פורום המטולוגיה

בפורום "המטולוגיה" נענה על שאלות הנוגעות למחלות של מערכת הדם. ההמטולוגיה עוסקת בתאי הדם ובאיברים בהם תאי הדם מיוצרים. תחום ההמטולוגיה הוא מגוון וכולל מצבים שכיחים ושפירים כגון אנמיה (חסר בתאי דם אדומים), טרומבוציטופניה (חסר בטרומבוציטים), קרישיות יתר ונטייה לדימום. בנוסף, ההמטולוג מטפל במחלות המטולוגיות ממאירות כגון לוקמיה, לימפומה ומיאלומה נפוצה. במסגרת הפורום ניתן לדון במשמעותם של בדיקות הקשורות למערכת הדם (כגון ספירת דם), בדרכי האבחון של מחלות ההמטולוגיות (כגון: בדיקת מח עצם, PETCT) וכן בדרכי טיפול למצבים המטולוגים שפירים וממאירים במבוגרים. .
25386 הודעות
24232 תשובות מומחה

מנהל פורום המטולוגיה

20/12/2018 | 17:51 | מאת: קיריל

שלום אישתי מאושפזת במחלקה ניורולוגית MRI הראה שיש לה חשד לפכימינינגיטיס מבדיקות דם שערכו לה התגלה כי kappa ligh chain B ערכו 720 וערך נורמאלי 680 על מה זה יכול להעיד? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

עלה מנת להעריך אם בדיקת השרשרות הקלות תקינה יש לדעת גם את ערך הלבמדא ואת היחס בין קאפא ללמבדא.

19/12/2018 | 21:57 | מאת: אני

שלום אני בת 29. סובלת למעלה משנתיים מפריחה לא מוסברת. בביופסיה הראשונה כתוב שמדובר בוויסקוליטיס . אך מכיוון שאין התאמנה בין בוויסקוליטיס למראה הפריחה נשלחתי לביופסיה נוספת. כרגע החשד הוא דרמטומיוזיטיס. בבדיקות דם נמצא אלבומין 56 . ערך תקין 60-71 גלובלין אלפא 1 גבוהץ 3.9 ערך תקין 1.5-2.9 גלובלין גמא גבוהץ 20.2 ערך תקין 10 -18. האם תוצאות הבדיקות הנ"ל קשורות לחשד לדרמיוטוזיס? קצת מדאיג אותי שהגלובלין גמא גבוה. יש עוד מה לבדוק? או לחשוד?

לקריאה נוספת והעמקה

השאלה אינה בתחום ההמטולוגיה.

19/12/2018 | 09:30 | מאת: מוסי

ב"ה אני בת 39, אם לשמונה ילדים ב"ה בגילאי 18-2.5. בני בן 5 נולד במרכז רפואי קפלן. לאחר הלידה התקשרו מהמעבדה ולא הצלחנו ליצור קשר. התברר בהריון הבא שיש לי anti E בדם והייתי במעקב הריון בסיכון גבוה צמוד כולל אולטראסאונד זרימות מח ובדיקות דם לרמת הכייל. ב"ה הילד נולד בריא ובזמן. הסבירות של תופעת הנוגדן אצלי היא קבלת מנות דם אחרי הלידה הראשונה.(מעקב כל שאר הלידות הי'באוקראינה, על כן אין לי מידע על הנוגדן בשאר ההריונות. שאלתי לגבי הריון עתידי: אני מתלבטת לגבי הריון נוסף, עשיתי בדיקת דם והתוצאה היא: סוג דם: A- pos תןצאות סקר נוגדנים: חיובי Direct coombs test שלילי זהות הנוגדן anti E כייל הנוגדן titer 1:4 משמעות קלינית:לנוגדן יש משמעות קלינית לגבי htr ולגבי hdn חשוב לציין שבעלי נבדק ונמצא שסוג הדם שלו בעייתי לגבי anti E/ אין לי פרטים נוספים לגביו. שאלתי: אם הנוגדן קיים אצלי למשך 7 הריונות וב"ה נולדו ילדים בריאים האם ניתן להסיק שהריונות הבאים יהיו עם תוצאות כאלה - בריא ושלם? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

הנוגדן יכול להופיע במהלך ההריון ולא בהכרח שהיה שם תמיד. בנוכחות נוגדן יש סיכון בהריון הבא גם אם הריונות קודמים תקינים ולכן גם בהריון הבא ידרש מעקב.

26/12/2018 | 09:14 | מאת: מוסי

תודה רבה על תשובתך. האם יש בתופעה הסתברות שאם בשבעה מתוך שמונה הריונות היתה תןפעת הanti E זה יחזור, או שזה לא רלבנטי?

נוגדן שנוצר לא חולף ולכן יהיה קיים גם בהריונות הבאים.

05/12/2018 | 17:00 | מאת: אריאל

היי אורית, אני בן 26, לפני כ 3 חודשים חזרתי מדרום אמריקה, *הייתי הרבה מאוד בטיסות פנים קצרות וארוכות*. במהלך הטיול היו לי כאבים בחזה, פניתי לבית חולים מקומי, עשו לי בדיקת דם, בבדיקת הדם מצאו אצלי חשש לטרומבוזיס בגלל d-dimer גבוה (2300), עשו לי אולטרסאונד ליד שמאל ולשתי הרגליים וסיטי 3 פעמים אך לא מצאו שום דבר ושיחררו אותי. חזרתי לארץ עם כאבי חזה וקושי בנשימה (כאבים בזמן נשימה). ביצעתי בדיקת דם בארץ ונמצא אצלי d-dimer בערך גבוה של 1700, טווח תקין 0-500. הופנתי מיידית לבית חולים לשלילת תסחיף ריאות. בבית החולים שללו תסחיף ריאות ונשלחתי להמשך טיפול רופא משפחה. לא ביצעתי בדיקה כלשהי לאחר מכן. עד עכשיו אני לא יודע אם זה מסוכן ויש צורך להמשיך טיפול ולבדוק את העניין. אציין שהפסקתי לעשן לפני כחודש, ההמוגלובין ו hemotocrit% שלי ירדו פלאים לטווח נורמלי לאחר שנים שהיו גבוהים. לפני הפסקת עישון המוגלובין היה בין 18-19 המוטוקריט% - 52.80%-55% לאחר הפסקת עישון המוגלובין - 16.4 המוטוקריט% - 46.5% טווח תקין לפי מאוחדת: המוגלובין - 13.5-17.5 המוטוקריט% - 38%-50% בעוד כשבוע אני אמור לטוס ללונדון (כ 5.5 שעות טיסה). האם יש הנחיות מיוחדות לפני הטיסה, האם יש דאגה כלשהי בפיתוח קרישי דם או משהו בסגנון בגלל שהיה d-dimer גבוה ? תודה רבה אריאל

לקריאה נוספת והעמקה

במידה ולא נמצא קריש קרוב לוודאי שאין צורך בטיפול ספציפי. בדיקת די דימר היא בדיקה לא ספציפית והיא מוגברת במצבים רבים ושונים ולעיתים ללא סיבה ברורה.

05/12/2018 | 16:29 | מאת: מנחם

היי ד״ר אודית, אני קצת חושש: ביצעתי לאחרונה בדיקת דם, אחוז המונוציטים %monocytes יצא גבוה: 10.7% טווח הנורמה 2%-10% בדיקות דם אחרונות של monocytes% של השנה האחרונה: 5/12 - %10.70 29.10 - %7.70 2.8 - %7.20 5.3 - %13.70 20.12.17 - 10.10% 16.10.17 - %10.50 האם יש צורך לבדוק את העניין ? ראיתי שרשמת בעבר שאחוזים לו משקפים כלום ואשמח מאוד להבין מדוע. תודה רבה לך.

לקריאה נוספת והעמקה

רמת המונוציטים האבסולוטית היא שמשקפת את כמות המונוציטים בגוף ולא האחוזים.

05/12/2018 | 14:18 | מאת: מירב

שלום, סביבות גיל 5 בזמן ניתוח להסרת שקדים ודימום קשה במהלכו התגלה אצלי (ובהמשך אצל עוד בני משפחה) מחלת דמם כלשהי. כעת אני לפני הריון ורוצה להתכונן אמא שלי זוכרת שמה שאבחנו אז היה מחלת וון ווילברנד, אבא שלי אומר שכמה שזכור לו זה היה קשור לפקטור 11, רופא המשפחה לא מוצא שום תיעוד בקופח (חלפו 30 שנה...) תוכלי להגיד איזה בדיקות אני צריכה לעשות כדי לדעת בוודאות ממה אני סובלת ובדיקות שרלוונטיות להמלצות ללידה,כדי שכשיגיע הצור להמטולוג יהיה לו את כל המידע הדרוש? איזה בירור עלי לבקש מרופא המשפחה? מאוד אודה!

לקריאה נוספת והעמקה

הבדיקות לאבחנה של מחלת וון וילברנד הן בדיקת Ricof וvwf antigen. לרב מבוצעות דרך המטולוג.

05/12/2018 | 14:03 | מאת: קאפה בדיקות דם

שלום דר' גוטווין, מ- 2012 אני במעקב בשל אימונוגלובלין A גבוה. 3/17 ערכים 643 . בעקבות כך בוצעה בדיקה מיוחדת כאשר תוצ' KAPPA FLC 22.1 . היתק תקין. אני מאוד מודאגת.אודה לתשובתך.

לקריאה נוספת והעמקה

בבדיקת שרשרות קלות יש להסתכל על היחס ratio. אם תקים, הבדיקה תקינה.

04/12/2018 | 19:41 | מאת: ניר

שלום רב, אני בן 60 בריא לחלוטין. בשנים האחרונות הפכתי לצמחוני. מעולם לא היה לי מחסור בברזל. לאחר שהפכתי לצמחוני החלטתי להעלות באמצעות כדורים את רמות הברזל למרות שלא הגעתי למצב של מחסור בברזל. בעשרים השנים האחרונות ערכי הברזל שלי נעו בין 92-146 וערכי הפריטין נעו בין 53-105 בדיקת הדם האחרונה הראתה ירידה ברמת פריטין מ 86 ל 56 ועליה ברמת הברזל מ 99 ל 146, וזאת לאחר שלקחתי כדורי ברזל במשך תקופה ארוכה. (בדיקת הדם הקודמת הראתה הפוך: עליה בפריטין וירידה בברזל לאחר לקיחת כדורי ברזל) שאלתי היא: האם קיימת אצלי בעיה עקב ירידת רמת הפריטין לאחר נטילת כדורי ברזל? איך אוכל למנוע ירידה נוספת ברמת הפריטין?

לקריאה נוספת והעמקה

בכל הבדיקות שציינת רמות הפריטין תקינות.

היי ד"ר גוטויין :) לפני שנתיים אושפזתי כשבוע וחצי עקב קרישיות יתר ברגל, שנבע מנטילת גלולות . התברר כי מדובר בפקטור 5 ליידן. אני מתכננת לטוס לפיליפינים-הטיסה היא עם עצירה באמצע, הטיסה הראשונה: בין 10-12 שעות והטיסה שאחרי העצירה היא קצרה יותר: בין 2-4 שעות. השאלה שלי היא מתי עליי ליטול קלקסן? והאם מותר לי לטוס בהפרשים של שעה-שעתיים לטיסות הקצרות יותר? אודה לך על המענה, המשך יום נעים :)

לקריאה נוספת והעמקה

במידה והוחלט כי יש צורך בטיפול מונע קרישים סביב טיסה, הזרקת הקלקסאן היא בסמוך לטיסה הראשונה. טיסות של פחות מ 8 שעות אינן מצריכות הזרקת קלקסאן.

האם מדד של 450.00 תרומבוציטים בדם זה באמת רמה לא תקינה, או שזה עדיין בגבול העליון התקין? קראתי שזה הגבול התקין העליון ובבדיקה שלי זה סומן באדום. השאלה היא אם זה נחשב באמת לא תקין, או גבולי?

מדובר בתוצאה גבולית ולכן כדאי לחזור על הבדיקה.

מאז ומתמיד ה-rbc שלי קצת גבוה (5.4) וה-mch נמוך (25-26). שאר המדדים תקינים. הבנתי שלא מדובר בתמונה קלאסית של תלסמיה, מה זה עוד יכול להיות? חשוב לציין שתוצאות דומות יש גם לאמי ולסבתי.

לקריאה נוספת והעמקה

קשה לענות בלי להכיר את עאכי ההמוגלובין והMCV.

המוגלובין וmcv תקין בטווח הנורמה.

שלום רב אני לוקחת את הכדור הזה פעם ביום אם בטעות לקחתי קסרלטו 15 מ"ג פעמיים במקום פעם אחת, זה מסוכן? מה עליי לעשות? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

קרוב לוודאי שהנטילה החד פעמית לא מסוכנת, ביחוד אם אין בעיה בתפקוד הכליות. אך במידה ויש דימום יש לפנות לטיפול רפואי דחוף.

04/12/2018 | 07:01 | מאת: יעל

אישה עם סוג דם O פלוס גבר עם סוג דם B מינוס להבנתי לילד יכול לצאת סוג דם O או B. האם אין שום סיכוי שיהיה לילד סוג דם A ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אם לאחר ההורים אין A אז לילד לא יהיה A.

שלום רב, אני בת 40, בריאה באופן כללי (כליה אחת לא עובדת בגלל עבר של אנדומטריוזיס, אבל בדיקות קריאטנין וא"ס תקופתיים תקינים). תמיד הייתי אנמית במידת מה, המוגלובין סביב 12, לעתים הייתי מצליחה להעלות אותו. מאז שילדתי בניתוח קיסרי לפני שבעה חודשים אני מרגישה אנמית מתמיד. אני לא כל כך עייפה כמו שאני מותשת, חסרת אנרגיה, חיוורת מאוד, סובלת מדי פעם מסחרחורת. בדיקות הדם מראות: המוגלובין 11.4 HCT 36.8 MCHC 31 HYPO 18.9 MICRO%/HYPO% 0.1 פרטין 10.1 ברזל 64 מהתוצאות האלה נראה לי שאני אנמית. אני משתדלת להקפיד על תוסף ברזל, אבל ביקשתי מהרופאה שלי לתת לי עירוי ברזל חד פעמי כדי שאצא מהמצב הזה של החולשה. היא סירבה ואמרה שהתוצאות לא מצדיקות. האם אכן כך, אין הצדקה למתן עירוי ברזל חד פעמי עם כאלה תוצאות? תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר באנמיה קלה מחסר ברזל. ניתן לטפל על ידי כדורי ברזל אך אין מניעה מטיפול בעירויי ברזל.

03/12/2018 | 00:12 | מאת: נדיו

שלום יש לי שאלה לאחותי בתוצאות ספירת הדם שלה היה רשום הימוגלובין 12 ו MCH מתחת ל 26 היא בת 19 לא היה לה מחזור בתקופה האחרונה .. האם יכול להיות שיש לה אנמיה מחוסר ברזל ... עד דבר : שמתי לב שיש לה לימפוציטים גבוהים בדם מעל לנורמה על מה זה מסמן ?? האם זה קשור לאנמיה אם יש לה אנמיה בכלל ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

ההמוגלובין תקין ואין אנמיה . כדי לדעת עם חסר ברזל כדאי לבדוק את רמת הפריטין. במידה וערך הלימפוצטים האבסולוטי מוגבר בבדיקות חוזרות, זה לא תקין ודורש בירור נוסף אצל המטולוג.

בבדיקת דם שלי כל התוצאות היו תקינות, מלבד רמת התרומבוציטים, טסיות הדם- 450.00. האם יש מקום לדאגה? האם עלי לפנות להמטולוג?

עליה בטסיות אינ תקינה ויש לכך סיבות שונות. במידה ויש כמה גבוהה של טסיות בבדיקות חוזרות, מומלץ לפנות לבירור המטולוגי.

02/12/2018 | 16:14 | מאת: נעה

באישפוז עקב התיבשות בדיקת דם נמצא 2.8 בילירובין בדם.מה זה אומר?השתחררנו וזה רק צוין במכתב שחרור בלי התיחסות נוספת

לקריאה נוספת והעמקה

השאלה אינה בתחום ההמטולוגיה.

FREE LIGHT CH.-KAPA 16 FREE LIGHT CH-LAMBDA 423 Free Kappa/Free Lamb 0.04 מה זה אומר?

מדובר ברמה מוגברת מאד של שרשרות למבדא שמופרשות על ידי תאי פלסמה. הרמה לא תקינה ומחשידה לתהליך גידולי של תאי פלסמה. מומלץ לפנות לבירור אצל המטולוג.

אני בת 37.בחודשים האחרונים התפתחה פריחה ב 2 הירכיים של נקודות אדומות + גרד חזק. בנוסף לפריחה ולגרד נוצרו שטפי דם קטנים. בנוסף ובמקביל, תחושת בעירה וחום בלחי השמאלית לסירוגין. מעיון שלי באינטרנט רשום שגרד ופריחה + תופעה נוירולוגית יכול להצביע על מחלה קשה בשם TTP. האם אכן כך? איזה בדיקות דם עלי לעשות ולאיזה רופא באיזו התמחות עלי לפנות. בבקשה עזרתך המקצועית והמלומדת. מאוד חרדה וחוששת.... תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

TTP היא מחלה דרמטית המתפתחת במהירות, לרב המטופל נזקק לטיפול דחוף באישפוז וזה לא נשמע מתאים לסיפור שלך. בעיקרון ניתן לאבחן TTP על ידי תוצאות ספירת הדם, משטח הדם, כמות רטיקולוציטים וערכי LDH ותפקודי כבד.

30/11/2018 | 13:28 | מאת: לי

שלום דר בהמשך לשאלתי לגבי בלוטה קטנה בצוואר האם בלוטה בצוואר קדמי מופיעה גם אם החצ'קון המוגלתי נמצא בצוואר אחורי מדובר על בלוטה פצפונת ביותר .

בעיקרון זה אפשרי אבל אם יש ספק כדאי להבדק על ידי הרופא המטפל.

30/11/2018 | 06:24 | מאת: מיכל

אני בת 58 בבדיקות דם הערכים הבאים המטוקרטיס 48.5 המוגלובין 15.4 האם זה מראה על בעיה? האם עלי לפנות לבירור נוסף? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

הערכים מעט גבוהים. במידה וחוזר על עצמו-בעיקר המטוקריט מעל 48, יש לפנות לבירור.

30/11/2018 | 11:15 | מאת: מיכל

מה1.3.2018 זה עולה כמו כן בדיקת RBC RED 5.47 שזה גם גבוה אלו בדיקות עלי לעשות להמשך בירור? אני לא מעשנת תודה

שלום רב דר היום הבחנתי שיש לי בלוטה פיצית חדשה בצוואר מקדימה ממש ליד השקד השמאלי אני בטוחה שהבלוטה חדשה כיוון שאני בן אדם שמאוד בודק את עצמו ועירני לכל חדש . אציין שבצוואר מאחורה באותו צד הופיעה לי כבר יומיים חצ'קון אדוםמעט גדול וכואב . האם קשור ??!האם בלוטות הלימפה בצוואר קדמי מנקזות גם את הזיהום שבא מהצוואר האחורי ? עוד אציין שיש לי כובד בראש בצד שמאל של אותו צד של הבלוטה והחצקון כבר שבועיים מין תחושה שמשהו תפוס בתוך הראש ורופא המשפחה והנוירולוג טוענים שזו הרגשה על רקע מתח נפשי . ביולי עשיתי אולטרסאונד צוואר בגלל בלוטת התריס שיצא תקין בדיקות דם אחרונות ביצעתי באוגוסט גם תקינים . האם יש לדרוש עוד בדיקות מסויימות אני שרויה בחרדה .

לקריאה נוספת והעמקה

בלוטה יכולה להופיע כתוצאה ובסמוך לזיהום בעור. במידה והבלוטה גדלה-רצוי שהרופא המטפל יבדוק ויתרשם.

29/11/2018 | 16:02 | מאת: א

שלום. אני חייל בן 19. בבדיקת דם מספטמבר חלבון 9 אלבומין 5.2 אחרי חודש חלבון 8.5. נשלחתי לפנימאי. חלבון מעכשיו 9.2 אלבומין 5.7. Iga igm תקין igg 1610 נורמה עד 1600. Betta 1 5.60%, Betta 2 3.80%, albumin 60.80% בתחתית הנורמה בניגוד לערך הגבוה בדם. Alpha 1 3.40% נורמה עד 2.90 alpha 2 8.10% gamma 18.30% נורמה עד 18. החלבון והאימונוגלובולינים נלקחו ביום ראשון spep נלקח בשלישי. האם יש חשד למיאלומה? מה יכולות להגיד התוצאות? איזה בדיקות נוספות דרושות?

לקריאה נוספת והעמקה
29/11/2018 | 21:08 | מאת: א

Betta 1 5.60% Betta 2 3.80% Albumin 60.8% בתחתית הנורמה בניגוד לערך הגבוה בדם. Alpha 1 3.40% נורמה עד 2.90 Alpha 2 8.10% Gamma 18.30% נורמה עד 18

החשד למיאלומה קיים רק במידה ובבדיקה נמצא חלבון מונוקלונלי ואז יהיו רשומים הכמות והסוג שלו. במידה ולא נמצאו-זה לא מתאים למיאלומה.

30/11/2018 | 12:21 | מאת: א

האם בSPEP או באימונואלקטרופוזה שנתנה רמת אימונוגלובולינים אם היה משהו כזה היה רשום? ובכל מקרה, תוכלי לומר מה יכולות להיות הסיבות להפרעה הזו? לאיזה רופא צריך לפנות?

30/11/2018 | 12:23 | מאת: א

האם דרושה אימונופיקסציה FLC או שהבדיקות האחרות מספיקות?

שלום, יש לי פגם הומוזיגוטי בc677i mthfr תוסף חומצה פולית לא מועיל כלל. תוסף מטיל-פולאט גורם לתופעות לוואי. לגבי תוסף חומצה פולינית, האם יש טעם ליטול אותה? הבנתי שעדיין צריך את האנזים להמרה ולכן אני לא רואה הבדל בינה לבין חומצה פולית (יש אולי פחות שלבים בחומצה פולינית אבל בסופו של דבר עדיין צריך את האנזים) האם אני טועה?

29/11/2018 | 10:56 | מאת: אירמה

שלום ד"ר , עשיתי בדיקת דם ויצאו לי 3 ערכים לא תקינים .. MCV - 97.2 (שלפני חודש וחצי היה 99.2 ) RBC - 3.86 (מחודש יולי נמצא בירידה) MCH - 31.3 (גם מחודש יולי נמצא בעליה) האם הערכים הללו אמורים להדאיג? או שזה תקין בזמן ההריון? תודה מראש :)

לקריאה נוספת והעמקה
29/11/2018 | 11:00 | מאת: אירמה

אציין שאני בשבוע 35+5 להריון .

המדד החשוב הוא רמת ההמוגלובין, ממצאים אילו בפני עצמם אינם בעייתיים.

29/11/2018 | 10:53 | מאת: טל

שלום, אני לוקה בתלסמיה מינור על רקע תורשתי. באוגוסט עברתי הפלה ספונטנית בשבוע 10 וכרגע אני בהריון בשבוע 4. רציתי לדעת מה כמות החומצה הפולית המומלצת להריונית שיש לה תלסמיה מינור? רופא הנשים הקבוע שלי נתן לי פולקס בזמן ההריון הראשון אך רופא נשים אחר אמר לי שעליי לקחת 5 מ"ג חומצה פולית ביום ולא 400 מק"ג כמו בפולקס. אשמח אם תוכלי לעשות לי סדר בדברים.. תודה ויום טוב!

לקריאה נוספת והעמקה

במידה ויש תלסמיה קלה מיינור ולא ידוע על חסר בחומצה פולית, איני רואה צורך במינון מוגבר של חומצה פולית.

29/11/2018 | 10:10 | מאת: שוקי ל.

אני נוטל אספירין. האם עלי להפסיק נטילת אספירין לפני בדיקות קרישה תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אין צורך

29/11/2018 | 08:09 | מאת: מורן

היי לאחר 3 הפלות רצופות נשלחתי לבדיקת קרישיות. אחת הבדיקות PROT-S ANTIGEN (FREE יצאה נמוכה ובצבע אדום 47% (מתוך 50-120) האם זה אומר שיש בעיית קרישיות ואצטרך קלקסן בהריון ובטיפולי פוריות? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

הרמה גבולית אך נמוכה. יש לוודא שלא נלקחה בזמן הריון או בזמן נטילת גלולות למניעת הריון שגורמים לירידה ברמת חלבון C. קרוב לוודאי שכדאי לחזור על הבדיקה. אין הנחיה ברורה לטיפול בקלקסאן בהריון על סמך בדיקה זו בלבד. ההחלטה על טיפול בקלקסאן דורשת הערכה מקיפה של ההיסטוריה הרפואית ותוצאות נוספות מבירור קרישיות היתר.

28/11/2018 | 21:54 | מאת: יעקב

אני חולה מילומה נפוצה מטופל אחת לשבועיים בוולקייד כטיפול תחזוקה. כמה זמן עלי להמנע מאכילת מזונות המכילים ויטמין C? במשך כל התקופה? 48 שעות? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אין בעיה עם מזונות רגילים המכילים ויטמין C. יש השערה שנטילת כמוסות ויטמינים המכילות כמות גדולה של ויטמין C מפריעה לפעולת וולקייד.

28/11/2018 | 14:12 | מאת: שמרית

שלום רב, במסגרת בירור שנעשה ע"י רופא המשפחה עקב המוגלובין נמוך, בוצעה בדיקת משטח מיקרוסקופי עם התוצאות הבאות: אומת בסקירת משטח HYPOCHROMIA ELLIPTOCYTES מה זה אומר?

לקריאה נוספת והעמקה

זהו תיאור של צורת וצבע הכדוריות האדומות. המשמעות תלויה בתוצאות ספירת הדם ולעיתים אין משמעות לממצא.

27/11/2018 | 21:08 | מאת: ליבי

המוגלובין15.3 rbc5.4 המטוקריט42.2 נוטלת ברזל חצי שנה ערכי הברזל נותרים נמוכים10.מאידך יש עליה קבועה בכדויות אדומות המטוקריט והמוגלובין מה הכיוון? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

ההמוגלובין תקין. כדי לדעת אם חסר ברזל מומלץ לבדןק רמת פריטין-יותר מדוייק מרמת הברזל.

אני בת 70 חולה CLL כ 15 שנים במעקב ללא טיפול. אני מעוניינת לקבל חיסון נגד שלבקת החגורה. ידוע לי שבארה"ב אישרו חיסון מומת: SHINGREX,לשימוש של חולים עם מערכת חיסונית פגומה. מתי צפוי החיסון הזה להגיע לישראל? איך אוכל לפעול על מערכת הבריאות לקדם הבאת החיסון לארץ? תודה, קיט

לקריאה נוספת והעמקה

החיסון לא צפוי להגיע לארץ בטווח הקרוב. קשה לדעת מתי יהיה זמין בארץ.

חבל שבנוסף למחלה אנחנו לא זוכים לחיסון חיוני (אפילו בקניה),

27/11/2018 | 13:26 | מאת: תוצאות בדיקות ברזל בהריון

שלום רב, בספירת דם שעשיתי היום, שבוע 34 להריון, התקבלו תוצאות : iron - 38.3 iron saturation - 6.7% ferritin- 9.9 tranferrin- 411 RBC- 3.97 hb-11.6 hct-36.5 לפני כ- 10 ימים הגדלתי את צריכת תוסף הברזל מ- 5 מ"ג ל- 10 מ"ג ביום. ההמוגלובין אכן עלה מ- 10.9 ל- 11.06 . אבל ערכי הברזל שציינתי מטרידים אותי. האם זה נורמלי לשלב זה של ההריון ? האם זה בכלל מוגדר כאנמיה ? האם הערכים חריגים מאד או שזו תמונה סבירה לחודש שמיני ?

27/11/2018 | 07:54 | מאת: טלי

שלום בבדיקת mri עמוד שדרה מתני ללא חומר ניגודי, נמצאו"שינויים ניווניים קלים במח העצם החולייתי". אני בת 65 והבדיקה נעשתה בגלל כאבים באזור עצם העתה והזנב וחולשת מה לסרוגין ברגליים. אורטופד מומחה אמר שהכל תקין אך לא הצליח להסביר לי מה משמעות ניוון מח העצם. אשמח לדעת. בתודה מראש טלי

לקריאה נוספת והעמקה

גם אני לא יודעת בדיוק מה הכוונה, מי שיודע הוא מפענח הבדיקה. מבחינה המטולוגית כדאי לבדוק שספירת הדם תקינה.

26/11/2018 | 21:56 | מאת: ל

היי, אני בת 39.4 ומעוניינת להכנס להריון שני (יד לי ילדה הת 10.5) רק שמזה 4 שנים אני במעקב המטולוג עם טחול מוגדל 15 ס"מ ובשל טרומבוציטופניה קלה. וטסיות PLT מעט נמוכות ונעות בין 115-140 במהלך השנים. (לטענת אימי נולדתי עם טחול מוגדל). האם אמור להיות חשש מבחינתי להכנס להריון? מהם הסיכונים להריון במצבי?

לקריאה נוספת והעמקה

במידה ובמעקב לא נמצאה בעיה ספציפית המספירה את הטחול המוגדל, קרוב לוודאי שלטחול ולירידה הקלה בטסיות לא תהיה השפעה על ההריון.לציין שבמהלך הרעון יש לעקוב אחרי הטסיות שיורדות לפעמים בהריון.

לאחרונה בצעתי בדיקות דם במסגרת מעקב אחר ה MGUS. האם התוצאות תקינות? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אין באפשרותי לראות קבצים.

26/11/2018 | 20:24 | מאת: עדנה

לאחר 2 הפלות הופניתי ע״י הגניקולוג לבדיקות קרישיות בדם. כל הבדיקות יצאו תקינות חוץ מ cardiolipin igm. הטווח אמור להיות עד 20 ובבדיקה יצא 20.6. האם זו יכולה להיות הסיבה להפלות? מה הטיפול? הבדיקה נעשתה לאחר שהיתי חולה עם דלקת ולקחתי אנטיביוטיקה, האם זה יכול להשפיע על תוצאות הבדיקה?

לקריאה נוספת והעמקה

בעיקרון נוגדני APLA כמו אנטיקרדיוליפין יכולים להסביר נטיה לקרישיות והפלות חוזרות אך התוצאה במקרה שלך גבולית וכמעט תקינה. ההמלצה היא לחזור על. בדיקנץה בטווח של 3 חודשים כדי לאשש את התוצאה.

26/11/2018 | 18:40 | מאת: מירה

הי בבדיקת דם pt & inr תקינים. ptt = 25 ערכים נורמלים במכבי: 26.2-33.7 האם יש לכך משמעות בתודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

אין משמעות. יש משמעות רק אם מוארך.

26/11/2018 | 18:32 | מאת: מיקה

אני כבר שנתיים וחצי עם מירנה הורמונלית לאחרונה יש לי דימומים כמה פעמים בחודש לפעמים יום ונעלם. ולפעמים יומיים שלושה אבל דימומים ממש כמו במחזור ללא התקן. שנתיים אני בלי מחזור בכלל ופתאום זה התחיל. ממש תופעות עם כאבי רחם וגב. פניתי לרופא שלי והוא אומר שהכל תקין מבחינת הבדיקה שעשה. מודאגת אולי זה לא בסדר?

לקריאה נוספת והעמקה

במצביםשל נטיה לדמם, מבחינה המטולוגית יש לבדוק בשחב הראשון תפקודי קרישה וספירת דם.

26/11/2018 | 12:48 | מאת: בתאל

היי , אני מתכננת טיול לדרום אמריקה ורציתי לדעת אם זה שיש לי תלסמיה מיינור ישפיע עלי בגבהים? אם זה אפשרי בשבילי בכלל להגיע למקומות גבוהים? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

במידה ואין ירידה משמעותית בהמוגלובין איני רואה השפעה לטלסמיה.

25/11/2018 | 22:06 | מאת: דורית

שלום לפני ארבעה ימים עשיתי בדיקות דם שיגרתיות ההומוגלובין שלי היה 6.7 ולכן שלחו אותי לבית חולים קיבלתי עירויי דם וזה עלה ל 8.2 אחרי יומים ולכן ביום השלישי נתנו לי עירויי 100 מ"ל של ברזל מאז אני פתאום סובלת ממתן שתן כל רבע שעה האם יש קשר ? כמו כן יש לי סוכרת 1 מאוזנת איזון של 7.3 באשפוז לא בדקו שתן או מקור לאיבוד דם מחר אני משתחררת האם יש בדיקות שעליי לבקש מהרופאה בקופה על מנת שהאנמיה לא תצנח שוב . אציין שאם הרופאה לא היתה מפנה אותי לבית חולים או אם לא היתי עושה בדיקת דם שגרתית אולי היה ממשיך לרדת אודה לעזרה אציין שאני בת 37 עם שותה גם הידרוקסין לבלוטת התריס

לקריאה נוספת והעמקה

אני מניחה שהסיבה לאנמיה היא חסר ברזל? הסיבה השכיחה לחסר ברזל בנשים צעירות היא דימום ווגינלי. במקרים נדירים יותר חסר הברזל נובע מבעיה במערכת העיכול-דימום או חוסר ספיגה.

ממצאים מבלבלים כדוריות אדומות המוגלובין והמטוקריט בתהליך עליה וכרגע מעט מעט מעל הנורמה.תהליך עליה קרוב לזמן שהתחלתי לצרוך אקטיפרין על רקע ברזל נמוך ופריטין נמוך מה יכול להיות ההסבר תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

קשה לענות בלי לדעת את הערכים, לא ברור אם מדובר בהמוגלובין גבוה או נמוך.

25/11/2018 | 19:13 | מאת: א

שלום. אני חייל בן 19. בבדיקת דם מספטמבר חלבון 9 אלבומין 5.2 אחרי חודש חלבון 8.5. נשלחתי לפנימאי. כדי לחסוך זמן ביקשתי מהרופא שיתן לי בדיקת spep ורמת אימונוגלובולינים. הוא נתן לי בדיקת אימונואלקטרופוזה. האם זו אותה בדיקה כמו רמת אימונוגלובולינים? אני מבין שזו לא הבדיקה spep אבל האם היא מספיקה כדי לשלול מיאלומה?

לקריאה נוספת והעמקה

הבדיקה החשובה כדי לשלול מיאלומה היא אלקטרופורזה של חלבונים שמטרתה לזהות חלבון מונוקלונלי המאפיין מחלות כמו מיאלומה נפוצה.

שלום. אני בת 76 מזה מספר שנים סובלת מכאבים ברגליים שוק ברך, לכפות רגליים נפוחות אדומות וכואבות. לגבי ברכיים חייבת החלפת ברכך בדיקת uric acid התוצאה היא 6.85

לקריאה נוספת והעמקה

השאלה אינה בתחום ההמטולוגיה

24/11/2018 | 14:15 | מאת: יעל א

שלום לך ד"ר, האם בספירת דם שיגרתית יכולים לאבחן את המחלה. האם רואים עליה במספר הלימפוציטים? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

לימפומה יכולה להתבטא בספירת הדם- לדוגמא עליה בלימפוציטים או ירידה בשורות הדם אך במקרים רבים של לימפומה ספירת הדם תקינה.

25/11/2018 | 18:02 | מאת: יעל

תודה. אז אולי את יודעת איך מזהים את המחלה? האם רק ע"י תלונות של הפציינט?- לקרוב משפחה שלי יש. בהתחלה רופא משפחה חשב דלקת בשתן נתן אנטיביוטיקה ובסוף גילו לו במעי ולצערי הוא נפטר השבוע. הרופא בבי"ח אמר שהיה לו את הסרטן לפחות שנה בגוף מבלי שחש דבר.

24/11/2018 | 09:03 | מאת: טוני

האם צריך לקחת את הזריקה ולהמשיך לקחת סטטינים, או אפשר לקחת רק את הזריקה ראפאטה

לקריאה נוספת והעמקה

השאלה אינה בתחום ההמטולוגיה.

24/11/2018 | 08:18 | מאת: צליל

אני בת 28 בהריון שבוע 6-7 . ברקע :1. ב 7/2007 עברה ניתוח לב פתוח בתל השומר על רקע SCIMITAR SYN בוצע ניקוז ורידי הריאה מהווריד האפטי לעליה השמאלית דרך ASD וסגירתו (פר' מישעלי תל השומר)מאז ביקורות הכל תקין תפקוד רגיל ללא טיפול וללא קליניקה או הפרעות כל שהן. 2. נשאית FACTOR 5 LEIDEN (הטרוזיגוט) ללא כל בעיה של קרישיות ללא טרומבוזות ללא הפלות ספונטניות, ללא רקע משפחתי. לא מעשנת. משקל תקין -49 קג. מצורפים בדיקות קרישות יתר (בוצע במעבדות בי"ח העמק) אני יודעת שהרפואה חלוקה בנושא מתן זריקות קלקסן במצבים אלה. אשמח באם תייעצי לי איך ניתן להתקדם מכאן מבחינת מעקב הריון ( ניתוח לב בעבר-מצב לבבי שקט ללא קליניקה, + הטרוזיגוט אסימפטומטי ל F5 LEIDEN ) במידה ויש צורך ביעוץ מיוחד (גורם אחר) אשמח להתעדכן.

לקריאה נוספת והעמקה

ראה תשובה בשאלה קודמת

23/11/2018 | 21:47 | מאת: קרן

שלום רב אני עם התקן מירנה 10 שנים. לפני כחודש גילו אצלי אי ספיקה ורידית( דליות) ברגל שמאל והכרוג כלי דם המליץ לי להוציא את המיגרנה. האם המירנה יכולה לגרום לדליות ברגלים?

לקריאה נוספת והעמקה

באופן עקרוני טיפול הורמונלי המכיל אסטרוגן יכול לגרום לנטיה לקרישי דם בורידי הרגליים אך לא ידוע לי על קשר ישיר לדליות. לציין כי למיטב ידיעתי במירנה אין אסטרוגן אך כדאי להיוועץ בגניקלוג.

23/11/2018 | 15:44 | מאת: דניאלה

היי, בת 28 בהריון שבוע 6-7 . ברקע :1. ב 7/2007 עברתי ניתוח לב פתוח בתל השומר על רקע SCIMITAR SYN בוצע ניקוז ורידי הריאה מהווריד האפטי לעליה השמאלית דרך ASD וסגירתו (פר' מישעלי תל השומר)מאז ביקורות הכל תקין תפקוד רגיל ללא טיפול וללא קליניקה או הפרעות כל שהן. 2. נשאית FACTOR 5 LEIDEN (הטרוזיגוט) ללא כל בעיה של קרישיות ללא טרומבוזות ללא הפלות ספונטניות, ללא רקע משפחתי. לא מעשנת. משקל תקין -49 קג. מצורפים בדיקות קרישות יתר (בוצע במעבדות בי"ח העמק) אני יודע שהרפואה חלוקה בנושא מתן זריקות קלקסן במצבים אלה. אשמח באם תייעץ לי איך ניתן להתקדם מכאן מבחינת מעקב הריון ( ניתוח לב בעבר-מצב לבבי שקט ללא קליניקה, + הטרוזיגוט אסימפטומטי ל F5 LEIDEN ) במידה ויש צורך ביעוץ מיוחד (גורם אחר) אשמח להתעדכן. תודה מראש, אשמח לתשובה בבקשה, אם צריך תוצאות של משהו כדיי שייקל על המענה אצרף

לקריאה נוספת והעמקה

אין ביכולתי לראות קבצים. ההחלטה על טיפול במדללי דם בהריון תלויה בפרמטרים רבים: היסטוריה אישית, היסטוריה משפחתית, בדיקות מעבדה ועוד..כך שלא ניתן לענות דרך המחשב. לעיתים אין צורך בטיפול כלל, לעיתים רק במשכב הלידה ולעיתים לאורך ההריון. ממליצה לפנות ליעוץ מסודר אצל המטולוג/מרפאת קרישה.

23/11/2018 | 00:46 | מאת: טלי

שלום. אני בת 29 כרגע אני בברור לפריחה לא מוסברת. במשך כשנתיים. קיים חשש ללופוס ולדרמטומיוזיטיס ול-mf במסגרת הברור שעשיתי נמצא אצלי בבדיקות. cpk-mb% 17 כאשר התווך היינו (0-6) ובנוסף אלבומין 56. התווך (60-71) alpha1 3.7 התווך (1.5-2.9) gamma 20.2 התווך (10-18). ו- anti nuclear ab 1:160 אשמח וארצה לדעת מה אומר התוצאות הנ"ל? אני בהליך ברור...ממתינה לתוצאת ביופסיה. אני לא יודעת אם כדאי כרגע לנסות הריון?

לקריאה נוספת והעמקה

לממצאים שתיארת אין קשר ברור להמטולוגיה. ממליצה לפנות לרופא ששלח אותך לבדיקות.