פורום שרירני רחם - מיומות

פורום זה נועד לספק מידע על בעיה שכיחה בתחום בריאות האישה: שרירני רחם, ובלע"ז: מיומות או פיברומות (Myoma, Leiomyoma, Uterine Fibroids). מידע רב נצבר בשנים האחרונות באשר לגורמים המעודדים את התפתחותם של גידולי רחם אלה, ובמקביל, קיים מגוון רחב של שיטות חדשות למעקב וטיפול.

המרכז הישראלי לשרירני רחם ("מי-שר") הוקם ע"י קבוצת רופאים מומחים ומנהלי יחידות בתחומים שונים הנקשרים סביב בעיית שרירני הרחם. בדרך זו ניתן לספק לכל אישה הסובלת משרירני רחם ייעוץ וטיפול רב תחומי ברמה הגבוהה ביותר, על בסיס מצבה, צרכיה ורצונותיה.

פורום שרירני הרחם נותן מענה כללי לשאלות הציבור בתחום שרירני הרחם, ושאלות נלוות בתחום בריאות האשה, על בסיס ניסיון רב וידע קבוצתי נרחב.
1310 הודעות
1140 תשובות מומחה

מנהל פורום שרירני רחם - מיומות

19/05/2019 | 18:37 | מאת: יעל

נעשתה לי בדיקת אולטרסאונד למידה רגיל. ובה הרופא ראה : רב קשרי, לא ניתן לראות רחל תקינה. לציין שרירי תת אחרי של 13 מצ מוקף אירית הרחם ולכן לא ניתן לאמוד את עובי האירית אך האירית בהיקף השאירו משני כיוונים אינם מעובה. שחלות תקינות. קצת לחוצה,מה המשמעות ?

לקריאה נוספת והעמקה

אין אפשרות לתת מענה לשאלתך. פרט לכך ששאלתך מלאה בטעויות (כנרה?) ממה שכתוב בדו״ח, ללא ידיעה מה גילך? מה הסימטומים? מה גודל המיומה? מה מיקומה? וכיוב׳, לא ניתן להתייחס בצורה ראויה.

19/05/2019 | 21:19 | מאת: יעל

מצטערת על הטעויות (לא ברור). אני בת 48 ללא סימפטומים, נעשתה בדיקת אולטרסאונד שגרתית אצל רופא נשים. וזה מה שכתב הרופא : "רב קשרי, לא ניתן לראות רקמת רחם תקינה. לציין שרירן תת רירי של 13 מ"מ מוקף רירית הרחם, ולכן לא ניתן לאמוד את עובי הרירית. אך הרירית בהיקף השרירן משני הכיוונים אינה מעובה. " שחלות תקינות, רחם שרירני.

נראה כממצא אקראי וחסר חשיבות. כל מה שצריך לעשות זה בדיקה דומה לביקורת בעוד כחצי שנה ולהוועץ ברופא/ה.

13/05/2019 | 15:47 | מאת: דניאלה

פרופסור שלום רב, בת 51 בריאה למעט המחלות הרשומות מטה : חליתי בפעם השניה בסרטן השד לאחר כ20 . אותו סוג ,הורמונלי ,תלוי אסטרוגן ,מקומי ובאותו שד (למרות שעברתי כימוטרפיה,הקרנות ,טמוקסיפן רק ל- 3 שנים..). ב-1999עברתי למפקטומי. הפעם עברתי ניתוח מסטקטומי ועקב תוצאת אונקוטייפ 30 הוחלט על כימוטרפיה רק 4 טיפולים ובהמשך טמוקסיפן 10 שנים. בנוסף יש לי מיומה גדולה ברחם שהוחלט לנתח כולל הרחם לאחר סיום הטיפולים הכימוטרפים בעוד כשלושה חודשים. אפשרי גם כריתת שחלות . היתי צריכה לעבור ניתוח מזמן ,זו טעות שלי שדחיתי אבל חבל עכשיו לבכות על משהו שלא ניתן לשנות . ועכשיו לשאלה שלי: למרות גילי ולמרות שקיבלתי טיפול כימוטרפי ,לאחר הטיפול קיבלתי ווסת ,עקב כך האונקולוג המליץ על התרופה בזריקה בשם zoladex 3.6 mg פעם בחודש . הפעילות של השחלות מסוכן לגידול תלוי אסתרוגן שיש לי ולא מומלץ להמתין עד הניתוח. האם התרופה יכולה לשבש משהו שקשור לניתוח העתידי של כריתת הרחם כולל המיומה? תודה רבה על המענה !!!

לקריאה נוספת והעמקה

תרופה זו יכולה לשבש את סדירות מחזור הווסת ע״י הקטנת רמות האסטרוגן, אבל לא אמורה לפגוה בטיפול הכללי למחלתך.

תודה רבה על התייחסות המהירה , אבל לא בטוחה שהסברתי את עצמי.. אני שאלתי לגבי השפעת התרופה על תהליך הניתוח של המיומה/כריתת הרחם שאני אמורה לעבור לאחר סיום הטיפולים נגד סרטן השד. האם לא קיימת סכנה שהתרופה תשפיע לרעה על תהליך הכריתה של המיומה/הרחם ע"י הדבקויות או תופעות אחרות שיכולות להפריע לתהליך תקין של הניתוח הגינקולוגי? לא יודעת למה נוצר אצלי רושם כזה ..אולי ממה שקראתי בעבר בנושא מיומות ..אבל ככל הנראה אני טועה . תודה וסליחה אם היתי קצת נודניקית !

תופעות אלה זניחות. יש הטוענים שלעיתים , בעקבות טיפול זה, יש קושי בהפרדת השרירן מהרחם, אך במקרה שלך בו מתוכננת כריתת הרחם זה לא בא לידי ביטוי כלל. בהצלחה.

14/05/2019 | 13:39 | מאת: דניאלה

תודה על המענה המהיר

13/05/2019 | 09:16 | מאת: ליאת

שלום, אני מתקרבת לגיל 35 ומזה כ4 חודשים מנסה להרות. אתמול בבדיקה שגרתית אצל גניקולוג אובחנתי עם ממצא של שרירן קדמי סב סרוטי בגודל של 33 מ"מ ורחם בכפיפה קדמית. אני מאוד לחוצה וחוששת מאחר שאין לי ילדים ואני מנסה כרגע בפעם הראשונה וחוששת שזה יפגע לי בפוריות. הגניקולוג אמר שכרגע אין מה לעשות עם השרירן ולהיות במעקב. בנוסף, אף הפנה אותי לרופא פוריות. ד"ר האם יש סיבה לדאגה? בנוסף המחזור מאחר לי במס ימים אך איני בהריון. האם איחור בווסת יגול לנבוע מהשרירן? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

מה שאת מתארת שכיח, בגודל בינוני (שאכן אינו מצדיק התערבות כירורגית או אחרת), ומיקום לא בעייתי, ואיני רואה סיבה לחשש באשר לפוריותך העתידית, לפחות לא בהקשר זה, או בטווח הקרוב.

12/05/2019 | 18:57 | מאת: מירי

ביצעתי ניתוח להוצאת מיומה ולאחר ההתאוששות נאמר לי שהיא כנראה יצאה ספונטני ( כמה ימים לפני כן אכן יצא לי גוש בגודל 3 סמ שבמוקד האחיות אמרו שכנראה זה כריש דם ואין סיכוי שזו מיומה) , מה שכן ביצעו לי גרידה . מה זה אומר גרידה והאם זה נחוץ במקרה שלי ? האם המיומה אכן יכולה לצאת לבד או יתכן שעשיתי משהו שגרם לזה ?

לקריאה נוספת והעמקה

יש תופעה הנקראת ״מיומה מולדת״ אבל אין אפילו קצה חוט של מידע על מה שהיה לך כדי לתת תשובה עניינית, כגון בדיקת אולטראסאונד מקדימה, גודל, מיקום, סימפטומים, ועוד.

12/05/2019 | 20:02 | מאת: מירי

היו לי דימומים חזקים שנמשכו כעשרה ימים בכל מחזור במקום שלושה ימים ובכל הבדיקות ראו את המיומה , הייתי אצל שלושה רופאים שעשו אולטראסאונד וראו שיש לי מיומה בגודל של כ 3 סמ , כמה ימים לפני הניתוח יצא לי גוש פחות או יותר באותו גודל , כשהתקשרתי למוקד לבדוק אם יש סיכוי שזאת מיומה ענו לי שאין סיכוי כי מיומה חייבים לכרות והיא לא משתחררת לבד וכנראה שמדובר בקריש דם . לא עדכנתי את הרופא אך במהלך הניתוח הוא גילה שאין מיומה והסיק שהיא נפלטה לבד . לכן שאלתי האם זה שכיח שהמיומה תפלט לבד ? ומדוע עשו לי גרידה ?

לטור פרטים נוספים טלה קיימת אפשרות שהמיומה אכן נפלטה באופן עצמנו. מדובר במיומה מולדת ( myoma nascense ) ובכל מקרה עליך להיות במעקב רפואי מסודר.

06/05/2019 | 18:59 | מאת: בושמת

שלום דר ביצעתי לפני 5 שבועות הסקת מיומה כ7.5 סמ באופן לפרסקופי לפי התאריך המשוער המלזור מאחר בכשבוע וחצי האם זה נורמלי אילור במחזור לאחר ההליך הרפואי? תודה בושמת

לקריאה נוספת והעמקה

בעקרון זה לא ארוע חריג. יותר מזה לא ניתן לאמר בהעדר מידע על גילך, אופי המחסור, באיזה שלב במחזור בוצע הניתוח, מה בוצע בניתוח, ועוד...

29/04/2019 | 12:15 | מאת: נטלי12

בת 47, 3 ילדים, ווסת סדיר , עשיתי אולטרסאונד גניקולוגי, שחלה ימנית תקינה, שחלה שמאלית שני מבנים ציסטיים לא צלולים במרקם דמי בגודל 1. 30x37 מ"מ 0.59 2. 20x17מ"מ 0.91 דוגלס ללא נוזל. שרירן אינטרמוראלי בדופן קדמית בגודל 19X22 מ"מ. הרופא שלי בחו"ל ואני דואגת אשמח לתשובה

לקריאה נוספת והעמקה

השרירן קטן ולא נראה בעייתי, וממצאי השחלות מצדיקים בירור במה מדובר? לא ניתן בדרך זו לתת מענה שיחליף ביקור אצל הרופא/ה.

23/04/2019 | 13:27 | מאת: חגית

שלום רב, אני בת 50. מחזור סדיר. לפני חמש שנים אותר שרירן סובסרוטי בדופן האחורית של הרחם 35-28 מ''מ. כיום גודלו 92 על 82 מ''מ, עשיר בכלי דם עם סימנים של היפרוסקולריזציה. תופס את חלל הדוגלאס. מדידה בגישה ביטנית 103 על86 מ''מ. אין סימפטומים למעט לחץ לעיתים בבטן עליונה שלא בהכרח כתוצאה מזה. רופא אחד המליץ לנתח למנוע גדילה ובעיות עתידיות בפתיחה ביטנית בגלל המיקום של השרירן, להוציא גם את הרחם ולהשאיר שחלות וצואר רחם . רופא שני טען שאין כל צורך לנתח עקב העדר סימפטומים ומכיוון שאני קרובה להפסקת מחזור- זמן שבו השרירן מתכווץ. ושניתן לעשות ניתוח כזה בלפרוסקופיה אך הוא לא היה מנתח אותי כעת. כמובן שנח לי להשאר רק במעקב למרות שהרחם במצב של 14 שבועות והבטן קצת בולטת. אשמח לשמוע מהי חוות דעתך. תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה
23/04/2019 | 13:30 | מאת: חגית

טעות בהקלדת נושא הפנייה. צריך להיות - שרירן בדופן האחורי של הבטן

אין זה נכון לקבל החלטות על ניתוח, בגישה זו או אחרת, על בסיס דיון אינטרנטי כללי, מאחר ולצורך קבל החלטות מסוג זה יש להוסיף פרטים רבים וחשובים אשר לא נמצאים בשאלתך. ניתן להשיב רק בהכללה, א. ההחלטה אם לבצע ניתוח בלפרוסקופיה או בבטן פתוחה היא פועל יוצא של מגוון נושאים, גולל מיקום השרירן בשכבות הרחם, גודל השרירן, ומיומנות הרופא/ה המנתח/ת. ב. נכון הדבר שלאחר כניסה לגיל המעבר השרירן קטן בהדרגה, אבל אין לדעת כמה שנים תחלופנה עד אז, ושרירן בגודל זה עלול לפגוע באיכות חיים ובלחץ על אברים אחרים (שלפוחית, דרכי שתן, מעיים ועוד. ג. הסימפטומים עליהם מדובר לעיתים אינם באים לידי ביטוי בטווח המיידי. כלומר, לא הכל את מרגישה מייד. בהצלחה. פרופ׳ יונה תדיר

בת 39, צפויה לעבור עוד חודש ניתוח לכריתת רחם. רחם שרירני מאוד מאוד.. בנתיים מדממת מ30.3 מאז קבלת המחזור האחרון.. מקבלת ברזל בעירוי בוריד, פעם בשבוע. בבדיקת דם גרגע הברזל עומד על 11.4.. מה לעשות בנתיים עם הדימומים. יש לי עוד חודש עד הניתוח.. יש לציין כי קיבלתי מרופאת המשפחה ל3 ימים כדורי הקסאקפרון. שטיפה החלישו את הדימום. האם יש מה לעשות עם הדימום.. או רק להגביר את קבלת הברזל לפעמים בשבוע.. אשמח לתשובה בהקדם. מאוד לחוצה

לקריאה נוספת והעמקה

שריריי מאד מאד מאד אינה הגדרה רפואית, וגם נתונים אחרים בשאלתך אינם מספקים מידע עליו ניתן לבסס ייעוץ רפואי במצבים כאלה קשה להפריד בין בהלה הניתנת להבנה, לבין דחיפות רפואית של ממש. ולכן נראה שפורום אינטרנטי אינו חלק מהפתרון הנכון. עליך להבדק ע״י הרופא המטפל או במיון כדי לראות אח נכון להקדים את מועד הניתוח. הקסהקאפרון עשוי להפחית דימום במידת מה, אבל וודאי אינו הפתרון הרפואי הנכון.

14/04/2019 | 23:27 | מאת: שניר

שלום דוקטור. לאישתי יש שרירן שממלא את רחמה. האים במצב הנוכחי של כזה שרירן יש סיכוי לדעתך להציל את הרחם? האישה הופנתה לבדיקות טרום ניתוח. אך אנחנו קבענו תור למרפאת MRI בשיבא לטיפול במיומות. השאלה אים בכלל רלוונטי במצב כזה..

לקריאה נוספת והעמקה

גודל של מיומה לא מתארים באחוזים אלא במידות מדוייקות (מילימטרים) תוך התייחסות גם למיקומה ברחם. ללא ידיעה על גיל, גודל, מיקום, תסמינים, תכניות ילודה, וכו׳ אין כל אפשרות לתת מענה ראוי לשאלתך. פרופ׳. תדיר

14/04/2019 | 17:25 | מאת: יעל

שלום, האם חייבים להסיר?- בהנחה שלא מתכננים הריונות. דבר נוסף, יתכן והוא גורם לדימום קצת יותר חזק ממה שהיה לי. לא ממש ניתן לכמת את הדימום אומר רק שהדימום שלי בערך שבוע כך היה תמיד. כעת יותר נוזלי. משתמשמת בתחבושות עבות מיוחדות. אני כל פעם חסרת ברזל מבחינת מאגרי הפריטין והברזל. ההמוגלובין תקין. כבא הייתי בעבר אצל רופא נשים אני מבינה שהדימון נחשב סביר. רציתי לשאול: איך האם לטפל בדרך אחרת נניח הורמונלית? אני בכלל רוצה לוודא שהמחזור בברזל זה מזה. כבר עשו לי גסטרוסקופיה ובדיקת אליקובקטר וצילאק והכל תקין. גם B12 כך שזה לא בעיה במעי. חג שמח

לקריאה נוספת והעמקה

אין שום דרך לתת מענה לשאלה זו. בהעדר ידיעה בסיסית על מה מדובר, כגון? בת כמה את? ממתי יש פוליפ? מה גודלו? וכיוב׳. גם בעידן ״ציוצי טוויטר״ רפואה מחייבת קצת יותר פרטים.

29/03/2019 | 15:30 | מאת: דיאנה

שלום דר אני אחרי ניתוח לפרוסקופיה להסרת שרירן.מהלך הניתוח מתואר כך:" בפעולה נצפו הידבקויות מכי לדופן בטן ימנית תחתונה ורחם עם שרירן קדמי פונדלי בקוטר 8-9 סמ בוצע חתך אורכי של 8 סמ בגוף הרחם והפרדת המיומה בשלמותה. במהלך ההפרדה היתה כניסה לילל האנדומטראלי. בוצעה מורוסלציה של השרירן בשקית." השאלה שלי היא מתי אני יכולה לחזור לטיפולי פוריות (ivf)? כמה זמן אחרי הניתול אפשר לחזור לנסות להרות? תודה ושבת שלום

לקריאה נוספת והעמקה
29/03/2019 | 16:07 | מאת: דיאנה

תיקונים, סליחה: הדבקויות *מעי כניסה ל*חלל האנדומטראלי

שכחת לציין את גילך והריונות בעבר. יש לכך חשיבות. כללית ניתן לאמר שההמתנה אחרי ניתוח בו הייתה פתיחת כל דופן הרחם, להריון עתידי, הוא כ 4-6 חדשים.

תודה דר על המענה! אני בת 33 לפני חצי שנה ילדתי תאומות בשבוע 22 (לידה שקטה) זה היה ההריון הראשון שלי אחרי ivf אחרי החלמה של כמה חודשים אצטרך לעשות היסטרוסקופיה האבחנתית כדי לראות את מצב הצלקת? בעצם השאלה שלי מה יכול לתת "אור ירוק" לרופא הפריון שלי לחזור לטיפולים? תודה ושבת שלום

לצערי רק עכשיו ראיתי את שאלתך. בנסיבות רכילות אין צורך לבדוק את מצב הצלקת. מקובל להמתין כ 4-6 חדשים ולחזור לנסיון להרות. בהצלחה.

שלום, אני בת 37 לפני כשלושה שבועות החלו אצלי כאבים מאחורי הפיטמה השמאלית, כאבים הפוגתיים כלומר לא תמידיים, אלא מעין תחושת חוסר נוחות ומידי פעם גם ״מכות״, כשבוע אחר כך התחיל לי המחזור, ואיתו גם כאבים איומים בבטן באיזור צדה השמאלי ומאחורי הטבור. חלק מהכאבים הזכירו קצת את אלה שהיו בשד, עם הכאבים בבטן, הכאבים בשד פחתו מעט. אך הכאבים בבטן היו חזקים מאוד ולא הצלחתי לתפקד, הגעתי עם הפניה למיון ועשיתי הדמיה וכן שלוש בדיקות אולטרסאונד והתגלתה ציסטה דרמואידית בקוטר 12 סמ. לפני כמעט שבוע עברתי ניתוח לפרוטומיה להסרת הציסטה. הבנתי שהתגלו גם שרירנים אבל אני לא חושבת שהסירו אותם אלא רק את הציסטה. המחזור שהיה לי נגמר כעבור שלושה ימים. שכבתי כשבוע וחצי בבית החולים. אני סובלת מכאבים, אמרו לי שזה נורמלי וחלק מהליך ההחלמה. התאמנתי יחסית מעט בצעידות בשל הכאבים וכאבי הגב והקושי שלי ליישר אותו. יש לי לעתים כאבים שמזכירים קצת את הכאבים שהיו לי קודם. אני מרגישה גם עקצוץ בעור בכל הגוף, כאבים קטנים באוזן (אולי אלה הקרנות כאב), עיקר הכאבים מתבטאים בכאבים מאחורי הטבור, בצד ימין ושמאל של הבטן. וכאבים בפות - מעין תחושת נימול וכאבים ממשיים, דקירות ועוד. בבטן מרגישה לפעמים דקירות בשני הצדדים. אני מאוד בלחץ מהכאבים האלו, בכל הזמן שהייתי בה החולים ניסיתי להבין מהרופאים מה עוד יש ואיך וכמה זמן לוקח להחלים, לא קיבלתי תשובות... הכאבים מאחורי הטבור שהפך למאוד רגיש ובצדדים מלחיצים אות נורא. אני עכשיו במנוחה בביתי והמליצו על שלושה שבועות, אז גם תהיה לי פגישת ביקורת. מה לדעתך יכולים להיות הכאבים, האם זה נורמלי וחלק מההחלמה? לאיזה רופאים היית ממליץ שאפנה, אני מתבלבלת, יש לי כאמור כאבים בפות, בבטן, מאחורי הטבור הבטן מאד נפוחה כמו כן כשאני שוכבת במיטה אני חווה מעין קוצר נשימה, חרחורים וצפצופים, והכאבים מתגברים גם נאמר לי שיש לי גם שרירנים בבטן אבל לא נראה לי שטיפלו בהם. אודה לתשובתך...

לקריאה נוספת והעמקה

אציין גם - שרק הציסטה הוסרה, נאמר לי שהגעתי ברגע אחרון... כך שרק היא הוסרה ולא איברים נוספים. הכאבים מתבטאים גם בשכיבה וגם בעמידה וגם בישיבה. בשכיבה אני מרגישה מעין צריבה בשני צדי הבטן, נוסף כאב נוסף בשחי - צריבה. נעשתה בדיקה ידנית, אמרו שאין לי כלום. אני בחרדות נוראיות. הרופא אמר שהבטן רכה. אבל היא עדיין מאוד נפוחה - מולאה בפחמן דו חמצני לניתוח ולא הכל ירד. בשכיבה אין לי אוויר, מרגישה קוצר נשימה וחוסר יכולת לנשום לעומק. אני לא יודעת איך הכי נכון לשכב למשל... שלא יהיו הדבקויות או כאבים או איך הכי נכון. מתנצלת על האריכות רציתי לתאר את כל הבעיות תודה

בכל שאלה שנוגעת למצב לאחר ניתוח יש לפנות לרופא/ה המנתח/ת או למחלקה בה נותחת. בעקרון, החלמה לאחר ניתוח לוקחת 1-3 חדשים. במקרה המתואר, ומבלי לדעת אם יש אי אין שרירני רחם, או ממצא אחר, מומלץ להגיע תחילה לרופא/ת נשים וסביר להניח שבדיקת אולטראסאונד חדשה תבהיר חלק מהתמונה. פרופ. תדיר

תודה, מה הכוונה שלושה חודשים? אמרו לי שההחלמה היא כשלושה שבועות... אז מה עשוי לקחת שלושה חודשים? כמו כן, לצערי בבדיקה שעשיתי התגלתה דלקת ריאות שלא טופלה באשפוז וכעת אני לוקחת אנטיביוטיקה מסוג זינט. ובכל הליך ההחלמה לוקחת שלושה סוגים של משככי כאבים: אופטלגין, אקמול ונורופן (בנפרד כמובן) האם זה בסדר? תודה שוב

החלמה לאחר ניתוח, פרט לכך שהיא שונה מאדם לאדם, יש לה גם שלבי החלמה שונים, החל מירידת בצקת של רקמות שונות, העלמות תופעות של חוסר תחושת עור באזור החתך, חזרה של תפקוד שרירי הבטן לתיפקודם הרגיל, ועוד ועוד. בדיקת אולטרהסאונד מוקדמת יותר נותנת לעיתים תמונה מעוותת. לעניין דלקת ריאות שהייתה או לא הייתה, , טופלה או לא טופלה, לא אוכל להתייחס כלל.

אוקיי תודה הלכתי לרופא נוסף ועשיתי רנטגן ריאות, יש לי ״כמעט דלקת ריאות״, עכשיו אני מטופלת גם באנטיביוטיקה זניט ומווקס, נוסף על משככי הכאבים אופטלגין,אקמול ונורופן, משאף ונטולין ומכשיר אנהלציה. האם התרופות עובדות ביחד? אני מרגישה קצת הקלה עם האנטיביוטיקה גם במקום הניתוח. עדיין אני מרגישה כאבי גב נוראים, אני תוהה אם אני צריכה שיקום כלשהו או פיזיותרפיה או מסאז׳ים או שזה עוד מוקדם מידי. בנוסף בבקרים אני חשה הקלה בבטן אבל בערבים ובלילות כאבים נוראים. איך אפשר להסביר את זה? האם יש חשיבות לשינה בשעה מוקדמת יותר? אני לא יכןלה לישון לפני השעה חצות או אחת בלילה... כי אני מתעוררת באמצע

שלום, אני בת 42 סובלת כבר זמן רב ממנורגיה, מרירית רחם משגשגת 21 מ"מ, ושלושה שרירנים בגדלים 7-5 מ"מ. כבר כמה חודשים נוטלת פרוברה. לפני שבועיים עקב דימומים קשים למרות הפרוברה וכאבי תופת הרופא החליט על ביצוע היסטרוסקופיה ניתוחית והכנסת מירנה. נמצא פוליפ גדול שנשלח למעבדה פתולוגית, ובוצעה גרידה והוכנסה מירנה. במקביל הרופא ביקש לתת תמיכה למירנה ולהמשיך עם הפרוברה. בינתיים עברו שבועיים מאז הפרוצדורה וטרם חזרתי לתפקוד נורמלי, אני סובלת מהתכווצויות קלות עד קשות מאוד, וסובלת עדיין מדימומים, כמו במחזור רגיל עד בינוני. אשמח לדעת אם ישנה עוד דרך לטפל בבעיה שלי ומדוע עדיין אני סובלת מכל הנל. הרופא אגב טוען שאני צריכה להתאזר בסבלנות עד לתוצאות הבדיקה ואז נראה מה קורה. בינתיים אפסו כוחותי.

לקריאה נוספת והעמקה

שאלתך מפורטת וצר לי על סבלך. יחד עם זאת, ברמת פירוט זו לא נראה שפורום ציבורי יכול לתת מענה ענייני למגןן שאלותיך. הדבר מחייב ייעוץ אישי עם מומחה/ית באופן המאפשר בחינת כל תוצאות הבדיקות ודיון על חלופות הבירור או הטיפול המומלץ.

אני בת 46 והממצא אחרי US ווגינלי מתאים לשרירן 1 . כחצי שנה אני לוקחת תרופה הקאקספרון . מה הדרך המומלצת

לקריאה נוספת והעמקה

אין כל אפשרות לתת מענה ראוי לשאלתך, בהעדר פרטים על גודל השרירן, מיקומו, ו/או פרטים על תסמינים (דימומים? כאבים?) בכל מקרה חשוב לדעת שהקסקפרוןם אינו טיפולך לשרירני רחם אלא לדימומים, וודאי אינו פתרון ראוי לאורך זמן.

פרופ' שלום, גודל השרירן (מ"מ) 63X65 מיקום סב מוקוזי, קיר קדמי דוחק את החלל . התסמינים הם רק דימום מסיבי בימי הווסת. הכדור עוזר (מפחית דימום) מצד שני גורם לקרישי דם. אני רוצה לקבוע תור במרכז נארא ברמת גן . השארתי הודעה באתר של נארא ב"צור קשר" מספר פעמים טרם קיבלתי התייחסות. תודה רבה על המענה

ניתן לנסות פעם נוספת.

05/03/2019 | 13:54 | מאת: ריקי

שלום וברכה חודשיים לאחר לידה בת 29 נעשה אולטרסאונד בטני נאמר לי כי הרחם מוגדל67*40*72 רירית הרחם 7 מ"מ אין תופעות לוואי מחזור סדיר האם ישנה סיבה לדאגה? מה יכולות להיות הסיבות לרחם מוגדל?

לקריאה נוספת והעמקה

איני רואה כל סיבה לדאגה ממצאי בדיקה זו.

בנתונים שאת מתארת צריך להתאמץ מאד כדי למצור סיבה לדאגה, ולעניין גודל הרחם, כדאי לזכור שרחם שגדלו כגודל אגס, גדל במהלך 40 שבועות הריון פי כמה ,וכמה, וכמה. צריך להמתין מספר חדשים עד שיחזור לגדלו המקורי, ורחם אחרי לידה יישאר מעט גדול יותר לאורך זמן מרחם שלא עבר בריון. פרופ׳ תדיר

04/03/2019 | 10:52 | מאת: קטי

שלום דוקטור אשמח לעזרתך בת 29 ללא תסמינים לאחר 4 שנים נקלטתי טבעי וילדתי לפני חודש במהלך השנתיים הקודמות הייתי במעקב כי נאמר לי שישנו פוליפ ברחם האם ישנה אפשרות כי מדובר בכפל הרירית או שהפוליפ נשר בלידה צריכה לעשות בדיקה עכשיו ודי חוששת מכיון ש9 חודשים לא עקבתי אחרי הפוליפ תודה על עזרתך

02/03/2019 | 13:23 | מאת: רונית

לפני 7 חודשים המיומה ברחם היתה 27×29 מילמטר , ולפני יומיים שעשיתי שוב בדיקה היה רשום 2.9 סנטימטר ושאלתי היא האם השרירן גדל ? כי אז היה רשום 27×29 מילמטר ועכשיו לאחר 7 חודשים 2.9 סנטימטר היה רשום , אז מה זה אומר בעצם?

02/03/2019 | 11:42 | מאת: שאלה

שלום לפני שנה ראו בבדיקה שרירן בגודל 3.5*3.6 ס''מ. לפני השבוע ראו שהוא גדל ל7.6*7.5 ס''מ. אני בת 44. האם הכרחי להוציא? האם בניתוח עם פתיחת בטן? איפה עושים את זה?

לקריאה נוספת והעמקה

עם שאלות כגון אלה יש לפנות לרופא. החלטות כגון אלה לא מתקבלות על סמך פורום אנונימי. רפואה נכונה מחייבת החלטות על ניתוח, או טיפול אחר, לאחר עיון במגוון נושאים.

משמעות הדברים שהמיומה לא גדלה. גודל מיומה בבדיקה זו תלוי זוית המדידה והבדל של 1-2 מ״מ חסר משמעות.

28/02/2019 | 14:24 | מאת: דנה

לפני חצי שנה התגלתה אצלי מיומה תת רירית 2.8 סנטימטר עשיתי שוב אולטרסאונד לאחר חצי שנה והגודל הוא אותו גודל , אך הטכנאית אמרה לי שהמיומה נמצאת בקיר האחורי של הרחם וזה מיומה אינטרמולית , ושאלתי האם המיומה במשך חצי שנה שינתה מיקום והאם מיקום זה אפשרי להיסטרוקפיה ניתוחית אם ארצה בעתיד ?

לקריאה נוספת והעמקה

אין די פרטים על המיקום הראשונה או השני עקרונית מיומה יכולה לשנות מיקום במידה מסויימת.

28/02/2019 | 07:30 | מאת: אביטל

שלום, בעברי שלושה ניתוחים קיסריים רחם דו קרני כך שהרחם מאוד גבוה. התחיל דימום כבד שהיה מעל לחודש מה שהצליחו לראות זה כנראה פוליפ. נקבע לי תור להיסטרוסקופיה ניתוחית ובזמן ההמתנה לו הדימום הפסיק . האם לגשת לבדיקה ביום ראשון או לבטל. תודה

24/02/2019 | 18:46 | מאת: שיר

שלום, אני לאחר ניתוח כריתת שרירן בלפרוסקופיה שבוצע לפני כ-5 ימים. מאז ישנה עצירות קשה, כאשר גם נרות גליצרין בקושי רב עוזרים. התחושה חסומה והכאבים בעת ניסיון מתן צואה ממש קשים. הרופא אומר להמשיך לנסות נרות ושמן להקלה. האם הדבר נורמלי ומתי שכיח כי הדבר חולף או משתחרר?

שלום פרופסור, גיליתי שאני בהריון בבדיקת דם הבטא יצא 160 ושבוע לאחר מכן עשיתי שוב בדיקת דם ויצא לי בטא של 292. אמרו לי שהבטא היה צריך להכפיל את עצמו. עשו לי אולטרסאונד וראו שיש לי שרירנים ושרירן אחד די גדול בגודל של 43×44 מ מ. האם השרירן הזה בגודל הזה ובמיקום הזה יכול לשבש את ההריון? והאם אני צריכה לעשות ניתוח כדי להסירו? אשמח לתשובה תודה מראש סמדר.

לקריאה נוספת והעמקה

בהריון לא מנתחים, ושרירן בגודל זה אינו מחייב התערבות. עליך להיות במעקב טוב במהלך ההריון להתמודד עם התסמינים בהתאם להמלצות הרופא/ה. בהצלחה, פרופ׳ יונה תדיר

21/02/2019 | 20:12 | מאת: יעל

שלום, אני בת 53 וקיבלתי תוצאות mri לא יודעת למי לפנות? האם זה מדאיג? אודה לעצתך עשיתי MRI בגלל כאבי בטן, להן התוצאה, לאן, למי עלי לפנות? שחלה ימנית עם מבנה ציסטי גדול כ 6*6*5.5 ס"מ בעל מרקם בלתי אחיד. בעל אות מעט גבוה הן ב T1 והן ב T2 עם רסטריקציה בדיפויה, ללא האדרה ברורה לאחר הזרקת חומר ניגוד. מיקומו בין שחלה ימנית לטרלית, ליגמנט עגול וחצוצרה קדמית, ורחם מדיאלית. טיב הממצא אינו ברור. יתכן ציסטה שדיממה, אנדומטריומה במראה אטיפי ואף תהליך סולידי היפווסקולרי כגון שרירן היפווסקולרי או פיברומה.

לקריאה נוספת והעמקה

סביר להניח שלפני בדירת ה Mri ישית בדירות נוספות. שהרי לא מתחילים עם Mri. האבחנה המבדלת למה שאת מתארת מגוונת ועליך לפנות לייעוץ רפואי של ממש, ייעוץ גינקולוגי תחילה, ולא לייעוץ אינטרנטי שלא יקדם אותך לשום מקום ראוי. פרופ׳ יונה תדיר

21/02/2019 | 08:18 | מאת: טליה

אני בת 51, בריאה בדרך כלל, ללא תלונות רפואיות. עד לפני כשנתיים מחזורים בני 28 יום וכעת כל 25 יום. בחודש ינואר האחרון היה לי דימום (בערך בזמן ביוץ) שנמשך כמה ימים. לאחר שבועיים הגיע המחזור האחרון ב-15.2. נבדקתי אצל רופאת נשים שביצעה בדיקת U.S . בבדיקה נמצא שרירן בגודל 1.5 ס"מ. הרירית דקה בעובי 3 מ"מ, שחלות תקינות. אני ממש בלחץ עקב הדימום... האם שרירן בגודל כזה יכול לדמם באמצע החודש?

לקריאה נוספת והעמקה

מה שקובע בקשר שבין שרירן ברחם (מיומה) לבין דימום זה ציקומו ולא גדלו בהעדר מידע זה לא ניתן להתייחס לשאלתך. פרופ׳ יונה תדיר

20/02/2019 | 23:41 | מאת: יעל

עשיתי MRI בגלל כאבי בטן, להן התוצאה, לאן, למי עלי לפנות? שחלה ימנית עם מבנה ציסטי גדול כ 6*6*5.5 ס"מ בעל מרקם בלתי אחיד. בעל אות מעט גבוה הן ב T1 והן ב T2 עם רסטריקציה בדיפויה, ללא האדרה ברורה לאחר הזרקת חומר ניגוד. מיקומו בין שחלה ימנית לטרלית, ליגמנט עגול וחצוצרה קדמית, ורחם מדיאלית. טיב הממצא אינו ברור. יתכן ציסטה שדיממה, אנדומטריומה במראה אטיפי ואף תהליך סולידי היפווסקולרי כגון שרירן היפווסקולרי או פיברומה.

לקריאה נוספת והעמקה

שכחת לציין את גילך, מרכיב חשוב ביותר בממצא מסוג זה, זו שאלה ראשונה שתישאלי בייעוץ רפואי של ממש. עם שאלות כגון אלה מתמודדים (ברפואה נכונה) עם רופא/ה בייעוץ שמכיל את כל הנדרש. בהצלחה. פרופ׳ יונה תדיר.

21/02/2019 | 08:17 | מאת: יעל

בוקר טוב ותודה על המענה המהיר, אני בת 53

18/02/2019 | 12:58 | מאת: תמי

דר' שלום רב, אני בת 48 ושלושה חודשים המחזור שלי בדרך כלל סדיר ונמשך חמישה או שישה ימים. כרגע אני נמצאת ביום השביעי של המחזור והוא עדיין לא מפסיק לי. יש כבר הרבה מאד שנים שתי מיומות קטנות ברחם. רציתי לשאול מה יכולה להיות הסיבה לכך שהמחזור כבר ביום השביעי ועדיין לא נפסק? אני מאד דואגת. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

״מיומות ברחם״ אינה הגדרה מספקת, בוודאי לא לצורך התייחסות עניינית. עליך לבצע בדיקת אולטרהסאונד כדי להגדיר גודם ומיקום, ועם התשובה להגיע לייעוץ אצל רופא/ת נשים. רק כך ניתן לדעת מה המשמעות ומה צריך לעשות. פרופ׳ יונה תדיר

שלום לך לפני חודש עשיתי ניתוח להוצאת פוליפ ועדיין הדימום לא פסק עדיין יש דימום שהוא קל יש לי כאבים לפעמים בבטן התחתונה עם דקירות בנרתיק תוצאות של הביופסיה תקין אני ללא מחזור כבר 7 שנים יש לי תור רק בעוד שלושה שבועות לרופא מה עלי לעשות האם לנסות להכנס יותר מוקדם לרופא האם זה מצריך דאגה אני מאוד מודאגת תודה

לקריאה נוספת והעמקה

בכל שאלה של ספק לאחר ניתוח יש לפנות לרופא/ה המנתח. פרופ׳ תדיר

12/02/2019 | 05:01 | מאת: חנה

שלום לך אני בת 54 ללא מחזור 7 שנים עברתי לפני 3 שבועות היסטרוסקופיה ניתוחית להוצאת פוליפ גודל 25 מ"מ עדיין יש לי דימום קל רק בניגוב מה עלי לעשות תוצאות ביופסיה עדיין אין תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

דמם קל לאחר כריתת פוליפ יכול להמשך ואינו מצביע על שום דבר בעייתי, או חריג. בכל מקרה עליך להמתין לקבלת התשובה ההיסטולוגית של החומר שהוצא ובכל שאלה על מצב לאחר ניתוח יש לפנות לרופא או למחלקה בה נותחת. פרופ׳ תדיר

מתי אפשר לקיים יחסי מין עבר ינאת הניתוח ב6.2.19

מומלץ לקרוא את מה שאת שואלת לפני ששלחת. לא ניתן להבין מה את שואלת.

07/02/2019 | 19:53 | מאת: צליל

שלום וברכה לפניי כמה ימים הייתי אצל רופא נשים רופא הנשים שלי מצא אצלי ברחם פוליפ בגודל 11×19 מ"מ שלח אותי הבייתה בטענה שפוליפ יכל לנשור במחזור רציתי לדעת עם אכן יש אפשרות כזו?

לקריאה נוספת והעמקה
07/02/2019 | 22:32 | מאת: צליל

שלום וברכה לפניי כמה ימים הייתי אצל רופא נשים רופא הנשים שלי מצא אצלי ברחם פוליפ בגודל 11×19 מ"מ שלח אותי הבייתה בטענה שפוליפ יכל לנשור במחזור ???? בבקשה אשמח לתשובהה

ההחלטה על גישה אבחנתי, טיפולית, או מערב למשך פרק זמן מסויים תלויה כח בגיל, בבדיקת הרירית, ובדיקות מעקב נוספות. האפשרות שזה ינשור קיימת אך פחות סבירה.

שלום רב, בת 42 עם מיומה סוברסרוטית אחורית על גבעול בגודל של כתשעה סנטימטר. האם במקרה כזה יש אפשרות לניתוח ללא פתיחת בטן? בנוסף, האם יש חלופה לא ניתוחית מומלצת במקרה זה כגון התרופה איסמיה או טיפול אולטרסאונד ממוקד מונחה הדמיה? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

בהגדרה זו קשה לדעת במדויק עד כמה זה באמת ״על גבעול״. מעקרון, מיומה על גבעול קלה יותר לניתוח בכל, כולל כריתה לפרוסקופית (בידיים מיומנות). אסמיה קצת בעייתי (לאחרונה) בגלל ממצאים שמחייבים ניטור של תפקודי כבד, ואולךטרהסאונד ממוקד, תוצאותיו שנויות במחלוקת ובכל מקרה פחות מתאים במיומה על גבעול.

תודה על התשובה, האם יש לפחות דרך להקטין את המיומה באמצעות אולטרסאונד ממוקד כדי שניתן יהיה לבצע ניתוח לפרוסקופי ולא פתיחת בטן מלאה? תודה

אם אפשר או אי אפשר, נכון או לא נכון (וזה שני דברים שונים) לבצע כריתה לפרוסקופית, על כם יש לדון עם רופא/ה מיומן/ת בטכנולוגיה זו. לא פורום אינטרנט, וגם לא שיטות אחרות עליהן קראת או שמעת מחברות, יסייעו בידך לקבלת החלטה בריאותית חשובה ונבונה.

בת 30. ביצעתי היום אולטרסאונד עקב תלונות על כאבים, וסת ממושכת וחוסר ברזל. גודל הרחם : 140*96*68 נמצא שרירן המתאים לשרירן מס 1 בגודל: 113 מ"מ*83 מ"מ. המיקום: סב סרוזי, תוך דופני, קיר קדמי, דוחק את החלל. מרקם השרירן עם איזור נוזלי בתוכו. הטכנאית התפלאה שהגעתי רק עכשיו לבדיקה כאשר הממצא כבר ענק. אני מבינה כי אין מנוס מניתוח (?) חוששת מאוד. כמה זמן לקח לגידול כזה לגדול? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

בגיל צעיר יחסית זה שרירנים שכיחה התופעה של גידול יחסית מהיר, כפי שקרה. אצלך. ללא ניתן לדעת מה קצב הגיידול, מה שחשוב זה לבצע כריתה מהירה של השרירן, מאחר ועיכוב הניתוח עלול להגדיל את עצמת הפגיעה ברחם ולפכוע בפוריותך נעתידית. כפי שניתן להביםן מתשובתי, ניתוח במצב זה, בגיל זה, הוא הפתרון החידית המומלץ. פרופ׳ יונה תדיר

תודה על ההתייחסות המהירה. התקשורת עם הרופאה תתעכב לשבוע הבא.. האם הניתוח הוא בגישה פתוחה בהכרח או שניתן להקטין את הגידול תרופתית ולבצע ניתוח בגישה זעירה?

לא ניתן לתת מענה לשאלתך ללא בדיקה גופנית. פרט לכך, מאחר וסביר להניח שבגילך את רוצה לשמר את פוריותך העתידי, מה שצריך לעמוד לנגד עיניך (ועיני המנתח/ת) זה לא מה יהיה גודל הפתח, או משך האשפוז, אלא כיצד הכי נכון לשמר את מבנה הרחם. וזה לא בהכרח בלפרוסקוםיה.

22/01/2019 | 22:19 | מאת: אלינה

היי, יש לי מיומה בקיר הקדמי של הרחם שדוחק את החלל בגודל 40 מ״מ. בת 33 עם שחלות פולציסטיות, מטופלת בגלולות מגיל 18. מה הגישה לגבי זה? האם לנתח? ואיך? אני לפני לידות.

לקריאה נוספת והעמקה

מיומה בגודל 40 מ״מ, דוחקת רירית, צריך לוודא בהיסטרוסקופיה אבחנתית עד כמה היא אכן בולטת לחלל הרחם. ואז להחליט על טיפול. קרוב לוודאי היסטרוסקופיה ניתוחית, ואולי בשילוב שתי הפעולות יחד. אם זה האבחון, ואלה המידות, יפה שעה אחת קודם, כי הגודל מתחיל להיות גבולי לגישה זו. בהצלחה.

בת 60 עם רחם קידמי רב שרירני.גודל:80X150 1)קידמי 40X50X60 זרימת דם קלה 2)סב מוקוזיאלי 40X50X60 עושר כלי דם ודוחק חלל הרחם. רירית דקיקה. נוזל בכמות רבה בחלל. יש דימום מאז הוצאו 2 פוליפים. פאפ ופיפל תקין. האם לנתח ולהוציא את הרחם? המלצה על חוות דעת שניה?

לקריאה נוספת והעמקה

שאלות כגון אלה, האמורות להוביל לקבלת החלטה טיפולית, לא נכון לקבל דרך פורום אנונימי שנועד להבנת תהליכים ולא לקבלת החלטות. גיל 60 עם שרירני רחם מחייב התייחסות שונה ממצב דומה בגיל צעיר יותר, וחסרים פרטים רבים בהצגת הדברים. מענה מסוג זה עלול להוביל לקבלת החלטות שגויות.

בבדיקת אולטראסאונד אצל רופאת נשים ראתה .. שאני אחרי ביוץ אך יש קצת נוזל באגן ושחלה שמאלית עם ממצא מתאים לגופיף צהוב ? על מה זה מעיד ( מנסה להיכנס להריון)

היי ברצוני לדעת אם תוצאות הבדיקה שלי חיוביות ואם לא אשמח לדעת אם המצב נורמלי או לא. גישת הבדיקה:בטנית רחם/דוגלס מנח הרחם: קדמי גודל הרחם (מ״מ): 50x34x41 רקמת הרחם: תקין רירית הרחם: בעובי: 8.6 מ״מ תיאור הרירית: סדירה; הד קו אמצע גודלס: מעט נוזל שחלה ימנית הודגמה בגודל: (מ״מ) 31x37 מבנה: מבנה וגודל תקינים נמצא זקיק בגודל: 24 מ״מ נצפו מספר זקיקים קטנים נוספים. שחלה ימנית הודגמה בגודל: 22x31 מבנה וגודל תקינים; מספר זקיקים קטנים. כמו כן חשוב לי לציין שהופנתה לבדיקה בשל כאבי בטן חזקים אשר גורמים להרגשת של חוסר התרוקנות במתן השתן הכוונה שאני מרגישה ששלפוחית השתן לא התרוקנה כמו שצריך המלווה בלחץ והרגשה שאני צריכה ״להתאמץ״ לרוקן - מרגיש שהשרירים לא עובדים כמו שצריך. חשוב לציין שאני לא מרגישה צריבה בעת מתן השתן. ויש לי גם הרבה פעמים בהם אני הולכת לשירותים במהלך היום אבל עדיין יש חוסר התרוקנות וכאב בבטן. בנוסף אני סובלת מעצירות קשה וזה גורם לאי נוחות שגם בזה אני מתאמצת להוציא ומרגישה שהשרירים לא פועלים לטובתי אלא אני צריכה להפעיל חזק. כתוצאה מיזה יצא לי טחור וזה עוד יותר מקשה עלי.. נשלחתי לעשות עוד אולטרסאונד איברים. אני מאוד בלחץ ואם באפשרותך לתת לי הכוונה מה יש לי אם אתה מכיר את הבעיה כי החשש שלי שזה לא יהיה חס וחלילה משהו חמור שצריך טיפול מיידי. קראתי באינטרנט ואולי יש לי אצירת שתן? ובכן איזה בדיקות מומלצות לעשות כדאי לשלול חס וחלילה דברים בעייתיים? בתודה מראש. ומקווה לקבל הכוונה בנושא

לקריאה נוספת והעמקה

לא כל כך הבנתי מה השאלה, ואם אני מכיר ״את הבעיה״. המצב שאת מתארת מרכז מספר שאלות עכון בעיות במתן שתן, עצירות, כאבי בטן, וכיוב׳. נראה לי שלא לכך נועד פורום ציבורי, אנטנימי, באינטרנט. לא ציינת מה גילך, ממתי החלו תופעות אלה, מה מצב בריאותך הכללי, ועוד ועוד שאלות שאינן לפורום זה. אלה שאלות עליהן עליך להוועץ עם רופא/ה ולהתקדם באבחנה שלב שלב. בהצלחה. פרופ׳ יונה תדיר

14/01/2019 | 00:15 | מאת: נעם

היי ברצוני לדעת אם תוצאות הבדיקה שלי חיוביות ואם לא אשמח לדעת אם המצב נורמלי או לא. גישת הבדיקה:בטנית רחם/דוגלס גודל הרחם (מ״מ): 50x34x41 רקמת הרחם: תקין רירית הרחם: בעובי: 8.6 מ״מ תיאור הרירית: סדירה; הד קו אמצע גודלס: מעט נוזל שחלה ימנית הודגמה בגודל: (מ״מ) 31x37 מבנה: מבנה וגודל תקינים נמצא זקיק בגודל: 24 מ״מ נצפו מספר זקיקים קטנים נוספים. שחלה ימנית הודגמה בגודל: 22x31 מבנה וגודל תקינים; מספר זקיקים קטנים. כמו כן חשוב לי לציין שהופנתה לבדיקה בשל כאבי בטן חזקים אשר גורמים להרגשת של חוסר התרוקנות במתן השתן הכוונה שאני מרגישה ששלפוחית השתן לא התרוקנה כמו שצריך המלווה בלחץ והרגשה שאני צריכה ״להתאמץ״ לרוקן - מרגיש שהשרירים לא עובדים כמו שצריך. חשוב לציין שאני לא מרגישה צריבה בעת מתן השתן. ויש לי גם הרבה פעמים בהם אני הולכת לשירותים במהלך היום אבל עדיין יש חוסר התרוקנות וכאב בבטן. בנוסף אני סובלת מעצירות קשה וזה גורם לאי נוחות שגם בזה אני מתאמצת להוציא ומרגישה שהשרירים לא פועלים לטובתי אלא אני צריכה להפעיל חזק. כתוצאה מיזה יצא לי טחור וזה עוד יותר מקשה עלי.. נשלחתי לעשות עוד אולטרסאונד איברים. אני מאוד בלחץ ואם באפשרותך לתת לי הכוונה מה יש לי אם אתה מכיר את הבעיה כי החשש שלי שזה לא יהיה חס וחלילה משהו חמור שצריך טיפול מיידי. קראתי באינטרנט ואולי יש לי אצירת שתן? ובכן איזה בדיקות מומלצות לעשות כדאי לשלול חס וחלילה דברים בעייתיים? בתודה מראש. ומקווה לקבל הכוונה בנושא

שלום רב פרופ', אני בת 41, בהריון שני. לידה ראשו נה היתה קיסרית לפני שנה ועשרה חודשים, בגלל מנח עכוז של העוברית וכן משקל גבוה.נולדה 4 קג. כרגע שבוע 37 יש לי שרירן חוץ רחמי בקוטר של כ9 סמ,גבוה ואינו קרוב לתעלת הלידה. העובר עם הראש למטה. שאלתי- האם כדאי לנסות ללדת רגיל? הרופא המטפל ממליץ לנסות רגיל,כי אין כרגע סיבה לניתוח.. איך ''מתנהג'' שרירן במהלך צירים? ומה הסיכונים בכך אם ישנם? האם במצב כזה עדיף מראש לבחור שוב ניתוח? תודה מראש,קרן

לקריאה נוספת והעמקה

לא ניתן להתייחס לשאלתך באופן ראוי בעעדר פרטים על מיקום השרירן. ההגדרת ״חוץ רחמי״ אין בה די כדי לתת מענה ראוי, לא לגבי דרך הלידה ולא לגבי התנהגות השרירן במהלך לידה.

בהריון שני לפני כ4 שנים נמצא שרירןבצוואר הרחם כ2 סמ.כיום הוא גם כ2 סמ אך המיקום שלו שונה בעבר היה בדופן הצוואר וכעת הוא 70% בולט לתוך הצוואר. במידה ואכנס כך להריון מה הסיכויים שהשרירן יתחיל לדמם או להפריע בצורה כלשהיא? במידה ואטפל בו ניתוחית לפני כניסה להריון מה זמן ההחלמה שאצטרך להמתין עד לכניסה להריון? בהריון ראשון אושפזתי עקב אי ספיקת צוואר הרחם בגודל 9 ממ החל משבוע 22. והריון הסתיים בצורה תקינה בשבוע 38 לאחר אישפוז משבוע 22 ועד 34.. מה נכון לעשות לטפל בשרירן או להניח לו ולהיכנס כך להריון?אני בת 38...ואין לאן לדחות את נושא ההריון תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שרירן בצואר הרחם הוא בעייתי מבחינה טיפולית ואין זה נכון להתייחס למגוון חלופות הטיפול, הסיכונים והסיכויים, בדרך זו. עליך להוועץ במומחה/ית לנושא. פרופ׳ יונה תדיר

היי אשמח להסבר בהקשר לדברייך "שרירן בצואר הרחם הוא בעייתי מבחינה טיפולית" מדוע בעייתי?

בעייתי, משום שמיקום זה עלול להקשות טיפול בגישה לפרוסקופית (דרך הבטן), או היסטרוסקופית (דרך צואר הרחם), אבל זה אינו הכרחי, כי יש גם אפשרות שהטיפול יכול להיות פשוט. המיקום פחות שגרתי ודיון מסוג זה עלול לעורר יותר שאלות ממתן תשובות. פורום אינטרנט אינו תחליף לביקור אצל רופא/ה, הוא נועד להבנת תהליכים שגרתיים ולא נועד לשמש דרך לקבלת החלטות.

תודה רבה על המענה המהיר אפנה ליעוץ ,הסיוע הראשוני שלך לא מובן מאליו. רק בריאות.אמן!

26/12/2018 | 10:36 | מאת: טל

שלום רב. אני בת 44, אחרי 4 לידות ולא מעוניינת ללדת יותר. יש לי שרירן בגודל 7-8 ס"מ (לפי מה שהבנתי נמצא בדופן מימין, רחם אחורי). אינו גורם לי לתופעות או סבל, למעט בטן בגודל שבוע 14 (לדברי הרופאים). הומלץ לי לשקול כריתת רחם בלפרוסקופיה (אם כי גבולי בגודלו ואולי יהיה צורך בניתוח פתיחת בטן). הבהירו לי שזה לא חובה מכיוון שאיני סובלת. שאלותי הן: 1. מדוע לא הוצע לי טיפול בכדור איסמיה? שמעתי על כך רק כעת ממישהי שזה מאוד עזר לכווץ אצלה שרירן גדול מאוד. 2. מה ההשלכות של לא לנתח? יש בזה סיכון? 3. האם קיימות דרכים נוספות לטיפול, למעט כריתת רחם? אציין כי השרירן קיים שנים רבות, אך לאחר הלידה האחרונה (לפני 5 שנים) היה 4 ס"מ, כיום 7 ס"מ. תודה רבה על המענה!

לקריאה נוספת והעמקה

חלק משאלותיך אינן ניתנות למענה על בסיס המידע שהעברת ומחייבות דיון עם רופא/ה, מאחר וההחלטה מחייבת שילוב מגוון אפשרויות. לעניין הטיפול באסמיה: תרופה זו אושרה אמנם לשימוש בישראל, אבל הסתבר שיש מספר בעיות רפואיות (כגון פגיעה בתפקודי כבד) המחייבות מעקב יותר מעמיק. מסיבה זו הנושא נמצא בבדיקה מחודשת במשרד הבריאות, לקראת הנחיות חדשות. בהצלחה, פרופ׳ יונה תדיר

23/12/2018 | 10:41 | מאת: דליה

יש לי מיומה בגודל של(81x83x75 mm), אני בת 51, התכוננתי לתרומת ביצית על מנת להיכנס להיריון. מה האופציות שלי להסיר או להקטין את הגידול ללא הסרה של רחם?האם יש לך המלצה על מומחה בירושלים?

לקריאה נוספת והעמקה

שאלתך מתארת מצב מאד בלתי שגרתי ואינה מתאימה לפורום ציבורי אלא לדיון מעמיק עם רופא/ה. פורום זה גם אינו מיועד למתן המלצות על רופא זה או אחר. בהצלחה.

18/12/2018 | 09:20 | מאת: קרן

האם הדבקויוות ברחם שאינן מטופלות יכולות להוביל לכריתת רחם ? אני בת 42 אין תוכנית ילודה בעתיד , מציינת זאת כי הבנתי שהדבקויות פוגעות בפריון , ולכן שאלתי אם לא מטפלים בהידבקויות ברחם זה יכול להוביל לכריתת רחם?

17/12/2018 | 15:48 | מאת: דיאנה

שלום אני מטופלת בדקפפטיל 3.75 להקטנת מיומה (8 סמ). לפני 3 שבועות קיבלתי את הזריקה הראשונה וצריכה עוד שבוע לקבל את המנה השנייה (סהכ 3 זריקות של 3.75 למשך 3 חודשים). קראתי כי תמצית של שיח אברהם גם עוזר להקטנת מיומות האם זה נכון? במידה ואני לוקחת ואם לא הוכח שזה עוזר זה יכול אפילו לפגוע בטיפול? ובכלל, מה היעילות של הדקקפטיל להקטנת שרירנים? תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

למיטב ידיעתי אין שום עבודה מדעית הקובעת ששיח אברהם Vitex Agnus Castus משפר תסמיני מיומות או מקטין מיומות. הוא אולי מסייע למי שמשווק את זה. דקפפטיל יעיל להקטנת שרירני רחם ומוכח במאמרים מדעיים רבים, אבל במגבלות רבות של התוויות והוראות נגד, הכל על פי המקרה. פרופ׳ יונה תדיר

שלום רב אני בת 43, לפני שנתיים הובחנה אצלי מיומה בגודל 5.5X4.9 וכעת היא הכפילה את עצמה לגודל של 7.58X8.43 מחזורים סדירים וללא דימום ,אך יש לי מעט לחצים בבטן התחתונה ואני מרגישה את הגוש בבטן מתחת לטבור. מבדיקת אולטרסאונד- רחם קדמי עם מיומה אחורית של 7X7X9 סאבסרוטית (SS), שחלות תקינות ללא נוזל חופשי באגן. הומלץ לי על ניתוח כריתת רחם וחצוצרות בגישה לפרוסקופית/בטנית. חשוב לציין שיש לי 3 ילדים ואינני מתכוונת להרות שוב. השאלה היא, עד כמה נחוץ הניתוח? הרופאים שהתייעצתי עימם ענו כי גידול מהיר של שרירן מדאיג אותם. אשמח לשמוע את דעתך.

לקריאה נוספת והעמקה

אכן, יש הצדקה לנתח, אבל לא קצב הגידול צריך להטריד אותך. זה מהלך נורמלי של שרירני רחם (מיומה) בגיל זה. הסיבה לניתוח היא עצם העובדה שיש לך גוש בגודל זה הלוחץ על אברים חיוניים ובגיל הוא ימשיך לגדול. 99,9% שמדובר בגידול שפיר, אבל כאמור, נכון להסירו ונכון יהיה אם תכתוצאה מתשובתי זו לא תמנעי מניתוח. בהצלחה, פרופ׳ יונה תדיר

שלום, אני בת 26, לאחר דימום בין וסתי ניגשתי לרופא נשים ובהתאם לבדיקת us, נחשד שיש לי פוליפ בחלל הרחם. ביצעתי היסטרוסקופיה ניתוחית ובמהלכה הוצא מה שנחשד כפוליפ ונשלח לביופסיה. במסמך התוצאה, נכתב תחת הכותרת "אבחנות": polypoid secretory endometrium. אשמח לוודא שהפירוש הוא שאכן מדובר בפוליפ לא מזיק.

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר בפוליפ שאינו ממאיר.

09/12/2018 | 11:41 | מאת: טלי

שלום פרופ' אני בת 34 ללא ילדים, לא בהריון.מעוניינת להרות. לאחרונה גילתי לאחר כאבים באיבר המין. הרופא אמר שיש לי שרירן קטן בקוטר כס"מ בדופן הרחם. אמר שניתן להתעלם ממנו אלא אם יעשה בעיות בכניסה להריון ולהיות במעקב העניין הוא שאני קצת בלחץ ממה שקראתי בפורום זה ובעוד מקומות ואני מבינה ששרינינים בעלי נטייה לגדול. לכן, אני שוקלת להסירו בניתוח. הבנתי שלאחר ניתוח יש להמתין כחצי שנה עד שנכנסים להריון. מפאת הגיל שלי אני תוהה האם כדאי לי עכשיו לנסות להכנס להריןן ולא לעשות את הניתוח או בכל זאת לעבור את הניתוח ולחכות? שאלה נוספת- האם יש דרך באמצעות תזונה להקטינו או דרך ''טבעית" אחרת?

לקריאה נוספת והעמקה

שרירן בגודל 1 ס״מ אינו מהווה בעיה המצדיקה התערבות כירורגית. תלוי כמובן גם במיקומו, והאם גורם לתופעות כגון דימומים. מעבר לכך, כל נסיון לקבל החלטות על פי האינטרנט אינו מוביל לרפואה נכונה.

09/12/2018 | 18:22 | מאת: טלי

אני מבינה מאיזה גודל יש הצדקה להתערבות? כיצד ניתן לתאם התעייצות עימך באזור המרכז?

הגודל מהווה רק מרכיב אחד בשיקול הטיפולי. המיקום, הסימפטומים, הגיל ותכניות הילודה משלימים את מגוון השיקולים.

אני חשה בכאב בעת מתן שתן כאבים באיבר מין בבטן התחתונה. אין לי רופא קבוע שיכול לייעץ בעניין לכן פונה אליך

07/12/2018 | 19:35 | מאת: נירית

שלום אני בת 35 בהריון ראשון שבוע 14. אני צריכה לעבור גרידה בשל כך שלעובר אין דופק. רציתי לדעת האם הפלה עלולה לגרום לכך שיתפתחו מיומות ברחם? חוששת מאוד אבל איני יכולה לסמוך על כך שתהיה הפלה טבעית וקשה לי נפשית להסתובב עם עובר ללא דופק...

לקריאה נוספת והעמקה

אין שום קשר בין הפסקת הריון להווצרות מיומה. עליך לבצע את הוראות הרופא/ה בכל הקשור להפסקת הריון בהפלה נדחית (כך מוגדר מה שיש לך). פרופ׳ יונה תדיר

04/12/2018 | 17:19 | מאת: מיכל

שלום רב, במהלך בדיקה גניקלוגית שיגרתית בשל כאבים באיבר מין הרופא אמר שיש לי שרירן גודל 7 מ"מ. הוא טוען שניתן להתעלם ממנו והמיקום שלו לא מפריע להריון. אני בת 34 ומעוניינת להרות יש לי בימים האחרונים כאבים באיבר מין והיו לי כאבים בזמן קיום יחסי מין. כמו כן יחסית יש לי הרבה צורך במתן שתן. רציתי לדעת האם ייתכן שזה קשור בכל זאת לשרירן? הרופא טוען בכל תוקף שלא והמליץ לעשות בדיקת שתן. ממליץ על מעקב כל חצי שנה. האם יש צורך בחוות דעת שניה או שכדאי לסמוך על חוות הדעת של הרופא ולהמתין לתוצאות בדיקת השתן?

לקריאה נוספת והעמקה

נראה שצודק הרופא שלך. שרירן בגודל כזה לא אמור לגרום לכאבים באיבר המין, לכאבים בעת קיון יחסי מין, או לתכיפות במתן שתן. מומלץ לבצע את שרופא ממליץ ואין שום הצדקה ללכת לייעוץ נוסף. בהצלחה, פרופ׳ יונה תדיר

04/12/2018 | 17:47 | מאת: מיכל

תודה רבה על המענה המהיר. האם השרירן עלול להוות בעיה בכניסה להריון או בהריון עצמו? האם הוא עלול לגדול באופן משמעותי וכדאי להבדק בעוד פחות מחצי שנה?

שרירן בגודל זה אינו ראוי לכל התייחסות, ואינו מצדיק שום בדיקה נוספת בחודשים הבאים. נראה שאת מתעקשת להתעלם מהמלצת הרופא, להתעלם מהממצא הקטנטן.

אשמח למענה בבקשה זה דחוף

שלום, אני בת 54 ,לפני 4 חודשים עברתי היסטרוסקופיה שבמהלכה בוצעו כריתת שרירן ואבלציה ( קילוף הרירית) במטרה למנוע דימומים כבדים שסבלתי מהם. כיום סובלת מגלי חום קלים ושינה לא סדירה. אציין כי בהיסטרוסקופיה נצפה רחם שרירני ומס' שרירינים קטנים דוחקי חלל כשאחד מהם תוך דופני בגודל 1.9 מ"מ X 1.8 מ"מ . כחודשיים לאחר ההיסטרוסקופיה הופיע לי פעמיים דימום: ב26/10 וב26/11 דימום של כשבועיים בכל פעם שנראה כמו מחזור . הרופא המטפל הסביר לי שהדימום הינו כתוצאה מאטרופיה ברירית רחם וגם בגלל המרקם השרירני שדוחק ומעוות את רירית הרחם. לטענתו בדיקות הדם מעידות שאני בגיל המעבר ESTRADIOL= 127 - PROGESTERONE < קטן מ2 PROGESTERONE OH 17 = 1 LH =38.8 FSH=71.5 PROLACTIN = 131.6 ולכן הוא מציע לי לקחת טיפול הורמונלי דואביב. אני קצת חוששת והשאלה היא עד כמה טיפול זה ימנע את הדימומים והאם יש לו תופעות לוואי או סיכונים כלשהם? תודה על תשובתך

לקריאה נוספת והעמקה

בגיל 54 סביר להניח שאת נכנסת לגיל המעבר. גם בדיקות הדם אכן מראות שאת ״בדרך לשם״. יחד עם זאת צריך להבין שהדימומים אינם בהכרח דימומים של ״דמדומי הגיל״, אלא קרוב לוודאי קשורים לאותם שרירני רחם (וכנראה לא מאטרופיה של הרירית) שהטיפול בהם אינו ״אבלציה״ של הרירית. צריל לראות דחמות של אולטרהסאונד מדועעק כדי להגדיר מה הטיפול המומלץ, אם בכלל לטפל בשלב זה. פרופ׳ יונה תדיר

01/12/2018 | 21:17 | מאת: דיאנה

אני בת 32 והתחלתי טיפולי פוריות. בטיפולים התגלה שרירן על דופן הרחם של 3 סמ. נעשתה היסטורסקופיה אבחנתית שקבעה שאין מניעה להיכנס להריון ואכן נקלטתי אחרי ivf להריון תאומים. לצערי ההריון נגמר בשבוע 23 בגלל אי ספיקת צוואר במהלך ההריון השרירן גדל לגודל של 8 סמ. לאחר הלידה (חודש וחצי אחרי) עשיתי היסטורוסקופיה אבחנתית שם נכתב;" רחם בגודל 10 שבועות.שרירן אינטרמורלי כ8 סמ. חלל הרחם לא תקין שרירן גדול בקיר הקדמי המעוות את חלל הרחם. רושם לשארית הריונית מושרשת על השרירן. רירית הרחם ותעלת צוואר תקין. פתחי חצוצרות נצפו בספק" בהתייעצות עם הרופא נשים ועם רופא הפריון הוחלט על מתן דקפפטיל דפו 3.75 להקטנת השרירן ולחזור להיסטורוסקופיה אבחנתית עוד 3 חודשים. קיבלתי את הזריקה לפני כשבועיים כעת אני מרגישה את השרירן היטב בבטן התחתונה (במיוחד בבקרים). אני אחרי טראומה נפשית של לידה שקטה ומאוד רוצה לעבור הריון תקין בהקדם. מה אתם ממליצים? האם אפשר להקטין את השרירן בעוד דרך? האם המינון של הדפו 3.75 מספיק? לא כדאי לקבל עוד זריקה עד ההיסטרוסקופיה הבאה? (לציין שאין סיפטומים כמו דימומים מוגברים או כאבים וגם לאחר נטילת הזריקה אין תופעות לוואי מיוחדות) האם כדאי להשקיע מאמצים בנסיון הקטנה או שעדיף כבר ללכת להסרה? מפחדת שמנסה להקטין ושזה לא יצליח ואז סתם "ביזבזתי זמן"... כמובן שמעדיפה להקטין ולעבור הסרה בדרך יותר פשוטה.. אבל מפחדת שזה לא יצליח. מה הדרך הטובה ביותר להקטנת השרירן ופגיעה כמה שיותר פחותה ברחם? תודה רבה דיאנה

לקריאה נוספת והעמקה

נראה שהטיפול שהומלץ לך נכון ובמצבים כגון אלה אין קיצורי דרך. חשוב להיותְ סבלנית כדי שלא לגרום נזק ההחלטה על סוג הניתוח היא פועל יוצא של מיקומו וגדלו, ועל כך אין די נתונים אלא רק בסיום מחזור הטיפול ההורמונלי שקיבלת. פרופ׳ יונה תדיר

תודה רבה על תגובתך האם הדקפפטיל נותן "תוצאות טובות" בהקטנת שרירנים בדרך כלל? האם המינון של 3.75 בלבד ל3 חודשים מספיק לדעתך? תודה רבה וחג חנוכה שמח