פורום טרשת נפוצה

הפורום יעסוק בדרכי הטיפול והתמודדות עם טרשת נפוצה. ההערכה היא שבישראל חיים כחמשת אלפים חולים במחלה ובעולם חיים קרוב לארבעה מיליון חולים. טרשת נפוצה היא מחלה כרונית הפוגעת במערכת העצבים המרכזית (מוח וחוט השדרה) ומשפיעה על תפקוד איברי הגוף. הגולשים מוזמנים לשאול שאלות בנושא מחלת הטרשת הנפוצה וללמוד על הפתרונות הקיימים, על מנת להאט את התדרדרות התפקוד בעקבות המחלה.
2168 הודעות
1393 תשובות מומחה

מנהלי פורום טרשת נפוצה

גולשים יקרים: תשובות ינתנו בפורום אחת לשבוע.
14/10/2019 | 22:47 | מאת: נצר

להבנתי, בדיקת MRI מצביעה רק על Inflammation, איזו בדיקה מהווה מדד ל- neurodegeneration ול - demyelination? היכן ניתן לבצע בדיקת אטרופיה מוחית?

14/10/2019 | 22:44 | מאת: איתן

שלום, מה ניתן לומר על הטיפול בתאי גזע? למי הוא מתאים ומהם הסיכונים בטיפול?

שלום רב, יש לי בעיה חמורה שאני סובל ממנה קשה כבר 10 שנים! יש לי רעד בראש בעיקר בקצה הראש איפה שמתחילה מערכת העצבים, הרעד הזה מחמיר שאני בלחץ, וגם שאני מזיז את הראש לצדדים, וגם בבוקר שאני קם, ויש לי גם קליקים קטנים בזמן הזזת הראש בצורות מסוימות, הבעיה הזאת מפריעה לי לתפקוד היום יומי ואני מרגיש שהחוט השדרה שנכנס לראש לא יציב ורופף ואני יכול לשחק איתו ולעשות קליקים חופשי כנראה הוא התנתק מהחיבורים, בנוסף הצוואר שלי נוטה קצת קדימה, עשיתי מלא תרגילים הלכתי להמון רופאים ולאף אחד אין פיתרון, מי יכול לעזור לי? אני מוכן לשלם כמה שצריך בשביל פיתרון לסיוט המוזר הזה שלא נגמר, תודה רבה לעוזרים, חיים

אני חולת nmo ורציתי לדעת מה ההבדל בין הטיפולים המבטרה לאקרוואס?

07/10/2019 | 16:53 | מאת: שיר

אני בת 31. מזה כחודשיים וחצי אני סובלת מכאבי שכמות שבהמשך התחילו להקרין גם לידיים ולרגליים. בנוסף התחילו לי תחושת נימול וזרמים בכל הגוף וכאבי ראש, האם אלה התסמינים של טרשת? אני חוששת מכך נורא. יש לציין שערכתי בדיקת mri עמוד שדרה צווארי שיצאה תקינה, וכן בדיקת נוירולוגית וemg שיצאה גם היא תקינה. האם יש בבדיקות האלה לשלול טרשת נפוצה? או שעליי לערוך בדיקות נוספות? אני לא רגועה. תודה רבה.

07/10/2019 | 10:50 | מאת: ג'ולי

בצעתי mri מוח עקב ירידה בזיכרון, זרמים בכפות הרגלים, עייפות, חולשה ביד ימין. ..ממצאים: מוקדים קטנים היפראנטנסים ברצף flair בחומר הלבן מעבר למצופה לגיל(בת 50) באבחנה מבדלת שינוים מיקרו וסקולרים איסכמים כרונים, שינוים וסקוליטים או דלקתיים.אתיולוגיה דמיליניאטיבית אף היא באה בחשבון.אודה לחוות דעתך.בצעתי mri ע"ש צוארי יצא תקין.

03/10/2019 | 18:21 | מאת: דוד

שלום, במקרים של תסמונת שלפוחית רגיזה שנובעת מבעיה נוירולוגית, אילו טיפולים יש לרפואה הנוירולוגית להציע? כיצד ניתן להסביר שתסמונות שלפוחית רגיזה פורצת כך סתם יום בהיר אחד אצל גבר בריא בן 28?

24/09/2019 | 21:46 | מאת: שרל׳ה

שלום בת 36 בריאה בדרך כלל. מזה כחודש תחושת נימול חזקה ביד וברגל שמאל. התחושה מתגברת והופכת לבלתי נסבלת במקומות חמים (רכב שעמד בשמש ואפילו בצהרי היום בחוץ) הצוואר מעקצץ, הכתף כואבת ומאחורי האוזן תחושה של נימול וכאילו שיש לי משהו עמוק באוזן וכשאני נכנסת למקום ממוזג זה מתמתן חזרה אך היד והרגל רדומים עם זרמים נוראיים וכאב פנימי עמום. ניאורולוגית הפנתה אותי ל mri ראש ולמעט סינוס כרוני הכל תקין. האם מפספסים משהו ? האם mri צוואר יכול לעזור לפענח את מקור הבעיה? מחר יש לי בדיקת emg, האם במידה ויש בעיה בצוואר הבדיקה תעלה על המקור? מרגישה לבד במערכה, הרופאים לא מתייחסים ברצינות ואני לא יודעת מה עוד לעשות. דרך אגב בעין שמאל יק לי קפיצות של העפעף מזה כחודש וחצי וגם לזה לא מתייחסים. בדיקות דם מקיפות שעשיתי בשבועיים האחרונים יצאו גם הם תקינות. אני לא יודעת אם זה קשור אך בקנה וחצי האחרונות אני עייפה ברמה שלא מתאימה לי, מהבוקר ועד הלילה אני עייפה מאוד מחוסרת כוחות אך מרימה את עצמי כמה שאני יכולה. וכן, אני ישנה טוב בלילה. אשמח לכל עיצה, הכוונה או רעיון שיעזרו לי לפיענוח.

לקריאה נוספת והעמקה

על חלק מבעיות צואריות הEMG יכול לעלות. העובדה שMRI מוח תקין מאד מאד מרגיעה

19/09/2019 | 15:16 | מאת: לי

אובחנתי כחולה בטרשת נפוצה לאחר שני התקפים בחצי שנה והנוירולוג החליט לטםל בטקפידרה 240 מ"ג פעמיים ביום. התחלתי את הטיפול וכשאני קוראת על הבטיחות אני מבינה שיש חשד לפיתוח PML. שאלתי היא עד כמה התרופה בטוחה והאם ניתן למנוע את התפתחות זיהום הpml. תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

השכחיות של PML מאד מאד נמוכה מדובר על מקרים בודדים ונוטלים את התרופה בעולם מאות אלפי מטופלים . בכל זאת לאור דאגתך אנה התיעצי עם הנוירולוג המטפל

19/09/2019 | 09:21 | מאת: עילאי

היי,שלום רב אשמח למעט עזרה בפיענוח mri שנעשה.. בת 28 לאחר בדיקת mri עם חומר ניגוד לאחר סדרת flair הודגמו מוקדים היפראינטנסים מרובים בחומר הלבן מסביב לחדרים הלטרלים וסב קורטיקלית בשני הצדדים.ללא עדות להאדרה פתולגית לאחר ההזרקה. ממצאים אלה יכולים להתאים למוקדים דמיאלנטביים או מוקדי נזק כרוני בחומר הלבן משנית למחלת כלי דם מוחיים קטנים. ולא ניתן להבדיל בוודאות בין האםשרויות. מה ניתן לי ללמוד מכך?ובפני מה אני עומדת? אשמח לתשובה, תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

התשובה אומנם מצביעה על בעיה אך אינה מספיק דפיניטיבית. על מנת שנוכל לאמר האם מדובר בדלקת בתחום של טרשת או בממצאים אחרים יש לראות את הצילומים עצמם ובדוק את המטופל.

03/09/2019 | 15:44 | מאת: מירי

הציעו לי ללכת לטיפול אצל אוסתאופט כדי להקל בכאבים ובתנועה שיש לי בגלל המחלה האם הנושא מוכר ואכן אפשר להעיזר בטיפול כזה ?

אם איזה קופות החולים עובד? מה צריך להביא בביקור ראשון, מה שעות קבלה וכמה כסף משלמים מכל קופה? האם יש צורך לתרגם בדיקות מחו ל?

לקריאה נוספת והעמקה

ישנם לא מעט מרכזי טרשפת ומרפאות טרשת בארץ ולכל אחד מהם שעות קבלה שונות . במידה ותכתוב אזור בארץ אנסה להנחות באופן מדוייק יותר .

11/08/2019 | 15:39 | מאת: סיגל

שלום רב, אני חולה בטרשת נפוצה מזה כ 20 שנה. כרגע ללא טיפול. בחודשיים האחרונים אני סובלת מתחושת שריפה בלשון בעוצמות שונות וללא הפסקה. ישנן שעות שזה קשה מאד ובלתי נסבל האם זה קשור לטרשת? במידה ולא, לאיזה רופא מקצועי לפנות? תודה מראש סיגל

לקריאה נוספת והעמקה

יתכן שזו סוג של נוירלגיה שקורת בטרשת . לפנות לנוירולוג המטפל

04/08/2019 | 15:14 | מאת: אבי

מה לעשות? אני חולה בטרשת נפוצה משנת 2006, מצב יציב ללא משהו יוצא דופון, בן 35, חוץ מ כאבי ראש חזקים נורא בצד אחד של הפנים (אני לא ידוע אם זה קשור לטרשת או לא). הכאב מתחיל בפתאומיות ובדרך כלל מתחיל בלילה ומעיר מהשינה, כאב בחצי הימני של הפנים , כאב שמקורו מאחורי העין הימנית, בעוצמה גבוהה מאוד! מלווה בהזעה, משך ההתקף הוא כחצי שעה - שעה ויותר אני מנסה לקחת ריזלט שאני מרגיש שזה מתחיל – לא תמיד זה עוזר. יש לי רישיון לקנאביס, ונראה שבמשך היום אם אני מאדה, אז זה עוזר.. ניסיתי גם 100% חמצן ולא עזר.. מהכאבי ראש האלה, אני סובל כ- 7 שנים +- והם היו מופיעים לי בדרך כלל לכמה שבועות בודדים בחילוף עונות, בדרך כלל בין קיץ לחורף. כרגע הכאבים האלה לא עוזבים אותי כבר 8 חודשים +- On/off (מה שהפסיק את הכאבים היה סטרואידים, אבל לאחר הסיום של הסטרואידים, המצב ללא התקפים נשמר כשבועיים וחצי). הכדור שאני נוטל לטרשת הוא פינגלימונד(גלינה) – משנת 2015 בשנת 2013 הוצא לי לנסות את הכדור "טגרטול" (לשיפור נושא הכאבים הוא עזר מהלילה הראשון), בהתחלה התחלתי עם נטילת חצי כדור ולאט לאט (כל התקף כאב עליתי בחצי, וכרגע אני על 2 כדורים כאלה ליום – מדד טגרטול בדם דיי נמוך..). * כל ההתקפים החלו כשהתחלתי להוריד מינון מהטגרטול, מ 2 וחצי כדורים ל- 2, איך אני יכול לפתור את המצב הזה(של הכאבים)? אני ממש סובל מכאבים וזה גרם לי לשיבוש בחיי היום-יום..

לקריאה נוספת והעמקה

יתכן שזו סוג של נוירלגיה שקורת בטרשת . יש לכך טיפולים מסוגים שונים. טגרטול אחד מהם אך יתכן שהמינון אינו מספיק

אני בת 28. לפני 5 חודשים ילדתי. וכחודשיים לפני הלידה התחלתי להרגיש כאבים עזים ודקירות בכפות רגליים בהתקפים נוראים. שללתי ראומטולוג, רפא נשים,אורטופד , כלי דם, אי אם גי וביופסיה עצב תקין. מה לעשות? אני מרגישה שמצבי מדרדר כבר דוקר לי וכואב לי נורא נהברך עד כפות הרגליים וגם בכפות ידיים ובשבוע האחרון גם הגב. מה זה התופעה? מה לעשות? אני לא שורדת. ליריקה 150 וסימבלטה לא השפיעו

לקריאה נוספת והעמקה

זה שוב אני, אסתי. רציתי לציין שכבר תקופה ארוכה מדי פעם מאד כואב לי הראש ועין אחת תאני לא רואה ככ טוב נהיהלי כמו חושך כזה עד שזה עובר לוח כמה דקות כל פעם עין אחרת. האם זה קשור לסיפור שלי? או שזה 2דברים נפרדים? והאם זה מחשיד למשהו? כמו"כ, כפות הרגליים שלי משנות לאט לאט את צבען מצבע שחום לצבע בהיר בגב כף הרגל וזה כבר בשלב די מתקדם. האם זה מפחיד? קשור לטרשת? איך להתייחס לכך? וכן , מגע בכף הרגל שלי אפילו אם הוא אמור להיות נעים זה גורם לי לצמרמורת ולגירוי כאב בלתי מוסבר. מזכירה שוב שאי אםגי וביופסיה עצב תקין. מה לעשות? הסיפור שלי מפחיד? כיצד להתיחס לכל אחד מהסעיפים. המון תודה.

טרשת נפוצה בדכ מאבחנים עם עזרה של MRI ראש. אולי ניתן לבקש מנוירולוג שישלח אותך בבדיקה זו? אני לא בטוחה שיש לכך אינדיקציה לאור זה שלא בדקתיך

26/07/2019 | 10:28 | מאת: נועה

לבתי יש אקנה אשר התלקח כתוצאה מטיפול בסטרואידים. אני רוצה לטפל בה באמצעות פוטותרפיה זהו טיפול באמצעות אור כחול. האם מותר לחולי טרשת לעבור טיפול כזה. אודה על תשובתכם.

לקריאה נוספת והעמקה

אני לא רואה בעיה עם זה

23/07/2019 | 18:59 | מאת: עינת

שלום דוקטור, בת 42. לפני כחודש, לאחר מחלה וירלית קלה התחלתי לסבול מסימפטומים שונים שהולכים ומתגברים: סחרחורת לאורך רוב שעות היום (כמו להיות על סירה), נימולים זרמים וחולשה בידיים וברגליים, קושי לדבר(סובייקטיבי, אנשים בסביבה טוענים שלא מבחינים בקושי). בקושי מתפקדת. Mri מח תקין, בדיקה נוירולוגית תקינה למעט קושי בשיווי משקל בעצימת עיניים, בדיקות דם תקינות, כולל תירואיד, b12.קיבלתי פרדניזון בטבליות שלא עזר. מה יכולות להיות הסיבות למצב הזה? האם נדרשות עוד בדיקות? תודה רבה!!

לקריאה נוספת והעמקה

לא נשמע כמו הטרשת , במידה והתלונות ממשיכות גשי שוב לנוירולוג .

18/07/2019 | 02:59 | מאת: ריטה

אני חולת טרשת נפוצה שנים רבות. כל השנים המחלה הייתה במוח וב-MRI אחרון רואים שיש דמיאלינציה גם בחוליות. מה ההחמרה התפקודית הצפויה?

לקריאה נוספת והעמקה

פעמים רבות לא מרגישים נגעים חדשים. לעניין נגעים בחוט שידרה - יכול לעשות נימולים בגפיים, הפרעה בתחושה , חולשה , תכיפות בשתן

17/07/2019 | 21:41 | מאת: אמא מודאגת

בני בן 18 בריא בד"כ. בימים האחרונים סובלן מחולשה בשריר בזרוע שמאל. שמאל היא היד החזקה שלו. הוא מסוגל לתפקד ביום יום אך לא מסוגל עם היד הזאת לעשות שכיבות שמיכה או תרגילי מתח. יש לציין שאין לו כאבים, אין התכווצויות שרירים ואין קפיצות שרירים קטנות. יש לציין שהוא ירד 3 ק"ג בחודש האחרון. (יש לו חברה פעם ראשונה. אולי בגלל זה?) יש לו כנראה אלרגיות עם ליחה שמתפרות מאוד עם כדור נגד אלרגיה ומשאף. מה עלולה להיות הבעיה? אילו בדיקות יש לעשות? האלו אלו הסימנים של ALS חס ושלום? (זה מה שהכי מפחיד אותי) של טרשת נפוצה חס וחלילה? של מה זה עלול להיות? תודה רבה!

לקריאה נוספת והעמקה

לא מספיק ספציפי - כדאי לפנות בהקדן לנוירולוג. ALS בדכ לא מתחיל ככה אבל כמובן שיש להגיע לבדיקה

13/07/2019 | 15:28 | מאת: אתי

היי בת 33 פלוס 2 לאחרונה חשה נימול בקצות האצבעות למשך כמה דקות ונעלם ויכול לחזור יום למחרת או כמה ימים לאחר מכן.בנוסף החלו סחרורת וטנטון אפילו פעם אחת הלכתי למיון עשו ct ראש שיצא תקין.יש לי חוסר בויטמין די הייתי בבדיקת שמיעה שיצאה תקינה הייתי אצל אף אוזן גרון הבדיקה הייתה תקינה וכנל אצל רופא עיניים.עשיתי בדיקת עורקי צוואר יצא תקין הנימול ממש מלחיץ אותי האם יש מצב שזה יכול להיות טרשת נפוצה?ממש בלחץ אודה לעזרה.

לקריאה נוספת והעמקה

הסימפטומים של טרשת נפוצה משתנים מאד ממטופל למטופל וכן מאד מגוונים ולכן לר ניתו לשלול לחלוטין . מנגד צריך לזכור כי התקף של טרשת איננו נימול שחולף אחרי זמן קצר אלה נמשך לפחות 24-48 שעות ברצף

24/07/2019 | 19:41 | מאת: אתי

תודה על התשובה המשמעות היא שהנימול רציף?בלי הפסקות ?ולא לחצי יום ואז ממשיך?

24/07/2019 | 19:46 | מאת: אתי

והאם זרמים נחשבים גם ? דר בשורה התחתונה היית חושבת לשלוח אותי לmri והיית חודשת בטרשת נפוצה?

שלום רב, אני בן 37, נדוי+3. בשנה האחרונה, יש לי חולשת שרירים בגפיים- ידיים ורגליים. החולשה סבירה ולא מונעת ממני כל תפקוד אפשר, אך היא ללא שיפור או החמרה ולכן מדאיגה. בנוסף, חוויתי זרם חשמלי חד בסנטר, אך הוא קרא פעם אחת בלבד. כמו כן, דחיפות ותכיפות במתן שתן, אך זה מאז שאני זוכר את עצמי. הייתי אצל נוירולוג בכיר שבדק אותי מבחינה גופנית, ארוכות ושלי אותי חמספר בדיקות שכולן יצאו תקינו. לאור העובדה שזה לא חולף, פניתי לנוירולוג נוסף, ששלח אותי לבדיקות mri מוח ועמוד שדרה. חשוב לי לציין שאני לא חוטף התקפים ומדובר בחולשת שרירים קבועה ויציבה. אני מוטרד ומודאג עד התקף חרדה. עצות, תשובות, המלצות, יתקבלו בברכה. תודה רבה מראש :)

לקריאה נוספת והעמקה

לא תלונות אופיניות לטרשת אך הייתי משלימה את הבדיקות שהמליץ עליהן הנוירולוג כול MRI

17/06/2019 | 14:01 | מאת: שרונה

שלום, לאחר פעמיים שעברתי שיתוק על שם בל הוחלט לבצע בדיקת אמ.אר לשלילת טרשת נפוצה אבקש את חוות דעתכם נראים מעט מוקדים היפראינטנסיים בצנטרום סמיאובלה דו"צ, בגודל עד 7 מ"מ משמאל. FLAIR ו T2 ללא רסטריקציה בדיפוזיה או האדרה. על רקע טרשת נפוצה, וסקוליטיס או הפרעה קשריות

לקריאה נוספת והעמקה

כמו שכתוב לממצאים יש אבחנה מבדלת . על מנת שאוכ להתייחס באופן מקצועי אני צריכה לראות את הבדיקה עצמה

14/06/2019 | 11:09 | מאת: רעות

היי, מרגישה לאחרונה תחושה של נימול בצד שמאל של הפנים וגם ביד וברגל, בוצע mri מוח שהיה תקין, כמו כן בוצע mri מוח גם לפי 7 שנים שגם היה תקין, האם יש סיכוי לטרשת או שזה יכול להיות מחרדה? בדיקות נוירולוגיות תקינות תודה רבה אשמח למענה

לקריאה נוספת והעמקה

אני לא רואה מקום לחשוש שיש טרשת לאור משך הזמן והmri התקינים

10/06/2019 | 19:17 | מאת: דוד

לפני שנה סבלתי מורטיגו . אחרי יום למשך שבוע הרגשה של כבדות ואז הכל עבר. לאט לאט כל חודש משהו אחר. רגליים חמות , כאבי פרקים ושרירים למשך שבוע ןזהו והשבוע היה לי פעמיים סחרחורת קלה עם קצת שלושלים . ןאז פתאום כאבי רגליים חזקים ליום שלם שעברו רק אחרי שינה . אחרי יום עבודה(רוב היום בישיבה) הרגשתי טת הכאבים החזקים . כמו כן כאב מוזר בצד ימין של הבטן , רןפא טען שזה שריר וזנ יעבור מתישהו בדיקות דם תקין, בדיקות דם למפרקים ואוטואמנויות תקין , תפקודי כבד תקין. קראתי הרבה על טרשת והאם כדאי להתעקש על MRI מח ? כי לא רוצים לתת לי את זה אולי אלו לא תופעות שקשורות לטרשת נפוצה ? אני בן 30 תודה

לקריאה נוספת והעמקה

התסמינים שאתה מתאר מאד לא ספציפיים. מסיבה זו הייתי מתחילה מבדיקה אצל נוירולוג ואם יהיה חשש שמדובר באיזו הפרעה ששיכת לנוירולוגיה תשלח לבדיקות המתאימות - ל א בהכרח ל mri

הנני חולה בnmo הוחלט להתחיל לי טיפול באקרוואס קיבלתי 2 עירויים ראשונים במרווח של שבועיים ואני עכשיו אחרי 3 חודשים מהטיפול וכל הזמן מרגישה את המקומות שהיו לי בהם התקפים (כואבים/רדומים/ מציקים) האם זהו דבר עדוע אחרי תחילת הטיפול באקרוואס?

לקריאה נוספת והעמקה

זו אינה תופעה רגילה. יש להוועץ ולהבדק על ידי נוירולוג מטפל

בעלי חולה במיסטניה גרביס, יש לו בעיה בליעה, האם יוצאים מהמחלה הזאת, ואם אפשר להפגש איתך באופן פרטי.בעלי הוא בן 80,עד לפני חודשים היה בן אדם הכי בריא שלא לקח אף תרופה. דרך בדיקת דם גילו את המחלה.אם באפשרותך לעזור לנו. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

מחלת המיסטניה היא מחלה בה אחוזים גבוהים מאד מגיבים טוב , ואף טוב מאד לטיפול . ניתן לקבוע תור דרך המזכירות במרפאתנו 026778437

שלום רב האם יש סיכון לחולה שמשתמש בקופקסון מקורי כ12 שנה לעבור לגירסה הגינרית של קופקסון ?

לקריאה נוספת והעמקה

ברוב המטופלחם המבר לתרופה גנרית איננו מהווה בעיה. מנגד הקופקסון הינה תרופה שאינה פשוטה ליצור , יש מטופלים עם תגובות אלרגיות לטיפול ולכן במידה והמטופל יציב כדאי להשתדל לא לשנות פורמולציה

30/04/2019 | 22:08 | מאת: יהודה

היי שלום רב יש לציין שאני חולה בnmo, רציתי לדעת באיזה תרופה אני צריך להיות מטופל. מבטרה או אקרוואס? לפי הבנתי אלו שני תרופות שונות. מה לדעת הכי מומלץ?????

לקריאה נוספת והעמקה

יש הרה יותר נסיון עם מבטרה ב NMO . מנגד אין סיבה להניח שאוקרבוס לא יהיה יעיל גם כן

26/04/2019 | 15:30 | מאת: נועה

שלום, בתי מועמדת לטיפול באוקרווס. היו לה שני התקפים אחד של נימול ברגליים והשני בעין. לאחרונה הדמייתית מופיעים מעט נגעים חדשים אשר לא מלווים בסימנים קליניים. כרגע בתי מתפקדת מצויין. פעילה וספורטיבית. החשש שלי הוא שהטיפול באוקרווס יגרום להופעת סמטומים של המחלה שכרגע לא קיימים. ( הכוונה:תופיע החמרה של המחלה, שהמחלה תתעורר מהטיפול) האם יש סיכון כזה? אודה על תשובתך.

לקריאה נוספת והעמקה

הטיפול בטרשת אינו ידוע כגורם בעצמו להחמרות. יש מטופלים שלא מגיבים לטיפולים שונים. העדיפות היום היא להתחיל טיפול מניעתי כמה שיותר מוקדם על מנת למנועבעיות נוירולוגיות בעתיד

25/04/2019 | 08:53 | מאת: אני

הי, לפני כחודש התחיל לי טעם מר בפה, הוא נמשך כיומיים ואז התחלף לטעם מלוח ואז מתוק ואז חמוץ. ככה כל יום קמתי עם טעם אחר עד שהוא "נתקע" על טעם מתכתי למשך כשבוע שמופיע בעוצמה משתנה. יום אחרי שזה חלף התחילה עין שמאל שלי לקפוץ מרגיש כמו צניחת עפעף אבל לא באופן קבוע, כאילו מישהו שם משקולת קטנה על העפעף שמופעלת אקראית. הסימפטום הזה המשיך אך עוצמתו משתנה ובמקביל התחילו לי דקירות באזור קרסול רגל ימין גם הן בעוצמה משתנה. קבעתי תור לנוירולוג, אבל אני חוששת שעד התור הסימפטומים יחמירו ואני אאלץ להגיע לבית חולים. אשמח לייעוץ

לקריאה נוספת והעמקה

לא נשמע שיש קשר לטרשת נפוצה

16/04/2019 | 13:48 | מאת: מודאגת

ביצעתי MRI מוח + גזע המוח עקב תחושות קבועות (לפעמים זה ברמה נמוכה מאוד ולפעמים ברמה גבוהה תלוי במקום שאני נמצאת בו וגם לפעמים לא תלוי שום דבר זה יכול להתשנות תוך כמה דקות)של דיזינס מזה מספר שנים עם החמרה קלה לרגישות לאור לבן או מקומות הומים כגון קניונים וכו. בדיקה נירולוגית תקינה EEG בדיקות דם ANA תקין . בת 32 . להלן הממצאים מה MRI : כ 4-5 מוקדים זעירים היפראינסטנסים בסדרת פלייר בחומר הלבן. המוקדים מינימלים בלתי ספצפיים מצויים בחומר הלבן בצנטרום סמי אובלה (לא פריונטריקולריים באופן אופייני ) בנוסף וזה נראה לי כבר לא קשור פתאום יש לי חולשה ביד ימין וכאבים בגב בנקודה מסויימת + צאוור ושכמות - יש לציין שעברתי תאונת מתיחה של הזרועות לפני כחצי שנה שמיד לאחריה היו את אותם תופעות של חולשת היד . אני בחששות מטורפים שזה טרשת נפוצה . יש ממה לחשוש? האם זה תחושות רלוונטיות לטרשת נפוצה ? מתי יש להשלים ביקורת MRI ? הנירולוגית חושבת שזה לא טרשת נפוצה אך לא אמרה לי ממה דבר כזה יכול להגרם הרדיולוגית אומרת שהנגעים נמצאים באיזורים שאינם רלוונטים לטרשת בעיקרון ושמבחינת נורמה יכולים להיות עד 4 נגעים ביחס לגיל - האם זה כך? . מה הכיוון שיכול להיות?

לקריאה נוספת והעמקה

לא נדיר למצוא באנשים בריאים נגעים קטנטנים כמו שתוארו אצלך , מסיבה זו אין להכנס ללחץ אלה לפנות לנוירולוג שהפנה ל MRI, שיסתכל על הצילומים ויחליט האם יש להם קשר לסימפטומים שלך

שלום.התגלת לי בעיה בבדיקת sep ידיים.קופ"ח מוכנה לתת רק בדיקת mri אחת.הנוירולוג ביקש גם צווארי וגם גבי.(והיות ויש לי גם כאבים בגב התחתון האורטופד ביקש גם מותני).איזה מהבדיקות האלה הכי חשובות כדי לפתור לי את הבעיה(חשד לנזק במיאלין).והאם חייבים להזריק בכל הבדיקות האלה גונדוליניום שהבנתי שהוא חוצר מאוד לא בריא ומתרבץ במוח.תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

הכי חשובה בדיקת mri צואר ובד״כ רצוי להזריק גדוליניום

בוקר טוב בנות אחרי לילה חסר שינה אולי מישי פה תכוון אותנו קצת אתמול בצהריים אחותי עשתה בדיקת lp / ניקור מותני טראומטי מידיי הוא הכניס מחט דקה יותר שהתקפלה לו בפנים והוציא אז אחותי הרגישה מעין זץ כזה שעבר מהגב דרך הבטן עד הרגל הרגל קפצה אחכ הכניס מחט עבה יותר אבל הכניס אותה קצת יותר עמוק משצריך אחותי הרגישה דקירה בבטן ויצא לו הרבה דם עד שיצא נוזל שקוף כמו שאמורים באמת לקחת בבדיקה הזו הרגישה כמו אויר בבטן לאחר הבדיקה אחותי הרגישה תרגל רדומה עם כאבי ראש וגב עזים מעין הרגשת דקירות כאב בבטן ובגב הרגשת כאב הירדמות חוסר תחושה ברגל שמאל בה הורגש הזץ בזמן הבדיקה לחץ באיזור העיניים כאב או הירדמות ביד שמאל תחושה שקשה לה לנשום כמו מתעלפת רועדת מקור ומכאב בחילות כאילו עומדת להקיא דקירות חזקות בבטן ובגב קושי נשימה דקירות כאלו בבטן וגב לחץ בראש עשתה lp לפני 3 חודש ועבר יותר קל ישר יצא החומר השקוף ולא דם בוצעה דקירה אחת לא יותר מישי חוותה כאב רגליים?בטן?קור?עיניים?לאחר הבדיקה זץ כזה שהרגל קפצה בזמן הבדיקה?

מזה כשנה היו לאחותי כאבי בטן שהקרינו לגב צמרמורות רעידות בכל הגוף ראתה שחור בעיניים הלסתות נתפסו והלשון יצאה בחוץ והרגשה כאילו הידיים והרגליים משותקות חשבו שחרדה ניסון טיפול בכדורים לחרדה וטיפולים שלא הועילו 12 ימים ראשונים למרות שלבושה ובשמיכות רועדת מקור פולטת אוכל שמנסה לאכול הלשון היתה נכנסת ויוצאת ומתגלגלת בתוך הפה היתה מסוגלת לאכול רק אוכל רך שלא מצריך לעיסה במהלך 9 חודשים לפני כ3 חודשים היתה החמרה באכילה אושפזה בנוירולוגיה עשו eeg היתה האטה בתנועה עשו mri נאמר תקין אך בבדיקה נוספת של הדיסק נאמר שיש באיזור היפרנסטנסי אחורי של התלמוס עולה ויורד עשו lp ראו 45 מדדי דלקת נאמר אולי מחלה אוטואימונית ותיצטרך סטרואידים הרופאה אמרה שכנראה דיסטוניה ונתנה כדור קסנזין שבוע לאחר לקיחת הכדור החל הפה להיפתח ללא שליטה ולהשמיע רעשים חזקים ומתיחות צוואר לאחר שבוע טחצי מהכדור היתה מסוגלת לאכול ולשתות רק בעזרת מזרק שבועיים לאחר מכן החלו נוקשות באצבעות הידיים והרגליים שמקפלת את את היד לאגרוף 2 אצבעות מתקפלות פנימה יותר מהשאר שמנסה לעמוד להניח את כף הרגל על הריצפה לא יכולה מצליחה לעמוד רק על העקב ואצבעות הרגליים מתקפלות למטה בעזרת נעל מצליחה ללכת בגרירת רגל אין אבחון חד משמעי מה זה בדיוק זה יכול להיות ממחלה אוטואימונית שתוקפת את מערכת העצבים אצלה בגוף???

לקריאה נוספת והעמקה

זהו תאור מסובך מדי לפורום . לצערי אין באפשרותי לענות באופן מושכל . כדי לבוא לאחת המרפאות המתמחות בנוירואימונולוגיה בארץ

18/03/2019 | 14:09 | מאת: שירן

לפני כמה ימים השתמשתי בספריי כזה שעושה ריח נעים לבגדים לאחר כביסה יכול להיות שפיתחתי אליו תגובה אלרגית רצתי ישר למוקד והביאו לי כדור לורסטין וחיברו אותי לעירוי של סטרואידים לפי מה שהם אומרים עכשיו הפנים שלי אדומות כאלה וזה מציק לי זו תופעה מוכרת? לא להלחץ? חשוב לי לציין שאני מאובחנת חרדתית אני מטופלת עם כדורים לזה כבר 5 שנים

לקריאה נוספת והעמקה

לא ברור לי האם יש אבחנה של טרשת? אם לא זהווו אינו הפורום הנכון

13/03/2019 | 15:11 | מאת: אור

שלום. קיבלתי תשובה של sep ידיים:עולה חשד לנזק דמיאלנטיבי עם מרכיב אקסונלי משני בגובה חוט השדרה הצווארי העליון. מה זה אומר?האם לחשוש ואיך ממשיכים לבדוק מכאן וממה זה יכול לנבוע?תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

הממשעות שיתכן שיש אזור בחוט השידרה שאינו מוליך כראוי את התשדורת העיצבית. מומלץ לפנות לנוירולוג המטפל ואם עדין לא נעשה - להשלים MRI צוארי

תודה.האם אני חייבת בהזרקת גונדוליניום ב mri צוואר כדי לבדוק את הבעיה שלי(קיבלתי תשובה של sep ידיים:עולה חשד לנזק דמיאלנטיבי עם מרכיב אקסונלי משני בגובה חוט השדרה הצווארי העליון.) או שאפשר בלי חומר הניגוד(הבנתי שהוא לא מאוד בריא).תודה.

12/03/2019 | 08:52 | מאת: נעמה

שלום, אני בת 27. אם יש קשר בין הדברים אז אציין שכל חיי אני סובלת מהפרעות חרדה. לפני כ-5 שנים בהמשך לטראומה שחוויתי התחילה לי תופעה של זבובים בעיניים - פלוטרס ואני במעקב. לפני כחודש וחצי, שוב לאחר טראומה שחוויתי קמתי בוקר אחד עם אטימות באוזן ואובחנתי בירידת שמיעה פתאומית, טופלתי בסטרואידים ולאחר כמה ימים הכל הסתדר והשמיעה חזרה להיות תקינה. לפני כמה ימים התחלתי לחוות סחרחורות בשכיבה כאשר אני מפנה את הראש לצד ימין. אבחנו לי סחרחורת שפירה BPPV ולאחר טיפול פיזיותרפיה אחד הסחרחורת נעלמה. עכשיו אני שמה לב שלמרות שאני שמה תחתונית דקה על התחתון, כשאני מחליפה אותה יש כתם של שתן על התחתון. תמיד הייתי הולכת הרבה לשירותים אבל אף פעם לא סבלתי מדליפת שתן. אני כבר ממש לחוצה. אני לא יודעת אם שוב ללכת לבדוק נקודתית את עניין השתן או שאני צריכה כבר ללכת לנוירולוג כי חיבור התסמינים גורמים לי לחשוב שיש לי טרשת נפוצה. אני לא מצליחה לישון בלילה מהחרדות שכל יום אני אקום ומשהו אחר בגוף שלי ייפגע. האם התסמינים באמת מתאימים למחלה? ראיתי שיש תור לנוירולוג רק בעוד חודשיים..

לקריאה נוספת והעמקה

אני לא רואה מקום לדאגה מהנושא הנוירולוגי - הייתי צתחילה עם גניקואורולוג ובמידת הצורך ישקול האם יש צורך בבדיקה נוירולוגית לא ברור לי האם נעשה MRI מוח?

26/02/2019 | 08:33 | מאת: סימפטומים_מוזרים

שלום לפני כשנה בערך חליתי בשפעת ומאז אני חווה המון סימפטומים מוזרים. יש לי ספאזמז בכל שרירי הגוף, אין צד מסוים או איזור מסויים זה מתחלף מדי יום. בנוסף אני חווה הרגשת 'פינס אנד נידלס' בכל הגוף. גם כאן לא רק בצד אחד או באיזור מסויים אלא בכל הגוף. זה קורה פעם בכמה לילות לאחר שאני הולך לישון, אני מתעורר כשעתיים לאחר מכן וכל הגוף מכף רגל עד ראש מרגיש פינס אנד נידלז. אינני מרגיש עייפות ואין לי שום בעיה לקום ולצאת מהמיטה וללכת. למעשה כשאני קם זה כמעט מעלים לגמרי את ההרגשה. בנוסף השרירים שלי ברגלים בעיקר מרגישים תפוסים, לפעמים צד ימין לפעמים צד שמאל, לפעמים לא הרגלים, ולפעמים זה נעלם לגמרי לכמה ימים. עדיין לא ביקרתי אצל רופא כי למעט הסימפטומים האלו אני מרגיש טוב. אין לי חולשה או עייפות או בעיות ראיה ולכן רציתי לפרסם את שאלתי כאן לראות אם יש למישהו נסיון עם סימפטומים כאלו ומה זה יכול להיות. אני גבר בן 40 בריא ללא שום הסטוריה רפואית. בתודה מראש על התשובה

לקריאה נוספת והעמקה
26/02/2019 | 09:22 | מאת: סימפטומים_מדאיגים

נזכרתי בעוד פרט. אני חווה הרגשה מוזרה בראש. זה לא כאב ראש זה מין לחץ עמוק פנימי , קשה להסביר. לפעמים כשאני שוכב זה מרגיש שהמוח שלי רועד עמוק בפנים אבל כשאני לא שוכב זה רק הרגשת לחץ. תודה שוב

לא נשמע מדאיג אבל כמובן אין מספיק פרטים וחסרה בדיקתך הרפואית

אם זה מתמיד הייתי פונה לבדיקה אצל נוירולוג כללי וממשיכה משם לפי הצורך

17/02/2019 | 14:59 | מאת: נועה

שלום, בעקבות חשד לטרשת נפוצה הופניתי ל mri מח ועמו״ש צווארי עם חומר ניגוד, אני רוצה לשאול האם ועד כמה הכרחי לבצע את הבדיקה עם חומר ניגוד? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

חשוב לבצע עם חומר ניגוד במיוחד בתהליך האיבחון הראשוני. לרוב גם למעקב השיגרתי עדיף עם חומר ניגוד לטיפול מדויק יותר

06/02/2019 | 10:31 | מאת: אור

יש לי מידי פעם נימול ביד שמאל ובכף רגל שמאל.הנירולוג שלח אותי לשתי בדיקות אלה.רציתי לשאול מדוע vep? ומה היא תתן?והשאלה היותר חשובה האם בשתי הבדיקות sep ו vep יש קרינה?תודה.(האם יש בכלל או שיש רק קטנה?)

לקריאה נוספת והעמקה

הן בודקות מהירות הולכה במערכת הראיה והתחושה אין קרינה בבדיקותאלו - הן בטוחות מאד

06/02/2019 | 10:20 | מאת: ללי

שלום דר עדי, איזה ויטמינים רצוי לקחת לטרשת? ובאיזה מינון? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

אם יש חסר ויטמינים - לטפל כמו כל אדם ללא טרשת בשל השכיחות של חסר ויטמין d בטרשת ההמלצה לתת ויטמין d - אני ממליצה על 2000 יחידות ליום

06/02/2019 | 09:47 | מאת: ללי

שלום דר עדי, באמצע אוקטובר התחילה תופעה של חום ברגל ימין וחולשה ביד שמאל. כעבור כשבועיים זה חלף מעצמו. לאחר חודש שוב אותה תופעה אבל הפעם בגפיים המנוגדים וביתר עוצמה ב MRI נראו נגעים חדשים וישנים. Mri מוח ועמוד שידרה צווארי. אושפזתי באיכילוב כאשר האבחנה היתה טרשת נפוצה. נלקחה בדיקת ניקור מותני ובדיקות דם שאת תוצאותיהם אדע רק ב 10/2 שאלתי האם ההתייחסות לשני ההתקפים היא כאל התקף אחד? האם עצם המצאותם של נגעים ישנים מצביעה על כך כי בעצם המחלה התחילה הרבה שנים קודם ואז זה אומר שחליתי הרבה לפני גיל שבעים? והאם אפשר לנבא תהליך עתידי? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

קשה לדעת אם מדובר באותו התקף בשך משך הזצן הקצר בין הארועים. צריך לראות את ההדמיה עצמה ולא רק תאור, על מנת לענות באופן מושכל על השאלות כולל על הצפי לעתיד

02/02/2019 | 00:32 | מאת: לל

שלום לפני כחודש אובחנתי עם טרשת נפוצה. קיבלתי סטרואידים ולפני כמה ימים סיימתי. היבש בפה וחוסר טעם של האוכל מאד מציקים. האם זו תופעת ליואי מוכרת?

לקריאה נוספת והעמקה
06/02/2019 | 09:33 | מאת: ללי

הלכתי לדיקור ורפלקסולוגיה ועכשיו שישה ימים אחרי סיום הסטרואידים זה מתחיל לחלוף.

כן זו תופעת לואי ידועה

כן זו תופעת לואי ידועה

היי בחודש אוקטובר האחרון אובחנתי כחולה בטרשת נפוצה עם נגע פעיל בראש ובצוואר ובגב לא פעילים , כמו כן עוד לפניי הפיענוח התלונה העיקרית שלי היו סחרחורות שעד היום על פי מה שאני מתאר לנירולוג אינם תואמים לסחרחורות בעקבות המחלה ויכולות להיות קשורות למקרה אחר , מה שאני מתאר זה סחרחורות שמגיעות עם בעיה בדיבור כשאני מוקף אנשים ומשתתף בדיון ומדבר הרבה וכשאני צוחק זה מתגבר,הסחרחורת אף מופיעה בלילות כשאני עייף מאוד כמו כן כאשר הסחרחורת מתחילה יש לי מעין "קריסת ברכיים ומרפקים" שאני חייב לשבת ואם לא אני נופל מאין קריסת מערכות כללית , אם אני שוכב במהלך הסחרחורת ועוצם עיניים למשך מספר דקות הגוף לא מגיב אני לא יכול לקום ורק האוזניים שומעות כמו תחושת שיתוק אז פשוט אני משתדל להשאיר את העיניים פתוחות ולא במהלך הסחרחורות . האם תלונות אלו מזכירות מחלה אחרת או בעיה כלשהי מוכרת ? ולאיזה רופא עליי לפנות אם הנירולוג לא מוצא לזה תשובות שקשורות לטרשת ?

לקריאה נוספת והעמקה

באמת התלונות לא טיפוסיות לטרשת. מנגד הרופא המתאים לאבחן הוא הנוירולוג.

12/01/2019 | 14:44 | מאת: דניאל

היי האם יש מניעה בנטילת תרופת איקולקלומין כאשר יש המטופל מטופל ע"י קופקסון?

לקריאה נוספת והעמקה

אין בעיה לדעתי עם שילוב זה

שלום, אני מאובחן כחולה בטרשת נפוצה משנת 2006 (בן 34), ומטופל בגילנייה + קנאביס רפואי (התחלתי להשתמש לפני כ שבוע וחצי). השאלה שלי היא לגבי כאבים שמופיעים לרב בעונות מעבר (סתיו), הכאבים עצמם נשמעים לי, לפי מה שאני קורא באינטרנט- "כאב ראש מקבצי". לפני כמה שנים (4 בערך), אמר לי נירולוג שהכאבים האלה הם "תסמונת עצב המשולש" והמליץ לי להתחיל ליטול "טגרטול", כיום אני נוטל 2 וחצי כדורים של 200 מ"ג לכדור (500 מ"ג ליום עבור 2 וחצי כדורים), הכדורים מעלימים ברב השנה חוץ מעונה כמו עכשיו. השאלה שלי היא, איך אפשר לקבוע האם זה כאב ראש מקבצי או כאבים שנובעים מעצב המשולש..יכול להיות שאני סתם משתמש בטרגטול, שהם אמורים להטיב עם "תסמונת עצב המשולש" ? * ה- "טגרטוול" יוצר לי בעיה בכבד (לפי בדיקות הדם) ובגלל זה יש לי ברירה לעבור לכדורים אחרים - "ליריקה" ו/או להפסיק לגמרי עם הכדורים ולהשתמש רק בקנאביס, הבעיה היא שבתקופה הנוכחית מופיעים לי הרבה כאבים, ככה שאני לא יודע אם זו התקופה הנכונה לעבור.. ** לפני 4 שנים לא היתה לי את האבחנה שהכאבים מופיעים רק בעונת מעבר.. *** התחלתי להיות מטופל בקנאביס רפואי, יש זן שידוע שיותר עוזר בשביל למנוע את הכאבים?

לקריאה נוספת והעמקה

לצערנו אין בדיקת מעבדה שיכולה להבחין בין שני סוגי כאב והאיבחון הוא קליני - קרי הרןפא המטפל יודע בד"כ לעשות את האיבחון בין שני סוגי כאב אלו. למשל האן יש תופעוןת נלוות ? מתי מופיע הכאב במשך היום ועוד ועוד. אני לא מודעת לעבודות שזן מסויים עוזר לכאב בעונות מעבר

08/01/2019 | 16:59 | מאת: קיילי

שלום אני בת 37 חולה בטרשת נפוצה 7 שנים, כרגע ללא תרופות . בחודשים האחרונים התחלתי לסבול מעצירות. האם תופעת עצירות יכולה להופיע בטרשת נפוצה ? תודה קיילי

לקריאה נוספת והעמקה

מטופלים רבים עם טרשת סובלים מעצירות אולם תלונה זו שכיחה גם אצל אנשים ללא טרשת .

24/02/2019 | 03:45 | מאת: חולה MS

מנסיוני אני הייתי מציע לקחת כדורים טבעיים כמו לקסין וכן לעשות תרגילי פיזיוטרפיה לרצפת האגן

03/01/2019 | 14:33 | מאת: מוגבל שמיעתית,סובל מכאבים איומים

https://www.isni.org.il/public-post/multiple-sclerosis/ שלום רב ,כתוב באתר זה של החברה לנירואימונולוגיה, שיש בדיקת שמיעה שנקראת פוטנציאלים מעוררים ראייתים (VER/VEP) האם זו בדיקת BERA סף או BTT או שזו בדיקה עצבית שמיעתית אחרת?אם התשובה היא שהיא אחרת מהו סוג הרופא שעליי לבקש אותה ממנו. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה
03/01/2019 | 14:36 | מאת: מוגבל שמיעתיתףסובל מכאבים איומים

סליחה ,לא מדובר בבדיקת ראיה אלא דווקא שמיעה: בכותרת העליונה יותר כתוב: שמיעה: בדיקת פוטנציאלים מעוררים מעצב השמע וגזע המוח (AEBR – auditory or acoustically evoked brain-stem responses) ולאחר מכן מוסבר על הבדיקה: תגובות מעוררות אקוסטיות או שמיעתיות (AER/AEP) עוזרות לרופא המומחה לזהות הפרעות במסלולים התחושתיים בעצב השמיעתי או האקוסטי, כמו גם הפרעות במוחון (המוח הקטן) ובמסלולים הצנטריפטליים.

הכוונה אכן לבדיקת BERA

30/12/2018 | 08:28 | מאת: Mila

שלום רב . מה זה בסדרה swi נראה מוקד היפואינטנסי קטן בפוקס משמאל.אישמח לקבל תשובה בדואר אלקטרוני .תודה

לקריאה נוספת והעמקה

זהו אחד מהרצפים של הMRI. האם העתקת פוקס במקום פונס?

04/12/2018 | 03:06 | מאת: אברהם

שלום רב, בהמשך לשאלתי, רציתי להוסיף כי העיקצוצים מעולם לא היו באזור הרגליים ולא באזור הידיים או המותניים, אלא באזור חגורת הגב והחזה ראש, קרקפת ופנים. כמו כן, רציתי להוסיף כי העיקצוצים מגיעים לפרקים כלומר למס שניות מועט ולאחר מכן הוגשה של בין יומיים לשבועיים. לתשובתך אודה.

לקריאה נוספת והעמקה

הסיכוי שמדובר בטרשת קלוש ביותר. כשאנו מדברים עך התקף של טרשת שמתבטא בנימולים אנו מכוונים לנימולים קבועים רציפים שנשארים כךלפחות יום יומיים

16/12/2018 | 17:47 | מאת: אבי

תודה