פורום שרירני רחם - מיומות

פורום זה נועד לספק מידע על בעיה שכיחה בתחום בריאות האישה: שרירני רחם, ובלע"ז: מיומות או פיברומות (Myoma, Leiomyoma, Uterine Fibroids). מידע רב נצבר בשנים האחרונות באשר לגורמים המעודדים את התפתחותם של גידולי רחם אלה, ובמקביל, קיים מגוון רחב של שיטות חדשות למעקב וטיפול.

המרכז הישראלי לשרירני רחם ("מי-שר") הוקם ע"י קבוצת רופאים מומחים ומנהלי יחידות בתחומים שונים הנקשרים סביב בעיית שרירני הרחם. בדרך זו ניתן לספק לכל אישה הסובלת משרירני רחם ייעוץ וטיפול רב תחומי ברמה הגבוהה ביותר, על בסיס מצבה, צרכיה ורצונותיה.

פורום שרירני הרחם נותן מענה כללי לשאלות הציבור בתחום שרירני הרחם, ושאלות נלוות בתחום בריאות האשה, על בסיס ניסיון רב וידע קבוצתי נרחב.
1358 הודעות
1180 תשובות מומחה

מנהל פורום שרירני רחם - מיומות

14/10/2019 | 12:39 | מאת: רינה

שלום, ברצוני להגיעה ליעוץ לגבי מיומה וכניסה להריון. בת 44 כעט, ללא לידות בעבר, אם הריון אחד לא מוצלח. יש מיומה. האם יש צורך לבצע בדיקות מסויימות לפני הגעה ליעוץ? יש צורך להביא מסמכים מסויימים?

לקריאה נוספת והעמקה

לכל ייעוץ יש להביא את כל המסמכים הקיימים כולל בדיקות אולטראסאונד ובדיקות דם שבוצעו לאחרונה. מעבר לכל לא ניתן לתת מענה כי אין דום פרטים רלוונטיים בשאלתך.

11/10/2019 | 12:32 | מאת: אנונימית

שלום, בת 56 אחרי גיל המעבר. כבר תקופה שמרגישה נפיחות בבטן תחתונה ובחזה. בנוסף, לעיתים הופיעו מריחות חומות של דם שלא זיהיתי אותם כדימום. עקב החמרה בכאבי הבטן, פניתי לרופא. בבדיקתי גילה 2 שרירנים בגודל 1.5 כל אחד וחשד לפוליפ בגודל 1.3 סמ. בנוסף, רירית לא סדירה. כשהוא בדק אותי, החל דימום. בבדיקות בעברי, תמיד נאמר לי שיש לי רחם שרירני. ואם אני לא טועה, אובחן גם פוליפ קטן בגודל 0.3 שלא עשינו איתו דבר. שאלותיי: 1. מדוע רירית הרחם לא סדירה? בבדיקה לפני שנה היא הייתה סדירה.. האם זה מסוכן? 2. האם השרירנים והפוליפ יכולים להיות מסוכנים? אם לא, מדוע הומלץ לי בחום להסירם? 3. מאיפה הם הגיעו פתאום לגודל כזה? אם זה שפיר זה לא אמור לגדול.. והאם ייתכן שאחרי כל כך הרבה שנים הם החלו לגרום לי לכאבים ודימום? בעברי היה לי דימום, אבל הוא נגרם מציסטה שנספגה. סליחנ על כל השאלות.. פשוט לחוצה מאוד תודה רבה ושבת שלום אני

לקריאה נוספת והעמקה

שאלותיך טובות, אולם עם שאלות כאלה אשר המענה להן מחייב שיחת הבהרה, ובדיקות בהתאם, יש לפנות לרופא/ה.

09/10/2019 | 15:02 | מאת: רונית

לפני מספר ימים עברתי היסטרוקופיה ניתוחית להוצאת שרירן מהרחם , יום למחרת התחלתי לחוש כאבים בשתי האוזניים מאחורי האפרכסת של האוזניים כשנוגעים זה כואב בשתי האוזניים כשנוגעים בהם , השאלה האם זה קשור לניתוח או להרדמה או שאין קשר בין הדברים ..

האם ניתן למנוע הידבקויות בניתוח כריתת רחם בפתיחת בטן? האם לבקש מהמנתח שישתמש ברשת?נוזל? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

במעט הפרטים שניתנו לא ניתן להתייחס יותר מאשר בהערה קצרה. בניתוח כריתת רחם אין חשיבות להדבקויות והנושא חסר משמעות, מה גם שהחומרים הקיימים לכך, יעילותם מוטלת בספק.

אני בשבוע 23 סובלת מהקאות מרובות מתחילת ההריון דקלקטין וזופרון לא עוזרים שהמצב ממש קשה אני מגיעה לקופ"ח לקבל עירוי נוזלים (לא הגעתי למצב של אשפוז בנתיים) בשבועיםהאחרונים אני סובלת מהתקפים של כאבים עזים בבטן התחתונה שלא מאפשרים לי לתפקד אולטרסאונד הראה מיומה קדמית בגודל 30/40 הכאבים באים בהתקפים והשילוב של ההפרמיאזיס מקשה עלי לעבוד מה הסיכויים להוציא שמירת הריון על סמך הממצאים הנל ? אני מפחדת שלא יאשרו כי לא התאשפזתי עד כו

לקריאה נוספת והעמקה

לא יאשרו לך... מה? לא מוציאים מיומה בהריון.

אז זה אומר שיש סיכוי לקבל שמירת הריון ?

06/10/2019 | 07:07 | מאת: קרן

שלום רב ותודה רבה על כל הפורום הנפלא הזה, בת 46, מזה מס' חודשים דימום ווסתי כבד ביותר+לחץ תמידי על השלפוחית, צניחה בברזל והמוגלובין נמוך, ב us התגלה שרירן תוך דופני קיר אחורי דוחק את החלל גודל 21*29 מ"מ.מנת הרחם-אחורי. לא מעוניינת כלל בכריתת כל הרחם אלא רק בהסרת/צמצום השרירן. האם מהנתונים הנ"ל נראה שניתן לעשות לשרירן טיפול ממוקד us מונחה mri או להסיר אותו בקולנוסקופיה? תודה רבה וגמר חתימה טובה

לקריאה נוספת והעמקה

פרטים אלה משנים את התמונה ומוציאים מכלל חשבון חלק מהחלופות בהן נקבת, כגול אולטרהסאונד ממוקד או צנתור. קולונוסקופיה כלל אינה לעניין (זה התבוננות למעי הגס) והתכוונת אולי להיסטרוסקופיה. ואכן, זה הצעד הראשון שצריך לעשות כדי לבחון פתרון יעיל ופשוט.

05/10/2019 | 21:01 | מאת: קרן

שלום רב, מנח הרחם שלי הוא אחורי ויש לי מיומה תוך דופנית בגודל 30-20 מ"מ. שאלתי היא האם ישנה מניעה בשל מנח הרחם האחורי לביצוע חימום באולטאסאונד ממוקד מונחה MRI או צינטור עורק/י הרחם או הסרת המיומה בלפרוסקופיה. או שמנח הרחם לא משמעותי לביצוע האופציות הנ"ל. תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

מענה על שאלה כזו מחייב הרבה יותר פרטים ממה שציינת, כגון גיל, תכניות ילודה, סימפטומים, (דימומים, כאבים), ביות במתן שתן, שינויים באופי הוסת, ועוד. לכל אחת מהשיטות שציינת יש יתרונות וחסרונות והתאמת הטיפולצ מחייבת רפואה נכונה.

28/09/2019 | 10:16 | מאת: ליאור

שלום רב, אני מיועדת לעבור ניתוח לפרוסקופי להוצאת שרירן יחיד (סובסרוטי, אינטרהמורלי ימני אחורי כ-95 ממ). בעקבות ניתוח זה אני דוחה טיסה לתקופה ממושכת מהארץ. נאמר לי שהתאוששות היא בסביבות השבועיים. בהנחה שהניתוח וההחלמה יעברו כמצופה ולא יופיעו תסמינים לאיזושהי בעיה בשבועות הראשונים, לכמה שבועות לאחר הניתוח יהיה בטוח לקבוע את הטיסה? תודה ושנה טובה

לקריאה נוספת והעמקה

קשה להעריך במדויק. ההחלמה אחרי לפרוסקופיה בד״כ מהירה יוצר אבל מדובר השרירן לא קטן. במהלך תקין ללא סבוכים 2-3 שב׳ זה צפי סביר לנסיעה. בהצלחה, ושנה טובה.

27/09/2019 | 17:58 | מאת: רונה

עוד שבוע יש לי היסטרוקופיה ניתוחית להוצאת שרירן , ביומיים האחרונים חלו לי כאבי מותן שמאל אני חוששת שזה דלקת בדרכי שתן , אך אי אפשר לבדוק זאת כי אני במחזור , ושאלתי אם אפשר לעשות היסטרקופיה ניתוחית והיה ויש דלקת בדרכי שתן

לקריאה נוספת והעמקה

עדיף שלא לבצע היסטרוסקופיה במצב דלקתי, אך יש לוודא מה האבחנה תחילה. אם עש מצב דלקתי, ומה מקורו.

25/09/2019 | 22:20 | מאת: שיר

מועמדת לכריתת רחם עם שרירן גדול שבוע 19 האם יש הבדל בהחלמה בחתך בטני שתופרים בתפרים פנימיים ללא נגיעה בשרירים. או חתך רגיל שתופרים עם סיכות. מה ההבדל ברמת הצלקת וזמן ההחלמה?והאם שיטה אחת טובה על השניה

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר הגישות כירורגיות גומות אשר אינן משליכות בהכרח על התוצאה הסופית או משך ההחלמה. בכל מקרה עלית להוועץ בשאלות טכניות אלה ברופא/ה המנתח/ת.

24/09/2019 | 10:51 | מאת: לילך

שלום אני כבר שנים במעקב אחרי שרירן שיש לי . לפני חצי שנה היה בגודל 3.6 ממ ועכשיו גדל לקצת יותר מ4.. מיקומו בקיר הקדמי מיומה אינטורמאלית אני בת 35 לפני הריונות . ואין לי תסמינים מיוחדים מלבד זה שאני מעט מרגישה אותו .. אני דיי בלחץ מכך שגדל ? האם לפי מיקומו הוא עלול להפריע לי ? האם ניתוח לא מסכן את הרחם ? תודה וסליחה על מטר הלחץ והשאלות

לקריאה נוספת והעמקה

בעקרון, שרירן בגודל זה אינו מחייב ניתוח, וקצב גידולו כפי שאת מתארת סביר, לשאלתך על הצורך לנתח? אם? כיצד? מתי? על כל יש להתייחס בצירוף פרטים נוספים כגון מיקום מדוייק בשכבות הרחם, סימוטומים, ועוד.

24/09/2019 | 11:57 | מאת: לילך

תודה על תשובותייך המהירות והמעט מרגיעות . איך אפשר לדעת מיקומים יותר מדויקים ? יש בדיקה יותר מדויקת מאולטרסאונד וגינלי? בנוסף כעת אני רואה שהיא רשמה שנצפו זרימות בשרירן? זה אמור להדאיג !?

מעומדת לניתוח פתיחת בטן לכריתת רחם- פניתי למנהל מחלקת נשים מומחה בניתוחים לפרוסקופיים ואנדומיטריוזיס. שהמליץ לי לכרות את הרחם בבטן פתוחה עקב שרירן בגודל 10 סמי ועוד כמה קטנים. שאלתי היא. במידה והוא מומחה לפרוסקופיה לכריתת רחם האם הוא מומחה גם בניתוחי פתיחת בטן?

לקריאה נוספת והעמקה

השיטה השגרתית והמקובלת על מרבית הגינקולוגים המנתחים היר בגישה שלך פתיחת בטן. מאידך, רק מיעוט הגינקולוגים המנתחים בקיאים גם בגישה הלפרוסקופית. במילים אחרות, אין מצב שמנתח היודע לבצע כריתה בלפרוסקופיה אינו יודע בבטן פתוחה, אבל ההפך יתכן, יש אפשרות שרופא/ה המנתחת בבטן פתוחֿה אינה בקיאה בלפרוסקופיה. בכל מקרה, מומלץ לתת אמון ברופא/ה הבקיא /ה במה שהוא/היא ממליץ/ה.

עקב מיומה בדופן הרחם 75ממ ורחם מוגדל הומלץ על כריתת רחם. עד מועד הניתוח קיבלתי זריקת לוקרין . כעבור מספר ימים החל המזור שנמשך כבר מעל שבועיים. יש לציין שהשימום הוא פחות ממנ שהיה לפני (קרישי דם שהביאו לאיבוד דם והמוגלובין מאוד נמוך) . השאלה אם זה הגיוני שהדימום לא מפסיק. חשבתי שעקב הזריקה יהיה רק דימום וקל וזהו לפחות עד הניתוח.

לקריאה נוספת והעמקה

המידע שאת מתארת שכיח במצבים כגון אלה. בכל מקרה יש להוועץ ברופא שהמליץ על טיפול זה כהכנה לקראת הניתוח.

17/09/2019 | 21:39 | מאת: טל

בבדיקה שיגרתית אצל רופא הנשים התגלה פוליפ בצוואר הרחם. הרופא הסיר אותו ושלח לבדיקה ואמר שהדימום ימשך מספר שעות. היום 3 ימים מהכריתה עדיין מדממת.האם יש מקום לדאגה? נאם לפנות שוב לרופא? כצה זמן אמור להמשך הדימום?

לקריאה נוספת והעמקה

בכל שאלה לאחר ניתוח יש לפנות לרופא המטפל.

17/09/2019 | 00:39 | מאת: בלוטות לימפה

בעקבות הסרטן ברחם הוציאו לי גם את בלוטות הלימפה למה הן נועדו?והאים הסרטן יכול לחזור?

17/09/2019 | 00:36 | מאת: בלוטות לימפה

הוציאו לי גםאת בלטות הלימפה בעקבות הסרטן ברחם.למה בלוטות הלימפה נועדו.והאים הסרטן יכול לישלוח גרורות?התחילו לי גלי חום בעקבות הניתוח למה זה קורה?

16/09/2019 | 22:31 | מאת: Or

שלום אב אני בשבוע 24 להריון ולאחרונה התחלתי לסבול מכאבי בטן תחתונה חדים שחשבתי שזאת דלקת בדרכי השתן, אך כל הבדיקות יצאו תקינות לאחר פניה לביהח בעקבות צירים, אחת הרופאות שיערה שזה מגיע מיומה שכעת בגודל 4.5 ס״מ ונתנו לי אנדומד להפסקת צירים ולטיפול במיומה ... הצירים פסקו ושוחררתי הביתה אך עקב התקצרות צוואר הרחם ל 23 , (פתיחת צוואר הרחם 0.5 ס״מ לא הוגדרה כלא תקינה) הומלץ לי על טיפול מניעתי של נרות אוטרוגסטן לאחר כמה ימי הייתה הקלה משמעותית בצירים וכאבים, אך עכשיו הכאבים החדים חזרו ובעיקר קשורים להטלת שתן ובמיוחד אחרי הטלת שתן כמו דקירות של סכין בבטן התחתונה ובנרתיק האם לדעתך טיפול בנרות ( בינתיים בך הכל 4 פעמים) יכול לגרום לצמיחה מוגברת של מיומה? האם יש עוד בדיקות כדאי לעשות כמו משטח נרתיק ? האם זו יכולה להיות דלקת של שלפוחית השתן מבלי סימני של חיידק בבדיקות יש לציין שבבדיקות דם בביהח היה crp ולייקוציטים גבוהים שהצביעו על איזשהו תהליך דלקתי... ובבדיקות כמה ימים אחר כך הם ירדו ... תודה מראש וסליחה על ריבוי שאלות

לקריאה נוספת והעמקה

מיומה גדלה בהריון ולמרות שקיבלת כנגד התכווצויות הרחם יש השפעה קטנה מאד על מהלך זה. מעבר לכך לא ניתן להתייחס למצבך. זה מחייב בדיקות, מעקב, וטיפול בהתאם.

תודה רבה על תשובתך המהירה אבל רק אם תוכל להתייחס לטיפול מניעתי בנרות אוטרוגסטן (שזה פרוגסטרון) , האם זה יכול להגביר את קצב גדילת המיומה עוד יותר? תודה רבה

כמויות הפרוגסטרון שמייצרת השיליה בהריון גדולות ״פי אלף״ יותר ממה שיש באותן טבליות ולכן השפעתו על השרירים זניחה, אם בכלל. פרופ׳ יונה תדיר

הבנתי... תודה על ההבהרה וההסבר אז בעצם נשאר לחכות שהיא מתישהו תהפוך לנמק ? זה אמור להקל על הכאבים? הם יכולים להיפסק גם באיזשהו שלב? איזה משכך כאבים יעיל ואפשרי בהריון? חוץ מאקמול

12/09/2019 | 00:24 | מאת: הוצאת רחם בעקבות גלוי סרטן

אני שבועים לאחר הוצאת הרחם השחלות והוצאת הבלוטות הלימפה עקב מחלת הסרטן .האים אקבל את המחזור החודשי?והאים עקב הניתוח יהיו שינוים פיזיולוגים אצלי?

לקריאה נוספת והעמקה

לאחר כריתת השחלות אין יותר מחזור חדשי. המחזור מקורו בשחלות ולא ברחם. הדימום הוא רק תוצאה של המחזור ההורמונלי שמקורו בשחלות.

08/09/2019 | 09:35 | מאת: אלן

בוקר טוב,אני בת 54 ובביקור האחרון אצל רופאת הנשים היא אמרה שהרירית מעובה 17מ"מ והלכתי להבדק במרפאות נשים גינקולוגית שוב ושם הרירית הייתה 21,6מ"מ.כמובן שקבעתי תור בדחיפות לרופאת הנשים על מנת לעבור היסטרוסקופיה,לא נוטלת שום הורמונים כי חליתי בסרטן השד לפני ,6 שנים ואסור לי מן הסתם,לפני 8 חודשים רופאת הנשים בבדיקה כרתה לי פוליפ בצוואר הרחם שנמצא תקין.מה הסיכוי לחלות בסרטן רירית הרחם ואיזה עוד סיבות קיימות?תודה יום נפלא

לקריאה נוספת והעמקה

הסקרנות ברורה, אבל אני מניח שאת רוצה תשובה ולא הרצאה. רירית מעובדה מחייבת בדיקה ואם ניתן היה להמנע מזה ע״י הסברים תאורטיים סביר להניח שלא צריך היה לבדוק. בדיקה אינה בהכרח רק היסטרוסקופיה אלא גם לקיחת דגימת רירית לבדיקה פתולוגית.

09/09/2019 | 11:30 | מאת: אלן

תודה רבה על ההתייחסות.

07/09/2019 | 09:28 | מאת: גלי

שלום, יש לי מיומה שגדלה בכמה חודשים מ 6 סמ ל7.8 סמ. העניין הוא שיש לי כאבי תופת בכל אזור בבטן ובגב. המיומה בדופן הרחם. בחילות, הרגשת חום ובערה בגוף מחנק ועייפות חזקה. ביצעתי בדיקות דם שהיו בסדר. אבל אני סובלת. מה המלצתך?

לקריאה נוספת והעמקה

לא ניתץן להתייחס לנושא כאבים דרך האינטרנט, מאחר והסיבה לכאבים יכולה להיות מגוונת, קשורה או לא קשורה למיומה. חסרים גם פרטים בשאלתך כגון גילך? כמה זמן ידוע על המיומה? היכן היא ממוקמת (כל מיומה נמצאת ברחם? אבל באיזה מיקום? פרטים המצוייםפ בסיכום בדיקת אולטרסהאונס)ף והמילה ״בדיקות דם בסדר״ אינה אומרת דבר. יש עשרות, מאות, או אלפי סוגי ״בדיקות דם״. מה נבדק בבדיקת הדם? פרופ׳ יונה תדיר

03/09/2019 | 22:34 | מאת: לי

היי הרופאה המליצה לי צילום רחם על מנת להתקדם יש לי שרירן קטן 22 ממ שלא נוגע ברירית והכל בסדר .רק מעקב. אבל עכשיו אני חוששת מהצילום מלבד הנוזל האם יכול להיות שירירן בחצוצרה???

לקריאה נוספת והעמקה

בדרך כלל לא נהוג לעשות צילום רחם לשרירנים, אהל יתכן והרופאה רוצה לראות אם השרירן חוסם את החצוצרה בגלל מיקומו באולטרהסאונד. יש מעט מאד פרטים בשאלתך ולא ניתן לתת מענה ראוי. אין מה ״לחשוש מהנוזל״.

03/09/2019 | 08:24 | מאת: שושי

עוד חודש אני אמורה לעבור היסטרוקופיה ניתוחית להוצאת שרירן , לפני כמה ימים שברתי את עצם הזנב , האם במצב כזה אפשר לעבור היסטרוקופיה ניתוחית שעצם הזנב שבורה?

לקריאה נוספת והעמקה

סביר להניח שבעוד חודש הבעיה תחלוף. מבחינת הכאב, היסטרוסקופיה ניתוחית נעשית בהרדמה ולא נראה שתהיה לכך משמעות. בכל מקרה יהיה עליך ליידע את המנתח והמרדים.

01/09/2019 | 10:49 | מאת: ליאייי

היי אני בהתליך עם הזרעות לא לוקחת כרגע יותר מידי זריקות. רק אוברטרייל פתאום משום מקום צץ לי השרירן בגודל 22 ממ מה לעשות? הרופא נשים שלי לא מודאג ואמר שזה מקרה נדיר והוא גודל ומפריע להריון כרגע אין צורך בלהסיר אותו רק במדיה וזה גודל ל4 אבל אם אכנס להריון והוא יגדל במשך הזמן ??? מה עושים??? זה לא מסכן ? לא עדיף להסיר מראש? זה בוודאות יכול להפריע? והאם זה גודל בגלל הזריקות??

לקריאה נוספת והעמקה

אכן, מדובר בשרירן קטן וקרוב לודאי חסר חשיבות. בכל מקרה, כדי לתת מענה ענייני מה שחשוב יותר מהגודל זה המיקום. האם מיקום השרירן בשכבות הרחם נוטה לכוון חלל הרחם, או לכוון חלל הבטן? פרופ׳ תדיר

תודה רבה על המענה המהיר! הרגעת אותי אבל אני לא זוכרת והוא לא ככ אמר אבל רשום בסיכום " אינו מעוות חלל הרחם " זה יכול לזוז?? האם אפשר להתחיל את התהליך שלי? אני מפחדת שאתחיל והוא יגדל מה עושים אם כן בהריוןזתתת

עוד משהו קטן עכשיו ראיתי שרשום במכתב שחרור ממיון ( חשבתי ששכחתי טמפון) רשום שרירן קטן בגוף הרחם. אז זה בעיה??

אני בת 50 עם מחזור סדיר. 4 לידות. אין דימום חזק.לפני 12 שנה אובחן שרירן שגודל והגיע לכ7 ס"מ.האם ישנה סיבה לקריתת רחם .תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

בעקרון, אם במשך 12 שנה השרירים הגיע רק לגודל של 7 סמ נראה שאין הצדקה לנתח. ילד ים זאת, החלטות כאלה הן לא רק על פי גודל אלא גם על פי תסמינים כגון דימומים, בעיות במתן שתן, ועוד. על כך יש להוועץ ברופא/ה.

אני משתמשת בנובה רינג למניעת הריון כבר מעל שנה, בעוד כשבוע יש לי ניתוח ונאמר לי ליטול טבליות הקסקפרון פעמיים ביום , יומיים לפני הניתוח ו8 ימים אחריו. השאלה האם נטילת הקסקפרון והמשך עם נובה רינג לא מסכנת אותי ומגבירה את הסיכוי להיווצרות קריש דם?

לקריאה נוספת והעמקה

מבלי לדעת מה מחלתך? למה ניתוח? בת כמה את? ועוד ועוד , לא ניתן להתייחס לשאלתך.

אני בת 20, עושה ניתוח למחיצות באף והקטנת קונכיות ביצעתי בדיקה לקרישיות דם והכל היה תקין . פשוט מפחדת שהשילוב של נובה רינג והקסקפרון יכול לסכן אותי

04/08/2019 | 16:51 | מאת: אודליה אלדרוב

שלום רב. קודם כל תודה על הקדשת הזמן לקריאת השאלה. אני בת 30, וגילו לי שרירן ברחם "בדופן אחורית שרירן אינטרמוראלי סובסרוטי TYPE 5-2 מ"מ 83×69. הזמינו אותי לבדיקה טרום ניתוח בבית חולים אחד ובבידקה בבית חולים אחר אמרו שאין צורך לכרות אותו וניתן לחיות איתו.... רציתי לראות לדעתך האם כדאי להוריד? האם שרירן בגדול כזה יכןל לסכן חיי עובר ולהשפיע על הפרויות שלי? האם ניתן לחיות אחר כך עם הצלקת/הדבקויות או שעדיף להשאיר את זה כך ולטפל בצורה של תזונה נכונה ומעקב שאכן הוא לא גדל.... אני ממש אשמח לעזרה למילה לכיוון אם יש פרטים שחסרים אשמח להשלים תודה רבה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

ההחלטה אם לנתח או לא אינה מורכבת משיקול אחד אלא ממגוון שיקולים, גודל, מיקום, סימפטומים (דימומים, כאבים) תכניוך ילודה, קצב גידול השרירן, ועוד. הגודל שאתץ מתארת הוא אכן גבולךי, אולם בהעדר מידע על כל היתר לא ניתן לתת מענה ענייני. פרופ׳ תדיר

עברתי ניתוח לפרוסקופי לכריתת שרירן 12 סמ, ועוד שרירנים קטנים. כל השרירנים בדופן הרחם פוניםלחלל הבטן. לא על גבעול. לאחר כחודש וחצי נכנסתי להריון. האם עקרונית מצב כזה מחייב ניתוח קיסרי מתוכנן או שלדעתך ניתן לחשוב על מצבים שאפשר לנסות לידה טבעית.

לקריאה נוספת והעמקה

אין אפילו קצה חוט של מידע כדי להתייחס לשאלתך. לדוגמא: בת כמה את? איזו לידה? מתי עברת את הניתוח? האם במהלך הניתוח הייתה חדירה לכל עומק דופן הרחם, ועוד, ועוד. רפואה, גם בעידן המודרני צריכה קצת יותר מידע.

בת 35 מדובר בלידה ראשונה. הריון תקין עד כה שבוע 30. נכתב בדוח הניתוח שרירן ענק 12 סמ פונדלי סובסרוזי על בסיס רחב, וכן שדופן הרחם נסגרה על ידי תפרים בשתי שכבות. אופן כריתה: Intramural

28/07/2019 | 08:14 | מאת: אביטל ש

שלום, עשיתי סקירה מאוחרת ואמרו לי שהשרירן שלי (גודל 7.7) נמצא בפתח צוואר הרחם מה שיקשה על הלידה ורב הסיכויים שיהיה ניתוח קיסרי. הרופא הוסיף ואמר שגם הקיסרי בעייתי כי השרירן יושב איפה שצריך לחתוך ויש סיכוי שיצטרכו לבצע כריתת רחם או לבצע ניתוח מהצד כמו פעם מה שיקשה על הלידות בעתיד. יצאתי מבוהלת מאוד ועם חשש גדול שזו הלידה הראשונה שלי ואולי האחרונה שלי... יש משהו לעשות בנידון?

לקריאה נוספת והעמקה

שרירן בצואר הרחם בהריון מהווה אכן בעיה אך לא ניתן להתייחס לסיכוי זה או אחר על בסיס המידע שניתן כאן, עליך להיות במעקב חדר הלידה בו את אמורה ללדת ולהישמע להוראות הניתנות לך. רמת המיילדות בישראל גבוהה מאד ואין ספק בליבי שתהיה הערכות נכונה להתמודדות זהירה ומבוקרת לנדרש.

20/07/2019 | 21:09 | מאת: פוליאנה

שלום לך. אני בת 34 לאחר 2 לידות. יש לי שרירן ברחם בפונדוס. גודלו 8 ס''מ על 8 ס"מ. לפני כשנה היה 6 ס''מ. לפני כשנתיים היה בערך 2.5 ס"מ. הומלץ על ניתוח להסרתו. אני מאוד אשמח לדעת אם ישנם דרכים אחרות לטפל בנושא. כמו כן. כיצד ניתן לדעת בוודאות כי הגידול הוא שפירים?

18/07/2019 | 09:42 | מאת: אפרת טוב

עשיתי בדיקת m.r.i לגלות האם דימום רקטלי בזמן מחזור הוא בגלל אנדומטריוזיס. אלו הממצאים: סיבת ההפניה: דיסמנוריאה ודמם רקטלי. בשאלה של אנדומטריוזיס. טכניקה: בוצע במכשיר 3 טסלה. בוצעו סדרות T2 ,T1 בשלושה מנחים כולל דיכוי שומן ודיפוזיה, לפני ואחרי הזרקת דותרם kg/ml 2.0. אין בידי בדיקה להשואה. ממצאים: רחם כיפוף קדמי, בגודל תקין. שרירן זעיר אינטרא-מורלי, ללא אדנומיוזיס חד משמעי. שחלות ללא ממצא חריג. עיבוי קל של הליגמנט האוטרו-סקרלי משמאל. לא הודגם ממצא חשוד לאנדומטריוזיס אגני עמוק. שלפוחית שתן כמעט ריקה. ללא לימפאדנופתיה אגנית. ללא נוזל חופשי בכמות חריגה באגן. ללא ממצא גרמי מוקדי חשוד. לסיכום: עיבוי קל של הליגמנט האוטרו-סקרלי משמאל. האם יש משמעות לשרירן כזה?צריך ניתוח?בת 33 אחרי 3 לידות דיי צמודות

לקריאה נוספת והעמקה

ראשית, אין מענה לשאלה על אנדומטריוזיס כמקור הדימום. שרירן ״זעיר״ (מה זה זעיר?) אינו מחייב בד״כ ניתוח, אבל יש להגדיר בבדיקת אולטרהסאונד מה מיקומו? בין היתר לצורך מעקב עתידי. ועם כל זה יחד יש להמשיך בירור כדי להגיע למענה לשאלתך המקורית.

16/07/2019 | 06:57 | מאת: רונה

בת 50, מחזור סדיר ודימומים קשים בזמן מחזור עם אנמיה. אבחנה - מיומה 7 סמ. מלבד הדימומים והאנמיה אין סימפטומים נוספים. הפתרון שהוצע לי הוא התקן מירנה על מנת להפחית דימומים ומעקב אחר המיומה. האם לדעתך ניתן להמשיך מעקב ? (ניתוח הוא לא אופציה עבורי בכלל) קראתי על הרבה שיטות לא פולשניות כמו אולטראסאונד ממוקד. האם אתה ממליץ על אולטרה סאונד או שיטה לא פולשנית אחרת?

לקריאה נוספת והעמקה

כפי שציינתי, את ממשיכה לנסות להגיע להחלטות טיפוליות על בסיס המלצות אינטרנטיות ואין זו רפואה נכונה. פורום זה נועד למתן מענה כללי, להבנת תהליכים ושאלות כלליות ולא המלצות טיפוליות. לגבי שאלותיך הנוספות, ולא כהמלצה ספציפית למקרה שלך: א. הטיפול בצנתור לחסימת עורקי השרירן נועד לעצירת דימומים והקטנת שרירנים. ב. הטיפול באולטרהסאונד ממוקד שנוי במחלוקת בין המומחים ותוצאותיו אינן ברורות. בכל מקרה יש לבצע בדיקת MRI מקדימה לבדיקת התאמה ג.

17/07/2019 | 17:01 | מאת: רונה

שלום רב, רציתי בבקשה לשאול את דעתך לגבי טיפולים לא קונבנציונליים לטיפול בשרירן 7 סמ ודימומים קשים בזמן מחזור (בת 50 עם אנמיה). התחלתי לקבל היום עירוי ברזל. מה מבין הטיפולים הלא קונבנציונליים יכול להיות יעיל ? הומאופטיה, דיקור? רפלקסולוגיה? תזונה? או שילוב? תודה רבה

על מרבית הטיפולים הלא קונבנציוניליים שאת אין עבודות מחקר מבוקרות בספרות הרפואית, ועם המוגלובין 8 , והצורך בעירויי ברזל, מדובר בבעיה רפואית של ממש. ונראה שאת ממשיכה לקבל ״החלטות אינטרנטיות״ לבעיה רפואית.

14/07/2019 | 21:27 | מאת: רונה

שלום רב, בת 50, מחזור סדיר, בבדיקה שרירן בגודל 7 סמ. אין כאבים או סימפטומים. פניתי בגלל דימומים קשים בזמן מחזור. אנמיה 8.3. שאלה - הרופאה הציעה התקן מסוג מירנה להפחתת הדימומים. שכחתי לשאול את הרופאה - מה עם המיומה? המירנה תפחית את גודל המיומה? או שמא הטיפול במיומה הוא מעקב בלבד? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

התקן תוך רחמי מסוג מירנה אינו מקטין נפח של שרירני רחם. במצבים מצויינים הוא עשוי להפחית את עצמת הדימום. זה תלוי, בין היתר, בגדלו ובמיקומו של השרירן. עם המוגלובין כה נמוך, ושרירן בגודל, זה המלצותי הן ניתוח או צנתור עורקי השרירן.

15/07/2019 | 06:54 | מאת: רונה

תודה רבה על ההבהרה. שאלה נוספת ששכחתי לשאול 1. לדברי הרופאה הדימום אינו נובע מהשרירן. האם עדיין אתה ממליץ על הטיפול הפולשני בשרירן? 2. האם ניתו לשים את ההתקן להפחתת הדימום ולעקוב אחרי השרירן?? תודה רבה

לא ברור על סמך מה קבעה הרופאה שהדימום אינו קשור למיומה. סביר מאד להניח שלפי מה שאת מתארת הדימום קשור למיומה ולכן לא סביר להניח ששימוש בהתקן תוך רחמי מסוג מירנה הוא הפתרון לבעייתך. המוגלובין כה נמוך מהווה בעיה בריאותית ותפקודית, ולכן צריך לתת לבעיה זו פתרון של ממש. מעקב אחרי השרירן לא חפתור את הבעיה. בכל מקרה, קבלת החלטות על בסיס פורום באינטרנט גם הוא אינו המסלול הנכון לקבלת החלטות רפואיות.

15/07/2019 | 14:02 | מאת: רונה

תודה רבה על המענה הדימום הכבד שיש לי הוא בזמן מחזור בלבד. יוצאים המון גושים בצורת כבד וגם דימום נוזלי. אני מבינה שמירנה יפתור את בעית הדימום. לא הוצע לי פתרון נוסף אלא מעקב אחר המיומה בעוד חצי שנה (7 סמ היום). האם אתה סבור שנדרשת התערבות נוספת כבר עכשיו מלבד המירנה ?

העובדה שהדימומים החזקים הם בזמן הווסת אינה שוללת את העובדה שמקור הדימום מנוכחות השרירן. מאמציך להאחז בהתקן תוך רחמי כטיפול לא ישנו את העובדה שאין זה הטיפול הנכון למצבך, וגם לא התמודדות עם בעייתך דרך פורום זה. זו אולי ״רפואה מודרנית״ זמינה, אך וודאי אינה נכונה.

13/07/2019 | 23:50 | מאת: יעל

שלום אני בת 30 בבדקית us נמצא פוליפ בחלל הרחם בגודל 2 סמ היה לי דימום למשך יומיים ויצא גוש בגודל 2 סמ והדימום הפסיק.יש מצב שהופליפ יצא לבד? יש כזה דבר?אני אעשה בדיקה בכל מקרה. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אין מה לעסוק בהשערות של אולי? יש לבצע בדיקת אולטרהסאונד כדי לקבוע מה המצב ולפי זה להחליט מה נכון לעשות.

11/07/2019 | 10:55 | מאת: אורית

האם ניתן לעשות היסטרוקופיה ניתוחית להוצאת מיומה בזמן מחזור ?

לקריאה נוספת והעמקה

א. לא. ב. בהעדר פרטים במה מדובר לא ניתן לתת תשובה יותר עניינית.

09/07/2019 | 23:55 | מאת: נחמה

שלום, בת 35 בבדיקת אולטרסאונד התברר כי קיים שרירן בגודל 111×72 מ"מ לאחר שבעבר עמד על 6 ס"מ. השרירן אחורי הדוחק את הרחם שמאלה. עברתי שני הריונות כאמור עם שרירן קטן יותר... מה הסיכויים לעבור עוד הריון מוצלח ואז לטפל בשרירן? האם יש להסיר אותו לפני הריון נוסף? במידה ויש צורך בניתוח מה זמן ההמתנה עד לנסיונות כניסה להריון? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

באופן כללי ניתן לאמר ששרירן בגודל זה מצדיק ניתוח להוצאתו, אבל החלטות על ניתוח אינן מתקבלות רק על פי גודל אחא על פי מספר גורמים, כולל מיקום, תסמינים, ועוד. גם ההחלטה על משך ההמתנה עד הריון, או סוג הניתוח, מומלצים לפי פרטים אשר אינן נמצאים בשאלתך.

09/07/2019 | 10:27 | מאת: שיר

בת 45, 4 ילדים ולא מעוניינת בעוד כך שאין עניין של צורך ב שמירה על הפוריות. יש לי שרירן כ 8 ס"מ בצד ימין, כפי שהוסבר לי נמצא מעל הרחם, די גדול. אני לא סובלת מכאבים או דימום, אבל הבטן די בולטת ועקומה. בשכיבה על הגב ממש רואים "גבעה" קטנה מצד ימין.זה מפריע לי ברמה הויזואלית בעיקר (מראה של הריון חודש רביעי, כך אמרו לי גם לפי בדיקת הגודל). השאירו לי את ההחלטה אם לנתח או לא, מכיוון שאיני סובלת מתופעות נוספות. וסת סדירה. האם קיימות אופציות לא ניתוחיות? מדוע איני יכולה לקבל את התרופה ששמעתי שקיימת? האם כדאי לנתח במצב שתיארתי? ואם כן לנתח אז האם רצויה הוצאת רחם או המיומה בלבד? דיעות הרופאים היו חלוקות בעניין. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

תרופה זו הוצאה משימוש עקב דווחים על פגיעה בתפקודי כבד. הדיון סביב טיפולי הבחירה המתאימים, ומה מזה מתאים למצבך, צריך להתנהל בדיון עם רופא/ה העוסק/ת בתחום זה.

04/07/2019 | 17:30 | מאת: ILANIT

בת 52 וחצי עם וסת עדיין סדירה. נוטלת פרימולוט נור מזה כשנתיים עקב רירית מעובה (13) ודימומים קשים שעוזר מאוד ומקל. ערכתי בדיקת אולטרסאונד 4 ימים מתום המחזור: אורך 53 ממ עובי 54 ממ רוחב 52 ממ מרקם שרירני הערות- קדמי אורך תעלת צוואר הרחם 26 ממ קיר אחרוי פונדאלי נצפה שרירן אנטרמוראלי בגודל של 35*40. ללא עדות לזרימות עשירות על פני ובהיקף השרירן. עובי רירית הרחם 6.8 ממ. הערות: סדירה שחלות ימנית אורך 20 ממ רוחב 14 ממ גובה 16 ממ הערות - במרקם תקין בסמוך לשחלה נצפה ממצא היפואקוגני עם נוזל צלול בגודל 13*22 ממ. הידרוסלפינקס? שמאלית - אורך 17 ממ רוחב 13 ממ גובה 16 ממ הערות במרקם תקין השרירן שנצפה גדול מהבדיקה הקודמת (לפני 3 חודשים) שאז היה בגודל 19*22 ממ יש מקום לדאגה? אודה לתשובה

לקריאה נוספת והעמקה

מקום לדאגה? לא נראה כל. אבל מה שקבלתי זה אוסף בדיקות, ותו לא. לאוסף בדיקות צריך להיות גם ״סיפור״,ְתסמינים, וכו׳.

04/07/2019 | 18:32 | מאת: ILANIT

תודה רבה על התשובה. אין כל תסמינים. פרט לדימום הוסת שנע בין 3 ימים או 6 ימים, אין דימום אחר. יש כמה ימים בחודש וסת ולאחר מכן 3 ימים הכתמות חומות שמגיעות תמיד בסיום הוסת ואז בשאר החודש עד לוסת הבאה אני נקיה. משמסתיים הוסת, אין כאבים, אין תסמינים בשאר החודש. היות ואני נוטלת באופן קבוע 10 ימים כל חודש פרימולוט נור, הרירית תמיד בבדיקות בסוף הוסת דקה. אין מה לדאוג שהשרירן גדל בשלושה חודשים? תודה על התשובה

25/06/2019 | 18:11 | מאת: הילה

שלום רב בת 26 אובחנתי עם שרירן גדול. מיועדת לניתוח להסרתו בפיחת בטן. מאוד רציתי לפרסקופיה המנתח ממליץ שלא מאחר והשרירן גדל בקצב של כסמ בחודש וחושש לממאירות. האם יש הבדל ברחם לאחר ניתוח בלפרסקופי לבין פתוח ? האם הבטן שלי תחזור להיות שטוחה אחרי הניתוח? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

ההחלטה אם לנתח בגישה לפרוסקופית או בבטן פתוחה היא פועל יוצא של מגוון שיקולים, בין היתר גם מיומנות המנתח/ת בגישה זו, גודל, מיקום, ועוד. בגילך הצעיר שרירני רחם גדלים במהירות יחסית והסיכוי שזה ממאיר קלוש, אבל אין בכך כדי להביע דיעה (בהעדר מידע חשוב) מה הגישה הנכונה. בכל הקשור לפוריות עתידית מה שחשוב זה לא צלקת הבטן אלא צלקת הרחם, ולעניין הבטן השטוחה, זה תלוי בעיקר במידות גופך. השפעות השרירן על מבנה הבטן היא רק בנשים רזות. בהצלחה.

24/06/2019 | 15:41 | מאת: מיכל

שלום ד"ר , כמובן שצריך בירור רחב יותר אצל רופאה אך יש זמן עד התור אליה ואני מעט לחוצה . בת 23 בעקבות דימומים נשלחתי לבדיקת us אגן קטן ביום ה5 למחזור, נצפה מבנה היפראקונגי בקוטר 3 מ"מ ,פוליפ? ללא זרימת דם למבנה. בדוגלס: מעט נוזל , רירית - סדירה בעובי 2.6 מ"מ 1. מה הסיכוי שיש צורך להוריד אותו בניתוח? 2. במידה ואני מעוניינת בהריון האם זה משמעותי? 3. האם יש לקחת אמצעי מניעה?

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר בממצא חסר חשיבות ואין שום סיבה לדאגה. ודאי יומלץ לחזור על הבדיקה, ואולי להוציאו. מדובר בפעולה קצרה ופשוטה

24/06/2019 | 16:20 | מאת: מיכל

תודה רבה ד"ר! כבר הרבה יותר רגועה! מה ההמלצה לגבי הריון במקרה הזה?

10/06/2019 | 23:07 | מאת: נעמה

היי רציתי לשאול האם אתה מתעסק רק עם שרירנים ברחם או גם אם פוליפים או כל ממצא אחר ברחם? האם אתה מבצע היסטרוסקופיה אבחנתית וניתוחית?

10/06/2019 | 15:09 | מאת: מיכל

היי בת 32 התחלתי טיפולי פוריות ( אי פיריון לא מוסבר ) ב1.11.17 עשיתי ניתוח היסטרוסקופיה כיוון שנצפו 2 פוליפים הניתוח עבר בהצלחה . ב8.2.18 עשיתי היסטרוסקופיה נוספת כדי לוודא שאכן הכל נקי ואכן כך היה. אני במעקבי זקיקים וכל חודש הרירית נראית תקינה ויפה , גם בחודש שעבר הייתה מעולה . החודש הלכתי ביום 15 למחזור רירית הייתה 7.5 אבל הרירית לא הייתה סדירה שאלתי את האחות לגביי העניין והיא אמרה כנראה איזה ציסטה שתיעלם.שאלתי אם זה אולי פוליפ אמרה שזה לא נראה כמו פוליפ . מה קרה לרירית פתאום עד עכשיו תמיד הייתה יפה אני פוחדת שזה משהו מסוכן..אני מבועתת ...האם זה משהו שקורה לפעמים? ( מציינת שאני לא על הורמונים וכדורים).מצרפת דוח ניתוח של הפוליפים גם אם לא תצליח לראות את הקובץ כתבתי לך הכל.אשמח ואודה למענה

לקריאה נוספת והעמקה

לא ניתן לתת מענה מדוייק וענייני לשאלתך. כל שניתן לאמר זה ... כמה חבל שדברים כל כך לא חשובים גורמים לך לפחדים וחרדות (״אני מבועתת״). למיטב שיפוטי ונסיוני רב השנים זה נראה כתוצאה מרפואה ״מודרנית מידי״ וריבוי בדיקות שחלקן כנראה מיותרות,

10/06/2019 | 18:03 | מאת: מיכל

אני בטיפולי פוריות ולפני החזרת עובר עושים מעקב זקיקים וזה פשוט נצפה . מה כוונתך כשאתה אומר ריבוי בדיקות? לדעתך זה משהו סתמי וחסר משמעות?

אתן קצת יותר פרטים הטכנאית צילמה 2 מוקדים אקוגניים עם זרימת דם פיצקיים ( לפי הרופא) אין מה להתייחס אולי כפל רירית אולי כלי דם בקיצור אומר שזה לא משהו שראוי להתייחס. דעתך?

הליך הפריית מבחנה מוכר לי היטב. אין לי טענה על כך שנעשות כל כך הרבה בדיקות, אלא על מידת החרדות ממצאים חסרי חשיבות. ידוע לי שזה חלק מהתקופה. כל מה שאוכל לאמר זה שבשום מקום בעולם לא מבצעים כל כך הרבה בדיקות, חלקן מיותרות. ולכן המלצתי, עֿשי את מה שהתקבשת לעשות ועזבי את המשמעות של כל אות וכל פסיק. להרבה מזה אין כל משמעות. וודאי לא סיבה לחרדות כמתואר בשאלתך.

13/06/2019 | 22:56 | מאת: מיכל

אני ממש מודה לך על התייחסותך. רוצה לציין שהמון פעמים הרופאים אחראיים לחרדה לד' לפני כמה שנים עשיתי בדיקות דם סידן יצא 10.6 הגבול הוא 10.4 הרופאה אמרה לי לעשות עוד בדיקה בעקבות הסידן "הגבוה" והוסיפה : אם זה ייצא לא תקין את בבעיה גדולה" שאלתי אותה מה הכוונה..נלחצתי.. ענתה לי " נו באמת אני לא יכולה להסביר לך14 שנות רפואה..הבדיקה שלי יצאה תקינה והרופא משפחה שלי אמר לי מראש שהבדיקה מיותרת. אבל היא גרמה לי לחרדות ועד עכשיו אני בפאניקה לפני בדיקות.

למיטב זכרוני כבר התייחסתי לשאלה זו. אין כל סיבה להיות מוטרדת, ודאי לא ״מבועטת״.

10/06/2019 | 00:30 | מאת: מיכל

שלום ד"ר , בעקבות דימומים עם גלולות וייעוץ עם רופא נשים החלטתי לעבור לאמצעי מניעה0 לא הורמונאלי. כאשר יש לי דימום בין ווסתי, קיבלתי ויטמין ביופלבונואיד 1000 מ"ל מהומופאט והדימום פסק לחלוטין. הלכתי לרופא נשים וצפה רירית מעט עבה בחשד לפוליפ ושלח אותי לus אני בת 22 לא מעשנת. מאוד חוששת ובחרדות בעקבות העניין הזה. האם יכול להיות שזה יעלם אחרי מחזור? והאם ניתן להכנס להריון עם פוליפ בלי להוציא אותו? ומה לגבי הויטמין שלקחתי שבזכותו נעלם לי הדימום הבין וויסתי?

10/06/2019 | 00:04 | מאת: מיה

אני בת 24 והמחזור שלי מסודר מידי חודש. ולוקח בין 4_5 ימים. בפעם האחרונה שקיבלתי מחזור הוא נמשך מעל שבועיים. זה משו שצריך לבדוק?

07/06/2019 | 03:20 | מאת: נועה

שלום בת 43 עם שרירן בקוטר 10 סמ סב סרוטי הדופן אחורי שמאלי. בהריון שהיה לי היה כאוב ביותר וגדל מאוד אבל מהלידה לפני כמה שנים לא מורגש כמעט. מדי פעם מורגש כאב עמום ביומיום ומעט במחזור. סהכ לא גורם לדימומים או בעיות מלבד הנל ואני לא רוצה לנתח. עברתי ניתוח קיסרי והתאוששתי ממנו חצי שנה כך שניתוח בטן לא אופציה מצידי בוודאי כאמא לפעוטות. אני כן רוצה לחזק שרירי בטן ואני בחורה שמנה. בעבר עשיתי קצת כפיפות בטן והרגשתי כאב חד במקום. אבל בעבר גם הייתי מרגישה כאבים בזמן מאמץ פיזי כלשהו כמו הליכה נמרצת וכיום זה לא קורה. אני רוצה לחזור לחזק את שרירי הבטן ושאלתי היא האם חיזוק השרירים כלומר גם הפעולה והאימונים וגם התוצאה של שרירים חזקים עלולה להחמיר כאבים או לגרום לסיבוך כלשהו בנוגע לשרירן? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אין שום קשר בין שרירי הבטן לשרחרן רחם. נכון וחשוב לחזק שרירי בטן כחלק מבריאות כללית, אבל ההחלטות לגבי טיפול או הזנחה של שרירן רחם תלויה בגורמים שונים ולא בחוזק שרירי הבטן.

03/06/2019 | 08:47 | מאת: דניאלה

מועמדת להיסטרוקופיה ניתוחית להוצאת שרירן ושאלתי היא האם בבית חולים שמים חומר נגד הדבקויות ברחם , קראתי שיש רשת אינטרסיד האם משתמשים בה כדי למנוע הדבקויות ברחם ?

לקריאה נוספת והעמקה

עשרות מאמרים התפרסמו בספרות הרפואית על חומרים למניעת הדבקויות בחלל הרחם. המציאות מלמדת שתוצאותיהם אינן משנות באופן מהותי את התוצאה הניתוחית.

28/05/2019 | 14:02 | מאת: מיכל

פרופ' תדיר היקר, לפני כשבוע עברתי ניתוח לפרוסקופי לכריתת שרירן תוך שרירי אחורי שמהלכו עבר ללא סיבוכים. אני יודעת ששאלות פוסט ניתוח אתה ממליץ לפנות לרופא המנתח אך אשמח לדעת לפני שאני עושה כך האם שבוע לאחר ניתוח כזה נפיחות בבטן שהיא רזה שלוחצת כלפי מטה בעיקר בשעות הערב אחרי יום שלם וכאב במקביל שמקרין לגב התחתון הינם סבירים בתקופת זמן זו לאחר הניתוח או שיכול להעיד על משהו. כאב הגב התחתון די מציק וממש מושך כלפי מטה. תודה על כל התייחסות אפילו חלקית

לקריאה נוספת והעמקה

אכן, צודקת... בהכללה, שאלות של מצב לאחר ניתוח עשוי להיות שגרתי, ועלול להצביע על בעיה. תלונות כגול אתה נשמעות לעיתים, אבל ללא ידיעה מה היה גודל השרירן, מה היה בניתוח. האם חייב פתיחת דופן שרירן הרחם עד לחלקו הפנימי, האם היה דמום, וכיוב׳ אינו מאפשר מתן מענה ענייני.

23/05/2019 | 19:53 | מאת: סיגל

שלום רב אני בת 51 .סובלת שנים מאנדומטריוזוס בשנה האחרונה נוספה מיומה .באחת הבדיקות היו שתי ציסטות 2 סנטימטר כל אחת אחר כך נראתה אחת 4 סמ .והיום בבדיקה לאחר 9 חודשים כך נכתב אנדומטריוזיס וuterine leiomyoma . רחם שרירני מוגדל.באגן ציסטה אנדומטריוטית.2 ציסטות מרקםפשוט .האם תוצאת הבדיקה מדאיגה?

לקריאה נוספת והעמקה

אין בשאלתך פרטים על גודל או מיקום המיומה ובכל מקרה, שאלה מסוג זה אינה לפורום אלא לביקורת רפואית של ממש.

23/05/2019 | 15:25 | מאת: פאולה

היי עברתי גרידה בשבוע 11 משם נשאר שליה עברתי היסטרוקופיה ניתוחית ואחרי חודשיים עברתי היסטרוסקופיה ביקורת שם היית לי הדבקות חלל הרחם הידבקות באיזור האיסטמוס משמאל בה בודדת הוסרה במהלך תקין חלל רחם תקין רירית סדירה תוך כמה זמן אפשר להיכנס להריון אחרי הדבקות צריך החלמה?

19/05/2019 | 18:37 | מאת: יעל

נעשתה לי בדיקת אולטרסאונד למידה רגיל. ובה הרופא ראה : רב קשרי, לא ניתן לראות רחל תקינה. לציין שרירי תת אחרי של 13 מצ מוקף אירית הרחם ולכן לא ניתן לאמוד את עובי האירית אך האירית בהיקף השאירו משני כיוונים אינם מעובה. שחלות תקינות. קצת לחוצה,מה המשמעות ?

לקריאה נוספת והעמקה

אין אפשרות לתת מענה לשאלתך. פרט לכך ששאלתך מלאה בטעויות (כנרה?) ממה שכתוב בדו״ח, ללא ידיעה מה גילך? מה הסימטומים? מה גודל המיומה? מה מיקומה? וכיוב׳, לא ניתן להתייחס בצורה ראויה.

19/05/2019 | 21:19 | מאת: יעל

מצטערת על הטעויות (לא ברור). אני בת 48 ללא סימפטומים, נעשתה בדיקת אולטרסאונד שגרתית אצל רופא נשים. וזה מה שכתב הרופא : "רב קשרי, לא ניתן לראות רקמת רחם תקינה. לציין שרירן תת רירי של 13 מ"מ מוקף רירית הרחם, ולכן לא ניתן לאמוד את עובי הרירית. אך הרירית בהיקף השרירן משני הכיוונים אינה מעובה. " שחלות תקינות, רחם שרירני.

נראה כממצא אקראי וחסר חשיבות. כל מה שצריך לעשות זה בדיקה דומה לביקורת בעוד כחצי שנה ולהוועץ ברופא/ה.

13/05/2019 | 15:47 | מאת: דניאלה

פרופסור שלום רב, בת 51 בריאה למעט המחלות הרשומות מטה : חליתי בפעם השניה בסרטן השד לאחר כ20 . אותו סוג ,הורמונלי ,תלוי אסטרוגן ,מקומי ובאותו שד (למרות שעברתי כימוטרפיה,הקרנות ,טמוקסיפן רק ל- 3 שנים..). ב-1999עברתי למפקטומי. הפעם עברתי ניתוח מסטקטומי ועקב תוצאת אונקוטייפ 30 הוחלט על כימוטרפיה רק 4 טיפולים ובהמשך טמוקסיפן 10 שנים. בנוסף יש לי מיומה גדולה ברחם שהוחלט לנתח כולל הרחם לאחר סיום הטיפולים הכימוטרפים בעוד כשלושה חודשים. אפשרי גם כריתת שחלות . היתי צריכה לעבור ניתוח מזמן ,זו טעות שלי שדחיתי אבל חבל עכשיו לבכות על משהו שלא ניתן לשנות . ועכשיו לשאלה שלי: למרות גילי ולמרות שקיבלתי טיפול כימוטרפי ,לאחר הטיפול קיבלתי ווסת ,עקב כך האונקולוג המליץ על התרופה בזריקה בשם zoladex 3.6 mg פעם בחודש . הפעילות של השחלות מסוכן לגידול תלוי אסתרוגן שיש לי ולא מומלץ להמתין עד הניתוח. האם התרופה יכולה לשבש משהו שקשור לניתוח העתידי של כריתת הרחם כולל המיומה? תודה רבה על המענה !!!

לקריאה נוספת והעמקה

תרופה זו יכולה לשבש את סדירות מחזור הווסת ע״י הקטנת רמות האסטרוגן, אבל לא אמורה לפגוה בטיפול הכללי למחלתך.

תודה רבה על התייחסות המהירה , אבל לא בטוחה שהסברתי את עצמי.. אני שאלתי לגבי השפעת התרופה על תהליך הניתוח של המיומה/כריתת הרחם שאני אמורה לעבור לאחר סיום הטיפולים נגד סרטן השד. האם לא קיימת סכנה שהתרופה תשפיע לרעה על תהליך הכריתה של המיומה/הרחם ע"י הדבקויות או תופעות אחרות שיכולות להפריע לתהליך תקין של הניתוח הגינקולוגי? לא יודעת למה נוצר אצלי רושם כזה ..אולי ממה שקראתי בעבר בנושא מיומות ..אבל ככל הנראה אני טועה . תודה וסליחה אם היתי קצת נודניקית !

תופעות אלה זניחות. יש הטוענים שלעיתים , בעקבות טיפול זה, יש קושי בהפרדת השרירן מהרחם, אך במקרה שלך בו מתוכננת כריתת הרחם זה לא בא לידי ביטוי כלל. בהצלחה.

14/05/2019 | 13:39 | מאת: דניאלה

תודה על המענה המהיר