פורום המטולוגיה

בפורום "המטולוגיה" נענה על שאלות הנוגעות למחלות של מערכת הדם. ההמטולוגיה עוסקת בתאי הדם ובאיברים בהם תאי הדם מיוצרים. תחום ההמטולוגיה הוא מגוון וכולל מצבים שכיחים ושפירים כגון אנמיה (חסר בתאי דם אדומים), טרומבוציטופניה (חסר בטרומבוציטים), קרישיות יתר ונטייה לדימום. בנוסף, ההמטולוג מטפל במחלות המטולוגיות ממאירות כגון לוקמיה, לימפומה ומיאלומה נפוצה. במסגרת הפורום ניתן לדון במשמעותם של בדיקות הקשורות למערכת הדם (כגון ספירת דם), בדרכי האבחון של מחלות ההמטולוגיות (כגון: בדיקת מח עצם, PETCT) וכן בדרכי טיפול למצבים המטולוגים שפירים וממאירים במבוגרים. .
25262 הודעות
24105 תשובות מומחה

מנהל פורום המטולוגיה

02/01/2019 | 12:46 | מאת: נילי

שלום, אני בהריון שבוע 35, כבר מתחילת ההריון יש לי ירידה בטסיות, כאשר בשבוע 9 עמדו על 91 אלף. מאז אני במעקב כל שלושה שבועות והטסיות נעות בין 60 ל 70 אלף. (הספירה האחרונה עמדה על 70 אלף בשבוע 34). אני לא יודעת מה המצב של הטסיות שלי בדרך כלל, כי לא עשיתי מעולם בדיקות דם, חוץ מבדיקה אחת שהייתה בבית חולים באותה שנה, שם שהיתי עקב הפלה נדחית, ושם הטסיות היו בנורמא, 150 אלף. לציין שגם בתחילת ההריון ההוא, בשבוע 7, הייתה לי ספירת טסיות של 90 אלף, שעלו כאמור לאחר ההפלה, ל 150 אלף. השאלה היא, האם במצב של 70 אלף, יש לקחת תרופה? האם התרופה תשפיע על העובר? האם מניתוח מצבי (והיותו יציב יחסית עד עכשיו) עולה תמונה של ירידה בטסיות עקב ההריון או של itp? האם יש סיכון ללידה טבעית ברמת טסיות של 60 אלף ו 70 אלף? האם יש מאכלים שמעלים הטסיות? מאכלים העשירים ב b 12 למשל?

לקריאה נוספת והעמקה

במידה וטסיות עד 70 אלף, ויתר הבדיקות תקינות, קרוב לוודאי מדובר ברידה משנית להריון ואין צורך בטיפול מיוחד. במידה ופחות מ70 אלף הסיבות יכולותלהיות אחרות, לדוגמא טרומבוציטופניה אימונית. אז יש צורך במעקב צמוד יותר. בדרך כלל לא נותנים טיפול אם טסיות מעל 50 אלף. ובכל מקרה תהייה בעיה לקבל אפידורל.

06/01/2019 | 14:22 | מאת: נילי

תודה רבה על המענה!! התייעצות קטנה נוספת : האם יש מקום לטיפול תרופתי פרנדזון במקרה של 70 אלף או 60 אלף כהכנה לקראת הלידה? האם לטיפול יש תופעות ולכן ההמטלוג לא ממהר לתת?

לפרדניזון יש תופעות לוואי ויכול להגביר סיבוכי הריון ולכן לא נותנים חרב בערכים אילו של טסיות.

13/01/2019 | 22:28 | מאת: נילי

תודה על התשובה!! מבדיקה אחרונה בשבוע 34, רמת הטסיות עמדה על 68. ההמטלוג כן רשם לי פרנדזדון, אך גם העיר שאפשר לעבור את הלידה ללא התערבות בטסיות מעל 50 אלף. אך בגלל שאני לא רוצה להיות מנועה מקבלת אפידורל, אז אפשר לקבל תרופה. שאלתי היא מה הן התופעות וסיבוכי ההריון שאזכרת? אולי עדיף להתכונן ללידה טבעית וזה הוא? המינון שניתן לי הוא 20 מ"ג 3 פעמים ביום.. אני עדיין מפחדת לקחת את התרופה.. משום מה ההמטלוג הסביר לי שאלו שיקולים שלי ושאחליט מה אני רוצה. ולא הבנתי כל כך. אשמח מאד לעזרה בנושא!!!

13/01/2019 | 22:42 | מאת: נילי

תיקון קטן לתגובה האחרונה: רמת הטביות עמדה על 68 אלף בשבוע 36

01/01/2019 | 23:07 | מאת: רועי

שלום, עשינו את הבדיקה כחודשיים וחצי לאחר לידה שקטה בשבוע 27 לאחר שדופק העוברית נפסק. תוצאות: Protein C - 68% Protein S - 71% נודה לחוות דעתך

לקריאה נוספת והעמקה

במידה והערכים בטווח התקין של במעבדה-הם תקינים.

01/01/2019 | 21:20 | מאת: שיר

שלום רב,אני בת 40 אמא ל 2 ,מעשנת. לפני 5 חודשים בערך הבחנתי בצווארי ב 2 בלוטות לימפה מוגדלות. חודש לפני שהבחנתי בנפיחות הנל ועד היום יש חוסר תאבון וירידה משמעותית במשקל(9 קג) ,הרגשת בחילות ולעיתים הקאות בוקר וזיעת לילה חמורה .(התחיל לפני 6-7 חודשים). בדיקות הדם מראות שיש מדדים קצת גבוהים בכדוריות דם לבנות . עברתי בדיקות מקיפות: ct צוואר,ct בטן וct ריאות,יצא תקין.(ה ct נערך לפני שהבלוטות לימפה הוגדלו). לאף רופא אין תשובה להסביר לי מהי הסיבה לכל התופעות האלה ואומרים לי לחזור לביקורת לאחר מספר חודשים אם במידה ואין שיפור. כמו כן גם בבדיקת פרופיל הורמנלי הבדיקה יצאה תקינה ואולטרסאונד צווארי. שאלתי היא כזאת: מה יכול להיות הגורם לתופעות האלה ? עם איזה עוד רופאים אני צריכה להתייעץ? הייתי אצל אף אוזן גרון והמטולוג . אני חסרת מנוחה ומתוסכלת כי לא עולים על הבעיה וכמובן החוסר תיאבון מחליש אותי והזעת לילה שלא נותנת לי לישון באופן רצוף. אשמח לתשובה בהקדם. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

הייתי גם אצל אנדוקרינולוג וגם הוא לא הבחן בעיה כלשהי. כמו כן יש הסטוריה משפחתית של סרטן במשפחה.

מבחינה המטולוגית חשוב להבין אם יש בלוטות לימפה מוגדלות משמעותית. את זה ניתן לדעת בבדיקה ידנית על ידי הרופא המטפל או בהדמיה כמו סונר או CT. במידה והבלוטות מוגדלות משמעותית יש לבצע ביופסיה.

לפי האולטרסאונד הם בגודל תקין אבל פיזית רואים אותם בבירור בצוואר. איך זה יכול להיות שבבדיקה אומרים תקין אבל פיזית יש הגדלה ועוד תופעות שפירטתי?

אפשר בבקשה לקבל תשובה? מה זא אומרת הגדלה משמעותית של הבלוטות? ומה מעיד הזעות לילה וחוסר תאבון(ירידה במשקל כתוצאה מזה) וכדוריות דם לבנות שגבוהות מהנורמל? הרופאים לא שוללים את המחלה כי הם לא אומרים כלום,רק שולחים אותי מרופא לרופא🙏

לרב מדובר בבלוטות שמעל 2 ס"מ. הזעות לילה וחוסר תאבון הם תמינים בלתי ספצפיים שמאפיינים בין היתר גם מחלות המטולוגיות.

האולטרא סאונד לרב מדוייק יותר.

אפשר לקבל טיפול במבטרה בלי כריתת טחול ואם כן איך מקבלים אישור לדבר כזה? הבנתי שבארץ אין אפשרות לטיפול הזה ללא כריתת טחול. האפ טיפול בדפסון יכול להועיל לפני ניסיונך ? תודה רבה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

לגבי מבטרה-לעיתים ניתן לקבל דרך ועדת חריגים, אופציה נוספת היא דרך ביטוח פרטי אם יש. הטיפול בדפסון הוא אחת האופציות לטיפול בITP - למרות שאינה היעילה ביותר. חלק מהמטופלים יגיבו, אך לרב מקובל לנסות טיפולים אחרים לפני שפונים לדפסון.

01/01/2019 | 08:02 | מאת: מושיקו

בוקר טוב. אשתי בת 57 ביום חמישי שעבר התעלפה ובמיון לא מצאו כלום רק אנמיה קלה. המוגלובין 11.2 כדוריות אדומות - 4.2 , אתמול היא חזרה על הבדיקות והתוצאות ממש ירדו משמעותיתץ המוגלובין - 10.1 וכדוריות - 3.7 המטוקריט 30.9 , יש לויקוציטים 25 . מה זה ומה צריך לעשות? דחוף בבקשה

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר באנמיה-עדיין לא משמעותית. לא כל כך ברור לי מה מספר הלויקוציטים.יש צורך בבירור הסיבה לאנמיה ובמעקב אחר ערכי ההמוגלובין. בשלב הראשון כדאי להבדק על ידי רופא המשפחה ולבדוק את מחסני הברזל וויטמינים. במידה ואין הסבר-ניתן לפנות לבירור המטולוגי.

31/12/2018 | 20:21 | מאת: מיכל

שלום רב, בבדיקת ct הודגם טחולון בקוטר עד 1.5 סמ. הטחול בממדים ומרקם תקינים. אשמח מאוד לדעת במה המדובר תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר בממצא שגרתי של טחול קטן ואין לכך השלכות רפואיות.

31/12/2018 | 18:30 | מאת: שי

ממה נגרמת טרמבוציטופניה?? ומה תסמיניה?

לטרומבוציטופניה סיבות רבות ושונות וקצרה היריעה מלפרט אותן. כאשר הטסיות נמוכות מאד יכולה להיות נטייה מוגברת לדימות.

היי עשיתי בדיקות דם לקרישיות יתר ובדיקות גנטיות לפני חודש וחצי, התוצאות טרם הגיעו . התקשרתי למעבדה אמרו לי שפקטור 2 תקין ופקטור 5 עדיין בעבודה. אני בתחילת היריון בשבוע 5, השאלה אם להיות רגועה כי פקטור 2 תקין או שפקטור 5 גם יכולה להוות בעיה? וכמה זמן יקח עוד לתוצאות?

לקריאה נוספת והעמקה

קשה לענות בלי להכיר את הסיבה לכך שבוצעו הבדיקות. במרבית המקרים גם כשיש מוטציה בפקטור 5 אין צורך בשינוי הטיפול במהלך הריון, אך לעיתים תהייה המלצה למתן מדללי דם במהלך ההריון או במשכב הלידה.

31/12/2018 | 09:35 | מאת: שבי

בס"ד לדר אודית גוטווין בוקר טוב. עשיתי בדיקת קולונוסקופיה לפני כחודש, גילו 2 פוליפים באחד קבלתי תוצאה פתולוגית: "יש לציין תסנין ניכר של תאי פלסמה ריאקטיביים בסטרומה של הפוליפ (צביעה פוליטיפית עם שרשראות קלות קפא ולמבדה" רופא המשפחה שלי לא ידע להסביר לי מה המשמעות. אודה לך על המעה מה המשעות של התוצאה ? אשמח באם אוכל לקבל את המענה למייל האישי שלי שציינתי מקודם. שוב תודה תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אין אפשרות לענות למייל אישי

01/01/2019 | 13:30 | מאת: שבי

בס"ד אוקי. אז תענו בפורום . באם ניתן לקבל תיזכור שיש מענה מהרופא. תודה

מבחינה המטולוגית, כאשר תאי הפלסמה פוליטיפים, להבדיל ממונוטיפים, לא מדובר בגידול של תאי פלסמה.

רציתי לבקש לדעת, האם לגברים עם מיעוט \ חוסר זרע - בטיפולי שימור פוריות יש מניעה מלעשות שימוש בקומדין עד כמה שידוע לרופא שלי - לנשים בטיפולי פוריות מפסיקים קומדין - האם ייתכן שגם לגברים בטיפולי פוריות - צריך להחליף תרופה

לקריאה נוספת והעמקה

ניתן לשמר זרע גם עם טיפול בקומדין.

30/12/2018 | 11:25 | מאת: חיה

אני בת 39 בהריון האחרון מספר 8 שהיה לפני כשלוש שנים הסתבר שיש לי את נוגדן האנטי אי. היות ובלידה ראשונה קיבלתי מנות דם הרופאה חושבת שאז קיבלתי את הנוגדן. שאר הלידות היו בחו"ל וגם מעקב ההריון ולא אמרו לי אף פעם על הנוגדן. הייתי רוצה מאוד הריון נוסף. האם אני יכולה לסמוך על כך ששבעה הריונות היו תקינים עם הנוגדן שכך יהיה שוב. שאצלי הנוגדן הוא ברמה נמוכה ולא יהיה סיכון?

לקריאה נוספת והעמקה

קיים סיכוו מסויים בכל הריון ולכן תזדזקקי למעקב.

תודה רבה. רוצה רק לברר עוד פרט עשיתי לא מזמן בדיקת כייל כשאני לא בהריון. ואני כותבת כאן מה כתבו לי כייל-1:4 משמעות קלינית- לנוגדן יש משמעות קלינית לגבי h.t.r ולגבי h.d.n. רוצה לשאול אם כמות הכייל נמוכה האם זה יכול להצביע שכך יהיה גם בהריון?

שלום ד"ר גוטויין ההמוגלובין שלי תקין, וכך גם הפריטין ( בבדיקה קודמת שנעשתה לי) מבקשת לדעת על מה מצביעות החריגות הללו, האם יש בהן להסביר את החולשה והעייפות הרבות שלי. ואלו בדיקות, אם בכלל, עלי לעשות. היו לי אירועי דימומים לפני חודש, הקאה דמית יחידה, שתן דמי במשך שלושה ימים, טופלתי באנטיביוטיקה נגד החיידקים, ודם מסיבי בצואה שנמשך כמה ימים. תודה

הקובץ לא עלה משום מה לכאן. הנה הוא בקישור. תודה. http://www.interload.co.il/upload/6725845.jpg

29/12/2018 | 09:40 | מאת: פמלה

שלום.מזה 3 חודשים סובלת כאבים שמחמירים מיום ליום וגושים קשים וכואבים בבלוטות בצוואר, בית השחי, בחזה, מתחת ללסת, צידי הפנים )אזניים) יש לציין שלא היו לי דלקת ולא חום בכל התקופה הזו רק הכאב שמחיר מיום ליום והגושים שאני גיליתי בבדיקת עצמית בעקבות הכאב..רושמת לכם גם תסמינים נוספים מהם סובלת : חוסר תיאבון . הרגשה שמשהו תקוע לי בגרון וממש באמת לא מסוגלת לבלוע המון דברים לכם אני כמעט ולא אוכלת . ירדתי 9 קילו בחצי השנה האחרונה ללא דיאטה..מזיעה בלילות המון גם כשקר!, אני בת 51 ועשו לי ממםוגרפיה בחודש 3/2018 שיצאה תקינה לכן לא הייתי חשיבות לכאבי תופת בבית השחי ובשדיים שרק לגעת זה כואב מאד מאד.. ניסיתי את כל התרופות נגד כאבים (תרופות חזקות כמו טרג'ין למשל שאני מקבלת קבוע ממרפאת הכאב כבר 5 שנחם.. עקב ניתוחים ובעיןת בעמוד השדרה ..עקב כאב כרוני שאינו קשור לבלוטןת הללו) ..שכאמור 3 חודשים מאז הבחנתי בעאבים שמחמירחם ובגושים שגדלים..)וגם נגד דלקות נרוסין) ושום דבר לא עוזר להקל על הכאבים. ולפני כמה ימים במוסך לכל האמור חשאר הכאבים התחיל לי כאב קשה ושורל וחזק מאד מאד ד בכל שטח הקרקפת בראש.. יש לי גם צרידות שאינה חולפת כבר שנתיים . אני מעשנת כבדה. אודה לכם על תשובתכם.תודה

לקריאה נוספת והעמקה

ראה תשובה בשאלה הקודמת.

29/12/2018 | 09:33 | מאת: פמלה

שלום.מזה 3 חודשים סובלת כאבים שמחמירים מיום ליום וגושים קשים וכואבים בבלוטות בצוואר, בית השחי, בחזה, מתחת ללסת, צידי הפנים )אזניים) יש לציין שלא היו לי דלקת ולא חום בכל התקופה הזו רק הכאב שמחיר מיום ליום והגושים שאני גיליתי בבדיקת עצמית בעקבות הכאב..רושמת לכם גם תסמינים נוספים מהם סובלת : חוסר תיאבון . הרגשה שמשהו תקוע לי בגרון וממש באמת לא מסוגלת לבלוע המון דברים לכם אני כמעט ולא אוכלת . ירדתי 9 קילו בחצי השנה האחרונה ללא דיאטה..מזיעה בלילות המון גם כשקר!, אני בת 51 ועשו לי ממםוגרפיה בחודש 3/2018 שיצאה תקינה לכן לא הייתי חשיבות לכאבי תופת בבית השחי ובשדיים שרק לגעת זה כואב מאד מאד.. ניסיתי את כל התרופות נגד כאבים (תרופות חזקות כמו טרג'ין למשל שאני מקבלת קבוע ממרפאת הכאב כבר 5 שנחם.. עקב ניתוחים ובעיןת בעמוד השדרה ..עקב כאב כרוני שאינו קשור לבלוטןת הללו) ..שכאמור 3 חודשים מאז הבחנתי בעאבים שמחמירחם ובגושים שגדלים..)וגם נגד דלקות (הרוסים) ושום דבר לא עוזר להקל על הכאבים. ולפני כמה ימים במוסך לכל האמור חשאר הכאבים התחיל לי כאב קשה ושורל וחזק מאד מאד ד בכל שטח הקרקפת בראש.. יש לי גם צרידות שאינה חולפת כבר שנתיים . אני מעשנת כבדה. אודה לכם על תשובתכם.תודה

לקריאה נוספת והעמקה

מהזווית ההמטולוגית כדאי בשלב ראשון להבדק על ידי הרופא המטפל שימשש את בלוטות הלימפה ויעריך אם מוגדלות. במידה ויש חשד לבלוטות לימפה מוגדלות הצעד הבא הוא ביצוע הדמיה כמו סונר או ct ובמידה והבלוטות גדולות באופן משמעותי יש לקחת ביופסיה.

28/12/2018 | 18:22 | מאת: שי

שלום, אני בת 25, ( לא בהריון ולא הייתי בהריון) יש לי כאבים מאוד חזקים בשדיים כמו לחץ (לא דקירות) זה קורה בשניהם בצורה שווה ולדעתי זה קורה שטיפה קר לי כי גם בנוסף יש לי באצבעות בכפות רגליים הרגשה של קרח שהן קופאות ממש ואני לא יכולה להזיז אותם.. רק עד שאני מתחממת קצת זה מפסיק אבל ברגליים זה נמשך לאורך זמן יותר מאשר בחזה. עשיתי בדיקת דם וה ESR שלי גבוה . הערכים עד 11 ויש לי 22. כמו כן אני אנמית , 10.8 ברזל כרגע אבל מה שמדאיג אותי זה הכאבים החזקים האלו.. אולי משהו בכלי דם? גם הC REACTIVE PROTEIN אצלי גבוה מעל הערכים.. אף פעם לא היו לי כאבים כאלו. אשמח לעזרה!

לקריאה נוספת והעמקה

קרוב לוודאי שהכאבים קשורים לבעיה המטולוגית. במידה ויש חשד לחסר ברזל יש לבדוק רמת פריטין-מחסני הברזל. במידה ונמוך רצוי לקחת טיפול בברזל.

27/12/2018 | 17:43 | מאת: נועה

Pt sec 14.6, inr 1.22 ,apttr 1.25. האם אוכל לגשת לניתוח שבוע הבא? יש לציין שביצעתי בדיקות אלו לפני כשנה, הערכים היו דומים . האם יש סיבה לדאגה? לחוצה מאד

לקריאה נוספת והעמקה

לי זה נראה תקין.

חולה cml מקבל גליבק. כאבים בקרסול כאשר בוצעה ביופסיה בקלקנאוס אך התוצאות לא מספקות ורוצים ביופסיה פתוחה. האם יתכן שזה אחת מתופעות הלוואי של הגליבק,או התפתחות לרעה של ה cml

לקריאה נוספת והעמקה

גליבק יכול לגרום לכאבי פרקים, שרירים ועצמות. בדרך כלל מדובר בכאבים במספר מפרקים. לא ברור מה הממצא בקלקנאוס ומדוע דרושה ביופסיה וכן קשה לדעת אם יש קשר. ממליצה להגיע עם האינפורמציה מהאורטופד להמטולוג שיוכל להעריך את הנתונים בצורה מדוייקת.

שלום שלשום הערצתי במרפסת ביתי בנחלת החדש בראשל צ וגירדתי חזק בשל גירוד שחשתי ביד מעל הבוהן.למחרת הופיע ע ג היד מעל הבוהן כתם אדום די גדול ובעת מגע באתם חשתי כאב. מה משמעות התופעה ומה את ממליצה שאעשה לפנות לרופאת המשפחה שלי ?? חשוב לי להדגיש שהיום היום הדני מהעקיצה הכתם האדום קטן לרבע מגודלו אתמול בבוקר והכאב כמעט נעלם. ממתין לתשובתך המלומדת. מידע נוסף אני סובל מסכרת 2 מאוזנת נוטל ג יאנואט 2 כדורים ביום

לקריאה נוספת והעמקה

לא נראה כי המקרה קשור לתחום ההמטולוגיה. לבירור ניתן לפנות לרופא המשפחה.

היי בעקבות נשירת שיער תקופה ארוכה עם נשירת עור בגבות לאחר תקופה עם גירוד בבדיקות דם יצא שהנטרופילים נמוכים מידי, הלימפוציטים גבוהים מידי, אאוזינופילים גבוהים מידי, וכלוריד נמוך.. רופאת משפחה אמרה הכל בסדר.. האם ללכת להתייעות עם רופאת המטולוגיה ?

לקריאה נוספת והעמקה

קשה לענות בלי לראות את המספרים. יש לבדוק את הערכים האבסולוטים ולא האחוזים.

26/12/2018 | 12:59 | מאת: שירה

שלום ד"ר אודית, קודם כל תודה רבה על הפורום והמאמץ. אני בת 31, עם ITP ו MS מזה חמש שנים - נוטלת סטירואידים בממוצע של פעמיים בשנה כשיש המון דימום מהפה בעיקר, זה הפך להיות הסימן עבורי. מבחינת הטרשת המצב בסדר גמור יחסית. כל פעם שאני נוטלת סטירואידים אני מתחילה עם מינון 60 מ"ג למשך שבוע ואז יורדת 10 מ"ג אחרי כל שבוע עד שזה מתאפס (משהו כמו חודשיים). הפעם הזאתי, התעוררתי שישי האחרון עם כמויות דם בפה, עשיתי בדיקה ישירות יצא לי ערך טסיות של 17,000. התחלתי ליטול סטירואידים ישירות (60 מ"ג) והיום זה היום החמישי ואני עדין על 60, אולם להפתעתי וזה משהו שלא קרה לי בעבר, ירד לי מלא דם מהפה גם היום, כשבעצם ציפיתי לפי ניסיון העבר שדווקא אהיה עם ערכים הקרובים ל 100,000 עם מינון פרדניזון גבוה כזה שעכשיו אני עליו. מה אפשר לעשות עכשיו? יש הרגשה של חוסר אונים כיוון שהפרדניזןו היה המציל שלי במצבים האלה, ופתאום זה נראה כשזה הפסיק לעבוד, גם במינונים גבוהים (אעיר כי כשאני יורדת למתחת ל 50 מ"ג אני תמיד מרגישה שהערכים חוזרים לירידה אבל לא עד כדי דימומים). אשמח להמלצה ולדעת אם אתם מודעים למצבים כאלה ומה אפשר לעשות מעבר למה שאני כבר עושה, הרי הטיפול בסטירואידים כשלעצמו מהווה אסון שלם עבורי, ועכשיו אף זה לא עובד.

לקריאה נוספת והעמקה

סטרואידים אינו הטיפול המומלץ כאשר יש itp עם התלקחויות רבות.יש אופציות נוספות לטיפול דוגמאת מבטרה, כריתת טחול ועוד.. ממליצה להתייעץ עם ההמטולוג המטפל לגבי הטיפול שרלוונטי עבורך.

אפשר לקבל טיפול במבטרה בלי כריתת טחול ואם כן איך מקבלים אישור לדבר כזה? הבנתי שבארץ אין אפשרות לטיפול הזה ללא כריתת טחול. האפ טיפול בדפסון יכול להועיל לפני ניסיונך ? תודה רבה מראש

בעלי חלה בלימפומה מופשטת כבר שנתיים נקי בפט סיטי האחרון רשום מספר טחולונים שהדומיננטי בינהם 8 סמ האם יש סיבה לדאגה והאם זה יכול להיות משהו סרטני??

טחולולון הוא כמו טחול ואינו מעיד על תהליך גידולי.

25/12/2018 | 07:27 | מאת: קרן

רציתי לדעת מה המשמעות של חריגה במדד זה. אני יודעת שבמצב תקין הוא אמור להיות אפס. מדד זה היה בבדיקות גבוה כאשר היה לאחותי המוליזה המוליטית קשה מאד. עבגה הרבה טיפולים שלא עזרו אך ברגע שהוציאו לה את הטחול וההמוליזה הפסיקה המדד התאפס. כ-10 ימים לאחר הניתוח המדד שוב הראה חריגה - 0.64 NUCLETED RBC.ABs במשך כיומיים ולאחר מכן שוב התאפס . ושוב לאחר כשבוע המדד שוב מראה חריגה 0.54. אשמח לדעת על מה זה יכול להעיד

לקריאה נוספת והעמקה

התוצאה אינה משמעותית בפני עצמה וחשוב ההקשר של של ספירת הדם ומדדים שונים הקשורים להמוליזה. קרוב לוודאי שאם יתר הבדיקות השתפרו- לממצא אין משמעות של ממש.

24/12/2018 | 20:31 | מאת: נאווה

שלום ד"ר, אני בת 32.5, בריאה בד"כ. כבר תקופה ארוכה (כמעט שנה) שיש לי ערכים נמוכים של נויטרופילים. כיום אני לא סובלת משום דלקת/ זיהום/ כאב/ מחלה (לא שידוע לי לפחות). הייתה אולי רק קצת עייפות נקודתית במועד ביצוע הבדיקה. אני נוטלת סימבלטה 30 מ"ג בגלל נימולים שהיו לי בגוף בשנה האחרונה. כמו כן, בשנה האחרונה הייתה לי דלקת קשה בגידי ההמסטרינג, אך כיום היא די נעלמה. לפעמים הגידים מציקים קצת (אחרי שאני מותחת יותר מידי), אבל זה ממש לא נורא. בשנה האחרונה סבלתי גם משרירים תפוסים וכואבים בכל הגוף וקצת דלקות פרקים (הכל עבר לחלוטין לפני כ-4-5 חודשים). עד לפני שנה הייתי בריאה לחלוטין, וגם כיום אני בריאה. משום מה כל התסמינים חלפו, ורק רמת הנויטרופילים ממשיכה לרדת. מה יכולה להיות הסיבה? מה כדאי לבדוק? האם הערכים הנמוכים נחשבים נמוכים באופן חריג, או שזו נחשבת רק סטייה קלה? מצ"ב ספירת דם עדכנית. תודה רבה!! נאווה

לקריאה נוספת והעמקה

אין באפשרותי לראות קבצים וקשה לענות בלי לדעת את מספר הנויטרופילים.

30/01/2019 | 15:06 | מאת: נאווה

תודה ד''ר, אני מעתיקה נתונים נבחרים מספירת הדם: WBC 3.5 RBC 4.18 נויטרופילים #0.92, 26.5% לימפוציטים #2.07, 59.7% אאוזינופילים #0.21, 6.1% באזופילים #0.05, 1.4% מונוציטים #0.22, 6.3% RDW 11.4% Platelets 227 MPV 10.1 המטוקריט 39.1

23/12/2018 | 20:33 | מאת: דנה

בת 44 לאחרונה 9 פעמים נטלתי אנטיביוטיקהבשל דלקת ריאות ב8 חודשים. נשלחתי לבדיקות ורובן תקינות. בדיקת אימונוגלובולין lgg2 יצאה מעט גבוה 733.3 מה זה אומר? קראתי קצת באינטרנט ושם כתוב שזה יכול להעיד על ממאירות??? והאם יש צורך בבדיקות כל שהם? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

הבדיקה שציינת אינה קשורה לתחום ההמטולוגיה.

23/12/2018 | 12:35 | מאת: אלישבע

בעלי לוקח הידראה והתמונה בנושא הפוריות לא ברורה לנו לחלוטין, האם בכלל ניתן להכנס להריון או שחובה לקחת מניעה. הבעייתיות בפוריות היא רק תופעת לוואי נדירה או שהיא תוצאה מידית?

לקריאה נוספת והעמקה

הטיפול בהידראה פוגע בזרע ובביצית ולכן כניסה להריון כאשר האם או האב נוטלים הידראה כרוכה בסיכון לסיבוכי הריון ונזק לעובר. לכן יש להפסיק את הטיפול בהידראה זמו מה לפני הכניסה להריון ולקחת טיפול חלופי עד חידוש ההידראה. במידה ויש תוכנית להריון רצוי לתכנן זאת מראש בצורה מסודרת עם ההמטולוג המטפל.

23/12/2018 | 11:03 | מאת: שמעון

שאלה נקבע לי מינון תרופתי alorill 300 mg מה המלצתכם? האם ליטול בפעם אחת כדור 300 מ"ג או 3 פעמים ביום 100 מ"ג כל אחד ( בוקר , צהריים, ערב ) ?

לקריאה נוספת והעמקה

לא ברור מדוע אתה נוטל אלוריל. בהמטולוגיה הטיפול ניתן לפני טיפול כימותרפי ואז נוטלים כמות של 300 מ"ג ,פעם אחת ביום.

20/12/2018 | 17:51 | מאת: קיריל

שלום אישתי מאושפזת במחלקה ניורולוגית MRI הראה שיש לה חשד לפכימינינגיטיס מבדיקות דם שערכו לה התגלה כי kappa ligh chain B ערכו 720 וערך נורמאלי 680 על מה זה יכול להעיד? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

עלה מנת להעריך אם בדיקת השרשרות הקלות תקינה יש לדעת גם את ערך הלבמדא ואת היחס בין קאפא ללמבדא.

19/12/2018 | 21:57 | מאת: אני

שלום אני בת 29. סובלת למעלה משנתיים מפריחה לא מוסברת. בביופסיה הראשונה כתוב שמדובר בוויסקוליטיס . אך מכיוון שאין התאמנה בין בוויסקוליטיס למראה הפריחה נשלחתי לביופסיה נוספת. כרגע החשד הוא דרמטומיוזיטיס. בבדיקות דם נמצא אלבומין 56 . ערך תקין 60-71 גלובלין אלפא 1 גבוהץ 3.9 ערך תקין 1.5-2.9 גלובלין גמא גבוהץ 20.2 ערך תקין 10 -18. האם תוצאות הבדיקות הנ"ל קשורות לחשד לדרמיוטוזיס? קצת מדאיג אותי שהגלובלין גמא גבוה. יש עוד מה לבדוק? או לחשוד?

לקריאה נוספת והעמקה

השאלה אינה בתחום ההמטולוגיה.

19/12/2018 | 09:30 | מאת: מוסי

ב"ה אני בת 39, אם לשמונה ילדים ב"ה בגילאי 18-2.5. בני בן 5 נולד במרכז רפואי קפלן. לאחר הלידה התקשרו מהמעבדה ולא הצלחנו ליצור קשר. התברר בהריון הבא שיש לי anti E בדם והייתי במעקב הריון בסיכון גבוה צמוד כולל אולטראסאונד זרימות מח ובדיקות דם לרמת הכייל. ב"ה הילד נולד בריא ובזמן. הסבירות של תופעת הנוגדן אצלי היא קבלת מנות דם אחרי הלידה הראשונה.(מעקב כל שאר הלידות הי'באוקראינה, על כן אין לי מידע על הנוגדן בשאר ההריונות. שאלתי לגבי הריון עתידי: אני מתלבטת לגבי הריון נוסף, עשיתי בדיקת דם והתוצאה היא: סוג דם: A- pos תןצאות סקר נוגדנים: חיובי Direct coombs test שלילי זהות הנוגדן anti E כייל הנוגדן titer 1:4 משמעות קלינית:לנוגדן יש משמעות קלינית לגבי htr ולגבי hdn חשוב לציין שבעלי נבדק ונמצא שסוג הדם שלו בעייתי לגבי anti E/ אין לי פרטים נוספים לגביו. שאלתי: אם הנוגדן קיים אצלי למשך 7 הריונות וב"ה נולדו ילדים בריאים האם ניתן להסיק שהריונות הבאים יהיו עם תוצאות כאלה - בריא ושלם? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

הנוגדן יכול להופיע במהלך ההריון ולא בהכרח שהיה שם תמיד. בנוכחות נוגדן יש סיכון בהריון הבא גם אם הריונות קודמים תקינים ולכן גם בהריון הבא ידרש מעקב.

26/12/2018 | 09:14 | מאת: מוסי

תודה רבה על תשובתך. האם יש בתופעה הסתברות שאם בשבעה מתוך שמונה הריונות היתה תןפעת הanti E זה יחזור, או שזה לא רלבנטי?

נוגדן שנוצר לא חולף ולכן יהיה קיים גם בהריונות הבאים.

05/12/2018 | 17:00 | מאת: אריאל

היי אורית, אני בן 26, לפני כ 3 חודשים חזרתי מדרום אמריקה, *הייתי הרבה מאוד בטיסות פנים קצרות וארוכות*. במהלך הטיול היו לי כאבים בחזה, פניתי לבית חולים מקומי, עשו לי בדיקת דם, בבדיקת הדם מצאו אצלי חשש לטרומבוזיס בגלל d-dimer גבוה (2300), עשו לי אולטרסאונד ליד שמאל ולשתי הרגליים וסיטי 3 פעמים אך לא מצאו שום דבר ושיחררו אותי. חזרתי לארץ עם כאבי חזה וקושי בנשימה (כאבים בזמן נשימה). ביצעתי בדיקת דם בארץ ונמצא אצלי d-dimer בערך גבוה של 1700, טווח תקין 0-500. הופנתי מיידית לבית חולים לשלילת תסחיף ריאות. בבית החולים שללו תסחיף ריאות ונשלחתי להמשך טיפול רופא משפחה. לא ביצעתי בדיקה כלשהי לאחר מכן. עד עכשיו אני לא יודע אם זה מסוכן ויש צורך להמשיך טיפול ולבדוק את העניין. אציין שהפסקתי לעשן לפני כחודש, ההמוגלובין ו hemotocrit% שלי ירדו פלאים לטווח נורמלי לאחר שנים שהיו גבוהים. לפני הפסקת עישון המוגלובין היה בין 18-19 המוטוקריט% - 52.80%-55% לאחר הפסקת עישון המוגלובין - 16.4 המוטוקריט% - 46.5% טווח תקין לפי מאוחדת: המוגלובין - 13.5-17.5 המוטוקריט% - 38%-50% בעוד כשבוע אני אמור לטוס ללונדון (כ 5.5 שעות טיסה). האם יש הנחיות מיוחדות לפני הטיסה, האם יש דאגה כלשהי בפיתוח קרישי דם או משהו בסגנון בגלל שהיה d-dimer גבוה ? תודה רבה אריאל

לקריאה נוספת והעמקה

במידה ולא נמצא קריש קרוב לוודאי שאין צורך בטיפול ספציפי. בדיקת די דימר היא בדיקה לא ספציפית והיא מוגברת במצבים רבים ושונים ולעיתים ללא סיבה ברורה.

05/12/2018 | 16:29 | מאת: מנחם

היי ד״ר אודית, אני קצת חושש: ביצעתי לאחרונה בדיקת דם, אחוז המונוציטים %monocytes יצא גבוה: 10.7% טווח הנורמה 2%-10% בדיקות דם אחרונות של monocytes% של השנה האחרונה: 5/12 - %10.70 29.10 - %7.70 2.8 - %7.20 5.3 - %13.70 20.12.17 - 10.10% 16.10.17 - %10.50 האם יש צורך לבדוק את העניין ? ראיתי שרשמת בעבר שאחוזים לו משקפים כלום ואשמח מאוד להבין מדוע. תודה רבה לך.

לקריאה נוספת והעמקה

רמת המונוציטים האבסולוטית היא שמשקפת את כמות המונוציטים בגוף ולא האחוזים.

05/12/2018 | 14:18 | מאת: מירב

שלום, סביבות גיל 5 בזמן ניתוח להסרת שקדים ודימום קשה במהלכו התגלה אצלי (ובהמשך אצל עוד בני משפחה) מחלת דמם כלשהי. כעת אני לפני הריון ורוצה להתכונן אמא שלי זוכרת שמה שאבחנו אז היה מחלת וון ווילברנד, אבא שלי אומר שכמה שזכור לו זה היה קשור לפקטור 11, רופא המשפחה לא מוצא שום תיעוד בקופח (חלפו 30 שנה...) תוכלי להגיד איזה בדיקות אני צריכה לעשות כדי לדעת בוודאות ממה אני סובלת ובדיקות שרלוונטיות להמלצות ללידה,כדי שכשיגיע הצור להמטולוג יהיה לו את כל המידע הדרוש? איזה בירור עלי לבקש מרופא המשפחה? מאוד אודה!

לקריאה נוספת והעמקה

הבדיקות לאבחנה של מחלת וון וילברנד הן בדיקת Ricof וvwf antigen. לרב מבוצעות דרך המטולוג.

05/12/2018 | 14:03 | מאת: קאפה בדיקות דם

שלום דר' גוטווין, מ- 2012 אני במעקב בשל אימונוגלובלין A גבוה. 3/17 ערכים 643 . בעקבות כך בוצעה בדיקה מיוחדת כאשר תוצ' KAPPA FLC 22.1 . היתק תקין. אני מאוד מודאגת.אודה לתשובתך.

לקריאה נוספת והעמקה

בבדיקת שרשרות קלות יש להסתכל על היחס ratio. אם תקים, הבדיקה תקינה.

04/12/2018 | 19:41 | מאת: ניר

שלום רב, אני בן 60 בריא לחלוטין. בשנים האחרונות הפכתי לצמחוני. מעולם לא היה לי מחסור בברזל. לאחר שהפכתי לצמחוני החלטתי להעלות באמצעות כדורים את רמות הברזל למרות שלא הגעתי למצב של מחסור בברזל. בעשרים השנים האחרונות ערכי הברזל שלי נעו בין 92-146 וערכי הפריטין נעו בין 53-105 בדיקת הדם האחרונה הראתה ירידה ברמת פריטין מ 86 ל 56 ועליה ברמת הברזל מ 99 ל 146, וזאת לאחר שלקחתי כדורי ברזל במשך תקופה ארוכה. (בדיקת הדם הקודמת הראתה הפוך: עליה בפריטין וירידה בברזל לאחר לקיחת כדורי ברזל) שאלתי היא: האם קיימת אצלי בעיה עקב ירידת רמת הפריטין לאחר נטילת כדורי ברזל? איך אוכל למנוע ירידה נוספת ברמת הפריטין?

לקריאה נוספת והעמקה

בכל הבדיקות שציינת רמות הפריטין תקינות.

היי ד"ר גוטויין :) לפני שנתיים אושפזתי כשבוע וחצי עקב קרישיות יתר ברגל, שנבע מנטילת גלולות . התברר כי מדובר בפקטור 5 ליידן. אני מתכננת לטוס לפיליפינים-הטיסה היא עם עצירה באמצע, הטיסה הראשונה: בין 10-12 שעות והטיסה שאחרי העצירה היא קצרה יותר: בין 2-4 שעות. השאלה שלי היא מתי עליי ליטול קלקסן? והאם מותר לי לטוס בהפרשים של שעה-שעתיים לטיסות הקצרות יותר? אודה לך על המענה, המשך יום נעים :)

לקריאה נוספת והעמקה

במידה והוחלט כי יש צורך בטיפול מונע קרישים סביב טיסה, הזרקת הקלקסאן היא בסמוך לטיסה הראשונה. טיסות של פחות מ 8 שעות אינן מצריכות הזרקת קלקסאן.

האם מדד של 450.00 תרומבוציטים בדם זה באמת רמה לא תקינה, או שזה עדיין בגבול העליון התקין? קראתי שזה הגבול התקין העליון ובבדיקה שלי זה סומן באדום. השאלה היא אם זה נחשב באמת לא תקין, או גבולי?

מדובר בתוצאה גבולית ולכן כדאי לחזור על הבדיקה.

מאז ומתמיד ה-rbc שלי קצת גבוה (5.4) וה-mch נמוך (25-26). שאר המדדים תקינים. הבנתי שלא מדובר בתמונה קלאסית של תלסמיה, מה זה עוד יכול להיות? חשוב לציין שתוצאות דומות יש גם לאמי ולסבתי.

לקריאה נוספת והעמקה

קשה לענות בלי להכיר את עאכי ההמוגלובין והMCV.

המוגלובין וmcv תקין בטווח הנורמה.

שלום רב אני לוקחת את הכדור הזה פעם ביום אם בטעות לקחתי קסרלטו 15 מ"ג פעמיים במקום פעם אחת, זה מסוכן? מה עליי לעשות? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

קרוב לוודאי שהנטילה החד פעמית לא מסוכנת, ביחוד אם אין בעיה בתפקוד הכליות. אך במידה ויש דימום יש לפנות לטיפול רפואי דחוף.

04/12/2018 | 07:01 | מאת: יעל

אישה עם סוג דם O פלוס גבר עם סוג דם B מינוס להבנתי לילד יכול לצאת סוג דם O או B. האם אין שום סיכוי שיהיה לילד סוג דם A ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אם לאחר ההורים אין A אז לילד לא יהיה A.

שלום רב, אני בת 40, בריאה באופן כללי (כליה אחת לא עובדת בגלל עבר של אנדומטריוזיס, אבל בדיקות קריאטנין וא"ס תקופתיים תקינים). תמיד הייתי אנמית במידת מה, המוגלובין סביב 12, לעתים הייתי מצליחה להעלות אותו. מאז שילדתי בניתוח קיסרי לפני שבעה חודשים אני מרגישה אנמית מתמיד. אני לא כל כך עייפה כמו שאני מותשת, חסרת אנרגיה, חיוורת מאוד, סובלת מדי פעם מסחרחורת. בדיקות הדם מראות: המוגלובין 11.4 HCT 36.8 MCHC 31 HYPO 18.9 MICRO%/HYPO% 0.1 פרטין 10.1 ברזל 64 מהתוצאות האלה נראה לי שאני אנמית. אני משתדלת להקפיד על תוסף ברזל, אבל ביקשתי מהרופאה שלי לתת לי עירוי ברזל חד פעמי כדי שאצא מהמצב הזה של החולשה. היא סירבה ואמרה שהתוצאות לא מצדיקות. האם אכן כך, אין הצדקה למתן עירוי ברזל חד פעמי עם כאלה תוצאות? תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר באנמיה קלה מחסר ברזל. ניתן לטפל על ידי כדורי ברזל אך אין מניעה מטיפול בעירויי ברזל.

03/12/2018 | 00:12 | מאת: נדיו

שלום יש לי שאלה לאחותי בתוצאות ספירת הדם שלה היה רשום הימוגלובין 12 ו MCH מתחת ל 26 היא בת 19 לא היה לה מחזור בתקופה האחרונה .. האם יכול להיות שיש לה אנמיה מחוסר ברזל ... עד דבר : שמתי לב שיש לה לימפוציטים גבוהים בדם מעל לנורמה על מה זה מסמן ?? האם זה קשור לאנמיה אם יש לה אנמיה בכלל ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

ההמוגלובין תקין ואין אנמיה . כדי לדעת עם חסר ברזל כדאי לבדוק את רמת הפריטין. במידה וערך הלימפוצטים האבסולוטי מוגבר בבדיקות חוזרות, זה לא תקין ודורש בירור נוסף אצל המטולוג.

בבדיקת דם שלי כל התוצאות היו תקינות, מלבד רמת התרומבוציטים, טסיות הדם- 450.00. האם יש מקום לדאגה? האם עלי לפנות להמטולוג?

עליה בטסיות אינ תקינה ויש לכך סיבות שונות. במידה ויש כמה גבוהה של טסיות בבדיקות חוזרות, מומלץ לפנות לבירור המטולוגי.

02/12/2018 | 16:14 | מאת: נעה

באישפוז עקב התיבשות בדיקת דם נמצא 2.8 בילירובין בדם.מה זה אומר?השתחררנו וזה רק צוין במכתב שחרור בלי התיחסות נוספת

לקריאה נוספת והעמקה

השאלה אינה בתחום ההמטולוגיה.

FREE LIGHT CH.-KAPA 16 FREE LIGHT CH-LAMBDA 423 Free Kappa/Free Lamb 0.04 מה זה אומר?

מדובר ברמה מוגברת מאד של שרשרות למבדא שמופרשות על ידי תאי פלסמה. הרמה לא תקינה ומחשידה לתהליך גידולי של תאי פלסמה. מומלץ לפנות לבירור אצל המטולוג.

אני בת 37.בחודשים האחרונים התפתחה פריחה ב 2 הירכיים של נקודות אדומות + גרד חזק. בנוסף לפריחה ולגרד נוצרו שטפי דם קטנים. בנוסף ובמקביל, תחושת בעירה וחום בלחי השמאלית לסירוגין. מעיון שלי באינטרנט רשום שגרד ופריחה + תופעה נוירולוגית יכול להצביע על מחלה קשה בשם TTP. האם אכן כך? איזה בדיקות דם עלי לעשות ולאיזה רופא באיזו התמחות עלי לפנות. בבקשה עזרתך המקצועית והמלומדת. מאוד חרדה וחוששת.... תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

TTP היא מחלה דרמטית המתפתחת במהירות, לרב המטופל נזקק לטיפול דחוף באישפוז וזה לא נשמע מתאים לסיפור שלך. בעיקרון ניתן לאבחן TTP על ידי תוצאות ספירת הדם, משטח הדם, כמות רטיקולוציטים וערכי LDH ותפקודי כבד.

30/11/2018 | 13:28 | מאת: לי

שלום דר בהמשך לשאלתי לגבי בלוטה קטנה בצוואר האם בלוטה בצוואר קדמי מופיעה גם אם החצ'קון המוגלתי נמצא בצוואר אחורי מדובר על בלוטה פצפונת ביותר .

בעיקרון זה אפשרי אבל אם יש ספק כדאי להבדק על ידי הרופא המטפל.

30/11/2018 | 06:24 | מאת: מיכל

אני בת 58 בבדיקות דם הערכים הבאים המטוקרטיס 48.5 המוגלובין 15.4 האם זה מראה על בעיה? האם עלי לפנות לבירור נוסף? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

הערכים מעט גבוהים. במידה וחוזר על עצמו-בעיקר המטוקריט מעל 48, יש לפנות לבירור.

30/11/2018 | 11:15 | מאת: מיכל

מה1.3.2018 זה עולה כמו כן בדיקת RBC RED 5.47 שזה גם גבוה אלו בדיקות עלי לעשות להמשך בירור? אני לא מעשנת תודה

שלום רב דר היום הבחנתי שיש לי בלוטה פיצית חדשה בצוואר מקדימה ממש ליד השקד השמאלי אני בטוחה שהבלוטה חדשה כיוון שאני בן אדם שמאוד בודק את עצמו ועירני לכל חדש . אציין שבצוואר מאחורה באותו צד הופיעה לי כבר יומיים חצ'קון אדוםמעט גדול וכואב . האם קשור ??!האם בלוטות הלימפה בצוואר קדמי מנקזות גם את הזיהום שבא מהצוואר האחורי ? עוד אציין שיש לי כובד בראש בצד שמאל של אותו צד של הבלוטה והחצקון כבר שבועיים מין תחושה שמשהו תפוס בתוך הראש ורופא המשפחה והנוירולוג טוענים שזו הרגשה על רקע מתח נפשי . ביולי עשיתי אולטרסאונד צוואר בגלל בלוטת התריס שיצא תקין בדיקות דם אחרונות ביצעתי באוגוסט גם תקינים . האם יש לדרוש עוד בדיקות מסויימות אני שרויה בחרדה .

לקריאה נוספת והעמקה

בלוטה יכולה להופיע כתוצאה ובסמוך לזיהום בעור. במידה והבלוטה גדלה-רצוי שהרופא המטפל יבדוק ויתרשם.

29/11/2018 | 16:02 | מאת: א

שלום. אני חייל בן 19. בבדיקת דם מספטמבר חלבון 9 אלבומין 5.2 אחרי חודש חלבון 8.5. נשלחתי לפנימאי. חלבון מעכשיו 9.2 אלבומין 5.7. Iga igm תקין igg 1610 נורמה עד 1600. Betta 1 5.60%, Betta 2 3.80%, albumin 60.80% בתחתית הנורמה בניגוד לערך הגבוה בדם. Alpha 1 3.40% נורמה עד 2.90 alpha 2 8.10% gamma 18.30% נורמה עד 18. החלבון והאימונוגלובולינים נלקחו ביום ראשון spep נלקח בשלישי. האם יש חשד למיאלומה? מה יכולות להגיד התוצאות? איזה בדיקות נוספות דרושות?

לקריאה נוספת והעמקה
29/11/2018 | 21:08 | מאת: א

Betta 1 5.60% Betta 2 3.80% Albumin 60.8% בתחתית הנורמה בניגוד לערך הגבוה בדם. Alpha 1 3.40% נורמה עד 2.90 Alpha 2 8.10% Gamma 18.30% נורמה עד 18

החשד למיאלומה קיים רק במידה ובבדיקה נמצא חלבון מונוקלונלי ואז יהיו רשומים הכמות והסוג שלו. במידה ולא נמצאו-זה לא מתאים למיאלומה.

30/11/2018 | 12:21 | מאת: א

האם בSPEP או באימונואלקטרופוזה שנתנה רמת אימונוגלובולינים אם היה משהו כזה היה רשום? ובכל מקרה, תוכלי לומר מה יכולות להיות הסיבות להפרעה הזו? לאיזה רופא צריך לפנות?

30/11/2018 | 12:23 | מאת: א

האם דרושה אימונופיקסציה FLC או שהבדיקות האחרות מספיקות?

שלום, יש לי פגם הומוזיגוטי בc677i mthfr תוסף חומצה פולית לא מועיל כלל. תוסף מטיל-פולאט גורם לתופעות לוואי. לגבי תוסף חומצה פולינית, האם יש טעם ליטול אותה? הבנתי שעדיין צריך את האנזים להמרה ולכן אני לא רואה הבדל בינה לבין חומצה פולית (יש אולי פחות שלבים בחומצה פולינית אבל בסופו של דבר עדיין צריך את האנזים) האם אני טועה?