמה שנים יש לי ברזל נמוך סביב ה 50 -60, פריטין יחסית גבוה סביב 302, המוגלובין בערך 13. סי אר פי תמיד מחוץ לנורמה סביב 5-6. חוץ מזה אין חריגות. רופא משפחה שלח אותי לכירורג ולגסטרו, עשו לי קולו, הכל יצא תקין. בדיקות חוזרות אותן דבר. האם יש עניין נוסף שדורש בירור בתחום של המטולוגיה? אציין רק שלעיתים אני סובל מחולשה וכאבי ראש. אודה לתשובה. תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר באנמיה קלה בלבד. כיוון שפריטין די גבוה קרוב לוודאי שאין חסר ברזל. במקרים רבים ניתן לעקוב. במידה ויש חשש ממחלה המטולוגית ניתן לפנות להערכה של המטולוג שיפנה לבדיקות נוספות בהתאם למקרה הספציפי.

10/06/2019 | 09:31 | מאת: ליאת

בת 40, מזה כחצי שנה בלוטות לימפה צוואריות מוגדלות בשני הצדדים. באולטראסאונד חוזר נראה שהן רק הולכות וצתרבות הולכות וגדלות עם החודשים. מתוארות שרשראות גוגולריות לאורך כל הקו, חלקן ריאקטיביות, הגדולות שבהן בגודל 2 ס''מ. רגישות מעט למגע. בדיקות דם תקינות, הרגשה כללית תקינה ולא ידוע לי על זיהום או מחלה שאני מודעת אליה. מה זה יכול להיות? מה כדאי לעשות עכשיו? ישנן ביקורת נוספות שחשוב לבצע לפני שמגיעים להמטולוג כדי להשלים את התמונה? מה יכולה

לקריאה נוספת והעמקה

קשה לענות בלי לראות את הממצאים המדוייקים. על פניו נראה שמדובר בבלוטות קטנות. במידה ומדובר בבלוטות קטנות לרב החשש ממחלה המטולוגית קטן. במידה ומדובר בבלוטות גדולות או שיש מגמה של החמרה- ניתן לקחת ביופסיה על מנת לשלול מחלה המטולוגית. ממליצה להמתין לבדיקת המטולוג מסודרת.

שלום, האם בעירוי פרינג'ט ישנה עדיפות לחילוק ה 1000 מ"ג לפעמיים וזה אמור להוריד את הסיכוי לתופעות לוואי? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

אין תשובה חד משמעית אך במידה ויש חשש מתופעות לוואי ניתן לחלק את העירוי.

לאור קרישיות יתר ממנה אני סובלת ו- DVT שעברתי לפני 10 שנים, הומלץ לי על זריקות קלקסן 80 לפני טיסות ארוכות. אני צפויה לטוס לארהב בקרוב בטיסה מפוצלת ( 6 שעות טיסה, עצירת ביניים של 3.5 שעות וטיסת המשך של 8 שעות). האם זריקת קלקסן אחת תכסה את כל משך הטיסה (או שהיא מפסיקה להשפיע לאחר 12 שעות)? האם עדיף להזריק לפני הטיסה הראשונה ואז שוב, בחלוף 12 שעות במהלך הטיסה השניה? תוך כמה זמן מתחילה הזריקה להשפיע? רוב תודות על תשובתך!

לקריאה נוספת והעמקה

לדעתי ניתן להזריק קלקסאן לפני הטיסה הראשונה. אמצעים נוספים שניתן לנקוט הם גרבי לחץ בזמן הטיסה ולקום מדי פעם ממושב המטוס.

08/06/2019 | 16:54 | מאת: מיכל

שלום, מהו המינון המקסימלי שניתן לקבל בפעם אחת של עירוי פרינג'קט? והאם זה נכון שאחרי העירוי מומלץ לבדוק את רמת הזרחן בדם כי זה מוריד את הזרחן? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

המינון המקסימלי של פראינג'קט הוא 1000 מג למנה. ירידה בזרחן היא תופעת לוואי נדירה יחסית, פחות מ2 אחוז, ואין המלצה לעקוב אחרי רמת זרחן באופן שגרתי.

08/06/2019 | 15:07 | מאת: סמדר

שלום לך. הבן שלי בן 22 עשה לאחרונה בדיקות דם.גם עכשיו וגם ב2015 התוצאה הלא תקינה העידה על ייצור גבוה מעל הממוצע של כדוריות דם אדומות. הרופא שלנו הציע שהפעם ייטול חומצה פולית למשך חודשיים ואז לעשות בדיקה חוזרת ולראות אם יש הבדל.. מעיון שערכתי באינטרנט הבנתי שהויטמין הזה מיועד לייצור תאי דם אדומים לחולי אנמיה. ואצל בני המצב הוא הפוך. האם כדאי ליטול את התרופה ? אשמח לתשובה.

לקריאה נוספת והעמקה

כדורי חומצה פולית ניתנים כאשר יש עדות לחסר בחומצה פולית בבדיקת דם. כאשר יש חסר חומצה פולית יכולה להיות אנמיה (המוגלובין נמוך) אך לא בהכרח.

יש לציין ששתיתי 4 כוסות מים במהלך הבוקר בין 6 בבוקר ל 8- שעת הבדיקה. מה משמעות הדבר? תודה

מבחינה המטולוגית איך לכך משמעות.

05/06/2019 | 12:40 | מאת: גילי

שלום, אני לוקחת באופן קבוע קרטיה 100 פעם ביום, בשל קרישיות יתר חמורה. בגלל מצב רפואי שנוצר, ופעילות כירורגית שעלי לעבור, עלי להפסיק את האספירין, ולעבור כרגע לקלקסן - פעם ביום. 60 מ"ג. לא כל הבנתי איך עושים את המעבר הזה ובאיזה אופן . אם אני לוקחת בד"כ את הקרטיה כל יום בערב, האם עלי לקחת ביום שלמחרת את הקלקסן גם בערב ? לאחר 24 שעות ? כלומר לוקחים את הקרטיה כרגיל, בהמשך לאחר 24 שעות עוברים לקלקסן במקום הקרטיה ? ועוד שאלה - כמה זמן לפני הפעילות הכירוגית אני צריכה לבצע את ההחלפה הזאת ? תודה על כל מידע בעניין.

לקריאה נוספת והעמקה

לרב לא מקובל לעבור מאספירין לקלקסאן. לרב מפסיקים את האספירין עד לניתוח ללא תחליף. ממליצה להיוועץ בהמטולוג המטפל שמכיר את המקרה לעומק.

05/06/2019 | 10:14 | מאת: ניר

לבת שלי יש 45000 טסיות והיא רוצה לעשות קעקוע, האם זה מסוכן?

לקריאה נוספת והעמקה

על מנת להמנע מדימום יש צורך בטסיות מעל 50 אלף.

04/06/2019 | 13:40 | מאת: PT-SEC גבוה

הבת שלי בת 8. עקב דימום מהאף באחד הלילות הרופא הפנה לבדיקות דם של קרישיות הדם. התקבלו הערכים הבאים: PT-INR 1.17 PT-SEC 14.4 PT% 76 APTT-sec 35.8 האם התוצאות תקינות או שיש לבדוק לעומק את משמעות הסטייה?

לקריאה נוספת והעמקה

הערך מוגבר באופן מינימלי ולמעשה תקין.

04/06/2019 | 12:33 | מאת: דורית

שלום, אני סובלת מקרישיות יתר : הטרוזיגוטית לפקטור 5 ליידן, הטרוזיגוטית לפרוטרומבין 20-210, המוזיגוטית ל - mthfr, וכן apla . אני צריכה לעבור בדיקת ct בטן עם שתיית חומר ניגוד + הזרקת יוד. האם למיטב ידיעתך מי שיש לו קרישיות יתר כמו שיש לי - יכול לעבור בדיקה מעין זאת בהקשר של חומרי הניגוד בשתייה ובהזרקה ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אין בעיה לבצע ct גם בנוכחות קרשיות יתר.

03/06/2019 | 23:35 | מאת: ענת

בתי בת 14 ממוצא אשכנזי, בריאה בד"כ, מתאמנת בנבחרת של השחייה האומנותית. במסגרת הבדיקות של הנבחרת ביצעה בדיקות דם שהראו wbc 3.3 ו- neut abs 1.1. שאר הבדיקות( ספירה, ויטמינים, ברזל) במסגרת הנורמה. יש לציין שהייתה חולה בוירוס ממושך( נזלת ושיעול) והמשיכה באימונים אינטנסיביים למרות זאת. היום מרגישה טוב וממשיכה להתאמן. האם תוצאות אלה מדאיגות והאם יכולות להשפיע על האימונים בנבחרת? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

איני עוסקת ברפואת ילדים, ממליצה לפנות לרופא הילדים.

03/06/2019 | 22:57 | מאת: יעללך

היי אני בעלת מוטציית פקטור 2 הטרוזיגוט. זה נתגלה עקב בירור לפני גלולות בשל סיפור משפחתי - dvt לאמא ביד, אפלה ולא מאוזנת מבחינת קרישיות. בהמשך התברר שהמוטציית פקטור 2 היא בכלל מהאבא. לפני שגיליתי על המוטציית פקטור 2, חזרתי מטיסה מסין (12 שעות) עם כף רגל אחת נפוחה בשינוי צבע אשר לקח לזה מספר ימים לעבור. לא הלכתי לרופא מכיוון שהייתי חיילת והפרוצדורה הייתה ארוכה מדי. מאז עברתי 2 הריונות אשר במהלכן הזרקתי קלקסן וכן טסתי מספר פעמים לארהב ובהן הזרקתי גם אני טסה השבוע טיסה של 5.5 שעות, האם יש צורך להזריק או שמדובר בטיסה קצרה? אם אני לא טועה ההמוטולוג שהתייעצתי איתו בזמנו אמר 6 שעות ומעלה..אבל זה גבולי והעדפתי לשאול שוב

לקריאה נוספת והעמקה

יש המלצות שונות לגבי זמן הטיסה בו יש לנקוט באמצעים למניעת קרישים בהקשר של קרישיות יתר. לרב מדובר על טיסה מעל 8 שעות, אך המחמירים מדברים על טיסה מעל 5 שעות.

שלום רב מזה כ 3.5 שנים סובל מאנמיה,בבדיקההאחרונה יצאו הערכים הבאים: RBC-Red Blood Cells - 4.35 WBC-Leucocytes - 3.6 הומוגולובין -13.2 המוטוקרט - 40.2 MCH - 30.3 MCV - 92 13.9 - MPV 253 -Transferrin 33-MCHCM.Cell Hb cont 13.7-RDWRed DistriWidth 148-Platelets 53.2-Neutrophils % 32.2-Lymphocytes % 7.8-Monocytes % 4.8-Eosinophils % 2-Basophils % 1.9-Neutrophils # 1.15-Lymphocytes # 0.28-Monocytes # 0.17-Eosinophils # 0.07-Basophils # פרטין- 65 חומצה פולית - 8.5 ברזל - 61 בי 12 - 209 האם הערכים הללו יכולים לבטא סימפטום למחלה המטולוגית או לחילופין למחלה אוטואימונית בעיקר מדאיג אותי התוצאה של כדוריות הדם הלבנות 3.6 האם יש לדרוש בדיקות נוספות ואילו בדיקות עליי לבצע לדעתך תודה

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר באנמיה קלה בלבד-המוגלובין 13.2 זה כמעט תקין לגבר. במידה ואין הסבר אצל רופא המשפחה ניתן לפנות לבירור המטולוגי אז לוקחים בדיקות כמו אלקטרופורזה של חלבונים ובדיקות שונות בשאלה של המוליזה.

02/06/2019 | 10:28 | מאת: אדווה

שלום רב, בת 40 מצאו לי השבוע שיש לי ET עם PLT 880. בדיעבד ובסקירה של בדיקות הדם הקודמות שלי- מסתבר שהממצא היה אצלי בשנה האחרונה. לפני כשנה היה לי ארוע קשה של כאבי ראש ונימונים בידיים וברגליים וחולשה. לאחר בדיקות שטחיות בלבד במרפאה ובבית החולים נשלחתי הביתה ללא אבחנה. בדיעבד מסתבר שבאותה העת היה לי בבדיקות הדם ריבוי טסיות- PLT 590 (אגב הערך עלה ב 30K יח' בשלוש שעות- לקחו לי פעמיים דם באותו היום). אשמח לשמוע את דעתך אם ייתכן ולתחושות שחוויתי לפני שנה יש משמעות או שצריכים להתיחס אליהם? האם יש להם משמעות כלפי היום? תודה

לקריאה נוספת והעמקה
03/06/2019 | 17:19 | מאת: אדווה

essential thrombocythemia כמובן, טעות סופר

טרומבוציטוזיס ראשונית כרוכה בסיכון מוגבר לקרישי דם, בין היתר אירועים מוחיים. לגבי האירוע שהיה, זה נשמע לא חד משמעי ורצוי להתיעץ עם נוירולוג ולשקול לבצע הדמיה של המח.

01/06/2019 | 13:36 | מאת: גולן ק.

בן 72...בריא בדכ...לא לוקח תרופות... במסגרת בדיקות מעקב נמטולוגית התקבלה תוצאה חריגה עבור beta2glycoprotein 1igm....תוצאה של45...מול נורמה של 5! מה משמעות תוצאה כזו?

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר בנוגדן הקשור לנטייה לקרישיות. קשה לענות לגבי המשמעות בלי להכיר את הרקע, הסיבה לנטילת הבדיקה ובדיקות נוספות. בכל מקרה מקובל לחזור על בדיקה זו לאחר 12 שבועות כדי לאשש את התוצאה.

לבעלי מס' שנים ערך הליאוקוציטים 12000 באופן כרוני . בחודש האחרון הערך עלה ל16000 קיבל אנטיביוטיקה בחשד לדלקת שתן ,השתן חזר שלילי מתרבית . חזר על בדיקת הדם שוב 16000 ברקע טרשת עורקים סוכרת מה יכול להעלות את הליקוציטים ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

חשוב לדעת איזה תת סוג של לויקוציטים גבוה, לימפוציטים או נויטרופילים. סיבות לעליה בתאים לבנים הן שונות. לדוגמא משנית לזיהום, דלקת, עישון או תרופות. בכל מקרה של עליה בלויקוציטים בבדיקות חוזרות ללא הסבר מומלץ לפנות להמטולוג כדי לשלול מחלה המטולוגית ראשונית.

שלום, אבי בן 68 נוטל מזה כ-10 שנים ליטורבה. לאור היחס המצוין בין הכולסטרול הרע לטוב אצלו, ולאור מחקרים אחרונים, לפני כמה חודשים הקרדיולוג המליץ לו להפסיק נטילת אספירין. בשל כאבי שרירים ובעיות זכרון שהתעוררו הוא רוצה לנטול קו-אנזים Q10 (בצורת יוביקווינול - קו-אנזים Q10 מחוזר) - אלא שמקריאה מקיפה בנושא, לצד היתרונות הרבים, מוזכר גם סיכון מוגבר לקריש דם בנטילת ארוכת טווח והדבר גורם לחשש אצלנו. שאלתי - האם נטילת Q10 תהא בטוחה אצל אבי או שמא עדיף להמנע ממנה? האם ישנו מינון בטוח? האם כדאי לחזור לאספירין לאור נטילת ה-Q10? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

השאלה אינה קשורה להמטולוגיה, ניתן להתייעץ בקרדיולוג.

שלום ד"ר אני כבר ממש אובדת עצות ולא יודעת עוד לאיזה כיוון לפנות. מזה כחודש בלוטות לימפה במפשעות מעט מוגדלות ולפני כשבועיים תחושה של חוסר נוחות וכאב קל (מעין צביטה ) בצד ימין בלבד! בדיקות דם +שתן +אולטרסאונד וגינלי ובדיקת גניקולוג תקינה + רופא עור מבחינתו תקין. +בדיקת כירורג תקינה : בלוטות אינגואינליות דו צדדיות מעט מוגדלות תקינות ואינו חשודות אין צורך בבירור. למרות זאת הלכתי גם לUS מפשעות והרניה - צד ימין בלוטות לימפה בודדות בעלות מבנה שמור הגדולה 22מ"מ (כנראה 2 בלוטות צמודות) , צד שמאל מס בלוטות בעלות מבנה שמור הגדולה 15 מ"מ - תקין! - נכון לרגע זה קיבלתי בדיקת שתן נוספת מגניקולוג לשלילת זיהום בנרתיק מעבר לזה הרופא לא יודע עוד לאיזה כיוון לפנות. אני כבר ממש מיואשת - האם קשור להמטולוגיה ? יש עוד בדיקות שעלי לעשות? מתח נפשי יכול לגרום לכאב "מדומה " ? (כביכול מהלחץ שיש בלוטות נפוחות) תודה

לקריאה נוספת והעמקה

מהזווית ההמטולוגית: בלוטות במפשעה הן דבר שכיח ובמידה והן קטנות ואין מגמה של גדילה, החשד למחלה המטולוגית הוא נמוך. יתכן שבשלב זה יש צורך במעקב בלבד.