פורום תזונת בעלי חיים

פורום "תזונת בעלי חיים" יעסוק בתחומים כגון: החלפת מזון, ויטמינים, אלרגיה, עצירות ועוד
752 הודעות
663 תשובות מומחה

מנהל פורום תזונת בעלי חיים

15/11/2005 | 23:51 | מאת: פוגי

יש לי גורת גולדן בת חודשיים קניתי לה אוכל יבש מיד ביום שקניתי אותה אכלה קצת אבל לא בתאבון חשבתי בגלל שהיא גורה בזמן האחרון שמתי לב שהיא לועסת בגדים ואוכלת כל מיני שטויות ומקיאה אח"כ וגם היא לא נוגעת באוכל שלה, וכל הזמן שאנחנו אוכלים מתחילה לנבוח א.ק. שמתי לה אורז מבושל ואכלה שלוש צלחות בתאבון מלא אמרתי כנראה לא אוהבת מה שקניתי אתמול קניתי לה דוגלי לגורים והיא מסרבת אפילו להריח ובסה"כ רק יום אחד נתנו לה לטעום מאוכל ביתי ואני לא רוצה שהיא תתרגל לזה אני רוצה אותה רק עם אוכל יבש. בבקשה תעזרי לי ואני מודה לך מאוד

פוגי לעיתים הכלבים מצביעים בשיניים כאשר המזון אינו טעים להם. כדאי לבחור כזה שמוכח כבעל טעימות גבוהה יחד עם רמת תזונה איכותית ביותר. יחד עם כך מזונות ביתיים תמיד יהיו טעימים יותר אולם כמובן פחות יעילים תזונתית. אי לכך כדאי להמנע מהאכלת שולחן ולנסות ולקנות מזון עם תכונות כפי שציינתי מעלה. מזון מעולה המתאים לכבה כמו שלך הוא Science Diet Puppy Large Breed של חברת "הילס" כדאי לגשת לחנות לבקש דוגמית ולרוץ איתו .

14/11/2005 | 21:09 | מאת: נירה

קראתי שחתול שאוכל טונה עלול לחלות מחוסר ויטמין A. ומה לגבי חתלתולה שמקבלת מעט טונה בנוסף למזון הרגיל? האם בכלל כדאי להוסיף טונה? (כל כך אוהבת...!)

נירה כמובן שלא מדובר על חתול שמקבל מעט טונה בנוסף על מזון תעשייתי מאוזן ומלא. אי לכך אין כל מניעה לפנק אותו במעט טונה כאשר הבסיס הוא מזון יבש או משומר.

יש לי פקינז בן 8 שעד עכשיו אכל הכל פרט לאוכל של כלבים,היום אני מכה על חטא אבל מבקשת לדעת אם המצב הפיך,האם בגיל זה אפשרי עדיין ללמד את הכלב לאכול רק אוכל יבש של כלבים(כמובן שניסינו לתת לו אבל הוא היה עושה שביתות רעב של 3 או 4 ימים ואז היינו נשברים).

קשה אולם לא בלתי אפשרי. הייתי ממליץ על מזון איכותי וטעים. יחד עם כך חשוב לספקו בכופתיות קטנות. ניתן גם לתבל את המזון בשימורים איכותיים וטעימים. המזון שנראה לי מתאים ככזה שידרבן את כלבך לאכול מזון תעשייתי הוא Science Diet Senior Small Bite של חברת "הילס" האמריקאית. קופסאות השימורים שהייתי מערבב עם מזון זה גם הם סניור של חברת הילס. חשוב גם להתעקש ולא להשבר. עדיין לא ראיתי ובטח גם לא אראה כלב שהרעיב את עמצו למוות.

שלום לכלב שלי היתה נשירת פרווה באיזור הפרווה והאוזניים, והוא גם התגרד הרבה. הווטרינר איבחן שמדובר באלרגיה. הוא אמר שאפשר שזה אלרגיה למזון למזון ואפשר שלא. הוא המליץ על מזון רפואי לכלבים אלרגיים, של חברה ידועה ויקרה (או לתת בשר הודו + אורז אבל את זה לא ניסיתי), במקביל לטיפול תרופתי באנטיביוטיקה 10 ימים + תרופה ממשפחת הקורטיזונים לשלושה שבועות במינון פוחת. מצב הכלב השתפר, אבל עכשיו אם הפחתת הטיפול הרפואי (כדור קורטיזון פעם ב48 שעות), הוא וחזר להתגרד. אז הבעיה שאני לא יודע למה הוא אלרגי. ורציתי לשאול, לאיזה דברים נפוצים כלבים אלרגיים ? בגלל שזה פורום תזונה - אז למה הכי נפוץ שרגישים במזון ? ואם אפשר - איזה עוד דברים נפוצים כלבים אלרגיים. הכלב שלי הוא מגזע white shepherd ("כלב זאב לבן") תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אמיר אני מקווה שאתה לא מצפה לאבחנה רפואית באמצעות המייל. אלרגיה יכולה להגרם מעשרות ואולי מאות גורמים. רגישות יתר למזון היא רק כ 3 אחוזים מכלל האלרגיות של הכלבים ומקורה ברגישות לחלבונים ואם אתה שואל על העיקרי מדובר לדעתי בחלבון בקר. הרופא ובצדק נתן לך אופציה להאכיל את כלבך במזון היפואלרגני. אם הוא יפסיק להתגרד לאחר כ חודש וחצי של הזנה במזון זה וללא תרופות (כמו קורטיזון) בינגו , יש לך איבחון.

08/11/2005 | 22:50 | מאת: עלמה

יש לי בחצר חתולים ואני מאכילה אותם פעמים ביום עם אוכל חתולים משקית שקונים בסופר.. לפעמים בלחם, או שאריות של עוף ועצמות.. רציתי לדעת אם זה מספיק.. והאם בריא שהם אוכלים את העצמות של העוף. אני לא נותנת להם חלב משום שפעם נתתי ואישהו גור חתולים שתה ולאחר מכאן מת כמובן אחרי כמה םעמים אני לא יודעת אם יש הקשר.. אז האם זה בסדר שאיני נותנת להם חלב..

טוב זה לא , בריא זה לא . אולם זה מה שיש וכנראה שזה הרבה יותר טוב מהמצב בו הם היו אם לא היו מקבלים את המזון שאת מספקת להם. האידיאלי לתת להם מזון תעשייתי לחתולים ולא עצמות שעשויות לפצוע אותם. אין כל בעיה עם לחם אבל מדובר רק בפחממות .

07/11/2005 | 21:27 | מאת: יאיר

שלום אני מתלבט בעיניין העיקור לכלבתי הלברדורית בת השנתיים וחצי. מכל עבר יש עצה לעקר,אני חושב למה לעבור ניתוח כאמצעי מניעה? בטח שיש סיכון גם לכלב צעיר עקב הניתוח עצמו ,מה הסיכון? מה הסטטיסטיקה לגבי מחלה צפויה ברחם בגיל ...? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

יאיר אני יכול להבין את התלבטותך . בכל זאת מדובר בתהליך חודרני שיש בו סיכון ובלתי חוזר. יחד עם כך וללא כל ספק יתרונותיו עולים על חסרונותיו. היתרונות הם שפשוט אין ייחום אין כלבים שצובאים על הפתח פעמיים בשנה וחודרים לכל גינה דרך כל חרך קטן. ואין הריונות מיותרים. בנוסף העיקור מפחית משמעותית גידולים ממאירים בעטינים , מחלות הקשורות להורומוני המין וכמובן דלקות רחם. לגבי הסיכון. אם תחפש גם תמצא מרפאה אמינה ובעלת נסיון כזו שעושה הרבה מאוד ניתוחים ומצויידת במיטב הציוד ובמיטב הצוות . במרפאה מסוג זה הסיכון הוא נמוך בעשרות מונים אל מול היתרון. אין סטטיסטיקה למחלות רחם אולם בגיל מתקדם הם די נפוצות. אולם לא רק במחלות רחם עסקנון אלא גם בכל מה שציינתי מעלה.

06/11/2005 | 12:07 | מאת: יאיר

שלום יש לי כלבת לברדור בת שנתיים וחצי שוקלת בערך 20 ק"ג קצת קטנה ,השאלה שלי היא מה הכמות המומלצת למשקל שלה? תודה

06/11/2005 | 22:39 | מאת: דר' איתן ברנע

יאיר לכל יצרן ויצרן כמות האכלה מומלצת משלו. לכל מזון ומזון רמות אנרגיה שונות. כך שאיני יכול לענות לשאלתך מבלי לדעת בדיוק את סוג המזון שכלבתך אוכלת. על מנת לקבל תשובה המלצתי לקרוא את הכמות המומלצת על גב השק.

07/11/2005 | 00:26 | מאת: יאיר

שלום ותודה אני נותן לפי מה שרשום ,אוכלת "נוטרא נגט" ונראה לי אולי שזה מעט מעט מידי היא בריאה ודי רזה ,בכל אופן ממה שנראה לי. אולי ככה היא לברדור לייט

01/11/2005 | 09:24 | מאת: חגית

האם אפשר לחלק את המנה היומית של הכלב למספר פעמים ביום , ולכמה ? או שעדיף לתת פעם ביום את כל המנה, באיזה חלק של היום אם כן ? תודה חגית

חגית עד גיל 6 חודשים מומלץ על 3 ארוחות ביום , בוקר צהרים וערב. מעל גיל זה מספיקות שתי ארוחות.

21/10/2005 | 20:50 | מאת: Leo

שלום שלום, אני אמא לליאו, גודלן-לברדור, בן שנה וחצי מתוקקק מתוקקק כמו כל הלברדורים, הוא מנטלית בגיל חודש... משתולל,קופץ,לשחק אם היה אפשרי כל היום... יש לו הידיספלסיה. לא ממש יודעת מה ההבחנה הרפואית לגבי חומרת המצב. הדיעות בין הוטרינרים שהוא ביקר אצלהם היא כ"כ[!!!] חלוקה... בינתיים הוא קיבל זריקת סטירואידים שהפכה אותו מקצה לקצה [לטובה...] לגבי תזונתו- ניסיתי לתת לו אוכל אחר ממה שהוא זולל היום [נוטרי סורס], רציתי לתת לו אוכל רפואי[המלצה של וטרינר...] הוא לא סבל אותו. כמו גם מזונות אחרים שניסיתי לתת לו שומכלום! רק את האוכל הזה הוא רוצה. להיפדיספלסיה שלו- האם הוא צריך חיזוק במזון ? האם זה שהוא אוכל גזרים - זה בסדר ? כלומר זה בריא ?

שלום גם לך כפי שאתה מבין אין לי כל אפשרות להיות ספציפי מאחר והנתונים שבידי הם זעומים. היפ דיספלסיה נבחנת לפי דרגות חומרה אשר נמדדות על פי צילומי רנטגן ותסמיני הכלב. יחד עם כך בכללית יש מזונות שמסייעים ואף באופן משמעותי ביותר לתפקוד יום יומי משופר מאוד. מזון מאוד מומלץ לבעיות אלו הוא Prescription Diet j/d של חברת Hill's האמריקאית. במקרים רבים מאוד מזון זה חוסך בתרופות מזיקות ויקרות. במקרים אלו זריקה של סטרואידים משפר קלינית את המצב אך הצעה ידידותית לנסות להמנע משימוש בכלי זה באופן רוטיני. כלבך הוא בררן בבחירת מזונו ונראה שאתה משתף אתו פעולה . מזון רפואי הוא הכרח המציאות ואתה הוא זה שצריך להיות החלטי ולתת לכלבך להבין כי "זה מה יש" .לגבי הגזר איני יודע אם זה בריא אולם בטוח שאינו מזיק.

20/10/2005 | 12:33 | מאת: תמי

שלום, קיבלתי חתולה פרסית בת 3 שנים ובעלה הקודם היה מפנק אותה בממתקים ואוכל יקר קניתי לה אוכל ב50 ש"ח בטעם דגים והיא מקיאה אחת לשבועיים לא יודעת אולי היא מקיאה מהשערות שהי מלקקת קניתי לה גם מישחה בצבע חום שוקולד נגד הקאה אבל עדיין מקיאה

תמי בהנחה שחתולתך מרגישה ותפקדת היטב , בהחלט אפשרי שמדובר בפליטת כדורי שיער יש מזון מצויין שמונע בעיה זו (כל עוד היא מקיאה הבעיה היא מינורית) המזון נקרא Science Diet Hairball Control של חברת "הילס". מזון זה גם איכותי ומכיל את כל הערך המוסף שמזון איכותי תורם לחתול ובנוסף הוא ימנע את הבעיות שאת מציינת.

20/10/2005 | 02:24 | מאת: הבעלים המודאג

לפני קרוב ל3 חודשים הבאתי חתולה מצער בעלי חיים (הייתה בת שנה כשהגיעה) החתולה לאחר עיקור ומעבר לביתנו החדש הסתגלה יפה ובמהלך הזמן אף מחכה בקוצר רוח שישחקו איתה וכבר לא נרתעת מליטופים אלא אוהבת אותם הכל מושלם רק שבשבוע האחרון חלה תפנית מוזרה - החתולה אוכלת פחות ופחות ז"א המצב רוח נשאר היא לא נראית מדוכאת או משהו אבל ללא ספק היא יורדת במשקל וכשאנו באים לתת לה מזון אנו שמים לב שאין צורך כי היא בקושי נגעה בארוחה הקודמת ממה דבר כזה יכול לנבוע? למה החתולה איבדה את התיאבון שקודם היה לה בשפע? אגב ניסינו לקנות לה איזה חטיף עוגיות אבל היא לא נראית נלהבת וגם בו היא לא נוגעת אשמח לתשובה -המון תודה (פורום מקסים)

בעלים מודאג מאוד מומלץ להביא את החתולה לבדיקה רפואית. ירידת משקל עשויה להצביע על בעיה רפואית. זאת ובנוסף חתול שאינו אוכל חשוף לחדירה של תאי שומן לכבד ופגיעה בו.

17/10/2005 | 11:26 | מאת: גלי

כלב הלברדור שלי סובל מזה מס' חודשים מפצעים, בעיקר ברגליים. נאמר לנו ע"י הוטרינר שהוא סובל מאלרגיה לעוף ולכן יש להעבירו לאוכל היפואלרגני המבוסס על דגים. למרות התזונה הנוכחית, אני לא רואה שיפור משמעותי במצב הפצעים. האם יכולה להיות סיבה אחרת לפצעים? במידה וזו אכן אלרגיה למזון, האם אני יכולה לתת לו מזונות אחרים (מלבד עוף) כמו בקר?

לקריאה נוספת והעמקה

גלי אם אמנם כלבכם סובל מרגישות יתר לעוף , סביר להניח שעורו היה משתפר מאוד על התזונה הנוכחית שאינה מכילה עוף. לפיכך אחת מהשניים או שכלבך אינו סובל מרגישות יתר למזון ואז כדאי לחפש סיבות נוספות לתסמיני עורו או שכבלבך סובל גם מרגישות יתר גם לחלבוני דג. קיים בשוק מזון שהוא אבסולוטי היפואלרגני וללא כל קשר לסוג החלבונים ממנו הוא מורכב. המזון נקרא Prespription Diet Ultra z/d . במידה וכלבך יאכל את המזון לתקופה של כחודש וחחצי ותסמיני העור יעלמו הרי שהדיאגנוזה היא אלרגיה למזון במידה והתסימינים לא יעלמו כדאי לחפש סיבה אחרת

16/10/2005 | 20:45 | מאת: זהבה

יש לי פקינז בן 4 חודשים. הוא צריך עדיין לעבור חיסון נגד כלבת. הוא עדיין עושה את צרכיו בבית. פיפי, הוא עושה רק על עיתון ומקבל ממתק קטן כפרס ורק קקי , אני לא מצליחה לחנך אותו והוא עושה על הרצפה, כל פעם במקום אחר. אנחנו לא רואים אפילו כשהוא עושה. מה לעשות. אני צועקת עליו כאשר אני רואה שעשה, אבל לא נראה לי שזה עוזר.

זהבה השיטה היא עקביות וסבלנות. הכלב עושה צואה בשעות קבועות ובזמן נתון לאחר הארוחה. חייבים לווסת את יציאותיו החוצה בשעות אלו. ובדיוק כפי שאת נוהגת כאשר הוא עושה ואת רואה גוערים בו ומוציאים אותו החוצה. וכאשר הוא עושה בחוץ , מרעיפים עליו הרבה מילים טובות וחמות ואף נותנים לו צ'ופר.

15/10/2005 | 20:44 | מאת: יעל

האם תוכים קשורים לשפעת העופות ?

התוכים הם עופות לכל דבר וכשכאלו הם בהחלט חשופים למחלה. אולם תוכים ביתיים כאלו שחיים במרחב הבית ובכלוב , הסיכוי שידבקו הוא אפסי. דרך אגב עדיין לא נמצא ולו חולה אחד בארצנו הקטנטונת

15/10/2005 | 18:38 | מאת: חי

האם זה לטובת הכלבה והאם תהיה רגוע יותר - היכן ניתן לבצע בירושלים ומה עלות צפויה?

התשובה חיובית מכל הבחינות האפשריות. המחיר הוא כ 700 שח'.

ד"ר ברנע היקרה שלום. הכלב שלי סובל מדלקת בדרכי השתן. (נשלחה תרבית) רציתי להתייעץ עימך, האם גם בכלבים כמו בבני אדם אפשרי ומומלץ לתת חמוציות שעוזרות לריפוי מהיר יותר (כמובן בנוסף לאנטיביוטיקה)? אפשר לתת קפסולות של חמוציות? באיזה מינון נראה לך לכלב ששוקל כ-10 ק"ג? (כמה פעמים ביום) תודה רבה וגמר חתימה טובה.

דר' ברנע היקר לא היקרה החמצת שתן עוזרת רק במקרים מסויימים יש מיקרים בהם צריך לבסס את השתן. ובכלל כל מקרה לגופו וכל גורם מטופל בדרך שלו. במקרה של כלבך , על פי תוצאות התרבית נותנים את הטיפול המתאים.

11/10/2005 | 12:18 | מאת: שרון

שלום לחתול שלי יש דלקת כליות כרונית. הוטירנרית אמרה שהוא יצטרך לאכול רק אוכל מיוחד לכליות ואולי לקבל עירויים יום יומיים. האם אתה ממליץ על מזון מסויים? האם ניתן לתת לו "פינוקים" נוספים? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שרון מבלי לדעת מה ערכי הדם של חתולך , המזון שאנו מאוד ממליצים במקרים של אי ספיקה כלייתית הוא Prescription Diet k/d של חברת "הילס" . המזון נמכר באמצעות וטרינרים בלבד וניתן לרוכשו כמזון משומר או מזון יבש. לגבי הפינוקים כדאי לשאול את הוטרינר המטפל.

10/10/2005 | 22:00 | מאת: שול

כלב קטן בגודל בן כ-4 שנים ושמנמן אוכל כל יום שתי כנפי עוף לא מבושלות בדרך כלל. לאחר שהפסיקו להאכיל אותו בכנפי עוף עקב השמנתו וניתן לו אוכל יבש לכלבים הוא סירב לאכול וגרם נזק לנעלי עור , הוא עצבני מאז הפסקת אספקת העוף. האם שתי כנפי עוף זה הרבה אוכל ליום? האם יתכן שיש סיבה אחרת להשמנתו (יש לציין שאימו הייתה שמנמנה גם היא אך כלל וכלל לא אכלנית)? תודה רבה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

קראתי נכון , כנפי עוף לא מבושלות ? כנראה כלבך מחוסן כנגד זיהומי סלמונלה. איני יכול לתאר לעצמי מזון גרוע יותר מזה שאתה נותן. כדאי שתוועץ עם הוטרינר בנושא זה.

09/10/2005 | 09:04 | מאת: גרינגו

חי איתי כלב בן 10.5, זכר, מעורב , הוא כלב שמצאנו בתור גור בו שבוע כמעט מת מרעב בתחנת שאיבה של העריה ומאז הוא אצלנו. עד ימים אלו הוא היה כלב בריא ומאושר אך מלפני כ חודש הוא החל מטפטף שתן בבית. הוא נותן שתן תקין בחוץ והיציאות שלו בסדר אך בבית הוא משאיר אחריו טיפות של שתון צהוב עם ריח חזק. האם זה בעיות גיל? הכלב אינו מסורס ויש לי בעייה לקחת אותו אל הוטרינר עקב פחד. הוא כלב גדול (כ 45 ק"ג) ולכן כל נסיעה אל הוטרינר היא סיוט לכולנו. האם יש טיפול מונע? או להחליף לו את המזון? (nutranaggets gold) תודה על העזרה

ידידי אין כל אפשרות לטיפול בשלט רחוק. הכלב חייב להגיע לוטרינר וטובה שעה אחת קודם (מבלי להכנס להיסטריה) הסיבות לתופעות שאתה מתאר רבות לדוגמא דלקת בדרכי השתן , גידול , פגיעה עיצבית באחד הספינקטרים ועוד. בקיצור אין מנוס מבדיקה רפואית.

שלום, בבעלותי כלב לברדור מעורב עם ויימרנר. למרות שהוא מקבל יותר אוכל ממה שהוא צריך, כשהוא משוחרר הוא כמעט תמיד אוכל שאריות שזרוקות בפארק וצואה (לא את הצואה שלו). לאחר מכן הוא בד"כ משלשל ולעתים גם מקיא. בעבר אמרו לי שכנראה יש לו קיבה רגישה, האם יש איזשהו תוסף מזון שניתן לתת לו על מנת למנוע את השלשולים? בתודה מראש

מאחר והבהרנו לעצמנו מה מקור הבעיה בו נפתור אותה. פשוט לא לתת לו לאכול זבל בפארק. ולכל אלו שעשו הבחנה מדהימה של "קיבה רגישה" בו נגיש את מה שכלבך אוכל בפארק ואז נגדיר את רגישות קיבתם !!! . ידידי שים מחסום על פי כלבך מכיוון שיום בהיר אחד הוא יזלול רעל ואז גם התוספים לא יעזרו לו.

10/10/2005 | 12:45 | מאת: אייל

06/10/2005 | 08:10 | מאת: דליה

יש לי חתול בן 4 ששוקל 7 ק"ג ומאד אוהב לאכול. אמנם הוא גם גדול בכלל, זה לא שהוא סתם עגול, אבל נראה לי שאולי קילו אחד מיותר. קניתי אוכל פרופלן דיאט. אני משתדלת שיאכל בעיקר ממנו, אך יש גם את האוכל הרגיל (היפוקט) פתוח. האוכל כל הזמן פתוח בבית, כי יש שלשה חתולים. יש לו אח אחד שבערך בסדר (נראה לי 5-6 ק"ג), ואחות שקצת הבטן שלה משתפלת שאולי 4-5 ק"ג. האם זה בסדר לתת לו ולאחותו את שני סוגי האוכל? האם זה יעזור ככה או שאצטרך לעבור לגמרי לאוכל הדיאט? והשאלה מה קורה עם שאר החתולים.

משקל כזה עשוי לגרום לבעיות בריאות סכרת לדוגמא. מומלץ מאוד להפחית את משקלו על ידי מזונות שיעשו זאת מהר וללא סבל מיותר לחתול (כוונתי לתחושת רעב) . מזון שמתאים לכך הוא Prescription Diet r/d של חברת "הילס". לגבי שאר החתולים כמובן שאם הם לא זקוקים למזון זה , תאלצי להפרידם בשעת הארוחה.

09/10/2005 | 10:41 | מאת: דליה

בשבועיים שהחתול אוכל לסירוגין לבחירתו מזון רגיל ומזון דיאט - רואים בעין שכבר רזה משהו! האם הפרופלן דיאט שאני נותנת לא מומלץ? ושוב - לגבי החתולה שהבטן שלה משתפלת - היא שוקלת 5 ק"ג. האם גם היא זקוקה לדיאטה? בתודה

03/10/2005 | 01:55 | מאת: ts

האם סודה לשתייה או פחם הם חומרים מזיקים ,רעילים לחתול ?

לקריאה נוספת והעמקה

שאלה מוזרה במקצת. את מכינה לו קבבים ומספקת לו חומר נגד גזים ?

לחתולה שלי ערכי אנזימי כבד גבוהים - האם יש לזה השפעה על כמות הקלוריות הרצויה ?

לקריאה נוספת והעמקה

זאת כבר שאלה אחרת לגמרי . אין כל קשר בין ספירת קלוריות לבין אינזימי כבד גבוהים. רצוי לבדוק מה הסיבה לכך. בכללי קיים מזון רפואי מאוד טוב ויעיל להתאוששות הכבד המזון נקרא Prescription Diet l/d מזון רפואי אשר נמכר על ידי וטרינרים.

30/09/2005 | 16:03 | מאת: אילונה

לד"ר ברנע שלום, אני מעוניינת להאכיל את החתול שלי במזון טבעי. קראתי מספר ספרים בנושא זה, אך עדיין יש לי הרבה שאלות ואני מרגשיה צורך ביעוץ מומחה לתזונה טבעית בחתולים. אשמח אם תוכל להמליץ לי למי לפנות.

שלום אין צורך לפנות למומחה אם הכוונה לתזונה שהחתוליים אוכלים בטבע כדאי להאכיל אותו בבשר חי בתוספת ויטמינים ומינרלים. אזהרה קטנה - כדאי להכין תקציב נכבד לרופא הוטרינר . שנה טובה

21/09/2005 | 10:53 | מאת: קובי

ד"ר ברנע היקר שלום רב. בהמשך לתשובתך הקודמת - בדיקת אלקטרוליטים בדם שבוצעה הינה תקינה. בקשר לבדיקה של ה-ACTH הבעיה שהכלב מקבל כרגע עדיין מינון נמוך של סטרואידים- מדרון 2 מ"ג אחת ליומיים והוטרינר שבדק אותי אמר שניתן יהיה לבצע בדיקה אפקטיבית רק חודש לאחר הפסקה מוחלטת של סטראידים ולפיכך כרגע זה לא רלוונטי אבל בכל מקרה הוא ציין שמבדיקות הדם שכבר בוצעו מאוד לא נראה לו שמדובר בקושינג כיוון שתפוקדי הכבד יצאו תקינים וכן שאר ערכים שיוצאים בד"כ חריגים במקרה של קושינג. ישנה עובדה חשובה שלא ציינתי בתשובתי הקודמת אולם כעת אני חושד שיתכן כי יש קשר לדבר. לפני כחודשיים פנינו לוטרינר שמתמחה ברפואה משלימה כדי לנסות לפתור את בעיות האלרגיה הכרוניות של הכלב. אותו וטרינר המליץ לנו על טיפול מיוחד של מתן ויטמין C בכמויות גדולות כשלטענתו הדבר מאוד יעיל בפתרון אלרגיות והוכח במחקרים רבים. הוא ציין שזהו טיפול ללא שום תופעות לוואי ובטיותי כיוון שעודפים של הויטמין מופרשים בשתן במידה והגוף אינו צורך אותן ולא נאגרים בגוף. בחודשיים האחרונים הכלב קיבל מינונים גבוהים מאוד של ויטמין C. הוא קיבל כל יום 1250 מ"ג פעם אחת בבוקר - זה יוצא מינון גבוה מאוד בהתחשב בזה שהוא שוקל 9 קילו - כ-140 מ"ג לק"ג משקל. הדבר אכן גרם להפחתה משמעותית ביותר בתסמיני האלרגיה אולם כפי שציינתי מכיוון שהופיעו הסימפטומים של עייפות, אדישות, קוצר הנשימה, ריור מוגבר, תאבון מוגבר, רעידות בחלק מהרגליים. מכל מקום אני הפסקתי בטיפול זה לפני כשבוע. פנינו לבית דגן ושם ביצענו בדיקות רבות, בינהם ספירת דם, פאנל ביוכימי, בדיקת שתן, צילום חזה, בדיקת אקו-דופלר.נשללה בעיה קרדיולוגית או זיהומית בסבירות גבוהה הממצאים היחידים שהיו חריגים הינם שתן בסיסי לא מוסבר PH-8.0 וחלבון בדם 7.78 . האם מכלול הסימנים שפירטתי אופייני להיפרויטמינוזיס כתוצאה מעודף ויטמין C ? האם ישנו טיפול במקרה כזה או שה עניין של זמן עד שלוקח לגוף להתאזן?

לקריאה נוספת והעמקה

קשה לי להאמין שמדובר בהיפרויטמינוזיס עדיין אני חושב שכדאי להמתין שהגוף יתנקה ולבצע בדיקה של ACTH stimulation

ד"ר איתן ברנע היקר שלום. ראשית ברצוני להודות לך מאוד על תשובותך לפנייתי הקודמת בתאריך 13.9.05 בפורום תחת הכותרת "שאלה לד"ר איתן ברנע" . מצורף קישור לסיפור המקרה המפורט ותשובתך http://www.doctors.co.il/m/Doctors/a/Forums/xFF/Read/xFI/958/xPG/11/xFT/8423/xFP/8423 ישנו עניין נוסף שלא ציינתי בפנייתי הראשונית אולם יכולה להיות לו חשיבות מכרעת לבעיה, ויתכן שאתה, בתור מומחה לתזונת בעלי חיים תוכל לשפוך אולי יותר אור על הנושא כיוון שהוטרינרים שבדקו עד כה את כלבי לא ידעו את ההשלכות המתאימות. ברצוני להתייעץ עימך ואני מאוד אודה לך אם תוכל להסביר כיצד ניתן ליצור איתך קשר ישירות טלפונית ובאיזה זמן זה יהיה הכי נוח. בתודה רבה מקרב לב. קובי .

קובי מודה לך על הפרגון אולם אינני מומחה לתזונה ואיני מתיימר להיות כזה. יש לי נסיון רב בתזונת כלבים וחתולים אולם אינני מומחה. אין באפשרותי להשאיר טלפון או לייעץ לך באמצעות הטלפון.

17/09/2005 | 22:33 | מאת: תמי

שלום רב, יש לי כלבה קטנה(8.5 קג) מעורבת בת 4, רוב הזמן היא אוכלת אוכל יבש (של סיינס דיאט ולאחרונה של יוקונובה) ובנוסף היא מקבלת צ'ופרים(בשר,עוף, אורז,ירקות , פירות) לאחרונה היא פיתחה על העור שלה קילופים , בבדיקה אצל וטרינר הוא אמר שאולי זה האוכל והמליץ להחליפו.(אז עברתי ליוקונובה ) מאז אני שואלת את עצמי, למה אני נותנת לה אוכל, שאני לא יודעת מה יש בו, כשאני יכולה לתת לה אוכל רגיל?? הרי הבסיס של האוכל היבש הוא עוף,אורז וויטמינים , לא עדיף (מבחינת איכות האוכל) שאני אתן לה עוף אורז ירקות ופירות? ואם כן , איך אני יכולה לדאוג שהאוכל יהיה מאוזן? אשמח לשמוע דעות נוספות

לקריאה נוספת והעמקה

לצערי הרב לרוב הרופאים הוטרינרים אצבע קלה על ההדק. מה יותר קל מלהגיד שהקילופים בעור הם מהמזון ? הרי זה פותר אותנו הוטרינרים מבדיקות ונסיונות להתחקות באמת מה מקור הבעיה. ניחוש פרוע הקילופים בעור לא יעלמו גם אם תחליפי מספר רב של מזונות. לעצם שאלתך . אין כל בעיה בהרכב המזון הביתי. כמובן שדאגי כי איכות מרכיבי המזון יהיו גבוהים אולם כיצד תאזני בינהם. כיצד תדאגי כי כלבך יקבל 25% חלבונים ולא 40% ? כיצד תדאגי כי כלבך יקבל רמות המינרלים הנכונות או את כמות הויטמינים הנכונות ? . כיצד תוסיפי את הרמות הגבוהות של נוגדי החימצון או הקרנטין שיש במזונות סיאנס דיאט ? אפשרי אולם קשה צריך לשקול כל מרכיב ומרכיב להוסיף חמרי גלם (כמו ויטמין E , סלניום וביטא קרוטן) ולבשל ברמה היום יומית. יש לך זמן לכך ? בניגוד לנו בני האדם המזונות האיכותיים לכלבים (כמו הסיאנס) הם ברמה מאוד גבוהה. אמנם את לא יודעת בדיוק מה יש במזון אולם מאות מליוני כלבים שאכלו ואוכלים מזונות אלו מסייעים לנו במאגר מידע עצום ומוכיחים לנו כי המזון התעשייתי האיכותי תורם לאיכות החיים , מניעת מחלות והארכת החיים של הכלבים. זאת ובנוסף הכלב אינו אדם קטן . תוחלת חיו מאוד קצרה והזדקנותו היא מאוד אינטנסיבית . אינך יכולה להשוות מבחינת הזדקנות בין ילד בן 7 לכלב בן באותו הגיל.המזון חייב להיות שונה !!!!

17/09/2005 | 22:30 | מאת: דיוויד

שלום דר' ברנע שמי דיוויד, אני חתול בן שנה וחצי אני אוכל מסודר והבעלים קונים לי אוכל איכותי מאוד. שאלה: אני מאוד מאוד נהנה לנשנש חומוס, למעשה אני יכול להרוג בשביל ללקלק קצת חומוס. האם מותר לי בכלל, זה מזיק לי או שההפך? תודה דיוויד

אין בעיה כל עוד מדובר בנישנוש ולא בסיס. חשוב גם ללקק בסיבוב ואל בדוך.......

17/09/2005 | 09:29 | מאת: טל

שלום, יש לי כלבה בת 9 לערך ותמיד היו לה בעיות חניכיים, כמה שניסינו לטפל זה רק חזר שוב ושוב, עכשיו המצב הוא כזה שקשה לה ללעוס את האוכל שנתנו לה שהותאם לכלבים בגודל בינוני, עכשיו היא מקבלת אוכל לגורים שהוא קטן יותר וגם אותו קצת קשה לה לאכול, אבל היא כן אוכלת! השאל היא האם להחליף לא לאוכל רטוב ולא יבש? ואם כן כמה להביא לה בכל פעם? וכמה פעמים ביום? או אולי יש לך פתרון אחר שיכול להקל עליה? ועוד שאלה קטנה- שאני עושה לה טיול למטה אז לפעמים מפוזר אוכל של חתולים לחתולי הרחוב, היא רק רואה את האוכל הזה, והיא רצה אליו ורוצה לאכול ממנו, האם זה מסוכן? או שאם היא כ"כ אוהבת את האוכל הזה אולי נקנה לה אוכל לחתולים? תודה!

קיים בחנויות מזון מאוד איכותי אשר מתאים לכלבים בגיל 9 ובנוי מכופתיות מאוד קטנות המזון נקרא Science Diet Senior Small Bite . מזון לחתולים אינו מסוכן אולם מאוד לא מתאים לכלב.

17/09/2005 | 08:30 | מאת: מג'יק

אני כלבה בת 11, לצערי חליתי בקושינג. קבלתי אוכל רפואי שאני שונאת.אבל אני אוהבת מאד ירקות כמו גזר, מלפפון, ואני משתגעת על ענבים ואבטיחים. האו האו.. האם מותר לי לאכול את כל זה. האו האו .. בתודה מג'יק

כן האו.

17/09/2005 | 10:59 | מאת: מג'יק

ד"ר איתן ברנע תודה רבה על התשובה המהירה יש לי רק עוד שאלה קטנה. מאחר ואני לא אוהבת את האוכל הרפואי שנותנים לי (של royal canin) , רציתי לדעת אם תוכל להמליץ למשפחתי על אוכל רפואי אחר לקושינג שיהיה לי טעים? בברכת האו האו מג'יק

13/09/2005 | 21:20 | מאת: קובי

ד"ר ברנע היקר שלום. השאלה שלי מעט ארוכה אבל אני מאוד אודה על הסיוע שלך. ידוע לי שהייעוץ פה בפורום אינו תחליף לטיפול אצל הוטרינר הקבוע. כל מה שאני מעוניין הוא פשוט לשמוע מנסיונך העשיר ואולי תוכלו לעלות רעיונות נוספים בנוגע לאבחנת אפשריות והמשך בירור. אני אתחיל במספר פרטים חיוניים מקדימים. הכלב שלי, בן 10 בערך, במשקל 9 קילו בערך, מטופל באופן קבוע מזה כשנה ו-8 חודשים בערך בטיפול של סטרואיד קצר טווח מדרון (מדרול) 2 מ"ג אחת ליומיים כתוצאה מאלרגיה אטופית כרונית ללא הקלה באמצעים אחרים ובהמלצת וטרינר. באופן כללי, מצבו הבריאותי מלבד זאת היה עד כה טוב והוא לא סבל מבעיות מיוחדות חוץ מתופעות לוואי קלות של הטיפול הסטרואידי כגון שתית כמויות מים מעט יותר מהרגיל והשתנה קצת יותר. מלבד זאת הוא סבל מרעד קל בעיקר באחת מהרגליים האחוריות שלו - בעיקר רגל שמאל ללא כאב או השפעה על התפקוד היומיומי - תופעה שהופיעה לפני שנה וחצי ושמקורה לא בדיוק ברור. הטיפול הסטראידי עבד מצויין בשנה הראשונה אבל בשנה האחרונה ניכר היה שהוא לא מספיק והכלב התגרד יותר ממקודם אך לאורך כל התקופה נשארנו על מינון זהה אחת ליומיים כדי להמנע מתופעות לוואי משמעותיות. כמו כן הקפדנו לבצע בדיקות דם כלליות אחת לחצי שנה כדי לוודא שהכל בסדר. עובדה נוספת שראוי לציין היא כי לפני 3 וחצי שבועות לערך הכלב נשרט בצורה שטחית ע"י חתולת רחוב והסתפקנו בחיטוי מקומי. באזור בו אני מתגורר (מרכז השרון) לא קיימת בעיה של כלבת למיטב ידיעתי. לעצם השאלה (אני מתנצל על ההקדמה המעט ארוכה אבל הכרחית). בשבועיים האחרונים(+-) שמתי לב שמשהו לא בסדר עם הכלב והוא סובל ממגון של סימפטומים שונים שיתכן שלחלקם אין קשר ולחלקם דווקא כן. הכלב מתנהג בצורה מוזרה שלא כהרגלו - הוא נראה עייף ותשוש ומרבית הזמן עם הזנב בין הרגליים - מתנועע מעט מאוד בתוך הבית, ישן הרבה, מגלה אדישות - לא רץ לדלת כשמישהו מגיע (בניגוד מוחלט להרגלו), בבית ומחוץ לבית כשאנחנו מוציאים אותו - הולך בצורה איטית, משתרך מאחור( ולא שועט קדימה כהרגלו) מתנשף בכבדות, נראה שיש לו קוצר נשימה בצורת נשימות מהירות - גם בעת מנוחה בבית וללא קשר למאמץ. בנוסף על כך הוא מגלה תאבון מוגבר מאוד - ממש טורף את האוכל (שלא כהרגלו), שותה מעט יותר ממקודם ונראה שיש החמרה גם ברעד שיה לו ברגל שמאל - כעת הרעד מופיע בעוצמה גדולה יותר ונמשך הרבה יותר זמ ואפשר ממש להבחין בו בזמן ההליכה. כמו כן מופיע לעיתים רעד גם באחת מהרגליים הקדמיות - שלא היה קודם לכן. יש לציין שנתקלתי גם במספר תופעות מוזרות שטרם הבחנתי בהם בעבר במשך חיי הכלב - יש לו מעין רעידות ויברציות קלות מאוד בראש ולעיתים נראה שהוא כאילו "מהנהן בראשו" - אולי זה נובע מהנשימה? לא ברור. כמו כן - הוא מזיל ריר לעיתים סתם כך וללא הסבר (לא נתקלתי בתופעה בעבר) והשפתיים התחתונות החיצוניות של הפה נראות מעט בצבע חום-ורדרד(? בכל התופעות אני לא נתקלתי בעבר וזה מוזר.) כמובן שהיינו בביקור אצל הוטרינר. ממצאי הבדיקה הפיזקלית - חום תקין, ריאות ולב קולות תקינים, רגישות ברגליים פלג גוף תחתון בהפעלת כח גס, רגישות באזור הבטן (?? - לא ברור). בכל מקרה נשלחה בדיקת דם כללית שיצאה ברובה תקינה למעט מספר ערכים חריגים - רמה נמוכה במקצת של לוקיוציטים, רמה גבוהה במקצת של נויטרופילים, רמה גבוהה מעט של חלבון ושאר הממצאים תקינים ברובם. הוטרינר ציין שלא נראה לו על רקע תמונת הדם כי מדובר בזיהום וביקש לחכות מספר ימים ולעקוב אחר הכלב. עובדה שחשוב לציין היא שהכלב קיבל את החיסוונים האחרונים(כלבת+משושה) לפני כשנתיים וחצי ובשנה האחרונה לא חיסנתי אותו כיוון שקראתי המלצות של מספר וטרינרים שבגילו הנוכחי (בן 10), אפשר לרדת עם תדירות החיסונים לפעם בשנתיים-שלוש ללא כל בעיה ואכן התכוונתי לחסון אותו בעוד כחודש. אני מאוד מודה לך על הקריאה עד כה. אני אשמח לשמוע הצעות וכיווני מחשבה על סמך מכלול העובדות שפירטתי בנוגע להסברים אפשריים לסימפטומים שתיארתי ודרכי פעולה אפשריות מומלצות.(וכמובן אני יודע שזה לא תחליף להמלצות הוטרינר המטפל - פשוט בשביל לשמוע עוד דעה). תודה רבה מקרב לב על הסיוע והעזרה. תבורך. בתודה, קובי.

לקריאה נוספת והעמקה

קובי שלום שאלתך ארוכה מפורטת ומאוד אינטלגנטית. ככלל איני נוהג להחליף רופא במדור זה אלא לסייע לבעלי הכלבים/חתולים למצוא את דרכם בסבך הדיסאינפורמציה. מהתסמינים שאתה מתאר עולה בי חשד שכלבך נפגע ממחלה הורמונלית אשר נקראת Cushing מחלה זו גורמת להפרשת יתר של בלוטת יתרת הכליה ואמנם הסימנים הם מאוד אופייניים. הצעתי היא לעשות בדיקה של ACTH Stimulation test בנוסף כדאי מאוד לבדוק את רמת האלקטרוליטים בדם . דרך אגב שימוש נרחב בסטרואידים גורם לעליה בנאוטרופילים והדבר אינו מעיד בהכרח על בעיה זיהומית. אשמח לסייע .

14/09/2005 | 08:59 | מאת: קובי

ד"ר ברנע שלום. ראשית, תודה על תשובתך המהירה והמפורטת. האם הסימפטומים של שפתיים חיצוניות (בשולי הפה) בצבע חום-ורדרד ( זה כאילו נראה כי הוא נבר באדמה אך לא כך הדבר), הויברציות בראש והרעידות בחלק מהגפיים, הזלת הריר, קוצר הנשימה, האדישות והתשישות יכולים לרמוז לגבי מחלה מסוימת? יתכן קדחת הקרציות, תולעת הפארק או אולי אף כלבת או כלבלבת (כפי שציינתי קיבל חיסון אחרון לכלבת+משושה לפני כשנתיים וחצי ומאז לא קיבל חיסונים. האם יש צורך בחיסון כלבת/משושה מייד? כפי שציינתי נשרט ע"י תתולת-רחוב לפני כ-3 שבועות. מה אתה היית ממליץ לעשות להמשך בירור? האם כדאי לשקול להפסיק, יתכן זמנית עם הטיפול הסטרואידי בצורה הדרגתית? תודה רבה על הסיוע והעזרה. קובי.

11/09/2005 | 17:08 | מאת: ליאת

ד"ר ברנע שלום הכלבה שלי סובלת מעצירות. שבוע שעבר היא עברה ניתוח עיקור ומשום מה מאז יש בעיות.(לפני כן הכל היה בסדר!) האם יש קשר? אם לא - אז איך בכל זאת מסבירים את זה? מה לעשות? בערב היא תהיה רעבה. (פעם ראשונה היום אני אתן לה סיינס סניור, האם זה בסדר או שזה יכביד עליה בגלל היובש בקיבה? תודה וכל טוב!!!

ליאת לא בדיוק ברור הקשר בין עיקור לעצירות . במחשבה שניה אולי עצם המאמץ בלעשות צואה גורם לכלבתך כאבים באזור הניתוח , היא נמנעת מעשיית צרכים והתוצאה עצירות. סיאנס דיאט סניור עשיר בסיבים תזונתיים כאלו אשר מסייעים לפעילות מעיים. פעילות מעיים מונעת עצירות ולכן התשובה היא בהחלט כן.

12/09/2005 | 11:35 | מאת: ליאת

שלום ד"ר ברנע בהמשך לשאלתי הקודמת - קודם כל אכן נתתי לה את הסניור והיא עשתה צרכים. אבל! שמתי לב שהיא לא ממש מעוניינת לאכול את האוכל (מתוך פינוק כמובן) והוספתי לה חתיכות קטנות של חזה עוף מאודים. מה יקרה כאשר אני אפסיק עם התוספת הזו (נניח לתת לה רק פעם בשבוע לשם הפינוק) והיא תאכל מעט אוכל יבש, כלומר פחות מימה שהייתה אוכלת לו זה היה עם תוספת. האם הכמות הקטנה יותר יכולה לגרום לכך שאין לה מספיק אוכל בקיבה ואין מה להוציא. יכול להיות? אם כן - כמה זמן במצב כזה צריך לא להתערב עם משלשל? תודה רבה !!!

10/09/2005 | 13:58 | מאת: שוגי

כאשר הכלבה נשארת לבד בבית היא חוצבת בקירות עם הציפורניים ולדעתי אוכלת את רוב האבקה. למה היא עושה זאת? ייתכן שחסר לה מרכיב בתזונה? לידיעה: היא אוכלת רויאל קנין ע"פ ההנחיות שעל האריזה.

שוגי יקרה כלבתך סובלת מתסמין אשר נקרא חרדת נטישה. לא חסר לה דבר בדיאטה. על מנת להבין את התופעה אני מזמין אותך להכנס לאתר של מרפאתי www.barnea4pets.co.il

האם מזון יבש Dental Care/Sciens Diet גם מטפל וגם עשוי למנוע בעיות שיניים וחניכיים? לחלופין, מה מידת היעילות של חטיפים למיניהם למניעת טארטר ובאיזה מינון ראוי לפנק בהם את החתולים (בהנחה שכולם באותו גודל)? מדובר בחתולות בנות 2 ו-3 שנים שנזונות ממזון יבש איכותי מאוד ותוספת כף אחת ביום של מעדן לח.

Dental Care בנוי מכופתיות בהם הסיבים ערוכים במקביל אחד לשני ולא באופן רנדומלי. כתוצאה מכך כאשר החתול נוגס מהמזון (שהוא מזון מלא ) השן שוקעת בכופתית ומתבצעת פעולה של ניקוי השן ועיסוי החניכיים. החטיפים המצויים בשוק אינם עושים פעולה זו מאחר ועצם הלעיסה שובר או מפצח מידית את הכופתית ולא מתבצעת הפעולה המכנית של ניקוי השן. לחברת "הילס" שהזכרת יש מזון אשר אפילו יותר מכוון למניעת אבן שן ודלקות חניכיים , הוא נקרא Prescription Diet Feline t/d.

03/09/2005 | 12:02 | מאת: איילת

שלום ידוע לי כי אסור לתת לכלבים בצל ושוקולד. רציתי לדעת עוד אילו מזונות אסור בשום אופן לתת להם או חומרים שיש במזון שמזיקים להם. מה לגבי לחם שחור? הכלב שלי אוהב.... תודה רבה!

אין בעיה עם לחם שחור. יש בעיה עם שום בכמות גדולה. כדאי לך לעיין בתשובותי הקודמות לשאלות דומות

31/08/2005 | 13:29 | מאת: ענבל

האם זה נכון כי עור של עוף,מבושל, אינו בריא לכלב בדיוק כמו לאדם?

אין שום יתרון בעור עוף.

27/08/2005 | 23:05 | מאת: עדי

האם ניתן להאכיל חמוסים באוכל לחתולים/כלבים (יבש ורטוב) או שעדיף לקנות מזון אשר רשום עליו במפורש : "לחמוס"? תודה מראש

מזון תעשייתי לחתולים מתאים לחמוסים.

27/08/2005 | 23:03 | מאת: עדי

שלום רב, ברשותי עז הניזונה מחציר ומזון תעשייתי לצאן. לאחרונה היא משלשלת ואינני יודעת מה עליי לעשות על מנת להפסיק שלשול זה (העז נמצאת במכלאה עם עוד כמה מחבריה ואין לי אפשרות להפריד אותה...)

שלום גם לך הסיבות לשלשולים הם רבים ושונים . הייתי ממליץ להזמין רופא וטרינר מומחה לחיות משקל שיבדוק אותה.

22/08/2005 | 22:12 | מאת: מיכאל

שלום רציתי לדעת איזה מזונות שבני אדם אוכלים מזיקים לחתולים ובמיוחד שוקולד

לדוגמא מזונות שאינם מכילים טאורין , מזונות על בסיס קקאו .

22/08/2005 | 11:58 | מאת: שני

שלום רציתי לדעת אם בגיל 8 צריך לשנות את התזונה? האם חשוב לתת תזונה "מיוחדת"? האם ישנה הסכמה לגבי חברות שנחשבות באמת איכותיות במזון שלהם? (לרוב הכיתוב באנגלית ואני לא באמת מבינה מה המרכיבים) אפשר לקבל המלצות לגבי שם של מזון ? תודה מראש!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום שני התשובה היא חיובית. גיל שמונה הוא גיל מתקדם לכלבים . מבחינה פיזיולוגית הגוף כבר אינו צעיר וכשכזה חשוב לשמור על הקיים ולא להעמיס על אברי הגוף השונים במרכיבים מיותרים ומזיקים. לדוגמא מלח שעודף ממנו סופח נוזלים למערכת כלי הדם והלב והתוצאה עומס על פעילות הלב. חלבונים , מתפרקים בכבד ותוצרי הלואי מופרשים בכליות . כמובן שעודף מהם מעמיס על האברים המוזכרים וגורמים להתבלותם. תוספים שונים כמו נוגדי חימצון או חמרים אשר מגינים על המפרקים כל אלו מסייעים להזדקנות בריאה תוך שמירה על חיוניות הכלב. מזון מאוד מומלץ על ידי רוב הרופאים הוטרינרים בעולם הוא Science Diet של חברת "הילס" האמריקאית.

ד"ר תודה על תשובתך. רציתי לדעת איזה סוג בדיוק של "הילס" לקנות לה. יש כמה סוגים? היא נחשבת בוגרת או זקנה? (למרות שבשבילי היא תמיד בייבי :)))) באילו משקלים נמכר המזון? (היא שוקלת בערך 10 ק"ג והיא מסוג מעורב: פינצ'ר - שועל) תודה מראש!!!

17/08/2005 | 15:22 | מאת: משה

איך צריכה להיות תזונה נכונה של חמור ? קיבלתי חמור ואנו רוצים לדאוג לו ככל האפשר, איפה מוצאים וטרינר לחמור באזור עמק יזרעאל?

משה כדאי לפנות לחברה אשר נקראת "חקלאית" או לברר אצל מגדלי סוסים על וטרינר מומלץ . הוא יתן לך את כל המידע הדרוש.

17/08/2005 | 13:37 | מאת: גדי

למסירה כלבת פינצ'ר מעורבת - עדיף לבעלי חצר. חמודה ועירנית, חברותית מאוד. נא להתקשר אחרי השעה 18.00 050-7205107

17/08/2005 | 09:52 | מאת: איציק

ד"ר ברנע שלום יש לי כלבה מסוג רועה גרמני בת שנה וארבעה חודשים , מספר היציאות שלה במשך היום הוא לפחות פעמים ולפעמים אף שלוש. כמות האוכל שהיא מקבלת כ 450 גר' מזון יבש של בית יצחק, הכלבה שוקלת כ 30 ק"ג ונראת רזה (קשת הצלעות בולטת ומותניים צרות ). אני מבקש לדעת האם התופעה נורמלית ובמידה ולא האם היא קשורה לסוג האוכל ואיכותו. תודה מראש איציק

איציק מערכת העיכול פועלת ומתפקדת באופן ההגיוני ביותר. ככל שהמזון יותר ירוד מבחינת רמת מרכיביו כך גם כמות הצואה היומית גדלה. ככל שהמזון ירוד יותר כך גם הגוף אינו מסוגל לנצלו לצרכיו האנרגטיים והתוצאה הכלב אוכל ואוכל ואוכל אולם אינו מקבל את רמות האנרגיה הדרושות לו. כנראה שזו הסיבה שכלבך נראה רזה למרות כמות המזון היומית הגדולה שהוא אוכל.

12/08/2005 | 11:37 | מאת: KARIN

שלום לפני שבוע אימצנו פקינז בן שנתיים. הוא עבר סירוס וכעת הוא עם אנטיביוטיקה. הכלב מנוזל. יש לו נזלת . מה ניתן לעשות? האם הוא חולה? או שזה מהחווייה האיומה של הסירוס והניתוח ????

קרין קשה לי לענות לך על השאלה מבלי לבדוק את הכלב ולהבין בדיוק מה יש לו. הצעתי היא להפנות שאלות אלו לוטרינר המטפל . בהצלחה

יש לי חתול בן 6 וחצי, מסורס מגיל חצי שנה, מזה שלוש שנים שהוא צורך מזון לשמירה על דרכי השתן, בשל בעיות בהטלת שתן. בעבר נתתי לו מזון יבש כזה של פריסקיז, ולפני חצי שנה העברתי אותו למזון לבעיות בדרכי השתן של פרופלן ספיישל פורמולה. האוכל הזה כנראה עשיר מאוד, והוא גם השמין מזה ונעשה פחות פעיל, וגם משתין פעם מפעם. בעבר היה משתין פעמיים שלוש ביום, ועתה עבר לפעם ביום עד פעמיים, ואני מאוד דואגת. רציתי לדעת האם כדאי להעביר אותו למזון רפואי לבעיות בדרכי השתן של סיינס דיאט, כי כתוב בו שצריך המלצת וטרינר. והאם יש עוד טיפול לא פולשני שאפשר לעשות כדי לעזור לו. אני מאוד חוששת מהחמרת המצב, ולא רוצה להגיע איתו לכדי ניתוח. כמו כן, האם יש מזון רפואי לבעיה זו מחברה אחרת, חוץ מסיינס דיאט. בתודה, יעל

לקריאה נוספת והעמקה

יעל לא ציינת מאיזה בעיות בדיוק סובל חתולך. התסמינים הנפוצים בחתולים זכרים הם חסימה בדרכי השתן , חסימה אשר נובעת מאבנים או קריסטלים מסוג struvite . יש גם סיבות ואבנים מסוג אחר שגורמים לאותה תופעה. אם הניחוש שלי נכון ואמנם חתולך סובל מ struvite הרי שלחברת "הילס" יצרנית Science Diet יש מוצר מצויין שנקרא Prescription Diet c/d והוא אמנם מיועד לטיפול בבעיות אלו. בנתיים כדאי לבקש מהוטרינר המטפל בדיקת שתן על מנת לבדוק אם כל הפרמטרים תקינים.

שלום, לרגל נסיעה, נאלצת להפרד מהחתולים שלי. 3 חתולים צעירים, מתוקים, מקסימים, מטופחים ומטופלים. זכר 2.5 שנים, נקבה 1.5 שנים, נקבה 1/2 שנה. לתקופה של 4-6 חודשים או בכלל. אם אתם אוהבי חתולים אשמח לתת לכם. קיימת אפשרות להחזיר לי כשאחזור, לפי מה שתחליטו. כולל אוכל על חשבוני לחודשים האלה. תודה, שושנה

03/08/2005 | 11:32 | מאת: יואב

שלום רב, כמה אוכל מומלץ לתת ל-2 ארנבים ביום ואיזה סוג? תודה

בחנויות ניתן לקנות תערובת מיוחדת לארנבונים . לגבי הכמות קשה לקבוע בלי לראותם.

28/07/2005 | 14:29 | מאת: עדי

האם נוטרא נאגטס כבש ואורז (הירוק) הינו טוב באותה מידה כמו נוטרא גולד?

סליחה אבל אני לא מתמצא נקודתית בנושא.

28/07/2005 | 13:40 | מאת: אלי

אני מחפש אוכל לכלבים בוגרים איכותי מחברה שאינה עושה ניסויים בבע"ח. מישהו מכיר?

מעט מאוד חברות שמייצרות מזונות לכלבים ולחתולים עושות ניסויים. רוב חברות המזון לכלבים ולחתולים אינן עושות נסיויים במובן שאתה מתכוון אליו.

26/07/2005 | 22:43 | מאת: חלי

שלום רציתי לשאול האם אם ברוז אוכל חזה עוף ועצמות זה יכול לעשות לו נזק? פשוט יש לנו ברווז בחצר מסתובב חופשי וכשאני נותנת אוכל לחתולים הוא לפעמים אוכל את האוכל שלהם. האם זה מסוכן? איזה מאכלים חוץ מלחם ותערובת קנויה אפשר להאכיל אותו?

עצמות עשויות להזיק לו מאוד. חוץ מהתערובת ניתן להאכיל אותם במיני ירקות.

31/07/2005 | 10:44 | מאת: חלי

איזה ירקות למשל כי חשבתי אולי יש ירקות שעלולות להזיק לברווז?