היפוגליקמיה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

סקי וסוכרת: מתכוננים מראש ונהנים

חופשת סקי היא חוויה כיפית ומאתגרת, בעיקר עבור סוכרתיים שנדרשים להתכונן אליה קצת יותר. 6 טיפים לחופשת סקי מהנה ובטוחה עבור חולי הסוכרת סקי הוא ספורט שעוזר לשפר את שיווי המשקל והאיזון, מגביר את סיבולת הלב וכלי הדם ומחזק את העצמות, המפרקים והשרירים - יתרונות רבים, במיוחד לחולי סוכרת. עם זאת, יש דברים שכדאי להיזהר מהם כדי להימנע מירידה או מעלייה לא תקינה ברמות הסוכר בדם. סקי בדרך כלל דורש פעילות אירובית ברמה בינונית עד גבוהה במשך זמן קצר יחסית, אבל שליטה טובה בסוכרת יכולה להיות מושגת עם ההכנות הנכונות. סקי הוא ספורט שיש לו יתרונות רבים עבור חולי סוכרת. צילום: שאטרסטוק   כך תעברו את חופשת הסקי בשלום! איך נתכונן לחופשת הסקי הקרובה? איך מתכוננים לחופשת סקי עם ילדים?   עבור סוכרתיים שעושים סקי באופן חד פעמי, כדאי וחשוב לקחת בחשבון את ההמלצות הבאות:1. סיכון להתייבשות - רמת סוכרים גבוהה בדם בשילוב עם שהייה במקומות...

סיבות אפשריות ומצבים דומים להיפוגליקמיה

תזונה לסוכרתיים - תמונת המחשה
תזונה לסוכרתיים מעל חצי מיליון חולי סוכרת חיים כיום בישראל ועוד רבים אחרים שאינם מאובחנים. לרגל יום הסו...
אינסולין - תמונת המחשה
אינסולין חופשת סקי היא חוויה כיפית ומאתגרת, בעיקר עבור סוכרתיים שנדרשים להתכונן אליה קצת יותר. 6...
טשטוש ראייה - תמונת המחשה
טשטוש ראייה האם קפה שחור עוזר להעביר מיגרנה? האם מיגרנה היא תופעה פסיכוסומטית? 7 אמיתות לגבי מיגרנה...
קרצינואיד - תמונת המחשה
קרצינואיד מחלות מעי קשות ופציעות מורכבות עשויות לחייב כריתה של המעי הדק. מהן השיטות הניתוחיות החד...
דיאטה ללא סוכר - תמונת המחשה
דיאטה ללא סוכר אם אתם עושים דיאטה אך לא מרזים, כדאי שתבדקו את מקור הבעיה. 10 טעויות נפוצות בדרך לירידה...
חום נמוך אצל תינוקות - תמונת המחשה
חום נמוך אצל תינוקות הווירוסים והחיידקים חוגגים, ולא פעם לתלונות על כאבים מצטרפת גם עליית חום. איך בודקים חו...
ללמוד עוד על היפוגליקמיה
תזונה נכונה לחולי סוכרת-תמונה

הטיפול התזונתי מותאם לכל חולה סוכרת באופן אישי, לפי אורח...

מאת: סטלה חקון
23/04/2008
תזונה נכונה לאימון יעיל-תמונה

הקפדה על זמן הארוחות וסוג התזונה לפני ואחרי האימון חיונית...

מאת: עדי בצלאל
28/11/2010
צום קל לסוכרתיים: יש דבר כזה?-תמונה

צום יום כיפור הוא אתגר לא פשוט לסוכרתיים: לצד המלצות התזונה...

מאת: בתיה אלימלך
24/09/2012
יום כיפור: האם חולי סוכרת יכולים לצום?-תמונה

צום יום כיפור מהווה דילמה משמעותית בפני חולי סוכרת...

מאת: פרופ'...
07/10/2019
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להיפוגליקמיה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

היפוגליקמיה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב, בהריון ivf (בלתי מוסברים), שבוע 20. בסקריה מוקדמת נצפה נוזל סביב הלב ולכן נשלחנו לייעוץ גנטי וסקירה מכוונת. בסקירה המכוונת כבר נעלם הנוזל ובייעוץ גנטי אמרו שאין אינדיקציה רפואית למי שפיר. באותו ייעוץ הציעו לבצע בדיקת נשאות חדשה שנכנסה לhhf1. התקשרו היום להגיד שנמצאתי נשאית ושבן זוגי יגיע להיבדק. אשמח למידע על המחלה. במידה ובן זוגי יימצא נשא (הוא חצי אשכנזי), ובמידה וחס וחלילה העובר קיבל את זה משנינו, האם זוהי מחלה שמצריכה סיום הריון שלא נדע, או שזוהי מחלה שניתן לחיות איתה? לא מצליחה כל כך למצוא מידע בנושא ודיי מודאגת.

מדובר ב מחלה רציסיבית שנמצא כי אטשכנזים נשאים לה בשכיחות גובהה. רק אם 2 ההורים נשאים יש סיכוי של 1:4 (25%) לילד חולה. המחלה עשויה להיות חמורה: קיימת בה הפרשת יתר של אינסולין הגורם לכניסת גלוקוז לתאים המתבטאת בצמיחת יתר, וכן לירידה ברמת הגלוקוז בדם (היפוגליקמיה) המתבטאת בשעות הראשונות לאחר הלידה בפרכוסים, רפיון שרירים, קושי באכילה והפסקת נשימה, עד למצב של נזק מוחי ואף סכנת חיים כדאי להשלים ברור לבן הזוג.

תודה על התשובה. אם מוצאים שחס וחלילה הילד חולה, האם זוהי מחלה שההמלצה היא הפסקת הריון?

שלום ד"ר, לאחרונה התחלתי לצאת עם בחורה מדהימה שחולה בסוכרת סוג 1. וכמובן שהתחלתי לחקור על המחלה,תסמיניה,אמצעי טיפול,פגיעות אפשריות,סטטיסטיקות גנטיות וכד'.. ולהלן מספר שאלות: 1. מבחינת גנטיקה- אני יודע שסכרת נעורים עוברת בתורשה,אך האם המחלה עצמה עוברת? כלומר יש תינוק שנולד עם סכרת נעורים? או שהגורם הסביבתי פה הוא המשפיע, ובעצם מה שעובר בתורשה זה האחוזים לקבלת המחלה? 2.כמובן שאני מאוד מוטרד מהשלכות המחלה בעתיד. כיום חברה שלי מטופלת באמצעות המשאבה,שמזריקה אינסולין עפ"י מה שמוזן לה. האם טיפול זה מונע את כל מה שהמחלה יכולה לגרום (פגיעה בראייה, עצבים וכד'...) אם נחשוב על זה... אין עוד מישהו שחי עם המשאבה הזאת יותר מ -20 שנה, בגיל 40 -50 ויכול לתת פידבק על איכות טיפול המשאבה, שמנעה את כל הצרות הנ"ל. הכל בגדר תאוריה. 3.נכנסתי לנושא מאוד חזק, וקראתי על סנסור חדש (שאינו בסל הבריאות) שמשדר למשאבה את רמת הסוכר העדכנית, אך לא נותן הוראה להזריק אוטומטית. למה אין כזה דבר?!?!!? 4. מה מדד הסוכר המומלץ לסוכרתי? מה קורה עם עוברים אותו? האם שעה של אי איזון יכולה לגרום נזק בעתיד?ואם זה כמה שעות בחודש? תודה רבה מאוד!!!!

שלום משה 1. סוכרת נעורים אינה עוברת בתורשה. הסיכון לילדים לחלות במחלה הוא אחוזים בודדים בלבד (הכוונה לחלות במחלה בכל גיל ולא להוולד עימה). זו בניגוד לסוכרת מסוג 2 (מבוגרים), שם אחוזיי ההורשה לילדים גבוהים מאד. 2. ידוע היום שאיזון סוכר הדוק מונע ודוחה את סיבוכי המחלה השונים. לא ידוע עד כמה ניתן לדחות. ההשערה (שמבוססת על מחקרים גדולים שתומכים בכך) היא שסוכרתי עם סוכרת מסוג 1 שמאוזן לאורך זמן רב, יוכל למנוע את הופעת רוב הסיבוכים ולחיות אורח חיים מלא ותקין. 3. חברות רבות עומלות ימים כלילות בכדי לפתח סנסור הקשור למשאבה (לבלב מלאכותי). קיימים כבר סנסורים שיודעים לכבות את המשאבה בזמן נפילות סוכר. הסנסור כבר מוכר בסל הבריאות לחולי סוכרת במקרים מסויימים (כניסה להריון, ארועי היפוגליקמיה חוזרים וקשים וכד'). 4. המדד המומלץ הוא A1C נמוך ככל שניתן להגיע אליו אך ללא ארועי היפוגליקמיה משמועתיים. עבור כל חולה היעד שונה. חולה מסויים מסוגל לרדת רק ל8 ואחר מצליח להגיע ל6 ללא ארועי היפוגליקמיה. לשם כך יש להיות במעקב הדוק של רופא סוכרת. לגבי קפיצות בסוכר- פעמים רבות הן מאפיינות סוכרת מסוג 1. עדיף להמנע מהן במידת האפשר תוך מדידות חוזרות רבות והתאמת מינון האינסולין באופן הדוק. שוב, מעקב הדוק של צוות המטפל בסוכרת (רופא,אחות, דיאטנית ועד) חיוני לשם כך.

אני חוזר לאחר ניסיון השתלת שיער בחו"ל שהופסק בתחילתו בגלל תגובה לאחר מחומרי ההרדמה המקומית שהוזרקו לי בתחילת הטיפול. החומר שהוזרק לקרקפת הוא שתי מבחנות של 1,8 ml כל אחת, של החומר Dentocaine, אשר העלון מתורגם לאנגלית נמצא בלינק פה: https://translate.google.com/translate?hl=iw&sl=auto&tl=en&u=https%3A%2F%2Fwww.indlaegssedler.dk%2Findlaegssedler%2Findlaegsseddel%2F7105%23 התגובה שהייתה לי היא תחושה לא נעימה של רעד ,חולשה מסויימת שמזכירה מצב כמו של נפילת סוכר(איני סוכרתי) ואולי קצת דפיקות לב. בדיקת לחץ דם הראתה שהיה לי לחץ דם מעט גבוה(133-90 בערך), התסמינים נעלמו בערך בין חצי שעה לשעה לאחר סיום ההזרקה, חשוב לציין שהייתי אמור לקבל עוד כ 18 מבחנות כאלה באותו היום לאיזורים שונים בקרקפת. ויום לאחר מכן אותה כמות של כ 20 מבחנות. הלחץ דם הרגיל שלי נע סביב61-100 או 70-116 בערך החומרים שהיו בפנים לפי העלון המצורף למעלה הם: Active substances: articaine (hydrochloride) and epinephrine (tartrate) Other ingredients: sodium metabisulphite (E223), sodium chloride, hydrochloric acid (for pH adjustment), sodium hydroxide solution (for pH adjustment), water for injection שאלותיי הם: 1. האם התגובה של לחץ דם גבוה הייתה לפי דעתך משהו מסוכן, ושיכול להחריף אם ממשיכים לתת עוד מנות, או שזו רק תגובה ראשונית להזרקה ראשונה? ( אני נוטה להאמין שהבעיה הייתה בגלל האדרנלין שם) 2. עם איזה סוג רופא כדאי לי להתייעץ כדי להבין איזה חומר אסור לי בהרדמה מקומית ואילו יכולים להתאים? כולל מינונים מותרים. אשמח לקבל שמות אם אפשר 3. בינתיים אני הולך לבירור רופא אלרגולוג לחומרי הרדמה, אף שאני לא בטוח שיש טסטים שבודקים זאת. אודה מאוד לעזרתך!

שלום רב, בין החומרים שהזכרת, אדרנלין היא התרופה שגורמת לעלייה בלחץ הדם. לגבי תרופות לאלחוש מקומי, יש שני סוגים: אסטרים ואמידים. רגישות לאסטרים יותר שכיחה. רגישות לאמידים מאוד נדירה. לא הצלחנו לפתוח את הקישור, אך על פי מבנה שם התרופה הראשונה, מדובר באסטר. המלצה במקרים אלה לעבור לתרופות מאמידים. כגון, לידוקאין ומרקאין. בברכה, פרופ' ליאוניד אידלמן מנהל מחלקת הרדמה

הי שוב צירפתי קישור יותר פשוט כדי לראות את העלון של התרופה, צריך להעתיק קישור זה ולהדביק בשורת הכתובות של הדפדפן: https://bit.ly/342iSn8 בהנחה שאיני רגיש לאף אחד ממרכיבי ההרדמה, ורק עם תגובתיות יתר לאדרנלין. האם ידוע לך על חומר אחר שעשוי להחליף אותו עבור התכונות הבאות: 1. כיווץ כלי דם להפחתת דימום 2. הארכת משך השפעת חומר מרדים בנוסף אם אוכל להתייעץ איתך באופן פרטי או עם רופא אחר אשמח לדעת, אני פשוט לא יודע מה לעשות תודה מראש

שלום רב, אשמח לעזרה בפיענוח התשובות בבקשה להן התוצאות לפי סדר. GH 1.22 GH 3.73 GH 7.36 GH 2.36 GH 0.92 הילדה בת 3.7 עשתה נבחין ארגינין עקב סוכר נמוך לפני שהזריקו את הגלוקגן

שיא הורמון גדילה הוא נמוך מעט מהנורמה מתחת ל 7.5 בדרך כלל מבצעים עוד טסט של הורמון גדילה

בגלל שבטסט הילדה התחילה עם סוכר נמוך (58) , הוחלט לעשות כרגע עוד בדיקת דם להורמון גדילה במאמץ ( פעילות גופנית מואצת 10 דק)והתוצאה שלו היתה 8.62. האם ניתן להסיק שאין חוסר?

מעל 7.5 אין חוסר

פורומים בנושא היפוגליקמיה
פורום אנדוקרינולוגיה והפרעות בגדילה בקרב ילדים
פרופ' צבי צדיק ישיב על שאלות הגולשים בנושאים הנוגעים לאנדוקרינולוגיה והפ...
פורום גיל המעבר וטיפול הורמונלי חילופי
ד"ר משה זלוצובר ישיב על שאלות הגולשים בנושאים הקשורים לבעיות גיל מעבר, א...
פורום סוכרת נעורים (סוג 1) טיפול והתמודדות
ד"ר אסף אורן ישיב לשאלות בנושא סוכרת נעורים (סוכרת סוג 1).