פורום סבוריאה - דלקת עור חלבית

פורום זה סגור לשליחת הודעות חדשות. לפורום הפעיל - רפואת עור ואסתטיקה
הפורום יעסוק בסבוריאה - דלקת עור חלבית. דלקת זו נגרמת בשל חוסר איזון בתפקוד של בלוטות המפרישות חלב כחלק מתפקודן הנורמלי, ללא נוכחות תהליך דלקתי בעור. החלב מיוצר בתוך בלוטות החלב הממוקמות בדרמיס (השכבה המרכזית של העור). מתוך בלוטת החלב יוצאת צינורית דקה המתחברת למעטפת השערה. החלב יוצא דרך אותה צינורית, עובר על פני מעטפת השערה, מופרש על פני העור ומקנה לו מראה שמנוני. ההפרשה הזו מווסתת על ידי הורמונים. ריכוז בלוטות החלב באיזורי הגוף השונים אינו זהה. האיזורים העשירים ביותר בבלוטות חלב הם קרקפת, פנים, קדמת החזה, כתפיים וחלקו העליון של הגב. האיזורים היחידים שבלוטות אלו לא קיימות בהם הם כפות הידיים והרגליים. הסימנים של סבוריאה: נקבוביות עור מורחבות בעיקר באיזור שבין הגבות והלחיים, בצידי האף ובלחיים. קשקשים: התייבשות החלב גורמת להיווצרות קראטין. תערובת הקראטין והחלב מהווה את הקשקשת שמופיעה בפנים ובקרקפת. דלקת: אם החלב המופרש מגרה את העור נגרמת דלקת. שילוב של הפרשות עם תהליך דלקתי בעור נקרא דלקת חלבית, והמינוח המקצועי: סבוראיק דרמטיטיס (Seborrheic Dermatitis).
438 הודעות
418 תשובות מומחה

מנהל פורום סבוריאה - דלקת עור חלבית

13/08/2014 | 22:12 | מאת: רוני

שלום רב, מזה מספר שנים אני סובלת מסבוריאה בעור הקרקפת- גירודים ופצעים. ניסיתי בעבר להשתמש בשמפו סבוסל- לא ממש עזר לאחרונה פניתי לרופאת עור בשל נשירת שיער שהתגברה, והיא אמרה שעליי לטפל בסבוריאה כדי לשפר גם את הנשירה. הטיפול כולל חפיפה בשמפו צטרימיד פעם בשבוע ומריחת בטאקורטן וחומצה סליצילית יום יום לסירוגין, בלי שטיפת שיער נוספת במהלך השבוע. שאלות- 1. התחלתי עם הטיפול, ולאחר שבוע בחפיפת השיער הייתה לי נשירה בכמות עצומה, הרבה יותר מהרגיל. האם זו תופעה מוכרת בתחילת הטיפול ותעבור בהמשך או שעליי להפסיק את הטיפול? 2. האם באמת קריטי להצלחת הטיפול לא לשטוף את הראש במהלך השבוע? זה ממש קשה לי והשיער נראה נורא. האם ניתן לשטוף/לחפוף את הראש מספר פעמים בשבוע כ- 20 שעות לאחר המשיחה האחרונה? 3. האם הטיפול כל יומיים בבטאקורטן עלול לגרום לתופעות לוואי סיסטמיות כמו הפרעות בווסת? אני מנסה להיכנס להריון תודה

לתפיסתי אין קשר בין נשירת שיער לסבוראה. אין מקום להימנע מחפיפת שיער יומיומית ואין מקום בשימוש קבוע במשחות סטרואידיות למרות שאיני מוטרד בנושא השאלה הספציפית שהעלת. דר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

06/08/2014 | 11:50 | מאת: ליאת

שלום רב שמי ליאת אני סובלת מקשקשים לאחרונה יש קרקפת אדומה שאני חופפת את הראש והראש מאוד רגיש.בשבוע האחרון שאני חופפת שורף לי הקרקפת אני חופפת head shoulders אשמח לעצה תודה ליאת

אשמח לסייע לאחר בדיקה ואבחון דר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

01/08/2014 | 00:14 | מאת: בן 21

שלום, יש לי פצעונים ללא מוגלה בקרקפת רק בצידי הראש ומאחורה, לא למעלה. יש לציין שלקחתי ראוקוטן 4 חודשים והתופעה הפסיקה באופן מיידי. אלא שעכשיו הפסקתי לקחת כבר שבועיים והתופעה חזרה. האם יש לקשר את זה לאקנה? מה זה יכול להיות? אולי סבוריאה?

ייתכן ויש קשר לאקנה אשמח לסייע לאחר בדיקה ואבחון. דר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

31/07/2014 | 01:32 | מאת: זאב

האם ניתן להתבסס על טיפול בניזורל בלבד? מה המקום של טיפול מניעתי שוטף אחת למס' ימים בניזורל? תודה!

31/07/2014 | 01:37 | מאת: זאב

מה לגבי צטרימיד כמונותרפי או אדיטיבי?

ניתן להתבסס. דר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

27/07/2014 | 20:12 | מאת: טליה

הכוויה נראית כמו פצע שהתייבש, עם קרום צהבהב בנקודות מסויימות. איני בטוחה אם התיאור "קשקשים" מדוייק, זה גם מרגיש פשוט כמו חתיכת עור מאוד יבשה ועבה. לאחר מקלחת זה הופך לקצת לח, אך לאחר זמן מה, מתייבש שוב. כבר קרה שהקרום הצהבהב נעלם, אך הופיע שוב, מעגל אינסופי. האם זה עדיין מתאים לדיאגנוזה? אני מאוד מודה לך, ד"ר פרידמן.

אשמח לסייע לאחר בדיקה ואבחון. דר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

26/07/2014 | 23:35 | מאת: טליה

שלום, כבר כשבועיים יש לי אדמומיות בבתי השחי, כמו כוויה וגירודים בלתי נסבלים. בהתחלה האדמומיות לא הייתה יבשה, אך לאחר זמן מה, העור הפך ליבש וכמו כוויה בעקבות שיזוף או פצע, היובש הפך לחתיכות צהבהבות ומתקלפות על גבי האדמומיות וכשאלה נשרו, נהיה יובש יותר לבן על גבי האדמומיות והעור מרגיש כמו שכבת קשקשים קשה. הגירוד בלתי נסבל, אך אם אני מגרדת אז יש מן הפרשה מהעור, כמו מים. כמו כן הופיע גירוד בלתי נסבל בין הישבנים. ראשית, אציין שזאת לא הפעם הראשונה שזה קורה. כבר פעם שלישית בבית השחי ופעם שנייה בעכוז. שנית, אציין שאני שומרת באדיקות על היגיינה. ושלישית, זה לא קשור לדאודורנט. בעבר חשדתי שזאת יכולה להיות הסיבה אז בתור נסיון כבר זמן מה איני משתמשת בדאודורנט (ולא, אין ריחות רעים, למרות הקיץ הישראלי) ובכל זאת, זה קרה שוב פעם. וכבר פעם שנייה שיש גם גרד בעכוז - ושם אין צורך בדאודורנט. בעבר התופעה פשוט חלפה לאחר זמן מה של ייסורים. בפעם הראשונה שזה קרה, שהייתה חמורה יותר, מרחתי קרם גוף, קרם אלוורה ואפילו משחה בשם "בפנטן פלוס".. בעבר זה היה על כל אזור בית השחי, כוויה ענקית שהתקלפה. כרגע זה על חלקים נרחבים. האם זאת סבוריאה? כיצד ניתן לטפל? תודה רבה.

נשמע כסבוראה פני לרופא עור לקבלת טיפול דר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

27/07/2014 | 20:06 | מאת: טליה

הכוויה נראית כמו פצע שהתייבש, עם קרום צהבהב. איני בטוחה אם התיאור "קשקשים" מדוייק זה גם מרגיש פשוט כמו חתיכת עור מאוד יבשה ועבה. לאחר מקלחת זה הופך לקצת לח, אך לאחר זמן מה, מתייבש שוב. האם זה עדיין מתאים לדיאגנוזה? אני מאוד מודה לך, ד"ר פרידמן.

25/07/2014 | 11:36 | מאת: רוני

שלום, אני משתמשת בסבוסל בגלל פטריות שמש שהחמירו לאחרונה. אך שמתי לב שהשימוש בשמפו משאיר לי כתם לבן בכל איזור המריחה כאילו הוא הבהיר לי את המקום. האם זה תקין?

לא. האם את בטוחה שזה באשמת הסבוסל? דר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

23/07/2014 | 20:29 | מאת: אחד

אני סובל מסבוריאה דרמטיטיס בעיקר באזור השפם ומשתמש כבר הרבה זמן בשמפו סבוסל באזור השפם, הסנטר והכפלים של האף, אמנם רק בשבועיים האחרונים באופן יומיומי (לפני זה רק שהסבוריאה הופיעה שוב). השאלה שלי היא האם לשמפו, שצבעו כתום חזק, יכול להשפיע על צבע שערות השפם והזקן? כי כבר לפני הרבה זמן (הרבה יותר משבועיים) שהשערות האזור מתחילו לקבל גוון גינגי-כתמתם. אודה על העזרה!

לא סביר. דר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

20/07/2014 | 21:52 | מאת: אבא מודאג

שלום, בתי בת 6 חודשים סובלת מנגעים שאובחנו כסבוריאה. בכלל זה אדמומית חזקה ויבשה באזור החיתול, בתי שחי, מאחורי אפרכסת האוזן, קפלים בצוואר וכן קשקשת קשה בקרקפת. לאחרונה הופיעו נגעים בצפורניי כפות הידיים, הציפורן נהרסת ונראית כמו פטריה אצל מבוגר. האם גם תופעה זו אופיינית לסבוריאה או שעלינו לבצע אבחנה נוספת? תודה

נשמע אופיני. בכל מקרה מומלץ לקבל אבחנה מקצועית מרופא עור. דר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

19/05/2014 | 10:18 | מאת: לי

שלום אני ילדה בת 16 ויש לאורך הבטן , הגב , החזה ועל השדיים פטריות עגולות אדומות שמחוסות בקשקשת כזו. יש לי את זה הרבה זמן וזה לא מגרד רק מפריע מבחינה אסטטית. קראתי על פסוריאזיס והתיאור נשמע מתאים בחלק של הנגעים האדומים , העור השומני והקשקושים המרובים בקרקפת,(אם אני מגרדת את הראש יש לי המון גופיפים לבנים צהובים כאלה) אך אין לי את הפטריות במפרקים ובכמות שנראת בתמונות.... אני מבולבלת, איך לקוראים למה שיש לי?

גשי לרופא עור שיעשה לך אבחון ויתן לך טיפול מתאים. דר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

16/05/2014 | 21:50 | מאת: כוני

בעקבות מריחת נרדידרם על הפנים באופן חד פעמי הופיעו כתמים לבנים במקום שמרחנו. האם מדובר בתופעה ידועה? האם יש סיכוי שזה יחלוף?

תופעה מוכרת סביר להניח שתחלוף. דר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

05/05/2014 | 13:30 | מאת: אייל

לאחרונה גיליתי כמו מין שיפשוף כזה קצת מעל האגן, וזה גירד והיה לזה טיפה קשקשים לבנים כאלו, וזה התפתח לכול מיני מקומות בגוף, בכתפיים, האזור של היד מתחת לכתף עד למרפק, ויש בגב איזה 5-6. וגם יש לי מאחורי האוזניים אבל זה קטן שם, זה לא נורא, כאילו, אם אני מוריד חולצה לא יראו את זה, צריך ללכת למראה ולהסתכל מקרוב. אך לא ראיתי משהו בקרקפת / פנים. אני לא יכול להבחין, אבל אין לי שום דבר שמפריע לי בפנים, ובנוסף הקרקפת שלי רגילה אין שום קילופים / שטויות כאלו, ככה לפחות אני מרגיש ורואה. חשוב לי לציין שמקלחת גורמת לזה כאילו להיעלם, אבל זה חזור אחרי כמה שעות, אבל שמתי לב שמים מעוד מועילים לדבר הזה. זה גם לא פצעים ענקיים, סנטימטר-סנטימטר וחצי גג בגודל. הצבע של זה, הוא לא אדום, אלא אדמדם, מאוד מאוד חלש, בחלק מהקומות נדמה לי אפילו אין אדום, פשוט יש לי מין נקודות לבנבנות כאלו במקום מסוים, ובמקום אחר וכו'. אבל אין לי בפנים / בקרקפת. אמא שלי הסתכלה ואמרה שזה אולי סבוריאה (היא אומרת שהיה לה אחד בין הגבות, עבר, ולא חזר יותר). הגיוני שסבוריאה לא יהיה בפנים ובקרקפת? יכול להיות שיש לי את זה, אבל אני ''התברכתי'', ולא יהיה לי את הסימנים בפנים ובקרקפת? ורק על ה ''גוף''? שמתי לב לזה לפני 3 חודשים בערך, גם יש פצעים שלאט לאט נדמה לי מתחילים להיראות יותר כמו ה ''עור''. יכול להיות שזה סתם יעלם בסיום גיל ההתבגרות? (אני בן 16 וחצי) עד אז נשאר לי רק לעשות מקלחות

05/05/2014 | 13:34 | מאת: אייל

חשוב לי לציין שזה לא משפיע לי על היום יום.. אין לי גירודים, ואם כן, פעם בהרבה זמן. מה שכן, לפעמים אני מרגיש כמו גירוי בקרקפת, אין לי שם שום סימנים, שום כלום, אבל מתי זה התחיל? ממתי שאמרו לי שזה אולי סבואירה, אז אני בטוח שזה פסיכולוגי, במהלך היום אני לא מרגיש.. רק שאני מתעסק או חושב על זה.. אין לי מושג עם זה סבאוירה ומה לעשות.. עד עכשיו זה לא מפריע לי , לא מבחינה חיצונית, ולא פיזית.

כדי לדעת מומלץ לגשת לרופא עור. דר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

25/04/2014 | 01:23 | מאת: ענת

שלום רב ד"ר. עד עכשיו, הייתה לי סבוריאה שהתבטאה רק בעור אדמומי ושומניות. בלי קילוף, בלי קשקשת וכו'...חייתי עם זה בטוב. לאחרונה עשיתי טיפול קוסמטי כאשר הקוסמטיקאית ידעה זאת. אין לי מושג אם בגלל הטיפול או בגלל העונה (מעברי עונות) בשבועיים האחרונים אני סובלת מגרד עז בקרקפת, בפנים, בצידי העיניים, בגבות ובאף ובצידיו. זה ממש לא היה ככה עד עכשיו. כבר לא נעים לי לגעת כל פעם במקום אחר במשך היום. מה עושים?:( מגרדים כל הזמן? זה ממש מציק ומדכא. ודבר נוסף, אני מורחת מייק אפ למראה אחיד בעור הפנים בגלל האדמומיות וזה נותן לי ביטחון. עכשיו כל פעם זה מציק לי בפנים... איזה מייק אפ מומלץ?

עצות וטיפול אשמח להעניק לאחר בדיקה ואבחון. דר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

21/04/2014 | 20:23 | מאת: ליאת

שלום, בני בן 6. בעבר סבל מאטופיק דרמטיטיס, היום נשאר קצת יובש בגפיים אך לא מעבר. מה שכן יש לו כבר תקופה ארוכה יחסית קילופים בחלקים הקדמיים של הקרקפת (בשני הצדדים) ממש קילופים צהובים וגסים. בניסיון לקלף (שהיה מוטעה..) הקילוף יצא עם שערות דבוקות. רופא עור נתן לי שמפו אגיספור, שנראה שעזר קצת, כעת נשארו קילופים בודדים אך האיזור עצמו נותר יבש ומקושקש מעט. הקליפות שיצאו יצאו עם שיער ונראה שממש כל קליפה כזאת הדביקה אליה שערות רבות שנושרות איתה, וזה מלחיץ אותי שהשיער הזה לא יגדל שוב או שהשורשים מתו... האם כך הדבר? או שמרבית הסיכויים שהשיער יצמח מחדש? והאם יש עוד משהו שביכולתי לעשות? אודה מאוד על תשובה כיוון שאני מאוד מודאגת...

קיים סיכוי לצמיחת השיער מחדש. דר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

19/04/2014 | 23:47 | מאת: פרל

שלום, בת 53 לפני 5 חודשים היתה לי נטלתי אנטיביוטיקה שגרמה לי לבעיות בקיבה. היו לי יציאות מספר פעמים ביום ורק אחרי חודשיים הקיבה הסתדרה. ואז גם החלו לי גירודים בקרקפת וצריבה. כל הסימנים לסבוריאה. השיער החל לנשור בצורה חמורה ויש דלילות חזקה עם סימני התקרחות. האם אכן זו סבוריאה של הקרקפת כי בעבר סבלתי מסבוריאה בפנים. מה ניתן לעשות לבעיות הגרד והנשירה. האם הנשירה אכן בגלל הסבוריאה, או בעיית הקיבה שהיתה. והאם השיער יחזור לצמוח ותוך כמה זמן. מודאגת מאוד. תודה פרל

אשמח לסייע לאחר בדיקה ואבחון. דר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

17/04/2014 | 22:58 | מאת: נינה

שלוב רב, לפני מספר שנים התפרצה לי סבוריאה, הלכתי לרופא עור והוא אמר לי להשתמש באחת המשחות. ניסיתי את דוקטור עור והייתה לי תגובה איומה על העור, כך שעברתי לסבוקלם. הסבוריאה תמיד הייתה יוצאת באיזור של רכה ומצח בצד אחד, וגם ליד האף והגבה, גם באותה הצד, אך לאחרונה זה עבר גם לצד השני ויוצא בעיקר במצח ובאיזור הרכות. העניין הוא שזה מתפרץ אם אני לא חופפת יום אחד בלבד את השיער. הראש מתחיל להתגרד מאוד ומופיעה האדמומית של הסבוריאה. האם יתכן כי יש קשר לחוסר חפיפה? מה אפשר לעשות בשביל להקל על התופעות? סבוקלם פעם היה עוזר לי יותר. היום הוא אמנם מקל, אך אני מרגישה שהוא פחות אפקטיבי מפעם. אשמח להמלצה. תודה

יש מספר טיפולים בסבוראה כדאי שתגיעי לבדיקה בכדי שאראה איזה טיפולים ניתן לתת דר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

16/04/2014 | 17:29 | מאת: ישראל

שלום, בני בגיל ה17 והוא סובל ממחלת הסבוריאה כבר במשך שנה וחצי, הוא ניסה לעבור כבר כמה טיפולים שונים מביניהם - טיפול אצל רופא שנתן לו כמה משחות ללילה וליום, טיפול פנים אצל קוסמטיקאית, טיפולי פנים ברפואה אלטרנטיבית שכללו טיפול פילינג והמשך טיפול במשחות שונות - אמריקןלוושן, דריינגלושן וקרם לחות, שום טיפול לא הראה שיפור משמעותי בתהליך ההחלמה, אלא רק שיפור קל באיזורים ספציפיים. נוסף על כך הוא נשלח לעבור בדיקות דם לראות אם הכל תקין וכך היה, כך שבנתיים לאף רופא אין שום טיפול שבאמת עוזר לו. המחלה התפרצה לו באיזורים בצידי הפה ומתחתיו, בצידי האף ובין הגבות. הילד מיואש ומסתגר בבית מהדיכאון שזה מכניס אותו אליו. בקרוב הוא מתגייס והוא לא יוכל להסתדר עם הגרד, האדמומיות וההתקלפויות שהמחלה מביאה עמה. האם יש טיפול שתוכל להפנות אותי אליו לסיים עם המחלה הזו ?

15/03/2014 | 10:19 | מאת: עדנה

שלום.למעלה מחודש יש לי צריבה קלה+אודם ב2צידי הפה.זה לא אסטתי וגם למשל כשאני מפהקת זה מטריד. שמתי סינטומיצין בזהירות-לא עזר.שמה כשבוע משחת tobrex (חשבתי שאם טוב לעיניים אז לא יזיק לשפתיים)וגם אין שנוי. אודה על עצתך איזה משחה סוף סוף תפתור הבעיה והאם תוכל להסביר ממה זה קורה\נובע. תודה רבה עדנה

03/02/2014 | 21:16 | מאת: מלכה

בני בן 2.9, לפני כארבעה חודשים נראה פצע שומני גדול על הקרקפת, הוא היה אדום ונראה עם קשקשת. התייעצנו עם הרופאת ילדים שקבעה שזוהי סבוריאה, ונתנה לנו משחה שנקראת 'סליקרן'. בכדי להוריד את הפצע מהעור. כעת לאחר תקופה של ארבעה חודשים נראה כאילו השיער שלו נהיה דליל יותר ממה שהיה. איני חושבת שיש לו נשירה, זה לא נראה כך. האם תופעה זו יכולה לגרום לתוצאה כזו?? האם ניתן לטפל בזה, בדרך כלשהי (שמפו על בסיס טבעי וכדו') שיכולה להועיל, שהבעיה לא תתפתח? ועם מי כדאי לנו להתייעץ, בנוגע לעניין זה. תודה מראש, על תשובתך. מלכה.

גשו לרופא עור להתייעצות. ד"ר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

25/01/2014 | 15:56 | מאת: אמיר

שלום.אני סובל מסבוריאה בגבות כבר כמעט שנה זה מתבטא בקילופים ונשירה של הגבות אחרי שניסיתי כמה משחות והם לא עזרו כל כך אז חשבתי ללכת על רואקוטן,השאלה שלי האם רואקוטן יכול להפחית או להעלים את הסבוריאה?..אשמח לתשובה

עשוי להועיל. ד"ר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

16/01/2014 | 04:29 | מאת: שימי

אני סובל כבר שנה מקסקסים שומניים בכמות גדולה מאוד גם בשיער ראש וגם בגבות וגם בזקן אני מרגיש גם שנהיה לי נשירת שיער בראש בחור בן 25 השתמשתי במשחות שמפונים כלום לא עוזר לא יודע כבר מה לעשות ממש כמות גדולה שאם אני מגרד עם הציפורן אני מוציא גושי שומן בלי הפסקה והכי מפחיד אותי הנשירה מה מומלץ לעשות? אני אבוד עצות !!! תודה רבה.

גש לרופא עור. ד"ר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

10/01/2014 | 11:34 | מאת: סיגל

מזה חצי שנה יש לי סבוראה בקרקפת .בעיקר גרוד ואודם בקרקפת ודלול שיער .רופאה המליצה לקחת אנטיביוטיקה 3 חודשים מינוציקלין 100מ"ל פעם ביום .האם לדעתך הטפול יעיל ? בכל זאת מדובר באנטיביוטיקה לתקופה ארוכה תודה !!

הטיפול הוא ספציפי ויעיל. ד"ר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

06/01/2014 | 15:10 | מאת: דנה

היי.לאחר התפרצות הסבוריאה אולי מההכי קשות שהייתה לי סביב האף.וכמו שידוע הקרמים והמשחות לא ממש עוזרים,בעצת אחותי חתכתי עלה מצמח האלוורה ומרחתי את הג'ל ישירות על כל התפרחת.מדהים!!! התחיל שיפור מהיר ביותר.באותו היום מרחתי את הג'ל אולי 10 פעמים.(לא שטפתי בין מריחה למריחה)עכשיו 3 ימים אחרי ועדיין מדהים.אני ממשיכה למרוח ואחכ אעבור לקרם הרגיל.ממליצה לכולם לעזוב את משחות הסטרואידים וכל שאר הקרמים היקרים,לכו למשתלה הקרובה וקנו לכם צמח אלוורה.מומלץ בחום :)

19/04/2015 | 16:02 | מאת: ערן

הי דנה, אפשר לשאול מה בדיוק עשית עם האלוורה? ערן

אני מטופל ברקאוטן כרגע, אבל נראה שלמרות שכבר חודשיים וחצי אני עם ראקוטן העור ממשיך בשלו, חוויתי כמה התפרצויות במהלך התקופה כרגע ממש חווה התפרצות במצח, העור פשוט מוציא שומנים בצורת נוזל ולא פצעון לבן כמו אקנה, השומנים מצטברים לכדי גודש נוזלי ובסופו של דבר יוצאים לפעמים גם בעזרתי, כמות השומן שיוצאת היא אדירה, בהמשך נפער פצע שפשוט לא מחלים.. מכיוון שנוזלים כל הזמן יוצאים על בסיס יומי לפעמים שעתי.. כרגע יש כמה מקומות שבהם ישנם פצעים כאלו שפשוט לא מחלימים. אף רופא לא הגדיר לי "מחלה", פשוט אומרים לי שיש לי אקנה של מבוגרים, לדעתי יש לי משהו אחר, האם ישנה דרך לברר מה יש לי? משטח עור, בדיקות דם או כל דבר אחר? תודה!

אפשר לבצע ביופסיה. ד"ר אכי פרידמן מומחה ברופאת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

29/12/2013 | 11:29 | מאת: רונית

האם? פילינג עמוק יכול לעזור להתפטר מסבוריאה בפנים

לא. ד"ר אכי פרידמן מומחה ברופאת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

26/12/2013 | 00:32 | מאת: אביב

האם מותר להשתמש באופן קבוע בטיפות דיפרוסאליק אם הסבוריאה לא עוברת?

כן. ד"ר אכי פרידמן מומחה ברופאת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

13/04/2017 | 17:52 | מאת: שאול

יש לי כתמים בפנים בשמש הם נהיים אדומים מה אני צריך לעשות

26/12/2013 | 00:24 | מאת: דור

שלום דוקטור, ניסיתי את המשפחה דיפרוסאליק, שמפו ניזורל סבוסל אלפוסיל ושום דבר לא עוזר נגד הסבוריאה בקרקפת. האם יש כדורים שאפשר לקחת?

לא. ד"ר אכי פרידמן מומחה ברופאת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

שלום ! אני בת 16 וסובלת מאקנה... אני מעוניינת להתחיל טיפול בריקוטן בהמלצת רופא העור שלי, קראתי באתרים שונים שיכולה להיות בעיה כאשר נוטלים ריקוטן ומשלבים פעילות גופנית...אני מתאמנת באימוני נשים בתדירות של 3 פעמים בשבוע, האימונים הללןלא קשים ברמה גבוהה-הם משלבים פעילות אירובית(ריצות-מקסימום זמן הוא 20 דקות של ריצה) ובנוסף תרגילים עם משקולות-עד חמש קילו ולא יותר! אני מתאמנת כחודשיים, יש לציין שיש לי עודף משקל קל. האם יש מגבלה על הפגילות הגופנית שלי בזמן נטילת ריקוטן? ואם כן אז למה יש הגבלה מסוג זה?

ראי תשובתי בפורום השני. ד"ר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

18/12/2013 | 08:52 | מאת: עליזה

שלום, הבנתי שמגע עם מים מחמיר את הסבוריאה, האם זה נכון, ואם כן למה?

כן. בגלל שמים מייבשים את העור. ד"ר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

שהם טיבעיים (ללא סטרואידים)

יש מגוון רחב. פנה לרופא עור. ד"ר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

10/12/2013 | 20:07 | מאת: אביב

שלום דוקטור,אני משתמש ב 10 חודשים בפרופסיה ומינוקסידיל,הנשירה האיטה אבל עדיין ישנה.השיער שלי דליל יותר מאז שהתחלתי את הטיפול. יש לי בנוסף סבירואה כ 10 חודשים,היו לי קשקשים גדולים וצהובים,השתמשתי בתקופה הזאת בשמפו ניזורל ואלפוסיל,ניסיתי דיפרוסאליק,אמנם זה עוזר אבל הקשקשים כל הזמן נמצאים עליי ויוצאת לי כל הזמן מן אבקה כשאני מגרד את השיער.ניסיתי אגיספור במקום הניזורל ולא עזר. האם הקשקשים גורמים לנשירה? כי לפי מה שאני רואה הפרופסיה אמורה אחרי חצי שנה לעצור את ההתקרחות וגם המינוקסי והשיער עדיין נושר אחרי 10 חודשים.בנוסף לרוב האנשים השיער מתמלא אחרי הטיפול ולי דווקא מדלל בהרבה.עכשיו אני משתמש בשמפו סבוסל. אני משתמש עכשיו בשמפו סבוסל,כמה זמן צריך לעסות את הקרקפת איתו? וכמה זמן צריך לעסות את הקרקפת עם הדיפרוסאליק? איזה עוד טיפולים יש אם הסבוריאה לא עוברת? הרופא נתן לי קסמיאול ג'ל,האם אפשר לקחת אותו ביחד עם הדיפרוסאליק או שזה מוגזם? רשום שאסור לעבור את ה 15 גרם ג'ל על האריזה,אבל בשביל למרוח על כל הקרקפת אני צריך יותר מ 15 גרם, מה לעשות?

בעקרון קשקשת אינה קשורה לנשירה. אך לצורך קבלת מענה אשמח לסייע לאחר בדיקה ואבחון. ד"ר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

09/12/2013 | 15:36 | מאת: אור

ב2008 אובחנתי ע"י רופא עור שאני סובלת בקרקפת מרבדים קשקשיים עם מאפיינים של סבוריאה ופסוריאזיס, יש לי תקופות טובות ויש פחות בשמפו אלפולסיל בתקופה האחרונה זה לא עוזר והראש מלא קשקשים. רופא העור בקופה לא עוזר ועל היחס אני לא ידבר (אין את הרופא ה1 שראה אותי) מה לעשות אני נראית נורא ממש מתביישת כול הזמן החולצה שלי מלוכלכת.בתודה מראש

פני לרופא נוסף. ללא בדיקה ואבחון לא אוכל לסייע. ד"ר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

03/12/2013 | 11:42 | מאת: tal

הנני סובל מגיל צעיר מסבוריאק דרמטיטיס בפנים ובמשפעות ומטפל בפנים בקרם סבוקלם. בשבועות האחרונים (וכנראה בגלל מזג האוויר) החלה לי התפרצות סבוריאה אשר שנים לא הייתה וכל הפנים עם קשקשת ואדומות.. איך אפשר להיפטר מזה זמנית עד אשר אלך לרופא עור?? אני מנסה להשתמש כמה שיותר בקרמים אך זה פחות עוזר.. ומה דעתך על ג'ל הרגעה של סבוקלם האם זה אמור לעזור?

דעתי טובה. עד שלא תנסה לא תדע. ד"ר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

יש לי בעיה מסויימת רציתי להתייעץ בזמן האחרון אני לא מצליח לישון בלילות אני מתגרד ואני לא יודע מאיזה סיבה מרגיש עיקצוצים וכאילו הולכים עליי דברים ובעצם אין כלום זה קורה רק שאני יושן ועוצם תעיניים כאלה? זה ממש מפחיד אני לא יודע מה לעשות ויש לי סבוריאה בעור ואני כל לילה מתי שאני הולך לישון ועוצם תעיניים הכל מגרד לי כל הגוף זה לא איזור אחד זה כל שניה איזור אחר וגם בפנים ובגבות ובשיער וכל הגוף ואני רוצה לציין שעבדתי בעבר בצביעה עם אקדח צבע ונידמה לי שנדבק לי צבע לעיניים איך אפשר לדעת אם זה קשור אחד לשני?

פנה לרופא אלרגיה. ד"ר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

07/11/2013 | 13:53 | מאת: דנה

בעבר סבלתי מסבוריאה בפנים אך כעת הבעייה כמעט חלפה לחלוטין.בחודש האחרון החלו בעיות בקרקפת.לאורך כל היום ישנם עיקצוצים ,כאבים בשורשי השיער ושריפה קשה של אזורים שונים בקרקפת.תחושת השריפה משתנה במשך היום מאזור למשנהו.לעיתים ההרגשה היא שמישהו מושך את שערות הראש .בקיצור, ישנה הרגשה משונה של פעילות של שריפה וכאבים בלתי נפסקת לאורך כל היום.בבדיקת עור הקרקפת אין שום ממצא .כלומר אין קשקשים ואין שום אדמומיות.העור נקי לגמרי.פניתי לרופא העור שהורה לי למרוח במשך חודש תמיסה של בטאקורטן לקרקפת.איך יתכן שהוא רשם לי תרופה המיועדת לדלקת אם כאמור עור הקרקפת נקי ובהיר? מה עלי לעשות? תודה

ללא בדיקה ואבחון לא אוכל לסייע. ד"ר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

04/11/2013 | 14:55 | מאת: קרן

לאמא שלי יש סבוריאה אשר יוצאת על הפנים בצורה לא יפה ומגרדת, כתואה מכך היא מגרדת ופניה נעשות אדומות. רציתי לדעת האם יש טיפול חיצוני, משחה וכו'? והם יש טיפול תרופתי אשר יכול למנוע את הופעת המחלה?

1. כן 2. לא ד"ר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

02/11/2013 | 08:59 | מאת: דליה

לפקק שעוה באוזן? תודה.

רק מבחינת הרכב החומרים. ד"ר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

מצב העור שלי לא מרנין. כשאני שמה מייק אפ רואים עד כמה זה מכסה על עור בעייתי. גם רגיש גם אלרגי גם שומני גם יבש גם אדום וגם עם פצעים. קוסמטיקאית רפואית המליצה על רואקוטן, זה יכול לפתור את כל אלו?! כי לא מדובר רק על פצעים....

יכול לפתור חלק ולהחמיר חלק. ד"ר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

28/10/2013 | 10:10 | מאת: שולה

שלום, לבעלי יש סבוריאה והרופאה נתנה לו: 1. סבוסל שמפו 2.5% 2. diprosalic lot cf. האאם השמפו ו/או המשחה מכילים סטרואידים?

הדיפרוסליק מכיל גם סטרואידים. ד"ר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

09/10/2013 | 07:39 | מאת: אא

ד"ר אכי שלום, אני סובלת כבר 4 שנים מבלוטות שצומחות לי על הקרקפת. בעבר הסרתי את אחת הבלוטות אצל פלסטיקאי בקופ"ח. התוצאה היתה בור קטן שנפער בקרקפת, נראה לעין ובנוסף לא צמח לי שיער באותו האזור. האם יש דרך אחרת, למניעה ולטיפול? אשמח לעזרתך מאוד! תודה.

יכול להיות שניתן להציע טיפול אחר אך הדבר כרוך בבדיקה ואבחון. ד"ר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

18/10/2013 | 10:41 | מאת: א

האם אתה יכולה להסביר, איזה בדיקה ואבחון עליי לעבור, אצל מי? על איזה טיפול אחר מדובר, אם וכאשר יאובחן? תודה!

05/10/2013 | 12:43 | מאת: דודי

האם כאשר אני שם קרם לחות צריך לעסות אותו טוב טוב לפנים או שמספיק למרוח אותו ולחכות כמה דקות עד שיספג בלי לעסות לתוך עור הפנים?

אין צורך לעסות. ד"ר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

30/09/2013 | 22:19 | מאת: זהר

שלום, אני בת 32, בריאה, סובלת מסבוריאה באזור הקרקפת והאוזניים מילדות. רופא עור נתן לי מרשם למשחת דרמקומבין, כשהבעתי חשש מכך שהיא מכילה סטרואידים, הרופא טען כי הם במינון מאוד נמוך במשחה זו ולכן אין חשש להשתמש באזור האוזניים, גם אם באופן קבוע ויומיומי (עבור הקרקפת רשם לי את השמפו אגיספור שלמיטב הבנתי אינו מכיל סטרואידים כלל). האם אכן כדאי להשתמש בדרמקומבין ואין כל סיבה לדאגה? בתודה מראש.

ניתן להשתמש באזורים מוגבלים לפרק זמן קצוב. ד"ר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

שלום ד"ר, הבעיה: עפעף מתקלף לתינוק בן חודשיים. האבחנה: סבוראה או אסטמה של העור על גבי המנגיומה. 1)האם מריחת מקסיטרול כטיפול בעפעף מתקלף (ללא דלקת עיניים), שאובחן כנגוע באסטמה של העור, עלול להחמיר את הקילוף עם תום השימוש, מפני שהמשחה מכילה קורטיזון? 2) האם מריחת המשחה גורמת להרחבת כלי הדם באיזור המריחה? 3) באיזור הקילוף יש כתם לידה אדום (המנגיומה קלה). האם מריחת המשחה עלולה להחמיר את מצב ההמנגיומה? אציין שהקשקשת (= קילוף העור) מופיעה רק על איזור ההמנגיומה. תודה רבה!!!

כדאי לעשות במשחה שימוש מושכל ואם אינה עוזרת בפרק זמן קצוב יש לנסות טיפול חלופי. ד"ר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

18/09/2013 | 09:13 | מאת: Idan

שלום, במהלך טיול בו אני שוהה כרגע, נפצעתי באצבע היד שלי ברפטינג ולאחר מכן נפלתי לנהר. כעבור שלושה ימים באזור הציפורן באצבע חלה נפיחות מוגלתית שהולכת ומתפשטת לאורך האצבע, רופא מקומי נתן לי לקחת אנטיביוטיקה perilact 500 ארבעה פעמים ביום במשך 3 ימים ולאחר מכן לבצע דיקור להוצאת המוגלה. אני נמצא בנאפל ואינני יודע האם אפשר להסתמך על חוות הדעת המקצועית שקיבלתי. אשמח לתגובתכם המהירה. בתודה מראש, עידן

על פניו הטיפול נשמע הולם. ד"ר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

18/09/2013 | 00:38 | מאת: שלי

שלום,אני סובלת מאסטמת עור מאז שנולדתי ומסבוריאה דרמטיטיס מאז גיל 10-11. רופאת העור שלי שמלווה אותי מתקופת הינקות שלי נתנה לי שמפו נגד המחלה ואני עוד משתמשת בו, היא הסבירה לי כיצד להשתמש וכמה זמן להשאיר על העור ופעלתי לפי מה שהיא אמרה אל עברה כבר חצי שנה והמחלה עור לא עברה. מה לעשות ? בתודה, שלי

ייתכן שיש צורך להגביר את תדירות השימוש בכל מקרה יש צורך בסבלנות היות והתופעה היא כרונית. ד"ר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

15/09/2013 | 09:42 | מאת: עדי

אני לוקח פעמיים בשבוע קבוע 20 מיליגרם רואקוטן. עוזר לי מאוד. אני שם כל יום קרם לחות אס פי אף 30. לפני שאני שם את קרם הלחות אני שוטף את הפנים במים טוב. האם זה בסדר לשטוף עם מים את הפנים ואז לשים קרם לחות?

בסדר גמור. ד"ר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

09/09/2013 | 10:00 | מאת: ליאור

אשמח לקבל הצעות איך לטפל בסבוריאה

גש לרופא עור. ד"ר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

08/09/2013 | 18:22 | מאת: אריה

בעבר השתמשתי במשחת Kenacomb שהיתה מצוינת לטיפול בכתמים אדומים על העור בפנים. כיום לא ניתן להשיגה. איזה משחה יכולה להחליף משחה זו עם אותם מרכיבים?

ניתן להשתמש במשחה סטרואידית אחרת וקיימות רבות כאלו בשוק. אולם רצוי לעשות זאת בצורה מושכלת. ד"ר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

03/09/2013 | 16:52 | מאת: ניב שופן

שלום, אני בן 19 ואני כבר סובל ארבע שנים מסיבוריאה. לאחרונה זה מחמיר וזה מטריד. הקליפות בקרקפת ובפנים מופיעות בעיקר שאני בא במגע עם מים ועם קור. ניסיתי מספר תכשירים,אך זה לא עזר. יש איזשהי אופצייה להימנע מהופעת קליפות? האם קיים איזהשהו ניתוח שמעלים את זה?

יש לבצע טיפול מונע מתמיד בתכשירים יעודיים בתקווה שהתופעה תפחת למינימום סביל. ד"ר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com

28/08/2013 | 00:27 | מאת: מיקי

שלום רב, בתי בת שנה ושמונה חודשים ויש לה תופעה שקצת קשה לי להסביר אותה. השיער שמאחורי האוזניים ומאחורה מכוסה בחומר צהוב לבן שנראה כאילו שמו לה שם ג'ל שלא יורד. השיער באיזורים אלו קשה ולא נעים למגע. יש לציים שהחומר הדבוק הזה לא נמצא על הקרקפת ולא מתחיל משורש השיערה.. ניסיתי לבדוק מה זה ולגרד מהשיערה את החומר וזה מתפורר כזה ושומני. יש כבר כמה שיערות שהחומר נהייה עליהם צמיגי ולכן השיערה נתלשת בקלות כשמושכים אותה. יש לציין שיש לה כתמים אדומים בקרקפת אך, כך היא נולדה עם כתמים ואנחנו הנחנו שאלו כתמי לידה. לילדה יש המון שיער והיא מזיעה מלא. יש קשר בין הדברים? הקרקפת שלה ניראת טוב ואין עליה קשקשים או קילופים. חשבתי שאולי היא סובלת מסבוריאה אך כשקראתי על זה קצת, זה לא בדיוק מתאים אחד לאחד למה שיש לה..מה יש לה?

לאור תאורך, לטעמי דווקא יכול להיות. ממליץ לפנות לרופא עור לקבלת אבחון וטיפול מתאים. ד"ר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com