פורום המטולוגיה

בפורום "המטולוגיה" נענה על שאלות הנוגעות למחלות של מערכת הדם. ההמטולוגיה עוסקת בתאי הדם ובאיברים בהם תאי הדם מיוצרים. תחום ההמטולוגיה הוא מגוון וכולל מצבים שכיחים ושפירים כגון אנמיה (חסר בתאי דם אדומים), טרומבוציטופניה (חסר בטרומבוציטים), קרישיות יתר ונטייה לדימום. בנוסף, ההמטולוג מטפל במחלות המטולוגיות ממאירות כגון לוקמיה, לימפומה ומיאלומה נפוצה. במסגרת הפורום ניתן לדון במשמעותם של בדיקות הקשורות למערכת הדם (כגון ספירת דם), בדרכי האבחון של מחלות ההמטולוגיות (כגון: בדיקת מח עצם, PETCT) וכן בדרכי טיפול למצבים המטולוגים שפירים וממאירים במבוגרים. .
25262 הודעות
24105 תשובות מומחה

מנהל פורום המטולוגיה

שלום רב, גבר בן 80 סובל מטחול מוגדל באופן משמעותי, ירידה במשקל, הזעות לילה וחולשה כללית בשנה האחרונה. לפני שנתיים עבר ניתוח להסרת גידול ממאיר במעי הגס. במשך שנתיים לפחות (עוד לפני הניתוח) סובל מהמוגלובין נמוך (בין 7-9). ההמטולוגית אצלה הוא מטופל מודאגת לגבי המצב שלו אך בית החולים התעלם ממצבו לחלוטין ולאחר כמה ימי אשפוז שחרר אותו ללא טיפול. הוא עבר ביופסיית מח עצם ופט סיטי שלא נתנו תשובה חד משמעית. האם ישנה בדיקה נוספת שיכולה לסייע באבחון המחלה ממנה הוא סובל?

לקריאה נוספת והעמקה

הממצאים בהחלט יכולים להתאים למחלה המטולוגית ראשונית אך הטווח רחב. קרוב לוודאי שהמטולוג שמכיר את המקרה ובעיקר את תוצאות מח העצם יכול לתת תשובה יותר מדוייקת.

שלום רב.. לפני כחודש תרמתי דם ובאותו שבוע עשיתי טיפול בכוסות רוח שגם דרכו איבדתי כמות דם משמעותית זה אומר שבתוך שבוע איבדתי כמות נכבדה של דם .. אחרי זה החלטתי לעשות בדיקת דם והרופא מאת שרמת טסיות עלתה אצלי באופן משמעותי אחרי שהייתה נורמלית בבדיקות קודמות.. שתי שאלות: האם העליה ברמת ה טסיות הינה תגובתי לאיבוד דם חוויתי 2 במידה וכן תוך כמה זמן הערכים אומרים להתאזן

לקריאה נוספת והעמקה

קשה לענות באופן ספציפי בלי לראות אות את הבדיקות. לעיתים במצב של אנמיה מחסר ברזל יש עליה בטסיות. במידה והטסיות גבוהות מהנורמה בבדיקות חוזרות יש לפנות לבירור המטולוגי כדי לשלול מחלה ראשונית של מח העצם.

15/11/2018 | 20:39 | מאת: חוסר פקטור 7

שלום,אני לפני ניתוח כריתת בלוטת התריס בגלל שנמצא בה גידול ממאיר .יש לי חוסר פקטור 7 והתוצאה עכשו 29.האם תיהיה בעיה לבצע את הניתוח.אודה על תשובתך המהירה

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר ברמה נמוכה של פקטור 7 אך הסיכון לדימום ניתוחי קרוב לוודאי נמוך כיוון שהערך מעל 10, ביחוד אם אין היסטוריה של נטיה לדמם בעברץ בכל מקרה מומלץ לבצע יעוץ המטולוגי מסודר לפנות הניתוח.

אני רוצה לדעת האם התסמונות הבאות מתאימות למחלת דם כלשהי: אני בן 50, בחודשים האחרונים סובל מזרמים שורפים לאורך כל הגב, בעיקר למעלה, זרמים שמתגברים משום מה אחרי אכילה, סומק על המצח הקרקפת והלחיים מלמעלה, וכאבים בחזה משמאל. בדיקות דם רגילות יצאו תקינות. אני ממש לא יודע לאיזה רופא לפנות

לקריאה נוספת והעמקה

קרוב לוודאי שאין קשר להמטולוגיה. מומלץ לפנות לרופא המשפחה שיעריך את. מצב וישלח להמשך בירור לפי הצורך.

לבתי בת השנתיים, היה דימום מהאף . בלי חבלה או שום הסבר מה יכולה להיות הסיבה

לקריאה נוספת והעמקה

איני עוסקת ברפואת ילדים. ממליצה לפנות לרופא הילדים.

מה סדר גודל של הזמן (דקות/שעות/ימים/שבועות/חודשים...) שלוקח לטרומבוס להיווצר בווריד העמוק ברגל ולהתבסס לסתימה מלאה? ומצד שני מה סדר גודל הזמן שלוקח לגוף (בהנחה שאין בעיות יוצאות דופן בקרישיות) לפרק אותו כאשר לוקחים קלקסן/קסרלטו.

לקריאה נוספת והעמקה

קריש בוריד עמוק הוא אירוע חריף, קשה לדעת בתוך כמה זמן מתפתח, כנראה בסדר גודל של שעות. טיפול במדללי דם מונע התקדמות הקריש אך לא בהכרח לפירוק שלו, כך ששרידים של קריש יכולים להשאר גם שנים.

13/11/2018 | 20:51 | מאת: טליה

שלום, עברתי dvt נרחב ברגל, צריכה לקחת תוספת סידן וויטמין די בגלל לקיחת כדורים למניעה לסרטן השד שמורידים את האסטרוגן ויכולים לגרום לאוסטאופרוזיס. האם לקיחת תוסף סידן יכולה לגרום לסיכון לקריש? מציינת שכרגע מטופלת בכדורי קסרלטו 15 מ״ג.

לקריאה נוספת והעמקה

אין השפעה בין נטילת סידן להופעת קרישי דם, לציין כי לעיתים טיפולים הורמונלים לסרטן שד עלולים לגרום לנטיה לקרישים לכן חשוב לעדכן את האונקולוג.

16/11/2018 | 11:35 | מאת: טליה

תודה, ידוע לגבי הטיפולים לסרטן השד, לכן אמורה לקחת כדורים מסויימים אלו שדורשים טיפול בתוסף סידן, הבנתי שסידן עלול לשקוע בכלי דם בגלל זה השאלה, האם זה בסדר?

כאמור ניתן לשלב בין הטיפולים.

20/11/2018 | 16:13 | מאת: טליה

תודה

13/11/2018 | 14:26 | מאת: שרון

שלום! אבי בן 57.היו לו 3 ימים חום עד 38.3 ושיעול.ספירה תקינה(4.6 לויקוציטים) וסי אר פי- 20.כרגע החום ירד. סי אר פי תקין.אך בספירה רמת הלויקציטים ירדו ל3.5. האם יתכן שהלויקוציטים יורדים אחרי שהחום יורד?האם אופטלגין עלול לגרום לירידה בתאים הלבנים?הבדיקות נערכו בהפרש של 3 ימים. אשמח לתגובתך. תודה. שרון

לקריאה נוספת והעמקה

הערך החשוב הוא מספר הנויטרופילים האבסולוטי. מחלה וירלית יכולה לגרום לירידה במספר התאים הלבנים גם באיחור קל. במידה ובהמשך אין התאוששות אן יש החמרה מומלץ לפנותלבירור המטולוגי. אופטלגין באופן נדיר יכול לגרום לירידה בתאים הלבנים ואז הירידה לרב היא קיצונית. כך שזה נשמע פחות מתאים למקרה זה.

11/11/2018 | 15:46 | מאת: מישהי

אשמח לדעת,כאשר יש פוליציטמיה ורה,האם הבדיקות דם יורדות ועולות כל פעם ? או שהן צריכות להשאר תמיד בטווח הגבוה?

לקריאה נוספת והעמקה

פוליצטמיה וורה מתאפיינת בהמוגלובין גבוה. כאשר לא מקבלים טיפול לרב ההמוגלובין נשאר גבוה. בנסיבות מסויימות המוגלובין יכול לרדת כמו בזמן דימום או בהתקדמות של םולצטמעה למחלה המטולוגית אחרת.

שלום רב, בעקבות גילוי anti M בדם של אשתי (שבוע 17), ההמטולוג שלה ביקש שאעשה בדיקת פנוטיפ (Phenotype RBC) לאיתור M על כדוריות הדם האדומות. לא הצלחתי עד כה למצוא אף מעבדה, פרטית או ציבורית (לרבות קופות החולים ובתי החולים) המבצעת את הבדיקה הזו. האם ידוע לך היכן ניתן לבצע את הבדיקה? תודה רבה, דן

ניתן לבצע בבנק הדם בבתי חולים.

שלום, בינואר השנה בעלי עבר אירוע לב, בוצעו 2 צינתורים ומאז מטופל בתרופות. בבדיקת דם אחרת רופאה המשפחה הפנתה להמטלוג שנתן לבצע בדיקות נוספות. מצרפת את הבדיקות בבקשה לפיענוח. בברכה, כרמי

לקריאה נוספת והעמקה

אין לי אפשרות לראות קבצים.

• • RVVT (sensitive to LAC)1.52 1.17 יחידות: 0.83 • RVVT Ratio1.48 1.13 יחידות: 0.87 • PTT (sensitive to LAC)1.38 1.15 יחידות: 0.85 • PTT Ratio1.48 1.15 יחידות: 0.85 • Cardiolipin IgM Ab14.8 7 יחידות: MPL U/ml 0 • Beta 2 Glycoprotein 1 IgM12.1 5 יחידות: U/ml 0

• RVVT (sensitive to LAC)1.52 1.17 יחידות: 0.83 • RVVT Ratio1.48 1.13 יחידות: 0.87 • PTT (sensitive to LAC)1.38 1.15 יחידות: 0.85 • PTT Ratio1.48 1.15 יחידות: 0.85 • Cardiolipin IgM Ab14.8 7 יחידות: MPL U/ml 0 • Beta 2 Glycoprotein 1 IgM12.1 5 יחידות: U/ml 0

התוצאות כתובות בצורה לא ברורה אך על פניו זה נראה תקין.

11/11/2018 | 09:46 | מאת: חנניה אוחיון

אני סובל מזה מספר שנים בירידה הדרגתית ברמת המוגלובין בדם כעת בערך הוא 8.4 נמצא בבירור באסף הרופא וטרם יודעים את הסיבה. רציתי לדעת האם נטילת הכדור FUSID (כדור ביום) יכולה להשפיע על רמת ההמוגלובין בדם.

לקריאה נוספת והעמקה

טיפול בפוסיד לא ישפיע על רמת ההמוגלובין.

10/11/2018 | 21:36 | מאת: שלומית

שלום רב, מזה חודשיים וחצי אני סובלת מאוד מגירוד, עקצוצים ואי סבילות למגע של בדים - בכל הגוף. בבדיקות דם הסתבר שאני סובלת כנראה מאנמיה: פריטין 4.9 היפוכרומיה 17.6 המוגלובין 12.4 (לפני חודשיים היה 11.9 אך מאז התחלתי ליטול ברזל) המטוקריט 38.8 mch 24.5 (לפני חודשיים 22.9) mchc 31.9 (לפני חודשיים 30.7) mcv 76.6 (לפני חודשיים 74.8) אלקליין פוספטז 135 B12 238 (לפני חודשיים היה 185, אבל נטלתי מאז תוסף חלק מהזמן וגם ברזל כאמור לעיל). יצוין שנוירולוג שלח אותי ל-mri מוח ויצא תקין. האם יתכן שיש קשר בין הדברים? איך בודקים מה הגורם לתוצאות בבדיקות הדם? לגשת להמטולוג? אני מאוד סובלת ודואגת. בתודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

מבחינה המטולוגית מדובר בחסר ברזל. הסיבות השכיחות הן דימום ווסתי בנשים צעירות או דימום ממערכת העיכול בגברים ונשים אחרי גיל הפוריות ואז יש צורך בבירור גסטרו. לרב אין צורך בבירור המטולוגי. לגבי ALP מוגבר-מדובר באנזים שקשור חכבד ואין קשר להמטולוגיה.

09/11/2018 | 15:04 | מאת: אנה

אפשר בבקשה לקבל הסבר לגבי מה ניתן להסיק מערכים שהם גבוהים מהנורמה, באופן קבוע, של לויקוציטים ונויטרופילים בבדיקת דם?

לקריאה נוספת והעמקה

עליה בנויטרופילים (הלויקוציטים כוללים את הנויטרופילים) יכוחה להגרם מסיבות רבות ושונות;מצב דלקתי, זיהום, עישון, משני לתרופה ועוד... במידה ויש עליה בנויטרופילים בבדיקות חוזרות כדאי לפנות להמטולוג כדי לברר האם יש סיכון למחלה ראשוניתבמח העצם.

08/11/2018 | 17:57 | מאת: עמנואל

שלום, אני חיילת ולאחרונה התחלתי לעשות ספירת דם ועוד בדיקות באופן חודשי (כתנאי לקבלת רואקוטן), והרופא עור ורופא יחידה טוענים שהכדוריות דם האדומות שלי גבוהות ושלחו אותי מס רב של פעמים לחזור על הבדיקה אך זה עדיין יוצא לא תקין ובכל פעם שאני מנסה לקבל תשובה ממה זה יכול לנבוע הם רק אומרים לחזור על הבדיקה שוב ואז נראה, ואני לא מצליחה לקבל תשובה קונקרטית האם זה מסוכן ? וממה זה יכול לנבוע? צירפתי קובץ של הספירת דם אשמח לקבל תשובה מה הסיבה שזה קורה והאם זה מסוכן תודה רבה רבה מראש !!!!!

לקריאה נוספת והעמקה

לא ניתן לראות קבצים. חשוב לי לדעת את רמת ההמוגלובין וההמטוקריט כדי לענות על השאלה.

היי ההמוגלובין : 16.07 וההמוטוקריט: 48.19 תודה רבה !!

מדובר בערכים מעט גבוהים. במידה וחוזרים על עצמם (המטורקריט מעל 48) יש לפנות לבירור המטולוגי כדי לברר את הסיבה. לציין כי הסיבה השכיחה היא עישון אך יש לשלול מחלה המטולוגית ראשונית.

יש לי נוגדן אנטי קל, וילדתי לפני חצי שנה תינוק בריא ברוך ה', שאלתי היא: הרופאה אמרה שאחרי חצי שנה מהלידה אני אמורה לעשות טיטר נוגדנים, איזה בדיקה לבקש מהמרפאה?

07/11/2018 | 21:28 | מאת: איווה

בהריון ראשון20 שבועות היו דימום לידני אושפזה עקב כך אובחן missed abortioהעובר בסדר הומלץ על מנוחה כעת נוטלת ברזל hbירד ל9.6 במקום 10.5 ריטיקולוציטים3.5 אחוז אבסולוטים106 כדוריות אדומות3.18 במה מדובר?

לקריאה נוספת והעמקה

המטולוג אינו יכול לזהות דימום פעיל על ידי בדיקות דם. ניתן לזהות מצב של חסא ברזל כאשר הבדיקה החשובה במצב זה היא פריטין.

07/11/2018 | 18:55 | מאת: ליאה

שאלה קטנה לגבי בלוטות הליפמה ( בהמשך לפנייתי ותיאור המצב שלי ) למה לא נעלמה הבלוטה במשך כל השנים האלו מדובר כמעט כ 5 שנים ..? ואם לא ייעלמו הבלוטות האלו האם זה מחשיד או מדאיג רפואית ?! או שאפשר לחיות עם זה בלי לדאוג יותר מדי חוץ כמובן ממעקב ?!.. אודה מאוד על תשובות תודה תודה תודה מראש

בלוטות לימפה נמצאות במקומות שונים בגוף אך במישוש ניתן חהרגיש בהם בצוואר, בית שחי ומפשעות. בדרך כלל בלוטות בגודל של 2 סײמ ומטה אינן מסוכנות ואינן מצריכותבירור נוסף.

06/11/2018 | 20:54 | מאת: ליאה

קודם כל תודה רבה לך על השירות המקסים .. פשוט אין עוד מילים של ברכות .. תודה מכל הלב .. פשוט יש לי כמה שאלות לגבי העניין של הלימפות ?!.. האם יש מצב או סיכוי שייוצרו עוד בלוטות לימפה בגוף חוץ מהצוואר ?! כלומר אם כבר יש בצוואר אז יש מצב שיתחיל הליך בגוף להיווצרות של עוד לימפות בגוף באזורים שונים כמו מפשעות או בית שחי ?! והאם הגוף נותן איזי שהם התראות או סימנים לפני שהבלוטות מופיעות או קודם מפיעות הבלוטות ואחר כך מתחילים לזהות סימנים ?! ואיך זה מתבטא עם התיאור של המצב שלי ?. את האמת אני בלחץ אדייייר עד כדי כך מצב של חרדות מרוב המחשבות ,,... מה הוא הגודל של בלוטת לימפה מחשידה ?! הייתי אצל רופא א.א.ג והוא עיין בתוצאות של בדיקת האולטראסאונד החדשה ועשה השוואה עם הבדיקה שנעשתה לפני 3שנים והוא אמר שהכל בסדר ולא צריך לדאוג ... בבדיקה הראשונה היה כתוב כנ״ל : אחרי סריקת מקום הנפיחות הודגם בלוטות לימפה קטנות הגדולה בגודל L 0.3 W 1 (צוואר שמאל אחורי) והבדיקה החדשה היה כנ״ל : בלוטת המגן אונה ימנית : גודל תקין . מרקם תקין . אונה שמאלית : גודל תקין . מרקם תקין . איסטמוס לא מעובה . ללא לימפאדנופטיה צווארית חשודה . תחנה 1 מימין קשר איזואקוי לא הומוגיני כ 11 ממ יתכן בלוטת לימפה תגובתית , למעקב בעוד חודש ימים . בלוטות רוק תת לסתיות : תקינות . בלוטות פרוטיס : תקינות . בלחי שמאל בלוטת לימפה קטנה כ 5ממ . סיכום כמפורט . שוב אני אמא לילדה ואני ממש מודאגת , :(( מחכה לתשובה שלך ד״ר ... ושוב תברכי באמת ❤️

06/11/2018 | 19:57 | מאת: גיא

שלום, עקב DVT בשוק התחלתי טיפול בקלקסן 60 2X ליום ולאחר שבוע נלקחו בדיקות לקרישיות יתר, אחר כך עברתי לקסלרטו 2X15 ל3 שבועות ובהמשך מתוכנן ל 20X1 ליום. התחילו להגיע תוצאות בדיקות הדם ובינתיים רק פקטור 11 גבוה מחוץ לתחום עם 225. יש עוד בדיקות שבעבודה. מה המשמעות והאם צריך ויש טיפול צפציפי לפקטור 11 ? אם צריך עוד תוצאות אני יוכל להוסיף. התור החוזר להמטולוגיה הוא רק עוד 3 חודשים.

לקריאה נוספת והעמקה

בפקטור 11 אינו חלקמבירור קרישיות מקובל ולממצא זה לרב אין משמעות.

09/11/2018 | 13:48 | מאת: גיא

נבדק גם הבדיקות האלו: pt,ptt,fibrinogen, lac,anti thrombin3,protein c activity,free protein s,activ prot c resistance,factor11,factor9,factor8,pcr f2,apla,anf ana,b2gp1 מה שיש תשובות בינתיים ועם תחומים אז הם בתחום, ויש כאלו שעדיין בעבודה וגם תוצאות ללא תחום: RVVT-LAC ratio=1.13 LAC-SCT ratio=1.00 האם זה מכסה את בדיקות הקרישיות למקרה שכתבתי בהתחלה או בדרך כלל עושים עוד?

לדעתי חסרה הבדיקה לאנטיקרדיוליפין.

21/11/2018 | 16:12 | מאת: גיא

גם אנטיקרדיוליפין נעשה זה רשום בטופס הבדיקה = APLA וזה כמו חלק מהבדיקות עדיין לא הגיעו תשובות תודה

06/11/2018 | 15:47 | מאת: שירה

ד"ר שלום רב, רקע אודותיי: בן 63. במעקב MRA כלי דם של האורטה. לפני כשנה וחצי התגלה באחד הצילומים באקראי הגדלה של בלוטת התריס ונשלחתי לאנדוקרינולוג למעקב. ביצעתי פעמיים אולטרסאונד בלוטת הריס ובשתי הפעמים הקודמות לא היתה לי בלוטת לימפה בצוואר נפוחה. כעט, באולטרסאונד שביצעתי התגלתה בלוטת לימפה בצוור באונה השמאלית ונשלחתי לניקור של הבלוטה. התשובה שהתקבלה היא: בבדיקת סונר נוקר קשר היפוזאקואי אונה שמאלית של הבלוטה בגודל 1.5 ס"מ. בצוואר משמאל נוקרה בלוטת לימפה בגודל 2.1 ס"מ. ביצעתי את בדיקת FNA של בלוטת התריס ובלוטת הלימפה ומדאיג אותי התשובה לגבי בלוטת הלימפה. להלן תשובות הביופסיה: בניקור קשר היפואקואי בהנחיית סונר באונה שמאלית של בלוטת המגן התקבל חומר לא רב המכיל קולואיד דליל, קבוצות של תאים פוליקולרים רגילים, קבוצות של פוליקולים שלמים קטנים, גבישים ומעט תאים מרובי גרעינים. לא נראו תאים ממאירים. זפק. BSDAETHE || בניקור בלוטת לימפה בהנחיית סונר בצוואר משמאל, נראה דם, אלמנטים לימפטים רבים מפוזרים ובקבוצות. נראו לימפוציטים בשלים, פרולימפוציטים ומעט לימפובלסטים ותאי פלסמה בודדים. - יכול להתאים לקשר תגובתי, מומלצת קורילציה קלינית ומעקב. מדאיג אותי לגבי בלוטת הלימפה (כפי שכאמור למעלה גודלה היה 2.1 ס"מ) מה זה אומר, מה זה יכול להיות? בצוואר משמאל?מ עלי לציין כי לא הייתי חולה בשפעת או חום או איבוד משקל או הזעה בזמן האחרון, באופן כלי אני מרגיש טוב, אך די מודאג מה זה יכול להיות? אנא תשובתך ותודה מראש לתשובותיך ןאדיבותך. בברכה

לקריאה נוספת והעמקה

בדיקת FNA אינה מספקת לאבחנה של גידולים של מערכת הלימפה. במידה ויש חשד לגידול עדיף לעשות ביופסיה כירורגית. לציין כי בלוטה של 2 סײמ נחשבת קטנה ובמקרים רבים אינה חשודה לגידול.

06/11/2018 | 00:55 | מאת: ליאת

שלום, אחי, בן 34 בריא בד״כ, מזה שבועיים חש ברע ויש לו חולשה. יש לציין שלפני שבועיים נפל וקיבל חבלה גדולה ברגל. בדיקות הדם יצאו מאוד גרועות ואשמח לחוות דעת מקצועית.

לקריאה נוספת והעמקה
06/11/2018 | 01:05 | מאת: ליאת

למקרה והקובץ לא צורף: http://www.cancer.org.il/forums/download/Forums/2018/11/16_6_0_57_11.pdf

אין אפשרות לראות קבצים או קישורים. מה השאלה הספציפית להמטולוג?

תמיד סבלתי ממגרנות כעת כשאני בת 53 המיגרנות תכפו ומלוות להן סחרחורות ואיבוד שיווי מישקל ובחילות,אף תרופה לא עוזרת ובסיום ההתקף שיכול להיות יומים יש הזעה קרה בצאוןאר ואז פרץ דם סמיך עם פלאסמה מהפה או מהאף מלווה ברעד גוף וחולשה קשה,,ורק אז עוברת אןותה מיגרנה,,,יש במשפחה גן של אוסלו וובר,ואין למחלה הזו מזור,האם לבעית המגרנות עקב כך יש מזור,מפחדת מההתקף הבא כל התקף קשה מקודמו חוששת משבץ עקב העובדה שכמויות של פלאסמה סמיכה נתקעות עד שיחרורן מהאף והסבל נורא מה עושים

לקריאה נוספת והעמקה

קשה להבין על מה מדובר לםי התיאור. אך סביר שאין מדובר במחלה המטולוגית. לגבי מיגרנה כדאי לפנות לנוירולוג ולגבי הפרשה מהאף כדי לפנות לאאײג.

05/11/2018 | 21:08 | מאת: סיגל

ערב טוב ........... בת 22 ב4 בדיקות ב3 חודשים יש לימפוציטוזיס. בבדיקה האחרונה 6.2(66%) נויטרופולים 2.9(30%) אבסולוטי תקין. שאר הבדיקות תקינות נשלחנו לאפיון בילינסון מצרפת את התוצאות. מבינה שזה שולל מיאלומה ו cll. האם שולל לימפומה? אולטראסאונדים :בטן.בית שחי.מפשעות.צוואר. תקינות. אפרט תוצאות: WBC-6.810 Lym% -41.2 Cll cd19-cd5%-0 Cd5cd19 abs -0 B lym cd19%- 5 בטווח B lym cd20%- 5 בטווח. B lym cd23%-2 בטווח Cell kappa/lambada -1.333 תקין Cd3%- 85 בטווח Tlympcd5% -85. הטווח 65 עד 80. זו התוצאה היחידה בהחריגה חריגה לקריאה נוספת והעמקה

לקריאה נוספת והעמקה

קשה לענות בשלט רחוק על תוצאה של בדיקה מורכבת אך על פניו זה לא מתאים לcll. מיאלומה לרב לא מתבטאת בלימפוציטוזיס.

05/11/2018 | 20:19 | מאת: שימ

הי... אני בת 28 כשלושה חודשים לאחר לידה. לאחר הלידה חשתי מעין בליטה \גולה קשה באזור מהשעה שמאל ממש בחיבור הירך למפשעה. לא ייחסתי משמעות לבליטה... בימים האחרונים הרגשתי כאב באזור ובאמת הפעמים שנפגעתי באזור באמבטיה הגולה כאילו התפוצצה כמו חצקון ויצא ממנה מוגלה. מאז האזור נפוח יותר משהיה. עדין מורגשת גולה אך למרבה הפלא היא גדולה יותר משהייתה לפני שהתפוצצה... מה יכול להיות שקרה ?? האם יש צורך בבדיקת רופא? האזור אדמומי מעט ומעט כואב במגע

לקריאה נוספת והעמקה

קשה לדעת דרך המחשב ורצוי להבדק על ידי הרופא המטפל.

עשיתי היום בדיקת דם וערכי ה- PLT היו 57. האם ניתן לעשות בדיקת קולונוסקופיה עם ערכים אלה.

לקריאה נוספת והעמקה

את מרבית הפרוצדרות אשר לבצע כאשר הטסיות הן מעל 50 אלף.

05/11/2018 | 14:13 | מאת: שלומית

התוצאה בבדיקות הדם היא 4.00, שזה במסגרת הנורמה אבל נמוך (טווח הנורמה 0.00-30.00) מה המשמעות של ערך נמוך כל כך?

לממצא אין משמעות.

04/11/2018 | 18:36 | מאת: מורן

בגלל חוסר ברזל נרשם לי טיפול בונופר בהזרקה לוריד,אחרי הטיפול הראשון, 200mg באינפוזיה, עלה לי החום ל 39.5, כמו כל הגוף כאב כולל חולשה כללית, מבקשת לדעת למה זה קרה ? ומה לעשות לגבי המשך טיפול ( נותרו לי עוד שתי הזרקות. אני בת 70 עם לופוס ברקע. מודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

עירוי ברזל יכול לגרום לתופעות לוואי. ניתן לנסות עירוי איטי של התכשיר או עירוי ברזל אחר כמו Ferrlecit או Ferinject.

04/11/2018 | 09:54 | מאת: אריה

שלום נשלחתי לבדיקת remarks general הייתי שמח לדעת מהי הבדיקה ? בתוצאה שקיבלתי מופיע שם הסניף ומספר בדיקה. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

לא ברור לי על איזו בדיקה מדובר

03/11/2018 | 23:16 | מאת: הריון בסיכון גבוה

אני נושאת גן פקטור 5 ליידן אטרוזיגוט 1.9 apcr ratio אני בשבוע 6 פלוס 5 המטולוג המליץ שימוש קלקסן אחרי ההריון 6 שבועות ו גניקולוג המליץ כבר שימוש של 40 מג אני לא יודעת מה לעשות ולמי להקשיב ? לא יודעת אם יש קשר היום במקרה הצואה שלי הייתה שחורה אני עם בחילות מתן שתן גבוה וצמא מוגבר

לקריאה נוספת והעמקה

מוטציה הטרטזיגוטית בפקטור 5 ליידן בפני עצמה איינה מחייבת טיפול במדללי דם לאורך ההריון. ההחלטה על טיפול במדללי דם במהלל ההריון מסתמכת על ההיסטוריה הרפואית, בעיקר של קרשי דם, היסטוריה משפחתית והיסטוריה של הריונות קודמים, כך שלא ניתן להכריע דרך המחשב. לעיתים רופאים שונים נותנים המלצות שונות וניתן לפנות אלהם כדי להבין הסיבה לגישה השונה.

היי אני בת 25 בריאה בד״כ לאחרונה התחילו כאבי ראש חזקים , לפי בדיקת נוירולוג לא היה מה שהוא מדאיג ואמר שזה לחץ נפשי ואחרי בדיקת סי טי מוח גם התוצאות היו תקינות . לפני כמה ימים הרגשתי שיש גוש קטן בצוואר , אגב יש לי גוש בצוואר בצד שמאל כבר כמה שנים ללא שינוי בגודל , בוצעה היום בדיקת אולטראסאונד לאזור הצוואר ופשוט יצא שיש הרבה גושים קטנים באיזור בגודל של עד 0.4 מ״מ , כך לפי דברי מי שביצע הבדיקה ,יש לי כאבים באזור הצוואר , ולפי אבחנת רופא המשפחה שיש גם דלקת בגרון עם מוגלה !! כך ראיתי בהפנייה ונתן לי מיקסופין , לא יודעת אם זה קשור , אבל התחלתי להילחץ ולחפש פה ושם כל מיני כתבות על גידול ומחלת לימפה , ורק היום שמתי לב לבלוטת הלימפה שיש באזור הבטן מתחת לחזה ואני רואה שיש ניפוח כזה בצד אחד ,,, לחץ אדיר מחשבות ודאגה .... אשמח לתשובה תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

בלוטות של 0.4 סײמ הן קטנות ואען מחשידות ללימפומה. חגבי הממצא באיזור הבטן-קשה לדעת דרך המחשב. ממליצה להבדק על ידי רופא המשפחה.

01/11/2018 | 21:01 | מאת: טליה

הועברתי לטיפול בקסרלטו 15מ״ג. לוקחת כדור וולבוטרין xr 150 מ״ג האם יש בעיה בין שני הכדורים?

לקריאה נוספת והעמקה

ניתן לקחת את שתי התרופות במקביל.

01/11/2018 | 18:19 | מאת: יעל

בבדיקת דם תקופתית, כל הערכים היו תקינים פרט ל-CRP 17.8. האם עשיתי טעות כאשר הלכתי לבדיקת דם בהיותי מנוזלת אחרי שפעת?

לקריאה נוספת והעמקה

השאלה איננ בתחום ההמטולוגיה, מומלץ לפנות לרופא המשפחה.

01/11/2018 | 16:51 | מאת: גילת

שלום, הופנתי לבדיקת קרישתיות דם בסיסית על ידי הגניקולוג בגלל תופעות לוואי של גלולות והורמונים חלופיים. אני בת 47. לאור התוצאות נאמר לי להפסיק ליטול גלולות ותחליפים. אני אמורה לנסוע בקרוב לחו"ל ורציתי לדעת אם לאור התוצאות שארשום אני אמורה לקחת מדללים בכלל או לעשות משהו לפני הטיסה בפרט. הטיסה כ 5 שעות. מצ"ב הערכים שיצאו גבוהים: 1. Cardiolipin lgm ab יצא 9.2 2. Beta 2glycoprotein 1 lgm יצא 14.1 שני הפרמטרים האחרים יצאו בטווח הנורמה Cardiolipin lgg ab וגם beta 2 glycoprotein 1 lgg. האם יש דחיפות להתייעצות עם המטלוג כי התור שלי רק בסוף החודש. תודה רבה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

בטיסה של 5 שעות אין צורך במדלל דם.

01/11/2018 | 15:15 | מאת: רוני

שלום ד"ר. בן 47. יצא לי בבדיקת דם ערכים חריגים ב: RBC: טווח 4.5-5.5 , תוצאה: 5.8 Lymphocytes % confirm טווח 22-43, תוצאה 19.3 Myelocytes % Confirm טווח 0-0.1, תוצאה 1.3 כל שאר הבדיקות בטווח נורמה. מצרף למטה את כל בדיקות הדם, האם צריך להיות מודאג ? האם לבצע בדיקות בדיקות נוספות ? יש לציין שאני כרגע לא מאוזן סכרתי, לא יודע אם קשור. אודה לעזרתך, מה עלי עשות ? תודה. WBC 4.5 - 11 : 7.6 (*) RBC 4.5 5.5 : 5.8 Hemoglobin 13.5 - 18: 15.7 Hamatocrit 41 - 53 : 48.8 MCV-Mean Cell Volume 79 - 97: 84 MCV-Mean Cell Hemoglobin: 27 - 35 : 27.1 MCHC-M.Cell Hb Count: 32 - 36 : 32.2 RDW-Red Cell Distri.Width 11.6 - 15: 13.4 Platelets 150 - 450: 252 MVP-Mean Platelet Volume 8.5 - 12.9: 11.6 Neutrophils% 40 - 75: 61.1 Lymphocytes%: 22 - 43 : 24.2 Monocytes% 3 - 13: 9 Eosiophips% 0 -6 : 4.1 Basophis# 0 -2 : 1.6 Neutrophils# 1.8 - 7.7 : 4.62 Lymphocytes# 1 - 4.8 : 1.83 Monocytes# 0 - 1.1 : 0.68 Eosinophils# 0 - 0.6: 0.31 Basophils# 0 - 0.2: 0.12 המטולוגיה - משטח מיקרוסקופי Neutrophils% confirm 40 - 75: 66 (*) Lymphocytes% confirm. 22 - 43: 19.3 Monocytes% confirm. 3 - 13: 11.3 Eosinophils% confirm 0 - 6: 2 Basophils% confirm. 0 -2 : 0 (*) Myelocytes% Confirm 0 - 0.1: 1.3

לקריאה נוספת והעמקה

על פניו ספירת הדם נראית תקינה.

01/11/2018 | 18:45 | מאת: רוני

מה יכול להסביר את הערכים הלא תקינים ? תודה רבה.

שלום רב, בעקבות נפיחות בלוטות הלימפה הצוואר, נשלחתי לבדיקות הבאות. בוצע גם אולטראסאונד והמבנה של הבלוטות שמור ותקין. אלו הערכים הלא תקינים שקיבלתי בבדיקת דם תוכלי לשפוך אור על הנושא? מה למעשה זה אומר? תודה יש לציין שלפני 15 שנים הייתה לי מחלת הנשיקה. לא לאחרונה. Ig-E TOTAL 416 IU/ml CMV IgG Positive EBV IgG-EBNA positive EBV VCA IgM positive EBV VCA_IgG positive IgA 213 IgG 854 IgM 90 Rbc 3.9

לקריאה נוספת והעמקה

ובנוסף יצא לי IU/ml DNA (ds) Ab - 1 מה זה אומר? תודה

יש חשד למחלת הנשיקה-ממליצה לפנות לרופא המטפל.

תודה רבה על תשובתך, האם זה הגיוני שקיבלתי את מחלת הנשיקה שוב לאחר שכבר נדבקתי בה ב 2002? למיטב ידיעתי זה פעם בחיים.

ערב טוב ........... בת 22 ב4 בדיקות ב3 חודשים יש לימפוציטוזיס. בבדיקה האחרונה 6.2(66%) נויטרופולים 2.9(30%) אבסולוטי תקין. שאר הבדיקות תקינות נשלחנו לאפיון בילינסון מצרפת את התוצאות. מבינה שזה שולל מיאלומה ו cll. האם שולל לימפומה? אולטראסאונדים :בטן.בית שחי.מפשעות.צוואר. תקינות.

לקריאה נוספת והעמקה
31/10/2018 | 20:23 | מאת: חנה

אם מספר ה absolute של הנויטרופילים בנורמה אז אין צורך להתייחס לאחוזים

אין באפשרותי לראות קבצים.

אפרט תוצאות: WBC-6.810 Lym% -41.2 Cll cd19-cd5%-0 Cd5cd19 abs -0 B lym cd19%- 5 בטווח B lym cd20%- 5 בטווח. B lym cd23%-2 בטווח Cell kappa/lambada -1.333 תקין Cd3%- 85 בטווח Tlympcd5% -85. הטווח 65 עד 80. זו התוצאה היחידה בהחריגה חריגה

31/10/2018 | 19:14 | מאת: רוני

שלום רב, בן 47. שמתי לב שבשנים האחרונות ערכי RBC גדלו מעיבר לנורמה. צרפתי תוצאות בדיקת דם אחרונה + ערכי RCB + HEMOGLOBIN לאורך זמן. האם יש סיבה לדאגה או הסבר ? תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

המדדים החשובים הם רמת ההמוגלובין וההמטוקריט אותם לא ציינת.

01/11/2018 | 18:42 | מאת: רוני

המוגלובין 15.7 (טווח 13.5 - 18 ) Hematocrit : 48.8 (טווח 41-53 )

31/10/2018 | 17:14 | מאת: שרון

שלום רב! לאימי יש עליה באנזימי כבד: LDH-495.AST-30 ALT-45. שאר אנזימי כבד תקינים.ספירת דם תקינה. לאימי כבר הייתה עליה ב-LDH עד 500 (פעמיים בשנת 2013).מאז האנזים היה תקין. לגבי ALT ו-AST :הייתה עליה בשנת 2015 3 פעמים ומאז היה תקין... האם יש טעם לפנות לבירור המטולוגי או לבירור מחלות כבד? תודה. שרון

לקריאה נוספת והעמקה

עליה בLDH אינה ממצא ספציפי ויכולה להיות קשורה במצבים רבים כמו מחלות כבד, מחלות המטולוגיות וגדוליות, הפרעה באספקת דם לאיבר ועוד.. במקרים רבים לא מוצאים את הסיבה לעליה בLDH והיא חולפת. ממליצה בשלב ראשון לפנות לרופא המשפחה.

בדיקת לוירוס מחלת הנשיקה בדיקת cmv יצאה שלילי ובדיקת ebv as תוצאות: EBNA IgG (POS) EBV Past infection מה פשר התוצאות ?

לקריאה נוספת והעמקה

השאלה אינה בתחום ההמטולוגיה

30/10/2018 | 23:54 | מאת: ליאת

שלום רב בת 43, עשיתי בדיקת דם שגרתית ורציתי בבקשה אם תוכלי לתת את דעתך על התוצאות והאם יש חריגה כלשהי מהנורמה?

לקריאה נוספת והעמקה
30/10/2018 | 23:55 | מאת: ליאת

לא מצליחה לצרף את הקובץ

אין באפשרותי לראות קבצים

אני משתמש בכדור 15מיליגרם fukalin באישור רפואי . עומד בפני תחרות ספורט חשובה ונאמר לנו שאין להשתמש בכדורים הנ״ל . ברצוני לברר כמה ימים לפני התחרות עליי להמנע מלהשתמש בכדורים כדי שלא ימצאו בדמי ? תודה!

איני מכירה את התרופה.

תודה על תשובתך המהירה אולי הפרטים הרצ״ב יעזרו בדקתי שוב את המרשם Focalin xr 15Mgx100 מינון 1כמוסה פעמיים ביום לטיפול בבעיות ריכוז בלימודים (דומה לריטלין).

29/10/2018 | 19:44 | מאת: מאור

שלום. אני חייל, בן 19. בבדיקות דם שביצעתי היה חלבון גבוה - 9, אלבומין תקין - 5.2. בבדיקה לאחר חודש חלבון 8.5. נורמה עד 8.2. הרופא הלחיץ אותי ושלח לפנימאי. מה יכולות להיות הסיבות לחלבון גבוה? האם מומלץ שאפנה ישר להמטולוג? אציין שבשלושה חודשים אחרונים התחילה לי חולשה שמופיעה יום יומיים אחרי אימון ונשארת יום יומיים.

לקריאה נוספת והעמקה

עליה בחלבון אינה בהכרח קשורה לבעיה המטולוגית ויכול להיות שאין בעיה כלל כי גם האלבומין גבוה ואלבומין הוא חלבון תקין. מבחינה המטולוגית ניתן לברר אם יש חלבונים לא תקינים על ידי בדיקת אלקטרופורזה של חלבונים.

29/10/2018 | 01:06 | מאת: חיה

אני צפויה לעבור ניתוח אף מאז ומתמיד מס הטסיות דלי היה נמוך מהממוצע( סביב 120) בעבר ירדו עד 60 אבל עלו לאחר מכן בבדיקה שעשיתי לפני הניתוח הטסיות עמדו על 90000, האם בעייתי לבצע את הניתוח?

לקריאה נוספת והעמקה

אין בעיה לעשות ניתוח אף אם הטסיות מעל 50 אלף.

ד"ר נכבדה, בשאלה ששאלתי יש טעות קלה. מצרף שוב את השאלה המתוקנת: (הערך של הלימפוציטים באחוזים ולא אבסולוטי ששם הוא בגבול התחתון. בספירה שעשיתי אתמול יצא לויקוציטים 16.5, נויטרופילים בטוטאל (לא באחוזים) 12.23 ולימפוציטים באחוזים 18.6 יתר הספירה תקינה (אנמיה קלה וחוסר ברזל תוקנו אחרי 3 חודשים של כדורי ברזל) אין לי חום או סימני דלקת אבל יש לי תחושת חום (כמו שריפה) רק במח. בן 57 מה יכולה להיות הסיבה? (בדרך כלל בשנה האחרונה הלויקוציטים בין 12-14)

לקריאה נוספת והעמקה

יש להסתכל על הערכים האבסולוטים ולא האחוזים. נראה שהערך הלא תקין הוא נויטרופילים גבוהים. זה יכול להיות משני לדלקת, תרופות, עישון ועוד... במידה ואין סיבה ברורה ניתן לפנות לבירור המטולוגי.

ראשית תודה גדולה!!! אני מעשן מעט מאוד 2-5 ביום. דלקת לא ידוע לי ואין חום. האם אחת התרופות הבאות יכולה לגרום לעליית לויקוציטים ונויטרופילים? אספרין (600 מ"ג בגלל תסמונת שפעול תאי פיטום MCAS לא שיבטית) פרופיטן וטלפסט טרילפטין (פרכוסים לא ברורים) גבפנטין אומפרדקס, לפיטור, קרדילוק, דפלקס, טוביאס, זנטק, חומצה פולית, slow k אני מודע שהפורום לא תחליף לביקור מקצועי אבל כן לייעוץ מקצועי. שוב תודה רבה אבי

27/10/2018 | 23:32 | מאת: יעל

שלום, אני נורא מודאגת מהמצב של אמא שלי בנוגע לברזל. היא בת 50 ויש לה אנמיה יש לה חוסר ברזל מלפני שנים, בכל בדיקות הדם התוצאות של הברזל מאוד מאוד נמוכות. בזמנו הלכנו לרופא מומחה לא זוכרת את שמו שנתן לה זריקות של ברזל. היא קנתה ברזל באבקה כי כדורים עושה לה עצירות. שותה כבר כמה חודשים רצוף ולא מזמן עשתה בדיקת דם חדשה נורא ציפינו שתהיה עליה והתאכזבנו לראות שהמצב נשאר אותו הדבר. למרות שהיא טוענת שמאז שהיא לוקחת את הברזל באבקה היא מרגישה יותר טוב. אצרף כאן את תוצאות של הבדיקות: Protein Total (B) 6.2 Fe - Iron 32 Ferritin 8 Hemoglobin 11.4 אם יש עוד בדיקות שחשובות שלא צירפתי תרשמו לי בתשובה ואני אוסיף. הfe iron כל הזמן נמוך. בבדיקה האחרונה לפני שנה היה 27 ב 2015 עשתה 2 בדיקות התוצאות היו: 35 ו19 אני מאוד מאוד מאוד מודאגת כי אני רואה שהיא די חלשה גם ביום יום אשמח מאוד לייעוץ למי ניתן לפנות, מה ניתן לעשות, מה זה אומר? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר באנמיה מחסר ברזל על פי הפריטין הנמוך. תיקון חסר בברזל נעשה על ידי כדורי ברזל או בעירוי. הביבה היא לרב נטייה לדמם ממערכת העיכול ולכן מומלץ בירור גסטרואנטרולוגי.

בספירה שעשיתי אתמול יצא לויקוציטים 16.5, נויטרופילים בטוטאל (לא באחוזים) 12.23 ולימפוציטים בטוטאל 18.6 יתר הספירה תקינה (אנמיה קלה וחוסר ברזל תוקנו אחרי 3 חודשים של כדורי ברזל) אין לי חום או סימני דלקת אבל יש לי תחושת חום (כמו שריפה) רק במח. בן 57 מה יכולה להיות הסיבה? (בדרך כלל בשנה האחרונה הלויקוציטים בין 12-14)

שלום, הבן שלי בן 11 וסובל מחוסר מוחלט בg6pd עם מוטציה, אנמיה המוליטית כרונית ( המוגלובין 8-9 קבוע) וטחול מוגדל 5 ס"מ. סובל מכאבי בטן, בעברו מספר משברים המוליטיים כתוצאה ממחלת חום בהם אושפז וקיבל מנות דם. מבקשת מאוד לדעת כיצד ניתן לטפל בו, למי ולאן לפנות שמתמחים בנושא, איך לרפא את הטחול שיחזור לגודל תקין, מה ניתן לעשות? אני אובדת עצות אשמח מאוד לעזרה. אנחנו גרים בבאר שבע, מוכנה לנסוע לאן שצריך ממש מתחננת לעזרה , לא מקבלת את התשובה שאין טיפול. מה יעזור להמוגלובין לעלות ולטחול להתכווץ חזרה, תודה רבה מראש .

לקריאה נוספת והעמקה

איזה בדיקות נוספות כדאי לעשות? האם ההמוגלובין יעלה עקב טיפול בטחול? ומה יעזור לכך, אפילו רפואה משלימה מוכנה לעשות הכלל ממש צריכה הכוונה ועזרה, תודה רבה.

איני עוסקת בטיפול בילדים. יש לפנות להמטולוג ילדים.

בת 37. ירידה מתמשכת בשנה האחרונה של המוגלובין וברזל . ירידה מ12.5 להמוגלובין של 10.7 ברזל 25 פריטין 5 טרנספרין 400. לאחר בירור גסטרו כולל קולונסקופיה גסטרוסקופיה אולטרסאונד בטן. הכל תקין. ללא שינוי במחזור הוסת.כשלוקחת כדורי ברזל יש עלייה קלה במדדים. ממה יכול לנבוע ? אילו בדיקות עוד לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה

מדוברבחסר ברסל. הביבה העיקרית בנשים צעירות היא אובדן ברזל בדימום הווסתי. ניתן לקחת ברזל בכדורים או בעירוי. בנוסף ניתן להפחיתאת הדימום הווסתי יל ידי גלולות למשל.

23/10/2018 | 21:04 | מאת: אביבית

שלום רב, במשך כעשר שנים הופיעו בהחמרה כתמים שחורים על השפתיים שלי, בתוך חלל הפה ובלשון. לקחו ביופסיה מהחך והתשובה יצאה תקינה. עברתי קולונוסקופיה וגסטרו והכל יצא תקין. בהמשך מעקב אחר ערכים ופעילות מעי, עשיתי בדיקות דם. הן יצאו תקינות חוץ מערך ה iron אשר יצא 181 אך הפריטין יצא תקין וכך גם הטרנספרין. האם יש לחשוד בעודף ברזל, המוכרמזוטיס או תופעות כאלו ואחרות בשל התוצאות? יש לציין כי הוזמן עבורי תור לראומטולוג בינואר, אך הייתי רוצה להבין תמונת מצב כללית לפני כן, כי המצב מדאיג וצבע השפתיים הולך ומחמיר משנה לשנה, מה שעלול חלילה להעיד על בעיה בריאותית שבינתיים מתדרדרת.

לקריאה נוספת והעמקה

הסימנים ובדיקות המעבדה שתיארתאינם מתאימים להמוכרומטוזיס.