נגישות
נגישות

פורום מחלות רשתית ורטינופתיה סוכרתית בניהול עמותת לראות

פורום מחלות רשתית נועד לשמש למקור ידע לחולים ובני משפחותיהם הלוקים במחלות רשתית, ביניהם: רטונופתיה סוכרתית, ניוון מקולרי גילי (AMD) ועוד. מטרת הפורום לענות על שאלות בנושא המחלות הללו מבחינת שיטות אבחון, דרכי טיפול ומחקרים חדשים.
926 הודעות
889 תשובות מומחה

מנהל פורום מחלות רשתית ורטינופתיה סוכרתית בניהול עמותת לראות

09/07/2019 | 22:17 | מאת: קרדי

קראתי ברשת מאמר בשם Inhibition of VEGF-Induced VEGFR-2 Activation and HUVEC Migration by Melatonin and Other Bioactive Indolic Compounds על-פי המאמר ניתן לדכא את צמיחת כלי הדם ברשתית לא רק ע"י הזרקות אלאר גם ע"י צריכת מלטונין או תרופות המגדילות את רמת הסרוטונין בגוף, ועוד. האם מסקנתי נכונה ?

לקריאה נוספת והעמקה

גם אם יש דיכוי זה לא ברמה שניתן לטפל בעזרתה במחלות רשתית שדורשות הזרקה תוך עינית של אנטי VEGF

06/07/2019 | 23:46 | מאת: אסף

שלום האם סינוור ממנורת לד כמו מזיקות לעיניים ובאיזה רמת מסוכנות? ובמידה וכן. האם הנזק הוא מצטבר או גם מסינוור חד פעמי יכול להגרם נזק רציני

אין נזק ידוע מהנורות

05/07/2019 | 20:53 | מאת: רונן

לייזר אדום פגע בי בעין שמאל ומאז כאשר אני עוצם את העין שמאל ומסתכל על משהו מסויים נניח על ארון באמצע אז ידית אחד פשוט נעלמת משדה הראייה והמוח כאילו משלים את התמונה ואין כתם שחור. התופעה הזו קורת רק בעין שמאל. השאלה אם יכול להיות שהשדה ראייה נפגע כתוצאה מפגיעת הלייזר?

לקריאה נוספת והעמקה

באופן עקרוני יכולה להיות פגיעה ברשתית מלייזר. בכדי לודא אם יש פגיעה ניתן לבצע בדיקת שדה ראיה ולעיתים יש צורך בצילום OCT

12/07/2019 | 17:05 | מאת: רונן

יש לי שאלה נוספת, בעין שמאל יש לי טשטוש ראייה וכבר הייתי כמה פעמים בבדיקת עיניים ועשו לי בדיקת ראייה ואמרו שאני רואה 6\6 אך אני רואה מטושטש באותה עין ולא באופן חד. והייתי בבדיקת רופא עיניים לפני כמה חודשים שנתן לי טיפות עיניים סטרואידים וטיפות עיניים אלרגיה כיוון שהיה לי צריבות בעיניים. חשוב לציין שלפני כשנה היה לי חשד לגלאוקומה ועשו לי בדיקות והם יצאו תקינות. השאלה ממה יכול להיגרם טשטוש ראייה בעין אחת?

יכולות להיות סיבות רבות לטשטוש ראיה. מציעה שתפנה לרופא עיניים לבדיקה חוזרת. במידה ויש סיפור של פגיעה מלייזר כדאי יהיה לעשות בדיקות נוספות כפי שצוין.

אני לציין שאני כמעט ולא רואה בעין הזו. כבר לפני הצלקת היה לי מספר 9.5 וצילינדר 2 . השאלה שלי היא אם יש טעם לשתול עדשה טורית בניתוח הקטרקט ?או חד מוקדית בלבד ?

לקריאה נוספת והעמקה

בכדי להחליט יש צורך בעדשה טורית לדעת כמה צילנדר יש בקרנית והאם הוא סדיר . במידה ומושתלת עדשה תוך עינית שמתקנת צילנדר יש יותר סכוי שלא יהיה צורך במשקפיים למרחק או לקרוב בהתאם לתכנון. במידה ומושתלת עדשה שלא מתקנת צילינדר יהיה צורך בתיקון הצילינדר במשקפיים. במידה ואתה לא מעונין בתיקון הצילינדר בעדשה התוך עינית יהיה צריך בתיקון שלו מחוץ לעין.

שלום דר לפני 20 שנה היו לי 4 קרעים בעין שמאל טופלו בלייזר ועכשיו יש הבזקים ורו בעין שמאל ןגם בעין ימים יש הפרעות רופא עיניים שבדק עם הזכוכיות בעין טוען שנרשתיות בסדר רק הגל זז יתכן דבר כזה וזה אמור לעבור? מפריע ואיך טדע אם יש קרע הרי אותן תופעות תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

את מתארת תופעות שקשורות בהפרדות של גוף הזגוגית (הג׳ל) שממלא את תוכן העין. בעד 15% מהמקרים יכול להיווצר קרע ברשתית שצריך לאבחן ולטפל בו בזמן. עדיין במרבית המקרים יתכן ויש הפרדות של גוף הזגוגית ללא היוצרות של קרע. בכדי לודא שאין קרע יש צורך בבדיקת רופא עיניים עם הרחבת אישונים .

20/06/2019 | 10:09 | מאת: שאול.

שלום רב, ברצוני לשאול, עקב מחלת הטייסים CSR, נמנע באופן גורף לקבל תרופות פנימיות וחיצוניות המכילות סטוריאדים וכיוצא מזה, ובעקבות פטריה בציפורן המליצו לי לטפל בתמיסה לציפורניים הנקראת "EMTRIX" האם מכילה סטרואידים או משהו דומה? התכשיר כבר ברשותי, אך ממתין לדעת ולא משתמש בו עד חוות דעת רופא מומחה. תודה מראש!!

לקריאה נוספת והעמקה

אין מניעה מלקחת את התכשיר

26/06/2019 | 22:27 | מאת: שאול.

תודה.

10/06/2019 | 09:51 | מאת: עדי

שלום, לאחר חודשיים מניתוח ויטרקטומי וקילוף קרום אני עדיין רואה מעין חוטים ונקודות. מה הסיבה לכך? והאם המצב ישתנה? תודה

לעיתים עדיין יש תגובה דלקתית בזגוגית לאחר ניתוח ולוקח זמן עד שזה חולף לחלוטין ומשתפר. לעיתים יש שארית של זגוגית שנשארת לאחר ניתוח ולכן רואים נקודות וחוטים. במצב זה לעיתים רואים אותם ולעיתים לא אבל זה לא נעלם.

01/07/2019 | 20:03 | מאת: עדי

תודה על תשובתך. שאלה נוספת:האם יש צורך להוציא את התפר שקיים בקרנית.

31/05/2019 | 16:35 | מאת: גל

כמה זמן לאחר ניתוח ויטרקטומי וקטרקט יש להזליף טיפות סטרואידים? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

טיפול בטיפות סטרואידים לאחר ניתוח בדר״כ ניתן לתקופה של חודש ימים בתדירות הולכת ויורדת אולם יש לפנות לרופא במנתח בכדי לקבל ממנו הנחיות ספציפיות בהתאם למקרה.

17/06/2019 | 12:26 | מאת: מיכאלה

היי גל מה שלומך? מקווה שהתאוששות עוברות בשלום, לגבי שאלתך הייתי ממליצה לך לבדוק את האתר הבא בנושא רטינופתיה סוכרתית, בטוחה שתמצאי פה את כל המידע לו את זקוקה. https://www.itaysharf.com/%D7%A8%D7%98%D7%99%D7%A0%D7%95%D7%A4%D7%AA%D7%99%D7%94-%D7%A1%D7%95%D7%9B%D7%A8%D7%AA%D7%99%D7%AA/

29/05/2019 | 18:06 | מאת: יו

האם דיקור סיני יכול לסייע במחלת הנמג במצב רטוב

לקריאה נוספת והעמקה

מכוון שאין על כך סמוכין בספרות אני לא יכולה להמליץ על היעילות של טיפול בדיקור סיני

21/05/2019 | 17:48 | מאת: נתי

האם אפשר להגיש לי מה זה macula&postirior pole degeneration ? האם מחלה זו עשויה להגיע כדי זכאות לתעודת עיוור בשלב כלשהו ומה קצב ההדרדרות? אודה מאד

אין לי מספיק מידע להשיב על שאלתך. מציעה להבדק עי רופא עיניים מומחה לרשתית ולשאול שאלות אלו

בן שלו עבר ניתוח נפרדת רשתית בעין ליפני שנה ושמו לא סיליקון אים יש סיכון להוריד את סיליקון שלח אותנו אליכם הרב פירר

לקריאה נוספת והעמקה

בכל ניתוח הוצאת סיליקון יש איזה סכון להפרדות רשתית חוזרת . במידה והרשתית צמודה היטב הסכון לא גבוה

18/05/2019 | 15:43 | מאת: ריקי

שלום רב לפני 7 שבועות עברתי ניתוח משולב בגלל erm . לפני הניתוח הראיה בעין החולה היתה מטושטשת, לאחר הניתוח הראיה השתפרה בהדרגה. אבל נוצר עיוות קשה בראיית קווים לאורך ולרוחב. כמו כן מרגישה מעין חיץ והרגשה של חול/גוף זר וזה מאוד לא נעים. יש לציין שבבדיקת ה OCT לפני הניתוח עובי הממברנה היה 430, כיום הוא 457 . אודה על הסבר מדוע נעשה עבה יותר? כאשר המנצח מסר לי לאחר שבוע בביקורת, דהוא הסיר את כל הקרום? האם תופעה זו היא ידועה, ומה הצפי לעתיד. הקווים העקומים לא משתפרים, אלא, להיפך. תודה דר על תשובתך.

לקריאה נוספת והעמקה

תחושת החול יכולה לנבוע מיובש במידה ויש עוות בראיה יש לבצע צילום OCT חוזר לבדוק שאין בצקת במרכז הראיה לאחר ניתוח או התפתחות של נוזלים מתחת לרשתית. מציעה לפנות לרופא המנתח עם הצילום העדכני

שלום, אני בת 34, כבר 7 חודשים יש לי כאב ראש בצד שמאל של הראש בלבד (לא חזק רוב הזמן), והבזקי אור בצד הכי שמאלי של עין שמאל. רופאת עיניים שבדקה אותי בתחילת כאבי הראש, ואז עוד לא שמתי לב להבזקי האור, לא מצאה בעיה בעיניים, האם יש טעם להיבדק שוב? כמו כן ביצעתי בדיקת MRI והיא יצאה תקינה לחלוטין.

לקריאה נוספת והעמקה

הייתי ממליצה להבדק שוב רק לוודא שהמקור לא מהרשתית הבזקי אור לעיתים יכולים להיות קשורים למיגרנה

13/05/2019 | 15:53 | מאת: עדי

לאחר ניתוח ויטרקטומיה אני רואה כמו סלילים שממוקמים למעלה. מה הסיבה לכך? והאם המצב אמור להשתנות עם הזמן? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

אני לא יודעת כמה זמן ניתוח את/ה. לעיתים בתקופה הקרובה לאחר ניתוח יש תגובה דלקתית בעין וניתן לראות לעיתים נקודות קטנות או חוטים . במידה ויש הפרעה בשדה הראיה, וילון יש לפנות בהקדם לבדיקה בכדי לודא שאין הפרדות רשתית .

שלום, כבר 7 חודשים יש לי כאב ראש בצד שמאל של הראש בלבד (לא חזק רוב הזמן), והבזקי אור בצד הכי שמאלי של עין שמאל. רופאת עיניים שבדקה אותי בתחילת כאבי הראש, ואז עוד לא שמתי לב להבזקי האור, לא מצאה בעיה בעיניים, האם יש טעם להיבדק שוב? כמו כן ביצעתי בדיקת MRI והיא יצאה תקינה לחלוטין.

שכחתי למיין שאני בת 34

06/05/2019 | 09:13 | מאת: גל

האם ניתן לבצע oct ללא הרחבת אישונים?

לקריאה נוספת והעמקה

כיום בחלק מהמכשירים החדשים ניתן לבצע בדיקה ללא הרחבת אישונים אולם לעיתים בכדי לקבל איכות טובה יותר צריך להרחיב אישונים

22/04/2019 | 18:51 | מאת: עדי

שלום רב דןקטור וחג שמח! אימי בת 54 חולת סכרת מזה שני עשורים. לאחרונה הסכרת כנראה פגעה בעינייה. הרגישה טישטושים בראייה, ובחודש מרץ עשו לה לייזר פעמיים בשתי העיניים. ומאז המצב קצת החמיר. ב16.4 קיבלה זריקת אווסטין בעין שמאל... וביממה האחרונה גם העין השנייה החלה לקבל טישטוש. יש לנו תור לרופא מומחה רק ב30.4 מה אתה ממליץ לעשות כרגע? יש לה רגעים שהיא ממש ממש לא רואה טוב. היא בהיסטריה... הרופא בבית חולים סורןקה אמר שתצטרך לעשות עוד כ3 זריקות . אחת לכל חןדש. האם לאחר מכן המצב ישתפר? כי כרגע המצב מידרדר קצת והיא לא רואה טוב ומרגישה שזה מחמיר . האם זה חלק מתופעות הלוואי? האם האווסטין בסופו של דבר יעזרו? וחלילה לא תגיע לעיוורון? מה עוד אפשר לעשות? תודה וחג שמח!

לקריאה נוספת והעמקה

פגיעה מסכרת בעיניים יכולה להיות קשה לעיתים וחשוב מאד איזון סכרת וטיפול במחלה בכדי למנוע עיוורון. טיפול בזריקות אבסטין שכיח מאד לטיפול בסבוכים של סכרת בעיניים כגון בצקת במרכז הראיה על רקע של סכרת או דימום בזגוגית על רקע של סכרת שגשוגית. בדרכ מתחילים ב 3 זריקות אבסטין אחת לחודש במידה והוחלט שיש התוויה להזרקה וממשיכים בהתאם לתגובה. השיפור בראיה לא מיידי ולא מתרחש בכל המקרים.

14/04/2019 | 13:22 | מאת: עדי

יש לי תפר בקרנית לאחר ניתוח קטרקט. האם את התפר יש להוציא גם בניתוח? והאם יש תופעות לוואי. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אין צורך בחדר ניתוח להוצאת תפר בקרנית. אפשר להוציא די בקלות אם יש שתוף פעולה של המטופל במכשור במרפאה.

06/04/2019 | 22:37 | מאת: שאול.

שלום רב, בן 40, בשנתיים האחרונות מחלת הטייסים CSR, כנראה כרונית בעין אחת, ללא שינוי משמעותי כל השנים ולאחרונה עיוות משמעותי בראיה באותה העיין. מהו הטיפול היעיל ביותר לטיפול, ומניעת הידרדרות ו/או תיקון וחיסול סופי. שמעתי שישנו טיפול כעת, ככל הנראה אנטיביוטי. תודה מראש שבוע מוצלח.

לקריאה נוספת והעמקה

יש לבצע שוב הדמיות מתאימות בעין כגון OCT, OCT אנגיוגרפיה, ולעיתים צילום פלורסאין ובהתאם להחליט על הטיפול המתאים.

הבוקר קצתי והיו לי הבזקי אור בעיניים ממש חתכים של אור במהירות בשתי העיניים יותר בעין ימים. לא מלוןה בכאב ראש או סחרחורת פשוט הבזקים לאחר 5-6 דקות זה נעלם כלא היה וכעת יש לי תחושה מוזרה בעין שוב לא כואב או משו אבל מוזר לא יודע להגדיר עליי לסור בדחיפות לבדיקה או שזה יכול לחכות? אני בן 29 בלי בעיות בעיניים ידועות עם משקפי ראייה מידות1,1.5 עם 1 צלינדר תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

במידה ויש הבזקי אור בעין יש לפנות לבדיקת עיניים בהקדם לשלול נוכחות של קרע ברשתית

07/03/2019 | 13:06 | מאת: שימי

שלום רב, מזה מספר שנים אני במעקב תדיר אצל רופא עיניים, זאת בעקבות גילוי של מחלת הסוכרת. לאחר שנים של מעקב אצל רופא נפלא, נאלצתי להחליף רופא בעקבות עזיבתו של הראשון את הקופה. לאחר מספר ביקורים אצל הרופא החדש, הכל היה תקין, כמו אצל הקודם. בבדיקה לפני כחודש הופנתי לצילום OCT בעקבות הממצאים הבאים: קרנית: clear לשכה קדמית: ב.מ.פ. אישון: ב.מ.פ. עדשה: זכה זגוגית: ב.מ.פ עצב הראיה: טשטוש קל של שולי הדיסקה רשתית: ללא עדות לסמני סכרת בנוסף ל-OCT הרופא המליץ לי לקבוע תור לנוירולוג, בעקבות הממצאים. אך בדיקה אצל נוירולוג, דרך הקופה, כרוכה בהמתנה של חודשים לא מעטים... היום חזרתי לרופא עם הצילום והוא אמר שמבחינתו יש לחזור על הצילום בעוד כחצי שנה. כששאלתי אותו מדוע הפנה אותי לנוירולוג ומה הפענוח, הוא לא אמר לי דבר מפורש.אני נמצא בעומס רגשי ותקופה לא פשוטה ותשובה לא ברורה מהרופא זה הדבר האחרון שכרגע נצרך עבורי. אני מניח שעצם העובדה שלא קיבלתי היום הפניה לטיפול מעשי כלשהו, זהו דבר חיובי. אך עדיין "רבות מחשבות בלב איש"... לעצם השאלה. למה לדעתך הוא הפנה אותי לנוירולוג עוד בטרם ראה פענוח של OCT?

לקריאה נוספת והעמקה

טשטוש של שולי הדיסקה יכול להעיד על בצקת של ראש עצב הראיה. במידה ויש חשד לבצקת דיסקה אנו ממליצים על בדיקה של נוירואופטלמולוג ואם זה מופיע בשתי עיניים אז גם על בדיקה של נוירולוג. אני לא יכולה לענות בשם רופא אחר מדוע בחר כך או אחרת לאחר בדיקת ה OCT אולם יתכן והבדיקה לא תמכה בחשדות שלו. ממליצה לחזור לרופא עיניים או רופא עיניים אחר שיוכל לענות בצורה מטבית לשאלותיך לאחר בדיקה ועיון בתוצאות הצילומים

24/02/2019 | 10:59 | מאת: אמיר

נבדקתי אצל רופא עיניים נמצא שעין שמאל קטנה מעין ימין כתוצאה מקוצר ראייה. ברשתית הזרימת דם חלשה לעין. כתוצאה אני רואה מטושטש עם כאבים בעיו שמאל והעורק sph +3.25 עצב ראיה pink optic disc

לקריאה נוספת והעמקה

לצערי המידע ששלחת לא ברור ולכן לא ניתן לתת תשובה מהימנה. מציעה להתיעץ עם רופא עיניים מטפל

21/02/2019 | 05:38 | מאת: יגאל

ביום שישי 8.2הרגשתי משהו בעין סגרתי עין שמאל וראיתי בימין ירח גדול בצבע ירוק שמתחלף לאדוםהגעתי למיון בלינסוןונקבעhmdעם דימום מוקולריביום ראשון המשכתי בטיפול שכלל צילוםoctשבו נראהדימוםתתרטינליסביבהפואבה קיבלתי זריקה לעין tpa0.1וכעבור שעה actapשל cp6.0.5 בבדיקה התברר שלא חלה הטבה הוזרקה זריקת אווסטין לעין ויש לחזור להזרקה בעוד חודש וחודשים הראיה בעין ימין 1\18 ב20.2 הלכתי לרופא בשם יגאל רוטנשטרייך ממליץ להחליף הזריקה לאיליה שאלתי האים האיליה נמצאת יותר טובה מאווסטין או יש טיפול אחר יותר טוב והאים היא נמצאתברשימת התרופות של משרד הבריאות ללא תשלום תודה

לקריאה נוספת והעמקה

בארץ אבסטין נמצא בסל הבריאות כקו ראשון לטיפול בנוון מרכז הראיה של הגיל המבוגר. לאחר כשלון של 3 זריקות אבסטין ניתן להחליף טיפול לאיליה או לוסנטיס במסגרת הביטוחים המשלימים בהשתתפות עצמית קטנה. לא ניתן לקבל אישור לקבל איליה או לוסנטיס כקו ראשון במסגרת הסל. במידה והדימום חל לאחר זריקות אבסטין ולא לפני ניתן לבקש אישור להחלפת טיפול. במידה והטיפול באבסטין הוחל לאחר תחילת הדימום יש לקבל 3 זריקות ולבחון את התגובה.

27/01/2019 | 02:14 | מאת: משה

אני בן 50 , חולה סוכרת כ-20 שנה , חלבון מסוכרר בערך 7 אחוזים . לפני כשנה אובחנו DME וגם NPDR בשתי העיניים , בדרגה חמורה . קיבלתי 5 זריקות אווסטין ללא כל שיפור . עכשיו הרופאים ממליצים לעבור לזריקות אייליה . אני מבקש לדעת היכן אוכל למצוא סטטיסטיקות של אחוזי הצלחה לאייליה כתרופת קו שני .

לקריאה נוספת והעמקה

אין מאמרים רבים לגבי התוצאות הסטטיסטיות של שיפור בראיה לאחר החלפת טיפול לאיליה או לוסנטיס כקו שני. אולם בנסיון שלנו בהחלט יש שיפור בבצקת בעקבות החלפות טיפול באחוז לא קטן מהחולים.

סליחה על החוצפה , אבל למה את אומרת זאת ? מהנסיון שלי להשיג המידע , עולה שמשרד הבריאות עושה כל מאמץ אפשרי להסתיר המידע ! מספר חולי DME , מספר מקבלי אווסטין , מספר מקבלי אייליה (דהיינו , אווסטין נכשל) - הכל מוסתר מהפציינטים ומהרופאים כאחד . ומכיוון שהסטטיסטיקה אומרת שמדינת ישראל במקום הראשון (המביש) באחוזי תמותה של חןלי סוכרת , ובשאר המדדים של עיוורון וכריתות רגליים אנחנו גם במצב בזיוני , ביחס לעולם , עושה רושם שקמפיין הסתרת אחוזי כישלון הטיפול באווסטין ואח"כ באייליה נובע כנראה מתוצאות ביזיוניות גם כן . מדוע את טוענת לשיפור באחוז לא קטן , אם המידע מוסתר ? להזכירך , טופלו בישראל בזריקות קו-שני רבבות חולים בשנים האחרונות . האם מערכת הבריאות הישראלית מחביאה הישג מרשים של שיפור בבצקת באחוז לא קטן ? או שאלפי מקבלי תעודת עיוור מדי שנה (נתונים רשמיים של משרד הרווחה כן מתפרסמים) הם אחוז הכישלון האמיתי של המערכת . בתור פציינט , מספיקה לי הפרוגנוזה הגרועה של המחלה , אני לא צריך בנוסף לכך שהרופא ישקר לי .

27/12/2018 | 12:02 | מאת: דרורה לב

אני בת 70, סכרתית, ומקפידה להבדק פעמיים בשנה. לפני כשנה וחצי אמר לי הרופא שיש בעיה ברשתית והפנה אותי לאסותא ת"א שם אני במעקב. קיבלתי 5 זריקות אווסטין בעין שמאל, ללא הועיל לצערי הרב. עכשיו אני מקבלת זריקות בעין ימין. שאלתי היא האם יש טיפול טוב יותר מאווסטין. אני מתה מפחד להתעוור. אודה לתשובתך

לקריאה נוספת והעמקה

הטיפול בבצקת במרכז הראיה על רקע של סכרת כולל הזרקות תוך עיניות. יש 2 סוגים של הזרקות - זריקות אנטי VEGF כגון אבסטין, לוסנטיס ואיליה וזריקות סטרואידים כגון אוזורדקס הטיפול באבסטין כלול בסל של קופת החולים ובדר"כ מתחילים ב 4 זריקות אבסטין. במידה ואין תגובה לזריקות אבסטין ואין הטבה בבצקת אז על פי שיקול הרופא המטפל ניתן להחליף את הטיפול לזריקות איליה או לוסנטיס או אוזורדקס כקו שני במסגרת הביטוחים המשלימים. מטופלים עשויים להגיב לכל אחת מהתרופות ולעיתים כאשר אין תגובה טובה יש צורך בשינוי הטיפול. אף אחת מהתרופות לא מבטיחה תגובה מלאה בכל המטופלים. חשוב לא פחות מהטיפול בהזרקות לאזן את רמות הסוכר וההמוגלובין A1C בדם.

24/12/2018 | 19:04 | מאת: כליל

אובחנו אצלי לפני כשבועיים שני חורים ברשתילת בעין שמאל (בשעה 12 ושעה 17). הגעתי לבדיקה עקב סימפטומים של הבזקי אור והופעת כתמים שחורים במצמוץ. שני החורים טופלו בלייזר אך לא שינו את הסימפטומים. אני נוהגת ללכת לשיעורי אירובי שכוללים קפיצות פעמיים בשבוע. האם עליי להפסיק?

לקריאה נוספת והעמקה

מומלץ לא לעשות פעילות מאומצת כגון ארובי במשך כחודש לאחר מכן ניתן לחזור לפעילות רגילה

05/12/2018 | 10:32 | מאת: אבי

שלום, האם תרופות מסוג ריטלין ופרוביג'יל / נוביג'יל יכולות לגרום לחסימת סעיף עורק רשתית או לחסימת עורק רשתית מרכזי ולתסמינים כגון מטמורפופסיה ? תודה אבי

לקריאה נוספת והעמקה

לא ידוע על קשר בין תרופות אלו לחסימה עורקית ברשתית.

04/12/2018 | 20:13 | מאת: גלי

שלום. הייתי היום בבדיקת עיניים הכללה הרחבת אישונים ונאמר לי שנראה שהעורקים מעט צרים. אשמח לדעת האם דבר זה יכול להיות קשור לקרע או היפרדות רשתית או שאין קשר בין התופעות? בנוסף, האם ניתוח בעין יכול לגרום לעורקים להיות צרים (עברתי ניתוח לא ממזמן בקרנית)?

לקריאה נוספת והעמקה

אין קשר בין עורקים מוצרים להפרדות רשתית או קרע ברשתית. יכול להיות קשור ליתר לחץ דם ויש לבדוק שלחץ הדם מאוזן.

02/12/2018 | 13:12 | מאת: כרמלה

מזה 15 שנים אובאיטיס בעין ימין. רוב הזמן במצב רדום. לאחרונה ירידה בראייה ואבחנה של קטרקט. מועמדת לניתוח. ב oct, ממש לאחרונה, נמצא בנוסף חשש לerm באותה עין. צריכה להחליט עם הליכה לניתוח קטרקט שמציק כבר מעל שנה. אך חוששת משתי הבעיות הנוספות באותה עין. אשמח לכל עצה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, תודה על שאלתך תחילה יש להעריך את מידת חומרת הקטרקט והאם מסביר את הירידה בראיה. ניתוח קטרקט אכן יכול לגרום להחמרה באובאיטיס ולכן מומלץ להוועץ במומחה אובאיטיס בנוגע להכנה המומלצת לניתוח בכדי למנוע התלקחות של האובאיטיס. בנוגע ל ERM יש להעריך את מידת החומרה של ה ERM ובהתאם לזה לשקול האם לעשות ניתוח קטרקט בלבד או שמומלץ לבצע ניתוח משולב של קטרקט עם ניתוח ויטרקטומיה להסרת הקרום בנוסף.

01/12/2018 | 12:41 | מאת: רונית

בפענוח של הOCT נכתב עין ימין חור למלרי עם ERM ו-RNFL מסביב לעצב הראיה.עין שמאל-RNFL מסביב לעצב הראיה. אני עברתי ניתוח קטרט בספטמבר 2017 בשמאל באפריל 2018 . מה פירוש המונחים האלה. תודה מראש

28/11/2018 | 09:05 | מאת: יעל

מה משמעות " מוקדים היפר רפלקטיבים תוך רטינלים היכולים להתאים לדימומים/MAS

שלום, שמי יובל ואני מלגאי אשר מלווה את יוסף, ניצול שואה בן 86 אשר איבד את ראייתו בשנים האחרונות. יוסף מחפש בנרות כל טיפול או מחקר נסיוניים אשר עשויים לשפר ולו במעט את ראייתו. אין לי היכרות מעמיקה עם הרקע הרפואי שלו (וכמובן שאני בעצמי אינני רופא) לכן צילמתי מספר סיכומי ביקור של יוסף עם רופאי עיניים שונים כדי לתת רקע קצת יותר מקצועי על מצבו הרפואי. תודה רבה על העזרה! מצ"ב המידע הרפואי: https://smallpdf.com/shared#st=a5126a96-c250-41ad-9869-58381d06df9a&fn=IMG_3853-converted.pdf&ct=1543065252979&tl=jpg&rf=link

18/11/2018 | 22:32 | מאת: אלון

שלום, עקב התקף חמור של אובאיטיס בעיניים טופלתי בפרדניזון במינונים גבוהים. כתוצאה מכך נהיה לי csr במרכז הראיה בעין שמאל, כבר שלושה חודשים. בבדיקת oct התקבלה התוצאה "עין שמאל השטחה של הקונטור הפוביאלי, הרמה סרוטית של הרשתית הסנסורית, עובי מרכזי 521 מיקרון" בעין ימין "erm עדינה נזאלית, ישנו ped מחודד קטן בסמוך למרכז הפוביאה ואחד נוסף עם תוכן היפרפלטיבי הטרוגני מעט סופריורית אליו מעט אינפריורית לארקדה העליונה בקוטב האחורי ישנו אזור חדש של אירגולריות ברמת ה-pr-rpe עם נוזל תת רשתי על פניו, עובי מרכזי 241 מיקרון". יש לי ירידה בראייה, וכתמים שמסתירים לי את הראייה. האם לפי הבדיקות הנ"ל זה הפיך? האם הראייה תשתפר, או שכך זה ישאר? תודה!!

19/09/2018 | 12:29 | מאת: ליזה

אובחנתי במחלת עיניים בשם mac tel האם יש טיפול למחלה ברקע מחלת סוכרת לחץ דם גבוה וצינתור בשלושה עורקי לב

17/09/2018 | 16:28 | מאת: מיה

שלו רב דר עברתי היום בדיקת עיניים אצל נוירואופטלמולוג עם הרחבת אישונים ולחץ תוך עייני תקין והופניתי לשדה ראיה כי היה לי פעם דלקת בעצה הראיה של עין ימין אז עושים ליתר בטחון . בסיכום של הרופא נכתב שהכל תקין אבל באישון שמאל רשום "אולי אטרופיה נקודתית" . למה הכוונה ?

15/08/2018 | 07:19 | מאת: דנה

שלום, לפני יומיים עשו לי לייזר בעין ימין בעקבות רטינופתיה סוכרתית. האישון לא הצטמצם ברובו מאז (טיפות הרחבה), ובנוסף, 48 שעות אחרי החל לי טשטוש ראיה כבד מאוד בעין. האם זה תקין שהטשטוש החל 48 שעות אחרי הלייזר? ממה זה נובע? בצקת מתפתחת כל כך מהר בעקבות לייזר? יש לציין כי אני בהריון מתקדם (שבןע 34). סכרת מאוזנת מאוד בחודשים האחרונים. תודה רבה רבה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

אני מניח שלא עשו לייזר על מרכז הראיה, אני בדרך! כלל לא מתפתחת הצקת לאחר טיפול לייזר, יש אפשרות לטפל בסוכרת ברשתית גם על ידי זריקות לעין. אפשר לתת גם בהריון בשבוע 34

14/08/2018 | 20:51 | מאת: דניאל

אני דני בן 30 מאז ומתמיד היו לי בעין ימין מידי פעם חוט קטן ואולי 3 נקודות שחורות ומעולם לא יחסתי לזה חשיבות כי לא הבחנתי בזה תמיד בשבוע האחרון אני רואה 2 חוטים שחורים המורכבים מנקודות בעיקר באור יום או בקיר לבן עכשיו לאחרונה התחלתי להישתמש בתוסף סידן אמורפי של density 2ויטמין d 3.משחה להעלמת צלקת בשם קלו קוט 4. שתי משחות לפטרייה ברגל 1 בשם emtrix והשנייה בשם mycoclear md האם יש קשר לתרופות הנל לתופעה זאת כי כפי שציינתי התופעה תמיד הייתה אבל לא מורגשת כמו היום כי היום זה חוטים שחורים ממש המורכבים מנקודות וגם בעין שמאל נקודה קטנה הייתי אצל רופא עיניים שבדק ואמר שהבדיקה תקינה אולי קצת לכלוך ואמר רק לעקוב שלא יהיה חורים ושזה נדיר מאוד אז שוב 1 האם זה קשור לתרופות 2האם זה עלול להחמיר 3.האם זה חולף או שאפשר להיתרגל לזה כמו שהייתי רגיל לכמות הקטנה שהייתה לי 4. בעין ימין יש לי קצת סינוור עם פס ממנורה בחושך האם זה קשור לעדשה שהרופא דחף לי לעין אודה לך מאוד על מענה

לקריאה נוספת והעמקה

התרופות אינן משפיעות על העכירויות בזגוגית, לדעתי הן תפחתנה וכמעט ולא תרגיש בהן. סינוור יכול להיות או בשל עכירות כלשהי או בשל צילינדר שיכול להיות מתוקן עם משקפיים

21/08/2018 | 21:18 | מאת: דניאל

תודה רבה דוקטור עזרת מאוד!!!

22/07/2018 | 11:49 | מאת: ניב ניסן

אני סובל מרטינופתיה סוכרתית. התחלתי טיפול בזריקות אווסטין. כמו כן יש לי כליה אחת ופגיעה קלה בתפקודי כליה. האם ניתן לוותר על צילום פלורסצאין ולהסתפק ב oct בין ההזרקות?

לקריאה נוספת והעמקה

בהחלט במצב שלך ניתן לוותר על צילום FA למרות שיש ידע ברור שהצילום אינו מזיק לכליות

שלום לך ד"ר, אני רואה את הדופק שלי בעין כאשר אני עושה פעולות פיזיות כמו לעלות במדרגות, ריצה קלה וכו'. אני לאחר חיגור עקב היפרדות רשתית אך הרופאים אומרים שהרשתית צמודה ויש מעט נוזל בחלק תחתון של העין. האם כדאי לי להיבדק על ידי רופא ניורואופטומולוגיה או שהרופא רשתית היה רואה אם היה סיבה לזה?

לקריאה נוספת והעמקה

זאת תופעה שמתרחשת עם עלית הדופק ולחץ דם ולדעתי אין צורך בבדיקה נוירואופטלמולוגית, בעת מאמץ גופני תמדוד דופק ולחץ דם ואם הם בערכים נורמאליים זה בסדר.

29/05/2018 | 20:22 | מאת: דוד

לפני מספר ימים כשבוע התיעלה ירידה בחדות בקריאה מקרוב , היום התחילה לי בעין סוג של מדוזה זזה לי בעין . עיגול שקוף . זה מסוכן ? הזמתי רוםא אבל זה לעוד שבועיים

נרדה ביכולת למקד כמו שאתה מתאר שתי תופעות שונות מבחינת העיין. הירידה ביכולת קריאה לקרוב מתרחשת עם ההתבגרות או בירידה ביכולת למקד כמו מאמץ חריג במבט לקרוב. הדבר המוגדר כמדוזה הוא הפרעה בזגוגית העין. אני יכול להגדיר האם שבועיים המתנה לרופא עיניים הם זמן ארוך מדי. תנסה להקדים את הבדיקה

27/05/2018 | 16:29 | מאת: חני

שלום, אחי חולה בסכרת כבר מעל 12 שנה, ולפני כמה שנים היתה לו חסימה ורידית בעין שמאל עשו הזרקות אווסטין ואח"כ לייזר והוא רואה שם פחות מ 40%,העין הימנית שלו היתה בסדר עד שנה שעברה, הוא חטף אירוע מוחי התאושש ממנו ואח"כ נכנס לדיכאון חריף ואז בעין הימנית החל טשטוש מוחלט נקבע שעה לו בצקת קשה הזריקה לו אווסטין, זה לא עזר ואח"כ סטרואידים בשם קוגל, ולא עזר הוא ממש מתעוור והוא רק בן 50 מה אפשר לעשות מלבד הזרקות?? להציל לו ראייה??

לקריאה נוספת והעמקה

טין ספק שמצבו קשה לפי תאורך אבל צריך לוודא קודם אם הפגיעה בראיה היא בשל מצב הרשתית או בשל פגיעה מוחית על רקע האירוע. לעיתים גם מתפתחת קטרקטה בעין בה הוזרקו הסטרואידים. ואזי הפתרון הוא ניתוח קשה לי מאד להעריך מה גורם לירידה בראיה מתאור באינטרנט

28/05/2018 | 23:52 | מאת: מה אפשר לעשות אם כך לבצקות??

היי, מצב הרשתית והפגיעה בראייה אינה בשל הפגיעה המוחית ,מהאירוע הוא התאושש הסטרס שנכנס אליו בעקבות הדיכאון שקיבל אח"כ ביחד עם חוסר איזון סוכרתי גרם לו לבצקת הקשה בעין הימנית,הסטרואיד שהוזרק היה פנלוג ,האם עליו להמשיך להזריק אווסטין או ניתוח יכול לעזור במקרה כזה??

18/05/2018 | 10:21 | מאת: יוסי

אבי בן 85 סובל ממחלת עינים ERM מטופל בזריקות אביסטין אבקש לשאול האם קיים טיפול לבעיה והאם ישנה החמרה בבעיה זאת בתודה רבה

שלום לכם, להלן ההיסטוריה שלי והיכן אני עומד עכשיו. לפני כ6 חודשים הייתי רואה grainy sight בזווית ספיציפית עם אור בעין ולא עשיתי מזה שום דבר. הלכתי לרופא עיניים שאמר לי שזה כנראה כלום כי הוא לא ראה דבר. לאחר 3 חודשים הייתי משחק FLAG FOOTBALL ולפני 3.5 חודשים התעוררתי בבוקר עם פס שחור בעין של FLOATER אז הלכתי לרופאת עיניים שאיבחנה בקרע ברשתית ב12-1. ניגשתי למיון תל השומר ושם עשו לייזר אך בגלל הדימום הייתי צריך לחזור למחרת לקבל עוד לייזר. בבדיקה של שבוע לאחר הלייזר גילו לי היפרדות מקומות ב12-1 והיפרדות נוספת למטה בשעה 5. המליצו על ניתוח חיגור בלבד ללא ויטרקטומי. הניתוח היה מלפני 3 חודשים. מאז היו לי שינויים עצומים בעין ובראיה ואני מאוד מפחד לאבד לגמרי את הראיה. יש לי חלקים בעין שמהבהבים כל הזמן באור בהיר. יש לי CURTAIN FLASHES בחלק עליון ותחתון של העין. אני רואה את הדופק שלי בעין PULSATING VISION וגם כאשר יש מסך לבן או כאשר אני מסתכל באור יום אז יש זיגזוג של אור כמו תולעים בראיה. וזה בנוסף לFLOATERS. לפני יומיים כאשר סוף סוף חשבתי שהFLOATERS נעלמים התווספו עוד נקודות שחורות כמו עוד אבק לעין. מיד הלכתי לרופאה אך היא לא ראתה משהו מיוחד שלא היה קודם ברשתית העין. אני מאוד מפחק שהעין שלי לאט לאט פשוט נהיית גרוע יותר והרופאים מפספסים משהו. שכחתי להוסיף שחודש לאחר הניתוח חיגור היה לי קרע נוסף מלפני החיגור. אני בן 33 נשוי עם תאומים בדרך. אני מאוד מפחד שאני יאבד את הראיה כי הסימנים נהיים גרועים יותר בכל יום. אשמח לעזרה

לקריאה נוספת והעמקה

והאם יש קבוצת תמיכה או קו חם להתייעצות כי אני כבר בחרדות ולא מפסיק לבכות על כל זה

הסיפור אותו סיפרת אינו כל כך ברור ומבולבל מבחינה רפואית ולכן לא אוכל ליעץ או להרגיע. עליך להבדק על ידי מומחה רשתית וכמובן לשאול את כל השאלות

אנסה להסביר בצורה טובה יותר: היסטוריה רפואית- חולה קרוהן מזה 16 שנים כרגע ברמסיה שנתיים לאחר טיפול ביולוגי בשם רמיקייד. מיופיה של -4.50 לפני החיגור. יום אחד בהיר קמתי עם מלא נקודות שחורות בעין ופס שחור שפשוט לא ראיתי דרכו. בתאריך 5.2.18 מצאו הלכתי לרופאת עיניים שהיא גם מומחית לרשתית במכבי והיא מצאה אצלי קרע פרסתי ברשתית בשעה 12-1 עם היפרדות מקומית ודימום זגוגיתי שמסתיר את הגבול בשעה 1-2. ניגשתי לתל השומר ועשו לייזר וגם ב6.2.18 עשו עוד לייזר לאחר שהדימום ירד. בתאריך 8.2.18 בביקורת מצאו עוד היפרדות רשתית נוספת עם קרע ב5 המתקרבת לארקדה. בתאריך 11.2.18 נכנסתי לניתוח חיגור כאשר השאירו שארית נוזל בתחתית. לאחר הניתוח בלבד היה לי אזור בחלק העליון של העין שהכל שם היה מטושטש ואז לעט לעט התחיל להיות לי ריצוטים בחלק העליון ומשמאל בתוך העין. בתאריך 21.3.18 נכנסתי שוב למיון עיניים כי נהיה לי מוזר בעין - להלן הסיכום של הרופאה "רשתית צמודה שארית נוזל תת רטינלי מועטה בהיקף תחתון עם קרע עליון שמונח על החיגור מוקף בלייזר סמוך לו נראה קרע נוסף קדמית לחיגור עם מוקד קטן של VH סמוך עליו. בתאריך ה23.3.18 התחיל להיות לי חלק שחוק בחלק התחתון של הראיה כאשר אני ממצמץ ולאט לאט נהיו סימנים נוספים. ונכתב גם על אפקט חיגור? בתאריך ה8.5.18 נהיה לי יותר FLOATERS וגם עיוותים בראיה בחלק התחתון והימין של העין. כיום התופעות שיש לי הם: curtain flashes כאשר אני סוגר את העיניים והבהובים כאשר העיניים סגורות בחלק עליון וגם תחתון. חלק עליון ושמאל מטושטשות FLOATERS מרובים בעין. חלק שמאל תמיד מרצטות blue field entoptic phenomenon חלק ימין ותחתון של הראיה מעוותות. ואני רואה את הדופק של עצמי בראיה כי זה קופץ עם כל פעימה. כאשר באתי לרופאה ב8.5.18 היא אמרה שהרשתית אינה צמודה עקב השארית נוזל אבל היא לא רואה סימנים שיגרמו לשאר הסימנים שעדיין יש לי. אני ממש מפחד שהם מפספים משהו כי אני מרגיש עדיין ממש על הפנים ולא מרגיש שיפור בכלל. כל יום אני משתמש פחות ופחות בעין כי זה פשוט קשה לראות דרכו וכואב. אשמח אם תוכל לחשוב על משהו שהרופאים מפספסים.???

שלום, בן 36 עם קוצר ראייה גבוה (כ-6.5) ועם שינויים מיופים ברשתית ( נמסר לי בעבר כי ישנה הדקקות פריפרית וחרירים קטנים פיגמנטרים ע"ר קוצר ראייה). כעת בשל אובדן שמיעה פתאומי תחושתי-עצבי, חד צדדי וטנטון קשה הפוגע מאוד באיכות חיי בשבועיים האחרונים, הומלץ לי על טיפול בתא לחץ (כ-20 טיפולים מידי יום). קראתי באינטרנט כי אחד הסיבוכים הינם קוצר ראייה זמני- אם כי לא הבנתי ממש מהו המנגנון. השאלה היא האם יתכן נזק רציני לרשתית עקב טיפול בתא לחץ (הפרדות או סיבוך חמור אחר) ומהי שכיחותו? תודה רבה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

לא הוכח עד היום נזק כלשהו לרשתית בטיפולי תא לחץ. יש מחלות אמנם ללא הוכחה חותכת) שבהן טיפולי תא לחץ אמורים לסייע כמו בחסימות כלי דם ברשתית

19/04/2018 | 21:21 | מאת: משה

שלום דוקטור, אצלי הרשתית בעין אחת כמעט מנותקת מהדופן, ואני בקושי רואה משהו בה. כמו כן אובחנו שם נוזלים. האם הוצאת הנוזלים עשויה להדביק את הרשתית חזרה ולשפר את הראיה ? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

הוצאת הנוזלים מאחורי הרשתית והצמדתה לדופן העין בדרך כלל משפרת את הראיה הדבר תלוי כמובן בגורמים רבים כמו משך ההפרדות, סיבות ההפרדות וכד׳

ב-5.4.15 עברתי ויטרקטומי על רקע ERM ב-9.2.16 עברתי ניתוח קטרקט באותה עין(שמאל),מאז קיבלתי 4 זריקות ,הראשונה אווסטין ולאחר מכן מדי כמה חודשים עוד 3 זריקות טריאסנס (האחרונה בסוף פברואר השנה),העיבוי המרכזי במקולה היה בבדיקת oct האחרונה 562. אני בן 72, ללא מחלות רקע,לא לוקח תרופות כלל,פעיל מאד ספורטיבית מוטרד מאד מהעובדה שעד כה אין תרופה לבצקת המקולרית אצלי(שאיננה על רקע מחלה). האם יש דרך טיפול נוספת שכדאי לשקול? אגב, לאחרונה עברתי סדרת טיפולי דיקור סיני לטיפול בבצקת. אודה מאד על תשובתך.

לקריאה נוספת והעמקה

נראה לי שהבצקת במקרה שלך היא עקשנית ואינה מגיבה לטיפולים שגרתיים יחד עם כך אני סבור שהבצקת כן נובעת מהניתוחים שאותם עברת. לצערי ללא בדיקה ומבט קפדני על ה OCT איני יכול להציע לך פתרון אחר.

תודה רבה על תשובתך, אכן זו האבחנה שקיבלתי,שהבצקת היא טראומה בעקבות הניתוחים שעברתי, קראתי על מחקרים שנעשו בחו"ל שבה דווח על שיפור מסויים בעקבות לקיחת תוספי תזונה, בארץ הומלץ לי על כמוסות אופטיק+פורטה (של סופהרב), המכיל לוטאין ורכיבים נוספים. האם במקרה שלי התוספים הללו יכולים להואיל/להזיק?

09/03/2018 | 11:09 | מאת: אמא סוכרתית

שלום אמי בת 74 כמעט ואינה רואה בעין אחת אבחנהproliferative diabeteic retinopathy עברה טיפול PRP בעין ימין הרואה לאחר מס הזרקות של אוויסטין כרגע 5 ימים אחרי דרדור בראיה בעין הרואה האם זו תופעת לואי של הטיפול? האם זריקות אליה יכולות לעזור? הצעה אחרת..? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

יכול להיות שקרה דימום חדש, זהו אחד מתופעות הלוואי במחלה, לעיתים אחרי אווסטין יש טשטוש קל שחולף, לדעתי אין כל יתרון ממשי לאילאה על פני האווסטין

12/03/2018 | 20:56 | מאת: המשך

תופעת לואי במחלה אבל בעקבות הטיפול? טיפול נוסף בלייזר עשוי לעזור? טיפול אחר?

בדיקת ה- OCT עין ימין קונטור מקולרי שמור. סופרו נזלית למרכז עיבוי רטינלי קל עם הידרציה ציסטית ו מוקדים של רפלקטיביות גבוהה בתוך . מעט דרוזן קטנים.MAS/. הרשתית עם הצללה מאחוריהם היכולים להתאים לאקסודטים . מיקרון 248-עובי הרשתית המקולרית מגיע ל-248 מיקרון

לקריאה נוספת והעמקה

הרבה סיבות יש למצב זה אך אין אפשרות להסביר את הכתוב, אילו מחלות יש לך? מה גילך? יכול להתאים לסוכרת, הפרעות אחרות בכלי הדם של הרשתית, מהי חדות הראיה, ולכן גם אי אפשר לתת המלצה לטיפול, לדעתי מוטב לבקר אצל רופא מומחה לרשתית

שאלה נוספת פר' ... (שנתיים לאחר ויקטרומי בעין אחת-10 שהים לאחר לאסיק) מיד לאחר הניתוח ועד היום יש לי בפינה בצד שמאל מין ריצודים כמו לבה כזו שבאה והולכת במכון כור זה תמיד מופיע הבנתי שמדובר במשיכה של הרשתית, האם זה משהו שיחלוף? עברו שנתיים וזה עדיין קיים התופעה, האם זה חלק מהסיבוכים שקורים לאחר ויקטרומי?

לקריאה נוספת והעמקה

ריצודים לאחר ויטרקטומיה הם אופייניים במקרים רבים, בדרך כלל אלה לא משיכות של זגוגית ברשתית ואינם מסוכנים, הם יכולים להמשך זמן רב.

24/12/2017 | 18:00 | מאת: אבי

שאלה לפרופ וינברגר לאמי התגלתה בצקת ברשתית הומלץ לה לעשות סדרת זריקות אווסטין בעין היא חוששת מהזריקה, בין השאר עקב חשש לדימומים בעין מאחר שהיא נוטלת תרופות לדילול הדם (סינטרום) עקב מסתם אורטלי מלאכותי בלב. מצד שני יש חשש לעיוורון אם לא תקבל את הזריקות. האם יש פתרונות אחרים? האם יש מה לעשות לצמצם את החשש מדימום? תודה רבה!

לקריאה נוספת והעמקה

לא ציינת מהי הסיבה לבצקת ברשתית, האם מדובר בשתי העיניים? מכל מקום אני ממליץ לטפל הזריקות, סיכויי הדימום אינם גבוהים לעומת זאת סיכויי ההצלחה גבוהים.