פורום גילוי מוקדם של סרטן השד - אבחון וטיפול

פורום זה סגור לשליחת הודעות חדשות. לפורום הפעיל - סרטן השד
את סרטן השד לא ניתן למנוע, אבל גילוי מוקדם יכול להציל חיים. אחת מכל שבע וחצי נשים חולה בסרטן שד, ורבע מהחולות הן נשים צעירות מתחת לגיל 50. הוכח כי אבחון מוקדם מציל חיים! הפורום מספק מענה במגוון נושאים הקשורים לרפואת השד: - כירורגיית שד - גושים וכאבים בשד (גם בעת הריון והנקה ) - ציסטות בשד - גידולים בשד: גידולים סרטניים/גידולים שפירים בשד - מבנה השד: צפיפות שד - הסיכון לסרטן שד - אבחון מוקדם של סרטן שד לנשים צעירות, בהריון, מניקות, נשים עם שתלי חזה ונשים עם צפיפות שד גבוהה - בדיקות שד: אולטרה סאונד, ממוגרפיה, MRI - ביופסיית שד: סוגי הביופסיה ומתי - פענוח רדיולוגי של השד - שחזור שד לאחר כריתה - טיפולים חדשים ברפואת שד .
136 הודעות
123 תשובות מומחה

מנהלי פורום גילוי מוקדם של סרטן השד - אבחון וטיפול

28/09/2014 | 10:42 | מאת: יהודית

האם יש אפשרות לעבור ניתוח להוצאת adh בהרדמה מקומית ולא בהרדמה כללית ? מה הסיכון בויתור על הוצאת adh? גוש 0.8 סמ

11/09/2014 | 19:02 | מאת: טלי

שלום רב. בת 42. בריאה בד''כ. אין לי סיפור משפחתי מצד האם, אבל מצד האב אין לי מידע מלא. ידוע לי שנשים מצד האבא שלי חיו עד 65-80 שנים,אבל לא יודעת ממה הלכו. השאלה האם יש לי צורך לעבור בדיקות גנתיות למחלות שד והאם יש השפעה גנתית למחלות שד מצד האב? תודה.

02/09/2014 | 00:11 | מאת: צעירה מודאגת

אני בת 18 אתמול גיליתי קטע קטן בצד השד השמאלי שלי שנראה קצת כמו פריחה ואני גם מרגישה תחושה קלה של כאב ועקצוצים מהשד האם אני צריכה לדאוג?

12/08/2014 | 10:55 | מאת: דנית

שלום, האם ניתן בטכנולוגיית הבלס להוציא גם גידולים מעט גדולים יותר מ 2 סמ? האם זה תמיד בהרדמה מקומית? כמה נשים עשו כבר את ההליך הזה? תודה רבה

19/07/2014 | 15:14 | מאת: שירן

שלום, בת 25, התגלו לי מספר פיברומות בשד שנבדקו על ידי כירורגית ובדיקת אולטראסאונד והניבו כי מדובר בגושים שפירים. יש לי במשפחה היסטוריה מצד אבא שלי- סבתא שלי חלתה בסרטן השד בגיל מבוגר (70 פלוס) , האם אמי בסיכון לפתח את המחלה? עלי לעשות בדיקה גנטית? (מצד אמא אין היסטוריה של המחלה) בברכה שירן

לקריאה נוספת והעמקה

פיברואדנומה שכיחה בגיל הצעיר וכשלעצמו אינו גורם סיכון לסרטן. הסיפור המשפחתי שציינת לא מהווה אינדיקציה לבדיקת BRCA עבורך. כך או אחרת עליך להבדק אצל כירורג שד שיקבע את תדירות המעקב והבדיקות אותן רצוי שתבצעי.

19/07/2014 | 14:24 | מאת: עדיה

שלום, רציתי לשאול למה הכוונה בהיסטוריה משפחתית של סרטן השד, האם מדובר באם/אחות/דודה/סבתא מצד האם שחלו במחלה או שגם משפחת האב נכללת? (לדוגמא סבתא מצד אבי שחלתה בסרטן השד בגיל מבוגר -70 פלוס) בתודה מראש עדיה.

לקריאה נוספת והעמקה

הסטוריה משפחתית של מחלות סרטן רלווטית מצד האב ומצד האם זאת ע"מ לקבוע סיכון גנטי להתהוות סרטנית ולמוטציות גנטיות שניתן לאתרן.קרבת משפחה בדרגה ראשונה או שניה הינה המשמעוותית יותר למרות שלפעמים לא רק. גם גיל הופעת הסרטן במשפחה הינו מדד חשוב גם כשאין הסטוריה משפחתית מאוד רחבה.

26/06/2014 | 23:49 | מאת: דקל

אני בת 44 ועוברת בדיקות מידי שנה עקב סרטן שד שהיה לאמי (מסוג פאג'ט). באולטרסונד האחרון שעשיתי התוצאות היו: "אין עדות לגוש סולידי או ציסטי. הודגמה הרחבה דוקטאלית מאחורי הפטמה. חלק מהדאקטים בעלי תוכן לא צלול. בבית השחי אין בלוטות מוגדלות. birads 3. בשד השני אותו הדבר למעט השינוי: "הרחבה דוקטאלית קלה"... 1. מה משמעות הממצאים? האם הם דורשים ביופסיה או בדיקות נוספות? 2. האם ישנו קשר לעובדה שהנקתי (למשך תקופות ארוכות) 5 ילדים?

לקריאה נוספת והעמקה

בדיקת הסונר הנכחית משמעותה שאין ממצא חשוד בבדיקה זאת.הרחבת תעלות חלב הינה ממצא נפוץ ובד"כ לא מצריך בירורים נוספים. יחד עם זאת בדיקת הסונר הינה רק אחת ממגוון בדיקות לאבחון מחלות שד. על פי הבדיקה הידנית וגורמי הסיכון של כל מטופלת כירורג השד יקבע איזה בדיקות ותדירותן שיש לבצע.

23/06/2014 | 22:58 | מאת: ארנה

האם הישנות המחלה בשד הנגדי dcis מחייבת כריתה. שד ראשון עבר לפני כמה שנים ללמפקטומי עם בלוטות נגועות. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

מחלה חוזרת בשד הנגדי אינו מחייב כריתתו באם עומד בפרמטרים של ניתוח משמר שד כגון נרחבות המחלה. אין התווית נגד לקרינה וכד'

23/06/2014 | 22:52 | מאת: אורית

האם י כל מימצא מתגלה באולטראסאונד אוטומטי או יתכן שמימצא לא יתגלה באולטרטסאונד זה ויתגלה ב mri?

לקריאה נוספת והעמקה

נכון להיום בדיקת MRI היא הבדיקת ההדמיה הרגישה ביותר ולכן יתכן ויראה ממצא בבדיקת MRI שלא יאובחן בממוגרפיה באולטראסאונד ידני או אוטומטי. MRI שדיים מבוצע כמעקב בנשים בעלות סיכון גבוה לחלות בסרטן השד (מוטצית BRCA או סיפור משםחתי משמעותי), בדיקת הMRI אינה מקובלת כסקר בכלל האוכלוסיה, לעיתים בשל הרגישות הגבוהה מאובחנים בה ממצאים שבסופו של דבר מתגלים כחסרי חשיבות הגוררים לחץ של המטופלת מעקבים וביופסיות.

23/06/2014 | 11:55 | מאת: אירנה

שלום, עשיתי ממוגרפיה, ואולטרסאונד, הינה התוצאות- ימין- לא נראו גושים בריקמה הרכה. הסתיידויות -עדינות: מעטות, מפוזרות, ללא יצירת קבוצות, לא הודגמו ב10.11 birads:3 ממצא כנראה שפיר רקמה פברוגלאנדולארית- תקינה צל העור והפטמה- תקינים רושם: הסתיידות כמתואר ציסטות: שעה 11- 0.5,0.6, 1.1 ס"מ birads:2 ממצא שפיר. בית שחי תקין. רושם: ציסטות כמתואר. שמאל- לא נראו גושים בריקמה הרכה. לא נרא הסתיידויות פתולוגיות. רקמה פברוגלאנדולארית- תקינה צל העור והפטמה- תקינים רושם: ללא ממצא חריג בבדיקה ולא שינוי מ10.11 ציסטות: שעה 9- 0.6 ס"מ birads:2 ממצא שפיר. בית שחי תקין. רושם: ציסטה כמתואר. אני דואגת, הרופא אמר לי לחזור על הממוגרפיה בעוד חצי שנה לביקורת להסתדייות. מה זה אומר? שזה יכול להיות סרטני? מה עושים? אולי כדי להוציא אותם? מה לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה

אירנה שלום על פי התאור בםנייתך נבבדיקת הממוגרפיה נראו הסתיידויות בשד ימין בעלות מאפיינים שפירים. כאשר ישנם ממצאים בעלי סבירות גבונהה מאוד לשפירות ניתן ומקובל לבצע מעקב הדמייתי בלבד (הבמקרה שלך ממוגרפיה) על מנת לוודא שאכן הממצא יציב.

19/06/2014 | 11:07 | מאת: סימה

שלום דוקטור. בחודש 12/2013 התגלה גוש סרטני בשד שמאל מאז עברתי טיפולים כימוטרפיים ואני לפני ניתוח.תוצאות בדיקת CT של דצמבר:חזה - קליטה פתולוגית של FDG בעוצמה בינונית בגוש 1.4 ס"מ בשד שמאל סובריאולרית. קליטה פתולוגי של FDG בעוצמה נמוה בבלוטו אקסילריותורטרופקורלית עד1.3ס"מ שמאל. נודולונים בודדים בריאה משמאל מתחת לרזולוציה של ה-PET.אין עדות לתפליט פאורלי או פריקרדיאלי. בדיקת PET CT שביצעתי לפני כ-3 ימי לאחר טיפלי כימו -אין כל סימנים לאותם נודולונים בריאה. מה משמעות הדבר? ומה עלי לעשות? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

סימה שלום עליך להמשיך בתכנית המקורית - דהינו ללכת לניתוח אני לא הייתי מתייחסת לממצאים שהיו מתחת לרזולוציה של PET , בכל אופן דבר לא הודגם ב-PET החדש וזו בשורה טובה . רפואה שלמה

סימה שלום עליך להמשיך בתכנית המקורית - דהינו ללכת לניתוח אני לא הייתי מתייחסת לממצאים שהיו מתחת לרזולוציה של PET , בכל אופן דבר לא הודגם ב-PET החדש וזו בשורה טובה . רפואה שלמה

12/06/2014 | 11:20 | מאת: מעיין

שלום, צבע העטרה (העור סביב השד) בשד ימין נהיה אצלי בהיר יותר. על מה יכול להעיד הדבר ?

אני ממליצה לך להיבדק ע"' כירורג שד

10/06/2014 | 10:40 | מאת: גנית

היי, אני בת 32, עם היסטוריה של סרטן השד מקרבה ראשונה. כ10 חודשים לאחר לידה של בן ראשון. אני רוצה להיבדק על מנת לשלול מחלה כזו או אחרת. האם ניתן לגלות זאת בבדיקת דם פשוטה? ואם לא, מה הפרוצדורה? לאיזה רופא לגשת קודם, מה לבקש? איזו בדיקה לעשות? לאן לפנות? מבולבלת! אודה לתשובתכם.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום גנית , אני ממליצה לך להיבדק ע"' כירורג שד ולבצע US שד כירורג שד גם אמור לכוון אותך בהתאם לרקע משפחתי שלך שלא פירטת , האם יש צורך ביעוץ גנטי . אין בדיקת דם שיכולה לזהות סרטן שד. מקווה שהכנסתי קצת סדר ואת פחות מבולבלת עכשיו

שלום גנית , אני ממליצה לך להיבדק ע"' כירורג שד ולבצע US שד כירורג שד גם אמור לכוון אותך בהתאם לרקע משפחתי שלך שלא פירטת , האם יש צורך ביעוץ גנטי . אין בדיקת דם שיכולה לזהות סרטן שד. מקווה שהכנסתי קצת סדר ואת פחות מבולבלת עכשיו

07/06/2014 | 15:49 | מאת: מדלן

שלום, רציתי לדעת האם בדיקת ממה פרינט ממומנת עי קופות החולים?

לקריאה נוספת והעמקה

הבדיקה אינה בסל הבריאות , אך למיטב ידיעתי ישנן קופות שמכסות אותה במסגרת ביטוחים משלימים.

05/06/2014 | 18:51 | מאת: רננה

שלום דוקטור שד ימין-תקין שד שמאל-לאחר הזרקת גדלניום בחלק המרכזי(S24.4-S27.4 מודגמת צביעה פסית בקוטר 3.5ס"מ, מראה האדרה בינונית עם פלטו. בבית השחי ללא צביעה פתולוגית. לסיכום שד ימין - סריקה תקינה שד שמאל-צביעה פסית,לא ניתן לשלול DCIS 4B BIRADS לאור הממצאים- הרופא שלי לא נמצא והוא במרחק 3 שעות נסיעה אני רוצה לדעת אם זה סרטני? לאחר 4 שנים שפניתי לאותה מרפאה אני לא רוצה לשוב לשם יותר ידוע לך על מומחה שד? אני גרה בחולון. אודה לתשובתך

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רננה , הממצא ב-MRI דורש ביצוע ביופסיה , ורק לאחר מכן יהיה ניתן לדון בטיבו. מטעמים של אתיקה רפואית , אני מנועה מלהמליץ על רופא או מרפאה בפורום. רפואה שלמה

01/06/2014 | 17:03 | מאת: דנה

האם אולטראסאונד אוטומטי טוב לשד שעבר למפקטומי לפני 8 נשנים? מדובר בגוש שנמוש על ידי רופא אך לא התגלה בממוגרפיה ובאולטראסאונד רגיל. מדובר בגוש שחלקו צפוף וחלקו שומני. יש אתרים שמופיע בהם שבדיקה זו לא טובה לשד שעבר התערבות כירורגית

לקריאה נוספת והעמקה
01/06/2014 | 17:13 | מאת: דנה

הכוונה לשד וף ולא לגוש צפוף גיל 56

עקרונית , בתחילת דרכו ניתוח קודם בשד היה אכן התווית נגד בדיקת אולטרה סאונד אוטומטי. אך עם השנים הצטברו מספיק מקרים ועדויות בכדי לומר שאכן ניתן ואפילו במקרים מסוימים עדיף לבדוק את השד ע"' אולטרה סאונד אוטומטי. כמובן זה מאד אישי ומשתנה ממטופלת למטופלת ועל כן צריך לעשות את הבדיקה בכדי לראות איך נראה איזור הצלקת ואיך נראה שד כולו. מאחר ומדובר בבדיקה לא פולשנית וללא קרינה , לדעתי לא אמורים להיות הרבה ספקות לגבי הבדיקה.

01/06/2014 | 12:46 | מאת: רגינה

שלום איך בודקים מבנה שד צפוף ? באולטראסאונד או בממוגרפיה ?

ניתן גם וגם אבל כעיקרון כשמדברים על שד צפוף, הכוונה לנראות שלו בממוגרפיה .

23/05/2014 | 23:32 | מאת: אמא מודאגת

שלום, אני אמא מודאגת לחיילת בת 19.2 שהתגלו 2 גושים ולאחר ביופסיה תחת אולטראסאונד התגלו גודלם .2 הגושים קרובים אחד לשני הראשון בגודל 4.9 החשד לפיברואדנומה והשני בגודל 3.7 חשד לפילואידס. לאור גודלם והעובדה שאחד מהם פילואידס דרושה כריתתם של הגושים. אני מבינה שהגוש הקטן יותר פילואידס יש חשד שיכול להיות ממאיר. האם זה כך? פילואידס הוא גוש ממאיר או שיכול להיות שהוא שפיר.תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

פילואידס טומור אמנם יכול להיות ממאיר או עם פוטנצאל ממאיר אולם ברב המקרים מדובר בגוש שפיר שהטיפול בו הינו הסרה בשוליים נקיים בלבד, ללא צורך בשום טיפול נוסף פרט למעקב. תוכלי לדעת ע"פ התוצאה הפתולוגית מביופסיית המחט (טרוקט) שבוצעה או לאחר שהגוש יוסר בניתוח.כפי שאת כותבת מדובר בחשד בלבד ובגיל של בתך גוש בשד הנפוץ יותר הינו הפיברואדנומה.

20/05/2014 | 13:09 | מאת: erica

אני בת 60.יש לי הטוריה משפחתית של סרטן השד. אני עשיתי בעבר ממוגרפיה ויצאו לרוב תקין פעםיים גם אולטראסאונד.איך אני יודעת אם רקמת השד שלי היא צפופה? איך אני עושה בדיקת נשאות? זה בסל הבריאות?

לקריאה נוספת והעמקה

לגבי רקמת שד שלך , זה מופיע בפיענוח ממוגרפיה שלך , בד"ר זה מופיע כשד פיברוגלאנדולרי או סמיך. את יכולה גם ללכת ליעוץ אצל כירורג שד עם כל הבדיקות שיסביר לך מה מבנה שד שלך. יעוץ גנטי ובדיקה גנטית של 3 מוטציות הם בסל הבריאות לפי קריטריונים כגון סרטן שד או שחלות אצל קרובי משפחה מדרגה ראשונה וכו' את יכולה לברר בקופ"ח

20/05/2014 | 10:20 | מאת: עמותת ברכה

יש לך היסטוריה משפהתית - או מצד האם .... או מצד האב? תפנו לעמותת ברכה לעוד ידע רפואית ותמיכה נפשית וחברתית. את לא לבד!!! ידע זה כוח - כוח להציל חיים. www.bracha.org.il

20/05/2014 | 08:30 | מאת: חן

כמה זמן אחרי ניתוח הרמת חזה והגדלה אפשר לעשות ממוגרפיה, כל כמה זמן רצוי לעשות בדיקה שיגרתית ואיזו עדיפה במקרה שכזה. בת 37 ללא עבר במשפחה. שאלה נוספת אחרי הניתוח (3 חודשים אחרי) יצאו כ-3 כדוריות קטנות על הפיטמה כמו יבלות לא קשות... האם צריך להדאיג? תודה מראש...

לקריאה נוספת והעמקה

שלום חן, בגיל 37 בד"כ לא עושים ממוגרפיה כי יעילות של הבדיקה בגיל זה מוגבלת. בגיל שלך אני ממליצה לבצע את אולטרה סאונד שד לפני ניתוח מתוכנן כמובן. במידה ולא עשית , את יכולה לעשות אותו עכשיו. לגבי שינויים שהופיעו בפטמה אחרי ניתוח, אני ממליצה לך קודם כל להתיעץ עם המנתח שלך.

19/05/2014 | 16:56 | מאת: ענת גור

האם כאב בשד אחד יכול להוות סימן למשהו חריג? מה עלי לעשות במקרה כזה? קבעתי תור לממוגרפיה (אני בת 55 ולא עברו שנתיים מהממוגרפיה הקודמת). לא הוצע לי גם אולטרסאונד. מה עלי לעשות לאחר קבלת התוצאה???

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ענת, אני חושבת שאת צריכה קודם כל להיבדק ע"' כירורג שד שימליץ לך אלו בדיקות את אמורה לבצע.

19/05/2014 | 16:00 | מאת: קובי

אשתי בת 52 בדייאטה רצינית בשנה האחרונה (אע"פ שאיננה שמנה כלל ועיקר). משדיים מלאות היא ירדה לשדיים מצומקות (יחסית). האם הדבר נובע מהדיאטה ? מהגיל ? ממשהו אחר ?

לקריאה נוספת והעמקה

המצב נובע בד"כ משילוב של ירידה במשקל וגם גיל. לא מדובר בבעיה בריאותית , זו בעיה אסתטית בלבד ויש לה פתרון באמצעות ניתוח פלסטי.

19/05/2014 | 15:31 | מאת: סוזנה

בבדיקה במכון באיכילוב סומן מרקם השד שלי מתוך שלבים של א-ב-ג-ד-ה סומן באות ה' - מה פירוש-מה דרגת צפיפות השד שלי?

פרוש מרקם הב איכילוב הוא פיברוגלנדולרי במרביתו בעל סמיכות גבוהה , לרוב בתשובה הרשמית זה כתוב בפרוש, לפיכך קרוב לוודאי שיש לך מבנה שד סמיך.

19/05/2014 | 15:17 | מאת: זיוה

מה פרוש בדיקת תלת מימד? איפה ניתן לבצע?

שלום זיוה, האם את שואלת לגבי אולטרה סאונד תלת ממדי אוטומטי? מדובר במכשיר אולטרה סאונד שעושה סריקה אוטומטית האמצעות מתמר מיוחד של כל רקמת השד , סריקה כזאת מוציאה אלפי תמונות (כל חתך בערך מ"מ ) וכל התמונות עוברות בהמשך באמצעות תכנה מיוחדת שחזור בתלת ממד. ישנם 3 מכשירים כאלו בארץ , שם של המכשיר הור ABUS או ABVS בב"ח תל השומר, מרכז לבריאות השד אולטרה מדיקל ובב"ח בילינסון

19/05/2014 | 15:09 | מאת: Anee88

שלום רב, אני בת 26 ונוטלת גלולות מליאן מזה כ7 שנים. לאחרונה הבחנתי כי מהשדיים יוצאות לעיתים הפרשות (לא נוזליות שלא עוברות לחזיה) לבנות... משד אחד זה קןרה קצת יותר. כמו כן, אני מרגישה שהוא קצת יותר מעובה וכי גם איזור בית השחי/זרוע קצת התעבה. אני ממש מפחדת מהגרוע מכל. האם זה תסמין וכדאי למהר להיבדק???

אלו שאלות שלא ניתן לענות עליהן מבלי לבדוק אותך. הסיכוי שיש לך משהו , הוא נמוך מאד , אך כפי שכבר אמרתי את צריכה להיבדק ע"' כירורג שד , לא דחוף אך גם לא לדחות.

19/05/2014 | 14:51 | מאת: סיוון

אני בת 42, אבי חלה בסרטן בכבד ונפטר (לפני שנתיים). 1. האם יש קשר ואני בקבוצת סיכון לסרטן כלשהו או לסרטן השד ? 2. ביקשתי להיבדק וכאשר הגעתי לבדיקה, הרופה רק בדק ע"י מישוש, האם זה מספיק ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום סיוון, סרטן כבד אצל אביך אינו מעמיד אותך בקבוצת סיכון לחלות בסרטן שד או שחלות. לשאליתך השניה , בדיקת מישוש לבד בגילך אינה מספקת , הייתי מפנה אותך לבדיקות הדמיה אולטרה סאונד ואולי גם ממוגרפיה לפי מבנה השד שלך.

18/05/2014 | 20:07 | מאת: נועה

שלום רב ד"ר אימי חלתה בסרטן השד בגילי, גיל 36 ונפטרה ממנו בגיל 39. אין מקרים נוספים במשפחה ואחותי בצעה בדיקת נשאות ואינה נשאית. אני טרם ביצעתי. אני נבדקת בבדיקת ידנית של כירורגית שד אחת לחצי שנה והיא תמיד שולחת אותי גם לUS בגלל מבנה שד צפוף. הפעם היא החליטה לשלוח אותי גם לממוגרפיה על אף גילי הצעיר משום שזהו הגיל שאימי חלתה. בבדיקה עלה: בממוגרפיה שני צדדים: מבנה פיברוגנדולרי צפוף של רקמת השד, מוריד מרגישות הבדיקה. על רקע זה - אין גושים חשודים ואין עיוות מבני. בזנב של שד שמאל על גבול השריר הודגמה קשרית קטנה, קרוב לוודאי קשרית לימפה קטנה. אין הסתיידויות קבוצתיות. העור תקין. בבדיקת US: ללא עדות לגושים סולידיים או ציסטיים חשודים. בבית השחי - ללא עדות לקשרי לימפה פתולוגיים. בדיקה ראשונה. סיווג על פי BI-RADS מתאים ל-3. בשל סיפור משפחתי מומלץ המשך מעקב לאחר קשרית ע"י צילום בתנוחה US+LT OBL בעוד 6 חודשים. האם קיים חשד לגידול סרטני?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום נועה , קצת קשה לי לענות על שאלתך בפורום מבלי לבדוק אותך ולראות את כל הצילומים. על פניו , חשד הוא אפסי , אבל אם לאור ההיסטוריה שלך קיים ממצא כלשהו , ניתן לנסות ולברר אותו יותר לעומק , באמצעות MRI או אולטרה סאונד תלת ממדי , אוטומטי .

שלום, איפה אפשר לעשות בדיקת אולטרסאונד לגילוי של גידול או סרטן בשד ? האם חייבים לעשות את זה בתל השומר או שאפשר לעשות את במקום אחר באופן פרטי, יש לי ביטוח פרטי של הראל. תודה שיר

לקריאה נוספת והעמקה

האם את מתכוונת לאולטרה סאונד שד אוטומטי ? יש 3 מכשירים בארץ , כפי שציינת ב"ח תל השומר, ב"ח בילינסון ובמרכז בריאות השד אולטרה מדיקל - זה המרכז פרטי וכן מקבלים החזר מהראל .

התקשרת להראל ע"מ לבדוק כיסוי הבדיקה דרך הביטוח ונאמר לי שבדיקות דימות שד אינן מכוסות.

15/05/2014 | 08:03 | מאת: רלי

שלום לאמא שלי יש מבנה שד צפוף וגם כשעשתה בדיקה ויצאו לי בדיקות תקינות , אטיתי כתבה בטלוויזיה שנשים עם שד צפוץ צריכות להיבדק בגיל מוקדם , אני בת 28 האם צריך להיבדק מהגיל הזה כבר ? אודה לתשובתך המהירה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רלי, בחורה בגיל 28 ,ללא הסטוריה משפחתית , לדעתי אינה אמורה להיבדק באופן שגרתי, רק אם יש תלונה כלשהי.

14/05/2014 | 19:49 | מאת: ירדן

שלום, בימים האחרונים יש לי גירוד מציק סביב הפיטמה ומדי פעם כאב חד (יש רגעים שבהם הכאב חוזר על עצמו שוב ושוב ושוב ברצף). במשפחה שלי יש היסטוריה של המחלה- סבתא שלימצד אבא, שתי האחיות שלה, בת דודה של אבא, ובת דודה שלי קבעתי תור לרופאת נשים בעוד 3.5 שבועות אבל אני די לחוצה.. אשמח לתשובה האם סימנים אלו יכולים להעיד בהכרח על סרטן השד או גידול בשד?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ירדן הסימנים שאת מתארת לא כ"כ מתאימים לסרטן שד. אבל כמובן את צריכה להיבדק ולא במרפאת נשים, ע"' כירורג שד

14/05/2014 | 15:39 | מאת: זהבה

דר שלום כשבוע הרגשתי גוש גדול וכואב מאוד בשד ללא אודם הלכתי לעשות ממוגרפיה ואולטרסאונד ובאולטרסאונד הממצא השד מלא בציסטות הרופאה עשתה לי fna והתשובה היתה ציסטה דלקתית ללא ממצאים סרטניים אני בת 49 היא אמרהלי להגיע בעוד חודש לבדיקה נוספת כדי לראות האם צריך לבצע ביופסיה שאלתי האם fna ללא ממצאים סרטניים יכול לשלול סרטן שד דלקתי איך אמורה להעלם הדלקת קראתי שבגילאים שלי ממצא דלקתי מעורר חשד לסרטן דלקתי

לקריאה נוספת והעמקה

שלום זהבה קודם כל אני רוצה להרגיע אותך אין קשר בין ציסטה מודלקת לסרטן שד דלקתית. אם אכן יש סימנים קליניים ומעבדתיים של דלקת את אמורה לקחת אנטיביוטיקה וכך דלקת תעבור. אחרי זה עושים הערכה מחודשת באולטרה סאונד ואם יש גוש או ציסטה בלתי צלולה , נהוג לקחת ביופסיה , לא FNA אחרי שדלקת חלפה.

14/05/2014 | 11:14 | מאת: חדווה

שלום רב לפני חודש הבחנתי בגוש שמעט כאב בשד ימין. פניתי לככירורג שבדק אותי ידנית ואמר שזה לא סרטני אך שלח אותי לסונר שדיים לכל מקרה. בבדיקה של הסונר לא נמצא או הודגם גוש והיה כתוב שהכל תקין. חזרתי לרופא שלי שבדק אותי שוב ואמר לי לחזור בעוד שלושה חודשים כי זהו הזמן המומלץ לשם גילוי. שאלתי היא האם בדיקת האולטרסאונד מספיקה? האם זה בסדר שלא מצאו גוש? אולי בבדיקה אחרת יגלו? הגוש כבר לא כ"כ כואב.. להילחץ או לחכות שלושה חודשים? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום חדווה מבלי לבדוק אותך קשה לי לענות על שאלתך. במידה וגוש אינו מודגם באולטרה סאונד, אך אכן קיים בבירור בבדיקה ,יש עוד דרכים לנסות לאבחן אותו. אך יתכן ומדובר אומנם בממצא מישושי , שאנחנו לא מגדירים כגוש מוגדר, סוג של רקמה. אם יש לך חששות, את יכולה להתיעץ עם עוד רופא.

13/05/2014 | 13:58 | מאת: רונית

בסד שלום. ממוגרפיה צד שמאל . גוש 19.00 ממ ממוקם ברביע חיצוני עליון. גבולות הגוש מוגדרים היטב סמיכוצ רקמת הגוש נמוכה. לא נראו הסתיידויות פתלוגיות. רקמה פברוגלנדולרית תקינהצל העור והפטמה תקינה צנוריות ducts תקינות. צד ימין קשרית ממרית אופי שפיר. לא נראו הסתיידויות פתלוגיות.רקמה פברוגלנדולרית תקינה. צנוריות ducts תקינות. אני בת 56 אין במשפחה סרטן השד. היה סרטן ראות ובלוטת התריס . האם יש מקום לדאגה . עשיתי אולטרסאונד שטענה שהבדיקה תקינה לא קיבלתי עדיין תשובות תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רונית קשרית ממרית זה ממצא שפיר לגמרי ואינה סיבה לדאגה. צריך לקבל את התשובה אולטרה סאונד , ולראות מה כתוב , כי ממוגרפיה מתארת גוש בשד שמאל רביע חיצוני עליון. אם באולטרה סאונד נמצאת ציסטה באותו המקום , זה ה"גוש" שנראה בממוגרפיה והכל אכן תקין.אבל כפי שציינתי קודם צריך לראות את התשובת אולטרה סאונד שלך.

12/05/2014 | 13:51 | מאת: יהודית

מה הסבירות לגילוי סרטן השד בזמן הנקה? יש לי ממצא שכירוג שד טרם בדק (עשיתי בדיקת רופא משפחה וUS בעקבות כאבים חזקים בשד ובפטמה). אני מניקה לכן אני חוששת שהמצב יכול לשבש את טיב הבדיקה.

לקריאה נוספת והעמקה

קשה להתייחס ל"ממצא" שאת מציינת מבלי שפרטת את שפוענח בסונר!!. אמנם הסבירות לסרטן שד בהנקה הוא נמוך, לעומת זאת כאב בשד ובפטמה שכיח. עדיין עליך להבדק ע"י כירורג שד וכמובן שיש להתייחס לממצא שהכירורג טרם בדק. בהצלחה

12/05/2014 | 11:49 | מאת: לירן

שלום, רציתי לדעת האם מבדיקת אולטרסאונד של השד אפשר לקבל קרינה כמו שמקבלים מממוגורפיה ?

לקריאה נוספת והעמקה

בדיקת אולטראסאונד מתבססת על גלי קול ואינה כרוחה בקרינה כלל.

08/05/2014 | 17:09 | מאת: צליל

שלום רב, מה אני עושה במקרה שרופאת הכירורג שאני שיכת אליה, לא מוכנה לראות אותי מעבר לפעם בשנה, למרות שיש לי כאבים חזקים בשד ?? ובבדיקות שביצעתי (MRI וגם ביופסיה תחת MRI), מצאו גוש שפיר בגודל של 2 ס"מ ....

לקריאה נוספת והעמקה

באם אינך סומכת על המלצותיו של הרופא המטפל שלך, אני בטוח שתוכלי להבדק ולהוועץ ברופא נוסף.

08/05/2014 | 16:22 | מאת: ליאת

שלום, בבדיקת ממוגרפיה ואולטרה סאונד נמצא בשד ימין, לגבי הרקמה: "באיזור רטרואריאולרי הודגמה סמיכות אסימטרית,שפירה רנטגנית. וגם BIRADS: 2 ממצא שפיר. לעומת זאת באולטרה סאונד "לא הודגם כל גוש סולידי או ציסטי" וגם: BIRADS : 1 - בדיקה תקינה. מה זה אומר ? האם הבדיקה תקינה ? האם זה מעיד על משהו שיכול להדאיג בעתיד ? מה מומלץ לעשות עכשיו או בעתיד ? בברכה ליאת

לקריאה נוספת והעמקה

ליאת שלום לעיתים ממצאים שנראים בממוגרפיה לא באים לביטוי באולטרה סאונד ולהיפך, על פי התשובה שתיארת בדיקתך תקינה וללא ממצא חשוד, יתכן שהאסימטריה שתוארה בממוגרפיה הינה רקמה בלוטים בלבד.

08/05/2014 | 09:45 | מאת: רותם

בוקר טוב דוקטור אני מתבלטת בין בדיקת ממוגרפיה לבין אולטראסאונד לגילוי מוקדם עשיתי ביקורת לפני חצי שנה אצל כירורג -בדיקה ידנית של השדיים. יש לי היסטוריה במשפחה של סרטן השד , אשמח אם תוכל לתת לי מידע מקיף בנושא על מנת שאוכל להבין מה אני צריכה לעשות

לקריאה נוספת והעמקה

שלום. לכל מטופלת ראוי שהכירורג שד יקבע בהתאם לבדיקתו וגורמי הסיכון לסרטן שד את סוג ההדמית השד הראויה ותדירותן. כיוון שאין לי פרטים מדויקים על גילך והסיפור המשפחתי אותו את מציינת, לא אוכל להתייחס ספציפית. אולם באופן כללי נשים עם סיפור משפחתי לסרטן שד ראוי לבצע ממוגרפיה שנתית לא יאוחר מגיל 40. סונר שד לא משמש כבדיקת סקר ומיועדת לנשים עם שד סמיך,או ממצא בשד,גוש נמוש, וכד'. יש להגיע לכירורג לבדיקה ידנית חצי שנתית בו כאמור יקבע בהתאם לבדיקה באם יש צורך בבדיקות נוספות MRI ABVS וכו'

07/05/2014 | 21:18 | מאת: עדי

שלום דר שרון , בחודש האחרון אני מרגישה כאב בשד שמאל , הכאב הינו בחלק התחתון של שד שמאל , אני לא מרגישה גושים רק כאב עמום כזה , האם זה יכול להעיד על סרטן השד ? אני בת 36 ללא היסטוריה של סרטן השד במשפחה. מה עלי לעשות ? האם נכון לעשות ממוגרפיה בשלב זה ?

לקריאה נוספת והעמקה

עדי שלום. כאב בשד הינה בעיה מאוד נפוצה בנשים צעירות ולא מעידה על סרטן שד בד"כ. כאב בשד יכול להיות תלוי בפעילות הורמונלית, במיוחד האסטרוגן. כאב בשד יכול להיות ביטוי גם של שינויים שפירים בשד כגון ציסטות, יש מייחסים כאב בשד גם ללעישון וצריכת קפה.לעיתים קרובות הגורם לכאב לא נראה לעין והטיפול הוא בנוגדי דלקת NSAID ממוגרפיה לא תסייע באבחנה. אולם סונר שדיים לפעמים יכול להואיל. וכמובן יש לפנות לכירורג שד על מנת להבדק ולטפל בהתאם.

04/05/2014 | 11:58 | מאת: דקלה

שלום, כל כמה זמן רצוי לעשות בדיקה עצמית של של גוש בשד ? וגם של כירורג ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום דקלה , בדיקה עצמית אינה מומלצת יותר בדיקה אצל כירורג פעם בחצי שנה

30/04/2014 | 17:54 | מאת: ציפי

בתשובה של הביופסיה שביצעתי התקבלה התשובה הבאה- left breast truct biopsy fibroadenomatous and fibrocystic changes calcifications no evidence of malignancy רציתי לדעת מה אומרת התשובה האם יש מקום לדאגה והאם צריך לבצע עוד בדיקות כלשהן בתודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ציפי , התשובה אומרת שהכל תקין , אבל בכדי להרגיע אותך לגמרי , אני צריכה לראות את הדו"ח אולטרה סאונד בעקבותיו הופנת לביופסיה.

ד"ר שלום רב! אימי התלוננה על כאבים בשד שמאל,היא הלכה לרופאת משפחה אשר הפנתה אותה לבדיקת ממוגרפיה קיבלנו את תוצאות הבדיקה להלן תוצאות הבדיקה: שד ימין: לא נראו גושים ברקמה הרכה,לא נראו הסתיידויות פתולוגיות,רקמה פברוגלאנדולארית-תקינה,צל העור והפטמה-תקינים,צינוריות(ducts)-תקינות,רושם:ללא ממצא חריג בבדיקה שד שמאל: קיימת קשרית זעירה ללא אופי חשוד בחלק מדיאלי של השד. לא נראו הסתיידויות פתולוגיות. רקמה פברוגלנדולרית-תקינה,צל העור והפטמה-תקינים,צינורית ducts)(-תקינות, רושם: הערכת הממצא:שפיר מבחינה רנטגנית המלצות: המשך מעקב לפי שיקול קליני...

בהמשך למה שכתבתי , השאלות שלי הם , מה המשמעות של תוצאות הבדיקה והאם מומלץ לאמא שלי לעשות גם בדיקת אולטרסאונד , מה ההבדל ?

שלום טופז, בפיענוח של ממוגרפיה אין בסה"כ מה שנראה חשוד אך אימך צריכה להבדק ע"' כירורג ולהשלים את הבדיקה באולטרה סאונד שד

28/04/2014 | 09:28 | מאת: ליטל

שלום ,אני בת 27, אין לי היסטוריה משפחתית של סרטן השד ,אך עדיין מעוניינת לשלול זאת,מתי נכון בשבילי לעשות ממגורפיה ומה זו הבדיקה של האולטראסאונד?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ליטל את בהחלט צעירה להתחיל בבדיקות סקר לגילוי מוקדם של סרטן השד, אך יחד עם זאת אם את מעוניינת להתחיל להיבדק, המלצתי היא בדיקה של כירורג שד ואולטרה סאונד שד. בדיקת ממוגרפיה אינה מתאימה לך כלל מאחר ואת צעירה ובגילאים צעירים עקב סמיכות וצפיפות גבוהה של רקמת השד, בדיקת ממוגרפיה אינה אבחנתית

27/04/2014 | 18:17 | מאת: רונית

שלום, סבתא שלי מצד אמא חלתה בסרטן השד בגיל 71 ונפטרה בגיל 74. אני בת 53, נבדקת פעמיים בשנה ידנית ע"י כירורג שד ופעם בשנה מבצעת ממוגרפיה ואולטרא סאונד לשדיים. עד עתה כל הבדיקות היו תקינות. בבדיקה האחרונה בחודש זה (מרץ 2014) התגלתה ציסטה בודדת קטנה ופשוטה בצד ימין,וסווג ע"פ BI-RADS מתאים ל-2, עד עכשיו היה מתאים ל- 1. האם יש משהו בבדיקה שאמור להדאיג אותי? אודה על תשובתכם.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רונית , את יכולה להיות רגועה ציסטה קטנה פשוטה בשד ממצא שפיר ונפוץ ולא מסכן אותך בשום צורה

24/04/2014 | 09:21 | מאת: לנה

שלום רציתי לדעת איך מאבחנים מבנה שד צפוף ?

שלום לנה , לא ציינת בת כמה את וזה גורם חשוב כאשר מדברים על צד צפוף. רוב מכריע של נשים תחת גיל 40 הן בעלות שד צפוף וזה דבר טבעי. החל מגיל 40 , מבנה שד מתחיל להשתנות ולהיות שומני יותר , עדיין בעשור בין 40 ל-50 לשני שליש של נשים יש שד צפוף. מגיל 50 , שד צפוף אצל 25% של נשים ובגיל זה הוא מהווה גורם סיכון משמעותי לחלות בסרטן השד. כעיקרון מאבחנים שד צפוף בממוגרפיה , אך ניתן לעשות זאת גם באולטרה סאונד או MRI

22/04/2014 | 12:10 | מאת: הודיה

בביופסיה בשד ימין לגוש 4.5 ס"מ מ-09 נמצא LCIS במעבדה באסותא. לאחר רוויזיה לסליידים במעבדה בתל השומר נמצא כי אין LCIS ברוך השם. אלא נמצא cores of breast tissue with fibroadenomatoid changes and pseudoangiomatous stromal hyperplasia מה זה אומר? האם הגוש שפיר? האם אני חייבת להוציא אותו בניתוח? אני אחרי ולפני טיפולי פריון ואמורה לקחת אסטרוגן והורמונים, האם אני יכולה לדחות הניתוח בשנה? תודה.

24/04/2014 | 13:10 | מאת: הודיה

הבהרה- הביופסיה הייתה ב2013, הגוש נמצא מ 2009, כיום הוא 4.7 ס"מ. אני לא רוצה לבצע ניתוח בשלב זה . אם אני אדחה את הניתוח בשנה ואקח הורמונים ובע"ה יהיה הריון, האם אני מסכנת את עצמי או לא ? לאור זה שבריוויזיה לא נמצא LCIS. האם ביופסיה חוזרת נחוצה? תודה.

28/04/2014 | 19:04 | מאת: הודיה

למה לא עונים לי?

בסוף מרץ עשיתי ממוגרפיה. התשובההייתה:רקמת השדיים מראה מרקם פיברושומני וסמיכות מעורבת bi-rads 2 משמאל ללא שינוי מימין בחתכי טומוסינטזיס בלבד נצפה גוש ספיקולרי בקוטר של כ-5 ממ מוקף צנורות חלב צפופים סופרולטרלים לפטמה. אין שינוי במקבץ ההסתיידויות שבמעקב ברביע פנימי עליון עומק 1/3 אחורי. לאור התוצאות הומלץ לעשות us והתוצאה:בלוטות אקסילריות שמורות דו צדדיות. משמאל מבנה דוקטלי צפוף, מימין סופריורית לפטמה נמושה מלאות. נצפה גוש אובלי באורך של 0.47 סמ קורלטיבי לנגע הממוגרפי בשעה 11-12 כ-4 סמ פמהפטמה.הסיכום ממצא כמתואר, חשוד כפתולוגי bi-rads b4.ממולץ ביצוע cnbמונחה סונר. נעשתה לי ביופסיית אקדח תחת סונר ונלקחו מספר דגימות רקמה מגוש סופרולטרלית לפטמה. תשובת הביופסיה: מספר עמודי רקמה דקיקה. Cores of breast tissue with fibrous chabges, focal fibroadenomatous changes and mostly atrophic lobules. האם זה מדאיג לאור כל הממצאים שכן הסיכום שקיבלתי הוא המלצה להרחקת הנגע לאחר סימון לאור החשד הסונוממוגרפי והמרכיב הפיברוטי הבולט. אודה על תשובה מהירה ועד כמה הניתוח דחוף. תודה וחג שמח

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רחל, על פניו ישנו העדר קורלציה בין נראות של הממצא באמצעי הדמיה לבין תשובה פתולוגית שנתקבלה בביופסיה . במקרים אלו, יש 2 אופציות , לעשות מעקב של כ-3 חדשים , מדובר בגוש קטן מאד פחות מ-5 מ"מ , או להוציא את הגוש בשלמותו. ישנה אופציה נוספת , במידה והגוש מתאים, להוציא את הגוש בטכנולוגיה של BLES - סוג של ביופסיית וואקום באמצעות גלי רדיו שמוציאה את הגוש בשלמותו. הכל תלוי עד כמה הגוש נראה חשוד באמצעי הדמיה. הניתוח הוא בהחלט לא דחוף. ואם יש לך ספקות לגביו , תתיעצי עם רופא נוסף , קבלי חוות דעת נוספת.

10/04/2014 | 14:41 | מאת: אני

שלום, אני בת 33 2 לידות לא נוטלת גלולות/אמצעי מניעה הורמונלי אחר שבוע לאחר המחזור מזה כשבוע וחצי חשה רגישויות בשדיים בעיקר באזור הפיטמות. ניבדקתי ידנית אצל כירורגית שטענה שהכל תקין. ממה יכול לנבוע הכאב? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום , כאב בשד הינה תלונה הכי נפוצה בקרב נשים צעירות והסיבה היא בד"כ שינויים הורמונליים. אך יתכן סיבות נוספות , כגון . אני ממליצה להשלים את הבדיקה ע"' אולטרה סאונד שד .

06/04/2014 | 18:06 | מאת: ירדן

שלום רציתי לדעת למה צריך בנוסף לממוגרפיה לעשות בדיקת אולטראסאונד של השד ABUS ? עשיתי כבר ממוגרפיה וחברות שלי המליצו לי על הבדיקה , מה החשיבות שלה בעצם ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ירדן, הבדיקת ABUS חשובה מאד לנשים עם שד צפוף(סמיך) לנשים אלו ממ אינה מספיקה מאחר ורגישות שלה (דיוק של הבדיקה , יכולת לזהות גושים) יכולה להיות 50% בלבד. אין לי את הנתונים שלך כגון גיל , או מבנה השד שלך בממוגרפיה אם כבר עשית את הבדיקה. בכל אופן , אם את צעירה , או שד שלך במבנה סמיך, יתכן ויהיה כתוב פיברוגלנדולארי , בבדיקת ממוגרפיה , מומלץ מאד שתעשי את הבדיקת ABUS