פורום שרירני רחם - מיומות

פורום זה נועד לספק מידע על בעיה שכיחה בתחום בריאות האישה: שרירני רחם, ובלע"ז: מיומות או פיברומות (Myoma, Leiomyoma, Uterine Fibroids). מידע רב נצבר בשנים האחרונות באשר לגורמים המעודדים את התפתחותם של גידולי רחם אלה, ובמקביל, קיים מגוון רחב של שיטות חדשות למעקב וטיפול.

המרכז הישראלי לשרירני רחם ("מי-שר") הוקם ע"י קבוצת רופאים מומחים ומנהלי יחידות בתחומים שונים הנקשרים סביב בעיית שרירני הרחם. בדרך זו ניתן לספק לכל אישה הסובלת משרירני רחם ייעוץ וטיפול רב תחומי ברמה הגבוהה ביותר, על בסיס מצבה, צרכיה ורצונותיה.

פורום שרירני הרחם נותן מענה כללי לשאלות הציבור בתחום שרירני הרחם, ושאלות נלוות בתחום בריאות האשה, על בסיס ניסיון רב וידע קבוצתי נרחב.
1298 הודעות
1128 תשובות מומחה

מנהל פורום שרירני רחם - מיומות

שלום, אני בת 42 סובלת כבר זמן רב ממנורגיה, מרירית רחם משגשגת 21 מ"מ, ושלושה שרירנים בגדלים 7-5 מ"מ. כבר כמה חודשים נוטלת פרוברה. לפני שבועיים עקב דימומים קשים למרות הפרוברה וכאבי תופת הרופא החליט על ביצוע היסטרוסקופיה ניתוחית והכנסת מירנה. נמצא פוליפ גדול שנשלח למעבדה פתולוגית, ובוצעה גרידה והוכנסה מירנה. במקביל הרופא ביקש לתת תמיכה למירנה ולהמשיך עם הפרוברה. בינתיים עברו שבועיים מאז הפרוצדורה וטרם חזרתי לתפקוד נורמלי, אני סובלת מהתכווצויות קלות עד קשות מאוד, וסובלת עדיין מדימומים, כמו במחזור רגיל עד בינוני. אשמח לדעת אם ישנה עוד דרך לטפל בבעיה שלי ומדוע עדיין אני סובלת מכל הנל. הרופא אגב טוען שאני צריכה להתאזר בסבלנות עד לתוצאות הבדיקה ואז נראה מה קורה. בינתיים אפסו כוחותי.

לקריאה נוספת והעמקה

שאלתך מפורטת וצר לי על סבלך. יחד עם זאת, ברמת פירוט זו לא נראה שפורום ציבורי יכול לתת מענה ענייני למגןן שאלותיך. הדבר מחייב ייעוץ אישי עם מומחה/ית באופן המאפשר בחינת כל תוצאות הבדיקות ודיון על חלופות הבירור או הטיפול המומלץ.

אני בת 46 והממצא אחרי US ווגינלי מתאים לשרירן 1 . כחצי שנה אני לוקחת תרופה הקאקספרון . מה הדרך המומלצת

לקריאה נוספת והעמקה

אין כל אפשרות לתת מענה ראוי לשאלתך, בהעדר פרטים על גודל השרירן, מיקומו, ו/או פרטים על תסמינים (דימומים? כאבים?) בכל מקרה חשוב לדעת שהקסקפרוןם אינו טיפולך לשרירני רחם אלא לדימומים, וודאי אינו פתרון ראוי לאורך זמן.

פרופ' שלום, גודל השרירן (מ"מ) 63X65 מיקום סב מוקוזי, קיר קדמי דוחק את החלל . התסמינים הם רק דימום מסיבי בימי הווסת. הכדור עוזר (מפחית דימום) מצד שני גורם לקרישי דם. אני רוצה לקבוע תור במרכז נארא ברמת גן . השארתי הודעה באתר של נארא ב"צור קשר" מספר פעמים טרם קיבלתי התייחסות. תודה רבה על המענה

ניתן לנסות פעם נוספת.

05/03/2019 | 13:54 | מאת: ריקי

שלום וברכה חודשיים לאחר לידה בת 29 נעשה אולטרסאונד בטני נאמר לי כי הרחם מוגדל67*40*72 רירית הרחם 7 מ"מ אין תופעות לוואי מחזור סדיר האם ישנה סיבה לדאגה? מה יכולות להיות הסיבות לרחם מוגדל?

לקריאה נוספת והעמקה

איני רואה כל סיבה לדאגה ממצאי בדיקה זו.

04/03/2019 | 10:52 | מאת: קטי

שלום דוקטור אשמח לעזרתך בת 29 ללא תסמינים לאחר 4 שנים נקלטתי טבעי וילדתי לפני חודש במהלך השנתיים הקודמות הייתי במעקב כי נאמר לי שישנו פוליפ ברחם האם ישנה אפשרות כי מדובר בכפל הרירית או שהפוליפ נשר בלידה צריכה לעשות בדיקה עכשיו ודי חוששת מכיון ש9 חודשים לא עקבתי אחרי הפוליפ תודה על עזרתך

02/03/2019 | 13:23 | מאת: רונית

לפני 7 חודשים המיומה ברחם היתה 27×29 מילמטר , ולפני יומיים שעשיתי שוב בדיקה היה רשום 2.9 סנטימטר ושאלתי היא האם השרירן גדל ? כי אז היה רשום 27×29 מילמטר ועכשיו לאחר 7 חודשים 2.9 סנטימטר היה רשום , אז מה זה אומר בעצם?

02/03/2019 | 11:42 | מאת: שאלה

שלום לפני שנה ראו בבדיקה שרירן בגודל 3.5*3.6 ס''מ. לפני השבוע ראו שהוא גדל ל7.6*7.5 ס''מ. אני בת 44. האם הכרחי להוציא? האם בניתוח עם פתיחת בטן? איפה עושים את זה?

לקריאה נוספת והעמקה

עם שאלות כגון אלה יש לפנות לרופא. החלטות כגון אלה לא מתקבלות על סמך פורום אנונימי. רפואה נכונה מחייבת החלטות על ניתוח, או טיפול אחר, לאחר עיון במגוון נושאים.

משמעות הדברים שהמיומה לא גדלה. גודל מיומה בבדיקה זו תלוי זוית המדידה והבדל של 1-2 מ״מ חסר משמעות.

28/02/2019 | 14:24 | מאת: דנה

לפני חצי שנה התגלתה אצלי מיומה תת רירית 2.8 סנטימטר עשיתי שוב אולטרסאונד לאחר חצי שנה והגודל הוא אותו גודל , אך הטכנאית אמרה לי שהמיומה נמצאת בקיר האחורי של הרחם וזה מיומה אינטרמולית , ושאלתי האם המיומה במשך חצי שנה שינתה מיקום והאם מיקום זה אפשרי להיסטרוקפיה ניתוחית אם ארצה בעתיד ?

לקריאה נוספת והעמקה

אין די פרטים על המיקום הראשונה או השני עקרונית מיומה יכולה לשנות מיקום במידה מסויימת.

28/02/2019 | 07:30 | מאת: אביטל

שלום, בעברי שלושה ניתוחים קיסריים רחם דו קרני כך שהרחם מאוד גבוה. התחיל דימום כבד שהיה מעל לחודש מה שהצליחו לראות זה כנראה פוליפ. נקבע לי תור להיסטרוסקופיה ניתוחית ובזמן ההמתנה לו הדימום הפסיק . האם לגשת לבדיקה ביום ראשון או לבטל. תודה

24/02/2019 | 18:46 | מאת: שיר

שלום, אני לאחר ניתוח כריתת שרירן בלפרוסקופיה שבוצע לפני כ-5 ימים. מאז ישנה עצירות קשה, כאשר גם נרות גליצרין בקושי רב עוזרים. התחושה חסומה והכאבים בעת ניסיון מתן צואה ממש קשים. הרופא אומר להמשיך לנסות נרות ושמן להקלה. האם הדבר נורמלי ומתי שכיח כי הדבר חולף או משתחרר?

שלום פרופסור, גיליתי שאני בהריון בבדיקת דם הבטא יצא 160 ושבוע לאחר מכן עשיתי שוב בדיקת דם ויצא לי בטא של 292. אמרו לי שהבטא היה צריך להכפיל את עצמו. עשו לי אולטרסאונד וראו שיש לי שרירנים ושרירן אחד די גדול בגודל של 43×44 מ מ. האם השרירן הזה בגודל הזה ובמיקום הזה יכול לשבש את ההריון? והאם אני צריכה לעשות ניתוח כדי להסירו? אשמח לתשובה תודה מראש סמדר.

לקריאה נוספת והעמקה

בהריון לא מנתחים, ושרירן בגודל זה אינו מחייב התערבות. עליך להיות במעקב טוב במהלך ההריון להתמודד עם התסמינים בהתאם להמלצות הרופא/ה. בהצלחה, פרופ׳ יונה תדיר

21/02/2019 | 20:12 | מאת: יעל

שלום, אני בת 53 וקיבלתי תוצאות mri לא יודעת למי לפנות? האם זה מדאיג? אודה לעצתך עשיתי MRI בגלל כאבי בטן, להן התוצאה, לאן, למי עלי לפנות? שחלה ימנית עם מבנה ציסטי גדול כ 6*6*5.5 ס"מ בעל מרקם בלתי אחיד. בעל אות מעט גבוה הן ב T1 והן ב T2 עם רסטריקציה בדיפויה, ללא האדרה ברורה לאחר הזרקת חומר ניגוד. מיקומו בין שחלה ימנית לטרלית, ליגמנט עגול וחצוצרה קדמית, ורחם מדיאלית. טיב הממצא אינו ברור. יתכן ציסטה שדיממה, אנדומטריומה במראה אטיפי ואף תהליך סולידי היפווסקולרי כגון שרירן היפווסקולרי או פיברומה.

לקריאה נוספת והעמקה

סביר להניח שלפני בדירת ה Mri ישית בדירות נוספות. שהרי לא מתחילים עם Mri. האבחנה המבדלת למה שאת מתארת מגוונת ועליך לפנות לייעוץ רפואי של ממש, ייעוץ גינקולוגי תחילה, ולא לייעוץ אינטרנטי שלא יקדם אותך לשום מקום ראוי. פרופ׳ יונה תדיר

21/02/2019 | 08:18 | מאת: טליה

אני בת 51, בריאה בדרך כלל, ללא תלונות רפואיות. עד לפני כשנתיים מחזורים בני 28 יום וכעת כל 25 יום. בחודש ינואר האחרון היה לי דימום (בערך בזמן ביוץ) שנמשך כמה ימים. לאחר שבועיים הגיע המחזור האחרון ב-15.2. נבדקתי אצל רופאת נשים שביצעה בדיקת U.S . בבדיקה נמצא שרירן בגודל 1.5 ס"מ. הרירית דקה בעובי 3 מ"מ, שחלות תקינות. אני ממש בלחץ עקב הדימום... האם שרירן בגודל כזה יכול לדמם באמצע החודש?

לקריאה נוספת והעמקה

מה שקובע בקשר שבין שרירן ברחם (מיומה) לבין דימום זה ציקומו ולא גדלו בהעדר מידע זה לא ניתן להתייחס לשאלתך. פרופ׳ יונה תדיר

20/02/2019 | 23:41 | מאת: יעל

עשיתי MRI בגלל כאבי בטן, להן התוצאה, לאן, למי עלי לפנות? שחלה ימנית עם מבנה ציסטי גדול כ 6*6*5.5 ס"מ בעל מרקם בלתי אחיד. בעל אות מעט גבוה הן ב T1 והן ב T2 עם רסטריקציה בדיפויה, ללא האדרה ברורה לאחר הזרקת חומר ניגוד. מיקומו בין שחלה ימנית לטרלית, ליגמנט עגול וחצוצרה קדמית, ורחם מדיאלית. טיב הממצא אינו ברור. יתכן ציסטה שדיממה, אנדומטריומה במראה אטיפי ואף תהליך סולידי היפווסקולרי כגון שרירן היפווסקולרי או פיברומה.

לקריאה נוספת והעמקה

שכחת לציין את גילך, מרכיב חשוב ביותר בממצא מסוג זה, זו שאלה ראשונה שתישאלי בייעוץ רפואי של ממש. עם שאלות כגון אלה מתמודדים (ברפואה נכונה) עם רופא/ה בייעוץ שמכיל את כל הנדרש. בהצלחה. פרופ׳ יונה תדיר.

21/02/2019 | 08:17 | מאת: יעל

בוקר טוב ותודה על המענה המהיר, אני בת 53

18/02/2019 | 12:58 | מאת: תמי

דר' שלום רב, אני בת 48 ושלושה חודשים המחזור שלי בדרך כלל סדיר ונמשך חמישה או שישה ימים. כרגע אני נמצאת ביום השביעי של המחזור והוא עדיין לא מפסיק לי. יש כבר הרבה מאד שנים שתי מיומות קטנות ברחם. רציתי לשאול מה יכולה להיות הסיבה לכך שהמחזור כבר ביום השביעי ועדיין לא נפסק? אני מאד דואגת. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

״מיומות ברחם״ אינה הגדרה מספקת, בוודאי לא לצורך התייחסות עניינית. עליך לבצע בדיקת אולטרהסאונד כדי להגדיר גודם ומיקום, ועם התשובה להגיע לייעוץ אצל רופא/ת נשים. רק כך ניתן לדעת מה המשמעות ומה צריך לעשות. פרופ׳ יונה תדיר

שלום לך לפני חודש עשיתי ניתוח להוצאת פוליפ ועדיין הדימום לא פסק עדיין יש דימום שהוא קל יש לי כאבים לפעמים בבטן התחתונה עם דקירות בנרתיק תוצאות של הביופסיה תקין אני ללא מחזור כבר 7 שנים יש לי תור רק בעוד שלושה שבועות לרופא מה עלי לעשות האם לנסות להכנס יותר מוקדם לרופא האם זה מצריך דאגה אני מאוד מודאגת תודה

לקריאה נוספת והעמקה

בכל שאלה של ספק לאחר ניתוח יש לפנות לרופא/ה המנתח. פרופ׳ תדיר

12/02/2019 | 05:01 | מאת: חנה

שלום לך אני בת 54 ללא מחזור 7 שנים עברתי לפני 3 שבועות היסטרוסקופיה ניתוחית להוצאת פוליפ גודל 25 מ"מ עדיין יש לי דימום קל רק בניגוב מה עלי לעשות תוצאות ביופסיה עדיין אין תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

דמם קל לאחר כריתת פוליפ יכול להמשך ואינו מצביע על שום דבר בעייתי, או חריג. בכל מקרה עליך להמתין לקבלת התשובה ההיסטולוגית של החומר שהוצא ובכל שאלה על מצב לאחר ניתוח יש לפנות לרופא או למחלקה בה נותחת. פרופ׳ תדיר

מתי אפשר לקיים יחסי מין עבר ינאת הניתוח ב6.2.19

מומלץ לקרוא את מה שאת שואלת לפני ששלחת. לא ניתן להבין מה את שואלת.

07/02/2019 | 19:53 | מאת: צליל

שלום וברכה לפניי כמה ימים הייתי אצל רופא נשים רופא הנשים שלי מצא אצלי ברחם פוליפ בגודל 11×19 מ"מ שלח אותי הבייתה בטענה שפוליפ יכל לנשור במחזור רציתי לדעת עם אכן יש אפשרות כזו?

לקריאה נוספת והעמקה
07/02/2019 | 22:32 | מאת: צליל

שלום וברכה לפניי כמה ימים הייתי אצל רופא נשים רופא הנשים שלי מצא אצלי ברחם פוליפ בגודל 11×19 מ"מ שלח אותי הבייתה בטענה שפוליפ יכל לנשור במחזור ???? בבקשה אשמח לתשובהה

ההחלטה על גישה אבחנתי, טיפולית, או מערב למשך פרק זמן מסויים תלויה כח בגיל, בבדיקת הרירית, ובדיקות מעקב נוספות. האפשרות שזה ינשור קיימת אך פחות סבירה.

שלום רב, בת 42 עם מיומה סוברסרוטית אחורית על גבעול בגודל של כתשעה סנטימטר. האם במקרה כזה יש אפשרות לניתוח ללא פתיחת בטן? בנוסף, האם יש חלופה לא ניתוחית מומלצת במקרה זה כגון התרופה איסמיה או טיפול אולטרסאונד ממוקד מונחה הדמיה? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

בהגדרה זו קשה לדעת במדויק עד כמה זה באמת ״על גבעול״. מעקרון, מיומה על גבעול קלה יותר לניתוח בכל, כולל כריתה לפרוסקופית (בידיים מיומנות). אסמיה קצת בעייתי (לאחרונה) בגלל ממצאים שמחייבים ניטור של תפקודי כבד, ואולךטרהסאונד ממוקד, תוצאותיו שנויות במחלוקת ובכל מקרה פחות מתאים במיומה על גבעול.

תודה על התשובה, האם יש לפחות דרך להקטין את המיומה באמצעות אולטרסאונד ממוקד כדי שניתן יהיה לבצע ניתוח לפרוסקופי ולא פתיחת בטן מלאה? תודה

אם אפשר או אי אפשר, נכון או לא נכון (וזה שני דברים שונים) לבצע כריתה לפרוסקופית, על כם יש לדון עם רופא/ה מיומן/ת בטכנולוגיה זו. לא פורום אינטרנט, וגם לא שיטות אחרות עליהן קראת או שמעת מחברות, יסייעו בידך לקבלת החלטה בריאותית חשובה ונבונה.

בת 30. ביצעתי היום אולטרסאונד עקב תלונות על כאבים, וסת ממושכת וחוסר ברזל. גודל הרחם : 140*96*68 נמצא שרירן המתאים לשרירן מס 1 בגודל: 113 מ"מ*83 מ"מ. המיקום: סב סרוזי, תוך דופני, קיר קדמי, דוחק את החלל. מרקם השרירן עם איזור נוזלי בתוכו. הטכנאית התפלאה שהגעתי רק עכשיו לבדיקה כאשר הממצא כבר ענק. אני מבינה כי אין מנוס מניתוח (?) חוששת מאוד. כמה זמן לקח לגידול כזה לגדול? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

בגיל צעיר יחסית זה שרירנים שכיחה התופעה של גידול יחסית מהיר, כפי שקרה. אצלך. ללא ניתן לדעת מה קצב הגיידול, מה שחשוב זה לבצע כריתה מהירה של השרירן, מאחר ועיכוב הניתוח עלול להגדיל את עצמת הפגיעה ברחם ולפכוע בפוריותך נעתידית. כפי שניתן להביםן מתשובתי, ניתוח במצב זה, בגיל זה, הוא הפתרון החידית המומלץ. פרופ׳ יונה תדיר

תודה על ההתייחסות המהירה. התקשורת עם הרופאה תתעכב לשבוע הבא.. האם הניתוח הוא בגישה פתוחה בהכרח או שניתן להקטין את הגידול תרופתית ולבצע ניתוח בגישה זעירה?

לא ניתן לתת מענה לשאלתך ללא בדיקה גופנית. פרט לכך, מאחר וסביר להניח שבגילך את רוצה לשמר את פוריותך העתידי, מה שצריך לעמוד לנגד עיניך (ועיני המנתח/ת) זה לא מה יהיה גודל הפתח, או משך האשפוז, אלא כיצד הכי נכון לשמר את מבנה הרחם. וזה לא בהכרח בלפרוסקוםיה.

22/01/2019 | 22:19 | מאת: אלינה

היי, יש לי מיומה בקיר הקדמי של הרחם שדוחק את החלל בגודל 40 מ״מ. בת 33 עם שחלות פולציסטיות, מטופלת בגלולות מגיל 18. מה הגישה לגבי זה? האם לנתח? ואיך? אני לפני לידות.

לקריאה נוספת והעמקה

מיומה בגודל 40 מ״מ, דוחקת רירית, צריך לוודא בהיסטרוסקופיה אבחנתית עד כמה היא אכן בולטת לחלל הרחם. ואז להחליט על טיפול. קרוב לוודאי היסטרוסקופיה ניתוחית, ואולי בשילוב שתי הפעולות יחד. אם זה האבחון, ואלה המידות, יפה שעה אחת קודם, כי הגודל מתחיל להיות גבולי לגישה זו. בהצלחה.

בת 60 עם רחם קידמי רב שרירני.גודל:80X150 1)קידמי 40X50X60 זרימת דם קלה 2)סב מוקוזיאלי 40X50X60 עושר כלי דם ודוחק חלל הרחם. רירית דקיקה. נוזל בכמות רבה בחלל. יש דימום מאז הוצאו 2 פוליפים. פאפ ופיפל תקין. האם לנתח ולהוציא את הרחם? המלצה על חוות דעת שניה?

לקריאה נוספת והעמקה

שאלות כגון אלה, האמורות להוביל לקבלת החלטה טיפולית, לא נכון לקבל דרך פורום אנונימי שנועד להבנת תהליכים ולא לקבלת החלטות. גיל 60 עם שרירני רחם מחייב התייחסות שונה ממצב דומה בגיל צעיר יותר, וחסרים פרטים רבים בהצגת הדברים. מענה מסוג זה עלול להוביל לקבלת החלטות שגויות.

בבדיקת אולטראסאונד אצל רופאת נשים ראתה .. שאני אחרי ביוץ אך יש קצת נוזל באגן ושחלה שמאלית עם ממצא מתאים לגופיף צהוב ? על מה זה מעיד ( מנסה להיכנס להריון)

היי ברצוני לדעת אם תוצאות הבדיקה שלי חיוביות ואם לא אשמח לדעת אם המצב נורמלי או לא. גישת הבדיקה:בטנית רחם/דוגלס מנח הרחם: קדמי גודל הרחם (מ״מ): 50x34x41 רקמת הרחם: תקין רירית הרחם: בעובי: 8.6 מ״מ תיאור הרירית: סדירה; הד קו אמצע גודלס: מעט נוזל שחלה ימנית הודגמה בגודל: (מ״מ) 31x37 מבנה: מבנה וגודל תקינים נמצא זקיק בגודל: 24 מ״מ נצפו מספר זקיקים קטנים נוספים. שחלה ימנית הודגמה בגודל: 22x31 מבנה וגודל תקינים; מספר זקיקים קטנים. כמו כן חשוב לי לציין שהופנתה לבדיקה בשל כאבי בטן חזקים אשר גורמים להרגשת של חוסר התרוקנות במתן השתן הכוונה שאני מרגישה ששלפוחית השתן לא התרוקנה כמו שצריך המלווה בלחץ והרגשה שאני צריכה ״להתאמץ״ לרוקן - מרגיש שהשרירים לא עובדים כמו שצריך. חשוב לציין שאני לא מרגישה צריבה בעת מתן השתן. ויש לי גם הרבה פעמים בהם אני הולכת לשירותים במהלך היום אבל עדיין יש חוסר התרוקנות וכאב בבטן. בנוסף אני סובלת מעצירות קשה וזה גורם לאי נוחות שגם בזה אני מתאמצת להוציא ומרגישה שהשרירים לא פועלים לטובתי אלא אני צריכה להפעיל חזק. כתוצאה מיזה יצא לי טחור וזה עוד יותר מקשה עלי.. נשלחתי לעשות עוד אולטרסאונד איברים. אני מאוד בלחץ ואם באפשרותך לתת לי הכוונה מה יש לי אם אתה מכיר את הבעיה כי החשש שלי שזה לא יהיה חס וחלילה משהו חמור שצריך טיפול מיידי. קראתי באינטרנט ואולי יש לי אצירת שתן? ובכן איזה בדיקות מומלצות לעשות כדאי לשלול חס וחלילה דברים בעייתיים? בתודה מראש. ומקווה לקבל הכוונה בנושא

לקריאה נוספת והעמקה

לא כל כך הבנתי מה השאלה, ואם אני מכיר ״את הבעיה״. המצב שאת מתארת מרכז מספר שאלות עכון בעיות במתן שתן, עצירות, כאבי בטן, וכיוב׳. נראה לי שלא לכך נועד פורום ציבורי, אנטנימי, באינטרנט. לא ציינת מה גילך, ממתי החלו תופעות אלה, מה מצב בריאותך הכללי, ועוד ועוד שאלות שאינן לפורום זה. אלה שאלות עליהן עליך להוועץ עם רופא/ה ולהתקדם באבחנה שלב שלב. בהצלחה. פרופ׳ יונה תדיר

14/01/2019 | 00:15 | מאת: נעם

היי ברצוני לדעת אם תוצאות הבדיקה שלי חיוביות ואם לא אשמח לדעת אם המצב נורמלי או לא. גישת הבדיקה:בטנית רחם/דוגלס גודל הרחם (מ״מ): 50x34x41 רקמת הרחם: תקין רירית הרחם: בעובי: 8.6 מ״מ תיאור הרירית: סדירה; הד קו אמצע גודלס: מעט נוזל שחלה ימנית הודגמה בגודל: (מ״מ) 31x37 מבנה: מבנה וגודל תקינים נמצא זקיק בגודל: 24 מ״מ נצפו מספר זקיקים קטנים נוספים. שחלה ימנית הודגמה בגודל: 22x31 מבנה וגודל תקינים; מספר זקיקים קטנים. כמו כן חשוב לי לציין שהופנתה לבדיקה בשל כאבי בטן חזקים אשר גורמים להרגשת של חוסר התרוקנות במתן השתן הכוונה שאני מרגישה ששלפוחית השתן לא התרוקנה כמו שצריך המלווה בלחץ והרגשה שאני צריכה ״להתאמץ״ לרוקן - מרגיש שהשרירים לא עובדים כמו שצריך. חשוב לציין שאני לא מרגישה צריבה בעת מתן השתן. ויש לי גם הרבה פעמים בהם אני הולכת לשירותים במהלך היום אבל עדיין יש חוסר התרוקנות וכאב בבטן. בנוסף אני סובלת מעצירות קשה וזה גורם לאי נוחות שגם בזה אני מתאמצת להוציא ומרגישה שהשרירים לא פועלים לטובתי אלא אני צריכה להפעיל חזק. כתוצאה מיזה יצא לי טחור וזה עוד יותר מקשה עלי.. נשלחתי לעשות עוד אולטרסאונד איברים. אני מאוד בלחץ ואם באפשרותך לתת לי הכוונה מה יש לי אם אתה מכיר את הבעיה כי החשש שלי שזה לא יהיה חס וחלילה משהו חמור שצריך טיפול מיידי. קראתי באינטרנט ואולי יש לי אצירת שתן? ובכן איזה בדיקות מומלצות לעשות כדאי לשלול חס וחלילה דברים בעייתיים? בתודה מראש. ומקווה לקבל הכוונה בנושא

שלום רב פרופ', אני בת 41, בהריון שני. לידה ראשו נה היתה קיסרית לפני שנה ועשרה חודשים, בגלל מנח עכוז של העוברית וכן משקל גבוה.נולדה 4 קג. כרגע שבוע 37 יש לי שרירן חוץ רחמי בקוטר של כ9 סמ,גבוה ואינו קרוב לתעלת הלידה. העובר עם הראש למטה. שאלתי- האם כדאי לנסות ללדת רגיל? הרופא המטפל ממליץ לנסות רגיל,כי אין כרגע סיבה לניתוח.. איך ''מתנהג'' שרירן במהלך צירים? ומה הסיכונים בכך אם ישנם? האם במצב כזה עדיף מראש לבחור שוב ניתוח? תודה מראש,קרן

לקריאה נוספת והעמקה

לא ניתן להתייחס לשאלתך באופן ראוי בעעדר פרטים על מיקום השרירן. ההגדרת ״חוץ רחמי״ אין בה די כדי לתת מענה ראוי, לא לגבי דרך הלידה ולא לגבי התנהגות השרירן במהלך לידה.

בהריון שני לפני כ4 שנים נמצא שרירןבצוואר הרחם כ2 סמ.כיום הוא גם כ2 סמ אך המיקום שלו שונה בעבר היה בדופן הצוואר וכעת הוא 70% בולט לתוך הצוואר. במידה ואכנס כך להריון מה הסיכויים שהשרירן יתחיל לדמם או להפריע בצורה כלשהיא? במידה ואטפל בו ניתוחית לפני כניסה להריון מה זמן ההחלמה שאצטרך להמתין עד לכניסה להריון? בהריון ראשון אושפזתי עקב אי ספיקת צוואר הרחם בגודל 9 ממ החל משבוע 22. והריון הסתיים בצורה תקינה בשבוע 38 לאחר אישפוז משבוע 22 ועד 34.. מה נכון לעשות לטפל בשרירן או להניח לו ולהיכנס כך להריון?אני בת 38...ואין לאן לדחות את נושא ההריון תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שרירן בצואר הרחם הוא בעייתי מבחינה טיפולית ואין זה נכון להתייחס למגוון חלופות הטיפול, הסיכונים והסיכויים, בדרך זו. עליך להוועץ במומחה/ית לנושא. פרופ׳ יונה תדיר

היי אשמח להסבר בהקשר לדברייך "שרירן בצואר הרחם הוא בעייתי מבחינה טיפולית" מדוע בעייתי?

בעייתי, משום שמיקום זה עלול להקשות טיפול בגישה לפרוסקופית (דרך הבטן), או היסטרוסקופית (דרך צואר הרחם), אבל זה אינו הכרחי, כי יש גם אפשרות שהטיפול יכול להיות פשוט. המיקום פחות שגרתי ודיון מסוג זה עלול לעורר יותר שאלות ממתן תשובות. פורום אינטרנט אינו תחליף לביקור אצל רופא/ה, הוא נועד להבנת תהליכים שגרתיים ולא נועד לשמש דרך לקבלת החלטות.

תודה רבה על המענה המהיר אפנה ליעוץ ,הסיוע הראשוני שלך לא מובן מאליו. רק בריאות.אמן!

26/12/2018 | 10:36 | מאת: טל

שלום רב. אני בת 44, אחרי 4 לידות ולא מעוניינת ללדת יותר. יש לי שרירן בגודל 7-8 ס"מ (לפי מה שהבנתי נמצא בדופן מימין, רחם אחורי). אינו גורם לי לתופעות או סבל, למעט בטן בגודל שבוע 14 (לדברי הרופאים). הומלץ לי לשקול כריתת רחם בלפרוסקופיה (אם כי גבולי בגודלו ואולי יהיה צורך בניתוח פתיחת בטן). הבהירו לי שזה לא חובה מכיוון שאיני סובלת. שאלותי הן: 1. מדוע לא הוצע לי טיפול בכדור איסמיה? שמעתי על כך רק כעת ממישהי שזה מאוד עזר לכווץ אצלה שרירן גדול מאוד. 2. מה ההשלכות של לא לנתח? יש בזה סיכון? 3. האם קיימות דרכים נוספות לטיפול, למעט כריתת רחם? אציין כי השרירן קיים שנים רבות, אך לאחר הלידה האחרונה (לפני 5 שנים) היה 4 ס"מ, כיום 7 ס"מ. תודה רבה על המענה!

לקריאה נוספת והעמקה

חלק משאלותיך אינן ניתנות למענה על בסיס המידע שהעברת ומחייבות דיון עם רופא/ה, מאחר וההחלטה מחייבת שילוב מגוון אפשרויות. לעניין הטיפול באסמיה: תרופה זו אושרה אמנם לשימוש בישראל, אבל הסתבר שיש מספר בעיות רפואיות (כגון פגיעה בתפקודי כבד) המחייבות מעקב יותר מעמיק. מסיבה זו הנושא נמצא בבדיקה מחודשת במשרד הבריאות, לקראת הנחיות חדשות. בהצלחה, פרופ׳ יונה תדיר

23/12/2018 | 10:41 | מאת: דליה

יש לי מיומה בגודל של(81x83x75 mm), אני בת 51, התכוננתי לתרומת ביצית על מנת להיכנס להיריון. מה האופציות שלי להסיר או להקטין את הגידול ללא הסרה של רחם?האם יש לך המלצה על מומחה בירושלים?

לקריאה נוספת והעמקה

שאלתך מתארת מצב מאד בלתי שגרתי ואינה מתאימה לפורום ציבורי אלא לדיון מעמיק עם רופא/ה. פורום זה גם אינו מיועד למתן המלצות על רופא זה או אחר. בהצלחה.

18/12/2018 | 09:20 | מאת: קרן

האם הדבקויוות ברחם שאינן מטופלות יכולות להוביל לכריתת רחם ? אני בת 42 אין תוכנית ילודה בעתיד , מציינת זאת כי הבנתי שהדבקויות פוגעות בפריון , ולכן שאלתי אם לא מטפלים בהידבקויות ברחם זה יכול להוביל לכריתת רחם?

17/12/2018 | 15:48 | מאת: דיאנה

שלום אני מטופלת בדקפפטיל 3.75 להקטנת מיומה (8 סמ). לפני 3 שבועות קיבלתי את הזריקה הראשונה וצריכה עוד שבוע לקבל את המנה השנייה (סהכ 3 זריקות של 3.75 למשך 3 חודשים). קראתי כי תמצית של שיח אברהם גם עוזר להקטנת מיומות האם זה נכון? במידה ואני לוקחת ואם לא הוכח שזה עוזר זה יכול אפילו לפגוע בטיפול? ובכלל, מה היעילות של הדקקפטיל להקטנת שרירנים? תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

למיטב ידיעתי אין שום עבודה מדעית הקובעת ששיח אברהם Vitex Agnus Castus משפר תסמיני מיומות או מקטין מיומות. הוא אולי מסייע למי שמשווק את זה. דקפפטיל יעיל להקטנת שרירני רחם ומוכח במאמרים מדעיים רבים, אבל במגבלות רבות של התוויות והוראות נגד, הכל על פי המקרה. פרופ׳ יונה תדיר

שלום רב אני בת 43, לפני שנתיים הובחנה אצלי מיומה בגודל 5.5X4.9 וכעת היא הכפילה את עצמה לגודל של 7.58X8.43 מחזורים סדירים וללא דימום ,אך יש לי מעט לחצים בבטן התחתונה ואני מרגישה את הגוש בבטן מתחת לטבור. מבדיקת אולטרסאונד- רחם קדמי עם מיומה אחורית של 7X7X9 סאבסרוטית (SS), שחלות תקינות ללא נוזל חופשי באגן. הומלץ לי על ניתוח כריתת רחם וחצוצרות בגישה לפרוסקופית/בטנית. חשוב לציין שיש לי 3 ילדים ואינני מתכוונת להרות שוב. השאלה היא, עד כמה נחוץ הניתוח? הרופאים שהתייעצתי עימם ענו כי גידול מהיר של שרירן מדאיג אותם. אשמח לשמוע את דעתך.

לקריאה נוספת והעמקה

אכן, יש הצדקה לנתח, אבל לא קצב הגידול צריך להטריד אותך. זה מהלך נורמלי של שרירני רחם (מיומה) בגיל זה. הסיבה לניתוח היא עצם העובדה שיש לך גוש בגודל זה הלוחץ על אברים חיוניים ובגיל הוא ימשיך לגדול. 99,9% שמדובר בגידול שפיר, אבל כאמור, נכון להסירו ונכון יהיה אם תכתוצאה מתשובתי זו לא תמנעי מניתוח. בהצלחה, פרופ׳ יונה תדיר

שלום, אני בת 26, לאחר דימום בין וסתי ניגשתי לרופא נשים ובהתאם לבדיקת us, נחשד שיש לי פוליפ בחלל הרחם. ביצעתי היסטרוסקופיה ניתוחית ובמהלכה הוצא מה שנחשד כפוליפ ונשלח לביופסיה. במסמך התוצאה, נכתב תחת הכותרת "אבחנות": polypoid secretory endometrium. אשמח לוודא שהפירוש הוא שאכן מדובר בפוליפ לא מזיק.

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר בפוליפ שאינו ממאיר.

09/12/2018 | 11:41 | מאת: טלי

שלום פרופ' אני בת 34 ללא ילדים, לא בהריון.מעוניינת להרות. לאחרונה גילתי לאחר כאבים באיבר המין. הרופא אמר שיש לי שרירן קטן בקוטר כס"מ בדופן הרחם. אמר שניתן להתעלם ממנו אלא אם יעשה בעיות בכניסה להריון ולהיות במעקב העניין הוא שאני קצת בלחץ ממה שקראתי בפורום זה ובעוד מקומות ואני מבינה ששרינינים בעלי נטייה לגדול. לכן, אני שוקלת להסירו בניתוח. הבנתי שלאחר ניתוח יש להמתין כחצי שנה עד שנכנסים להריון. מפאת הגיל שלי אני תוהה האם כדאי לי עכשיו לנסות להכנס להריןן ולא לעשות את הניתוח או בכל זאת לעבור את הניתוח ולחכות? שאלה נוספת- האם יש דרך באמצעות תזונה להקטינו או דרך ''טבעית" אחרת?

לקריאה נוספת והעמקה

שרירן בגודל 1 ס״מ אינו מהווה בעיה המצדיקה התערבות כירורגית. תלוי כמובן גם במיקומו, והאם גורם לתופעות כגון דימומים. מעבר לכך, כל נסיון לקבל החלטות על פי האינטרנט אינו מוביל לרפואה נכונה.

09/12/2018 | 18:22 | מאת: טלי

אני מבינה מאיזה גודל יש הצדקה להתערבות? כיצד ניתן לתאם התעייצות עימך באזור המרכז?

הגודל מהווה רק מרכיב אחד בשיקול הטיפולי. המיקום, הסימפטומים, הגיל ותכניות הילודה משלימים את מגוון השיקולים.

אני חשה בכאב בעת מתן שתן כאבים באיבר מין בבטן התחתונה. אין לי רופא קבוע שיכול לייעץ בעניין לכן פונה אליך

07/12/2018 | 19:35 | מאת: נירית

שלום אני בת 35 בהריון ראשון שבוע 14. אני צריכה לעבור גרידה בשל כך שלעובר אין דופק. רציתי לדעת האם הפלה עלולה לגרום לכך שיתפתחו מיומות ברחם? חוששת מאוד אבל איני יכולה לסמוך על כך שתהיה הפלה טבעית וקשה לי נפשית להסתובב עם עובר ללא דופק...

לקריאה נוספת והעמקה

אין שום קשר בין הפסקת הריון להווצרות מיומה. עליך לבצע את הוראות הרופא/ה בכל הקשור להפסקת הריון בהפלה נדחית (כך מוגדר מה שיש לך). פרופ׳ יונה תדיר

04/12/2018 | 17:19 | מאת: מיכל

שלום רב, במהלך בדיקה גניקלוגית שיגרתית בשל כאבים באיבר מין הרופא אמר שיש לי שרירן גודל 7 מ"מ. הוא טוען שניתן להתעלם ממנו והמיקום שלו לא מפריע להריון. אני בת 34 ומעוניינת להרות יש לי בימים האחרונים כאבים באיבר מין והיו לי כאבים בזמן קיום יחסי מין. כמו כן יחסית יש לי הרבה צורך במתן שתן. רציתי לדעת האם ייתכן שזה קשור בכל זאת לשרירן? הרופא טוען בכל תוקף שלא והמליץ לעשות בדיקת שתן. ממליץ על מעקב כל חצי שנה. האם יש צורך בחוות דעת שניה או שכדאי לסמוך על חוות הדעת של הרופא ולהמתין לתוצאות בדיקת השתן?

לקריאה נוספת והעמקה

נראה שצודק הרופא שלך. שרירן בגודל כזה לא אמור לגרום לכאבים באיבר המין, לכאבים בעת קיון יחסי מין, או לתכיפות במתן שתן. מומלץ לבצע את שרופא ממליץ ואין שום הצדקה ללכת לייעוץ נוסף. בהצלחה, פרופ׳ יונה תדיר

04/12/2018 | 17:47 | מאת: מיכל

תודה רבה על המענה המהיר. האם השרירן עלול להוות בעיה בכניסה להריון או בהריון עצמו? האם הוא עלול לגדול באופן משמעותי וכדאי להבדק בעוד פחות מחצי שנה?

שרירן בגודל זה אינו ראוי לכל התייחסות, ואינו מצדיק שום בדיקה נוספת בחודשים הבאים. נראה שאת מתעקשת להתעלם מהמלצת הרופא, להתעלם מהממצא הקטנטן.

אשמח למענה בבקשה זה דחוף

שלום, אני בת 54 ,לפני 4 חודשים עברתי היסטרוסקופיה שבמהלכה בוצעו כריתת שרירן ואבלציה ( קילוף הרירית) במטרה למנוע דימומים כבדים שסבלתי מהם. כיום סובלת מגלי חום קלים ושינה לא סדירה. אציין כי בהיסטרוסקופיה נצפה רחם שרירני ומס' שרירינים קטנים דוחקי חלל כשאחד מהם תוך דופני בגודל 1.9 מ"מ X 1.8 מ"מ . כחודשיים לאחר ההיסטרוסקופיה הופיע לי פעמיים דימום: ב26/10 וב26/11 דימום של כשבועיים בכל פעם שנראה כמו מחזור . הרופא המטפל הסביר לי שהדימום הינו כתוצאה מאטרופיה ברירית רחם וגם בגלל המרקם השרירני שדוחק ומעוות את רירית הרחם. לטענתו בדיקות הדם מעידות שאני בגיל המעבר ESTRADIOL= 127 - PROGESTERONE < קטן מ2 PROGESTERONE OH 17 = 1 LH =38.8 FSH=71.5 PROLACTIN = 131.6 ולכן הוא מציע לי לקחת טיפול הורמונלי דואביב. אני קצת חוששת והשאלה היא עד כמה טיפול זה ימנע את הדימומים והאם יש לו תופעות לוואי או סיכונים כלשהם? תודה על תשובתך

לקריאה נוספת והעמקה

בגיל 54 סביר להניח שאת נכנסת לגיל המעבר. גם בדיקות הדם אכן מראות שאת ״בדרך לשם״. יחד עם זאת צריך להבין שהדימומים אינם בהכרח דימומים של ״דמדומי הגיל״, אלא קרוב לוודאי קשורים לאותם שרירני רחם (וכנראה לא מאטרופיה של הרירית) שהטיפול בהם אינו ״אבלציה״ של הרירית. צריל לראות דחמות של אולטרהסאונד מדועעק כדי להגדיר מה הטיפול המומלץ, אם בכלל לטפל בשלב זה. פרופ׳ יונה תדיר

01/12/2018 | 21:17 | מאת: דיאנה

אני בת 32 והתחלתי טיפולי פוריות. בטיפולים התגלה שרירן על דופן הרחם של 3 סמ. נעשתה היסטורסקופיה אבחנתית שקבעה שאין מניעה להיכנס להריון ואכן נקלטתי אחרי ivf להריון תאומים. לצערי ההריון נגמר בשבוע 23 בגלל אי ספיקת צוואר במהלך ההריון השרירן גדל לגודל של 8 סמ. לאחר הלידה (חודש וחצי אחרי) עשיתי היסטורוסקופיה אבחנתית שם נכתב;" רחם בגודל 10 שבועות.שרירן אינטרמורלי כ8 סמ. חלל הרחם לא תקין שרירן גדול בקיר הקדמי המעוות את חלל הרחם. רושם לשארית הריונית מושרשת על השרירן. רירית הרחם ותעלת צוואר תקין. פתחי חצוצרות נצפו בספק" בהתייעצות עם הרופא נשים ועם רופא הפריון הוחלט על מתן דקפפטיל דפו 3.75 להקטנת השרירן ולחזור להיסטורוסקופיה אבחנתית עוד 3 חודשים. קיבלתי את הזריקה לפני כשבועיים כעת אני מרגישה את השרירן היטב בבטן התחתונה (במיוחד בבקרים). אני אחרי טראומה נפשית של לידה שקטה ומאוד רוצה לעבור הריון תקין בהקדם. מה אתם ממליצים? האם אפשר להקטין את השרירן בעוד דרך? האם המינון של הדפו 3.75 מספיק? לא כדאי לקבל עוד זריקה עד ההיסטרוסקופיה הבאה? (לציין שאין סיפטומים כמו דימומים מוגברים או כאבים וגם לאחר נטילת הזריקה אין תופעות לוואי מיוחדות) האם כדאי להשקיע מאמצים בנסיון הקטנה או שעדיף כבר ללכת להסרה? מפחדת שמנסה להקטין ושזה לא יצליח ואז סתם "ביזבזתי זמן"... כמובן שמעדיפה להקטין ולעבור הסרה בדרך יותר פשוטה.. אבל מפחדת שזה לא יצליח. מה הדרך הטובה ביותר להקטנת השרירן ופגיעה כמה שיותר פחותה ברחם? תודה רבה דיאנה

לקריאה נוספת והעמקה

נראה שהטיפול שהומלץ לך נכון ובמצבים כגון אלה אין קיצורי דרך. חשוב להיותְ סבלנית כדי שלא לגרום נזק ההחלטה על סוג הניתוח היא פועל יוצא של מיקומו וגדלו, ועל כך אין די נתונים אלא רק בסיום מחזור הטיפול ההורמונלי שקיבלת. פרופ׳ יונה תדיר

תודה רבה על תגובתך האם הדקפפטיל נותן "תוצאות טובות" בהקטנת שרירנים בדרך כלל? האם המינון של 3.75 בלבד ל3 חודשים מספיק לדעתך? תודה רבה וחג חנוכה שמח

27/11/2018 | 07:19 | מאת: יעל

האם ניתן לעשות היסטרוקופיה ניתוחית ביום השישי של המחזור ? אציין שלפעמים המחזור נמשך אצלי למעלה משבוע .

לקריאה נוספת והעמקה

היסטרוסקופיה ניתן לבצע לאחר הפסקת דמם הווסת.

הי ברצוני לשאול לפני כ8 ימים עברתי ניתוח לכריתת שרירן שהיה כ20 סמ לאחר 5 ימים השתחררתי מבית החולים אך ישלי עדין כאבים בבטן היכן שנמצא בחתך ובנוסף לפני כיומיים התחיל לי גם כאבים באגן האם זה נורמלי ??

לקריאה נוספת והעמקה

שאלות הקשורות למהלך ניתוח בימים שלאחר הניתוח חייבות להגיע למנתח/ת. רק הוא/היא יודע/ת מה בוצע, מה סביר, ומה חריג.

לפני 10 חודשים עברתי כריתת רחם כולל חצוצרות עקב שרירן גדול שהיה בדופן אחורית של הרחם . בבדיקה שיגרתית אצל רופאת הנשים נתגלה ממצא בגודל 18*16*8 בחלל הבטן ובבדיקת ה mri אובחן כשרירן . האם יכול חיות שרירן ללא רחם ? למי עליי לפנות כעת כדי להוציאו ?

לקריאה נוספת והעמקה

עליך לפנות לרופא/ת נשים, ו/או לרופא שניתח אותך.

שלום פרופסור, אני בת 36 בשבוע 32 להריון ויש לי שרירן בדופן השמאלית תחתונה של הרחם בגודל 3/3 סמ, הבעיה שהוא זז, האם ייתכן שהוא יושב על "גבעול" ולכן יש לו אפשרות לנוע בחלל הבטן? הוא מגיע גם עד אמצע הבטן ומציק לי בעיקר בלילה. מה שמוזר שאני יכולה ממש לדחוף אותו חזרה למטה עם היד, האם הוא יכול להוות בעיה בלידה? ולהפריע למעבר התינוק בתעלת הלידה? למרות שנראה לי שהוא בחלק החיצוני של הרחם ולא הפנימי. אשמח לתשובתך. תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

קיימת אפשרות ששרירן יהיה על גבעול ולכן יכול לנוע מעט . בכל מקרה, גבעול כזה יהיה קצר ולא מדובר על תנועה משמעותית בחלל הבטן. מואם את ממששת אותו ברום הבטן אין זה סביר שיפריע לירידת הראש או למהלך הלידה. כל זה באמירות כלליות המתבססות על התאור שלך. מענה מדוייק יותר אפרי רק למי שבודק ורואה בדיוק במה מדובר. פרופ׳ יונה תדיר

ראשית תודה רבה על תגובתך המהירה, רק קצת מטריד אותי שאמרת שהגבעול קצר מאחר והתנועה שלו מגיעה גם עד עשרה ס"מ... זה חריג וצריך להדאיג אותי? תודה רבה!!

זו הבעיה עם רפואה דרך פורום. כל מה שכתבתי היה מרגיע, עם סמני שאלה על מה שלא ניתן לדעת ללא בדיקה, והצלחת בכל זאת למצוא משהו ״מדאיג״. אין זה שכיח למצוא שרירן על גבעול דל 10 ס״מ. לכן ציינתי שיותר פרטים ניתן לקבל רק בעקבות בדיקת רופא/ה.

08/11/2018 | 10:53 | מאת: אוסנת

שלום דר לבתי בת ה 26 רווקה לפני לידות היתה נפיחות בבטן לא מוסברת התקשתה לשכב על הבטן והרגישה משהו קשה בבטן עכב זאת פנינו לבדיקת גניקולוג שישר מצא ממצא חריג באולטראסאונד שלא כלכך הסביר לנו בהתחלה מה טיבו של הממצא לאחר מכן פנינו למומחה פרטי שגם אמר שיש שם כמו גוש בגודל 11 או 12 ס"מ שנטען "אולי מיומה" ובלא ברירה נקבע ניתוח להסרתו כיוון שבתי מאוד רזה ואין מנוס מניתוח . הגוש הוסר ונלקח לבדיקת מעבדה אני המומה עכב גילה הצעיר ללא לידות לא היה לה תסמינים חוץ מהנפיחות המחזור סדיר ללא דימום מוגבר . מה הסיכוי שהגוש יתברר כממאיר?? וממה יכול להיווצר גוש כזה בגילה ללא היסטוריה רפואית בעייתית . במידה והגוש יתברר כממאיר האם היא תצטרך עוד טיפולים ??? ושוב האם הסיכוי סביר ????

לקריאה נוספת והעמקה

קרוב לוודאי שמדובר במיומה המופיעה גם בגיל צעיר וללא כל רקע רפואי בעייתי. סביר להניח שמדובר בגידול שפיר (כ 99% מהמקרים) ואין מה לנחש בשלב זה אלא להמתין לתשובה הפתולוגית ולהגדיר המשך מעקב או טיפול בהתאם. פרופ׳ יונה תדיר

05/11/2018 | 12:42 | מאת: מלי

שלום, יש לי בדופן הקידמי של הרחם 2 שרירנים די גדולים 5+7 ס"מ ועוד קטנים+פוליפ 7 מ"מ. כרגע הרחם במצב 15-16 שבועות. בגלל שגילי 40 עם רזרבה נמוכה והניתוח חייב להיות דרך הבטן ובגלל ההחלמה הדי ארוכה והחשש מפגיעה ברחם הרופאים הסכימו להתחיל בטיפולי IVF למרות שהשרירן מעוות את הרחם אך לאחר היסטרוסקופיה טוענים שיש מקום לעובר. כרגע אחרי סבב אחד בו החזירו 2 עוברים ולצערי לא צלח. שאלתי-כמה החזרות אתה ממליץ לנסות לפני שאעשה את הניתוח וכמו שהרופאה אמרה "יכרתשו לי את הרחם"?

לקריאה נוספת והעמקה

יש למקד שתי אי הבנות הבאות לידי ביטוי בשאלתך: 1. הניתוח לא אמור לפגוע ברחם. השרירנים הם הפוגעים ברחם והניתוח נועד לתקן נזק זה. 2. ההיסטרוסקופיה שבוצעה אינה מלמדת דבר על ״מקום ברחם״. הבעיה אינה חוסר מקום ברחם אלא מהלך ההריון עם שרירנים גדולים לפני קליטת העובר/ים, ומצב בו ברור שהשרירנים יגדלו מאד במהלכו. ולכן, לשאלתך אין מענה ברור וחד משמעי. כניסה להריון עם שרירנים בגודל זה (ונוספים) מהווה הימור, קשה לתת מענה ברור חד משמעי וצריך לדעת הרבה יותר גם על עברך, וגם על מיקום השרירנים, כדי להתייחס ברצינות לבעיה זו. בהצלחה. פרופ׳ יונה תדיר

24/10/2018 | 11:36 | מאת: שושי

שלום רב, אני בת 48 עדיין מחזורים סדירים אך ארוכים וכואבים. מזה כשנתיים נמצא שרירן אחורי סבמוקוזי בגודל כארבעה ס'מ. האם ניתוח היסטרוסקופי יכול לשפר את הכאבים והדימום או שמא יש צורך בשניים כדי להוריד את כל השרירן? האם התקן מירנה יכול להיות יעיל בבעיה זו? תודה מראש!

לקריאה נוספת והעמקה

התקן תוך רחמי המשחרר הורמונן דמוי פרוגסטרון (הקרוי מירנה) אינו מטפלת במיומה אלא רק בדימומים, בד״כ דימומים שאינם קשורים למיומה, ודאי לא במיומה תת-רירית. וליתר פרטי שאלתך, אין די מידע כדי לתת מענה לשאלתך. שרירן סוב-מוקוזי, כלומר תת-רירית רחם, יכול לעיתים להיות מטופל בהיסטרוסקופיה , אבל צריך חדעת אם הוא בולט לחלל הרחם, דוחק רירית, ויד כמה בולט?

תודה פרופסור. השרירן 50% בחלל ודוחק אותו מעט. האם תשובתך לגבי המירנה אומרת שאין טעם להתקינה? רב החיסרון על התועלת? האם בכלל אפשר להחדיר למצב שכזה ברחם מירנה?

״האופנה החדשה״ של נסיון להגדיר טיפול אישי דרך פורום ציבורי באינטרנט אינה נכונה. כך לא עושים רפואה נכונה. פורום נועד כדי להבין שאלות כלליות, ומגנוני פעולה, ולא כדי לבחור או לשלול טיפול זה או אחר. לכן גם מה שהסברתי על המירנה היה באמירה כללית. מעבר לכך, ההחלטות על היסטרוסקופיה (כן או לא?) מירנה (כן או לא), וכיוב׳, לא ניתן לקבוע בהעדר מידע מספיק.

21/10/2018 | 10:21 | מאת: סימה

שלום ד'ר אני שבועיים לאחר הוצאת שרירן 2 ס"מ, יש לי עדיין דימומים בכל נגוב האם זה תקין? כמה זמן דימום יש אחרי ? ומה גורם לדימומים?

לקריאה נוספת והעמקה

איני יודע היכן היה הקרירן ואיזה ניתוח עברת? במקרים כגון אלה עליך לפנות לרוא/ה המנתח/ת. רק להם ידוע מה עברת ומה סביר שיהיה לאחר מכן.

22/10/2018 | 12:23 | מאת: סימה

תודה רבה איזה מהירותתת

שלום עברתי ניתוח להוצאת שרירן בת 22, בתחילת יולי, היום אנחנו אמצע אוקטובר ועדין לא קיבלתי מחזור , חשוב לציין שהיה דימום אחרי הניתוח, מאו האם יש סיבהנ לדאגה? או לוקח זמן לחזור . תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

ראשית יש צורך לתקן, סביר להניח שהניתוח היה בלפרוסקופיה ולא בקולפוסקופיה. אין כריתת מיומה בקופלוסקופיה. ובמענה לשאלצך, אם יש מקום לדאגה? יש צורך לברר אבל מאחר ולא ידוע לי מה עברת (כריתת שרירן זו אינה הבהרה של מה שעברת) עליך לברר זאת עם הרופא/ה המנתח/ת. פרופ׳ יונה תדיר

האם שימוש באסמיה הותר מחדש עי הfda? מוכר בסל?הוחזרה לשימוש בארץ? בתהליך החזרה? תופעות לואי כאבים סיכונים באולטראסאונד fus (למתאימה)

בשלב זה אין עדיין שינוי. צפוי בקרוב לגבי נשים אשר יש מניעה מביצוע ניתוח. עדיין אין פרטים והצפוי הוא לגבי מעקב תפקודי הכבד.

לא הבמתי האם בארהב כבר הוחזר ואושר לשימוש? ובארץ בתהליך החזרה לשימוש לנשים שלא יכולות לעשות ניתוח? ומה לגבי המשך השאלה. עניין הסיכונים ותופעות הלואי באולטראסאונד ממוקד

כיודוע לך ודאי, רישוי תרופות ע״י מנהל התרופות והמזון בארה״ב אינו רלוונטי בישראל. הדיון המחודש הוא בישראל ועדיין אין בו שינוי. לגבי האולטרהסאונד הממוקד, מדובר בטיפול שנוי במחלוקת בין המומחים. בכל מקרה התאמת טיפול למקרה זה או אחר מן הראוי שלא תעשה ע״י שאיבת מידע מפורום אינטרנט. הנושא מורכב ויש להתאימו על בסיס מספר רב של גורמים השוניםצ מאישה לאישה, על פי גילה, תכניות הילודה, מיקום השרירנין, הסימפטומים, וכיוב׳. פרופ׳ יונה תדיר

שלום רב, אני צריכה לעבור כריתת רחם (ללא שחלות) עקב שרירנים גדולים ומרובים בפתיחת בטן. אני מעונינת להשאיר את צוואר הרחם. אני מבקשת לקבל הסבר טכני לגבי צוואר הרחם (לא הצלחתי למצוא חומר שמסביר). 1. האם יש רצועות שמחוברות לצוואר הרחם ? 2. אם כן אז אני מבינה שבניתוח שבו כורתים את צוואר הרחם צריך לחתוך את הרצועות ולחבר לנרתיק שנשאר. וכאשר לא כורתים את צוואר הרחם אין צורך לחתוך את הרצועות וצריך רק לתפור את קצה הצוואר. האם אני צודקת? 3. כאשר משאירים את צוואר הרחם, האם חוץ מלתפור את קצה צוואר הרחם יש גם לקבע אותו כדי שלא יקרוס לתוך הנרתיק ? אודה מאוד לתשובה ל 3 השאלות הנ"ל (כמהנדסת חשוב לי להבין טכנית מה קורה ואין לי מנוח ללא תשובות). תודה רבה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

השאלות הטכניות הן רק חלק מהשאלות הקשורות להתלבטות אם כן או לא להוציא את צואר הרחם, ונראה ששרטוט נדרש כדי להסביר את ההבדל, את הרצועות הנחתכות והנקשרות, ולאן הן נקשרות. נדיר שבעקבות חיתוך צואר הרחם יש צניחה של אברי האגן (אף כי זה ייתכן) ונכון יהיה אם תתמודדי עם שאלה זו יחד עם המנתח/ת, על כל מגוון הדילמה אם כן או לא להוציא את צואר הרחם.

לצערי שני המומחים המנתחים שהתייעצתי איתם הניחו שמוציאים את צוואר הרחם וכאשר שאלתי אפילו התעצבנו ולא הסבירו ("מה זה משנה לך איך אנחנו מחברים? יש לנו נסיון של 20 שנה ... בקיצור לא קיבלתי הסבר רק עוגמת נפש). הייתי שמחה אם היית יכול כן להתייחס לשאלות הבאות תשובה של כן או לא , מאוד תעזור לי גם בלי שרטוט. 1. במידה ומשאירים את צוואר הרחם - האם יש רצועות שלא נחתכות לעומת מצב שבו כן מוציאים את צוואר הרחם. 2. במידה ונשאר, האם מקבעים את קצה צוואר הרחם לאיזור כלשהו כדי שלא יקרוס (או שהוא רק נתפר) . תודה רבה

1. לגבי חלק מהרצועות יש הבדלמסויים באופן החיתוך והקיבוע. 2. קיבוע נעשה ע״י תפירה. קיבוע=תפירה.

08/10/2018 | 08:44 | מאת: מירי

האם לאחר היסטרוקופיה ניתוחית להוצאת שרירן יש לקחת אסטרוגן ? והאם זה הכרחי לקחת ?

לקריאה נוספת והעמקה

שאלה זו יש להפנות למנתח/ת. הדבר תלוי בסיבות להיסטרוסקופיה ובמה שנעשה בה. פרופ׳ יונה תדיר.