פורום טיפולי שיניים לילדים

פורום זה סגור לשליחת הודעות חדשות. לפורום הפעיל - רפואת שיניים לילדים
ברוכים הבאים לפורום רפואת שיניים לילדים של מכבידנט. פורום זה נועד לסייע לכם לשמור על בריאות השיניים והפה של ילדיכם. שאלות הקשורות לשיניהם של ילדינו מטרידות כל אחד מאיתנו בשלב זה או אחר. מתי נכון להתחיל לצחצח שיניים, מתי כדאי להגיע לביקור ראשון אצל רופא השיניים, מהם הרגלי התזונה הנכונים לשמירה על בריאות השיניים, מה לעשות כאשר הילד נחבל בפיו, האם מותר לתת לילד ממתקים - אילו, כמה ומתי. הפורום יספק מענה על שאלות אלה ואחרות. בברכה, ד"ר רות מילר למידע נוסף ליחצו על רופא שיניים לילדים
172 הודעות
158 תשובות מומחה

מנהל פורום טיפולי שיניים לילדים

19/02/2016 | 00:28 | מאת: יפית.

שלום בתי בת כמעט שלוש רצה נפלה והתנגשה בפינת שידה כתוצאה מכך השן הקדמית נעקרה ממש עם השורש הארוך ממקומה. האם תהיה צמיחה מחודשת בגיל 7 או תתכן בעיה בחניכיים בעקבות העדר השן?

07/02/2016 | 11:52 | מאת: SaronM

בת 6, נפלו לה מספר שיני חלב קדמיות והתחלפו, אחת השיניים שהחלו לבקוע, רואים כבר מההתחלה שהיא צומחת באופן עקום. השן בתחילת הצמיחה, רואים רק כשליש ממנה, אך הרור שהכיוון הוא לא ישר. האם יש משהו שניתן לבצע במיוחד בשלב הזה, ע"מ לגרום לשן לצמוח באופן ישר? ברור שאפשר להמתין, ומקסימום בעוד מספר שנים לבצע יישור שיניים, אך אולי יש משהו שיש לבצע כעת, במיוחד שהשן עדיין בתהליך הצמיחה, פעולה שתעזור לה להתיישר כבר כעת (בינתיים רואים רק שליש ממנה)?

לקריאה נוספת והעמקה

מעטים המקרים בהם מתערבים בשלב מוקדם. אם יש ספק ממליצה לפנות לבדיקה.

07/01/2016 | 21:47 | מאת: אשרת

לביתי בת השבע בקעה לאחרונה שן חדשה בעלת צורה חריגה. מלפנים נראית כרגיל אך לכיוון פנים הפה ישנה עוד חתיכה ממבט עילי נראה כמו T. האם מקרה כגון זה מוכר? מצריך התיחסות מיוחדת? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

לא ציינת באיזו שן מדובר. מתיאורך אני מניחה שזו שן קדמית. בהחלט מצריך התייחסות מיוחדת, ממליצה לפנות לבדיקה. בברכה, ד"ר מילר.

20/12/2015 | 17:58 | מאת: שלי

שלום רב, בתי בת הארבע עברה טיפול שורש לפני כחצי שנה. בימים האחרונים החלה להתלונן על כאבים בשן. בבדיקה מול הרופא מדובר בזיהום. הוא החליט לפתוח חור בשן בתקווה שהזיהום יתנקז תוך כמה ימים. במידה ולא אמר כנראה נעקור את השן. שאלתי היא קודם כל למה זה קרה? ושאלה נוספת האם עקירת שן טוחנת בגיל ארבע לא תגרור בעיות בהמשך?

לקריאה נוספת והעמקה

שלי שלום, כמו שאצל מבוגרים לא תמיד טיפול שורש מצליח, כך גם אצל ילדים. לגבי עקירה- תלוי באיזו טוחנת מדובר. לעתים רצוי להניח מכשיר ששומר את המקום של השן שנעקרה על מנת למנוע בעיות בהמשך. בברכה, ד"ר מילר.

08/11/2015 | 10:09 | מאת: שני

שלום, לבתי בת 5.9 צומחת שן מאחורי שתי שיניים חלביות קדמיות תחתונות, שאחת מהן מתנדנדת. הלכתי לשני רופאים כאשר האחד טען שאין צורך לעקור שיניים וכאשר השיניים יפלו האחוריות יתקדמו ויתמקמו במקום ומאוחר יותר יהיה צורך ביישור שיניים, השני טען שיש צורך בעקירתן של 4 שיניים קדמיות תחתונות, כי הוא רואה שהולכת לצמוח עוד אחת באותה הצורה, וכך השיניים יתמקמו ולא תהיה צפיפות בשיניים, שעלולה לגרום לחוסר הגיינה ובעיות נוספות שלא פירט, למרות שזה לא יפתור את היישור שיניים שעתיד להיות שאפילו עלול להיות חמור יותר מאשר במצב של חוסר עקירה, הפליא אותי הגישות הסותרות כ"כ, אם כך ל- מה הצורך בעקירת 4 שיניים? האם זה לא טיפול מוגזם מדי כשאר אין בעיה עכשויות? מלבד המראה האסטטי קשה לי עם הרעיון שיעקרו לה 4 שיניים כאשר מדובר בשיניים בריאות וללא בעיות , או שיש ממש במה שהוא אומר והעקירה היא דחופה?

לקריאה נוספת והעמקה

שני שלום, בהחלט איןהכרח לעקור את השיניים הניידות. ברובם המכריע של המקרים הן אכן ייפלו, והקבועות יתמקמו בעמדה קדמית יותר באופן טבעי. בברכה, ד"ר מילר.

18/09/2015 | 11:41 | מאת: תהילה

ביתי בת 13 ויש לה בליטה מעל שן עליונה בצד ימין. הבליטה קשה וזה נראה כאילו צומחת שן מעל השן אבל בתוך החניכיים. היא לא רכה כמו אבסס. היא לא רוצה ללכת לרופא שיניים (מסרבת בתוקף). הבליטה נמצאת שם כבר מעל חודשיים. מה לעשות? מה זה יכול להיות?

אין מנוס מבדיקה אצל רופא השיניים...

29/08/2015 | 10:40 | מאת: שוש

לנכדתי בת החמש צמחו שיניים טוחנות. רופאת שיניים טענה שזה אולי מצביע על בעיה הורמונלית. הילדה בריאה ומפותחת בהתאם לגילה.. יש לה אחות תאומה. האם תופעה זו מוכרת? מה ההמלצות שלך? בתודה, שוש

לקריאה נוספת והעמקה

צמיחת טוחנות בגיל 5 הינה מוקדמת מעט אך בהחלט בטווח התקין. אין מקום לדאגה.

24/08/2015 | 07:31 | מאת: גלי

שלום רב, בני בן 8. עד כה התחלפו לו רק שתי השיניים החותכות הקדמיות התחתונות. האם תקין? תודה, גלי

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר בעיכוב, אך יש לשקול את המצב יחד עם גורמים נוספים, כגון קצב צמיחה כללי ובקיעת שיניים אחרות. ממליצה לפנות לבדיקה.

18/08/2015 | 17:38 | מאת: אוסנת

הנני אם לתאומים בני שלוש וארבעה חודשים לשניהם יצאו שיניים יחסית מאוחר בסביבות גיל שנה. אני מצחצחת להם שיניים בוקר וערב. לאירונה שמתי לב לחור בשן של הבת. נגשנו לכללית סמייל והצליצו לטיפול שורש וכתר בטישטוש. הילדה לא מתלוננת על כאבים. מדוע לילדה בגיל ככ צעיר בשיני חלב צריך לעשות טיפול ככ מורכב.

אוסנת שלום, אין קשר בין גיל הילדה והצורך בטיפול מורכב. הצורך נקבע לפי מצב השן.

לביתי בת ה6 בקעו שיניים קבועות טוחנות עם אמייל דקיק והוצע לעשות כתרים. מהן האפשרויות ואילו כתרים מומלצים? אשמח לא לשים כתר שמשחרר מתכות..

בגיל כזה בד'כ מדובר בכתרים בצבע כסף. בשלב מאוחר יותר, בגיל מאוחר יותר, ניתן יהיה להחליפם לכתרי חרסינה לבנים.

28/04/2015 | 16:00 | מאת: מרסל

מאיזה גיל מומלץ לעשות ניקוי אבנית לילדים? הבן שלי בן 3? האם אפשר?

לקריאה נוספת והעמקה

הסרת אבנית בילדים מתבצעת בהתאם לצורך, ללא קשר לגיל. לא לכל הילדים יש אבנית. כמובן שבביקורת התקופתית אצל רופא השיניים ניתן לברר את הענין.

27/04/2015 | 15:09 | מאת: רויטל

לבתי בת התשע נשברה שן קדמית קבועה. רופא השיניים המליץ על השלמה ולא טיפול מקיף יותר כיוון שהשורש עדיין גדל. לצערי בוצעה השלמה פעמיים ונפלה. נאסר עליה לנגוס, וזה נראה לי משהו בלתי אפשרי. האם ייתכן שאין פתרון אחר ?

לקריאה נוספת והעמקה

רויטל שלום, קשה לי לענות על שאלה כזו ללא בדיקה קלינית. באופן כללי, אין סיבה ששחזור של שן קבועה יישבר שוב ושוב. אולי כדאי ללכת למומחה לשיקום, שימליץ על פתרון אסטטי מתאים. בברכה, ד"ר מילר.

27/04/2015 | 21:16 | מאת: רויטל

ההשלמה אינה קבועה אבל אמורה להישאר לכמה שנים טובות, עד שהשורש יגדל- מדברים על גיל 16 ,17 ההשלמה ממש חלשה ונאמר לי שאין שום פתרון אחר. ייתכן ?

27/04/2015 | 10:54 | מאת: liora

שלום רב, ביתי בת 7 כמעט, בגיל שנתיים עברה ניתוח לב פתוח מתוכנן לתיקון מום וכיום שיני חלב עדיין לא נפלו וגם לא מתנדנדות.. העניין הוא כזה: לאחרונה צמחה לה שן קדמית בחיך התחתון מאחורי השן הקיימת ושן נוספת שליד מתחילה לצמוח אף היא כך שנוצרות לה 2 שורות של שיניים, רופא המליץ לבצע עקירה תוך לקיחת מנה (די גדושה) של אנטיביוטיקה שעה לפני כאשר לא בטוח בכלל שהיא תשתף פעולה בביצוע ההליך (טיפול שיניים ראשון שלה), שאלתי היא אם לנוכח המצב והעובדה שאין לה כאבים האם העקירה היא מחויבת המציאות מבחינה בריאותית שכן אם נמתין אני מניחה שתוך כשנה סדר גודל השיניים הקדמיות יתנדנדו ויפלו לבד? מה דעתכם? אשמח לתשובה מהירה.. התור לעקירה מחר... תודה מראש, ליאורה

לקריאה נוספת והעמקה

ליאורה שלום, ממכתבך לא הבנתי האם מדובר בשיניים התחתונות או העליונות. אם מדובר בחותכות התחתונות, הרי שעקירה הינה מיותרת לחלוטין. במרבית המקרים הלשון דוחפת את השיניים קדימה, והענין מסתדר מעצמו. המצב שונה בלסת העליונה, אז ניתן לשקול עקירה. בברכה, ד"ר מילר.

שלום רב, הנכד שלי בגיל שלוש וחצי, זקוק לטיפולי שיניים, כמו 2 סתימות 2 טיפולי שורש, 1 או שניים טיפול בכתר, הומלץ לבן שלי ע"י הרופא שתי אופציות 1. הרדמה כללית ולעשות את כל הטיפולים הנדרשים בבת אחת,(אני חוששת מהרדמה כללית) או אופציה שניה טיפולים עם הרדמה חלקית, + גז צחוק, ואז צריך לבוא מס' פעמים לביקור אצל הרופא,ומזה הוא חושש שהילד יכנס לפחדים ותראמות, שאלתי היא אם אין ברירה, האם לישם את האופציה הראשונה או השניה אצל רופא פרטי, ואם אופציה הראשונה עם הרדמה כללית, אז לטפל דרך בית חולים שניידר, ומאיפה לקבל הפניה לבי"ח, תודה רותי

שלום, מזמן שלחתי לכם שאלה בקשר לנכד שלי, ועדיין לא קיבלתי תשובה, זה חשוב לי מאד, כי צריך להחליט דחוף, תודה רותי

רות שלום, מתנצלת על העיכוב בתשובה. הכל תלוי בשיתוף הפעולה מצד הילד. לכן לא אוכל לענות תשובה חד משמעית. רופא מיומן יידע לעצור את הטיפול לפני שנגרמת לילד טראומה. כמובן שחשוב לא לעשות שום טיפול בניגוד לרצונו של הילד. בברכה, ד"ר מילר.

08/03/2015 | 14:24 | מאת: מילה

בני בן 7 עבר תאונת אופניים ושיניים קבועות נפגעו- 2 נשברו, כרגע עם קיבוע. צריך לעבור שיקום שיניים קדמיות. יש מומחים בטיפול/שיקום שיניים שעדיין בצמחיה? מחפשת מומחה שלא רץ לעשות טיפול שורש... תודה

לקריאה נוספת והעמקה

מילה שלום, הטיפול חייב להיות משולב בין מומחה לרפואת שיניים לילדים ומומחה לטיפולי שורש שימליץ על הטיפול המתאים. כיום בהחלט נמנעים מביצוע טיפול שורש בגיל כזה, ונוטים לבצע טיפולים אחרים, שמשמרים את חיות השן. שימי לב שהרופאים שאת פונה אליהם הם אכן מומחים. יש רופאים שעוסקים בתחום מסוים, אך לא עברו בו התמחות! מוזמנת לפנות לשאלות נוספות אם יתעוררו בהמשך. בהצלחה, ד"ר מילר.

11/03/2015 | 11:56 | מאת: מילה

שלום, תוכלי בבקשה להמליץ על מומחה לטיפול שורש שיש לו ניסיון רב בתחום של שיניים שעדיין בצמיחה.. וגם על המומחה לשיקום הפה לילדים. (שנחשבים הכי טובים בתחום ויש להם קליניקה פרטית) תודה מראש

14/02/2015 | 11:14 | מאת: ר

שלום בני בן שנה ו-4 חודשים ועדין לא בקעה לו שן ראשונה. האם זה הגיוני? האם צריך לבצע לו בדיקה כלשהי או צילום? בתודה מראש.

ר שלום, בגיל זה בהחלט מומלץ להגיע לביקורת במרפאה.

22/12/2014 | 00:48 | מאת: גל

שלום רציתי לשאול יש לי דלקת בשן , הרופא נתן לי מוקסיפן פורטה 500 מ"ג . וכעת הכאבים חזקים אני רוצה לקחת כדור להרגעת הכאב -רוקסט פלוס . האם זה אפשרי?

לקריאה נוספת והעמקה

גל שלום, ברצוני להסב את תשומת ליבך לכך שהפורום מיועד לר"ש לילדים. בכל אופן, כל כדור שהינך רגיל ליטול נגד כאבים אפשרי. בברכה, ד"רמילר.

19/12/2014 | 23:12 | מאת: שרון

שלום, ביקרתי לאחרונה עם בתי אצל רופא שיניים. זו פעם ראשונה שלה אצל רופא שיניים והמטרה היתה ביקורת ראשונית וכן קבלת המלצה לגבי ציפוי פלואוריד ואיטום חריצים. הרופאה טענה שיש לה חור בשן הטוחנת העליונה האחרונה ואמרה שצריך לעשות סתימה. חשוב לציין שלא היתה שום תלונה של הילדה על כאבים וכן שעד אותו יום לא ראיתי כלום בשן,( אך יתכן שבגלל שהשן האחרונה קצת שקועה הצחצוח בה היה שטחי יותר). כשהסתכלתי אחר כך בבית על השן ראיתי שיש שם נקודות אפורה - שחורה די קטנה. השאלה היא האם הרופאה יכלה לקבוע בכזו נחרצות שזה חור. האם לא עושים צילום לילדים? חשוב להדגיש שאנחנו מקפידים מאד על צחצוח בוקר וערב עם משחת שיניים לילדים המכילה פלואוריד.

לקריאה נוספת והעמקה

שרון שלום, כן, רופאה יכולה לקבוע בנחרצות שמדובר בחור. אין צורך בצילום לכל ילד. לעתים קיים צורך כזה, אך עדיין ניתן לאבחן חלק מהחורים ללא צילום. צחצוח מפחית את הסיכון לעששת, אך וודאי שאינו מונע אותה לחלוטין. בהצלחה בטיפול, ד"ר מילר.

19/11/2014 | 19:54 | מאת: ענבל

שלום רב לפני כיומיים בני בן שנה וארבע מעד מעל הכיור וקיבל מכה בשן הקדמית.היא נשברה מעט ללא דימום מהחניכיים. האם יש צורך לקחת לרופא לביקורת?האם יש צורך לשייף את השן?

לקריאה נוספת והעמקה

ענבל שלום, יש צורך לשייף את השן רק במידה והקצה שנשבר חד ופוגע ברקמות. בכל מקרה, תמיד לאחר חבלה מומלצת ביקורת אצל רופא השיניים. בברכה, ד"ר מילר.

26/10/2014 | 15:24 | מאת: רות

היי, לבת שלי התחילו לצאת שיניים כבר בגיל 5 חודשים והיום היא בת שנה וחצי וכל השיניים למעט הארבע הטוחנות יצאו. בימים ובלילות האחרונים היא חסרת מנוחה, עם אצבעות בפה. יתכן והטוחנות האחוריות כבר יוצאות? אני יודעת שהן אמורות לצאת רק אחרי גיל שנתיים. תודה למשיבים.

רות שלום, לילדים ישנן 8 טוחנות. יתכן בהחלט שחלק מהן החלו לבקוע. בברכת לילות שקטים, ד"ר מילר.

שלום רב ד"ר רותי, בני עומר הינו בן 8.5 ,לפני מספר חודשים התפתחה השן החותכת עליונה באופן די מוזר , בחלק האחורי של השן התפתחה שן נוספת . על פי הבחנת הרופאים מדובר בתופעה של FUSION ( התחברות של שיניים סמוכות) מכיוון שישנם 2 שורשים . לטענת הרופאים בשלב זה לא ניתן לטפל בתופעה ,מכיוון שצריך להמתין להתבססות מוחלטת של שורש השן לפני טיפול כלשהו. (תקופה של עוד כשנה-שנתיים) מצאתי הרבה מידע באינטרנט לגבי התופעה אך לא המלצות לטיפול , מהי המלצתך? במידת הצורך יש לי תמונה וצילום שניתן לשלוח לאימייל ... דרך אגב פניתי לפורום של ד"ר חיים נוימן , אך הוא המליץ להתייעץ בפורום זה... בברכה, אלי

אלי שלום, מדובר במקרה מורכב, ולצערי לא אוכל לתת חוות דעת ללא בדיקה קלינית. ממליצה לפנות לרופא/ה מומחה לילדים. בברכה, ד"ר מילר.

שלום לבני בן השנה וחצי לא יצאו עד היום שיניים. עקב הסטוריה משפחתיתי, פנינו כבר למומחה לילדים שאבחן כי ככל הנראה יצאו רק שיניים בודדות.ארבע או חמש. אנו מנסים ללמוד מה דרכי הטיפול העומדות לרשותינו. קראת על טיפול חדשני של שתלים דנטלים לילדים בהדסה, כיצד מבררים לעומק? מי בארץ מומחה לנושא זה על מנת להתייעץ? האם יש מקור ממנו ניתן ללמוד מה ההשפעות על עיכול מזון, דיבור,השפעה חברתיתי וכו'. באם יש צורך אשמח להעביר מספר טלפון במייל. בתודה מראש דרור

לקריאה נוספת והעמקה

דרור שלום, ניתן לפנות למרפאת השיניים לילדים ב"הדסה", או לברר ברשימת הרופאים המומחים שניתן להשיג בהסתדרות רופאי השיניים. בברכה, ד"ר מילר.

לבן שלי (בן 12) יש שתי שיניים מעל 11ו- 21. קיבלנו חוות דעת ממספר רופאים שיש לעקור אותן. מעוניין לדעת: - האם כלול בכיסוי של מכבי? - האם ניתן לבצע דרך הקופה? למי לפנות?

רונן שלום, על מנת לברר זכאות ועלויות ניתן לפנות לפקידת "מכבידנט" באיזור מגוריך. בברכה, ד"ר מילר.

לבני היה טיפול שורש בשן טוחנת חלבית. לאחר תקופה החניכיים באזור השן בלבד התנפחו (נוצרה מעין בליטה כמו של עקיצה רק באזור השן) רופא השיניים אמר שזו דלקת ונתן אנטיביוטיקה אולם זה לא הוריד את הנפיחות.לאחר ביקורת אמר שיבצע ניקוז ואז עקירה. ניקוז ראשון לא הוריד את הנפיחות וביצע ניקוז נוסף וקבע תור לעקירה. האם יש משהו שניתן לעשות על מנת להציל את השן בכל זאת? האם במקרה והניקוז השני לא יוריד את הנפיחות מבצעים עקירה בכל זאת ולא מחקים להורדת הנפיחות?

לקריאה נוספת והעמקה

לצערי לא אוכל לענות על שאלה זו ללא בדיקה קלינית. בברכה, ד"ר מילר.

12/08/2014 | 17:15 | מאת: אורחת

לחיות עם דלקת מעל השן זה כאבים נוראים, וזה גם יכול להקרין כאב כרוני למקומות אחרים בגוף. אם זו גם ככה שן חלבית, ותצמח במקומה שן בעתיד, אז זה לא כל כך נורא לעקור.

לקריאה נוספת והעמקה
01/08/2014 | 18:49 | מאת: ט

נפלה לי חתיכה קטנה מאד של סתימה אפורה, כשמסתכלים במראה לא רואים שיש חור, אבל אני מרגישה קצת רגישות בשן. הסתימה מאד עמוקה. האם אפשר לתקן את הסתימה מבלי להוציא אותה לגמרי? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

ט שלום, כנראה שיש להוציא את כל הסתימה, אך לא ניתן לענות לשאלה זו בוודאות ללא בדיקה במרפאה. בברכה, ד"ר מילר.

27/07/2014 | 17:51 | מאת: אור

בני בן שנה ועשרה חודשים, בבדיקה לפי תחושתי אוששה עששת שאמרו שקשורה להנקת לילה. נאמר לי שצריך לנקות ויעשו זאת או בהרדמה מלאה או בסדציה. השאלה האם אין חלופות אחרות.. הבנתי שיש גז צחוק ואולי עוד שיטות יותר בטוחות

לקריאה נוספת והעמקה

אור שלום, לצערי בגיל הזה כפי הנראה שאין חלופות אחרות. בברכה, ד"ר מילר.

20/07/2014 | 10:20 | מאת: שירלי אקר

מעוניינת להביא את ביתי בת ה- 3 לבדיקת שיניים ראשונה. אני ממש אשמח לקבל המלצה על רופא של מכבי שהוא ייעודי לילדים כדי שהחוויה הראשונה תהיה קלה וטובה ככל שאפשר. ביקור אצל רופא הוא כבר ארוע שלא קל אז אשמח שזה יהיה מישהו שיש לו המון ניסיון עם ילידים ויודע איך להפוך את הביקור לחוויה נעימה.

שירלי שלום, בכל סניף של "מכבידנט" יש רופאים שמטפלים בילדים. לא אוכל להמליץ על רופא מסוים. בברכה, ד"ר מילר.

17/07/2014 | 20:31 | מאת: מריאנה

שלום רב, בני בר בין 11. אנו צריכים לנסוע בעוד 3 שבועות לחול לתקופה ארוכה. יש לילד בעיה וזקוק לטיפול שורש. נסינו כבר מספר רופאים אבל ללא הצלחה מכיוון שהוא לא משתף פעולה אפילו עם גז צחוק. אינני מצליחה למצאו את מספר הטלפון שלך באינטרנט כדי שאוכל לדבר איתך ולקבוע פגישה. אנא תתקשרי אלי דחוף ככך האפשר בכל שעה של היום והלילה לטלפון 052-8852296. תודה רבה מראש - מריאנה

לקריאה נוספת והעמקה

מריאנה שלום, לצערי לא נראה לי שאוכל לעזור. לאור נסיעתכם הייתי מציעה לשקול טיפול בהרדמה כללית אם אין שיתוף פעולה. לשם כך עלייך לפנות לסניף מכבידנט ב"אסותא". בברכה, ד"ר מילר.

08/07/2014 | 15:56 | מאת: דני

לבן שלי בן 3 התפתחה מוגלה בחניכים עקב חבלה לפני חצי שנה, בבקור לפני חודש אצל רופא נקבע שצריך עקירה כדי שלא יגרם נזק לשן הקבועה, נעשה גם צלום ובו נראה שאכן שרשי השן אכולות. לאחרונה המוגלה נעלמה, והשאלה האם יתכן שחל שינוי לטובה וכבר אי"צ עקירה, או לא. והאם שווה לכל הפחות לדחות את העקירה לזמן מסוים כדי לראות אם המוגלה חוזרת. תודה רבה

דני שלום, מוגלה מעידה על קיומה של דלקת. ללא טיפול הדלקת לא תעבור. יתכן שהמוגלה מתנקז, ולכן אינך רואה אותו, או שחלה רגיעה כלשהי בתהליך הדלקתי (אך לא ריפוי!). מומלץ בהחלט להגיע לביקורת נוספת במרפאה לפני ביצוע העקירה. בברכה, ד"ר מילר.

29/06/2014 | 13:30 | מאת: לימור

שלום רב, לתינוק בן שנה וחצי היהי סטומטיטיס עם חום 5 ימים, החום עבר, אך המוגלע מסביב לשיניים הקידמיות לא עוברת ויש ריח רע מהפה וזה כבר שבועיים, רופא משפחה נתן טיפול בפצעים בתכשיר SOSטיבעי מכיל צמחים טיבעיים כולל דבש, מה יכול להיות טיפול נוסף כדי שהמוגלע תעבור? אולי שטיפות פה שתוכלו להציע? מי מלח??? טיפול אנטיביוטי? לציין ללא חום.

לקריאה נוספת והעמקה

לימור שלום, אם המצב נמשך הייתי ממליצה לפנות למרפאת שיניים. בברכה, ד"ר מילר.

הבת שלי נפלה על השיניים 2 שיניים חלביות זזות וסביר להניח יפלו אוטוטו , הבעיה היא שהשן הקבועה גם קיבלה מכה היא אדומה וכואבת .רופאת השיניים שלחה אותנו לרופא של הביטוח אך הוא עובד רק יום א' . כרגע אין לי עם מי לדבר , מה יקרה אם הזמן הזה יקר , האם יש דרך לטפל בשן הקבועה, האם הרגישות הזו אומרת משהו,

יפית שלום, אכן ישנם מקרים בהם חשוב לטפל בשן בדחיפות. איני יודעת אם זה המצב אצל בתך. מניחה שרופאת השיניים לא היתה מתמהמהת אם זה היה המצב. בברכה, ד"ר מילר.

שלום לאחר בדיקת אורטודנט (מכבי) הומלץ לעקור לביתי (11) שתי שיני חלב (קדמיות) בכדי ששניים קבועות שלא נמצאות במסלול הנכון יבקעו במקומן. רציתי לשאול האם לפרוצדורה כזו שכיחה ומה עושים אם השיניים הקבועות לא יבקעו כמתוכנן. תודה ליאור בר.

לקריאה נוספת והעמקה

ליאור שלום, ישנם מקרים בהם מומלצת פרוצדורה כזו. מעבר לכך, נורא קשה לי לענות ללא בדיקה קלינית. איני בטוחה, אך מדבריך נשמע שאינך סומך על האורטודונט ואינך משוכנע בנחיצות הטיפול. לפיכך הייתי ממליצה לקבל חוו"ד נוספת. בברכה, ד"ר מילר.

23/05/2014 | 12:34 | מאת: שושי

שלום רב, בני בן 8 חוד', מתחיל תהליך בקיעת שיניים, במבט מלמעלה נראה כי השיניים התחתונות בוקעות בצורה עקומה (בצורה הזו \) האם זה נורמלי והם הן צפויות להתיישר? האם ישנה דרך טיפול? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שושי שלום, בגיל כזה ובשלב ראשוני של בקיעה אין משמעות למנח השיניים. ספיציפית לשאלתך לגבי שיניים אלה, יש להניח שיתיישרו בהמשך. בברכה, ד"ר מילר.

21/05/2014 | 11:07 | מאת: סיגל

שלום רב אני אמא לשני ילדים קטנים. לאחרונה נחשפתי לכל נושא הפלרת מי השתייה והבנתי שהדעות חלוקות האם זה גורם נזק או תועלת. הייתי מעוניינת לשמוע דעת מומחים-מה עמדתכם לגבי הפלרת מי השתייה בישראל?

לקריאה נוספת והעמקה

סיגל שלום, באופן חד משמעי, והדעות אינן חלוקות בקרב רופאי השיניים, הפלרת מי השתייה מאוד יעילה במניעת עששת. אין סיכון בריאותי בריכוז בו מופלרים המים. בברכה, ד"ר מילר.

18/05/2014 | 08:07 | מאת: קרן

שלום רב בני בן ה13 קיבל מכה חזקה מאוד בשן קידמית כתוצאה ממשחק כדורסל. השן השחירה ונאמר לנו כי יש לעשות טיפול שורש. שאלותיי הן: א. הוא נמצא בעיצומו של תהליך יישור שיניים שלב של רסן בלילה האם ניתן להמשיך בו לאור בנזק שנגרם לשן הקידמית. ב. מה ניתן לעשות לגבי השחרת השן . הילד מתבייש לחייך. מתי יהיה ניתן לעשות לו כתר. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

קרן שלום, מאחר ומדובר בשן קבועה, יש להפנות את השאלות הללו למומחה ליישור שיניים (שאלה א) ולמומחה לשיקום (שאלה ב). ניתן גם לבצע הלבנה של שן זו, מבלי לכסותה בכתר. בברכה, ד"ר מילר.

שלום. אני אמא לילדה בת 3.5 שמצב השיניים שלה מאוד לא מדהים+ אסתמה קלה. בעוד כשבוע וחצי היא אמורה לעבור ניתוח שיניים בהרדמה מלאה לשעתיים לפחות. מדובר בהתקנת כתרים על 4 הטוחנות למטה + מגוון טיפולים משמרים כפי שייראו לרופאה. הרופאה קבעה שאין אפשרות לטפל בגז צחוק עקב אי שיתוף פעולה. הרופאה ההתפתחותית המליצה על שניידר כיוון ששם יש טיפול נמרץ ילדים - בגלל האסתמה. רופאת א.א.ג. אמרה שאין מניעה לנתח עם הרדמה. אני הולכת עם הילדה היום לרופא הריאות לקבל חוות דעת + אישור לביצוע הניתוח ווביום ראשון למרדים באסותא. שאלותיי: 1. מה ידוע לך על הניסיון של אסותא בניתוחים כאלה? 2. היכן באמת עדיף לטפל - באסותא, שניידר, איכילוב או כל מקום אחר? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שרון שלום, ל"אסותא" נסיון רב בטיפולי שיניים לילדים בהרדמה מלאה. יחד עם זאת, ישנם מצבים בהם עדיף לטפל בילד/ה עם מחלה סיסטמית ברקע, בבי"ח אחר, בו יש מחלקה של טיפול נמרץ לילדים. איני מתרשמת שזהו המצב אצל בתך, כיוון שמדובר באסטמה קלה בלבד. כמו כן, הרופאים של "אסותא" לא יאשרו טיפול בילד/ה עם מחלת רקע משמעותית. בברכה, ד"ר מילר.

19/04/2014 | 21:24 | מאת: מירב

שלום, מזה 5 ימים שהבת שלי (בת השנתיים וחצי) סובלת פצעים בפה ונראה כי החניכיים שלה גם אדומות, שלשום היינו אצל הרופאה שהבחנתה היתה וירוס שדומה לפה והטלפיים, הטיפול רק חומר שנקרא SOS, הבעייה שאין כל שיפור ויותר מכך היום גם היה לה דם מהפה, איך אפשר לעזור לה, היא בקושי אוכלת ובוכה המון כי כואב לה???? נא עזרתכם? האם לפנות למוקד?

לקריאה נוספת והעמקה

הי מירב, מקווה שביתך מרגיש הטוב יותר. לצערי למעט טיפול תומך (מאכלים רכים וכד) אין מה לעשות. בברכה, ד"ר מילר.

24/03/2014 | 20:48 | מאת: נעמה

שלום רב, לביתי בת כמעט השנתיים בוקעות 4 שיניי הניבים. השיניים העליונות בקעו, אך התחתונות נמצאות פחות או יותר באותו מצב מזה חודש- על סף הבקיעה, אך לא בוקעות. בנוסף, הן נמצאות מאוד קדימה וניתן לראות את כל השן בתוך החניכיים. הדבר מלווה, כמובן, בכאבים במהלך רוב החודש הזה. האם זה מצב תקין?

לקריאה נוספת והעמקה

ממליצה לפנות לבדיקה במרפאת שיניים.

24/03/2014 | 00:13 | מאת: נמי

שלום. ביתי בת 11.5. חורקת שיניים בשינה. תקופות זה מחמיר ולעיתים מרפה מעט. לא מצאתי קשר ישיר למצב רגשי או מתח. פרט לכך שיניים בריאות. אני חוששת משחיקת השיניים מספר רופאי שיניים עימהם התיעצתי לא ייחסו לכך חשיבות ואמרו שיפסק עם הגיל. (את השיניים החלביות שחקה מאוד) אשמח למענה מה לעשות.

לקריאה נוספת והעמקה

נמי שלום, אכן בד"כ מדובר בתופעה שחולפת מאליה. מצד שני, מדברייך הבנתי שהתופעה קיימת זמן רב. אם מדובר בחשש משמעותי לשחיקה של המשנן הקבוע הייתי ממליצה לשקול שימוש בסד לילה (מכשיר פלסטי דק המכסה את השיניים). בברכה, ד"ר מילר.

25/03/2014 | 18:20 | מאת: נמי

תודה על המענה. האם צריך לגשת לרופא שיניים או שרוכשים את המנשך בבית מרקחת באופן רגיל

11/03/2014 | 17:27 | מאת: רועי

שלום רב אין פורום לרפואת שיניים כללית למבוגרים אז החלטתי לכתוב בפורום הזה. אני בן 28 וסובל המון שנים מדלקת חניכיים שמתבטאת בעיקר בדימום בזמן צחצוח שיניים. אני מקפיד מאוד על בריאות השניים והפה, ניסיתי המון משחות שיניים שונות וסוגים שונים של שטיפות פה כמו קורסודיל, אני משתמש בחוט דנטלי באופן קבוע. במשך שנים ניסיתי בכל תקופה משהו אחר ושום דבר לא עזר, תמיד היה את הדימום והלשון תמיד נשארה לבנה. האם יש סוג של כדורים או טיפול מיוחד שיכולים לעזור במצבי? בברכה

לקריאה נוספת והעמקה

ממליצה לפנות למומחה לחניכיים.

לקריאה נוספת והעמקה

היי ד"ר . אתמול בערב שמתי לב שצומחת לבני בן השש וחצי, שן קבועה מאחורי השן החלב שעדיין לא נפלה, ( שן קידמית תחתונה) השן החלבית מתנדנדת ממש מעט, והשן שצמחה הגיע כבר לקצת פחות מהחצי... מה עושים במצב הזה? זה מצריך עקירה של השן החלבית, ? או לחכות שהחלבית תיפול לבד... אשמח לתשובה...

שאלה טובה, שהורים רבים נתקלים בה. במקרה כזה אין כל צורך בטיפול. באופן טבעי הלשון דוחפת קדימה את השן הקבועה למקומה, והחלבית נושרת בסופו של דבר.

12/03/2014 | 09:19 | מאת: שרון

20/02/2014 | 17:27 | מאת: רינה

שלום, בתי בת שלוש וחצי, לפני שבוע וחצי נגמלה סופית ממוצץ היא היתה ישנה איתו רק בלילה וכעת זרקה אותו,אך מאז היא חורקת שיניים מתוך השינה שומעים את החריקה עד החדר השני שאלתי: האם החריקה יכולה להזיק לשיניים? והאם ניתן לעשות משהו כדי שזה יפסק? בתודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

רינה שלום, ילדים רבים חורקים שיניים בלילה. אצל רובם המכריע התופעה חולפת מעצמה ללא התערבות. בברכה, ד"ר מילר.

03/02/2014 | 13:10 | מאת: רעות

שלום, לבני בן ה5 יש תור לשבוע הבא באסותא לסתימה תחת סדציה. מן הסתם יצטרכו לתת לו זריקת הרדמה מקומית באיזור השן. האם הוא לא ירגיש אותה כשהוא תחת השפעת הסדציה? כמה זמן אורך טיפול סתימה כזה בילדים?

לקריאה נוספת והעמקה

רעות שלום, מאחר ויש כמה סוגים של סדציה, וכן איני יודעת מה סוג הטיפול שבנך יעבור והאם יזדקק לזריקה, אני חושבת שיהיה נכון יותר לברר את הפרטים עם הרופא/ה המטפל/ת. את יכולה ליצור קשר עם המרפאה, אני בטוחה שישמחו לענות לך. בברכה, ד"ר מילר.

20/01/2014 | 08:46 | מאת: סיון

שלום, בית בת 6 וחודשיים ועדיין לא מתנדנדות לה שיניים. האם זה בתחום הנורמה? מתי כדאי לבדוק? אציין שביקרנו בעבר אצל רופא שיניים לביקורת והכל תקין למיטב זכרוני לא נעשה צילום מעולם

לקריאה נוספת והעמקה

סיון שלום, בהחלט מדובר עדיין בתחום הנורמה. בלי קשר, היה מומלץ כבר לבצע צילומים על מנת לוודא שאין עששת. בברכה, ד"ר מילר.

08/01/2014 | 19:33 | מאת: נטלי

שלום רב! בני בגיל חצי שנה הוציא שתי שיניים חותכות תחתונות אחת אחרי השניה. היום בגיל 8.5 חודשים גילינו כי בקעה אצלו שן עליונה אך לא החותכת הראשית אלא המשנית. האם זה תקין? מה יכולה להיות הסיבה לשינוי? ומה ניתן לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה

נטלי שלום, פעמים רבות סדר הבקיעה אצל ילדים שונה. אין מקום לדאגה. בברכה, ד"ר מילר.

11/12/2013 | 10:23 | מאת: זהר

ד"ר מילר שלום, רציתי לשמוע דעתך לגבי טיפולי שורש לילדים בגיל הגן. הרופא המליץ להרכיב כתר במקום הריק אחרת תהיה תזוזה של מערך השיניים. האם גם את חושבת שבשן חלב יש טעם בטיפול כל כך מורכב או שפשוט כדאי לעקור את השן כי היא הרי מתחלפת. בתודה מראש,

לקריאה נוספת והעמקה

זהר שלום, השיניים החלביות חשובות, ולכן חשוב לטפל בהן, ובמידת הצורך לבצע גם ט"ש וכתר. הטיפול אינו מורכב כמו אצל מבוגרים, ובהחלט עדיף על עקירה במידה ואפשרי. בברכה, ד"ר מילר.

01/12/2013 | 21:13 | מאת: אמא דואגת

שלום רב, בתי המתוקה בת שנתיים ושבעה חודשים ולאחרונה ראיתי שהופיעו לה כתמים לבנים על השיניים. ממה זה יכול להיות? כמו כן לפני כחצי שנה היינו בביקור ראשון אצל רופאת השיניים והיא מרחה מעט פלואוריד. זה מומלץ? נפוץ? מה אמורים לעשות בגילאים אלו? תודה רבה, אמא

לקריאה נוספת והעמקה

אמא שלום, כתמים לבנים על השיניים יכולים להופיע ממס' סיבות. ממליצה להיבדק במרפאה. שם גם יענו לך במדויק על השאלות האחרות. בברכה, ד"ר מילר.

07/11/2013 | 10:49 | מאת: אסף

שלום האם ניתן להשתמש במברשת שיניים חשמלית לילדה בגיל 4? אם כן אז האם היא יעילה יותר ממברשת ידנית?

לקריאה נוספת והעמקה

אסף שלום, בגיל 4 הילד עדיין נזקק לעזרה בצחצוח. כך שבעצם ניתן לצחצח עם כל מברשת. אני אישית לא ממליצה על חשמלית מאחר וזמן הצחצוח בה ממושך יותר. אך כל מברשת שטובה מבחינתכם ויעילה לצורך הענין תהיה בסדר. בברכה, ד"ר מילר.

קיבלתי את ההצעה במכבי העלות שלי אפסית , אבל ניראה לי קצת מוגזם שיש לילדה כ"כ הרבה טיפולים ,הילדה מצחצחת פעמיים ביום מגיל צעיר ,מודה שהסתמכתי על ילדה בוגרת שהמצב מצויין ולא בדקתי , חשבתי שיש לה אולי חור אבל... האם לדעתך יש טעם לבקש חוות דעת נופסת לפני שעושים טיפול בילתי הפיך?

עובד שלום, כמובן שאיני יכולה לחוות דעה על מס' הטיפולים הנדרשים במסגרת זו. אך אם אתה מרגיש שאינך סומך על הרופא, אתה בהחלט יכול לגשת לחוו"ד נוספת. בברכה, ד"ר מילר.

17/10/2013 | 13:30 | מאת: אילן

רותי שלום לבני בן החמש נפלה שן חלב קדמית לפני כחצי שנה, כנראה בעקבות מכה שספג מספר חודשים מוקדם יותר. מתחת לשן שנפלה החלה לבצבץ שן נוספת שהתבררה (בצילום) כעודפת. השן הקדמית הסמוכה היא כיום מתנדנדת ואפרפרה ובחניכיים מעליה יש אבצס קטן (לא כואב לילד). רופא השיניים המליץ על טיפול אנטיביוטי לסילוק האבצס ולאחר מכן עקירה של השן העודפת (ניתן לראותה מבצבצת לכן לדבריו אין צורך בעקירה כירורגית) וגם של השן הסמוכה. שאלתי היא מה הם הסיבוכים האפשריים (השכיחים...) מעקירה כזו והאם לא רצוי לחכות לשלב בו השן העודפת תצא עוד לחלל הפה (כיום היא כ 2-3 מ"מ בולטת וכ 10 מ"מ בתוך החניכיים) תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

אילן שלום, קשה לי לענות על השאלה על סמך הנתונים. אני יכולה להגיד שלעקירה עצמה, אם היא פשוטה, אין סיבוכים, אך מעבר לכך לא אוכל להגיד ללא בדיקה מקיפה. כמו כן, עלי לציין שאין צורך במתן אנטיביוטיקה לסילוק האבצס, אלא אם הילד חש ברע. בברכה, ד"ר מילר.