פורום המטולוגיה

בפורום "המטולוגיה" נענה על שאלות הנוגעות למחלות של מערכת הדם. ההמטולוגיה עוסקת בתאי הדם ובאיברים בהם תאי הדם מיוצרים. תחום ההמטולוגיה הוא מגוון וכולל מצבים שכיחים ושפירים כגון אנמיה (חסר בתאי דם אדומים), טרומבוציטופניה (חסר בטרומבוציטים), קרישיות יתר ונטייה לדימום. בנוסף, ההמטולוג מטפל במחלות המטולוגיות ממאירות כגון לוקמיה, לימפומה ומיאלומה נפוצה. במסגרת הפורום ניתן לדון במשמעותם של בדיקות הקשורות למערכת הדם (כגון ספירת דם), בדרכי האבחון של מחלות ההמטולוגיות (כגון: בדיקת מח עצם, PETCT) וכן בדרכי טיפול למצבים המטולוגים שפירים וממאירים במבוגרים. .
25386 הודעות
24232 תשובות מומחה

מנהל פורום המטולוגיה

25/02/2019 | 21:42 | מאת: דני

שלום רב דוקטור ברצוני לשאול כמה שאלות. אני בחור בן 23 מעשן(קופסא ביום).בבדיקות דם שנעשו לי יצא המטוקריט 51 המוגלובין 17. בעבר ההמטוקריט היה 45. האם הערכים הגבוהים זה מהסיגריות? מה עליי לעשות? שמעתי על המחלה "פוליציטמיה ורה" האם זו מחלה תורשתית?

לקריאה נוספת והעמקה

הסיבה השכיחה לעליה בהמוגלובין היא עישון ולכן מומלץ להפסיק לעשן ולראות שההמוגלובין יורד. סיבה נוספת להמוגלובין גבוה היא מיץחלה ראשונית (לא תורשתית) של מח העצם בשל פולצטמיה וורה. במידה ויש לשג לפוליצטמיה וורה, יש לפנות לבירור אצל המטולוג.

25/02/2019 | 20:37 | מאת: עומר

שלום ד"ר גוטווין, אני בן 32, לפני כשנה בעקבות טסיות גבוהות בבדיקת דם אובחנתי עם ET (היום הטסיות באיזור ה-900, JAK2 חיובי). כבר כמה שנים שאני סובל מורידים בולטים ברגליים, ובזמן האחרון המצב החמיר מאוד. התחיל משוק רגיל שמאל והיום אי ספיקה לאורך שתי הרגליים, וריקוצלה, ורידים בולטים גם בבטן התחתונה ונראה שמתחיל גם בכף היד. האם יש קשר בין ה-ET לבין הבעיות בורידים? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

קשה לדעת בלי להכיר את המקרה לעומק אך בעיקרון טרומבוציטוזיס כרוכה בנטייה לקרישי דם אך לא לדליות.

אם יש לי פאקטור חמש ואסור לי לקחת גלולות, במידה וייקרה משהו חריג בקיום יחסי מין, פוסתינור גם יהיה אסור לי לקחת??

לקריאה נוספת והעמקה

בעיקרון אפשר לקחת אך זה אינו מהווה תחליף לגלולה. במידה ויש קרישתיות יתר והמטולוג המליץ להמנע מגלולות המכילות אסטרוגן-ניתן לעיתים להשתמש בגלולות המכילות פרוגסטרון בלבד ואינן כרוכות בסיכון לקרישי דם.

שלום הבת שלי בת שנה ושלושה חודשים ועומדת לפני ניתוח אדנואידים וכפתורים לפני טרום הניתוח נאמר לנו לעשות בדיקת דם ובדיקת קרישה, בבדיקה יצא ערך של PTT 40.10 SEC, שאר הערכים יצאו תקינים לילדה אין רקע של מחלות נוספות (למעט דלקות אזניים חוזרות בגלל השקד השלישי) ואין רקע משפחתי של מחלות לב/דם או משהו כזה בית החולים שלח אותנו לבדיקות של lupus anticoagulant ופקטור VII ושלח אותנו בנוסף ליעוץ המטולוגי אנחנו חוששים מאחר ונראה לנו לפי כמות הבדיקות ולפי העובדה שכרגע רוצים לדחות לה את הניתוח בגלל זה שיש חשש למשהו רציני האם אכן יש לנו מה לחשוש? מה יכולות להיות האפשרויות?

לקריאה נוספת והעמקה

איני עוסקת ברפואת ילדים, ממליצה לפנות לרופא הילדים.

הי אני בת 66 לאחר התקף פנקריאטיטיס שטופל במרכז רפואי. כיום ערכי האנזימים של הלבלב והכבד חזרו לנורמה. בבדיקות דם שעשיתי הרוב יצא תקין מלבד:אוריאה-55mg/dl. ,קריאטינין- 0.96 ,סידן -10.30 ,גלובולין בטא 1 7.7%. בדיקות דם אחרות תקינות:אלבומין by ep-%58.4.אלבומין-4.58g/dl.גלובולין-2.8. פרוטאין טוטאל-7.4.גלובולין אלפא1- %.4.7.גלובולין אלפא2 %.9.3. גלובולין בטא 2- 5.5%.גלובולין גמא- 14.4%. אי.ג'י.ג'י-1108 mg/dl. אי.ג'י,אם -162. אי.ג'י.הי -265 בבדיקות שתן איסוף 24 שעות: סידן,קריאטינין וזרחן -הכל תקין. ובנס גונס פרוטאין יצא not detected (נמצאו עקבות אלבומין) סליחה שהארכתי .אודה מאד על הסברכם לגבי התשובות

לקריאה נוספת והעמקה

הבאת תוצאה של בדיקת אלקטרופורזה של חלבונים, הבדיקה לא תקינה רק במידה וצויין כי נמצא חלבון מונוקלונלי

25/02/2019 | 08:43 | מאת: שרית

שלום רב, בת 49 נשואה + 2 יש לי טלסמיה מיינור. לבני הבכור גם יש טלסמיה מיינור וחוסר באנזים g6pd. בני בן 16 צריך לרוץ 4ק"מ או יותר והסב את תשומת לבי לכך שהוא תמיד מסיים אחרון. יש לציין כי גובהו 1.80 ושוקל 55 קג הוא משחק כדורסל מדי פעם. לדעתי זה קשור לטלסמיה. האם אני צודקת? האם יש קשר בין הכדוריות דם האדומות ליכולת ריצה? אודה לתשובתך.

לקריאה נוספת והעמקה

קשה לענות לגבי מקרה ספציפי אך לרב כשמדובר בטלסמיה מיינור רמת ההמוגלובין אינה נמוכה באופן משמעותי ולא אמורה להיות הגבלה במאמצים.

24/02/2019 | 17:56 | מאת: נתנאל

שלום רב, אבא שלי אובחן כחולה מתסחיף ריאתי, בעקבות כך, אבא שלי לוקח מדללי דם מסוג אליקוויס פעמיים ביום (בהוראת רופא המטולוג). בזמן האחרון יוצא לו דם מהפה בבוקר ובערב, לאחר פנייה למיון שחררו אותנו פעמיים מבלי לציין מה הסיבה (CT ורנטגן תקין לטענתם). האם תופעה זו ידועה? וכיצד ניתן לטפל בה? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

אלקוויס הוא מדלל דם ונטילתו כרוכה בנטיה מוגברת לדימום. במידה והדימום בכמות קטנה וההמוגלובין לא יורד בדרך כלל זה לא מסוכן. ניתן לברר עם הרופא השיניים או אא"ג האם יש בעיה בחניכיים או בלוע המסבירה את הדימום.

26/02/2019 | 18:18 | מאת: נתנאל

אני מודה לך על התשובה, האם זוהי תופעה שנתקלת בה בעבר? כמובן שבהמשך להמלצתך ביקשתי מאבי שיפנה לאא"ג. תודה.

24/02/2019 | 10:20 | מאת: רותי

בשל ארוע קרישת דם לאחר ניתוח,אני מזריקה בקלקסן 40 מ"ג לפני טיסות. השאלות:לכמה שעות הקלקסן משפיע? כמו כן,אני נוטלת עכשיו פרדניזון 2 מ"ג ופלנקוויניל לאחר דלקת פרקים. האם מותר יחד עם קלקסן?

לקריאה נוספת והעמקה

איני רואה בעיה בשילוב

23/02/2019 | 08:45 | מאת: ברור כאבי גב

שלום אני סובלת מזה כמה חודשים מכאבים בע ש תחתון. בהמלצת רופא אורטופד לאחר בדיקת סי טי , טיפלתי בפיזיוטרפיה אצל כירופרקט ודיקור שלא עזרו. טיפול תרופתי נגד כאבים מקל לתווך ההשפעה. אורטופד אחר שלח אותי לבדיקות דם מקיפות שם התגלה כי מבנה העצם בע ש לא תקין. נשלחתי לבדיקות דם מקיפות שם התגלה כי הבטא2גלובולין מאד גבוה (2980כשהרף הגבוה לפי הכללית הוא 2300). שאר הערכים בבדיקות הדם תקינות.בבדיקת איסוף שתן לבנס ג ונס יצאה תשובה שלילית. איך ממשיכים מכאן את הברור? אודה להמלצתך.

לקריאה נוספת והעמקה

עליה ברמת בטא 2 מיקרוגלובולין בפני עצמה היא ממצא לא ספציפי ואינה מעידה בהכרח על מחלה המטולוגית. הבנתי שאין ממצא משמעותי בCT ושתן לבנס גונס תקין. כדי לוודא שאין מחלה המטולוגית רצוי להשלים בדיקת אלקטרופורזה של חלבונים בדם.

מהו משך הזמן המינימלי שיש להפריד בין אספירין לבין אפידורל? אני בשבוע 36 וסובלת מapla. נאמר לי להפסיק אספירין ויום לפני קלקסן. מפחדת שתהיה לידה מוקדמת מהצפוי ולא אוכל לקבל אפידורל. בכל מקרה מתעתדת ללדת בזירוז סביב שבוע 38. תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

את השאלה לגבי הפסקת מדללי דם לקראת לידה יש להפנות לרופא הנשים.

22/02/2019 | 15:59 | מאת: לימפה ריאקטיבית

היי עשיתי בדיקת US בעורף מה זה אומר?להל ממצאי בדיקה על קולית של רקמות רכות של הקרקפת ( אספקט שמאלי לטרלי): הסיבה לביצוע הבדיקה - מצא נמוש . בבדיקה המכוונת שטחית בתת- עור הודג נגע ממדי מ"מ 2 על מ"מ 11 של -תת , הדי ווסקולרי במרכזו . הממצא מתאי במקו ראשו4 לבלוטת לימפה קטנה תגובתית . באבחנה מבדלת מלפורמציה ווסקולרית ע זרימה איטית

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר בבלוטה קטנה - פחות מ2 ס"מ כך שאין חשד למחלה המטולוגית.

22/02/2019 | 15:09 | מאת: שואל

שלום 1.5 אחרי השתלה עצמית המוגלובין 8.4 טסיות 25 אלף המטוקריט 25 האם זה תקין וצפוי לעלות לנורמה?

לקריאה נוספת והעמקה
22/02/2019 | 15:10 | מאת: שואל

1.5 חודשים*

קשה לענות בלי להכיר את המקרה, יתכן שמדובר בהתאוששות איטית של מח העצם והמדדים ישתפרו עם הזמן. רצוי להיוועץ בהמטולוג המטפל שמכיר את הפרטים.

22/02/2019 | 08:47 | מאת: איה

בבדיקת דם גבר בן 58 ערך פריטין לפני 3 חודשים:561. ערך פריטין עדכני להיום אחרי בדיקה חוזרת: 583. האם תזונה בלבד יכולה להעלות ערכי פריטין לגובה כזה? מה עוד יכולה להיות הסיבה לערך הגבוה?

לקריאה נוספת והעמקה

עליה בפריטין יכולה להיות מסיבות רבות ושונות כמו מחלה דלקתית, מחלות מטבוליות כמו סכרת מחלות כבד ועוד.. במקרים רבים לא מוצאים סיבה. יש מחלה גנטית ששכיחה בשחורים ודי נדירה בארץ שנקראת המכרומטוזיס וגורמת לצבירת ברזל. במידה וערך ימשיך לעלות ניתן לפנות לבירור המטלוגי.

22/02/2019 | 07:26 | מאת: אור

כבר שנים שאני סובלת מאנמיה שפעם הייתי חמורה היום היא ברמה די נמוכה. בשנה האחרונה אני מרגישה הדרדרות במצב הבריאותי שלי. אני בחורה צעירה אני עייפה כל הזמן. פעולות כמו להתלבש לפעמים יכולות לגרום לי סחרחורת ודופק מואץ . לפני חודשיים הייתי במיון בשל קשיי נשימה. רופאה אחת חשבה שיש לי בעיה טסיות הדם וחוסר חמצן בתאים. במשך שבועיים סבלתי מהתקפים קשים שבסוף גילו אצלי אסטמה. האסטמה לא משתפרת גם אחרי מתן חמצן ובנוסף יש לי סימנים גדולים על הגוף של חבלות. אני חושבת שזה מעבר לאסטמה ואנמיה ויכול להיות שהרופאה ההיא באמת הזאת צדקה. אשמח לדעה נוספת

לקריאה נוספת והעמקה

קשה לענות בלי לדעת את תוצאות ספירת הדם

21/02/2019 | 18:33 | מאת: שמוליק

שלום רב, כיצד ניתן להעלות חזרה את ה נוטרופילים וכדוריות דם לבנות?

מדוע יש צורך להעלות את התאים הלבנים? מה ההקשר?

22/02/2019 | 15:19 | מאת: שמוליק

בטיפולי כימי וביולוגי רמת כדוריות הלבנות יורדות וכן הנטרופילים ואני מעוניין להתחיל ולשקם אותן. מה ניתן לעשות?

הסיפור נשמע מורכב וקשה לענות בלי להכיר את כל הפרטים.לא ברורה המחלה, השלב בטיפול ועוד... רצוי להיוועץ בהמטולוג המטפל.

20/02/2019 | 16:34 | מאת: משה

שלום. אושפזתי בבית חולים לאחר חום וחולשה של כמה חודשים . עשו לי CT ומצאן בלוטה נפוחה אגנית משמאל . יש לציין שעשו לי בדיקת מוח עצם ויצא תקין , באמצע האישפוז הגיע תוצאות מקופת חולים על זיהום Q פיבר שהבית חולים לא ממש מתייחס לזה הם מתעקשים שולי זה מחלת הסרטן .עד כמה שקראתי והבנתי הזיהום הזה כן מנפח בלוטות לימפה . שלחו אותי לביופסיה ושמח לתוצאות ולפעינוח של עוד מומחה , הם כותבים שזה חשש ללימפומה . התוצאות ביופסיה הם: normal nodal architecture is not recognized there is a difuse inflitrate by small and medium sized apopotic cels are seen the typical cells are seen for cd3 and do not stain for cd20 the mib-1 proliferation index is approx 40% the picture raises the possibility of T-cell limphoproliferative disease but insufficient for definite diagnosis additiional ihc stain pending

לקריאה נוספת והעמקה

אכן תשובת הביופסיה מעלה חשד ללימפומה אך הפתולוג מעוניין להשלים עוד צביעות על מנת להגיע לאבחנה סופית. בכל מקרה של חשד ללימפומה יש לפנות להמטולוג לבירור מסודר.

22/02/2019 | 15:18 | מאת: לידיעה

אם יש חשש תעשה רביזיה לבדיקה. לימפומה של תאי T לפעמים דומה להרבה מצבים שהם לא לימפומה וקשה להגיע לאבחנה מדוייקת. יש מקרה של אדם מפורסם בנושא.

על מנת לדייק באבחנה יש צורך בבדיקות נוספות דוגמאת בדיקה מולקולרית למונוקלונליות, בדיקת מח עצם, PET CT ולפעמים לוקחים ביופסיה ממקום נוסף אם יש ספק.

25/02/2019 | 22:45 | מאת: משה

אני יודע קראתי על הבן אדם הזה וגם התכתבתי איתו. היום עשינו pet ct וביופסיה נוספת מבטיח לעדכן כדי שגם יעזור לאנשים אחרים בעניים.

03/03/2019 | 19:46 | מאת: משה

עשה שוב ביופסיה ושוב אותה תשןבה . ומה אומרת הרופאה? היא לא יודעת איזה סוג סרטן זה. מחר אני עושה שוב בדיקה ל q fever. הרופאה רוצה לעשות כימותרפיה בכל מחיר נשמע כמו ניסויים בבני אדם. אפילו בדיקת pet ct עוד לא הגיע והמוח עצם תקין. איך אפשר לקבוע שזה סרטן על סמך ביופסיה שהמוח עצם תקין ובדיקת pet ct לא הגיע , ועוד הרופאה אומרת שהיא רוצה לעשות שוב ביופסיה בשביל לדעת מה סוג סרטן נשמע לי לא אמין . איך אני עובר בית חולים?

20/02/2019 | 16:16 | מאת: אנונימית

שלום רב . קיבלתי תוצאות בדיקות ויש תוצאות חריגות. אשמח להסבר. התוצאות החריגות הן: Wbc- 13.3 38.9-Rdw-sd Monocutes- 0.9% Eosinophils- 3.7 Neutrophols- 8.54 Monocutes- 0.12 Eosinophils- 0.49

לקריאה נוספת והעמקה

יש עליה בכמות התאים הלבנים מסוג נויטרופילים. ממצא לא ספציפי שבמקרים רבים מעיד על זיהום ומסתדר עם הזמן. נדרש מעקב.

19/02/2019 | 16:22 | מאת: שמחה

משמעות תוצאות בדיקת מח עצם- מה פירוש היפוצלולריות קלה.

לקריאה נוספת והעמקה

היפוצלולריות קלה היא ירידה קלה בכמות תאי הדם במח העצם. קשה להגיד מעבר לכך כיוון שלא פירטת לגבי ההקשר.

19/02/2019 | 15:14 | מאת: שושנה

בבדיקות דם שביצעתי יצא ערך mcv 103.80, במשך בדיקות הדם ב3 שנים האחרונות הערך יוצא 100. מדוע זה גבוה? אין חוסר בי 12 וחומצה פולית ואין בעיה בבלוטת התריס. מה זה יכול להיות?? המוגלובין 13. אציין שלפני 3 שנים התחלתי לסבול מחרדות המתבטאות בהתקפי חרדה וכאבים בגוף.. האם יכול להיות לתוצאה הגבוה קשר למצב נפשי?

לקריאה נוספת והעמקה

האם מדובר בגבר או אישה? יש הבדל כיוון שהמוגלובין 13 תקין באישה ומעט נמוך בגבר. בכל מקרה נראה שאין הסבר ברור לממצא ונדרש מעקב אחר ספירת דם . במידה והמגלובין ממשיך לרדת או שיש ירידה בשורות דם אחרות, כדאי יהיה לפנות לבירור המטולוגי.

22/02/2019 | 16:00 | מאת: שושנה

מדובר בבחורה בת 33. במשך 3 שנים mcv 100 וכעת 103.8 זה יכול לקרות סתם כך בלי הסבר?? כשכל הערכים האחרים תקינים.. האם לחץ נפשי יכול להשפיע על הבדיקה הזו??

לא תמיד מוצאים הסבר וכאשר המוגלובין וויטמינים תקינים לרב אין צורך בבירור נוסף בשלב זה. לא ידוע לי על קשר ללחץ נפשי.

18/02/2019 | 16:36 | מאת: אליהו

בתוצאת הבדיקה רשום עשוי פעמיים. מה זה אומר? ברזל238 פריטין 94 האם אני חולה במחלה כלשהיא? מה האבחנה? האם יש לבצע בדיקות נוספות?

לקריאה נוספת והעמקה

הבדיקה שמשקפת את מחסני הברזל בצורך הטובה ביותר היא פריטין, וכאן זה תקין, כך שאין רושם לעודף ברזל.

צליאקית לאחר לקיחה של חודשיים תוסף ברזל ערכי הפריטין עלו מ 6 ל8. איירון מ 34 ל 150 וטרנספרין מ 349 ל 367 ערכים שהם מעל הנורמה. המוגלובין תקין 13.2. מה זה אומר? המיגלובין

לקריאה נוספת והעמקה

הבדיקה הטובה ביותר להערכה של מחסני הברזל היא הפריטין. כאשר הפריטין נמוך מ20, כמו במקרה שלך, זה מעיד על חסר ברזל.

17/02/2019 | 18:34 | מאת: לוי יוסף

השתחררתי מבית החולים איכילוב ביום חמישי, עם 4 זריקות לסופ"ש והזמנתי זריקות נוספות מבית המרקחת להמשך טיפול. הזריקות היו אמורות להגיע היום, יום ראשון בבוקר, ולא הגיעו. למעשה אני בחוסר של 3 זריקות כבר. מה עלי לעשות? האם זה מסוכן?

לקריאה נוספת והעמקה

קשה לענות בלי להכיר את המקרה לעומק.

17/02/2019 | 17:51 | מאת: בני

שלום , בני נולד בלידה מוקדמת בשבוע 36 במשקל 2.335 עם sacral dimple שנמצא תקין ב us . היום חודש וחצי אחרי , הוא ניזון מהנקה מלאה אך ביצענו לו ספירת דם בשל צבע מעט צהבהב עדיין. להלן החריגות: להלן החריגות: RBC 3.19 HGB 10.3 RDW SD FL 51 RDW CV 14.8 PCT 0.4 BILRUBIN TOTAL 4.67 BILRUBIN DURECT 0.61 BILRUBIN INDIRECT 4.06 1. בהתייחס ללידה המוקדמת , האם ערכים אלו מצביעים על אנמיה? 2. הומלץ לנו על תוסף חומצה פולית במרשם רופא משום שמוקדם עדיין לתת ברזל. מה דעתך? 3. אשתי אוכלת בעיקר חלבי באמצע שבוע ומעט בשרי בסופש , היא לוקחת פרנטל בלילה מהלידה והתחילה לקחת תוסף ברזל פריפול בבוקר בעקבות הבדיקה , מה דעתך? 4. איזה סימנים חיצוניים עלינו לעקוב לוודא שהילד בסדר ? לנו הוא נראה חינני, דורש אוכל בזמן (כל 3-4 שעות , בלילה זה גם 3-5 שעות ) הוא מחייך רצוני ונשאר ער ורגוע כחצי שעה לאחר הנקה 5. מתי לקחת ברזל והאם צריך מרשם? אשמח להנחיות תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

איני עוסקת ברפואת ילדים, ממליצה לפנות לרופא הילדים.

שלום בן 45 חולה סכרת מגיל 20 .רציתי לשאול האם אספירין אפשר לקחת שרמת הטסיות שלי במשך שנים נמוכה בין 100 ל 120 בבדיקות דם תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

לרב אין בעיה לקחת אספירין אם מספר הטסיות מעל 50 אלף.

16/02/2019 | 21:01 | מאת: דנה

בבדיקות דם שגרתיות תקופתיות שעשיתי יצא שיש לי ערך גבוה של ברזל בדם - 205 **שאר התוצאות יצאו תקינות. מקריאה בפורום הבנתי שצריך לבחון זאת יחד עם ערכי טרנספרין ופריטין, להלן התוצאות: IRON - 205 TRANSFERRIN - 248.2 FERRITIN - 53.1 בתאם להנ"ל, האם אכן יש לי עודף ברזל?

לקריאה נוספת והעמקה

המדד המדוייק יותר של מחסני הברזל הוא הפריטין וכאן הוא תקין.

שלום, בת 36, לפני כ17 שנה עברתי תסחיף ריאתי על רקע גלולות. התגלה פקטור ליידן ברמה של הטרוזיגוט. טופלתי בקומדין חצי שנה ולאחר מכן קלקסן בהיריון וטיסות ארוכות המניעה בלבד. לפני כחודש החלו כאבים בצלעות בעקבות שיעול ממושך. סיטי אנגיו לא הראה דבר. דידיימר מעט גבוה, היתר תקין. מיפוי ריאות הראה חשד לתסחיף חוזר. פרופ' להמטולוגיה המליץ לבצע סיטי חוזר לאחר כחודש ואם יראה משהו, אז בוודאות מדובר התסחיף. אם לא, לשקול הפסקת טיפול בקסרלטו אחרי חצי שנה. השאלה אם אכן כדאי לבצע סיטי חוזר ולהיחשף לקרינה הגבוהה ואם אכן ניתן לשקול הפסקת תרופה לאחר חצי שנה?

לקריאה נוספת והעמקה

איני יודעת לענות האם יש ערך בבדיקת CT חוזרת על מנת לדעת אם היה או לא היה תסחיף.

תוצאות הפט סיטי לאחר 4 טיפולים rchop של תאי b גדולים של לימפומה אגרסיבית , הראו העלמות של המחלה ללא קליטת fdg במקומות בהם היו קליטות בסיטי פט טרם המחלה. בסיכום הפענוח נרשם שיש תגובה טובה  מאוד לטיפול.  שאלתי מה אחוזי הסיכוי לריפוי בספרות הרפואית לאור תוצאות אלה לאחר 4 טיפולים.

לקריאה נוספת והעמקה

הפרוגנוזה של מטופלים עם לימפומה אגרסיבית תלויה בגורמים שונים כמו מאפייני הלימפומה בזמן האבחנה, מאפיינים שונים בבדיקות פתולוגיות וגנטיות של תאי הגידול, גיל ומחלות הרקע של המטופל. אומנם תגובה טובה לטיפול לאחר 4 מחזורים היא אופטימלית, אך לא ניתן להרחיב מעבר לכך בלי להכיר את המקרה לעומק.

14/02/2019 | 18:41 | מאת: עמנואל

קבלתי תשובה נמצא פס השקה מונוקולונרי מסוג IgG kappa בנוסף התקבל b - kapa flc בערך 29.3 על מה התוצאות האלו מצביעות

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר בממצא גבולי של חלבון חד שבטי. לרב אין לממצא משמעות אך מומלץ לפנות ליעוץ המטולוגי מסודר על מנת לברר דאין צורך בהמשך בירור.

14/02/2019 | 15:52 | מאת: שי

שלום בן 42. לפני עשור ארוע dvt ברגל. אוהחנתי לאחרונה הטרוזיגוט ספקטור 5 ליידן. גם אמא ואחות בעלי הפקטור. האם יש לבדוק את ילדי ( מתחת גיל 10) להמצאות הפקטור? מבחינה סטטיסטית מה הסיכוי שהם גם נשאים? ( תורשה דומיננטית או רצסיבית ?) כמו כן עד לייעוץ מסודר כיצד מקובל לטפל?

לקריאה נוספת והעמקה

קשה לענות בלי להכיר את ההיסטוריה האישית והמשפחתית באופן מעמיק. במצב של נשאות הטרוזיגוטיות למוטציה הסיכון שילד גם הוא יהיה נשא הוא 50 אחוז.

14/02/2019 | 14:40 | מאת: רינת

היי, הייתי שמחה לעזרה בפענוח הבדיקות. אני בבירור ראומטולוגי והראומטולוג אמר שבדיקות הדם לא תקינות ויש צורך בפנייה להמטולוג....זה משתנה כל הזמן אך תמיד מתחת לנורמה. לפעמים גרוע יותר ולפעמים פחות כבר בערך 4 שנים.מסמנת רק מה שבאדום ( חריג לפי המערכת). ESR 1 hour 53 37 יחידות: mm/hr 2 המטולוגיה- ספירת דם - מכשיר WBC-Leucocytes 3.8 11 יחידות: 10*3/micl 4.5 Hemoglobin 11.6 16 יחידות: g/dl 12.5 Hematocrit 35.9 46 יחידות: % 36 RDW-Red Cell Distri.Width 15.1 15 יחידות: % 11.6 Neutrophils % 35.4 75 יחידות: % 40 Lymphocytes % 48.2 43 יחידות: % 22 Eosinophils % 6.1 6 יחידות: % 0 Neutrophils # 1.35 7.7 יחידות: # 1.8

לקריאה נוספת והעמקה

מצרפת בדיקות מהשנה שזה התחיל -2016 Fe - Iron 12 180 יחידות: micg/dl 60 המטולוגיה- ספירת דם - מכשיר WBC-Leucocytes 4.3 11 יחידות: 10*3/micl 4.5 Hemoglobin 9 16 יחידות: g/dl 12.5 Hematocrit 30.8 46 יחידות: % 36 MCV-Mean Cell Volume 66 97 יחידות: fl 79 MCH-Mean Cell Hemoglobin 19.3 34 יחידות: pg/cell 27 MCHC-M.Cell Hb cont. 29.2 36 יחידות: g/dl 31 RDW-Red Cell Distri.Width 20.3 15 יחידות: % 11.6 Neutrophils % 34.6 75 יחידות: % 40 Lymphocytes % 51.1 43 יחידות: % 22 Neutrophils # 1.48 7.7 יחידות: # 1.8

יש ירידה מתונה במספר הנויטרופילים. הממצא אינו מסוכן בפני עצמו ובאוכלוסיות מסוימות כגון תימני אפילו תקין. ניתן לפנות להערכה המטולוגית על מנת לוודא שאין ממצאים נוספים הדורשים בירור המטולוגי.

שלום, האם אפשרי להזריק קלקסן בירך? האם יש הנחיות מיוחדות לכך? תודה! (לוקחת קלקסן מניעתי עקב פקטור 5 ליידן הטרוזיגוט , ללא סמפטומים קודמים רק כמניעה, 40 מ"ג, בסוף ההיריון ובמשכב לידה)

לקריאה נוספת והעמקה

לגבי אופן הזרקת קלקסאן, ממליצה להתייעץ עם אחות קופת חולים.

14/02/2019 | 12:22 | מאת: דנה

שלום לך. רציתי לשאול אני בת 40 רווקה ללא ילדים. יש לי פחות מי חודש ירידה ב WBC 2 ו נוי טרופיים אתמול 0.7 . אני מקבלת ליריקה 300 בוקר 150 ערב ו אלטרול 25 יש לי נוירופתיה סיבים דקים. קיבלתי ב 16/1 פעם ראשונה IVIG 5 מנות ו הפסקתי לא עזר מי 24-1 ירידה בלקוציטים ו נטרופעלים היה גם חיידק. שטן נותנים לי מוקספן 500 3 פעמים ביום לפני שבוע היה חום 8 ימים עבר עם אנטיביוטיקה שמקבלת עכשיו. קצת מלחיץ אותי נטרופילים 0.7 . ירידה. מי 24 לינואר ממש מהר

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר בנויטרופילים נמוכים, ממצא הדורש המשך בירור, ביחוד אם חוזר על עצמו. הממצא יכול להיות משני לזיהום, תרופות ועוד.. אך יש לוודא שאין ירידה נוספת או פגיעה ביתר שורות הדם. מומלץ לחזור על ספירת הדם ולפנות ליעוץ המטולוגי מסודר.

14/02/2019 | 11:50 | מאת: טארק

אני בן 35 בריא בדרך כלל ערכתי אחרונה בדיקת דם להלן התוצאות החריגות : RBC 6.25 MCV 78.2 MCH 26.4 Hemoglobin 16 מה זה אומר???

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר בהמוגלובין תקין mcv מעט נמוך אך אין לכך משמעות של ממש.

13/02/2019 | 23:10 | מאת: מור

IRON 29 FOLIC ACID 2 VITAMIN D 48 VITAMIN B12 285 HB 12.7 MCHC 32 FERRITIN 60 היי שואלת שוב.. 1.האם התוצאות הנ״ל תקינות? 2.האם מומלץ לקחת משהו? 3.האם יש בדיקות אחרות/נוספות שאת ממליצה לבצע בשביל לנסות לאתר מקור לחולשה? ביצעתי את הבדיקות עקב חולשה, עייפות, ודופק מהיר.

לקריאה נוספת והעמקה

הבדיקות תקינות למעט ערך של חומצה פולית שאם הבנתי נכון הוא 2 ואז זה נמוך. במידה ורמת חומצה פולית נמוכה ניתן לקחת טיפול בכדורי חומצה פולית.

13/02/2019 | 19:33 | מאת: אדוה

שלום רב, לאחרונה גיליתי שאני נשאית של אפלה ופקטור 5 הטרוזיגוטי. כיום נוטלת מיקרופירין 100 בכל יום. השאלה היא בזמן הריון האם מספיק להזריק בנוסף למיקרופירין קלקסן 40 או יותר? שוקלת סביב ה 70. ... ... ....

לקריאה נוספת והעמקה

קשה לענות על בלי להכיר את הסיפור לעומק כולל תוצאות הבירור לAPLA וההיסטוריה האישית והמשפחתית. רצוי שתפני לבירור מסודר אצל המטולוג לצורך החלטה.

13/02/2019 | 15:56 | מאת: אסתר

בת 49 סובלת ב12 השנים האחרונות ממחסני ברזל נמוכים. הברזל יורד כל שנתים אוני מקבלת כ10 עירויים של וונופר. אני יודעת שהברזל יורד לפי קשיי נשימה וחולשה. מ2015 הפרטין גבוה בסביבות ה200 ובשנה האחרונה נא בין300-500. בשש שנים הראשונות שהחל המחסור בברזל סבלתי מכאבי מפרקים ללא איבחון מה הבעיה (מציינת כל פרט לא יודעת מה רלוונטי). לפני כחודשיים קבלתי 8 מנות ונופר הברזל עלה וקשיי הנשימה נשארו.. ראות נקיות בצילום רנטגן. אולטרסנד בטן עליונה הראה כבד שומני המניגומה בקוטר 1.4 ס"מ באונה הימנית וכליה ימנית חשד לאנגיומיוליפומה קטנה (רלוונט?). בדיקות הדם למעט הפרטין תקינות ובנורמה. אודה מאוד לכיון בדיקה הקשיי נשימה וחולשה מקשיים עלי מאוד תודה אסתי

לקריאה נוספת והעמקה

כאשר רמות הפריטין גבוהות לא מומלץ לקבל ברזל. איני רואה קשר לחולשה והקושי בנשימה לנתונים שהצגת.

12/02/2019 | 20:01 | מאת: אבי

שלום, ביתי בת שנתיים ושוקלת 10.5קג ומקבלת ברזל (טיפטיפות) בכמות של 15 טיפות ליום. לאחרונה חלתה במחלת הנשיקה אשר במהלכה ביצעת בדיקות דם ונמצא ערך של: Iron 11 ug/dl Hemoglobin 10.90 g/dl לא יודע האם הרמות הנמוכות הם כתוצאה מהוירוס . האם יכול להיות קשור? בכל מקרה אני רוצה לנסות להחליף את הטיפות הסטנדרטיות בטיפול של חברת פלוריס iron 3. מצב תמונה של המוצר. אשמח לדעת מה הכמות הנדרשת ליום?תודה

לקריאה נוספת והעמקה

איני עוסקת ברפואת ילדים, ממליצה לפנות לרופא הילדים.

12/02/2019 | 16:37 | מאת: יונית

שלום, אני אמורה לקחת הקסקפרון X4 ל-5 ימים בגלל דימום וויסתי מוגבר. יש לי מוטציה הומוזיגוטית של MTHFR ונטייה משפחתית לקרישיות יתר. האם מינון כזה עלול להיות בעייתי? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

מוטציה בMTHFR אינה דורשת התייחסות מיוחדת. לא פירטת מה הסיפור של קרשיות יתר משפחתית.

היי אני מאובחנת עם אורטיקריה כרונית קשה, בת 20. עשיתי בדיקות דם אתמול לצורך בירור מצבי הרפואי בגלל האבחון האחרון, יצא לי המוגלובין מתחת לממוצע (11.52 g/dl( Lympho % 42.4 Crp 6.27 Baso % 1.5 אשמח לקבל אסבר, התוצאות קצת הפחידו אותי

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר בירידה קלה בלבד בהמוגלובין ובבחורה צעירה בשלב ראשון כדאי לבדוק את מחסני הברזל. לגבי מספר התאים הלבנים, יש להסתכל על המספר האבסולוטי ולא על האחוזים.

11/02/2019 | 23:27 | מאת: שירה

עשיתי בדיקת דם ויצא לי המגלובין נמוך מה ניתן לעשות להעלאת ההמגלובין ואיזה בדיקות המטולוג עושה עוד לבירור הבעיה והאם יכולות להיות טעויות או כדורים שמשפיעים על זה ?

לקריאה נוספת והעמקה

יש לברר את הסיבה להמוגלובין הנמוך. בדרך כלל בודקים בשלב ראשון את מחסני הברזל, חומצה פולית ורמת B12.

11/02/2019 | 23:25 | מאת: מיכל

שלום, בבירור קרישה אחרי 2 הפלות בשבועות מוקדמים נמדד פקטור 8 שהיה 182 אחוז. המטולוג אמר שאחזור על הבדיקה. במידה ואכנס להריון לפני שיתקבלו תוצאות האם מומלץ להשתמש בקלקסן? ואם כן מאיזה שלב? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

ערךך מוגבר של פקטור 8 בפני עצמו אינו מהווה טי דקציה למתן קלקסאן בהריון.

11/02/2019 | 20:00 | מאת: רוני

שלום רב, בשלוש השנים האחרונות לויקציטים נמוכים. ערכים ארבע ומטה,בבדיקה אחרונה 3.6. כל הערכים האחרים תקינים מלבד ירידה קלה ב המוגלובין (12). בת 44 לא ממוצא תימני. סובלת מווסתות קשות ומידי פעם התקפי ורטיגו ( התקף אחרון לפני חודש וההתקפים משפחתיים אצלנו ). נוטלת על בסיס קבוע ויטמין d , חומצה פולית ו פרוביוטיקה. לסירוגין אומפרדקס בגלל ריפלוקס. האם תופעת ירידת הלויקציטים אמורה להדאיג? האם יש דרך להעלות אותם? תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

מבחינה המטולוגית הערך החשוב מבחינת כמות התאים הלבנים הוא מספר הנויטרופילים.

11/02/2019 | 18:33 | מאת: דולי

האם פריחה בעת מתן ריבלימיד היא אינדיקציה להפסקת התרופה הפריחה היא למרות קבלת אנטיהיסטמינין

לקריאה נוספת והעמקה

תחלוי בחומרת הפריחה. אם בחומרה קלה ו/או מגיבה לטיפול כמו אנטיהיסטמינים, אין הכרח להפסיק רבלימיד.

11/02/2019 | 18:20 | מאת: Bar

היי לאחר 2 הפלות בשבועות מוקדמים (פעם אחת נצפה דופק ובפעם השנייה לא) נשלחתי לבצע בדיקת קרישיות, הכל תקין חוץ מ2 הבדיקות האלו: DNA (ds) Ab (התוצאה 10 כשהטווח הוא עד 6) LAC-SCT-SCREEN (התוצאה 53.2 כשהטווח הוא עד 47) הרופא נשים המליץ על מיקרופירין במינון 100 מ"ג וביקש להתייעץ עם המטולוג( אך התורים נורא רחוקים) רציתי לדעת האם הטיפול באספירין על פניו מספיק או שלדעתך בהתאם לתוצאות יש צורך אפילו להוסיף קלקסן? יש לציין שההריונות הושגו לאחר טיפולי ivf, כרגע אחרי החזרת עובר ולכן התשובה חשובה לי. יש ילד בבית מהריון ראשון תקין. אודה לתשובתכם.

לקריאה נוספת והעמקה

הצגת נתונים חלקיים בלבד מתוך הבדיקות כך שקשה לענות.

שלום , אם בעבר חליתי במחלת הנשיקה בשני הנגיפים בו זמנית , ובמידה ואני שוב פעם נדבק באותם נגיפים רק מזן שונה של כל נגיף , האם הסתמינים יהיו קשים כמו שהיה לי בפעם הראשונה של המחלה? שאלה שנייה- יש הרבה סוגים של cmv ו ebv , עד כמה הם נפוצים? 3. אלו עוד גורמים חוץ מהנגיפים הללו יכולים לגרום למחלת הנשיקה וכמה זה שכיח?(ושוב הפעם ,התסמינים פחות קלים בפעם הבאה לא משנה איזו הדבקות?) 4. האם ebv ebna , כשהוא יופיע אצלי כחיובי בבדיקות דם - יסמן על סופה של המחלה? כי כרגע גם חודש לאחר התסמינים עשיתי עוד בדיקת דם ועדיין מופיע 2 וירוסים שהיו מפעם כנראה ו2 שהם עדיין פעילים(מה שהיה לי). תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

השאלה אינה קשורה להמטולוגיה, אם כי לתחום המחלות הזיהומיות.

11/02/2019 | 14:17 | מאת: יונתן

שלום ד"ר אדית, אני בן 20 - לא מעשן כלל. המון שנים ערכים גבוהים מבחינת המוגלובין, המוטקריט ותאי דם אדומים. לאור בדיקת מוטצייה jak2 שיצאה שלילית ובדיקת epo שיצאה בגבול הגבוה הוחלט שאין צורך להמשיך בבירור המטולוגי ונקבע שאין מחלת דם. הופסק לי האספירין ולא רצו לעשות לי הקזת דם. בבדיקות הדימות של הבטן לא נראו ממצאים חריגים. רציתי לשאול כדי להיות רגוע, האם זה בסדר לחיות כך? האם יש סכנה בערכים הגבוהים האלו? ומדוע לא מאפשרים לי לעשות הקזת דם? שכן זה יכול לאזן לי את הערכים.. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה
11/02/2019 | 20:17 | מאת: יונתן

בנוסף הפסיקו לי הטיפול באספירין. אין מקום לדאגה שכן הדם סמיך מהרגיל?

לרב כשיש פולצטמיה שאינה פולצטמיה וורה אין הכרח לעשות הקזות דם רק על מנת לאזן את הערכים. לעיתים ממליצים על הקזות כאשר יש תסמינים כמו כאבי ראש או כאשר יש גורמי סיכון למחלות כלי דם כמו יתר לחץ דם וסכרת.

11/02/2019 | 00:15 | מאת: הדס

לאחרונה מרגישה כאבים בעצמות ופרקים כאבי ראש חזקים בחרחורות חושה ונשירת שיער מרובה מאוד(נשארה לי חצי מכמות השיער בראש) הגלובומין גמא 22אלבומין 54 Esr 22 זרחן נמוך והimmunofixation כתוב אוליגוקלון סובלת מלחץ דם גבוה אוסטרופרואוזיס וfmf רוצה לציין שבסיטי שנערכו בשנתיים האחרונות התגלתה שרשרת בלוטות מוגדלות בבטן אשר גודלות כל שנה האם יש חשש? מה לבקש בנוסף לבדיקות דם?

לקריאה נוספת והעמקה

הממצא "אוליגוקלון" אינו מרמז על מחלה המטולוגית. לגבי הבלוטות-תלוי בגודל ובמידת השינוי כך שקשה להעריך לפי המידע שנתת.

10/02/2019 | 06:06 | מאת: טארק

שלום רב ד"ר אני בן 35 בריא בדרך כלל ערכתי אחרונה בדיקת דם להלן התוצאות החריגות : RBC 6.25 MCV 78.2 MCH 26.4 מה זה אומר ????????????????????????

לקריאה נוספת והעמקה

מה רמת ההמוגלובין?

12/02/2019 | 10:22 | מאת: טארק

16 תקין

14/02/2019 | 09:53 | מאת: טארק

הומוגלובין 16 Rbc 6.25 שהנורמה במעבדה הזו 6 Mcv 78.2 Mch 26.4

09/02/2019 | 16:47 | מאת: ניר

שלום רב. אני בן 38 ובמעקב המטולוגי בשנתיים האחרונות. בבדיקות הדם עולה פעם אחרי פעם ערכים גבוהיים של טרומבוציטים. זה התחיל ב700 וטיפב ל800 ומשם ירד עד ל500 ובבדיקה האחרונה טיפס ל530 בערך. לא סביר שההשתנות של הערכים נובעת מטרומבוציטיס תגובתי ולא ראשוני?

לקריאה נוספת והעמקה

רמת טרומבוציטים גבוהה יכולה להיות מצב תגובתי או כתוצאה ממחלה ראשונית אך לא ניתן להבדיל בניהם על סמך השינויים בערכי הטרומבוציטים. לרב נדרשות בדיקות מולקלריות ואף בדיקת מח עצם כדי להגיע לאבחנה.

09/02/2019 | 16:37 | מאת: רונית

שלום רב אני חיה מאובחנת עם בתא טלסמיה מינור בת 36 הימוגלובין 11 סובלת מעייפות וחוסר באנרגיה (שבן היתר נובעים מכך שאני אמא לילדה בת 2 ועובדת במשרה מלאה...) אך אני תוהה אם אני יכולה לשפר את איכות החיים שלי אם אוכל להעלות את ההימוגלובין. פעם אחרונה שהתייעצתי עם המטולוג הייתה לפני עשור והוא אמר לי שאין מה לעשות בנידון. אני תוהה אם אולי כדאי לי לגשת להתייעצות נוספת ואם בכל זאת יש לי מה לעשות. אשמח לשמוע דעתך. תודה רבה!

לקריאה נוספת והעמקה

במידה והירידה בהמוגלובין קשורה לטלסמיה בלבד-זה אינו גורם לעייפות ואין מה לעשות. כדאי לוודא שאין סיבה אחרת לירידה בהמוגלובין כמו חסא ברזל או b12.