פורום המטולוגיה

הפורום יחזור לפעילות בקרוב
בפורום "המטולוגיה" נענה על שאלות הנוגעות למחלות של מערכת הדם. ההמטולוגיה עוסקת בתאי הדם ובאיברים בהם תאי הדם מיוצרים. תחום ההמטולוגיה הוא מגוון וכולל מצבים שכיחים ושפירים כגון אנמיה (חסר בתאי דם אדומים), טרומבוציטופניה (חסר בטרומבוציטים), קרישיות יתר ונטייה לדימום. בנוסף, ההמטולוג מטפל במחלות המטולוגיות ממאירות כגון לוקמיה, לימפומה ומיאלומה נפוצה. במסגרת הפורום ניתן לדון במשמעותם של בדיקות הקשורות למערכת הדם (כגון ספירת דם), בדרכי האבחון של מחלות ההמטולוגיות (כגון: בדיקת מח עצם, PETCT) וכן בדרכי טיפול למצבים המטולוגים שפירים וממאירים במבוגרים. .
25083 הודעות
23942 תשובות מומחה

מנהל פורום המטולוגיה

הפורום יחדש את פעילותו ב- 19.12.18
26/09/2018 | 02:10 | מאת: אני

כהמשך לשאלה שלי הקודמת... אני בת 29. אני כרגע בברור בחשד ללופוס. כחלק מהברור עשיתי בדיקות דם. נמצא iron 34 בעוד שלפניי חצי שנה היה 74. בעשר שנים האחרונות תמידד הברזל שלי היה תקין. ורק הפריטין נמוך. בבדיקה האחרונה הוא 4 בעוד שהערך תחתון הוא 10. ענית לי שבגיל הפוריות הסיבה זה ..מחזורים. אך אני בחצי שנה האחרונה קיבלתי מחזור רק פעמיים. אני סובלת מאנדומטריוזיס(יש לי נגעים על המעיים). ונוטלת גלולות. הדימום מועט מאד. א"כ. מה הסיבה לירידה החדה בברזל? האם יש צורך בברור. ההמוגלובין נשאר יחסית יציב.

לקריאה נוספת והעמקה

אופציה נוספת לחבר ברזל היא איבוד ברזל או הפרעה בספיגה במערכת העיכול.

25/09/2018 | 21:32 | מאת: Prince

שלום דוקטור אודית וחג שמח, רציתי לשאול שאלה לגבי חברה שלי. היא חולה במחלת ITP והיא כרונית. רציתי להתייעץ איתך האם ניתן לקחת גלולות למניעת הריון כאשר המחלה נמצאת ברקע. יש לציין שהיא עושה כל כמה זמן בדיקות דם וכעת הכל תקין ורמת טסיות הדם תקינות. נשמח לקבל תשובה כי זה נושא שמאוד מטריד אותנו ומקשה בקיום יחסי מין תקינים. תודה רבה לך דוקטור.

לקריאה נוספת והעמקה

ITP אינה מהווה סיבה לא לקחת גלולות. אך יש לוודא שאין ברקע מחלה הכרוכה בקרישיות יתר כמו לופוס וAPLA.

25/09/2018 | 02:03 | מאת: אלעד זכריה

האם חוסר ב iga ימנע ממני להצקבל לקרבי? והאם זה חולף עם השנים? האם יש לזה טיפולים? תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

השאלה אינה בתחום ההמטולוגיה אם כי בתחום האימונולוגיה.

שלום רב, בן 50, בריא, נשא לפקטור 2 מצד אחד של ההורים. שבועיים לאחר חזרה מטיסה של 4 שעות, יש לי קשיי נשימה , מכיוון שלאבי היה תסחיף ריאה,ביצעתי בדיקת D-DIMER , התוצאה: D-DIMER (FEU) 0 - 500 : 169 להבנתי התוצאה תקינה, האם בהכרח שולל תסחיף ריאה ? וכן , האם נשאות פקטור 2 מצד אחד פחות "נוראית" אם משתי הצדדים או שאין קשר ? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

תסחיף ריאתי הוא אירוע חריף הקורה באופן פתאומי ןמתבטא בקוצר נשימה, כאבים בחזה ועוד... יש טעם לבצע DDIMER רק בהקשר זה.

23/09/2018 | 12:24 | מאת: יהודית

שלום רב, אני בת 57 ברקע צנתור לבהי מטופלת כרוני בכדורים מדללי דם ולחץ דם. במעקב של ספירת דם. החל משנת 2017 התחילה לי הפרשה מוגברת בשתן של אלבומין מערכים של 200 עד היום לערכים של 3.5 גרם ליממה באיסוף. לאור ספירת הדם האחרונה שהדגימה כמות מןפרשת של חלבון הופניתי ל us כליות תקין לגמרי. ערכי ספירת הדם של תפקודי הכליות תקינים כולל קריאטינין, אלבומין, סידן, קלצים פרוטאין טוטאל וכו. נשלחתי לאיסוף חדש כולל בנס גונס שהדגים lambada free lc ללא ערכים במספרים (בפורומים אני רואה שיש טווחים ואצלי לא היה כתוב) וכתוב שרמת האלבומין גבוה ורוב חלבוני הנסיןב נכחו. Iga בנורמה,igm בנורמה ואילו igg מתחת לנורמה 490 שהערך התקין מתחיל ב 530. גלובלין גמא 7.9.שהערך הרצוי 11.1 ואלפא 1 5.1 שהערך הרצוי 4.9 ומצויין חלבוני המצב החריף. גלובלין אלפא 2 18 שהערך הרצוי 16.1 שאלתי היא לאור ממצאים קליניים אלה על אילו מחלות יכול להעיד? ממספר רב של אנשים הבנתי שמיאלומה כרוכה במספר גבוה מאוד של אחד הגלובלינים. לבירור למיאלומה נשלחתי לflc קאפא בנורמה למבדה 70 והיחס נמוך כלפי מטה 0.19 בבקשה שפכי קצת אור על מצבי....

לקריאה נוספת והעמקה
23/09/2018 | 12:25 | מאת: יהודית

שחכתי לציין מיקרוגלובלין 2b2 בנורמה תודה מראש.

מדובר בממצא גבולי אך לאור הפרשה מוגברת של חלבון בשתן יש לשלןל מחלות של תאי פלסמה כמו עמילואידוזיס. ממליצה לפנות ליעוץ מסודר אצל המטולוג שיעבור על הנתונים ויפנה אותך לבדיקות המתאימות.

27/09/2018 | 13:08 | מאת: יהודית

בכל זאת שלחו למח עצם למרות שלא נראה שיש מיאלומה... למה לדעתך?

23/09/2018 | 10:57 | מאת: מוריה

ד"ר שלום רב, אני בהריון בסיכון בשל מחלת אפלא ממנה אני סובלת. בדיקת אחרונה אנטיקרדיוליפין 39.6 MPL U/ML/ הריון קודם הסתיים בשבוע 8-9 ( אז לא נטלתי קלקסן). בהריון זה המליצו לי על מינון קלקסן 40 מ"ג פעם ביום מתחילת ההריון. משקלי היום וגם בתחילת ההריון 61-62 ק"ג- היום שבוע 14+4. אני מאוד מאוד לחוצה לגבי ההריון הזה, הן בגלל איך שהסתיים ההריון הקודם. הבנתי ש40 מ"ג זהו המינון המקובל למצבי ולמשקלי. יחד עם זאת, ראיתי כי יש בנות במצבים דומים ( איני רופאה כמובן) שמקבלות מינון גבוה יותר. רציתי לשאול אם יש מקום לטעמך להגדיל את המינון. בתודה מראש וחג שמח

לקריאה נוספת והעמקה

ההחלטה על מתן מדללי דם בהריון בנוכחות נוגדני אפלא תלויה בגורמים רבים כולל רמות הנוגדנים השונים, היסטוריה של הריונות קודמים והיסטוריה של קרישי דם. לעיתים מקןבל לתת אספירין בנוסף לקלקסאן ולעיתים מקובל לתת קלקסאן במינון גבוה יותר מ40 מײג. ההחלטה מורכבתולכן ממליצה להתיעץ עם ההמטולוג המטפל שמכיר את פרטי המקרה שלך לעומק.

23/09/2018 | 10:38 | מאת: ליאת

ןרשום בהערות מרטע נוסף igG kappa לא ניתן לכימות . מה הכונה ? הבדיקות של בנס גונס קאפא למבגה יצאה תקינות .

כאשר לא ניתן לכמת ממצא בבדיקת אלקטרופורזה לרב מדובר בממצא גבולי. במקרים מסויימים נדרש מעקב בלבד. בכל מקרה ממליצה לפנוץ עם התוצאות לרופא ששלח אותך לבדיקות.

שלום בן 45, נוטל קומדין בגלל מסתם מלאכותי. בגלל כאבי גב חזקים מקבל פרקוסט ועוד משככי כאבים חזקים כבר תקופה. ברצוני לברר לגבי אפשרות לקבל זריקה אפידורלית בכדי לרדת במינון התרופות. הבנתי שיש בעיה עם הזרקה בזמן נטילת קומדין. מה האופציות שיש לבעלי מסתם מלאכותי שרוצים לקבל זריקות לכאבי הגב? האם יש טיפול חליפי בטוח (לא פחות מקומדין) שיאפשר לקבל במקביל גם את הזריקות או שיש בעיה עם כל סוגי מדללי הדם? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

ניתן לעבור באופן זמני לטיפול בזריקות קלקסאן לקראת הפעולה ולאחר מכן לחזור לקומדין.

הגוף שלי קר ללא חום כבר חודש בדיקת דם וצילום חזה ללא ממצא רגיש למזגן לרוח ולמשבי רוח הרגליים במיוחד כפות הרגליים קרות במיוחד בשינה חיי השתנו מהקצה לקצה עכשיו קייץ ואני סובל כך מה עושים? מה יש לי? אני סובל ולא יודע מה לעשות

לקריאה נוספת והעמקה

השאלה אינה בתחום ההמטולוגיה. ממליצה לפנות לרופא המשפחה.

לציין כי לעליה או ירידה במספר התאים הלבנים יש סיבות רבות, לא בהכרח מדובר בלוייקמיה, שהיא מחלה נדירה יחסית.

22/09/2018 | 01:29 | מאת: ירדן

שלום האם בבדיקת דם תאי דם לבנים ברמה גבוה יכולים להיות תסמין ללוקימיה או תאים לבנים ברמה נמוכה?

לקריאה נוספת והעמקה

לויקמיה יכולה להסתמן הן בעליה המספר התאים הלבנים והן בירידה המספר התאים הלבנים.

לציין כי לעליה או ירידה במספר התאים הלבנים יש סיבות רבות, לא בהכרח מדובר בלוייקמיה, שהיא מחלה נדירה יחסית.

22/09/2018 | 21:14 | מאת: ירדן

תודה רבה

20/09/2018 | 22:43 | מאת: אייל

היי, אני צריך לעבור ניתוח כריתת כיס מרה, כנשא לפקטור 2 מאחד ההורים, האם זה יכול לעורר טראומה בגוף וליצור קרישיות יתר? מצד שני לא מומלץ לקחת מדללי דם לפני ניתוח, אז מה עושים? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

במצבים של קרישיות יתר יש לשקול טיפול למניעת קרישי דם לאחר הניתוח אז יש סיכון מוגבר לקרישים בשל חוסר ניידות. ההחלטה על הטיפול ומשכו תלויה בגורמים רבים כולל ההיסטוריההרפואי, מאפיני המטופל וסוג הניתוח.

כנראה בגלל האנגלית יוצא בצורה לא ברורה

כנראה בגלל האנגלית יוצא בצורה לא ברורה

20/09/2018 | 22:24 | מאת: רוני

עשיתי בנס גונס בשתן 24 שעות התוצאות יצאו 1. פרוטאין u סאמפל 25.5 mg 2. בנס גונס פרוטאין _ not detected 3. פרוטאין electrophor תשובה mixd בהערות היה רשוםרמת אלבומין משמעותית. נמצאו נוגדים פוליקלונלים. מגלה חלבוו מעל 0.05 g/l האם הבדיקה תקינה. בלי קשר אני סובלת מסוכרת קראטנין 2.1.

לקריאה נוספת והעמקה

קשה להבין בדיוק את התשובות אך בעיקרון נוגדנים פוליקלונלים אינם מעידים על מחלה המטולוגית.

20/09/2018 | 22:12 | מאת: אייל.

שלום רב, בדיקת מוטציה לפקטור 2 יצאה לי חיובית (מצד אחד של ההורים), ביצעתי את הבדיקה לאחר שאבי סבל מתסחיף ריאה. אני בן 47, בריא, לפני טיסה של 5 דעות. האם מומלץ שאקח קלוסקן? באיזה מינון וכמה שעות לפני הטיסה אם כן. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

במצבים של קרישיות יתר יש לשקול טיפול בקלקסאן רק בטיסה מעל 8 שעות.

שלום. אני בת 29. ולאחרונה התחלתי בבירור בחשד ללופוס עקב פריחה מזה כשנתיים. בבדיקות דם נמצא iron 34 תווך תחתון 50 בעוד שלפניי חצי שנה היה 75. הפריטין 4. הטרנספרין תקין 335 תווך עליון 380. transferin saturation הוא 8 בעוד שהתווך התחתון 15. Crp תווך עליון 5. הליקוציטים 13.3 תווך תחתון 15 והניטרופילים גבוהים %79. תווך עליון 68. ניטרופילים 7.7 תווך עליון 6.6 . ההמוגלובין 12.2 נשאר שמור מלפניי חצי שנה. מה עליי לעשות? אני תשושה ועייפה מאד.! קצת מוזר לי הירידה הדרסטית בברזל. ידועה לי מבדיקה קודמת שה b 12 נמוך. 152 ערך תחתון 220. מה עליי לעשות? הבדיקות של הלופוס עדיין בבדיקה.

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר בחסר בברזל כאשר הבדיקה הלשובה בהקשר זה היא פריטין ולא ברזל. הסיבה השכיחה בנשים בגיל הפוריות היא איבוד ברזל בדימום הווסתי. ניתן לקחת טיפול בכדורי ברזל.

אני נוטלת גלולות ..עקב אנדומטריוזיס. ובחצי שנה האחרונה קיבלתי רק פעמיים מחזור... וגם אז...הדימום היה מועט ביותר. יש עוד בדיקות שעליי לעשות?

שלום רב, האם ניתן לדעת בבדיקת דם פשוטה CBC אם אובחנו תאים לא תקינים כמו תאי blast? נוטרופוניה יכולה להיות קשורה לאיזה סוג של לוקימיה?

לקריאה נוספת והעמקה

ניתן לראות תאים "בלסטים" בבדיקת דם בחלק מהמקרים של לויקומיה, אך לא בכולם. בחלק מהמקרים המחשב שמבצע את בדיקת הדם יכול לזהות "בלסטים" אך לא בכל המקרים. נויטורפניה יכולה להיות בכל סוגי הלויקומיה - אך במרבית המקרים של נויטורפניה- לא מדובר בלויקומיה.

21/09/2018 | 02:49 | מאת: מיה

תודה רבה

21/09/2018 | 02:53 | מאת: מיה

באיזה סוג של בדיקת דם ניתן לאבחן תאים באלסטיים? האם (במידה ורובינו כאלה תאים) זה בדרך כלל מצויין בדו״ח הבדיקה או לא תמיד?

אבחנה של לויקמיה נעשית על ידי המטולוג בשילוב של בדיקת דם, משטח דם ובדיקת מח עצם.

20/09/2018 | 14:03 | מאת: חן

שלום רב ד"ר, מה יותר בטוח לשימוש בהריון וונופר או פרינגקט מבחינת השפעה על העובר ? מה היתרונות והחסרונות בכל אחד מסוגי העירויים ? תודה רבה לך !!!

לקריאה נוספת והעמקה

שני התכשירים יעילים ובטוחים בהריון החל מטרימסטר שני. וונופר הוא תכשיר ותיק שיש עימו נסיון רב. פראינג'קט- נוח יותר כיוון שניתן בפעם אחת וכרוך בפחות סיכוי לתופעות לוואי, אך יקר יותר.

20/09/2018 | 13:29 | מאת: רוני

אני מקבלת גם טיפול ביולוגי לסרקדןאוזיס נוגדי tnf יש קשר חזה שנמצאו נוגדנים פוליקלונים ?

לקריאה נוספת והעמקה

סרקואידוזיס אינה מחלה המטולוגית. ממליצה לשאות את הרופא המטפל בסרקואידוזיס.

רמת אלובומין משמעותית נמצאו נוגדנים פוליקלונלים מגלה חלבון מעל 0.05 g/l

לקריאה נוספת והעמקה

נוגדנים פוליקלונלים אינם מעידים לרב על מחלה המטולוגית.

רשמתי בצורה לא ברורה בבדיקה האחרונה התכןנתי prot. Electrophor התוצאה יצאה mixd האם זה תקין

קשה לענות בלי לראות את הבדיקה בצורה ברורה.

שלום רב. רציתי לדעת לגבי התוצא protein U sample mg 25.5 Bence jones Not detected prot. Electrophor u mixd האם התוצאה תקינה ??

לקריאה נוספת והעמקה

הערכים כתובים בצורה לא ברורה.

20/09/2018 | 07:59 | מאת: מנחם

שלום לאחרונה אבא שלי בן 58 חלה בלימפומה נון הודגקין ובביופסיה מצאו קשר ל EBV. אני בן 25. ביקשתי מהרופא לעשות בדיקות דם כלליות ויצא הכול בטווח חוץ מסרולוגיה EBV IgG-EBNA positive EBV VCA IgM negative EBV VCA_IgG positive CMV IgG negative CMV IgM negative האם אני גם יהיה חולה במחלה? חס וחלילה יכול להיות שמיתפתח אצלי? יש מה לעשות? בדיקות? אולי לקבל טיפול? חושש מאוד אשמח לעצות ממך

לקריאה נוספת והעמקה

הממצאים בבדיקת הדם שלך מעידים על חשיפה לוירוס EBV- כמו אצל מרבית האוכלוסיה. זה ממצא שכיח ולא אומר שתחלה בלימפומה. לימפומה אינה מחלה תורשתית.

20/09/2018 | 20:54 | מאת: מנחם

מה הכוונה לא אומר? האם זה מעלה את ההסתברות ויש מה לעשות כדי למנוע? אני יודע שמחלןת באות מגנטיקה וסביבה, אני גם בן לאב חולה וגם נחשפתי לאותו נגיף. מה עליי לעשות כדי למנוע? הדמיה? לאכול ירקות אנטיאוקסידנטים ויטמינים? לא לאכול אוכל שרוף? אןלי עכשיו הלימפומה מתפתחת גם אצלי או בשנים הקרובות ואני אפילו לא יודע. אם מה שאמרת מייצג את הרפואה אז אתם לא יודעים מספיק.

20/09/2018 | 21:00 | מאת: מנחם

הגנום מורכב מהמון מילים באותיות כמו בתורת הצירופים ותורת המשחקים וכל שינוי גורם להסטה במסגרת הקריאה TET2 IDH1 טירוזין קינאזות.יש לעיין בספרים הביוכימיה.

20/09/2018 | 07:19 | מאת: שירן

ועוד שאלה בבקשה - החל מאיזה ערך של המוגלובין היית ממליצה על עירוי ברזל בהריון? בספירת דם בהריון יצא המוגלובין 9 וברזל 46 . כדאי לתגבר כדורים או לפנות ישר לעירוי? תודה !

לקריאה נוספת והעמקה

במידה ויש המוגלובין נמוך בהריון וחסר ברזל ברור- על פי ערכי הפריטין ולא הברזל- ניתן לקבל עירוי ברזל שפועל מהר יותר מכדורים.

20/09/2018 | 07:15 | מאת: שירן

שלום ד"ר, אני מחפשת כדור ברזל ללא חומצה פולית שמתאים לטיפול באנמיה בהריון. תוכלי להמליץ על כדור שנספג טוב ? תודה על המענה

לקריאה נוספת והעמקה

כל כדור המכיל מלח ברזל דוגמאת ferrous sulfate או ferrous gluconate

שלום, לפני כשנתיים, לאחר הלידה, נוצר לי DVT בזרוע ימין (באיזור העירוי). לאחר בירור הסתבר שיש לי נטייה לקרישיות יתר - הטרוזיגוטית ל-PT. לפני שהתגלתה הנטייה השתמשתי בגלולות, ובהמשך עברתי טיפולי פוריות ולשמחתי - לא נגרם קריש דם (אולי מרמז על נטייה קלה בלבד?) בכל אופן, בעקבות טענה שהוצגה בפני, רציתי לדעת האם ישנה המלצה להימנע מטיולים באיזורים גבוהים? ואם כן - עד כמה? 3000 מטרים נחשב גבוה מדי? תודה רבה ושתהיה שנה טובה מלאה בטיולים :-)

לקריאה נוספת והעמקה

לא ודוע לי על מניעה מטיול בגובה בהקשר של קרישיות יתר. במהלך טיול הבעיה יכולה להיות במצבים של חוסר ניידות כמו בטיסה.

תודה רבה!

שלום רב, האם יש קשר בין השניים? יש לי בדיקת דם עם ערך הקרוב ל19 האם יש קשר?

לקריאה נוספת והעמקה

לבדיקה אין משמעות

אדם אמור אמור לקבל 6 מחזורים cycles כימותרפיים של כל 14 יום. הטיפול אמור להיות 6 חודשים. אז כמה זה מחזור? כל חודש (כל שתי מנות)? המתמטיקה לא ברורה כי אם זה אחרי כל מנה אז הטיפול אמור לקחת 3 חודשים.... אשמח לעזרה תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

כדי לענות עלי לדעת על איזה פרוטוקול כימותרפי מדובר לאיזו מחלה.

CHOEP ללימפומה אנגיואימונובלסטית של תאי T

שלום, בת 43, בבדיקות הדם האחרונות שלי מספר כדוריות הדם 3.2, נויטרופילים 576 נמוך, שאר התוצאות בסדר. מה יכולה להיות הסיבה לירידה הפתאומית הזו? פעם אחרונה שביצעתי בדיקת דם הייתה לפני כשנה וחצי וכל הערכים תמיד היו במקום.

לקריאה נוספת והעמקה

כמו כן אני רוצה לציין שלא הייתה שום מחלה ווראלית או דלקת לאחרונה בכלל.

קשה לענות בלי לראות את הבדיקה במלואה

שלום אני לא מצליחה להעלות את הבדיקות לאתר

שלום, אני בהריון שבוע 18 נוטלת קלקסן כל יום עקב קרישיות (פקטור 5),רופא הנשים המליץ להתחיל לקחת אומגה 3 בכדורים..אין בעיה מבחינת השילוב עם קלקסן?תודה

לקריאה נוספת והעמקה

לא צריכה להיות בעיה

17/09/2018 | 20:29 | מאת: ענבר

שלום דר מהם ערכים תקינים של חומצה פולית בהריון ? באתר של קופת חולים לא צויין הטווח. תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

הערכים דומים לערכים שלא בהריון.

20/09/2018 | 07:13 | מאת: ענבר

מהם הערכים ?

17/09/2018 | 15:20 | מאת: גיל

האם פקטור 7 במדד של 51 יוריד לי פרופיל? ואם כן לכמה?

איני עוסקת בקביעת פרופילים אך כיוןן שאין מדובר בחסר משמעותי אז קרוב לוודאי שלא תהייה השפעה.

שלום ושנה טובה! אני מתנצלת על האורך אבל אני מנסה לספר על השתלשלות העניינים. אני כיום בת 43 .בריאה משקל 64 ק"ג גובה 1.7. מגיל 39 אני במעקב על רמות הברזל. יש לי כל הזמן מחסור בברזל. עשיתי גסטרוסקופיה- יצא תקין. אין לי אליקובקטר. קיבלתי עירוי ורידי של ברזל כי הייתי באפיסת כוחות במשך שנה וחצי. והנה שוב יש מחסור. יש לי תופעות לוואי קשות מהמחסור ולכן מאחר ויש לי טראומות אני נוהגת לעקוב. אציין שכל חיי הייתי בתת משקל ובמשקל יציב(ככה נולדתי ולא מתוך בחירה)משקלי היה 49 קג ולא הצלחתי לעלות. בתקופת הנערות גילאי 16-18 ,46 קג. הייתי בריאה ווסת תקינה לחלוטין. בגיל-28 לאחר שהתלוננתי על חולשה ועוד אולי עוד פעם בעבר, בגיל 25 תמיד הרופא ניפנף אותי ואמר כי אני לא אוכלת בסוף נמצאתי עם מחסור בברזל אחרי שהתעלפתי. בגיל 39 היה לי דימום בין מחזורי מסיבי וקשה (הייתי עם חיתול חודש) באותו ערב של הדימום הייתי אצל רופא נשים ביצעתי בדיקת דם ויצאתי שוב עם מחסור בברזל . הרופא אמר שהמחסור זה עוד לפני איבוד הדם. הוא דיבר איתי על מחלת טלסמיה אבל זה הזוי אני לא מהעדות ואין לי אף אחד במשפחה וזה גם לא תואם את ממצאי בדיקת הדם. אין לי דימום בין מחזור יותר .יש לי מחזור סדיר אולי יותר מסיבי אני מנסה לעקוב אבל מספר הימים כבר מתקצר, אני מניחה שזה לא מונרגיה. רציתי לשאול: מה ניתן עוד לעשות? האם אני צריכה לקחת ברזל באופו תמידי כל החיים?- הרופא משפ' אמר שלא. האם להערכתך יש לי בעיה המטולוגית או בעיה במיחזור הברזל בגוף? רופא אחד אמר משהו על המאגרים ועל זה שהייתי רזונת כל חיי, היש קשר? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

כדי לענות יש לדעת את תוצאות ספירת הדם המלאה ומאגרי הברזל-כולל ערכי פריטין טרנספרין וברזל.

תוצאות בדיקה אחרונה מיום 4.9.18 ברזל -52 פריטין -5.7 המוגלובין -10.8 RBC -4.2 HCT-35.3 MCH-25.2 MCHC-30.6 טרנספרין אף פעם לא בדקו לי.

מדובר בחסר ברזל, קרוב לוודאי על רקע דימום ווסתי, מצב שכיח בנשים בגילהפוריות. הטיפול הוא בברזל ולפעמים יש צורך בטיפול קבוע כדי לשמור על מאגרי ברזל מלאים. ניתן גם להתייעץ עם רופא הנשים על דרכים להפחית את הדימום הווסתי מה שיכול למתן את חסר הברזל.

16/09/2018 | 17:24 | מאת: רונה

שלום רב, שאלתי פה שאלה כבר לגבי זה אך לא הבנת את כוונתי. פיסול אף זה תהליך ללא ניתוח - מזריקים חומצה היאלורונית או חומצה אחרת. רציתי לשאול אם מותר לעשות הליך כזה תחת השפעת הקומדין?

לקריאה נוספת והעמקה

הטיפול בקומדין מגביר באופן משמעותי את הסיכון לדימום בכל פעולה פולשנית. לגבי הפעולה הספציפית שתיארת, איני מכירה את הסיכונים ויש להתייעץ עם הרופא שמבצע את הפעולה.

16/09/2018 | 17:18 | מאת: מיכל

שלום וברכה, השבוע חל צום יום כיפור ואני רוצה לברר אם אני יכולה לצום. אני בהיריון חודש שלישי. בנוסף, יש לי פקטור 5 ליידן הטרוזיגוט (ללא בעיות רקע). האם העובדה שיש לי פקטור 5 ליידן יכולה עוד יותר לסכן אותי בצום ? (כרגע לא לוקחת קלקסן- אמרו לי לקחת קלקסן רק בסוף ההיריון ובמשכב לידה) תודה,

לקריאה נוספת והעמקה

אין מניעה מצום.

16/09/2018 | 16:26 | מאת: יהודית

היי רציתי לשאול שתי שאלות ברשותך במידה ונמצא חלבון בנס גונס למבדא בשתן ללא ערך מספרי. יכול להיות שבבדיקת flc היחס בין שתי השרשראות הקלות יהיה תקין? מה הערך התקין של היחס? ושאלה שניה מה ההבדל בין מיקרוגלובלין b2 לבדיקת גלובלין בטא 2? הרופאה טוענת שאילו שתי בדיקות שונות. תודה מראש. לחוצה...

לקריאה נוספת והעמקה

במידה וכמויות שרשרת לממבדא בשתן קטנות יכול להיות יחס תקין. יחס לא תקין - חורג מהנורמה של המעבדה לכיוון נמוך או גבוה. בדיקת בטא 2 מיקרוגלובולין נלקחת כחלק מהערכה של מחלות לימפופרולפרטיביות. בדיקת בטא 2 גליקופרוטאין קשורה לקרישיות יתר כחלק מבירור תסמונת אפלא.

16/09/2018 | 20:41 | מאת: יהודית

דבר נוסף ברשותך. אם בבדיקת אלקטרופוזה גלובלין בטא 1 תקין בטא 2 תקין. מה הסבירות שמיקרוגלובלין b2 יצא לא תקין?

16/09/2018 | 20:50 | מאת: יהודית

לבירור מיאלומה בודקים מיקרו גלובלין b2? אילו עוד מחלות בנס גונס יכול להעיד?

18/09/2018 | 15:05 | מאת: יהודית

אשמח לתשובתך.. וכן לציין שערכי המיקרוגלובלין שלי יצאו תקינים בטווח הנורמה.

אילו שתי בדיקות שונות.

בדיקת בנס גונס משמשת לאיבחון מחלות של תאי פלסמה שהשכיחה שבהן היא מיאלומה נפוצה.

20/09/2018 | 12:05 | מאת: יהודית

תודה מראש על תגובתייך. עשיתי בדיקת מיקרוגלובלין b2 שיצאה תקינה בטווח הנורמה אך בבנס גונס יצא למבדא ללא ערך מספרי. בהדיקת אלקטרופוזה אלפא 1 יצא 5.1 ( תקין זה 4.9) אלפא 2 יצא 18 (שהגבול העליון הוא 16) גלובלין גמא נמוך במעט מהנורמה 9.7 (ערך תקין 11.1) ו igg 497 נמוך שהערך התקין הוא 540. מה ניתן להסיק מכל אלה? אני יודעת שבמיאלומה ובמחלות פלסמה בדרכ מיקרוגלובלין גבווה וגלובלינים גבוהים משמעותית. מה ניתן להסיק מכל זה? אשמח להרגעה. אני הלחץ מטורף!!

20/09/2018 | 20:49 | מאת: יהודית

בבקשה את תשובתך?

16/09/2018 | 15:11 | מאת: ענת

מה הכוונה ב-CBC REMARKD אומת בסקירת משטח? תודה מראש, הרופאה בחופש ואני בלחץ

לקריאה נוספת והעמקה

איני עוסקת ברפואת ילדים אך קרוב לוודאי שלהערה אין משמעות במידה ויתר ספירת הדם תקינה.

16/09/2018 | 12:09 | מאת: אסתר

שלום רב, אני בת 42, בריאה בד"כ. לפני כשנתיים היו לי כאבים חזקים ברגליים ובצלעות, נערכו לי מספר בדיקות דם מקיפות מאחר ועלה חשד למחלת מח עצם. על מנת להיות בטוחים , נערכה לי גם ביופסיית מח עצם לפיה ריבוי בתאי הפלסמה (15 אחוז) נבע ככל הנראה מזיהום ולא ממחלת מח עצם. בכל זאת, הומלץ לי על המשך מעקב דו-שנתי. לאחרונה ביצעתי בדיקות מעקב ותוצאותיהן מצורפות לעיונכם (מתנצלת מראש על האורך..) ישנן מספר חריגויות, חלקן ממש קטנות. אודה להתייחסותך ולהמלצתך בעניין הבדיקות. אגב, האם את מקבלת מטופלים באופן פרטי? תודה FREE LIGHT CH.-KAPA mg/dL 3.95 0.33 1.94 FREE LIGHT CH-LAMBDA mg/dL 2.96 0.57 2.63 Free Kappa/Free Lamb 1.33 0.26 1.65 ALBUMIN (BY EP) % 53.7 55.8 66.1 GLOBULIN ALPHA-1 % 3.1 2.9 4.9 GLOBULIN ALPHA-2 % 6.5 7.1 11.8 GLOBULIN BETA-1 % 7.7 4.7 7.2 GLOBULIN BETA-2 % 5.6 3.2 6.5 GLOBULIN GAMA % 23.4 11.1 18.8 HEMOLYTIC mg/dL 0 0 0 ICTERIC mg/dL 0 0 0 LIPEMIC mg/dL 0 0 0 GLUCOSE mg/dL 95 70 100 UREA mg/dL 24 17 43 CREATININE mg/dL 0.69 0.51 0.95 URIC ACID mg/dL 3.1 2.6 6 BILIRUBIN TOTAL mg/dL 0.43 0.3 1.2 BILIRUBIN-DIRECT mg/dL 0.09 0 0.2 BILIRUBIN INDIRECT mg/dL 0.34 SODIUM mEq/L 140 135 145 POTASSIUM mEq/L 4.5 3.5 5.1 CALCIUM mg/dL 9.3 8.5 10.5 PHOSPHORUS mg/dL 4.5 2.5 5 ALK. PHOSPHATASE U/L 55 30 120 GOT (AST) U/L 21 0 31 GPT (ALT) U/L 14 0 34 GGT U/L 21 0 38 C-REACTIVE PROTEIN mg/dL 0.29 0.02 0.5 CHOLESTEROL mg/dL 184 TRIGLYCERIDES mg/dL 56 CHOLESTEROL- HDL mg/dL 55 CHOLESTEROL-LDL calc mg% 118 NON-HDL_CHOLESTEROL mg/dL 129 IgM mg/dL 114 40 230 IgG mg/dL 1914 700 1600 IgA mg/dL 458 70 400 HB gr/dL 10.2 12 16 HCT % 30.9 37 47 RBC *10^6/ul 3.82 4.2 5.4 MCV Fl 80.9 80 94 MCH pg 26.7 27 31 MCHC gr/dL 33 33 37 RDW-CV % 15.4 11.5 14.5 RDW-SD Fl 44.6 WBC *10^3/ul 5.47 4.8 10.8 NEUT.abs *10^3/ul 2.69 1.9 8 LYMP.abs *10^3/ul 1.81 0.9 5.2 MONO.abs *10^3/ul 0.75 0.16 1 EOS.abs *10^3/ul 0.17 0 0.8 BASO abs *10^3/ul 0.05 0 0.2 NEUT% % 49.2 LYM% % 33.1 MONO% % 13.7 EOS % % 3.1 BASO % % 0.9 NORMOBLAST.abs *10^3/ul 0 NORMOBLAST.% % 0 PLT *10^3/ul 355 130 400 MPV Fl 11.7 7.1 11.1 PCT % 0.41

לקריאה נוספת והעמקה

ניתן לראות כי רמות IGG מוגברות מעבר לכךקשה לענות בלי לראות את הבדיקות בצורה מלאה ביחוד כי חסר מידע על נוכחות חלבון מונוקלונלי באלקטרופרזה של חלבונים. צצליצה על מעקב המטולוגי מסודר.

היי ב-10.9 שלחתי לך את תוצאות הבדיקות שערכתי, בתכתובת ביננו הוספתי אתמול בדיקות נוספות, אודה לך אם תתייחסי אליהן. תודה רבה לך , את מאוד עוזרת שבת שלום

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר בבדיקת אלקטרופורזה של חלבונים, הבדיקה תקינה במידה ואין עדות למקטע מונוקלונלי.

ואין עדות? איך יודעים אם יש או אין? ותודה..

שלום רב! אני בחורה בת 23. נוטלת גלולות באופן קבוע לאורך 4 שנים. ביצעתי בדיקות מקיפות באופן פרט י בהתאם להנחיות ההמטולוג. כל התוצאות נראות תקינות . באחת הבדיקות . rvvt ratio 1.49 לא נוטלת תרופות הבדיקה נעשתה למען שלווה אישית. מה משמעות תוצאה זו ?האם זה תקין? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר ביחס מעט גבוה אך גבולי. יש לחזור על הבדיקה לאחר 12 שבועות לאישוש הממצא.

שלום רב! במידה ושוב תהייה אותה תוצאה בבדיקה שנייה(rvvt ratio 149 האם המשמעות שאצטרך טפול מסויים או שישאירו כך כיוון שזה גבולי? ? תודה רבה

לגבי טיפול-זה תלוי בהיסטוריה הרפואית, בעיקר היסטוריה של קרישי דם. יתכן שתהיה המלצה לא לקחת גלולות המכילות אסטרוגן.

14/09/2018 | 12:07 | מאת: רונה

שלום, אני לוקחת קומדין כ-4 שנים בגלל קרישיות יתר. רציתי לשאול אם אפשר לעשות פיסול אף תחת השפעת הקומדין? זה אינו כרוך בסיכון?

לקריאה נוספת והעמקה

האם הכוונה לניתוח? לפני ניתוח יש צורך להפסיק את הקומדין ולעיתים לעבור למספר ימים לטיפול בקלקסאן.

היי, בת 34 ובהריון. הרופא חושד בתרומבוציטמיה ראשונית לדעתי. jak2 יצא כבר פעמיים ללא תשובה ברורה! ״יש חשד ל..אנא לחזור עוד כמה חודשים״...מה עושים? מה התוצאה הזאת אומרת בדרך כלל? שהמוטציה קיימת או שלא? אני לא מוכנה לעשות בדיקת מח עצם. מה לעשות? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר בתוצאה גבולית. ההתייחסות וההחלטה הטיפולית במהלך ההריון ואחריו תלויה בפרמטרים רבים כולל בדיקות הדם השונות והרקע הרפואי ולא ניתן לענות דרך המחשב. קרוב לוודאי שכדאי לעשות בדיקת מח עצם כדי להגיע לאבחנה. ממליצה להיוועץ בהמטולוג המטפל שמכיר את המקרה לעומק.

14/09/2018 | 01:04 | מאת: רועי

שלום בן 37, בריא. אני לפני ניתוח מוז להסרת גידול BCC. בצעתי בדיקות דם לפני הניתוח שמתוכנן לעוד שבוע. מציין כי בעבר עברתי שתי עקירות כירורגיות של שיני בינה ללא דימום חריג בפעולה או לאחריה. טסיות - 161 אלף. PT- 14.5 (נורמה 13-15.2) INR - 1 PTT - 34.5 (נורמה 26-32) 1 . מה יכולה להיות הסיבה לPTT מוארך קלות ? 2. האם לדעתך בערך כזה יש צורך לדחות הניתוח להסרת גידול בעור (מוז) ולברר הסיבה טרם הפעולה? בתודה

לקריאה נוספת והעמקה

הערך גבולי ולמעשה תקין.

13/09/2018 | 16:12 | מאת: ליאת

לא צינתי b2

13/09/2018 | 16:09 | מאת: ליאצ

עשיתי בדיקה microglbulin יצאה תשובה 7379 שהיחס התקין הוא בקופח כללית 604 עד 2454. יש לי סרקדגןאויזיס כרגע בהפוגה עקב טיפול ביולוגי נוגדי tnf שאני מקבלת. קראטינין סביב 2 . האם יש קשר? למה יצאה לי תוצאה כזאת. לציין שעשיתי בדיקה של תת אוכלסית לימפוציטים עקב לימפוציטוזיס ממושך והבדיקה יצאה תקינה.

לקריאה נוספת והעמקה

שם הבדיקה לא ברור, האם מדובר ב beta 2 microglibulin? אם כן התוצאה יכולה להיות מוגברת בגלל הבעיה הכלייתית.

13/09/2018 | 09:27 | מאת: דן

בן 20 בריא ללא מחלות רקע בגיל 17 בשנת 2016 ערכי הwbc היו 7.01 וערכי הנטרופילים היו 5.4 ב2 בדיקות דם שונות מהשנה 2018 ערכי הwbc הם 3.8-4 ו נטרופילים 2-2.8 ירידה ביותר מחצי, האם זה מעיד על בעיה כלשהי? רופא המשפחה אומר שהבדיקות פשוט תקינות ואין צורך בכלום האם לדעתך יש צורך בבירור המוטולוגי בנושא? יתר הבדיקה תקינה לחלוטין, מדובר ב2 בדיקות שונות מהשנה שמעידות על הירידה מ2016

לקריאה נוספת והעמקה

הערכים תקינים בשני המקרים.

שלום בת 69. סובלת מלח"ד, וכן סוכרת גבולית/קלה. מטופלת בתרופות ללח"ד ולסכרת. בשנים האחרונות ערכי ההמוגלובין מתחת לנורמה. 10.90-11.40 (כשהנורמה היא 12-16) כ"כ ההמטוקריט גם מעט מתחת לנורמה לאורך כמה שנים. ברזל - 73 פריטין - 177 אלו סיבות יכולות להיות להמוגלובין והמטוקריט נמוכים כשרמת הברזל והפריטין תקין? האם זו בעיה המטולוגית או דימום סמוי כלשהו? (לא נעשה בדיקת קולנוסקופיה אף פעם) , או שיכול להיות שאין כל בעיה? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

לאנמיה יכולות להיות סיבות רבות שאינן חסר ברזל, לדוגמא: אי ספיקת כליות, מחלה דלקתית, חסר ויטמין B12, מחלה במח העצם ועוד... במידה ויש אנמיה ללא סיבה ברורה מומלץ לפנות לבירור אצל המטולוג.

12/09/2018 | 19:59 | מאת: אנימו

אהלן! תמיד הייתה לי נטייה לאנמיה ובשנה האחרונה אני חווה עייפות גדולה וסוג של כאב גרון לייט שנמשך ונמתח הרבה, ובשבועות האחרונים כאבי ראש שעוררו והאירו אותי לאנמיה ולטפל בזה קניתי תוסף ברזל עם ויטמין c, חומצה פולית וb12 ואני סקרן באופן כללי לגבי הכמות הכדאית והגבוהה המותרת מכיוון שהכדור מכיל 30 מ"ג ברזל והכמות המירבית היא 45 מ"ג - זה לא קרוב מדי לגבול אם מתחשבים בשאר הברזל שנאכל במהלך היום? וכמה כדאי לקחת כדורים בשבוע? (בערך וכמובן שבהתאם לכמה ברזל אני קולט במזון) ולגבי gilbert's syndrome וחוסר בg6pd שיש לי - מקריאה על התסמונת גילברט ראיתי גם יתרון ב"אפקט קרדיו-וסקולרי - מספר מחקרים מצאו ירידה משמעותית בסיכון למחלת לב כלילית ולטרשת עורקים באנשים עם תסמונת גילברט. תוצאות אילו אוששו גם במטה-מחקרים." האם השילוב של האנמיה והתסמונת גילברט אומרים תצרוך הרבה בשר ויותר מהרגיל עם פחות סיכון למחלות לב שיכולות להיגרם גם מהרבה בשר? מה דעתך? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

לגבי אנמיה-כדאי לבדוק בצורה מסודרתאת הסיבה לאנמיה ואז לקחת טיפול בהתאם, לא כל אנמיה קדורה לחסר ברזל. אין קשר לתסמונת גילברט.

12/09/2018 | 11:15 | מאת: הילה1985

שלום, עקב הפלות חוזרות נשלחתי לבצע בדיקת קרישיות. הרופא שלי בחופש עד אוקטובר אשמח לקבל חוות דעת האם הבדיקות בסדר או לא. image description (.....*...) (130.00 -80.00 ) % 100.00 ANTITHROMBIN III image description (......*..) (140.00 -70.00 ) % 93.00 PROTEIN C image description (..*......) (1.20 -0.80 ) INR 1.13 RATIO image description (..*......) (38.00 -21.00 ) PTT 33.80 SEC image description (........*) (140.00 -75.00 ) % 84.00 (%)PT image description PT(SECONDS) 13.10 SEC image description (......*..) (124.00 -54.80 ) % 74.90 FREE PROTEIN S image description (....*....) (1.32 -0.70 ) SCT RATIO (LAC) 1.07 RATIO image description (....*....) (1.50 -0.90 ) 1.22 RVVT RATIO ערך תקין בקומדין 1.7> image description (.......*.) (13.56 -4.44 ) HOMOCYSTEINE 6.85 UMOL/L החל מ 25.02.2016 שינוי ערכי ייחוס עקב שנוי שיטה image description BETA2 GPI IGG NEGATIVE 1.4> image description (........*) (20.00 -0.00 ) BETA2 GPI IGM 1.80 U/ML NEGATIVE image description CARDIOLIPIN IGG NEGATIVE 1.6> image description (........*) (20.00 -0.00 ) CARDIOLIPIN IGM 2.00 MPL/ML NEGATIVE image description (........*) (150.00 -50.00 ) % 60.20 FACTOR VIII ACT image description : HYPERCOAGULATION GENETIC image description לא נשא (FACTOR V G1691A(R506Q image description לא נשא FACTOR II G2021A תודה

לקריאה נוספת והעמקה

על פניו הבדיקות נראות תקינות.

12/09/2018 | 00:00 | מאת: אנה

שלום רב ! לבעלי בן 74 גילו פקקת ברגל אחרי ניתוחים של ניקוי דימום בתוך הגולגולת לפני כ-4 חודשים. מקבל זריקות של קלקסן . המלצה לקבלת התרופה קיבלנו לפני שבועיים אחרי האשפוז. יש תור לרופא המטולוג בעוד 3 שבועות . עד אז צריך לקחת את הזריקות. לשם הבנה התהליכים, היינו רוצים לקבל תשובות לשאלות הבאות : 1. עד מתי יהיה צורך לקבל את התרופה ? 2. האם התרופה ממיסה את הקריש ? 3. האם הקריש יכול להשתחרר ולנוע בכלי הדם למקומות אחרים בגוף ? 4. איך אפשר למנוע את התנועה של הקריש בגוף ? - התחילו כאבים בשתי הרגליים: בחלק העליון של כפות הרגליים ובשוקיים. 5. איך אפשר להקל בכאבים ? - בינתיים בעלי נפצע קל ברגל השנייה. הפצע הוא שטחי, אבל מדמם וקשה לעצור את הדימום. 6. האם יש חומרים שיכולים לעזור בטיפול בפצע במקרה הנ"ל. בתודה מראש עבור התשובות בברכה שנה טובה וחתימה טובה בכבוד רב אנה 11.9.2018

לקריאה נוספת והעמקה

לרב מקובל לטפל במדללי דם כשלושה חודשים מאירוע של קריש דם לאחר ניתוח, אך הזמנים יכולים להשתנות בהתאם לרקע הרפואי. הטיפול במדללי דם מונע את התקדמות הקריש והתפתחות תסחיפים. לגבי הכאבים והפצע-קשה לענות דרך המחשב, ממליצה להיבדק על ידי הרופא המטפל.