נגישות
נגישות

פורום שרירני רחם - מיומות

פורום זה נועד לספק מידע על בעיה שכיחה בתחום בריאות האישה: שרירני רחם, ובלע"ז: מיומות או פיברומות (Myoma, Leiomyoma, Uterine Fibroids). מידע רב נצבר בשנים האחרונות באשר לגורמים המעודדים את התפתחותם של גידולי רחם אלה, ובמקביל, קיים מגוון רחב של שיטות חדשות למעקב וטיפול.

המרכז הישראלי לשרירני רחם ("מי-שר") הוקם ע"י קבוצת רופאים מומחים ומנהלי יחידות בתחומים שונים הנקשרים סביב בעיית שרירני הרחם. בדרך זו ניתן לספק לכל אישה הסובלת משרירני רחם ייעוץ וטיפול רב תחומי ברמה הגבוהה ביותר, על בסיס מצבה, צרכיה ורצונותיה.

פורום שרירני הרחם נותן מענה כללי לשאלות הציבור בתחום שרירני הרחם, ושאלות נלוות בתחום בריאות האשה, על בסיס ניסיון רב וידע קבוצתי נרחב.
1327 הודעות
1153 תשובות מומחה

מנהל פורום שרירני רחם - מיומות

14/07/2019 | 21:27 | מאת: רונה

שלום רב, בת 50, מחזור סדיר, בבדיקה שרירן בגודל 7 סמ. אין כאבים או סימפטומים. פניתי בגלל דימומים קשים בזמן מחזור. אנמיה 8.3. שאלה - הרופאה הציעה התקן מסוג מירנה להפחתת הדימומים. שכחתי לשאול את הרופאה - מה עם המיומה? המירנה תפחית את גודל המיומה? או שמא הטיפול במיומה הוא מעקב בלבד? תודה רבה

התקן תוך רחמי מסוג מירנה אינו מקטין נפח של שרירני רחם. במצבים מצויינים הוא עשוי להפחית את עצמת הדימום. זה תלוי, בין היתר, בגדלו ובמיקומו של השרירן. עם המוגלובין כה נמוך, ושרירן בגודל, זה המלצותי הן ניתוח או צנתור עורקי השרירן.

15/07/2019 | 06:54 | מאת: רונה

תודה רבה על ההבהרה. שאלה נוספת ששכחתי לשאול 1. לדברי הרופאה הדימום אינו נובע מהשרירן. האם עדיין אתה ממליץ על הטיפול הפולשני בשרירן? 2. האם ניתו לשים את ההתקן להפחתת הדימום ולעקוב אחרי השרירן?? תודה רבה

לא ברור על סמך מה קבעה הרופאה שהדימום אינו קשור למיומה. סביר מאד להניח שלפי מה שאת מתארת הדימום קשור למיומה ולכן לא סביר להניח ששימוש בהתקן תוך רחמי מסוג מירנה הוא הפתרון לבעייתך. המוגלובין כה נמוך מהווה בעיה בריאותית ותפקודית, ולכן צריך לתת לבעיה זו פתרון של ממש. מעקב אחרי השרירן לא חפתור את הבעיה. בכל מקרה, קבלת החלטות על בסיס פורום באינטרנט גם הוא אינו המסלול הנכון לקבלת החלטות רפואיות.

15/07/2019 | 14:02 | מאת: רונה

תודה רבה על המענה הדימום הכבד שיש לי הוא בזמן מחזור בלבד. יוצאים המון גושים בצורת כבד וגם דימום נוזלי. אני מבינה שמירנה יפתור את בעית הדימום. לא הוצע לי פתרון נוסף אלא מעקב אחר המיומה בעוד חצי שנה (7 סמ היום). האם אתה סבור שנדרשת התערבות נוספת כבר עכשיו מלבד המירנה ?

15/07/2019 | 16:17 | מאת: פרופ׳ יונה תדיר

העובדה שהדימומים החזקים הם בזמן הווסת אינה שוללת את העובדה שמקור הדימום מנוכחות השרירן. מאמציך להאחז בהתקן תוך רחמי כטיפול לא ישנו את העובדה שאין זה הטיפול הנכון למצבך, וגם לא התמודדות עם בעייתך דרך פורום זה. זו אולי ״רפואה מודרנית״ זמינה, אך וודאי אינה נכונה.

13/07/2019 | 23:50 | מאת: יעל

שלום אני בת 30 בבדקית us נמצא פוליפ בחלל הרחם בגודל 2 סמ היה לי דימום למשך יומיים ויצא גוש בגודל 2 סמ והדימום הפסיק.יש מצב שהופליפ יצא לבד? יש כזה דבר?אני אעשה בדיקה בכל מקרה. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אין מה לעסוק בהשערות של אולי? יש לבצע בדיקת אולטרהסאונד כדי לקבוע מה המצב ולפי זה להחליט מה נכון לעשות.

11/07/2019 | 10:55 | מאת: אורית

האם ניתן לעשות היסטרוקופיה ניתוחית להוצאת מיומה בזמן מחזור ?

לקריאה נוספת והעמקה

א. לא. ב. בהעדר פרטים במה מדובר לא ניתן לתת תשובה יותר עניינית.

שלום, בת 35 בבדיקת אולטרסאונד התברר כי קיים שרירן בגודל 111×72 מ"מ לאחר שבעבר עמד על 6 ס"מ. השרירן אחורי הדוחק את הרחם שמאלה. עברתי שני הריונות כאמור עם שרירן קטן יותר... מה הסיכויים לעבור עוד הריון מוצלח ואז לטפל בשרירן? האם יש להסיר אותו לפני הריון נוסף? במידה ויש צורך בניתוח מה זמן ההמתנה עד לנסיונות כניסה להריון? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

באופן כללי ניתן לאמר ששרירן בגודל זה מצדיק ניתוח להוצאתו, אבל החלטות על ניתוח אינן מתקבלות רק על פי גודל אחא על פי מספר גורמים, כולל מיקום, תסמינים, ועוד. גם ההחלטה על משך ההמתנה עד הריון, או סוג הניתוח, מומלצים לפי פרטים אשר אינן נמצאים בשאלתך.

09/07/2019 | 10:27 | מאת: שיר

בת 45, 4 ילדים ולא מעוניינת בעוד כך שאין עניין של צורך ב שמירה על הפוריות. יש לי שרירן כ 8 ס"מ בצד ימין, כפי שהוסבר לי נמצא מעל הרחם, די גדול. אני לא סובלת מכאבים או דימום, אבל הבטן די בולטת ועקומה. בשכיבה על הגב ממש רואים "גבעה" קטנה מצד ימין.זה מפריע לי ברמה הויזואלית בעיקר (מראה של הריון חודש רביעי, כך אמרו לי גם לפי בדיקת הגודל). השאירו לי את ההחלטה אם לנתח או לא, מכיוון שאיני סובלת מתופעות נוספות. וסת סדירה. האם קיימות אופציות לא ניתוחיות? מדוע איני יכולה לקבל את התרופה ששמעתי שקיימת? האם כדאי לנתח במצב שתיארתי? ואם כן לנתח אז האם רצויה הוצאת רחם או המיומה בלבד? דיעות הרופאים היו חלוקות בעניין. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

תרופה זו הוצאה משימוש עקב דווחים על פגיעה בתפקודי כבד. הדיון סביב טיפולי הבחירה המתאימים, ומה מזה מתאים למצבך, צריך להתנהל בדיון עם רופא/ה העוסק/ת בתחום זה.

04/07/2019 | 17:30 | מאת: ILANIT

בת 52 וחצי עם וסת עדיין סדירה. נוטלת פרימולוט נור מזה כשנתיים עקב רירית מעובה (13) ודימומים קשים שעוזר מאוד ומקל. ערכתי בדיקת אולטרסאונד 4 ימים מתום המחזור: אורך 53 ממ עובי 54 ממ רוחב 52 ממ מרקם שרירני הערות- קדמי אורך תעלת צוואר הרחם 26 ממ קיר אחרוי פונדאלי נצפה שרירן אנטרמוראלי בגודל של 35*40. ללא עדות לזרימות עשירות על פני ובהיקף השרירן. עובי רירית הרחם 6.8 ממ. הערות: סדירה שחלות ימנית אורך 20 ממ רוחב 14 ממ גובה 16 ממ הערות - במרקם תקין בסמוך לשחלה נצפה ממצא היפואקוגני עם נוזל צלול בגודל 13*22 ממ. הידרוסלפינקס? שמאלית - אורך 17 ממ רוחב 13 ממ גובה 16 ממ הערות במרקם תקין השרירן שנצפה גדול מהבדיקה הקודמת (לפני 3 חודשים) שאז היה בגודל 19*22 ממ יש מקום לדאגה? אודה לתשובה

לקריאה נוספת והעמקה

מקום לדאגה? לא נראה כל. אבל מה שקבלתי זה אוסף בדיקות, ותו לא. לאוסף בדיקות צריך להיות גם ״סיפור״,ְתסמינים, וכו׳.

תודה רבה על התשובה. אין כל תסמינים. פרט לדימום הוסת שנע בין 3 ימים או 6 ימים, אין דימום אחר. יש כמה ימים בחודש וסת ולאחר מכן 3 ימים הכתמות חומות שמגיעות תמיד בסיום הוסת ואז בשאר החודש עד לוסת הבאה אני נקיה. משמסתיים הוסת, אין כאבים, אין תסמינים בשאר החודש. היות ואני נוטלת באופן קבוע 10 ימים כל חודש פרימולוט נור, הרירית תמיד בבדיקות בסוף הוסת דקה. אין מה לדאוג שהשרירן גדל בשלושה חודשים? תודה על התשובה

25/06/2019 | 18:11 | מאת: הילה

שלום רב בת 26 אובחנתי עם שרירן גדול. מיועדת לניתוח להסרתו בפיחת בטן. מאוד רציתי לפרסקופיה המנתח ממליץ שלא מאחר והשרירן גדל בקצב של כסמ בחודש וחושש לממאירות. האם יש הבדל ברחם לאחר ניתוח בלפרסקופי לבין פתוח ? האם הבטן שלי תחזור להיות שטוחה אחרי הניתוח? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

ההחלטה אם לנתח בגישה לפרוסקופית או בבטן פתוחה היא פועל יוצא של מגוון שיקולים, בין היתר גם מיומנות המנתח/ת בגישה זו, גודל, מיקום, ועוד. בגילך הצעיר שרירני רחם גדלים במהירות יחסית והסיכוי שזה ממאיר קלוש, אבל אין בכך כדי להביע דיעה (בהעדר מידע חשוב) מה הגישה הנכונה. בכל הקשור לפוריות עתידית מה שחשוב זה לא צלקת הבטן אלא צלקת הרחם, ולעניין הבטן השטוחה, זה תלוי בעיקר במידות גופך. השפעות השרירן על מבנה הבטן היא רק בנשים רזות. בהצלחה.

24/06/2019 | 15:41 | מאת: מיכל

שלום ד"ר , כמובן שצריך בירור רחב יותר אצל רופאה אך יש זמן עד התור אליה ואני מעט לחוצה . בת 23 בעקבות דימומים נשלחתי לבדיקת us אגן קטן ביום ה5 למחזור, נצפה מבנה היפראקונגי בקוטר 3 מ"מ ,פוליפ? ללא זרימת דם למבנה. בדוגלס: מעט נוזל , רירית - סדירה בעובי 2.6 מ"מ 1. מה הסיכוי שיש צורך להוריד אותו בניתוח? 2. במידה ואני מעוניינת בהריון האם זה משמעותי? 3. האם יש לקחת אמצעי מניעה?

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר בממצא חסר חשיבות ואין שום סיבה לדאגה. ודאי יומלץ לחזור על הבדיקה, ואולי להוציאו. מדובר בפעולה קצרה ופשוטה

24/06/2019 | 16:20 | מאת: מיכל

תודה רבה ד"ר! כבר הרבה יותר רגועה! מה ההמלצה לגבי הריון במקרה הזה?

10/06/2019 | 23:07 | מאת: נעמה

היי רציתי לשאול האם אתה מתעסק רק עם שרירנים ברחם או גם אם פוליפים או כל ממצא אחר ברחם? האם אתה מבצע היסטרוסקופיה אבחנתית וניתוחית?

היי בת 32 התחלתי טיפולי פוריות ( אי פיריון לא מוסבר ) ב1.11.17 עשיתי ניתוח היסטרוסקופיה כיוון שנצפו 2 פוליפים הניתוח עבר בהצלחה . ב8.2.18 עשיתי היסטרוסקופיה נוספת כדי לוודא שאכן הכל נקי ואכן כך היה. אני במעקבי זקיקים וכל חודש הרירית נראית תקינה ויפה , גם בחודש שעבר הייתה מעולה . החודש הלכתי ביום 15 למחזור רירית הייתה 7.5 אבל הרירית לא הייתה סדירה שאלתי את האחות לגביי העניין והיא אמרה כנראה איזה ציסטה שתיעלם.שאלתי אם זה אולי פוליפ אמרה שזה לא נראה כמו פוליפ . מה קרה לרירית פתאום עד עכשיו תמיד הייתה יפה אני פוחדת שזה משהו מסוכן..אני מבועתת ...האם זה משהו שקורה לפעמים? ( מציינת שאני לא על הורמונים וכדורים).מצרפת דוח ניתוח של הפוליפים גם אם לא תצליח לראות את הקובץ כתבתי לך הכל.אשמח ואודה למענה

לקריאה נוספת והעמקה

לא ניתן לתת מענה מדוייק וענייני לשאלתך. כל שניתן לאמר זה ... כמה חבל שדברים כל כך לא חשובים גורמים לך לפחדים וחרדות (״אני מבועתת״). למיטב שיפוטי ונסיוני רב השנים זה נראה כתוצאה מרפואה ״מודרנית מידי״ וריבוי בדיקות שחלקן כנראה מיותרות,

אני בטיפולי פוריות ולפני החזרת עובר עושים מעקב זקיקים וזה פשוט נצפה . מה כוונתך כשאתה אומר ריבוי בדיקות? לדעתך זה משהו סתמי וחסר משמעות?

אתן קצת יותר פרטים הטכנאית צילמה 2 מוקדים אקוגניים עם זרימת דם פיצקיים ( לפי הרופא) אין מה להתייחס אולי כפל רירית אולי כלי דם בקיצור אומר שזה לא משהו שראוי להתייחס. דעתך?

הליך הפריית מבחנה מוכר לי היטב. אין לי טענה על כך שנעשות כל כך הרבה בדיקות, אלא על מידת החרדות ממצאים חסרי חשיבות. ידוע לי שזה חלק מהתקופה. כל מה שאוכל לאמר זה שבשום מקום בעולם לא מבצעים כל כך הרבה בדיקות, חלקן מיותרות. ולכן המלצתי, עֿשי את מה שהתקבשת לעשות ועזבי את המשמעות של כל אות וכל פסיק. להרבה מזה אין כל משמעות. וודאי לא סיבה לחרדות כמתואר בשאלתך.

אני ממש מודה לך על התייחסותך. רוצה לציין שהמון פעמים הרופאים אחראיים לחרדה לד' לפני כמה שנים עשיתי בדיקות דם סידן יצא 10.6 הגבול הוא 10.4 הרופאה אמרה לי לעשות עוד בדיקה בעקבות הסידן "הגבוה" והוסיפה : אם זה ייצא לא תקין את בבעיה גדולה" שאלתי אותה מה הכוונה..נלחצתי.. ענתה לי " נו באמת אני לא יכולה להסביר לך14 שנות רפואה..הבדיקה שלי יצאה תקינה והרופא משפחה שלי אמר לי מראש שהבדיקה מיותרת. אבל היא גרמה לי לחרדות ועד עכשיו אני בפאניקה לפני בדיקות.

למיטב זכרוני כבר התייחסתי לשאלה זו. אין כל סיבה להיות מוטרדת, ודאי לא ״מבועטת״.

שלום ד"ר , בעקבות דימומים עם גלולות וייעוץ עם רופא נשים החלטתי לעבור לאמצעי מניעה0 לא הורמונאלי. כאשר יש לי דימום בין ווסתי, קיבלתי ויטמין ביופלבונואיד 1000 מ"ל מהומופאט והדימום פסק לחלוטין. הלכתי לרופא נשים וצפה רירית מעט עבה בחשד לפוליפ ושלח אותי לus אני בת 22 לא מעשנת. מאוד חוששת ובחרדות בעקבות העניין הזה. האם יכול להיות שזה יעלם אחרי מחזור? והאם ניתן להכנס להריון עם פוליפ בלי להוציא אותו? ומה לגבי הויטמין שלקחתי שבזכותו נעלם לי הדימום הבין וויסתי?

10/06/2019 | 00:04 | מאת: מיה

אני בת 24 והמחזור שלי מסודר מידי חודש. ולוקח בין 4_5 ימים. בפעם האחרונה שקיבלתי מחזור הוא נמשך מעל שבועיים. זה משו שצריך לבדוק?

07/06/2019 | 03:20 | מאת: נועה

שלום בת 43 עם שרירן בקוטר 10 סמ סב סרוטי הדופן אחורי שמאלי. בהריון שהיה לי היה כאוב ביותר וגדל מאוד אבל מהלידה לפני כמה שנים לא מורגש כמעט. מדי פעם מורגש כאב עמום ביומיום ומעט במחזור. סהכ לא גורם לדימומים או בעיות מלבד הנל ואני לא רוצה לנתח. עברתי ניתוח קיסרי והתאוששתי ממנו חצי שנה כך שניתוח בטן לא אופציה מצידי בוודאי כאמא לפעוטות. אני כן רוצה לחזק שרירי בטן ואני בחורה שמנה. בעבר עשיתי קצת כפיפות בטן והרגשתי כאב חד במקום. אבל בעבר גם הייתי מרגישה כאבים בזמן מאמץ פיזי כלשהו כמו הליכה נמרצת וכיום זה לא קורה. אני רוצה לחזור לחזק את שרירי הבטן ושאלתי היא האם חיזוק השרירים כלומר גם הפעולה והאימונים וגם התוצאה של שרירים חזקים עלולה להחמיר כאבים או לגרום לסיבוך כלשהו בנוגע לשרירן? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אין שום קשר בין שרירי הבטן לשרחרן רחם. נכון וחשוב לחזק שרירי בטן כחלק מבריאות כללית, אבל ההחלטות לגבי טיפול או הזנחה של שרירן רחם תלויה בגורמים שונים ולא בחוזק שרירי הבטן.

03/06/2019 | 08:47 | מאת: דניאלה

מועמדת להיסטרוקופיה ניתוחית להוצאת שרירן ושאלתי היא האם בבית חולים שמים חומר נגד הדבקויות ברחם , קראתי שיש רשת אינטרסיד האם משתמשים בה כדי למנוע הדבקויות ברחם ?

לקריאה נוספת והעמקה

עשרות מאמרים התפרסמו בספרות הרפואית על חומרים למניעת הדבקויות בחלל הרחם. המציאות מלמדת שתוצאותיהם אינן משנות באופן מהותי את התוצאה הניתוחית.

28/05/2019 | 14:02 | מאת: מיכל

פרופ' תדיר היקר, לפני כשבוע עברתי ניתוח לפרוסקופי לכריתת שרירן תוך שרירי אחורי שמהלכו עבר ללא סיבוכים. אני יודעת ששאלות פוסט ניתוח אתה ממליץ לפנות לרופא המנתח אך אשמח לדעת לפני שאני עושה כך האם שבוע לאחר ניתוח כזה נפיחות בבטן שהיא רזה שלוחצת כלפי מטה בעיקר בשעות הערב אחרי יום שלם וכאב במקביל שמקרין לגב התחתון הינם סבירים בתקופת זמן זו לאחר הניתוח או שיכול להעיד על משהו. כאב הגב התחתון די מציק וממש מושך כלפי מטה. תודה על כל התייחסות אפילו חלקית

לקריאה נוספת והעמקה

אכן, צודקת... בהכללה, שאלות של מצב לאחר ניתוח עשוי להיות שגרתי, ועלול להצביע על בעיה. תלונות כגול אתה נשמעות לעיתים, אבל ללא ידיעה מה היה גודל השרירן, מה היה בניתוח. האם חייב פתיחת דופן שרירן הרחם עד לחלקו הפנימי, האם היה דמום, וכיוב׳ אינו מאפשר מתן מענה ענייני.

23/05/2019 | 19:53 | מאת: סיגל

שלום רב אני בת 51 .סובלת שנים מאנדומטריוזוס בשנה האחרונה נוספה מיומה .באחת הבדיקות היו שתי ציסטות 2 סנטימטר כל אחת אחר כך נראתה אחת 4 סמ .והיום בבדיקה לאחר 9 חודשים כך נכתב אנדומטריוזיס וuterine leiomyoma . רחם שרירני מוגדל.באגן ציסטה אנדומטריוטית.2 ציסטות מרקםפשוט .האם תוצאת הבדיקה מדאיגה?

לקריאה נוספת והעמקה

אין בשאלתך פרטים על גודל או מיקום המיומה ובכל מקרה, שאלה מסוג זה אינה לפורום אלא לביקורת רפואית של ממש.

23/05/2019 | 15:25 | מאת: פאולה

היי עברתי גרידה בשבוע 11 משם נשאר שליה עברתי היסטרוקופיה ניתוחית ואחרי חודשיים עברתי היסטרוסקופיה ביקורת שם היית לי הדבקות חלל הרחם הידבקות באיזור האיסטמוס משמאל בה בודדת הוסרה במהלך תקין חלל רחם תקין רירית סדירה תוך כמה זמן אפשר להיכנס להריון אחרי הדבקות צריך החלמה?

19/05/2019 | 18:37 | מאת: יעל

נעשתה לי בדיקת אולטרסאונד למידה רגיל. ובה הרופא ראה : רב קשרי, לא ניתן לראות רחל תקינה. לציין שרירי תת אחרי של 13 מצ מוקף אירית הרחם ולכן לא ניתן לאמוד את עובי האירית אך האירית בהיקף השאירו משני כיוונים אינם מעובה. שחלות תקינות. קצת לחוצה,מה המשמעות ?

לקריאה נוספת והעמקה

אין אפשרות לתת מענה לשאלתך. פרט לכך ששאלתך מלאה בטעויות (כנרה?) ממה שכתוב בדו״ח, ללא ידיעה מה גילך? מה הסימטומים? מה גודל המיומה? מה מיקומה? וכיוב׳, לא ניתן להתייחס בצורה ראויה.

19/05/2019 | 21:19 | מאת: יעל

מצטערת על הטעויות (לא ברור). אני בת 48 ללא סימפטומים, נעשתה בדיקת אולטרסאונד שגרתית אצל רופא נשים. וזה מה שכתב הרופא : "רב קשרי, לא ניתן לראות רקמת רחם תקינה. לציין שרירן תת רירי של 13 מ"מ מוקף רירית הרחם, ולכן לא ניתן לאמוד את עובי הרירית. אך הרירית בהיקף השרירן משני הכיוונים אינה מעובה. " שחלות תקינות, רחם שרירני.

נראה כממצא אקראי וחסר חשיבות. כל מה שצריך לעשות זה בדיקה דומה לביקורת בעוד כחצי שנה ולהוועץ ברופא/ה.

13/05/2019 | 15:47 | מאת: דניאלה

פרופסור שלום רב, בת 51 בריאה למעט המחלות הרשומות מטה : חליתי בפעם השניה בסרטן השד לאחר כ20 . אותו סוג ,הורמונלי ,תלוי אסטרוגן ,מקומי ובאותו שד (למרות שעברתי כימוטרפיה,הקרנות ,טמוקסיפן רק ל- 3 שנים..). ב-1999עברתי למפקטומי. הפעם עברתי ניתוח מסטקטומי ועקב תוצאת אונקוטייפ 30 הוחלט על כימוטרפיה רק 4 טיפולים ובהמשך טמוקסיפן 10 שנים. בנוסף יש לי מיומה גדולה ברחם שהוחלט לנתח כולל הרחם לאחר סיום הטיפולים הכימוטרפים בעוד כשלושה חודשים. אפשרי גם כריתת שחלות . היתי צריכה לעבור ניתוח מזמן ,זו טעות שלי שדחיתי אבל חבל עכשיו לבכות על משהו שלא ניתן לשנות . ועכשיו לשאלה שלי: למרות גילי ולמרות שקיבלתי טיפול כימוטרפי ,לאחר הטיפול קיבלתי ווסת ,עקב כך האונקולוג המליץ על התרופה בזריקה בשם zoladex 3.6 mg פעם בחודש . הפעילות של השחלות מסוכן לגידול תלוי אסתרוגן שיש לי ולא מומלץ להמתין עד הניתוח. האם התרופה יכולה לשבש משהו שקשור לניתוח העתידי של כריתת הרחם כולל המיומה? תודה רבה על המענה !!!

לקריאה נוספת והעמקה

תרופה זו יכולה לשבש את סדירות מחזור הווסת ע״י הקטנת רמות האסטרוגן, אבל לא אמורה לפגוה בטיפול הכללי למחלתך.

תודה רבה על התייחסות המהירה , אבל לא בטוחה שהסברתי את עצמי.. אני שאלתי לגבי השפעת התרופה על תהליך הניתוח של המיומה/כריתת הרחם שאני אמורה לעבור לאחר סיום הטיפולים נגד סרטן השד. האם לא קיימת סכנה שהתרופה תשפיע לרעה על תהליך הכריתה של המיומה/הרחם ע"י הדבקויות או תופעות אחרות שיכולות להפריע לתהליך תקין של הניתוח הגינקולוגי? לא יודעת למה נוצר אצלי רושם כזה ..אולי ממה שקראתי בעבר בנושא מיומות ..אבל ככל הנראה אני טועה . תודה וסליחה אם היתי קצת נודניקית !

תופעות אלה זניחות. יש הטוענים שלעיתים , בעקבות טיפול זה, יש קושי בהפרדת השרירן מהרחם, אך במקרה שלך בו מתוכננת כריתת הרחם זה לא בא לידי ביטוי כלל. בהצלחה.

14/05/2019 | 13:39 | מאת: דניאלה

תודה על המענה המהיר

13/05/2019 | 09:16 | מאת: ליאת

שלום, אני מתקרבת לגיל 35 ומזה כ4 חודשים מנסה להרות. אתמול בבדיקה שגרתית אצל גניקולוג אובחנתי עם ממצא של שרירן קדמי סב סרוטי בגודל של 33 מ"מ ורחם בכפיפה קדמית. אני מאוד לחוצה וחוששת מאחר שאין לי ילדים ואני מנסה כרגע בפעם הראשונה וחוששת שזה יפגע לי בפוריות. הגניקולוג אמר שכרגע אין מה לעשות עם השרירן ולהיות במעקב. בנוסף, אף הפנה אותי לרופא פוריות. ד"ר האם יש סיבה לדאגה? בנוסף המחזור מאחר לי במס ימים אך איני בהריון. האם איחור בווסת יגול לנבוע מהשרירן? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

מה שאת מתארת שכיח, בגודל בינוני (שאכן אינו מצדיק התערבות כירורגית או אחרת), ומיקום לא בעייתי, ואיני רואה סיבה לחשש באשר לפוריותך העתידית, לפחות לא בהקשר זה, או בטווח הקרוב.

12/05/2019 | 18:57 | מאת: מירי

ביצעתי ניתוח להוצאת מיומה ולאחר ההתאוששות נאמר לי שהיא כנראה יצאה ספונטני ( כמה ימים לפני כן אכן יצא לי גוש בגודל 3 סמ שבמוקד האחיות אמרו שכנראה זה כריש דם ואין סיכוי שזו מיומה) , מה שכן ביצעו לי גרידה . מה זה אומר גרידה והאם זה נחוץ במקרה שלי ? האם המיומה אכן יכולה לצאת לבד או יתכן שעשיתי משהו שגרם לזה ?

לקריאה נוספת והעמקה

יש תופעה הנקראת ״מיומה מולדת״ אבל אין אפילו קצה חוט של מידע על מה שהיה לך כדי לתת תשובה עניינית, כגון בדיקת אולטראסאונד מקדימה, גודל, מיקום, סימפטומים, ועוד.

12/05/2019 | 20:02 | מאת: מירי

היו לי דימומים חזקים שנמשכו כעשרה ימים בכל מחזור במקום שלושה ימים ובכל הבדיקות ראו את המיומה , הייתי אצל שלושה רופאים שעשו אולטראסאונד וראו שיש לי מיומה בגודל של כ 3 סמ , כמה ימים לפני הניתוח יצא לי גוש פחות או יותר באותו גודל , כשהתקשרתי למוקד לבדוק אם יש סיכוי שזאת מיומה ענו לי שאין סיכוי כי מיומה חייבים לכרות והיא לא משתחררת לבד וכנראה שמדובר בקריש דם . לא עדכנתי את הרופא אך במהלך הניתוח הוא גילה שאין מיומה והסיק שהיא נפלטה לבד . לכן שאלתי האם זה שכיח שהמיומה תפלט לבד ? ומדוע עשו לי גרידה ?

לטור פרטים נוספים טלה קיימת אפשרות שהמיומה אכן נפלטה באופן עצמנו. מדובר במיומה מולדת ( myoma nascense ) ובכל מקרה עליך להיות במעקב רפואי מסודר.

06/05/2019 | 18:59 | מאת: בושמת

שלום דר ביצעתי לפני 5 שבועות הסקת מיומה כ7.5 סמ באופן לפרסקופי לפי התאריך המשוער המלזור מאחר בכשבוע וחצי האם זה נורמלי אילור במחזור לאחר ההליך הרפואי? תודה בושמת

לקריאה נוספת והעמקה

בעקרון זה לא ארוע חריג. יותר מזה לא ניתן לאמר בהעדר מידע על גילך, אופי המחסור, באיזה שלב במחזור בוצע הניתוח, מה בוצע בניתוח, ועוד...

29/04/2019 | 12:15 | מאת: נטלי12

בת 47, 3 ילדים, ווסת סדיר , עשיתי אולטרסאונד גניקולוגי, שחלה ימנית תקינה, שחלה שמאלית שני מבנים ציסטיים לא צלולים במרקם דמי בגודל 1. 30x37 מ"מ 0.59 2. 20x17מ"מ 0.91 דוגלס ללא נוזל. שרירן אינטרמוראלי בדופן קדמית בגודל 19X22 מ"מ. הרופא שלי בחו"ל ואני דואגת אשמח לתשובה

לקריאה נוספת והעמקה

השרירן קטן ולא נראה בעייתי, וממצאי השחלות מצדיקים בירור במה מדובר? לא ניתן בדרך זו לתת מענה שיחליף ביקור אצל הרופא/ה.

23/04/2019 | 13:27 | מאת: חגית

שלום רב, אני בת 50. מחזור סדיר. לפני חמש שנים אותר שרירן סובסרוטי בדופן האחורית של הרחם 35-28 מ''מ. כיום גודלו 92 על 82 מ''מ, עשיר בכלי דם עם סימנים של היפרוסקולריזציה. תופס את חלל הדוגלאס. מדידה בגישה ביטנית 103 על86 מ''מ. אין סימפטומים למעט לחץ לעיתים בבטן עליונה שלא בהכרח כתוצאה מזה. רופא אחד המליץ לנתח למנוע גדילה ובעיות עתידיות בפתיחה ביטנית בגלל המיקום של השרירן, להוציא גם את הרחם ולהשאיר שחלות וצואר רחם . רופא שני טען שאין כל צורך לנתח עקב העדר סימפטומים ומכיוון שאני קרובה להפסקת מחזור- זמן שבו השרירן מתכווץ. ושניתן לעשות ניתוח כזה בלפרוסקופיה אך הוא לא היה מנתח אותי כעת. כמובן שנח לי להשאר רק במעקב למרות שהרחם במצב של 14 שבועות והבטן קצת בולטת. אשמח לשמוע מהי חוות דעתך. תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה
23/04/2019 | 13:30 | מאת: חגית

טעות בהקלדת נושא הפנייה. צריך להיות - שרירן בדופן האחורי של הבטן

אין זה נכון לקבל החלטות על ניתוח, בגישה זו או אחרת, על בסיס דיון אינטרנטי כללי, מאחר ולצורך קבל החלטות מסוג זה יש להוסיף פרטים רבים וחשובים אשר לא נמצאים בשאלתך. ניתן להשיב רק בהכללה, א. ההחלטה אם לבצע ניתוח בלפרוסקופיה או בבטן פתוחה היא פועל יוצא של מגוון נושאים, גולל מיקום השרירן בשכבות הרחם, גודל השרירן, ומיומנות הרופא/ה המנתח/ת. ב. נכון הדבר שלאחר כניסה לגיל המעבר השרירן קטן בהדרגה, אבל אין לדעת כמה שנים תחלופנה עד אז, ושרירן בגודל זה עלול לפגוע באיכות חיים ובלחץ על אברים אחרים (שלפוחית, דרכי שתן, מעיים ועוד. ג. הסימפטומים עליהם מדובר לעיתים אינם באים לידי ביטוי בטווח המיידי. כלומר, לא הכל את מרגישה מייד. בהצלחה. פרופ׳ יונה תדיר

בת 39, צפויה לעבור עוד חודש ניתוח לכריתת רחם. רחם שרירני מאוד מאוד.. בנתיים מדממת מ30.3 מאז קבלת המחזור האחרון.. מקבלת ברזל בעירוי בוריד, פעם בשבוע. בבדיקת דם גרגע הברזל עומד על 11.4.. מה לעשות בנתיים עם הדימומים. יש לי עוד חודש עד הניתוח.. יש לציין כי קיבלתי מרופאת המשפחה ל3 ימים כדורי הקסאקפרון. שטיפה החלישו את הדימום. האם יש מה לעשות עם הדימום.. או רק להגביר את קבלת הברזל לפעמים בשבוע.. אשמח לתשובה בהקדם. מאוד לחוצה

לקריאה נוספת והעמקה

שריריי מאד מאד מאד אינה הגדרה רפואית, וגם נתונים אחרים בשאלתך אינם מספקים מידע עליו ניתן לבסס ייעוץ רפואי במצבים כאלה קשה להפריד בין בהלה הניתנת להבנה, לבין דחיפות רפואית של ממש. ולכן נראה שפורום אינטרנטי אינו חלק מהפתרון הנכון. עליך להבדק ע״י הרופא המטפל או במיון כדי לראות אח נכון להקדים את מועד הניתוח. הקסהקאפרון עשוי להפחית דימום במידת מה, אבל וודאי אינו הפתרון הרפואי הנכון.

14/04/2019 | 23:27 | מאת: שניר

שלום דוקטור. לאישתי יש שרירן שממלא את רחמה. האים במצב הנוכחי של כזה שרירן יש סיכוי לדעתך להציל את הרחם? האישה הופנתה לבדיקות טרום ניתוח. אך אנחנו קבענו תור למרפאת MRI בשיבא לטיפול במיומות. השאלה אים בכלל רלוונטי במצב כזה..

לקריאה נוספת והעמקה

גודל של מיומה לא מתארים באחוזים אלא במידות מדוייקות (מילימטרים) תוך התייחסות גם למיקומה ברחם. ללא ידיעה על גיל, גודל, מיקום, תסמינים, תכניות ילודה, וכו׳ אין כל אפשרות לתת מענה ראוי לשאלתך. פרופ׳. תדיר

14/04/2019 | 17:25 | מאת: יעל

שלום, האם חייבים להסיר?- בהנחה שלא מתכננים הריונות. דבר נוסף, יתכן והוא גורם לדימום קצת יותר חזק ממה שהיה לי. לא ממש ניתן לכמת את הדימום אומר רק שהדימום שלי בערך שבוע כך היה תמיד. כעת יותר נוזלי. משתמשמת בתחבושות עבות מיוחדות. אני כל פעם חסרת ברזל מבחינת מאגרי הפריטין והברזל. ההמוגלובין תקין. כבא הייתי בעבר אצל רופא נשים אני מבינה שהדימון נחשב סביר. רציתי לשאול: איך האם לטפל בדרך אחרת נניח הורמונלית? אני בכלל רוצה לוודא שהמחזור בברזל זה מזה. כבר עשו לי גסטרוסקופיה ובדיקת אליקובקטר וצילאק והכל תקין. גם B12 כך שזה לא בעיה במעי. חג שמח

לקריאה נוספת והעמקה

אין שום דרך לתת מענה לשאלה זו. בהעדר ידיעה בסיסית על מה מדובר, כגון? בת כמה את? ממתי יש פוליפ? מה גודלו? וכיוב׳. גם בעידן ״ציוצי טוויטר״ רפואה מחייבת קצת יותר פרטים.

29/03/2019 | 15:30 | מאת: דיאנה

שלום דר אני אחרי ניתוח לפרוסקופיה להסרת שרירן.מהלך הניתוח מתואר כך:" בפעולה נצפו הידבקויות מכי לדופן בטן ימנית תחתונה ורחם עם שרירן קדמי פונדלי בקוטר 8-9 סמ בוצע חתך אורכי של 8 סמ בגוף הרחם והפרדת המיומה בשלמותה. במהלך ההפרדה היתה כניסה לילל האנדומטראלי. בוצעה מורוסלציה של השרירן בשקית." השאלה שלי היא מתי אני יכולה לחזור לטיפולי פוריות (ivf)? כמה זמן אחרי הניתול אפשר לחזור לנסות להרות? תודה ושבת שלום

לקריאה נוספת והעמקה
29/03/2019 | 16:07 | מאת: דיאנה

תיקונים, סליחה: הדבקויות *מעי כניסה ל*חלל האנדומטראלי

שכחת לציין את גילך והריונות בעבר. יש לכך חשיבות. כללית ניתן לאמר שההמתנה אחרי ניתוח בו הייתה פתיחת כל דופן הרחם, להריון עתידי, הוא כ 4-6 חדשים.

תודה דר על המענה! אני בת 33 לפני חצי שנה ילדתי תאומות בשבוע 22 (לידה שקטה) זה היה ההריון הראשון שלי אחרי ivf אחרי החלמה של כמה חודשים אצטרך לעשות היסטרוסקופיה האבחנתית כדי לראות את מצב הצלקת? בעצם השאלה שלי מה יכול לתת "אור ירוק" לרופא הפריון שלי לחזור לטיפולים? תודה ושבת שלום

לצערי רק עכשיו ראיתי את שאלתך. בנסיבות רכילות אין צורך לבדוק את מצב הצלקת. מקובל להמתין כ 4-6 חדשים ולחזור לנסיון להרות. בהצלחה.

שלום, אני בת 37 לפני כשלושה שבועות החלו אצלי כאבים מאחורי הפיטמה השמאלית, כאבים הפוגתיים כלומר לא תמידיים, אלא מעין תחושת חוסר נוחות ומידי פעם גם ״מכות״, כשבוע אחר כך התחיל לי המחזור, ואיתו גם כאבים איומים בבטן באיזור צדה השמאלי ומאחורי הטבור. חלק מהכאבים הזכירו קצת את אלה שהיו בשד, עם הכאבים בבטן, הכאבים בשד פחתו מעט. אך הכאבים בבטן היו חזקים מאוד ולא הצלחתי לתפקד, הגעתי עם הפניה למיון ועשיתי הדמיה וכן שלוש בדיקות אולטרסאונד והתגלתה ציסטה דרמואידית בקוטר 12 סמ. לפני כמעט שבוע עברתי ניתוח לפרוטומיה להסרת הציסטה. הבנתי שהתגלו גם שרירנים אבל אני לא חושבת שהסירו אותם אלא רק את הציסטה. המחזור שהיה לי נגמר כעבור שלושה ימים. שכבתי כשבוע וחצי בבית החולים. אני סובלת מכאבים, אמרו לי שזה נורמלי וחלק מהליך ההחלמה. התאמנתי יחסית מעט בצעידות בשל הכאבים וכאבי הגב והקושי שלי ליישר אותו. יש לי לעתים כאבים שמזכירים קצת את הכאבים שהיו לי קודם. אני מרגישה גם עקצוץ בעור בכל הגוף, כאבים קטנים באוזן (אולי אלה הקרנות כאב), עיקר הכאבים מתבטאים בכאבים מאחורי הטבור, בצד ימין ושמאל של הבטן. וכאבים בפות - מעין תחושת נימול וכאבים ממשיים, דקירות ועוד. בבטן מרגישה לפעמים דקירות בשני הצדדים. אני מאוד בלחץ מהכאבים האלו, בכל הזמן שהייתי בה החולים ניסיתי להבין מהרופאים מה עוד יש ואיך וכמה זמן לוקח להחלים, לא קיבלתי תשובות... הכאבים מאחורי הטבור שהפך למאוד רגיש ובצדדים מלחיצים אות נורא. אני עכשיו במנוחה בביתי והמליצו על שלושה שבועות, אז גם תהיה לי פגישת ביקורת. מה לדעתך יכולים להיות הכאבים, האם זה נורמלי וחלק מההחלמה? לאיזה רופאים היית ממליץ שאפנה, אני מתבלבלת, יש לי כאמור כאבים בפות, בבטן, מאחורי הטבור הבטן מאד נפוחה כמו כן כשאני שוכבת במיטה אני חווה מעין קוצר נשימה, חרחורים וצפצופים, והכאבים מתגברים גם נאמר לי שיש לי גם שרירנים בבטן אבל לא נראה לי שטיפלו בהם. אודה לתשובתך...

לקריאה נוספת והעמקה

אציין גם - שרק הציסטה הוסרה, נאמר לי שהגעתי ברגע אחרון... כך שרק היא הוסרה ולא איברים נוספים. הכאבים מתבטאים גם בשכיבה וגם בעמידה וגם בישיבה. בשכיבה אני מרגישה מעין צריבה בשני צדי הבטן, נוסף כאב נוסף בשחי - צריבה. נעשתה בדיקה ידנית, אמרו שאין לי כלום. אני בחרדות נוראיות. הרופא אמר שהבטן רכה. אבל היא עדיין מאוד נפוחה - מולאה בפחמן דו חמצני לניתוח ולא הכל ירד. בשכיבה אין לי אוויר, מרגישה קוצר נשימה וחוסר יכולת לנשום לעומק. אני לא יודעת איך הכי נכון לשכב למשל... שלא יהיו הדבקויות או כאבים או איך הכי נכון. מתנצלת על האריכות רציתי לתאר את כל הבעיות תודה

בכל שאלה שנוגעת למצב לאחר ניתוח יש לפנות לרופא/ה המנתח/ת או למחלקה בה נותחת. בעקרון, החלמה לאחר ניתוח לוקחת 1-3 חדשים. במקרה המתואר, ומבלי לדעת אם יש אי אין שרירני רחם, או ממצא אחר, מומלץ להגיע תחילה לרופא/ת נשים וסביר להניח שבדיקת אולטראסאונד חדשה תבהיר חלק מהתמונה. פרופ. תדיר

תודה, מה הכוונה שלושה חודשים? אמרו לי שההחלמה היא כשלושה שבועות... אז מה עשוי לקחת שלושה חודשים? כמו כן, לצערי בבדיקה שעשיתי התגלתה דלקת ריאות שלא טופלה באשפוז וכעת אני לוקחת אנטיביוטיקה מסוג זינט. ובכל הליך ההחלמה לוקחת שלושה סוגים של משככי כאבים: אופטלגין, אקמול ונורופן (בנפרד כמובן) האם זה בסדר? תודה שוב

החלמה לאחר ניתוח, פרט לכך שהיא שונה מאדם לאדם, יש לה גם שלבי החלמה שונים, החל מירידת בצקת של רקמות שונות, העלמות תופעות של חוסר תחושת עור באזור החתך, חזרה של תפקוד שרירי הבטן לתיפקודם הרגיל, ועוד ועוד. בדיקת אולטרהסאונד מוקדמת יותר נותנת לעיתים תמונה מעוותת. לעניין דלקת ריאות שהייתה או לא הייתה, , טופלה או לא טופלה, לא אוכל להתייחס כלל.

אוקיי תודה הלכתי לרופא נוסף ועשיתי רנטגן ריאות, יש לי ״כמעט דלקת ריאות״, עכשיו אני מטופלת גם באנטיביוטיקה זניט ומווקס, נוסף על משככי הכאבים אופטלגין,אקמול ונורופן, משאף ונטולין ומכשיר אנהלציה. האם התרופות עובדות ביחד? אני מרגישה קצת הקלה עם האנטיביוטיקה גם במקום הניתוח. עדיין אני מרגישה כאבי גב נוראים, אני תוהה אם אני צריכה שיקום כלשהו או פיזיותרפיה או מסאז׳ים או שזה עוד מוקדם מידי. בנוסף בבקרים אני חשה הקלה בבטן אבל בערבים ובלילות כאבים נוראים. איך אפשר להסביר את זה? האם יש חשיבות לשינה בשעה מוקדמת יותר? אני לא יכןלה לישון לפני השעה חצות או אחת בלילה... כי אני מתעוררת באמצע

שלום, אני בת 42 סובלת כבר זמן רב ממנורגיה, מרירית רחם משגשגת 21 מ"מ, ושלושה שרירנים בגדלים 7-5 מ"מ. כבר כמה חודשים נוטלת פרוברה. לפני שבועיים עקב דימומים קשים למרות הפרוברה וכאבי תופת הרופא החליט על ביצוע היסטרוסקופיה ניתוחית והכנסת מירנה. נמצא פוליפ גדול שנשלח למעבדה פתולוגית, ובוצעה גרידה והוכנסה מירנה. במקביל הרופא ביקש לתת תמיכה למירנה ולהמשיך עם הפרוברה. בינתיים עברו שבועיים מאז הפרוצדורה וטרם חזרתי לתפקוד נורמלי, אני סובלת מהתכווצויות קלות עד קשות מאוד, וסובלת עדיין מדימומים, כמו במחזור רגיל עד בינוני. אשמח לדעת אם ישנה עוד דרך לטפל בבעיה שלי ומדוע עדיין אני סובלת מכל הנל. הרופא אגב טוען שאני צריכה להתאזר בסבלנות עד לתוצאות הבדיקה ואז נראה מה קורה. בינתיים אפסו כוחותי.

לקריאה נוספת והעמקה

שאלתך מפורטת וצר לי על סבלך. יחד עם זאת, ברמת פירוט זו לא נראה שפורום ציבורי יכול לתת מענה ענייני למגןן שאלותיך. הדבר מחייב ייעוץ אישי עם מומחה/ית באופן המאפשר בחינת כל תוצאות הבדיקות ודיון על חלופות הבירור או הטיפול המומלץ.

אני בת 46 והממצא אחרי US ווגינלי מתאים לשרירן 1 . כחצי שנה אני לוקחת תרופה הקאקספרון . מה הדרך המומלצת

לקריאה נוספת והעמקה

אין כל אפשרות לתת מענה ראוי לשאלתך, בהעדר פרטים על גודל השרירן, מיקומו, ו/או פרטים על תסמינים (דימומים? כאבים?) בכל מקרה חשוב לדעת שהקסקפרוןם אינו טיפולך לשרירני רחם אלא לדימומים, וודאי אינו פתרון ראוי לאורך זמן.

פרופ' שלום, גודל השרירן (מ"מ) 63X65 מיקום סב מוקוזי, קיר קדמי דוחק את החלל . התסמינים הם רק דימום מסיבי בימי הווסת. הכדור עוזר (מפחית דימום) מצד שני גורם לקרישי דם. אני רוצה לקבוע תור במרכז נארא ברמת גן . השארתי הודעה באתר של נארא ב"צור קשר" מספר פעמים טרם קיבלתי התייחסות. תודה רבה על המענה

ניתן לנסות פעם נוספת.

05/03/2019 | 13:54 | מאת: ריקי

שלום וברכה חודשיים לאחר לידה בת 29 נעשה אולטרסאונד בטני נאמר לי כי הרחם מוגדל67*40*72 רירית הרחם 7 מ"מ אין תופעות לוואי מחזור סדיר האם ישנה סיבה לדאגה? מה יכולות להיות הסיבות לרחם מוגדל?

לקריאה נוספת והעמקה

איני רואה כל סיבה לדאגה ממצאי בדיקה זו.

בנתונים שאת מתארת צריך להתאמץ מאד כדי למצור סיבה לדאגה, ולעניין גודל הרחם, כדאי לזכור שרחם שגדלו כגודל אגס, גדל במהלך 40 שבועות הריון פי כמה ,וכמה, וכמה. צריך להמתין מספר חדשים עד שיחזור לגדלו המקורי, ורחם אחרי לידה יישאר מעט גדול יותר לאורך זמן מרחם שלא עבר בריון. פרופ׳ תדיר

04/03/2019 | 10:52 | מאת: קטי

שלום דוקטור אשמח לעזרתך בת 29 ללא תסמינים לאחר 4 שנים נקלטתי טבעי וילדתי לפני חודש במהלך השנתיים הקודמות הייתי במעקב כי נאמר לי שישנו פוליפ ברחם האם ישנה אפשרות כי מדובר בכפל הרירית או שהפוליפ נשר בלידה צריכה לעשות בדיקה עכשיו ודי חוששת מכיון ש9 חודשים לא עקבתי אחרי הפוליפ תודה על עזרתך

02/03/2019 | 13:23 | מאת: רונית

לפני 7 חודשים המיומה ברחם היתה 27×29 מילמטר , ולפני יומיים שעשיתי שוב בדיקה היה רשום 2.9 סנטימטר ושאלתי היא האם השרירן גדל ? כי אז היה רשום 27×29 מילמטר ועכשיו לאחר 7 חודשים 2.9 סנטימטר היה רשום , אז מה זה אומר בעצם?

02/03/2019 | 11:42 | מאת: שאלה

שלום לפני שנה ראו בבדיקה שרירן בגודל 3.5*3.6 ס''מ. לפני השבוע ראו שהוא גדל ל7.6*7.5 ס''מ. אני בת 44. האם הכרחי להוציא? האם בניתוח עם פתיחת בטן? איפה עושים את זה?

לקריאה נוספת והעמקה

עם שאלות כגון אלה יש לפנות לרופא. החלטות כגון אלה לא מתקבלות על סמך פורום אנונימי. רפואה נכונה מחייבת החלטות על ניתוח, או טיפול אחר, לאחר עיון במגוון נושאים.

משמעות הדברים שהמיומה לא גדלה. גודל מיומה בבדיקה זו תלוי זוית המדידה והבדל של 1-2 מ״מ חסר משמעות.

28/02/2019 | 14:24 | מאת: דנה

לפני חצי שנה התגלתה אצלי מיומה תת רירית 2.8 סנטימטר עשיתי שוב אולטרסאונד לאחר חצי שנה והגודל הוא אותו גודל , אך הטכנאית אמרה לי שהמיומה נמצאת בקיר האחורי של הרחם וזה מיומה אינטרמולית , ושאלתי האם המיומה במשך חצי שנה שינתה מיקום והאם מיקום זה אפשרי להיסטרוקפיה ניתוחית אם ארצה בעתיד ?

לקריאה נוספת והעמקה

אין די פרטים על המיקום הראשונה או השני עקרונית מיומה יכולה לשנות מיקום במידה מסויימת.

28/02/2019 | 07:30 | מאת: אביטל

שלום, בעברי שלושה ניתוחים קיסריים רחם דו קרני כך שהרחם מאוד גבוה. התחיל דימום כבד שהיה מעל לחודש מה שהצליחו לראות זה כנראה פוליפ. נקבע לי תור להיסטרוסקופיה ניתוחית ובזמן ההמתנה לו הדימום הפסיק . האם לגשת לבדיקה ביום ראשון או לבטל. תודה

24/02/2019 | 18:46 | מאת: שיר

שלום, אני לאחר ניתוח כריתת שרירן בלפרוסקופיה שבוצע לפני כ-5 ימים. מאז ישנה עצירות קשה, כאשר גם נרות גליצרין בקושי רב עוזרים. התחושה חסומה והכאבים בעת ניסיון מתן צואה ממש קשים. הרופא אומר להמשיך לנסות נרות ושמן להקלה. האם הדבר נורמלי ומתי שכיח כי הדבר חולף או משתחרר?

שלום פרופסור, גיליתי שאני בהריון בבדיקת דם הבטא יצא 160 ושבוע לאחר מכן עשיתי שוב בדיקת דם ויצא לי בטא של 292. אמרו לי שהבטא היה צריך להכפיל את עצמו. עשו לי אולטרסאונד וראו שיש לי שרירנים ושרירן אחד די גדול בגודל של 43×44 מ מ. האם השרירן הזה בגודל הזה ובמיקום הזה יכול לשבש את ההריון? והאם אני צריכה לעשות ניתוח כדי להסירו? אשמח לתשובה תודה מראש סמדר.

לקריאה נוספת והעמקה

בהריון לא מנתחים, ושרירן בגודל זה אינו מחייב התערבות. עליך להיות במעקב טוב במהלך ההריון להתמודד עם התסמינים בהתאם להמלצות הרופא/ה. בהצלחה, פרופ׳ יונה תדיר

21/02/2019 | 20:12 | מאת: יעל

שלום, אני בת 53 וקיבלתי תוצאות mri לא יודעת למי לפנות? האם זה מדאיג? אודה לעצתך עשיתי MRI בגלל כאבי בטן, להן התוצאה, לאן, למי עלי לפנות? שחלה ימנית עם מבנה ציסטי גדול כ 6*6*5.5 ס"מ בעל מרקם בלתי אחיד. בעל אות מעט גבוה הן ב T1 והן ב T2 עם רסטריקציה בדיפויה, ללא האדרה ברורה לאחר הזרקת חומר ניגוד. מיקומו בין שחלה ימנית לטרלית, ליגמנט עגול וחצוצרה קדמית, ורחם מדיאלית. טיב הממצא אינו ברור. יתכן ציסטה שדיממה, אנדומטריומה במראה אטיפי ואף תהליך סולידי היפווסקולרי כגון שרירן היפווסקולרי או פיברומה.

לקריאה נוספת והעמקה

סביר להניח שלפני בדירת ה Mri ישית בדירות נוספות. שהרי לא מתחילים עם Mri. האבחנה המבדלת למה שאת מתארת מגוונת ועליך לפנות לייעוץ רפואי של ממש, ייעוץ גינקולוגי תחילה, ולא לייעוץ אינטרנטי שלא יקדם אותך לשום מקום ראוי. פרופ׳ יונה תדיר

21/02/2019 | 08:18 | מאת: טליה

אני בת 51, בריאה בדרך כלל, ללא תלונות רפואיות. עד לפני כשנתיים מחזורים בני 28 יום וכעת כל 25 יום. בחודש ינואר האחרון היה לי דימום (בערך בזמן ביוץ) שנמשך כמה ימים. לאחר שבועיים הגיע המחזור האחרון ב-15.2. נבדקתי אצל רופאת נשים שביצעה בדיקת U.S . בבדיקה נמצא שרירן בגודל 1.5 ס"מ. הרירית דקה בעובי 3 מ"מ, שחלות תקינות. אני ממש בלחץ עקב הדימום... האם שרירן בגודל כזה יכול לדמם באמצע החודש?

לקריאה נוספת והעמקה

מה שקובע בקשר שבין שרירן ברחם (מיומה) לבין דימום זה ציקומו ולא גדלו בהעדר מידע זה לא ניתן להתייחס לשאלתך. פרופ׳ יונה תדיר

20/02/2019 | 23:41 | מאת: יעל

עשיתי MRI בגלל כאבי בטן, להן התוצאה, לאן, למי עלי לפנות? שחלה ימנית עם מבנה ציסטי גדול כ 6*6*5.5 ס"מ בעל מרקם בלתי אחיד. בעל אות מעט גבוה הן ב T1 והן ב T2 עם רסטריקציה בדיפויה, ללא האדרה ברורה לאחר הזרקת חומר ניגוד. מיקומו בין שחלה ימנית לטרלית, ליגמנט עגול וחצוצרה קדמית, ורחם מדיאלית. טיב הממצא אינו ברור. יתכן ציסטה שדיממה, אנדומטריומה במראה אטיפי ואף תהליך סולידי היפווסקולרי כגון שרירן היפווסקולרי או פיברומה.

לקריאה נוספת והעמקה

שכחת לציין את גילך, מרכיב חשוב ביותר בממצא מסוג זה, זו שאלה ראשונה שתישאלי בייעוץ רפואי של ממש. עם שאלות כגון אלה מתמודדים (ברפואה נכונה) עם רופא/ה בייעוץ שמכיל את כל הנדרש. בהצלחה. פרופ׳ יונה תדיר.

21/02/2019 | 08:17 | מאת: יעל

בוקר טוב ותודה על המענה המהיר, אני בת 53

18/02/2019 | 12:58 | מאת: תמי

דר' שלום רב, אני בת 48 ושלושה חודשים המחזור שלי בדרך כלל סדיר ונמשך חמישה או שישה ימים. כרגע אני נמצאת ביום השביעי של המחזור והוא עדיין לא מפסיק לי. יש כבר הרבה מאד שנים שתי מיומות קטנות ברחם. רציתי לשאול מה יכולה להיות הסיבה לכך שהמחזור כבר ביום השביעי ועדיין לא נפסק? אני מאד דואגת. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

״מיומות ברחם״ אינה הגדרה מספקת, בוודאי לא לצורך התייחסות עניינית. עליך לבצע בדיקת אולטרהסאונד כדי להגדיר גודם ומיקום, ועם התשובה להגיע לייעוץ אצל רופא/ת נשים. רק כך ניתן לדעת מה המשמעות ומה צריך לעשות. פרופ׳ יונה תדיר

שלום לך לפני חודש עשיתי ניתוח להוצאת פוליפ ועדיין הדימום לא פסק עדיין יש דימום שהוא קל יש לי כאבים לפעמים בבטן התחתונה עם דקירות בנרתיק תוצאות של הביופסיה תקין אני ללא מחזור כבר 7 שנים יש לי תור רק בעוד שלושה שבועות לרופא מה עלי לעשות האם לנסות להכנס יותר מוקדם לרופא האם זה מצריך דאגה אני מאוד מודאגת תודה

לקריאה נוספת והעמקה

בכל שאלה של ספק לאחר ניתוח יש לפנות לרופא/ה המנתח. פרופ׳ תדיר

12/02/2019 | 05:01 | מאת: חנה

שלום לך אני בת 54 ללא מחזור 7 שנים עברתי לפני 3 שבועות היסטרוסקופיה ניתוחית להוצאת פוליפ גודל 25 מ"מ עדיין יש לי דימום קל רק בניגוב מה עלי לעשות תוצאות ביופסיה עדיין אין תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

דמם קל לאחר כריתת פוליפ יכול להמשך ואינו מצביע על שום דבר בעייתי, או חריג. בכל מקרה עליך להמתין לקבלת התשובה ההיסטולוגית של החומר שהוצא ובכל שאלה על מצב לאחר ניתוח יש לפנות לרופא או למחלקה בה נותחת. פרופ׳ תדיר

מתי אפשר לקיים יחסי מין עבר ינאת הניתוח ב6.2.19

מומלץ לקרוא את מה שאת שואלת לפני ששלחת. לא ניתן להבין מה את שואלת.

07/02/2019 | 19:53 | מאת: צליל

שלום וברכה לפניי כמה ימים הייתי אצל רופא נשים רופא הנשים שלי מצא אצלי ברחם פוליפ בגודל 11×19 מ"מ שלח אותי הבייתה בטענה שפוליפ יכל לנשור במחזור רציתי לדעת עם אכן יש אפשרות כזו?

לקריאה נוספת והעמקה
07/02/2019 | 22:32 | מאת: צליל

שלום וברכה לפניי כמה ימים הייתי אצל רופא נשים רופא הנשים שלי מצא אצלי ברחם פוליפ בגודל 11×19 מ"מ שלח אותי הבייתה בטענה שפוליפ יכל לנשור במחזור ???? בבקשה אשמח לתשובהה

ההחלטה על גישה אבחנתי, טיפולית, או מערב למשך פרק זמן מסויים תלויה כח בגיל, בבדיקת הרירית, ובדיקות מעקב נוספות. האפשרות שזה ינשור קיימת אך פחות סבירה.

שלום רב, בת 42 עם מיומה סוברסרוטית אחורית על גבעול בגודל של כתשעה סנטימטר. האם במקרה כזה יש אפשרות לניתוח ללא פתיחת בטן? בנוסף, האם יש חלופה לא ניתוחית מומלצת במקרה זה כגון התרופה איסמיה או טיפול אולטרסאונד ממוקד מונחה הדמיה? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

בהגדרה זו קשה לדעת במדויק עד כמה זה באמת ״על גבעול״. מעקרון, מיומה על גבעול קלה יותר לניתוח בכל, כולל כריתה לפרוסקופית (בידיים מיומנות). אסמיה קצת בעייתי (לאחרונה) בגלל ממצאים שמחייבים ניטור של תפקודי כבד, ואולךטרהסאונד ממוקד, תוצאותיו שנויות במחלוקת ובכל מקרה פחות מתאים במיומה על גבעול.

תודה על התשובה, האם יש לפחות דרך להקטין את המיומה באמצעות אולטרסאונד ממוקד כדי שניתן יהיה לבצע ניתוח לפרוסקופי ולא פתיחת בטן מלאה? תודה

אם אפשר או אי אפשר, נכון או לא נכון (וזה שני דברים שונים) לבצע כריתה לפרוסקופית, על כם יש לדון עם רופא/ה מיומן/ת בטכנולוגיה זו. לא פורום אינטרנט, וגם לא שיטות אחרות עליהן קראת או שמעת מחברות, יסייעו בידך לקבלת החלטה בריאותית חשובה ונבונה.

בת 30. ביצעתי היום אולטרסאונד עקב תלונות על כאבים, וסת ממושכת וחוסר ברזל. גודל הרחם : 140*96*68 נמצא שרירן המתאים לשרירן מס 1 בגודל: 113 מ"מ*83 מ"מ. המיקום: סב סרוזי, תוך דופני, קיר קדמי, דוחק את החלל. מרקם השרירן עם איזור נוזלי בתוכו. הטכנאית התפלאה שהגעתי רק עכשיו לבדיקה כאשר הממצא כבר ענק. אני מבינה כי אין מנוס מניתוח (?) חוששת מאוד. כמה זמן לקח לגידול כזה לגדול? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

בגיל צעיר יחסית זה שרירנים שכיחה התופעה של גידול יחסית מהיר, כפי שקרה. אצלך. ללא ניתן לדעת מה קצב הגיידול, מה שחשוב זה לבצע כריתה מהירה של השרירן, מאחר ועיכוב הניתוח עלול להגדיל את עצמת הפגיעה ברחם ולפכוע בפוריותך נעתידית. כפי שניתן להביםן מתשובתי, ניתוח במצב זה, בגיל זה, הוא הפתרון החידית המומלץ. פרופ׳ יונה תדיר

תודה על ההתייחסות המהירה. התקשורת עם הרופאה תתעכב לשבוע הבא.. האם הניתוח הוא בגישה פתוחה בהכרח או שניתן להקטין את הגידול תרופתית ולבצע ניתוח בגישה זעירה?

לא ניתן לתת מענה לשאלתך ללא בדיקה גופנית. פרט לכך, מאחר וסביר להניח שבגילך את רוצה לשמר את פוריותך העתידי, מה שצריך לעמוד לנגד עיניך (ועיני המנתח/ת) זה לא מה יהיה גודל הפתח, או משך האשפוז, אלא כיצד הכי נכון לשמר את מבנה הרחם. וזה לא בהכרח בלפרוסקוםיה.

22/01/2019 | 22:19 | מאת: אלינה

היי, יש לי מיומה בקיר הקדמי של הרחם שדוחק את החלל בגודל 40 מ״מ. בת 33 עם שחלות פולציסטיות, מטופלת בגלולות מגיל 18. מה הגישה לגבי זה? האם לנתח? ואיך? אני לפני לידות.

לקריאה נוספת והעמקה

מיומה בגודל 40 מ״מ, דוחקת רירית, צריך לוודא בהיסטרוסקופיה אבחנתית עד כמה היא אכן בולטת לחלל הרחם. ואז להחליט על טיפול. קרוב לוודאי היסטרוסקופיה ניתוחית, ואולי בשילוב שתי הפעולות יחד. אם זה האבחון, ואלה המידות, יפה שעה אחת קודם, כי הגודל מתחיל להיות גבולי לגישה זו. בהצלחה.