פורום המטולוגיה

בפורום "המטולוגיה" נענה על שאלות הנוגעות למחלות של מערכת הדם. ההמטולוגיה עוסקת בתאי הדם ובאיברים בהם תאי הדם מיוצרים. תחום ההמטולוגיה הוא מגוון וכולל מצבים שכיחים ושפירים כגון אנמיה (חסר בתאי דם אדומים), טרומבוציטופניה (חסר בטרומבוציטים), קרישיות יתר ונטייה לדימום. בנוסף, ההמטולוג מטפל במחלות המטולוגיות ממאירות כגון לוקמיה, לימפומה ומיאלומה נפוצה. במסגרת הפורום ניתן לדון במשמעותם של בדיקות הקשורות למערכת הדם (כגון ספירת דם), בדרכי האבחון של מחלות ההמטולוגיות (כגון: בדיקת מח עצם, PETCT) וכן בדרכי טיפול למצבים המטולוגים שפירים וממאירים במבוגרים. .
25386 הודעות
24232 תשובות מומחה

מנהל פורום המטולוגיה

24/01/2019 | 09:27 | מאת: מילי999

אמי בת 74, אובחנה עם MDS לפני חודשיים, סובלת מאנמיה קשה כבר מספר שנים. בבדיקת מח עצם לפני חודשיים: שיורה אדומה: שינויים דיסארריטרופואיטיים שורה לבנה: ריבוי קל של פרומילאו ובלסטים, יתר הבשלה דיספלסטית מגאקריוציטים: לרב קטנים ללא סגמנטציה בבדיקה עכשיו: שיורה אדומה: שינויים דיסארריטרופואיטיים ומגלובלטסיק שירה לבנה: עשירה מאד בערך 15% הבשלה בלסטית והבשלה דיספלסטית מגאקריוציטים: רבים לרב קטנים ובשלים. היא מקבלת עירוי דם אחת לשבועיים, ההמוגלובין אחת לשבועיים מגיע ל7. נאמר לנו שהמצב לא טוב, שזו לא לוקימיה, עדיין, אבל צריך להתחיל טיפול בוידאזה. אמרו שזה סיכון גבוה ללוקימיה. מה זה אומר? היא גם ככה מאד חלשה ומתניידת בקושי עם הליכון, האם יש טעם לקבל טיפול בוידאזה שעלול לגרום לה להרגיש רע יותר? המחלה יכולה לא להתפתח ללוקימיה בזכות הוידאזה? אם לא תקבל וידאזה - מה יקרה, היא תצטרך עירויים תכופים יותר? היא חשופה במיוחד לזיהומים בגלל השורה הלבנה? תודה רבה!

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר בתסמונת מיאלודיספלסטית בסיכון גבוה שגורמת לאנמיה ועלולה בעתיד להתפתח ללויקמיה. הוכח שהטיפול בוידזה עוזר בחלק מהמקרים (אך לא בכולם) , גם בהפחתה של צריכת דם וגם במניעה של התקדמות ללויקמיה. לגבי נטייה לזיהומים, תלוי במספר הנויטרופלים. בדרך כלל הנטייה מוגברת אם מספר הנויטרופילים הוא פחות מ500.

תודה! יש איזושהי סטטיסטיקה על התפתחות ללוקימיה - תוך כמה זמן זה עלול לקרות? התפתחות של 15 אחוז בלסטים בחודשיים זה לא מהיר?

24/01/2019 | 08:47 | מאת: קים54

שלום, היו לי 2 הריונות כימיים בעברי ואנו מעוניינים להיכנס להריון תקין סוף סוף. הרופא שלח אותי לבדיקות קרישיות ויצאה תוצאה אחת חריגה: Protein C-Activity = 74 זוהי תוצאה נמוכה מכיוון שהערכים התקינים הם 76-151 מה אומרת התוצאה הנמוכה? האם זה ישפיע על ההריון הבא? תודה רבה

מדובר בתוצאה גבולית וסביר שלא מסבירה נטייה להפלות.

שלום, בני בן שנתיים- בספירות דם שונות עלה מספר פעמים חשד לנשאות לתלסמיה ממספר רופאים. אני ובעלי ביצענו בדיקת דם ספציפית לגילוי נשאות תלסמיה מאחר ורופאת הילדים אמרה שמדובר בעניין גנטי בלבד,אעפ"י שספירות הדם שלנו נראו תקינות- בבדיקה יצא שאיננו נשאים. ביצענו את הבדיקה גם לילד יצא שנראה שגם הוא לא נשא- המוגלובין f קטן מחצי והמוגלובין a2 ערך של 2.7 רופאת הילדים שלחה להמטולוג את התוצאות והוא כתב שיש חשד לנשאות לתלסמיה מסוג אלפא וזאת ניתן לגלות רק בבדיקה גנטית. רופאת הילדים טענה שהתהליך שעלינו לפנות ליעוץ גנטי והוא יתן את הבדיקה מסורבל ואינו נחוץ. אני מאוד מודאגת מ2 סיבות- האחת שנאמר לנו שזה יכול לעבור רק בתורשה וגם לי וגם לבעלי נמצא שאיננו נשאים. האם כך? שנית האם בדיקה לעומק של נשאות לתסמיה אלפא היא אכן אינה הכרחית או שמומלץ לבצעה?

לקריאה נוספת והעמקה

בדיקת המוגלובין a2 בודקת טלסמיה בטא ולא אלפא. אבחנה של טלסמיה אלפא נעשית בבדיקה גנטית שמבוצעת במספר בתי חולים בארץ. במקרים רבים אין צורך להגיע לאבחנה של טלסמיה - בעיקר אם מדובר בטלסמיה מיינור, כיוון שהמצב אינו כרוך בסימפטומים ואין צורך בטיפול.

והאם זה בהכרח תורשתי? כי לי ולבעלי ככל הנראה אין ולילד יש חשד

שלום רב. אני כבר ברוך השם 7 חודשים לאחר כימוטרפיה G-CHOP, ומאז, אחת לחודשיים אני מקבלת גזייבה (נוגדן ביולוגי-לתחזוקה) למשך שנתיים. השאלה שלי היא האם מותר לי לטבול במקוה טהרה לנשים? או שיש חשש שאולי תהיה ירידה בספירת דם בגלל הגזייבה (למרות שמאז הכימוטרפיה האחרונה הספירות בסדר גמור) .או שעדיף לטבול ביום שמחליפים את המים במקווה, ואבקש להיות ראשונה(שזה מה שעשיתי עד עכשיו) שזה דבר שמאוד מאוד מקשה עלי.... כי אני מעדיפה לטבול בזמן שאני יכולה...

לקריאה נוספת והעמקה

קשה לי להגדיר את הסיכון לזיהום במי המקווה. ניתן להגיד שקיים סיכון מוגבר לזיהומים תחת הטיפול בגזייבה ביחס לאדם בריא, גם אם מספר הנויטרופילים תקין.

22/01/2019 | 20:58 | מאת: אני

אני בת 29. כחלק מברור לפריחה לא מוסברת נתבקשתי לעשות בדיקת pcr לשלילת לימפומה של העור. בבדיקה נכתב- pcr amplification of tcr gamma and beta gene rearangements. conclusion:polyclonal profile of t cell population. מה זה אומר? האם זה יכול להיות קשור ללימפומה של העור? יש עניין גם לעשות בדיקת facs ? (אני סובלת מפריחה שהיא על שטח של 70 אחוז מהגוף. ..ועדיין לא ידוע) אודה למענה!

לקריאה נוספת והעמקה

התוצאה אינה מתאימה ללימפומה כיוון שהתוצאה היא פוליקלונלית. לעיתים מקובל לעשות בדיקת facs בנוסף. לציין כי מטרת הבדיקות היא לוודא שהלימפומה בעור אינה מתבטאת גם בדם.

שלום, ידידה שלי כבת 83, אובחנה כחולת מאילומה נפוצה. מזה זמן שאיננה אוכלת ואיננה שותה ומצבה מידרדר. אני מחפשת רופא פרטי מומחה למחלה. קשה לי לשבת בצד ולראות אותה דועכת. תודה הללי.

מומלץ לקבל טיפול במיאלומה נפוצה במכון המטולוגי המשוייך לבית חולים.

שלום ד"ר נמצא לי בדם קולד אגלוטנין חיובי מה זה ? מה המשמעויות ? כמו כן אחוז אליקוציטים נמוך 12.9 אחוז. צה המשמעויות ? סיבות ? דרכי טיפול ?

לקריאה נוספת והעמקה

Cold agglutinin הוא נוגדן כנגד כדוריות הדם האדומות המתבטא בעיקר בקור ולעיתים גורם לירידה בהמוגלובין. לגבי הלויקוציטים לא ברור לי על איזה ערך מדובר ובכל מקרה יש להסתכל על המספר האבסולוטי ולא על האחוזים.

הטיפול במצב של cold agglutinin. ניתן במידה ויש תסמינים כמו אנמיה או רגישות לקור. יש לברר אם יש גורם נוסף הקשור להתפתחות הנוגדן כמו זיהום, מחלה דלקתית או מחלה במח העצם. הטיפול כולל המנעות מקור ולעיתים נדרש טיפול נוסף כמו סטרואידים, נוגדן בשם מבטרה ועוד...

שלום ד"ר נמצא לי בדם גלוטונין חיובי כמו כן אחוז הלקוציטים נמוך 12.9 אחוז מה המשמעויות ? איזה בדיקות נוספות צריך לעשות ? מה הטיפול ?

21/01/2019 | 15:00 | מאת: יעל

שלום רב, עקב שיער דליל ברצוני לעשות טיפול prp האם יש בעיה לבעלי תסמונת apla ? ללא אירועים בעבר של הפלות או בעיות קרישה, מקבלת פלקווניל ללא אספירין. להבנתי יש בעיה עם נוגדני קרישה ולא עם התסמונת עצמה (על מנת לבצע prp) , האם פלקווניל נחשב נוגד קרישה? אשמח למענה המון המון תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

איני מכירה את הטיפול אך באופן עקרוניתסמונת APLA גורמת לנטייה מוגברת לקרישי דם. יש סיכון מוגבר במצבים של חוסר ניידות, סביב ניתוחים גדולים ובהריון. פלקווניל אינו מדלל דם.

20/01/2019 | 14:56 | מאת: גיא

האם תוך כדי הטיפול בקסרלטו20 אפשר לעשות בדיקת דם של: PROTEIN C ACTIVITY PROTEIN S ANTIGEN והם יהיו רלוונטיות?

לקריאה נוספת והעמקה

התשובה היא לא. במידה וחשוב לעשות את הבדיקות נהוג לעבור לתקוםה מסויימת לטיפול בקלקסאן.

שלום אני לאחר מספר הפלות חוזרות דופק שמפסיק בשבוע 8 יש לי מוטציה וקרשיות שכנראה לא חמורה כך אומרים השאלה שלי האם קרישיות כזו מצדיקה לקיחת קלקסן והריון יכל להגיע עד הסוף? או שהבעיה היא בביציות בכל הבדיקות הריון הכל תקין ונקלטת טבעית

לקריאה נוספת והעמקה

לא ציינת באיזה סוג של קרישיות מדובר.

20/01/2019 | 01:27 | מאת: אלון

שלום, בן 70, אובחנתי עם PV לאחר שנשללה ממאירות בביופסיה. חיובי ל-JAK2. לא סובל משום סימפטומים. לפני מס' שנים CABG*5. מטופל חצי שנה ב-HYDREA (ביחד עם אספירין שלוקח כבר מאז הניתוח). שום דבר מעבר לזה, גם לא הקזות דם. כרגע בבדיקות דם HB 16 MCV 103. HCT 44. בבדיקה קודמת שלושה חודשים קודם לכן 17, 102, 50 בהתאמה. על פניו נראה ששום דבר לא זז אבל הרופא המליץ להמשיך עם HYDREA. האם לא הגיע הזמן לשקול טיפול אחר ?

לקריאה נוספת והעמקה

הטיפול בהידראה מומלץ ומטרתו להוריד את רמת ההמוגלובין וההמטוקריט וכך להפחית את הסיכון לקרישי דם. ערך המטרה הוא המטוקריט פחות מ45 ונראה שהגעת אליו. כך שכדאי להמשיך בטיפול זה תוך מעקב מסודר אצל המטולוג.

19/01/2019 | 18:30 | מאת: יוני

אני מטופל בקומודין, לאחרונה בדיקת אי.אן. אר עלתה בצורה דרסטית, (למרות שהרגלי האכילה לא השתנו). א. מה יכולה תוצאה גבוהה של אי.אן.אר לגרום. ב.האם יתכן ששתית אלכוהל תגרום לעליה (אפילו חדה) בתוצאות Iאי.אן.אר?. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

INR מוגבר מצביע על נטייה מוגברת לדימום. גם שתיית אלכוהול, בדומה לשינוי בתזונה, יכולה להשפיע על איזון ערכי הINR בזמן נטילת קומדין.

שלום . לפני כשבועיים היתה לי צרבת שממנה זה נמשך לכאבי בטן ,הייתי אצל רופא משפחה והוא נתן לי אניביוטיקה וטען שלכול הנראה הצרבת גרמה לדלקת .כמה ימים לאחר מכן התחלתי לגרד ללא סיבה וללא פריחה ובנוסף העיניים שלי צהובות ,ניגשתי לבית החולים עשו לי בדיקות דם ואמרו לי שהבילירובין שלי הוא 3.5 וזה גבוהה אשפזו אותי עשיתי בדיקת mri הכול תקין כבד, כיס המרה, טחול.בבדיקת גסטרוסקופיה וקולונוסקופיה הכול תקין למעט גסטריטיס מאוד קל ולכול הנראה פיטריה בגרון. השאלות שלי הם. 1. איזה עוד גורמים יכולים לגרום לגרד הלא פוסק ולצהוב בעיניים. 2.עד כמה חמורה הבעיה שלי . הערות . אני תושב חו"ל ,וחולה hdhs נוטל פעמיים ביום 10 מיליגרם רטלין. היום שבוע לאחר האשפוז הבלירובין שלי עומד על 7 ,ומסיבה שאינה ברורה אני לא נכנס לשירותים למתן צואה רק למתן שתן שכבר יותר משבועיים בצבע כתום צהוב. תודה מראש לעונים .

לקריאה נוספת והעמקה

השאלה אינה בתחום ההמטולוגיה, יש לפנות לגסטרואנטרולוג מומחה למחלות כבד.

שלום ד״ר, בני אמור לעבור ניתוח אורולוגי בגיל 9 חודשים-שנה לכמה תיקונים ביניהם היפוספדיאס קל וברית מילה. אני הומוזיגוטית לפקטור 2, מה שמחייב שהוא הטרוזיגוט. הופניתי לבירור המטולוגי אולם איזה בירור נעשה בגיל הזה ואלו צעדים ננקטים בניתוח? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

איני עוסקת ברפואת ילדים, ממליצה לפנות לרופא הילדים.

18/01/2019 | 17:20 | מאת: רוני

שלום רב, בשנתיים האחרונות עלייה בערכי RBC: מ 5.5 ל 5.88 ערכי המוגלובין ו-Hematocrit די קבועים. תוצאות בדיקת: Janus Kinase 2-JAK2-mut "לא זוהתה המוטציהV617F " 1. האם המצב המתואר שולל בעייה המטולוגית ? ואם לא, מה יכול להיות ? 2. מה יכול להסביר עלייה בערכי ה RBC ? לא מעשן 15 שנים אחרונות, תפקודי ריאות תקינים, למעט בעיית רפלוקס (גסטרו) 3. בדיקות נוספות שמומלץ לי לעבור ? תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

הערכים המשמעותיים הם ההמטוקריט וההמוגלובין ולא RBC. כך שקשה לענות.

הי, מבקשת לדעת אם ניתן לקחת אליקוויס עם אנטיביוטיקה- זינט ורוליד תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

ניתן לשלב תרופות אילו.

17/01/2019 | 21:08 | מאת: אורית

האם יש הקרנות פחות מחודש במשך יום יום?

לקריאה נוספת והעמקה

תוכנית להקרנות נקבעת על ידי אונקולוג מומוחה לקרינה לפי סוג הגידול, מיקומו ומטרת הטיפול.

17/01/2019 | 15:04 | מאת: יערה

שלום וברכה! אני בת 39 היריון ראשון יש לי פקטור 5 ליידן הטרוזיגוט - ללא תסמיני עבר או סיפור משפחתי בזמנו הלכתי ליעוץ המטלוג ואמר לי לקחת קלקסן במשכב לידה וכן אפשרי משבוע 30 הגעתי לשבוע 30 ואני מתלבטת אם לקחת או לא מהי המלצתך? תודה!!

לקריאה נוספת והעמקה

אין תשובה ברורה וקשה לענות בלי להכיר לעומק, אך על פניו במקרים דומים ניתן לטפל במשכב הלידה או לא לטפל בכלל.

אני נשאית של פקטור ליידן 5 (ופוטרמבין) ומקבלת קלקסן בכל מהלך ההריון +משכב הלידה. מנסיון- ארוע מוחי עקב כריש קטן בהריון שעבר במוח.. וכן עיקוב בגדילה בעוברים. בחודשים האחרונים לפני הלידה מאוד חשוב לקבל קלקסן כדי למנוע חלילה עיקוב בגדילה או ארוע אחר חליה! זה לא מזיק אבל איל לך מושג ממה זה יכול להציל!!

שלום, אני בת 25 עוד מעט. עשיתי בדיקות דם ובבדיקת לימפוציטים יש ערך גבוה - 48.8 ובבדיקת נויטרופילים יש ערך נמוך - 39.4. כתוב שבמקרים נדירים זה עלול להעיד על סרטן.. אני צריכה לדאוג?

לקריאה נוספת והעמקה

יש להסתכל על המספר האבסולוטי של הלימפוצטים ולא על האחוזים. הסיבה השכיחה לעליה בלימפוציטים היא זיהום למרות שבמקרים פחות שכיחים יכול להעיד גם על תהליך גידולי.

16/01/2019 | 20:28 | מאת: לימפוציטים נמוכים

עשיתי במיון בדיקות דם היה לי 28 אחוז לימפוציטים מתוך 45 לאחר יומיים בבדיקות מעבדה זה ירד ל 17% האם אני אמורה לדאוג אני סובלת מכאבי שרירים וראש ויש חום 37.6 מי מה יכול להיות הסיבה לכך ואיך להעלות אותם עם יש דרך

לקריאה נוספת והעמקה

יש להסתכל על המספר האבסולוטי של הלימפוצטים ולא על האחוזים. עליה בלימפוציטים יכולה לקרות בזמן מחלה וירלית ויש לראות שזה מסתדר אחרי שמבריאים מהוירוס.

16/01/2019 | 18:21 | מאת: אני

שלום דר', הייתי רוצה לדעת האם גמופתיה מולונוקונלית ו - mgus זה אותו דבר? ואשמח להסבר קצר תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

גמופתיה מונוקלונלית היא שם כללי להפרשה של חלבון מונוקלונלי, חד שבטי. MGUS הוא המצב בו ההפרשה מתונה ואינה מעידה על מחלה פעילה.

16/01/2019 | 14:18 | מאת: דוד

לפני כשנה התגלה שיש לי פוליציטמיה, מטופל בהידראה, אני סובל מהזעת יתר בלילה ממש רטוב מזיעה, האם יש משהו שיעזור להפחית את ההזעה, אם אקח את הכדור בערב ולא בבוקר זה יכול לעזור, האם חייבים לקחת את הכדור בבוקר, תודה

לקריאה נוספת והעמקה

קרוב לוודאי שאין קשר לכדור אבל אין בעיה לקחת בערב, כדאי לנסות.

16/01/2019 | 10:56 | מאת: רונדה

שלום, בתרבית שתן התגלה: Str. agalactiae gr B אני לא בהריון, קבלתי אנטיביוטיקה. מבקשת לשאול : איך נדבקים והאם זה יכול להדביק את בני הבית? תודה ובריאות

לקריאה נוספת והעמקה

השאלה אינה בתחום ההמטולוגיה.

16/01/2019 | 10:42 | מאת: דינה

שלום, עשיתי בדיקות דם והם יצאו תקינות למעט לימפוציטים גבוהים. מציינת שאני עייפה בצורה לא רגילה כבר מעל ל5 חודשים ובימים האחרונים התחיל לי גרד ללא פריחה בגוף. אני בת 27 לא נוטלת תרופות. להלן התוצאות, האם יש סיבה לרוץ לרופא? תודה כימיה בדם Glucose (B) - 97 Urea (B) - 25 Creatinine (B) - 0.62 eGFR - 124.0 ml/min/1.73m² K+ Potassium (B) - 5 Na- Sodium (B) - 140 המטולוגיה- ספירת דם - מכשיר WBC-Leucocytes - 5.5 RBC-Red Blood Cells - 5.4 Hemoglobin - 14 Hematocrit - 43.8 MCV-Mean Cell Volume - 81 MCH-Mean Cell Hemoglobin - 25.9 MCHC-M.Cell Hb cont. - 32 RDW-Red Cell Distri.Width - 12.6 Platelets - 270 MPV-Mean Platelet Volume - 10.2 Neutrophils % - 41.7 Lymphocytes % - 47.5 Monocytes % - 8.6 Eosinophils % - 2 המטולוגיה- ספירת דם - מכשיר Basophils % - 0.2 Neutrophils # - 2.28 Lymphocytes # - 2.6 Monocytes # - 0.47 Eosinophils # - 0.11 Basophils # - 0.01

לקריאה נוספת והעמקה

בדיקת הדם תקינה כיוון שכמות הלימפוצטים האבסולוטית תקינה.

15/01/2019 | 17:24 | מאת: שלומית גולן

לפני 4 ימים עשיתי זריקת קורטיזון בכתף(דלקת כרונית). הבנתי שהקורטיזון מחליש את מערכת החיסון. הייתי רוצה לדעת למשך כמה זמן הוא מחליש אותה?

לקריאה נוספת והעמקה

השאלה אינה בתחום ההמטולוגיה

15/01/2019 | 16:37 | מאת: מרינה

תוצאות Mono abs0.3 Mono % 5.2

לקריאה נוספת והעמקה

הממצא שהצגת נראה לי תקין

15/01/2019 | 16:30 | מאת: מרינה

אשמח לתשובה האם הבדיקות תקינות עשיתי ספירת דם

לקריאה נוספת והעמקה

אין באפשרותי לראות קבצים.

15/01/2019 | 15:49 | מאת: שרה

רציתי לדעת משמעות של PLT = 497 ו - PCT=.51%. שאר התוצאות בגבול נורמה.בוצעו בדיקות דם, בשאלת גדילה..אינה עולה במשקל כצפוי..בת 3 שוקלת 11 ק"ג, ברקע vsd שלא נסגר, ירדה באופן חד בעקומת הגדילה של עצמה..גובה תקין, אין בעיות התפתחות אחרות...קוגניטיבית מפותחת מעל לגילה.

לקריאה נוספת והעמקה

איני עוסקת ברפואת ילדים, ממליצה לפנות לרופא הילדים.

15/01/2019 | 12:23 | מאת: מרינה

שלום עשיתי היום ספירת דם אשמח להבין האם תקינה אני שהכל בנורמה אבל יש ערכים גבוליים בת 33 תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

לא ניתן לראות קבצים.

15/01/2019 | 16:24 | מאת: מרינה

בבקשה

15/01/2019 | 16:27 | מאת: מרינה

בבקשב מצב שוב

אין באפשרותי לראות קבצים

15/01/2019 | 09:36 | מאת: טניה

שלום, לבן שלי בן ה-6 ערך ה-Lymphocytes % הוא 21.8. האם עם תוצאה כזו של הבדיקה יש לפנות לייעוץ רופא המטולוג או שזה ערך תקין בגיל 6? תודה

איני עוסקת ברפואת ילדים, ממליצה לפנות לרופא הילדים.

שלום רב, מזה חודשיים יש לי בלוטות לימפה מוגדלות מתחת ללסת. הגדולה ביניהן 3 ס"מ (באולטרסאונד). בוצעה ביופסית מחט שלא העלתה תוצאות, והופנתי לביופסיה ניתוחית לצד זה אני סובלת מחתכים וכיבים בחניכיים מעל שלושה חודשים, עייפות קיצונית וירידה קלה במשקל בספירת הדם ערכי ANC 9.4. האם לספירת הדם יש משמעות לאור הסימפטומים האלה? זה ערך גבוה השאלה האם הוא חריג? אם רלוונטי בבדיקת דם לפני חודש הערך היה תקין תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

ערך הanc אינו ממצא ספציפי ומוגבר בסיטואציות רפואיות רבות. מבחינה המטולוגית נשמע כי הדבר החשוב הוא להשלים את הביופסיה.

15/01/2019 | 04:39 | מאת: סיגלית

בעלי בן 72, חולה ב WM וולדנסרום כשנה וחצי, במעקב מיד שלושה חודשים, עד עכשיו ללא סימפטומים . אתמול עשה בדיקות דם שהראו צניחה בהמוגלובין מ 13.3 מלפני 3 חודשים ל 9.5. יש לו תור לביקורת רק עוד שבוע, ביקשתי להקדים את התור אבל זה לא מתאפשר. האם ניתן לחכות עם תוצאה כזו שבוע או שכדאי ללכת למיון? בעלי מרגיש בסדר, למעט קצת עייפות.

לקריאה נוספת והעמקה

המוגלובין של 9.5 אינו מצריך לרב פניה דחופה למיון ובדרך כלל ניתן לחכות שבוע.

שלום עקב חולשה ועייפות כבדה וכאבי ראש כל יומיים כמעט.. נשלחתי לבצע בדיקות דם . בבדיקות הדם הכלליות התוצאות היו תקינות מלבד Ferritin - 521 שהמקסימום 250 Crp - 1.2 המקסימום 0.5 בדיקת ההמוגלובין תקינה 15.9 ובדיקת Rbc יצא 5.49 שהמקסימום הוא 5.5 . בבדיקת הiron fe - כתוב שהבדיקה לא בוצעה בדיקה הומליטית . מה זה אומר שהפריטין כל כך גבוה והאם יש קשר לחולשה והעייפות בחודש האחרון שאני חש ? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר בעליה מתונה בפריטין-ממצא לא ספציפי שיכול לעלות בנסיבות שונות כמו מחלות כרוניות, מחלות דלקתיות וזיהומיות ולעיתים משני לעודף ברזל. קשה לדעת את הסיבה במקרה שלך בלי להכיר את ההיסטוריה הרפואית לעומק. בכל מקרה הממצא בפני עצמו אינו גורם לחולשה או כאבי ראש.

היי אני אמא לתינוק בן חודש והוא צריך לקבל את החיסון פוליו בתחילת חודש הבא, אני עם מערכת חיסון חלשה של 4.2 במקרה הטוב 4.8 אני בריאה עשיתי בזמנו את כל הבדיקות שצריך אצל המטולוג והכל היה תקין, בטיפת חלב לא מסכימים לתת לתינוק את החיסון עד שאביא מכתב מההמוטולוג למרות שהסברתי שמאז ילדתי גם את הילדה הגדולה והיא קיבלה את כל החיסונים רק חייבת לציין בשליש האחרון של ההריון בספטמבר האחרון קיבלתי את החיסון שעלת + פוליו, אישור מהנחיות על החיסון צריך להספיק לטיפת חלב? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

במידה וסוכם כי על ידי המטולוג כי אין בעיה המטולוגית אצלך קרוב לוודאי שלא צריכה להיות בעיה במתן חיסונים לתינוק.

14/01/2019 | 09:40 | מאת: גלית123

שלום, אני בת 45 צליאקית, צמחונית,שנתיים אחרי ניתוח שרוול. מקבלת עירוי וונופר כפול אחת לחודש וזריקות של b12 במשך שנתיים. עדיין הפריטין ממשיך לרדת והוא כרגע 8. המוגלובין 10 ופרוטאין 6. האם יש משהו שנספג יותר טוב מוונופר בעירוי?

לקריאה נוספת והעמקה

ניתן לנסות עירוי ferinject שמכיל יותר ברזל אך יתכן שכרוך בתשלום.

13/01/2019 | 22:40 | מאת: נילי

תיקון קטן לתגובה האחרונה : מבדיקה אחרונה בשבוע 36 רמת הטסיות עמדה על 68 אלף.

13/01/2019 | 17:40 | מאת: מיכל

אני בבירור לגבי אבחנה של אריתרוציטוזיס לוקחת את התרופה אנטי פסיכוטית אולנזפין מעל עשור. האם יש קשר? כמו כן האם מותר לי לקחת מגנזיום תוסף פעם ביום? קראתי שעדיף לא לקחת מינרלים תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אין קשר בין אריתרוציטוזיס לתרופה אולנזפין ואין מניעה לקחת תוסף מגנזיום.

למה עושים את ההקרנות? לא עדיף לתת עוד מנה של כימותרפיה?

לקריאה נוספת והעמקה

קשה מאד לענות בלי להכיר את המקרה לעומק. לימפומה היא מחלה שמגיבה הן לכימותרפיה והן לקרינה. ההחלטה על הקרנות בלימפומה תלויה בגורמים רבים ושונים כמו סוג הלימפומה, הרקע הרפואי, סוג הטיפולים הקודמים והתגובה לטיפולים הקודמים.

תודה על תשובתך ד"ר. אני מקווה שתצליחי להבין אותי- הבנתי שרוצים לעשות "פינישים" ובשל כך ההקרנות. היה גוש ענק של 10 ס"מ. כיום אחרי הפט סיטי יש התלבטות בין 3 ל 4 (הבנתי ש- 3 זה נקי מהמחלה ו- 5 זה שעוד יש את המחלה - לא כ"כ יודעת את המונח)

המקרה נשמע מורכב ואכן לעיתים מקובל לתת קרינה בגוש מעל 10 ס"מ על מנת לוודא שהגידול לא יחזןר במקום זה.

13/01/2019 | 15:27 | מאת: קרן

שלום, מה זה אמר כאשר יש לי NRBC אפס גם באחוזים וגם ב K/UL תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

לממצא אין משמעות בפני עצמו. הערך החשוב בהקשר של מספר הכדוריות האדומות הוא ההמוגלובין.

שלום ד״ר בבדיקת דם יש לי כדוריות לבנות בין 2.8 ל- 3.5 בעבר פניתי להמטולוג והוא אמר לי שאצל תימנים זה בסדר. יש לציין כי אצל ההורים והאחים שלי מספר הכדוריות הלבנות תקין. כמו כן לפני כ-13 שנה גם אצלי זה היה בתוך הטווח התקין. בנוסף טחול מוגדל 14.5 ס״מ מבקש לדעת מה צריך לעשות במקרה הזה

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר בטחול מעט מוגדל, ממצא שאינו מסוכן בפני עצמו. יכולות להיות לכך סיבות שונות כמו מחחה זיהומית, מחלת כבד, מחלה המטולוגית ובמקרים רבים לא מוצאים סיבה. מומלץ לפנות לבדיקת המטולוג שיחליט האם יש טעם בהמשך בירור.

11/01/2019 | 18:14 | מאת: מימי

אני נוטלת אליקויס עקב פרפור פרוזדורים. לאחרונה יש לי כאב ראש באזור מסוים בגולגולת. האם זה יכל להיות עקב דימום?

לקריאה נוספת והעמקה

דימום יסתמן בדרך כלל ככאב רב חדש. ומאד מאד חזק ואז יש לבצע ctמח דחוף.

11/01/2019 | 16:00 | מאת: שרה

שלום, אני בת 33 , בבדיקות דם יצא לי wbc 4.1 שהגבול התחתון הוא 4.8האם יש לזה משמעות? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

הערך המשמעותי במקרה זה הוא מספר הנויטרופילים האבסולוטי

11/01/2019 | 13:22 | מאת: אליהו

שלום מה אומר הערך הנמוך ב wbc? צרפתי תמונה עם הערכים

שלום ד״ר בעקבות דלקת ריאות עברתי c.t חזה ובתשובה נכתב בין היתר ״רזון ניכר תוך העלמות השומן התת עורי״ יש לציין כי אני אוכל מכל אבות המזון ורציתי לדעת אילי סיבות יכולות להיות להעלמות השומן התת עורי למרות שאני אוכל הרבה תודה

לקריאה נוספת והעמקה

השאלה אינה בתחום ההמטולוגיה

10/01/2019 | 17:43 | מאת: sara

לפני שלושה חודשים תוצאת הבדיקה שלי הייתה 0.0042 השבוע התוצאה עלתה ל0.0072 מה המשמעות של העלייה האם צריך לחשוש מעליה זו

לא ניתן לענות בלי להכיר את ההיסטוריה המלאה אך נראה שמדובר בשינוי קל שדורש מעקב. בכל מקרה יש לפנות להמטולוג המטפל.

10/01/2019 | 15:11 | מאת: עמי

שלום,אני בן 45 עם טרומבוציטופניה קלה של סביב 100,000 PLT בערך 20 שנה. קראתי ש"מחקר מצא כי פלבנואידים בקקאו הם בעל אפקט של מדלל דם המונע יצירת קרישי דם, העשויים לגרום להתקפי לב ושבץ מוחי". האם בגלל טסיות הדם שלי עליי להימנע משוקולד מריר או כל מאכל אחר המדלל דם.

לקריאה נוספת והעמקה

אין צורך בתזונה ספציפית או המנעות ממאכלים בהקשר של טסיות נמוכות.

10/01/2019 | 14:44 | מאת: משה

שלום,אני בן 30 בריא,עושה פעילות גופנית ומקפיד על תזונה בריאה בדרכ,נוטל כדורים נוגדי חרדות(סרוקסט).הופניתי לבדיקות דם מאחר ובשבועיים האחרונים סובל מכאבים בבטן עליונה ימנית. הבדיקות תקינות פרט לחומצה אורית 3.07 כשהנורמה היא מעל 3.50 וטרגליצרידים 301 mg. האם עליי להמשיך בבדיקות,מאחר והתוצאות חורגות מהנורמה?

לקריאה נוספת והעמקה

השאלה אינה בתחום ההמטולוגיה.

10/01/2019 | 13:21 | מאת: הילדה

התחלתי לפני 4 ימים טיפול אימטיניב וזה גורם לי לכאבי תופת בשוק הימני .. מה עושים?

לקריאה נוספת והעמקה

לא להפסיק, לקחת משככי כאבים ולעדכן את ההמטולוג המטפל. כדאי לבדוק אם יש סיבה אחרת לכאבים.

התחלתי טיפול האימטיניב שגורם לי לכאבים חזקים בשוק הימני עד שאיני מסוגלת ללכת . מה עושים? איך מתמודדים?

לקריאה נוספת והעמקה

הטיפול בCML יעיל נגד המחלה אך כרוך בתופעות לוואי, ניתן לקחת טיפול סימפטומטי כמו משככי כאבים להקלה. רצוי לעדכן את ההמטולוג המטפל על תופעות הלוואי בזמן המעקב. לעיתים ניתן לשנות תרופה, למרות שלא מומלץ לעשות זאת אם יש תגובה טובה לתרופה הנוכחית.