פורום שרירני רחם - מיומות

פורום זה נועד לספק מידע על בעיה שכיחה בתחום בריאות האישה: שרירני רחם, ובלע"ז: מיומות או פיברומות (Myoma, Leiomyoma, Uterine Fibroids). מידע רב נצבר בשנים האחרונות באשר לגורמים המעודדים את התפתחותם של גידולי רחם אלה, ובמקביל, קיים מגוון רחב של שיטות חדשות למעקב וטיפול.

המרכז הישראלי לשרירני רחם ("מי-שר") הוקם ע"י קבוצת רופאים מומחים ומנהלי יחידות בתחומים שונים הנקשרים סביב בעיית שרירני הרחם. בדרך זו ניתן לספק לכל אישה הסובלת משרירני רחם ייעוץ וטיפול רב תחומי ברמה הגבוהה ביותר, על בסיס מצבה, צרכיה ורצונותיה.

פורום שרירני הרחם נותן מענה כללי לשאלות הציבור בתחום שרירני הרחם, ושאלות נלוות בתחום בריאות האשה, על בסיס ניסיון רב וידע קבוצתי נרחב.
1277 הודעות
1111 תשובות מומחה

מנהל פורום שרירני רחם - מיומות

בת 60 עם רחם קידמי רב שרירני.גודל:80X150 1)קידמי 40X50X60 זרימת דם קלה 2)סב מוקוזיאלי 40X50X60 עושר כלי דם ודוחק חלל הרחם. רירית דקיקה. נוזל בכמות רבה בחלל. יש דימום מאז הוצאו 2 פוליפים. פאפ ופיפל תקין. האם לנתח ולהוציא את הרחם? המלצה על חוות דעת שניה?

שאלות כגון אלה, האמורות להוביל לקבלת החלטה טיפולית, לא נכון לקבל דרך פורום אנונימי שנועד להבנת תהליכים ולא לקבלת החלטות. גיל 60 עם שרירני רחם מחייב התייחסות שונה ממצב דומה בגיל צעיר יותר, וחסרים פרטים רבים בהצגת הדברים. מענה מסוג זה עלול להוביל לקבלת החלטות שגויות.

בבדיקת אולטראסאונד אצל רופאת נשים ראתה .. שאני אחרי ביוץ אך יש קצת נוזל באגן ושחלה שמאלית עם ממצא מתאים לגופיף צהוב ? על מה זה מעיד ( מנסה להיכנס להריון)

היי ברצוני לדעת אם תוצאות הבדיקה שלי חיוביות ואם לא אשמח לדעת אם המצב נורמלי או לא. גישת הבדיקה:בטנית רחם/דוגלס מנח הרחם: קדמי גודל הרחם (מ״מ): 50x34x41 רקמת הרחם: תקין רירית הרחם: בעובי: 8.6 מ״מ תיאור הרירית: סדירה; הד קו אמצע גודלס: מעט נוזל שחלה ימנית הודגמה בגודל: (מ״מ) 31x37 מבנה: מבנה וגודל תקינים נמצא זקיק בגודל: 24 מ״מ נצפו מספר זקיקים קטנים נוספים. שחלה ימנית הודגמה בגודל: 22x31 מבנה וגודל תקינים; מספר זקיקים קטנים. כמו כן חשוב לי לציין שהופנתה לבדיקה בשל כאבי בטן חזקים אשר גורמים להרגשת של חוסר התרוקנות במתן השתן הכוונה שאני מרגישה ששלפוחית השתן לא התרוקנה כמו שצריך המלווה בלחץ והרגשה שאני צריכה ״להתאמץ״ לרוקן - מרגיש שהשרירים לא עובדים כמו שצריך. חשוב לציין שאני לא מרגישה צריבה בעת מתן השתן. ויש לי גם הרבה פעמים בהם אני הולכת לשירותים במהלך היום אבל עדיין יש חוסר התרוקנות וכאב בבטן. בנוסף אני סובלת מעצירות קשה וזה גורם לאי נוחות שגם בזה אני מתאמצת להוציא ומרגישה שהשרירים לא פועלים לטובתי אלא אני צריכה להפעיל חזק. כתוצאה מיזה יצא לי טחור וזה עוד יותר מקשה עלי.. נשלחתי לעשות עוד אולטרסאונד איברים. אני מאוד בלחץ ואם באפשרותך לתת לי הכוונה מה יש לי אם אתה מכיר את הבעיה כי החשש שלי שזה לא יהיה חס וחלילה משהו חמור שצריך טיפול מיידי. קראתי באינטרנט ואולי יש לי אצירת שתן? ובכן איזה בדיקות מומלצות לעשות כדאי לשלול חס וחלילה דברים בעייתיים? בתודה מראש. ומקווה לקבל הכוונה בנושא

לקריאה נוספת והעמקה

לא כל כך הבנתי מה השאלה, ואם אני מכיר ״את הבעיה״. המצב שאת מתארת מרכז מספר שאלות עכון בעיות במתן שתן, עצירות, כאבי בטן, וכיוב׳. נראה לי שלא לכך נועד פורום ציבורי, אנטנימי, באינטרנט. לא ציינת מה גילך, ממתי החלו תופעות אלה, מה מצב בריאותך הכללי, ועוד ועוד שאלות שאינן לפורום זה. אלה שאלות עליהן עליך להוועץ עם רופא/ה ולהתקדם באבחנה שלב שלב. בהצלחה. פרופ׳ יונה תדיר

14/01/2019 | 00:15 | מאת: נעם

היי ברצוני לדעת אם תוצאות הבדיקה שלי חיוביות ואם לא אשמח לדעת אם המצב נורמלי או לא. גישת הבדיקה:בטנית רחם/דוגלס גודל הרחם (מ״מ): 50x34x41 רקמת הרחם: תקין רירית הרחם: בעובי: 8.6 מ״מ תיאור הרירית: סדירה; הד קו אמצע גודלס: מעט נוזל שחלה ימנית הודגמה בגודל: (מ״מ) 31x37 מבנה: מבנה וגודל תקינים נמצא זקיק בגודל: 24 מ״מ נצפו מספר זקיקים קטנים נוספים. שחלה ימנית הודגמה בגודל: 22x31 מבנה וגודל תקינים; מספר זקיקים קטנים. כמו כן חשוב לי לציין שהופנתה לבדיקה בשל כאבי בטן חזקים אשר גורמים להרגשת של חוסר התרוקנות במתן השתן הכוונה שאני מרגישה ששלפוחית השתן לא התרוקנה כמו שצריך המלווה בלחץ והרגשה שאני צריכה ״להתאמץ״ לרוקן - מרגיש שהשרירים לא עובדים כמו שצריך. חשוב לציין שאני לא מרגישה צריבה בעת מתן השתן. ויש לי גם הרבה פעמים בהם אני הולכת לשירותים במהלך היום אבל עדיין יש חוסר התרוקנות וכאב בבטן. בנוסף אני סובלת מעצירות קשה וזה גורם לאי נוחות שגם בזה אני מתאמצת להוציא ומרגישה שהשרירים לא פועלים לטובתי אלא אני צריכה להפעיל חזק. כתוצאה מיזה יצא לי טחור וזה עוד יותר מקשה עלי.. נשלחתי לעשות עוד אולטרסאונד איברים. אני מאוד בלחץ ואם באפשרותך לתת לי הכוונה מה יש לי אם אתה מכיר את הבעיה כי החשש שלי שזה לא יהיה חס וחלילה משהו חמור שצריך טיפול מיידי. קראתי באינטרנט ואולי יש לי אצירת שתן? ובכן איזה בדיקות מומלצות לעשות כדאי לשלול חס וחלילה דברים בעייתיים? בתודה מראש. ומקווה לקבל הכוונה בנושא

שלום רב פרופ', אני בת 41, בהריון שני. לידה ראשו נה היתה קיסרית לפני שנה ועשרה חודשים, בגלל מנח עכוז של העוברית וכן משקל גבוה.נולדה 4 קג. כרגע שבוע 37 יש לי שרירן חוץ רחמי בקוטר של כ9 סמ,גבוה ואינו קרוב לתעלת הלידה. העובר עם הראש למטה. שאלתי- האם כדאי לנסות ללדת רגיל? הרופא המטפל ממליץ לנסות רגיל,כי אין כרגע סיבה לניתוח.. איך ''מתנהג'' שרירן במהלך צירים? ומה הסיכונים בכך אם ישנם? האם במצב כזה עדיף מראש לבחור שוב ניתוח? תודה מראש,קרן

לקריאה נוספת והעמקה

לא ניתן להתייחס לשאלתך באופן ראוי בעעדר פרטים על מיקום השרירן. ההגדרת ״חוץ רחמי״ אין בה די כדי לתת מענה ראוי, לא לגבי דרך הלידה ולא לגבי התנהגות השרירן במהלך לידה.

בהריון שני לפני כ4 שנים נמצא שרירןבצוואר הרחם כ2 סמ.כיום הוא גם כ2 סמ אך המיקום שלו שונה בעבר היה בדופן הצוואר וכעת הוא 70% בולט לתוך הצוואר. במידה ואכנס כך להריון מה הסיכויים שהשרירן יתחיל לדמם או להפריע בצורה כלשהיא? במידה ואטפל בו ניתוחית לפני כניסה להריון מה זמן ההחלמה שאצטרך להמתין עד לכניסה להריון? בהריון ראשון אושפזתי עקב אי ספיקת צוואר הרחם בגודל 9 ממ החל משבוע 22. והריון הסתיים בצורה תקינה בשבוע 38 לאחר אישפוז משבוע 22 ועד 34.. מה נכון לעשות לטפל בשרירן או להניח לו ולהיכנס כך להריון?אני בת 38...ואין לאן לדחות את נושא ההריון תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שרירן בצואר הרחם הוא בעייתי מבחינה טיפולית ואין זה נכון להתייחס למגוון חלופות הטיפול, הסיכונים והסיכויים, בדרך זו. עליך להוועץ במומחה/ית לנושא. פרופ׳ יונה תדיר

היי אשמח להסבר בהקשר לדברייך "שרירן בצואר הרחם הוא בעייתי מבחינה טיפולית" מדוע בעייתי?

בעייתי, משום שמיקום זה עלול להקשות טיפול בגישה לפרוסקופית (דרך הבטן), או היסטרוסקופית (דרך צואר הרחם), אבל זה אינו הכרחי, כי יש גם אפשרות שהטיפול יכול להיות פשוט. המיקום פחות שגרתי ודיון מסוג זה עלול לעורר יותר שאלות ממתן תשובות. פורום אינטרנט אינו תחליף לביקור אצל רופא/ה, הוא נועד להבנת תהליכים שגרתיים ולא נועד לשמש דרך לקבלת החלטות.

תודה רבה על המענה המהיר אפנה ליעוץ ,הסיוע הראשוני שלך לא מובן מאליו. רק בריאות.אמן!

26/12/2018 | 10:36 | מאת: טל

שלום רב. אני בת 44, אחרי 4 לידות ולא מעוניינת ללדת יותר. יש לי שרירן בגודל 7-8 ס"מ (לפי מה שהבנתי נמצא בדופן מימין, רחם אחורי). אינו גורם לי לתופעות או סבל, למעט בטן בגודל שבוע 14 (לדברי הרופאים). הומלץ לי לשקול כריתת רחם בלפרוסקופיה (אם כי גבולי בגודלו ואולי יהיה צורך בניתוח פתיחת בטן). הבהירו לי שזה לא חובה מכיוון שאיני סובלת. שאלותי הן: 1. מדוע לא הוצע לי טיפול בכדור איסמיה? שמעתי על כך רק כעת ממישהי שזה מאוד עזר לכווץ אצלה שרירן גדול מאוד. 2. מה ההשלכות של לא לנתח? יש בזה סיכון? 3. האם קיימות דרכים נוספות לטיפול, למעט כריתת רחם? אציין כי השרירן קיים שנים רבות, אך לאחר הלידה האחרונה (לפני 5 שנים) היה 4 ס"מ, כיום 7 ס"מ. תודה רבה על המענה!

לקריאה נוספת והעמקה

חלק משאלותיך אינן ניתנות למענה על בסיס המידע שהעברת ומחייבות דיון עם רופא/ה, מאחר וההחלטה מחייבת שילוב מגוון אפשרויות. לעניין הטיפול באסמיה: תרופה זו אושרה אמנם לשימוש בישראל, אבל הסתבר שיש מספר בעיות רפואיות (כגון פגיעה בתפקודי כבד) המחייבות מעקב יותר מעמיק. מסיבה זו הנושא נמצא בבדיקה מחודשת במשרד הבריאות, לקראת הנחיות חדשות. בהצלחה, פרופ׳ יונה תדיר

23/12/2018 | 10:41 | מאת: דליה

יש לי מיומה בגודל של(81x83x75 mm), אני בת 51, התכוננתי לתרומת ביצית על מנת להיכנס להיריון. מה האופציות שלי להסיר או להקטין את הגידול ללא הסרה של רחם?האם יש לך המלצה על מומחה בירושלים?

לקריאה נוספת והעמקה

שאלתך מתארת מצב מאד בלתי שגרתי ואינה מתאימה לפורום ציבורי אלא לדיון מעמיק עם רופא/ה. פורום זה גם אינו מיועד למתן המלצות על רופא זה או אחר. בהצלחה.

18/12/2018 | 09:20 | מאת: קרן

האם הדבקויוות ברחם שאינן מטופלות יכולות להוביל לכריתת רחם ? אני בת 42 אין תוכנית ילודה בעתיד , מציינת זאת כי הבנתי שהדבקויות פוגעות בפריון , ולכן שאלתי אם לא מטפלים בהידבקויות ברחם זה יכול להוביל לכריתת רחם?

17/12/2018 | 15:48 | מאת: דיאנה

שלום אני מטופלת בדקפפטיל 3.75 להקטנת מיומה (8 סמ). לפני 3 שבועות קיבלתי את הזריקה הראשונה וצריכה עוד שבוע לקבל את המנה השנייה (סהכ 3 זריקות של 3.75 למשך 3 חודשים). קראתי כי תמצית של שיח אברהם גם עוזר להקטנת מיומות האם זה נכון? במידה ואני לוקחת ואם לא הוכח שזה עוזר זה יכול אפילו לפגוע בטיפול? ובכלל, מה היעילות של הדקקפטיל להקטנת שרירנים? תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

למיטב ידיעתי אין שום עבודה מדעית הקובעת ששיח אברהם Vitex Agnus Castus משפר תסמיני מיומות או מקטין מיומות. הוא אולי מסייע למי שמשווק את זה. דקפפטיל יעיל להקטנת שרירני רחם ומוכח במאמרים מדעיים רבים, אבל במגבלות רבות של התוויות והוראות נגד, הכל על פי המקרה. פרופ׳ יונה תדיר

שלום רב אני בת 43, לפני שנתיים הובחנה אצלי מיומה בגודל 5.5X4.9 וכעת היא הכפילה את עצמה לגודל של 7.58X8.43 מחזורים סדירים וללא דימום ,אך יש לי מעט לחצים בבטן התחתונה ואני מרגישה את הגוש בבטן מתחת לטבור. מבדיקת אולטרסאונד- רחם קדמי עם מיומה אחורית של 7X7X9 סאבסרוטית (SS), שחלות תקינות ללא נוזל חופשי באגן. הומלץ לי על ניתוח כריתת רחם וחצוצרות בגישה לפרוסקופית/בטנית. חשוב לציין שיש לי 3 ילדים ואינני מתכוונת להרות שוב. השאלה היא, עד כמה נחוץ הניתוח? הרופאים שהתייעצתי עימם ענו כי גידול מהיר של שרירן מדאיג אותם. אשמח לשמוע את דעתך.

לקריאה נוספת והעמקה

אכן, יש הצדקה לנתח, אבל לא קצב הגידול צריך להטריד אותך. זה מהלך נורמלי של שרירני רחם (מיומה) בגיל זה. הסיבה לניתוח היא עצם העובדה שיש לך גוש בגודל זה הלוחץ על אברים חיוניים ובגיל הוא ימשיך לגדול. 99,9% שמדובר בגידול שפיר, אבל כאמור, נכון להסירו ונכון יהיה אם תכתוצאה מתשובתי זו לא תמנעי מניתוח. בהצלחה, פרופ׳ יונה תדיר

שלום, אני בת 26, לאחר דימום בין וסתי ניגשתי לרופא נשים ובהתאם לבדיקת us, נחשד שיש לי פוליפ בחלל הרחם. ביצעתי היסטרוסקופיה ניתוחית ובמהלכה הוצא מה שנחשד כפוליפ ונשלח לביופסיה. במסמך התוצאה, נכתב תחת הכותרת "אבחנות": polypoid secretory endometrium. אשמח לוודא שהפירוש הוא שאכן מדובר בפוליפ לא מזיק.

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר בפוליפ שאינו ממאיר.

09/12/2018 | 11:41 | מאת: טלי

שלום פרופ' אני בת 34 ללא ילדים, לא בהריון.מעוניינת להרות. לאחרונה גילתי לאחר כאבים באיבר המין. הרופא אמר שיש לי שרירן קטן בקוטר כס"מ בדופן הרחם. אמר שניתן להתעלם ממנו אלא אם יעשה בעיות בכניסה להריון ולהיות במעקב העניין הוא שאני קצת בלחץ ממה שקראתי בפורום זה ובעוד מקומות ואני מבינה ששרינינים בעלי נטייה לגדול. לכן, אני שוקלת להסירו בניתוח. הבנתי שלאחר ניתוח יש להמתין כחצי שנה עד שנכנסים להריון. מפאת הגיל שלי אני תוהה האם כדאי לי עכשיו לנסות להכנס להריןן ולא לעשות את הניתוח או בכל זאת לעבור את הניתוח ולחכות? שאלה נוספת- האם יש דרך באמצעות תזונה להקטינו או דרך ''טבעית" אחרת?

לקריאה נוספת והעמקה

שרירן בגודל 1 ס״מ אינו מהווה בעיה המצדיקה התערבות כירורגית. תלוי כמובן גם במיקומו, והאם גורם לתופעות כגון דימומים. מעבר לכך, כל נסיון לקבל החלטות על פי האינטרנט אינו מוביל לרפואה נכונה.

09/12/2018 | 18:22 | מאת: טלי

אני מבינה מאיזה גודל יש הצדקה להתערבות? כיצד ניתן לתאם התעייצות עימך באזור המרכז?

הגודל מהווה רק מרכיב אחד בשיקול הטיפולי. המיקום, הסימפטומים, הגיל ותכניות הילודה משלימים את מגוון השיקולים.

אני חשה בכאב בעת מתן שתן כאבים באיבר מין בבטן התחתונה. אין לי רופא קבוע שיכול לייעץ בעניין לכן פונה אליך

07/12/2018 | 19:35 | מאת: נירית

שלום אני בת 35 בהריון ראשון שבוע 14. אני צריכה לעבור גרידה בשל כך שלעובר אין דופק. רציתי לדעת האם הפלה עלולה לגרום לכך שיתפתחו מיומות ברחם? חוששת מאוד אבל איני יכולה לסמוך על כך שתהיה הפלה טבעית וקשה לי נפשית להסתובב עם עובר ללא דופק...

לקריאה נוספת והעמקה

אין שום קשר בין הפסקת הריון להווצרות מיומה. עליך לבצע את הוראות הרופא/ה בכל הקשור להפסקת הריון בהפלה נדחית (כך מוגדר מה שיש לך). פרופ׳ יונה תדיר

04/12/2018 | 17:19 | מאת: מיכל

שלום רב, במהלך בדיקה גניקלוגית שיגרתית בשל כאבים באיבר מין הרופא אמר שיש לי שרירן גודל 7 מ"מ. הוא טוען שניתן להתעלם ממנו והמיקום שלו לא מפריע להריון. אני בת 34 ומעוניינת להרות יש לי בימים האחרונים כאבים באיבר מין והיו לי כאבים בזמן קיום יחסי מין. כמו כן יחסית יש לי הרבה צורך במתן שתן. רציתי לדעת האם ייתכן שזה קשור בכל זאת לשרירן? הרופא טוען בכל תוקף שלא והמליץ לעשות בדיקת שתן. ממליץ על מעקב כל חצי שנה. האם יש צורך בחוות דעת שניה או שכדאי לסמוך על חוות הדעת של הרופא ולהמתין לתוצאות בדיקת השתן?

לקריאה נוספת והעמקה

נראה שצודק הרופא שלך. שרירן בגודל כזה לא אמור לגרום לכאבים באיבר המין, לכאבים בעת קיון יחסי מין, או לתכיפות במתן שתן. מומלץ לבצע את שרופא ממליץ ואין שום הצדקה ללכת לייעוץ נוסף. בהצלחה, פרופ׳ יונה תדיר

04/12/2018 | 17:47 | מאת: מיכל

תודה רבה על המענה המהיר. האם השרירן עלול להוות בעיה בכניסה להריון או בהריון עצמו? האם הוא עלול לגדול באופן משמעותי וכדאי להבדק בעוד פחות מחצי שנה?

שרירן בגודל זה אינו ראוי לכל התייחסות, ואינו מצדיק שום בדיקה נוספת בחודשים הבאים. נראה שאת מתעקשת להתעלם מהמלצת הרופא, להתעלם מהממצא הקטנטן.

אשמח למענה בבקשה זה דחוף

שלום, אני בת 54 ,לפני 4 חודשים עברתי היסטרוסקופיה שבמהלכה בוצעו כריתת שרירן ואבלציה ( קילוף הרירית) במטרה למנוע דימומים כבדים שסבלתי מהם. כיום סובלת מגלי חום קלים ושינה לא סדירה. אציין כי בהיסטרוסקופיה נצפה רחם שרירני ומס' שרירינים קטנים דוחקי חלל כשאחד מהם תוך דופני בגודל 1.9 מ"מ X 1.8 מ"מ . כחודשיים לאחר ההיסטרוסקופיה הופיע לי פעמיים דימום: ב26/10 וב26/11 דימום של כשבועיים בכל פעם שנראה כמו מחזור . הרופא המטפל הסביר לי שהדימום הינו כתוצאה מאטרופיה ברירית רחם וגם בגלל המרקם השרירני שדוחק ומעוות את רירית הרחם. לטענתו בדיקות הדם מעידות שאני בגיל המעבר ESTRADIOL= 127 - PROGESTERONE < קטן מ2 PROGESTERONE OH 17 = 1 LH =38.8 FSH=71.5 PROLACTIN = 131.6 ולכן הוא מציע לי לקחת טיפול הורמונלי דואביב. אני קצת חוששת והשאלה היא עד כמה טיפול זה ימנע את הדימומים והאם יש לו תופעות לוואי או סיכונים כלשהם? תודה על תשובתך

לקריאה נוספת והעמקה

בגיל 54 סביר להניח שאת נכנסת לגיל המעבר. גם בדיקות הדם אכן מראות שאת ״בדרך לשם״. יחד עם זאת צריך להבין שהדימומים אינם בהכרח דימומים של ״דמדומי הגיל״, אלא קרוב לוודאי קשורים לאותם שרירני רחם (וכנראה לא מאטרופיה של הרירית) שהטיפול בהם אינו ״אבלציה״ של הרירית. צריל לראות דחמות של אולטרהסאונד מדועעק כדי להגדיר מה הטיפול המומלץ, אם בכלל לטפל בשלב זה. פרופ׳ יונה תדיר

01/12/2018 | 21:17 | מאת: דיאנה

אני בת 32 והתחלתי טיפולי פוריות. בטיפולים התגלה שרירן על דופן הרחם של 3 סמ. נעשתה היסטורסקופיה אבחנתית שקבעה שאין מניעה להיכנס להריון ואכן נקלטתי אחרי ivf להריון תאומים. לצערי ההריון נגמר בשבוע 23 בגלל אי ספיקת צוואר במהלך ההריון השרירן גדל לגודל של 8 סמ. לאחר הלידה (חודש וחצי אחרי) עשיתי היסטורוסקופיה אבחנתית שם נכתב;" רחם בגודל 10 שבועות.שרירן אינטרמורלי כ8 סמ. חלל הרחם לא תקין שרירן גדול בקיר הקדמי המעוות את חלל הרחם. רושם לשארית הריונית מושרשת על השרירן. רירית הרחם ותעלת צוואר תקין. פתחי חצוצרות נצפו בספק" בהתייעצות עם הרופא נשים ועם רופא הפריון הוחלט על מתן דקפפטיל דפו 3.75 להקטנת השרירן ולחזור להיסטורוסקופיה אבחנתית עוד 3 חודשים. קיבלתי את הזריקה לפני כשבועיים כעת אני מרגישה את השרירן היטב בבטן התחתונה (במיוחד בבקרים). אני אחרי טראומה נפשית של לידה שקטה ומאוד רוצה לעבור הריון תקין בהקדם. מה אתם ממליצים? האם אפשר להקטין את השרירן בעוד דרך? האם המינון של הדפו 3.75 מספיק? לא כדאי לקבל עוד זריקה עד ההיסטרוסקופיה הבאה? (לציין שאין סיפטומים כמו דימומים מוגברים או כאבים וגם לאחר נטילת הזריקה אין תופעות לוואי מיוחדות) האם כדאי להשקיע מאמצים בנסיון הקטנה או שעדיף כבר ללכת להסרה? מפחדת שמנסה להקטין ושזה לא יצליח ואז סתם "ביזבזתי זמן"... כמובן שמעדיפה להקטין ולעבור הסרה בדרך יותר פשוטה.. אבל מפחדת שזה לא יצליח. מה הדרך הטובה ביותר להקטנת השרירן ופגיעה כמה שיותר פחותה ברחם? תודה רבה דיאנה

לקריאה נוספת והעמקה

נראה שהטיפול שהומלץ לך נכון ובמצבים כגון אלה אין קיצורי דרך. חשוב להיותְ סבלנית כדי שלא לגרום נזק ההחלטה על סוג הניתוח היא פועל יוצא של מיקומו וגדלו, ועל כך אין די נתונים אלא רק בסיום מחזור הטיפול ההורמונלי שקיבלת. פרופ׳ יונה תדיר

תודה רבה על תגובתך האם הדקפפטיל נותן "תוצאות טובות" בהקטנת שרירנים בדרך כלל? האם המינון של 3.75 בלבד ל3 חודשים מספיק לדעתך? תודה רבה וחג חנוכה שמח

27/11/2018 | 07:19 | מאת: יעל

האם ניתן לעשות היסטרוקופיה ניתוחית ביום השישי של המחזור ? אציין שלפעמים המחזור נמשך אצלי למעלה משבוע .

לקריאה נוספת והעמקה

היסטרוסקופיה ניתן לבצע לאחר הפסקת דמם הווסת.

הי ברצוני לשאול לפני כ8 ימים עברתי ניתוח לכריתת שרירן שהיה כ20 סמ לאחר 5 ימים השתחררתי מבית החולים אך ישלי עדין כאבים בבטן היכן שנמצא בחתך ובנוסף לפני כיומיים התחיל לי גם כאבים באגן האם זה נורמלי ??

לקריאה נוספת והעמקה

שאלות הקשורות למהלך ניתוח בימים שלאחר הניתוח חייבות להגיע למנתח/ת. רק הוא/היא יודע/ת מה בוצע, מה סביר, ומה חריג.

לפני 10 חודשים עברתי כריתת רחם כולל חצוצרות עקב שרירן גדול שהיה בדופן אחורית של הרחם . בבדיקה שיגרתית אצל רופאת הנשים נתגלה ממצא בגודל 18*16*8 בחלל הבטן ובבדיקת ה mri אובחן כשרירן . האם יכול חיות שרירן ללא רחם ? למי עליי לפנות כעת כדי להוציאו ?

לקריאה נוספת והעמקה

עליך לפנות לרופא/ת נשים, ו/או לרופא שניתח אותך.

שלום פרופסור, אני בת 36 בשבוע 32 להריון ויש לי שרירן בדופן השמאלית תחתונה של הרחם בגודל 3/3 סמ, הבעיה שהוא זז, האם ייתכן שהוא יושב על "גבעול" ולכן יש לו אפשרות לנוע בחלל הבטן? הוא מגיע גם עד אמצע הבטן ומציק לי בעיקר בלילה. מה שמוזר שאני יכולה ממש לדחוף אותו חזרה למטה עם היד, האם הוא יכול להוות בעיה בלידה? ולהפריע למעבר התינוק בתעלת הלידה? למרות שנראה לי שהוא בחלק החיצוני של הרחם ולא הפנימי. אשמח לתשובתך. תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

קיימת אפשרות ששרירן יהיה על גבעול ולכן יכול לנוע מעט . בכל מקרה, גבעול כזה יהיה קצר ולא מדובר על תנועה משמעותית בחלל הבטן. מואם את ממששת אותו ברום הבטן אין זה סביר שיפריע לירידת הראש או למהלך הלידה. כל זה באמירות כלליות המתבססות על התאור שלך. מענה מדוייק יותר אפרי רק למי שבודק ורואה בדיוק במה מדובר. פרופ׳ יונה תדיר

ראשית תודה רבה על תגובתך המהירה, רק קצת מטריד אותי שאמרת שהגבעול קצר מאחר והתנועה שלו מגיעה גם עד עשרה ס"מ... זה חריג וצריך להדאיג אותי? תודה רבה!!

זו הבעיה עם רפואה דרך פורום. כל מה שכתבתי היה מרגיע, עם סמני שאלה על מה שלא ניתן לדעת ללא בדיקה, והצלחת בכל זאת למצוא משהו ״מדאיג״. אין זה שכיח למצוא שרירן על גבעול דל 10 ס״מ. לכן ציינתי שיותר פרטים ניתן לקבל רק בעקבות בדיקת רופא/ה.

08/11/2018 | 10:53 | מאת: אוסנת

שלום דר לבתי בת ה 26 רווקה לפני לידות היתה נפיחות בבטן לא מוסברת התקשתה לשכב על הבטן והרגישה משהו קשה בבטן עכב זאת פנינו לבדיקת גניקולוג שישר מצא ממצא חריג באולטראסאונד שלא כלכך הסביר לנו בהתחלה מה טיבו של הממצא לאחר מכן פנינו למומחה פרטי שגם אמר שיש שם כמו גוש בגודל 11 או 12 ס"מ שנטען "אולי מיומה" ובלא ברירה נקבע ניתוח להסרתו כיוון שבתי מאוד רזה ואין מנוס מניתוח . הגוש הוסר ונלקח לבדיקת מעבדה אני המומה עכב גילה הצעיר ללא לידות לא היה לה תסמינים חוץ מהנפיחות המחזור סדיר ללא דימום מוגבר . מה הסיכוי שהגוש יתברר כממאיר?? וממה יכול להיווצר גוש כזה בגילה ללא היסטוריה רפואית בעייתית . במידה והגוש יתברר כממאיר האם היא תצטרך עוד טיפולים ??? ושוב האם הסיכוי סביר ????

לקריאה נוספת והעמקה

קרוב לוודאי שמדובר במיומה המופיעה גם בגיל צעיר וללא כל רקע רפואי בעייתי. סביר להניח שמדובר בגידול שפיר (כ 99% מהמקרים) ואין מה לנחש בשלב זה אלא להמתין לתשובה הפתולוגית ולהגדיר המשך מעקב או טיפול בהתאם. פרופ׳ יונה תדיר

05/11/2018 | 12:42 | מאת: מלי

שלום, יש לי בדופן הקידמי של הרחם 2 שרירנים די גדולים 5+7 ס"מ ועוד קטנים+פוליפ 7 מ"מ. כרגע הרחם במצב 15-16 שבועות. בגלל שגילי 40 עם רזרבה נמוכה והניתוח חייב להיות דרך הבטן ובגלל ההחלמה הדי ארוכה והחשש מפגיעה ברחם הרופאים הסכימו להתחיל בטיפולי IVF למרות שהשרירן מעוות את הרחם אך לאחר היסטרוסקופיה טוענים שיש מקום לעובר. כרגע אחרי סבב אחד בו החזירו 2 עוברים ולצערי לא צלח. שאלתי-כמה החזרות אתה ממליץ לנסות לפני שאעשה את הניתוח וכמו שהרופאה אמרה "יכרתשו לי את הרחם"?

לקריאה נוספת והעמקה

יש למקד שתי אי הבנות הבאות לידי ביטוי בשאלתך: 1. הניתוח לא אמור לפגוע ברחם. השרירנים הם הפוגעים ברחם והניתוח נועד לתקן נזק זה. 2. ההיסטרוסקופיה שבוצעה אינה מלמדת דבר על ״מקום ברחם״. הבעיה אינה חוסר מקום ברחם אלא מהלך ההריון עם שרירנים גדולים לפני קליטת העובר/ים, ומצב בו ברור שהשרירנים יגדלו מאד במהלכו. ולכן, לשאלתך אין מענה ברור וחד משמעי. כניסה להריון עם שרירנים בגודל זה (ונוספים) מהווה הימור, קשה לתת מענה ברור חד משמעי וצריך לדעת הרבה יותר גם על עברך, וגם על מיקום השרירנים, כדי להתייחס ברצינות לבעיה זו. בהצלחה. פרופ׳ יונה תדיר

24/10/2018 | 11:36 | מאת: שושי

שלום רב, אני בת 48 עדיין מחזורים סדירים אך ארוכים וכואבים. מזה כשנתיים נמצא שרירן אחורי סבמוקוזי בגודל כארבעה ס'מ. האם ניתוח היסטרוסקופי יכול לשפר את הכאבים והדימום או שמא יש צורך בשניים כדי להוריד את כל השרירן? האם התקן מירנה יכול להיות יעיל בבעיה זו? תודה מראש!

לקריאה נוספת והעמקה

התקן תוך רחמי המשחרר הורמונן דמוי פרוגסטרון (הקרוי מירנה) אינו מטפלת במיומה אלא רק בדימומים, בד״כ דימומים שאינם קשורים למיומה, ודאי לא במיומה תת-רירית. וליתר פרטי שאלתך, אין די מידע כדי לתת מענה לשאלתך. שרירן סוב-מוקוזי, כלומר תת-רירית רחם, יכול לעיתים להיות מטופל בהיסטרוסקופיה , אבל צריך חדעת אם הוא בולט לחלל הרחם, דוחק רירית, ויד כמה בולט?

תודה פרופסור. השרירן 50% בחלל ודוחק אותו מעט. האם תשובתך לגבי המירנה אומרת שאין טעם להתקינה? רב החיסרון על התועלת? האם בכלל אפשר להחדיר למצב שכזה ברחם מירנה?

״האופנה החדשה״ של נסיון להגדיר טיפול אישי דרך פורום ציבורי באינטרנט אינה נכונה. כך לא עושים רפואה נכונה. פורום נועד כדי להבין שאלות כלליות, ומגנוני פעולה, ולא כדי לבחור או לשלול טיפול זה או אחר. לכן גם מה שהסברתי על המירנה היה באמירה כללית. מעבר לכך, ההחלטות על היסטרוסקופיה (כן או לא?) מירנה (כן או לא), וכיוב׳, לא ניתן לקבוע בהעדר מידע מספיק.

21/10/2018 | 10:21 | מאת: סימה

שלום ד'ר אני שבועיים לאחר הוצאת שרירן 2 ס"מ, יש לי עדיין דימומים בכל נגוב האם זה תקין? כמה זמן דימום יש אחרי ? ומה גורם לדימומים?

לקריאה נוספת והעמקה

איני יודע היכן היה הקרירן ואיזה ניתוח עברת? במקרים כגון אלה עליך לפנות לרוא/ה המנתח/ת. רק להם ידוע מה עברת ומה סביר שיהיה לאחר מכן.

22/10/2018 | 12:23 | מאת: סימה

תודה רבה איזה מהירותתת

שלום עברתי ניתוח להוצאת שרירן בת 22, בתחילת יולי, היום אנחנו אמצע אוקטובר ועדין לא קיבלתי מחזור , חשוב לציין שהיה דימום אחרי הניתוח, מאו האם יש סיבהנ לדאגה? או לוקח זמן לחזור . תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

ראשית יש צורך לתקן, סביר להניח שהניתוח היה בלפרוסקופיה ולא בקולפוסקופיה. אין כריתת מיומה בקופלוסקופיה. ובמענה לשאלצך, אם יש מקום לדאגה? יש צורך לברר אבל מאחר ולא ידוע לי מה עברת (כריתת שרירן זו אינה הבהרה של מה שעברת) עליך לברר זאת עם הרופא/ה המנתח/ת. פרופ׳ יונה תדיר

האם שימוש באסמיה הותר מחדש עי הfda? מוכר בסל?הוחזרה לשימוש בארץ? בתהליך החזרה? תופעות לואי כאבים סיכונים באולטראסאונד fus (למתאימה)

בשלב זה אין עדיין שינוי. צפוי בקרוב לגבי נשים אשר יש מניעה מביצוע ניתוח. עדיין אין פרטים והצפוי הוא לגבי מעקב תפקודי הכבד.

לא הבמתי האם בארהב כבר הוחזר ואושר לשימוש? ובארץ בתהליך החזרה לשימוש לנשים שלא יכולות לעשות ניתוח? ומה לגבי המשך השאלה. עניין הסיכונים ותופעות הלואי באולטראסאונד ממוקד

כיודוע לך ודאי, רישוי תרופות ע״י מנהל התרופות והמזון בארה״ב אינו רלוונטי בישראל. הדיון המחודש הוא בישראל ועדיין אין בו שינוי. לגבי האולטרהסאונד הממוקד, מדובר בטיפול שנוי במחלוקת בין המומחים. בכל מקרה התאמת טיפול למקרה זה או אחר מן הראוי שלא תעשה ע״י שאיבת מידע מפורום אינטרנט. הנושא מורכב ויש להתאימו על בסיס מספר רב של גורמים השוניםצ מאישה לאישה, על פי גילה, תכניות הילודה, מיקום השרירנין, הסימפטומים, וכיוב׳. פרופ׳ יונה תדיר

שלום רב, אני צריכה לעבור כריתת רחם (ללא שחלות) עקב שרירנים גדולים ומרובים בפתיחת בטן. אני מעונינת להשאיר את צוואר הרחם. אני מבקשת לקבל הסבר טכני לגבי צוואר הרחם (לא הצלחתי למצוא חומר שמסביר). 1. האם יש רצועות שמחוברות לצוואר הרחם ? 2. אם כן אז אני מבינה שבניתוח שבו כורתים את צוואר הרחם צריך לחתוך את הרצועות ולחבר לנרתיק שנשאר. וכאשר לא כורתים את צוואר הרחם אין צורך לחתוך את הרצועות וצריך רק לתפור את קצה הצוואר. האם אני צודקת? 3. כאשר משאירים את צוואר הרחם, האם חוץ מלתפור את קצה צוואר הרחם יש גם לקבע אותו כדי שלא יקרוס לתוך הנרתיק ? אודה מאוד לתשובה ל 3 השאלות הנ"ל (כמהנדסת חשוב לי להבין טכנית מה קורה ואין לי מנוח ללא תשובות). תודה רבה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

השאלות הטכניות הן רק חלק מהשאלות הקשורות להתלבטות אם כן או לא להוציא את צואר הרחם, ונראה ששרטוט נדרש כדי להסביר את ההבדל, את הרצועות הנחתכות והנקשרות, ולאן הן נקשרות. נדיר שבעקבות חיתוך צואר הרחם יש צניחה של אברי האגן (אף כי זה ייתכן) ונכון יהיה אם תתמודדי עם שאלה זו יחד עם המנתח/ת, על כל מגוון הדילמה אם כן או לא להוציא את צואר הרחם.

לצערי שני המומחים המנתחים שהתייעצתי איתם הניחו שמוציאים את צוואר הרחם וכאשר שאלתי אפילו התעצבנו ולא הסבירו ("מה זה משנה לך איך אנחנו מחברים? יש לנו נסיון של 20 שנה ... בקיצור לא קיבלתי הסבר רק עוגמת נפש). הייתי שמחה אם היית יכול כן להתייחס לשאלות הבאות תשובה של כן או לא , מאוד תעזור לי גם בלי שרטוט. 1. במידה ומשאירים את צוואר הרחם - האם יש רצועות שלא נחתכות לעומת מצב שבו כן מוציאים את צוואר הרחם. 2. במידה ונשאר, האם מקבעים את קצה צוואר הרחם לאיזור כלשהו כדי שלא יקרוס (או שהוא רק נתפר) . תודה רבה

1. לגבי חלק מהרצועות יש הבדלמסויים באופן החיתוך והקיבוע. 2. קיבוע נעשה ע״י תפירה. קיבוע=תפירה.

08/10/2018 | 08:44 | מאת: מירי

האם לאחר היסטרוקופיה ניתוחית להוצאת שרירן יש לקחת אסטרוגן ? והאם זה הכרחי לקחת ?

לקריאה נוספת והעמקה

שאלה זו יש להפנות למנתח/ת. הדבר תלוי בסיבות להיסטרוסקופיה ובמה שנעשה בה. פרופ׳ יונה תדיר.

07/10/2018 | 14:36 | מאת: דפנה

rקע רפואי: בת 33 כיום. בשנת 2011 נותחתי ברחם (ניתוח כירורגי) להוצאה של 2 שרירנים גדולים שגרמו לכאבים עזים ודרשו הוצאה. לפני כשנתיים וחצי החלו לי כאבים מאוד חזקים ברחם ומבדיקת אולטרסאונד נצפו שרירים ברחם שמתוכם 2 גדולות מאוד ורחם מוגדל כ-16 שבועות הריון. בהתייעצות עם מס' מומחים גניקולוגיים נאמר לי פה אחד שעלי לחזור לעשות ניתוח נוסף, כאשר מרכיב הזמן תלוי בי ובעוצמות הכאב. אני מתמודדת עם כאבים עזים מאוד שמביאים אותי לשיתוק בתקופות שונות של החודש במיוחד סביב ביוץ ומחזור. מתבטא בחוסר יכולת לזוז (פיזית) עד שהכאב נירגע - זמן של שעה-שעתיים, הקאות במקרים הקשים, בכי נוראי וחוסר אונים ממש. ( בחודשים האחרונים עוצמת הכאב ותדירותם גברו מאוד. אני מחפשת רופא/ת נשים במסגרת מאוחדת שמומחה לטיפול במיומות אליו/אליה אוכל לפנות. רופאת הנשים שלי היום לא זמינה בכלל (חודשים המתנה בתור אליה) ואינה מתמצת מספיק בתחום. אודה מאוד להכוונה.

לקריאה נוספת והעמקה

הגישה הכללית וחלופות הטיפול תלויות, בין היתר, גם בתכניות הילודה שלך. פרופ׳ יונה תדיר

08/10/2018 | 16:22 | מאת: דפנה

ללא ילדים כרגע. מתכננת ילודה

06/10/2018 | 10:45 | מאת: ליאורה

שלום פרופסור, אני בהריון בשבוע 5 +5 ובימים האחרונים התחילו לי כאבים חזקים מאד בבטן. באולטרסאונד שעשו לי ראו שרירן 3.5 על 4( פלוס מינוס ) השרירן נלחץ והסתובב, ממוקם בחלק השמאלי התחתון מחוץ לרחם לא הבחינו באספקת דם לשרירן. חושבים שהכאב שלי הוא כתוצאה מהשרירן, מה הדרך הנכונה לשמירה על ההריון? האם מחייב ניתוח ומה הסיכונים? איפה מומלץ לבצע את הפרוצדורה? כרגע הטיפול שקבלתי הוא וולטרן. תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

בעקרון לא מנתחים שרירן (מיומה במהלך הריון אלא אם כן מדובר במצב של שרירן על גבעול העובד ״תסביב״ ונמק. זאת יש לאשר תחילה בבדיקה. עליך לפנות לרופא/ה או ללחדר מיון כדי להגיע לאבחנה מדוייקת ורק אז להתמודד עם הפתרון המומלץ, בהתאם. בהצלחה, פרופ׳ יונה תדיר

04/10/2018 | 19:14 | מאת: נטע

שלום. אני בת 27 מעוניינת בהריון שלישי. התגלה בגופי לאחרונה שרירן בגודל 7 ס"מ. האם יש סיכויים שאוכל להיכנס להריון בקלות למרות השרירן? מה האופציות העומדןת לרשותי כשאני רוצה הריון כרגע. יש מרפאה מיוחדת בארץ שעןסקת בכך?

לקריאה נוספת והעמקה

ללא מידע על מיקום השרירן, וסימפטומים נלווים, אין כל אפשרות לתת מענה ראוי. פרופ׳ יונה תדיר

01/10/2018 | 01:36 | מאת: רוני

שלום רב, בת 47 עם מיומה גדולה מאוד (24*25 ס"מ) שיצאה מגבולות הרחם. מועמדת לניתוח כריתת רחם. לפעמים מרגישה התקשות בבטן העליונה ולפעמים מרגישה בבטן תחתונה כאילו יש לי כדור ברזל שמושך אותי למטה עד לרמה שאיני יכולה לעמוד זקוף. לאחר מס' שעות זה עובר. מדוע התחושה הזאת? מה קורה שם בפנים כשאני מרגישה זאת?

לקריאה נוספת והעמקה

שאלתך אינה ברורה ונראה שנתת את התשובה בשאלתך. התחושה הזו היא של גוש שכבר מזמן צריך היה להיות מחוץ לגוף, ו... יפה שעה אחת קודם. אין שו סיבה לעסוק בספקולציות על מה גורם למה, אלא רק מדוע זה עדיין שם. פרופ׳ יונה תדיר

שלום,עברתי ניתוח להוצאת שרירן ביולי היום אנחנו בתחילת אוקטובר עד עכשיו לא קיבלתי מחזור. חשוב לציין שהיה לי דימום אחרי הניתוח, האם יש סיבה לדאגה??

לקריאה נוספת והעמקה

רפואה נכונה מחייבת קצת יותר פרטים כדי לתת מענה ראוי, כגון, בת כמה את? מה היה מיקום השרירים? מה היה גודלו? כמה שרירנים היו? מה סוג הניתוח שעברת? מה היה אופי מחזור הווסת שלך בעבר, כל כמה זמן? נמשך כמה ימים? וכיוב׳. הלא כן? פרופ. תדיר

25/09/2018 | 12:35 | מאת: תהל

אם בהיסטרוקפיה מתברר שאפשר להוציא רק חלק מהשרירן אז השאלה האם כדאי להוציא רק חלק או לא להוציא בכלל כלומר או הכל או כלום האם לגיטימי ? בנוסף אחת השאלות שעולות אצלי אם החלק של המיומה שישאר אם ישאר כתוצאה מהפעולה יביא לגדילה של יותר כתוצאה מהפעולה

לקריאה נוספת והעמקה

בגישה היסטרוסקופית (זעיר פולשנית) יש מגבלה לגודל שרירן הינתן לכריתה. מאחר ועדיף (אם אפשר) להמנע מניתוח פולשני יותר קורה לעיתים שהוא מוצא בשני שלבים. אין ספק שזה עדיף על פני השארת הממצא אשר יגדל, יפגע ברחם, ויחייב ניתוח פולשני יותר. בנסיבות מסויימות ניתן אולי לטפל בגישה חדישה יותר, ע״י שימוש בלייזר, בדרך שונה, אך זה מחייב מיומנות שונה ולא בהכרח אפשרית (על בסיס המידע שהעברת). פרופ׳ יונה תדיר

שלום, לחרדתי, בעת שהתקלחתי הרגשתי מן גוש שיוצא לי מן הנרתיק.ואחרי שהייתי אצל רופא נשים התברר שזהו שרירן שיוצא מצואר הרחם לתוך הנרתיק. (אחד מרופאי הנשים העריך שזה צניחה של צוואר רחם!), רציתי לשאול איזה ניתוח נכון לעשות במקרה זה? דך הנרתיק או דרך הבטן? האם אפשר לעבור את הניתוח הזה בהרדמה מקומית ? יש לי חרדה מהרדמה מלאה עקב ניתוח אחר שעברתי לפני שנים. רופא הנשים ניסה לבצע בקליניקה חיתוך של השרירן אך צעקתי מכאב ודיממתי המון. והוא הפסיק והמליץ על ניתוח. האם זה בכלל נכון לעשות דבר כזה?

לקריאה נוספת והעמקה

החלטה על טיפול מתקבלת כאשרר יש אבחנה. בשלב זה לא ידוע מה זה? מה גודלו? מה גילך? ועוד כ 20 שאלות המובילות להחלטה טיפולית. במקרה כגון זה יש להוועץ ברופא/ה העוסק/ת בתחום זה. פרופק יונה תדיר

זה אובחן כשרירן. היוצא מצואר הרחם לתוך הנרתיק וממנו הוא בולט החוצה. הערכה שזה בגודל 10 ס"מ.הבליטה הזו משפשפת בתחתונים ומידממת אמנם מעט אבל לאורך זמן. האם חייב להוציא את זה?האם זה חייב להיות בהרדמה מלאה? תודה!

חייב להוציא? ב 100% כיצד? להחלטת הרופא/ה. בהרדמה? או סוג ההרדמה? תלוי בנסיבות.

תודה דוקטור. למה הכוונה נסיבות? האם יש איזושהי אפשרות להוציא את השרירן בהרדמה שהיא מקומית? האם אתה מכיר מנתחים שביצעו זאת בהרדמה שאינה כללית? אני מאוד פוחדת מהרדמה כללית , עקב ניתוח ראש שעברתי לפני 10 שנים. האם אוכל להתעקש לעשות זאת רק בהרדמה מקומית? הניתוח נקבע לעוד מספר ימים , אנא תשובתך המהירה. המון תודה!!

כפי שאת מתארת, שני רופאים שבדקו אותך אמרו דברים שונים. אין זה נכון שאני, ללא בדיקה, על סמך תאור כללי, אחווה דיעה רפואית. יחד עם זאת, אם נכונה האבחנה של ״שרירן מולד״ (זה המינוח של שרירן היוצא מהרחם) אין זה נכון להוציאו ללא התערבות כירורגית מסודרת. אם זוג ההרדמה צריך להגדיר במקום עם המנתח/ת והמרדים/ה. פרופ׳ יונה תדיר

20/09/2018 | 07:29 | מאת: שיר

יש לי שרירן בגודל 12/10 סמ מחוץ לרחם על דופן רחב. לפני ההריון המליצו לא לכרות ולנסות להיכנס להריון. היה לי מחזור תקין והפלה טבעית לפני 3 חודשים בשבוע 6. אני בשבוע 7 + להריון. לפני יותר משבוע התחיל דימום קל בניגוב ומיחושים בבן תחתונה . בא״ס ראו שק חלמון אך לא נצפה דופק. נתנו לי פרוגסטרון בכדורים וקרינון. מאז התחילו כאבי תופת בעיקר בלילות וכאבים בינוניים במהלך היום, ומאז הקרינון גם התגבר הדימום. השרירן נמצא נמוך והבנתי שעוטף את הרחם אני מרגישה בטן קשה מאוד עד כדי תחושה שתתפוצץ בבטן תחתונה בצד שבו השרירן נמצא. הרופא אמר שהתרופות יגדילו את השרירן אך עדיף הריון תקין. האם גם אתה סבור כך? האם לדעתך יש קשר בין דימום/כאבים לשרירן? האם התעצמו בערבות הפרוגסטרון? מפחיד אותי גדילת השרירן למימידי ענק. תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שאלות ספציפיות כגון זו אינה מתאימה לפורום באינטרנט. פרטים רבים חסרים וכך לא מתקבלות החלטות רפואיות. הפורום נועד לשאלות כלליות. פרופ׳ תדיר

אשאל באופן כללי האם התרופות שציינתי שמכילות פרוגסטרון יכולות להגדיל שרירן? האם במצבים מסויימים הן מגבירות דימום וכאבים?

שלום, עברתי ניתוח פתיחת בטן לכריתת שרירנים לפני 9 ימים בהצלחה. אני נוטלת משכחי כאבים והכאב בא והולך. מאתמול מרגישה קצת מסוחררת (לחץ דם תקין) היו גם כאבי ראש שעברו וכאבים בבטן תחתונה כאילו מושכים לי בתפר מידי פעם. יש גם תחושה של גזים. האם זה תקין? לאילו סימנים צריך לשים לב באם נוצר דימום פנימי?

לקריאה נוספת והעמקה

כל מה שאת מתארת נשמע סביר. סמני דימום בחלל הבטן (מה שלא סביר אחרי 9 ימים) זה חולשה כללי ודופק מהיר. בכל מקרה של ספק לאחר ניתץוח יש לפנות לרופא/ה או למחלקה בה נותחת. בברכת שנה טובה, פרופ׳ יונה תדיר

04/09/2018 | 14:57 | מאת: גלית

האם כדאי לעבור היסטרוקופיה ניתוחית להוצאת שרירן קטן ? אציין שהריון פחות מעניין אותי למרות שאני עדיין בגיל הפוריות וגם שהשרירן גורם לדימומים כבדים פחות מפריע לי , אלא עצם כך שהוא יכול לגדול , אז האם כדאי להקדים תרופה למכה ולהוציאו כשהוא עוד קטן ?

לקריאה נוספת והעמקה

התשובה לשאלתך היא חד משמעית: כן. ללא כל ספק. בין אם הריון עתידי מתוכנן או לא, הדימומים צריכים מאד להטריד אותך כי הפ פוגעים בכל מערכות הגוף, מאגרי ברזל, ואספקת חמצן לכל הגוף. אבל מעבר לכך, לא תוציאי את השרירן היום, כפעולה קצרה ופשוטה, תאלצי (אחרי שתסבלי ללא צורך) להוציאו בהליך מורכב ומסובך יותר. חד משמעית. להוציא בהקדם. פרופ׳ יונה תדיר

05/09/2018 | 08:15 | מאת: גלית

אוקי ושאלה ונוספת אם לא מצליחים להוציא את כל השרירן בהיסטרוקופיה ניתוחית , האם החלק של השרירן שנשאר יכול לשנות מיקום בגלל הפעולה , כלומר משרירן תת רירי להפוך לסוג אחר של שרירן

ככל שהשרירן גדול יותר כך גדל גם הסיכוי שחלקו יישאר בדופן הרחם. הדבר תלוי גם במיקום, כלומר איזה חלק מהשרירן בולט לחלל ודוחק רירית, ואיזה חלק ממנו מצוי בדופן. יחד עם זאת, אין כל סיבה שתכנסי לפרטים אלה ועליך לתת אימון ברופא/ה המנתח/ת, ולבחור רופא/ה המיומן/ת בפעולה זו. זו בדיוק הסיבה מדוע עדיף להוציאו כשהוא קטן עדיין (כמתואר בשאלתך) פרופ׳ יונה תדיר

31/08/2018 | 20:16 | מאת: לחוצה

ראיתי סרטון ביוטיוב איך מסירים. ונאמר שלאחר שמסירים מהחלק הגבעולי לנשים שאינן מעוניינות בלידות צורבים גם את הבסיס שזה מונע דימומים. אז מה זה אומר שאם החלק החשמלי הזה נוגע לי ברחם זה יוצר צלקת או כוויה ברחם? ואם לא אז יכולים להיות לי דימומים מהאזור שנכרת?

לקריאה נוספת והעמקה

הסיכוי שמה שראית ביוטיוב רלוונטי למה שיש לך קלוש ואינו סביר. ביו טיוב אפשר לראות הרבה דברים ולא זו הדרך להגיע למסקנות על ניתוח או סיכונים מניתוח. כריתת פוליפ אינה מותירה צלקות ברחם. הדבר שונה ממקרה למקרה ועם חרדותיך כדאי להתמודד בדרך אחרת, אולי ייעוץ יסודי, ודאי לא ע״י גלישה באינטרנט וחיפוש בסרטוני יוטיוב.

01/09/2018 | 15:29 | מאת: לחוצה

תודה רבה. ראו פוליפ אבל הבנתי מרופאים שרק שנכנסים פנימה רואים מה יש באמת. ואני יודעת שמחתימים על טפסים לפני ניתוח שמאשרים לעשות פעולות כירוגיות. נניח יראו פתאום שרירן אז יורידו? לזה התכוונתי. בקשר לסרטון הרפואי ביוטיוב. ראיתי איך צורבים את הפוליפ מהגבעול. אבל נאמר שם שאם אין תכנון לילודה אז צורבים גם את הבסיס ברחם ממנו יצא על מנת למנוע דימום. ובגלל זה נלחצתי אם צריבה בדופן הרחם יכולה לגרום לבעיה?

31/08/2018 | 19:51 | מאת: לחוצה

היי, היה לי כאבים חזקים מאוד ודימום מסיבי בין מחזורים כך שבאותו ערב הייתי אצל גניקולוג ולא עשו לי דבר רק קביעת תור לבדיקות דם ואולטרסאונד. נמצאתי עם מחסור בברזל. עשו לי כמה פעמים אולטרסאונד ומצאו חשד לפוליפ. למזלי הדימום נרגע היה דימום קשה עם כאבים שוב במחזור השני אבל מאז אין לי לא דימום בין ווסתי אולם הדימום במחזור מאוד נוזלי אבל הבנתי שזה לא מונרגיה. רציתי לשאול: האם פוליפ יכול לגרום לכאבים בזמן מחזור? כמו כן הבטן קצת נפוחה. אציין שאני רזונת והייתה לי בטן שטוחה אולם קצת עליתי במשקל ואני כבר לא יודעת אם זה מבעיה בבטן. כלומר יתכן ויש לי גם שרירין? אני שואלת כי אני פוחדת שבמהלך הניתוח להסרת הפולים יגלו עוד דברים ויעשו לי ניתוח לממצאים שראו ללא אישורי. אני לא יודעת מה זה שרירן והרופאים גם לא אמרו משהו אבל אני פוחדת. האם הסרת שרירן יכולה לפגוע בפוריות? האם להערכתך הכאבים הם לא מהפוליפ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

צר לי, אך אין כל אפשרות לתת מענה סביר לשאלתך, מאחר ולא ברור מה יש לך? ומה את עומדת לעבור. אם עברת מספר בדיקות אולטרהסאונד ועדיין לא יודעים מה יש לך, כדי שתבוצע בדיקה איכותית אחת שתגדיר אם יש לך פוליפ? או מיומה? מה הגודל? ומה המיקום? שום דבר מכל זה אין בשאלתך. לא סביר שממצא זה עלית במשקל, ואם את חוששת שיעשו לך משהוא שלא צריך, ובניגוד להסכמתך, כדאי שתלכי לרופא/ה שאת סומכת עליו. ומאחר ולא נראה לי שיש בעיה עם הרופא שהמליחץ לך על טיפול זה או אחר, כדאי שתתני אימון במי שמטפל בך. אין לאף אחד כל עניין לעשות דבר שאינו דרוש ולימטב הבנתי משאלתך, החרדות שלך מושלכות למקומות הלא נכונים. פרופ׳ תדיר

היי. כבר 5 וחצי שבועות לאחר כריתת שרירן בגישה ביטנית. עדיין יש כאבים בבטן-זה הגיוני? הבטן עדיין לא חזרה לעצמה ונראית כמו הריון חודש 6( השרירן היה בגודל של 10 סמ אבל הבטן הייתה קטנה יותר מעכשיו) יש לציין שהרופא בדק אותי ואמר שהכל תקין ( הבדיקה הייתה רק מישוש של הבטן ללא הסתכלות פנימה)

לקריאה נוספת והעמקה

מה שלך נראה רק מישוש של הבטן, לרופא/ה מיומנ/ת זה אומר הרבה, לגבי סוג הכאב, הרגישות, היכן, גושים, ועוד. אם מתעורר חשד בבדיקה זו רק אז יש הצדקה לבירור נוסף. ופרט לכך, כל מה שאת מתארת מקובל ושכיח אחרי ניתוח. בכל שאלה נוספת לאחר ניתוח יש לפנות לרופא/ה. בברכת שנה טובה, פרופ׳ תדיר

תודה על התשובה.

היי שוב, האם כדאי לעשות את הניתוח בבי"ח או לחפש לעשות זאת ע"י רופא שאבחר באופן פרטי. האם זה קריטי? - כמו שכתבת חשוב הידיים המיומנות?

לקריאה נוספת והעמקה

המילה ״קריטי״ ופרוצדורה פשוטה זו, אינם מתחברים יחד. הכל זה שאלה של אורך התור.

27/08/2018 | 22:42 | מאת: יעל

שלום, אני יודעת שזו שאלה אולי טיפשית ובכל זאת. אני יודעת שפוליפ נגרם מרמה גבוהה של אסטרוגן. בעיקרון אני לא לקחתי גלולות או הורמונים. המחזור שלי תמיד סדיר ובול בזמן. אז למה יש לי פוליפ בחלל הרחם? אני יודעת שאני שותה הרבה חלב לפחות 2 קרטונים ביום. המון שנים. בעבר היו שמעות על אסטרוגנים בחלב ואז שאלתי את רופא המשפחה עם זה בריא או לא? והוא אמר שטויות. עכשיו שיש לי פוליפ הוא כן מודה שבחלב יש אסטרוגן. האם באמת יש קשר בין אסטרוגן בחלב לגוף? מצד אחד זה חלבון שאמור להתפרק בקיבה אז איך הוא יכול להשפיע? אתה חושב שיש קשר בין קבלת אסטרוגן אקסוגני לפוליפ? האם להפסיק את ההתמכרות שלי לחלב? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אינני מומחה לתזונה, אבל למיטב ידיעתי כמות כזו של חלב אינה תורמת לבריאות, ולכן מומלץְ להפחית כמות החלב ללא קשר לפוליפ. יש אכן קשר בין אסטרוגן לעובי רירית הרחם, אך לא בהכרח להווצרות פוליפ. זה מצב שכיח , שכחת רק לציין אתְ החשוב ביותר, מה גילך?

אני בת 31

קרוב לוודאי שאין שום חשיבות לשרירן זה, אך הוצאתו מוצדקת, בין היתר כדי שלא יפריע להשתרשות עובר ברחם.

27/08/2018 | 22:34 | מאת: יעל

שלום, האם מדובר בהרדמה מלאה או חלקית? או יותר נכון האם אפשר לתקשר איתי במהלך הפעולה? אני חוששת שבזמן הניתוח ירצו לעשות עוד דברים אם יראו משהו ללא האישור שלי. דבר נוסף: האם האזור לאחר ההסרה לא יהיה מצולק ויגרום למשל להפלות? שמעתי גם משהו על הידבקויות האם זה קשור? יש דרך להסיר פוליפ ללא היסטרוסקופיה, שמעתי על גרידה האם זה יותר ממומלץ? ושאלה אחרונה: אם אני כעת לא מתכננת הריון אפשר לדחות את הפרוצידורה המלחיצה?

לקריאה נוספת והעמקה

יש המבצעים הסרת פוליפ בהרדמה ויש המבצעים ללא הרדמה. זה תלוי בגודל ובמיומנות. זו פעולה קצרה ופשוטה ואם חשוב לך להיות ערה כדי לשמור שלא יעשו לך דבר נוסף, זה די חבל ... האזור לא יהיה מצולק מאחר ובסיסו של פוליפ קטן ואינו משאיר צלקת, לא ניתן לבצע הסרת פוליפְבגרידה ולא כדאי לדחותְ אחרי הריון. הסירי דאגות מליבך. זה ממש כלום.

תודה. אבל קצת קשה לי לא להיות חרדתית מניתוחים והרדמות. לצורך העניין עשו לי גסטרוסקופיה כי היה לי מחסור בברזל ( זה היה לפני שעלינו על בעיית הפוליפ). וגם פה לקח שנה לשכנע אותי. פשוט חותמים על טופס אין כאן שאלה של מה אני מסכימה ומה לא. כולל ידעתי את כל מה שיכול לקרות כתוצאה מהפרוצידורה. ומה לעשות זה מלחיץ. אז אני שוקלת. אם אני לא טועה אז היה כתוב או שאמרו שאם יראו משהו פוליפ בגסטרו אז יכרתו. כאן זה רחם! נראה לי איבר יותר רגיש. וגם קראי על בנות שאחרי הניתוח היו להן דימומים. או כאבים

27/08/2018 | 21:22 | מאת: טובה

שלום פרופ', שבוע 10+4, שרירן בדופן הרחם 0.29 ס"מ, קטן מדי בשביל שהרופאים יתנו לו חשיבות, גדול מדי בשביל לעזוב אותי בשקט. כל תקופת התמיכה הוא כאב רק בישיבה, כנראה לחץ על השלפוחית או על משהו בסביבה, הרמתי רגליים למעלה, גם בעבודה, וזה עזר. מסוף השבוע האחרון (כמה ימים אחרי הפסקת התמיכה) הכאבים כבר בכל תנוחה. בשכיבה, בישיבה, בהליכה, רגליים למעלה מחמירים את הכאב, רק שכיבה על צד שמאל קצת מקלה, אבל גם זה לא לגמרי. בשבת בצהריים היה דימום קל, ביקור במיון הרגיע אותי שהעובר תקין ויש דופק ולא רואים מקור לדימום, אבל מאז שיצאתי משם הכאבים התחזקו. אני מתחילה לחשוב שיש קשר גם בין הדימום לשרירן. אבל מה שמטריד אותי זה הכאב הבלתי נסבל, לא בעוצמה שלו, אלא במשך שלו, הוא פשוט שם כל הזמן ומתיש אותי, ויש לי עוד 30 שבועות לפניי. קראתי כבר הכל על שרירנים בהריון, ובכל זאת מקווה לשמוע משהו חדש שיכול להקל עליי.

לקריאה נוספת והעמקה

רק דבר אחד יש לי לאמר לך: מומלץ להפסיק לקרוא.ֳספק אם תמצאי בספרות הרפואית או הספרות הפופולרית מאמר רלוונטי אחד על שרירן שצריך ״מיקרופסקופ״ כדי לראות אותו. כל מה שתקראי יתייחס לשרירנים ולא לשרירנים בגודל חסר משמעותְ זה. הרופאים לא מתרגשים משום שאין על מה להתרגש.ֳזה לא ממקום של ״זלזול״ אלא ממקום מקצועי. ספק רב מאד, מאד, מאד, אם יש קשר בין שרירן זה לכאב ו/או לדימום. כאבים מסוג זה יש כמעט בכל הריון, וגם דימום כמו מה שאת מתארת יש בהרבה הריונות. את מצאת סיבה לקשר שספק רב או הוא אכן קיים. איני יודע אם הרגעתי, או ״הרגזתי״ , אבל אלה העובדות. פשוט להרגע ולהשאיר את מאגרי הדאגה למקומות מדאיגים יותר. בהצלחה. -פרופ׳ תדיר.

27/08/2018 | 22:05 | מאת: טובה

אבל פרופ', זו לא שאלה של דאגה אלא שאלה של כאב. אני לא בנאדם שבוכה מכל כאב, עשיתי שאיבות בלי הרדמה ולא התלוננתי. זה חזק מדי ומתמשך מדי, זה בפירוש מתחת לרחם ושם בדיוק נמצא השרירן. עובדה שגם בביוצים תמיד כאב לי. אני יודעת שיש הכחשה גורפת של כאבים משרירן קטן, אבל עובדה שזמן הכאב חופף לרמת האסטרוגן בגוף. ועובדה שלא נמצא הסבר אחר ובדקו אותי כמה וכמה פעמים. ברשותך, אני אנסה לשאול אחרת - נניח שזה השרירן - מה אפשר לעשות?

27/08/2018 | 22:11 | מאת: טובה

גודל השרירן 29 מ"מ - זה משנה את התשובה?

העובדה שכאב לך בסיטצים מדברת ר׳ על סף הכאב, ואינה מרמזת על כל קשר למיומה. הסיכוי שיש קשר למיומה קלוש, ואין שום דבר שאפשרְ, או צריך לעשות. מה זו התאוריה על הקשר בין הכאב לרמת האסרוגן? את עושה פרופיל הורמונלי דינמי? לשם מה?

27/08/2018 | 22:18 | מאת: טובה

לא :-) אני מניחה שהרמה גבוהה בהריון, זה הכל. ראית את התיקון?

עדיין לא ברור מה הקשר לרמות האסטרוגן והכאב. את מעלה תאותיות חסרות כל בסיס מדעי. שרירן גדל בעקבות שילוב של רמות גבוהות של אסטרוגן ופרוגסטרון, וזה אכן גבוה בהריון. לכן שרירנים גדלים מהר בהריון. לעניין הגו׳ל. עד עכשיו זה היה גודל חסר כל משמעות ועכשיו זה קטן וחסר משמעות. ו... אין מה לעשות עם זה.

27/08/2018 | 13:42 | מאת: מירה

האם ניתן לעשות היסטרוקופיה אבחנתית שלושה ימים לפני מחזור או בימים שהאידה נמצאת בביוץ ואם לא מדוע ?

21/08/2018 | 11:34 | מאת: יערה

האם מיומה תת רירית כשגדלה גם גורמת לבטן להיות הריונית ? כלומר , האם כל סוגי המיומות גורמות לבטן הריונית כשהן גדלות ? או שזה תלוי יותר במיקום שהן נמצאות כלומר האם המיקום מהווה התופעה של בטן הריונית או הגודל ?

לקריאה נוספת והעמקה

טעות מקובלת בציבור. שרירני רחם בד״כ אינם גורמים לבטן הריונית, והסרתם אינה גורמת לשינוי משמעותי במראה הבטן. למעט מצבים בהם השרירן מאד גדול (בגודל המתאים לכ 15+ שבועות הריון), ו/או בנשים מאד מאד רזות. הדבר נכון שבעתיים בשרירן תת-רירי אשר כלל לא משפיע על מראה הבטן . בין היתר משום ששרירן זה אינו מגיע לגדלים מאד גדולים. פרופ׳ יונה תדיר

21/08/2018 | 11:57 | מאת: יערה

קודם כל תודה על מענה ושנית ובהמשך לשאלתי אציין שאני מאד מאד רזה 44 קילו , ויש לי שרירן תת רירי 3 סנטימטר עד לאיזה גודל הוא יכול להגיע .. גילי 42

20/08/2018 | 13:20 | מאת: איריס

האם היסטרוקופיה ניתוחית יכולה לגרום לצמיחה מחודשת של מיומות ?

לקריאה נוספת והעמקה

היסטרוסקופיה ניתוחיעת מבוצעת לצורך ביצוע מגוון פעולות בחלל הרחם, בין היתר גם כדי להסיר מיומות. נשים שמייצרות ברחם מיומות נוטות לפתח עוד ועוד, גם לאחר שאחת או יותר הוסרו, במיוחד בגיל צעיר (מתחת לגיל 35). היסטרוסקופיה אינה גורמת לצמיחה מחודשת של מיומות. פרופ׳ יונה תדיר

שלום רב!לפני כשבועיים התחיל דימום חזק כעשרה ימים אחרי המחזור. פניתי לרופאת נשים וקיבלתי כדורים לעצור את הדימום והפניה לבדיקות.רופאה ראתה באולטראסאונד שיש לי מיומה על צוור הרחם ולא ניתן לצפות בצוואר.לאחר יומיים עקב דימום שהחמיר פניתי למיון ואושפזתי.נקבע תאריך לניתוח וניתחתי ביום חמישי אחרון ב16.08.בניתוח חילוץ 2 שרירנים בקוטר 3 ו4 סמ בהתאמה שיצרו את המבנה שנראה כשאירן אחד אחורי צוורי. יום למחרת השתחררתי מבית חולים ועמית לא היה סימים אך הוא התחיל יום למחרת והיום נמשך.נראה כמחזור רגיל,יש כאבי בטן אופייניים למחזור אבל מדאיג אותי שיורד יחסית הרבה דם לאחר ניתוח. ואמנם אני לא מחליפה הרבה תחבושות אבל ירידת דם מופיעה בשירותים כי אני כמה משכיבה. כמה זמן אמור אם בכלל להמשך דימום אחרי פעולה כזאת ומתי צריך להתחיל לדאוג ולפנות לרופא? תודה רבה בברכה אנה

לקריאה נוספת והעמקה

סליחה על טעויות כתבתי באוטובוס... לא היה דימום אך הוא התחיל....

בכל מקרה של דימום לאחר ניתוח יהיה זה לא נכון ולא אחראי מצידי להמליץ מה לעשות. למצבים כאלה יש (וצריך להיות) מנגנון ביקורת ע״י הרופא/ה (או המחלקה) בה נותחת. פרופ׳ תדיר