פורום סרטן העור ונקודות חן (שומות)

בשנים האחרונות חלה עלייה ניכרת בשכיחות של מלנומה ממאירה בישראל. לגילוי המוקדם של מחלה זו חשיבות מכרעת לסיכויי ההחלמה. פורום זה עוסק בגורמי הסיכון, בגילוי המוקדם, באבחנה ובטיפול במלנומה ממאירה של העור ובסוגים הנוספים השכיחים של סרטן העור - קרצינומת תאי בסיס (BCC), קרצינומת תאי קשקש (SCC) ולימפומה של העור (mycosis fungoides). מאחר שריבוי שומות הוא גורם הסיכון העיקרי למלנומה ממאירה של העור, יעסוק הפורום גם בדרכים למעקב ואבחנה של נקודות החן.
2615 הודעות
2472 תשובות מומחה

מנהל פורום סרטן העור ונקודות חן (שומות)

20/10/2018 | 02:47 | מאת: שירלי

שלום, יש לי שומה בקוטר של 2 מ"מ בערך על הצוואר כבר זמן רב. לפני כמה זמן נגעתי בה בלי סיבה מסויימת בהיסח דעת ניסיתי כאילו לקלף אותה והחל דימום שנפסק.זה קרה פעמיים בשני המקרים היה דימום שנפסק. האם מצריך בדיקה?

לקריאה נוספת והעמקה

כל נקודת חן צריכה בדיקת רופא עור אחת לשנה. בוודאי גם שומה מדממת.

18/10/2018 | 00:09 | מאת: ים

שלום, מצאתי נקודת חן מאחורי האוזן שאני חושבת שלא נמצאת שם הרבה זמן. היא בולטת מעל העור וקצת קשה למגע. עד כמה שהצלחתי לראות באמצעות מראה היא בצבע חום אדום עם כתם קטן כהה יותר. היא עגולה ואני לא מצליחה לראות עם הגבול של הצבע ברור. קבעתי תור לרופא עור אבל רק לעוד חודשיים. האם יש לי סיבה לנסות לזרז?

לקריאה נוספת והעמקה

אין צורך לזרז.

15/10/2018 | 18:23 | מאת: ירון

כתבת בתשובה קודמת לגבי נקודות חן: "אין סטטיסטיקה אמינה. מקבול בספרות שהסיכוי של שומה בודדת להפוך למלנומה הינו 1:30,000 אולם לדעתי הנתון אינו מבוסס דיו. כמובן שהסיכון אצל ילדים קטן יחסית (בהנחה שביתך הינה ילדה...)" ביתי היא לא ממש ילדה, היא כבר בת 18. 1. האם הנתון שציינת (גם אם ב"ערבון מוגבל") הוא לפני מיפוי עם זכוכית מגדלת או אחריו? 2. האם אחד או יותר מהנתונים הבאים משפיע באופן בולט על הסיכון אם כבר נתון שהשומה עברה ביקורת בזכוכית מגדלת: יציבות לאורך שנים (כמה שנים)? נקודת חן שטוחה בצבע חום בהיר? שומה קטנה בולטת וכהה - בצבע אפור? שני סוגי השומות עברו בדיקה של רופא עור ונמצאו תקינות לגמרי לכאורה. בתודה ירון

לקריאה נוספת והעמקה

עניתי...

15/10/2018 | 18:19 | מאת: ירון

כתבת בתשובה קודמת לגבי נקודות חן: "אין סטטיסטיקה אמינה. מקבול בספרות שהסיכוי של שומה בודדת להפוך למלנומה הינו 1:30,000 אולם לדעתי הנתון אינו מבוסס דיו. כמובן שהסיכון אצל ילדים קטן יחסית (בהנחה שביתך הינה ילדה...)" ביתי היא לא ממש ילדה, היא כבר בת 18. 1. האם הנתון שציינת (גם אם ב"ערבון מוגבל") הוא לפני מיפוי עם זכוכית מגדלת או אחריו? 2. האם אחד או יותר מהנתונים הבאים משפיע באופן בולט על הסיכון אם כבר נתון שהשומה עברה ביקורת בזכוכית מגדלת: יציבות לאורך שנים (כמה שנים)? נקודת חן שטוחה בצבע חום בהיר? שומה קטנה בולטת וכהה - בצבע אפור? בתודה ירון

לקריאה נוספת והעמקה

בדיקה של שומה (לא משנה באיזו דרך ולא משמה באיזו תדירות) לא משנה את הסיכון הסטטיסטי להפיכתה לממאירה. גם המאפיינים שציינת לא משפיעים באופן סטטיסטי על הסיכוי (סיכון) שתהפוך לממאירה בעתיד, הם רק מגדילים את הביטחון שכעת היא אינה ממאירה. אגב רוב המלנומות מופיעות כנגע חדש, לא כשומה קיימת שהשתנתה.

15/10/2018 | 16:33 | מאת: נעמה

אתמול היה לי טיפול (עשירי בערך) בהסרת שיער בלייזר במפשעות יש לי שם נקודת חן שנעשה קצת מגרדת היום וכשגירדתי היא התקלפה וכעת יש במקום שבו היא היתה פצע קטן (נשארה מסגרת חומה מסביב) הנקודה היא בגודל רגיל-קטן יחסית האם יש צורך לפנות לרופא עור?

לקריאה נוספת והעמקה

כן- נדרשת בדיקה עם דרמוסקופ.

במידה ויש פציעה במקום של נקודת חן, האם זה יכול לגרום למשהו מסוכן? למשל שריטה כתוצאה מנפילה.

לקריאה נוספת והעמקה

לרוב אין בעיה.

10/10/2018 | 20:50 | מאת: מישהו

יש לי שומה שחורה בצוואר, היא לפחות 3 שנים אצלי. רציתי לדעת אם זה מסוכן או לא, היא קטנה בצבע כהה, צבע אחיד, סימטרית ועגולה.

לקריאה נוספת והעמקה

לא ניתן להשיב ללא בדיקה.

שלום, ראיתי סרטון באינטרנט שבו נראה אדם ששם מיץ בצל בערבוב של מלח על נקודת חן למשך 2-3 שעות ולאחר מכן באמצעות לק לציפורניים יבש על הנקודת חן תלש את הנקודת חן ממקומה. בהנחה ושיטה זו באמת עובדת, האם יש סכנה בהסרת נקודת חן למטרה אסתטית? כמו כן, השאלה שלי היא גם בנוגע לתכשירים שנמכרים בבית מרקחת שמייבשים את האיזור ומבילים את הנקודת חן.

לקריאה נוספת והעמקה

כשאתה מסיר שומה / נקודת חן בכל צורה שאינה ניתוחית, אתה לא יודע האם מדודבר בשומה שפירה או סרטנית. לכן יש בכך הימור מסוכן, ולכן השיטה אינה מקובלת כלל על עולם הרפואה.

כן, ברור לי שבדרך הזו השומה לא נשלחת למעבדה, אך השאלה שלי היא בנוגע לתופעות לוואי מסוכנות של התכשיר ואיך הגוף מגיב להסרה של שומה לא סרטנית ע"י שיטה זו.

אין לי כל נסיון בכך.

שלום ד"ר נתנזון ביתי רוצה להסיר עד 5 נקודות חן קטנות (עד 2 מ"מ), בהירות ולא בולטות בפנים וגם שומה כהה בולטת. המלצת לקחת דגימה לבדיקה לפני כל הסרה גם של נקודות חן קטנות. 1. יש באפשרותך לתת סדר גודל של ההסתברות להימצאות מלנומה בנקודות חן בהירות קטנות ולא חשודות (לכל נקודה)? או לחילופין להפנות אותי למקור עם הנתונים? 2. ידוע לך אם זה בכלל אפשרי לקחת דגימה מנקודת חן קטנה ושטוחה בלי להותיר צלקת? הרעיון הוא שאולי הסיכון מאד קטן במקרה זה, כמו למשל לעבור כמה כבישים בלי להידרס... אם תוכל לנקוב בהערכה, בבקשה להגדיר אם לפני או אחרי תוצאה תקינה מבדיקה ויזואלית.

לקריאה נוספת והעמקה

1. אין סטטיסטיקה אמינה. מקבול בספרות שהסיכוי של שומה בודדת להפוך למלנומה הינו 1:30,000 אולם לדעתי הנתון אינו מבוסס דיו. כמובן שהסיכון אצל ילדים קטן יחסית. (בהנחה שביתך הינה ילדה...) 2. לא ניתן לקחת דגימה משומה שהיא מאוד קטנה. הסיכון הכלי הינו קטן, אולם בדיוק כמו לעבור כביש ל בלי להסתכל- למה שמישהו יעשה זאת לעצמו??? שומה קטנה מסתירים עם מייק אפ. שומה גדולה מסירים ע"י כירורג, ואת הצלקת (את תהיה משמעותית) מסתירים עם מייק אפ. פשוט, יעיל, וכמעט חסר סיכון.

07/10/2018 | 00:41 | מאת: שיפ

יש לי פטרת ברגל כמה כמה חודשים לפני שבוע הופיע פס חום בבוהן האם זה חס וחלילה מלנומה? בלחץנוראי

לקריאה נוספת והעמקה

במקום להיות בלחץ, פנה לרופא עור לבדיקה.

06/10/2018 | 22:31 | מאת: לירון

שלום.. יש לי נקודת חן בין הלחי לאוזן.. מספר ימים היא כואבת ואפילו כאב שמקרין קצת לאוזן , יש סיבה לדאגה?

לקריאה נוספת והעמקה

אין סיבה לדאגה, אך כדאי לבדוק את השומה אצל רופא עור.

שלום דוקטור .ערב טוב לפני מספר ימים החל לי גרד ואדמומיות מתחת לנקודת חן קטנה על היד . ניראה כמו עקיצה או פצע מתחתיה . היום הבחנתי שהיא יצאה ומגלידה כמו פצע רגיל . האם זה מסוכן שנקודת חן יוצאת ויורד מעט דם באזור הפתוח? יש לציין כי יש לי המון נקודות חן על הידיים יכול להיות שלא דובר בנקודת חן בכלל ? זה היה ניראה כך לפחות . צורפו תמונות לאחר שהוסרה מעצמה

לקריאה נוספת והעמקה

לא ניתן לאבחן על סמך תמונה. לאחר שהפצע יחלים לחלוטין פני לרופא העור לבדיקה.

שלום ד"ר נתנזון ביתי מעוניינת להסיר נקודות חן קטנות ובהירות + שומה בולטת וכהה קטנה. ברור לה שאין להוריד את הבולטת ללא היסטולוגיה. השאלה לגבי נקודות החן. מה סדר הגודל של ההסתברות למצוא באמצעות היסטולוגיה אינדיקציה לריקמה סרטנית בנקודת חן שטוחה ולא כהה (עד 2 מ"מ) אם רופא עור יגדיר אותה כבעלת סיכון מזערי יחסית בסקלת הסיכון בשומות מכל הסוגים? האם מומלצת בדיקה היסטולוגית גם במקרה זה והאם היא בכלל אפשרית בלי שתגרום לצלקת?

לקריאה נוספת והעמקה

מאחר ואין כל דרך לדייוק ב-100% באבחון בין שומה למלנומה (דיוק מירבי 90%, כל שומה , בכל גדול, שמוסרת חייבת להישלח לבדיקה פתולוגית. כל הסרה בשיטה אחרת מהווה הימור על החיים. אני כבר אבחנתי מלנומות בקוטר 1 מ"מ...

תודה ד"ר נתנזון. אבל העובדה שנקודת חן עלולה לשאת מלנומה בלי שניתן להבחין בכך לא מרמזת דבר על ההסתברות שנקודה כלשהי תישא מלנומה מלכתחילה (לפני שניגשים לבדוק אותה). אין על כך נתונים סטטיסטיים? אולי הסיכון מאד נמוך (לנקודה בודדת), כמו למשל הסיכון בחציית כבישים לאורך חודש אחד? גם אם הזהירות תמיד כדאית: אולי זה לא תמיד מעשי לקחת דגימה מכל נקודה כאשר רוצים להוריד 5 נקודות, ואולי אפילו בעייתי בנקודה קטנה ולא בולטת מבלי להשאיר צלקת, ולכן אודה לך אם תיידע אותי על נ תון סטטיסטי רלבנטי לסוג זה של כתמים!

לא ידוע לי על נתונים אמינים לגבי כל גודל שומה. רופא עור מיומן בדרמוסקופיה יכול להגיע לדיוק מירבי של 90% באבחנה, ולפיכך ליחס תיאורטי של 9 שומות המוסרות "סתם" לכל מלנומה שהוא מוצא. אולם נתון זה מתיחס לשומות חשודות מבחינה דרמוסוקפית. לגבי שומות לא חשודות קשה מאוד לדעת מה אחוז השגיאה אלא רק בדיעבד, לאחר שהשומה הופכת למלנומה ואז נדע על הטעות , שיתכן ולא היתה כלל טעות כי אין לדעת מתי השומה הפכה למלנומה. עם זאת ההערכה כי הסיכון הסטטיסטי נמוך מאוד. אבל מדוע זה לא מעשי לשלוח כל שומה שמסירים לבדיקה פתולוגית? מדובר בהליך פשוט ויעיל.

03/10/2018 | 01:49 | מאת: דוד

הייתי לפני כשלושה חודשים אצל רופאת עור. היא המליצה על הסרת נקודה שחורה במרכז הגב (ליתר ביטחון אני חושב, כי רק בסוף היא אמרה שכדאי להוריד). נקבע לי תור להסרה לעוד כמה אצל כירורג חודשים. בשבוע הקרוב אני אמור ללכת אליה שוב לבדיקה שלא בהקשר של עור, אבל אשאל אותה גם על זה. עד אז, אשמח אם תוכל להעיף מבט ולומר מה דעתך (הצילום באיכות די גרועה כיוון שצילמתי זאת בעצמי דרך סלפי, הנקודה היא כאמור בגב). תודה רבה.

איני יכול לאבחן על סמך תמונה.

29/09/2018 | 01:42 | מאת: גדי

שלום, אני בן 59, בריאות מצויינת. אבל: לפני מספר שבועות הופיעו לי מספר נקודות חן בראש, אחת מהן גדולה במיוחד, מעל 7 מ"מ. כנראה שזה קרה לאחר כיומיים רצופים שבהם הייתי חשוף לשמש חזקה במהלך כל היום. לפני כ 15 שנה כבר הסירו לי מהגוף כ 10 שומות, חלק מהן (2-3) מהראש גם כן. מה עלי לעשות ?.. :-( האם ריבוי הופען של שומות חדשות בראש מהווה אינדיקציה לסרטן עור ? האם קופת חולים מכבי מטפלת בדברים מסוג זה א שעלי לגשת לרופא פרטי ? תודה !

לקריאה נוספת והעמקה

פנה בהקדם לרופא עור - כמובן במסגרת הקופה (בתנאי שיודע להשתמש בדרמוסקופ..)

28/09/2018 | 16:35 | מאת: אלי

שלום רב יש לי 2 נקודות חן שנראות לי מעט חשודות בגב, אחת מהן מעט מגרדת ומעט מחוספסת, לעיתים מתקלפת והשנייה עם שוליים לא עגולים. מצורפת תמונה של שתיהן

לקריאה נוספת והעמקה

איני יכול לאבחן על סמך תמונה.

25/09/2018 | 10:32 | מאת: אדיר

השבוע גירדתי בגב וגילתי נקודה לא סימטרית בצבע חום אדמדם שיוצא ממנה דם ... היא כגדלה ולא הייתה בגודל הזה קבעתי תור למרפאה לעוד חודש וחצי השאלה אם זה מסוכן

לקריאה נוספת והעמקה

אין דרך לדעת בוודאות לפי התיאור, אולם התיאור יכול להתאים להמנגיומה (גידול שפיר של כלי דם). בכל מקרה כמובן יש להיבדק על ידי רופא עור.

22/09/2018 | 22:48 | מאת: אסתר

יש לי כתם שחור מתחת לציפורן הרגל. איפה אני יכולה להבדק עם מכשיר דרמסקופ? תודה

אצל כל רופא עור במסגרת קופת החולים.

יש לי כמה שנים בליטה קטנה בפנים בשפם בצבע לבן מבריק. יכול להיות שזה סרטני? זה נראה כמו חצ'קון רק בצבע פנינה לא אדום. יכול להיות 6 שנים משהו סרטני?

לקריאה נוספת והעמקה

לא ניתן לאבחן ללא בדיקה פיזית.

21/09/2018 | 18:00 | מאת: יאיר

שלום בחור בשנות הארבעים הייתי אצל רופא עור בגלל גרד בשק האשכים, היכן שיש לי (לא משהו חדש) מה שנקרא "אנגיוקרטומה" (אולי לאחרונה זה חלקם קצת גדולים יותר). רופא העור נתן לי מרשם למשחת הידרואגיסטן. וכן הפניה לכירורג פלסטי לצורך ביופסיה: מזה מספר שנים גושים כהים על שק האשכים, לאחרונה גרד רב. הגושים כהים נראים אנגיוקרטומה. אבחנות: ANGIOMA. at the level of scrotum החולה מופנה לשם: ממליץ על ביופסיה של אחד הגושים הכהים מעל הסקרוטום לצורך אבחון מדויק. 1. האם העובדה שמדובר בגושים כהים יכולה להעיד על משהו או שזה הצבע הטבעי של אנגיוקרטומה? 2. מה הסיבה להפניה לביופסיה? 3. איך מתבצעת ביופסיה כזו? 4. קראתי לאחרונה שלפעמים יש קשר בין אנגיוקרטומה למחלת פברי. באיזה מקרים יש מקום לחשד למחלת פברי? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

לרוב לאנגיוקרטומות יש צבע כהה (אדום - שחור). לא ברור לי מדוע נשלחת לביופסיה. (שאל את הרופא המפנה) מחלת פברי היא סה"כ נדירה ולא מתבטאת רק באנגיוקרטומות.

20/09/2018 | 15:57 | מאת: נלי

שלום רב, לבני חייל בן 22 על הגב בין נקודות חן יחסית גדולות מופיע כתם עגול בצבע וורוד עם שוליים בהירים יתר . מה אתה חושב?

לקריאה נוספת והעמקה

אני חושב שכדאי שיבדק ע"י רופא עור. לא ניתן לאבחן רק על סמך התיאור.

20/09/2018 | 15:50 | מאת: נלי

שלום רב, בן 22׳חייל על הגב בין נקודות עור גדולים מופיע כמו כתם בצבע וורוד עם שוליים בהירים במשך 2-3 חודשים אני מאוד חושדת:…

לכן כדאי שיבדק עי"י רופא עור.

13/09/2018 | 17:08 | מאת: אורית

רציתי לשאול בבקשה, הנכד שלי בן שלוש... הופיע לו בציפורן ביד פס שחור רופא עור בדק וביקש שניגש לשניידר, האם זה צריך להדאיג אותנו, יכול להיות שזו נקודת חן שעשתה פיגמנטציה?? ויצרה פס שחור??

לקריאה נוספת והעמקה

בדר"כ מדובר במצב שכיח ולא מדאיג. פנו לרופא עור המבין בדרמוסקופיה לפני הפנייה לשניידר.

12/09/2018 | 21:48 | מאת: מרסל

בימים האחרונים מגרד לי נורא באיזור הנקודה שנמצאת על הכתף היא גם מאוד בולטת טלפני חודשיים ניגשתי לאבחן את נקודות החן הרופא אמר שהכל בסדר וצריך לבוא לאבחון נוסף פעם בשנה מה עליי לעשות

לקריאה נוספת והעמקה

כל שינוי בשומה מחייב בדיקה בהקדם. גרד = שינוי - אז פני לרופא העור לבדיקה חוזרת.

12/09/2018 | 19:40 | מאת: רותי

תוצאת ביופסיה skin showing mild fibrohyaline changes at dermis and minimal perivascular infammation snomed t - 01000, m - 09350

לקריאה נוספת והעמקה

דלקת קלה על פני העור.

07/09/2018 | 21:42 | מאת: מנשה

אם המלנין בעורנו סופג את קרינת ה-יו.וי, ולא הודף אותה,איך זה מגן עלינו? ומדוע הבדווים לובשים שחור, כולל האוהלים אם ה-יו.וי מומר ע"י הצבע הכהה לטמפרטורת חום?

לקריאה נוספת והעמקה

לגבי הבדווים שאל אותם... לגבי המלנין- הפוטונים נספגים במולקולה וכך לא פוגעים ב-DNA של התאים.

שלום, נגע על אמצע בית החזה שנראה כמו וריד עגול מתחת לעור בקוטר 3-4ממ, במימוש קצת יותר. האם לפי התמונה נראה נראה שמחייב ביקור רופא עור? אין לי אפשרות להגיע לרופא תוך כמה חודשים, אלה אם כן זה דחוף.

לקריאה נוספת והעמקה

אין לי אפשרות לאבחן על סמך תמונה.

בס"ד הופנתי על ידי רופאת עור לבצע ביופסיה בנגע שהתפתח אצלי על לחי שמאל וכך היא כותבת נגע חדש משנה גוון בלחי שמאל מסוג לנטיגו ללא סימני אטיפיה לח אמצאי נגע היפרפיגמטרי בגוון אפור לא סדיר ובקשתה לשלול לנטיגו M tanj אשמח לשמוע במה מדובר אודה מאוד להיענותך

לקריאה נוספת והעמקה

לא ברור... לנטיגו או כתם עור שפיר.

שלום. בעבר הייתה לי מלנומה שטופלה באמצעות הרחבת כריתה והוצאת בלוטת לימפה. ההמצאים היו תקינים. כעת יש לי פריחה באזור המפשעה ובבית שחי וגם בצוואר. האם הקרבה לבלוטות הלימפה יכול להעיד על משהו לא תקין? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

לרוב מדובר בפטרת או בדלקת עור ממגע.

25/08/2018 | 20:49 | מאת: לימור

שלום. ביצעתי ביופסיה של צלקת לאחר שהיה נראה שחזרה הנקודה שהוסרה לפני זמן רב להלן התשובה: junctional lentiginous nevus Margins involved מה משמעות התשובה?

לקריאה נוספת והעמקה

שומה תקינה.

23/08/2018 | 23:09 | מאת: עדי

שלום וברכה, יצאה לי נקודת חן חדשה בזרת היא הייתה ממש קטנה ופתאום גדלה טיפה ניסיתי לקפל את זה ומאז היא כואבת

לקריאה נוספת והעמקה

פני לרופא העור לבדיקה.

צהריים טובים, מאז ומתמיד באזור השמאלי של הצוואר הייתה לי נקודת חן אשר בולטת מעל פני העור... לפני שבועיים נקודת החן שינתה את צבעה לאדום וכרגע היא דמויה לפעמון גדול. אני מודאגת מאוד ומעיין שאני גרה בקיבוץ ועובדת רוב היום איני מצליחה למצוא צור לרופא עור בזמן הקרוב , אשמח אם תוכלו לייעץ לי אני מוסיפה תמונה בנוסף.

לקריאה נוספת והעמקה

לעיתים מצב זה נגרם עקב גירוי / חיכוך של השומה. בכל מקרה יש לבדוק את השומה ע"י רופא עור.

18/08/2018 | 21:37 | מאת: שלומי

באיזה שיטה הכי טוב להוריד שומה מהראש שהיא לא סרטנית אחרי בדיקה

לקריאה נוספת והעמקה

הבדיקה היחידה שיכולה לתת תשןבה ממש אמינה היא ביופסיה. לכן כל שומה שמסירים יש לשלוח לפתולוג.

אני עברתי קריסתה של קרציונומה bcc ליפני שנתעיים וחצי היום מצתי שוב אותו פצעה ממש מפחדת עם זה חיב בדיקה?

לקריאה נוספת והעמקה

כן

17/08/2018 | 10:33 | מאת: מריו

בצביעת MART 1 של נגע בעור שהוסר: השוליים מרוחקים מגידול פחות מ 1.0 ממ מהשעה 3 מה המשמעות?

לקריאה נוספת והעמקה

שהגידול קרוב למדי לשוליים ונדרש ניתוח נוסף (הרחבת הכריתה)

14/08/2018 | 11:05 | מאת: מיכאל

שלום רב, לאבא שלי (72) יש BCC בגודל שעועית בגשר האף על שק הדמעות של עין שמאל. הפצע קיים מזה 6 שנים. הוא לוקח מדללי דם בגלל מחלת לב כלילית, והקרדיולוג אוסר עליו להפסיק את נטילתם. השאלות שלי הן : 1. הוא חושש מפגיעה בשק הדמעות, או בעצבים באף, האם החשש שלו מוצדק ? 2. במידה וכן, האם פגיעה בשק הדמעות ובעצב באזור זה, בגלל הניתוח, היא הפיכה ? 3. איך מדללי הדם עשויים להשפיע על מהלך הניתוח ולאחריו ? 4. אילו סיכונים נוספים, הוא צריך לקחת בחשבון ? תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

שאלות אלו י ש להפנות לכירורג פלסטי.

07/08/2018 | 21:44 | מאת: מאיר

הופיעה אצלי שומה ורופא עור הסיר אותה בחנקן. מה ההבדל בין שומה ליבלת האם זו שומה מסוכנת והאם צריך להיות במעקב. בתור לרופא היו הרבה חולים ולא רציתי לעב שיענה לי על השאלות

לקריאה נוספת והעמקה

שומה = נקודת חן = גידול של תאים מלנוציטים (התאים יוצרי הפיגמנט). יבלת הינה גידול שנגרם לרוב ע"י וירוס.

28/07/2018 | 12:52 | מאת: חנה

לפני שבוע בערך קילפתי נקודת חן..ואני ממש בלחץ כי שמעתי שזה יכול להוביל לסרטן,ואני בת 17 וחצי..עם תוכל לענות בהקדם אשמח מאוד

לקריאה נוספת והעמקה

קילוף נקודת חן אינו גורם לסרטן. אולם את כל השומות (כולל זו שקילפת) יש לבדוק ע"י רופא עור.

מה פשר התשובה לאחר שאחותי הסירה בפעןלה כירורגית את נקודת החן? ציטוט: תיאור:התקבלה צנצנת מסומנת גב. קטע עור עם רקמה תת עורית בקוטר 12 סמ. אבחנה ופרטים קלינים:Pigmented nevus . תיאור מקרוסקופי ואבחנה: Squamous cell carcinoma,well differentiated,superficil. המשך:.margins are free המשך:no melanocytic lesion found. אודה לתשובתך

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר בסרטן עור מסוג "קרצינומת תאי קשקש" שהוסרה בשלמות. זהו גידול הקשור לחשיפה לשמש. הסרתו המלאה מביאה לרוב להחלמה מלאה.

מה פשר התשובה לאחר שאחותי הסירה בפעןלה כירורגית את נקודת החן? ציטוט: תיאור:התקבלה צנצנת מסומנת גב. קטע עור עם רקמה תת עורית בקוטר 12 סמ. אבחנה ופרטים קלינים:Pigmented nevus תיאור מקרוסקופי ואבחנה: Squamous cell carcinoma,well differentiated,superficil. .margins are free no melanocytic lesion found.

26/07/2018 | 22:15 | מאת: אנונימית

שלום, אני בת 17 ומלידה יש לי נקודת חן בשד הימני. כבר 3 ימים שאני מרגישה מין דקירה קטנה בגלל החולצה שנוגעת בנקודה ושמתי לב שהופיעו גושים קטנים שזזים. אני צריכה למהר ללכת לרופא? זה מסוכן? זה יכול להעיד על סרטן? תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

לרוב תחושה כזו אינה מעידה על סרטן, אולם בהחלט מומלץ מאוד לפנות לרופא עור שיבדוק את השומה באופן מקצועי.

26/07/2018 | 16:31 | מאת: ענבר

שלום, אני בת 22, בעלת עור בהיר יחסית והרבה נמשים ונקודות חן. מקפידה להיבדק בגלל רקע משפחתי של מלנומה, ונבדקתי לפני כחצי שנה. יש לי נקודת חן ''ותיקה'', קטנה-פחות מס''מ, מעל החזה, והיום לראשונה היא השתנתה. ללא שום גירוד או גירוי היא התקלפה - השילה מעליה שכבה דקיקה וכהה, כמעט שחורה. הנק' נראית כעת קצת בהירה יותר, ובמרכזה יש נקודה שחורה כהה יותר, כאילו של השכבה שהתקלפה. ירד גם מעט דם. האם יש סיבה לרוץ לרופא או שזה רגיל? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

כל שינוי בשומה מחיייב בדיקת רופא עור.

26/07/2018 | 13:51 | מאת: נטע

יש לי מן כתם חום קטן בציפורן של הרגל זה לא כואב אל טיפה מפריע בעין לפעמים אני אשמח לדעת מה זה ודעת אם זה משהו שצריך לטפל

אין לי כל דרך לאבחן ללא בדיקה.

25/07/2018 | 11:59 | מאת: נמרוד

שלום, שומה שמשנה צבע, צורה, או גוון היא בהכרח סרטנית, או ששומות חשודות לרוב חוזרות מבדיקת ביופסיה עם תשובה שלילית (אין סרטן)?

לקריאה נוספת והעמקה

לא כל שינוי הוא סימן לסרטן, אולם כל שינוי בוודאי דורש התיחסות ובדיקה מעמיקה.

22/07/2018 | 09:46 | מאת: בינה

מזה שלוש שנים יש לי פס שחור עדין שלא התרחב או השתנה. בביקורי השבוע אצל פדיקוריסטית היא אמרה לי לפנות לרופא עור על מנת לאבחן מנלומיה. רציתי לדעת האים זה בהכרח יכול להצביע על מחלה זו? בתודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

ממש לא בהכרח. עם זאת בהחלט נדרשת בדיקת רופא עור.

22/07/2018 | 00:17 | מאת: שמחה

שלום רב שמי שמחה בת 33 ולאחרונה שמתי לב לפס שחור בציפורן אשמח לחוות דעת אני נמצאת בחו"ל בעולם 3 ולא ליד רפואה נורמלית אשמח לחוות דעת מצרפת תמונה

לקריאה נוספת והעמקה
22/07/2018 | 00:19 | מאת: שמחה

מצרפת תמונה

לצערי איני יכול לאבחן על סמך תמונה (שאגהב לא צורפה בכל מקרה...)

מה הסיכוי שבאמת זה גידול סרטני? או סתם שומה שפירה או סתם שינוי צבע של הציפורן? תודה מראש

אין לי כל יכולת לדעת ללא בדיקה. כמובן שסטטיסטית רוב המקרים אינם סרטניים, אבל נדרשת בדיקה מקצועית ולא סטטיסטיקה..

אין לי כל דרך לגעת ךט בדירה.

21/07/2018 | 21:12 | מאת: רעיה

שלום, יש לאמא שלי בליטה בעור כמו יבלת עם אדמומיות מסביבה וכואב כשנוגעים בזה , וגם מגרד בלי קשר למגע. האם זה סרטני ? ואם כן האם נראה כמשהו שכבר שלח גרורות ? מצרפת תמונה .

לקריאה נוספת והעמקה

איני יכול לאבחן על סמך תיאור ללא בדיקה.

22/07/2018 | 11:39 | מאת: רעיה

מהי האבחנה לפי דעתך ?

שלום דוקטור, מגיל 20 ועד היום (28) התחילו להופיע לי הרבה נקודות חן על צידי הגוף, זרוע שמאל, ועוד קצת על החזה והרגליים. לעומת זאת שאר חלקי הגוף יחסית דלים בנקודות חן. הבנתי מקריאה באינטרנט שלפעמים באזור גילאי 20-30 מופיעות נקודות חן. להלן השאלות שלי: 1) מה הסיבה להופעה הזו? האם זה סטרס? בעיה הורמונאלית? האם יש דרך כדי להפחית את ההופעה הזו? מכיוון שזה מתחיל להיות לא אסתטי. אני גם בקושי נחשף לשמש. 2) האם יש גם מגמה הפוכה עם השנים שבה כמות הנקודות חן דועכות? 3) למה ההופעה של הנקודות חן הינה במקומות מסויימים מרובה יותר? 4) בגלל ההפחדות של מניעת סרטן העור אני לרוב סוגר טריסים ומדליק את האור. כשאני צריך להיות בחוץ אני עושה הכל שזה לא ימשך מעל לרבע שעה ולהישאר בצל כמה שאפשר. מעולם לא אהבתי להיות בשמש ומעולם לא נשרפתי בשמש. למה למרות הכל צצו פתאום מלא נקודות חן?

לקריאה נוספת והעמקה

הופעת שומות הינה תכונהגנטית, אבל חשיפה לשמש מזרזת אותה. אך גם ללא חשיפה לשמש הן מופיעות- ונעלמות (דועכות) לקראת גיל 80.

13/07/2018 | 21:37 | מאת: יעל

לאבי היה בעבר מלנומה. לי יש המון נקודות חן שנמצאות במעקב, ולאחרונה גיליתי נקודה שאני לא חושבת שהייתה קודם ממש בפי הטבעת. הלכתי לביקורת ממש לפני שגיליתי אותה, והרופאה אמרה על שאר הנקודות הכל תקין. אני חוששת ותהיתי אם לחזור לרופאה בשביל זה? היא כהה ולא ממש מוגדרת אך לא בולטת

לקריאה נוספת והעמקה

אין לי כל דרך לענות ללא בדיקה. בכל מקרה אם יש לך המון שומות והסטוריה משפחתית של מלנומה, אזי כדאי לך לשקול ביצוע מיפוי שומות ממוחשב למעקב איכותי יותר על השומות. ראי www.molemap.co.il

09/07/2018 | 22:44 | מאת: עזרה

מחפשים תרופה בשם Mekinist. לא מבקשים עזרה כספית כ"א תמוז תשע"ח - 04.07.2018 נא להעביר ולפרסם, מדובר בהצלת חיים. (אשת הקשר - אשתו של שלמה- רונית קופר - 0502044533) עיזרו לנו להציל חיים יקרים! שלמה קופר, בחור צעיר בעל משפחה לתפארת שיקר מאוד מאוד לליבנו. מחלת הסרטן נשכה בו במלוא עוצמתה. מעי גרורתי עם מוטצייה BRAF אלימה. המלחמה היא אדירה ואין שום אופציה אחרת חוץ מנצחון. אתם יכולים לעזור. הרופאים הטובים ביותר בישראל מעוניינים להוסיף לטיפול הנוכחי תרופה בשם Mekinist. זוהי תרופה שאיננה נמצאת בסל הבריאות או בביטוחים הפרטיים עבורו ועלותה כ 55 אלף ₪ בחודש. לעומת זאת, חולי מלנומה מקבלים זאת בחינם כחלק מסל הבריאות. אנחנו מחפשים חולים פעילים במלנומה שיכולים לתרום קופסה - הרבה פעמים ישנם קופסאות עודפות, או משפחות שנותרו להם מהתרופה. ליצור קשר בווטסאפ או בסמס עם רונית קופר ב 0502044533. זוהי הצלת חיים מיידית. שתפו שתפו שתפו

לקריאה נוספת והעמקה

בהצלחה!