נגישות
נגישות

פורום המטולוגיה

בפורום "המטולוגיה" נענה על שאלות הנוגעות למחלות של מערכת הדם. ההמטולוגיה עוסקת בתאי הדם ובאיברים בהם תאי הדם מיוצרים. תחום ההמטולוגיה הוא מגוון וכולל מצבים שכיחים ושפירים כגון אנמיה (חסר בתאי דם אדומים), טרומבוציטופניה (חסר בטרומבוציטים), קרישיות יתר ונטייה לדימום. בנוסף, ההמטולוג מטפל במחלות המטולוגיות ממאירות כגון לוקמיה, לימפומה ומיאלומה נפוצה. במסגרת הפורום ניתן לדון במשמעותם של בדיקות הקשורות למערכת הדם (כגון ספירת דם), בדרכי האבחון של מחלות ההמטולוגיות (כגון: בדיקת מח עצם, PETCT) וכן בדרכי טיפול למצבים המטולוגים שפירים וממאירים במבוגרים. .
25536 הודעות
24380 תשובות מומחה

מנהל פורום המטולוגיה

כהמשך לשאלתי הקודמת פה- בקצרה- אני בת 29 סובלת שנתיים וחצי מפריחה לא מוסברת. במסגרת הברור הועלה- גמא גלובולין 21.2 ערך עליון 18. ובנוסף עשיתי גם ביופסיה- תשובת הביופסיה- skin left arm' psoriasiform dematitis. pas stain is negative for fugi. alcian blue does not show mucin depsits. cd3 show minimal . exocytosis cd4 cd8-2 ' cd7 not decreased' cd30- cd68 scattered histiocytes' k167- 10% זן. התשובה לבדיקת ביופסיה שקיבלתי. ונשלחתי לבצע את הבדיקות- facs ובדיקת tcr האם חוששים לממאירות? האם זה קשור לזה שיש לה בלוטות לימפה בצוואר שגדלות וקטנות לסרוגין. ועייפות תמידית שלי. אני חוששת. אודה מאד מאד למענה!

לקריאה נוספת והעמקה

על פניו אין בתשובה עדות למחלה המטולוגית ברורה. כדאי להתייעץ עם רופא העור כדי להבין מה הכיוון.

היי קיבלתי תוצאות של בדיקת דם שאינם ברורות לי שם הבדיקה IMMUNOFIXATION תוצאה אוליגוקלון מה זה בעצם תוצאה אוליגוקלון? ניסיתי לקרוא אבל התשובות ברשת קצת מלחיצות אותי.. האם זה חשד למחלה ממאירה? שאר התוצאות מופיעות מטה ויש לציין כי כולן בטווח הנורמה ותקינות, תודה מראש לתשובתך תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקה ALBUMIN (BY EP) תוצאה 59.4 % תקין תוצאה לעומת טווח הנורמה 55.8 סמן - ערך תקין 59.4 66.1 שם הבדיקה GLOBULIN ALPHA-1 תוצאה 4.2 % תקין תוצאה לעומת טווח הנורמה 2.9 סמן - ערך תקין 4.2 4.9 שם הבדיקה GLOBULIN ALPHA-2 תוצאה 10.4 % תוצאה לעומת טווח הנורמה 7.1 סמן - ערך תקין 10.4 11.8 שם הבדיקה GLOBULIN BETA-1 תוצאה 5.8 % תוצאה לעומת טווח הנורמה 4.7 סמן - ערך תקין 5.8 7.2 שם הבדיקה GLOBULIN BETA-2 תוצאה 4.1 % תוצאה לעומת טווח הנורמה 3.2 סמן - ערך תקין 4.1 6.5 שם הבדיקה GLOBULIN GAMA תוצאה 16.1 % תוצאה לעומת טווח הנורמה 11.1 סמן - ערך תקין 16.1 18.8

לקריאה נוספת והעמקה

כאשר יש חשד למחלה המטולוגית גידולית הממצא הוא מונוקלון. ממצא של אוליגקלון אינה מעיד על גידול המטולוגי.

קודם כל תודה רבה על המענה! השאלה היא האם הממצא הזה אוליגוקלון בבדיקה הספציפית הזו מעיד על המצאות מחלה כלשהי בגוף? האם זה ממצא שמצריך בדיקות נוספות?

מבחינה המטולוגית ממצא של אוליגוקלון לא דורש המשך בירור. יש להראות לרופא ששלח חבדיקה.

שלום תקופה שבה יש לי כאבי מפרקים . ביצעתי בדיקות דם מקיפות .למעט סטרפטוקוק שטופל באנטיביוטיקה , ויטמין D בערך 35 ,וויטמין B12 בערך נמוך גבולי , נראתה תוצאה של 21.5 בגמא גלובולין . מצרף את שאר הבדיקות החוזרות(אותם ערכים חזרו שוב , בדיקות חוזרות בוצעו לאחר שבועיים שלושה ) מה דעתך עלי לעשות ?

לקריאה נוספת והעמקה

לא ניתן לראות קבצים.

מנסה לצרף שוב וכותב את הערכים ) . פרוטאין טוטאל : 7.2 LDH 309 albumin (by EP) 53.2 glubolin alfpha -1 3.2 glubolin alpha-2 9.2 glubolin beta-1 6.1 glubolin beta -2 6.7 glubolin gama 21.6

הבדיקה לא תקינה במידה וצויין כי נמצא מקטע מונוקלונלי. ואז מבוצעת גם בדיקת אימונופקסציה. בנתונים שהצגת זה לא מוזכר.

09/01/2019 | 01:42 | מאת: אני

שלום. אני בת 29. סובלת מזה שנתיים וחצי מפריחה לא מוסברת . במהלך הברור האחרון שנעשה.. נמצא בבדיקות דם. גמא גלובלין גבוה. 20.2 (ערך עליון 18). לאחרונה הייתי במרפאת עור קיבלתי תשובה של הביופסיה מהעור. ונכתב שם cd30 cd68 scattered histiocytes ki67 10% . זה חלק מהדברים שנכתבו. השאלה שלי. למה שלחו אותי לבדיקת tcr. וגם לבדיקת facs מיון תאים.? קצת מלחיץ אותי. אמרו לי לעשות בדיקת א"ס של בלוטות הלימפה בצוואר בית שחי ומפשעות. אני מודאגת. כן ב 4 חודשים האחרונים יש לי בלוטות מוגדלות בצוואר. שגדלות וקטנות... ועייפות תמידית. אבל לא הסבירו לי למה הבדיקות הללו. אודה מאד למענה.

לקריאה נוספת והעמקה

קשה לדעת במה מדובר בלי לראות את תשובת הביופסיה

09/01/2019 | 21:57 | מאת: אני

מלוא תשובת הביופסיה- skin left arm' psoriasiform dematitis. pas stain is negative for fugi. alcian blue does not show mucin depsits. cd3 show minimal . exocytosis cd4 cd8-2 ' cd7 not decreased' cd30- cd68 scattered histiocytes' k167- 10% זן. התשובה לבדיקת ביופסיה שקיבלתי. ונשלחתי לבצע את הבדיקות- facs ובדיקת tcr האם חוששים לממאירות? האם זה קשור לזה שיש לה בלוטות לימפה בצוואר שגדלות וקטנות לסרוגין אני חוששת. אודה מאד מאד למענה!

08/01/2019 | 15:27 | מאת: משה

שלום ד״ר בבדיקת דם יש לי כדוריות לבנות בין 2.8 ל- 3.5 בעבר פניתי להמטולוג והוא אמר לי שאצל תימנים זה בסדר. יש לציין כי אצל ההורים והאחים שלי אין בעיה כזאת. כמו כן לפני כ-13 שנה גם אצלי זה היה בתוך הטווח התקין. מבקש לדעת מה צריך לעשות במקרה הזה

מבחינה המטולוגית חשוב לדעת מה הערך של הכדוריות הלבנות מסוג נויטרופילים. רמת נויטרופילים מעט נמוכה שכיחה בתימנים ולרב לא זה לא מסוכן.

08/01/2019 | 11:07 | מאת: אריאלה

שלום וברכה, בספירת דם שגרתית בשבוע 22 להריון קיבלתי את התוצאות הבאות: RBC: 3.48 HGB: 11.1 HCT: 31.5% WBC: 10.23 MCHC: 35.2 RDW-SD: 48.5 RDW-CV: 14.1 Neutrophils: 7.36 Indirect Coombs: negative Direct Coombs (IgG', IgM, IgA, C3c, C3d): negative בקשתי indirect coombs עקב דימום קטן. שאר הממצאים בטווח. למעט אנמיה קלה ברקע, לא יגוע על שום מחלה. לא לוקחת תרופות משום סוג. האם יש משמעות לערך החריג של MCHC? מעולם (גם שנים אחורה) לא הייתה לי בו חריגה. תודה רבה!

לקריאה נוספת והעמקה

אנמיה קלה היא ממצא שכיח בהריון. כאדאי לבדוק את מחסני הברזל כולל פריטין. לערך ה MCHC אין משמעות של ממש בפני עצמו.

10/01/2019 | 10:35 | מאת: ארילה

תודה רבה!

08/01/2019 | 03:02 | מאת: גיא

בן 60 , DVT בשוק מזה חודשיים ולוקח קסרלטו 20 יתכן רק לעוד חודש. בזמן האחרון התחילו דימומים אקראיים מהחניכיים במקומות לא קבועים כפעמיים שלש ביום ונפסקים לבד עד כשעה. זה לא מסיבי אבל נראה על השיניים וברוק. 1) האם זה מעיד על עודף בנוגד הקרישה שיכול לסכן אותי בדימומים תוך גופיים? 2) האם יש דרך לעצור את דימום מהחניכיים הזה? 3) במסגרת הבירור, אמור לעבור גם בדיקת קולונוסקופיה איך מפסיקים הכדור הזה לפני הבדיקה ואיך חוזרים אליו אחרי הבדיקה?

לקריאה נוספת והעמקה

טיפול בקסרלטו מדללי את הדם ומגביר נטייה לדמם. ניתן להתייעץ עם רופא השיניים לגבי מצב החניכיים. לגבי הפסקת טיפול לפני קולונוסקופיה-תלוי בסוג הקולונוסקופיה, עם או בלי ביופסיה, משך הזמן מאז הקריש ותפקודי הכליות. לכן לא ניתן להמליץ בלי להכיר את המקרה לעומק. ממליצה לפנות להמטולוג/רופא מטפל.

10/01/2019 | 17:25 | מאת: גיא

לגבי איך מפסיקים/מתחיל קסרלטו: הקריש נוצר לראשונה מלפני חודשיים וחצי, תפקודי כליות תקין, בקולונקופיה וגסטרוסקופיה אם מתגלה ממצא חשוד ייקחו ביופסיה. לגבי הדימום בחניכיים, לפני תחילת השימוש לא היו דימומים עכשיו יש, האם צריך לעשות בדיקות נוספות ליתר קרישיות? האם יש שיטות להפסקת הדימום? למרוח או לגרגר משהו?

לרב לא מקובל להפסיק קסרלטו בטווח של שלושה חודשים מהקריש. חגבי דימום מחניכיים-מומלץ לפנות לרוםא השיניים וציין שמקבלים מדללי דם.

07/01/2019 | 14:14 | מאת: יעל

בחור בן 20 שעבר מחלת הנשיקה באופן קשה לפני כ 3 חודשים וחצי . כרגע מרגיש טוב , הטחול 13.8 (היה כ 21 בשיא) מתי אמור לחזור לגודלו המקורי אם בכלל , והאם יש מגבלה כלשהי בגודל כזה (שאר הבדיקות תקינות) תודה

לקריאה נוספת והעמקה

טחול של 13.8 סמ הוא כמעט תקין ולא מהווה בעיה (תקין 13 סמ).

יש לי מונו .בגלל בלטות לימפה מוגדלות שלחו לאולטראסאונד מפשעה והתוצאות: צבר קשריות לימפה היפואיקאיות שרובן ללא סינוס שומני.מודגמת זרימת דם מוגברת בכל שטח הקשריות הנ"ל.ניתן לזהות קשריות לימפה גדולות של כ-4.2*1.5ס"מ ושל 2.8*1.8 ס"מ.כמו כן יש לציין צורה תגובתית עם הדיות מוגברת של שומן סביב הקשריות לימפה הנ"ל.במפשעה ימין בצילומים שהועברו לפענוח לא נמצאו קשריות לימפה חשודות או מוגדלות. מומלץ המשך בירור עם אבחנה ציטולוגית. א. מה המשמעות? האם זה מדאיג? ב. האם צריך לפנות למומחה כירורג או מומחה אחר? ג. רופאת משפחה שלחה לביופסיה של רקמות רכות.זה נכון?

לקריאה נוספת והעמקה

קשה לענות דרך המחשב בלי להכיר את כל ההיסטוריה הרפואית לבדוק. בעיקרון, במידה ויש בלוטות גדולות במפשעה, מקובל לבצע ביופסיה כדי לשלול תהליך גידולי. מבחינה המטולוגית ההמלצה לרב היא ביופסיה ניתוחית ולא ביופסית מחט.

06/01/2019 | 15:57 | מאת: מיכאל

שלום רב, בן 83 , עקב פרפור פרוזדורים כרוני מקבל כבר שנים רבות קלקסן. בשנים האחרונות יש אירועים של דימומים בקיבה ואני נאלץ בכל פעם להפסיק את הקלקסן עד שהדימום ייפסק. ניסיתי לעבור למדללי דם אחרים (קסרלטו) אך גם אז היה לי אירוע של דימום. אציין שבקולונסקופיה לא מצאו כיב שיכול להסביר את הדימום. מה הפתרון? הטם יש מדללי דם עם פחות סיכון לדימום?

לקריאה נוספת והעמקה

ממליצה לפנות שוב לגסטרולוג על מנת לאתר את מקור הדימום ולברר אם ניתן לטפל בו. ניתן לשקול מדללי דם אחרים כמו אלקוויס, אותו ניתן לפעמים לקחת במינון נמוך, אך זו החלטה שכדאי לקבל בתיאום עם קרדיולוג.

06/01/2019 | 14:59 | מאת: האם יש קשר בין אנמיה למחזור?

אני אנמית ואני לא אוהבת את הכדורי ברזל ולא לוקחת אותם. אני קצת סובלת מכל התופעות שיש לאנמיה אבל אני עדיין מסוגלת לתפקד.. קיבלתי החודש כבר מחזור ובדרך כלל המחזור שלי בין 3-4 ימים ואני עם תחבושת עם רמת ספיגה גבוהה. החודש הזה התחיל עם מחזור קצר כרגיל, ואז אחרי שבוע הגיע לי עוד מחזור שנמשך כבר מעל שבוע וחצי ולא עוצר, אך אני עם תחבושות של רמת ספיגה יותר נמוכה. זה נורמאלי? אני בת 14

לקריאה נוספת והעמקה

במידה ויש דימום ממושך שגורם לאנמיה ממליצה לפנות לרופא נשים. כמו כן במידה והאנמעה וחסר הברזל משמעותיים, ניתן לקבל ברזל בעירוי.

06/01/2019 | 10:31 | מאת: שייקה

שלום ד"ר ראשית כל תודה על המענה . בן 44 , בריא בדר"כ עושה ספורט רכיבת אופניים כ 60 ק"מ בשבוע עשיתי בדיקות דם לפני 3 חודשים שהיו תקינות לחלוטין . בחודש וחצי האחרונים חוויתי מס אפיזודות של הזעת לילה מוגברת אם לדייק 4 פעמים ובשבועיים האחרונים החלו כאבי בטן , יציאות מרובות מהרגיל , צרבות , כאבי שרירים ללא חום ,ללא ירידה במשקל. פניתי לרופאת המשפחה שאמרה שהיא מוטרדת מהזעות הלילה וכדאי שנעשה בירור ללימפוומה ומהאזנה שלה לבטן לי התרשמה שמדובר יותר בוירוס בטן . בבדיקה לא נמושו בלוטות לימפה בכל התחנות פרט למפשעה שלא נבדקה . נשלחתי לבדיקות דם , שתן ותרבית שתן והפניה להמטולוג : ספירת דם , שקיעת דם,LDH ,הפטיטיס , שתן ותרבית שתן ,HIV, PSA, תבחין נשיפה להליקובבטר- כל הבדיקות תקינות מלבד כולסטרול וטרגליצרידים שמשום מה הרימו ראש מהבדיקה האחרונה מלפני 3 חודשיםו ALT מוגבר מעט 54. מאז הביקור אצל הרופאה - עבר שבוע חלפו כאבי הבטן, כאבי השרירים, היציאות חזרו למצב הרגיל שלהם וסהכ אני מרגיש מצויין פרט לצרבות שנשארו .אין לי חום, אין ירידה במשקל להפך עליתי במשקל,לא מרגיש חולה עייפות או חוסר אנרגיה . קבעתי תור להמטולוג אבל התור ארוך . האם מהצגת הנתונים היבשה כפי שהיא יש משהו שיכול עדיין לעורר חשד ללימפומה פרט ל 4 אפיזודות של הזעות לילה בחודש וחצי האחרונים ? האם ה ALT המוגבר יכול להיות קשור לעליה בערכי העולסטרול והטרגליצרידים ? ...בעבר היה לי כבד שומני מעט תזונה ודיאטה פתרו את העניין בעבר סבלתי מגסטריטיס בקיבה והתחושות של הצרבת מוכרות לי , אני אפנה גם לגסטרו . המון תודה

לקריאה נוספת והעמקה

הממצאים שתיארת לא ספציפיים ואינם מעידים בהכרח על לימפומה. בשחב זה ממליצה להמשיך מעקב אצל רופא המשפחה.

שלום , יש לנו ילדה בת 2 שסה"כ עירנית ובריאה, אבל מזה חודש החום עולה בערב ויורד בבוקר מצ"ב תוצאות החריגות בבדיקות הדם , כל השאר בסדר... RBC - 3.63 HEMOGLOBIN - 8.7 HEMATOCRIT - 27.8 MCHC - 31.3 PLATELETS - 500 NEUTROPHILS - 50.9 EOSINOPHILS - 0.07 מלווה בחום שעולה ויורד מזה חודש. מה לדעתך יכולה להיות הסיבה ?

אין עוסקתברפואת ילדים. יש לפנות לרופא הילדים בהקדם.

06/01/2019 | 08:20 | מאת: סיגלית

בעלי חולה בנ״ל, עדיין ללא סימפטומים קליניים וללא טיפול למרות שערכי ה igm עולים בהתמדה. בעלי מקבל מזה שנים רבות מאוד אספירין 75 מ״ג למניעה. האספירין ניתן לו בתקופה בה חולקה התרופה הזו כמעט לכולם. יש לו לחץ דם גבוה שמטופל בכדורים, אין לו שומנים בדם, סוכר מעט מעל הנורמה (136), כולסטרון תקין, אבל בגלל לחץ הדם והעובדה שאביו נפטר משבץ מוחין מקבל גם סטטינים (סימבקור 10 מ״ג). בחודשים האחרונים סבל מדימומים קלים מנחיר ימני , כשהדבר נמשך הלך לרופא א.א.ג. שביצע צריבה. הדימום כמעט פסק אבל הופיע שוב מידי פעם. בעלי החליט על דעת עצמו להפסיק עם האספירין ומאז אין דימום. ושאלתי לאור כל הנתונים לעיל האם זה נכון להפסיק את האספירין לחלוטין?

לקריאה נוספת והעמקה

לגבי החלטה על הפסקת אספירין, נשמע הגיוני, אך יש להתייעץ עם הרופא שרשם את האספירין-רופא משפחה או קרדיולוג.

בעיקרון גם מחלתך ההמטולוגית יכולה להסביר נטייה לדמם ויש לעדכן את ההמטולוג המטפל.

07/01/2019 | 13:37 | מאת: סיגלית

תודה על תשובתך, שאלה נוספת ברשותך, במחלת WM, יש נטיה לעליה בצמיגות הדם, האם לאספירין יש השפעה על הצמיגות? ואם כן אולי לא כדאי להפסיק? (ברור שאשאל את הרופא המטפל, אבל יש לנו ביקורת רק עוד חודש) תודה.

צמיגות הדם בהקשר של WM אינה קשורה לאספירין. אספירין מגביר נטייה לדימום.

05/01/2019 | 07:17 | מאת: מירה

היי בת 35, ההמטוקריט 52 המוגלובין 17. jak 2 נמצא חיובי בדם ובמח העצם. לא מקבלת טיפול ואני חוששת מארועים מוחיים.יכולה ליטול אספרין על דעת עצמי? האם יזיק?

לקריאה נוספת והעמקה

הטיפול המקובל בפולצטמיה וורה בגילך (במידה ולא היה קריש דם בעבר) הוא אספרין והקזות דם. מטרת הטיפול היא להפחית סיכון לקרישי דם. לא ברור מדוע אינך מקבלת טיפול זה. ממליצה לפנות להמטולוג בהקדם ולהתחיל טיפול.

05/01/2019 | 03:17 | מאת: עיסא

אשתי בת 31 בהיריון שבוע 17.1 ושוקלת 87. מוגדרת כאישה עם הריון בסיכון מקבלת מינון של קליקסאן 80mg, יש לה factor 5, טרומביפוליה, יש לנו שני בנים , בהריון הראשון היה היפרדות שליה בחודש 3 להיריונה, אז קיבלה קליקסאן 40 הלידה הייתה רגילה והבן נולד בריא, גם בהריון השני קיבלה קליקסאן 40, היה לה לידה מקודמת רגילה בשבוע 34 הבן נולד בריא האם המינון של 80mg מתאים לה או יותר מדי, אני שואל בגלל שכל רופא אחר שפגשנו התפלא ממימון כה גבוהה

לקריאה נוספת והעמקה

במרבית המקרים מינון קלקסאן בהריון הוא 40 מ"ג. ממליצה לפנות לרופא שהמליץ על המינון הגבוה ולהבין ממנו מה היו השיקולים.

שלום, שמי יותם בן 20, יש לי חוסר בפקטור 7, ברמה בינונית. ברצוני לדעת האם מותר לי לעשות קעקוע או שמא יכולות להיות לזה השלכות בריאותיות. תודה יותם

לקריאה נוספת והעמקה

התשובה תלויה במידת החסר וההיסטוריה של דימומים כך שקשה לענות.

04/01/2019 | 04:50 | מאת: אילת

לבתי בת ה 22 הסובלת מעייפות קשה ונשירת שיער מזה זמן לא מועט, יצאו התוצאות הבאות בבדיקות הדם: Fe 35. Ferritin104 ו B12- 246. בנוסף יצא כי הנויטרופילים שלה הינם ברמה של 7.72, לויקוציטים 12 Urea ברמה 4. ראשית מה כדאי לעשות עם רמת הברזל הנמוכה, ושנית, האם יש לכך קשר עם שאר התוצאות החורגות מהנורמה, אשר ציינתי לעיל. שלישית, לאיזה רופא מומחה לפנות- המטולוג, גסטרואנטרולוג, או מי? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

המדד החשוב להערכה של מאגרי הברזל הוא פריטין וכאן תקין. כך שאין חסר ברזל. הנתונים שהצגת אינם מעידים על בעיה המטולוגית.

שלום , אני בת 70 . תוצאות בדיקות הקרישיות שלי הן : פקטור 8 - 187 WWF Von Willebrand Facrtor - 183 פיברינוגן - 500 הוסבר לי שאני בסיכון גבוה לטרומבוזות. אני מטופלת בפלווקס 75 כבר 5 חודשים (שמטרתו למנוע קרישי דם חדשים). שאלתי היא - האם יש טיפול כלשהו בקרישי הדם הקיימים כבר , שיכול להקטין את הסיכון שלי לטרומבוזות ? תודה רבה על העזרה יפה

לקריאה נוספת והעמקה

הבדיקות שציינת לא מעידות בהכרח על קרישי דם ובפני עצמן אינן מהוות אינדקציה לטיפול כלשהו. לא ברור הרקע הרפואי והסיבה להתחלת הטיפול בפלביקס כך שקשה לענות.

תודה רבה על התשובה המהירה . את הפלווקס אני לוקחת לאחר שביצעתי MRI ראש , שהדגים "מספר מוקדים בלתי ספציפיים בחומר הלבן – אבחנה מבדלת עיקרית שינויים אסכמיים עקב מיקרואנגופתיה" . בהמלצת נוירולוגית שעברה על התוצאה הנ"ל . שוב תודה מראש , יפה

03/01/2019 | 19:01 | מאת: Eses

ערב טוב, עשיתי לאחרונה בדיקות מעבדה ויצאה Eosinophils 11.2 השאלה מה זה אומר?

לקריאה נוספת והעמקה

יש להסתכל על הערך האבסולוטי של האיאוזינופילים ולא על האחוזים.

03/01/2019 | 14:06 | מאת: אנונימי

שלום רב אני בת 34 אחרי 3 לידות בניתוח קיסרי.ברקע הומוזיגוטית לפקטור2..מאז פברואר 2017 אני עם התקן תוך רחמי לא הורמונלי...לידה אחרונה הייתה באוקטובר 2016. ב 8.12.2018 התחיל אצלי דימום לא כבד...לא כמו שרגילה לו בדרך כלל למרות שהמחזור סדיר.ועד עכשיו אני עם הפרשות דמיות..קיבלתי טיפול אנטיפיוטי למשך שבועיים והיום הצטרכה הרופאה להוציא את ההתקן ובקשה ממני לקחת תרופה בשם הקסאקברון 500 מ"ג במיניון של 2 *2 ביום.. האם אני יכולה לקחת תרופה זו שמטרתי לעלות את הקרישיות למרות שברקע אני הומוזיגוטית לפקטור2??ואם זה מסוכן אז מה אני יכולה לקחת במקום כדי להפסיק את הדימום?? תודה רבה ואשמח לתשובתכם יום טוב

לקריאה נוספת והעמקה

קשה לענות על השאלה בלי לדעת אם סבלת מאירועים של קרישי דם בעבר.

03/01/2019 | 19:47 | מאת: אנונימי

לא...אני רק קיבלתי קלקסן בהריון..אבל דודים מצד אמא היה להם עבר של דום לב..

03/01/2019 | 11:03 | מאת: עליזה

במספר בדיקות אולטרסאונד בחודשים האחרונים נצפו קשריות לימפה 1.5 ס"מ במראה סונוגרפי תקין. עם זרימת דם תקינה. האם זה מחייב ברור נוסף? ברצוני לציין שאני מאובחנת בדלקת פרקים פסוריאטית (ללא פסוריאזיס) ומטופלת במתוטרקסט (שעוזר חלקית) תודה

לקריאה נוספת והעמקה

מבחינה המטולוגית, לרב בלוטות של 1.5 ס"מ אינן דורשות בירור נוסף.

03/01/2019 | 09:40 | מאת: דנה

אני צריכה לקחת אנטיביוטיקה והיא לא תשפיע עלי אם אקח ברזל , אז אם היום הפסקתי כדורי ברזל , מחר יהיה תקין לקחת אנטיביוטיקה ?כלומר הכדור ברזל שלקחתי לפני יומיים לא יפריע לפעולה של האנטיביוטיקה ? תוך כמה זמן כדור הברזל נעלם מהגוף ?

לקריאה נוספת והעמקה

אפשר לקחת אנטיביוטיקה במקביל לנטילת ברזל.

02/01/2019 | 19:58 | מאת: YOS

יש לי דלקת מפרקים מה אומר בבקשה GLOBULIN GAMA 19.6% ????? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

מבחינה המטולוגית לממצא זה אין משמעות אך יש לוודא שבבדיקת האלקטרופורזה של חלבונים לא נמצא מקטע מטנוקלונלי. ממליצה להראות את התשובה המלאה לרופא המטפל ששלח אותך לבדיקה.

03/01/2019 | 19:16 | מאת: YOS

תודה רבה ד"ר גוטווין! באמת הראה לו האם במקרה את מתכוונת ל globulin alpha 1 2 beta וכו ? דווקא שם ב"ה התוצאה תקינה

02/01/2019 | 12:46 | מאת: נילי

שלום, אני בהריון שבוע 35, כבר מתחילת ההריון יש לי ירידה בטסיות, כאשר בשבוע 9 עמדו על 91 אלף. מאז אני במעקב כל שלושה שבועות והטסיות נעות בין 60 ל 70 אלף. (הספירה האחרונה עמדה על 70 אלף בשבוע 34). אני לא יודעת מה המצב של הטסיות שלי בדרך כלל, כי לא עשיתי מעולם בדיקות דם, חוץ מבדיקה אחת שהייתה בבית חולים באותה שנה, שם שהיתי עקב הפלה נדחית, ושם הטסיות היו בנורמא, 150 אלף. לציין שגם בתחילת ההריון ההוא, בשבוע 7, הייתה לי ספירת טסיות של 90 אלף, שעלו כאמור לאחר ההפלה, ל 150 אלף. השאלה היא, האם במצב של 70 אלף, יש לקחת תרופה? האם התרופה תשפיע על העובר? האם מניתוח מצבי (והיותו יציב יחסית עד עכשיו) עולה תמונה של ירידה בטסיות עקב ההריון או של itp? האם יש סיכון ללידה טבעית ברמת טסיות של 60 אלף ו 70 אלף? האם יש מאכלים שמעלים הטסיות? מאכלים העשירים ב b 12 למשל?

לקריאה נוספת והעמקה

במידה וטסיות עד 70 אלף, ויתר הבדיקות תקינות, קרוב לוודאי מדובר ברידה משנית להריון ואין צורך בטיפול מיוחד. במידה ופחות מ70 אלף הסיבות יכולותלהיות אחרות, לדוגמא טרומבוציטופניה אימונית. אז יש צורך במעקב צמוד יותר. בדרך כלל לא נותנים טיפול אם טסיות מעל 50 אלף. ובכל מקרה תהייה בעיה לקבל אפידורל.

06/01/2019 | 14:22 | מאת: נילי

תודה רבה על המענה!! התייעצות קטנה נוספת : האם יש מקום לטיפול תרופתי פרנדזון במקרה של 70 אלף או 60 אלף כהכנה לקראת הלידה? האם לטיפול יש תופעות ולכן ההמטלוג לא ממהר לתת?

לפרדניזון יש תופעות לוואי ויכול להגביר סיבוכי הריון ולכן לא נותנים חרב בערכים אילו של טסיות.

13/01/2019 | 22:28 | מאת: נילי

תודה על התשובה!! מבדיקה אחרונה בשבוע 34, רמת הטסיות עמדה על 68. ההמטלוג כן רשם לי פרנדזדון, אך גם העיר שאפשר לעבור את הלידה ללא התערבות בטסיות מעל 50 אלף. אך בגלל שאני לא רוצה להיות מנועה מקבלת אפידורל, אז אפשר לקבל תרופה. שאלתי היא מה הן התופעות וסיבוכי ההריון שאזכרת? אולי עדיף להתכונן ללידה טבעית וזה הוא? המינון שניתן לי הוא 20 מ"ג 3 פעמים ביום.. אני עדיין מפחדת לקחת את התרופה.. משום מה ההמטלוג הסביר לי שאלו שיקולים שלי ושאחליט מה אני רוצה. ולא הבנתי כל כך. אשמח מאד לעזרה בנושא!!!

13/01/2019 | 22:42 | מאת: נילי

תיקון קטן לתגובה האחרונה: רמת הטביות עמדה על 68 אלף בשבוע 36

01/01/2019 | 23:07 | מאת: רועי

שלום, עשינו את הבדיקה כחודשיים וחצי לאחר לידה שקטה בשבוע 27 לאחר שדופק העוברית נפסק. תוצאות: Protein C - 68% Protein S - 71% נודה לחוות דעתך

לקריאה נוספת והעמקה

במידה והערכים בטווח התקין של במעבדה-הם תקינים.

01/01/2019 | 21:20 | מאת: שיר

שלום רב,אני בת 40 אמא ל 2 ,מעשנת. לפני 5 חודשים בערך הבחנתי בצווארי ב 2 בלוטות לימפה מוגדלות. חודש לפני שהבחנתי בנפיחות הנל ועד היום יש חוסר תאבון וירידה משמעותית במשקל(9 קג) ,הרגשת בחילות ולעיתים הקאות בוקר וזיעת לילה חמורה .(התחיל לפני 6-7 חודשים). בדיקות הדם מראות שיש מדדים קצת גבוהים בכדוריות דם לבנות . עברתי בדיקות מקיפות: ct צוואר,ct בטן וct ריאות,יצא תקין.(ה ct נערך לפני שהבלוטות לימפה הוגדלו). לאף רופא אין תשובה להסביר לי מהי הסיבה לכל התופעות האלה ואומרים לי לחזור לביקורת לאחר מספר חודשים אם במידה ואין שיפור. כמו כן גם בבדיקת פרופיל הורמנלי הבדיקה יצאה תקינה ואולטרסאונד צווארי. שאלתי היא כזאת: מה יכול להיות הגורם לתופעות האלה ? עם איזה עוד רופאים אני צריכה להתייעץ? הייתי אצל אף אוזן גרון והמטולוג . אני חסרת מנוחה ומתוסכלת כי לא עולים על הבעיה וכמובן החוסר תיאבון מחליש אותי והזעת לילה שלא נותנת לי לישון באופן רצוף. אשמח לתשובה בהקדם. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

הייתי גם אצל אנדוקרינולוג וגם הוא לא הבחן בעיה כלשהי. כמו כן יש הסטוריה משפחתית של סרטן במשפחה.

מבחינה המטולוגית חשוב להבין אם יש בלוטות לימפה מוגדלות משמעותית. את זה ניתן לדעת בבדיקה ידנית על ידי הרופא המטפל או בהדמיה כמו סונר או CT. במידה והבלוטות מוגדלות משמעותית יש לבצע ביופסיה.

לפי האולטרסאונד הם בגודל תקין אבל פיזית רואים אותם בבירור בצוואר. איך זה יכול להיות שבבדיקה אומרים תקין אבל פיזית יש הגדלה ועוד תופעות שפירטתי?

אפשר בבקשה לקבל תשובה? מה זא אומרת הגדלה משמעותית של הבלוטות? ומה מעיד הזעות לילה וחוסר תאבון(ירידה במשקל כתוצאה מזה) וכדוריות דם לבנות שגבוהות מהנורמל? הרופאים לא שוללים את המחלה כי הם לא אומרים כלום,רק שולחים אותי מרופא לרופא🙏

לרב מדובר בבלוטות שמעל 2 ס"מ. הזעות לילה וחוסר תאבון הם תמינים בלתי ספצפיים שמאפיינים בין היתר גם מחלות המטולוגיות.

האולטרא סאונד לרב מדוייק יותר.

אפשר לקבל טיפול במבטרה בלי כריתת טחול ואם כן איך מקבלים אישור לדבר כזה? הבנתי שבארץ אין אפשרות לטיפול הזה ללא כריתת טחול. האפ טיפול בדפסון יכול להועיל לפני ניסיונך ? תודה רבה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

לגבי מבטרה-לעיתים ניתן לקבל דרך ועדת חריגים, אופציה נוספת היא דרך ביטוח פרטי אם יש. הטיפול בדפסון הוא אחת האופציות לטיפול בITP - למרות שאינה היעילה ביותר. חלק מהמטופלים יגיבו, אך לרב מקובל לנסות טיפולים אחרים לפני שפונים לדפסון.

01/01/2019 | 08:02 | מאת: מושיקו

בוקר טוב. אשתי בת 57 ביום חמישי שעבר התעלפה ובמיון לא מצאו כלום רק אנמיה קלה. המוגלובין 11.2 כדוריות אדומות - 4.2 , אתמול היא חזרה על הבדיקות והתוצאות ממש ירדו משמעותיתץ המוגלובין - 10.1 וכדוריות - 3.7 המטוקריט 30.9 , יש לויקוציטים 25 . מה זה ומה צריך לעשות? דחוף בבקשה

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר באנמיה-עדיין לא משמעותית. לא כל כך ברור לי מה מספר הלויקוציטים.יש צורך בבירור הסיבה לאנמיה ובמעקב אחר ערכי ההמוגלובין. בשלב הראשון כדאי להבדק על ידי רופא המשפחה ולבדוק את מחסני הברזל וויטמינים. במידה ואין הסבר-ניתן לפנות לבירור המטולוגי.

31/12/2018 | 20:21 | מאת: מיכל

שלום רב, בבדיקת ct הודגם טחולון בקוטר עד 1.5 סמ. הטחול בממדים ומרקם תקינים. אשמח מאוד לדעת במה המדובר תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר בממצא שגרתי של טחול קטן ואין לכך השלכות רפואיות.

31/12/2018 | 18:30 | מאת: שי

ממה נגרמת טרמבוציטופניה?? ומה תסמיניה?

לטרומבוציטופניה סיבות רבות ושונות וקצרה היריעה מלפרט אותן. כאשר הטסיות נמוכות מאד יכולה להיות נטייה מוגברת לדימות.

היי עשיתי בדיקות דם לקרישיות יתר ובדיקות גנטיות לפני חודש וחצי, התוצאות טרם הגיעו . התקשרתי למעבדה אמרו לי שפקטור 2 תקין ופקטור 5 עדיין בעבודה. אני בתחילת היריון בשבוע 5, השאלה אם להיות רגועה כי פקטור 2 תקין או שפקטור 5 גם יכולה להוות בעיה? וכמה זמן יקח עוד לתוצאות?

לקריאה נוספת והעמקה

קשה לענות בלי להכיר את הסיבה לכך שבוצעו הבדיקות. במרבית המקרים גם כשיש מוטציה בפקטור 5 אין צורך בשינוי הטיפול במהלך הריון, אך לעיתים תהייה המלצה למתן מדללי דם במהלך ההריון או במשכב הלידה.

31/12/2018 | 09:35 | מאת: שבי

בס"ד לדר אודית גוטווין בוקר טוב. עשיתי בדיקת קולונוסקופיה לפני כחודש, גילו 2 פוליפים באחד קבלתי תוצאה פתולוגית: "יש לציין תסנין ניכר של תאי פלסמה ריאקטיביים בסטרומה של הפוליפ (צביעה פוליטיפית עם שרשראות קלות קפא ולמבדה" רופא המשפחה שלי לא ידע להסביר לי מה המשמעות. אודה לך על המעה מה המשעות של התוצאה ? אשמח באם אוכל לקבל את המענה למייל האישי שלי שציינתי מקודם. שוב תודה תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אין אפשרות לענות למייל אישי

01/01/2019 | 13:30 | מאת: שבי

בס"ד אוקי. אז תענו בפורום . באם ניתן לקבל תיזכור שיש מענה מהרופא. תודה

מבחינה המטולוגית, כאשר תאי הפלסמה פוליטיפים, להבדיל ממונוטיפים, לא מדובר בגידול של תאי פלסמה.

רציתי לבקש לדעת, האם לגברים עם מיעוט \ חוסר זרע - בטיפולי שימור פוריות יש מניעה מלעשות שימוש בקומדין עד כמה שידוע לרופא שלי - לנשים בטיפולי פוריות מפסיקים קומדין - האם ייתכן שגם לגברים בטיפולי פוריות - צריך להחליף תרופה

לקריאה נוספת והעמקה

ניתן לשמר זרע גם עם טיפול בקומדין.

30/12/2018 | 11:25 | מאת: חיה

אני בת 39 בהריון האחרון מספר 8 שהיה לפני כשלוש שנים הסתבר שיש לי את נוגדן האנטי אי. היות ובלידה ראשונה קיבלתי מנות דם הרופאה חושבת שאז קיבלתי את הנוגדן. שאר הלידות היו בחו"ל וגם מעקב ההריון ולא אמרו לי אף פעם על הנוגדן. הייתי רוצה מאוד הריון נוסף. האם אני יכולה לסמוך על כך ששבעה הריונות היו תקינים עם הנוגדן שכך יהיה שוב. שאצלי הנוגדן הוא ברמה נמוכה ולא יהיה סיכון?

לקריאה נוספת והעמקה

קיים סיכוו מסויים בכל הריון ולכן תזדזקקי למעקב.

תודה רבה. רוצה רק לברר עוד פרט עשיתי לא מזמן בדיקת כייל כשאני לא בהריון. ואני כותבת כאן מה כתבו לי כייל-1:4 משמעות קלינית- לנוגדן יש משמעות קלינית לגבי h.t.r ולגבי h.d.n. רוצה לשאול אם כמות הכייל נמוכה האם זה יכול להצביע שכך יהיה גם בהריון?

שלום ד"ר גוטויין ההמוגלובין שלי תקין, וכך גם הפריטין ( בבדיקה קודמת שנעשתה לי) מבקשת לדעת על מה מצביעות החריגות הללו, האם יש בהן להסביר את החולשה והעייפות הרבות שלי. ואלו בדיקות, אם בכלל, עלי לעשות. היו לי אירועי דימומים לפני חודש, הקאה דמית יחידה, שתן דמי במשך שלושה ימים, טופלתי באנטיביוטיקה נגד החיידקים, ודם מסיבי בצואה שנמשך כמה ימים. תודה

הקובץ לא עלה משום מה לכאן. הנה הוא בקישור. תודה. http://www.interload.co.il/upload/6725845.jpg

29/12/2018 | 09:40 | מאת: פמלה

שלום.מזה 3 חודשים סובלת כאבים שמחמירים מיום ליום וגושים קשים וכואבים בבלוטות בצוואר, בית השחי, בחזה, מתחת ללסת, צידי הפנים )אזניים) יש לציין שלא היו לי דלקת ולא חום בכל התקופה הזו רק הכאב שמחיר מיום ליום והגושים שאני גיליתי בבדיקת עצמית בעקבות הכאב..רושמת לכם גם תסמינים נוספים מהם סובלת : חוסר תיאבון . הרגשה שמשהו תקוע לי בגרון וממש באמת לא מסוגלת לבלוע המון דברים לכם אני כמעט ולא אוכלת . ירדתי 9 קילו בחצי השנה האחרונה ללא דיאטה..מזיעה בלילות המון גם כשקר!, אני בת 51 ועשו לי ממםוגרפיה בחודש 3/2018 שיצאה תקינה לכן לא הייתי חשיבות לכאבי תופת בבית השחי ובשדיים שרק לגעת זה כואב מאד מאד.. ניסיתי את כל התרופות נגד כאבים (תרופות חזקות כמו טרג'ין למשל שאני מקבלת קבוע ממרפאת הכאב כבר 5 שנחם.. עקב ניתוחים ובעיןת בעמוד השדרה ..עקב כאב כרוני שאינו קשור לבלוטןת הללו) ..שכאמור 3 חודשים מאז הבחנתי בעאבים שמחמירחם ובגושים שגדלים..)וגם נגד דלקות נרוסין) ושום דבר לא עוזר להקל על הכאבים. ולפני כמה ימים במוסך לכל האמור חשאר הכאבים התחיל לי כאב קשה ושורל וחזק מאד מאד ד בכל שטח הקרקפת בראש.. יש לי גם צרידות שאינה חולפת כבר שנתיים . אני מעשנת כבדה. אודה לכם על תשובתכם.תודה

לקריאה נוספת והעמקה

ראה תשובה בשאלה הקודמת.

29/12/2018 | 09:33 | מאת: פמלה

שלום.מזה 3 חודשים סובלת כאבים שמחמירים מיום ליום וגושים קשים וכואבים בבלוטות בצוואר, בית השחי, בחזה, מתחת ללסת, צידי הפנים )אזניים) יש לציין שלא היו לי דלקת ולא חום בכל התקופה הזו רק הכאב שמחיר מיום ליום והגושים שאני גיליתי בבדיקת עצמית בעקבות הכאב..רושמת לכם גם תסמינים נוספים מהם סובלת : חוסר תיאבון . הרגשה שמשהו תקוע לי בגרון וממש באמת לא מסוגלת לבלוע המון דברים לכם אני כמעט ולא אוכלת . ירדתי 9 קילו בחצי השנה האחרונה ללא דיאטה..מזיעה בלילות המון גם כשקר!, אני בת 51 ועשו לי ממםוגרפיה בחודש 3/2018 שיצאה תקינה לכן לא הייתי חשיבות לכאבי תופת בבית השחי ובשדיים שרק לגעת זה כואב מאד מאד.. ניסיתי את כל התרופות נגד כאבים (תרופות חזקות כמו טרג'ין למשל שאני מקבלת קבוע ממרפאת הכאב כבר 5 שנחם.. עקב ניתוחים ובעיןת בעמוד השדרה ..עקב כאב כרוני שאינו קשור לבלוטןת הללו) ..שכאמור 3 חודשים מאז הבחנתי בעאבים שמחמירחם ובגושים שגדלים..)וגם נגד דלקות (הרוסים) ושום דבר לא עוזר להקל על הכאבים. ולפני כמה ימים במוסך לכל האמור חשאר הכאבים התחיל לי כאב קשה ושורל וחזק מאד מאד ד בכל שטח הקרקפת בראש.. יש לי גם צרידות שאינה חולפת כבר שנתיים . אני מעשנת כבדה. אודה לכם על תשובתכם.תודה

לקריאה נוספת והעמקה

מהזווית ההמטולוגית כדאי בשלב ראשון להבדק על ידי הרופא המטפל שימשש את בלוטות הלימפה ויעריך אם מוגדלות. במידה ויש חשד לבלוטות לימפה מוגדלות הצעד הבא הוא ביצוע הדמיה כמו סונר או ct ובמידה והבלוטות גדולות באופן משמעותי יש לקחת ביופסיה.

28/12/2018 | 18:22 | מאת: שי

שלום, אני בת 25, ( לא בהריון ולא הייתי בהריון) יש לי כאבים מאוד חזקים בשדיים כמו לחץ (לא דקירות) זה קורה בשניהם בצורה שווה ולדעתי זה קורה שטיפה קר לי כי גם בנוסף יש לי באצבעות בכפות רגליים הרגשה של קרח שהן קופאות ממש ואני לא יכולה להזיז אותם.. רק עד שאני מתחממת קצת זה מפסיק אבל ברגליים זה נמשך לאורך זמן יותר מאשר בחזה. עשיתי בדיקת דם וה ESR שלי גבוה . הערכים עד 11 ויש לי 22. כמו כן אני אנמית , 10.8 ברזל כרגע אבל מה שמדאיג אותי זה הכאבים החזקים האלו.. אולי משהו בכלי דם? גם הC REACTIVE PROTEIN אצלי גבוה מעל הערכים.. אף פעם לא היו לי כאבים כאלו. אשמח לעזרה!

לקריאה נוספת והעמקה

קרוב לוודאי שהכאבים קשורים לבעיה המטולוגית. במידה ויש חשד לחסר ברזל יש לבדוק רמת פריטין-מחסני הברזל. במידה ונמוך רצוי לקחת טיפול בברזל.

27/12/2018 | 17:43 | מאת: נועה

Pt sec 14.6, inr 1.22 ,apttr 1.25. האם אוכל לגשת לניתוח שבוע הבא? יש לציין שביצעתי בדיקות אלו לפני כשנה, הערכים היו דומים . האם יש סיבה לדאגה? לחוצה מאד

לקריאה נוספת והעמקה

לי זה נראה תקין.

חולה cml מקבל גליבק. כאבים בקרסול כאשר בוצעה ביופסיה בקלקנאוס אך התוצאות לא מספקות ורוצים ביופסיה פתוחה. האם יתכן שזה אחת מתופעות הלוואי של הגליבק,או התפתחות לרעה של ה cml

לקריאה נוספת והעמקה

גליבק יכול לגרום לכאבי פרקים, שרירים ועצמות. בדרך כלל מדובר בכאבים במספר מפרקים. לא ברור מה הממצא בקלקנאוס ומדוע דרושה ביופסיה וכן קשה לדעת אם יש קשר. ממליצה להגיע עם האינפורמציה מהאורטופד להמטולוג שיוכל להעריך את הנתונים בצורה מדוייקת.

שלום שלשום הערצתי במרפסת ביתי בנחלת החדש בראשל צ וגירדתי חזק בשל גירוד שחשתי ביד מעל הבוהן.למחרת הופיע ע ג היד מעל הבוהן כתם אדום די גדול ובעת מגע באתם חשתי כאב. מה משמעות התופעה ומה את ממליצה שאעשה לפנות לרופאת המשפחה שלי ?? חשוב לי להדגיש שהיום היום הדני מהעקיצה הכתם האדום קטן לרבע מגודלו אתמול בבוקר והכאב כמעט נעלם. ממתין לתשובתך המלומדת. מידע נוסף אני סובל מסכרת 2 מאוזנת נוטל ג יאנואט 2 כדורים ביום

לקריאה נוספת והעמקה

לא נראה כי המקרה קשור לתחום ההמטולוגיה. לבירור ניתן לפנות לרופא המשפחה.

היי בעקבות נשירת שיער תקופה ארוכה עם נשירת עור בגבות לאחר תקופה עם גירוד בבדיקות דם יצא שהנטרופילים נמוכים מידי, הלימפוציטים גבוהים מידי, אאוזינופילים גבוהים מידי, וכלוריד נמוך.. רופאת משפחה אמרה הכל בסדר.. האם ללכת להתייעות עם רופאת המטולוגיה ?

לקריאה נוספת והעמקה

קשה לענות בלי לראות את המספרים. יש לבדוק את הערכים האבסולוטים ולא האחוזים.

26/12/2018 | 12:59 | מאת: שירה

שלום ד"ר אודית, קודם כל תודה רבה על הפורום והמאמץ. אני בת 31, עם ITP ו MS מזה חמש שנים - נוטלת סטירואידים בממוצע של פעמיים בשנה כשיש המון דימום מהפה בעיקר, זה הפך להיות הסימן עבורי. מבחינת הטרשת המצב בסדר גמור יחסית. כל פעם שאני נוטלת סטירואידים אני מתחילה עם מינון 60 מ"ג למשך שבוע ואז יורדת 10 מ"ג אחרי כל שבוע עד שזה מתאפס (משהו כמו חודשיים). הפעם הזאתי, התעוררתי שישי האחרון עם כמויות דם בפה, עשיתי בדיקה ישירות יצא לי ערך טסיות של 17,000. התחלתי ליטול סטירואידים ישירות (60 מ"ג) והיום זה היום החמישי ואני עדין על 60, אולם להפתעתי וזה משהו שלא קרה לי בעבר, ירד לי מלא דם מהפה גם היום, כשבעצם ציפיתי לפי ניסיון העבר שדווקא אהיה עם ערכים הקרובים ל 100,000 עם מינון פרדניזון גבוה כזה שעכשיו אני עליו. מה אפשר לעשות עכשיו? יש הרגשה של חוסר אונים כיוון שהפרדניזןו היה המציל שלי במצבים האלה, ופתאום זה נראה כשזה הפסיק לעבוד, גם במינונים גבוהים (אעיר כי כשאני יורדת למתחת ל 50 מ"ג אני תמיד מרגישה שהערכים חוזרים לירידה אבל לא עד כדי דימומים). אשמח להמלצה ולדעת אם אתם מודעים למצבים כאלה ומה אפשר לעשות מעבר למה שאני כבר עושה, הרי הטיפול בסטירואידים כשלעצמו מהווה אסון שלם עבורי, ועכשיו אף זה לא עובד.

לקריאה נוספת והעמקה

סטרואידים אינו הטיפול המומלץ כאשר יש itp עם התלקחויות רבות.יש אופציות נוספות לטיפול דוגמאת מבטרה, כריתת טחול ועוד.. ממליצה להתייעץ עם ההמטולוג המטפל לגבי הטיפול שרלוונטי עבורך.

אפשר לקבל טיפול במבטרה בלי כריתת טחול ואם כן איך מקבלים אישור לדבר כזה? הבנתי שבארץ אין אפשרות לטיפול הזה ללא כריתת טחול. האפ טיפול בדפסון יכול להועיל לפני ניסיונך ? תודה רבה מראש

בעלי חלה בלימפומה מופשטת כבר שנתיים נקי בפט סיטי האחרון רשום מספר טחולונים שהדומיננטי בינהם 8 סמ האם יש סיבה לדאגה והאם זה יכול להיות משהו סרטני??

טחולולון הוא כמו טחול ואינו מעיד על תהליך גידולי.

25/12/2018 | 07:27 | מאת: קרן

רציתי לדעת מה המשמעות של חריגה במדד זה. אני יודעת שבמצב תקין הוא אמור להיות אפס. מדד זה היה בבדיקות גבוה כאשר היה לאחותי המוליזה המוליטית קשה מאד. עבגה הרבה טיפולים שלא עזרו אך ברגע שהוציאו לה את הטחול וההמוליזה הפסיקה המדד התאפס. כ-10 ימים לאחר הניתוח המדד שוב הראה חריגה - 0.64 NUCLETED RBC.ABs במשך כיומיים ולאחר מכן שוב התאפס . ושוב לאחר כשבוע המדד שוב מראה חריגה 0.54. אשמח לדעת על מה זה יכול להעיד

לקריאה נוספת והעמקה

התוצאה אינה משמעותית בפני עצמה וחשוב ההקשר של של ספירת הדם ומדדים שונים הקשורים להמוליזה. קרוב לוודאי שאם יתר הבדיקות השתפרו- לממצא אין משמעות של ממש.

24/12/2018 | 20:31 | מאת: נאווה

שלום ד"ר, אני בת 32.5, בריאה בד"כ. כבר תקופה ארוכה (כמעט שנה) שיש לי ערכים נמוכים של נויטרופילים. כיום אני לא סובלת משום דלקת/ זיהום/ כאב/ מחלה (לא שידוע לי לפחות). הייתה אולי רק קצת עייפות נקודתית במועד ביצוע הבדיקה. אני נוטלת סימבלטה 30 מ"ג בגלל נימולים שהיו לי בגוף בשנה האחרונה. כמו כן, בשנה האחרונה הייתה לי דלקת קשה בגידי ההמסטרינג, אך כיום היא די נעלמה. לפעמים הגידים מציקים קצת (אחרי שאני מותחת יותר מידי), אבל זה ממש לא נורא. בשנה האחרונה סבלתי גם משרירים תפוסים וכואבים בכל הגוף וקצת דלקות פרקים (הכל עבר לחלוטין לפני כ-4-5 חודשים). עד לפני שנה הייתי בריאה לחלוטין, וגם כיום אני בריאה. משום מה כל התסמינים חלפו, ורק רמת הנויטרופילים ממשיכה לרדת. מה יכולה להיות הסיבה? מה כדאי לבדוק? האם הערכים הנמוכים נחשבים נמוכים באופן חריג, או שזו נחשבת רק סטייה קלה? מצ"ב ספירת דם עדכנית. תודה רבה!! נאווה

לקריאה נוספת והעמקה

אין באפשרותי לראות קבצים וקשה לענות בלי לדעת את מספר הנויטרופילים.

30/01/2019 | 15:06 | מאת: נאווה

תודה ד''ר, אני מעתיקה נתונים נבחרים מספירת הדם: WBC 3.5 RBC 4.18 נויטרופילים #0.92, 26.5% לימפוציטים #2.07, 59.7% אאוזינופילים #0.21, 6.1% באזופילים #0.05, 1.4% מונוציטים #0.22, 6.3% RDW 11.4% Platelets 227 MPV 10.1 המטוקריט 39.1

23/12/2018 | 20:33 | מאת: דנה

בת 44 לאחרונה 9 פעמים נטלתי אנטיביוטיקהבשל דלקת ריאות ב8 חודשים. נשלחתי לבדיקות ורובן תקינות. בדיקת אימונוגלובולין lgg2 יצאה מעט גבוה 733.3 מה זה אומר? קראתי קצת באינטרנט ושם כתוב שזה יכול להעיד על ממאירות??? והאם יש צורך בבדיקות כל שהם? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

הבדיקה שציינת אינה קשורה לתחום ההמטולוגיה.

23/12/2018 | 12:35 | מאת: אלישבע

בעלי לוקח הידראה והתמונה בנושא הפוריות לא ברורה לנו לחלוטין, האם בכלל ניתן להכנס להריון או שחובה לקחת מניעה. הבעייתיות בפוריות היא רק תופעת לוואי נדירה או שהיא תוצאה מידית?

לקריאה נוספת והעמקה

הטיפול בהידראה פוגע בזרע ובביצית ולכן כניסה להריון כאשר האם או האב נוטלים הידראה כרוכה בסיכון לסיבוכי הריון ונזק לעובר. לכן יש להפסיק את הטיפול בהידראה זמו מה לפני הכניסה להריון ולקחת טיפול חלופי עד חידוש ההידראה. במידה ויש תוכנית להריון רצוי לתכנן זאת מראש בצורה מסודרת עם ההמטולוג המטפל.

23/12/2018 | 11:03 | מאת: שמעון

שאלה נקבע לי מינון תרופתי alorill 300 mg מה המלצתכם? האם ליטול בפעם אחת כדור 300 מ"ג או 3 פעמים ביום 100 מ"ג כל אחד ( בוקר , צהריים, ערב ) ?

לקריאה נוספת והעמקה

לא ברור מדוע אתה נוטל אלוריל. בהמטולוגיה הטיפול ניתן לפני טיפול כימותרפי ואז נוטלים כמות של 300 מ"ג ,פעם אחת ביום.