פורום מחלות רשתית ורטינופתיה סוכרתית בניהול עמותת לראות

פורום מחלות רשתית נועד לשמש למקור ידע לחולים ובני משפחותיהם הלוקים במחלות רשתית, ביניהם: רטונופתיה סוכרתית, ניוון מקולרי גילי (AMD) ועוד. מטרת הפורום לענות על שאלות בנושא המחלות הללו מבחינת שיטות אבחון, דרכי טיפול ומחקרים חדשים.
940 הודעות
923 תשובות מומחה

מנהל פורום מחלות רשתית ורטינופתיה סוכרתית בניהול עמותת לראות

22/04/2019 | 18:51 | מאת: עדי

שלום רב דןקטור וחג שמח! אימי בת 54 חולת סכרת מזה שני עשורים. לאחרונה הסכרת כנראה פגעה בעינייה. הרגישה טישטושים בראייה, ובחודש מרץ עשו לה לייזר פעמיים בשתי העיניים. ומאז המצב קצת החמיר. ב16.4 קיבלה זריקת אווסטין בעין שמאל... וביממה האחרונה גם העין השנייה החלה לקבל טישטוש. יש לנו תור לרופא מומחה רק ב30.4 מה אתה ממליץ לעשות כרגע? יש לה רגעים שהיא ממש ממש לא רואה טוב. היא בהיסטריה... הרופא בבית חולים סורןקה אמר שתצטרך לעשות עוד כ3 זריקות . אחת לכל חןדש. האם לאחר מכן המצב ישתפר? כי כרגע המצב מידרדר קצת והיא לא רואה טוב ומרגישה שזה מחמיר . האם זה חלק מתופעות הלוואי? האם האווסטין בסופו של דבר יעזרו? וחלילה לא תגיע לעיוורון? מה עוד אפשר לעשות? תודה וחג שמח!

פגיעה מסכרת בעיניים יכולה להיות קשה לעיתים וחשוב מאד איזון סכרת וטיפול במחלה בכדי למנוע עיוורון. טיפול בזריקות אבסטין שכיח מאד לטיפול בסבוכים של סכרת בעיניים כגון בצקת במרכז הראיה על רקע של סכרת או דימום בזגוגית על רקע של סכרת שגשוגית. בדרכ מתחילים ב 3 זריקות אבסטין אחת לחודש במידה והוחלט שיש התוויה להזרקה וממשיכים בהתאם לתגובה. השיפור בראיה לא מיידי ולא מתרחש בכל המקרים.

14/04/2019 | 13:22 | מאת: עדי

יש לי תפר בקרנית לאחר ניתוח קטרקט. האם את התפר יש להוציא גם בניתוח? והאם יש תופעות לוואי. תודה

אין צורך בחדר ניתוח להוצאת תפר בקרנית. אפשר להוציא די בקלות אם יש שתוף פעולה של המטופל במכשור במרפאה.

06/04/2019 | 22:37 | מאת: שאול.

שלום רב, בן 40, בשנתיים האחרונות מחלת הטייסים CSR, כנראה כרונית בעין אחת, ללא שינוי משמעותי כל השנים ולאחרונה עיוות משמעותי בראיה באותה העיין. מהו הטיפול היעיל ביותר לטיפול, ומניעת הידרדרות ו/או תיקון וחיסול סופי. שמעתי שישנו טיפול כעת, ככל הנראה אנטיביוטי. תודה מראש שבוע מוצלח.

יש לבצע שוב הדמיות מתאימות בעין כגון OCT, OCT אנגיוגרפיה, ולעיתים צילום פלורסאין ובהתאם להחליט על הטיפול המתאים.

08/03/2019 | 10:51 | מאת: דוג

הבוקר קצתי והיו לי הבזקי אור בעיניים ממש חתכים של אור במהירות בשתי העיניים יותר בעין ימים. לא מלוןה בכאב ראש או סחרחורת פשוט הבזקים לאחר 5-6 דקות זה נעלם כלא היה וכעת יש לי תחושה מוזרה בעין שוב לא כואב או משו אבל מוזר לא יודע להגדיר עליי לסור בדחיפות לבדיקה או שזה יכול לחכות? אני בן 29 בלי בעיות בעיניים ידועות עם משקפי ראייה מידות1,1.5 עם 1 צלינדר תודה!

במידה ויש הבזקי אור בעין יש לפנות לבדיקת עיניים בהקדם לשלול נוכחות של קרע ברשתית

07/03/2019 | 13:06 | מאת: שימי

שלום רב, מזה מספר שנים אני במעקב תדיר אצל רופא עיניים, זאת בעקבות גילוי של מחלת הסוכרת. לאחר שנים של מעקב אצל רופא נפלא, נאלצתי להחליף רופא בעקבות עזיבתו של הראשון את הקופה. לאחר מספר ביקורים אצל הרופא החדש, הכל היה תקין, כמו אצל הקודם. בבדיקה לפני כחודש הופנתי לצילום OCT בעקבות הממצאים הבאים: קרנית: clear לשכה קדמית: ב.מ.פ. אישון: ב.מ.פ. עדשה: זכה זגוגית: ב.מ.פ עצב הראיה: טשטוש קל של שולי הדיסקה רשתית: ללא עדות לסמני סכרת בנוסף ל-OCT הרופא המליץ לי לקבוע תור לנוירולוג, בעקבות הממצאים. אך בדיקה אצל נוירולוג, דרך הקופה, כרוכה בהמתנה של חודשים לא מעטים... היום חזרתי לרופא עם הצילום והוא אמר שמבחינתו יש לחזור על הצילום בעוד כחצי שנה. כששאלתי אותו מדוע הפנה אותי לנוירולוג ומה הפענוח, הוא לא אמר לי דבר מפורש.אני נמצא בעומס רגשי ותקופה לא פשוטה ותשובה לא ברורה מהרופא זה הדבר האחרון שכרגע נצרך עבורי. אני מניח שעצם העובדה שלא קיבלתי היום הפניה לטיפול מעשי כלשהו, זהו דבר חיובי. אך עדיין "רבות מחשבות בלב איש"... לעצם השאלה. למה לדעתך הוא הפנה אותי לנוירולוג עוד בטרם ראה פענוח של OCT?

טשטוש של שולי הדיסקה יכול להעיד על בצקת של ראש עצב הראיה. במידה ויש חשד לבצקת דיסקה אנו ממליצים על בדיקה של נוירואופטלמולוג ואם זה מופיע בשתי עיניים אז גם על בדיקה של נוירולוג. אני לא יכולה לענות בשם רופא אחר מדוע בחר כך או אחרת לאחר בדיקת ה OCT אולם יתכן והבדיקה לא תמכה בחשדות שלו. ממליצה לחזור לרופא עיניים או רופא עיניים אחר שיוכל לענות בצורה מטבית לשאלותיך לאחר בדיקה ועיון בתוצאות הצילומים

24/02/2019 | 10:59 | מאת: אמיר

נבדקתי אצל רופא עיניים נמצא שעין שמאל קטנה מעין ימין כתוצאה מקוצר ראייה. ברשתית הזרימת דם חלשה לעין. כתוצאה אני רואה מטושטש עם כאבים בעיו שמאל והעורק sph +3.25 עצב ראיה pink optic disc

לצערי המידע ששלחת לא ברור ולכן לא ניתן לתת תשובה מהימנה. מציעה להתיעץ עם רופא עיניים מטפל

21/02/2019 | 05:38 | מאת: יגאל

ביום שישי 8.2הרגשתי משהו בעין סגרתי עין שמאל וראיתי בימין ירח גדול בצבע ירוק שמתחלף לאדוםהגעתי למיון בלינסוןונקבעhmdעם דימום מוקולריביום ראשון המשכתי בטיפול שכלל צילוםoctשבו נראהדימוםתתרטינליסביבהפואבה קיבלתי זריקה לעין tpa0.1וכעבור שעה actapשל cp6.0.5 בבדיקה התברר שלא חלה הטבה הוזרקה זריקת אווסטין לעין ויש לחזור להזרקה בעוד חודש וחודשים הראיה בעין ימין 1\18 ב20.2 הלכתי לרופא בשם יגאל רוטנשטרייך ממליץ להחליף הזריקה לאיליה שאלתי האים האיליה נמצאת יותר טובה מאווסטין או יש טיפול אחר יותר טוב והאים היא נמצאתברשימת התרופות של משרד הבריאות ללא תשלום תודה

בארץ אבסטין נמצא בסל הבריאות כקו ראשון לטיפול בנוון מרכז הראיה של הגיל המבוגר. לאחר כשלון של 3 זריקות אבסטין ניתן להחליף טיפול לאיליה או לוסנטיס במסגרת הביטוחים המשלימים בהשתתפות עצמית קטנה. לא ניתן לקבל אישור לקבל איליה או לוסנטיס כקו ראשון במסגרת הסל. במידה והדימום חל לאחר זריקות אבסטין ולא לפני ניתן לבקש אישור להחלפת טיפול. במידה והטיפול באבסטין הוחל לאחר תחילת הדימום יש לקבל 3 זריקות ולבחון את התגובה.

27/01/2019 | 02:14 | מאת: משה

אני בן 50 , חולה סוכרת כ-20 שנה , חלבון מסוכרר בערך 7 אחוזים . לפני כשנה אובחנו DME וגם NPDR בשתי העיניים , בדרגה חמורה . קיבלתי 5 זריקות אווסטין ללא כל שיפור . עכשיו הרופאים ממליצים לעבור לזריקות אייליה . אני מבקש לדעת היכן אוכל למצוא סטטיסטיקות של אחוזי הצלחה לאייליה כתרופת קו שני .

אין מאמרים רבים לגבי התוצאות הסטטיסטיות של שיפור בראיה לאחר החלפת טיפול לאיליה או לוסנטיס כקו שני. אולם בנסיון שלנו בהחלט יש שיפור בבצקת בעקבות החלפות טיפול באחוז לא קטן מהחולים.

08/03/2019 | 01:18 | מאת: משה

סליחה על החוצפה , אבל למה את אומרת זאת ? מהנסיון שלי להשיג המידע , עולה שמשרד הבריאות עושה כל מאמץ אפשרי להסתיר המידע ! מספר חולי DME , מספר מקבלי אווסטין , מספר מקבלי אייליה (דהיינו , אווסטין נכשל) - הכל מוסתר מהפציינטים ומהרופאים כאחד . ומכיוון שהסטטיסטיקה אומרת שמדינת ישראל במקום הראשון (המביש) באחוזי תמותה של חןלי סוכרת , ובשאר המדדים של עיוורון וכריתות רגליים אנחנו גם במצב בזיוני , ביחס לעולם , עושה רושם שקמפיין הסתרת אחוזי כישלון הטיפול באווסטין ואח"כ באייליה נובע כנראה מתוצאות ביזיוניות גם כן . מדוע את טוענת לשיפור באחוז לא קטן , אם המידע מוסתר ? להזכירך , טופלו בישראל בזריקות קו-שני רבבות חולים בשנים האחרונות . האם מערכת הבריאות הישראלית מחביאה הישג מרשים של שיפור בבצקת באחוז לא קטן ? או שאלפי מקבלי תעודת עיוור מדי שנה (נתונים רשמיים של משרד הרווחה כן מתפרסמים) הם אחוז הכישלון האמיתי של המערכת . בתור פציינט , מספיקה לי הפרוגנוזה הגרועה של המחלה , אני לא צריך בנוסף לכך שהרופא ישקר לי .

27/12/2018 | 12:02 | מאת: דרורה לב

אני בת 70, סכרתית, ומקפידה להבדק פעמיים בשנה. לפני כשנה וחצי אמר לי הרופא שיש בעיה ברשתית והפנה אותי לאסותא ת"א שם אני במעקב. קיבלתי 5 זריקות אווסטין בעין שמאל, ללא הועיל לצערי הרב. עכשיו אני מקבלת זריקות בעין ימין. שאלתי היא האם יש טיפול טוב יותר מאווסטין. אני מתה מפחד להתעוור. אודה לתשובתך

הטיפול בבצקת במרכז הראיה על רקע של סכרת כולל הזרקות תוך עיניות. יש 2 סוגים של הזרקות - זריקות אנטי VEGF כגון אבסטין, לוסנטיס ואיליה וזריקות סטרואידים כגון אוזורדקס הטיפול באבסטין כלול בסל של קופת החולים ובדר"כ מתחילים ב 4 זריקות אבסטין. במידה ואין תגובה לזריקות אבסטין ואין הטבה בבצקת אז על פי שיקול הרופא המטפל ניתן להחליף את הטיפול לזריקות איליה או לוסנטיס או אוזורדקס כקו שני במסגרת הביטוחים המשלימים. מטופלים עשויים להגיב לכל אחת מהתרופות ולעיתים כאשר אין תגובה טובה יש צורך בשינוי הטיפול. אף אחת מהתרופות לא מבטיחה תגובה מלאה בכל המטופלים. חשוב לא פחות מהטיפול בהזרקות לאזן את רמות הסוכר וההמוגלובין A1C בדם.

24/12/2018 | 19:04 | מאת: כליל

אובחנו אצלי לפני כשבועיים שני חורים ברשתילת בעין שמאל (בשעה 12 ושעה 17). הגעתי לבדיקה עקב סימפטומים של הבזקי אור והופעת כתמים שחורים במצמוץ. שני החורים טופלו בלייזר אך לא שינו את הסימפטומים. אני נוהגת ללכת לשיעורי אירובי שכוללים קפיצות פעמיים בשבוע. האם עליי להפסיק?

מומלץ לא לעשות פעילות מאומצת כגון ארובי במשך כחודש לאחר מכן ניתן לחזור לפעילות רגילה

05/12/2018 | 10:32 | מאת: אבי

שלום, האם תרופות מסוג ריטלין ופרוביג'יל / נוביג'יל יכולות לגרום לחסימת סעיף עורק רשתית או לחסימת עורק רשתית מרכזי ולתסמינים כגון מטמורפופסיה ? תודה אבי

לא ידוע על קשר בין תרופות אלו לחסימה עורקית ברשתית.

04/12/2018 | 20:13 | מאת: גלי

שלום. הייתי היום בבדיקת עיניים הכללה הרחבת אישונים ונאמר לי שנראה שהעורקים מעט צרים. אשמח לדעת האם דבר זה יכול להיות קשור לקרע או היפרדות רשתית או שאין קשר בין התופעות? בנוסף, האם ניתוח בעין יכול לגרום לעורקים להיות צרים (עברתי ניתוח לא ממזמן בקרנית)?

אין קשר בין עורקים מוצרים להפרדות רשתית או קרע ברשתית. יכול להיות קשור ליתר לחץ דם ויש לבדוק שלחץ הדם מאוזן.

02/12/2018 | 13:12 | מאת: כרמלה

מזה 15 שנים אובאיטיס בעין ימין. רוב הזמן במצב רדום. לאחרונה ירידה בראייה ואבחנה של קטרקט. מועמדת לניתוח. ב oct, ממש לאחרונה, נמצא בנוסף חשש לerm באותה עין. צריכה להחליט עם הליכה לניתוח קטרקט שמציק כבר מעל שנה. אך חוששת משתי הבעיות הנוספות באותה עין. אשמח לכל עצה

שלום רב, תודה על שאלתך תחילה יש להעריך את מידת חומרת הקטרקט והאם מסביר את הירידה בראיה. ניתוח קטרקט אכן יכול לגרום להחמרה באובאיטיס ולכן מומלץ להוועץ במומחה אובאיטיס בנוגע להכנה המומלצת לניתוח בכדי למנוע התלקחות של האובאיטיס. בנוגע ל ERM יש להעריך את מידת החומרה של ה ERM ובהתאם לזה לשקול האם לעשות ניתוח קטרקט בלבד או שמומלץ לבצע ניתוח משולב של קטרקט עם ניתוח ויטרקטומיה להסרת הקרום בנוסף.

15/08/2018 | 07:19 | מאת: דנה

שלום, לפני יומיים עשו לי לייזר בעין ימין בעקבות רטינופתיה סוכרתית. האישון לא הצטמצם ברובו מאז (טיפות הרחבה), ובנוסף, 48 שעות אחרי החל לי טשטוש ראיה כבד מאוד בעין. האם זה תקין שהטשטוש החל 48 שעות אחרי הלייזר? ממה זה נובע? בצקת מתפתחת כל כך מהר בעקבות לייזר? יש לציין כי אני בהריון מתקדם (שבןע 34). סכרת מאוזנת מאוד בחודשים האחרונים. תודה רבה רבה מראש.

21/08/2018 | 21:18 | מאת: פרופ' דב וינברגר

אני מניח שלא עשו לייזר על מרכז הראיה, אני בדרך! כלל לא מתפתחת הצקת לאחר טיפול לייזר, יש אפשרות לטפל בסוכרת ברשתית גם על ידי זריקות לעין. אפשר לתת גם בהריון בשבוע 34

14/08/2018 | 20:51 | מאת: דניאל

אני דני בן 30 מאז ומתמיד היו לי בעין ימין מידי פעם חוט קטן ואולי 3 נקודות שחורות ומעולם לא יחסתי לזה חשיבות כי לא הבחנתי בזה תמיד בשבוע האחרון אני רואה 2 חוטים שחורים המורכבים מנקודות בעיקר באור יום או בקיר לבן עכשיו לאחרונה התחלתי להישתמש בתוסף סידן אמורפי של density 2ויטמין d 3.משחה להעלמת צלקת בשם קלו קוט 4. שתי משחות לפטרייה ברגל 1 בשם emtrix והשנייה בשם mycoclear md האם יש קשר לתרופות הנל לתופעה זאת כי כפי שציינתי התופעה תמיד הייתה אבל לא מורגשת כמו היום כי היום זה חוטים שחורים ממש המורכבים מנקודות וגם בעין שמאל נקודה קטנה הייתי אצל רופא עיניים שבדק ואמר שהבדיקה תקינה אולי קצת לכלוך ואמר רק לעקוב שלא יהיה חורים ושזה נדיר מאוד אז שוב 1 האם זה קשור לתרופות 2האם זה עלול להחמיר 3.האם זה חולף או שאפשר להיתרגל לזה כמו שהייתי רגיל לכמות הקטנה שהייתה לי 4. בעין ימין יש לי קצת סינוור עם פס ממנורה בחושך האם זה קשור לעדשה שהרופא דחף לי לעין אודה לך מאוד על מענה

21/08/2018 | 21:16 | מאת: פרופ' דב וינברגר

התרופות אינן משפיעות על העכירויות בזגוגית, לדעתי הן תפחתנה וכמעט ולא תרגיש בהן. סינוור יכול להיות או בשל עכירות כלשהי או בשל צילינדר שיכול להיות מתוקן עם משקפיים

21/08/2018 | 21:18 | מאת: דניאל

תודה רבה דוקטור עזרת מאוד!!!

22/07/2018 | 11:49 | מאת: ניב ניסן

אני סובל מרטינופתיה סוכרתית. התחלתי טיפול בזריקות אווסטין. כמו כן יש לי כליה אחת ופגיעה קלה בתפקודי כליה. האם ניתן לוותר על צילום פלורסצאין ולהסתפק ב oct בין ההזרקות?

22/07/2018 | 22:22 | מאת: פרופ' דב וינברגר

בהחלט במצב שלך ניתן לוותר על צילום FA למרות שיש ידע ברור שהצילום אינו מזיק לכליות

שלום לך ד"ר, אני רואה את הדופק שלי בעין כאשר אני עושה פעולות פיזיות כמו לעלות במדרגות, ריצה קלה וכו'. אני לאחר חיגור עקב היפרדות רשתית אך הרופאים אומרים שהרשתית צמודה ויש מעט נוזל בחלק תחתון של העין. האם כדאי לי להיבדק על ידי רופא ניורואופטומולוגיה או שהרופא רשתית היה רואה אם היה סיבה לזה?

31/05/2018 | 18:22 | מאת: פרופ' דב וינברגר

זאת תופעה שמתרחשת עם עלית הדופק ולחץ דם ולדעתי אין צורך בבדיקה נוירואופטלמולוגית, בעת מאמץ גופני תמדוד דופק ולחץ דם ואם הם בערכים נורמאליים זה בסדר.

29/05/2018 | 20:22 | מאת: דוד

לפני מספר ימים כשבוע התיעלה ירידה בחדות בקריאה מקרוב , היום התחילה לי בעין סוג של מדוזה זזה לי בעין . עיגול שקוף . זה מסוכן ? הזמתי רוםא אבל זה לעוד שבועיים

29/05/2018 | 20:27 | מאת: פרופ' דב וינברגר

נרדה ביכולת למקד כמו שאתה מתאר שתי תופעות שונות מבחינת העיין. הירידה ביכולת קריאה לקרוב מתרחשת עם ההתבגרות או בירידה ביכולת למקד כמו מאמץ חריג במבט לקרוב. הדבר המוגדר כמדוזה הוא הפרעה בזגוגית העין. אני יכול להגדיר האם שבועיים המתנה לרופא עיניים הם זמן ארוך מדי. תנסה להקדים את הבדיקה

27/05/2018 | 16:29 | מאת: חני

שלום, אחי חולה בסכרת כבר מעל 12 שנה, ולפני כמה שנים היתה לו חסימה ורידית בעין שמאל עשו הזרקות אווסטין ואח"כ לייזר והוא רואה שם פחות מ 40%,העין הימנית שלו היתה בסדר עד שנה שעברה, הוא חטף אירוע מוחי התאושש ממנו ואח"כ נכנס לדיכאון חריף ואז בעין הימנית החל טשטוש מוחלט נקבע שעה לו בצקת קשה הזריקה לו אווסטין, זה לא עזר ואח"כ סטרואידים בשם קוגל, ולא עזר הוא ממש מתעוור והוא רק בן 50 מה אפשר לעשות מלבד הזרקות?? להציל לו ראייה??

27/05/2018 | 17:20 | מאת: פרופ' דב וינברגר

טין ספק שמצבו קשה לפי תאורך אבל צריך לוודא קודם אם הפגיעה בראיה היא בשל מצב הרשתית או בשל פגיעה מוחית על רקע האירוע. לעיתים גם מתפתחת קטרקטה בעין בה הוזרקו הסטרואידים. ואזי הפתרון הוא ניתוח קשה לי מאד להעריך מה גורם לירידה בראיה מתאור באינטרנט

28/05/2018 | 23:52 | מאת: מה אפשר לעשות אם כך לבצקות??

היי, מצב הרשתית והפגיעה בראייה אינה בשל הפגיעה המוחית ,מהאירוע הוא התאושש הסטרס שנכנס אליו בעקבות הדיכאון שקיבל אח"כ ביחד עם חוסר איזון סוכרתי גרם לו לבצקת הקשה בעין הימנית,הסטרואיד שהוזרק היה פנלוג ,האם עליו להמשיך להזריק אווסטין או ניתוח יכול לעזור במקרה כזה??

שלום לכם, להלן ההיסטוריה שלי והיכן אני עומד עכשיו. לפני כ6 חודשים הייתי רואה grainy sight בזווית ספיציפית עם אור בעין ולא עשיתי מזה שום דבר. הלכתי לרופא עיניים שאמר לי שזה כנראה כלום כי הוא לא ראה דבר. לאחר 3 חודשים הייתי משחק FLAG FOOTBALL ולפני 3.5 חודשים התעוררתי בבוקר עם פס שחור בעין של FLOATER אז הלכתי לרופאת עיניים שאיבחנה בקרע ברשתית ב12-1. ניגשתי למיון תל השומר ושם עשו לייזר אך בגלל הדימום הייתי צריך לחזור למחרת לקבל עוד לייזר. בבדיקה של שבוע לאחר הלייזר גילו לי היפרדות מקומות ב12-1 והיפרדות נוספת למטה בשעה 5. המליצו על ניתוח חיגור בלבד ללא ויטרקטומי. הניתוח היה מלפני 3 חודשים. מאז היו לי שינויים עצומים בעין ובראיה ואני מאוד מפחד לאבד לגמרי את הראיה. יש לי חלקים בעין שמהבהבים כל הזמן באור בהיר. יש לי CURTAIN FLASHES בחלק עליון ותחתון של העין. אני רואה את הדופק שלי בעין PULSATING VISION וגם כאשר יש מסך לבן או כאשר אני מסתכל באור יום אז יש זיגזוג של אור כמו תולעים בראיה. וזה בנוסף לFLOATERS. לפני יומיים כאשר סוף סוף חשבתי שהFLOATERS נעלמים התווספו עוד נקודות שחורות כמו עוד אבק לעין. מיד הלכתי לרופאה אך היא לא ראתה משהו מיוחד שלא היה קודם ברשתית העין. אני מאוד מפחק שהעין שלי לאט לאט פשוט נהיית גרוע יותר והרופאים מפספסים משהו. שכחתי להוסיף שחודש לאחר הניתוח חיגור היה לי קרע נוסף מלפני החיגור. אני בן 33 נשוי עם תאומים בדרך. אני מאוד מפחד שאני יאבד את הראיה כי הסימנים נהיים גרועים יותר בכל יום. אשמח לעזרה

והאם יש קבוצת תמיכה או קו חם להתייעצות כי אני כבר בחרדות ולא מפסיק לבכות על כל זה

הסיפור אותו סיפרת אינו כל כך ברור ומבולבל מבחינה רפואית ולכן לא אוכל ליעץ או להרגיע. עליך להבדק על ידי מומחה רשתית וכמובן לשאול את כל השאלות

אנסה להסביר בצורה טובה יותר: היסטוריה רפואית- חולה קרוהן מזה 16 שנים כרגע ברמסיה שנתיים לאחר טיפול ביולוגי בשם רמיקייד. מיופיה של -4.50 לפני החיגור. יום אחד בהיר קמתי עם מלא נקודות שחורות בעין ופס שחור שפשוט לא ראיתי דרכו. בתאריך 5.2.18 מצאו הלכתי לרופאת עיניים שהיא גם מומחית לרשתית במכבי והיא מצאה אצלי קרע פרסתי ברשתית בשעה 12-1 עם היפרדות מקומית ודימום זגוגיתי שמסתיר את הגבול בשעה 1-2. ניגשתי לתל השומר ועשו לייזר וגם ב6.2.18 עשו עוד לייזר לאחר שהדימום ירד. בתאריך 8.2.18 בביקורת מצאו עוד היפרדות רשתית נוספת עם קרע ב5 המתקרבת לארקדה. בתאריך 11.2.18 נכנסתי לניתוח חיגור כאשר השאירו שארית נוזל בתחתית. לאחר הניתוח בלבד היה לי אזור בחלק העליון של העין שהכל שם היה מטושטש ואז לעט לעט התחיל להיות לי ריצוטים בחלק העליון ומשמאל בתוך העין. בתאריך 21.3.18 נכנסתי שוב למיון עיניים כי נהיה לי מוזר בעין - להלן הסיכום של הרופאה "רשתית צמודה שארית נוזל תת רטינלי מועטה בהיקף תחתון עם קרע עליון שמונח על החיגור מוקף בלייזר סמוך לו נראה קרע נוסף קדמית לחיגור עם מוקד קטן של VH סמוך עליו. בתאריך ה23.3.18 התחיל להיות לי חלק שחוק בחלק התחתון של הראיה כאשר אני ממצמץ ולאט לאט נהיו סימנים נוספים. ונכתב גם על אפקט חיגור? בתאריך ה8.5.18 נהיה לי יותר FLOATERS וגם עיוותים בראיה בחלק התחתון והימין של העין. כיום התופעות שיש לי הם: curtain flashes כאשר אני סוגר את העיניים והבהובים כאשר העיניים סגורות בחלק עליון וגם תחתון. חלק עליון ושמאל מטושטשות FLOATERS מרובים בעין. חלק שמאל תמיד מרצטות blue field entoptic phenomenon חלק ימין ותחתון של הראיה מעוותות. ואני רואה את הדופק של עצמי בראיה כי זה קופץ עם כל פעימה. כאשר באתי לרופאה ב8.5.18 היא אמרה שהרשתית אינה צמודה עקב השארית נוזל אבל היא לא רואה סימנים שיגרמו לשאר הסימנים שעדיין יש לי. אני ממש מפחד שהם מפספים משהו כי אני מרגיש עדיין ממש על הפנים ולא מרגיש שיפור בכלל. כל יום אני משתמש פחות ופחות בעין כי זה פשוט קשה לראות דרכו וכואב. אשמח אם תוכל לחשוב על משהו שהרופאים מפספסים.???

שלום, בן 36 עם קוצר ראייה גבוה (כ-6.5) ועם שינויים מיופים ברשתית ( נמסר לי בעבר כי ישנה הדקקות פריפרית וחרירים קטנים פיגמנטרים ע"ר קוצר ראייה). כעת בשל אובדן שמיעה פתאומי תחושתי-עצבי, חד צדדי וטנטון קשה הפוגע מאוד באיכות חיי בשבועיים האחרונים, הומלץ לי על טיפול בתא לחץ (כ-20 טיפולים מידי יום). קראתי באינטרנט כי אחד הסיבוכים הינם קוצר ראייה זמני- אם כי לא הבנתי ממש מהו המנגנון. השאלה היא האם יתכן נזק רציני לרשתית עקב טיפול בתא לחץ (הפרדות או סיבוך חמור אחר) ומהי שכיחותו? תודה רבה מראש.

24/04/2018 | 17:16 | מאת: פרופ' דב וינברגר

לא הוכח עד היום נזק כלשהו לרשתית בטיפולי תא לחץ. יש מחלות אמנם ללא הוכחה חותכת) שבהן טיפולי תא לחץ אמורים לסייע כמו בחסימות כלי דם ברשתית

19/04/2018 | 21:21 | מאת: משה

שלום דוקטור, אצלי הרשתית בעין אחת כמעט מנותקת מהדופן, ואני בקושי רואה משהו בה. כמו כן אובחנו שם נוזלים. האם הוצאת הנוזלים עשויה להדביק את הרשתית חזרה ולשפר את הראיה ? תודה מראש

19/04/2018 | 23:25 | מאת: פרופ' דב וינברגר

הוצאת הנוזלים מאחורי הרשתית והצמדתה לדופן העין בדרך כלל משפרת את הראיה הדבר תלוי כמובן בגורמים רבים כמו משך ההפרדות, סיבות ההפרדות וכד׳

ב-5.4.15 עברתי ויטרקטומי על רקע ERM ב-9.2.16 עברתי ניתוח קטרקט באותה עין(שמאל),מאז קיבלתי 4 זריקות ,הראשונה אווסטין ולאחר מכן מדי כמה חודשים עוד 3 זריקות טריאסנס (האחרונה בסוף פברואר השנה),העיבוי המרכזי במקולה היה בבדיקת oct האחרונה 562. אני בן 72, ללא מחלות רקע,לא לוקח תרופות כלל,פעיל מאד ספורטיבית מוטרד מאד מהעובדה שעד כה אין תרופה לבצקת המקולרית אצלי(שאיננה על רקע מחלה). האם יש דרך טיפול נוספת שכדאי לשקול? אגב, לאחרונה עברתי סדרת טיפולי דיקור סיני לטיפול בבצקת. אודה מאד על תשובתך.

18/03/2018 | 21:07 | מאת: פרופ' דב וינברגר

נראה לי שהבצקת במקרה שלך היא עקשנית ואינה מגיבה לטיפולים שגרתיים יחד עם כך אני סבור שהבצקת כן נובעת מהניתוחים שאותם עברת. לצערי ללא בדיקה ומבט קפדני על ה OCT איני יכול להציע לך פתרון אחר.

תודה רבה על תשובתך, אכן זו האבחנה שקיבלתי,שהבצקת היא טראומה בעקבות הניתוחים שעברתי, קראתי על מחקרים שנעשו בחו"ל שבה דווח על שיפור מסויים בעקבות לקיחת תוספי תזונה, בארץ הומלץ לי על כמוסות אופטיק+פורטה (של סופהרב), המכיל לוטאין ורכיבים נוספים. האם במקרה שלי התוספים הללו יכולים להואיל/להזיק?

09/03/2018 | 11:09 | מאת: אמא סוכרתית

שלום אמי בת 74 כמעט ואינה רואה בעין אחת אבחנהproliferative diabeteic retinopathy עברה טיפול PRP בעין ימין הרואה לאחר מס הזרקות של אוויסטין כרגע 5 ימים אחרי דרדור בראיה בעין הרואה האם זו תופעת לואי של הטיפול? האם זריקות אליה יכולות לעזור? הצעה אחרת..? תודה מראש

12/03/2018 | 08:29 | מאת: פרופ' דב וינברגר

יכול להיות שקרה דימום חדש, זהו אחד מתופעות הלוואי במחלה, לעיתים אחרי אווסטין יש טשטוש קל שחולף, לדעתי אין כל יתרון ממשי לאילאה על פני האווסטין

12/03/2018 | 20:56 | מאת: המשך

תופעת לואי במחלה אבל בעקבות הטיפול? טיפול נוסף בלייזר עשוי לעזור? טיפול אחר?

בדיקת ה- OCT עין ימין קונטור מקולרי שמור. סופרו נזלית למרכז עיבוי רטינלי קל עם הידרציה ציסטית ו מוקדים של רפלקטיביות גבוהה בתוך . מעט דרוזן קטנים.MAS/. הרשתית עם הצללה מאחוריהם היכולים להתאים לאקסודטים . מיקרון 248-עובי הרשתית המקולרית מגיע ל-248 מיקרון

הרבה סיבות יש למצב זה אך אין אפשרות להסביר את הכתוב, אילו מחלות יש לך? מה גילך? יכול להתאים לסוכרת, הפרעות אחרות בכלי הדם של הרשתית, מהי חדות הראיה, ולכן גם אי אפשר לתת המלצה לטיפול, לדעתי מוטב לבקר אצל רופא מומחה לרשתית

16/01/2018 | 02:11 | מאת: עופר

שאלה נוספת פר' ... (שנתיים לאחר ויקטרומי בעין אחת-10 שהים לאחר לאסיק) מיד לאחר הניתוח ועד היום יש לי בפינה בצד שמאל מין ריצודים כמו לבה כזו שבאה והולכת במכון כור זה תמיד מופיע הבנתי שמדובר במשיכה של הרשתית, האם זה משהו שיחלוף? עברו שנתיים וזה עדיין קיים התופעה, האם זה חלק מהסיבוכים שקורים לאחר ויקטרומי?

18/01/2018 | 17:36 | מאת: פרופ' דב וינברגר

ריצודים לאחר ויטרקטומיה הם אופייניים במקרים רבים, בדרך כלל אלה לא משיכות של זגוגית ברשתית ואינם מסוכנים, הם יכולים להמשך זמן רב.

24/12/2017 | 18:00 | מאת: אבי

שאלה לפרופ וינברגר לאמי התגלתה בצקת ברשתית הומלץ לה לעשות סדרת זריקות אווסטין בעין היא חוששת מהזריקה, בין השאר עקב חשש לדימומים בעין מאחר שהיא נוטלת תרופות לדילול הדם (סינטרום) עקב מסתם אורטלי מלאכותי בלב. מצד שני יש חשש לעיוורון אם לא תקבל את הזריקות. האם יש פתרונות אחרים? האם יש מה לעשות לצמצם את החשש מדימום? תודה רבה!

29/12/2017 | 07:46 | מאת: פרופ' דב וינברגר

לא ציינת מהי הסיבה לבצקת ברשתית, האם מדובר בשתי העיניים? מכל מקום אני ממליץ לטפל הזריקות, סיכויי הדימום אינם גבוהים לעומת זאת סיכויי ההצלחה גבוהים.

14/12/2017 | 00:50 | מאת: עופר

שלום פר' היקר תודה על תשובותייך המפורטות זה לא דבר שמה בכך הם בהחלט נותנות לי שקט נפשי. בקצרה: לאחר שנתיים מאז הויקטרומי עקב הפרדות רשתית בעין שמאל(ללא קוצר ראייה או סכרת אבל 12 שנה לאחר לאסיק בשתי העיניים ובעין הבריאה צפות לי המון שערות) הבנתי מהפרופסור שניתח אותי שסטטיסטית מי שחווה הפרדות בעין אחת 1:1000 יחווה בעין השניה . האם עצם זה שעברו שנתיים זה מרחיק אותי מהסטטיסטיקה? האם הלייזר שעושים 360 ההלחמה היא יותר חזקה כיום מרשתית בעין רגילה מבחינה אנטומית...?

29/12/2017 | 07:43 | מאת: פרופ' דב וינברגר

מצטער על העיכוב בתשובה, לשאלתך, הזמן העובר מהניתוח בעין האחת אינו משנה ככ לגבי העין השניה אך לייזר 360 מעלות מקטין באופן משמעותי את הסכנה להיפרדות

24/11/2017 | 13:15 | מאת: עופר

שאלה נוספת פר' ... (שנתיים לאחר ויקטרומי בעין אחת-10 שהים לאחר לאסיק) רופא אמר לי לא לעשות ריצות או כדורגל כדורסל בכלל כדי לא לטלטל את הזגוגית ולא להתאמץ במכון כושר כדי שלא יחזור שוב הקרטע וכדי שלא אגרום לעין הבריאה עם הפלורטס להקרע, הדעות חלוקות בין מספר רופים שדברתי עימם..מה דעתך?

25/11/2017 | 16:44 | מאת: פרופ' דב וינברגר

דעתי קצת אחרת, אין כל סיבה לא לעסוק באימון גופני ובוודאי חדר כושר שהוא אני בדרך! כלל אימון מתמשך ללא טילטול של הראש. גם הנושא הזה של פעילות גופנית מותר באופן מלא לאחר מספר שבועות קצר גם מנסיוני וגם לפי הספרות הרפואית הרלוונטית

שלום פר', אני לאחר שנתיים של ניתוח ויקטומי הפרדות רשתית ובחלק קטן מהפרפרייה בגלל הצלקות כנראה נשארתי ללא ראייה שם האם אתה רואה בטווח של עשור 20 שנה השתלת רשתית? או לחילופין משהו אחר שיחזיר את הראייה באיזור הזה בעין השניה יש לי תמיד שערות צפות כבר כמה שנים האם זה אומר שקרב היום שיהיה לי קרע/ הפרדות?

25/11/2017 | 16:47 | מאת: פרופ' דב וינברגר

אענה לשאלה השניה תחילה. השערות הצפות הן עדות לעכירויות בזגוגית ואינן מעידות על סימנים מקדימים לקרע או הפרדות הרשתית. במידה ומופיעים חדשים או יש הבזקים יש צורך בבדיקה חוזרת של הרשתית. לגבי השתלת רשתית. אני מאמין שבטווח שציינת תהייה רשתית מלאכותית אבל נראה לי שזו תהייה מושתלת במטופלים/ות עוורים לחלוטין ולא לכאלה שיש להם עין אחת טובה

שלום, האם רשתית שנפרדת פעם שנייה מהדופן אפשר להדביק שוב, או שנשארים ללא יכולת ראיה בעין המנותחת ? תודה מראש

17/11/2017 | 19:31 | מאת: פרופ' דב וינברגר

יש דרכים רבות לאחות מחדש את הרשתית שנפרדה

12/11/2017 | 00:32 | מאת: סקרן

הרופא הפנה אותי לבדיקה O CT 1.האם לפי דעתך יש צורך בבדיקה זו? 2.או בדיקות נוספות? 3.מעקב כל כמה זמן ..תדירות מעקב ?

12/11/2017 | 20:00 | מאת: פרופ' דב וינברגר

יש צורך בבדיקה אפילו לצורך קביעת בסיס משום שבדיקה זו היא הבדיקה החשובה ביותר להופעה או התקדמות של בעיות ברשתית לפי ממצאי הבדיקה יקבע המעקב

11/11/2017 | 08:47 | מאת: ארז

שלום ושבת שלום. בן 42 לפני כשבועיים אובחנתי כחולה סכרת סוג 2 אחרי בדיקת דם 323 ו A1C 10.7. הגעתי בעקבות ראיה מטושטשת לרחוק!! וסימנים של סכרת (צמה ושתן מרובה). התחלתי טיפול בגלוקומין פעמיים ביום ואחרי שבוע הראיה די היסתדה. ואז הרופא רצתה להתחיל טיפול באינסולין וביקשתי לנסות להתייצב עם כדורים לפני. הרופאה הסכימה בשל השיפור ברמת הסוכר ושינתה את הכדורים לגלוקומין בבוקר ו januet בערב, לאחר מספר ימים הראיה שוב טושטשה הפעם לקרוב!! אני כבר שבוע ככה. יש לציין שרמת הסוכר די התייצבה סביב 110-120בבוקר לאחר צם 8 שעות ואף פחות ובערב לאחר האכל 140+-. בבדיקת רופא עיניים לא נתגלתה פגיעה בעיניים, ואף אמר שעם התיצבות הסוכר הראיה תשוב לקדמותה. דבר נוסף לפני שמונה שנים עשיתי ניתוח לייזר להסרת משקפיים והראיה מאז הייתה מצוינת. אשמח לשמוע חוות דעת על הנושא תודה ארז

11/11/2017 | 11:40 | מאת: פרופ וינברגר

במידה ואין פגיעת רשתית מסוכרת התופעה המתוארת היא השפעת רמות הסוכר על העדשה ויכולת המיקוד שלה. אכן באיזון הסוכר התופעה של טשטוש חולף בדרך כלל עוברת

תודה לך פרופסור וינברגר על תשובתך. האם העובדה שממדי הסוכר בימים האחרונים מתצבים סביב 90-120 לא אמורים לשפר את הטשטוש? כמה זמן להערכתך זה אמור לקחת?

06/11/2017 | 13:07 | מאת: סקרן

תודה. תשובה יותר פשוטה בבקשה ??? .....מה הממלצה שלך??? אילו בדיקות צריך ???

11/11/2017 | 16:24 | מאת: פרופ' דב וינברגר

בקיצור צריך בדיקה, סביר להניח שראייתך המטושטשת נובעת מהצורך בהתאמת משקפיים טובה

05/11/2017 | 19:41 | מאת: סקרן

שלום רב אני בן 40 בריא מלפני שבועיים טשטוש קל בראיה משמאל-עשיתי משקפיים וזה הסתדר הלכתי לרופא עיניים ...ולהן התוצאות : רפרקציה: ימין .......מספר :1.50 -צילינדר :0.25 -ציר:114 שמאל.....מספר:1.00 -צילינדר:0.50 -ציר :68 לחץ: ימין 16 שמאל 16 מקטע קדמי: לחמית ימין :שקטה.קנרית שקופה.ל.ק עמוקה וצלולה.אישון ע.מ.מ לחמית שמאל:שקטה.קנרית שקופה.ל.ק עמוקה וצלולה.אישון ע.מ.מ קרקעית העין: ימין:דיסקה תקינה .צמודה.מקולה שמורה.מהלך כלי דם תקין שמאל:דיסקה תקינה .צמודה.מקולה שינוי RPE.מהלך כלי דם תקין 1.מה משמעות בדיקה זו??? 2.מה ההמלצה ??? 3.מה זה מקולה שינוי RPE????????

06/11/2017 | 05:24 | מאת: פרופ' דב וינברגר

כאשר מתגלה קוצר ראיה בגיל שלך יש להיות בטוחים שלא מדובר בקטרקטה שהתפתחה, זהו אחד מהסימנים הראשונים. מקולה הוא מרכז הראיה ושינויים ב RPE יכולים להעיד על התבגרות העין והצטברות חומרים מתחת לרשתית

06/11/2017 | 05:53 | מאת: סקרן

תודה. תשובה יותר פשוטה בבקשה ??? .....מה הממלצה שלך??? אילו בדיקות צריך ???

01/11/2017 | 11:55 | מאת: ss

שלום, אמא שלי בת 75 לפני כחצי שנה עקב ירידה בראיה עשתה בדיקת oct והתוצאות בעין ימין CNV אזור של צפיפות גבוהה תת רטינלית, מעל PED עם נוזלים תת רטינליים ועיבוי ציסטי מעל. עובי הרשתית המולקולרית מגיעה ל-960 מיקרון בעין ימין שינויים גליים בשכבת ה-RPF המתאימים לדרוזן ללא הרמה או הצטברות נוזלים. ללא עדות לנגע פעיל מבנה שמור פוביאלי שמורי עובי הרשתית המקולרית מגיע ל-265. ביה"ח בו היא מטפלת מתעקש על הזרקות (עשתה כבר שלוש) למיטב הבנתי לא יהיה שיפור משמעותי מכיוון שיש לה צלקת. האם אני טועה? בנוסף ששמעתי בתקשורת לפני כחודש על זיהומים במחלקת עיניים בעקבות הזרקות נוצר בי פחד שמה היא תאבד את העין הטובה יותר. האם יש אפשרות כן להציל את העין. מה עליי לעשות כדי לשמור על עין שמאל. אשמח לתשובה- כי למרות ששאלתי כבר עשרות פעמים במח' אין התייחסות ותורים למומחה רשתית ארוכים מאוד תודה מראש

02/11/2017 | 15:57 | מאת: פרופ' דב וינברגר

כתבת פעמיים על עין ימין כך שלא ברורה השאלה אך בעין הפגועה יש צורך בהמשך הזרקות ובעין הטובה אין צורך להזריק לפי תיאור הבדיקה. זיהום הוא תופעה הקוריית אבל בשכיחות מאד מאד נמוכה כך שזו לא סיבה להמנע מטיפול. בעין הטובה יש להמשיך במעקב של כל 3-4- חודשים עם OCT

30/10/2017 | 23:39 | מאת: ברוך

מה זאת המחלה a m d מה ההבדל בין א.מ.ד יבש ורטוב והאם אפשר להבריא מהמחלה?

31/10/2017 | 09:10 | מאת: פרופ וינברגר

AMD הוא ניוון מרכז הראיה כתוצאה מגיל. שני התצורות של המחלה שהזכרת הם על אותו מנעד. אין אפשרות להבריא מהמחלה אך ניתן בהחלט לעצור אותה או להפחית את נזקיה. מציע שתכנס לקרוא בפירוט באתרים הרבים הדנים במחלה זו

לאימי התגלתה בצקת ברשתית במצב מתקדם. מה רצוי לעשות במקרה זה. העין השניה במצב תקין. האם יש סכנה לבצקת גם בעין זו? מה צריך לעשות כדי להבטיח שהעין תשאר בריאה?

31/10/2017 | 09:06 | מאת: פרופ׳ וינברגר

בצקת מקולרית יכולה להווצר ממחלות רבות והשאלה העיקרית מהי סיבת הבצקתץ בוודאי שבצקת כזו מביאה להפרעה בראיה עד אובדן ראיה ולכן יש הכרח לאבחן ולטפל.

שלום הערב כשחזרתי הבייתה, ילדים מהשכונה ששיחקו בלייזר ירוק, כיוונו את הלייזר ישירות לתוך העיניים שלי למשך כשניה וחצי,שתיים מה הנזק ממצב כזה? האם אני צפוי להתעוור עכשיו? ומה לעשות כעת? תודה

26/09/2017 | 03:44 | מאת: פרופ׳ וינברגר דב

אם הראיה טובה אני בדרך! כלל לא נגרם כל נזק. במידה והראיה יורדת יש לפנות למומחה רשתית

שלום, רציתי לדעת מה הטיפול היעיל למחלת cotas disease . מדובר על ילד בן 10 המחלה נמצאת בהתחלה ולא נגרם נזק גדול לעין פרט לירידה קלה בראיה ופזילה לעיתים רחוקות. תודה

הטיפול הוא להרוס את הנגע הדולף ובכך למנוע את התקדמות המחלה, לא מומלץ להמתין ולעקוב כי המחלה מתקדמת

האם זריקת אווסטין יעילה במקרה שלו?

31/08/2017 | 23:01 | מאת: משה

שלום דוקטור, לפני מספר שנים התנתקה אצלי הרשתית מדופן העין. עברתי את הניתוח הנדרש והכניסו לי סיליקון לתוך העין. אם יוציאו לי את הסיליקון, אבל הרשתית מאוחר יותר תתנתק שוב, האם אפשר יהיה לחבר אותה אז לדופן, או שהעין לא תוכל לראות יותר ? בתודה, משה

03/09/2017 | 19:13 | מאת: פרופ' דב וינברגר

בדרך כלל הזמן המומלץ להוצאת הסיליקון הינו מספר שבועות. צריך לעשות את כל הפעולות המונעות כדי שהרשתית לא תפרד אחרי הוצאת השמן אך במרבית המקרים לא משאירים סיליקון בעין בשל תופעות לואי חמורות

04/09/2017 | 22:25 | מאת: משה

שלום דוקטור, סליחה שאני שואל שוב, כי לא קיבלתי תשובה לשאלתי. אם הרשתית תתנתק כעבור זמן לאחר הוצאת השמן, האם אפשר יהיה לחבר אותה אז לדופן ? בתודה

25/08/2017 | 16:41 | מאת: נירית

בת 47. יש לי CSC כבר 5.5 חודשים, והנוזל לא נספג. הראייה מאד לא טובה בעין הזאת. ב OCT בעין החולה - עובי כורואיד - 372 מיקרון, לעומת 214 בעין השנייה - עובי רשתית מרכזית 455 מיקרון, לעומת 265 ובעין השנייה - אובדן קונטור פובאלי עם ישור הPIT - הרמה נוירוסנסורית פובאלית עם נוזל תת רשתי המודד 286 מיקרון - בתחום ההרמה נראית אירגולריות ב RPE , עם PED זעיר - נראה חומר היפר על ה PR רציתי לשאול שני דברים 1. אני רגישה לחומרי ניגוד. כדי להדגים את כמות ומיקום הדליפות, היכן ניתן לעשות בדיקת OCT אנגיו, (שהינה ללא חומרי ניגוד) ? באופן פרטי, כי אני יודעת שזה לא בסל בקופ"ח. 2. עד כמה אפשר להמתין מבלי שייגרם נזק בלתי הפיך לפוטו-רצפטורים או לRPE ? 3. מה עוד אפשר לעשות ? כדי לגורם לנוזל להיספג ? כבר הפחתתי סטרס למינימום. לא לוקחת שום תרופות. יש לי ל"ד נמוך מאד (85/55), כך שאיני יכולה לקחת חוסמי מינרלוקרוטיקואידים. תודה

25/08/2017 | 16:50 | מאת: פרופ' דב וינברגר

שלום רב. אינני יודע אם טופלת בטיפול קודם אבל ניתן להמליץ לך טיפול של PDT עם או בלי הזרקה תוך עינית. לעיתים טיפול זה חעחל במקרים ״עקשניים״ כשלך. OCT אנגיו אינו יעיל במקרה שלך שכן אינו מראה את מקור הדלף. איני יודע מה המשמעות שאמרת שאת רגישה לחומרי ניגוד. השאלה אם את רגישה לחומר פלואורסצאין

25/08/2017 | 16:58 | מאת: נירית

המון תודה. עוד 3 שאלות 1. האם אפשר עוד למשוך מעבר ל5.5 חודשים שעכשיו, בהמתנה שאולי ייספג עצמונית ? או שאפילו חודש מעכשיו, זה כבר סיכון בנזק בלתי הפיך לפוטו-רצפטורים או לRPE ? 2. לא עברתי PDT. מה הסיכון שיכול לגרום לCNV ? 3. לגבי הרגישות לחומרים, לא התנסיתי אף פעם עם פלואורסצאין או אינדוציאנין. אם צריך לבחור בין שניהם, מה עדיף להדגים, אם יתאים PDT FA או ICG ?

09/08/2017 | 16:16 | מאת: נוני

אבקש לדעת משמעות תוצאות בדיקת OCT-- עין ימין ERM פסוידו חור מקולרי למלרי. עובי הרשתית 328 מיקרון. עין שמאל ERM עדין צמוד לרשתית. פסוידו חור מקולרי למלרי. עובי הרשתית 286 מיקרון. עליי לציין שאני בת 71 סובלת מיובש קיצוני בעיניים ומטשטוש בראיה. הרבה תודה

18/08/2017 | 08:18 | מאת: פרופ' דב וינברגר

פסוידו חור מקולרי או חור למלרי הן תופעות המופיעות כאשר ישנו קרום עדין המכסה את הרשתית. אני בדרך! כלל אם חדות הראיה אינה סבירה אין צורך לטפל רק לעקוב. אין כל קשר למצב היובש בעיניים

07/08/2017 | 11:05 | מאת: פפ

שלום, אני מטופלת באיליה כבר שנתיים בהדסה עין כרם. רציתי רק לדעת איפה אפשר להמשיך את הטיפול בצורה מקצועית ומכובדת. תודה

18/08/2017 | 08:16 | מאת: פרופ' דב וינברגר

הדסה עין כרם נחשבת למרפאה מאד מכובדת. אם כוונתך למרפאה ציבורית הרי שקופות החולים השונות מאפשרים הזרקות איליה לפי אישור ועדה מקצועית בכל בתי החולים

02/07/2017 | 09:21 | מאת: סיגל

יש לי כבר שבועיים דימום ברישתית, לפי בדיקת מומחה רישתת יש כלי דם מדמם לא ידוע הרישתית תקינה. מה עליי לעשות?האם להמתין ? האם יכול להיות נזק בלתי הפיך? תודה , אשמח לתגובתך.

05/07/2017 | 18:34 | מאת: פרופ' דב וינברגר

איני יכול לומר מה מהות הדימום ובעיקר באיזו שכבה הוא נמצא. דימום מתחת לרשתית אני בדרך! כלל מסריץ טיפול די דחוף לעומת דימום מעל הרשתית שסיבותיו אחרות. יש מספר בדיקות כולל הדמיה של הרשתית. מעבר לכך איני יכול לומר.

19/06/2017 | 20:19 | מאת: אירית

שלום רב מאתמול התחילה לי תופעה של כתם שחור צף בראיה ובבדיקה היום אובחן תחילת הפרדות זגוגית ללא קרעים או חורים ברשתית. שאלתי היא שבוע הבא ומורה לצאת לטיול של שבועיים ןמאחר שתהליך ההפרדות יכול להמשך מספר שבועות ויתכן שיגרום לחורים או קרעים ברשתית למרות שכרגע נקי, האם יהיה בטוח לנסוע או שעדיף לבטל את הנסיעה כל עוד התהליך נמשך ? בתודה מראש אירית

20/06/2017 | 17:17 | מאת: פרופ' דב וינברגר

תהליך הפרדות זגוגית נמשך בד״כ ממספר שבועות. זהו תהליך שקורה במקרים רבים מאד ולא נראה לי שיש לשנות מאורחות החיים הרגילות. איני יודע לאן יעד הטיול אך יש אפשרות להבדק גם בחו״ל במידה והתהליך מחמיר

15/06/2017 | 21:52 | מאת: רוברט

עברתי ניתוח לפני כחודש וחצי. בדיקת OCT שבוצעה חודש לאחר הניתוח , מראה על עובי מרכזי של 465 מיקרון לעומת 390 מיקרון בבדיקה קודמת לפני 10 חודשים. מדגמת ממברנה אפירטינלית הגורמת עיבוי ניכר של הרשתית והעלמות השקע הפוביאלי וכן גורמת לכך שפני שטח הרשתית בחתך יוצרים צורת שיני משור. לא הודגמה הצטברות חריגה של נוזלים. הדגמה הידרציה לא ציסטואידית של הרשתית. אין חריגה מהמבנה התקין בשכבות שמתחת לרשתית. במשך התקופה נטלתי טיפות: אופלוקס, סטרודקס, וולטרן. הומלץ להמשיך להזליף וולטרן במשך חודש ולבצע בדיקת OCT ממצאים : משמאל פסוידופקיה יפה, אין נצנוץ. עדשה במקום. מימין ירוד PSC במרכז בעיקר. בא רחב: משמאל ירוד משני קל. קרקעית בא רחב שקערוריות 0.6 ERM. בצקת מקולרית. אם לאחר חודש לא יהיה שיפור אופנה למומחה רשתית. כל דעה ורעיון יתקבל בברכה

18/06/2017 | 06:09 | מאת: פרופ' דב וינברגר

לעיתים הידרציה של הרשתית נובעת מן הניתוח, במידה ותופעה זו הופיעה רק לאחר הניתוח ויש עדות ב OCT שלא הייתה קודם הרי שאכן מדובר בהידרציה שלאחר ניתוח והתרופות אכן נכונות. ממברנה אפירטינלית מתפתחת לאט ואינה תוצאה של הניתוח. טיפול ניתוחי בממברנה כזו מומלץ רק במידה והראיה יורדת

18/06/2017 | 12:01 | מאת: רוברט

שלום פרופ' וינברגר מודה לך על התגובה המהירה. נחה דעתי. רוברט

שלום לך, אני לאחר שנה וחצי של ניתוח ויקטומי בעקבות הפרדות רשתית, בoct מלפני שלושה חודשים הפרופסור שניתח אמר שישנו קצת קרום ואולי בעתיד אצטרך שוב ניתוח- שאלתי : מה הסיכוי שאצטרך שוב ניתוח? בעוד שנה? שנתיים?שלוש..האם הקרום היא הסיבה שאני רואה הכל בקטן יותר ומעוות? בחודשים האחרונים כל פעם שאני עושה פעילות ספורטיבית יש דופק שאני מרגיש ורואה אותו בעין החולה, הרופא אמר שאין מה לעשות אבל זה נשמע לא הגיוני שאין מה לעשות. מה יכולה להיות הסיבה לדעתך? תודה,

15/06/2017 | 17:35 | מאת: פרופ' דב וינברגר

סביר להניח שעליה בדופק משנה את זרימת הדם לעין והדבר גורם אצלך לתופעות ראיה שיכולות להתבטא בצורות שונות. הסיבה לראיה קטנה יותר ומעוותת היא שאזור מרכז הראיה נשאר לא ישר או שהתפתחה בצקת. בחלק מן המקרים תופעה זו משתפרת עם הזמן

שלום ד"ר , האם בעולם חקרה רפואה ברגעים אלו יושבים במעבדות בעולם ומנסים לפתח שיטות חדשות בעולם הרשתית? כלומר יש מצב שאקום בבוקר ואשמע על "השתלת רשתית" "ניתוח ויקטומי חדשני " שינוי שיטת הלחמת קרע " האם אתה רואה את זה בעשור הקרוב?

15/06/2017 | 17:31 | מאת: פרופ' דב וינברגר

עולם רפואת הרשתית מתקדם בכל יום בכך התחומים כולל כירורגיה. אם בעבר היו מצבים שלא יכולנו לנתח מקרים מסויימים, כיום מקרים אלה ספורים אך הבעיה העיקרית הייתה תפקוד תאי רשתית שהיא רקמת עצב שנפגעים. אני מעריך שבעוד כעשור כבר יהיו לפחות באופן חלקי השתלות אמצעים מלאכותיים שיוכלו לחקות תפקוד זה

11/06/2017 | 21:10 | מאת: merav

שלום, בעלי בן 40 ובבדיקת עיניים אובחן כי קיימת צלקת פיגמנטרית במרכז המקולה בעין ימין, חדות 0.8 , לחץ תוך עיני 19. כרגע ממתין לבדיקת OCT מקולות. הערכת הד"ר כי הראייה נפגעה בעין ימין ב 20 אחוז. בעלי מציין כי כאשר עין שמאל סגורה בעין ימין הוא רואה הצללה בחשיפה לאור חזק ביום ובפרט בלילה ההחשכה יותר חזקה וגם חדות הראייה לא טובה, עם משקפיים משתפרת החדות אך עדיין יש תופעה של מיסוך...שללנו שזה תורשתי או סכרת האם ניתן לבצע ניתוח, מהי חומרת הנזק לעין, מהן ההמלצות למניעת החמרת המצב במידה וניתוח לא פותר את הבעיה.

15/06/2017 | 13:54 | מאת: פרופ' דב וינברגר

אין כל ניתוח לצלקת במרכז המקולה. הסיבות לצלקות כאלה הינן קוצר ראיה גבוה מחלות דלקתיות וחבלה לעין. עמובן יש הכרח לברר את הסיבה להופעת הצלקת. במידה והיא קיימת בשתי העיניים משתמשים לשיפור הראיה באמצעי ראיה לקויה